ALGEMEEN OVERZICHT. De Gepoe ontdekt een nieuw complot m m m Spiritisten gaan een „klooster" bouwen Nieuw Russisch-Chineesch conflict M mzM M»nUl DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 Revolutie in Chili Absoluut afgescheiden van de wereld ONEENIGHEID IN OOSTENRIJKS KABINET DIEFSTAL OP DE IPOSTA PARACHUTIST DOODGEVALLEN. Onrust in Spanje Weer een staking? In een afgrond gestort LITAUEN EN DE H. STOEL KERK EN PAUS BELEEDIGD DOOR GRIEKSCHE BLADEN ZEVENTIEN LEDEN GEARRESTEERD PILSOEDSKI CONTRA DE SOCIALISTEN SOVJET-PROTEST TE WARSCHAU BRANDSTICHTINGEN IN OOST- GALICIE EEN AARDSCH PARADIJS DE WERKLOOSHEID ENGELAND IN '53 ALGEMEENE LOONSVERLAGING IN ENGELAND?, EEN STRENGE ITALIAANSCHE WET HEVIGE STORM OP DE NOORD- AFRIKAANSCHE KUST SÏZfiJS v ,:i ,;^VJ,Vyteyi;i;S;s;.. Taans is er weer «ens een opstand uitge broken in Chili, welke ten doel heeft de om verwerping van de regeering Ibanez. Verscheidene generaals zijn Zondag per vlieg, tuig te Conception, in het Zuiden van Chili, gearriveerd en hebben het regiment van Chacu- buco in oproer gebracht. De troepen te Santiago en Valparaiso die zich nog niet bij de beweging hebben aangesloten zijn in de kazernes geconsigneerd. De stad Concep tion en haar omgeving zouden zich reeds in de handen van de opstandelingen bevinden Naar echter het Chileensche gezantschap te Buenos Aires bekend maakt, zou de rebellie in Zuid-Chili reeds onderdrukt zijn. Onder de gearresteerde leiders moet zich ook de Ameri- kaansche piloot bevinden, die de gedeporteerde officieren naar Conception heeft overgebracht. 't Zal intusschen zaak zijn eerst de nadere berichten af te wachen, alvorens aan officieele dementi's die vaak minder geloofwaardig zijn dan gewone berichten. onvoorwaardelijk geloof te hechten. Een crisis in Turkije? Er loopen weer geruchten over een crisis In Turkije. Naar uit Constantinopel wordt ge meld, heeft Ismet Pacha besloten af te treden, teneinde de verwisseling van kabinet te be spoedigen. Indien Ismet Pacha in de volkstegenwóordi- glng geen motie van vertrouwen zal krijgen zal waarschijnlijk Fethi Bey minister-presi dent worden. Het Turksche parlement is gisteren in een buitengewone zitting bijeen, gekomen ter beraadslaging over een wetsont werp, waarbij de regèering gemachtigd wordt, om ter bestrijding van het gebrek aan geld in Turkije de circulatie van papiergeld te ver- hoogen. Naar verder verklaard wordt, wil minister president Ismet Pacha van deze gelegenheid gebruik maken, om vast te stellen, hoe groot zijn aanhang in het parlement nog is, nu on langs een tweede politieke partij in Turkije is gevormd. Argentinie's president afgetreden Tegenover de kleineerende oordeelvellingen, van den kant der aanhangers van Argentinië's nieuwe bewind over ex-president Irigoyen uit gesproken, kan het goed zijn, eens een ander geluid te laten hooren, dat uit Amerika tot ons komt, en waardoor de aandacht wordt gevestigd op Irigoyen's verdiensten. De voormalige president van Argentinië. Irigoyen, aldus bedoelde mededeeling, was een vurig voorstander van de onafhankelijkheid van zijn land. Bij de behartiging van de cul- tureele belangen was hij de vertegenwoordiger van den Spaanschen geest, d.w.z. hij wilde overal de Spaansche cultuur behouden en door voeren. Heel vaak nam hij stelling tegenover de vermeende aanspraken der Vereenigde Staten, en steeds wist hij de belangen van de petro- leumvelden in Argentinië te verdedigen tegen over de „Standard Oil Company". Hij oefende steeds een felle critiek uit op den invloed van Noord-Amerika op Argentinië. Op het feest voor de verschillende rassen je wist hij het stempel te drukken van een Spaansch volksfeest: bij datzelfde feest in 