I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN. De viering van den Koninginnedag STADSNIEUWS EEN FEEËRIEKE GONDELVAART 53ste JAARGANG DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 No. 15812 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 MIDDAG EN AVOND niet uitgekeken In het Broers veld jengelden de orgels en de DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT KETHEL UIT ZWIJNDRECHT Bil AANGEHOUDEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS SCHOONHOVEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprus per drie maanden 3.75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zyn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. By contract aanzieniyke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, by vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. HET CARMEUTESSENKLOOSTER AAN DE WARANDE Door de Eerw. Broeders aangekocht Naar thans kan worden meegedeeld is het klooster met aanhoorigheden der Eerw Zusters Carmelitessen |aan de Warande aangekocht door de Eerw. Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht, tot welke congre gatie de Broeders-onderwijzers in onze stad behooren. KONINGINNEVIERIN G Met 't geld van den baas De chef van de broodbakkerij v. d. Meer en Schoep aan de Groenelaan deed bij de politie aangifte, dat zijn 21-jarige broodbezorger P. K. uit Rotterdam, gistermorgen in de Hoofd straat zijn broodwagen in den steek beeft ge laten en er met bet geld, dat bij van de klanten had ontvangen, ten bedrage van 40 is vandoor gegaan. KONINGINNEDAG IN HET WOONWAGENKAMP Gisteravond om 10 uur is er hevig gevochten in het woonwagenkamp aan den Buitenhaven- weg. De 43-jarige woonwagenbewoner A. H. sloeg den 34-jarigen koopman J. de R. met een bijl op het achterhoofd, waardoor hij een bloe dende wonde opliep. De R. is door een agent naar den politiearts de Leeuw, die den man verhond, gebracht, waarna hij weer naar zijn woonwagen terugkeerde. H. is door de politie aangehouden en in het hoofdbureau opgesloten. De woonwagenbewoonster M. L. deed bij de politie aangifte dat A. H. eveneens met een steen een ruit van haar wagen heeft vernield. Procesverbaal wordt opgemaakt. KINDERFEEST VOOR DE GORZEN Ter gelegenheid van het zilveren Priester- jubilé van den Zeer Eerw. Pastoor J. B. W M. Möller zal een kinderfeest worden gevierd voor alle schoolgaande kinderen der H. Hart parochie op Donderdag as. 4 September. Te 8 uur 's morgens wordt de plechtige ge zongen H. Mis opgedragen waaronder de kin. deren, zelf uit het Iiyriale Misgezangen zullen zingen. Des namiddags te half twee, worden allo kinderen verwacht in de groote zaal van den RK. Volksbond, Lange Haven. Na de kinder- hulde optreden van den feestarrangeur den heer Henri Nolles en ventooning van zijn beroemde Salonpoppenkast met paedagogisch poppenspel en uitgebreid goochelen. De kinderhuid© is alleen toegankelijk voor de kinderen van 't onderwijzend peisoneel, terwijl ook de leden van het Feestcomité en de zeia- tricen beleefd worden uitgenoodigd. Het feest zal geëindigd zijn te circa 6 uur. „EXCELSIOR" Intieme feestavond Terwijl bulten iedereen feest vierde, waren in Musis Sacrum een aantal Excelsior-leden bijeengekomen voor een intiemen feestavond. In het begin van den avond was de belangstel ling maar matig, en eerst later kwamen de meesten na buiten uitgeïeest te zijn, binnen. De black-and-white-band deed haar uiterste best om stemming in de zaal te hrengen door vroolijke muziek, terwijl de bekende humorist Jan Brink