m MARIA'S GEBOORTE FEEST. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 AAN ONZE HUISMOEDERS. "Wijze raadgevingen. GEDACHTEN OP EEN TROUWDAG, Van twee wolken. SERVETTEN VOUWEN. RECEPTEN MOBEPRAATJES. DE GESCHIEDENIS DER GASVERLICHTING BOTBOER. Even nadenken. Meisjesafdeeling. SINAASAPPEL-LIMONADE Correspondentie. IN YACANTBETïJDi BABYs»BOX. VOOR DE BABY Is het niet als een nieuwe zomer, een nieuw licht, een nieuw ontloken bloem, dit mooie blijde feest van Maria's Geboorte? Al was 't gisteren de dag, heden willen overwegen,, de groote weldaad Gods; het heerlijke feit dat Zij de Moeder Gods toch ook eenmaal als klein hulpbehoevend schepseltje aan moeder's harte lag. Maria als kindeke kleén. Kunnen wij ons na het Goddelijk Kribbekindje een bekoorlijker beeld indenken dan het engelachtige wezentje, dat den naam van Maria draagt, het kindje Maria. De H. Hieronymus, welke schrijft, dat de naam van Maria, uit den hemel aan de H. Moeder Anna werd genoemd; verklaart tevens de veelzijdigheid van dien naam. Maria: sterre der zee; maar ook oceaan van bitterheid. Veel zeggend, diep van beteekenis. Maar heden willen wij niet diep, niet ernstig Zijn. Het is feest, 't feest dat ons het zoetste, bekoorlijkste wezentje voor oogen brengt. Het kindeke kleên: Maria. Reeds eenmaal noemden wij op deze plaats het stadje Laval in Frankrijk, waar de H. Maagd, speciaal als babykindje vereerd wordt. Welk een innigheid en kinderlijke eenvoud en geloof in deze devotie. En kan het ook an ders? Denken wij ons eens even in de gemoeds stemming van het heilig paar, Joachim en Anna ,waar zij op haren hoogen leeftijd in haren schoot dit kostbaar juweel ontving dat eenmaal als schoonste sieraad, Gods hemelhof zou jtooien. Ontzag en eerbied voor het wonderlijke in haar, liefde, onmetelijke liefde, voor dat Gods geschenk, die levend geworden genade des hemels. Dat het hart dier H. Vrouwe niet bezweek tonder een overmaat van geluk van de oneindige, niet weer te geven, niet te feilen, schier god delijke liefde die haar vervulde, mag een won der van Gods Almacht heeten. Denken wij dan aan Maria als kindeke kleên, jteer en zwak als alle pasgeboren wichtjes. Ziet dat zuivere aanminnige gelaat door een aureool van glanzende lokjes omgeven. Die wangske's als zachtgetinte perzikbloesem, het ïnondje, een rozeknopje gelijk. De oogen door de zijden wimpers overscha duwd. En als zij zich heffen, o dat zijn geen KTnderoogen. Dat zijn sterren, blauw als 't uitspansel, stra- fend en lichtend van liefde, diepblauwe meren yol goedheid en teederheid. Zie die handjes, door den Schepper zoo wonder-fijn geboetseerd, en al die teere leedjes, gewrocht door een goddelijk kunstenaar, die al Zijn liefde, Zijn goddelijk evenbeeld er in snederlegde. Maria, allerzoetst, allerschoonst, allerbemin nelijkst wichtje. Gaan wij dan tot Maria het kindeke kleên, morgen op haren geboortedag. Wijdt Haar uwe kinderen of de schoone be lofte daarvan, de bloesem uwer liefde, hetzij nauw ontloken, nauw merkbaar in de koeste ring van uw hart, hetzij dat de vervullin; nabij is. Wijdt ze Haar, aan het aanvalligst verrukke lijkst menschenkindje, dat ooit eene moeder het hare mocht noemen. Denkt het U in, jonge aan- Btaande moedertjes, het lieftallig beeld, dier kleine gunstelinge van een Goddelijke Drie eenheid. Verheugt u om wat eenmaal uit U zal gebo ren worden, een dochtertje dat gij Haar kunt wijden, noemen als dat hemelsche kindje. Vereenigt U met de H. Anna, in al de weelde ;van haar heilig moederschap. Stelt uw eigen geluk des te hooger waardeert uwe uitverkie zing, waar God II in Zijn Scheppingswerk doet deelen. God had ook zonder ons Zijn aarde kunnen bevolken; een ademtocht, een willen, 't ware voldoende geweest. God in Zijn liefde, God die slechts liefde wil voor ons, voor Zijne schepse len onderling, God vormde ons tot moeders, tot moeders als de machtigste