I FEUILLETON CAPiTOLA Schier louter bliksemflitsen Gentleman-lnbreker Wat sinds Cromweü niet meer veïioonct was DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 SCHIEDAM—DAGBLAD de 18 jarige J* Brandstraat h^^1"6 Na eenigen tijd WILHELMUS EN POLITIEK DOGMA Het karakter van het openbaar onderwys in gevaar. DE SPELERS VAN STAD EN LANDE 'T HERREZEN CHELSEA DE NIEUWE „DRAWING CARD' VERDRONKEN. Incident in de rechtszaal. EEN, DIE NIET IN DE SAMENLEVING THUIS HOORT. In hooger beroep stond gisteren voor het Haagsch Gerechtshof terecht de 29-jarige paardenkoopman M. H. L., de „gentleman- inbreker'', die door de Rechtbank wegens een serie inbraken te Oegstgeest en omstreken ge pleegd, was veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf, met ter beschikkingstelling van de Regeering. Van dit vonnis waren zoowel do verd. als de officier van justitie in hooger beroep gegaan. In deze zaak werden 18 getuigen gehoord. Een der getuigen, zekere S. uit Oegstgeest, scheen zeer op het zenuwgestel van verd. te werken, want nauwelijks was hij in de getui genbank gezeten, of verd. sprong plotseling uit de beklaagdebank, zonder dat de achter hem gezeten rijksveldwachter zulks kon ver hinderen en wilde zich op get. S. werpen. In zijn woestheid wierp verd. het aanwezig schrijfmateriaal van de perstafel. Nog voor dat hij evenwel kans zag den get. te naderen, waren hem de handboeien aan gedaan en moest hij tusschen twee veldwach ters weer in de beklaagdenbank plaats nemen. De procureur-generaal, mr. de Visser, achtte fle verschillende ten laste leggingen, ook die waarvan de rechtbank verd. heeft vrijgesproken, wettig en overtuigend bewezen, o.a. de in braken te Haarlem en Overveen en conclu deerde tot vernietiging van het vonnis ten aanzien van de vrijspraken. Spr. noemde verd. een gevaarlijk inbreker, die niet in de samen leving thuis behoort en concludeerde tot schuldigverklaring aan de ten laste gelegde 6 diefstallen en vroeg ten aanzien van de straf bevestiging van het vonnis. Tijdens het requisitoir werd verd. wederom, naar hij beweert geïrriteerd door get. S.( ,,die nagemaakte rechercheur van politie". Deze get. had n.l. verd. op het stati-on Leiden met een hem toebehoorenden koffer aangetroffen en zich als rechercheur van politie voorgedaan. De verdediger, mr. Plantenga, achtte het heter verd. voor korten tijd op te sluiten, om hem daarna ter beschikking van de regeering te stellen, teneinde hem de gelegenheid te geven een beroep te leeren. Tenslotte verzocht pl. verd. bij veroordeeling in de bijzondere strafgevangenis te plaatsen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. ONGEVEER 1200 VERDWENEN De bekentenis van een werkvrouw Gisteren werd door een slager te Amersfoort bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat den laatsten tijd uit een in een kast in de huiskamer staand kistje, geld werd vermist, tot een totaalbedrag van ongeveer 1200. De werkvrouw, die bij de familie in dienst is, werd aangehouden. Ze bekende ten slotte giste renmorgen nog 12,50 te hebben weggenomen. Bij een onderzoek in haar woning, werd een bedrag van 150 gevonden. Dit geid is in be slag genomen. TWEE AUTO'S IN BOTSING r Geen der inzittenden gewond Gisterenmiddag reed op den Rijksweg bij Naarden de auto van mr. A. W. G. uit Amster dam, waarin behalve de chauffeur de eigenaar en diens gezin gezeten warep. Op ongeveer 30 Meter voor dezen auto reed de vrachtauto van de firma IC. en de Vr. uit Amsterdam. Plotse ling wilde de chauffeur van den laatsten auto de Meersteeg in rijden, een weg, die links van den Rijksweg is gelegen. Door de groote vaart kon de chauffeur van den heer G. niet meer voorkomen, dat een botsing ontstond. Beiden wagens werden nagenoeg versplinterd. Wonder boven wonder bekwam geen der inzittenden der beide auto's letsel. KINDERVERLAMMING Bij een zes jarig kindje te Dongen heeft zich een geval van kinderverlamming voorge daan. VERDRONKEN Gisterenmiddag omstreeks vier uur waren twee jongens aan de Greuns, onder Leeuwar den, met een zeilboot aan het varen. Door verkeerd manoeuvreeren met het roer door een van hen, had een aanvaring plaats met een ledige modderschuit, welke werd ge sleept. hen61!6 ,iTs geraakten te water. Een van van' de mmw rlg° K' W' werd door °Pyarenden DE VRIJHEID DER INDIVIDUEELE OVERTUIGING. De Koningin is