ALGEMEEN OVERZICHT. De ramp van San Domingo DE STRIJD IN CHINA De lotgevallen der Andree- expeditie Bestrijding der valsch- munterij DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 Overeenstemming inzake Palestina ■ÜnM BRUSSEL IN JUBEL OVER DE GEBOORTE VAN HET PRINSJE DE VOORTZETTING DER DYNASTIE VERZEKERD DE PAUS AAN HET INTERN. R. K. PERSCONGRES De sociale verzekering in Frankrijk MEER DAN 100 PERSONEN DAKLOOS POLITIEKE ZONDAGSRELLETJES DE STAKING TE ROUBAIX DE TRAGEDIE VAN FRAENKEL DE TOEPASSING DER BRITSCHE MIJNWET de communisten-agitatie in HONGARIJE honderden liggen nog ONDER HET PUIN CHRISTENEN EN MOHAMME DANEN NATIONALISATIE VAN PROTES- TANTSCHE KERKEN IN MEXICO ■De afgetreden president Irigoyen. Revolutie in Argentinië Zooals reeds gemeld, is Hippolito Irigoyen, 78-jarige Argentijnsahe president, tot aftre- öen gedwongen ge-worden, doöh feitelijk van (kn troon gestooten. Een revolutie heeft aan ambtsperiode van den man, die eens als fielder van ;liet vaderland gehuldigd -werd, Teed een einde gemaakt. Hij is Zondag ge presteerd en reeds 's naolits naar de kazerne van 't zevende infant-erie-regiment overge bracht, waar hij zijn toesluit tot aftreden onder- kakende. De oud-minister van binnenlandsche zaken Gonzales, en de gewezen secretaris van den pre sident Bonavidez zijn eveneens gearresteerd. Irigoyen heeft nog een poging gedaan om per auto te ontkomen, doch werd door motorrijders 'ugehaald. Aangezien de 78-jarige president w1stig ziek was, is hij naar een lazaret over bracht. Daar onderteekende hij een verkla ag, dat hij zich uit 't politieke leven zal terug 'rekken. Een dergelijke verklaring is ook door Mce-president Martinez onderteekend. Volgens nadere berichten heeft president irigoyen de witte vlag laten hijschen, toen hij lit het Noorden en Zuiden troepen op zijn pa- kis zag aanrukken. Gemdbtem mieldem, dat Irigoyen, «Me infcus- When weer ia "vrijgelaten, stervende zou zijn tengevolge van een aanval van hartzwakte. Een bevestiging hiervan is echter nog niet voor handen. Ook vice-president Martinez, die tijdielijik toet presidentschap (heeft waargenomen, is afgetreden en de opstandelingen hebben een mili taire junta met generaal José aan het hoofd ge - vormd, om het be wind op zich te nemen. Generaal Uru- buru heeft aange kondigd, dat het nieuwe kabinet is gevormd met den conservatieven af gevaardigde En rico Marina als vice - president Enrico PereZ als minister van fi nanciën, Matlas, Soronde als minister van Oorlog en Ermesto Bosch als minister van ibuitenlandsche zaken. In elen manifest van generaal Iruburu, den teidleir dier voorlooplge regeering, wordtt de fcrijigswet afgekondigd om de particuliere lUgenjdomimien te (beschermen. Hij heeft ook een boodschap gericht aan het folk, waarin hij verklaart, dat hij aan den 'Wensch van toet volk (heeft voldaan en dat hij toet steun van leger en vloot de macht in han den heeft genomen om een definitieve ineenstor ting van het land te voorkomen en toet aanzien Van het land in toeit buitenland te herstellen. De voorloopige regeering wensctot dat de grondwet geëerbiedigd wordt en dat de normale toestand in toet land zal terugkeeren. Verder Wordt een spoedige ontbinding van toet parle- iment aangekondigd. Mie provinciale gouverneurs zijn afgezet en door officieren vervangen. De officieren sullen turn aimlbt blijven waarnamen, totdat de nieuwe ^tkAeaingen aijn. gehouden. Teneinde de bevolking gelegenheid te geven, getuige te zijn van de eedsaflegging der nieuwe Rearing, was Idle dag van gisteren tot .matio- toaJten feestdag verklaard- In het nieuwe kabinet treedt als minister Van buitenlandsche zaken op de heer Bosch, die reeds een lange diplomatieke carriere ach ter zich heeft. In een ander rapport over de gebeurtenis sen heet het, dat het