factoren in het inirakuleuze Scheppingswerk. Niet aan den man, den forsche, den krachtige, neen aan ons, de zwakkere, de milde, de teedere, vertrouwde Hij, de vorming, de bewaking, het schenken van het levenslicht, die oneindig groote gave, jtoe. Want moederliefde faalt nooit, is in al haar subtiele zachtheid sterker dan lijden en dood, Zijn wij dankbaar voor die uitverkiezing, ieeren wij altijd degenen die vaak in zorg en smarte, die geheimzinnige wijding van het hoogheilig moederschap ommedragen. Toonen wij ons altijd en overal, waardig ge lijk te zijn aan Haar, die eens zelve het hulp vragende kindje haar Moeder was, om later als de Moeder van haren Jesus, met Hem ons alle In heur rijke hart te sluiten. Hulde, vereering, liefde en betrouwen voor Haar, wier geboortefeest wij morgen in vreugde berdenken, het „kindeke kleên, Maria". „Gij waart eenmaal, een kindeke kleên Maria! Zoo wondervol, uw zwakke leên Maria! éénswaart Ge hulpeloos als wij éénswiegde U der eng'lenrei! Maria! Eens waart g'ook broos'en zacht en teer Maria! een lelieblad; een blanke veêr Maria! als vlinderke's uw handjes beii, een rozeke uw mondje blij Maria! Gij lachtet, scÉreidet als elk kind. Maria! dat hulp en troost bij moeder vindt, Maria! en toch, gezegend heilig lot Gijeenmaal. Moeder van uw God Maria! HELLENEN. Hé mamaatjes, moederke's, mamsjes, 't is voorbij. Wat 'n stilte in huis, wat 'n rust, wat is 't netjes en opgeruimd. Want ach, de laatste r.agen hebben we maar niet meer zoo nauw gekeken. Koninginnedag kwam er ook al bij en je gaf maar veel vrijaf, dat ieder des daags wal kon genieten van de feestelijkheden. En nu, ja wat nu Beginnen we met volle vaart, aan 'n zoogenaamde najaarsschomme ling? Wie spreekt daar een woord uit onhei! geboren Zwijg, booze stem: uw tijd is nog niet daar. Neen, neen, hooggeachte huisvrouwen en moeders. Laten wij nu beginnen met eens een heel klein beetje egoïstisch en lui te zijn. Lui, ja lui, beslist lui! Heusch, dat hebben we nu eens'eventjes heel hard van noode. Dat wil niet zeggen, Iaat opstaan, den heelen dag op '11 divan liggen, langs de winkels lanter fanten en fiolen laten zorgen. Mis, heelemaal niet. Alleen maar zóó eens, op ons gemak zonder jachten en haasten, hier en daar de puntjes op de i zetten. Kleinighe den opruimen, of beter gezegd, goed opnieuw plaatsen, dadr een schoon kleedje, ginds een extra poetsje, hier een frisch nieuw plantje of ruikertje. Ons zelf een beetje herzien, de laat ste dagen, trokken we eens heel gauw dit, of dat aan, hier een torntje, dat geknoeid! alles van reis of het „geen tijd" a little bit verfom faaid. We nemen er zoo echt een weekje voor om alles in 't geregeld spoortje van vóór de vacantie te brengen. Als man en kinderen dan thuis komen van zaken of school, zien ook zij alles weer met andere oogen aan. 't Is alles fleurig opnieuw in hun oogen en ze gaan weer gezellig zitten leeren in hun rustig, welverzorgde omgeving. Moeder de vrouw heeft ook tijd en gelegen heid gehad, enkele détails van eigen uitzien extra te verzorgen. Het lijkt wel nieuw seizoen, vient de paraitre, en., 't kost niets, wat over leg, energie, een paar handige vingers in rus tige uurtjes. Huismoeders, lotgenooten, neemt proef en jaag zoo ge dit alles niet vermoogt, toch zeker uw huisgenooten niet onmiddellijk den schrik aan van het zgn. werkduiveltje, dat al uit een hoekje van de werkkast loert en grijnst, we tend dat zijn tijd tooh wel komt. 