DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. IEEFJ: 53ste JAARGANG DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 No. 15824 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 „KATHOLIEK LEVEN" SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT UIT KETHEL DE BASILIEK TE OUDE^BOSCH DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Der drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN Zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. BIJ DEN AANVANG VAN HET SEIZOEN De winter gaat weer komen en met den winter komen ook weer de lange, donkere avonden. De lange avonden, diie uitstekend kunnen worden benut, doch ook dikwijls wor den misbruikt. Benut vooral door de jongelui, om hun kennis aan te vullen en te versterken o£ een geheel nieuwe studie te beginnen. Benut ook, door die avonden door te brengen in een ae- zelligen, huiselijken kring. Maar misbruikt, door het slenteren langs de verlichte straten, door veelvuldig cafébezoek, misbruikt ook door het doorbrengen van den tijd in allerlei bios copen. Hoeveel jongelui zijn er niet, die in die lange, donkere avonden geen raad weten met hun tiid en dan hun toevlucht nemen tot allerlei nutte- looze en zelfs ook tot ongeoorloofde vermaken? Zeker er zijn er genoeg die dien tijd gebrui ken voor studie en noeste vlijt, doch ook zij willen wel eens een avond verpoozing en zij willen dan niet zitten in een hel verlicht café, waar men niets hoort d»n rumoerige stemmen en glazengerinkel of staren naar een flitsend doek met een smakelooze rolprent. En die jongelui, de eersten en de laatsten hebben dringend behoefte aan een amusements- vereeniging. Echter ook niet aan een vereeni- ging met amusement alleen, neen het moet een vereeniging zijn met een veelzijdig karakter, een vereeniging die vermaak biedt, zonder den goeden smaak te bederven; en een vereeniging die tegelijk werkt aan de verheffing van het moreel, liet geestelijk leven. En zoo'n vereeniging is er. Die vereeniging heet: „Katholiek Leven", Daar, jongelui van den midden- en beteren stand want die hebben we hier voornamelijk op het oog daar is uw plaats op een langen winteravond. Eens per week wordt U daar een prettigo avond geschonken. Want „Katholiek Leven" heeft een veelzijdig karakter: zij werkt aan den opbouw van den geest; zij biedt ook ge zellige plezierige avonden. Op de vergaderingen zullen leerzame en interessante lezingen U bezig houden En hebt U idee zelf een praatje te houden over een onderwerp waar U van houdt, welnu „Katholiek Leven" reserveert een lieelen avond voor 17. Verlangt U oplossing van een of ander on derwérp," dat U bezig houdt, breng het in do vergadering van „Katholiek Leven" ter tafel, het wordt voor U uitvoerig behandeld. U kunt uw standpunt verdedigen en uw vreedzamen tegenstander' van repliek dienen. En om de andere week houdt „Katholiek Leven" clubavond. Daar kunt U naar hartelust biljarten, kaarten, musiceeren en wat U nog meer zoudt kunnen verlangen. Dat al biedt U „Katholiek Leven". Daarom, Katholieke jongelui van den mid den- en beteren stand, sluit U aan bij deze fri3sche, gezonde vereeniging. Op 19 September a.s. wordt de algemeene Vergadering gehouden. Twee weken later, op 3 October, is dan de eerste ledenvergadering, waar een der ledeu een praatje zal houden. Komt U dan eens kennismaken met „Katho. Hek Leven". Wij zijn er zeker van, dat die kennismaking U zal bevallen en U trouw bezoeker blijft van de vergaderingen en van de clubavonden. Denk er dus aan, op Vrijdag 3 October de eerste lezing. ■\Vij verwachten veel nieuwe bezoekers! K. L. Het adres van den secretaris