Al Is uw Naaimachine nog zoo goed 't Is de Pfaff die 'f beter doet Een taptoe met „gevolg" Algemeene hulde aan onze Vorstin Nieuwe Koelie-ordcimantie. Malversaties WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 ERNSTIGE INCIDENTEN Strijd tegen pornografie Het nieuwe parlementaire jaar WEER EEN INVAL IN EEN BOEKENWINKEL STEMMEN BIJ VOLMACHT VIJF DAGEN BIJ DE VLOOT. Anti-Fapistische actie te Hoogeveen HET KATHOLIEKE HOOFD DER OPENBARE SCHOOL WEGGEDREIND K. R. O. EN KINDERCOURANT AARDAPPELMEEL IN HET BROOD NAAR AANLEIDING VAN EEN KWESTIE OVER EEN KIP.... Toen men genoten had van de muziek, kwam de groote moeilijkheid 'N STROOM, DIE NIET TE STUITEN WAS De Hagenaars en vele niet-Hagenaars, die vanwege, de plechtige opening der Staten- Generaal en den vaandelgroet in de Residentie vertoefden, hebben gisterenavond de zeldzame gelegenheid om een groote militaire taptoe te hooren, niet ongebruikt gelaten. Het was een feestelijke drukte in de stad en tienduizenden stroomden naar het groote, historische Plein 1813, waar de taptoe zou worden gehouden. De politie had alleen den kant van de Nassau- laan als doorgang gehouden. Verder was er een klein stukje van het plein open in een hal ven cirkel. Zoover men overigens zien kon, was geen plaatsje onbezet. De taptoe maakte een overweldigenden in druk en de fakkels verhoogden door hun geheimzinnig licht de plechtige avondstemming. Het publiek wist het gebodene op hoogen prijs te stellen. Na verscheidene nummers klonk een luid applaus. Na afloop heeft de Minister van Defensie de kapelmeesters gecomplimenteerd en ook de vice- admiraal Jager en de generaal Röell betuigden hun dank. Een aftocht met hindernissen Nadat het laatste nummer ten gehoore .was gebracht, kwam de voor de politie zoo moei lijke taak in de opeengepakte menschenmassa ruim baan te maken voor het afmarcheeren der diverse corpsen. Met behulp van de politie-ruiters slaagde men er in een geul te maken vanaf de Sophia- laan tot de Alexanderstraat, doch nauwelijks was het corps Mariniers, hetwelk zijn weg door de Alexanderstraat via de Parkstraat naar de Laan van N. O.-Indië zou nemen gepasseerd of de menigte drong er achteraan en vormde zich van weerszijde tot een kluwen van men- schen, waarin elke beweging onmogelijk bleek, In de Alexanderstraat kregen velen, vooral de vrouwen en meisjes het te kwaad. Een twee tal meisjes geraakten door het hevig dringen bewusteloos. De Transport-colonne van het Roode Kruis, welke ter plaatse een post had opgesteld, kon de beide slachtoffers, die er gelukkig niet erg aan toe bleken te zijn, spoedig de noodige eerste hulp verleenen. Het kostte nog al moeite de opdringende nieuwsgierigen van de plaats van het ongeval verwijderd te houden, doch ook hier bleek slechts één politieruiter in staat te zijn de noodige orde te kunnen handhaven. De patiënten werden spoedig in een aangren zend perceel binnengedragen waar hun verdere hulp werd verleend. Ook in de richting van de Javastraat ont stond een ontzettend gedrang. De Kapel werd door politie-ruiters beschermd, maar nauwe lijks was het sein tot den afmarsc'n gegeven of de politie hief elke afzetting op. Van alle kanten drong het publiek op om achter de muziek aan te loopen. Hierbij ont stond een geweldig tumult. Vrouwen en kinde ren gilden en riepen om hulp. De duizenden, die door de afzetting zoo lang waren vastgehouden drongen echter meer en meer op. Eensklaps konden enkelen zich niet meer staande houden en vielen op den grond. De stroom was niet meer te stuiten en het resul taat was een kluwen van menschen, die over elkaar heen rolden. Eindelijk kwam de massa tot. staan, doordat tientallen burgers en militairen een phalanx gevormd hadden. Het bleek, dat velen lichte verwondingen hadden afgeloopen. Voor zoover nagegaan kon worden was er echter niemand ernstig ge kwetst. In alle richtingen verspreidde zich langza merhand de menigte, terwijl de, trams let terlijk werden bestormd. Zeer velen gaven dan ook het wachten aan de halte's op, daar het niet mogelijk was een plaatsje te bemachtigen. DE ARBEID HERVAT Een stroom van interpellaties De Senaat heeft nota genomen van de presi dentieels waarschuwing om in de discussies vooral de noodige soberheid te betrachten. Dat mhg gezegd de heeren herhalen wel eens te veel wat in de Tweede Kamer voldoende is gezegd. Dr. Wibaut uitte, als vanouds, zijn bezwaren tegen het formeele adres van antwoord op de Troonrede. Maar toen het op stemmen aan kwam, verklaarde de Senaat met 32 tegen 12 stemmen dit adres te willen behouden. Alleen twee vrijz.