de aanwezigen eenigen tijd met zijn liedjes heeft bezig gehouden. Maar het vroolijkste moment kwam pas laat in den avond toen een groep pasaangekomen koninginnedagvierders het Oranje-boven gin gen aanheffen. Toen was het Koninginnedag tusschen de vier muren van Musis Sacrum. Tot laat in den avond is men in de beste stemming bij elkaar gebleven. SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB In de uitslagen van de onderlinge wedstrij den, welke Zondag j.l. gehouden werden, zyn enkele fouten geslopen. No. 7 moet zijn schoolslag voor meisjes adsp. terwyi de uitslag van de 50 M. vrije slag is weggelaten. Deze luidt als volgt: 50 M. vrije slag voor dames: 1 D. Odé 38 1/5 sec.; 2 C. Koning 38 2/5 sec.; 3 C. Janse 39 1/5 s.; 4 L. Goedknegt 44 2/5 sec. Idem voor heeren: 1 m. J. v. d. Mark 31 1/5 sec.; 2 C Bergkotte 34 2/5 s.; 3 W. Kempe 35 sec.; 4 M. J. v. d. Meer 36 2/5 sec Gistermiddag werd het 5-jarig meisje Corrie van N. in de Beierlandschestraat, toen het aldaar de straa.t overstak door een auto ge grepen en tegen den grond geslingerd. De chauffeur remde uit alle macht en kon nog juist voorkomen, dat het meisje door de wielen werd geraakt. Ze kreeg nu slechts schrammen aan voorhoofd en armen. EEN BAD Gisteravond tegen 11 uur sprong zekere L. wonende Maasdijk, die onder den invloed van drank verkeerde, in hst water van de Buiitensluis aan de Hoofdstraat. De schippers knecht J. pingelaar, aan boord van het motor schip De Onderneming, dat daar gemeerd lag, sprong gekleed te water en wist hem te redden. SIMON RIJNBENDE Een praalwagen van Simon Rijnbende heeft gisteren in den stoet te Rotterdam den derden prijs behaald. Simon Rijnbende had beter ge daan mee te varen ln de gondelvaart in onze •igen stad! Den geheelen dag heeft de zon staan stralen op het feastjolijt. Op het gezellig-druk beweeg im de straten, waar heeLe huisgezinnen, vaak met kinderwagens, de drukte kalm-wanidieknd locpen aan te zien. En tusisahien het rumoer bellen onophoudelijk de kleurig gepavoi-seerdie en versierde roomijswagens en karren, waarop het bananengeél scherp afsteekt tegen het hard. blauwe papier. De jongelui zijn in nog grooter getale op gekomen dan 's morgens en flaneeren nu ru moerig imet 'n één.dags wandelstok door de zonnige straten. Hun lachende figuren zwermen om 'n draaiorgel, dat zonder tusschenpoozen alle mogelijke deunen afdraait. En de paartjes nemen nu 't hobbelige en veel gelaakte Hoog- straat-pleiveisel voor Hef om Herphetchore te eeren dooi- 'n lustige wals of 'n vroolijke step. Maar het meeste herweeg gaat toch naar de Nieuwe Haven en de Warande. In de Nieuwe Haven wetrd 'n polo-wedstrijd gespeeld tusschen S.Z.C. 1 en de Otters. Daar dromden de toeschouwers langs den kant opeen om te genieten van het mooie water balspel. De zeer geanimeerde wedstrijd ein. digde in 'n 50 overwinning voor S.Z.C. I. Na afloop zijn de spelers met bun dames onthaald in gebouw Tivoli. De wielerwedstrijd Het middagnummer dat de Oranje-Vereeni- ging in de Warande aan het publiek heeft aan geboden, een wielerwedstrijd miet hindernissen, heeft dat publiek niet ten volle bevredigd. Deels draagt daarvan het nummer zelf de schuld men is aan een kijkauimmer gewend en e,r viel nu eenimaal niet zooveel te -bewonderen; men kon immers slechts twee of drie hindernissen hoogstens overzien; deels ligt de schuld ook bij het pulbliek, dat althans in den beginne vrü bal: tiurig was en soms aan de aanwijzingen van politie en ordecommissarissen zoo weinig ge. hoor gaf, dat