De landbouwcrisis De beide Kamers der Staten-Generaal DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 EEN PLAN HET APOSTOLAAT TER ZEE „Marnix van St. Aldegonde" vaart proef APOSTOLAAT DER HEREENIGING. DE R. K. LEERGANGEN Demostratief congres der moderne arbeiders. INZAGE VERZOCHT VAN DE TE HOUDEN REDEVOERINGEN R. K. HANDELSHOOGESCHOOL EMIGRATIE NAAR DE VF.REEN. STATEN WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND HET PROGRAM DER PLECHTIGHEDEN EN DE VOLGORDE VAN DEN GALASTOET DE ROOFOVERVAL TE ALEM DE DOODSLAG TE DEURNE DE ONTPLOFFING BIJ DE C.P.M. Het steenzettersconflict DOODELIJK ONGEVAL IN HET STADION AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Kent ge het liedje: „Zeg, Trien, is dat geen plan?" Het gaat daarin over trouwen, dan be hoort men elkaar voorstellen te doen cn te "vrachten, of het lukt. „Zeg, Trien, is dat geen plan?" Ook Minister Deckers heeft een plan ge maakt; hij is met dat plan voor den dag geomkcn, heeft het aan de Tweede Kamer voorgelegd en vraagt nu: „dames en hee ren, wat dunkt u er van?" En wat zullen die dames cn heeren zeg gen? Een gedeelte uit de Tweede-Kamer-bezet- ting heeft al lang het antwoord klaar. Do dames en heeren, dier ieder jaar dapper tegen de oorlogsbegrooting stemmen: een vreeselijk woord, dat doet denken aan dood en elende, maar eigenlijk moet zijn: tegen de begrooting voor onze weermacht doen dat nu ook. Natuurlijk: geen man en geen cent- Dat doen ze al jaren. In de oorlogsjaren vergaten ze dat, zooals heel veel menschen doen met een grootcn mond, die het zóó kwaad niet mecnen. Belasting betalen is nu eenmaal niet popu lair in Nederland; dat wordt het waarschijn lijk ook nooit Oorlog en „militate" hebben het ook nog niet ver gebracht in de liefde van den door snee-Nederlander, hoewel de militairen nog al eens in den smaak vallen als men nu bij de menschen komt en zegt: „kijk, dat geld voor oorlog moet door u opgebracht worden, om die gouden kragen hun moord- spelletje te laten spelen" inderdaad, op Jioog pedl staat zoo'n voorlichting niet'. als wij dus zeggen tegen den Minister: „je krijgt het niet, dan komt er minder belas ting", met zoo'n bewering vangt men domme menschen. Nog een andere redeneering: „dat geld voor dat plan?" Geen sprake van: dat geld moet besteed worden voor sociale maatre gelen: heel wat heter, dan stemt het volk graag toe, want het wil graag wat hebben en heeft ook wat noodig. Bij die groep kan dus dat plan geen ge nade vinden. Ze hebben dat ieder jaar op nieuw te getuigen bij de begrooting. Want we hebben een leger en vloot, willen we die op onze bescheiden manier houden, dan moeten wij die vloot cn dat leger on derhouden; daar komt natuurlijk slijtage voor; dus moet er vooruit gezien worden, dat alles op peil blijft, anders zitten we binnenkort met een groote hoop oud-roest. Regeeren is vooruitzien. De minister doet dus verstandig, als hij een plan maakt, om wat te doen en te la ten in dit punt. Zeker hij kan ook denken: „ik doe wat dit jaar noodig is; de rest laat me koud; zal ik het volgend jaar wel zien of moet mijn opvolger maar uitmaken". Maar verstandiger is liet, maar niet zoo lukraak,te werk te gaan; ecu plan voor een redks jaren in elkaar te timmeren, zoodat er eeiT'ÜJn bestaat. Dan kan er ieder jaar opnieuw nog eens getoetst worden of mis schien de omstandigheden iets anders ver- eischen: maar men weet toch waaraf en waaraan. Dat stelt Minister Deckers voor. Hij heeft een schema ontworpen voor de eerste 10 jaren. Natuurlijk uitgerekend, wat dat plan van 10 jaren zal kosten. Ilij wil ieder jaar, dat 1/10 deel komen vragen aan de Tweede Kamer. Wat blijkt nu? Dat hij minder vraagt voor ieder jaar, clan de laatste 8 jaren ieder jaar werd ge vraagd. Dus minder. Niet meer. Iemand, die meent, dat we een vloot heb ben cn die moeten' houden, kan dus onmoge lijk het geld weigeren, om die vloot in goe den staat te bewaren. Iemand, die vroeger