IS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De viering van den Koninginnedag OUDSTE en GROOTSTE DAGBLAD STADSNIEUWS iWÉÉlR 53sfé JAARGANG MAANDAG I SEPTEMBER 1930 No. 15811 Een schitterende iiiuminat'e vaar SetiieiSam ea Omstreken „GE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON IN TER CO MM. 68085 ernstig ongeval HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Van taptoe tot volksspelen Het Broersveld in feesttooi messl gelezen Anno 1878- Koemarkt 4 ADVERTEER ER INGIJ HEBT SUCCES I DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE GEMEENTELIJKE SCHULDEN VAN BERLIJN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprüs per drie maanden 3.75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 yerkrügbaar 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels1.55, elke regel meer 25 ets. Bü contract aanzienlüke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bü vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bü te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, RAADSBESLUIT VOORAFGAAND AAN BOUWVERBOD HEERENPAD Bij besluit van Uw Raad van 20 Juni 1930 tverd. reeds een strook achter de Zuidelijke gevellijn van het Heerenpad voor straataanleg bestemd. Sindsdien is deze zaak nader door ons onder het oog gezien, mede in verband met een aan vrage om bouwvergunning aan de Noordzijde van deze straat Dit beeft ertoe geleid, dat wij Uw Iiaad thans kunnen voorstellen bet geheele Heereu- Pad in de toekomst op een breedte var 12 M. projecteeren. De nieuwe rooilijnen zullen fan komen te liggen op ©en afstand vau 6 M, ter weerszijden van de as van bet Heersnpad. .Het is onze bedoeling zoowel aan de Noord zijde als aan de Zuidzijde het leggen van een bouwverbod voor te stellen. Daarvoor is noodig, dat eer3t de daar bj be trokken sitropken grond voor straataanleg wor den bestemd. Wielrijder tegen autobus Zaterdagnacht om 1 uur, is de 19-jarige los- werkman H. de Ruiter, wenende Lcmanstraat 12, op den Rotterdamschen Dijk onder onze ge meente, op zijn fiets aangereden door een auto bus van den treindienst. Re R. smakte met zijn fiets op de trambaan en bleef bewusteloos liggen, de jongeman bloedde hevig uit mond en ooren. Dr. Vuylsteke uit Rotterdam, die juist pas seerde, verleende geneeskundige hulp, en con. stateerde dat hij 'n schedelbreuk had gekregen. PeT politie brancard is hij naar het gemeen teziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was ernstig Do R. kwam per fiets van Rotterdam en reed op de rechterzijde van den weg, even voor den afrit bij het tramhuisje. Waarschijnlijk is hij geslipt op de tramrails, want de chauffeur hoor de 'n slag, toen het voorste gedeelte van den wa gen de.n wielrijder reeds was gepasseerd de R. schijnt dus met den achterkant van den auto in botsing te zijn gekomen_ waardoor hij met het hoofd tegen den grond sloeg en de scliedelfractuur opliep. De chauffeur stopte onmiüdellijik en vond ^ket Slachtoffer op den grond liggen. Nader vernemen wij,"duf de R. Zondagmid dag om half zes in het ziekenhuis aan de be komen verwondingen is overleden. DE DRIELING Naar wij vernemen stelt de drieling het in de Dr. Noletstichting uitstekend. De tempera tuur is gelukkig wat gedaald, wat aan de ba by's natuurlijk ten goede komt. BALDADIGHEID Tijdens de afwezigheid der familie v. d. V. aan de Zwartewaalschestraat, hebben gister avond half 11 baldadige jongens, vuurwerk door het raam naar binnen geworpen, waar door de gordijnen lu brand raakten. De heer Hoenderkamp, die juist passeerde, heeft den brand gedoofd. CRICKET Excelsior 1—Phoenix 2 Excelsior beëindigde haar competitie met een. bhuiswediSdrijd tegen de Hagenaars, die in een klinkend© inni®g-soveirwi®n>i®g eindigde. Phoenix wordt het eerst naar de mat ge stuurd en hereilkt het totaal van 40 runs, waar aan. J. Everard 