Naar het martelveld van St. Bonifacius DINSDAG 9 SEPTEMBER K-SO HET LIEGT! Vijfde Nationale Bedevaart naar Dokkum HET INTERN. CONGRES DER KATHOLIEKE WERKGEVERS De re'letjes te Maastricht 1 Uit de R. K. Staatspartij VAN DE R. K. UNIVERSITEIT PATER J. G. HAGEN S.J. t tweede dag. DE NIEUWE MAASHAVEN TE VENLO DRAISIM-vanVALKEIÏBURC c NED. HEIDE-MAATSCHAPPIJ ONTHULLING VISSCHERS- MONUMENT TE KATWIJK Dat woord gehruiktt een fatsoeoilijk Neder lander niet graag. Doch daar komen oogen- blikken in het leven, waarop dit woord de eenig mogelijke, korte en kernachtige uit drukking wordt van hetgeen er van binnc.u leeft. Heit liegt! dat brandmerk past op het manl ïest, dat de Besturen van S.D.A.P. en N.V.V. de wereld ingezonden hebben: „aan de arbeidersklasse van Nederland!" Schakelen ze de andere klassen en de men schen, die er iets van weten, daarvan uit? Wij hebben er niets op tegen, dat hier in Nederland de sociaal-democraten tegci Iedere begrootinig van het ministerie vaD landsverdediging stemmen. Dat is tot nog toe een onschuldig vermaas «Voor een oorlogsbegrooting stemmen wordt telfs een sociaal-democraat niet kwalijk ge- bomen door de partijgenooten in België, in Frankrijk, in Duitschland, in Engeland! Zeker mag de arbeidersklasse niet mede plichtdg zijn aan het drijven van een wereld oorlog! Dat mag geen enkele klasise. En als het manifest te verstaan geeft, dat if én klasse in Nederland dat doet: dan liegt het! Drijven dan de partijgenooten In al da andere landen ook naar een wereldoorlog, als ze doen, wat wij hier doen? Aan dit lichtzinnig, gevaarlijk en'heilloos drijven (n.'l. het gewetenloos opjagen der volkeren door het schrikbarend" opdrijven Van uitgaven in „vele" landen) doet de regen- ring in Nederland niet mee. Het manifest liegt, als het zegt van wel. En aan dat schrikbarend opdrijven in ,,vele" landen doen echt en heusch veel sociaal-democraten mee! Nederland doet met zijn Vlootplan niet mee aan den waanzinnigen bewapenings wedloop" Het manifest liegt bewust,,als het beweert van wel. Het toppunt van dwaasheid in het mani fest is wel deze ziinsnede: „Deze daad der regeering is dan ook door en door onverantwoordelijk! Onverantwoor delijk omdat zij in plaats van den wereld vrede te bevorderen, dezen bedreigt!" Daarom kan men alleen bulken van 't lachen! Nederland, dat met al zijn verdedigings middelen bespottelijk wordt gemaakt door diezelfde groote heeren, omdat het niets kan, letterlijk niets, tegen de groote landen, waar ook sociaal-democraten voor de oorlogsne- groofcing stemmen. Nederland, dat nog nooit éénig blijk van oorlogszuchfcigheid heeft ge geven, maar dat ook niet als een weerlooze bulit wil liggen tusschen die groote broers, die graag meer hebben, Nederland wordt hier ineens gepromoveerd tot etfn land, dat den wereldvrede bedreigt! Waarom? Omdat de minister met een plan komt, waarin voor tien jaren een lijn wordt aangegeven. onze weermacht op peil te kunnen hou den. Voor één ding voelen wij wel wat; daar over valt te praten: kan dat geld niet nu.- tiger besteed worden? Als het n i e t n o o d i g is. zijn er ook wij er tegen, maar wij staan niet op het standpunt, d<at iedere bijdrage voor de weermacht dwaas of nutteloos is. Integendeel! En als het manifest het laat voorkomen, dat iedereen, die niet teekent, het er niet mee eens is, daarom geen vredeswil en geen vredesverlangen bezit, dan liegt het manifest Wij hebben nog zelden van zulke voor name lui. zoo'n ellendig stuk onder de oogen gehad! j, GOUDEN BASILIEK-FEEST TE OUDENBOSCH. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Basiliek te Oudenbosch werd geconsa creerd. De feestelijke herdenking daarvan wordt voorafgegaan door een triduum, geleid door pater H. de Greeve S.J. Zondag om 10 uur wordt een H. Mis gepon tificeerd door den H.E.H. Prelaat van Bora- hem. Dan zal ook het gedenkteeken onthuld worden van Z.D.H. Mgr. van Beek z.g., Bis schop van Breda, die de wijding verrichtte, I"n ait6j6ns het "Kruls langs den weg" in t Oudland zal geplant en gewijd worden. FRIESLAND HULDIGT ZIJN AARTSBISSCHOP. De vooravond te Leeuwarden Leeuwarden, 7 September 1930. Leeuwarden is ieder jaar het verzanielstation en het uitgangspunt voor de Nationale Bede vaart naar Dokkum. Maar dit jaar met meer recht dan ooit. De voorzitter van de Sint Bonifacius-Broeder- scliap, de leider van deze stichtende, echt-va- derlandsche devotie, werd tot opvolger van St. Bonifacius uitverkoren. Is liet wonder, dat de Friezen hun Frieschen Aartsbisschop en de Leeuwardeuaars hun tot hooge eer geklommen stadgenoot wilden hul digen, en de gelegenheid benutten van de door reis van Mgr. Jansen naar Dokkum Zoo werd de vooravond van Dokkum een tref fende hulde van Katholiek Friesland aan den Frieschen opvolger van den in Friesland geval len Sint Bonifacius. Een symbolische acte van eerherstel PONTIFICAAL LOF. De weidsche ruimte van de Sint Bonilacius, de Leeuwarder hoofdkerk, door P. Cuypers ge bouwd, was tot in de hoeken gevuld door 't toe gestroomd Katholiek Leeuwarden, toen, tegen 7 uur, opgewacht door een schaar van priesters en akolieten, onder het verwelkomend „Ecce sacerdos", door de dichte liagen der geloovigen Mgr. Jansen in de pontificale „cappa magna" binnenschreed. Het pontificale Lof de eerste plechtigheid van den Aartsbisschop in zijn geboortestad en zijn doopkerk nam een aanvang. De feestpredicatie werd gehouden door den ZeerEerw. Heer J. C. Rooswinkel. Pastoor te Ede, die als tekst had gekozen, uit de getijden van de H.H. Bonifacius en Gezellen ,Weest moedig en sterk in den Heer en spant uw krachten in voor den arbeid, welken de Goddelijke Goedertierenheid u heeft toebedeeld." HULDIGINGSAVOND. De huldigingsavond van den Aartsbisschop had plaats in de groote zaal van Leeuwarden, de Harmonie, die tot de laatste plaats toe ge vuld was, toen Mgr. Jansen ouder geestdriftige ovaties zijn Intrede d.eed. Na een toepasselijk Welkomstlied en inleidende muziek was het woord aan den Zeer Eerw. Heer W. F. A. Overmeer, IJastoor te Heeg, voor het houden van de feestrede. De IIoogEerw. Deken J. H. Vaas betrad nadat een uitnemend gemengd koor, onder lei ding van den heer Fr. Cuypers „Tota pulclira" van Pb. Loots had gezongen, het podium, om een geschenk aan te bieden, namens de paro chies van Leeuwarden, Harlingen, Sneek en Heeg. In de toespraak der aanbieding, wees de IIoogEerw. spreker op den zwaren last van het Bisschopsambt, die symbolisch tot uiting kwam in het supreme oogenblik der Bisschops- conseoratie, toen rle wijdeling gebukt ging on. der de zwaarte van bet Evangelie. Sint Bonifacius, tot Wiens figuur Mgr. Jansen bijzonder is aangetrokken, was de uitstrooier van het zaad. Die heilige Voorganger zal ech ter geen denkbeeld hebben gelhad van de veel zijdige zorgen, die drukken op zijn opvolgers in de moderne tijden. Voor het oog der wereld is het Bisschoppelijk ambt een hooge verhef fing, de ingewijden beseffen echter dat het een martelie is. Daarom werd de huidige Aarts bisschop wellicht getrokken tot de martelaars figuur van Sint Bonifacius. Daarom ook werd als geschenk gekozen een Kruis, dat in zijn sieraden toch ook weer de glorie van het lij den, vei kondigt en da.t, door de Vereeuiging van de wapens van den Aartsbisschop en van de scheukende parochies, een symbool is van dem band tusschen Monseigneur Jansen en Friesland. Na de pauze betrad onder daverende toejui chingen Mgr. Jansen het podium voor het hou den van een toespraak. Toespraak van den Aartsbischop. De Doorludhtige spreker verklaarde, dat bij wijze va.u verrassing het programma voor Mgr. was geheim gehouden en dus ook de plaats voor Mgr.'s toespraak gereserveerd. Al moge spr. dan onvoorbereid zijn, dit heeft het voordeel, (lat hij zijn hart kan laten spreken. Mgr. is overstelpt door de geestdriftige ont vangst in zijn vaderstad, al had spr. deze ver wacht. Gods wegen zijn wonderbaar. Toen spr. een viertal jaren geleden als voor zitter van hét Bedevaart-comité op ditzelfde podium liet