stemde, om liet geld voor dat doel te besteden, kan dat nu nog makkelijker doen, want de minister komt het ieder jaar vragen en het is minder dan het vroeger was. Alleen zij, die tegen iedere o iriogsbegroo- 'irig stommen, moeten dat ook nu doen. Zul len dat ook doen! Maar waarom gaan ze nu te keer als oen mager varken? Hebben ze nusc i gedacht, dat de Minister geen geld meer ZOU vragen voor zijn departement, om dat zij er tegen stemden? Pat kunnen we ons niet voorstellen. Ü,1]ti ze dan bang, dat ze minder macht gaan krijgen in de Tweede Kamer en de ja ren, die komen, geregeld een armoediger fi guur zullen slaan met hun stemmen tegen de begrooting. Ook dat gelooven we niet: ze zeggen zelf, dat de toekomst, aan hen is. Welnu: wie den tijd heeft, kan wachten: laat lieu dan geduldig hun oogenblik ver beiden. Maar ze hebben een beetje sensatie noo dig. Daar schieten bijna geen knalvoorstel- len meer over- Een demonstratie doet een vereenigimg goed! Het zij hun gegund- Maar laat dc dames en heeren zk-h nu zoo groot toonen, dat ze geen misleiding noodig hebben, om de getrouwen tot, geest- drif te brengen. INTERNATIONAAL CONGRES. Een. onzer medewerkers schrijft ons uit Liverpool: Vrijdagavond om 8 uur had de eerste hijeen- komst plaats van de deelnemers aan het con gres van het Apostolaat ter Zee In de St. George's Hall. Padvinders luisterden de opening op met muziek. Father, O. Bludell O.S.B., de haven pastoor van Liverpool, stelde de verschillende afgevaardigden voor aan Mgr. Downey en de vergadering. Van Nederland waren aanwezig: Pater Qui. rinus O.M.C., de heeren E. Driebeek en J. Hen hes uit Rotterdam, en de heeren v. Berchcl en Kubbinga van Amsterdam. Ook de Nederland- scbe consul was aanwezig. De vergadering werd toegesproken door Mgr. Downey, die wees op het Katholieke, het uni- verseele van het R. K. werk onder de zeelieden, waardoor het zoo echt de volkeren bij elkaar brengt. Ook op het congres was het weer, dat alle volkeren elkaar in eensgezindheid ontmoetten voor de uitbreiding van het rijk Gods. Daarna sprak ook Mgr. Chaptel van Parijs op verzoek nog een kort woord. Verder werd de avond doorgebracht in een gezellige kennismaking der werkers uit alle landen ouder elkaar. De Zaterdag werd besteed aan twee drukke werkvergaderingen, door de afgevaardigden bij gewoond. Onder leiding van den adm. Charlton president van het hoofdbestuur, werden daar verschillende kwesties besproken, verband hou dend met het werk voor de zeelieden, het in richten van tehuizen, het scheepsbezoek, de samenwerking met de groepen in andere lau den. Ook het zeer interessante en zeer gewaar, deerde internationale blad, dat het Nederland- sche Apostolaat ter Zee ter beschikking stelde aan het werk, kreeg zijn beurt. Pater Quirinus, de redacteur van het blad, gaf een overzicht van het ontstaan van dat btlaid en het worden tot een internationaal or gaan. Des middags zaten de congressisten aan hij een gezamenlijke lunch in Reece. De avond was gewijd aan een bijeenkomst in het Sailor's Home, Canning place, waar do propvolle zaal getuigde van belangstelling. Wat de toekomst brengt. Op Zondag 14 September zal over dit Aposto laat worden gepreekt in verschillende kerken van Utrecht en Tilburg. Bedriegen de voortee kenen zich niet, dan zal in de eerstvolgende maanden nog in tal van plaatsen een afdeeling van het Apostolaat worden opgericht. Begin van het cursusjaar. Men deelt ons mede, dat het cursusjaar 1930-31 van de R. IC Leergangen zal aanvan gen op Zaterdag 20 September. Om 10 uur met een .plechtige Hoogmis memt Veui Crea tor, op te dragen door den Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. P. J. M. v. Gils curator der R. K. Leergangen, in de kerk' van den H. Jozef (Heuvel). Om kwart over 11 uur heeft er een bijeen komst plaats In het Audotorïum van het Con servatorium der R. K. Leergangen, Bosseche weg. Aan de orde komen daar: een verslag van den Rector