'n Ongeluk zit in 'n klein hoekje; laat dit stukje „ongeluk" voorloopig er nog een beetje in. Als 't weer regent en zegent, is 't tijd3 ge noeg, hem te voorschijn te roepen. Laten wjj woekeren met lederen mooien dag dien O. L. Heer ons in dit najaar nog wil ge ven, er valt nog zooveel te genieten in eigen omgeving, in eigen huis en tuin. Geen overdreven arbeid en „Putz''. Immers in 'n goed degelijk Hollandsch huishouden is 't altijd netjes, altijd opgeruimd, altijd schoon! Vóór, in en nè. de vacantie Hm!! HUISMOEDER. Mevrouw G. van D., Amsterdam. Uw vriendelijk schrijven betreffende het minder aangename van het gebruik van „Citro- nella" kwam met eenige vertraging in ons be zit. Zeer zeker is „Imperiale" veel aangenamer, doch niet iedere huismoeder kan zich die weel de veroorloven, en Citronella bij den drogist is zeer goedkoop en heeft men voor enkele stuivers, voor een geheel seizoen genoeg, daar de geur blijft hangen. Onze persoonlijke ervaring kwalificeert de geur als niet zoo onaangenaam. Wanneer men heit vertrek binnentreedt, is het meer of sterk geparfumeerde zeep gebruikt wordt. Iutusschen zijn wij U dankbaar voor den in gezonden wenk, die degenen, welke rijkelijk met Imperiale mogen sproeien, ten zeerste be vredigen zal. Hoogachtend, HUISMOEDER. Er is een akelig soort vlekken, waar men vrijwel machteloos tegenover staat en die zoowel lijf- als huishoudgoed leeiijk kunnen be derven: de schroeivlekken. Toch is daar nog wel iets aan te doen, voor al wanneer u er gauw bij is en het goed niet te diep is geschioeid, want dan is 't eerder een brandgat te noemen en geen schroeivlek meer! Maakt u onder het strijken een schroeivlek in uw linnengoed, dan moet u het plekje direct vochtig maken met een schoon doekje en weer opstrijken. Of u legt het geschroeide stuk, vochtig gemaakt, even in de zon. Gaat de schroeivlek er op die manier niet uit, maak dan een papje van pijpaarde, azijn en witte zeep, laat dit even doorkoken en smeer het als het weer koud is geworden, over de vlek. Nadat het papje er ingedroogd is, wascht u de plek even uit. Een andere methode is: bevochtig de schroei vlekken met een sponsje of doekje, dat in een 3 pet. waterstof superoxyde oplossing is ge doopt; veeg hiermee over de vlek. Dat geeft vooral een goed resultaat, wanneer u het in de zon doet. Nog weer een ander maniertje: maak een zéér slappe waterstofsuperoxyde-oplossing (slap per nog dan 3 pet.) Spoel hier de geschroeide stukken in uit; en spoel zéér zorgvuldig na, nog langer dan u doet na het gebruik van bleek- water; als u te weing naspoelt, wordt de vezel van de stof te sterk aangetast en dan zou het oed dus veel te veel van de behandeling te lijden hebben. Heeft u schroeivlekken in een wollen stof gekregen, dan moet tt voorzichtig wasschen met een lauw zeepsop -met ammoniak. Is de vezel van de stof echter te sterk aangetast door het schroeien dan bestaat er geen redmiddel en wordt de vlek onherroepelijk een gat. Een huismoeder vroeg mij of ik ook wist waaraan het te wijten is, dat alles wat uit sponsdoek of badhanddoekenstof bestaat, altijd zoo leeiijk goor, en hard uit de wasch komt. Al is 't goed (luiers, waschlapjes, handdoexen e.a.) nog nieuw, na een of tweemaal wasschen is 't onooglijk en door zijn hardheid onplefzie- rig in het gebruik. Dat is te wijten aan.uw wasohvrouw of bleeker! Er zijn er, die maar niet kunnen onthouden, dat dit goed afzonderlijk gewas- schen en behandeld moet worden en niet ln één en hetzelfde sop met de rest mag worden egooid. Bij een goede behandeling blijft sponsdoek juist bijzonder lang bruikbaar: soepel frisch en ooglijk. Vóór het gewasschen wordt, moet dit wollige weefsel een nacht in lauw zeepsop liggen te weeken. Dit sop moet van een goede kwaliteit geschaafde witte zeep worden gemaakt. Zijn de te wasschen doeken effen wit, dan mag er ge rust wat zeeppoeder of een beetje soda aan het Sopje worden toegevoegd; komt er echter een gekleurde rand in voor, dan mag u alleen zui vere zeep gebruiken, anders loopen de kleuren uit. Na den nacht weeken, wascht u de doeken in een schoon warm sopje uit en spoelt ze ver volgens viermaal na: tweemaal in lauw en tweemaal in koud water. In het krullige weef sel blijven licht zeeprestjes hangen; daar wordt de stof grauw van. Daarom is het werkelijk