1929 zat de Spaansche gezant op de eereplaats naast den president. Hij was in alle opzichten zeer vriendelijk en voorkomend tegenover Spanje. Ofschoon Irigoyen aan het hoofd stond van de radicale partij, was hij den katholieken toch bijzonder goed gezind, en, toen de wet op de echtscheiding in de kamers was aange nomen heeft Irigoyen door zijn veto uit te spreken weten te verhinderen, dat deze wet werd uitgevoerd. Tijdens zijn presidentschap werd het aan tal bisdommen uitgebreid en meerdere nieuwe bisschoppen aangesteld. Er waren dan ook veel katholieken, die steeds hun stem op Iri goyen uitbrachten. De nieuwe president der republiek, generaal Urlburu, heeft onmiddellijk, zooals men weet, een verklaring afgelegd, dat zijn regeering op hartelijke wijze met dé Vereenigde Staten zal samenwerken en zoo actief mogelijk aan de Pan-Amerikaansche unie zal deelnemen. Hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat beide landen zeer veel voordeel konden beha len, waneer zij op politiek en economisch ter rein zouden samenwerken. Er is derhalve in de buitenlandsche politiek van Argentinië een groote verandering geko men. Iedereen, die gedurende de laatste veer tien jaar de politiek aan Argentinië gevolgd heeft, moet wel buitengewoon verbaasd staan over deze verklaringen van den nieuwen president. Men zal de vastberadenheid van Irigoyen al heel spoedig missen. Verkiezingen in Zweden Zaterdag en Zondag vonden in Zweden de ver kiezingen plaats voor die provinc. raden, die. behalve van provinciale beteekenis ook nog van belang zijn, omdat uit de nieuwe provin ciale raden de Zweedsche Eerste Kamer wordt aangevuld. In het algemeen hebben de sociaal-democra ten en de linksche boerenbond stemmen ge wonnen, terwijl de middenpartijen verloren hebben. Op nog enkele uitslagen na is het resultaat als volgt: rechtsche partijen 304 zetels; boe renbond 184 zetels (vorige verkiezingen 165); vrijzinnigen en liberalen 134 (vorige verkie zingen 176 zetels); socjaal-democraten 454 (vo rige verkiezingen 431); communisten 18 (vo rige verkiezingen 24). Duitschlands regeerings- mogelijkheden De socialistische rijksdagafgevaardigde dr. Breitscheid heeft zich door de „Excelsior" laten interviewen over de vraag, welke regeerings- mogelijkheden er met den nieuwen rijksdag Hij verklaarde, dat er z.i. van een rechtsche regeering onder leiding van Hitier geen sprake kan zijn, reeds daarom niet, omdat de geld gevers van Hitier uit de haute finance en de groote industrie zelf geschrokken zijn over de overwinning der nationaal-socialisten. De socialisten zijn bereid om aan een coali tie deel te nemen, doch zullen natuurlijk hun voorwaarden stellen. Dr. Brüning en de middenpartijen schijnen echter tot deze coalitie nog niet bereid. Waar schijnlijk zal de rijkskanselier een derden weg inslaan en eenvoudig afwachten, tot de rijks- lag weder bijeenkomt en dan trachten een of andere meerderheid voor zijn financieel pro gramma te vinden. Doch ook in dit geval zal hij genoodzaakt zijn, contact te zoeken met de sociaal-demo craten, wat hij tot nu toe niet heeft sedUnt. Overigens behoeft men zich ln het buiten land niet ongerust te maken over een wijziging in den koers van de Duitscbe buitenlandsche politiek. De sociaal-democraten zullen alles doen om dat te verhinderen. Zij zijn zich be wust, dat zij de taak hebben als wachters van oen vrede dienst te doen. De meestbegunstigings- clausule In de tweede commissie der vol kenbondsvergadering heeft de Nederlandsche gedelegeerde, mr. L. J. A. Trip, het standpunt der Nederlandsche regeering inzake de econo mische vraagstukken uiteengezet. Mr. Trip begon met de verklaring, dat de Nederlandsche delegatie het volkomen