DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 53ste JAARGANG MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 No. 15817 BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 DE INSTALLATIE VAN PASTOOR L. MEIJER O.P. R. K. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND een ongewenschte gast HERMES—D.V.S. UIT VLAARDINGEN UIT GORINCHEM UIT ROTTERDAM ROTTERDAMSCH TOONKUNST CONSERVATORIUM. UIT ZWIJNDRECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Hl De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, btj vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Crntis Ongevallenverzekering f 500.— bii overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs- 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. vinger; Groote belangstelling Gisteravond is de nieuw-benoemde pastoor dor Si ng el parochie, de zeereerw. beer pater L. Meijer O.F« als zoodanig door den hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag geïnstalleerd. Nadat door den hoogeerw. heer deken de be noemingsbrief in 't Latijn en in 't Hollandsch was voorgelezen, werd door bet koor het Veni Creator gezongen, waarna door den nieuwen herder de voorgeschreven eed werd afgelegd. Daarna overhandigde de hoogeerw. heer De. ken hem de sleutels van tabernakel en kerk en droeg hem verder in rondgang door do kerk met de voorgeschreven formules achtereenvol gens preekstoel, biechtstoel, doopvont, sacris tie en kerkelijke gewaden oveT. Vervolgens beklom de hoogeerw. deken den kansel voor 'n hartelijke toespraak tot de ge- loovtgen en den nieuwen herder. Toespraak van den hoogeerw. heer Deken De hoogeerw. spr. had tot tekst gekozen- ,,Gaat en vertoont u aan de priesters'". Deze tekst, aldus de gewijde spr., uit het Evangelie van heden, is 'n aanleiding om op dezen avond tot u te spreken. Het is het woord, dat Jesus sprak tot de -melaatschen, de g«- bannenen uiï de samenleving. Van verre riepen de lijders Jesus' ontfer ming in. En Hij ontfermde zich over hen. Hij verlangde echter 'n daad van gehoorzaamheid: „Gaat, en vertoont u aan de priesters!" Hoewel Christus de Pharizeeëu dikwijls hekelde, erkende Hij toch bun priesterlijke macht, want zij moesten verklaren dat 'n me- laatsche genezen was. Daarmede erkende Jesus het gezag, hetwelk zij vertegenwoordigden. Als nu de macht van deze priesters van het Oude Verbond, dat slechts 'n zwakke afstra ling is van het Nieuwe, zoo geëerhiedigd werd, hoe groot moet dan de macht zijn van da priesters in het Nieuwe Verbond, die waar lijk gezanten zijn van God! De pastoor, die bijna II jaar lang deze pa rochie, iheeft bestuurd, moest cim gezondheids redenen ontslag nemen. Hij was de welwillend heid zelve, hij was een vriend en raadsman voor iedereen. In stilte heeft hij zijn werk ver richt en hard gearboid, getuige deze tempel, en de nieuwe scholen, welke zijn opgericht. Moge zijn nagedachtenis steeds bij u in hooge eere blijven. Thans zal een nieuwe hei-der voor Uwe zalig heid werken, Eu ik wil u gaan sprekeu over den band, die er bestaat tusschen den pastoor en de parochianen. Hij is de mediator tusschen God en de men. sc'hen. Zijn gëbed iheeft meeir kracht en draagt mieer vruchten dooi- zijn priesterschap. E-n vooral in het H. Misoffer bidt hij voor ban, die aan zijn zongen zijn toevertrouwd. Hij is de uitdeeler van de H. Sacramenten. De toediening van de H. Sacramenten is voor behouden aan den priester. Hij breekt hst Brood en beroert de reinigende wateren van Gods Barmhartigheid. Hij is ook de gids op uw aller levensweg. Een giidis, die u ten hemel leidt. Hij moet u volgelingen maken van Christus eu u God leeren kennen en beminnen. Waar de ongeloo- vigen onkruid