noodig de doeken viermaal te spoelen. Na het wasschen moet' u het water uit de doekeh drukken. Wringen mag niet, want dan wordt het weefsel hard. De sponsdoeken moe ten snel droogen: hang ze zoo glad mogelijk op om uit te druipen; strijken of mangelen is niet geoorloofd; door het uithangen en het flink rekken van te voren, krijgen de doeken dus hun goeden vorm. Wanneer de doeken maar voldoende gerekt worden, en, wanneer ze droog zijn, flink uitgeklopt, dan blijft het weefsel zacht en los. Sommige menschen hebben de mantels van sponsdoek na het gebruik in de badkamer laten hangen. Daar worden ze vuil van, want het weefsel neemt direct stof op. Daarom is het beter zoo'n mantel op te vou wen en in een doek te bewaren of weg te han gen in een kast. Na al dat gewerk wilt u u nu natuurlijk even wat opfrisschen gaat u wasschen, uw haar opmaken, een nettere jurk aandoen weet u nu wel, dat niets zoo heerlijk is om je je be- hagelijk te laten voelen, als een beetje badzout in je waschwater en weet u ook wel, dat de dames, die denken, dat ze dat best even zelf kunnen maken van wat sodastukjes en een scheut odeur, zich absoluut vergisseB? Als u dat badzout in uw waschwater doet, wordt het juist verscherpt in plaats van verzacht! En verre van u behaaglijk te gaan voelen, krügt u gesprongen handen en pijn! Maar u kunt het wèl maken, indien u eenige klontjes ammoniak in een leege stopflesch doet en u giet daar wat Eau de Cologne of lavendelwater op. Om er een mooi kleurtje aan te geven, kunt u er een mespunt cosine (rose) of violetta bij doen. De flesch moet eenigen tijd goed gesloten blijven, zoodat het badzout terdege van de ,„geur" doordrongen wordt. Daar waasden- aan den einder, „twee wolkjes" stil daarheen in roomig, milde kleuren, die denken doen, aan geuren, van bloesemrood alleen. 't Een, als 'n donzig schaepken, het ander forsch; en schier deden de wond're lijnen als de kontoeren schijnen van eenen herder, fier. Het één al teer' en ijler het ander, lichtend, klaar, het één toog minder sneller, het ander al maar feller Zóó troffen zij elkaar. Nu zijn- ze één geworden, God, heeft 't zóó bestierd, zij tijgen samen verder het schaepken en heur herder, waar: liefde hoogtij viert! HELLENEN AAN HAAR BEDE! Zoo is het woord gesproken het eeuwig bindend „ja" legioenen hemelkoren zij jubelen het na Nu weven duizend spoelen, millioenen aan het kleed vol wondere kleur en schijnen, dat „liefdeleven" heet. De Hanekam. Voor deze wijze van servetten-vouwen is een vierkant en goed gesteven servet noodig. Vouw de servet eerst in vieren (fig. 1), dan volgens de diagonaal in tweeën (fig. 2). Vouw nu de zijkanten BB zóó om, dat zij langs de middel lijn A komen te vallen (fig. 3). De onderste punten van figuur 4 worden zoo gevouwen, dat zij er onder komen te vallen, dus volgens de stippellijn. Vouw nu het geheel in de helft langs de middellijn CD waardoor fig. 5 ver kregen is. Men heeft nu niets anders te doen dan de 4 bladen één voor één uit te trekken waardoor fig. 6 het eindresultaat vormt. M. M. 4 ia Wat zal de toekomst brengen? ik staar, doch staar me blind en kan slechts knielend smeekea dat 't broos geluk niet breke, en nooit je harte „kind". HELLENEN P a r ij s, 2 September 1930. De dagen beginnen weer wat killer te wor den en de tijd breekt aan voor de keuze van een gemakkelijken, eenvoudigen mantel voor een frissche wandeling, 'n boodschap in de stad of een autotochtje in een open wagen. Als stof voor zulke ensembles of mantel3 kiest men bij voorbaat tweed met eenvoudige schakeeringen, of met straal- of trapvormige figuren, grove fantasie wol, of bure met een gemengd wit en zwart effect. Ook de keerbare stoffen blijven in dit opzicht erg gezocht. Ook voor het aan trekkelijke model voor zulk een mantel, dat wij hiernaast weerge ven, heeff men zulk een stof gekozen. De bovenzijde is grijsach tig, terwijl de