eens. is met den Deenschen minister van Buitenland- schen Zaken, Munch, dat zoo spoedig mogelijk een studie moet worden gemaakt van de juiste beteekenis, die men hecht aan de meest-be gunstigingsclausule. De staten met de liberale handelspolitiek moeten zoo spoedig mogelijk weten, waaraan zij toe zijn. Mr. Trip bepleitte, dat de studie zal worden gedaan, door het economische volkenbondsp comité met de vertegenwoordigers van eenige der meest belanghebbende staten. Hij wees echter er op, dat de volkenbond steeds is geweest een aanhanger van onbeperkte uitlegging der meest-begunstigingsclausule. Deze vastlegging te gaan veranderen, zooals Roemenië, en Bulgarije wenschen, ter wille van de landbouwstaten van Europa, zal slechts mogen geschieden na een zeer nauwkeurig onderzoek. Op de economische conferenties, die in No vember en Januari zullen gehouden worden, zal er volop gelegenheid bestaan tot nadere bespreking. Doch mr. Trip wil thans reeds als zijn mee ning te kennen geven, dat de wenschen van de Oost-Europeesche landbouwstaten hem toe schijnen te zijn niet multilateraal, noch bila teraal, doch zeer unilateraal. Dit grapje van mr. Trip verwekte begrijpe lijkerwijze een glimlach in de commissie. En zeide de heer Trip. de Oost-Europeesche landbouwstaten schijnen te vergeten, dat er ook nog. andere staten zijn dan landbouw staten en dat er vrijhandelstaten bestaan, die de goederen van andere landen vrij laten bin nenkomen en daarom ook het recht hebben op een loyale toepassing van de meestbegunsti- gingsclausule ten opzichte van de goederen uit die landen. De meestbegunstigingsclausule is tot dusver geweest de hoeksteen van de Nederlandsche handelspolitiek. De druk op de staten die tot dusverre vrij- handelsstaten zijn gebleven, om hun politiek te wijzigen wordt steeds grooter, naarmate de uitvoermogelijkheid af neemt. Mr. Trip geloofde echter, dat het wereldbe lang eischt, dat de tegenwoordige vrijhandels- staten vrijhandelsstaten blijven. Doch een ver andering in die richting is slechts te vermijden, indien men aan de opbeperkte toepassing der meest begunstigingsclausule blijft vasthouden. De Nederlandsche regeering wil alles doen, om een economischen oorlog te vermijden en zal steeds streven naar economische samen werking. Het beste zal zijn, indien de tegenwoordige protectionistische staten tot algemeen tariefs verlaging zouden besluiten. Doch waar dit prac- tisch niet denkbaar is, zou de Nederlandsche regeering ook bereid zijn en hier opperde mr. Trip een interessant nieuw denkbeeld tot het sluiten van conventies, waarbij de lan den met liberale handelspolitiek zich zouden verbinden, deze politiek te handhaven, hetzij in het geheel, hetzij ten aanzien van een bepaal de groep van goederen tegenover die protec tionistische staten, die door tariefsverminde ring hunnerzijds, hetzij in het geheel hetzij ten aanzien van bepaalde groepen van goederen, er toe zouden medewerken, den uitvoer van de staten met liberale handelspolitiek te ver gemakkelijken. Dit denkbeeld zou kunnen worden neerge legd in multilaterale of bilaterale conventies. Mr. Trip wenscht niet, dat deze volkenbonds vergadering de kwestie nader bestudeert. Daar voor ontbreekt de tijd. Maar hij oppert het denkbeeld als een bijdrage voor de discussies op de economische conventie van begin 1931. Hierna behandelde mr. Trip de voorstellen van de conferentie van Warschau en verklaar de, dat de Nederlandsche regeering bezwaarlijk kan treden in het denkbeeld van preferen- tieele-rechten voor de landbouwproducten uit die landen, aangezien -hierdoor een onder scheid zou worden in het leven geroepen tegen over den invoer uit overzeesche landen en tevens «en