feuilleton I CAflTOLA. Kon. Necl Mi^^nstanckbon^ Plattelandersbond ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 EEREMEDAILLES. TITULAIRE RANGSVERHOOGINGEN. VEREENVOUDIGDE BEHANDE LING VAN STRAFZAKEN HOUDT DEN GOEDEN KOERS '■"«■ft*i'ivi''~"TIjf n-j&B «en; J. Th. Poelman, ambtenaar ter beschikking, te voren ontvanger le kl. van 's Lands kas te Soerabaja M. Brouwer, controleur Ie ki. B. R.; F. A. N. Biilow, assistent-resident titulair; Bra- hita gelar Soetan Goeroe, districtshoofd le kl. residentie Tapanoeli F. J. H. Soesman, particu lier te BandoengE. J. 3ehutte, hoofd ambachts school v. Inlanders te Jogjakarta A. v. d. Endt, hoofd eener bijz. gosubs. Holl.-Ind. school O. N. Gonie, procuratiehouder N.V. Leeuwen-apotheek, Eemarang mej. M. L. W. Schoch, directrice ziekenhuis „Koningin Emma", "Weltevreden H. v. d. Horst, administrateur van financiën 2e kl. ter beschikking S. Terwey, directeur fa. Kolft' Co., Weltevreden G. Dalenoord, leider tex- tici-inrichting afd. Nijverheid van het Dept. van Landbouw, N. en H.; B. R. Gagliardi. wnd. ar chivaris Dept. van Landbouw, N. en H.; J. J. Hofland, gewezen administrateur suikerfabriek Gesiekan -Ma go e wo dr. J. E. Quintus Bosz, di recteur N. V. Simpang Apotheek, consul van De nemarken, te Soerabaja H. Bach Kolling, prak tijkingenieur waterstaat en 's Lands B. O. W. ir. F. Oldenburger, ingenieur le kl. waterstaat en 's Lands B. O. W. W. C. Heubink, hoofdsta tionschef bij de Staatsspoorwegen H. J. Wr. Beezhold, werktuigkundige Staatsspoor- en tramwegen J. Geurink, kapitein infanterie Th. Hallegraeff, kapitein artillerie, hoofd werk plaatsen voor draagbare wapenen W. F. L. La- tour, kapitein infanterie Mas Sardjono Soeria Santoso, le luit. artillerie, met bepaling, dat voor deze laatste vier het versiersel de orde zal Kjn met de zwaarden A. A. C. Kroef, gezag voerder Kon. Paketvaart-Mij.; A- C. Thurkow, districtscommissaris van CommeWljne L. Gorsira, gep. inspecteur belastingen in Curacao; Ch. J. Debrot, advocaat-generaal Hof van .Justi tie van Curaqao M. J. P. de Groen O. P., R.-K. geestelijke in Curasao in goud. is toegekend T de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Öranje-Nassau in goud, aan W. v. d. Pers, huismeester strafgevangenis, Haarlem A. G. Vliek, ambtenaar Kinderwetten, "s-Gravenhage J. J. Bodifée, deurwaarder arr.- rechtbank Zutphen, te Deventer F. W. v. Helden, huisvader „Wolfheze", Wolf- hezen; mej. C. A. Ch. Zilling, hoofdverpleegster St. Jorisgasthuis, Delft; K. F. E. van Breda, tweede administrateur Mij. „Zandbergen" Amersfoort; H. Gerritsen, lid muziekkorps voorm. schutterij, Enschedé, Lonneker; M. Schuite, chef-veldwachter, Beetsterzwaag; O. Kesselring, chef-glasblazer natuurk. lab. Rijksuniversiteit, Leiden; Th. Kazemier, techni cus le kl. bij de psychiatrie Rijksuniversiteit, Groningen; K. Trimp, machinist Rijksmuseum, Amsterdam; techn. ambtenaar 2e kl. J. L. Timp, inspectie der genie, en adj.-administrateur T. R. Feenstra, Staatsbedrijf Artillerie-Inrichtingen; A. "Vermaak, Haarlem, oud-sluïsmeester Rijks waterstaat; J. Pentïnga, Groningen, oud-opzlch- ter techn. dienst stadsbezittingen; R. van Gey- ten/beek, Waardenburg, secr.-ontvanger dorps polder Neerijnen, ontvanger dorpspolder Waar denburg; J. Dievenbach. Utrecht, baas le kl. Ned Spoorwegen; A. W. Ettinger, Maassluis, machinist bij L. Smit en Co's Intern. Sleepdienst; B. J. van Wagensveld, Rijswijk (gem. Maurik), regenwaarnemer voor het K. N. M. I.; mej. J. P. H. Betting, Apeldoorn (Het Loo), adj.-com- mies P. T. T.; «ap Ojen, voorz. Tielsche Protestantenver. •„Guste... Tiel: D. L. Bustin, "hoofdboek houder N. Collée en Co's Hoedenfahriek, Rotterdam; M. - d. Rotte, Amersfoort, voorheen procuratiehouder \T. V. Goudsche Siroopfabriek v/h. Schoneveld en- vVc-icibaan; J. Bosch, hoofd opzichter Holland- Amerika-Iijn, Rotterdam; Th. A. van Dijk. procui 'Behouder N. V. Wijnhandel Ferwerda en Tiemar. Amsterdam; H. J. Beyle- velt, procuratiehouder fa. Jolles en Co, Amster dam; G. Broerse, eigen ar werf „Het Groenland" Amsterdam; IJ. v. Bur -en, chef fabrieksafd. N. V. Veenendaalsche Stoi. .-.spinnerij en Weverij, Veen en-claalH. Dalcnot. v»ureauchef-,bedryfs- Jeidef N. V. Boekelof.che 5 oomldeekery, Boekelo; lï. A. Roomans, boekhouder-kassier en pro curatiehouder N. V. Ruttens Bierbrouwerij, Maastricht; G J. v. Someren, ondercommissaris alg. poli tie Pa'lembang W. H. Deeders. tijd. techn. amb tenaar waterstaat en 's Lands B. O. W. in goud, hij bevordering, aan: H. J. v. Berkum, bosehwaehter le klasse Staatsboschbeheer, Princenhage; in goud, met de zwaarden, aan: adj.-onderoff.-machinist P- b.elen; P. G. Garri, onderluit., plaats, adjudant I. de Roos, o-nderluit.-apotheker assistent Kol. Re serve, Nijmegen in zilver. 1 in zilver, aanï A. J. Rijnders, IJmuiden N. A. van Drimme- len, Vlaardingen B. J. Kemperman, 's-Ilerto- genbosch; J. Akkerman, Wageningen W. Es- huis. Noordwijk S. Bosma, Leeuwarden, rijks veldwachters-brigadier-majoors H. J- Gerritsen, hoofdbewaarder strafgevangenis, Rotterdam J. J. H. Roelofs, werkmeester arbeid, strafgevan genis 's-Gravenhage A. G. Dijkstra, Rijkskierk le kl. ten parkette rechtbank, Leeuwarden J. Biesmans, hulpschrijver griffie arr.