DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS EREEN 53ste JAARGANG DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 No. 1582S BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 illuminatie koninginnedag PATER BORROMAEUS DE GREEVE SPREEKT VOOR ONZE RQOM- SCHE DOOFSTOMMEN R. K. VROUWENBOND M. VAN DE LEESTAFEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS INGEZONDEN MELKOORLOG De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. haif tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bU te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; f 75.— bij verlies van een wijs vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, JUBILEUM BIJ GUSTO De heer N. van Bruggen viert heden het feit, dat hij 25 jaar als vuurwerker bij de werf Gusto in dienst is. Door de directie is hij gecomplimenteerd, waarbij hem een gouden horloge en een geschenk onder couvert werd aangeboden. De dag is verder huiselijk gevierd. B. en W. schrijven aan den Raad; Bij de behandeling in uwe vergadering van 29 Augustus j.l. van ons voorstel inzake het aan brengen van een feestverlichting ter gelegen heid van de viering van den vijftigsten ver jaardag van H. M. de Koningin, is de opmer king gemaakt dat dit werk niet door Schie- damsche leveranciers, doch door personen, die elders woonachtig waren, werd uitgevoeid. Naar aanleiding hiervan werd aan uwen raad toegezegd, dat omtrent deze aangelegen- beid inlichtingen zouden worden gevraagd aan bet betrokken hoofd van dienst en deze aan uw vergadering zouden worden overgelegd. De Directeur van Gemeentewerken, die door ons werd uitgenoodigd omtrent deze aan gelegenheid rapport uit te brengen, wijst er op, dat de verlichting van den toTen van de Groote Kerk, het Stadhuis en de Beurs is uitgevoerd door de Schiedamsche firma Bergijk Alleen de verlichting van de Appelmarkt- brug heeft* plaats gehad door een Rotterdam- sehe firma, n.l. de firma Mollier. Dit laatste is geschied, omdat geen der al hier gevestigde installateurs een dergelijke in stallatie te verhuren had, Misschien was het mogelijk geweest, dat een van hen als tusschenverhuurder had kunnen optreden, doch de zeer korte tijd van voor bereiding liet niet toe daarnaar een onder zoek in te stellen. De R K Doofstommen-Vereenigmg ,,St. Franciscus van Sales" te Rotterdam, is voor u geen onbekende; ook de doofstommen van Schiedam behooren tot hare leden. Ruim ze ven jaren bestaat zij en gedurende dit tijds verloop is zij met succes werkzaam geweest voor de verzorging der geestelijke en stoffelij ke belangen van hare beschermelingen. Gesteund door de katholieke Charitas heef*, het Bestuur onder voorzitterschap van den völijverigen heer J. Kamps verleden jaar een Vereenigings-gebouw voor h'en gesticht (Cr-oos- wijkschekade 15a Rotterdam), waar zij geza menlijk hun vrije uren nuttig en aangenaam doorbrengen, waar nog meer zorg dan vroe ger besteed ken worden aan de verdieping van hun godsdienstige overtuiging, aan hun onderwijs en ontwikkeling. Onnoodig uiteen te zetten, hoeveel de doof stommen ontberen in vergelijking met, hun hoorende medemenschen; zij missen hun ge hoor en spraak, twee zintuigen zoo noodza kelijk in onzen modernen tijd, die een bestaans mogelijkheid reeds voor ieder onzer zoo moei lijk maakt. Het gebouw beschouwen de doofstommen als het Centrum van hun geestelijk en maat schappelijk vereenigmgsleven waar zij voort durend met elkander in contact komen onder toezicht en leiding van Bestuur en Adviseur. Zwaar zijn do financieele offres geweest, welke het Bestuur moest brengen bij het koo- pen, verbouwen en installeeren van het pand, drukkend blijven de geldelijke zorgen ook nog in de toekomst. Hypotheek en rente