succes der revolution- hairen in de eerste plaats aan de cadetten der (Utilitaire school te danken is. De opstandige troepen marcheerden naar het Congres. Hier vielen de eerste schoten, die door de aanhangers van den president en zijn lijfwacht gelost werden. Tenslotte gaven dezen Zich echter over. Verdere gevechten hadden, zooals men weet, plaats bij het gebouw van de „Epoca" waar Politie te paard eenige machinegeweren der op standelingen wisten te veroveren. Hier werden twintig personen gedood en 150 gewond. De directeur van een hank, Carlos Blesco, ■Werd gearresteerd. Men beschuldigde hem den afgeltirieidieu pneisidieoit op onwettige wijze geld te hebben verstrekt. Het betreft hier een be drag van 530 millioen pesos. Bevestigd wordt, dat Irigoyen tengevolge van de gebeurtenissen een geheel gebroken man is en bovendien een ernstige longontsteking heeft opgedaan. Door de omwenteling is de radicale partij, dio 14 jaar onafgebroken aan het bewind is geweest, plotseling van alle macht beroofd. De omwenteling is het werk van de conservatieve partij en moet door de groote kapitalisten van toet land zijn gesteund. Generaal Uriburu, die thans het bewind heeft aanvaard, is sen in Argentinië hekend mili tair leider, die ook vaak in Europa is geweest. Hij was inspecteur-generaal van het Argen- tijnsche leger en toefde voor den oorlog voor studiedoeleinden in Duitschland. Toch moet de omwenteling niet zoo zonder horten, en stooten (hebben, plaats gehad alls Wordt voorgesteld en voornamelijk in het leger tooest eemte verzet overwonnen worden. Eemige troepenafdeeOiingeu wilden Bieb nJ. niet bij de revolutionnairen aansluiten. Gene raal Uriburu heeft dezen tegenstand echter BPoedig overwonnen. De regeering heeft het plan, tot verdere ver- Zekering van de rust, zoo spoedig mogelijk toieuwe verkiezingen uit te schrijven. Volgens de laaltste (berichten moet in bet land weder volkomen rust heerscben. De troe pen van generaal Uriburu zijn den toestand ëebeel meester. De bevolking moet zich geheel aan de zijde van de regeering hebben geschaard. Verscheidene hooge ambtenaren en politici Zijn gearresteerd onder beschuldiging, dat zij Btdh onrechtmatig verrijkt hebben. De nieuwe nageerting beeft voorts verklaard, dat zij alle met het buitenland gesloten overeen komsten zal erkennen. Generaal Urulburu liet zich Zondag telMo- Pisch door een der Engelsche bladen intervie wen en verklaarde, dat hij zoo spoedig moge i]k een constitutioneels regeering wil vormen en de vrijheid van de pers zal herstellen. De onlus ten zijn niet van ernstigen aard geweest. De nieuwe regeering heeft toegezegd presi dent Irigoyen te zullen sparen. Briand's Pan-Ettropa-Plan Harvas Ibarfdht, dat bet rapport, dat Brïamd heeft overhandigd aau de sltatem, «lie deelnemen aan de Europa _c on f eren tie, ongeveer honderd bladzijden, telt. Het atuk bestaat uit vier gedeelten, waar aan de eerste drie ingenomen warden door het fei September 1929 uitgegeven communinué over het federatief Europa-plan, het memoran dum van 1 Mei van dit jaar en de antwoorden van de 26 staten, die dit toegezonden kregen. Deze deelen zijn dus al gepubliceerd. Nieuw daarentegen in het vierde deel, dat het 8 September gedateerde rapport van de Pransche regeering over de resultaten van de rondvraag bevat. Briand analyseert daarin de 26 ingekomen antwoorden en behandelt vervolgens afzonder lijk de volgende punten: de verhouding van de Europeesche staten tot de niet-Europeesche; het handhaven der souvereiniteit en der ge lijkheid der foederatieve staten; middelen om het den vertegenwoordigers ervan mogelijk te maken, onderling overleg te plegen. De Euxopeesobe conferentie beeft inmiddels ruiten drie uur vergaderd. Vam bet begin af bestond er een ernstbig imeeningsverscbil tuis- soben Bnianid ©n