-reehtbunk, Maastricht E. J. Stoltz. bode Dept. .van Justi tie, 's-Gravenhage W. J. Wulffraat, leider van de Jeugdkerk „Het Vischnet", te Rotterdam D. Peters, bode prov. griffie, Haarlem; A. J. Ari, gemeentebode, 's-HertogenboschW. v. Goor, gemeentebode, waag- en marktmeester. Grave; C. Stok, oud-gemeentebode-concierge, Zwijndrecht; J. A. v. d. Harst, brigadier van "'e-hoofdbrandwacht, 's-Gravenhage; J- B. Vah uren, brigadier van politie-rechercheur, ^s-Gra nliage; J. S. I. v. Rijn, brandmeester, Roeten ude; J. Kuyper, brigadier gemeente politie, Amsterdam; J. Brouwer, onderbrand- "-*Rster. Unsterdam; F. Dokters, als voren; A. Donze veldwachter, Bunnik; A. Kamphuls, oud- celeyne Fles", Delft; mej. M. P. Meijer (zuster) Amsterdam; W. Spijker, gemeentewegwerker, gemeenteveldwachter, Markelo; E. Karst, oud- Godeliva), portierster St. Franciscus Gasthuis, Gorssel; wed. G. ■Tr~* v""'" gemeenteveldwachter, (tehnnneheeV; ,T, D. Swnrt, I Rotterdam; M. Vogel, 1' note hope "NT. V. Ji'ic1,uneD. Sïfe»—S. oud-agent van politie, Franeker; T. Wielipga, armmeester gemeente Menaldumadeel, Berlikum; J. Ba: administrateur districtscentrum Haag- sche burgerwacht; M. van Ee, voorz. afd. Tien hoven van de hoofdafd. Zoetwatervlsscherü Ned. Heide-Mil., Tienhoven; mej. J. D. Hoff, onder voorzitster Johgedochterver. „Tabitha", Rotter dam; A. Jongeneelen, voorman landbouwbedrijf van den heer C. Koenraadt, Dinteloord; D. W. Janszen, hoofd eener boerderij, in dienst fam. baron van Nagell van Ampsen, Laren (Geld.) P. Prijs, werkbaas op „het Woldhuis", Apel doorn; B. Hoekert, boschbaas „Leuvenhorst", Hulshorst (Geld.); H. de Brabander, arbeider van den heer J. G. Goeijenbler, te Monster (65-jarigen dienst); J. L. van Dort, oud-tuin baas Chr.. Ver. voor verpleging lijders aan val lende ziekten, Haarlem; G. van Tricht, tuinbaas In dienst dames Willink van Collen, Breukelen- St. Pieter; M. Glas Jzn., boekhouder boom- kweekerij v. d. Have, Kapelle (Z.); J. C. Brandt, voorman Maatschap „de Wilhelminapolder", Kattendijke; H. Cornelisse, als voren; J. Ver- schuure, als voren; J. Schipper, veekweeker, als voren; H. Michel, jager, in dienst van dr. R. F. baron van Heeclceren van Wassenaar, Ambt- Delden; A. Nijhuis, administrateur-houtvester bij den heer L. van Heek, huize „den Kotten", Lonneker; H. van Olst Gzn., tuinman-werkbaas N. V. Mij. tot exploitatie landgoed Schellerberg, Zwollerkerspel; Th. H. Caris, tuinbaas-bloemist kasteel familie Magnee, Horn; G. G. van Lun- teren, bestuurslid Oranje-Vereen., Amersfoort; J. Robertus, tuinman le kl. Rijksuniversiteit, Groningen; W. B. Esseling, concierge hoofd gebouw Techn. Hoogeschool, Delft; C. van Os, concierge bibliotheek Techn. Hoogeschool, Delft; J. van de Plassche, bestuurslid „Aardenburg- sche Fanfaren", Aardenburg; C. J. Snel, op zichter Kon. Artis, Amsterdam; P. Maas, ambte naar administratie Rijksacademie van Beelden de Kunsten, Amsterdam; J. E. Zoutendijk, bode Dept. van Financiën; H. J. Wolf, hoofdkommies dir. belastingen enz., Nijmegen; S. M. Sijttema, hoofdkommies dir. belastingen enz., Hulst; W. F. Veltmeijer, Am sterdam; J. Saarloos en K. Lukkien, Rotterdam, assistenten dir. belastingen enz.; F. A. H. Reiné, Venlo; L. Berkenbosch, Amsterdam; H. G. Steenema, Groningen en J. Kaasschieter, 's-Gra venhage, adjunct-commiezen dir. belastingen enz.; W. Meilink, adjunct-commies registratie en domeinen, met pers. titel commies, Deventer; K. de Goede, teekenaar kadaster, Amsterdam. in zilver, aan: den vasten zee- en binnenloods J. Poldervaart; den baas der bankwerkers Rijks werf Willemsoord J. A. de Haan; bewaarder magazijnen Rijkswerf Willemsoord D. Plooi); boden Dept. van Defensie P. A. Musch, R. v. Dijk en E. S'chiuur; gep. loodsschipper 2e kl. R, Visser; gep. lichtwachter D. Bogaerdt; gep. adj.- onderoff.-instr. J. G. Quaedvlieg, en voorzitter schietver. Baarn Omstreken W. Bakkenes; A. v. d. Meent, Nigtevecht, sluiswachter Rijks waterstaat; P. V. d. Zalm, Herpt en Bern, ma chinist stoomgemalen; P. A. den Dunnen, Dus- sen, le gezagv. pontwachter Rijkswaterstaat; R. Hartmans, Nijmegen, bakenmeester Rijks waterstaat; W. J. Roijakkers, Echt, gewezen prov. arbeider, tevens hoofdkantonnier; W. v. d. Linden, Dordrecht, opzichter-sluiswachter waterschap De Vier Polders; D. J. Daniels, Nij megen, hoofdmachinist-eleetrlcien Ned. Spoor wegen; P- Hoed, 'Utrecht, eerste-bode Ned. Spoorwegen; J. E. M. Schmied, Rotterdam, chef kok HollandAmerika-Hjn; L. J. Veelders, Enk huizen, hofmeester veer EnkhuizenStavoren; H. J. Rademacher, Kerkrade-Spekhoteerheide, meesterhouwer Staatsmijn Wilhelmina; Th. J. Vaassen, Oirsbeek, meester-houwer Staatsmijn Emma; N. J. Vroomen, Heerlen, ophaalmachi- nist Oranje-Nassamijnen; P. J. Wolffs, Kerkrade, badknecht Domaniale Mijn Mij.; P. Vink, Rot terdam, kapitein N. V. Reederij van der Schuyt; L. F. de Jagher, 's Gravenhage, klerk hoofd bestuur P.T.T.; W. J. Heyting, 's Gravenhage, chef-magazijnbediende hoofdbestuur P. T. T.; H. van Minnen, Amsterdam, J. A. Eusman, Rot terdam en A. Hulsman, 's Gravenhage, assisten ten le klasse P. T. T.; P. de Graaf, Amsterdam, A. Harms, Rotterdam; H. Witteveen, Leeuwar den, hoofdbestellers postdienst; J. Lentz, Apel doorn, conducteur le klasse spoorwegpostkan toor no. 1; L. v. d. Scheve, Poortugaal, T. van Soest, Wilnis, kantoorhouders P. T. T.; W. F. Jansen, 's Gravenhage, chef-instrumentmaker P. T. T.; J. C. Hoeben, 's Gravenhage, maga zijnopzichter P. T. T.; L. H. van Bochove, Am sterdam, schrijver P. T. T.; W. v. Rooy, baas houtmagazijn N. V. Ver. Tabaksindustrieën Mignot en de Block, Eindho ven; mej. J. M. van Hoof, huishoudster bij den heer