-dem. leden steunden de socialisten. Om half vier kwam de Tweede Kamer bijeen om, na van minister de Geer de Rijksbegroo- ting voor 1931 in ontvangst genomen te hebben, over te gaan tot de verkiezing van een voor zitter. Onder leiding van mr. Marchant namen de heeren Krijger, Jac. Vos en Bierema, binnen het stenografenhekje als stem-opnemers plaats en controleerden den inhoud van de groene bus waarmee de stembriefjes werden ingezameld. Onderwijl zagen wij de communisten de Vis ser en Wijnkoop in zeer vriendelijk gesprek de heeren schijnen dus weer gezworen kame raden. Ook de heer A. B. Kleerekoper was na een vol jaar afwezigheid weer verschenen, maar maakte op ons nog een zeer invalieden indruk. Zijn ziekte schijnt dezen afgevaardigde zóó te hebben geknakt, dat hij zich, steunend op den arm van een vriend, moest voortbewegen. Zooals verwacht, werd voorzitter mr. van Schalk met overweldigende meerderheid bij eerste stemming herkozenvan de 96 uitge brachte stemmen, behaalde hij er S5, mr. Heems kerk 2 en mr. Schokking 1. Er waren 8 blanco stemmen w, o. vermoedelik die van de domi nees Lingbeek, Kersten, Zandt en de heeren v. Dis, Braat, Floris Vos, Wijnkoop en L. de Visser. Als tweede voorzitter werd de heer Schaper herkozen. De soc.-dem. afgevaardigde behaalde echter slechts 63 va.n de 94 uitgebrachte stem men 22 stemmen gingen direct over op den a.r. mr. Beumer, die dan ook tot derde voor zitter herkozen werd met 62 van de 93 uitge brachte stemmen. Een incident, dat veel vroolijkheid teweeg bracht, had plaats bij de eerste verkiezing, toen de voorzitter constateerde, dat enkele leden die gestemd hadden, de presentielijst hèt contróle-middel niet hadden geteekend. De schuldigen schoten dadelijk toe en onder hen bevond zich, blijkbaar tot aller verbazing monseigneur zelf, het oudste zittend lid van de Kamer. Donderdag zal de Kamer beslissen over enkele interpellaties. De heer Vliegen wenscht te spreken over de Maastrichtsehe relletjes de heer Cramer, naar aanleiding van het rap- port-Hillen, over het Digoelkamp, en ir. Albarda over de radio-censuur. Natuurlijk bleef de communist niet achtet ook de heer de Visser zal over Indië praten, indien de Kamer het toestaat. Het is een druk begin in den aanvang van het zittingsjaar. VAANDELGROET OP PRINSJESDAG Esn zeer schoon effect voor het vroolijke zonlicht tusschen het groen der bloemen HET HULDEBETOON DOOR HARE MAJESTEIT OP HOOGEN PRIJS GESTELD Prinsjesdag had men uitgekozen voor den nationalen vaandelgroet aan H. M. de Konin gin, die bedoeld was als een algemeene hulde aan onze Vorstin ter gelegenheid van Haar 50sten verjaardag. Deze keuze scheen niet slecht, omdat tienduizenden uit den lande op dien dag de Residentie bezoeken en reeds daar om groote belangstelling kon worden ver wacht, maar ook omdat de ruim 20.000 dames en heeren, die aan de huldebetuiging zouden deelnemen, nu tevoren in de gelegenheid wa ren den Koninklijken stoet te aanschouwen op zijn weg van het Noordeinde naar het Bin nenhof. Zoo begaven zich, eenigen tijd nadat de Koninklijke stoet aan het paleis Noordeinde was teruggekeerd, duizenden naar het Malie veld, waar de opstelling met de vaandels plaats had. Niet minder dan 414 vereenigingen en bon den namen aan de huldiging deel, te zamen vertegenwoordigd door ongeveer 20.000 per sonen, gekomen zijnde van Noord en Zuid, van Oost en West. Onder de corporaties waren 42 zang- en 21 muziekvereenigingen. Voorop