23. Excelsior antwoordt hierop ■^et niet minder dan 215 runs, hiervan W. Meters 56, C. Wuisman 34, J. Oosterholit Sr. 34, J' Oosterholt Jr. 32, extra's 42. Bowlingcijfers: Excelsior J. Oosterholt Jr. °7~22. C. Wuisiman 39. Bowlingcijfens: Phoe. G. Lob 2—58, B. Prell 6—66, J Everard 2—49 Phoenix wordt nogmaals ingestuurd, ondanks ®t feit dat op 43 het eerste wicihet viel, hadden 29 t°taal, allen een beurtg ©had. Bawling: V "09tsrhoit Jr. 4—20, C. Wuisman 3—28, ansa o27 -"colsior wint met innings en 86 runs. Excelsior 2Ajax 2 a- al ont,moeting van Exoelsior 2 ©in- 'a CaDS in «en overwinning. Ajax bat eerste en scoort 33 runs. H. v. d. Ven met 7 n.0. werd topscorer. Bowlmgcijt.ers: G. Oesterholt 6—16, S. Bologh 1, L. v. oom 0 n Excelsior antwoord hierop me 105 runs. w. v. Remenade 10, L. SoheffeTs 18. P. Klein 18, j. Kfennabbel n. Bowlingcijfsrs: D. v. d. Putten 3—60, K. van Kurk 3—34. Exoeteior wint met 72 runs. ij De vlaggen en de zon hebben de stad in feesttooi gezet. In 'n feesttooi, zoo geheel eigen aan de vie ring van onzen nationalen feestdag. Die dezen keer 'n heel hizondere feestdag is. De Koningin vijftig jaar! En die vlaggen zijn dit jaar o vertalrijk. In iedere straat golft en waait onze tricolore langs de huizen en teekent onbestemde schaduwen op de zonnige straat. De zon flikkert en blikkert en doet haar best, om de feestviering zooveel mogelü'k luister bij te zetten. Zij schittert in de straten die vol zijn van kleurig en fleurig feestrumoer, oip de kinderen getooid met feestelijke sjerpen, op de ouderen, die rustig wandelend de pret aan zien. Ein op de vroolijke jongelui, die hun vreugde meer demonstratief uitspreiden. De jeugd heeft het feest reeds dagen tevoren ingeluid. Gekleed In de allerzonderlingste ge waden met colbertjes tot op de schoenen en liefst biuuienst© buiten 1 met petten die tot over de ooren zakken, hebben ze met zoeloefoon u kent het geniale instrument en andere slaginstrumenten liun toast gedaan stemming te schoppen, en.... zooveel mogelijk „cente" be vergaren. Tot op het laatst voor ©én snoep, vvinkeltjesra.am de buit wordt geteld en de aandeeüen gelijkmatig verdeeld worden en de rammelende koperen centen in toeter verteeg- bare waar worden omgezet. Al dagenlang zijn de miensclhe® verveeld met de muziek van deze ensembles, imaar toch zijn ze onaf scheid el ü'k verbonden met de konin- ginncdagviertng. Misschien zonder het zelf te veten, brengen ze „sfeer" in de straten Dan zün er nog de orgells. Worden we anders slechts eens in de week Bost 'n bezoek van een draaiorgel vereerd, nu zijn er meer dan we ooit gehoord hebben. Er zijn eenvoudige, simpele, met 'n bescheiden jengel-toontje, er zijn ook groote, decoratief beschilderde en vergulMe, met 'n paar muzen aan w-esrazijdW, en die door de magische -bewe ging aan den slinger, 'n expressief „O Donna Clara" voortbrengen. En er achter Ioopen d-e „orgelbazen", ocik voor de gelegenheid in ikonin. ginnedag-toilet. De ©en al meer aangedirkt dan de andere. Sommigen met rood-geschminkte wangen en 'n rooden neuspunt, anderen met vaalJMeelke kwijnende gezichten, die soms zoo ernstig staan, alsof het geen feest was. Het dlcvwnspaJk is nog steeds het mieest gewild. De giften rollen onstuimig door het bekende gleufje in de steeds zwaarder rammelende bus. En het hart van het oiperatieterrein der instrumenten is het Broersveld. Daar brengen ze het meeste kleur en de meeste beweging in de straat. Daar vinden ze 'n gulle ontvangst in de oranje.gesisrd© sloppen en steegjes, daar vloeien de giften mild. En daar ontzien de jongedames zich niet om op den betegelden Brocrsvold-dansvloer 'n foxtrotje te maken. Maar niet alleen in het Broersveld; overal is het feest. In die ihaven liggen de izeeschepen gepavoiseerd te pronken. En ook op andere punten in de stad heerscht