goedwil-lenden de opmerking maakten: het heeft veel weg van pogingen tot sabotage. Achteraf bezien, ware het ook ver standiger geweest het publiek op het midden pad te houden en dit langs de iboomen a-f te aetteD Bij de afwezigheid van iedere afzetting was er nu veel te weinig politie. Dan was er ln den beginne een stagnatie in de afwerking, welke het publiek ongeduldig maakte. Dit werkte de baloorigheid in d-e hand. Toen da deelnemers aan den wedstrijd meer geregeld afreden, werd geleidelijk ook de medewerking van het publiek minder onbevredigend, zoodat tenslotte de wedstrijd normaal kon worden be ëindigd. Over het algemeen werden de hindernissen goed genomen. Onder degenen die wegens den gemaakten tijd voor een prijs in aanmerking zo-uden zijn gekomen, moesten er intusschen toch nog verschillenden van de lijst der prijs winnaars wegens het maken van fouten af vallen. Op de programma's was hekend gemaakt, dat wie ook .maar één fout maakte, afviel, en de jury was terecht, onverbiddelijk. De prijzen bestonden uit: le pr. een luxe rijwiel; 2e pr. een rijwiel; 3e pr. een koffer- gramafoon; 4e pr. een zilveren horloge: de volgende zes prijzen, naar keuze van de eerst in aanmerking komenden: een electrische fietslantaarn, een ham in blik, een voetbal, een Sigarenkoker, een groot en een kleiner kistje sigaren. De prijzen werden als volgt behaald: 1. J. Groenendijk 4 min. 40 1/5 sec.; 2. ,T. den Ouden 4 min. 412'5 sec.; 3. Kramer Fiéker 4 min. 54 4/5 sec.; C. v. d. Velden 5 min. 3 3/5 sec.; 5. J. van Hurk 5 min. 11 sec.; 6. J. v. d. Plas 5 min. 213/5 sec.; 7. P. J. Zoutendijk 5 min. 25 sec.; 8. J. Hassing 5 min. 25 1/5 sec.; 9- A. J. c. Zwamborn 5 mi.n 27 3/5 sec.; 10. P. de Groot 5 min. 31 sec. De aangebrachte hindernissen voldeden in alle opzichten. Onmiddellijk na den wedstrijd wend de uit slag door de jury vastgesteld en ten huize van den heer Bosseilaar in de Warande bekend gemaakt. De heer Post deed zulks met een woord van dank aan de deelnemers en de winnaars, en een woord van dank ook aan de jury. Hij voegde era an toe, dat de Oranje. Vei eemiging rekent op d,e meidewerking van Ihet publiek; is die medewerking er niet, dan moet elk nummer in dulgeu vallen. Er zijn gedu rende den wedstrijd strubbelingen geweest, maar men zal de oorzaak daarvan niet enkel mogen schuiven op de Oranje-Vereenigiimg. Muziek in de stad Muziek is het beste .middel om 'n feeststem ming 't® scheppen. Den geheelen dag door dB er muziek gemaakt op alle punten van de stad. Dat begon al des morgens met de muzikale wandelingen van de vier muziekkornsen. Het Stedelijk Orkest bracht toen een bezoek aan de ziekenhuizen en de Mighallen. Om half één heeft ..St. Ambrosius" enkele nummers gespeeld voor de Dr. Noletstichting wat door de Zusters en verpleegden en de tal rijke toehoorders op hoogen prijs werd gesteld. Het Mandoli-negezelschap O.W.I. dat op den Koninginnedag zich altijd zoo kranig weert, heeft om drie uur 'n concert gegeven in de ziekenhuizen en het St. Liduinagestioht. Tot, slot gaf het Stedelijk Muziekkorps een concert in de Plantage waarvoor vooral 'Van de zijde der jongelui veel belangstelling was. Dit was intusechen slechts het offioieele slot, want de muziek was nog niet van de straat. Uit iedere café-deur rammelden de tonen van een andere piano, imiet 'n pianist, die zich voor de gelegenheid, artistiek toegetakeld had. feestvierders zaten er als bijen opeen gezwermd. En dan nog de talrijke mondharmonica's, muziek, die men zelf meebrengt als men feest