woord richtte tot Mgr. van de Wetering, had hij niet kunnen denken, dat hij thans als opvolger van den overleden Kerkvorst hiér zou staan. Met blijdschap heeft spr. de lasten van liet. Bisschopsambt op zijn schouders genomen en voelt zich zoo sterk, dat hij aan ieder zegt, zijn tweede jeugd te zijn ingegaan. Spr. dankt voor de betuigingen van gehoorzaamheid en aanhankelijkheid. Mgr. kent de Friezen en weet, dat ze een echt Rooinsch volk zijn. Juist omdat zij onder een gemengde beyolking leven, is huil geloofsovertuiging des te hechter. Wie zegt, dat de Friezen stug en koud zijn, kent ze niet. Van binnen ^ijn zij warm en ge voelig eu kunnen zich spontaan uiten, zooals zich thans weer openbaart. Monseigneur dankte de uitvoerenden en bracht hulde aan de voorboden van de Sint Bonifacius-bedevaart, de Katholieke pers en noemde met name „Ons Noorden", dat zich met zijn treffend feestnummer onderscheidde. Bijzonder is spr. den feestredenaar, pastoor Overmeer, dankbaar voor zijn kalm betoogende en toch gevoelige, in één woord echt Friesche rede. Met fijn gevoel heeft de redenaar ge schetst, wat Leeuwarden, de vaderstad, voor Mgr. beteekent. Spr. dankt God voor de gave zijner ouders, voor de opvoeding, die hij te Leeuwarden ont ving en voor den dag, toen hij in de Sint Bonifaas het eerste plechtig Officie mocht opdragen. De eerste priesterjaren te Heeg en Sneelc, en de latere te Harlingen, waren voor Mgr. de bevestiging van den degelijken gods dienstzin der Friezen, het echt Roomseh leven dat in de huisgezinnen bloeit, de onbedorven zeden van dit volk. Toen Mgr. voor de keuze gesteld werd het Bisschopsambt al of niet te aanvaarden, heeft hij zonder dralen toegestemd en den blik ver trouwvol gericht op Sint Bonifacius en diens devies gekozen. Bijzonder dankbaar is Mgr. pastoor Overmeer voor het uitspreken van den wenscli, dat de Bisschop zich als een vader fal laten naderen. God wil aldus Mgr. dat ik niet straal in het ongenaakbaar licht van de volheid des priesterschaps, maar voor iedereen toeganke lijk ben. Het aangeboden geschenk is symbolisch zoo treffend; zijn zin is: door lijden en strijd naar de overwinning. Mgr. herdacht dan de Friesche plaatsen, waar hij mocht leven en werken: Leeuwarden, Heeg, Sneek en Harlingen. Het geschenk zal niet zoo zeer aan de vrijgevigheid dan wel aan de innige verknochtheid dei- Friezen voor hun Bisschop herinneren. Gij hebt eerbied voor mij aldus besloot Mgr. zijn toespraak al zou mijn persoon het niet verdienen. Moge Gods rijkste zegen over Fries land neerdalen en de Sint Bonifacius-broeder- schap vruchtbaar gedijen. Over de neergeknielde priesters en geloovigen gaf Mgr. Jansen tenslotte zijn bisschoppelijken zegen en daalde onder een ovatie de trappen af om zich naar zijn loge te begeven. Met de massale hymne „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de feestavond besloten, die een treffende manifestatie was van warmen Frieschen zin, van aanhankelijkheid tusschen Herder en kudde. Rectoraatsoverdracht. Op Maaudag 15 September a.s. zal de rector- magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen prof. mr. J. H. Bellefroid, in het concertgebouw „De Vereeniging" des namiddags te drie uur verslag geven van de lotgevallen d-er universi teit gedurende het afgeloopen studiejaar en daarna liet rectoraat overdragen aan den door het bestuur der St. Radboudstichting tot zijn opvolger benoemden liooglceraar prot. dr. J. 1'. E. Drerup. Na afloop der plechtigheid zal er een recep tie plaats hebben in den bovenfoyer van liet concertgebouw. Dinsdag 16 September wordt liet studiejaar met een plechtige H. Mis geopend. Naar de „Osservatore Romano" meldt, is te Rome overleden Pater J. G. Hagen, oud-direc teur van de Vatieaausche Sterrewacht. De naam van Pater Hagen is onverbrekelijk verbonden met de nieuwere geschiedenis van de gereorganiseerde Vaticaansche Sterrenwacht. Bij zijn benoeming werd een nieuwe periode in geluid. Kardinaal Maffi, de president van de „Spe- cola