vijftig jaar geworden en in verband daarmede zal zij de volgende week in den Haag door heel veel Nederlanders wor den gehuldigd. Een onderdeel van dit eerbetoon zou zijn, dat de schoolkinderen een groet brengen aan I-I. M. en wat was nu natuurlijker, dan dat de leiding van de kinderen daarbij zou berusten bij hun onderwijzers. Zoo dacht ook de Haagsche wethouder erover, toen hij aan de onderwijzers om medewerking daarbij verzocht. De openbare onderwijzers (een deel hunner althans) liepen te hoop, want de vrijheid van het onderwijs, het karakter van het openbaar onderwijs was in gevaar, wanneer men op deze wijze hulde bracht aan het Hoofd van den Staat. Ende zoo gebeurde het, dat in het jaar Onzes Heeren 1930, in een zeer druk bezochte huishoudelijke vergadering van de afdeeling den Haag van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers met op twee na alge- meene stemmen de volgende motie werd aan genomen: „De afdeeling Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers, kennis genomen hebbend van het schrijven van den wethouder van onderwijs, waarin medewerking der leerkrach ten der openbare lagere en u.l.o.-scliolen wordt verzocht aan den te brengen middaggroet aan de Koningin, waarin dezen leerkrachten wordt verzocht liederen te laten zingen, die ten zeerste de neutraliteit schenden; overtuigd, dat deze zanghulde, mede door de keuze der liederen, strijdig is met het karakter van het openbaar onderwijs, zooals dat geformuleerd is in punt b. van bet Bonds- programma (onderwijs vrij van politieke en godsdienstige dogma's), protesteert ten sterkste tegen deze schending van het karakter van het openbaar onderwijs; besluit deze motie ter kennis te brengen van den wethouder van onderwijs, van het college van B. en W., van den gemeenteraad en van de pers". Hier overheen houdt bovengenoemde afdee ling a.s. Vrijdag nog een vergadering, waarin de heer Th. J. Thijssen, lid van het hoofdbe stuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. zal spreken over: De neutraliteit van het openbaar onderwijs in het gedrang. Wij kunnen met den besten wil van de we reld in het leeren van eenige Oranjeliederen op de openbare scholen en het zingen daarvan, ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van liet Staatshoofd geen schending van de neutraliteit van het onderwijs zien. De dames en heeren van den rooden bond blijken er echter in groote meerderheid anders over te denken. Welnu, dat is hun zaak. Maar laten zij dan ook beginnen met zalf de neutraliteit toe te pas sen en aan anderen niet hun meening inzake deze zanghulde als do ecnig ware op te dringen. Hun eigen antl-monarchalo overtuiging be hoeft bij deze heele aangelegenheid niet in het gedrang te komen, want zij worden niet ver plicht hun medewerking aan deze zanghulde te verleenen, doch alleen wordt hun medewerking verzocht. Zij blijven dus vrij het al dan niet te doen. Intusschen zouden we hun nog één zaak ter overweging willen geven. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers laat er zich steeds gaarne op voorstaan de open bare school te bevorderen. Welnu, door dit op treden dienen zij de zaak van de openbare school allerminst. De overgroote meerderheid van'de ouders der kinderen, die de openbare school bezoeken, stemt gaarne in met een hulde aan H. M. de Koningin en zal zich ten zeerste gegriefd gevoelen, wanneer de openbare scholen daartoe nlët haar medewerking zouden ver leenen. Door de houding der onderwijzers, le den van den Bond, wordt derhalve tegenzin te gen de openbare school gekweekt. Wanneer de openbare school meer en meer ontvolkt wordt, is zulks ongetwijfeld mede aan een optreden als dit van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers te wijten. EXAMENS DER STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. De commissie voor de stuurliedenexamens, be doeld in de Schipperswet zal, aanvangende 7 October 1930, zitting houden te 's-Gravenhage, Ca rel van Bylar.dtlaan no. 5. De aanvragen, om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 21 September 1930. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toe gelaten, verwezen naar art. 7 van het bfj besluit van 27 December 1907 vastgestelde Reglement voor de stuurliedenexaniens. Naar Indië vertrokken. Gistermorgen 10 uur vertrok het gezelschap van Anton Verheyen van het Holl. Spoor station te den Haag om de reis naar Ned. Oost- Indlë te aanvaarden. Het gezelschap bestaat uit de dames: Roosje Kohiervan Ghelder, ANTON VERHEYEN, die gisteren met zijn ge zelschap voor een tournée door Indië, vertok. Marianne van Dam, Tin# Beider en de heeren Anton Verheyen, Maurits Parser, Dio Huys- mans, Frits van Dongen en Bob van Leersum. De tournée vangt te Medan (Sumatra) aan. Op het perron waren vele personen uit de tooneelwereld aanwezig, om het gezelschap uitgeleide te doen. Den dames van het gezel, schap werden fraaie bloemen aangeboden. EEUWFEEST CONGREGATIE BROEDERS O. L. VR. VAN LOURDES Viering te 's Hertogenbosch Gisteren vierden de broeders van O. L. V. van Lourdes het eeuwfeest van de stichting hunner congregatie te 's Hertogenbosch. Te 9 uur droeg Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen in de versierde kapel van het St. Josephshuis een pontificale H. Mis op. De H. Mis werd bijgewmond door den alge meen overste met den assistent vaii den hoofd- raad, den provinciaal overste en de oversten van de 5 huizen, die aan de viering in het St. Jczephhuis deelnamen, den burgemeester van 's Hertogenbosch Mr. F. J. van Lanschot en den burgemeester van Vught Mr. H. Loeff. Het zangkoor, bestaands uit de vereenigde koren der broeders van hot St. Josephliuis, van Ileinier van Arckcl, van Voorburg en het kinder koor van het Si. Josephhuis zong de Mis van Hub. Cuypcrs i.h. St. Alplionsi. Na de H. Mis vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt. Vervolgens vond in de feestzaal de huldiging plaats. De voorzitter der feestcommissie. Rector do Rooy, schetste het schoone werk der Congre gatie. Het koor song daarna een cantate, ge dicht en getoonzet door broeder Pretorius Maria. Z. D. H. Mgr. Diepen bracht hulde aan dezen broeder die als dichter, componist, dirigent be wezen heeft, dat de broeders op kunstgebied niet in do laatste rij staan. Z. D. H. dankte daarna de Congregatie voor wat zij zoovele jaren gedaan heeft voor het heil van zoo menig ongelukkige. Vervolgens voerden o.a. nog het woord de burgemeester van Den Bosch mr. F. J. v. Lanschot, burgemeester mr. H. Loeff uit Vught en als oudste der aanwezige retgenten de heer H. M. Thijssen. Do provinciaal Br. Chrysostomus sprak woorden van dank. Eveneens de Vader-gene- raal Br. Amedée uit Oostacker en, namens de vijf oversten en broeders in het bisdom Den Bosch, Br. Linus, overste van Voorburg. Veleu kwamen ter receptie hun gelukwen- schen aanbieden. CHRISTELIJKE BOUWVAK ARBEIDERS-ORGANISATIES. Het vierde congres. Op 4 September hield te Mariënbad, in Tsehecho-Slowaküe, bovengenoemde bond zijn vierde congres, waaraan een bestuurs-vergade- ring, den vorigen dag gehouden, was vooraf gegaan. Aanwezig waren vertegenwoordigers van Duitschland, bouwarbeiders en schilders; Bel gië, bouwarbeiders; Zwitserland, bouwarbei ders en schilders; Tschecho-Slowakië, (Duitsch-sprekende gedeelte) bouwarbeiders; Elsas-Lotharingen, bouwarbeiders; Nederland, R. K. bouwvakarbeidersbond en Ned. Chr. bouwarbeidersbond. Door bijzondere omstandigheden konden Oostenrijk en Hongarije geen vertegenwoordi gers zenden, terwijl van Polen bericht was in gekomen, dat men zich op 1 Januari 1931 wensehte aan te sluiten. De verslagen van het secretariaat en den penningmeester werden goedgekeurd. Het eer ste bevatte belangrijke gegevens omtrent ar beidsvoorwaarden, ledentallen, gehouden be stuursvergaderingen, enz., terwijl uit het twee de bleek dat de financieele toestand als bevre digend kan worden aangemerkt. Het ledental bedroeg op 1 Juli 1928, 85155, terwijl dit op 1 Juli 1930, 107514 bedroeg. Een voorstel van den R. K. bouwvakarbei dersbond tot het stichten van een jfropaganda- fonds werd in dezen zin aanvaard, dat het be stuur volmacht ontving, om een extra-heffing op te leggen, Indien naar de meening van het bestuur, hulp in een of ander land geboden was of nieuwe contact-punten worden gelegd. Een voorstel van den Ned. Chr. bouwvakar beidersbond, om gegevens Inzake de jeugd organisatie te verzamelen en deze den aange sloten honden te doen toekomen, werd even eens aanvaard. Het kartelverdrag werd opnieuw hernieuwd. Door den heer Serrarens werd een zeer in teressante inleiding gehouden over: de betrek kingen tusschen de vakinternationalen en de internationale organisatie van den arbeid. Op deze inleiding volgde een zeer belangwekkende discussie. Tot leden in den bestuursraad van het In tern. Chr. Vakverbond werden benoemd de hee ren Wiedenberg en Schaafsma. GEEN LEGESHEFFING OP OPENBARE INZAMELINGEN. Een ministrieel schrijven. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, heeft aan Ged. Staten der onderscheidene provincies het vol gende schrijven gericht: Naar mij wordt medegedeeld, zouden som mige gemeentebesturen, op grond van be palingen in de desbetreffende plaatselijke verordeningen, leges heffen ook van beschik kingen, waarbij aan besturen van instellingen van weldadigheid toestemming wordt verleend tot het houden van een openbare inzameling. Ik zou bet op prijs stellen, indien uw college de aandacht van de besturen der ge meenten uwer provincie voor zooveel noodig erop wilde vestigen, dat het ingevolge het bepaalde bij art. 85 der Armenwet niet ge- j oorloofd. is leges te heffen van besehikkin- gen krachtens art. 15 dier wet; dat derhalve bepalingen in gemeentelijke verordeningen omtrent legesheffing niet van toepassing kun- j nen zijn bij openbare inzamelingen door in- j stellingen van weldadigheid. WESTLANDSCHE BELANGEN. De Commissie van Westlandsohe Belangen, bestaande uit de burgemeesters der Westl. ge. meenten en bet dag. bestuur van Bond West. land, heeft besloten zich nogmaals tot Ged Staten van Zuid-Holland te wenden in ver band met den zeer onvoldoenden toestand, waarin de Loozerlaan in de gemeente Waterin gen verkeert. jjfc. Commissie zal zich verder in verbinding dSeBshi met het gemeentebestuur van Den tiaag om bespoediging te krijgen van de maatregelen, die noodig zijn om voor het drukke verkeer van 't Westland op Den Haag een ruimer en veiliger entrêe tot de stad te verkrijgen, dan de gevaarlijke Loosduinsche- weg tliaas biedt. OUDERS PAST OP UW KINDEREN. Gisteren werd te Maassluis gearresteerd zekere A. v. L., verdacht zich schuldig te heb ben gemaakt aan het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige kinderen, welke ongeveer 9 jaar oud waren. De gearresteerde was voor enkele maanden ontslagen uit het Huis van Bewaring, waar hij voor een derge lijk feit straf had hekomen. Te Britswerd (Fr.) is het 4-jarig zoontje van de weduwe A. R. bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Te Finsterwolde is het lijk opgehaald van den 19-jarigen Jurjens, die Dinsdag bij het ploe gen met zijn tractor in de bermsloot reed en onder de machine terecht kwam. Niemand had het ongeval gezien. NA HET VLIEGONGEVAL BIJ LOOSDRECHT De burgemeester van Loosdrecht heeft tot de Commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schellingwoude het verzoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 Novem ber de watervliegtuigen niet meer te doen dalen op den z.g. Eerste Plas, doch hiervoor den Loen- derveenschen plas te nemen en wel op 300 M. afstand van den daar gevestigde badinrichting. Vonken, vlammen, vuur Kartetsen knette ren Een ratel-roffel van mitrailleurs aan beide zijden, gedaver en lawaai, ziedaar, geachte lezer, de aanvang van Brittanje's nieuwe voetbaltijdperk. Schier louter bliksem flitsen, die het firmament van den voetbal-trans in laaien gloed zetten, die dezen hemel, waar naar duizenden staren, in felle kleuren maalt, rood, violet en purper. De ouverture was vorige week reeds gestart met een dof gerommel. Dien eersten dag was de spanning er al. Drie Londen-elubs wonnen gladweg Aston Villa, geweldige beroemdheid, kraakte een opposant tot splinters Een Hollandsch jochie keepte in Arsenal's goal De Hotspurs scoorden acht doelpunten, het gedegradeerde Everton stuwde omhoog, Alec Jackson wou verhuizen.... het was alles klinkklare copy voor een pers-insect als uw niet-onderteekenende. Het eerste geknetter was hoorbaar. Toen kwamen er midden in de we°k een serie matches, die de stelling bevestigden, dat dit seizoen reeds direct met hoogspanning kon worden tegemoet gezien. Arsenal won z'n tweede uitmatch met dezelfde cijfers als z'n eerste (41) en weer was Keyzer de man, waarvan de bladen moesten getuigen: „a great discovery Chelsea toog naar Newcastle en boog weliswaar het hoofd met 10, omdat Newcastle natuurlijk terdege was ingesteld op het houden van Gallacher, Chelsea's Sehotschen schutter, maar dien avond boekte Newcastle nota bene een nieuw record wat