luidt: Hoog straat 180. DE NOORDMOLENSTRAAT Vanwege den Raad van Bedrijfsauto-houders in Nederland schrijft men ons; Bij schrijven van 16 April van dit jaar mocht de B. b. N„ Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Schiedam toezegging ontvangen, dat in den onhoudbaren toestand van de NootJ- molenstraat aldaar verbetering zou worden go- bracht. Die toestand is zeer slecht omdat de kaai-muren wegzakken, waardoor de straat afschuift. Helaas is de'toegezegde verbete, mg tot nu toe uitgebleven; de B. B. N. heeft zich andermaal tot het gemeentebestuur van Sc.V>- dam gewend om dringend spoedige verbetering in den toestand van de Noordmolenstraat te brengen. NAAR RAEPHORST MET HET C. A. B. Vandaag hebben weer 14 gebrekkige kinde ren met het C.A.B. 'n autotocht gemaakt naar Raephorst. Het weer bij het vertrek prachtig en beloofde alle goeds. Er waren zes auto's welwillend afgestaan door de heeren A. Karis, A. Hoek, A. Jurgena, en de fa's Singelse en Co„ v. d. Eist, en Go. en de garage Uniiue. Van de Koemarkt werd onmiddellijk naar Delft gereden, waar het plaatselijk comité zich bij de file aansloot. Dezen heer werd niet met Rotterdam meegereden. Op Raephorst werden de kinderen onthaa'd en vergast op liedjes van mevr. Antoinette van Dijk. r Maar dat moest een geheim blijevn! MUZIEKUITVOERING Het stedelijk muziekkorps, directeur li. H van Vleuten, geeft op Woensdag 17 September 1930 des namiddags ten 8 ure een muziekuit voering in de Plantage. Het programma Is als volgt samengesteld; 1 Vieux Camerades, Marsch T. Telke 2 Ouverture Tempelweihe Keler Beis 3 La Gitana, Wals, u; Bucalossi 4 Fantasie madame Butterfly g. Puccfel 5 Intermezzo Sinfonico, P.Mascagni 6 Die Wachtparade kommt R. Eilenberg 1 Over the top, marsch, H, Ciosby. HERMES-D.V.S. Naar wij vernemen wordt onderstaande cir culaire naar de leden enz. van Hermes D. V S. verzonden. Aan H.H. Ledeu, Donateurs en Ouders van Juniorleden der Vereeniging Hermes D. V. S, Mijne Heeren. In eenige bladen verscheen onlangs een In gezonden Stuk van den heer D. Ris Jzn., waarin getracht werd, de vereeniging Hermes-D.V.S. in een slecht daglicht te plaatsen. Wij achten het verkeerd, dat vereenigingszaken behandeld worden in couranten en zullen dan bok geen Ingezonden Stuk terugschrijven. Wij geven de voorkeur eraan, ons door middel van deze circulaire direct tot onze leden en donateurs te wenden. Genoemde heer Ris was voorzitter onzer ver eeniging, maar werd op de algemeene vergade ring, die 6 Sept. jl. in Schiedam werd ge houden, door een met overweldigende meer derheid van stemmen aangenomen motie van wantrouwen tot nederlegging van zijn bestuurs functie gedwongen. Reeds op die algemeene vergadering gaf hij van zijn verbolgenheid blijk; thans schrijft hij op boosaardige wijze over toestanden in de vereeniging, zooals zij onder zijn voorzitterschap hebben bestaan, maar die door het tegenwoordige bestuur ge lukkig in weinige c'agen volkomen ko-nden worden gesaneerd. In zjjn Ingezonden Stuk schrijft de heer Ris over een commissie die tot taak had, de oorzaken op te sporen van eventueel in de ver eeniging bestaande wantoestanden Het rapport van deze commissie werdt door den heer Ris geprezen als het resultaat van een degelijk onderzoek, trouwens de namen der commissie leden waarborgden tevoren een ernstig en nauwgezet onderzoek. Wat de lieer Ris echter vergat te vermelden is, dat naar het eenparig oordeel der drie commissieleden de beschuldi gingen, die tegen twee gewezen bestuursleden waren ingebracht, juridisch niet konden wor den bewezen geacht. De betrokken dignitaris, sen hebben zooveel liefde