Vaticana" riep hem in 1906 naar Rome, toen de geleerde reeds in het bijzonder de aan dacht op zich gevestigd had door zijn studies aan het Georgetown College te Washington, van welks sterrenwacht hij directeur was. HET PHILOSOPHICUM TE WARMOND. Het Philosophicum te Warmond is thans floor ruim vijftig studenten betrokken. DE ZUSTERS VAN SCHIJNDEL OP CURASAO. I Augustus 1.1. was het 10 jaar geleden, al- flus de „Am. di Cur.", dat de eerw. zusters van Schijndel op Curasao aankwamen, om het werk van het onderwijs, dat voor de zusters Franciscanessen van Roosendaal, door de ge- «tadige uitbreiding te zwaar werd, te verlich ten. De scholen van Sta Rosa en Montagne .werden overgenomen, alsook het Weeshuis terwijl sinds verleden jaar de zusters ook het gnderwüs in de nieuwe parochie van Groot jtwartier op zich genomen hebben. In 1332 ho- «en de zusters de school van Pietermaai over te nemen. Gedurende deze 10 jaren heeft O. L. Heer ■ware offers van de zusters gevraagd, doch jhaar werk ook overvloedig gezegend. Reeds (Verschillende meisjes van Sta Rosa en Montag- tte hebben hun intrede gedaan in de Congre gatie. FRATER GUALBERTUS Op Huize Steen wijk te Vught is in den ouderdom van 70 jaren overleden de eerw. frater M. Gualbertus, (in de wereld de heer fh. Scheffers uit den Bosch), die 40 jaar lang |o verschillende fraterhuizen portier is ge- PROF. F. A. H. v. d. LOO. Naar wij vernemen heeft de zeereerw. heer F. A. H. v. d. Loo, professor aan het Groot seminarie „Rijsenburg" Driebergen, heden het St. Antonius-gasthuis Utrecht, waar hij «tads eenlgen tijd werd verpleegd, hersteld ver- Onze Antwerpsche correspondent schrijft dt. September: De tweede dag van liet internationaal con gres van katholieke werkgevers werd geheel in beslag genomen door ontspanning, in gen morgen bezochten de congressisten onder lei ding van mr. Jozef Muls de tentoonstelling van oude Vlaamsche kunst. Kort na den middag werden zij ten stad- huize ontvangen, waar schepene Lebou hen 'hartelijk welkom heette en de katholieke werkgevers huldigde om hun organisatorischen arbeid. De heer Miising, voorzitter dankte voor de ontvangst. Daarna verzamelden zich de congres-leden, uitgenomen de Nederlanders, die reeds gisteren vertrokken waren, in Maison Hellemont aan een geme-enschappelijken maaltijd. Aan het eind van het banket nam de heer Miising het woord om mededeeling te doen van telegrammen van hulde en onderdanigheid aan Z.H. den Paus en den koning en vervolgens daDk te brengen aan de buitenlandsche gedele geerden. De eerw. heer Albert Hendrick stelde een dronk voor op de gezondheid van den voor zitter den heer Müsing. De Duitsche gedele geerde Dr. Funck, de Spaansche afgevaardigde pater Aspiazu dankte voor de ontvangst. De laatste spreker wees daarbij vooral op de heerlijke solidariteit der katholieke kerk. De Fransche gedelegeerde Fourmont wijdde een dronk aan Antwerpen; de heer Goedertier, voorzitter van het C.J.W. aan de paar jonge dames. De eerw. heer Frencken sprak over het werk en de gedachte van het E. K-werk. De heer de Vos, van de Katholieke arbeiden de Jeugd dronk op de innige samenwerking tusschen patroons en arbeiders, en ten slotte deed pater van Gestel een weisprekenden geest- driftigen oproep voor een steeds krachtiger samengaan tusschen oude en jonge werk. gevers. De minister betreurt de publicatie van den heer Drop LOUIS VAN TULDER. Naar wij vernemen is de tenorzanger Louis van Tulder weer hersteld en zal hij 10 en 11 September a.s. voor het eerst na zijn zeer ern stige ziekte medewerken aan de uitvoering van de negende symphonie van Beethoven in het Kurhaus Scheveningen. DE PROVOCATIE VAN R. K. ZIJDE NIET BEWEZEN. In zijn antwoord op de vragen van den heer Hermans over de publicatie van de Maastrieht- sche rapporten verwijst de minister van Justitie naar zijn antwoord op de vragen van den heer Albarda, waarin bij zijn bezwaren tegen die publicatie te kennen gaf. Dat het vertrouwen, hetwelk in de aldus onder kenbaarmaking van