ongewone drukte. Dan begint de tradltioneele Taptoe voor het stadhuis. Overal is het nog drukker dan op andere Zaterdagavonden. Op de Mankt staat de menigte d-ichtopeeugedromd. In de Tarnen beiweDen vage menschenfiguren. Ergens in de zijstraten knal len al de voetzoekers onder niets vermoedende toeschouwer». Dan komt de burgemeester imet zijn echt. genoole en een zijner zoons op het hordes, waar ook het bestuur van de Oranjevereeniging aan wezig ia. De politie houdt de opeengepakte me nigte terug en van de Hoogstraat kondigt 'n roode fakkel-gloed de nadering van een muziek korps aan. „St. Ambrosius" verschijnt, stevig stappende onder 't tromgeroffel, en aangevoerd door den immer-jeu-gdigen directeur, den heer, J. F. M. Smits, en vat posit voor de trappen. Nieuw tromgeroffel, en het Stedelijk Muziek, korps koant aangemaraheerd, keurig geuniformid en goud gegalonneerd, voorafgegaan door een forschen tamboer maitre, die met z'n staf zwaait als 'n generaal. Als „Harpe Davids" ook aanwezig is, en na ©enige oogenbllkken ook „Gusto" is gearriveerd kan de taptoe beginnen. De fakkels worden ont steken en de vlammen zetten de huizen rondom In 'n rossen gloed. Het „Stedeflükezet zich in postuur, de trom. men roffelen, de trompetten schetteren, de lang verwachte taptoe. Het rumoer verstomt en als even later het Wilhelmus opklinkt, is het 'n ind nik wekkend oogenblik. Als de laatste tonen verstorven zijn, en er 'n oogenblik stilte beerscht, breekt plotseling weer ratelend trom geroffel los ©n fors oh stapt het „Stedelijke" rond het stadhuis. Het aloude en toch steedis nieuwe „Turf in je ransel" schettert tegen de muren. •'Het korps marcheert de Hoogstraat op; een drom jongelui wordt meegezogen en stapt arm In arm er aohter aan. Dan zal ook „St. Ambrosius" onder de tonen van ©en frissoben marsch z'n wandeling be. ginnien. En als ook „Gusto" tusschen de men- schienmassa in de Lange Kerkstraat verdwijnt, blaast „Harpe Davids" 'n plechtig koraal en gaat eerst dan z'n, wandeling aanvangen. Lang zaam stroomt de zwarte mensohenmassa nu Weg door de uitgangen van het Marktplein. De illuminatie Dan flitsen plots de schijnwerpers aan en zetten den 'gevel en den toren van het Stadhuis in een witten lichtgloed. De St. Janstoren troont hellicht boven de donkere daken en in hst water van de Lange Haven weerspiegelt de wit geipiiaarde gevel van het Beursgebouw. Wat verder heeft de N.V. Meren rins' Kantoor boekhandel zich in 'n licbttooi gezet, 'n Keurige reclame, waar de heer Schoof, de directeur, ©er mee inlegt. Boven de distilleerderij van Daniel Visser Is 'n oranjejlichtboog gespannen, die stemmig aandoet onder het donkere geboomte. Bü dsn Pandora-hioscoop ziet Monte Bleu in het helle licht van ©en schijnwerper en prijkt het woord „Sound" met den vurrgen pijl op den lichten gevel. Voor hot St. Jacoltsgasthuis gloeit een W van flikkerendn vetpotjes en er naast staat in vlammend oranje: 18801930. En dan het Broersveld. Daar snoert het rood-wit-blauwe en oranje licht van paal tot paal en het, schittert tusschen het frissche groen in de bloembakken aan de palen, waar aan de oranje-wimpels zachtjes wiegen. In de straat is het vol van menschen, diie do feest viering in het Broersve-Id, wolk altijd een goeden naam heeft gehad, van nabij willen aanschouwen. De bewoners hebben hun huis houding verplaatst naar de buitendeur en kijken met trots naar de bezoekers: dat is hun straat! En den heelen avond tot laat toe, blijft hier de gezellige stemming heerschen. Tot het licht wordt uitgedoofd in de feestelijk opgetuigde cafëtjes, tot de schijn uitflitst in het lichtsnoer en het voor vandaag genoeg is. Dan worden de straten stiller, de lichten dooven alom en dan hangen alleen de vlaggen nog slap te wachten op den nieuwen dag. Plechtig en imposant. Zondag steeg in al