voor hun vereeniging getoond,, dat zij niettemin alle twee inmiddels voor het lidmaatschap hebben bedankt, niet op grond van de tegen hen geuite aantijgingen, maar om Hermes D. V. S. niet verder in moei lijkheden te brengen en in het vertrouwen, dat de stappen, die zijzelf intusschen genomen hebben om de beschuldigingen volledig te weer leggen, spoedig de waarheid aan het licht zul len brengen. Deze handelwijze valt ongetwijfeld méér te loven, dan de pogingen van den heer Ris en van eenige met hem bevriende heeren om onze vereeniging in discredlet te brengen. Wij staan U borg ervoor, dat onzerzijds niets zal worden nagelaten om het welzijn te ver zekeren van onze spelers en, in het bijzonder, van onze junior-leden. Er wordt geen wedstrijd en geen enkele oefening gehouden zonder dat één of meer bestuursleden daarbij tegenwoor dig zijn. In ons streven naar alg-eheele zeker stelling van het welzijn van al onze leden worden wij krachtdadig bijgestaan door onzen trainer en door eenige vooraanstaande oudere spelers, die den goeden naam, welken zij in geheel Nederland genieten, zeer zeker niet in de waagschaal zouden leggen, indien zij niet volkomen ervan overtuigd waren, dat het welzijn der werkende leden en juniorledeu op onze terreinen absoluut verzekerd is Wij vertrouwen, dat U deze plechtige ver klaring van het bestuur wel zult willen aan vaarden. Mocht het onwaardig geschrijf van den heer Ris (waar boos opzet klaarblijkelijk ten grondslag ligt) toch nog eein spoor van twijfel bij U achter blijven, dan verzoeken wij U niet te aarzelen, ons bericht te zenden. Wij zijn dan gaarne bereid U te bezoeken en U mondeling zooveel mogelijk alle inlichtingen te verstrekken, die U nog zoudt wenschen te ontvangen. Met de meeste hoogachting verblijven wij. (w.g.) Het Bestuur van Hermes-D.V.S. J. NORDLOHNE. P. V. K. KAPPELHOF. Mr. P. VAN BOCHOVE J. G. JACOBS. H. J. SCHEFFERS. J. v. d. GRIEND, Vijverhofstr. 105, Rotterdam. RUKSWERKVERSCHAFFINGEN Het aantal personen dat gisteren van hi<w opnieuw naar de Rijkswerkverschaffingen -er. trok bedroeg voor Eenerveld 43 en voor Witte, veen 88. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 12—14 September 1330 GEBOREN: Daniël, z. van L. Hamerslag en M. A. Gommel, Heerenstraat 39 lacobuu Ge- rardus Maria, d. van P. J. M. Meijer en W. V. M. A. C. van Dijk, Warande 26 BarLholo- eus z. van A. M. van de-n Berg en A. Af. van -ler Toorn, Simt Pietersteeg 5 Hendrieus Jo. iaa- nes Jacobus, z. van h. J. J. Hen anus en V Heezen, Lourens Costerstraa-t 21 -- Agatha, d, van A. J- Hertog en C. van Gerven, V lila- straat 30 Wouteraa Elisabeth, d. van i' J- Hoenderkamp en B. c. Dohrn, Groenelaan 39 Marie, d. van W. J. H. Hendriks en A. Grmr.c- weg, Stationstraat 2 Maria Theresia, c. mn A. J. Buckers en A. M. H. Verbraeken Velle- veststraat 16 Een als levenloos aangegeven kind van J. Korpel E. van Sliedregt, Lekstraat 50. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 15 September. Aangekomen: Engelsch m.s. Athelregent van Huil; Griekoch s.s. Zannis L. Cambanis van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahavens.s. Zwartewater met papierhout van Archangel in de W ilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 September. Vertrokken: Franseh -s.s. Ardeshir naar Abadam; Engelsch s.s. Glamorganshire naar Middlesborough; Grieksch s.s. K. Tistakis naar Cardiff; Dee-nsch s.s. Danmark naar Hamburg; Grieksch s.s. Polymnia naar Swansea; s.s. Parklaan naar CrdiffDuitsch s.s. Magdenburg met stuk goederen naar Antwerpen; Braziliaaosch s.s. Ruy Barbosa met stukgoederen naar Hamburg; Noorsch s.s. Formica naar