achter zijde effen is in een mooie roode tint, die aardig op het geheel uitkomt. Deze tint keert terug in het ceintuur van leer, dat aan de taille 'n klein bloezend effect geeft. Een pelerine, van vo ren even afgerond, vult het geheel ua .x- On danks het succes, dat deze pelerines van den zomer reeds gehad hebben, blijven ze ook voor de nieuwe creaties van het demi-saison nog erg gewild. Of ze den heelen winter in smaak zullen blijven, is op het oogenblik moeilijk te zeggen. Voor den komenden herfst schijnen ze zich in een toenemende'voorliefde te ver heugen. Ook de harmonie tusschen mantel en hoed blijft zich handhaven. Bij den weergegeven mantel past dan ook een aardige baret aan van dezelfde stof, van voren gegarneerd met een. lint van rood gros-grain. Van achteren zijn ook enkele kleine roode motieven als versie ring aangebracht. Gestoofde bleekselderij: 3 bossen selderij, 2i/s d.L. kooknat, 20 gr. bloem, 25 gr. boter-zout. Bereiding: Snijd de selderijstengels ln stuk ken van pl.-m. 7 c.M. lengte, schrap ze af, en kook ze, nadat ze gewasschen zijn, gaar in kokend water met zout (de stengels moeten half onder staan) in pl.m. 1 uur. Laat ze dan op een vergiet uitlekken, vang het vocht op en maak hiervan een sausje door de boter en de bloem roerende te verwarmen en dan onder goed roeren het nat toe te voegen. Stoof hierin de groenten nog gedurende een kwartier. Rend braden: 1 eend 100 gr. boter, zout. Bereiding: Wasch de opgezette eend van bin nen en bulten goed uit en kook ze pl.m. 3 kwartier ln ruim kokend water en zout. Neem er dan de eend uit en braad ze in de boter licht bruin en gaar (ongeveer 3 kwartier). Maak de jus af met wat water. Gevulde meloen: 1 middelmatige meloen, wat versche vruchten, b.v. druiven, bananen, sinaasappelen, enz. en/of blikvruchten, bijv. ananas enz., suiker, citroensap, slagroom. Bereiding: Snijd een tamelijk groote deksel van de meloen af. Hol haar voorzichtig uit, snijd het vruchtvleesch in stukjes en vermeng het met de overige in stukjes gesneden en schoongemaakte vruchten. Vang het sap op, maak het op smaak af met suiker, citroensap en desverkiezend wat witte wijn. Bind het zoo noodig met wat aangemengd aardappelmeel of opgeloste gelatine. Doe de vruchtensla met het sap terug in de meloen en garneer met slag room en mooie stukjes teruggehouden fruit. M. M. De verlichting van huizen en straten door gasvlam werd het eerst toegepast in Engeland in 1792. Engeland bad in 1826: 60 gasfabrieken van welke de eerste in 1807 was opgericht. In 1815. verkreeg Parijs, in 1818 Weenen gasverlichting. Te Berlijn duurde het tot 1826, voor de eerste gasfabriek werd opgericht; hierin waren werkzaam 1 opzichter en 17 werk lieden. Berlijn bad een gasverbruik in 1850 van 8%, ln 1870 van 50y2, lm 1890 van 134, in 1900 van 206 en in 1914 van 496 millioen kubieke meters. Geheel DuitsdManid produceerde in 1913 in 1700 gasfabrieken 2700 millioen kuib. meters gas, d,i. per hoofd 40 M3., voor Groot-Berlijn was het 150 M3. per hoofd in 1913. In Nederland werd in 1816 voor het eerst te Amsterdam als proef gas gebrand, waarbij de koming tegenwoordig was, zender dat het in de huizen werd ingevoerd. Men beproefde bier eerat gas uit raapolie te gebruiken; in 1825 werd daarvoor een fabriek te Amster dam opgericht. Maar er heerechten vooroor- deelen tegen. Het eerst werd een gasfabriek opgericht te Leiden in 1848, en daarna werden in vele steden gasfabrieken opgoridbit. De gasmeto was in 1815 uitgevonden. De Engelsohe „Im perial Con tinental Gas-aasociation" wist na 1825 in vele steden concessies te verkrijgen voor de oprichting van gasfabrieken in" Ne derland In 1885 begon als concurrent het electrisch llohit op -te treden. Toen ontstond er nieuw leven ln de gas. verlichting, eu werden allerlei lampen inge- voed om den concurrent het hoofd te bieden ail-s Auers-glo-eikose-n enz. Intussohen