traclhten te zaaien tusschen de tarwe, daar moet hij u helpen rein te blijven. Dit is het verheven anubt van den priester. Hebt daarom eerbied voor den priester, en toont d-lt ook door daden. Die eerbied moet zich echter ook uitspreken door liefde voor uw herder en zijn liefde moet gij beantwoorden door uw gebed. De parochie groeit snel en er wordt zooveel gevraagd van de werkkracht van uw herder; toont ham daarom altijd uw mede werking. Daarna richtte de gewijdle spr. zich tot den nieuwen pastoor. Uw toewijding en werkkracht was uw over heid bekend. Er is hier veel gedaan, doch er zal nog veel van utw krachten gevergd worden. Uw ijver zal voor anderen een aansporing zijn, u daarin na te volgen. Ilk bid, dat God u de kracht geeft, uw roe ping te volbrengen. Ilk hoop, dat God u dan eenmaal met de u toevertrouwde gelooviigen zal vereenigen in den eeuwigen band des vnedies. Daarna werd door den nieuwen pastoor het lof gecelebreerd. De Homburger Automobielweek was voor Mer cedes een reuzensucces. In de sterritten kwamen de Nürburg Mercedes en de kleine Mercedes- wagens buitengewoon goed voor den dag en verwierven eerste prijzen. In de sterritten gin gen vele wagens op Conti-banden. Ook in het schoonheidsconeours verwierf Mercedes 8 eerste prijzen. De week eindigde derhalve met een reu zensucces van het oude groote merk, welks kwaliteiten thans wel algemeen bekend zijn. AVie veilig en snel wil rijden, kiest Mercedes. Geen merk ter wereld heeft zulke rijke erva ring ter beschikking als Mercedes, de oudste van alle automobielfabrieken. (Adv.) OM DEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT-BEKER De R.K. S.V. Excelsior begon Zondag haar jaarlijksc'he serieiwedstrijdeu om den N.S.C.- en Leonie.bcker, de voorbod® ven de aand-aand© competitie, de eenigew ©dstrijd, die voor boven, genoemden belter op het programma stond, t.w. Leonidas 1Excelsior 1 vond geen doorgang daar Leonidas Zaterdag te kennen gaf o.i. onbegrijpelijk g'een elftal op de been te kunnen brengen, zoodat de ziwart-wdibten bij zonder gemakkelijk de volgende rond® be reikten. Leonie-beker De eerste ontmoeting Y.G.M. 1Excelsior 2 eindigde in een 10 zege voor de zwart-witte reserve's. De oranjeibaadjes beschikken over een kern achtiger ploeg dan het vorige seizoen. Ver schillende jonge krachten zijn opgenomen, wat geen slechte proefneming bleek te zijn. Door den wind gesteund zijn d® oranjebaadjes direct sterkei". De ExecCisiorvardiadiging retourneert alles. Langzamerhand komt de zwart-witte voorhoede. Grandioos worden enkele kanaan cim zeep gebracht. Met- de rust is de stand nog dubbel blank. Bij de hervatting zijn de gast-* heeren in de -meerderheid. Het dool der oranje baadjes blijft voorloopig ongerept, mode door het feit daar de zwart-witte voorhoede uitblinkt in he-t missen van kansen. Tenslotte gaat Boon er alleen van door en sao-ort keurig in don bovemho-ek (01). V.G.M. krijgt een opgelegde kans om gelijk te maken, waarvan zij niet profite-eren. Wanneer scheids rechter Hotodber, die uitstekend voldeed, het eind® aankondigt heeft Exoeisior Verdiend ge wonnen. Voor de ontmoeting P.F.C.Lodew-ijik was het P.F.C. die zich miet liet zien. De groen- witten speelden nu tegen een Excelsior-combi- natie, die zij met 3—1 klopten. Geruim en tijd stond Lodowijk met 30 voor. Tenslotte redde Exoeisior door Deurs uit een penalty de eer. Voor de ontmoeting Celer 1Aeolus 1 ver. s.ilieen AeoluiS met ©en 6-tal invallers, terwijl de blauw-nwarten au grand cccnple waren. Er ontspon zich direct een vinnige strijd, waarin Celer gesteund door den wind het heste voedbal ten hitste gaf. Het roodzwarte doel beleefde dire al enkele angstige momenten. Wij denken Celer de leiding te zien nemen, doch het harde schot van den linksbinnen scheert dis lat. Het bleek slechts uitstel van executie, want ajs K .siting vcor eigen doel plaatst knalt de Hauw-zwarte linksbinnen on houdbaar. Kort hierop vergroot de rechts binnen met een keurig schot uit een voorzet v.