DE K. R. 0. De vluchten op Indië Motorboot omgeslagen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 V MIJNHEER DUYS EN MIJNHEER PASTOOR VIER DAGEN BIJ DE MARINE MENSCHEN EN MEENINGEN nationale noveen ter eere der kleine h. theresia KERW. BROEDER CASPAR, f HET WERK VAN DE KATHOLIEKE PERS H. H. WIJDINGEN VIER PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN DE STORM DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD DOODELIJK VERKEERSONGEVAL MOTORRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN TEEKENT U?i-SF*. KOLONEL BARON VAN HEEMSTRA. Mijnheer Duys, van de sociaal-democrati sche arbeiderspartij, heeft weer eens de ge legenheid benut, om een deel van het Ne- derlandsche volk te hoonen. Natuurlijk was dat „de pastoor" en even natuurlijk „de pastoor in het Zuiden". De sociaal-democraten houden er de dwa ze liefhebberij op na, om de pastoors van Ne derland te scheiden in twee groepen, die uit het Zuiden, en die niet uit het Zuiden, dus in Noord, Oost en West-Nederland. Den menschcn van de sociaal-democrati sche partij in het Noorden moet het dui delijk gemaakt worden, dat de pastoors in het Zuiden een stelletje stommerikken en tyrannen zijn. Daar worden de gewetens der arbeiders geknecht, daar mogen socialisti sche dames en heeren geen Paschen hou den, geen peter of meter zijn bij het Doop sel en sterven ze zoo, dan wordt hun de katholieke begrafenis geweigerd. Wij denken, dat de pastoors, uit het niet- Zuidelijk deel van Nederland heftig zullen opkomen tegen die scheiding. De pastoors in alle bisdommen van Neder land staan onder dezelfde leiding van de bisschoppen. Zij hebben dezelfde houding aan te nemen als katholieke geestelijken te genover leden van de sociaal-democratische partij en honden. De heer Duys moet dat weten en begaat daarom een misselijke daad, door het Zui den weer eens extra-hatelijk voor te stellen. We kunnen begrijpen, dat het hun dwars zit, daar zoo betrekkelijk weinig vat te heb ben op de menschen, toch moest een mijn heer als Duys ook voor niet-partijgenooten, zelfs voor katholieken, rechtvaardig zijn. De heer Duys sprak over de weigering, die de socialisten boekten bij het willen uitzen den van enkele redevoeringen. Ze wensch- tem geen inzage te verleenen van den tekst aan de radiocommissie- Trekt nu de heer Duys van leer tegen die commissie? Wel neen- Volgens de „N. R. Crt." zeide hij: „In Nederland heersdht er alom nog duis ternis. In het Zuiden kunnen wij geen men schen naar onze vergaderingen krijgen om dat de pastoor en de burgemeester dan met den hongerzweep klaar staan. Maar nu is de radio gekomen; die trillingen in de lucht kunnen pastoor en burgemeester niet zien en het is te begrijpen, dat zij zoeken naar de machtsmiddelen van de bezittende klasse om de vrijheid in den aether te onderdrukken. Het geldt hier een stuk klassenstrijd; de radio maakt het den ar. beiders In het donkere Zuiden mogelijk de stem van het socialisme te hooren, en de pastoor kan hen er niet bij snappen.Op redevoeringen in de vergaderingen bestaat geen preventieve censuur; zij begint op hel «ogenblik, dat de pastoor anders geen con trole meer heeft". Wat kan een groot man zich belachelijk aanstellen! En wat een vreeselijke macht hebben die Brabantsche en Limburgsche pastoors! Nu denkt ledereen dat die radio-controle commissie louter uit pastoors van het Zui den bestaat. Dat is natuurlijk mis. Maar als ze ei niet in iZijn, zitten ze er achter en er onder! De leden der radio-commissie hangen ook al af van die pastoors en, u weet wel, van den hongerzweep!! Arme mijnheer Duys! Dat komt ervan, als men hesmet is met de typisch-Holland- sche baccil van papenvrees- Op dan duur leidt die ziekte tot het zien van spoken en bet spreken van wartaal. De roode broeders