Henderson over den gang van zaken. Briand wensebte, dat deze Europeesche con ferentie reeds haar principieels instemming met het denkbeeld eerier Europeesche fede ratie zou uitspreken en het plan dan verwij zen naar de volkenbondsvergadering, doch Henderson wilde geen uitspraak in beginsel en eenvoudige verwijzing van de geheele aange legenheid zonder meer naar de volkenbonds vergadering. Ook wilde Briand, dat deze Europeesche conferentie, na de debatten in de volkenbonds vergadering, zelf een studiecommissie zou be noemen, terwijl Henderson ook deze benoe ming aan de volkenbondsvergadering wilde overlaten. De Belgische minister Hijmans stelde ten slotte een motie voor, waarbij de conferentie verklaren zal, met sympathie van de pogingen van Briand te hebben kennisgenomen, doch ook deze verklaring was voor Briand te zwak en ontstemd verklaarde hij, dat hij dan niet op zich zou willen nemen de zaak verder in de volkenbondsvergadering te bepleiten. Eindelijk werd overeenstemming verkregen over een motie, die zegt, dat de Europeesche conferentie, overtuigd, dat Europeesche saimeu- werking voor het behoud van den wereldvrede nuttig zal zijn en overtuigd, dat deze Euro peesche samenwerking binnen het kader van den volkenbond zal moeten plaats vinden, het plan-Briand aan de volkenbondsvergadering toezendt en Briand uitnoodigt deze motie in de volkenbondsvergadering toe te lichten en te verdedigen. Deze motie werd eenstemmig aangenomen, waarna Briand de uitnoodiging heeft aange nomen, om de inleider te zijn bij de debatten, die hieromtrent in de volkenbondsvergadering zullen volgen. Men neemt aan, dat thans hij de algemeene beschouwingen over de werkzaamheden van' den volkenbond in de voltallige vergadering, eerst een algemeen debat over de Europeesche federatie zal worden gehouden en dat daarna de zaak in handen van de zesde, de politieke commissie zal worden gesteld, die Eet onder werp dan verder bespreken zal en waarschijn lijk aan de algemeene volkenbondsvergadering de benoeming van een studië-commissie zal voorstellen. De volkenbondsraad is gisteren tot overeen stemming gekomen inzake Palestina. Eenstem mig is goedgekeurd (hlet rapport van Procope, waarmede ook Henderson en onze landgenoot van Rees, als vertegenwoordigers der manda- tencommissie, hun instemming hebben betuigd en dat uitdrukkelijk vaststelt, dat de verplich tingen van den staatsmandataris in Palestina, waaraan ook in de toekomst de hand zal moe ten worden gehouden, de volgende zijn: le. De staatsmandataris moet zorgen voor de vestiging van een nationaal tehuis voor het Joodsche volk in Palestina; 2e. De burgerlijke en godsdienstige rechten der niet-Joden in Palestina mogen daardoor niet worden aangetast. Procope heeft met nadruk verklaard, dat deze heide verplichtingen een gelijke waarde heb ben en niet met elkaar onvereenighaar zijn te achten. Bovendien heeft de volkenbondsraad door de aanneming van toet rapport van Procope uit drukkelijk te kennen gegeven, dat de schor sing van de immigratie der Joden in Palestina slechts een tijdelijk karakter mag hebben en dat de Engelsche regeering moet blijven voort gaan met de vergemakkelijking van de Jood sche immigratie in Palestina. Polen's parlementaire chaos Maamsdhafllk PdteoeidiSki (heeft een intarivlieiw toegestaan aan den hoofdredacteur van de „Gazeta Polska". De maarschalk verklaarde, dat, nu de land dag ontbonden is, opnieuw de moeilijkheid optreedt, die er bestaat in de chaotische juri dische bepalingen omtrent het parlement. Er is 'n tegenspraak, zei idle maarschalk, tuis- sotoen de kieswet en de grondwet. De kieswet heeft een systeem van volksvertegenwoordiging gevormd, waarhij de afgevaardigden in parle mentaire groepen vereenigd zijn. De grond wet echter beschouwt de afgevaardigden met