-.n den linksbuiten den voorsprong (2—0). Mat dezen stand breekt de rust aam. In het tweede gedeelte is de strijd mieér verdeeld. De verdedigingen laten zich niet meer verschalken, zoodat Celer zich verdiend in de volgeed© romd© plaatst. Alle ontmoe tingen werden ze-er verdienstelijk door den he-- Ho'scher geleid. Hedenmorgen is de Duiitsdhe instrument maker A. S., die Vrijdag j.l. van Berlijn naar hier was gekomen om werk te zoeken, via Zdvenaar over de grens gezet. De man kwam den eersten avond al bij de politie onderdak vragen, omdat hij geen gold had. AANRIJDINGEN D® wielrijder P. T. van den Parallelweg is Zaterdagmiddag op den Singel bij liet Stations plein aangereden door een luxe-auto, bestuurd door P. B. Hoewel de chauffeur geen schuld had, zegde hij todh schadevergoeding toe. Tengevolge van slippen had Zondag morgen op den hoeik van d-e Gerrit Venboon. straat en de Lange N-ieuvvstraat een aanrijding plaats tusschen twee r.E.T.-buisscn, bestuurd door J. W. en J. Z. Van den eenen wagen werd de voorruit vemieilid en een richting- wijzier afgerukt, terwijl tevens ©en deuk in de carosserie ontstond. Van den anderen auto werd eveneens de carrosserie beschadigd. Geen persoonlijke ongeDukken. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 6 September Aangekomen s.s. Bhutan van Duinkerken; Bngelscih s.s. Nebras- ka ledig van Rotterdam; beide om te dokken in' de Wiltonhaven; jDuii'tsch s.s. Rlbein met Eitukgoed, van Japan in de Wilhelminahavon. SCHIEDA.M 7 September. Vertrokken: En- gelsch s.s. Aracataca, naar Santa Maria. EEN NIEUW BESTUUR. In de Zaterdagavond gehouden ledenvergade ring heeft Hermes-D. V. S. 'n nieuw bestuur gekozen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: ir. M. Nórdil'Oihne, voorzitter; J. v. d. .Griendt, secretaris; P. Geul, penningmeester; H. Schef- fers; J. Jacobs, P. Kappelhoff, mr. P. van Bochove. Het is echter nog niet geheel zeker, dat de heer P. Geul zijn benoeming als penningmeester aanvaardt. Dit bestuur werd gekozen, nadat met zeer groote meerderheid tegen het zittende bestuur een metre van wantrouwen was aangenomen. ROODE-KRUIS. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND Concours in Corner-House Op de nieuws banen van café restaurant Corncr-Hoi |te is Zaterdagmiddag het kegel concours van den Kotterdaimiscihan Kegelbond gehouden. Het otpeuiingtywoord werd gesproken door den voorzitter van den bond, den heer C. v. d. Graaf. HSerbij wene'Ciht© dec© den directeur van Corner House -geluk 'met de nieuwe inrich ting, een der modernste, welke E-uropa thans kent. Onmiddellijk na de opening kregen de kege- Iaans reeds gel-cgenh-mh hun ku-nst te beproeven on te trachten ©en dier fiaaie prijizen, d-ie be schikbaar waren geste'.d, te bemachtigen. De uitslagen van Zaterdag en Zondag tot gisteravond 10 uur, luiden als volgt: Openingswedstrijd: 1. Overeynder 89 p.; Noliet 82; Bal 82; Wiltenrae 80; Schregel 79; Schotel 79; C. v. d. Graaf 78; H. Soheffeirs 78. Kampioenswedstrijd: Willeimse 171; Schotel 159; H. Soheffers 153; J. Bork-us 152. Voorzittershamer J. Borikus 99. Vrije baan: Strack v. Schijndel 42/; Wester- man 40; Willeimse 39—35; J. Borkus 39; Dig gelen 39; Rosbach 38—35; Versluis 38—35. Koi-pis A: The Far West 248; N.H.R.V. 222. Korps B: Fricorno 243. De heer Strack v. Schijndel behaalde met 42 p. den dagprijs h-eeren en mevr. Hendriks met 33 p. dien