betreft het aantal toeschouwers op een weekdag, te weten ril niet, lezer 68.000 Men peinze daar over na. Conclusie: Chelsea, herrezen, was de nieuwe „drawing card" van de League. Chelsea bofte zelf óók, want de bezoekende club krijgt steeds 20 pet. van de recette. Meer boffen nog de clubs die Chelsea gaan bezoeken, vanwege het percentage. Verder scoorde Jackson op dienzelfden Woensdagavond weer de twee eenige goals voor Huddersfield. Daar Jackson, gelijk in de laatste Cup-matckes, ook thans in Hudders- field's wedstrijden weer alle goals scoorde, nog i wel van de rechtsbuitenplaats, heeft de directie hem eindelijk op z'n wensch maar centervoor geplaatst, zoodat de groote man de verhuis plannen voorloopig heeft laten varen. Dat was dus het resultaat van Woensdag. Men beidde ongeduldig den Zaterdag daaraan volgende. Deze bracht Arsenal, waarnaar eveneens aller oogen staren, nan den top. De Arsenal boekte hot derde achtereenvolgende succes, thans binnen eigen kanteelen, door Leeds United met 31 te slaan. De Londenaren betraden het veld onder een storm van applaus, wijl ze, als Cup-houders, weer zoo treffend goed waren gestald. Er bleken ruim veertig duizend kijkers te zijn. En toch kregen dezen niet datgene te zien waarnaar men verlangend bad uitgekeken, want do thuisclub voor- vaartsen speelden slechts zeer zwak aanvals- voetbal, en hadden een harden dobber om door de stugge Leeds-defensie heen te breken. Het was Lambert's verdienste een groot aan deel te hebben in alle drie goals. Ongepolijst als deze centervoor is, bij is een opportunist van het eerste water en elke kans is een doelpunt. In do achterhoede haperde heel wat, en het was maar een geluk dat ook het vijftal uit de Leeds-linie niet bar schotvaardig was, want de durver Keyzer kon nu zijn fort, op een exceptie na, in ongeschonden staat bewaren. Hij kreeg gc»?n gelegenheid zijn talenten, zoo geapprecieerd door het publiek, te toonen. Wat zoo noodig was Maar tusschen alle bedrijven door leiden de Londenaars. De vonk is er, de spanning stijgt Vooral omdat roemruchtig Aston Villa hen op den voet volgt. Daarvoor moest de Villa Zaterdag West Ham slaan, geen kleinigheid, wanneer we bedenken dat West Ham midden in de week een tegenstander met 71 ver pletterd had. Doch het gewijzigde Villa-team maakte op z'n beurt korte metten met de Hammers, door middel van een zeseen-zege. En alle eer ging naar Waring, de jonge aan valsleider, die vier goals scoorde en zijn totaal voor drie matches op negen bracht, voorwaar een keurige prestatie. Daardoor turen meteen de schijnwerpersvan 't belang stellend voetbalvolk naar de beide leiders: Arsenal en Aston Villa. Beide drie gespeeld en drie gewonnen, doelsaldo respectievelijk 113 en 124. De nek-aan-nek-race is begonnen. Voetbalvuurwerk leverde ook Cbelsea. Er was eens 'n tijd dat Chelsea uitsluitend pul- nulde, één-nulde of één-éénde. Dat was de tijd toen Chelsea's aanval „en bloc" eere-lid was van de Non-Scorers-Associationdat men erover peinsde om het doel der tegenpartij maar liever niet meer te voorzien van netten, om dat ze niet werden benut. Een van de lam lendigste schouwspelen van Londen was eeu Chelsea-voorwaarts te zien pogen te scoren, omdat hij er langer over deed dan Capablanea over 'n zet. Vijandelijke keepers nestelden zich in die dagen gemakkelijk in een hoek van de goal in de „dolce far niente"-positie en wer den dan minder gestoord dan aan de diverse huiselijke haarden. Het moet zelfs zijn voor gekomen dat een keeper, na een middagje non-keeping tegen Chelsea, uit z'n elftal gezet werd wegens gebrek aan routine. Dat is blijkbaar uit. Chelsea heeft zich, na vele vergeefsche pogingen, opnieuw gerang schikt onder de „upper twenty-two" en een goal maken is thans niet meer 'n bof, 'n toeval, 'n treffer of 'n uitgeschoten been. Ze hebben zelfs, zooals u weet, voor de somma van 180.000 -twee binnenspelers uit het Schotsche internationale elftal geëngageerd met het ver zoek om de doelpunten ter wereld te helpen. En of Zoodoende kwam het dat Zaterdag op Stamford Bridge, ondanks de concurrentie van het immer zegepralend Arsenal, toch nog tien duizend menschen meer waren dan op High bury. Die uitgebreide familie van kijkers kreeg waar voor haar centen, want er werden acht goals gescoord. Doch Chelsea kreeg eigenlijk nog méér waar voor de