li <*js IP 1 VAN GROOTE DADEN EN GROOTE PERSONEN. w DONDERDAG 25 SEPTEMBER W(\ ONZE NEGENDE PRUS* "VRAAG. V VAN ALLES WAT.- ROSSETTI IN VERLEGEN* HEID. Oplossing ReTbus en raadsels van den vorigen keer. DE TOMEN-S VAN HET ZWIJGEN. A 'N HANDIGE GRENADIER. Napoleon en sergeant Gros. DE DAME MET DE LAMP. Florence Nightingale. VOOR KNUTSELAARS. n .Kartonnen" vaas. DrmiL- -"Vqcjs Aïiecdotem. Raadsels. DE NATUUR IN Qeze Nederlandse!!© slangen. NIAGARA EN VESUVIUS. ONZE NIEUWE LEGPUZZEL. Oplossing legpuzzle. GENERAAL 'SUWAIOW SCHAAKMAT* 'N GOEIE RAAD. NOG IETS UIT DEN KRIM* OORLOG 1850). Wu ihtisi De belangstelling is in één woord: ver blijdend geweest De moed om in een duisteren dwaaltuin binnen te dringen en daar een ezel aan z'n lange ooren te grijpen, is inder daad niet zoo erg gering Of, ezel, ja. daar waren de geleerden liet ejgenlijk onderling niet eens over. Sommigen meenden met een kat te doen te hebben, anderen vonden het meer een hond, weer anderen een schaap, we zijn, zoowat de meeste viervoeters van dit slag langs geweest. De teekenaar had evenwel 'n ezel bedoeld, maar: dat Konden jullie niet weten natuur lijk Trouwers heeft het met den uitslag niets te maken. Wie den weg goed heeft gevonden, loot mee, hoe hij ook over het beest heeft gedacht. De weg door het labyrinth is de hoofdzaak; de ezel: bijzaak. Goed begrepen? Geef nu de oplossing aan, zooals deze door den teekenaar is gedacht. Ja. die lange ooren, dat is toch eigenlijk wel duidelijk genoeg, hè? De verloting komt een volgenden keer in de courant. En zoo nadert zachtjes aan de tiende prijs vraag, die een extra-verrassing zal brengen Even gedulü nog De sleep van het staatsiekleed van Keizerin Katharina van Rusland (pl.m. 1796) was zóó Ewaar, ook wegens de edelsteenen die t-raan bevestigd waren, dat twaalf kamerheeren hem moesten dragen. Wanneer in Rusland een Czaar gekroond werd, werd hem brood en zdnt aangeboden ten teeken van onderwerping en trouw. Verschil lende steden boden deze gaven aan op gouden borden. De kroon van Katharina II van Rusland be vatte 2536 diamanten en een robijn van onge- wóti'e grootte, een vermogen waard. De mol leeft bijna uitsluitend van regenwor men. De Deensche geleerde Tauber onderzocht den maaginhoud van vijftig mollen eu vond slechts bij elf iets anders dan rsgenwormresren: overblijfselen van keverlarven. Een Engelsch natuuronderzoeker, die zeer veel mollen on derzocht kwam tot hetzelfde oordeel. De Simplontunnel werd 24 Fob. 1905 voltooid Het werk had toen zes jaar geduurd en kostte meer dan 30 millioen gulden. De tunnel is bijna 20 K.M. lang. De Gothard 15 K.M. De Engelsche schilder Rossetti beroemd door zijn schilderijen uit de Oude Geschiedenis Kreeg eens bezoek van een Indisch vorst, die hem opdroeg een schilderij te maken van zijn va der. Is Zijne Hoogheid dan in Londen? vroeg de schilder. Neen, mijn vader is overleden. Ja maar, hebt u dan geen portret van hem of een teekening of zoo? Neen, niets van dien aard. Maar dan kan ik toch onmogelijk zijn portret schilderen? opperde Rossetti. Ik zou niet weten waarom niet. Julius Caesar en Hannibal en Sint Jan, den Doop.er heb je toch ook geschilderd en daar bestond toch ook geen portret van? Waarom kunt u dan ook mijn vader niet op het doek brengen? Maar Rossetti zag er toch heusch geen kans voor. Den besten weg tot goede daan, Wijst het geweten 't zekerst aan 1 OPLOSSING SPREEKWOORD. Stille waters hebben diepe gronden. JAAP ËN DE TWEE RIKSEN. Jaap neemt rechts en links één riks er at. Dan schieten er over van boven naar beneden vijf en van Imks naar rechts drie. Nu neemt bij van boven eu van onder een riks weg en legt die alle twee op het middelste muntstuk van bet kruis. Wanneer oom Harry nu telt, vindt hij telkens, in beide balken, vijf muntstukken. Accoord? De Parsen zijn in veel opzichten aanhangers van den godsdienst-stichter Zoroaster, die vele eeuwen voor Christus leefde. Zij komen in Perzië weinig meer voor, maar velen nunner zijn naar Indië verhuisd, waar Bombay een centrum dezer veelal rijke handelslieden is geworden. Voor deze geloovigen zijn de aarde, hst wa ter en het vuur reine elementen, welke niet bezoedeld mogen worden; géén Pars zal het in zijn hoofd krijgen zijn handen te wasschen in een rivier. Beenderen mogen niet "P den grond gesmeten worden. In