voor de dames. mevr. goemans voor HET A.N.V. De Haagsohe afdeeling van het Algemeen Nederlandscih Verbond, viert heden haar 30-jarig bestaan. Na den ontvangst in den foyer van het Kurhauis te Soheveningen, ge volgd door ©an feestmaaltijd, wordt heden avond in d-e Kuiïhauiszaal 'n Diets-che kunst avond gegeven, waar o.a. ook zal optredian onze stadgenoot© mevr. H. L. GoemansGeertseima Bedkeringh met Afrik,aans-dh p-oëzi-e, ingeleid en toegeiliicht door Afrikaamsch proza. _-emonstratie te Leiden. Zaterdag d-en 6den September, gaf de Leid- sdhe Reddingsbrigade annex Zwemelub ver schillende Reddingsdemonstraties, in he't Rijn en Schiekanaal bij de Wilhelminabrug te Lei. den. Het programma bevatte behalve, gebruik van Redd-inghaak en -lijn, vervoer van Drenkelin gen, popduiken, en verschillende bevrijdings grepen zoowel te land als in het water, welke steeds op dergelijke programma-s voorkomen. Er waren echter ook andere punten die voor het publiek aangenamer zijn om te ztien omdat zij dit beter begrijpen, terwijl er tevens een groote practisclie waarde in verborgen ligt, niet alleen, maar o-o-k omdat dit voor een n ie t- zwemmer zoo opvoedend werkt. Deze punten waren o.rn. jeugdig» visschers, en wat gebeurt er als mijn can® omslaat Bit laatste punt was weer onderverdeeld in: A. Wat er niet moet gebeuren, B. wat kan ge beuren, C. Hoe het behoort te zijn. We weten allen hoevele jongens, lees jeug dige visschers, no-g door de vischjes worden gevangen en dan vaak als snoek thuis kome-n. Het tegenwoordig veel In zwang komende canoën, sluit het gevaar van verdrinken zeer zeker niet ui't. Het verplicht zijn, om te kunnen zwemmen voor canoërs, is dan ook niet misplaatst. Als punt 4 op het programma kwam voor: Demonstratie van de Maatschappij ,,Oxyge- nium" uit Schiedam, met de Draeger Contra- Long door leden Van de transport colonne van het Schiedams'che Roo-de Kruis. Hi er doe gaf <1© Leidsch© Reddingsbrigade blijk te-n zeerste op de hoogte te willen blijven met de nieuwere instrumenten die het redden van Drenkelingen niet alleen vergemakkelijken, maai- ook die den redder de meest mogelijke kans geven om zelf niet om te komen. De ploeg van Roode-Kruis-mannen, die deze demonstratie zouden geven bestond uit Ploeg- Commandant I. J. Sonber, L. Voogd, J. van Katwijk, terwijl het geheel onder leiding' stond van adjudant v. d. Berg. Dat er vanwege het publiek een groote be langstelling bestond voor dezedemonstratie was al spoedig te zien want er bewoog zich een onafgebroken stroom van menscn-cn in de richting van het kanaal. Toen dan ook de wedstrijden aanvingen, was er langs beide zij-den van het kanaal, dat nogal hoog oploopt een geweldige schare van kijklus- tiigien, die vaak 2d rijien diik stonden, en dat over ©en groote lengie, zocd-at veilig kon wonden aanig-encmon, dat er circa 10.000 per sonen aamwezig waren. Door de Jödan van heit Roo-de Kruis was die laatste dagen nog eens flinlk geoefend en hier door zijn zij in staat cm een duiker in 20 se conden gereed te maken cm in het water te gaan. Men kan nagaan dat hierdoor het behoud van menscljienlievenjs ten zeerste wondlt ver hoogd. Toen de heer So-rber gereed gemaakt wend, was het hoorbaar stil en men rekt© d© 'hal-zen uit. tem ©inde maar niets te zullen missen. Direct hierop ging hij te water, stak het 'kanaal, over den bod-om loop-end, diwar/s over en kiwam er aan den anderen (kant uit. Dit had een geweldig applaus ten gevolge, hierop begaf S-orber zich weer t.e water en ging nu lang zamer naar de ovenzij.de en toen hij weer aan de oppervlakte kiwam, had de tocht ongeveer 12 -minuten geduurd. De bodem van dit kanaal is zeer zwaar, want er lligt ongeveer