over het studiejaar 1929-1930, als mede een openbare les door de heer "W. van Kalmthout, directeur der afd. Profane Muziek van het Conservatorium, oiver: Inleiding tot. de momderne muziek. an 2 4 uur hebben de openfngslessen plaats in de gebouwen der R. li. Leergangen. Bespreking op het departement van Binnenlandsche Zaken Landbouw en DE HANDELSPOLITIEK DER AFNEMENDE LANDEN. Op verzoek van de vergadering, welke op 2 September j.l. te Amsterdam is gehouden om te komen tot de oprichting van een comité van economisch verweer uit den Nederland- schen land- en tuinbouw, beeft Maandag op bet Departement vau Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's Gravenhage een bespreking plaats gehad over de maatregelen, welke spe ciaal van regeeringswege genomen zouden kun nen worden in verband met de moeilijkheden, welke voor den Nederlandschen landbouw uit de tegenwoordige handelspolitiek der afne mende landen voortvloeien, in het bijzonder hadden deze besprekingen betrekking op het bekend geworden verdrag tusscben Duitsch- land en Finland en de bezwaren, welke daar uit voor den export onzer boter kunnen voort vloeien. De bespreking werd geleid door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Bij de opening stelde de Minister voorop, dat de bespreking uitsluitend een oriënteerend ka rakter kon hebben. Van de zijde der organisaties werden de vol gende punten naar voren gebracht. Vooreerst werd gewezen op de uitlegging van de meestbegunstigingsclausule, zooals die plaats vindt, indien een land de meestbegunsitiging beperkt lot een bepaald invoercontingent, toe gestaan aan een verdragsluitend land en van het overige invoerkwantuin van landen, die de meestbegunstiging hebben, liet autonome recht heft. Daarbij werd er op gewezen, dat deze toepas sing bezwaarlijk in overeenstemming kan wor den geacht met een juiste opvatting van de meestbegunstigingsclausule. Naar aanleiding van deze opmerking werd gewezen op den toestand, die is ontstaan door de opzegging van het Duitsch-Finsche handels verdrag in verband met de handelsconventie van Genève van 24 Maart 1930, waarbij de vraag werd gesteld of deze conventie de internatte' nale handelsbelemmeringen zou kunnen ver zachten. Het tweede punt had betrekking op hetgeen de Regeering zou doen om den zuivel-export zooveel mogelijk aan de door Duitschland ge volgde handelspolitiek te doen ontkomen an o! zij bij eventueel te voeren onderhandelingen in zoo nauw mogelijk contact met de organisa ties der belanghebbenden zou willen werken, Voorts werd de vraag gesteld of de Regee ring omtrent de Duitsche kwestie overleg zou willen plegen met de Deensche Regeering en ten slotte of de Regeering bereid zou zijn, het vraagstuk der douane- en verdragspolitiek van verschillende landen, die steeds verder gaan den invoer te belemmeren, ter sprake te bren gen op de thans wederom aangevangen verga dering van den Volkenbond. De Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw dankte de aan wezigen voor de gedane inededeelingen cn zegde toe, dat de Regeering daaraan, zoowel als aan de ter zake gestelde vragen, nauwgezette aan dacht zou schenken. Hoe op liet verzoek geantwoord werd Dr. Ir. P. Scholl privaat-docent. Het Curatorum der R. K. Handelshoogesichool te Tilburg heeft aan Dr. Ir. P. Schol! toelating verleend als privaat-docent ln de chemie en technologie der vezelstoffen. PROF. IR. J. C. VAN STAVEREN Benoemd tot bijzonder hoogleeraar te Utrecht Naar het „U. D." verneemt, is floor curatoren voor den hijzonderen leerstoel voor electro- techniek aan de Utreehtsche Rijks-Universiteit, ingesteld door het Studie-fonds voor Electro- techniek, benoemd tot bijzonder hoogleeraar ir. J. C. van Staveren, te Arnhem. De koninklijke machtiging voor deze benoeming js aange vraagd. Prof. van Staveren zal 29 September a.s. te Utrecht zijn oratie houden als bijzonder hoogleeraar. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Prof. Mr. F. J. A. Huart tot hoogleeraar benoemd Mr. F. J. A. Huart, referendaris der Prov. Griffie te Leeuwarden is gisteren door den ge meenteraad van Amsterdam benoemd tot hoog leeraar in Nederlandsch-, Staats- en Administra tief Recht aan de universiteit aldaar. DE FILM „MATERNITE". Deze nieuwe film van de N.V. Filmafdeeling der K. S. A., waaraan reeds bericht werd, dat zij in Nederland zou worden uitgebracht onder den titel „Moederweelde" zal voor het eerst vertoond worden op 25 September a.s. In het Raathaanhuis te Amsterdam. Deze vertooning die de eerste is van een serie vertoouingen', die in Amsterdam onder leiding van don Bond van groote gezinnen zullen gegeven worden, zal worden opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van Z. D. II. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem. Een speciale muzikale 'illustratie is op plaat- svsteem vastgelegd, zoodat deze film ook op biodenre wijze als „geluidsfilm" kan worden Vertoond en ten gehoore gebracht. GENERAAL DE BAS 90 JAAR. Luit.-generaal b. d. F. de Bas, oud-directeur van liet Krijgsgeschiedkundig Archief, ia gisteren 90 jaar geworden. Met het oog op zijn gezondheidstoestand had de generaal zijn ver zoek bekend gemaakt, hem op dezen dag geen bezoeken te brengen. Daarmee bleek gisteren behoudens enkele uitzonderingen, rekening te zijn gehouden. Des te grooter was echter het aantal telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen en kaartjes, dat den 90-jarige was toegezonden. Voorts hadden velen hem ecu bloemenhulde doen toekomen. De uitzending door de V.A.R.A. Het secretariaat van de V.A.R.A. deelt aan „het Volk" mede, dat de Radio-controle-com- miss'e inzage verzocht heeft van de redevoe ringen, die op het Demonstratieve Congres van de moderne arbeidersbeweging van aanstaan den Zaterdag zullen worden uitgesproken. Naar aanleiding hiervan heeft liet Vara- bestuur aan de Controle-Commissie een tele gram verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P., zoowel als de sprekers afzonderlijk principieel bezwaar hebben zich aan den eisch tot voor afgaand overleggen van den tekst der redevoe ringen te onderwerpen. EEN WAARSCHUWING, De directeur van het bureau der Ned. Ver. „Landverhuizing", gevestigd Bezuidenhoutsche- weg 97, 's-Gravenhage, schrijft het volgende: Pas ontvangen berichten uit de Ver. Staten van Amerika noemen de aldaar heerschende werkloosheid zóó ernstig en de kans op het vinden van loonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar althans, aan een ieder moet worden ontraden om naar dat land te emigreeren. Zij die voornemens zijn in de Ver. Staten een bestaan te zoeken, zullen bun verfrek ten minste moeten uitstellen tot liet voorjaar van 1931. Zij zullen goed doen ook clan niet tot de afreis te besluiten, vóórdat zij bij boven genoemde Vereeniging inlichtingen hebben in gewonnen of en, zoo ja, in hoeverre er ver betering in den toestand is ingetreden. Thans keeren vele landgenooten teleur gesteld en verarmd uit de Ver. Staten terug. HR. MS- „AREND", Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen telegram is H. M.'s „Arend" gister ochtend, 9 September, aangekomen te Santo Domingo. HET SMALDEEL AUSTRALIë- Blijkens bij het Departement van Defensie aangekomen telegram is het smaldeel Austra lië, bestaande uit H. M.'s Kruiser „Java" en H. M.'s torpedojagers „De Ruyter" en „Evert- sen" S September aangekomen te Fremantle. DE OPBRENGST 1929—'30 Dezer dagen wordt aan 349 vereenigingeu het haar toekomende aandeel in do opbrengst van de weldadigheidspostzegels voor het kind over 1929-30 uitgekeerd tot een totaal bedrag van 162.370,29 (v. j. 115.379,85). De gelden werden verdeeld onder de navol gende groepen: a. 20 vereenigingeu voor achterlijke en zwak zinnige kinderen, samen 15.234,60; b. 80 vercenigingon voor zwakke kinderen (vaeantiekolonies enz.) samen 27.053,19) c. 235 vereenigingen v. verwaarloosde jeugd (opvoedingsgestichten) samen 111.152,42; d. 14 vereenigingen voor gebrekkige, blin de, doove of doofstomme kinderen samen 8.930.08. Meer dan 1000 ontvingen 47 vereenigingen (v. j. 35), meer dan 500; 41 vereenigingen en meer dan 100 134 vereenigingen. SLUITING EN OPENING VAN DE VEREENIGDE VERGADERINGEN De vereenigde vergadering van de beide Ka mers der Staten-Generaal, waarin de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck namens de Koningin het tegen woordige zittingjaar in naam der Koningin voor gesloten zal verklaren, zal a.s. Zaterdag middag, ten 3 uur, in het Gebouw der Tweede Kamer plaats hebben. Het wordt thans bevestigd, dat de koninklijke stoet naar de Ridderzaal, in verband met de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal, Dinsdag 16 dezer, een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De inkrimping na de mobilisatie en in de volgende jaren, bad ten gevolge, dat de dames en heeren der hofhouding, die aangewezen wa ren om de plechtigheid der opening bij te wonen, bij aankomst van de Koningin zich reeds in het gebouw bevonden en daar Hare Majesteit opwachtten. Thans echter zullen, evenals voor 1914. al deze Hofdignitarissen in den stoet mederijden in met twee paarden (vroeger vier) hespannen galakoetsen. Dientengevolge zullen thans een zestal rij tuigen meer in den stoet mederijden, bestemd voor den kamerheer-ceremoniemeester, acht lcameTheeren, de Groot-Officieren van Harer Majestelts Huis, de Grootmeesteres van de Koningin en, omdat ditmaal ook de Koningin- Moeder de opening bijwoont, de waarnemende Grootmeesteres van Koningin Emma. En dan volgt de opperceremoniemeester der Koningin, gezeten eveneens in een met twee paarden bespannen gala-koets en achter deize koets sluit zich onmiddellijk aan de met acht paarden bespannen Koninklijke Staatsiekoets waarin zullen gezeten zijn H. M. de Koningin, vergezeld door H. M. de Koningin-Moeder, Z. IC. H. den Prins en H. IC. H. Prinses Juliana. De weg dien de Koninklijke Stoet zal nemen zal geen verandering ondergaan. Naar wij vernemen zal Philips' Harmonie, uit Eindhoven, dit jaar de plechtigheid der Opening van de zitting der Staten-Generaal opluisteren. Het programma voor de opening van de zit ting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op Dinsdag den 16den September luidt als volgt: Artikel 1. Des namiddag te half één uur zullen de Leden der Staten-Gereraal in ver eenigde vergadering in de Ridderzaal op het Binnenhof te zarnen komen, onder leiding van den door Hare Majesteit de Koningin benoem den Voorzitter van de Eerste Kamer. Artikel 2. De Ministers Hoofden van Ministerieels Departementen en de Leden van den Raad van State zullen zich, des na middags te één uur, mede in die zaal vereeni gen. Artikel 3. Ten einde de zitting der Staten- Generaal te openen, zal Hare Majesteit de Koningin te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden: a. een Commando Cavalerie tot opening van den stoet; b. een Rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; c. do Kamerheer-Ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. acht Kamerheeren, volgens rang van be noeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; e. de Grootofficieren, volgens rang van be noeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. do Grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin en de waarnemende Grootmeeste res van Hare Majesteit de IConingin-Moeder, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespan nen gaande twee lakeien naast elk portier; g. de Opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; b. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, gezeten in een Statiekoets met acht paarden hespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De Chef van het Militaire Iluis en de Gouver neur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de Staatsiekoets, een weinig achter het portier. De Officieren der Landmacht van het Mili taire Huis, te paard, rijden achter de Staatsie koets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor; I. een Commando Cavalerie tot sluiting van den stoet. Artikel 4. De stoet zal rijden: door de Heul- straat, door liet Lange Voorhout (Schelppad!, over den Korten Vijverberg, naar het Binnen hof. Artikel 5. Te kwart voor één uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de Officieren der Zeemacht van het Militaire Huis. Bij aankomst van den stoet aan de Ridder zaal zal Hare Majesteit de Koningin aan den ingang ontvangen worden door eene Commis sie uit de Vergadering, die, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, do acht Kamerheeren, de Groot-officieren en den Op perceremoniemeester, Hare Majesteit geleidt naar de vergaderzaal. De Grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin en do waaruemeude Grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, de Chef van liet Militaire Huis, de Gouverneur der Koninklijke Residentie, de lste-Stalmeester en de Officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Artikel 6. Zoodra Hare Majesteit de Konin gin op den Troon is gezeten, Hare Majesteit de Koningin-Moeder rechts, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana der Nederlanden links van Hare Majesteit de Koningin hebben plaats genomen, plaatsen de Grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin en de waarnemende Grootmeesteres van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder zich ter zijde achter Hare Majes teit. De Grootofficieren en de Gouverneur der Ko ninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De lste-Stalmeester, de Kamerheer-Ceremo niemeester en de acht Kamerheeren plaatsen zich rechts, de Officieren van het Militaire Huis links van den Troon. Artikel 7. Nadat de zitting door Hare Ma jesteit de Koningin is geopend, wordt Iloogst- dezelv9 door de in artikel 5 genoemde Com missie, voorafgegaan door den Opperceremo niemeester, naar de wachtkamer geleid. De Kamerheer-Ceremoniemeester en de acht Ka merheeren gaan den Opperceremoniemeester vooraf tot aan de ingangsdeur van de vergader zaal, waarna zij zich met de overige in artikel 5 genoemde perso'nén, die Hare Majesteit ge volgd zijn, naar de voor hen bestemde wacht kamer begeven. Artikel 8. Hare Majesteit de Koningin keert naar het Koninklijk Paleis terug raet den stoet, waarmede Hoogstdezelve is gekomen, en in de bij artikel 3 vermeide orde, waarbij de volgen de weg zal worden genomen: van het Binnen hof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Ileui- straat, naar het Koninklijk Paleis. Artikel 9. Minuufschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit van Hare Majesteit de Koningin naar de vergader zaal en gedurende den terugrit van Hoogst dezelve naar het Koninklijk Paleis. Orde-maatregelen De Voorzitter van de Vereenigde Vergade ring der Staten-Generaal, die tót opening van de zitting 19301931 op Dinsdag 16 September 1930 zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof, brengt ter kennis: lo. dat behalve de leden der Staten-Gene raal en zij, die ambtshalve reebt van toegang hebben, niemand zal worden toegelaten, tenzij voorzien van eene toegangskaart. Ten einde de strikte handhaving dezer be paling te bevorderen, zal deze kaart hij den daarop aangedulden ingang van het gebouw moeten worden vertoond aan de zich aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zullen worden bijgestaan door boden der Eerste en der Tweede Kamer; 2o. dat zij, die op hunne toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht worden zich bij hunne komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hunne plaats niet te verlaten, vóór dat de vergadering door den Voorzitter is ge sloten; 3o. dat de- toegang tot het gebouw geopend is van 11 uur des voormiddags af; 4o. dat de toegang voor genoodigden na 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar is op de