verhooging van de kosten der levensmiddelen voor het Nederlandsche volk het gevolg 2011 zijn. Ten slotte bepleitte mr. Trip dat het econo mische en financieele volkenbondscomité zal nagaan, of practische resultaten te verkrijgen zijn van het voorstel van Britsch-Indië. De minderheden-kwestie In de politieke commissie kwam het minder hedenvraagstuk uitvoerig aan de orde. De G-rieksche afgevaardigde Michalakopoulos, verklaarde, dat het recht der minderheden nooit gebruikt zal mogen worden als een1 stormram tegen de vredesverdragen. Eenige opwinding veroorzaakte de rede van den Poolschen minis ter van buitenlandsche zaken. Zaleski bestreed in de eerste plaats de uitlatingen van den Duitscken gedelegeerde Koek, die verklaard, had, dat het Duitsche standpunt in de com missie algemeen aanvaard werd. Zaleski stelde hier tegenover dat bijna alle sprekers zich, te gen een wijziging in den komenden tijd van de besluiten van Madrid hadden gekeerd. Zaleski zelf achtte zich een oprecht vriend der min derheden, aanggzien hij in zijn jeugd in Polen zelf deel van een minderheid uitmaakte, van wie elk Poolsch woord als een vergrijp tegen den staat werd bestraft. Hij begroette dan ook de veranderingen die den laatsten tijd in Duitschland ten aanzien van het standpunt in zake de minderhedenkwestie werd ingenomen. De Duitsche resolutie kon hij echter niet aan vaarden, aangezien zij critiek bevat op het werk van den volkenbondsraad, die niet ge rechtvaardigd is. Tenslotte richtte Zaleski tot de Duitsche de legatie de vraag, of Duitschland bereid was eveneens minderhedenverdragen te sluiten. Dadelijk na Zaleski, vroeg de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken dr. Ourtius het woord, om in het Duitsch een verklaring af te leggen. Curtius bestreed de ontwikkelde geleidelijke assimilatie-theorie, als zou deze in strijd met de vredesverdragen zijn. Vervolgens lichtte hij het Duitsche voorstel uitvoerig toe. De Duitsche delegatie had geenszins wijziging van de besluiten van Madrid voorgesteld, doch eischte niets dan erkenning van het heilige recht der minderheden en de mogelijkheid, dat vroeger* genomw besluiten In de toekomst her tel) zouden kunnen worden. HEI1 GROOTSTE WATERVLIEGTUIG van de wereM, d'e „Valetta" is voltooid, en ter beschikking van het EngeHsohe luchtvaartrmlnisterie gesteld. ZAL DIT INSTITUUT RENDEEREN?, Naar gemeld wordt, is men in de kringen der Duitsche spiritisten van plan, om te Ber lijn een „klooster" op te richten voor hun mediums. In het Noorder-kwartier van Berlijn heeft men beslag weten te leggen op een geschikt bouwterrein. De koopsom van dit terrein en de benoodig- de gelden voor den bouw van dit „klooster" worden vrijwillig beschikbaar gesteld door drie welgestelde voorstanders van de spiritistische beweging. Iln dit nieuwe „klooster" zullen alleen uiterst begaafde mediums worden opgenomen. De re gels van dit huis zullen in alle opzichten een betrekkelijke overeenkomst vértoonen met de bestaande voorschriften van de Katholieke vrouwenkloosters der strenge Obervantie. Deze „moderne kloosterlingen" zullen abso luut van do wereld afgescheiden moeten le ven, terwijl zij gedurende den dag tal van „geestelijke oefeningen" zullen moeten ver richten. De mediums mogen het klooster alleen ver laten, wanneer zij moeten deelnemen aan ex perimenten van spiritistische vereenigingen in het buitenland, of wanneer zij voor een of an der „wetenschappelijk" instituut moeten op treden. Tot nog toe werd Londen steeds beschouwd als het middelpunt van de spiritistische bewe ging, maar als dit „klooster" te Berlijn gereed zal zijn, dan zal de hoofdstad van het Duitsche rijk weldra op den titel aanspraak kunnen ma