hebben nu weer eens hun portie papenvleesch gehad: ze kunnen sr weer tegen en de kranten schrijven lek ker, dat ze natuurlijk niets tegen den ka tholieken godsdienst hebben. Alleen maar tegen pastoors en vooral uit het Zuiden! Aan belanghebbenden wordt hiermede even ter kennis gebracht, dat hij het ingezonden stukje over de Noveen, vorige week verschenen, per vergissing een verkeerde datum werd' op gegeven. De Noveen begint niet op 25 maar op 21 Sept, a.s. Tot en met 23 Sept. kan men zich nog als deelnemer opgeven. We ontvingen enkele aan vragen om plaatjes zonder adresopgave. Wie vergat het? Dan kunnen we 't ■toezerideu. zrs. carmelitessen. Warande 125, Schiedam. Giro 39730. noz In het klooster der E.E.P.P. Redemptoristen te Roosendaal is overleden de Eerw. Broeder Caspar (in de wereld de heer Vos, geboren in 1848 te Ohê en Laak). HERVATTING VAN DEN DIENST Maatregelen van het hoofdbestuur der P.T.T. ter bevordering van het luchtvaartverkeer HET PASSAGIERSVERVOER In een persconferentie heeft de K.L.M.-direc- tie nadere mededeelingen gedaan over de o.s. hervatting van de Indië-vluchten. Het eerste vliegtuig, de P.H.-A.G.R., bemand met Evert van Dijk, Th. Wiersma en M. C. H. Buitenhuis, resp. ïen, 2en bestuurder en werk tuigkundige, zal 25 September 's morgens vroeg van Schiphol vertrekken, om, indien de vlucht volgens het opgestelde schema wordt uitge voerd, 12 dagen later te Batavia aan te komen. Eén week na 25 September, n.l. op 2 October, vertrekt wederom een postvliegtuig en daarna zal elke 14 dagen een vertrek naar Indië plaats hebben. De eerste terugreis vangt te Batavia op 17 October aan, de tweede en volgende telkens veertien dagen later. Data van vertrek en aankomst zijn ditmaal zóó gesteld, dat men tusscben den dag van aan komst te Batavia en de daarop volgende terug vlucht 4 dagen tijd heeft voor beantwoording der mail; in Nederland is dit twee dagen. Zoo kan het antwoord op een per luchtpost ver. zonden brief binnen 28 dagen na verzending ■frorden ontvangen, hetgeen een belangrijke ver snelling vergeleken bij 't vorige jaar beteekent. Het hoofdbestuur der P.T.T. heeft een reeks maatregelen genomen ter bevordering van het luchtpostverkeer. Zoo is allereerst een nieuw briefgewicht van 5 gram hiervoor ingevoerd; omslagen met bijbehoorend papier, tezamen 5 gram wegend, zijn tegen den prijs van 2 cent aan alle postkantoren verkrijgbaar. Buiten het gewone tarief van 6 cent is voor zulk een brief een luchtrecht van slechts 30 cent ver schuldigd. Men is dus voor 38 ets. klaar met een brief van één velletje (2 bladzijden). (Van Indië uit voor 42% ct., buiten het papier). Verder worden van P.T.T.-zijde overal recla mebiljetten aangebracht en tenslotte werd de reeds aangekondgide film vervaardigd, die in verschilende theaters in ons land wordt ver toond. Het luchtrecht kan worden voldaan door middel van gewone postzegels of de luchtpost, zegels. De vliegtuigen nemen briefpost mee voor Syrië, Irak, Perzië, Britsch-Indië, Birma, Siam, Indo-Ohina, Straits-Settlements, Ned- Indië en verder gelegen landen. De viiegdienst zal aanvankelijk met driemoto- rige Fokker F VII b-toestellen, waarvan de K.L.M. er 5 beeft, worden uitgevoerd. Op 13 November echter zal het nieuwste en grootste vliegtuig der K.L.M.-vloot, de F IX P.H.-A.G.A. een heen en terugvlucht aanvangen. Het bijzon dere van deze vlucht is, dat hierop proeven met radio-ontvang- en zendtoestellen, benevens een peilinrichting, zullen worden genomen. De heer A. O. L. Strijkers, chef van den radiodienst op het vliegveld Waalhaven, zal deze vlucht daartoe meemaken. Bij Fokker zijn op het oogenblik een tweede F IX en een F XILtoestel in bouw, welke t.z.t., op de Indië-route zulen worden ingezet. De F XI lfeeft 15, de F IX 20 zitplaatsen. Deze vliegtuigen zullen vermoedelijk tegen het einde van dit jaar in de vaart komen. De algemeen-secretaris der K.L.M., de heer Hans Martin, bevindt zich thans in Britsch- Indië ter controleering van verschillende lan dingsplaatsen in de Indië-route. Ook in Ned.