Duinkerken. VAN HET KANTONGERECHT Zitting van 15 September Aanrijdingen-kroniek Op deo Rotte-rda'msclhisntweg onder OversJhie heeft op 19 Maart j.l. een botsing plaats gehad tusschen twee motorrijders. De Hollander J. K. was tegen 'n Duiteciher gebotst. En de laatste •had 'n heel groeten mond opgezet en „er werk van gemaakt". De schuldige was er intusschen nog het slechtst afgekomen. Hij werd met een hersenschudding opgenomen. Dit had tot ge volg, diat (hij zich van de aanrijding niets meer wist te hertamemen. Daarom had h-ij 'n verde diger meegebracht: mr. N. C. van MasLrigt uit Rotterdam. Als eerste getuige werd gehoord H. Groene- veld, die op de plaats des omhieils met 'n pro- viainidlwagentje stond. Deze vertelde dat de Dutiisoher achter 'n Amiova-toerwagen raed. Bij het kruispunt ging dis auto-bus linksaf en die motorrijder wilde dien-zelfden weg volgien. Toen hij echter den wegwijzer zag staan, bezon hij zich en ging recht door. Op dat oogeoiblïk naderde uit Rotterdam J. K. mist 'n vaart van ongeveer 50 K.M. Deze w-ebk plotseling naar links uit en reed den ander in de flantk aan. De kantonrechter vroeg aan get. „Heeft de Dultschier nog wat tegen u gezegd, na het ongeval? Of versta je geen Duitsch?" „Duitlsclh, mieneer? Ik ban blij t.oe, dat ik Hollandsch versta". Getuige schrok blijkbaar van de vermetele veronderstelling van den kantonrechter. Nadat 'n viertal andere getuigen waren ge hoord, achtte de aimbtisnaar het ten laste ge legde bewezen en eis-chte 'n geldboete van 25 sn-bs 10 dagen hechtenis. De verdediger trachte met behulp van een situtatie-foto de onschuld van verd. aan het liciht te brengen. Ten aanzien van een opmerking van den ambtenaar, dat verd. met een veel te groote snelheid heeft geraden, merkte de verdediger op, dat 'n groote snelheid dikwijls zelfs onge- lurlkücén kan voorkomen. De kantonrechter veroordeelde J. IC. tot 15 of 3 dagen. Op (lenzelfden weg was A. A. die daar met 'n handkar liep, aangereden door 'n vracht auto. Deze haalde -te weinig uit en bij het pas- eeeiren we-rd A. gegrepen. De wagen kantelde en kwam in de sloot terecht. Getuige W. R. had met den chauffeur van den auto en het slachtoffer getracht den wagen uit de «loet te trekken. Dit was echter niet gelukt en de vrachtauto reed daarop door. De zaa.k i3 aangehouden tot 29 September. A. J. G. was op den Rotterdamisohendijk, bij het Rood© Hek, met zijn bespannen wagen plotseling de trambaan overgestoken, juist toen er 'n wagen van lijn 8 nadierde. De bestuurder, remde uit alle macht, doch kon 'n botsing niet meer voorkomen. Verd. was niet verschenen en nadat de tram bestuurder en 'n andere ooggetuige waren ge hoord, werd hij veroordeeld tot 20 of 10 dagen. Oo 'n regenachtige® avond fietste mej. G. J. E. wit Vlaai-dingen den Rotterdamschem Dijk uit; in de eene hand haa.r stuur, in de andere haar paraplu. Bij het pompstation -bad juist 'n dijkdoorbraak van de opspuiting plaats gieh'ad, zo-odat de dijk ondier water stond. Die plas wilde de juffrouw vermijden en er om heen rijden. Op het zelfde oogembliik naderde echter achter haar 'n vrachtauto. Ze keerde van den schrik terug en reed door den donkeren plas. Midden in dien pool haalde de auto haar in en ze werd nog juist door het achterste gedeelte van den wagen geraakt, waardoor ze met haar fiets in dén modder viel. De auto, een hoiutwagen van de fa. van Sitolk. reed door. De juffrouw keerde naar Schiedam terug waar ze onderdak zotf.it bij den vrachtrijder v. d. Bos^ Haar fiets was geheel vernield en zij leed een schade van 100. De chauffeur is veroordeeld tot 5 of 5 dagen. Hors d'csuvre Allereerst kwam de