ken. Een andere kwestie is echter, of dit instituut rendabel zal zijn en of bet wel die voordeden zal opleveren, welke oprichters er zich van voorstellen. Is een compromis uitgesloten? EEN BEMIDDELINGSPOGING VAN SCHOBER WEENEN, 22 September (W. B.) Het chris- telijk-sociaal „Wiener Montagsblatt" brengt sensationeele mededeelingen over een conflict, dat moet zijn ontstaan tusschen éen minister van handel, dr. Schuster, en Vaugoin, vice- kanselier en legerminister, in verband met de benoeming van een candidaat voor een hoogen post bij de Oostenrijksche bondsspoorwegen. Het blad meent, dat een compromis ten dezen uitgesloten moet worden geacht. Andere ochtendbladen melden, dat minister Schuster den bondskanselier reeds zijn ont slag zou hebben aangeboden. Een nader Wolff-telegram meldt echter, dat van betrouwbare zijde verluidt, dat bondskan selier Schober met de betrokken ministers en voornaamste leiders van de regeeringspartijen een bespreking zal houden, waardoor men hoopt dat het incident uit den weg zal worden ge ruimd. Men verzekert, dat de christen-socialistische partij het standpunt van haar leider Vaugoin niet deelt. In elk geval wordt het incident niet ais een crisis van de geheele regeering beschouwd, hoe wel het tusschen de beide ministers tot een per soonlijke crisis kan komen. Volgens een V. D. bericht zou de minister van handel Schuster, toch ziju ontslag hebben ingediend. „Oud-Duitschland"-zegels verdwenen BERLIJN, 22 September. (W.B.) Op de inter nationale postzegeltentoonstelling in den Ber- iijnschen „Zoo" is, naar de „Berl. Lakalanzei- ger" meldt, een diefstal ontdekt. De phila-elist Walther Eicbler uit Charlot- tenburé had in zijn stand o.a. een album met „oud-Duitschland"-zegels. Toen hij na even weg te zijn geweest naar zijn stand terugkeerde bemerkte Eiehler tot zijn ontzetting, dat deze collectie verdwenen was. Alle nasporingen bleven vruchteloos. De gestolen zegels vertegenwoordigen een waarde van 7000 mark. DRIE MENSCHEN DOOR AUTO DOODGEREDEN Zaterdagavond heeft te Breslau een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen werden gedood. Op weg naar Oels reed een auto in een groote menschenmenigte. Daarbij werd een trambeambte door den auto meegesleurd, en gedood, terwijl ook zijn beide kinderen op slag gedood werden. De auto zou met gedoofde lichten hebben gereden. Van 1200 M. hoogte Onze Brusselsche correspondent seint: Op het vliegveld Evere, waar gisteren een internationaal vliegfeest plaats had, is de pa rachutist Stacnevski, de zoon van 'n Russisch kolonel, doodgevallen, toen hij van 1200 M. hoogte neerkwam. Hij zou dalen met verwisseling van val schermen. Het derde valscherm opende zich niet, waardoor hij in duizelingwekkende vaart voor de tribunes Je pletter stortte, De republikeinsche propaganda PARIJS, 22 September (H. N.) Te Madrid dreigt een staking der arbeiders in de levens- middelenbedrijven. De arbeiders hebben de staking aangekondigd, indien uiterlijk 1 Octo ber de loonen niet verhoogd en de belasting op het. arbeidsloon niet opgeheven wordt. MADRID, 22 September (B T. A.) In een door de socialistische groep georganiseerde bijeen komst hebben Saborit en Befeteiro een plan in gediend tot samenwerking tusschen de socialis tische partij, de algemeene unie van arbeiders en de republikeinsche partij ten einde de repu bliek in Spanje te vestigen Doodelijk ongeluk bij de Napoleonbrug Wordt er nu een hek geplaatst? Het toerisme beeft weer een slachtoffer ge vraagd. De Lourdesbedevaartgangers kennen na tuurlijk de vermaarde Napoleonbrug op den tocht naar Gavarnie. Een twintig-jarig meisje uit Noord-Frankrijk, dat zich achter het monu ment had afgezonderd, is er van de meer dan