-Indië heeft men niet stilgezeten. In Medan verrezen een groote vliegtuigloods en een modern stationsgebouw; tusschen Medan en Palembang zijn eenige noodlandingsterrei nen aangelegd. De K.N.I.L.M. zal, zoodra het vliegveld bij Pakan Baroe is gereedgekomen, een wekelijkschen dienst Batavia—Medan openen. Tenslotte worden onderhandelingen gevoerd teneinde te geraken tot geregelde luchtlijnen naar Australië De K. L. M. ontving reeds verschillende aan vragen voor passage per vliegtuig naar en van Indië. Met het oog op het feit, dat de organi satie langs de route thans nog in een ontwikke lingsstadium verkeert, worden dergelijke pas sages nog niet aangemoedigd. Wanneer echter over groote vliegtuigen, zooals de F IX en de F XII kan worden beschikt, zal de gelegen heid tot het medenemen van passagiers worden verruimd. Echter kan een wekelijksche lucht- dienst voor passagiers en post niet vóór einde 1932 aanvangen, daar vóórdien niet over een volledige bemanning en een complete vloot kan ■worden beschikt, terwijl ook de grondorgani- satie niet eerder gereed kan zijn. VEERTIENDAAGSCHE LUCHTPOST DIENST NEDERLAND-NED. INDIë 1930- 31 Naar Indië Uit Indië Vertrek Aankomst Vertrek Aankomst A'dam Batavia Batavia A'dam. 25 Sept. 6 Oct. 17 Oct. 2S Oct. 2 Oct. 13 Oct. 31 Oct. 11 Nov. 16 Oct. 27 Oct. 14 Nov. 23 Nov. 30 Oct. 10 Nov. 28 Nov. 9 Dec. 13 Nov. 24 Nov. 12 Dec. 23 Dec. 27 Nov. 8 Dec. 2 Dec. 6 Jan. 11 Dec. 22 Dec. 9 Jan. 20 Jan. 25 Dec. 5 Jan. 23 Jain. 3 Feibr. W. H. BARON VAN ITTERSUM. In het Roode Kruis-ziekenhuis, te Beverwijk, is op ruim 64-jarigen leeftijd overleden de heer W. H. baron van Ittersum, directeur van het Post- en Telegraafkantoor, aldaar. DE VLIEGROUTE VAN DE IE DIE,VLIEGERS AAN BOORD VAN EEN MIJNENLEGGER Gereed voor den aanval Aan.boord van H r. Ms. „D o u w e A u k e s." Dinsdagmiddag, één uur na de afkondiging van den oorlogstoestand. Een motorvletje brengt ons aan boord van den mijnenlegger „Douwe Aukes", die met moeite het nauwe haventje van Ilellevoetsluis is binnengeloopen voor het innemen van mijnen. Op de brug een joviaal welkom van Commandant Lindner, die Z.EXC. DE MINISTER VAN DEFENSIE begeeft zich aan boord van de „Gelderland." zidli al aanstonds verontschuldigt, dat het be. helpen zal zijn. Een marinevaartuig in oor logstoestand biedt nu eenmaal weinig comfort voor het herbergen van twee „burgers". Intus- schen stellen we den kapitein gerust; het pri mitieve kan momenteel hoogstens meer charme aan het geval geven. In de long room maken we al aanstonds keu nis met de officieren, vijf frissche, gemoedelijke waterrotten, bij wie we ons al heel spoedig thuis gevoelen. Dan aan tafel, ,,'t Is Dinsdag, vandaag, hee ren", vertelt de le officier met een veel-zeg- gend gebaar over de groote kom Capucijner- erwteh. Een der onderdeden, waarin de regel maat aan boord zoo lang mogelijk wordt be tracht, is het vaste menu voor iederen dag. We treffen het. met den inzet en worden in deze „zeewaardig" bevonden. Na bet middagmaal stoomt de Douwe Aukes volledig bewapend het haventje uit en begint een mijnversperring te leggen, dwars door het Haringvliet, even ten Westen van Helievoet. sluis. De rust tijdens dit werk geeft een wel- kome gelegenheid, de situatie eens te laten doordringen, daar alles zóó is opgezet als het in geval van oorlog in werkelijkheid zou kun nen plaats hebben. En dan komen we zoo tusschen een praatje met den commandant door tot de kwestie van den dag: Wat nut is er in onze vloot? Eenzijdige ontwapenaars vonden