onze Katholieke kerken een juichend Te Deum op tot God, om Kem te danken voor het jubeltij, dat Hij enze Koningin heeft. latea vieren. Dan komt de dag dier feestviering de Maandag De zon schijnt weer op de daken en even feestelijk zijn weer de straten en de menschen die luisteren naar het luiden der klokken Want plotseling zijn alle klokken van deu St. Janstorein losgesprongen, en het davert en juicht van lansingehouden blijdschap. En alle andere torens zingen mee in de groote klokken- symphonie, die krachtig en zwaar over do hulzen dreunt. Maar ook in de groote verscheidenheid. 'Zwaar beiert de St. Jan, wat lichter, jmponeeren toch ook de klokken van Frankelandsche en Singel kerk ©n blij juichen er tusschen die van de Haven, de H. Hartkerk en de kerkjes in de Aleidastraat en de Nieuwe Maasstraat. Dan om acht uur stroomt de vroege manschen- menigte weer naar het hart van de stad, naar de Groote Markt, waar de muziekkorpsen staan opgesteld voor het tan gehoore brengen van de koraalmuziek. Langzaam en rustig verklinkt de gewijde muziek over de hoofden, stijgt op In de ijle lichte lucht Het Sted. Muziekkorps speelt twee koralen en zet dan onder leiding van den heer H. H. Vleuten het Wilhelmus in. En de ovartalrijke toeschouwers komen als altijd weer onder don indruk van het plechtig mo ment. St. Ambrosius brengt dan eerst het mooie „Domine salvum fac", van Giesen ten gehoore, wat eveneens diepen indruk maakt. En als ook de Gusfto en Harpe Davids een tweetal koralen hebben gebracht, stappen de korpsen weer rond het stadhuis en gaan weer hun route van Zaterdagavond, telkens weer een stroom vao menschen wegzuigend van het Marktplein. Het Stedelijk brengt tegelijk een bezoek aan de twee ziekenhuizen en aan de lighallein, en verblydt de verpleegden, die ook even deelen in de feestviering, met wat frissche en opwek kende muziek. Om negen uur is er een kerkdienst gehouden in de Groote Kerk, waar als spreker optrad ds. J. Versteeg uit Den Haag. Na afloop hiervan brachten de .voorzitter van de Oranjevereeniging, de heer J. N. Post, vergezeld van zijn dochter, en de heer C. van Zon, secretaris met zijn echtgenoote in het traditioneels rijtuig met de bepluimde paar den het gebruikelijke bezoek aan de Dr. Nolet stichting, het. gemeenteziekenhuis en de lig hallen. Daar volgde weer de jaarlijksche trac- tatie voor verpleegsters en verpleegden. Ook in dit opzicht deelen de zieleen mee in de feestvreugde. Onze onvolprezen beiaardier, de heer Ferd. Timmermans, vergastte ons van tien tot elf uur op zijn carillonspel, waarbij een keur van nationale liederen en marsehen werden ten ge hoore gebracht. Jammer, dat er voor concerten als deze zoo betrekkelijk weinig belangstelling is. Maar het publiek, dat aanwezig was, heeft kunnen ge nieten van heerlijk spel op onzen ouden Si. Jan. Dan volgden de Volksspelen op het feestterrein. Daar heerschte reeds een half uur voordat de spelen begonnen een gezellige drukte en de jeugdige deelneemsters en deelnemers keken met gemengde gevoelens van spanning en ver langen, naar de plaats waar zij elkaar zouden moeten bekampen. De mastklimmers meten met de oogen eens de hoogte van den langen slanken paal en de jongens, die gingen tonsteken zagen met moei- lijkverscholen schrik naar het tonnetje, dat Het schoonheidsconcours voor automobielen te St. Moritz bood een zeer internationale aanblik. De overwinning werd wel schitterend behaald door het Duitsche wereldmerk Mercedes en wel met 18 prijzen. Hoogst elegant was een open 6 liter Mercedes toerwagen met K Motor. Deze heerlüke wagen, de clou van de show, verkreeg ook de gouden plaquette. Men zag ook hier weer, dat de Mercedes serie-carrosserieën het met suc ces tegen de dure luxe-carrosserieën opnemen. Mercedes is de wagen, welke op een lüst van overwinningen in races en op tentoonstellingen kan wüzen zooals geen ander merk ter wereld. Overal ter v.