wil vieren. En daar waren Hoogstraat en Broers vest overvol van. Intusschen lagen bij de Gordonstraat de keurig versierde schepen te wachten, tot het vertreksein werd gegeven voor de gondelvaart In dichte zwarte Tijen stond het publiek reeds te wachten op deze gondelvaart, die het hoofd nummer van den dag beloofde te worden. Precies om negen uur kondigde 'n witte stoom wolk uit d© pijp van de „Koningsplaat" aan, dat het vertrekuur gekomen was. l)e loopplank werd ingehaald en even laten dreef de schit terend verlichte boot met de genoodigden op het donkere water, aan het hoofd van den stoet. Vlak daaachter kwam 'n ranke kleine wherry de Silphyde, die die roei. en zeilsport vertegen woordigde. De firma van Pelt had turfmolm en kolen opgestapeld en daarop d-e traddtloneele kabou ters laten plaats nemeD, 'n Groot wit bord voltooide de reclame. Dan was er nog 'n idyllische gondel, diie echamerig.duister langs den kant voorbijschoof met aan den kop en achteraan 'n zwijgende, «toer© gondelier. Binnenin, bij den warmen schijn van lampion licht, zat 'n onbeweeglijke Dona. Het Hakkert-istrijkje en de O.N.S.-clulh lieten zich ook niet onbetuigd en op 'n keurig gepavoi- seeirde boot speelde de Haikkert-band allerlei nummertjes als „Gusto" op de Koningsplaat erven zweeg. Dan volgde 'n krachtige, schitterend ver. lichte sleepboot met als sleep twee der mooiste vaartuigen, de baggerwerken van de Vries en v. d. Bosch, 'n Havenwerk in 't klein, aange legd op 'n vlot. Een origineel numimer. 'n Bijzonder effect maakte de sleep, toen zij door de Appelimarktbrug ging. De brug was van boven tot onder geïllumineerd met 'n schit terend lichtsnoer. En 't was 'n feeëriek gezicht, om de tonug te zien spannen over het donkere water, dat elk straaltje en lichtje weerkaatste. Op zoo'n oogenblik zijn we trotsch op onze prachtige Schiedamscthe havens, waar we zoo veel moois mee kunnen bereiken. CXp de „Koningsplaat" -hadden onder meer plaats genomen de Burgemeester, wethouder Slavenburg en echtgenoote, hoofdinspecteur Van Veen, de bestuursleden van de Oranje. Vereeniging, velen met hun dames, alsmede de Muziekvere-eniging „Gusto". Hier en daar zette Bengaalsch vuur de om geving in rossen of groenen gloed. Degenen die hun tuinen hadden versierd, zooals ds. Jonkers, aan de Westvest, de heeren v. d. Schalk en Scheurkogel aan de Lange Nieuw- straat en d'e heer Jurgens aan de Tuinlaan, beleefden genoegen van hun werk. Spontaan klonk het Wilhelmus op. of ging een „hoera" de lucht in Na de rondvaart vereenigde-n zich de deel nemers en het bestuur van de Oranje-vereeni- ging met enkele genoodigden in de bovenzaal van Musis Sacrum voor de prijsuitreiking. I)e heer J. N. Post, de voorzitter van de Oranjev-ereeniging, merkte in de toespraak waarvan hij de prijsuitreiking vergezeld deed gaan, op. dat het de eerste keer was dat hij zich in de gelegenheid bevond op den dag der viering zelf van het Oranje-feest, een woord van dank fe kunnen zeggen. Die dank gaat uit naar het gemeentebestuur, naar de politie, naar het bestuur der Oranje-vereeniging, dat in de middaguren een uiterst zware taak te vervullen had, naar de pers, naar deelnemers en deelneemsters aan de volksspelen, den wie lerwedetrijd en naa-r de deelnemers vobral ook aan hetgeen we zoo juist hebben mogen bewonderen, de gondelvaart. Met een toepasse lijk en hartelijk woord reikte vervolgens de voorzitter de prijzen uit. In d-e afde-eling ..gondels" was aan de „Water- sportvereeniging Schiedam" een derde pril» toegekend. In