gingen de Harmonie der N. V. Hollandsche Kunstzijde-Industrie uit Breda en „Sursum Corda" uit Vlaardingen, waarna volgden de Kon. Vereeniging „Oranjebond" en de Bond van Rotterdamsche Oranjevereenigingen „Voor Oranje en Vaderland''. Hierachter volgden 1500 zangers en zangeressen. Op een versierde auto reed vervolgens het bloemstuk mede, dat H. M. zou worden aangeboden. Het bestond uit het Nederlandsche wapen, geflankeerd door een oranje en een rood-wit-blauwe vlag, op een veld van oranje-rozen staande, waarop tevens een boek met de jaartallen 1880-1930. Het wapen, de vlaggen en het boek waren van bloemen. De vertegenwoordigers der overige vereeni gingen marcheerden hierachter, ingedeeld naar de verschillende provincies. Circa half drie zette de lange stoet zich in beweging om in een vroolijk tempo naar het Huis Ten Bosch op te marcheeren langs Kerkpad, Laan v. Nieuw-Oost-Indië, Bezuidenhout, Huis Ten Bosch. Langs den weg en ook langs de paden in het Bosch stonden dichte rijen toeschouwers. De politie had echter voor een ruime afzetting zorg gedragen zoodat de orde geen enkel oogenblik verstoord werd. De schier eindelooze stoet maakte, belicht door het vroolijke zonlicht tusschen het groen der bloemen een zeer schoon effect. Een aar dige afwisseling vormden de honderden gym nasten in hun witte costuums, de vendel- zwaaiers in hun typische kleeding en de pad- vindsters in haar kleurige uniformen. En het waren niet alleen de jongeren, die zich de moeite van dezen marsch getroostten. Zoo wa ren er o.a. de oudstrijders en vele ouden van dagen, die zich achter het vaandel hunner ver eeniging hadden geschaard en er den pas in hielden. In de achterhoede vormden padvinders onder leiding van den agent-instructeur Ernst een ruitergroep. Hoewel in flink marschtempo werd voort getrokken liep het reeds tegen half vijf voor de laatste groep bij het Paleis in Het Bosch arriveerde. De weerbaarheidskorpsen der studenten uit Leiden en Utrecht posteerden zich bij wijze van eerewackt voor de vleugels van het palels. Op het voorplein merkten wij den burgemeester op, die den stoet opwachtte. De bloemenhulde voor de Koningin werd op het bordes geplaatst. Toen begon de opstelling der deelnemers, die wel een 20.000 in getal bleken te zijn. Het was 10 minuten voor half 5 toen het slot van dein etoet op het plein arriveerde. De heer Ter Hall had hij deze regeling ook de leiding. Vooraan eto-nd het vaandel opgesteld van „Het Vader land Getrouw" te Rijswijk. Toen de Koninklijke Familie onder donderend hoera op het hordes van het paleis had plaats genomen, werd door het koor van alle aan wezigen het Wilhelmus gezongen, begeleid door 18 muziekkorpsen en onder leiding van den heer P. H. Kwakernaat, oud-kapelmeester van het korps van het 6e reg. inf. te Breda. Hierna inspecteerde de Koningin de studentein-eere- wacht en onderhield Zij zich eenigen tijd met de commandanten dier korpsen. De heer A. C. Verbeek, voorzitter van het comité, bood vervolgens H. M. het bloemstuk aan, waarop door een 1300-tal dames en hoeren het „Koninginnelled" werd gezongen voor deze gelegenheid gedicht door den heer H. den En gelsman te Middelburg en getoonzet door den heer A. J. de Maare te Rotterdam. De laatste dirigeerde zelf. Vervolgens was het woord aan den heer G. Kruis uit Rotterdam, die liet zingen en zelf dirigeerde „Hulde aan H. M. de Koningin'', woorden van Johanna Breevoort en muziek van den heer G. Kruis. Hier begeleidde de Vlaar- dingsche Harmonievereeuiging „Sursum Corda" De heer Kwakernaat besteeg daarna opnieuw den dirige-ntenstoel en leidde onderscheidene muzieknummers van de corpsen tezamen. Nadat eenige Brabantsche vendelzwaaiers hun vaardigheid hadden getoond, kon het défilé beginnen. Even na 6 uur was het défilé ge ëindigd. De Koningin heeft toen allen leden van het Comité hartelijk dank gebracht en verzocht dien dank over te brengen aan alle deelnemers en deelneemsters. H. M. zeide zeer getroffen te zijn door de groote deelneming en