eischen hare jaarlijk- sche aflossing. Verschillende zaken wachten nog op een goeden weldoener of een milde weldoenster; veer onderwijs en ontwikkeling der doofstommen is een bioscoop hoog noo- diig; de feestavonden vragen een piano enz. enz. De alom bekende Pater Borromaeus de Groove O.F.M. is do welsprekende pleitbe zorger van alle misdeelden onzer samenle ving; de gave zijner eloquentie komt hij stel len ook in dienst van het eeuwig stilzwijgen: de doofstommen. In de Kerk van den H. Joannes den Dooper zal hij Zondag a.s. 21 September onder de H.H. Diensten van half 8, 9 en half II uur vol ver trouwen een beroep doen op de Charitas van Schiedams Katholieken ten bate van onze Room&che doofstommen. Mogen de woorden van onzen modernen „guldenmond" op de schaal der liefdadigheid een gouden weerklank vinden. Natuurlijk hoe veel belangstelling de predikaties van Pater Borromaeus ook zullen vinden velen zullen niet in de gelegenheid zijn ze bij te wonen, hoe gaarne zij dit prach tige doel ook met een gift willen steunen. Daarom geven wij hier het adres, waarheen giften kunnen worden opgezonden: Pater M. R. Schoenmaeckers O.F.M^ Adviseur, Croos- wijkschekade 15a, Rotterdam, giro no. 141573. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DE RADIO-HINDER Ter openbare kennis wordt gebracht, dat heden, 16 September 1930, afkondiging is ge daan van de Verordening tot wijziging der Verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid in Schiedam (Gemeenteblad no. 18 van 1922, no. 15 van 1923, no. 18 van 1924, no. 9 van 1925 en no. 7 van 1929) vastgesteld door den Raad der gemeente Schiedam in zijn vergade. ring van 2 September 1930. SCHIEDAM, 16 September 1930. MAXIMUM-AANTAL DRANKWET VERGUNNINGEN AFBRAAK VOORMALIG KOMMIEZEN- HUIS BIJ DE VLAARDINGERPOORT B en W. schrijven aan den Raad. Bij de voorbereiding van de werken aan do riieuwe Haven ter verbetering van den afrit van den Vlaardingerdijk is de noodzakelijk heid gebleken om het voormalig kommiezen- kantoortje, staande achter het woonhuis van Mevr. M. A. Jansen—Beukers aan de West- vest, af te breken ten einde het uitzicht ter plaatse te verbeteren. In verband daarmede hebben wij de eer u voor te stellen tot bedoelde afbraak wel te willen besluiten. Maatregelen tot beëindiging van de huur zijn bereids door ons genomen. Nadat de afbraak zal hebben plaats gevon den en de nieuwe kaaimuur aan de Nieuwe Haven tusschen de Gordonstraat en den Vlaar dingerdijk zal zijn lot stand gekomen, zal tot definitieven aanleg van den oprit kunnen worden overgegaan. Een verhooging van 75 tot 92 B. en W. schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van het adres van de Af- deelingen Schiedam van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters en van den Nieuwen Ned. Bond van Koffiehuis- houders en Slijters, waarin wordt verzocht: a. het aantal vergunningen te willen vc: hoogen, in die mate, dat het meer in oveicen stemming is te noemen met het zielenaantal in deze Gemeente b. de vergunningen alleen uit te reiken aan de uitoefenaren, tevens bezitter van een koifie- huisbedrijf, hebben wij de eer uw naad hef volgende mede te deelen. Wat het verzoek onder a. betreft, brengen wij onder de aandacht, dat bij het tweede lid van art. 4 der Drankwet sinds 1905 en telken» om de 5 jaren aan de Kroon de bevoegdheid i» ge geven op voorstel van den Gemeenteraad o.m een verlaging van het maximum-aantal Dic,nk. wetvergunningen vast te stellen of te bepalen, dat geen nieuwe vergunningen meer megeij werden verleend. Terwijl de wet voorschrijft, dat in gemeenten met meer dan 20.000 en ten hoogste 50.000 zielen het maximum-aantal vergunningen 1 per 400 inwoners bedraagt, werd reeds in 1915 