was men begonnen ln 1851 op gas te kolken. En thans, nu (het gas als verlichtingsmiiddol voor eleotri- clteit moet onderdoen, neemt liet gebruik van gas voor verwarming sterk toe. Daar is maar eene bron van kracht ln de wereld. Wie gij ook zijt, schilder, spreker, mu-.icus, schrijver, godsdienst-onderwijzer, of wal ook weet, dat het geheim om macht te bezitten en te behouden op den geest en in de harten van anderen, daarin bestaat, dat gij arbeidt in overeenstemming en in gemeenschap me*, de „Oneindige Macht", opdat deze zonder ophou den in U en uit U spreke. Wanneer gij hierin niet slaagt, zult gij in alles te kort schieten. De optimist ziet de dingen in geheel hun omvang eu alle gevolgen. De pessimist ziet vanaf een enkel punt en geheel eenzijdig. Het inzicht van den een is verlicht door het verstand; bij den ander is het verduisterd door onwetendheid. Wat wij noodig hebben is meer geloof in liet betrachten van onze dageiijksche plichten, geloof, dat. er zooveel goeds is, geloof in den oneindigen God, geloof in ons zeiven, die ge schapen zijn naar. zijn beeld en gelijkenis Daar zijn ontelbare wezens, zwak en lijdend naar ziel en lichaam, die sterk en gezond zou den worden, als zij slechts aan God de ge legenheid zouden geven, zijn werk in hen te verrichten. Tot dezulken klinke het woord: „Onttrek u uoolt aan den goddelijken Invloed Als wij onmiddellijk bij alles onze toe vlucht nemen tot de Oneindige Bron, zullen wij nooit slaven zijn van persoonlijke opvattin gen, instellingen of boeken. (Uit „In Tunè, thoughts, by R. W, Trine). Dear Cousins. Zoo zullen clan de meesten van m'n lieve nichtjes wel weer op school, H. B. 8. enz. hare studiën hervat hebben. Laten wij hopen met een gevoel van bevredi ging en dankbaarheid voor de genoten vrijheid en al de vreugden en genoegens welke jullie goede ouders of anderen zoo gaarne aan hun kinderen hebben verschaft. Moge he-t zijn, dat al m n cousins, met de beste en mooiste voor nemens, met een ware werk- en leerwoede weer aan den gang zijn gegaan. Geen slappe aandacht maar vol frisschen durf, de lessen en studie weer aangrijpen; zet je schrap, lieve kinderen, je schouders er onder; jullie weet 't immers, de eerste drie maanden zijn zoo gewichtig, 'k zou haast zeggen de beslissende. Zijn deze goed, is het Kerstmis-rapport in or de dan moet er al heel wat naars en vervelends gebeuren en verkeerd gaan, wil het misloopen. Vooruit kinderen, en vooral met wat sympathie en verdraagzaamheid voor elkaar en niet min der voor dengene wier lang niet lichte taak het is, boven zooveel hoofden, zooveel zinnen, zoo veel karakters, neigingen en aanleg, het licht van hare of hunne ervaring, wijsheid en kunde te doen schijnen. Komt hen met leergierigheid en opgewekten zin tegemoet, stel den eerstan dag het plan van prettige samenwerking vast. Neem je voor, alles wat je niet bepaald knus en gezellig vindt er onder te werken: dat valt best mede. Een goed begin is half gewonnen, en waar wij ons nieuwe schooljaar toch altijd met een H. Mis en missehien met H. Communie begin nen, zal het niet moeilijk vallen den Gever aller wijsheid en volharding in het nieuwe voornu men van plichtsbetrachting tot hulpe te vragen. Bidt speciaal tot den H. Geest en doet dat eiken morgen. Bondgenooten ln den hemel zijn de machtigste helpers, waar eigen verstand en goede wil toch nog te kort kunnen schieten. En als jullie dan zoo begint en doorzet, dan zullen er weer genoeg uurtjes komen, dat je ook eens om onze rubriek moogt denken en met Aunty correspondeeren. Dan doen we weer aan wedstrijden mede, we maken leuke surprises en werkjes voor St. Ni- colaas, versieringen voor Kerstmis en Nieuw jaar. Lieve meisjes, dearest cousins van harte good luck" gewenscht. Yours truly AUNTY ELLEN. 