had dit huldebetoon, dat echt nationaal was geweest, op hoogen prijs gesteld. „NEDERLAND EXPRESS''. Het Agentsohap der N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het ms. „P. C. Hooft", hetwelk 19 September a.s. van Genua zal af varen, Donderdagmorgen, 18 dezer, zal ver trekken van Rotterdam (Maas) te 8.16 uur. Vertrek van 's-Gravenhage (S.S.) te 8.47 uur. En de politie heeft succes gehad Den Iaatsten tijd legt de politie een buiten gewoon loffelijke activiteit aan den dag in haar strijd tegen de pornografie. Gistermiddag heeft zij een met succes bekroonden Inval ge daan in een boekhandel die gevestigd is op den N. Z. Voorburgwal te A'dam. Het was de politie bekend geworden, dat de eigenaar van deze zaak pornografische lectuur verkocht. Gis terenmiddag verscheen 'n inspecteur met 5 rechercheurs van de centrale recherche in den winkel en trof daar inderdaad zulke geschrif ten aan. Ze werden in beslag genomen en naar het hoofdbureau getransporteerd, evenals de eigenaar van de zaak, tegen wien proces-ver- baal werd opgemaakt. Even later deed de politie een inval in een perceel in de Rosmarijnsteeg, waar deze boek handel een opslagplaats heeft. Hier trof men den geheelen aanzienlijken voorraad „Schund" aan. De politie heeft hier een goeden slag ge slagen. BALANS VAN HET INVALIDITEITSFONDS Noch een tekort, noch een overschot Zooals gemeld is de balans van het Invali- dlteitsfonds per 31 December 1924 verschenen. In actief en in passief beloopt de balans een bedrag van ruim 1 milliard gulden. De sluit posten vormen een zekerheidsreserve van 63 millioen en een algemeene reserve van 4 mil- lioen gulden. Het fonds blijkt dus noch een tekort, joch een overmatig overschot op te leveren. De berekening der voornaamste balansposten berust volgens de toelichting grootendeels op de statistische ervaring, welke in het eerste vijfjarig Ijdvalc werd verkregen. MILTON SILLS, t De bekende filmacteur Milton Sills is op 48-jarigeu leeftijd tijdens het tennisspelen plotseling aan hartverlamming overleden. Voor 1 Januari te regelen Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, het volgende jaar te houden, zij de aandacht ge vestigd op de bepalingen der Kieswet, waarbij het stemmen bij volmacht wordt geregeld. Het desbetrefende artikel luidt: „De kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk, of althans gedurende bet gedeelte van het jaar waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezers lijst hij voor komt mits zijn afwezigheid, Indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aidU3 werkzaam is, een of meerma len in die gemeente terugkomt, als regel tel kens langer dan drie dagen duurt. Mede Is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen, de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het vorige lid gestelde voor waarden, als haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn". De formulieren, om in aanmerking te komen bij volmacht te mogen stemmen, zijn van 15 September tot en met 31 December 1930 ver krijgbaar aan de gemeente secretarie, afd. „Al gemeene Zaken", Annastraat 16 kamer 8 van 914 uur (des Zaterdags van 912 uur.) De inlevering van deze formulieren moet plaats hebben vóór 1 Januari 1931 en niet eerder dan 1 October 1930. Hierbij moeten worden overgelegd voldoende bewijzen, waaruit blijkt, dat de verzoeker ln de termen valt, om bij volmacht te mogen stemmen. Op na 31 December 1930 ingeleverde formu lieren kan volgens de wet niet worden be schikt. Deze zullen terzijde worden gelegd. MEJ. M. J. VAN DER PIGGE. t In den ouderdom van 72 jaar is in de Maria- stlchting te Haarlem overleden mej. M. J. van der Pigge, wonende te Haarlem, en sinds lange jaren bestuurslid der Sint Elisabethsvereeni- ging. DE MANOEUVRES Een uiteenzetting door vice-admiraal Quant Hellevoetsluis, 15 September 1930. Met vlotte zeemanshartelijkheid ontving vice- admiraal Quant hedenavond de vertegenwoor digers der Nederlandsche pers, die zich in groo- ten getale in het rustige Hellevoetsluis