opzet niet als vertegenwoordigers van fracties, maar vraagt van hen vrije beslissing over alle vraagstukken en niet volgens partijbevelen. De maarschalk liet zich in krachtige termen over de afgevaardigden uit, evenals over hun eischen. Slechts na aarzeling waren de hepalin- gen, die in strijd zijn met de grondwet, ge handhaafd, om geen onnoodige complicaties te scheppen- Ten aanzien van de kwestie met den presi dent van den landdag over .diens parlementaire vergoeding, zei Pilsoedski, dat de afgevaardig den van hun vergoeding een vast salaris poog den te maken en het nu ook willen ontvangen als de landdag ontbonden is. De ontbonden landdag poogde volgens Pil soedski een staat in den staat te zijn en het ging dan tenslotte niet om de belangen van toet 'and, maar om die van de leden. Onrust in Turkije Volgens berichten uit Constantinopel is toet naar aanleiding van een verkiezingsrede, welke Fethi Bey, de leider der nieuwe oppositiepartij in Turkije, te Smyrna heeft gehouden, aldaar tot nieuwe betoogingeu gekomen, waarbij 13 personen in hechtenis zijn genomen. Te Smyrna is een staking der havenarbei ders uitgebroken, daar de eischen tot loons- vertoooging niet ingewilligd werden. De regeering heeft troepen naar Smyrna gezonden, om de orde te handhaven. Wat de ontwikkeling der nieuwe liberale partij be treft, wordt gemeld, dat ook uit arbeiderskrin gen de nieuwe partij steeds versterkingen ontvangt, J 'V<* IN DE OMGEVING VAN MODANE HOEDT HET FRAN8CHE LEGER MANOEUVRES: de uitreiking van het vaandel aan het zesde (bataljon Jagers in tegenwoordigheid van de generaals Desgouttes en Serrigny. Onze Brusselsche correspondent meldt ons nog: Brussel is opgetogen over de geboorte van het prinsje. De heugelijke tijding werd onmid dellijk Zondagnamiddag om 5 uur door klok kengelui en de traditioneele honderd een ka nonschoten den volke hekend gemaakt. De heer Max, burgemeester van Brussel, heeft direct daarop de volgende proclamatie in Brussel laten aanplakken: „Ik heb de eer, aan mijne medeburgers be kend te maken, dat H. K. H. Mevrouw de Her togin van Brabant het leven heeft geschonken aan een prins. De Brusselsche bevolking zal met vreugde de ze blijde gebeurtenis begroeten, welke voor ons beduidt de voortzetting der dynastie, die sedert een eeuw aan ons nationaal leven deelneemt en die zoo machtig veel heeft hijge dragen tot de grootheid en de glorie van het Vaderland!" Maandag is op het kasteel Stuijvenberg te Laeken hij Brussel de geboorte-akte opgemaakt. De ministers en persoonlijkheden, die voor de plechtigheid uitgemoodigd waren, kwamen in auto's aan. De aankomenden werden door de wacht scherp opgenomen, om te beletten, dat ongewenschte personen het domein zouden be treden. Achtereenvolgens arriveerden de heer Max, burgemeester van Brussel en minister van Staat, de heeren Mens, gouverneur van Bra bant, Jaspar, e.rste minister, Janson, minister van Justitie en andere leden van het kabinet. Tibbaut, president van de kamer van volks vertegenwoordigers, graaf de Lannoy, groot hofmaarschalk, Magnette, president van den senaat, dokter Spies, Coelst, wethouder van Brussel, De journalisten kwanvem slechts te weten, dat het kind aan de aanwezigen werd getoond door de moeder van prinses Astrid, prinses Ingeborg, die vol trotsch is op haar kleinzoon. Dank voor de gebeden voor Rusland BRUSSEL, 7 September. (B.T.A.) Z. H. de Paus heeft een telegram gezonden aan het in ternationaal congres der Katholieke pers, waar in hij zijn dank betuigt voor de instemming van het congres met zijn verzoek, om te bidden voor het beëindigen van den strijd tegen den godsdienst in Rusland. De Paus zond zijn apostoliscben zegen voor allen, die voor dit doel bidden en die als chris tenen samenwerken, om den zoozeer gewensch- ten vrede en vrijheid