man van de Vlaard-ing- ecihe sigarattenaftitomaat weer voor hot koperen hokje. U wast wel, dóe automaat, die niet werkte en toch eigenlijk ihesl goed werkte. Want aj'js de automaat aan dan muur wei gerde de begeerd© waar 'n pakje Pirate af te laveren, dan had men 'n kwartje onder het raam van dan schoe-rsalon te schuiven en het volgende cogenltolik ikrwam dan 'n hand t,e voorschijn met het geiwenschte artikel. Die hand behoorde toe aan den zoon van den kapper, die daar achter het opgeschoven raam had past -govat. Dit was 'n lerende automaat, die onfeilbaar zeker functioneerde, die nooit het kwartje teruggaf. Maar zulke automaten worden op Zondag niet geduld in Vlaardingen en de kapper moest dan ook voor zijn sneed© daden boeten. Eerst werd echter nog de „automaat" gehoord, de 15-jarige zoon van verd., en ook de jongen die dén automaat gebruikte. Deze verleide, dat het iin geheel Vlaardingen bekend was, dat je bij eventueel defecte automaten altijd bij den kapper terecht kwam. De automaat heeft den kapper 10 gekost of 5 dagen zitten. De landbouwer L. P. uit OversdMe had over dien weg een koe vervoerd, welk© aan mond- en (klauwzeer leed. Verd. meende dat het beest genezen washij had echter de ziekte vens'Cihijniselien niet waargenomen. Ongeluk kigerwijze had de veldwachter dit wel gedaan en dat was voor P. noodlottig geworden Het vervoer van die koe heeft hij moeten betalen met 25 of 5 dagen. De handelsreiziger Chr. v. D. uit Rotter dam had in de Dorpsstraat te Overschie zijn auto voor 'n winkel geparkeerd en had des wege 'n verhaal gekregen. Toen hij zei, dat bij reclame-materiaal moest uitladen, meende de veld,wachter, dat dit ma-ar „reizigers-smoes- cieis" waren. Hij is veroordeeld tot 2 of 1 dag. Op het terrein van H. L. B„ alhier, loopt 'n gevaarlijke hond, die al héél wat moord aanslagen op zijn geweten heeft. Toen het beest onlangs weer iémand gebeten had, (werd het vastgelegd; sindsdien heeft B. echter drié aangiften van diefstal moeten doen. Dus heeft bij het dier maar weer losgelaten. Nu is het een eigenaardig verschijnsel, dat de perso-on, die nu gebeten is, 'n rekening kwam brengen. Teen dis eigenaar dan oolk ibeweerde, dat die hond volstrekt niet gevaarlijk was, vroeg de kamtonreohter of het dier er somis op afge richt was, om alleen scliuldeischers naar de keel te vliegen. De hond heeft z'n haas cp onkosten gejaagd ten bedrage Van 3. De wijnhandelaar P. V. van hier, heeft bier verkocht aan 'n meisje van 14 jaar. Verd. I e woerd e niet te weten, dat dat niet mocht. Hij moest z'n onwetendheid duur betalen: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. In Maasland wenen twee sc,hippere, die steeds ruzie mist elkaar hiebhen. Als re elkaar dwars kunnen zitten zullen ze het niet laten. Zoo had de eene, H. S„ de schuit van schipper G. M. verivaaOd, zonder toestemming van den laatste. S. zei, dat de ander datzelfde ferit al zoo dik-wij'is met zijn schuit bedreven had, doch had hij alles lankmoedig liad aangezien Hij is r..u veroordeeld tot 5 of 3 dagen. Daarna werden de rollen omgekeerd en stond M. terecht, omdat hij z'n schuit had rcmeerdj.oi 'n zeer lastige plaats, waar nie mand koi passeeren. Hij verteWe toestemming te hebbet?'van den burgemeester, maar 'n bewijs uaarvaa'Ston hij niet tooneu. 