-ereld berijden de kenners Mercedes- wagens Een Mercedes is de droom van iedere automobilist. Wie in de bergen moet rijden stelt Zün Mercedes büzonder hoog op prüs als onover troffen bergbeklimmer, die zonder moeite ook de steilste hellingen neemt. In St, Moritz viel het op, dat zooveel wagens Contl-banden hadden. De Zwitser rijdt dan ook op Conti-banden omdat hü weet, dat Conti in de bergen onverslütbaar is. (Adv.) hen wellicht straks op een frisch bad zou ver gasten. Toen de spelen eenmaal begonnen waren, was het 'n lust om te zien, met hoeveel toewijding ieder zich inspande om en prijsje te veroveren; hoe de meisjes ijverig blokjes raapten en ge blinddoekt de dansende pop travaten ts raken; hoe de jongens met energie naar boven klom men langs den gladden dunnen paal; hoe ze behendig over schuttingen klommen en door draaiende tonnetjes boorden, en wat 'n gejuicih steeg er op, als er een 'n fiksche waterstraal en een nat pak het resultaat waren van een minder juist geplaatsten stok. De spelen verliepen naar groot genoegen van de talrijke kinderen, en ook de toeschouwers hebben zich om hun 'verrichtingen zeer geamu seerd. De hoofdleiding is in uitstekende han- den bij den heer L. Jurgens en ook van de an dere leiders heel het bestuur van den üvanj-e-vereeniglng is in het getouw weten, de meesten bij ondervinding hoe zij met de jongens en meisjes moeten omspringen. Een aardig dagvuurwerk trok gro-ote belang stelling. Door h©t gemeentebestuur is aan H. M. do Koningin het volgende telegram van geluk- wensch gezonden: Het gemeentebestuur van Schiedam biedt Uwe Majesteit op dezen bijzondere®, feesij. dag zün welgemeende gelukwensohen aan. H. STULEMEYER, Burgemeester. Door de Oranje-vereeniging is de volgende telegrafische gelukwenseh aan H. M. de Ko ningin gezonden: Aan Hare Majesteit de Koningin. Op dezen bijzonderen feestdag biedt de Oranje-vereeniging te Schiedam Uwe Maje steit eerbiedig haar welgemeende gelukwen sohen aan, J. N. POST. Voorzitter. Hedenmiddag is er 'n wielerwedstrijd met hindernissen en 'n polo-wedstrijd gehouden; om zes uur la er concert in de Plantage, te g&ven door het Stedelijk Muziekkorps en heden avond om 9 uur. het hoofdnummer van den dag: de gondelvaart SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB Onderlinge wedstrijden DE STRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP 'n Loodgrijze lucht dreigde gisteren boven het kleurig gepavoiseerd© zwembad, waar de S.Z.C.-onderlinge wedstrijden hield. In tegen stelling met de gewoonte was dus de zon nu niet op het appél, maar de prettige stemming was er niet minder om. Ergens in 'n hoek bij de omheining draaide 'n koffergramafoon met bescheiden toontjes Jack Hylton en Marck Welberen en de brug, de sluis en de springbank waren getooid met fleurige bloemen. Middean in het water dreef de red dingsboei, waarop hei-gele herfstaaters dreven. Langs de® kant waöhtte het publiek op de spannend© kampen die ongetwijfeld zouden komen. De zwemwedsrijden van de S.Z.C. hebben al tijd goeden naam gehaji e® ze hebben die® naam gisteren niet te® schande gemaakt. Er waren verschillende mooie banen te zien en nu en dan trilden de toeschouwers van span ning, terwijl zij enthousiast Ihun best deden, om ds zwemmers en zwemsters aan te moedigen. Heel wat mooie tijden zijn er gemaakt, ook door de jongste leden van de Zwemclub. Op deze wedstrijden is ook weer gestreden om het kampioenschap van Schiedam. Banen, die begrijpelijkerwijze ook in het middelpunt van de belangstelling stonden.. Van de dames wist mej. Cor Koning beslag op den titel te leggen van de hes ren was hot de heer Max v. d. Meer die het kampioenschap wist te behalen. Om deze titels is fel gestreden en de win naars van de race hebben