H. van Gardinge, te Eindhoven; B. Vissers, voorh. voorz. R.K. Volksbond en R.K. Zieken fonds, Zevenbergen; C. Klmpel, chef overleder- afd. en coupeursafd. v. d. Bergh's Stoomschoen- fabriek, 's-Hertogenbosch; J. A. Wouters, meesterknecht N-. V. J. Brouwers' Lakenfabrie ken, Tilburg; P. F. Kroelen, ruwersbaas fa. v. Dooren en Dams, Tilburg; A. J. Mommers, baas afd. apprêteerderij fa. H. F. C. Ennelcing, Til burg; I. Kaufman, onder voorz. hoofdbestuur Werlcmansvereeniging Arnhem, te Arnhem; H, Huitink, meesterknecht perkamentfabrlek, Bor- culo; A. S. Cremer, Stokkum, gem. Bergh. mees terknecht fa. Neugebaur en Lohmann, Emmerik; G. J. te Strake, hoofdboekhouder N. V. Tricot- fabriek voorh. G. J. Willink, Winterswijk; J, Lobeek, sterkersbaas N. V. Bontweverij „De Ba tavier", Winterswijk; J. Bos, chef-twijner, en J- v. d. Poel, chef-verver N. V. Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek voorh. Wed. D. S. Schuppen en Zoon, Veenendaal; T. Teunissep, Ede, bedrijfsleider in dienst van den heer H. v. d. Craats, Barneveld; P. Bachman, Zutphen, Werkmeester Kon. Ver. Tapijtfabrieken; J. J. van Oosten, afdeelingschef N. V. Delftschs Leer looierij en Drijfriemenfabriek voorh. Alex Adam, De'ft; F. a. Fritschi, hoofdboekhouder fa. B. Veth en Co., Delft; F. H. Gillon, bestuurslid Ver. tot Instandhouding Ziekenfonds bakkersge zellen, Delft; a J. A. Elderhorst, baas tabaks- kerverij n. V. A. Hillen's Sigarenfabrieken, Delft; p. Gerbrandts, plateelschilder „de Por- fabriek en Scheepswerf P. Smit Jr., Rotterdam; W. W. Nijholt, procuratiehouder N. V. Ned. Mij. tot Dienstverrigting van 1865, Rotterdam; W. van Eyk, baas in de expeditie N. V. Am. Pe troleum Cy„ te Rotterdam; W. Schouten, onder- opzichter-ketelmaker Mij. „Fijenoord", Rotter dam; A. de Bruyn, pakhuisbaas N. V. Dönszel- mann en Co.'s Graan en Graanproducten Mij., Rotterdam; J. Ph. de Jong, voorh. baas N. V. Kralingsche Katoen Mij., Rotterdam; J. A. Post. humus, voorh. hoofdbaas Rotterd. Lloyd, Rotter dam; mej. B. Paesi, voorh. huishoudster fa. B. J. Voss en Zonen, Rotterdam; A. C. Th. W. v. d. Kroft, controleur N. V. Heineken's Glazenwas- soherij. Stoom-Jalouziën- en Rolluikenfabriek, s-Gravenhage; mej. A. H. Hoogeveen, huishoud ster bü mevr. de wed. prof. dr. J. Cardinaal Ledebóer, 's-Gravenhage; B. C. v. Reiken, mees terknecht fa. J. I-I. Bouman, 's-Gravenhage; W. Koutstaal, scheepsbouw, teekenaar N. V. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw, Kinder dijk; C. Ringelberg, zoutzledersbaas N. V. Zout ziederij voorh. J. de Bondt, Zwijndrecht; J. Jan sen, voorh. meesterknecht en G. Overeem, chef N. V. Wijnhandel Ferwerda en Tieman, Amster dam; F. J. de Nooy, meesterknecht N. V. tot Exploitatie Sigarenfabriek voorh. B. Bergman Carels, Amsterdam; T. L. Prishardt, meester knecht N. V. Mij. tot Expl. van de Sigaren fabriek voorh. B. Bergman Carels, Amsterdam; mej. E. J. de Wolffvan Buuren, voorh. Inspec- trlce N. V. Mode-Etablissement Hirsch en Cie., Amsterdam; mej. E. J. Spijdel, hulshoudster familie Rutgers, Amsterdam (bij bevordering) J. van Geen, baas reparatiewerf te Spaarndam, van de heeren B. W. en C. L. Visser, Amster dam; mej. S. C. Wagen voort, Wageningen, voorh. hulshoudster bij mevr. de wed. J. P. Guépin, Hilversum; D. van 't Ent, onderchef N. V. Olie- fabrieken Crok en Laan, Wormierveer; G. Haar man, Bussum, procuratiehouder fa. D. A. Schmidt, Amsterdam; J. de Boer, meesterknecht fa. H. Keijzer, Edam; J. Groenenberg, onderbaas koperslagerijen J. A. van Dierendonck, teeke naar Kon. Mij. „De Schelde", Vlisslngen; W. A. Hogeweg, chef kleermakerij N. V. Kleedingmaga- zijnen voorh. Dijckhoff en Zn., Utrecht; mej. W. Loman, huishoudster bij mevr. de wed. A. C. Hobbel—Hogendoorn, Utrecht; J. Hartings, afdeelingschef N. V. B. Sohilte en Zonen's Hout handel en Houtwarenfabrieken, IJsselstein; W. Lit, onderbaas fa. E. J. v. Arkel en Co., Jut- phaas; B. Dunsbergen, meesterknecht fa. H. v. Santen, voorh. G. Buys, Breukelen-Nijenrode; mej. A. v. d. Velde, huishoudster bij den heer A. U. Bottema, Buitenpost; mej. H. v. d. Leest, wed. van P. de Vries, huishoudster familie Bijls- ma, Burum; mej. H. de Jong, hulshoudster bij den heer Th. Roorda, Mantgum; G. Dalenoord, hoofdbaas weverij fa. v. Heek en Co., Enschedé; G. Klooster, chef-machinist en Chr. Meinde- rinke touwbaas N. V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken, Haaksbergen; mej. A. Martens, huishoudster familie, Dommerlng, Winschoten: R. Vullings, chef-bankwerker Mij. v. d. Griendt's Landexploitatie, Grlendtsveen; P. Spreeuwen- berg, opzichter in dienst van den heer Jac. Lau- mans, Reuver; mej. E. Dandsweers, gezelschaps juffrouw bij markiezin de Villers von Grignon- court, geb. jkvr. van Nispen tot Sevenaer, Bee- sel. P. J. Tomasouw, gewezen le klerk (commies- tit.) op kantoor Gouverneur West-Java; B. V. Saffrle, opzichter Europeesche begraafplaatsen, Jogjakarta A. de Ronde, hoofddetachements- commandant le kl. gewapende politie E. Bak ker, hoofdopziener alg. politie J. J. Stins, tijd. monteur waterstaat en 's Lands B. O. W. W. Verhoef, gep. letterzetter le kl. Landsdrukkerij; J. F. Sack, voorman lucifersfabriek in Suriname; J. H. v. d. Vecht, bode Dept. van Koloniën ln zilver, bij bevordering, aan: W. A. v. Kampen, Bond van Daadwerkelijke Dierenbescherming, 's-Gravenhage; D. de Wildt, te Wijk aan Zee en Duin, voorman in dienst van den heer J. Meijer Gzn., bloembollenkweeker, Beverwijk; ln Zilver, met de zwaarden, aan:' opperschipper A. Rook; opperkonstabel F. H. Voordenberg; maj.