tachtig meter hooge helling naar beneden ge stort. In baar val heeft ze zich nog trachten vast te houden aan een nootenboom, doch te vergeefs. Toen men Zondag nabij Luz haar lijk ophaalde was de rechterschouder geheel ontwricht. Het lijk was door den krachtigen stroom over rotsen en steenen gesleurd en deerlijk gehavend. Zooals te begrijpen viel, verwekte het voor val zoowel hij de toeristen als in Lourdes al gemeene verslagenheid. Den volgenden dag wisten de kranten te melden, dat van regeeringswege een hek zal worden geplaatst. Een schending van het concordaat Men meldt ons uit Rome: Het Pauselijk staatssecretariaat heeft bericht ontvangeif, dat Zaunius, de minister van on derwijs van Litauen, een verordening heeft uit gevaardigd, krachtens welke alle studenten verenigingen met een politiek karakter ont bonden worden. Deze verordening kan eigenlijk geen betrek king hebben op de Katholieke studiekringen, wier doel en streven niet van politieken aard zijn. Echter de verordening van Litauens mi nister gewaagt slechts van een uitzondering n.I. de padvinders. Teneinde klaarheid in deze zaak te brengen, heeft de aartsbisschop van Kaunas aan den minister van onderwijs een schrijven gericht, waarin hij op opheldering te ndezen verzoekt. Zooals men weet, sloot het Vaticaan in 1927 met Litauen een concordaat, waarvan artikel 25 de vrijheid der katholieke vereenigingen uitdrukkelijk waarborgt. De apostolische nuntius, Mgr. Bartoloni, zal thans deze aangelegenheid tot een goed einde trachten te brengen. EEN KATHOLIEK PROTEST De katholieken van* Griekenland hebben een ernstig bezwaarschrift aan Venizelos gericht, waarin zij er den nadruk op vestigen, dat som mige dagbladen in Griekenland niet alleen de Katholieke Kerk, maar ook het Opperhoofd der Kerk, den Paus van Rome, op lafhartige manier aanvallen en verdacht maken. In verband met den sleehten indruk, dien 'n dergelijke actie in Griekenland onder de Ka tholieken in het buitenland noodzakelijkerwijze zou vestigen, vragen de Grieksche katholieken met den meesten nadruk, dat het hoofd der regeering zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan dergelijke beleedigingen. HET VATICAANSCHE RADIOSTATION Pater Gianfranceschi directeur Men seint ons uit Rome d.d. 26 dezer: De „Osservatore" meldt, dat Z. H. de Paus den president van de pauselijke academie van wetenschappen, pater Gianfranceschi S.J., tot directeur van het radiostation der Vaticaan- sche stad benoemd. ERNSTIG TRAMONGELUK TE NIZZA Twintig personen gewond Te N'izza heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad, waarbij ongeveer 20 personen, deels zwaar, werden gewond. Veertien gewonden moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op het baanvak St. Jean-Cap. Ferrat. De dichtbezette tram derailleerde met groote vaart o-p een af loopenden weg, botste tegen een huls en sloeg 9®. EEN UITGEBREIDE REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE Het doel was hongersnood te doen ontstaan Volgens een bericht van het Russische tele- graafagentschap is de Gepoe een uitgebreide contra-revolutionnaire organisatie op bet spoor gekomen, welke zich ten doel stelde de ver zorging van de bevolking met vleesch, visch, conserven en groenten te sabotteeren. Het doel was hongersnood te doen ontstaan en zoodoende ontevredenheid bij de groote massa der arbeiders te verwekken en de dicta tuur van bet proletariaat op deze wijze ten val te brengen. De organisatie strekte haar werkzaamheid uit zoowel tot de vleescb-, viscb-, conserven- en groententrust als tot het commissariaat van den handel. Leiders waren prof. R. Jansanzef, een vroe gere grootgrondbezitter en Karatysin, die voor de revolutie