4 sinaasappelen, 1 K.G. brokken auilker, 25 gr. citroenzuur, 1 L. water. Bereiding: Voor hef tnaiken van de Mmonade moet men sinaasappelen met mooie gave schillen -hebben. De vruchten warden met ©en bonsteltje fllnlk schoongemaakt. Raap dan -luet oranje van de schillen op de brokken suiker af en laait deze met het citroen zuur dn Ih-et kokende watier oplossen. Pers imtiusischen de sinaasappelen uit op een glazen citroenpers en voeg het sap bij de opgeloste suiker. Giet de li-monade daarna door een ne'el- dloekiscih lapje in goed sclhoongunaakte fles. ec-luen. De flasadhen sluiten met uitgekookte touitken en daarna dddhtilaikjken. Klein Zonnelandertje, Den Haag Je briefje en opstelletje ontvangen. Aange naam kennis te maken, 'k Vind het heel leuk dat je ook eens iets instuurt, maar als je t graag geplaatst ziet, moet je het nog eene overschrijven. Kijk eens, dat telkens herhaalde woordje „niks" vind ik vreeselijk kinderlijk, Je zegt zoo iets wel iii het dageiijksche leven, maar ©schreven is het nog heel iets anders. Het is heel aardig gesteld, maar zilvergeel en brandrood licht moeten er ook uit. Het ver hand kon hier en daar ook wat beter zijn. Doe het nog maar eens overnieuw. Het is keu rig geschreven, en aldoende leert men. Dag Trukie. De groeten aan Klimop. AUNTV ELLEN. Lathyrus, Haarlem. Mijn lief vlinderbloempje: Welk een plezier deed je lieve brief toch aan de correspondentietante. Dan voel ik zoo het vertrouwen van mijn nichtjes te bezitten en zal dat altijd weten te waardeerea en naar bes te weten beantwoorden. Je behoeft niet bang te zijn dat er geen extra briefjes meer komen. Misschien niet zoo gauw, doch reken er maar op. Aunty heeft het erg druk, en wil toch graag ieder wat geven; soms zou ze zich wel willen vertienvoudigen. Jammer dat liet niet gaat. Je veronderstelling van het boek is niet juist, dat andere wel, kleine slimmeling. Sst mondje toe. Ik ben blij dat het zoo in je smaak viel, al weer een geheimpje tusschen ons beiden. Her doet me heel veel plezier dat je zoo diep en verstandig denkt en zoo bewust zijt, hoe alles moet en kan zijn. Jouw vacantie zal als een koesterend zonnetja voor allen geweest zijn. Braaf zoo, Lathyrusje, doe je naam van het eenvoudige en toch zoo infijne, lieve bloempje maar alle eer aan. Groet moedertje Flora van me en laat nog maar eens iet3 hooren. Veel liefs. AUNTY ELLEN. Plaag uw kinderen niet over het bederve* hunner kl-eeren bij het beklimmen van duinen of het ploeteren in plassen. Geef hun kleeren die er tegen kunnen en laat ze hun gang gaan. Laat de kinderen niet de promenade op en neer wandelen, wanneer gij een vacantie door brengt, waar zooiets bestaat: laat hen op het strand of in de duinen spelen. Regel hun vermaken niet met een te strenge hand. Het is evengoed liuu vacantie als de nwo Beste kinderen. In Mei dan kan het soms al wemelen van de Meizoentjes of Madeliefjes in het gras en daarom er ook een op ons kalenderblaadje. Je hebt er niet veel aan te schilderen of te kleu ren, want de blaadjes blijven wit. Het hartje wordt oranje, ook de 4 boekjes, het steeltje maak je natuurlijk groen. t Nu komt Juni. Dan heb je ai zooveel warme dagen, dat het hard noodig is, dat er zoo nu en dan gegoten wordt, dus een flinke gieter te voorschijn gehaald. Deze is heelemaal groen, al leen het biesje is geel. De 4 hoekjes worden nu ook groen. „GRIJS GROOTJE". Zoo maar bij den Prins aan boord In „het Volk" lezen we: „de commissie voor vakschoolopleiding van de S.D.A.P. en N.V.V. maakte eergisteren een tocht met het opleidingsschip „Prins Hendrik". 't Most nie magge 1 Ligt er iets bij u tihuis in de wieg? G©=se!Kg is -dat, hè! Maar wat verdoet u er een tijd aan en achteraf heb u dan g-ewetenspeuterm- gen, dat u niet ijverig bent geweest.' 