hadden „gelegerd" ter bijwoning der op handen zijnde Vlootmanoeuvres. In een openhartige uiteenzet ting verklaarde hij den stand der beide par tijen en de situatie der schepen, die aan de manoeuvres deel nemen. Een en ander slechts tot nadere oriëntatie der journalisten, met ter publicatie, daar de vijand deze gegevens even tueel zou kunnen benutten. Besloten werd, dat gedurende de manoeuvres lederen dag een communiqué zal worden ver strekt en eerst na afloop ervan begint de eigen publicatie. Bij deze manoeuvres, die gehouden worden in de omgeving van Voorne, Beierland en Goe- ree en Overflakkee, wordt uitgegaan van de volgende veronderstelling. Een vijandelijke macht, aangeduid als de Rcode Partij, heeft, oprukkend over onze Zui delijke grenzen het gebied van Zeeland en Bra bant tot aan het Hollandsch Diep-Maas bezet. Het veldleger der Nederlandsche strijdkrach- en, die kortheidshalve worden aangeduid als de Blauwe Party, heeft zich achter de Maas moeten terugtrekken. Op Goeroe bevindt zich een zwakke bezetting van blauwe troepen, ter wijl ook Tien Gemeten bezet is. Zwakke roode troepen zijn op het Zuidelijk deel van Overflakkee geland en hebben Oolt- gensplaat bezet. Op Goeree en Overflakkee be vindt zich geen artillerie, op den Brabantschen wal alleen eeulge roode veldbatterijen. Ds stelling Hellevoetsluisden Briel is eveneens zwak bezet door blauwe strijdkrachten: op Zuid-Beveland bevinden zich blauwe reserve roepen, waarbij artillerie is ingedeeld, terwijl voorts enkele blauwe batterijen (kunstgeschut) zich bevinden nabij de haven van Numansdorp, Hoek van den Kwak en Rockanje. De oorspronkelijke betonning der vaarwaters is door Blauw weggenomen, terwijl overal de oorlogsbetonning Is gelegd. Evenwel Is Rood blijkbaar ouder deskun. dige leiding, er in geslaagd, deze oorlogs betonning aan te vullen, zoodat de geheele vaarweg van de Oosterschelde tot Oost Helle gat woer volledig betond is, terwijl tusschen Dintelsas en Helschehaven geleide lichten zijn waargenomen, om ook des nachts het bevaren van het Oost Hellegat mogelijk te maken. De roode partij, vastgeloopen tegenover de Maas, tracht het Zuidfront van de vesting Hol land te forceeren. Blauwe vliegtuigen hebben geconstateerd, dat veel transportmateriaal van de roode partij op de Ooster-Schelde is samen getrokken en dat op de Westerschelde en Oosterschelde roode lichte kruisers, kanon- neerbooten torpedojagers en mijnenvegers aan wezig zijn. De blauwe partij heeft opdracht een even tueel® landingspoging op Voorne of Beierland tegen te gaan. De algemeene leiding der manoeuvres berust bij den vice-admiraal L. J. Quant, aan wien zijn toegevoegd de kapitein-luitenant ter zee J. C. M. Warnsinck, F. W. Coster en J. T. Furst- ner en de luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschy, adjudant. Partijleider van rood is de kapitein ter zee M. H. van Duim en van blauw de kapitein ter zee C. Rtthl. De blauwe partij is samengesteld uit strijd krachten, waarover ook in een werkelyken oorlog zou kunnen worden beschikt, terwijl de verschillende schepen, waaruit de vijandelijke partij bestaat, scheepstypen van vreemde vlo ten voorstellen, welke voor het beoogde doel in werkelijkheid te verwachten zouden zijn. De vice-admiraal met zijn zetel zetelt te Hel levoetsluis. Men meldt ons B. en W. van Hoogeveen hebben aan het Ka tholieke Hoofd der Openbare school in het Noordon van Hoogeveen zooals men weet, besloten de ouders demonstratief om de kinde ren van de hoogste klassen, die door hem on derwezen werden, thuis te houden een ziekte verlof verleend tot 8 November e.k. In de plaats van het hoofd is een niet-Katholiek onderwijzer tijdelijk belast met de waarneming van het hoofdschap. De ouders zenden nu hun kinderen weer naar school en men wacht op de dingen, die komen zullen. Vermoedelijk heeft de actie tegen zijn per soon dat hoofd geheel overstuur gemaakt, zoo dat hij tijdelijk ziju werk heeft moeten staken. Hij zal er tegen op zien weer beter te