hoofdredacteur van het blad voor handel en industrie was. Voorts behoorden tot de organisatie verschillende vroegere tsaris tische officieren, handelaars en fabrikanten, leden van de kadettenpartij en mensjewiki. Zij stonden in betrekking met Russische emigran ten van de Witte garde en buitenlandsche ka pitalisten, van wie zij geld en instructies ont vingen. Zeventien leden van de organisatie, die reeds gearresteerd zijn, hebben een bekentenis afge legd. De regeering heeft het verdere onderzoek aan het opperste college van de Gepoe overge laten. Huiszoekingen bij de roode organisaties WARSCHAU, 21 September. (V.D.) Het systematisch optreden tegen de oppositie zal over het geheele land met kracht worden voortgezet. Te Krakau zijn huiszoekingen uit gevoerd bij vele leden der socialistische orga nisaties. Bij twee leden der socialistische Bojewka, de gebroeders Filipczak, zouden twee bandgrana ten, zes revolvers en andere wapens, benevens munitie, gevonden zijn. De beide broers zijn gearresteerd. Dergelijke huiszoekingen hadden ook plaats te_ Sosnowitz (district Dombrow). Bovendien heeft „A.B.C." gemeld, dat bij Domski en Wrona, de boerenleiders, eveneens huiszoe kingen hebben plaats gehad, zoomede bij vele leden der boerenpartij. Het „A.B.C." neemt aan, dat binnenkort nieuwe arrestaties zullen kunnen worden ver wacht. Tegen het vliegen aan de grens WARSCHAU, 22 September (H. N.) De Rus sische regeering heeft door haar gezant te Warschau een protest laten overhandigen tegen het vliegen over de grens door Poolsche mi litaire vliegtuigen. Op 8 September hebben 2 Poolsche vliegtuigen over de grens en boven Russische gebied ge vlogen en een der vliegtuigen is zelfs op Rus sisch gebied geland. De vliegtuigen werden door de Russische grenswacht beschoten en hebben dit vuur ook beantwoord. Werk van Oekrainsche organisaties? Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben de laatste dagen in Oost-Galicië wederom tal rijke brandstichtingen plaats gehad. In een dorp werd zelfs niet minder dan op 50 Pool sche boerderijen brand gesticht. De Poolsche politie gelooft, dat men hier te doen heeft met het werk van Oekrainsche organisaties en heeft dan ook reeds 22 leer lingen van een Oekrainsche minderheidsschool gearresteerd. Men verwacht, dat nog talrijke arrestaties zullen volgen. Vijfdaagsche werkweek met hooger loon en lager productieprijs IN DE BATA-SCHOENENFABRIEK Thomas Bata, de eigenaar van de grootste schoenenfabriek in Europa, zal naar uit Praag gemeld wordt, met ingang van 13 October a.s. in zijn fabrieken een arbeidsweek van vijf dagen invoeren. Hij stelt zicli voor, zijn huidige productie te handhaven, de arbeidsloonen nog te verhoo- gen en den prijs van het product te verlagen. De Bata-fabrieken produceeren 100.000 paar schoenen per dag, terwijl 22.000 arbeiders aan deze fabrieken verbonden zijn. LUCHTMANOEUVRES MET GAS- AANVALLEN. Te Radom (Congres Polen) werd aan 't einde der vorige week een luchtmanoeuvre gehouden, waarbij gasaanvallen werden uitgevoerd. Dit was de eerste manoeuvre van dezen aard, door de Poolsche luchtstrijd-krachten gehouden. SOCIALE VERZEKERING VAN LAND ARBEIDERS IN RUSLAND, Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de raad van volkscommissarissen een nieuwe ver ordening uitgevaardigd, volgens welke de so ciale verzekering van alle landarbeiders in de sovjet-unie verplichtend wordt ingevoerd. De nieuwe verordening moet nog door het centrale executieve comité worden bekrach tigd. Het betreft een verplichte verzekering van de landarbeiders, werkzaam op de collectieve en afzonderlijke Iwerenbedrijyen, Bij een huiszoeking geheime documenten in beslag genomen WITTE GARDISTEN BEZETTEN