de afd-eeling „verlichting" le prijs aan den heer J. de Jong (Neptunus)2e prijs A. Toeman Jr (wherry). In de afdeoling „reclame" le prijs aan den heer A. .T. Vredebregt. (firma van Pelt); 2e prijs firma De Vries en van den Bosch, baggermaatschappij3e prijs Jansen en Jorksveld. Door den heer de Jong werd met een harte lijk dankwoord de prijs weder ter beschikking van de Oranievereem;ging gesteld; door de heeren De Vries en van den Bosch werd mco gedeeld, dat zij het bedrag van den prijs onder hun personeel zcu-Uen verdeelen, maar dat zij niettemin een bedrag ter waarde van den prijs aan de O ra-n.ie vereeniging wen-schten te over handigen. Beide mededeelingen werden met gejuich ontvangen. Eenigen tijd bleef men daaron nog gezellig blijen, waarhij de heer Hakkert Jr. voor eenige opgewekte stukjes muziek zorgde. Langzamerhand verduwde zich de massa langs den waterkant en golfde naar het mid den van de stad om daar de feestvreugde nog eenigen tijd gade te slaan. En 't was vreugdig in het centrum. Tot in den nacht heeft men daar pret gemaakt en gehost op de muziek uit d-e café's. En waarom ook niet? He-t is maar eens per Jaar koninginnedag! Volksspelen We laten hier nog volgen de uitslagen van de kinderspelen. Koektrekken (voor meisjes en voor jongens van 4—6 Jaar). Aan alle kinderen werd een prijsje verstrekt. Blokjesrapen (voor jongens van 68 jaar): 1 L. Vis; 2 H. Buytenhek; 3 C. Nuytinck; 4 J. Heyster; 5 H. Leenders; 6 B. Schot. By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29en Augustus 1930 vergunning verleend aan: 1. de N.V. Kaashandel „Veze-t" tot oprich ting van een inrichting tot bet opslaan en ter verzending gereed maken van kaas in het pand Tuinlaan 78, kadaster Sectie L. no. 1647, met 2 eleotromotoren van resp. 1% en 3 P.K., drij vende een hijschlier en een waschmachine, en 3 verplaatsbare electiromoren van elk 1 P.K., drijvende schrapmachines; 2. A. Fontijne tot uitbreiding van de ma chine- en motorenfabriek, de smederij en de scheepsreparatieinrichting ln de panden Boter- str-aat 32, 34 en 36, kadaster, Secie B. no. 3105 met een consitiruotiewerkplaats in de panden Boterstraat 28 en 30, kadaster Sectie B. no. 3112 waarin worden geplaatst 4 eleotromotoren van resp, 3 (verplaatst) 3, 1 en 0.3 P.K. (nieuw); drijvende hoor-, slijp- en zaagmachines en een ventilator. 3. de N.V. Drukkerij „De Eendracht" tot uit- breiding van de boek- en handelsdrukkerij in het pand West-Frankelandschestraat 14, ka daster Sectie M. nos. 2065 en 1976 (ged.), met een ondergrondsche kluis voor het bewaren van 50 L. „record-in" (benzine bevattende reini gingsmiddel) op de open plaats, behoorende bi] genoemd pand. SCHIEDAM, 2 September 1930. SCHEEPVAARTBÉWEGING Gedurende de maand Augustus kwamen bier binnen 95 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zee sleepboot tegen 70 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zeesleepboot in Augustus 1929 Boegsprietloopen (voor jongens van 1014 jaar): 1 A. v. Most; 2 W. Paules; 3 P. Bakker; 4 J. de Jong; 5 M. Molendijk; 6 A. Kinnegin; 7 F. Baan; 8 G. Mak; 9 J. Koogje; 10 J. Winster; 11 W. Vrudiger; 12 C. Benman; 13 J. v. d. Tuyn; 14 L. Pil; 15 H. Penning; 16 C. v. Oars; 17 J. v. d Heijden; 18 H v d. Heijden; 18 H. v. Hagen; 19 A. v. Wieringen Geblinddoekt popslaan (voor meisjes van 810 jaar). De prijzen werden behaald door: J. Hagendoorn; Fr. Klok; Cath. Hagedoora; Cor Houg-ee; Elisabeth Vooren; Annie Bosch; Toe-, Vervoren; Plonie Blazer; Dora Ruigrok; Anna v. d, Gaag. Munten