-telegrafist P. Roosenschoon; opperziekenverpleger A. B. van IReek; opper- schrüver M. A. Schutte; adj.-onderofficier marl' niers J. SIoos; adj.-onderofficier-admin. C. van Grondelle, Kon. Mil. Academie; aöj.-onderoffl cier, instr. A. Segeler, 14e reg. inf.; adj.-onder- off.-instr. D. B. Streefkerk, 18e reg. reg. Infan terie; adj.-onderoff.-admin. D. Schotman, 20e reg. Inf.; adj.-onderoff.-instr. F. van Capelle, le reg. huz.; adj.-onderoff.-admin. J. Bakker, 6e reg. veld-art.; adj.-onderoff.-instr. A. Herse- voort, korps luchtdoelart.ad'j.-onderoff.-instr, C. Wallis, reg. genietroepen; schrijver le kl. J. Platei er, inspectie cavalerie; sergeant-majoor- Instr. J. A. Muller, korps polltietroopenmaga zijnbeheerder artillerie le klasse G. J. v. Veen; meester smid-bankwerker IJ. Heins, 7e reg. veldartillerie; hoofdwerktuigk. A. Ringoir, lucht- vaartafdeeling, en adj.-bnfleroff.-amanuensis J. Gosselaar, mil, hospitaal, 's Gravenh-ge; opperwachtmeesters J. M. Boogerd, le divisie Kon. marechaussee, en G. Kramer, depot Kon. marechaussee Th. P. Janssen, sergeant-majoor-instr. Infante rie J. J. Kraak, gep. sergeant infanterie J. A. Thenu, Amboineesch sergeant le kl. infanterie; H. C. Vollaerts, opperwachtmeester-instr. artil lerie D. Kon en E. v. Dijk, Europeesche ser geanten infanterie in brons. in brons, aanï J. N. van Schellebeek, 's-Gravenhage; G. A. Sanders, Nederweert, Rijksveldwachters-briga- dier-tit.; G. Wijnia, onbezoldigd Rijksveldwach ter, Bussum; W. van Kasteel, meesterknecht arbeid strafgevangenis, Utrecht; A. Vonk, koster Ned. Herv. Kerk, Zoeterwoude; L. A. C. van 't Groenewolt, koster R. K. Kerk, Broekhulzen- vorst; B. Spee, tulnarbeider Landbouwhoogeschool Wageningen; E. M. Boortman, agent van politie, 's-Gravenhage; J. Brouwer, havenbeambte, Am sterdam; J. P. Binnekade, agent van politie, HeidendaalKort. badvrouw 1 De Berkenstee, Heinenoord: R. Kerkwijk, veld- arbeider, Wijk (N.-Br.)G. J. Arends, tuinman kasteel „Biljoen", Velp, wonende Worth-Rheden; G. J. v. Hattem, tuinman bij den heer F. A. Hoefer, Hattem; N, W. Parlevliet, 's-Gravenhage, tuinknecht familie van Brienen van de Groote Lindt; J. Th. Oosterveer, Wassenaar, als voren; B. Snelderwaard, buitenplaatsarbeider familie van Pallandt, Wassenaar; A. Bode, land- bouwknecht, Ridderkerk; B. Hofland, tuinman „Piaswijckpark", Hillegersberg; G. Lampers, landarbeider, KolhornJ. Klink, veldwachter, Oosterland; W. van Sluys, tuinman familie Verhey, Middelburg; J. de Bad, veldarbeider Maatschap „De Wilhelminapolder", Goes; F. Fellus, stalknecht, als voren, Kattendijke; L. Grootemaat, veldarbeider, als voren, Katten dijke; J. C. Hollemans, als voren; A. Kaat- steker, als voren, Wolphaartsdük; J. Kosten, als voren, Kattendijke; G- van Loo, stalknecht, als voren, Wolphaa.rtsdijk; A. du Mez, boerenknecht, als voren, Wilhelminadorp; A. Molhoek, stal knecht, P. van de Sehraaf, M. van de Velde, veld arbeider, P. Verhage, paardenverzorger, P. Westdorp, pakhuisknecht, allen als voren; J. Kramer, tuinarbeider familie. Taets van Ameron- gen van Renswoude, Renswoude; D. Doesburg, landarbeider, Onderdendam; J. Hooghof, arbei der-wegwerker, gem. Gieten, Binnen; J. H. Reiber, tuinman familie de Vos van Steenwijk, de Wijk (Dr.); M. J. H. Janssen, tuinman familie van Aubel, Weert; P. S. Magermans, landarbeidersknecht, Heerlen; G. J. Berlijn, bediende le kl. Gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde Techn. Hooge school, Delft; mej. M. de Ruyter, werkster physisch laboratorium Rijksuniversiteit, Utrecht; J. S'pelhoven, Rijltsklerk dir. belastingen, Zut phen; IB. Dronikers, kommies te water le kl. dir. belastingen, Amsterdam; lichtwachter K., de Vries; boden J. A. de Heer, Rijkswerf te Hellevoetsluis, en J. Goudswaard, Rijkswerf Willemsoord; de Rijkswerklieden P. Röbbe, Centr. magazijn mil. kleeiing en uitrus ting Amsterdam; S. Langeberg, reg. wielr.; H. F. Buys, kleermaker K. M. A.; C. G. G. Post, Staatsbedrijf Artillerie-Inrichtingen en J. J. Schoenmaker, magazijnen der artillerie, Delft, alsmede den magazijnknecht H. Harlnga; T. Hettema, Zeeburg (Amsterdam), slulsknecht Rijkswaterstaat; T. Westrup, Assen, oud-brug wachter, Rijkswaterstaat; A. van Oort Azn., Utrecht, kantonnier Rijkswaterstaat; R. Blom, 'sGrevelduinO.pelle; A. Bax, Heusden; C. Dieckmann, Heelsum, kantonniers Rijkswater staat; R. Bolt, Usquert, prov. wegwerker; J, Willemsen, Almelo, brugwachter Overijsselsche Kanalisatie Mij.; H. van Kessel, St. Oedenrode, gewezen wegwerker Prov. Waterstaat Noord- Bralbant; A. P. van Elzakker, Halsteren en A. de Graaf, Dinteloo-rd, wegwerkers Prov. Water staat Noordbrabant; H. van Doorn, Tilburg, za delmaker Ned. Spoorwegen; Rokus van Duijn, Zand voort, matroos stoomtrawler; P. J. H. Frösch, Kerkrade'Spekholzerheide, electrieien Staatsmijn Wilhelmina; C. H. Vosshard, Haar lem; J. M. Burgers, Utrecht, G. van Duivenbode en W. G. J. P. Koeroo, 's Gravenhage, kantoor knechts P. T. T.; G. B. Mensink, Zwolle, P. M. GielkeniS, Merkelbeek, A. J. van der Sanden, Geldrop; J. H. Willems, Buggenum; H. W. van Loo, 's Gravenhage, J. C. Passier, Breda, bestel lers P. T. T.; H. Pardoen, 's Gravenhage, bode hoofdbestuur P. T. T.mej. E. van Gelderen, wed. van Rooü'en, Utrecht, werkvrouw P. T. T.; J. P. de Coole, te Scheveningen-radio, vakwerk man le kl. P. T. T.; C. Noorlander, watermoüe- naar polder Bergambacht; D. v. d. Steen, sigarenmaker, mej. W. Cosijns on mej. M. v. Diesen, poppenmaaksters en mej. H. G. van Rooy, arbeidster N.V. Ver. Tabaks industrieën Mignot en de Block, Eindhoven; G. Th. v. d. Loo, tabaksbewerker N.V. v. d. Putt en de Vlam's Sigarenfabrieken, Eindhoven; H. W. J. Schuurmans, perser en W. Donders, wever N.V. Janssens van Buren's Wollenstoffenfabrie ken, Tilburg; Th. M. de Kort, stoker-machinist N.V. J. Brouwer's Lakenfabrieken, Tilburg; P. van Gaal, timmerman landgoed „De Wimberg", Rerlicura (N.