't Kostte hem 8 sul-de^l Da zeeman J. G. uit Vlaardingen was cp zekeren avond dronken, 'geweest, tenminste, dat Ktcbö', in de dagvaarding. Hij zelf was het c-r lang niet mee eens. Kantonrechter: „Bon je op dien dag dron ken geweest?" „Verd.:'Ja, dat zeggen ze, ik struikelde over 'n stoep en toen zelen ze dat Ik dronken was." „Wat had je allemaal gedronken?" „Nou, 'n paar glaaesies water". Do kantonrechter gaf hem den goeden raad, nooit meer water te drinken en veroordeelde ham tot 10 boete of 5 dagen. Intusschen ikeeik da kantonrechter met bezorgd gezicht naar da klok, waar de kleine wijzer al naar d'e vijf zakte. Er moest spoed achter gezet worden. Verd C. v. d. B. bad liniks van den weg gereden !n Vlaardinigan. Verd. bekend© onmiddellijk, zeker met het oog op den tijd. De ambtenaar: Ik acht het (bewijs geleverd en verlang dat verd. wordt veroordeeld tot 5 boete óf 3 dagen. De kan tonrechter: Dan veroordeel ik verd. tot 5 of 3 dagen. Daarop kwam verd. schuchter: Mag ik mis schien nu» wat zggn. „Goed", mieiemdie de ambtenaar, „dan zullen we bet spelletje neg 'ms overspelen". Ein hij eischte, en toen vend, gezegd bad, wat helm op het hart lag, werd hij veroordeeld tot drie gulden. Haastige spoed Voor den verdachte hier echter wel Drie paarden van C. K. waren brutaal over de afscheiding van het land heen ge komen en liepen op zekeren middag kalm op den Vlaardlngerddjik te grazen. Ook deze aaak was spoedig afgehandeld. K. is veroordeeld tot 3 of 3 dagen. Eindelijk was de laatste klant aan de beurt. P. v. K. alhier had naaiden en andere negotie verkocht zonder dat hij 'n vergunning had. Hij zette 'n lang pleidooi op. en beweerd© dat hij geien vergunning noodig had, want „de koophandel was vrij". Het was een gelhoren redenaar en de kantonrechter liet hem eerst maar uitrazen, misschien wel, omdat het toch de laatste „klant" was en misschien ook we', omdat het hem niet gelukte or een wocrl lusBchie® te krijgen. Eindelijk slaagde hij er in, verd.'s woorden vloed te stuiten en verordeelde den „koopman van den vrijen handel" tot 3 boete of 3 dagen (hechtenis. „ST. CHRIt 'PHORUS" „St, Christophorus" h-o"dt ook dit jaar weel een cursus in eerste hulp bij ongelukken. De cursus zai staan onder leiding van dr. J. J. de Maeyer en op den eersten Vrijdag in October aanvangen. Men kan zich aanmelden aan hei secretariaat der vereeniging, Schio f DE HANZE De R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze houdt Donderdag in het gebouw van den R. K. Volks-bond -een alg-emeene vergadering. Ter sprake zal onder meer komen de te houden winkelweek en de te voeren wintercampagnc. Door de Schiedamsche Burgerwacht werd met twee vijftallen deei genomen aan den Gewestelijken schietwedstrijd te 's Graven- hage. Hoogste korpsschutter in at'd. O. scherp II was de lieer II. Kruining (portret van H. M. de Koningin in zilveren lijst). Ie prijs personeel H. Kruining; 2e.prijs F. Rechters; 4e prijs N Selier. DEMONSTRATIE ARTA-PAN Gistermiddag heeft de fa. L'. Kamp, Hoogstr. 128, alhier, in Musis Sacrum een demonstratie gegeven met een nieuw soort kook- en braadpan, die een enorme brandstofbesparing geeft. Deze pannen, waarvan de ,,Arta-pan" de voornaamste is, zijn uitvindingen van de Sigg's Zwitsersche aluminiumfabriek. In de Arta-pan worden drie gerechten tegelijk op stoom gekookt, hetgeen een enorme brand- besparing beteekent. Bovendien gaat door koken op stoom slechts een heel klein gedeelte der voedingswaarde verloren. De firma Kamp is de vertegenwoordigster voor Schiedam, van deze Arta-pan; daar kan men ze bezichtigen. Een reclame-auto van de fabriek heeft giste ren een tocht door de stad gemaakt en gramo- fooinmuziek ten beste gegeven. Gisteravond ia de demonstratie herhaald. VOETBALVEREENIGING G. T. B. In 'n dezer dagen gehouden vergadering van de voetbalvereeuiging G. T. B., de club bestaande uit het personeel der Technische Bedrijven, alhier, is de heer A. Theijs tot secretaris ge kozen. DE