de meest frappante termen voor ons oorlogsmateriaal ter zee. Deze manoeuvre op kleine schaal zou hen op een radicale wijze van deze dwaling kun nen genezen. De blauwe partij, de Neder- iandsche strijdkrachten, waarbij we momen teel zijn ingedeeld, beschikt vooreerst over het pantserschip „Heemskerek", ingericht als een drijvende batterij. Terwijl we dit schrijven koerste dit fort-te-water op de hoogte van Tien Gemeenten. De beide Hellegaten in de nabijheid hiervan zijn met mijnversperringen afgezet, daar hier een aanval der roode troepen wordt verwacht. Deze hebben het gebied van Zeeland en Brabant tot aan het Hollandsch Diep bezet, een voortreffelijke ruggesteun bij de operaties der vloot. De onderzeeërs O 8, O 9, O 10, O 11 manoeuvreeren buitengaats, terwijl ook in den mond van het Haringvliet mijnversperringen zijn gelegd. Hierdoor is een aanval van zware schepen van zee uit vrijwel uitgesloten, daar één mijnenlegger in staat is in zeer korten tijd hier een volledige versperring te leggen. Bo vendien is het bij den sterken Z.W. wind, die er momenteel staat, uitgesloten dat een vijandig schip het Haringvliet kan binnenloopen. De mijnenlegger „Medusa" kruist in de omgeving van het Hellegat, terwijl de parftserboot „Brinio" met onze „Douwe Aukes" opereert tusscben Hellevoetsluis en de Noordzee. De defensieve krach der blauwe partij is onder deze omstandigheden beslist afdoende. Geen vijandelijke kruiser is in staat onze kust op gevaarlijken afstand te naderen. De kustbat- terijen, die o.a. zijn geïnstalleerd bij de liaven van Numansdorp, Hoek van den Kwak en Rockanje beveiligen het werk der pantserboo ten en mijnenleggers. Zóó ingericht en gezien is onze maritieme verdediging niet. alleen bruikbaar maar cok veilig; dat is de vaste overtuiging, die we krij gen na deze overpeinzing, geleid door aanwij zingen van onzen sympathieken gastheer. Inmiddels komt er b .reging in onze schuit. Terwijl de bemanning de mijnen geveclitsklaar maakt, ontvangt de marconist een telegram van de kustwacht Rockanjie, via Hellevoetsluis, dat op de hoogte van Rockanje een taxiënd watervliegtuig is geconstateerd, dat waarschijn lijk hulp behoeft. Onmiddellijk assistentie ver leenen, luidt het commando van den admiraal. We stoomen naar het Westen, doch op de hoogte van Rockanje wordt slechts een proestende raceboot ontdekt. Even vlaggentaal spreken met de kustwacht, en dan blijkt dat deze zich vergist heeft. Na deze emotie wordt de boeg weer gewend en de laatste hand gelegd aan het gereed maken der mijnen. Dan treedt de rust in voor het avondeten. Toebereidselen voor den nacht Tegen het vallen van den avond opnieuw ge jaagde bedrijvigheid aan dek: alles moet gereed voor een nachtelijken tocht. De geheele hooi; wordt geblindeerd, het anti-luchtvaartgeschut met de mitrailleurs iii gereedheid gebracht. Dit is slechts 't werk van een oogenblik en geheel onverwacht valt de plotselinge rust in voor het moeizame werk van den nacht. Alles is ter kooi. Alleen de officier van de wacht met zijn man schappen bewegen zich kalm op de brug en het dek, vreemde, zwarte silhouetten tegen de grauwe donkerte. Nog even tasten we voetje voor voetje rond op de commando-hrug van ons sombere spookschip. Er dansen wat eenzame lichtjes van ga.rnalenvisschers op den wijden, zwarten plas, simpel als glimvliegjes. Voor de rest rondom slechts duisternis en stilte, nacht. BIJ HET EERSTE LUSTRUM De Zeereerw. Pater L. H. Perquin O.P., voor zitter van den K. R. O. verzoekt ons opneming o.m. van het volgende: Iedereen die naar ons luistert in ons land weet het, dat de K.R.O. op 28 en 30 Septem ber a.s. zijn eerste lustrum viert. Waar ik hier aan denken wil en wat ik met al de kracht, die in mij is zoo luide mogelijk wil verkondigen is, dat ons