voor Rusland te ver krijgen. Reeds 8 millioen inschrijvingen PARIJS, 8 September. (H.N.) De minister van arbeid verklaarde gisteren in een rede, zich zeer voldaan over de tot nu toe bereikte re sultaten van de sociale verzekeringen. Aanvankelijk had men er op gerekend, dat 4 millioen personen zich voor de verzekering zou den opgeven, doch tot nu toe hebben zich reeds 8 millioen laten inschrijven. Voorts sprak de minister de verwachting uit, dat de staking te Roubaix nog in den loop van deze week bijgelegd zal kunnen worden, dank zij het bemiddelingsvoorstel van oud-burgemeester Motte. 43 huizen in asch gelegd PARIJS, 8 September. (V.D.) In een dorp in bet departement Montiers beeft een brand 43 hulzen in de asch gelegd. Meer dan honderd personen zijn dakloos. De brandweer kon niets uitrichten, omdat de eenige brandspuit, die toet dorp bezit, tengevol- gevolge van den brand niet te bereiken was. DE STAKING IN SAN SEBASTIAN GEËINDIGD. Maar de onrust nog niet geweken Volgens berichten uit San Sebastian is de al gemeene staking geëindigd en is men algemeen weer aan het werk gegaan. De onrust in arbeiderskringen blijft echter "voortbestaan. Aan geruchten, volgens welke revolutionnaire gebeurtenissen in Spanje aan vangen, wordt in verantwoordelijke kringen te Madrid geen geloof geslagen. EEN DOELMATIGE INTERNATIONALE ACTIE Oprichting van een centraal politiebureau Onze Geneefsche correspondent meldt ons d.d. 4 dezer: Het volkenbondssecretariaat heeft heden be kend gemaakt, dat in 25 staten thans de wensch is vervuld, die door de volkentoonds- oonferentie van April 1929 was uitgesproken in het belang van een doelmatige internatio nale actie tegen de valschmunterij, n.l. de op richting van een centraal politiebureau, dat tot speciale taak heeft de bestrijding van dit misdrijf. 21 van deze 25 staten, waaronder ook Nederland, behooren tot de onderteekenaars der volkenbondsconventie, die uit deze confe rentie is voortgesproten; vier staten hebben zich naar den wensch der conferentie inzake de stichting van een centraal bureau gedragen, ofschoon zij de conventie nog niet hebben onderteekend. Daar de volkenbondsraad verleden jaar overeenkomstig het advies der conferentie be sloot, dat een conferentie van vertegenwoordi gers der centrale politiebureaux voor de be strijding der valschmunterij zou worden bij eengeroepen, wanneer 15 staten een zoodanig centraal bureau zouden hebben opgericht, zal de volkenbondsraad vermoedelijk weldra tot de bijeenroeping dier conferentie overgaan, waar de beste methode van internationale sa menwerking tusschen de centrale bureaux van de 25 staten, die een zoodanig bureau bezitten, zal besproken worden. Dat de tijd voor een zoodanige conferentie thans reeds rijp schijnt te zijn, is als een succes te be schouwen voor den hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, den heer A. H. Sirks, die op de volkenbondsconferentie van verleden jaar met nadruk op het groote nut van georgani seerde internationale samenwerking tusschen de nationale centrale bureaux heeft gewezen. DE DUITSCHE KATHOLIEKENDAG 130.000 personen wonen de H. Mis in de openlucht bij MUNSTER, 8 September. (H.N.) De dag van gisteren is voor den Duitschen Katholiekendag 'n schitterend succes geworden. Niet minder dan 130.000 personen, die uit alle deelen van Duitschland gekomen waren, woonden de Mis bij, welke op het Hindenburgplein onder den schriften was. Later werden verschillende vergaderingen gehouden, waarbij o.a. rijkskanselier Brüning voor de arbeiders bet woord voerde over de te genwoordige crisis en de daarmede samenhan gende vraagstukken. ZONDAG OFFICIEEL BEËINDIGD Uit Munster wordt nog gemeld, dat daar Zondagmiddag, bij de sluiting van den Katho liekendag, een jeugddemonstratie plaats vond. De Katholiekendag werd