't maaxi mum-aantal vergunningen bepaald. Dit had tot gevolg, dat aangroei der bevolking niet tot ver. hooging van het aantal vergunningen zou lei den. In 1920 is een stap verder gegaan en i» be paald, dat het maximum-aantal vergunningen, dat. ingevolge het Koninklijk Besluit van 191o, 87 bedroeg, geleidelijk zou dalen tot 75, doordat na het overlijden van een vergunningnouder geen nieuwe vergunning, tenzij aan dien» we duwe, zou worden uitgereikt. Deze regeling, welke in 1925 is gecontinueerd heeft tengevolge gehad, dat sinds 1 Mei 3.1. lu onze gemeente het aaintal vergunningen S0 be draagt. Adressanten nu verzoeken uw Raad te willen bevorderen, dat het aantal vergunningen wordt verhoogd, in dien zin, dat het meer in ovei een- stemming is te noemen met het zielenaantal on zer gemeente. Ons college staat op het standpunt, dat bij do uitbreiding dor gemeente,, ook het aantal rcr. gunningen dient te worden vermeerderd. Daarom stellen wij uw Raad voor aan do Kroon voor te stellen, als grens, waarbentJen het maximum-aantal vergunningen niet mag dalen, in plaats van ,,75" vast te stellen een getal, dat naar evenredigheid van den bevol kingsaanwas is verhoogd. Zooals reeds gezegd, werd in 1920 bij eeu bevolkingscijfer van 39066 op 31 December 1919 het aantal van 75 vergunningen als „minimum" aangenomennaar dezelfde verhouding zou thans in 1930 bij een zielenaantal van 47,953 op 31 December 1929 het „uimimuni-aantal" ver gunningen op ,,92" dienen te worden bepaald. Waar dit aantal ons redelijk voorkomt, heh. ben wij de eer uw raad te adviseeren, aan de Kroon het voorstel te doen, voor het volgendq tijdvak van vijf jaar een soortgelijke regeling te treffen als die thans geldt met wijziging van het aantal ,.75" in ..92", Wat betreft het onder b. bedoelde verzoek, wordt verwezen naar de bepalingen der Drank wet, waarbij het verleenen van drankwetver gunningen is geregeld, De Semmering Bergrace was wederom een groot succes voor Mercedes. Caracciola-Mercedes was eerste in de Sportklasse en Wenzler-Mer- cedes in de Touringklasse. Reeds nu is het vrij wel zeker, dat Caracciola het berg-kampioenschap voor Sportwagens behalen zal. Merkwaardig is het en tevens een geweldige aanbeveling voor Mercedes, dat van de tot dus verre plaats gehad hebbende 18 Semmering-races Mercedes er 14 won. Dergelijke successen zijn het beste bewijs voor de volmaaktheid van dit merk. Ook de Continental banden hielden zich bij de Semmering-race wederom uitstekend en het is dan ook geen wonder, dat alle kenners heden ten dage Continental banden berijden. (Adv.) Het Hooglied Lezing door pastoor J. B. W. Möller Voor de leden van den R. K. Vrouwenbond, die in zeer groeten getale waren opgekomen, hield pastoor Möliler 'gisteravond in die groote zaal van Musis Sacrum een inilaiding over het Hooglied. Mevr. Steens, voorzitster, opende de verga dering met een woord van welkeen, met name tot. pastoor Möfflter, en gaf daarna een korte uiteenzetting van het wlnterprograrnjma. We vinden daarin vermeld, dat op Dinsdag 23 Sep tember, dies namiddags, een uitstapje zal wor den gemaakt naar de fabriek van de firma Jamin. Des avonds zal in den R. K. Voiikabond een demonstratie worden gegeven van Magigii's producten. In November volgt een excursie naar van den Being's Margarinefabrieken. In December is er een groot kinderfeest; in Januari een tooneelavond. Ter gele-gemhcid van het jaarfeest zal in Febnuarie in de Singelkerk een tridiumm worden gegeven. Herinnerd werd aan het voorwoordje van de presidente, tevens aan de oprichting van een miislsiie,kiring en een naaicursus, en aan den uitstekend geslaagden miaedorcuraas. Het ligt in de bedoeling nog ©en moederen re us te