hun titel niet cn dieau gehad. Eigenaardige verrasingen leverden de handi cap-races voor dames en heeren; d.w.z. wed strijden met voorgift, waarbij de minder go- oefenden vroeger startten dan de zwemmers, met grootere capaciteiten. Nu eens kwara de gene, die 't laatste startte het eerst aan, en dan weer wist de eerste zijn rivalen voor te blijven en bet eerst aan te tikken Het nummer schoonspringen stond ook in het middelpunt van de belangstelling. De mooie, soms zelfs elegante sprongen dwongen ieders bewondering af en vooral 'n heel jonge deel nemer leverde keurige prestaties. De waterpolowedstrijd welke S.Z.C. 1 speelde tegen V.Z.C. 1 uit Vlaardingen, eindigde met een 31 overwinning voor de gastheeren. Do heer Wijohers bleek een goed fluitist, toonde zich geenzins partijdig. Het was 'm geani. meerde wedstrijd. Als altijd was het mooiste weer voor het laatst bewaard. Dat was het nummer gecostumeerd zwemmen Heel aardige ideeën waren in dit nummer verwerkt, 't Leek wel wat op 'n bsd-masguö» gezelschap zooals het daar voor do jury stond, die met critischen blik alle vermommingen be keek. Daar was 'n Mexicaan met 'n grooten strco- en Dairie-hoed, en naast hem een Indiaan rechtstreeks uit het oerwoud geimporteerd. Er was 'n alleraardigst vlindertje, 'n frissche licht matroos e,n 'n juffrouw uit achttien hondera zooveel, en nog veel andere aardige toiletjes Van de groepen waren er twee pages, en 'a groep die propaganda voerde voor de avro; ook 'n aardig idee. Maar het mooiste kwam, toen al die toiletjes van de springplank af in het water plonsteu en het zwembad rood en blauw en oranje kleur den. Weg was alle gratie, toen ze nat en ontra.l- dend uit het water op de® kant kropen! Dit was hot laatste en leukste nummer van den middag die op 'n prettigs manier was doorgebracht, De uitslagen luiden als volgt: 50 M. vrije slag voor meisjes tot 13 jaar: 1. E. Rieken, 54 sec.; 2 A. Maltha 57 sec. 3 B Bouivet 57 3/5 sec. Idem voor jongens: 1. J. Soetens 67. 2/5 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes van 13—16 jaar- 1 M. Poppszijn, 51 1/5 sec.; 2 L. Richter, 43 3/sec.; Idem voor jongens; 1 Jac. Koning, 37 sec. 2 W. Timmermans, 37 2/5 sec. 50 M. schoolslag voor dames om het kampi oenschap: I L. Goadknegt, 46 4/5 sec.; 2 C. Ko ning 47 4/5 sec.; 3 M. Villenus 48 3/5 sec.; B. Timmermans 48 4/5 sec. Idem voor heeren: 1 J. J. v. Woerkom, 40 sec; M. v. d. Meer 42 1/5 sec. 50 M. rugslag voor meisjes adsp.: M. Ville- rius, 49 3/5 sec.; 2 M. Bom 50 4/5 sec.; 3 L. Richter 54 2/5 sec. Idem voor- jongens: 1 F. Noordhoak 48 sec.; 2 A. v. Bruggen 48 1/5 sec 50 M. rugslag voor dames om het kampioen schap: C. Koning 47 2/5 sec,; 2 M. Poppezijn 51 1/5 sec. Idem voor heeren: 1 W. Hagers, 46 sec. 2 J. J. v. Woerkom 50 4/5 sec. 50 M. vrije slag voor heeren boven 30 jaar: 1. A. Heieman 40 sec.; A. Krengsr 48 3/5 sec. Schoonspringen voor dames en heeren: 1 nie). C. Janse met 108 p; 2e prijs mej. Odé met 103 p. 4 x 50 M. estafette voor adsp.: B. v. d. Mee-, Jac. Koning; J. de Vringer; J. Timmermans; 2e pr. 3 min. 28 4/5 sec. M. Bom, A. v. Bruggen B. Bouvet; P. Soeters, le pr. 3 min. 24 2/5 sec. 4 x 50 M. gem. estafette voor leden: S. Janso, W. Hagers, T. P> erend ens, W. Kemper, le pr. 2 min, 40 4/5 sec.; F. Bom, M. v. d. Meer, R. Verlinde, A, Odé, 2e pr. 2 min. 50 sec. 100 M. vrije slag voor dames: 1. C. JauEe 1 min. 32 sec., C. Koning 1 min. 32 3/5 sec. Idem voor heeren: 1 M. v. d. Mark, 1 min. 19 2/5 sec.; 2 A. Vethaak, 1 min. 25 sec.; 3 Vr. Kemper, 1 min. 30 2/5 sec. 50 M. Handlicaip-race voor dames: 1. L. Rich, ter, 45 4/5 sec.; 2. M. Bom 48 4/5 sec. 3. M. Vil- lerius 19 sec.; T. Bom, 51 sec.; L. v. d. Most 55 sec. Idem voor heeren1. M. v. d. Mark 32 1/5 sec. 2. W. Kemper 37 4/5 sec.; 3. A. v. Bruggen 38 4/5 sec.; 4. F. A. Piek 39 2/5 sec.; 5. T. Noord- hoek 43 sec. Gecostiumeerd zwemmen: Voor costuumi: 1. B. v. Twa»t;2. B. Tiimmerimans3. N. Sweep; 4. Jac. Koning; 5. P. Bitter; 6. M. van Es; 7. .T. P. Soeters. Groepen. 