worden, want hij weet, dat dan het spel weer beginnen gaat, en dat men in Hoogeveen niets zal na laten om hem het leven onaangenaam te ma ken, daar men nu eenmaal er niet aan denkt zijn kinderen te laten onderwijzen door een Katholiek Hoofd. LEIDSCHE 3 OCTOBERFEESTEN EN OP KOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN Een nieuwe legerorder Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een ministerieele beschikking bevatten, waarbij bepaald wordt dat, in verband met de feestelij ke herdenking van Leiden's ontzet op 3 Oc tober a.s., de inlijving van de ingeschrevenen uit die gemeente, die bestemd zijn om op ge noemden datum te worden ingelijfd, eerst op 6 October 1930 dient te geschieden. In gelijken zin behoort te worden gehandeld, ten aanzien van ingeschrevenen uit andere ge meenten, die op 3 October 1930 bij 't 4e R. 1. zouden moeten worden ingelijfd. Voorts behoort de opkomst in werkelijken dienst van reeds ingelijfde dienstplichtigen, die te Leiden in het register van dienstplichtigen staan ingeschreven en die na het verstrijken van uitstel van eerste oefening of van vrij stelling van den dienstplicht of wel om een andere reden op 3 October 1930 zouden moe ten opkomen, eerst op 6 October a.s. plaats te hebben. Men begeeft zich niet op uitgeversgebied EEN HOOGST NOODZAKELIJK WERK VERRICHT Naar aanleiding van in enkele bladen ge maakte aanmerkingen over het feit, dat de K. R. O. een kindercourant zou gaan uitgeven en zich daarmede hegeven op een terrein, dat niet voor de omroep organisaties bestemd is, ver zoekt de voorzitter van den K R. O. de Zeer- eerw. Pater L. H. Perquin ons opneming van het volgende: Tevoren wisten wij reeds, wat bij de aankon diging van de uitgave eener kindercourant met betrekking tot de Katholieke Radio ons te wach ten stond. Wij hebben dan ook de moeilijkheid, die gemaakt zou worden ons niet verheeld en zelfs vóór alles zijn beslag had, ter bevoegder plaatse besproken. Wij mochten niet terug, omdat wij met ze kerheid toisten, dat de A.V.R.O. en de V.A.R.A. en waarschijnlijk ook de N. C. R. V. met een radio-kindercourant zouden debuteeren. Wij mochten toen onze kinderen het gevaar niet laten loopen het Katholieke kinderuurtje vaarwel te zeggen voor dito A.V.R.O. of V.A.R.A. Wie de attractie der kinderen voor een radio-kinderuurtje kent, weet dat het ge vaar zeer groot was. Toen nu de N. V. Fidelitas hij ons kwam om te vragen of zij haar uit te geven kinder courant in verband mocht brengen met het IC R. O.-kinderuurtje, hebben wij niet gewei gerd, omdat wij wisten, wat er aan gelegen was. Ziedaar dan ook alles wat wij hebben toege staan. Derhalve: D. K. R. O. geeft geen kindercourant uit De K. R. O. is geen aandeelhouder in Fideli tas De K. R. O. schrijft zelfs niet in de Kinder courant. De K. R. O. schrijft zelfs niet in de Kindercourant. Redactie, administratie, financiering, alles is in handen van de N. V. Fidelitas. De K. R. O. begeeft zich dus niet op uitge versgebied. Hij is ook niet van plan dit ooit te doen, maar zal zich bij zijn eigen zaak houden. Hij heeft alleen aan de N. V. Fidelitas (katho lieke vakmenschen) de vergunning gegeven om zijn kinderuurtje te bespreken, te illustreeren, om het zoo voor de katholieke kinderen geniet baar te maken en deze te behoeden voor de neutraliteit van de A. V. R. O., en ook om deze relatie met het Kinderuurtje op de voor pagina aan te duiden. Hiermede meent hij vooreerst een hoogst noodzakelijk werk ver richt te hebben voor de luisterende Katholieke jeugd (hij voorkwam de andere omroepen) en vervolgens zooveel als maar eenigszins mogelijk Is, buiten de uitgeverij te zijn gebleven. TEN HOOGSTE TIEN PERCENT Een dwingend voorschrift? Voor het gebruik van aardappelzetmeel als grondstof voor de bereiding van brood is bij Kon. besluit tot wederopzeggens toestemming verleend. De hoeveelheid aardappelzetmeel, bij de be reiding te gebruiken, mag niet grooter zijn dan 1/10 gedeelte van het te gebruiken meel, ter wijl het brood moet worden