-B.)J. Vennema, chauffeur bü mevr. de wed. J. H. Ltips geb. M. E. Heegmann, Velp; J. v. Moerkerk, v/h. stoker steenfabriek MIJ de Waalsteenindustrie, Gendt; C. Riemsdijk, arbeider steenfabriek van den heer A. W. Bur gers, IJzendoorn; J, W. v. Scharrenburg, tim mermansknecht bij den heer H. A. Eijlander, Ede; A. v. d. Loosdrecht, wonende te Geldersch- Veenendaal, gemeente Ede, haspelaar; D. v. d. Kraats, meleerder, en G. Binsbergen, droger, N.V. Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabr. V/h. Wed. D. S. Schuppen en Zoon, Veenendaal: P. J. Schoots, tabakskerver fa. Hijmans en Co., Tiel; R. Veldkamp, Passewaay (Waiddenoyen), tabakskerver fa. Hijmans en Co., Tiel; H. J. Deunk, wever fa. J. H. Meijerink en Zoon, Win terswijk; P. J. Boogaards, schildersknecht fa. v. Rij en ter Gast, 's-Gravenhage; J. J. Jacobs, banketbakker N.V. Mij tot Expl. Haa.gsche Hop jes en Chocoladefabriek v. P. Nleuwerkerk en Zn., '«-Gravenhage; mej. G. v. Ekelen, dienstbode bij den heer J. H. Kann, 's-Gravenhage; G. M. van Roon, sorteerder N.V. Stoomwasscherij v/h. H. A. v. Starrenburg, 's-Gravenhage; H. Bobbe, M. Wions en J. R. Jordaan, boekbinders N.V. Esveha, Papierhandel en Kantoorboelcenfabriek, 's-Gra venhage; A. J. de Heer, zadelmaker fa. J. H. Bouman, 's-Gravenhage; N. Valkoog, pakhuis knecht fa. D. F. de Bruijn en Co., Rotterdam .1. Nachtegaal, arbeider en C. Noorthoek, v/h. kuiper N.V. Am. Petroleum Cy., Rotterdam; F. J. Mietrop, arbeider, D. v. Krimpen, ijzerdraaier, B. v. d. Velden, v/h. ketelmaker, J. de Graaf, en P. W. Kool, tjzergieters, allen bij de Mij „Fijen oord", Rotterdam; mej. A. v. Dalen, dienstbode familie v. Schouwen, Sommelsdtjk; H. Peek, arbeider. N.V. Werf Gusto, Schiedam; A. v. d. Waal, arbeider N.V. Ver. Touwfabrleken, Maas sluis; F. v. Herwijnen, onder baas fa, Penn en Bauduln, Dordrecht; mej. P. Th. v. d. Eist, dienstbode bij den heer A. v. d. Post, Voorschoten; J. J. Fictor, sigarensorteerder en P. J. Boskamp, sigarenmaker N.V. A. Hillen's Sigarenfabrieken, Delft; F. Th. Goossens, koperslager Kon. Ned. Grofsmederij, Leiden; J. W. Brakel en A. Schip per, behangersknechts fa. J. P. C. Meerburg, Leiden; W. F. Neuteboom, pakhuisknecht fa. den Houter, Leiden; A. Wasblom, D. Vlasblom en T v TmV.oV- fabriek v/h. Gebrs, Bos. Ridderkerk; N. Prins, rnetaaldraaier N.V. J. en K. Smit's Machinefabr. Kinderdijk; A. v. d. Struys, arbeider, en M. Beek man, portier N.V. „Hollandia" Holl. fabr. van melkproducten en voedingsmiddelen, Vlaar dingen; J. B. J. Koch, eerste wasscherijknecht fa. H. de Gier, Gorinchem; S. de Jonge en C. den Hartcg, arbeiders N.V. Zoutziederij v/h. J. de Bondt, Zwijndrecht; K. W. Bongaertz, wijn- koopersknecht en R. Zeeman, depothouder N.V. Wijnhandel Ferwerda en Tieman, Amsterdam; P. C. Blaauw, glazenwasscher N.V. Heineken's Glazenwasscherij, Stoom-Jalouzieën- en Rollui kenfabriek, Amsterdam; mej. C. H. Domheer, dienstbode fam. Alink, Amsterdam; F. Beek, drukker N.V. Amsterdamsche Boek- en Steen drukkerij v/h. Ellerinan Harms en Co., Amster dam; J. P. J. Bos, loopknecht N.V. Caoutchouc en Wasdoekhandel Martin Schiff, Amsterdam: A. H. Jana, lederbewerker fa. Verweegen en Kok, Amsterdam; J. G. D. Löning, zaalbedier.de „Het Leesmuseum", Amsterdam; E. C. Thomas, in casseerder Alg. Ziekenfonds voor Amsterdam, te Amsterdam; B. Krijns, pakhuisknecht fa. H. Booy en Zoon, Den Helder; J. Giskes, zagen- «Üjper, stoomhoutzagerij „de Vlijt", Zaandam: Joh. Boesaart, Hoorn, kaasknecht fa. Laming en Sons; J. Mulder, olieslager N.V. Oliefabriek v/h. T. Crok, Koog a/d. Zaan; G. J. Spierens, v/h. linieerder-boekbinder N-V. Boekdrukkerij en Binderij J. C. en W. Altorffer, Middelburg; H. v. d. Graaf, voorman,modelmaker, C. F. Wanst, plaatwerker, en C. v. d. Buuse, v/h. metaaldraaier Kon. Mij „De Schelde", Vlissingen; L. A. v. Lingen, boekbinder N.V. Drukkerij v/h. L. E. Bosch en Zoon, Utrecht; H. Hoveling, hout- firaaier N.V. B. Schilte en Zonen's Houthandel en Houtwarenfabriek, IJsselstein; P. Reidinga, huisknecht freules van Eysinga, Leeuwarden; H. Smit, linieerder en boekbinder fa. J. M. W. Waanders, Zwolle; G. Rekers, wever fa. van Heek en Co., Enschedé; mej. J. Boers, mej. M. Sfelkamip, weefsters, en H. S'tienebos, wever fa. van Heek en Co., Enschedé; H. Harberink, arbeider N.V. Spinnerij „Tubantia" v/h. B. W. en H. ter Kuile, Enschedé; D. Bruggink Mzn Gr. Nijkamp, G. J. Haymsen, A. Sikkelbein en G. van da Maat, wevers Kon. Jutespinnerü en weverij fa. ter Horst en Co., Rijssen; F. J. Harm- sen en Joh. Kamperman, Hellendoorn, G. J. Heuver en F. Pepers, Wierden, wevers N.V. Kon. Stoomweverij, Nijverdal; G. Waanders, weverij arbeider, H. J. Morssink, arbeider en G. Pieper, wever N.V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrie ken, Haaksbergen; J. H. Ooink, selfactor-aan- lapper, J. ter Hennepe, wever, mej. T. J. Slot, stukkenkeurster en