1. Avio.groep: A. Sneep, L. v. d. Most, J. v. d. Bos, M. ViBerins. 2. H. en B, Bouvet. Voorzwemmen: 1. Jac. Koning 101/5 sec.; 2. D. Odé 112/5 sec.; 3. C. Koning 112/5 sec.; de laatste twee na loting. Dsa vonds hd in Musis Sacrum de prijsuit reiking plaats. De Merry-makers-band bracht onder leiding van Ber. Jams© ai dadelijk op zijn bekende prettig» manier een opgewekte stemming onder de aanwezigen; een stemming, die de kranige band er tot het laatste toe in hield. Met 'n kort toespraakje leidde de heer J. B. Wijchiens, de voorzitter van de S.Z.C. de prijs uitreiking in. Hij brachit hier tevens het plan van spr. en dien heer Bouvet naar voren, na melijk het stichten van een overdekte bad inrichting. Spr. noemde dit 'n zaak van groot belang, een streven, dat ieders steun verdient. Na lang zoeken meent men nu een oplossing le hebben gevonden om het plan te verwezen lijken. Er is reeds 'n stichtingiscomité gevormd, waarin o.a. zitting hebben, de heeren G. W. v. Bergen Walraven, directeur der H.A.V.-banik, J. B. Wijchers en J. Bouvet, de notarissen Blaisse en Hoek. De burgemeester, de heer H. Stulameyer, heeft zijn medewerking spon,taan toegezegd. Er zijn dius groote plannen. Laat allen mede werken om die® lang gekoesterden wenech te verwezenlijken. Hierna reikte de heer Wijchers met 'n toepas, ©eiijk woord de prijzen uit. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind in liet Zuiden, in het Noor den Noordelüke tot Westelijken wipd, gedeelte lijk bewolkt, veiDig of geen regen, iets wsr mer overdag. BELANGRIJKE OPGRAVINGEN NABIJ JERUZALEM LONDEN, 28 Augustus. (V.D.) Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat opgravingen in de nabijheid interessante vondsten, dateerende van ongeveer 1400 vóór Christus, hebben blootgelegd, n.l. de stad Kiryath Sepher, die indertijd door de Joden, toen deze Palestina binnentrokken, werd ge plunderd. O.a. werd gevonden een in kalksteen gehouwen leeuw, die een lengte heeft van 3 voet, en die door een der leiders der expeditie, dr. Albright, beschreven wordt als een van de merkwaardigste archeologische vondsten, die ooit in dit land zijn gedaan. Het beeld, dat behoort aan de Amerikaansche school voor oriëntalistisch onderzoek, zal in het Palestinamuseum worden ondergebracht. Hoewel de leeuw sporen toont van Egypti- sclien invloed, is het een karakteristiek type van Kanaatische kunst. Het beeld is goed bewaard gebleven, alleen één der voorpooten is gebroken. De onderzoekers vermoeden, dat dit een der vier leeuwen is, die den troon droegen van de godin Ashtoreth, wier altaar en tempel door de Joden, toen dezen Kanaan binnentrokken werden vernield. 1 Sept.: Groote Schouwburg. Een vrouw zooals ieder zoekt, 8 uur (voor volwassenen) Diergaarde, namiddagconcert Rotte's Man nenkoor. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 September in: Royal; Ooster-theaterW. B.-theater (voor volw.). Dagelijks; Variété \rena (tot en uiet 31 Aug.) Gisteren heeft het rijkskabinet dan eindelük zijn finantieel program gepubliceerd. Dit pro gram vormt het kernstuk van de regeerings- kunst des heeren Brüning en de openbaarma king ervan werd dus niet begrijpelijk ongeduld tegemoet gezien. De publicatie is echter in zoo verre een teleurstelling, dat zij niets nieuws bevat. Dit is wel begrijpelijk, want het staat met de Duitsche financieele politiek zoo onge veer op dezelfde wijze geschapen als met het buitenlandsch beleid: de weg, dien 't land vol gen moet, is door üzeren condities afgebakend en deze condities kunnen slechts verwrikt wor den door los gelaten gekken of door staatslie den van extra-ordinair formaat. Brünings financieel