wedstrijd (voor meisjes van 812 jaar): le pr. B. Hoogland; S. Lamens; M. Lamens; C. Brugman; M. Diesch; 2e prijs A. Oosterho-It; N. Beume-rs; M. Bruns; M. v. So-elen; M. Stouthandel; 3e prijs A. Noord- hoek; I. de Bruin; M. Kraan; M. Maan. 4e prijs: T. Timmermans; J. v. Berk; B. Pelgrim; G. van Gent en C. in 't Veld. Balancoerspel (voor meisjes van 812 jaar): le pr. Corn, van Otterloo; 2 Clara van Kam pen; 3 Nelli-e Immerzeel; 4 Neeltje van Gent; 5 Cor Steens; 6 Clara v. d. Kreuk; 7 Henny V. d. Heuvel; S Sjana Goedvolk; 9 Joha Brou wer; 10 Tonny Pluim; 11 Neeltje Timmers; 12 Cobi Mol. Estafetteloop (voor meisjes van 1216 jaar) le pr. A. Worsteling; D. Geurtsen en C. Ver beek; 2e pr. C. van Poppelen; R. Krabbendam en G. Kramer-Freher; 3e pr. M. Westhuis; M. Korpel en M. Vis; 4e pr. W. Kars; J. Tim mermans en D. Worsteling; 5e pr. M. de Win ter; A. Rorije en D. Collignon; 6e prijs M. V. Zoelen; A. v. Rutten en M. Vogelzang. Blokjesrapen (voor meisjes van 6S jaar): le pr. S. Tettelaar; 2 C. Companus; 3 R. Leenders; 4 W. Loch; 5 C. van Trigt; 6 A. Ver kade. Tonnetje-steken (voor jongens van 812 jaar Prijzen werden behaald door: T. v. Hagen; C. v .Hagen; C. Steenhoven; A. Ruiterman; W. Köneman; S. Scheenloop; A. Zoetmulder; T. Borst; H. v. Krieken; W. Krommenhoek; E OverdellndeiiJ. Hagestein; M. Desoit; J. v. Pelt; F. Capsllo; J. Boes; B. Been; H. Kooy- man; H v. d. Schalie; H. v. d Gaag; H Maan; B Verhagen. Zakloopen (voor jongens vkn 812 jaar): ie pr. G. Kloppers; 2 B. Heister; 3 J. Colian, gew. pr. A. v. d Berg.. R Steens; J Loch; Th Scheffer; M Heinsbroek; A Helderkamp; J. v. d. Horst; A. Zuidgeest; 11 v. d. Meer; K. de Vries; K. Tanis. Mastklimmen( (voor jongens van 12—16 j.): I A. den Uyl; 2 M. Collignon; 3 G. Robrecht; 4 H. de Gids; 5 C. v. d. Knaap; 6 J. Malta; 7 A Malta; 8 M. Vermeulen; 9 L. y. Dijk; 10 P Weij; 11 L. Nobel; 12 A. Ouwendijk; 13 C. Blok. Hindernisbaan (jongens van 1316 jaar): le pr. G. Oosterholt; 2 F. Noordhoek; 3 H. de Groot; 4 L'. van Doorn; 5 H. Scholte; 6 A. Bosselaar; 7 C. Schaap; 8 P. den Ouden; 9 M. Klijs; 10 S. Scheffers; 11 W. v. d. Heuvel; 12 II. Brugman; 13 B. van Pelt. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 30 Aug. Aangekomen: s.s. Lean- dros van Rotterdam; Eng. m.s. Athellaird van Rotterdam om te dokken in de Wilheimina- haven; Eng. s.s. Lahore van Rotterdam; m.s. Kota Baro-e van Hamburg, beide in de Wiilton- haven; Duitsch s.s. Alster met olie van Japan voor N.V. Schieveem; s.s. Elsa Koppen met papierhout van Leningrad; s.s. Felix met papierhout van Abö, alle in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 30 Aug. Vertrokken: Noorsch s.s. Bratsberg naar Vlaardingen; Eng. s.s. Lahore naar Antwerpen; Grieksch s.s. Leandros naar Viborg; m.b. Palma met olie naar Parijs; Duitsch s.s. Alster met stukgoed naar Ham burg. SCHIEDAM, 31 Aug. Aangekomen: Eng. s.s. City of Manchester met stukgoed van Antwer pen; s.s. Zemvaldis van Calais; s.s. Tiomo van Havre alle om kolen te hunkeren; s.s. Gungner van Rüfiscque. SCHIEDAM, 1 September. Vertrokken: s.s. Gungner naar Rufiscquie; s.s. Tjoms naar Ko- penhagn; s.s, Zmyaldis naar Riga. TEMPERATUUR VAN 'T WATER De temperatuur van het water in de gem. zweminrichting bedraagt heden 69 graden F. KONINGINNEDAG Door het bestuur der Oranje-vereemiging is volgend telegram aan H. M. de Koningin ge zonden. Onder betuiging van hare aanhankelijkheid en trouw moge de Oranjevereeniging Wilhel mina te Kethel en Spaland zich veroorloven Uwe Majesteit op den voor