J. Tanke, wever N.V. Stoom spinnerijen en Weverijen v/h. S. J. Spanjaard, Borne; A. Bramer, G. Pley, H. Hopster en L. Pley, arbeiders fa. Jansen en Tilanus, Vriezen- veen; J. H. Bartholet, v/h. glasblazer N.V. Kristalunie, Maastricht; P. W. Schuts, boek binder fa. wed. H. Bontamps, Venlo; C. Kristen, huisbediende fam. Boomgaart H. D. Martina, huisbediende fam. Penha-Naar M. Adams, huisbediende fam. Maduro C. Celes- tyn, huisbediende fam. Rojer, allen in Curacao. in brons, met de zwaarden, aan; marinier le kl. W. Doornekamp; A. Rumonder, Menadoneesch marechaussee le kl. D. Talla, Amboineesch korporaal Infanterie; W. G. A. v. d. Kreeft, Europeesch infanterist le kl. W. C. J. Schnabel, Europeesch brigadier- pyrotechnist Sastrosoetirdjo, Javaansch korpo raal cavalerie P. D. Wijnans, Europeesch bri gadier genietroepen Bij Koninklijk besluit zijn de volgende titu laire rangsverhoogingen verleend van schout-bij-nacht aan de gep. kapiteins ter zee A. v. d. Sluis en A. L. Boeser van kapitein-luit. t. zee aan den gep. luit. t. zee le kl. J. P. Muller van hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst le kl. aan den gep. hoofdofficier marine- stoomvaartdienst 2e kl. J. v. Meurs; van hoofdofficier maririestoorpvaartdienst 2e kl. aan den gep. officier marinestoomvaartdienst le kl. J. C. v. d. Ben van luit.-generaal aan de gep. generaal-ma- joors A. D. J. Berkhout en J. G. Leverland, als mede aan den gep. generaal-majoor-tit. L. F. Duymaer van Twist van generaal-majoor aan de gep. kolonels H. J. Doorman en W. P. F. Schutz, alsmede aan de gep. kolonels-tit. G. P. A. G. H. Romer en T. H. L. Leclercq van kolonel aan de gep. luit.-kolonels F. J. G. W. Leers, A. P. Wirix, M. C. van Hoboken en H. G. A. Limperg, alsmede aan den gep. luit.- kolonel-tit. D. J. A. v. d. Kroon van luit.-kolonel aan den gep. majoor jhr. H. P. v. d. Mieden v. Opmeer en aan den gep. ma- joor-tit. E. Schütt van res.-luit.-kolonel aan den gep. res.-majoor A. Luitss en aan den eervol ontslagen res.-ma- joor F. W. Santman van majoor aan den gep. kapitein J. A. Snoek, alsmede aan den gep. kapitein, directeur der Kon. Mil. Kapel, N. A. Bouwman van reserve-majoor aan de gep. res.-kapiteins K. A. v. Schelven en J. C. v. d. Noort. Gemeentelijke bedrijfswinsten OVER AUTOMATEN HET GRONINGSCII CONGRES In het op 2, 3 en i September te Groningen te houden copgres van den Kon. Ned. Midden standsbond zal een tweetal praeadviezen wor. den uitgebracht; een over gemeentelijke be drijfswinsten door Jhr. J. C. Mollerus, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, het ander over den verkoop door middel van automaten door dr. G. J. Otten, secretaris der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leeuwarden. Praeadvies Jhr. Mollerus Jhr. Mollerus neemt in zijn praeadvies onder de loup de positie, welke de gemeentelijke gas-, water- en electriciteitsbedrijven in de gemeen ten innemen en gaat na of de uitgekeerd wor dende bedrijfswinsten al dan niet te hoog lijn en hoe zij moeten worden beschouwd. Jhr. Mollerus trekt de volgende conclusies:' 1. Afschaffing der gemeentelijke bedrijfswin sten is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk en niet wenschelijk. 2. De ge meentelijke bedrijfswinsten behooren als jaar-: lijksche bron van inkomsten alleen secundaire beteekenis te hebben. Praeadvies Dr. Otten Dr. G. J. Otten beantwoordt in zijn praeads vies de vraag: „Hoe wordt in het licht van de komende Ri.'kswinkelslultingswet op de meest doeltreffende wijze een regeling getroffen voor het automatenwezen, opdat dit stelsel voor den. handel nuttig effect sorteere met vermijding van de mogelijke daaraan verbonden nadeelige invloeden?" Welk standpunt dient men in deze paterie nu te huldigen? Uet blijkt, uit wat in het buitenland ge« schledt, uit de uiteenloopende zienswijzen van gemeentebesturen bier te lande en uit de dis cussie in de Tweede Kamer, dat er drie opvat tingen worden gehuldigd. 1. Laat den. verkoop door middel van auto« maten niet toe ten tijde, dat de winkels se-, sloten moeten zijn, 3. Laat den verkoop door middel van auto maten ook toe ten tijde, dat de winkels geslo ten moeten zijn, met dien verstande, dat uit de automaat, die aan den winkel wordt aan gebracht, uitsluitend verkocht worden artike len, die ook in den winkel zelve plegen ta worden verkocht en dat vulling van de auto maat alleen mag plaats vinden ten tijde, dat de winkel geopend is. Uit deze drie standpunten zal een keuze moe ten worden gedaan. Van de argumenten in het algemeen aange voerd vóór het verbieden van den verkoop doop middel van automaten gedurende den tijd, dat de winkels gesloten moeten zijn, is niet veel onaanvechtbaar gebleken. Ook het tweede stand punt wijst meer na- dan voordeelen aan. Laat men de verschillende voor- en nadeelen, welke onder den gezichtshoek, waaruit de prae- adviseur het vraagstuk beziet, verhonden zijn aan den verkoop door middel van een automaat onder de drie genoemde zienswijzen de revue passeeren, dan blijkt, dat bij het laatstgenoem de stelsel de voordeelen van Óen verkoop door automaten onaangetast blijven en de minder en meer ernstige nadeelen aan het eerste en tweede stelsel klevende, op eenvoudige wijze worden ondervangen. Het is dan ook een regeling in den geest van hetgeen de adviseur het derde standpunt noemt, welke hij aanbeveelt ten antwoord op de vraag, welke hem ter beantwoording is voorgelegd. F De leden en