een modderlaag van M. hoogte, zoo'n laag is voor eiken duiker moeilijk want -men zakt er door, hetgeen het bewegen op den bodem ten zeerste bemoeilijkt. Voor een zwemmer is he-t dan ook ha-ast niet om te doem om hier drenkelingen op te zoeken. De aanwezigen waren ten volle tevreden en VcOdoan over de werking van de „Contra-Long". Van de autoriteiten waren o.a. aanwezig twee wethouders, verscheidene raadsleden, de Commissaris van Politie en een assistent van Prof. Zaaijeir, d,ie namens genoemden Hoog leeraar m-et groote belangstelling naar uit'.eg en werking van het apparaat informeerde en tenslotte tot aan -het eind der demonstratie bleef, om zich ten volle van alli-es te kunnen overtuigen. Ook hij verklaarde zich volkomen voldaan. De heer Gosldnga, oud-wethouder van deze gemeente, zei .het heel prettig te vinden, dat Schitldiammens deze deimons'tratVe in Leiden gaven. Onderwijl gaven de andere leden van de colonne aan hen, dlie een minder gunstige plaats hadden kunnen krijgen, nog verschil lende demonstraties in onder.water-zwemmen, verschillende zwemslagen en duiken. H-et geheel had een prettig verloep en de „Contra-Long" heeft weer eens bewezen een deugdelijk apparaat t© zijn, waarmede naar wij ihmparn, neig vele (menls-chenlevens zullen worden gered. MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN f Op 70-jarigen leeftijd is Zaterdag in den vroe- genochtend te 's-Gravenhage overleden d-e oud-vice-president van den Raad van State> mr, dr. W. F. van Leeuwen oud-commissaris der Koningin in Noord-Holland en oud-burge meester van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 45 September. GEBOREN: Marie Lambertus, zoon van J. M. Schenk en M. C. W. van No-ort. Dr Nolet- e-traat 1 Margaretha Maria, dochter van G. van den Berg en H. C. M. Suijker, K. Ha ven 30 Klasina, .dochter van W K. Kooren gevel en K. Hamerslag, Strijenschestraat 45. OVERLEDEN: M. Lammerse, 73 J. weduwe van J. de Ruiter, Nassaulaan. W. Pappers 23 j„ Dr. Noletstraatè DE HARINGVISSCHERIJ Het gaat met haringvissche.rij detf laatsten tijd bijzonder slecht. De schepen die binnenko men ©n wier re-is meestal „uit" is (5 a 6 weken) hebben maar zeer matige vangsten. Stooiulog- gers komen toet 8 a 9 last binnen, zelfs komen er met 2 en 3 last. Voor de reederij ziet het er alles behalve rooskleurig uit, terwijl ook voor den handel deze toestand verre van gunstig is, daardoor den geringen aanvoer de prijzen buitensporig hoog zijn en aan de vraag lang niet kan worden voldaan. Een der beke-n-de Vlaardingsche schip pers naar de oorzaak gevraagd van deze schrale visscherij, gaf als zijn meaning de volgende reden op. Des nachts komt de harinz naar de opper vlakte om voedsel, bestaande uit hef z.g. „plank ton", een dierlijk en plantaardig organisme. Als nu evenwel het plank-ton niet aan de opper vlakte is, dan blijven de haringen vanzelfspre kend in de diepte. De netten van een zink- vleed, gemeten van de epeerreep af, komen ongeveer 9 vaam in het water te 3taan (een vaam is 1.83 meter) terwijl die van een drijf vleed maar twee vaam onder water zijn. Zit nu het plankton diepe" dan de netten liggen, dan is het te begrijpen, dat er weinig haring gevangen wordt. Dat er op sommigen plaatsen b.v. den ,,Fla- denground" nog wel haring is, blijk'- wel hieruit dat door verscheidene haringtreilera, die hun netten over den grond sleepen, flinke vangsten worden aangebracht,. AANBESTEDING Door het bouwkundig bureau A. Maarleveld is aanbesteed het verbouwen van het boven gedeelte van het ,,De Wijnoogst" Markt 36—37, vooir rekening van de firma H. v. Tour Jzo. Ingekomen 12 biljetten.: P- v. d. Berg, VI. Ambacht 9696; L. Maat, alhier 990; Reus e-n Bouteres Rotterdam 9997; Joh. Blok alhier 10118; Joh. v. d. Velden 10223; G. Verheij alhier 10260; Stolk eu Geurtsen, VI. Amb. 10297; J. P. v. dl Linden alhier 10358; J. J. v. d. Berg alhier 10667; A. B-ooij alhier 10725; A. v. Santen alhilber 11267; Gunning aangehouden. DE MELKPRIJS Aangezien de melkhandel den gevraagden prijs de veehouders heeft moeten accpteere-n, is van heden af de straatprijs der volle melk vastgesteld op 15 cent por liter. ATHLETIEK Zaterdagmiddag hadden op het V.F.C.