aan het team gespen deerde ponden terug, want ze boekten een recette van bijna 3000. „Chelsea getting their money back" luidden dan ook de head lines. Het was ook zoo. Met zestwee ging Manchester United eraan en vijf van de zes goals werden gemaakt door het pas-optredende Schotsche duo Gallacher— Cheyne. Aan den anderen kant van Gallacher stond Andy Wilson, ook 'n Schot, die een paar jaar geleden door Chelsea werd gekocht voo" zesduizend Pond, zoodat het binnen-trio, zooals het daar stond, ,bij elkaar 21.000 Pond had gekost. Prosit Maar enfin, soit. In ieder geval had Manchester's achterhoede geen cent in te brengen tegen deze wiggel-waggels, die overal waren, waar de Manchester-defensie net was geweest, zoodat zij altijd den bal vrij kregen toegespeeld. Hun voetbal leek akelig een voudig. Voor deze meesters was het ook een peule-schilletje om de vijandelijke backs te doen tippelen van het kastje naar den muur, en dit trio is in staat een gooi te doen naar de suprematie der afdeeling, naar Arsenal's kroon. Arsenal moge dan een All-Star-Linie hebben, Chelsea heeft een Super-Star-Binnen- trio Het begon met een verkeerd afgeschoten vuurpijl. Wel had Chelsea In de eerste minuten het doelwit bijkans geraakt, doch de eerste treffer viel tegen alle verwachting binnen het Chelsea-fort, toen de achterhoede teveel met het leder ping-pongde, en Reld van Manchester 't ding in de touwen priemde. De 55.000 keken elkander in vertwijfeling aan en men bekwam eerst van den schrik toen de kleine glibber- paling, in casu Gallacher, plotseling uit een koppeltje Manchestenaren te voorschijn kwam om de partijen gelijk te maken. Het ventje, wiens lengte omgekeerd evenredig is aan z'n transfer-fee, dook kort daarna te tweeden male ergens op en Chelsea leidde. Leidde tot de rust. Daarna was het Cheyne's beurt om twee goals te maken, nadat de kleine man hem als een waardig piccolo-tje het leder op een presenteer-blaadje had aangeboden. Toen deed de half-baek Townrow, blijkbaar omdat hij destijds ook nog al duur was geweest, de deur dicht met een vijfde goal. Zoo scheen inder daad het einde te wezen, doch ziet, vijf minuten voor tijd kwamen de tegenstanders nog eventjes in het front en uit een algemeenen aanval werd een tweede goal geboren, waarvoor Speuce zorgae. Toen maakte Cheyne, hij wijze van tegenbeleefdheid, maar meteen het halve dozijn vol met een perfecten schuiver. En daar „zes-goals-voor-Chelsea" sinds Cromwell niet meer was vertoond, staken de heeren managers van de Chelsea Football Club Ltd. direct een versche sigaar op, zoo van drie shilling per stuk, wat nog niks is vergeleken bij den prijs van 'n binnentrio, en werd er in de directie lounge een flesch Heidsieck Monopole ontdaan van de kurk, wat een knal gaf waar zelfs Hugh Gallacher van schrok. En in dien tusschentijd kwam de Non- Scorers-Union in spoedeisohende protest-ver gadering bijeen Noor het Engelsch van GRAY NICK Vertaling van Jac. J. SCHOON 55) Ween niet, mijn kind.... maak mij toch het afscheid niet zwaar, smeekte de stervende Zoek kracht in het gebed.... 8tel je vertrou. wen op God en gehoorzaam sleeds 'aan Zijn heilige geboden. En wanneer je zelf eens op het ziekbed ligt uitgestrekt, gelijk ik, op het punt uw ziel aan haar Schepper terug te geven en den laatsten adeim uit te blazen, dan zult ge, evenals ik, kunnen zeggen: Mijn reis door het leven was aangenaam en voorspoedig, doch gezegend de ure, waarop ik mijn bestemming bereikte. Dokter Day had Clara's hand gegrepen en hield die in de zijne' geklemd. Hij zweeg thans en vergenoegde zich, zijn gediefd kind met een blik van de innigste teederhetd aan te zien. Het vele spreken had hem vermoeid, zijn hoofd viel op zijde en hij verzonk in een rustigen 6luimer, waarin hij geleek op een engel des vredes, die ICara scheen te bewaken. Het nu en dan opflikkeren der laatste levens krachten, afgewisseld door een steeds meer en meer toenemende afmatting, duurde nog tot den avond. Toen eindelijk de zon haar laatste stralen in de kamer wierp, legde de dokter Day zijn hand op het hoofd zijner dochter en sprak fluisterend zijn zegen over haar uit. Vervol gens sloot hij wederom de oogen en prevelde met nauwelijks verstaanbare stem: Heer, in uwe handen beveel ik mijnen geest. £e onsterfelijke ziel had haar boeien afge. schud en vrij van de aardscbe