tribune. De toegang tot deze tribune is door den Zuidwest toren (tegenover het gebouw der Tweede Ka mer) 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, verzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoemde Vereenigde Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd; 7o. dat alle doorloopende en andere kaar ten, afgegeven tot toegang voor de vergaderin gen van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de vermelde Ver eenigde Vergadering niet geldig zijn. Deze mededeelingen strekken o.m. tot ant woord op de verzoeken van particulieren om toegangskaarten, mondeling en schriftelijk bij liet bureau der vergadering ingekomen. Vergadering Eerste Kamer De Eerste Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 3 6 dezer des namid dags te half vier. Aan de orde zal dan zijn het voorstel om do Troonrede met een adres te beantwoorden. Daarna heeft de trekking der afdeelingen plaats. Woensdag 17 dezer des nam. te 2 uur zal de Kamer weder bijeenkomen. O.m. zal daarbij het ontwerp-adres van antwoord op de Troon rede ter tafel worden gebracht. Onmiddellijk daarna zal het ontwerp-adres in de afdeelin gen worden behandeld. Donderdag 18 dezer des voorm. te elf uur komt de Kamer weder bijeen in openbare zit ting, ter behandeling van het ontwerp-adres. Vergadering Tweede Kamer De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 fezer des namiddags te half vier. In die vergadering, zal aan de orde zijn: aan bieding der Rijksbegrooting voor 1931 en bet opmaken der nominatie voor bet voorzitter schap. TWEE VERDACHTEN AANGEHOUDEN In verband met don roofoverval te Aletn bij dhr. W. A. Otten, kassier van de Boerenleen bank, waarbij onder bedreiging met een revol ver door een viertal bandieten een bedrag van 3000 werd gestolen, kan nader worden gemeld dat de politie twee vermoedelijke daders heeft gearresteerd. Zij zijn naar Den Bosch overge bracht voor een eerste verhoor door den Offi cier van Justitie. Zij moesten heden met den heer Otten worden geconfronteerd. DE DADER BEKEND Betreffende de vechtpartij met döodelijken af loop op Zondagavond j.l. te Deurne vernemen wij, dat van de twee aangehouden verdachten uit Helmond L. thans bekend heeft den dood steek aan het slachtoffer IC. te hebben toege bracht. De andere verdachte H. is daarna op vrije voeten gesteld. L. is gisteren naar h£t Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. REEDS TIEN DOODEN. WILLEMSTAD, 10 September. (ANETA) Het aantal dooden bij de ontzettende ontploffing, welke 6 dezer plaats had in de olie-installaties van de Curagaosche Petroleum Maatschappij, bedraagt thans tien, dat der gewonden 20, ter wijl twee personen worden vermist. De mate- rieele schade is beperkt. Het nieuwste mailschip van de Nederland EEN TOCHT OP DE NOORDZEE. De nieuwste aanwinst van de vloot der Stoom vaart Maatschappij „Nederland", het motor mailschip „Marnix van St. Aldegonde" zus terschip van de „Johan van Oldenbarnevelt" lag Dinsdagavond gemeerd aan de etablissemen ten der Maatschappij aan de Sumatrakade, ge reed voor de eerste kennismaking met de Noordzee in den vorm van een driedaagschen technischen proeftocht. Woensdag, Donderdag cn 'n gedeelte van den Vrijdag zal het schip op zee moeten toonen, waartoe het in staat is. De heide enorme Dieselmotoren van het beroemde Sulzertype, elk ter sterkte van 7000 A. P. IC., welke het schip voortbewegen, zullen, evenais de hulpwerktuigen, het stuurgerei en andere voor een veilige vaart vitale technische installaties, terdege worden beproefd. Met dat al is deze korte reis voor de journa listen, die haar medemaken, interessanter en leerzamer dan het aanwezig zijn bij een offi- cieelen proeftocht, welke zich in hoofdzaak be paalt tot culinaire proefnemingen en tafelspee- ches, ofschoon de laatste als uiting van weder- zijdsche waardeering ongetwijfeld haar bijzon dere waarde hebben. Dat in de komende dagen het pak van den ar beid