bezwaar tegen pu blicatie gedane nederlegging ter griffie door de Regeering aan de Kamer werd gegeven, is geschonden, betreurt de minister ten zeerste, zoowel voor dit bepaalde geval als om de meer algemeens beteekenis, die deze pijnlijke erva ring noodzakelijkerwijs moet hebben. Het ver mag den minister echter niet te dringen van het standpunt, hetwelk hij met betrekking tot de publicatie van den aanvang af heeft inge nomen! Het gevaar voor onjuiste conclusies komt onder deze omstandigheden niet voor rekening der Regeering. Ten einde voor zooveel mogelijk misverstan den te voorkomen, merkt de minister dan nog het volgende op: Dat het standpunt omtrent de publicatie van buitenaf zou zijn of worden beïnvloed, is reeds daarom uitgesloten, wijl op het oogenblik, dat hieromtrent werd beslist, meer dan een half jaar geleden, van den inhoud van het rapport naar bulten niets bekend was; ten overvloede wil de minister overigens nog wel uitdrukkelijk uitspreken, dat toen of later van eenige poging tot het uitoefenen van invloed te dezen geen sprake is geweest. In zijn nader rapport komt de advocaat-gene raal op grond van een zorgvuldige toetsing van bet in de opvolgende brieven van den commis saris van politie aangevoerde bepaaldelijk tot de conclusie, dat de door dezen ter eigen ontlas ting gestelde provocatie van R. K. zijde ,,niet is bewezen en evenmin door hem (advocaat- generaal) als juist wordt aanvaard". VERDRONK IC1 Te Manenswaard onder Wageni.-,.ucr- dag uit den Rijn opgevischt liet lijk van den 24-jarigen J. W. B., uit Eist, die .Maandag te Huiasen is verdronken. Najaarsvergadering van den Partijraad In aansluiting aan reeds eerder verschenen berichten kan nader worden medegedeeld, dat in de a.s. najaarsvergadering van den Partij raad, welke in de maand November te Utrecht zal worden gehouden, bet navolgende onder werp op praeadviezen zal worden behandeld. „Korte beschouwing over de nieuwe wet op de Financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Inleiding tot een bespreking over het beleid der gemeeute met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzie ningen, mede in verband met de belangen der groote gezinnen". De praeadviseurs die dit onderwerp zullen inleiden zijn: prof. mr. dr. J. J. van der Grin ten, hoogleeraar aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen, mr. G. J* C. D. Kropman, wethouder der gemeente Amsterdam en Y. Keestra, burgemeester van Culemborg. te officieeie openingsplechtigheid PATER J. G. HAGEN S.J. De reorganisatie van de Vaticaansche Ster renwacht was vooral hieraan te danken, dat het Italiaansche Meteorologische Instituut het mogelijk maakte, dat de sterrenwacht zuiver astronomisch werd, hetgeen uiteraard belang rijke veranderingen vereischte. Er werd een tweede toren met den eerste ver bonden door een hoogen vestingmuur en ge deeltelijk door een ijzeren brug voor de ster renwacht ingericht, teneinde daar een grooten kijker te kunnen plaatsen, met een lensopening van niet minder dan 40,5 c.M. De villa, die Leo XIII bij den tweeden toren had laten bouwen, als zomerverblijf, werd door Paus Pius X afgestaan als woonhuis en biblio theek voor de astronomen. Men kwam in 1910 met de reorganisatie ge reed en toen kon Pater Hagen zich weder ge heel aan zijn bijzondere studies geven, al bleef de leiding van de sterrenwacht natuurlijk nog veel arbeid vragen. De resultaten van zijn studie der verander- lijke sterren heeft Pater Hagen in zijn monu mentaal werk „Atlas Stellarum Varia.biliunv neergelegd. Van zijn band zijn voorts versche nen „Synopsis der höheren Mathematik", 3 dee- len (18911905), „Beachtung-en veranderlicher Sterne von Heis und Krüger" (1903), „Die ver- ander7tc~e Sterne (1913), etc. In de laatste jaren hield de geleerde Jesuiet zich vooral bezig met de waarneming der kos mische wolken. Hieraan hoopte hij zich, na zijn afscheid als directeur van de sterrenwacht, ge heel te kunnen wijden. Met Pater Hagen verliest de wetenschappe lijke wereld een man van buitengewone verdien sten. Pater Hagen werd in 1847 te Bregenz, in Oostenrijk, geboren en studeerde aan verschil lende universiteiten. Gelijk bekend is Pater Stein S. J. onlaags tot zijn opvolger benoemd. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Pater M. v. d. Eisen. Op Zondag 17 Augustus 1.1. droeg naar de „Amigoe di Curagao" meldt, de hoogeerw. pater provic. Apost. M. van den Eisen, die zooals we reeds meldden op 15 Augustus zijn zilveren priesterjubileum vierde, een plechtige H. Mis van dankbaarheid op in de kerk van Pietermaai, waar Z. H. E. zooveel jaren als pastoor is werkzaam gaw-ee-st. Na liet Evangelie wenschte pastoor Reisch den jubilaris geluk namens de parochianen van Pietermaai, hem dank brengend voor alles, wat hij voor de parochie gedaan had. Het koor zong op verdienstelijke wiize d-e Mis van Badmann, en na de II. Mis de Priester cantate van Verhey. Bij de receptie, die ter pastorie plaats had, voerdo de heer E. F. Jansen het woord eu schetste in welsprekende woorden, wat de jubi laris voor Pietermaai geweest was. Na een woord van dank van den H. E. P. Provicaris kwam een groot aantal vrienden hem de hand drukken. NIEUWE ST. BAVOSCHOOL TE HAARLEM. Te Haarlem-Noord werd gisteren de nieuwe St. Bavoschool plechtig door den hoogeerw. Deken van Haarlem ingewijd, 's Morgens droeg de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt in de parochiekerk een plechtige H. Mis op. Nadat de liturgische plechtigheden door de ken Westerwoudt waren verricht, kwamen de genoodigden in de gymnastiekzaal fan de school bijeen. Pastoor Dessing, wethouder Koodeuburg en Deken Westerwoudt voerden daar het woord. DE STAD VIERT FEEST Er was te VenlQ reden te over om feest te vieren, nu gisteren de nieuwe haven met groo te plechtigheid is geopend door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Venlo was gisteren in feestdos. De miezerige motregen, die aanvankelijk de feeststemming dreigde te storen was gelukkig opgehouden, toen Z. K. H. Prins Hendrik de stad binnenreed en op het stadhuis plechtig door den burgemeester mr. B. Berger verwel komd werd. Zootlra allen zich in een wijden kring om Z. K. H. hadden geschaard, nam de burge meester toet woord, om Zijne Koninklijke Hoog heid eerbiedig te verzoeken, vooruitloopend op de symbolische plechtigheid, die straks bij het binnenvaren der nieuwe haven zal plaats heb ben, te willen overgaan tot de opening der haven hier in de eerbiedwaardige Raadszaal van ons oude stadhuis. Hierna nam Z. K. H. de Prins het woord, om zijn diepgevoelden dank uit te spreken voor de hulde, in zijn persoon aan het Kon. Huis be wezen. Hij wenschte de stad Venlo geluk met haar moedig initiatief en gaf uiting aan het ver trouwen, dat de nieuwe haven zal strekken tot groei en bloei van handel en nijverheid en een schakel zal vormen in de vriendschappelijke be trekkingen van ons land met onze Oostelijke buren. Namens H. M. de Koningin verklaarde Z. K. H. de haven geopend. Met luide instemming begroetten de nauwe, zigen d^ woorden van den Prins. Hierna nam het hooge gezelschap plaats in de gereedstaande auto's, waarmee naar de haven werd gereden, waar allen in de gepa- voiseei'de stoomboot plaats namen, die aldra de rivier opvoer, waar de hooge gasten werden verwelkomd door een heele flottille van plei- zier-vaartuigen, motorbooten, kano's en wher. ries. Te midden van het gejuich der menigte aan den wal en op de rivier voer de boot stroomop waarts naar de nieuwe haven, die door een Oranjelint werd afgesloten. Zoodra Z. K. H. het lint had doorgeknipt, zette de Kon. Fanfare het Wilhelmus in en onder een luid bravogeroep stoomde het vaar tuig de nieuwe haven binnen. Duizenden toeschouwers op de daken en in de venstei s, op de loskade en den hoogen oever juichten hartelijk mede. Toen de boot met veel stuurmanskunst was gekeerd, begonnen op de rivier de wedstrijden tusschen de motor-boo ten, waarbij de Fluja den eersten prijs haalde. Aan den wal wedergekeerd werd