aangeduid met den naam „brood met aardappelmeel". Deze aanduiding moet op onschadelijke en deugdelijke wijze in ieder zoodanig brood zijn aangebracht met behulp van een ouwel, met eene doorsnede van ten minste 40 millimeter, waarop de aanduiding is vermeld met Latijn- sche hoofddrukletters van ten minste 3 milli meters hoogte en met eene lijndikte van ten minste 1 millimeter. Overigens zijn op dit brood alle bepalingen van het Broodbesluit van toepassing. Dit is een crisismaatregel, welke ten doel heeft den landbouw, speciaal de aardappelver bouwers, te helpen aan een ruinier afzetgebied voor aardappelen. Is het „Hbd." wel ingelicht, dan is dit IC B. een eerste stap. Het Broodbesluit verbood tot nu toe aardappelmeel in brood te verwerken. Dat verbod is thans opgeheven. Het moet in de bedoeling liggen eerlang, als crisismaatregel, te komen tot een verplich ting voor de bakkerij een zeker quantum aard appelmeel in brood te verwerken. CENTRALISATIE VAN HET SPEELTUINWERK Het groote gewicht van nauwe samenwerking Zaterdag 6 September vergaderde in het Kra- lingsche Volkshuis te Rotterdam de Commissie, die in Januari van dit jaar is samengesteld op tot 'taak had een centrale te stichten van fte Speeltuinvereenigingen, die gevestigd ziju in Rotterdam en omgeving. Aanwezig waren de vertegenwoordigers dot Speeltuinver. „Kralingen", Speel tuin ver. Vree. wijk" beiden te Rotterdam, Speeltuinver. „Het Oosten" te Gouda en „Krispijnbelangen" ie Dordrecht, alsmede de heer I. Lessing, namens de Commissie ter voorbereiding van een Lande lijke Federatie van Speeltuinverenigingen. De heer Lessing bepleitte nogmaals het gTo.de gewicht eener nauwe samenwerking van speeJ- tuinvereenigingen is een bepaald rayon, zoo lang (In aanmerking nemend het nog geringe aantal speeltuinverenigingen) het vormen van plaatselijke centra niet mogelijk is. Hierna kwam het reeds meermalen ln de Commissie besproken concept-statuten en -huts- UoudeJijk-reglenient aan de orde, dat werd aan genomen. Besloten werd tot definitieve oprichting van de Centrale van Speeltuinverenigingen voor Rotterdam en omgeving, welke zich o.a. ton doel stelt het behartigen der belangen van de bij baar aangesloten vereenigingen en het bo- vordem van het tot stand komen van speel tuinen, Voorts zullen, waar noodig, nadere in lichtingen en adviezen verstrekt worden ten behoeve van het oprichten van speeltumvei- eenlgingen. Alle aanwezige vereenigingen traden tot de Centrale toe. Het secretariaat is gevestigd bij den heer C. de Rover, Hoflaan 132, Rotterdam. GELEIDELIJKE AFSCHAFFING VAN DE POENALE SANCTIE Het ontwerp bij den Volksraad BATAVIA, 15 September (ANE1A). Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp van een nieuwe koelie-ordonnantie voor alle Buitenge westen, waarin vervat een daadwerkelijk begin van de geleidelijke afschaffing der Poenale Sanctie op de volgende wijze: De ondernemingen, welke zijn geopend voor of in 1921 moeten op 1 Januari 1932, 1 Januari 1934 en 1 Januari 1933 respectievelijk 25 pCt., 40 pCt. en 50 pCt vrije arbeiders hebben De on dernemingen, welke zijn geopend in het tijd vak 19221927 moeten diezelfde percentages bereiken respectievelijk op 1 Januari van het elfde, 1 Januari van 't dertiende en 1 Januari van 't vijftiende jaar van hun bestaan De onder nemingen welke werden geopend in 't tijdvak 19281930 moeten 50 pCt. vrije arbeiders heb ben op 1 Januari 1942. De ondernemingen welke in het tijdvak 1931—1934 worden geopend moe ten minstens 40 pCt. vrije arbeiders hebben op 1 Januari 1942, terwijl de in het tijdvak 1935 1936 te openen ondernemingen minstens 25 pCt. vrije arbeiders moeten hebben op 1 Ja nuari 1942, De eerstvermelde ondernemingen van denzelfden werkgever, gelegen ln dezelfde afdeeling der Arbeidsinspectie mogen groepsge wijze worden samengevat, doch met een mini mum per onderneming van resp. 10 pCt., 25 pCt. en 35 pCt. vrije arbeiders. Uitbreidingen van bestaande ondernemingen worden als nieu we ondernemingen beschouwd