Land en Volk grooten feestdag hare eerbiedige gelukwen- schen aan te bieden. GEDECOREERD De burgemeester dezer gemeente deelde Zater dagmorgen ten kantore van de Zoutziederij L. F. D. van der Minne aan den Ringdijk alhier, aan C. Ringelberg, baas, en S. de Jonge en C. den Hartog, werklieden, mede, dait het H. M. de Koningin heeft behaagd hun de eere-medaille, eerstgenoemde in zilver en laatstgenoemden in brons toe te kennen. Zijn edelachtbare feliciteerde de gelukkigen met de hun toegekende onderscheidingen en herin nerde hen eraan, dat zij deze te danken hebben aan de bijzondere wiaardeering, wellce hun patroon heeft voor de wijze waarop zij meer dan 40 jaren hun werk hebben verricht. De heer van der Minne voegde daaraan zijnerzijds woorden toe van warme waardeering voor den trouw en ijver, waarmede zij inzonderheid de heer Ringelberg de zaak hebben gediend. Door de politie in Rotterdam werden aldaar aangehouden twee minderjarige jongens P. en V. genaamd, die zwervende werden aangetrof fen en in Zwijndrecht bleken woonachtig te zijn. Zij werden naar onze gemeente op trans port gesteld. KINDEROPTOCHT Door de kinderen der Christelijke scholen aan de Bruinelaan Kerkstraat benevens die Ier clir. bewaarschool ,,de Morgenstond" werd een optocht door onze gemeente gehouden. Het doel van dezen optocht was 't zingen van eenige vaderlandsche liederen op het Voorplein. Deze liederen werden aangehoord door den Burge meester vergezeld van den Gemeente-Secretaris Na het zingen sprak de burgemeester eenige woorden van dank en eindigde met een „leve de Koningin" hetwelk door het groote getal kinderen spontaan werd overgegomen. Hierna zetten de met vlaggen en oranjesjerpen getooide kinderen zich in beweging en begaven zich naar de respectievelijke scholen, alwaar 'n traotatie plaats vond. ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap der arbeidsbemid deling dezer gemeente stonden op 31 Augustus j.l. ingeschreven 122 werkzoekenden, als volgt gespecificeerd: fabrieksarbeiders 32, los arbeiders 34, metaalbewerkers 24, bouwvak arbeiders 16, andere beroepen 17. BUURTVEREENIGING TUINDORP MEERDERVOORT Zaterdag j.l. hadden de feestelijkheden plaats van de buurtvereeniging Tuindorp Meerder- voort alhier. Om 9 uur had het aantreden plaats der kinderen in de Jacob Catsstraat alwaar een optocht werd opgesteld voorafgegaan door Meerdervoorts-harmonie. Hierachter volgden eenige geeostumeerde kinderen versierde rij wielen benevens eenige vaandels en banieren. De volgende wandeling werd door onze ge meente gemaakt. Van de J. Catsstraat af werd genomen de Jan Luijkstraaat, Onderd. Rijweg, Da Costas-traat naar het Spoorwegviaduct. Ver volgens de Bruinelaan, Emmastraat, Prins Hendrikstraat, Pr. Mauritsstraat, Bruinelaan via Rotterdamselieweg naar het V-eerplein. Op het. Veerplein werd een serenade gebracht aan het bestuur der gemeente Zwijndrecht. "De burgemeester in gezelschap van den gemeente secretaris den heer W. J. v. d. Veen, bracht den dank over namens het gemeentebestuur. Hierna werd de terugtocht aanvaard onder vroolijke marschmuziek via Ringdijk naar het Tuindorp, alwaar de kinderen werden getrac teerd. De burgemeester met zijne echtgenoote bezochten het Tuindorp, Zaerdagmiddag had den de kinderspelen plaats in de Jan Luijken- straat waarna prijsuitreiking volgde. Van 7 tot 8 uur werd door het gemengd koor Meer- dervoort een zanguitvoering gegeven, terwijl van 810 uur Meerdervoortsharmonie een con cert ten beste gaf in de tent op het z.g. eiland. Het