banden steeg zij opwaarts naar die sferen van het eeuwige licht. Clara's vader was niet meer, maar zijn gelaat behield nog dien vreedzamen glimlach, die hem in zijn leven aller harten had doen winnen. XXV. OOG IN OOG. Clara beschouwde gedurende eenige oogen- hliikiken het dierbaar gelaat baars vaders. Hij slaapt weder, fluisterde ze, terwijl zij dezen zoogenaajmiden slaap als een goed teeken be schouwde. Mijn lief kind, zeide mistress Rooke ern stig, uw vader is in den hemel. Laten wij voor hem bidden. Een koude huivering deed de de arme wees rillen. Dood!.,.. Zou hij dood zijn? riep zij uit. En met wijdgeopende oogen wierp zij een laatsten blik op het lijk en viel bewusteloos erop neer. Mistress Rocke en de andere vrouwen die nog aanwezig waren want toen dokter Day lag te zieltogen had men alle d-itenstboden binnengelaten droegen de bewustelooze zoo voorzichtig mogelijk de kamer uit, terwijl Tra verse bij den overledene achterbleef, om de laatste plichten aan hem te vervullen. Toen Clara uit haar bezwijming ontwaakte, liet zij zich geheel en al door haar wanhoop meesleepen. Tot aan het laatste oogenhlik had zij de hoop gekoesterd, dat haar dierbare vader nog wel in het leven zou hlijven. Het scheen haar onmogelijk, dat zij hem nu reedis zou moeten verliezen en daarom was de smart in haar binnenste thans dee te vlijmender, en de jammerkreten, waarin zij uitbarstte, klon ken nu des te wanhopiger. Dokter Day werd begraven in den graf kelder, welke hij in zijn park op een met ceders en cypressen begroeiden heuvel, voor zijn eehtgeuoote had laten houwen, en wier stoffelijk overschot daar dan ook rustte. Op den marmeren steen, ter rechterzijde van den ingang in den muur gemetseld eu die den naam van den overledene benevens de data van zijn geboorte en overlijden bevatte, liet Traverse de woorden bijtelen: Zie hemelwaarts daar woont zijn ziel! Als onze lieve Clara hierheen komt, zoo dacht hij, dan zullen deze woorden haar moed geven en troosten. De dag, welke op de begrafenis volgde, werd door Clara, dio zich volkomen uitgeput ge voelde, op haar kamer doorgebracht. Zij had zooveel geweend en zooveel geleden, dat er een soort van afgematheid, van volslagen zwakte was ingetreden, zoodat zij thans op de sofa lag en sliep. Mietrees Rooke waakte bij haar. Om de zachte sluimering van Clara niet te storen, wenkte Traverse zijn moeder, hem in het aan grenzend vertrek te volgen, daar hij haar wilde zeggen, dat hij naar Staunton moest om er eenige formaliteiten te vervullen, welke de wet bij sterfgevallen voorschrijft, Ik zal tegen den avond weer terug zijn, moederlief, zeide hij. Intusschen dient ge toe bereidselen te maken, om den voogd van Clara te ontvangen, die ongetwijfeld reeds spoedig zal komen. En wie is die voogd, beste Traverse? vroeg mistress Rocke. Een bloedverwant, een oom van Clara, zooals dokter Day mij zeide, antwoordde Tra verse. Maar, lieve hemel, hoe is het mogelijk! riep hij uit, door de opgewondenheid, de zenuw achtige drukte en droefheid der laatste dagen ben tk heelemaal zijn naam vergeten! Doch dat komt er niet op aan. Aangezien onze edele vriend hem koos, zal hij zeer zeker, een ach tenswaardig man zijn en bovendien heeft hij immens enkel 'maar het vermogen van Clara te Ibekeeren! Zij zelf blijft, overeenkomstig de uiterste wilsbeschikking kaars vaders, hier op Willow-Heights bij u wonen, en dat zal mij een ware troost zijn als ik eenmaal weg en ver van hier zal zijn. Het arme kind! zuchtte mistress Rocke, zij zal althans in mij een tweede moeder vin den, die het eerlijk en oprecht met ham* meent! En in mij een echtgenoot, die haar op de handen zal dragen, veegde Traverse erbij, ter wijl hij zijn moeder een kus gaf en zich daarna verwijderde. Martha keerde weder naar Clara terug. De jonge arts was nog geen twee uur ver trokken, toen mistress Rooke door het geratel van een rijtuig, dat voor het huis stilhield aan de komst van den voogd werd herinnerd. Zij verliet het nog steeds slapende meisje, om den bezoeker te ontvangen. Nauwelijks in het salon gekomen, opende een neger de deur, om een vreemdeling binnen te laten. Mistress Rooke keek even op en sloeg dan in vrouwelijke isohuchteriieid de oogen neer. Wat zij met dien vluchtigen blik had ge zien was een heer van hooge gestalte en met zeer bleek gelaat. Een zwarte baard, zwart