voortbestaan, onze groei, onze kracht, onze invloed voor een groot gedeelte te danken is aan de medewer king van de Katholieke pers. Zeker aan den K.R.O. staat een groot appa raat ten dienste voor reclame, haar microfoon en haar programmablad. De eerste met onbe grensde uitgebreidheid, de tweede met een op laag van 90.000 exemplaren. En de invloed, die van beide factoren is uitgegaan, valt niet te onderschatten. Maar het is onze innige overtuiging, nooit zou de K.RX). bij het Katholieke volk in zulke breede lagen als thans zijn ingeburgerd, nooit zou in den loop over de vijf jaren van zijn be staan, verkregen zijn waarop hij nu o.i. met recht groot mag gaan, indien hij van den be ginne af niet den steun bad mogen ontvangen van geheel de Katholieke pers. Die steun is daarom ook nog des te meer te waardeeren, omdat in den beginne vooral de Radio zich liet aanzien ais een geduchte concurrent voor de Courant. De Katholieke pers heeft echter alle bezwa ren. op zijde gezet en eerlijk en oprecht den K.R.O. geholpen, omdat zij meende, dat dit was in het belang van het groote doel, dat beide nastreven: de eer van God en het heil der menschen. De tijd heeft dan ook heel spoedig geleerd dat beide elkander-op bewonderenswaardige wijze aanvullen en in de toekomst ook schou der aan schouder zullen blijven staan ter ver spreiding en verdediging der Katholieke begin selen op godsdienstig en maatschappelijk ge bied. Deze twee samen, welk een enorme kracht kan daarvan ten goede uitgaan. Deze twee samen, wat kunnen zij bijbrengen tot de ont wikkeling, de welvaart, de eenheid van ons Katholiek volk. En nu wil ik nog eens de aandacht vestigen op de bevoorrechte positie, die wij Katholieken hier in ons land met pers en radio innemen. Waar is de Katholieke pers zoo georgani seerd, zoo verspreid, zoo verzorgd als in Neder land? Heeft de persweek in Brussel niet dui delijk weer aangetoond, dat Katholiek Neder land hier vooraan staat? En de Radio. Waar ter wereld beschikken de Katholieken over een Omroep, die dan ook nog maar. in de schaduw kan staan van den K.R.O.? Denken wij daar wel eens aan en waardeeren wij dat we! genoeg? Als wij dan ter gelegenheid van ons eerste lustrum de pers hulde brengen, dan is dat niet alleen met een diepe overtuiging, dat wij elkander noodig hebben, onafscheidelijk aan elkander verbonden moeten zijn, maar ook met den wensch dat de verhouding, welke geduren de de vijf jaren van ons bestaan, heeft ge- heerscht steeds inniger en vaster moge worden Wij hebben in den tijd, dat de K.R.O. zich heeft verspreid onder ons Katholiek volk de volgende ondervinding opgedaan. Overal waar de Katholieke Courant in huis kwam en gele zen werd hebben wij succes gevonden met on zen K.R.O. Overal waar de neutrale Courant gelezen werd, hebben wij Katholieken gevon den, die voor een eigen Omroep niets of heel weinig voelden. Zóó leert de praktijk des levens, dat Katho lieke pers- en radio bij elkaar behooren en de K.R.O. voor een groot gedeelte aan haar den grooten bloei op zijn eersten lustrum te dan ken heeft. Wanneer wij dan ook op Zondag 28 Septem ber a.s. in de St. Dominicuskerk te Amsterdam de plechtige H. Mis van dankbaarheid opdra gen aan God, en Hem op de allereerste plaats onze hulde brengen, dan zullen wij ook onze weldoeners niet vergeten Gode aan te bevelen. En onder deze eersten zal behooren: De Katholieke Pers tan Nederland. In hef Bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrij. dagavond (19 September) in de kapel van het Groot-Seminarie te Warmond de Tonsuur toe gediend aan de volgende Eerw. Heeren: A. Abeln, A. Berkhout, C. Berkhout, A, Bregten, C. Broers, A. Broersen, A. Buis, A. Buys, N. Commandeur, A. Cras, G. Dirksmeyer, H. v. Drunen, A. Duynisveld, J. Duivenvoorde, W. Egberts, W. Geels, B. Haanen, H. v. d. Heyden, K. Herzburg, J. v. Ingen, H. Kerklaaii, C. v. d. Knaap, II. v. Kesteren, A. Martens, J. Merks, P. Perquin, II. Roozenburg, J. Rosenhart, N. de Ruyter, M. Schipper, L. van Schyndel, P. van Steyn, G. Thoen, B. Verbeem, W. Versc'hure, P. Visser, C. Vlaar, J. Voortwist, C- Cosskiihler, Th. Wanna en J. Wijsbroek. Zaterdag en Zondag d.a.v. de vier kleinere H.H. Wijdingen aan bovengenoemde Eerw. Hee. ren, alsmede Zaterdag de H. Wijding van het Subdiaconaat aan den Eerw. Heer J. v. d. Vliet en van het Diaconaat aan de Eerw. Hee ren: C. Bakker, F. Boelrijk, H. Brans, A. Coe- len, J. Dekker, C. Doeswijk, J. Dunselman, F. Eppings, J. v. d. Gent, F. Heemskerk, H. Jansen, A. Kat, J. Kosseu, A. Loerakker, G. Meereboer, G. Neefjes, L. Nijs, R. Oud, J. Redeker, C. Roest, A. v. Rijn, J. Schotten, L. Sluys, J. Smulders, J. Suyker, H. Verbeek, C. Verheyen, P. v. Vliet, H. Westerkamp en J. Witteman. OPHEFFING VAN KLOOSTERS. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenboscli heeft, blijkens mededeeling in „St. Jansklolc" aan de Zeereerw. Algemeen Overste der Zustejs Franciscanessen te Breda (R.K. Gasthuis-Haag- dijk ISO) verlof gegeven, 1 Augustus 1931 hare beide succursaalkuizen te Grave, het St. Catha- rina-Gesticht en het St. Elisabetih-Rustoord, te verlaten. Alsdan zal die congregatie niet meer in het Bisdom Den Bosch werkzaam zijn. KLEINE ZUSTERS VAN DEN H. JOSEPH. De eerw. zusters Jeanne, Rumolda en Ray- munda zijn, blijkens een ontvangen bericht in het Moederhuis te Heerlen, aan typhus over leden iu de missie-statie Luan Fu. Naar de missie in China vertrokken dezer dagen de eerw. zusters Maura en Angêlique. DE ZEE EISCHT WEER OFFERS De Nedcrlandsche motorboot „Foxhoir1 uit Groningen is aan de monding van de Theems omgeslagen. Van de opvarenden zijn de schipper Lam uiers zijn vrouw en hun tweejarig kind alsmede een matroos, door verdrinking om het leven ge komen. Twee leden der bemanning de Nederlander Koch, §n de Duitscher Schmuller werden door de „Notre Dame des Ardents" uit Boulogne, gered. De omgekomen schipper was Albert Lammers De beide matrozen verhaalden, hoe de boot bij een storm in de monding van deTheems was gekapseisd. Koch, de eenige die zich aan dek had bevonden, liad amper tijd gehad om een reddingsboot uit te zetten. Hij slaagde er even- wel in, nog één der opvarenden, te weten den Duitscher Schmuller, met inspanning van al zijn krachten, van den dood te redden en aan boord van de reddingsboot te trekken. De J. P. Coen met vertraging Bij de Stoomvaart Mij. Nederland is Zaterdag bericht ingekomen, dat het s.s. „Jan Pietersz. Coen" wegens ruw weer bij Spithead voor anker is gegaan en dat in verband biermede de aan komst te Amsterdam zal worden vertraagd. DE „EDERA" IN GEVAAR Geheel de bemanning is aan wal gebracht Het Italiaansche stoomschip „Edera" geladen met gerst en erwten, dat op 11 September j.I. op de ,,Hinderribben" is gestrand, kwam ten gevolge van den storm in een gevaarlijke positie De opvarenden gaven het verzoek te kennen om het schip te verlaten. De reddingsboot van „Stellendam" is daarop uitgevaren en heeft de bemanning bestaande uit 30 personen, waar- ouder de kapitein, van boord gehaald en te Hellevoetsluis aan wal gebra'cht. Van de ber. gingsmaatschappij zijn nog zes personen aan boord van de „Edera" gebleven. Onbekend meisje het slachtoffer Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op Javabrug te 's Hage een ernstig ongeluk gebeurd. Een ongeveer 20-jarig meisje werd door een auto aangereden en bekwhm zoodanige verwondin gen, dat zij kort daarop is overleden. Volgens voorloopige getuigenverklaringen zou de chauffeur van den auto aan het meisje, dat per fiets was, geen voorrang hebben ver leend. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. Zaterdagmiddag heeft op den weg Edede Klomp nabij de Wetering een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den beer L uit Utrecht, komende uit de rich ting Ede, week uit voor een van een zijweg ko menden fietser. De autobestuurder geraakte hierbij het stuur kwijt, slingerde over den weg en kwam eerst met de achterzijde van den wagen in aanraking met een boom, waardoor alle ruiten van den auto braken. Daarna reed de auto tegen den 28 jarigen motorrijder K. Klabbers uit Blaricum die vree- selijk verminkt werd en vrijwel oogenbiikkelijk. ovgrieed. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Ede ver voerd. De auto is in beslag genomen. MISHANDELING VAN EEN AGENT. Een maand gevangenisstraf De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Vrijdag den ioswerkman T. B., die in den nacht van 19 op 20 April j.I. in de Jan Evertsenstraat een agent had mishandeld, overeenkomstig den eisch tot een gevangenisstraf van 1 maand. ERNSTIGE VAL. Te Leeuwen-Beneden is de 14-jarige A. Mol op de N.V. Meyers Scheepswerf van een hoogte van 5 M. gevallen. Hij bekwam een schedel breuk. Zijn toestand is levensgevaarlijk. AANRIJDING. Het 9-jarig dochtertje van den heer v. R. te Uivenliout (Ginneken) werd door een wielrij der aangereden. Hevig bloedend en bewusteloos werd het in de ouderlijke woning gedragen, waar een geneesheer een hersenschudding con stateerde. GLOEDNIEUWE AUTO GESTOLEN Zaterdagnacht is te 's-Bosch tijdens de kermis in de Hinthamerstraat een gloed nieuwe auto ontvreemd ten nadeele van een familie te St. Michiels Gestel. Toen zij van de kermis kwam, bleek de wagen verdwenen. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdag' geraakte het 11-jarig zoontje van P. C. Sohabbing te Breezand op het erf der woning, gezeten op een rijwiel, verward in een losgeraakten draad van de huisaansluiting van het eleotrisch net. Het duurde eenigen tijd voor de jongen kon worden bevrijd. Heiaats bleek toen. dat hij reeds door den stroom was ge dood. IN BRAND GERAAKT. 1 Het dochtertje van den arbeider W. te Stadskanaal, dat tijdens het aardappelrooien op het land een vuurtje zuo aanleggen, kwam met het vuur in aanraking. Spoedig stonden haar kleeren in brand. Den vader gelukte bet de vlammen te dooven, doch het meisje hajl reeds ernstige brandwonden opgeloopen. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een doodgewoon vienscK krijgt tegen woordig nog eens kans, om zich le voelen cn te mcenen dat hij heel wat in de poli tieke melk te brokkcn heeft. Daar wordt tegenwoordig niet alleen een beroep gedaan op Z. Majesteit den kiezer die verondersteld wordt, de moeilijkste kwes ties even le kunnen uitmaken, maar zelfs iedereen die leckeiten kan, mag leekenen- 'Zijn naam zetten en daardoor welen, dat men meewerkt, echt werkt aan een groot plan, dat trekt natuurlijk. Men komt aan huis, op kantoor, in den trein,, op straat bij u! Eerst heeft de Avro zich dat genoegen gegund, nu doet de N. D. A- P. haar best, om de groote vellen vol te krijgen. Beslaat er bij die ernstige gelegenheid, want zij stellen liet als heel ernstig voor i ook een beetje contróle? Wij gelooven liet niet, als wij jonge A. J. C.'ers met een lijst zien loopen op de straat, om dc menschen te laten leekenen. Is cr een leeftijdsgrens gesteldEen waar borg, dat niet voor anderen geteekend wordt! Ook een waarborg, dat dezelfde per sonen niet meermalen tekenen? Zulke dingen komen voor, ook al wil men het niet en wij meenen, dat cr geen enkele contróle voor bestaat. Waarom men moet leekenen? Om dc meest verschillende redenen. Bijv als men teekent, gaat de belasting om laag. Wet gemakkelijk, doch niet precies waar Als men teckenl, komt cr geen oorlog meer! Ook zeer sympathiek! Wie