plaatsverv. leden De Minister van Justitie heeft, met ingang van 1 September 19Svoor den tijd van twee jaren aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de arrondissements-rechtbank te Dordrecht tot lid; mr. J. Bontfort van Valkenburg, rechter tot plaatsvervangend lid; mr. J. H. van Welsen. mr. M. van Aken, mr. A. J. Paulus, mr. G. J. Heemskerk, allen rechter DE HEER BRAAT EERE-VO3RZfxF£K Donderdag vergaderde de Plp'telandershonü Utrecht. De aftredende voorzi ier en secretaris, de heeren Braat en Tim nu s wenschten niet; voor een herbenoeming i: aanmerking ta komen. In hun plaats zijn gekozen tot voor zitter mr. C. Vervoorn t Herwijnen en tot secretaris J. H. Zwart t- Appelscha. De heer Braat werd, wegens .ijn vele verdiensten jegens den bond, tot 'ere-voorzitter benoemd, Mr. Vervoorn werd oenoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Internationaal Agrarisch Bureau te Praag. Met algemeene temmen is besloten om, in verband met de c isis in den landbouw, een plattelanclers-den; istratie in Den. Haag ta houden. Plaatst regelmatig Uw kaboutertje! Naar het Engeisch vm GRAY mog. Vertaling van JA0. SCHOfjN 45) Ja imjs>, amji--ooK!t]ie Pitapa^ mistress Codiment heeft ze in het buffet weggeborgen. Ik meen op de bovenste plan^ rechte Goed, ga dan naar bene<fen 6Tt iaat door haar geven, allemaal, die er nQg oy<jr zijn. Wij zijn zoo laat opgebleven, <iat jjj weer honger geikregen heb, en ilk heb verbazend veel zin in die pasteitjes. Loop wat vlug opdat je mistress Codiunent nog waklker vindt. O miss, beste miss, riep Pitapat op huile- rigien toon, ilk ibid u, ontsla mij van die bood schap. Ik ben zoo erg bang! Ben je bang? riep Capitola. Onnoozel schepsel! Waarvoor dan? Ach, het is zoo vreeselijh donker buiten in de gangen, jammerde de negerin, ik ben zoo bevreesd voor spoken! Capitola laohbte luidkeels. Voor spoken! riep zij uit, hoe kan men zoo ontzettend doim en bijgeloovig zijn! Neem dan het licht maar mee. Ek zal wel zoo lang In het donker blijven. O, beste miss, ik smeek u.... heb toch medelijden! Wat! Ben je nog bang met licht in de hand? Schaam je toch! Maar miss, wat zon een brandende kaars mij ba tien? Als ik een geest tegenkwam, dan «ou ik hem immers des te beter zien! Je bent me waarempel een schitterend «tuk kamenierster! bromde Capitola knorrig. Daar Is nm dat onnoozele ding bang voor sp ken, als ik haar iets beveel! Inderdaad men krijgt bij «en prompte bediening! Ik zie wel, dat, afa ik pasteitjes rwil eten, ik ze zelf moet halen. Keein dus de kaars en licht mij hij. Nu gehoorzaamde Pitapat volgaarne en beiden gingen naar de deur, de negerin argeloos, omdat zij geen. gevaar vermoedde, Capitola daarentegen inwendig zoo zenuwachtig, dat zij (haar laats te krachten moest inspannen, om aioh te kunnen beoeerschen. Daar de bandieten moesten gehoord hebben, dat zij haar kamer van binnen met den sleutel had afgestoten, kon eij ook nu weer het slot ontdraaien, konder bevreesd te zijn, dat het gerucht, door den sleutel veroorzaakt, argwaan zou wekken. Maar terzelfder tijd was het noo- dig, den sleutel uit het slot aan da binnenzijde te nemen, die van bulten er weer in te steken en zóó de roevers op te sluiten. En daarin lag het gevaarlijke van haar onderneming. Het scheen haast onuitvoerbaar zondier haar oog merk te verraden; in dat geval immers was het te voorzien, dait de bandieten uit het vertrek zouden stommen, om openlijk met geweld op te treden. Het moest nochthans gewaagd wor den, wilde Capitola niet reeds op voorhand alle kans op redding verijdelen. Het uittrekken van den sleutel uit den binnenkant gelukte uit. stekend, dank «ij de handigheid van het jonge meisje en wat daarbij de hoofdzaak was, zelfs Pitapat had er niets van gemerkt, anders zou die er zeker op een zeer ongelegen tijd, iets van gezegd hebben. Nu moest de sleutel aan de buitenzijde in het slot gestoken worden. Capitola volbracht dit met buitengewone vlugheid, terwijl de deur nog openstond om Pitapat uit te laten. Daarbij kwam haar zeer te stade dat Pitapat d.en kaarsensnuiter, die op den blaker lag, op den grond liet vallen, en daardoor zooveel leven maakte, dat elk and,er g iicht voor het oogen. blik overstemd •wend. Je bent vreeseljjk onhandig, aldus bekeef Capitola haar luide. Mm kan je nergens 'toe gebruiken, niet eens om bij te lichten. Terwijl zij dit zedde, maakte zij de deur achter zich toe en draaide den sleutel om o.p hetzelfde moment, dat de klink in den haak viel. Zonder een minuut te verliezen, vervolgde Capitola alsnu haar weg door de lange, donkere gang, waarbij zij steeds voortging met luider stemme de arme Pitapat uit te seheJdien en te kapittelen, ten einde de bandieten, die haar ongetwijfeld elk barer woorden nauwkeurig beluisterden, om trent haar onergdienkendheid op een dwaal spoor te brengen. Domme meid! riep zij, nu moet ik voor jou door de koude gang en krijg ik wellicht door den tocht een stijven nek. Maar imoet u dan ook juist nu zoo'n hevti- gen trek in pasteitjes krijgen, waagde Pitapat aan te merken. lik zat jou zeiker nog rekenschap moeten geven van mijn doen en laten, 't wordt hoe langer hoe fraaier! knorde Capitola, terwijl zij al vlugger en vlugger liep, totdat zij beneden in de vestibule gekomen was. Nu zullen wij toch mistress Codiment nog moeten wekken, zeide Pitapat, want, naar het schijnt, slaapt ze reeds. Houd je mond, gebood Capitola gestreng, terwijl zij voorzichtig de deur der veranda