'i I» zoo begrijpelijk, dat u graag speelt met het kleintje en lang naar zijn leuk bewegen kunt turen, maar weet u, wat u nu onderwijl eens moet doen? Iets voor dein peuter maken! Dan js uw geweten meteein gerust gesteld' Er bestaan b.v. alleraardigste ramraa- laai's, door Moeder zelf gefabriceerd; doe In een rond kartonnen doosje een paar steen tjes of knikkers, vooral niet te zwaar, baak nu van allerlei resta/ntjes gekleurde wol twee bodems. Met één losse één vaste krijgt u can goeden overtrek. De beide bodems worden door een rechten reep haakwerk verbonden bet doosje moet goed gesloten blijven, anders vallen de steentjes er uit; dus Iaat het ever. trekje er strak omheen passen. Kaak nu een koordje of neem een stukje lint en hang daar mee den rammelaar op zij van het wiegje want als zoo lets net boven baby's bolletje hangt, tuurt bet kiind or te veel naar en gaat staren of scheel zien, wat minder profijte]ij.if,( voor de oogjes is! _r Hebt u een poes? Ik bedoel een nagemaakt»/ of een plaatje er van? Teeken dat dan tweemaal na op een stuk laken, flanel of linnen, stik beid© stukjes op elkander en vul bet beest op met kapok.. Veel kinders vinden zoo'n katje nog echter dan een pop! U moet er dan natuur, lijk meit barduurzij en kraaltjes een gezicht op teekenen. U kunt er ook een kleinere editie van maken en zoo'n plaatje naknippen van zwart laken, er een rood halsbandje ophechten en 't gehes-1 miet een fijner festoneele als ecu zakje op een schort van uw dochter stikken. Trotsch, dat de kleine meisjes op zoo iets ztin! Bar, gewoon! Een zeer geliefd geschenk blijft ook steeds een paar pantoffels met ooren: heusche ko nijntjes' Gebruik 35 gram witte wol; je hebt een bepaald soort wol voor deze dingen: z.g. bunny wol, een paar breinaalden no. 3 en een paar Kooltjes no. 9. Zet 35 steken van de witte wol op en brei twee en twintig toeren recht heen en recht terug; kant d'an 22 steken af; ga daarna weer door recht heen en recht terug op de overgebleven dertien staken. Brei zoo zeg eu dertig toeren; kant ze af. Brei daarna precies nog zoo'n stuk; hat zijn de beide helften van uw konijn. Nu d® ooren; zet tten steken op van de witte wol en brei achttien toeren; daarna van eiken derden toer één steek aan bejde einden van bet werk minderen tot u geen steken meer over heeft: afkanten. Vervolgens nog zoo'n stukje breien in wit en daarna twee precies zoo van de grijze wol. Nu moet u de kortste einden van het brei werk aan elkaar naaien; de zoom is den achterkant van de pantoffel. Naai het breiwerk aan de zooltjes vast en ga dan met de grijze wol een snuitje, twee oogjes en snorren op het witte kopje werken. Dat gaat wel als u eenig Idee van teekenen heeft en anders neemt u maar een plaatje en werkt dat na. De ooren worden nu aan elkaar genaaid d.w.z.: een grijs oor tegen een wit; dan moet u er wat fatsoen aan geven. Naai de ooren op den kop vast en uw toffeltjes zijn klaar! Denk er vooral om, dat het grijs de binnenkant der oortjes is, anders wopdt de kop wat eigen, aardig! Marinus tentie: Liefde op 't land schreef op een huweüjks-adver- Maandag, 28 Juli 1930. besta jeufrouw. ik Heb in de Krant ge zien dat uw gaarne Een Man Zouwt Hebben ik wil gaarne een Huisch vrouw Hebben Ik ben nog vrij gezel nooit ge trouwt geweest Ik ben nog een Jong Man 47 Jaren ouwt. schrijft ook Hoe ouwt uw bent dan stuurt uw protret protret over steekt Het in den brief, dan kan ik op uw verlievc schrijft uw dan met protret dan kom Ik naar uw toe schrijft Dan ben ik zoo bij uw. dan Moet uw het protret er ln doen Dan zeulle Wij wel Ksnnisch Met elkaar Ma ken Ik ben ook goed rooms lcatoliek ik Heb alle jaren 400 Hondert geulde in komende van een Waart gront Dat is van een Sint joris gilde. Daar zijn wij nog drie Man onder dieje Waart Waart is 50 duizent geulde Waart en dan Moet uw maar zien. Ik wil gaarne als wij Het Met elkaar eens Keunnen worden bestte jeufrouw ik ben MarinensIk, Heb een ijggen Huisch en een akker Lant aant Huisch Met auikerbietten Verders breek ik ai Met de pen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6