triumfeeren zou over het officieele cos- tuum, viel op te merken uit de functies van de genoodigden voor dezen tocht. Hun embarke- ment had, op verzoek van de directie der „Ne derland" gisterenavond tusschen 9 en 11 uur plaats, aangezien het vertrek naar zee van de Marnix" in den vroegen ochtend was be paald. Er waren vele vooraanstaande figuren uit de scheepvaart- en de seheepsbouwwereld. machinebouwkundigen en leiders van groote installateursondernemingen, alsmede hoofden van firma's, wien de inrichting van verschil lende afdeelingen was opgedragen. Voorts vele gezagvoerders, hoofdmachinisten, hoofdambtenaren, passageagenten en employé's van de „Nederland". Van kwart voor negen tot kwart voor elf on derhielden motorbooten der maatschappij een kwartiersdienst tusschen den steiger der Noord- Hollandsche Tram aan het Stationsplein en de „Marnix", welke hoog en forsch uit het water oprees. De tallooae verlichte patrijspoorten en de helderverlichte dekken staken helder af tegen het donkere water. Te elf uur waren alle genoodigden aan boord en zoo werdeD nog voor het middernachtelijk uur oude vriendschaps handen bevestigd en nieuwe aangeknoopt. Een onzer redacteuren seint ons van boord van de „Marnix van St. Aldegonde" d.d. 10 dezer: Om lialf tien hedenmorgen is het raotormail- schip van IJmuiden vertrokken. Om 1 uur passeerden we het Maasvuurschip. Het weer is mooi en de zee kalm. Alles heeft een uit stekend verloop. Om 6 uur hedenmiddag passeerden we Sche- veningen op een afstand van 4 mijl. Te 7 uur had een diner plaats, terwijl om 9 uur een bioscoopvoorstelling werd gegeven. Alles had een uitstekend verloop. We vervolgen aezen tocht via Haaksvuurschip naar Doggcrsfcank. Het is mooi weer. Wederom relletjes DE POLITIE MOEST WEER OPTREDEN, Bij het naar huis brengen van een twee tal R. K. steenzetters is gistermiddag een rel letje ontstaan op dc Bilderdijkkade te Am sterdam. Het werd een groote toeloop van E .M. O. S.- mannen en nieuwsgierig publiek dat verschei dene malen door de bereden politie uiteen moest worden gejaagd. Onder het publiek was een kruideniersjongen, die de menschen aanzette om niet uit den weg te gaan. De bevelvoerende brigadier van het bureau Raampoort heeft den jongen toen la ten arresteeren. DE NOOD DER INDUSTRIE Te Maastricht EEN VERZOEK AAN DEN MINISTER Op de porseleinfabriek der Mosa te Maas tricht, heeft een conferentie plaats gehad tus schen de directie en den vertegenwoordiger van den R.K. Fabrieksarbeidersbond. Besloten is, zich tot den Minister te wenden om te komen tot een wachtgeldregeling. DE STAKING BIJ „LEMAFA". Ontslag zonder aanleiding en er is voldoende werk In verhand met de staking aan de metaalwa- renfr briek Lemafa in de Waldorpstraat te 's Har ge, wordt van werknemerszijde medegedeel, dat hier geen sprake is van een wilde staking. De staking, weike 33 man omvat, is uitgebroken, omdat men het niet eens was met door de directie wegens slapte gegeven ontslagen, ter wijl er steeds nieuwe werkkrachten werden aangenomen. De ontslagen geschiedden geheel zonder aanleiding en er is voldoende werk. Van het voornemen van een staking was de directie areeds geruimen tijd op de hoogte. Er zijn thans nog 11 werkwilligen die aan gesloten zijn hij een andere organisatie. Met dezen heeft reeds een bespreking plaats gehad, om den strijd gezamenlijk voort te zetten. EEN RENNER BIJ HET TRAINEN OM HET LEVEN GEKOMEN Gisterenmorgen was de motorrenner E. Hel ders op de baan in het Stadion aan den Am- stelveenschenweg bezig met trainen. Door on bekende oorzaak is de renner het stuur van zijn race-motorrijwiel kwijt geraakt en van de baan geslingerd. In zeer ernstigen toestand werd bij naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. Te Ganzedijk is de ongehuwde arbeider Jur- jens, die gisteren tusschen een tractor was ge raakt, aan de gevolgen van zijn bekomen wondigen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5