program heeft op zijn beurt ook weer een kernstuk en dat bestaat in de schepping van nieuwe geldelijke verhoudin gen tusschen rijk, landen en gemeenten. Maar deze reorganisatie is van zoo wijd strekkende befeskenis, dat de rijkskanselier er van afge zien heeft den knoop met 'n noodbesluit door te hakken, maar liever de komst van den nieu wen rijksdag afwacht om dezen voor de verant woording op te laten komen. Welke ook de aard van dezen nieuwen rijks dag zijn mag, hij zal erkennen moeten, dat vele gemeentelijke besturen op de zonderlingste wij ze met de hun ter beschikking staande gelden omgesprongen zijn en dat het noodzakelijk is een groote schoonmaak te bewerkstelligen. In deze richting hebben overigens pe^s, rijksbank, en privé personen of organisaties, zooals bij voorbeeld de spaarbanken, al sedert lang met kracht aangedrongen. En dat niet geheel zon der gevolg, zooals de jongste cijfers van het rijks-statistisch bureau aantoonen. Volgens de ze cijfers is de schuldenlast der gemeenten nog wel aan het stijgen, maar die stijging heeft toch in een veel langzamer tempo plaats dan vroeger vastgesteld kon worden. In het eerste kwartaal 1930 b. v. wies de schuld van die gemeenten, welker cijfers door het statistisch bureau bestreken worden, met 266,7 millioen mark aan. In het daaraan voor afgaande kwartaal bedroeg die stijging 320 millioen. En in 1928 gemiddeld 425,1 millioen per kwartaal. Zoo er dus van inkrimping der schulden geen sprake is, dan is er toch wel eenige vooruitgang in de goede richting te sig- naleeren. Van 30 September 1929 tot 3 Maart 1930 zwol het totaal schuldencijfer van 7882,3 millioen. tot 8469 millien mark aan. Berlijn nam hier het leeuwendeel voor zijn rekening. Het liet in het besproken tijdperk zijn verplichtingen met-16 pCt. toenemen. De andere groote ste den met gemiddeld 9,14 pCt. terwijl de klei nere gemeenten van 25 tot 50.000 inwoners, zich mét een aanwas van maar 3,3 pCt. tevre den stelden. Verblijdend is inmiddels nog de verandering in den aard der aangegane schulden. Zooals be kend bestaat het zwakke punt van de gemeen telijke financieele politiek in de weinige kies keurigheid, die zij ten opzichte van haar geld bronnen aan den dag legde. De gemeentelijke schatmeesters namen het geld maar op, waar ze eenigszins krijgen konden en differentieer den daarbij niet tusschen goed gefundeerde lee ningen en credieten op korten termijn. Het zijn de laatste, die den gemeenten de das hebben omgedaan en het is wel verklaar baar, dat er nu alle zeilen bijgespannen wor den om den knellenden druk van allerlei tel kens opzegbare bank- en soortgelijke schulden in vaste leeningen om te zetten. Natuurlijk is die omzetting niet gemakkelijk en kost veel tijd. Maar ook hier doen zich goede teekenen voor, zooals het statistisch ambt weer toont. In het laatste kwartaal 1929 gingen de ge meenten b. v. nog 202 millioen mark schuld op korten termijn en 90 millioen op langen ter mijn aan. Tegenwoordig is die verhouding ech ter juist omgekeerd. Want het eerste kwartaal 1930 boekt slechts een toename van 47 milli oen op korten termijn tegenover 166 millioen op langen termijn. Maar toch zijn de gemeenten nog een heel eind van de volkomen saneering verwijderd. In de eerste drie maanden 1930 zonk het per centage der korte credieten ten opzichte van den totalen schuldenlast slechts van 45,26 op 44,51 pCt. Deze cijfers toonen overigens vol doende aan welke wanverhouding er in de Duitsche gemeentelijke huishoudens heerscht. Maar het is ook hier alweer de rijkshoofdstad die de kroon spant en het slechte voorbeeld geeft, want van al de schulden, welke deze me tropool af te lossen heeft is niet minder dan 51,7 pCt. met een waarschuwing van enkela dagen tot luttel weken opvorder baar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1