den Prins een ovatie gebracht door de schoolkindereu, waarna een autorit door de versierde stad werd ondernomen. Op het Arsenaalplein wachtte het be roemde Akkermansgilde het hooge gezelschap op. De reus Valuas en zijn echtgenoote voer den een massieven dans uit, die door de menig te met stormachtigen bijval werd begroet. Ook de burgerwacht en de Vrijwillige Landstorm brachtten hier den Prins hunne hulde, waarna men naar Nas-sauweide reed waar het feestdiner plaats had. LEEUWARDEN Reel. 3002 MVSDG 11 Als afscheid van Prinses Juliana. Op Vrijdag 19 September des middags te drie uur zal Prinses Juliana te Katwijk aan Zee het monument onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd om gekomen Katwijksche visschers. Tevoren zal de burgemeester van Katwijk, mr. dr. J. Schok king voor genoodigden in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken. De prinses zal door ongeveer 3000 school kinderen en een zangvereeniging een zang- hulde gebracht worden. Prinses Juliana neemt hiermede een offi cieel afscheid van Katwijk aan Zee, waar zij tijdens haar studie aan de Leidsche Univer siteit heeft gewoond. ZUIDERZEEVISSCHERIJ- TENTOONSTELLING. De laatste dag. Zaterdag was het de laatste dag van de Zul derzeevisscherij-tentoonatelling. Deze dag was aangekondigd als de Volendammerdag; onge veer half Volendam zou aanwezig zijn. Om 4 urn 's middags was er echter van een Volendammer dag nog niets gebleken en naar wij aan het Z. V. T.-bureau vernamen, zou er ook niets bij zonders gebeuren. t Was dan ook den geheelen dog opvallend stil in de stad en op het Z. V. T.-terrein. Des middags werden in de Oude Haven nog zwemdemonstraties gehouden, die echter met de E. V. T. niets te maken hadden. Een groot vuurwerk bracht des avonds nog tamelijk wat volk op de been; met dit vuur werk werd de Z. V. T. gesloten. In totaal bezochten ongeveer 34.000 personen de Z. V. T., waarvan 17.000 alleen op den Vrijdag, den dag van het koninklijk bezoek en de Vlootrevue. KON. NED. HOOGOVENS STAALFABR. I Jzerverscheping. Met het Duitsche s. Unverzagt werd een volle lading piekljzer, welke aan het hoogovenbedrtif te IJmuiden was ingeomen. naar Vüsteras- (Zwe den) verscheept. Het D-eeusc-he St. Brittu is met een volle la ding piekijzer, welke in de zeehaven van het tooogovenbedrijf te IJ-muiden was ingenomen, vandaar naar Kopen-hagen vertrokken. Excursie door Z.-Limburg. Op het Vrijthof, te Maastricht, stonden reeds om acht uur, Zaterdagmorgen, de reis-auto's gereed, om de leden en genoodigden der Heide maatschappij rond te voeren door mooi Zuid- Limburg. Maar eerst werd, op verzoek van den burge meester van Maastricht, een rondrit gemaakt door de oude stad van Sint Servaas, waarbij Mr. Van Oppen zelf de honneurs waarnam. Deze „tour du propriétaire", zooals een der heeren hem schertsend noemde, mocht in alle opzichten geslaagd lieeten. Her- en derwaarts werden wij door de mooie stad gevoerd, waarhij de moderne parken even min werden vergeten als de oude monumenten. En de indruk was eenparig; een zeer belang wekkende oude veste, die toch met haar tijd weet mee te gaan. Bezoek aan de Zalm-kweekerij. Nadat we aan de grens der gemeente den burgemeester vaarwel hadden toegewuifd, ging het „full speed" langs heuvelen en dalen naar Gulpen, waar de zalm. en forellenkweekerij van de heide-maatschappij haar poorten wijd had ge opend voor hare talrijke gasten. Hier kregen wij onder de deskundige leiding van den heer G. A. Pennekamp, hoofd der visch- kweekerijen van de N. H. M., de practijk van de salmteelt te zien, zooals wij daags te voren hadden genoten van de theorie, in de voor dracht van den heer A. B. Brouwer. Toen wij de geheimen der zalmteelt hadden doorgrond werden wij onthaald op de resulta ten der forellen-kweekerij. Deze resultaten wa ren ons op het feestmaal in den Stadsschouw burg reeds in tastbaren en meer smakelijken vorm voorgezet. Thans aanschouwden wij de forellen in leven den lijve, dartelend en springend in hun na tuurlijk