KAASVERGIFTIGING Ten huize van de familie v. d. T. aan de Wattstraat, is gistermiddag het 11-jarig zoon tje plotseling ziek geworden. Hij moest braken en was half bewusteloos. In den laten avond knapte de jongen weer op. De jongen had des middags kaas bij zijn brood gegeten en deze moet vermoedelijk vergiftigd zijn. De politie heeft de kaas in beslag genomen, teneinde ze door den keuringsdienst te laten onderzoeken. Dr. Ris verleende geneeskundige hulp. ONVOORZICHTIG Aan den politiepost Broersvsst is gister middag verbonden de 11-jarige H. de J. van de Groote Markt, die een diepe wonde aan zijn rechterpink had bekomen, doordat een hém passeerend meisje, hem een rietje uit de han. den trok. WEGVERBETERING De asfalteering is thans weder over een groot gedeelte van den Schiedamsclien weg doorgetrokken. Waar vorigen winter is ge bleken dat het geasfalteerde gedeelte te rond lag, wat bij gladheid vaak een groot ongerief teweeg bracht, is hiermede thans bij de uit voering rekening gehouden. Binnenkort zal ook een aanvang worden gemaakt met de verbetering van de opritten bij den onbewaakten overweg. De opritten, welke tengevolge van de ophooging van de spoorbaan SchiedamVlaardingen in minder gunstigen toestand zijn gekomen, zullen ter weerszijden verzwaard en verlengd "worden. ST. RADBOUD Op de jongstleden gehouden vergadering van de R. K. fanfare St. Radboud, werd besloten dat donateurskaavten voortaan geldig zullen zijn voor beer en dame en dat in het komende winterseizoen de donateursavonden steeds op Zondag zullen plaats hebben. EEN GOUDEN FEEST Onthulling van een Kruis langs den weg DE KERKELIJKE TIERING Men meldt ons uit Oudenbosch: Het gouden jubileum werd met plechtigen kerkelijken luister gevierd. Een triduum riep de parochianen eiken avond om zeven uur ter kerke, naar de geestdriftige predikaties van den Zeereerw. Pater H. de Greeve S.J. In het schemerige donker der met palmen en bloemen versierde Basiliek kwam de verlich ting van het hoogaltaar prachtig uit: om het H. Sacrament een aureool van eleetrisehe lamp jes, geflankeerd door de jaartallen 18801930 en bekroond door een schitterende diadeem. Zondagmorgen nadarden vele parochianen tot de H. Tafel. Om 10 uur werd een Pontificale Hoogmis opgedragen door den Hoogeerw. Heer D-om. Thom. Schoen, Abt der Abdij van Bornhem. (B.) Op zeer verdienstelijke wijze werden de litur gische gezangen hierbij uitgevoerd door het kerkkoor, onder leiding van den Eerw. Broeder T'neodardus. Na deze kerkelijke plechtigheden had een druk bezochte receptie plaats in de pastorie. Om 3 uur had de plechtige onthulling, over dracht en inzegening van „het Kruis langs den weg" plaats. Bij deze gelegenhe' 1 meende de parochie van Oudenbosch, in navolging van an dere parochies in West-Brabant, een blijvende herinnering te moeten stichten aan deze schoo- ne dagen in den vorm een een openbare blij vende uiting van geloof, een Christusbeeld langs den weg. Om -drie uur toog een lange stoet van parochianen met kleurige vaandels en onder stichtende muziek van processiemarschen, dooi de harmonieën Philocalia en Eendracht, naar het Oudland. Deze stoet werd geopend met een zestal garde d'honneurs te paard en een groote groep maag dekens, die allen bloemen meedroegen. Door dijkgraaf H. Rubbens, voorzitter van het comité tot vestiging van bet Kruis, werd nu een treffende openingsrede gehouden, tijdens welke het kruisbeeld werd onthuld en waarin hij namens het comité het beeld in eigendom over droeg aan de parochie. Het kruisbeeld is een kunstwerk uit de ate liers van den beeldhouwer van de Capelle. Door den Z.Eerw. heer