officieel gesloten in de openbare bijeenkomst op het Hindenburg plein, waar kardinaal Faulhaber sprak over: „Onze Kerk en ons volk".» Na zijn rede deelde hij mede, dat de bis schop van Munster, mgr. dr. Poggenburg, be noemd was tot titulair-aartsbisschop. De bijeenkomst vond wegeus een wolkbreuk een voortijdig einde. Daden van geweld zjjn niet uitgebleven BERLIJN, 8 September. (H.N.) Gisteren is het weer op verschillende plaatsen tot bot singen tusschen politieke tegenstanders geko men. Ook daden van geweld zijn niet uitgeble ven. Bij Michendorf was, kort voordat een auto met aanhangers van den rijksbanier zou pas- seeren, een ijzeren draad over den weg gespan nen. De chauffeur bemerkte den draad, toen hij daarvan nog slechts 20 M. verwijderd was. Hij remde zoo krachtig mogelijk, zoodat de auto slechts met geringe vaart tegen den draad opreed en erger onheil voorkomen werd. Te Hamburg is het tot een bloedige botsing tusschen nationaal-socialisten en aanhangers van den rijksbanier gekomen, waarbij 10 per sonen ernstig door messteken gewond werden. Een nationaal-socialist is intusscben aan de bekomen verwondingen overleden. In bet geheel werden 31 personen gearres teerd. Naar het einde ROIJBAIX, 8 September. (B.T.A.) Het inter- syndlcale stakingscomité heeft eenstemmig he denochtend besloten, de voorstellen van den minister van arbeid te aanvaarden. De voorstellen zullen morgen ter vergadering van de stakers besproken worden. Het consor tium der textielindustrie zal heden zijn stand punt bepalen. de de IN ELK GEVAL VOOR DEN DOOD VAN ANDREE EN STRINDBERG STOCKHOLM, 6 September. (W. B.) Het Dagboek der Andree-expeditie bevat, naar een dagblad alhier meedeelt, aanteekeningen tot. 5 September. Tot dien datum kan men dus bet lot der 3 mannen volgen. Na dien datum wordt bet schrift onduidelijk. Dr. Horn, die het lot van Fraenkel poogt te reconstrueeren, stelt een nieuwe onderzoe kingsexpeditie voor. De bemanning der „Bratvaag" vond de beide lijken een halven meter diep in bet ijs. Het kan zijn, dat het lijk van Fraenkel nog dieper ligt. Men acht het echter waarschijnlijker, dat Fraenkel zich van Andree en Strindberg ge scheiden heeft om den anderen oever te be reiken. Daar alle geweren der expeditie op het witte Eiland gevonden zijn en geen mensch zonder geweer zich in die streken kan wagen, moet Fraenkel's tragedie in elk geval vóór den dood van Andree en Strindberg zijn voorgevallen. TROMSö, 6 September. (W. B.) Over het vinden der overblijfselen van de Andree- expeditie wordt nog gemeld: Naast Andree lag o.a. een schoteltje met etensresten. Zijn rapport, dat een dramatische schildering van den tocht over het ijs geeft, was in een bal samengesnoerd. De eene slede van Andree was leeg, andere (150 meter verder gevonden) bevatte zeilboot. Zaterdagmorgen is op de werf te Blanville (bij Caen) de onderzeeër „Archimède" te water ge laten. De „Archimède" is een van de grootste duikbooten der Fransche Marine. Haar lengte bedraagt 92,50 M., de grootste breedte 7,20M. De waterverplaatsing bedraagt 2075 ton. Een rouwdienst voor de deelnemers OSLO, 8 September (H.N.) Te Tromsö is vandaag een rouwdienst voor Andree en zijn metgezellen gehouden. De belangstelling daar voor was buitengewoon groot, zoodat reeds lang vo.or het begin van den dienst een groote menigte zich voor de kerk had opgesteld. Zoodra de deuren geopend werden, stroomde de kerk terstond vol en duizenden moesten bui ten blijven. De twee kisten met het stoffelijk overschot van Andree en Strandbergh waren bij de preek stoel opgesteld'en met de Zweedsche en Noor- sche vlaggen bedekt. De geestelijke herinnerde er in zijn toespraak aan, dat in dezelfde kerk twee jaar geleden een rouwdienst is gehouden voor Amundsen en Latham en bracht voorts hulde aan de nagedachtenis