-veld athletiekweidstrijden plaats. De uitslagen luiden 80 Meter Juniores: 1 J. Hoogerwerf; 2 A Huis 11 4/5 sec. Huis 11 4/5 sec. 3 J. Dries 12 sec. 100 Meter heeren: 1 C. Hoogerwerf 13 sec.; 2 J. v. Eijsden 12 1/5 rcc.; 3 A. Dekker 12 2/5 sec. 800 Meter: 1 J. v. Does 2 min. 14 sec.; 2 M. Spreij 2 min. 15 sec.; 3 T. Spreij 2. min. 24 set Speerwerpen: 1 A. Dekkar 33 M.; 2 E. Boo gaard 27.33 M. 3 J. v. Dijk. Doodschoppen: 1 Th. Giesse-n; 2 J. v. Wijk; 3 Espreij; 4 L. v. d. Lugt; 5 J. v. d. Doea. Verspringen Junioren; 1 J. Hoogerwerf 5.03 M.; 2 A. Huis 4.70 M. BalimgO'Oien: 1 J. v. Wijk 21.23 M.; 2 B. Spreij 21.M.3 F. v. d. Giesen 18.93 M. Kogels-too-ten; 1 A. Dekker; 11.42 M.; 2 B. Spreij 10.05 Meter; 3 P. v. d. Ende 9.56 Meter Ver- en Estafette; 1 V.F.C. 1 46 1/5 sec.; 2 S.V.V. 47 sec.; 3 De Hollandlaan 47 2/5 sec.; 4 V.D.L. 49 1/5 sec. 5 V.F.C. 2 3 K.M.: 1 G. v. d. Does 9 min. 36 1,10 sec: 2 J. Bakker 11 min. 48 1/5 sec.; 3 E. Boogaard 11 min. 51 2/5 sec. 4 C. Óerman. Verspringen: J. v. Wijk 5.98 M.2 L. M. v. Brandwijk 5.94 M.; 3 A. Dekker 5.75 M 400 Meter: A. Dekker 56 3/10 sec. 2 J .v Eijsde-n 56 4/5 sec.; 3 A. Spreij 58 sec. Dribbelen Juniores: 1 J. Dekker; 2 J. Hooger werf; 3 J. Dries. Hoogspringen: 1 J. Bakker 1.55 M.; 2 lï Waeardn burg 1.50 M.; 3 K. Berklhout 1.50 M. Dribbelen: 1. J. v. d. Does; 2 A. Dekker; 3 T. v. d. Giesen; 4 K. Berkhout. De wedstrijd-en hadden een vlot en prettig verloop. Vooral de estafette-kampen waren spannend, terwijl ook op de overige nummers go-ede prestaties werden geleverd, vooral de sportieve geest liet niets te wnschen over. Na afloop wrden door den heer G. A. W. v. d. Windt met ©enige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt. ONGEVAL. In de zoutziederij van de firma voorheen J. de Bondt, had de werkman P. B. het onge luk bij het zoutscheppen onderuit te glijden, zoodat hij met zijn handen in de kokende pe kel terecht kwam. Onder vreeselijke pijn heeft hij zich onder geneeskundige behandeling ge steld. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Me't een gebroken been en een kniewon-d is naar het Ziekenhuis te Gorinchem vervoerd de 8-jarige v. d. B., die Zaterdagavond in de Haar- s/traat aldaar door het plotseling oversteken der straat door een auto van de firma A. uit Leerdam weid gegrepen en overreden. CORRESPONDENTIE J. S. alhier. Voor den Ihoofd-aikte cursus të Breda moet -u -zich opgeven Ibij den heer H. L. Tih. Fes ten. Fellenoordfetraat 49. aldaar. Hoewel de inschrijving eigenlijk op 1 September jJI. gesloten is, ik-unt u misschien toch nog wel aan den aursiuis deelnemen. De Jessen beginnen op 10 September a.s. AANRIJDING. Op den Ro-tterdamschenweg had een aanrij ding plaats tusschen twee wielrijders ontstaan door verkeerd uitwijken. Het rijwiel van B. werd beschadigd, hetgeen door A. wordt be taald. _)e officieele opening. In de groote zaal der Rotterdamsche Toon kunst-Muziekscholen, aan de v. d. Duynstraat, heeft Zaterdagavond op feestelijke wijze de of- ficiëele opening plaats gehad van het Nieuwe Rotterdamsch Toonkunst-Conservatorium. Palmen en groen dienden ter opluistering tegen den achtergrond van het podium. Tot het uitgelezen gezelschap