feest werd besloten met een vuurwerk. In den loop van den dag bracht het college van B. en IV. een bezoek aan het feestvierende tuindorp. Versiering en illuminatie lieten niets te wenschen over. DAMMEN De belangstelling voor de blindpartij te spe len door den wereldkampioen den hee-r B. Springer direct te spelen na de te spelen vang 7 uur ln de school (hoofd de heer T. A. Nawijn) is zeer groot. Vele aanvragen van bui ten onze gemeente kwamen reeds binnen. Voor de simultaan seanco gegeven door den heer Springer direct te spelen na het te spelen blindpartij. Wat onder blindpartij wordt bedoeld kan medegedeeld worden, dat de heer Springer een partij speelt zonder Dambord en schijven te zien. Een en ander is voor belangsellendon te volgen op een groot demonstratiebord, Waar lijk een groote prestatie. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, uiteenloopenden wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 8.15 tot 's morgens 5.46. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. Iedaren Vrüdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond- Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 September In: Royal; Ooster-tlieater; W. B.-theater (voor volw.). Dagelijks: Variété Arena (tot en met 31 AMg.) SCHIEDAM, 2 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. RAADSVERGADERING. Nadat d-e Raadsvergadering anderhalf uur beide wethouders, deze voorstellen eens Ader voortgezet. De heer Olré was afwezig. De Voorzitter beantwoordde de sprekers, het. geen hoofdzakelijk bestond in cijfermateriaal. Toch gaf hij toe, dat de vorige sprekers, voor. namelijk de R. K. fraotie, bij monde van den heer Deer-enberg, goede en ernstige studie had den gemaakt van dezen eersten opzet van de nieuwe belastingheffing. De heer Deerenberg, nogmaals het woord verkrijgende, stelt ten slotte, na een langdurige bespreking voor, in afwijking van het voorstel van B. en W„ de personeele belasting te bren gen van de 6e naar de 5e klasse en de opcenten op de gemeetitefondsbelasting te brengen van 50 op 60, wat tot gevolg zal hebben, dat juist de lagere huurwaarden, geheel vrij van per soneele belasting komen. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij, met de beide wethouders, deze voorstellen een nader wil onderzoeken en -die vergadering wordt daar voor 's avonds om half 10 weder geschorst. Burgemeester en Wethouders verlaten nu do zaal. Na ongeveer een kwartier komen zij terug en wordt de vergadering wederom voort, gezet, waarna de voorzitter meedeelt, dat B. en W. de voorstellen van de R. K. fractie over neemt, wat betreft het plaatsen van de gemeente ln de personeele belasting van de 6e in de 5e klasse en de heffing van de gemeentefonds belasting van 50 oip 60 opcenten. Na een lang durige discussie wordt dit voorstel ten slotte aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Kortland, Peerbolte en v. Harmeien). De heer Peerbolte wil de opcenten van de vermogensbelasting brengeh op 100, dooh het wordt n-iet verder ondersteund en blijft dus, als door B. en W. voorgesteld, op 40. Alleen weet de heer Peerbolte nog te verkrijgen, dat voortaan door caféhouders geen belasting meer behoeft te worden betaald voor het houden van een of -meer biljarts. De heer Schreuder wenscht tegen te stemmen. Nadat reeds eenige raadsleden de zaal hebben verlaten, sluit de Voorzitter om ongeveer 10 uur de openbare vergadering, waarna nog in besloten kring wordt vergaderd tot half eiL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1