orga. nineeren, atetmede 'n verbandoursus, een ouraus voor huisvlijt en een voor het verrichten van allerhande Ihudefhondelijke reparaties; na Sin terklaas koimt er ook nog een knipcursus. Getracht zal worden de Vereieniging „Hulp in de Huiishoudiog", welke zooveel en zoo nuttig werk heeft verricht, doch welke door geldgebrek haar' vleugels niet kon uitslaan, ia samenwerking met het Wiit-Gele Kruis in i stand te houden. BALDADIGHEID Van een school aan het Ed'isonp-lein zijn door baldadige jongens 8 ruiten vernield. De politie stelt een onderzoek in nanr de daders. AANRIJDINGEN Gistermiddag botste bij het keeren in de Tuinlaan een auto van Ruys Handelsvereni ging te Rotterdam tegen een aldaar staanden lantaarnpaal, waardoor de kap gedeeltelijk werd vernield. De 80-jarige A. S. uit de Vijgensteeg is gistermiddag op de Lnnge Haven omver gereden door een wielrijder. Hij bezeerde zich aan de beeuen. De politie tracht den dader op te sporen. Mej. M. H. uit de Ampèrestraat, is gister avond op de Hoogstraat bij het oversteken van de straat aangereden door een fietser. Ze viel tegen den grond en liep eenige ontvellingen op. In een winkel is zij verbonden. Gistermiddag om 1 uur heeft op den hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de Veen- lantstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van de R. E. T. en een luxe auto, bestuurd door J. L. uit Rotterdam. In den luxe auto zaten twee Engelschen. De luxe-auto werd door de autobus opzij tegen een boom gedrukt, waardoor deze a>to zwaar beschadigd we/d Een der inzittenden, de Engelsche kapiteiD I). klaagde over pijn in de borst en aan de beenen. Door de dames Agaath Steens ©n Co van Aipiben, aan den vleugel begeleid door mej. Daula van AWben, wc.rd daarop een tweetal duetten gezongen„ï'Ange Gardlen" en „Le Soleil" van Céear Franck. Na de pauze bracht mej. Maassen, wederom door mej. Pajula van Alphen op uitstekende wijze bateleiid, een drietal aria's ton gehoore uit de Messias van Kandel: „Idh weisz dasz mein Erioeer leibat", „Er weidist seine Tierde" en „Wie lieOildoh 1st der Boten Söhritt." De zangeressen oogstten, en terecht, veel succes LEZING VAN PASTOOR MÖLLER Pastoor Möller begon met er op to wijzen, dat door ons volk veel te weinig gegaan wordt tot het Boeik der Boeken, die H. Schrift. Hij hoopte, dat hij door doze lezing zou mogen bijdragen tot versterking bij het vollk van de liefdie voor de Schriftuur, die bron van de hoogste waarheid ©n schoonheid, en dat in de plaats van de lichte romannetjes, die de lectuur vormen van de groote massa, wat unieer de H. Schrift ter hand zou worden genomen. Spreker Is gevraagd het Hooglied hier te behandelen. Hij vleit er zich. Intussohien niet moe, dat hij vanavond ai de acf.it hoofdstuk ken van 'het Hooglied zal kunnen bespreken. Voor de oudere meisjes van zijn Congregatie heeft hij er een twintigtal avonden aan gewijd en nog heeft hij lang niet alles gezegd wat er van te zeggen valt. Dait zou ook moeilijk gaan. Want wel is het Hoog,Weid de poezie van den H. Geest en zoo rein als het zuiverste water, maar onze bedorven natuur misbruikt tot zeifis de II. Schrift. Heit Hooglied wondt genoemd: „Cantioum cantioorum", heit lied der liederen van Salo mon. Het behoort tot de minnepoëzie. Aan het woord zijn in dit lied in hoofdzaak een brui degom en ©en bruid, die eikaars schoorheid en bekoorlijkheid bezingen. Ze zijn verloofd, wat volgens de Joodsche gebruiken zeggen 'wil, dat ze gehuwd zijn, maar nog niet samenwonen, waartoe eerst een jaar 11a hot huwelijk werd overgegaan. Na dat jaar wordt do bruiloft gevierd. De bruid wordt gehaald uit het huis barer moeder; de bruidegom is vergezeld van zijn paranympiben, de bruidsjonkers, ein ©en hunner, de hoofdman, wordt de vriend deis bruidegoms genoemd. En al dadelijk zien we in het Evangelie op deize gebruiken een toe speling ais Johannes de Dooper zegt: „Wie de bruid heeft, hij is de bruidegom; en de vriend verblijdt zich." Christus is de Bruide gom, de. Kerk is die Bruid en hij, Johannes, is de vriend van den Bruidegom, die de bruiloft voorbereidt. De bruid hoeft in deze Joodisohe gebruiken haar bruiidsduffiers en daarop vinden wie gezinspeeld in het Evangelie dn den parabel van de wijze en de dwaze maagden Het Oostensidbe, zoo poëtische volk, kende tal van symbolische gebruiken bij het bruilofts feest en het Hooglied groepeert ziicih om een bruiloft en om de gebruiken die daarbij in zwang waren. Wij zijn liier midden in de Oos. tersclhe liefdespoezie. In het Hooglied moeten we ons intussohen houden aan de groote lijnen. Het is den schrij ver, die schrijft onder ingeving van den H. Geest, niet te doen om een bundeltje bruilofts liederen to geven, maar om onder de gebrui ken van de bruiloft i n Israel te schetsen de bruiloft van Israel. Jahwe is de Bruidegom en Israel is de bruid. Van deze allegorie zijn de profeten vol. In heel het Hooglied wondt slechts eenmaal de naam van God egnoemd, dodh heel ihet Hooglied is vol van God. En. er Is nog een diepere zin. Dan is Christus, de groote Koning, gekomen in de volheid dter tijden, de Bruidegom der verloste memiscihlieid, de Kerk, is Zijn bruid. Zoo lezen wie in d£ Apocalyp*3 over de bruiloft van het Lam, Christus. Het allerschoonste neemt God om uit te drukken de mateloosheid van Zijn liefde en daarvóór neemt Hij uit het teven twee heelden: de moederliefde en de liefdie van ma,n en vrouw tot elkaar, door God in de bovennatuurlijke orde verheven. En in die vergelijking schildert Hij Zijn liefde, opdat wij eonigszins zouden benaderen, de liefde van God voor de mensiclh- heid. Het Hooglied begint met hst verlangen naar de eïndeilijike kornet van een Koning, den Ver losser. De 'bruidejuffers, de volken, roepen met Israel om d-e komst van Gcd. De mannen zollea hun vrouwen liefhebben, zegt Paulus in zijn brief aan de Epibesiërs, zooals Christus de Kerk heeft liefgehad. En gij vrouwen, hangt uw mannen a.an, zooals de Kerk Christus, zon der Wien zij niets is, aanhangt. De bruid ver. langt naar den bruidegom, zooals de Kerk verlangt naar Christus; de bruid loopt achter den bruidegom aan naar het bruiloftsmaal En zoo hebben wij ook Christus sleohts te vol gen, om het eeuwige bruiloftsmaal in den Hemel te genieten. Maar de bruid denkt niet aan den kcstelijken wijn of de welriekende olie zij denkt ook niet aan de bruiloftsliederen* roeter en schooner dan dat alles is baar een kus van den bruidegom. In zijn meditaties over het Hooglied noemt de H. Barnardus den H. Geest, Die van eeuwigheid uit den Vader en dsn Zoon voortkomt, door het beminnen: „oseuluan Dei", de,n kus van God. En zoo dêtnikt Ge Bruid, de Kerk, enlkel aan de liefde van dan Bruidegom, aan de liefde Gods. V&rscihiöanide gedeelten .van het Hooglied met hun zinrijke heteekeni-s werden -dan door den spreker uitgelegd, om vooral er op to wijzen hoe door -heel liét Hooglied hoen deze steen weerklinkt: De bruidegom laat zich in edelmoedigheid niet overtreffen. Al mocht een moeder haar Ikiind vergeten, Christus vergeet de ziéten niet. (Daverend applaus). Met een hartelijk dankwoord tot pastoor Malta* en- tot de dames, die op zoo voortreffe lijke wijze den avond hadden opgeluisterd, werd door uiiavr. Steenis de uitstekend geslaagde bijeenkomst besloten. Waar gebleken was, dat er een geweldige animo bestond o.m aan de excursie naar da fabriek van Jamin deed te nomen, moest tot loting worden overgegaan, welkte 40 van de ver over de honderd gegadigden het eerst dit uitstapje zouden mogen meemaken. Getracht zal worden ten spoedigste een tweede excursie naar' bedoelde fabriek te organisecren. GEVONDEN VOORWERPEN Aangegeven bij de politie in het tijdvak van 5 tot en met 13 September 1930. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags Kinderportemonnaie met inh„ halsketting, sleuteltje, rijwiel, alpenmuts, badschoen, me daille, ceintuur, knijptang. Bij vinders; 2 dainespolshorloges, sigaretten koker, zilveren bedelketting, gymnastiekschoen, diverse dassen, alles achtergelaten in het gem. zwembad. Zwemmeester Daalmeijer; beige dameskous, A. Winkels, Rozenburgerstraat 26A; rozenkrans, J. Geul, Niv. Beetsstr. 58; gehaakt damestaschje A. Gleijn, S. Stevenstraat 8B; gouden broche, N. Versloot, Ged. Broersvest 10; Lipssleutel, Z. Wijnen, Nic. Beetsstraat 6A; damesarmbandhorloge, L. Landman N. Maas straat 51B; damesportemonnaip met inhoud, J. Fonteijne, Boterstraat 30; portemonnaie mot inhoud, K. Verbrugge, Thorbeckestraat F te Vlaardingen; hondenketting, P. Maa, All*. Thymstraat 72B; rozenkrans, Wed. Stolk, Snel- liusstraat 46; doublé horlogeketting, A. Blom, Kortlandstraat 2.1B; broche met portret, N. van Heest, Baan 17; damesportemonnaie met inli., W. Korver, Amalia van Solmstr. 10a; rijwiel plaatje, C. van Kampen, Korte Haven 4B; pet en vu^enliouder, J. Bosman, Overschiescliestr. 16A; rozenkrans in rocd 'ederen étui, J, van 't Hof Hoogstraat 148; kindcr.choentje, A. Over, goor, 'Vriendschapstraat 10; jongensjas, M. Zon. neveld, Heereiipad 25; koker met sigaren, B. Huizer, Singel 198-10; zwempak met handdoek, Katsering, L. Nieustraat 16; hond A. Hoegee, Houtstraat 25; portemonnaie met inhoud, de Gruijter, Hoogstraat! damesportemonaie, J. van Zouweu, Vlaardingerdijk 41b; doublé hor- logektting, A. Blom, Kortlandstraat 23b; broche „DOKTER EN PUBLIEK II" Door dr. W. B. Huddleston Slater. Uitgeverij „Foreholte", Voor hout (Ingen. 2.50; geb. 3.25). Misschien zal dit tweede deel van „Dokter en Publiek" nooit zoo populair worden als het eerste, omd",'. de schrijver er een tweetal onder werpen in behandelt: „de verhouding tusschet geneesheer en patiënt" en „de psychoanalyti sche methode", welke niet zoo zeer tot de massa spreken als de kwesties van practische genees kunde, welke het eerste deel zoo interessant en leerzaam maakten; maar daarom zal, vooral door den meer ontwikkelden lezer dit tweede deel niet minder op prijs worden gesteld. De eerste hoofdstukken geven wenken over de verhouding welke tusschen den dokter en zijn patiënt moet bestaan en raken daarbij ook meermalen het epineuze vraagstuk van de verhouding tusschen de geneeskundigen on derling. Voor een groot deel is dan het boek gewijd aan de psycho-analyse, het zoogenaamde Freudisme, welks kern duidelijk wordt bloot gelegd en in zijn moreel», gevaren onbarm hartig aan de kaak gesteld. Er is met het Freudisme nog al eens ge- coquetteerd, misschien ook wel in onzo krin gen. Het boek van dr. Huddleston Slater moge dan velen half-wetensehappelijken, die wellicht te goeder trouw zijn, de oogen openen. Het verpletterende requisitoir, dat over de psycho analyse van de Freudianen gehouden wordt, zal althans hen tot ernstig nadenken stemmen. Ook dit tweede deel is weer levendig, pittig geschreven. Geen dorre geleerdheid, maar ken nis in prettigen alleszins genietelijken vorm. „TE WAPEN TEGEN 'T BEDERF ONZER DAGEN" Door Frater S. Rombouts Uit gave R. K. Jongensweeshuis, Til burg (Prijs 1.40). lil dit lwekje, nummer 54 in de bekende opvoedkundige brochurem-reeks, wijst de schrij ver op de verkeerde tijdteadenzen, geeft hij aan, hoe ze te bestrijden of althaBS hoe naar best vermogen te