haar, een smaakvolle kleeding en flink op treden was alles, wat zij zoo oppervlakkig aan den vreemdeling had opgemerkt. De deur sloot zich achter den vreemdeling en deze stapte thans op mistres Rocke toe tot midden in liet vertrek. Hij maakte een buiging voor haar en stond op het punt haar aan te spreken, toen de tweevoudige kreet: Kolonel Lenoir!.... Marbha Rooke!.... wederzijds het pijnlijke van het onverwachte wederzien te kennen gaf. Mistress Rocke week, door een opwelling van diepen afschuw geleid, tot in den versten hoek der kamer terug. Kolonel Lenolr bleef staan. Zelfs hij, de koele, berekende man had eenige seconden noodig om zich te herstellen. Hij was echter de eerste, die van zijn verbazing be kwam en vlug met zichzelven eens, welke rol bij hier moest spelen, verbrak hij het zwijgen, dat tot dusverre tusschen hen geheerscht had. Martha Rockeen dat hier In dit huis? zeide hij. Bij den hemel, op deze ontmoe ting was tk niet voorbereid! En gij zelf, Martha? vervolgde hij op teederen toon, gijzelf schijnt mijn bezoek niet te hebben verwacht Uw bleekheid, uw achteruitwijken, zijn spre kende bewijzen van uw verrassing en schrik. O mijn God, mijn God! zuchtte mistress Rocke in stilte, dit is de man, dien dokter Day tot voogd van Clara benoemde? Zij drukte de eene hand op baar luid kloppend hart en hield de andere naar den kolonel uitgestrekt, als om hem af te weren. Desnietemin trad hij nog meer nader, ja, hij ging zelfs zóó ver, haar uitgestoken hand te willen vatten. Kolonel Lenoir! riep de ongelukkige vrouw uit, waar het niet, mij ook nog in dit huis te beleedigen! Hoe, Martha! zeide de kolonel op kalmen toon, waaraan hij een min cf meer smartelijke uitdrukking wist te gever, gij wijst de hand af, die ik u ter verzoening rijk? Kunt gij een beleediglng, welke ik, dirr hartstocht verblind, u bijna twintig jaar geleden aandeed, nog altijd niet vergeven? Moet, wat in jeugdige onbezon nenheid geschiedde, den man van rijpen leeftijd dSe zijn afdwaling diep betreurt, nog altijd verweten worden? Inplaats van te antwoorden wierp mistress Rocke een blik vol verachting op den kolonel, dien zij maar al te goed als een volleeTd hui chelaar kende, om aan zijn ttetuigiug van berouw geloof te slaan. O, Martha, vervolgde hij, wees toch niet zoo wreed, zoo onbuigzaam jegens dengene, die immers slechts uit liefde misdreef. Uw be koorlijkheid vernam mij destijds het ver mogenom de slechtheid van mijn handelwijze i in te zien. Noch voor u, noch voor mij de ge volgen mijner vermetelheid overwegende, deed ik dien onzaligen stap, welke mij, sedert dien tijd, reeds meer dan één slapeloozen nacht heeft bezorgd. Zou niet juist op u, in zekeren zin, de verplichting rusten, mij te vergeven, nadat eerst door de 'hartstocht, welke gij in mij deed ontbranden en daarna door het berouw, dat op mijn vermetelheid volgde, mijn leven, om zoo te zeggen, voor goed vergiftigd werd? Mistress Rocke- wilde het vertrek verlaten om niet langer deze taal te moeten aanhooren, doeh kolonel Lenolr trad haar in den weg. Neen Martha, riep hij met de hartstoch telijkheid van een hwintigjarig-en jongeling, blijf, o, blijf hder, en spreek dat eene woord der verzoening uit! Zeg mij, dat gij mij niet meer haat, laat mij 'n minzaam lachje der vergeving op uw edele trekken zien! Wees edelmoedig, Martha, eu niet langer boos op mij om een. vergrijp, waaraan gijzelf de halve schuld draagt. Kolonel Lenolr, antwoordde eindelijk mis tress Rocke, terwijl zij zich met geweld be- heersobte, op de eerste plaats moet ik u op merkzaam maken, dat ik gewoon hen mistress Rocke genoemd te worden. Gij betuigt mij uw berouw, kolonel, en voert tevens een taal, die mij opnieuw kwetst. Vergeet niet andermaal, dat Ik de echtgenoote ben van majoor Warfield eu de moeder van een zoon, die het slechts aan uw laagheid te danken heeft, dat zijn vader hem niet erkennen wil. Gij vindt mij hier in dit huis als dienstbare, terwijl ik op Wav- fieldshouse als meesteresse moest troonen. Gij vindt mij door kommer en verdriet vermager* dat alles, kolonel Lenolr is uw werk én en wilt, dat een toevallige ontmoeting, waarbij gij de gunstige gelegenheid aanvat om mij uw zoogenaamd leedwezen te betuigen, mij vol- - inde zou zijn om alles te vergeten (Wordt wrrplgdï,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7