van de deelnemers aan de Andree-expeditie. Na afloop van den dienst werden de kisten naar den Zuidelijken uitgang van de kerk ge dragen, waar zij voorloopig blijven, totdat de robbenvanger, Isbjoern, die bet stoffelijk over schot van Fraenkel aan boord heeft, aangeko men zal zijn. De drie kisten zullen dan te gelijkertijd aan boord van de „Svenkund' worden gebracht, die de kisten naar Stocholm zal overbrengen. Het vertrek van de „Svenk- sund'' wordt daardoor eenige dagen vertraagd. Nog andere overblijfselen gevonden STOCKHOLM, 8 September. (H.N.) Het blad Dagens Nylieter" meldt, dat bet schip, dat door de pers werd uitgerust voor een nieuwe expe ditie naar het Witte Eiland, om nasporingen naar verdere overblijfselen van de Andree-ex peditie te ondernemen, werkel-k er in is ge slaagd, nog verdere ontdekkingen te doen. Naar de leider van de expeditie meldt, heeft men het kamp van de expeditie gevonden, waar zich nog talrijke voorwerpen, wapenen, deelen van den ballongondel enz., bevonden. Voorts heeft men nog een geraamte, vexmoe delijk dat van Fraenkel, gevonden, benevens een brief van Strindbergh en aanteekeningen van Fraenkel. Het kamp schijnt uitstekend ingericht te zijn geweest. Alles wijst er op, dat de expeditie door een plotselinge ramp, waarschijnlijk een sneeuwstorm, is getroffen. Het expeditieschip kan binnen 7 k 8 dagen te Tromsö worden terugverwacht. Drastische maatregelen aanstaande Naar verluidt, zijn de Britsche mijneige naars tot overeenstemming gekomen inzake de samenstelling van verkoopsschema's in alle 21 districten, welke onder de Mijnwet vallen. Practisch alle schema's zijn in overeenstem ming met de voorwaarden van de wet, of met de modelschema's, zooals die door het departe ment voor mijnwezen zijn opgesteld. Als gevolg hiervan is het mogelijk, dat einde dezer maand de industrie drastisch georgani seerd zal worden. De productie zal worden ge regeld door een standaard-tonnage. Een rustige 7 September BOEDAPEST, 8 September (V.D.) De com munisten hadden tegen 7 September botsingen voorbereid, die echter door de maatregelen der politie achterwege zijn gebleven. De politie bad een aantal communistische leiders gearresteerd en uit gevonden documen ten was gebleken, dat de communisten op 7 September onlusten wilden veroorzaken Uit deze documenten blijkt, dat deze onlus ten, evenals die van 1 September, gefinan cierd worden door Moskou Het geld wordt via Berlijn en Weenen gezonden. GESCHENKEN VOOR POLEN WEGENS WAPENLEVERING WARSCHAU, 6 September (W.B.) Ibn Saud, de koning der Wahabieten, heeft aan den Pool- schen staatspresident en Pilsoedski wegens bun -bijzondere verdiensten twee Arabische paarden geschonken. De dieren worden met een Poolsch schip, dat onlangs een wapentransport voor den Arabi- schen koning beeft vervoerd, naar Polen ge bracht. EN DE HOUDING VAN MANTSJOERIJE'S GOUVERNEUR Tsjang Hsoe Liang niet met Peking geallieerd 'S PAUSEN GEZONDHEID Een B. T. A.-telegram uit de Vaticaansche stad meldt, dat Z. H. de Paus gisteren een auto-rit door de Vaticaansche tuinen heeft ge maakt en van een uitmuntende gezondheid blijk gaf. 200 DOODEN TE NANNINGFOE SHANGHAI, 8 September (N. T. A.) Uit Moekden wordt vernomen, dat de vorming van een bizondere Noord-Chineesche regeering op moeilijkheden stuit. De gouverneur van Mantsjoerije, wiens ge dragingen de laatsten tijd den indruk wekten, dat hij met de Noordelijken sympathiseerde, heeft aan de regeering van Nanking medege deeld ,dat hij een tegenstander is van het samenstellen van een tegen-regeering. Hij heeft aan de centrale regeering van Nanking inlichtingen gevraagd, waarom zijn naam zonder zijn mede weten in verband is gebracht met de op te richten Noord-Chinee sche regeering. Ook andere politici hebben zich In gelijken geest geuit. Tsjang