element. En meteen kregen wij een lesje in de natuur lijke historie. Maar terwijl wij de krioelende vischmassa bewonderden, weerklonk plots, de schrille signaalfluit van den leider. En voort ging de tocht. door het Limburgsclie heuvelland naar het lieflijke Slenaken, een van Limburg's Zuidelijke grensgemeenten. Hier slingert zich de weg uit het dal van <le Gulp in breede kronkels opwaarts naar het honderd meter hooger gelegen plateau van de Epenerheide, vanwaar men een prachtig gezicht heeft in de heidedalen aan weerszijden der heuvelreeks. Vooral het kerkje van Slenaken aan de Gulp en het kasteel-Beusdal aan de Geul bieden, hij het voortrijden door het wisselend landschap, telkens nieuwe aspecten van ongeëvenaarde bekoorlijkheid. Toen wij in het bochtige dal bij Epen waren afgedaald, wacbtte ons een prettige verrassing. In pension „(1e Kroon" stonden de Limburgsche eigengebakken pruimen-vlaaien met koffie ons reeds op te wachten. En het werd in de landelijke herberg een geïmproviseerd kermismaai, waarbij de ouder- wetsche jool cn vroolijkheid niet ontbraken. Maar alweder klonk de signaalfluit en schie lijk snorden de auto's het Geuldal door tot Mechelen, waar zuidoostwaarts over een hoogen heuvelrug werd koersgezet naar Vijlen en Vaals. Vlak bij de Duitsche grens kwamen wij hier op den Rijksweg van Aken naar Maastricht, dien wij bijna aldoor dalende volgden tot Gulpen. Dwars door het schilderachtige dorp leidde de weg naar Wijlré, vanwaar beurtelings om hoog en omlaag, nu eens links, dan weer rechts van de kronkelende Geul, naar Valkenburg werd gereden, waar in hotel Franssen een welvoor zien „vroegmaal" gereed stond. Aan het dessert nam de voorzitter voor de laatste maal het woord, om de leden en genoo digden te danken voor de betoonde belangstel ling en hun een hartelijk „Tot weerziens" toe te roepen voor de volgende jaarvergadering. Bezoek aan Vaeshartelt en Meerssenhove. Na de lunch besteeg ieder weer zijn wagen en over Houthem en Meerssen ging de rit naar de landgoederen van den heer Eduard H. J. Regout, welke tezamen een oppervlakte beslaan van ongeveer 200 hectaren. Hadden we des morgens aanschouwelijk onderricht gekregen in de natuurlijke historie, thans wachtte ons een practische les in de fruitteelt. Immers wijd en zijd strekken zich hier de boomgaarden uit, beplant met alle soor ten van appel- en pereboomen. En onder de boomen grazen de runderen, die weelderig gedijen in de sappige weiden. Jammer, dat het inmiddels was gaan mot regenen, zoodat het natte gras een hindernis bleek voor een rondgang door de beemden van het landgoed. Toch zagen wij genoeg van de fruitteelt, om te kunnen getuigen, dat hier, onder voorlich ting van de directie der Heidemaatschappij, een modelbedrijf in werking is gesteld. Ook de waterwerken konden wij nog even bewonderen. Nadat in de ruime vertrekken van het oude slot nog eenige ververschingen waren aange boden, als laatste getuigenis van de goede zor gen der Heidemaatschappij en de gulle gast vrijheid van den Limburgschen kasteelheer, namen wij afscheid van het mooie landgoed spoedden ons naar het station Maastricht, van waar een ieder naar zijn haardstede terugkeer de, een dierbare heugenis medenemend aan de belangrijke jaarvergadering en de uitnemend verzorgde excursie van de Nederlandsclie Heide maatschappij. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. Inlichtingen verstrekt De directeur van de K. L. M. had. daartoe uitgenoodigd, gisterenochtend een onderhoud met dsn Rijksbemiddelaar, mr, dr. S. de Vries Czu. Zij verstrekte daarbij omtrent liet be staande conflict de gevraagde inlichtingen'. INVOER VAN SERA EN VACCINS. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aangewezen als eers'e Lamoren, langs welke de invoer van sera eu vueens slechts mag geschieden, de gemeenten Am sterdam, 's-Gravenhage, Groningen, Leiden, Maastricht, Meppel, Oldenzaal, Roosendaal, Rotterdam, Utrecht en Zevenaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5