van aanwezi gen behoorden: Burgemeester Mr. P. Droog lever Fortuyn Dr. Paul Cronheim, Vertegen woordiger van het Hoofdbestuur der Toon kunst-Mij. Amsterdam G. Vlug, Oud-Voorzitter der Afdeeling Rotterdam Pb. Mees C. de Monchy, Voorzitter der Sociëteit „Harmonie", Rotterdam Mr. W. C. Mees, Voorzitter van het Bestuur der Volks-Universiteit, te Rotterdam Dr. Hengeveld, namens den Rotterdamschen Kunstkring H. H. van Dam, namens de Aca demie van Beeldende Kunsten en Wetenschap pen M. Horn, namens de Afdeeling Schie dam Dr. Joh. Wagenaar, Directeur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag en Vertegenwoordiger van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen Oud- Directeur Wouter Hutschenruyter Prof. Dr. A. A. Smyers Sem Dresden, Directeur van het Amsterdamsch Conservatorium van Toon kunst Bernard Diamant George Rijken Balthasar Verhagen, Directeur van de Tooneel- sohool, te Amsterdam Prof. Paul Schram Bestuursle4en der Zang-Vereeniging van de Af deeling Rotterdam Hoofdleeraren, Leeraren en Leeraressen der Afdeeling Leerlingen der kunstklassen, enz, De Voorzitter der Rotterdamsche Toonkun t- Afdeeling, de heer J. J. Krantz, hield een in leiding tot de officieele opening, riep allen een hartelijk welkom toe en verheug-de zich over de groote belangstelling voor een zaak, welke het Bestuur zeer ter harte gaat. In korte trek ken ging spreker na, hoe de Rotterdamsche Af deeling tot de oprichting van dit Conservato rium gekomen is. Bij de benoeming van Wil lem Pijper tot directeur, is door ons dienaan gaande een en ander reeds vrij uitvoerig mee gedeeld. De nieuwe directeur, Willem Pijper, besteeg dan het podium. Het bestuur, aldus Pijper, heeft gemeend, dat bij deze opening een korte rede mijnerzijds niet'mocht ontbreken en dat ook een beknopte uiteenzetting van ultra moderne principes niet kon achterwege blijven. Let echter wel: ik geef geen les; ik geef slechts een aanduiding. Ik ben componist van ultra-moderne muziek, omdat ik in 1894 ge boren ben. We moeten componeeren, zooals we zulks tegenwoordig voelen. Moderne muziek wil zeggen: een symptoom van vooruitgang. Wat is modern? Liever wil ik dat woord uit den weg gaan. Vandaag zijn we in modernistischen zin reactionair. En nu stel ik de vraag: waarin bestaat de vooruitgang op muzikaal gebied? In de vermeerdering van de psychische en technische vermogens van den componist. Daarbij acht ik de technische vermogens van nog meer belang. In welke elementen heeft de vernieuwing van de muziek haar plaats gevonden. In het primaire muzikale element: de melodie. En in het secudaire muzikale element: de harmonie. Vooral de harmonie heeft zich buitensporig ontwikkeld, zelfs ten koste van de melodie. Dat is één van de redenen, dat men mo derne muziek niet direct apprecieert. De tijden voor de muzikale renaissance zijn volgens Willem Pijper, nu zeer rijp. En het is zijn meening, dat die muzikale renaissance in Nederland zal beginnen. De opbloei en de ontwikkeling van een nieuw contrapunt zal hier in Nederland plaats kunnen vinden. Zelf, zegt Pijper, heb en zal ik aan deze renaissance een werkzaam aandeel kunnen nemen. In overleg met het Toonkunstbestuur heb ik hedenavond aan drie van mijn be3te leerlin. gen opgedragen ©en tekst uit te spreken. De predikatie zal in de toekomst worden gehou den. Een nieuw werk moet niet alleen gekend, maar ook v e rkend later h e rkend en einde- lijk b e kend worden. De arbeid, die gedaan moet worden, om Nederland aan de spits te brengen, is te zwaar voor één man. Daarom reken ik op een ferm© staf van kloeke medewerkers. Slechts rffet aller hulp kan een doel bereikt worden Pijper herinnerde nog eens aan de waarheid, dat