wanneer ze groo ter zijn dan een door de regeering vast te stel len omvang. Voor de residentle's Sumatra's Westkust, Benkoelen, Palembang en Indragiri kunnen genoemde percentages met hoogstens 10 pCt. worden verlaagd, in verband met de plaatselijke omstandigheden. Door den Gouver neur-Generaal kan dispensatie worden verleend op grond van bijzondere omstandigheden in ver band met ligging, gesteldheid van bet bedrijf of onverwachte beletselen. Bij het niet nakomen dezer verplichtinge kan de Directeur van Justitie nieuwe contrac ten, gesloten onder poenale sanctie, verbieden. Is men na drie maanden nog in gebreke dan kunnen alle contracten onder poenale sanctie door den Gouverneur-Generaal worden ontbon den. De Permanente Arbeidscommissie te Me- dan wordt gehandhaafd, doch ook elders kun nen dergelijke arbeidscommissies worden inge steld, welke eveneens geraadpleegd zullen wor den bij de om do vijf jaar plaatshebbende her ziening. Voorts worden ingevoerd wettelijke looncontrole voor de contractanten, terwijl ver der de strafbepalingen worden verbeterd en de oude voorschriften meer systematisch geordend. Bij een N.V. WIE HET VERLIES ZAL DRAGENf' ,v' Men meldt ons uit Deventer: Zooals men weet, heeft onlangs de secretaris penningmeester van Het Middenstandshuis al hier, de heer M. S. B., inmiddels overleden, een hedrag van ruim 5000 onttrokken aan de geld middelen der vennootschap. De vorige vergade ring van aandeelhouders stelde daarvoor com missarissen verantwoordelijk en vorderde van deze terugbetaling van 't verloren gegane be drag, vermeerderd met de Tente, alsdan in bet geheel beloopende circa 6000. Dezer dagen had een nieuwe vergadering van aandeelhouders plaats, waarin na ampele discussie tenslotte met 55 tegen 36 stemmen op voorstel van den heer Myerson (Deventer) werd besloten, om de balans 1929 zooals deze in de vorige vergadering is overgelegd, met een verlies van 2575.94, goed te keuren, onder bepaling, dat het verlies door de vennootschap zal worden gedragen. De aftredende bestuursleden, de heeren Holt- kamp, Oudegeest en Schaap, wenschten niet voor herbenoeming in aanmerking te komen. Hierna werden in het nieuwe bestuur ge kozen de heeren G. J. Nikkels, J. P. W. van Nieuwland en Joh. Krooshof, allen te Deventer. DE MOORD TE STRAMPROY. Sen rapport, waaraan weinig waarde weril gehecht Voor de rechtbank te Roermond werd gister de zaak hervat tegen den slager H. H. te Stramproy, die in de maand Januari j.l. naar aanleiding van de kwestie over een kip den zoon van den landbouwer Donders aldaar-een doodelijken messteek toebracht en eveneens diens vader ernstig verwondde. Door dr. Schim v. d. Loeff uit Venraay was een rapport uitgebracht omtrent de geestver mogens van verdachte en diens al of niet toe rekenbaarheid. Het rapport zegt o.m. dat PI. geen psycho- paath is; hij is niet ontoerekenbaar en ook ia van een verminderde toerekenbaarheid geen sprake. Wel heolt verdachte op het oogenblik van de daad geleden onder een alcohol-intoxi catie door het drinken van het koppige Bel gische bier. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. Rilter hecht aan dit rapport weinig of geen waarde en ziet daarin geen termen die pleiten voor verzachtende omstandigheden. Spr acht H, verantwoordelijk voor zijn daad en persisteert bij zijn eisch van S jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Tripels, pleit voor clementie. Spr. vraagt een lichtere straf. Uitspraak 30 Sept. DE STAKING DER AMSTERDAMSCHE VLEESCHVERVOERDERS Omdat niet werd toegegeven aan de eischen... Het Maandag op het abattoir te A'dam uit gebroken conflict is gisteren nog niet opgelost, wat betreft de A'dams-che Rijtuigmaatschappij en 't transportbedrijf der Gebr. Paanen. De vleeschvervoerders hebben het werk neergelegd omdat niet werd toegegeven aan het eisclien tot het ongedaan maken van een twee jaar ge leden doorgevoerde loonsverlaging van 10 pCt. en tot verkorting van den arbeidstijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6