beletten, dat de aan onze zorgen toevertrouwden aan het hodendaagsch bederf ten offer vallen. Vooral aan de heilige deugd, de gevaren die haar door den modernen tijdgeest be dreigen. in coëducatie, sport, lectuur en mode, en aan do wijzo waarop wij liier de zielen onzer kinderen moeten beschermen is dit be langrijke werkje gewijd. Moge het door vele ouders ter hand genomen, gelezen en overwogen worden en mogen zij er dan naar handelen ook. TEWATERLATING Gisteren werd van een der hellingen van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij met goed gevolg te water gelaten het m.s. „Moor drecht" in aanbouw voor rekening van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „de Maas", R'dam. De hoofdafmetingen zijn: lengte tusschen de 'oodlijnen 438'— 0", breedte op buitenkant span ten 58'6"; holte tot opperdek 34—11"; laad vermogen ca. 10000 ton. De voortstuwing van het schip zal geschie den door een 8-cylinder enkelwerkenden 4-tact Harland Wolff Dieselmotor van het Bur- meister Wain type met een vermogen van 2750 A.P.K. De doopceremoniën en het wegnemen der laatste beletselen voor de te water lating ge schiedden door mevr. Plis. van Ommeren P.Jzn Verwacht wordt: Krachtige tot machtigen, later afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aan vankelijk regenbuien iets koeler. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.40 tot 's morgens 6.10. VEREEN 1GING HOOGSTRAATBELANGEN In het verslag van de ledenvergadering van de vereeniging „Hoogstraatbelangen" is een onjuistheid geslopen. Er wordt namelijk in gezegd, dat het kerk bestuur van St. Jan de stoep heeft afgestaan aan de gemeente. Dit moet echter zijn de kerke- vaad vau de Nederlandscho Hervormde Ge meente, dit is de stoep naast den winkel van den heer Pluym. Het kerkbestuur van St. Jan heeft de stoep reeds veel vroeger afgestaan. In de zesde alinea van achter af staat „rijks- winkelweken" dit moet natuurlijk zij*) „wijk- winkelweken". MISHANDELING Mej. d. H. uit de Gordonstraat, deed bij de politie aangifte dat zij door haar schoon dochter mej. W. is mishandeld, die haar had gestompt en aan de haren getrokken. Proces verbaal wordt opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 17 September GEBOREN: Elisabeth C. C„ dochter van J. A. Roodenrijs en M. J. J. Govaart, dr. Nolet- straat 1. GEHUWD: A. Sprong 24 jaar en M. H. van Hoek 23 jaar D. J. Ckatelain 24 jaar en A. Harte 20 jaar J. Luijten 27 jaar en C. D. J. van Gogh 27 jaar C. van Rijsewijk 25 jaar en E. Rink 23 jaar W. C. van Dommele 25 jaar en M. Ouwendijk 20 jaar P. van der Kruit 29 jaar en P. Smit 23 jaar A, B. T. IJdo 25 jaar en A. Wietsma 23 jaar TI. IC. F. Niehuus 26 jaar en A. Wichmann 25 jaar F. S. Schneider 32 jaar en B. Thoma 25 jaar. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers; aan vangers; grondwerkers; metse laars;. opperlieden; schilders; timmerlieden; kistenmakers; meubelmakers; mandenmakers; zagers; metaalbewerkers in vrijwel alle vak ken; distillateursknechts; broodbakkers; sla ger; magazijn- en expeditieknechts; reizigers; chauffeurs; transportarbeiders; varensgezel, len; voerlieden; wakers; zakkendragers; kan toorbedienden; werksters; fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: nette meisjes voor pakwerk te Vlaardingen en Overschie; nette gevorderde meisjes voor mode-atelier te Rotterdam; nette dagdienstbodenhalfwas metselaar. Voor nadere inlichtingen wende men zicli tot de Gem. Arbeidsbeurs, Broersveld 142. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN Terugontvangen in de le helft der maand September 1930. Brieven BinDenland. L. Renjamiis, Rotterdam; Commandant 4e Reg. Inf., Leiden; Mevr. de wed. Callé-Marchek, Rijswijk; Gem. Schiedam afd. Belast, Schiedam Mevr. Kappetein, Den Haag; A. F. Kohout, Schiedam; A. Papenhuysen, Groningen; Th. J. Petterson, Schiedam; Rotterdamsch Nieuwsblad Rotterdam; Hulp Bureau, Rotterdam; Briefkaarten Binnenland Zuster T. Baas, R. L. Berenbroek, Schie dam; M. J. Drost, Schiedam. Brieven Buitenland; F. Kruse, Hamburg. Briefkaarten Buitenland: C. Collignon, Curegao. 4 briefkaarten zonder adres. SCHEEPVAART SCHIEDAM 16 September. Aangekomens.s. Casainianca van Duinkerken oim te dokiken in de Wiltombaveo; s.s. Cantuaria Guimares van Hamburg met stukgoederen in de WilheLmina- haven; Engelso'h s.s. Greenbrier van Hamburg om kolen te bunkeren in de WiLhelminalhaven. SCHIEDAM, 17 September. Aangekomen; s.s. Gothic met hout van Onega; s.s. Mopan van Bremerhaven om te dokken in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 18 Sopt. Vertrokken: s.s. Gothic met hout naar Dordrecht; s.s. Cantuaria Guimaraes met stukgoederen naar Santos via Antwerpen. Donderdag 18 September Ledenvergadering R. K. Middenstandsver- ceniging De Hanze. Bovenzaal R. K. Volks bond. Aanvang half negen. Vrijdag 19 September. Jaarvergadering R. K. Propagandaclub „St. Clemens", Parochiehuls. Aanvang na het Lof. Algemeens vergadering „Katholiek Leven". Bestuursverkiezing Hotel Beyersbergen. Aan vang half negen. Zaterdag 20 September. Bazar O. B. K. Gebouw Musis Sacrum". Bazar O. B. K. Geopend van 2 tot 11 uur. Maandag 22 September. Algemeene vergadering „Schiedam-West", Cor nerhouse, Rubensplein. Aanvang acht uur. Vrijdag 26 September Bazar O. B. K. Geopend van 2 tot 11 uur. Zondag 21 September. Vergadering R. K. Vereeniging E.H.B.O. St. Christophorus. Lezing door dr. J. J. van de Velde. Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 28 September. Nationaal concours van de mondharmonica- vereeniging „Excelsior". Gebouw Musis Sa crum". Aanvang 12 uur. Vrijdag 3 October Vergadering „Katholiek Leven". Spreker de heer F. Bernard. Onderwerp: „Het Zuiden in". Hotel Beijersbergen. Half negen. 19 Sept.: Groote Schouwburg, Het geheim zinnige pension (Scbouwtooneel) 8 uur (voor volwassenen) Groote Kerk, Orgelvoordracht, J. H. Besselaar Jr., 8 uur. 20 Sept.: Groote Schouwburg, De wonder- doktoor (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Groote Nutszaal, viool-récital Bronislaw Huber- man, 8 uur. 21 Sept.: Groote Schouwburg, Boefje, (Rott. Hofstadtooneel) 2.15 uur. Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Stapper revue, S uur. Biioscopen; Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 18 dezer in: Roxy; Roya-1; Corso (voor volwassenen); Grand Théatre (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen); Luxor (voor volwassenen) Oostertheater. SCHIEDAM, 18 Sept Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE BRUG OVER DE WESTERHAVEN M. de R., de uitvoerders der bruggenbouw (Wes terhaven) zou ik willen wijzen op 't onpracti- sche de eene brug af te breken, voor de andere klaar is, waardoor velen met mij, gaande vaa Nassaulaan naar de Gorzen, via de N. Haven moesten omloopen. Dit ondervonden wij Woens dag n.m, omstreeks 2 uur. Dit schrijven is wel mosterd na den maaltijd, maar misschien kunnen uitvoerders van zulk soort werken in 't vervolg meer ten gerieve van 't publiek werken. Met dank voor plaatsing Hoogachtend, Abonné M. Be melkoorlog is thans in den waren zin van het woord een oorlog geworden. Na het onbloedige gedeeite is thans ook het bloedige begonnen. De R'damsche melkboer v. d. B. namelijk heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gisteren in de Gorzen bij het verkoopen van melk a 12 cents door den Schiedamschea melkboer v. D. in het gezicht geslagen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1