Hsoe Liang verklaarde nadrukkelijk, dat hij niets uitstaande heeft met de pogingen om te Peking een tegenregeering te vormen. Zijn naam is buiten zijn voorkennis op de lijst der leden van de nieuwe regeering van Noord- China gebracht en hij heeft te Peking daar tegen laten protesteeren. HONGKONG 8 September. (R.O.) Berichten uit de belegerde stad Nannnigfoe, de sterke veste der rebellen van Kwansi, malden, dat er bij het jongste bombardement van het Canton- neesche luchteskader twee honderd dooden ge vallen izijn. De stad weigert echter zich over te geven. In verband met het gebrek aan levensmiddelen heeft de commandant de ontruiming der stad door de burgerlijke bevolking bevolen. Meer dan drie vierden der bevolking werd reeds geëva cueerd. Eenige buitenlanders, die nog in de stad waren, hebben zicb aan boord van de sche pen begeven, die zich op de rivier bevonden en die nu spoedig de streek zuilen verlaten. AL 2800 LIJKEN GEBORGEN VIJFTIEN DUIZEND GEWONDENI NEW-YORK, 8 Augustus (N.T.A.) Volgens berichten uit San Domingo zijn thans als slachtoffers van den wervelstorm 2800 lijken geborgen. Honderden lijken liggen nog onder het puin van de ingestorte huizen. Het aantal gewonden bedraagt volgens da jongste opgave meer dan 15.000. De meeste zieken sterven aan infectie, daar aan de doktoren de noodzakelijkste hulpmid delen ontbreken. Alle operaties moeten met gewone messen worden uitgevoerd. NEW YORK, 8 September. CV.D.) De situa tie te Santo Domingo wordt steeds hachelijker, aangezien in de stad een ernstige malaria- en typhus epidemie is uitgebroken. Talrijke lijken bevinden zich nog onder het puin der ingestorte huizen. De lucht is door de ontbinding der lijken geheel verontreinigd. RELLETJES TE HAIFA. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat gisteren hij de begraafplaats te Haifa ongeregeldheden heb ben plaats gehad. Christen-Arabieren en Mohammedanen raak ten slaags, waarbij een Christen Arabier, de uitgever van een dagblad, werd gedood en zes anderen gewond. Een Mohammedaan werd ernstig gewond. Gevreesd wordt, dat meerdere ongeregeld heden zullen volgen. AMERIKA'S HOOGE TARIEVEN Een Britsche démarche te Washington? Uit Washington wordt gemeld, dat een daar verspreid bericht, volgens hetwelk Engeland zou hebben voorgesteld een conferentie te be leggen voor een herziening van de Britsche oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten officieel wordt tegengesproken. Volgens senator Barkley uit Kentucky, die juist is teruggekeerd van een reis naar Europa, is er te Londen echter wel sprake van een dergelijken stap. Engeland zou verklaren, niet in staat te zijn, de hooge schulden te betalen als gevolg van de nieuwe hooge invoerrechten in de Vereenigde Staten. Senator Barkley verklaarde, dat de Europe- sche landen zich voorbereiden op tegenmaat regelen tegen het Amerlkaansche tarief. Als gevolg hiervan zal de uitvoer uit de Vereenig de Staten dalen en zal de werkloosheid in Amerika toenemen. MEXICO,, (City) 8 September. (V.D.) Bij het hof is een actie begonnen tot nationalisatie van de eigendommen van de Methodisische Episco pale Kerk, bestaande uit veertien gebouwen. Gemeld wordt, dat een zelfde actie zal worden gevoerd tegenover de andere Protestantseb» kerken. ONTVLUCHTE GEVANGENEN. De wacht overvallen Volgens een bericht uit Mexico (stad) hebben 22 gedetineerden van de stedelijke gevangenis te Huejotzingo de wacht van de gevangenis overvallen en zich van het wapenmagazijn meester gemaakt. Na zich van wapenen te hel» ben voorzien, namen zij de vlucht. Zij worden door troepen achtervolgd. MGR. DR. JOSEPH VASS f Uit Boedapest wordt het overlijden ge-meld van den Hongaarschen politicus en minister van volkswelvaart, és. Jaasnih

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9