Dom. St. J. de Wit, pas toor der Basiliek, werd in een hartelijke toe spraak, het geschenk dankbaar aanvaard, waar na do HoogEerw. Heer Prelaat de inzegening van het kruis verrichtte. Nadat vervolgens het kerkkoor, versterkt door Oudenbosch' Mannenkoor, den lofzang „O, Salutaris Hostia", had uitgevoerd, nam de bur gemeester, P. J. A. Hoeks, het woord, om hulde te brengen aan de initiatiefnemers en dank te zeggen aan allen die aan het totstandkomen van het kruis hadden bijgedragen. Vervolgens had de bloemenhulde plaats, waar door de voet van het kruis weldra onder de bloemen bedolven werd, terwijl door een kinder koor een loflied gezongen werd, waarna ten slotte de Weleerw. Pater H. de Greeve S.J. een geestdriftige feestrede uitsprak, waarin hij Oudenbosch feliciteerde met deze prachtige aanwinst van openbaar katholiek leven. De plechtigheden werden toen gesloten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen", dat door Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Westelijke tot Zuide lijken wind, half of zwaar bewolkt tot betrok ken, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.44 tot 's morgens 6.08. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van bet afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. IC Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. IC. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 33 J/2 uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaai- bewerkersbond ,,St Eloy1', Gebouw R. K. Volks bond. Dinsdag 16 September. Ledenvergadering ,,Hoogs(traatbelangen". Ge. bouw Musis Sacrum. Aanvang half negen. Vergadering R. K. Vereeniging E.H.B.O, St. CbHstophorus. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 17 September. Opening Winterprogramma R. K. Vrouwen bond. Lezing door pastoor Möller over het Hooglied. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang kwart over acht. Donderdag 18 September Ledenvergadering R. K. Mddden,standsver- eeniging De Hanze. Bovenzaal R. K. Volks bond. Aanhang half negen. Vrijdag 19 September. Jaarvergadering R. K. Propagandaclub „SL Clemens", Parochiehuis. Aanvang na het Lof. Algemeene vergadering „Katholiek Leven". Bestuursverkiezing Hotel Beyersbergen. Aan vang half negen. Zaterdag 20 September. Bazar O. B. K. Gebouw Musis Sacrum". Zondag 21 September. Bazar O. B. K. Geopend van 2 tot 11 uur. Maandag 22 September. Algemeene vergadering „Schiedam-West", Cor- nerhouse) Rubensplein. Aanvang acht uur. Bazar O. B. K. Geopend van 2 tot 11 uur. Vrijdag 26 September Vergadering R. K. Vereeniging E.H.B.O. St. Christophorus. Lezing door dr. J. J. van de Velde. Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 28 September. Nationaal concours van de mondharmonica- vereeniging „Excelsior". Gebouw Musis Sa crum". Aanvang 12 uur. 19 Sept.: Groote Kerk, Orgel voordracht, J. H. BesselaaT Jr., 8 uur. 20 Sept.: Groote NuftsEaal, viool-récftal Bronislaw, Huberman, 8 uur. Bioscopen; Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 18 dezer in: Roxy; Royal; Corso (voor volwassenen); Grand Théatre (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen)Luxor (voor volwassenen) Oostertheater. D a g e 1 ij k s: Tivoli-schouwburg, Stapper revue, 8 uur. SCHIEDAM, 16 Sept. Officieele noteerfng van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn j Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. alle aanwezigen, spontaan en enthousiast, werd meegezongen. Het slot van de geheele, zoo prachtig ge-' slaagde feestviering, werd gevormd door een Pontificaal Lof met plechtige processie en Te Deum

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1