opende, die op den tuin uitkrwam. Gerechte hemel, miss, riep Pitapat, een en al verbazing uit U Is toch zeker niet van plan, om nu nog uit te gaan? Ja, en jij moet mij vergezellen, antwoordde Capitola doodbedaard. O, miss, ik ben zoo vreeselijk hang! riep Pitapat huilend. Blijf dan maar hier In 't donker wachten, totdat ik terugkom. O, miss, dat durf ik rog minder. Ik zou het besterven van Nu goed, ikoim dan maar mede, beval thans het jonge meisje op een toom waartegen Pitapat niets meer diorst in 'te brengen. Beiden stapten door de veranda en verlieten het kasteel. Nadat onze heldin den toegang van buiten op het nachtslot had gedaan, stak zij den sleutel bij zich. Met gevouwen banden en den blik ten hemel gerioht, riep zij thans uit het diepst iharer ziel: Goede God, ik dank UI Wij zijn gered! Verkeerden wij dan in gevaar miss? riep Pitapat verschrikt uit Dat komt er niet op aan, nu zijn we veilig! antwoordde Capitola, die met 'haastigen treid dwars het veld overstak. Maar miss, waar gaat tl toch in het holst van den nacht naar toe? Ik bid u, verwijder u toch niet te ver van het slot, smeekte Pitapat, diie zich wezenlijk in ernst beizorgd begon te maken, dat haar meesteres krankzinnig was ge worden. Loop heen! Wat vrees je dan nu nog? riep zij de jonge negerin toe, toen zij zag, dat derze wilde achterblijven. Dat weet u immers wel, miss! Iedereen is bang voor Mac Donald! Patty, ik zal je iets zeggen, maar pas op, dat je niet schreeuwt, ook al schrik je, ver maande CaipitOla de kleine negerin. Hij, dien jij en iedereen zoo zeer vreest, n.l. Mac Donald, is met zijn spitsbroeders in het kasteel. Hij ligt, met nog een bandiet, onder mijn bed. Schreeuwen was voor Pitapat onmogelijk. Wel stond haar mond wagewijd open, maar haar keel was van ontsteltenis als toegesnoerd. Over 'haar geheele Uohaam van 't hoofd tot de voeten bevend als een espenblad, volgde zij tbams haar jonge meesteres zonder een woord te spreken. Capitola sloeg den weg In naar de woning van Ezy, den slavenopzichter. Na on. geveer duizend passen gegaan te zijn, waren gr. Capitola doorschreed haastig het voor. tuintje en klopte met onstuimige hevigheid op de deur. De oude opzichter, die natuurlijk door dat ongewoon lawaai zeer spoedig wakker werd, kwam aan het venster en wel in het ietwat slordige gewaad van iemand, die plotseling uit zijn ibed is opgeschrikt. Ik hen liet, Ezy, Ik, miss Black! riep het jonge meisje den verbaasden man toe. Mac Donal<J ia met een of meer zijner trawanten in mijn eigen kamer opgestoten en nu kom ik' om spoedige hulp te vragen. Onze heldin yerhaalde thans zeer beknopt, hoe zij de bandieten ontdekt had en op welke manier liet haar gelukt was, ze in den val te krijgen, door hen omtrent haar oogmerken té misleiden. Inmiddels kleedde Ezy zich in allerijl voor het open raam aan, teneinde geen enkel woord te verliezen van hetgeen de jonge miss hem vertelde, terwijl hij haar slechts nu en dan door een uitroep van de hoogste verbazing of bewondering onderbrak. Na slechts enkele oogenblikken was hij in zoover aangekleed, dat hij zioh buiten bij miss Black kon vertoonen. Loop nu schielijk naar de naastbijzijndie negerhutten der plantage en wek het volk, beval Capitola met haar bewonderenswaardige vastberadenheid. Er is geen minuut te ver liezen, want ik ben bang, dat mijn lange afwe zigheid het wantrouwen der bandieten heeft opgewekt en zij mdjn kamerdeur geforceerd hefbben. Gerechte hemel! Wie weet, of zij in. tusschen mistress Codiment niet hebben ver moord! ZoudeT een seconde langer te talmen, vol voerde Ezy het bevel der jonge dame, door naar de naaste negerhut te snellen, welke on geveer vijftig pa.s van zijn huis lag en do zwarten te wekken, die daar ten getale v: n twintig tot vijfentwintig mrn hun r. '„'verblijf hielden. Na hun, zonder verklaring, kortaf bevolen te hebben, zich anet bijlen, pieken en spaden to wapenen, voerde hij den kleinen troep naar miss Black, die het opperbevel op zich nam. In weinige woorden deelde zij den verbaasden ne gers mede, wat er aa.n de hand was, gebood hun, om zoo kalm en bedaard mogelijk te zijn en trok aan het hoofd van haar schielijk georganiseerds landweer naar het kasteel op. Nu komt het er opaan, zoo stil als ge kunt naar mijn kamer te sluipen, waar zij zijn op. gesloten, zoodat zij er niets van merken, fluis terde Capitola tot de kleine schaar, toen men aan het kasteel was gekomen. Zes man houden hier bij den ingang de wacht en laten niemand erin of eruit. Do overige volgen mij. Doch vooral zachtjes loopen, en dat geen uwer het wage, een woord te spreken! Zij opende nu de deur der veranda, zonder het minste gerucht te maken, en allen traden zachtjes ibinren. De bevelen van Capitola be treffende de stilte, die men in acht moest nemen, werd'en zoo stipt volbracht, dat men niet de geringste echo vernam in de lange gan. gen. waardoor de stoet zich voortbewoog. Allon Capitola en Pitapat, die naast Ezy aan het hoofd van de gewapende negers gingen, spraken luide met elkaar, om de bandieten in don waan te brengen, dat zij thans met hun beiden terugkeerden. Voor de deur van haar slaapkamer gekomen, deed Capitola de jonge negerin op boegen toon, zco'dat de bandieten, het moesten booren, ver wijten, dat zij zoo aartsdom was geweest om de deur op slot te doen. terwijl er toch niet dn minste reden voor bestand. (Wordt vervolgd". til

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7