zou, door zijn naam te zetten, den oorlog niet (praag willen uitbannen! Helaas, hel is te onnoozel om ivaar te zijn. Als men niet teekent, helpt men mee aan een toekomsiigen oorlog! Heel erg natuurlijk: wie wil nu meehelpen aan zoo'n vrceselijk iets! Zoo wordt dc agitatie voor een naar. onze mecning goed bedoeld iels, (waar over men kan praten), n.l. hel al of niet aannemelijke van het vlootplan-Deck'ersi lot een weerzinwekkend staaltje van on kunde, misleiding en vervalsching der pu blieke mecning- Zeker zullen heel wat goede menschcn teekenen, doch dat zegt nog niets voor de innerlijke waarde van het petitionnement. Het is en blijft: grove volksmisleiding. Daar loopen te veel onbevoegden met zoo'n lijst! JUBILEUM A. C. A. VAN VUUREN. v] Zijn zilveren jubilé als Kamerlid Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat da heer A. C. A. v. Vuuren als Kamerlid zijn in trede deed in de Tweede Kamer. Ofschoon de jubilaris, in zijn groote be scheidenheid wars van alle huldebetoon, geen officieele feestviering had gewenscht, gewer den hem op zijn feestdag toch zeer vele blijken van belangstelling en waardeering. Stapels telegrammen en brieven van geluk- weiischen kwamen binnen, terwijl velen ook persoonlijk den jubilaris kwamen complimen teeren. Ook werden er tal van bloemstukken aan de woning van den jubilaris bezorgd, waaronder een van de katholieke Kamer fractie en een van de „Residentiebode", waar van de beer v. Vuuren oud-medewerker is. Ook in Oost- en West-Indië heeft men den ijverigen voorvechter van de belangen der ka tholieke missiën Ir onze koloniën niet ver geten. Vertegenwoordigers der missies in Suriname, op Curaqao en in den Oost kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Van Mgr. van. Roosmalen waren twee prachtige vazen geko men, door Surinaamsche kunstenaars uit ver schillende kostbare Surinaamsche houtsoorten vervaardigd. In het hout waren wapens en de jaartallen 1905 en 1930 ingelegd. Mgr. van Roosmalen deed zijn stoffelijk geschenk ver gezeld gaan van geestelijke geschenken, waar van in een hartelijk en hoogstwaardeerend schrijVen werd melding gemaakt. Ook uit ver schillende kloostergemeenschappen zijn den jubilaris op dezen dag heerlijke geestelijke geschenken aangeboden. Voorts was er nog een schrijven van geluk- wensch binnengekomen namens mgr. Vuyl- steke waartoe Z.D.H. voor zijn overlijden nog opdracht had gegeven. Ook waren nog telegrammen ingekomen van. het dag. bestuur der R. K. Staatspartij, de R. K. Staatspartij, de R. K. Journalistenvereeni- ging, van de perstribune der Tweede Kamer en de Haagscbe Journalistenvereeniging en van de R. K. Rijkskieskringorganisaties Dordrecht en Groningen. Onder de telegrammen van gelukwensch was er een van de Christelijk-Historische Kamer fractie en verder van vele leden van de diverse Kamerfracties persoonlijk. JHR. RUYS DE BEERENBROUCK. Een zilveren jubileum Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat Jhr. Mr. Ch. Ruvs de Beerenbrouck zijn intree deed in de Tweede Kamer der Staten Generaal als afgevaardigde van het district Gulpen. Naar we vernemen is gisteren de titu laire rang van Generaal-Majoor verleend aan 'den gepensionneerden kolonel van het Wapen der Cavalerie G. J. A. A. baron van. Heemstra, voorzitter der Koninklijke Neder- landsche Harddraverij cn Renvoreeniging. HR. MS. AREND Blijkens bij het Departement van Defensie ingekomen telegram was H. Ms. „Arend" voor nemens IS dezer van Santo Domingo te ver trekken. HET KASTEEL VAN BORN (L) Naar wij vernemen, zal het historisch kasteel van Born (L.) dat in den nacht van 28 op 29 Augustus door een feilen brand grooteu- deels vernield werd voor zoover de mog». lijkheid bestaat gerestaureerd w-ordea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5