TRJASIN KOWNO, 21 September. (V.D.) Naar nit Moskou wordt gemeld, hebben de Chineesche autoriteiten bij den sovjet-Russischen vertegen woordiger van de Oost-Chineesche spoorwegen een huiszoeking gedaan. Er zijn geheime documenten in beslag ge nomen, welke betrekking hebben op de werk zaamheden dar communistische organisaties. In politieke kringen te Moskou wordt in verband hiermede verklaard, dat de Chinee sche autoriteiten het Russisch-Chineesche ver drag van 21 December 1929 hebben geschon den. Verder wordt officieel uit Moskou gemeld, dat een groep witte gardisten, eenige honder den man groot, met machinegeweren het spoor wegstation Trjasin op het westelijke traject der Oost-Chineesche spoorwegen hebben bezet. Daartegen zouden de Chineesche autoritei ten geen maatregelen hebben getroffen. Generaal Diederiohs, de vroegere leider der Tsjeeho-Slowaaksche troepen in Siberië, zou te Charbin zijn aangekomen. De Russische consul-generaal Melnikow heeft hij de Chineesche autoriteiten geprotesteerd en zijn uitwijzing geëischt. In Moskousche politieke kringen zou men er op staan, dat de Moekden-regeering de noo dige maatregelen zal nemen tot herstel der normale verhoudingen aan de Oostelijke Chi neesche Spoorwegen. Twee wetsontwerpen in voorbereiding 1 LONDEN, 22 September (V. D.) De regee ring is voornemens, bij den aanvang der nieu we parlementaire periode twee wetsontwerpen bij het lagerhuis in te dienen. Het eerste wets ontwerp dient tot bestrijding der werkloosheid en bevat een plan om werklooze arbeiders de beschikking te geven over een stuk land van ongeveer 5 acres of minder. Het ministerie voor landbouw zou dan zaden en gereedschappen inkoopen en ook maatrege len treffen om de op deze gronden voortge brachte producten op de markt te brengen. Het tweede wetsontwerp houdt zich bezig met de organisatie van de landbouwproductie. De wet houdt een bepaling in, waardoor het 't Mi nisterie van landbouw mogelijk wordt om, wan neer de meerderheid der producenten een ver koopsorganisatie wenschelijk acht, ook de an dere producenten te dwingen tot deze organisatie toe te treden. Noodzakelijk om handel en nijverheid weer te doen opleven LONDEN, 22 September. (H.N.) In de krin gen der Engelsche werkgevers wordt de moge lijkheid van een algemeene loonsverlaging overwogen, in het bizonder voor de bouwvak arbeiders, het spoorwegpersoneel en de trans portarbeiders. Men acht een algemeene loonsverlaging noodzakelijk, om handel en nijverheid weder te doen opleven. Tegen emigratie-bevordering ROME, 21 September. (B.T.A.) De „Popoio di Roma" publiceert een uittreksel van een nieuwe wet, waardoor allen getroffen worden, die op «enigerlei wijze, hetzij wettelijk, hetzij onwettig de emigratie van Italiaansche burgers bevor deren. Op overtreding staan straffen van zes maan den tot vijf jaar. gevangenisstraf en boeten van 500 tot 6000 lire. WEER VIER MENSCHENLEVENS GEVORDERD PARIJS, 22 September. (V.D.) De hevige storm op de Noord-Afrikaansche kust beeft heden weer vier menschenlevens gevorderd. Een Fransch vissohersvaartuig werd ter hoogte van Douarmenez door een stormvloed overvallen, waardoor de kapitein en een ma troos overboord sloegen. Hetzelfde lot trof een ander visschersvaartuig, dat hedenochtend de haven van Douarmenez binnenliep. De beman ning rapporteerde, dat de gezagvoerder en een der schepelingen verdronken waren, verschei dene visschersvaartuigen bevinden zich nog in volle zee, zonder dat het mogelijk is hun hulp te verleenen. DE HULDIGING VAN DE BELGISCHE STRIJDERS VAN 1830 droeg dit jaar een bijzonder karakter; Minister Lippens legt namens de Regeering een krans bij d*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9