muziek een onvervreemdbaar bezit van elk volk is. Wat wij in Nederland te lang hebben gemist, is: het geloof aan muzikale eigen waarde. Ten slotte bracht spr. dank aan het Toon kunst-Bestuur van Rotterdam, aan de heeren Wagenaar, Dresden, Hutschenruyter en Feltzer, aan de leeraren en leerlingen, welke laatste categorie met een hartelijke, luide instemming getuigden, met Pijper te willen medewerken. Op deze belangwekkende woorden van den nieuwen directeur volgde langdurig, hartelijk applaus. Als Vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der Toonkunst-Maatschappij heaft toen Dr. Paul Cronheim het Rotterdamsch Toonkunst- Conservatorium voor officiëel geopend ver klaard. Verwacht wordt: Matige tot zwakken, later wellicht weer iets toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken of Zuidelijken wind, afwis selende bevolking aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende regenkans, weinig ver andering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van i avonds 8.05 tot 's morgens 5.56. Maandag 22 Setpember Algemeene vergadering ,,Schiedam-West", Cor nerhouse, Rubensplein; aanvang acht uur. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R.. IC Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half XI repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. 8 Sept.: Groote Schouwburg: Het Geheim zinnige pension (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwassenen). 10 Sept.: Groote Schouwburg: Sherlock Holmes (Amst. Tooneel) 8 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-schouwburg, Stapper revue, S uur Arena (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 dezer in: Corso (voor volwassenen), Thalia (voor volwassenen) Olym- pia (voor volwassenen); Luxor (voor volwas senen); Centraal; Ooster-Theater (voor volwas senen). SCHIEDAM 8 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling Dr. Joh. Wagenaar sprak een hartelijk woord van gelukwensch namens de Regeering en spe ciaal namens don Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Sem Dresden richtte een woord van geluk wensch tot het Bestuur met de keuze van Pij per. Deze had gerept van de oprichting van een bolwerk, maar volgens Dresden was dat woord goed gekozen, want er valt tegenwoordig wer kelijk veel te verdedigen. Een zeer beknopte opmerking tot slot over de drie uitgevoerde composities. Piet Ketting speelde een Sonatine No. 1 (gec. 1926) van zich zelf. Dit stuk bleek „inhaltlich" het sterkst van de drie ten gehore gebrachte werken. De Sonate (1927) van Guillaume Landré is een groote sprong in voorwaartsche richting en zoowel in de viool- als pianopartij zeer belangwekkend door hare rhythmiek. Sonatine No. 1 (1927) van Bertus van Lier is het sterkst van concep tie in het midden-Andantino. Ketting aan den vleugel speelde prachtig van aanslag en kleur en Herman van Born vertolk te met veel entrain en volle toewijding de vioolpartij in Landré's oeuvre. Voorzitter Krantz dankte inzonderheid de heeren Wagenaar, Cronheim en Dresden en liet de heeren Van Lier, Landré, Ketting en Van Born op het podium een huldiging van het tal rijke auditorium in ontvangst nemen. Daarna werd de eerewijn geschonken. Het adres voor de heeren. In het eerste programmaboek van „het Amsterdamsch Tooneel" artistieke leiding Erward Verkade en Albert van Dalsum „Sherlock Holmes" Detective-spel in 5 bedrijven naar Arthur Conan Doyle en William Gillette. „De tapijten zijn geleverd door de firma E. Perez. Tapijthuis, Singel 40, Amsterdam". „De inbrekerswerktuigen zijn welwillend af gestaan door de Firma 8. van Embden, Nieu- wendijk, Amsterdam". I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1