het vuur mag niets bedorvens of onreins worden verbrand. Speeksel en adem zijn onrein; de priesters doen een monddoek voor, wanneer zij voor een vuur staan. Om de spijzen niet te bezoedelen worden deze als ronde bolletjes 'n den mond ge*vvorpan en zóó ingeslikt. Lijkverbranding en begrafenis zijn werken des duivels. Bij een lijk wordt een hond ge bracht welke door zijn oogopslag de lijkspoken moet verjagen. Je zult zeggen: wanneer de lijken niet be graven of verbrand worden, ook niet gelijk te Benares, gedeeltelijk aan de golven toever trouwd, waar laten de Parsen hun afgestor venen dan? Daarvan vertelt aartsabt Dom. P. Klotz ons iets in „Unter Tempeln und Pagoden". Van Bombay begeef ik mij naar den Mambar- beuvel. Aan den wegrand een bloesemheg; ro zen geuren tusschen de struiken; acacia's en palmen spreiden hun schaduw over het grint, als reisde men tusschen groen en bloemen naar een tuin vol vreugde! Ik bevind mij voor een korte maar breede, steenen trap. Een gemurmel, een gebed treft mijn oor. Vier mannen schrijden uit een ge welf gehuld in witte gewaden. Op hun schouders rust een baar, zonder kist, een doode. Zij gaan naar omhoog, naar den „Dakhma" den toren des zwijgena! Niemand mag mee, zelfs de naaste familie van den overledene niet een lijk is onrein! Boven op den heuvel staan twee mannen, die nooit meer deze plaats zullen mogen verlaten, omdat zij besmet zijn door hun griezelig ambacht. Z(j nemen het stoffe lijk overschot in ontvangst, schuiven het door een enge poort, trekken de witte wade weg, die het lichaam bedekten reeds zijn tientallen gieren bezig den doode te verslinden. Zij zijn spoedig met hun akelige taak gereed, v,legen weer op en zetten zich neer aan den raud der Dakhma. In tijden van groote sterfte, bij pest, cholera e.d. worden onder groote onkosten andere gie ren aangevoerd om als doodgravers voor de Parsen te dienen. De beenderen worden in een apart knekelbuis bewaard. 'jS-V V.i-v V'X-jtó; Een „toren des zwijgens", bij Bombay. Koning Lode wijk XV van Frankrijk (1715— 1774) had veel oorlogen gevoerd o.a. ook tegen Engeland. In vredestijd inspecteerde hij eens het regiment grenadiers dat als lijfwacht des Konings hoog in aanzien stond. De Enge:sche gezant maakte deel uit van het koninklijk ge volg. Op bevel van Lodewijk XV werd een grenadier uit het gelid geroepen, wiens ge zicht vol wonden en lidteekens zat, opgedaan in talrijke oorlogen. U zult toegeven, Excellentie, zei de Koning tot den Engelschen gezant „dat men aan het gezicht dezer kerels wel zien kan, dat ze tot de dapperste troepen van de heele wereld behooren. Sire, zei de ambassadeur en wat zegt u dan wel van ben, die hun deze wondeu heb ben toegebracht? Er viel een pijnlijke pauze. Lodewijk XV van Frankrijk bleef het antwoord schuldig. Een triomfantelijk lachen kwam over het gezicht van den geslepen Engelschman... Dan, plotseling, grimmig de oude grenadier: Van die is er geen één in leven gelieven Na den bloedigen slag van Wagram ging Na poleon de kanonnen na, die daar veroverd wa ren. Op een der kogel-wagens bemerkte' hij een teekening, die in forsche lijnen het beeld van den veldslag weergaf. „Wie heeft dit geteekend?" was zijn vraag. Een sergeant trad uit bet gelid en meldde zicli aan. „Heb je schilderen geleerd?" „Ik was nummer vier onder de mededingers naar den Grand Prix. Sire!" „Je naam?" „Gros! Antoine Jean Gros!" „Je hoeft geen diénst meer te doen. Frankrijk heeft net zoo goed kunstenaars ais soldaten noodig!" Sergeant Gros keerde nu naar Parijs terug en werd een der beroemdste Fransche oorlogsschil ders (-j- 1835). Een der edelste vrouwen uit de 19e oeuw die zich groote, ja onsterfelijke verdiensten beeft verworven door de be-oefening der Chris telijke naastenliefde, is zeker wel Florence Nightingale (spree-k uit: nei-tin-geel; de van garpon) geboren te Florence vandaar naar voornaam den 15en Mei 1820 Eigenlijk was zij de dochter van een Engelschman, een .and- edelman, William Nightingale en zij werd dan ook niet in Italië, maar in Engeland groot ge bracht; in Italië vertoefden haar ouders alleen maar op een vacantiereis. Florence Nightingale. Toen zij grooter werd deed zij niets liever dan met een vriend van haar vader, een be jaard geestelijke, de zieken en beboeftigen uit de buurt bezoeken om hun zooveel in haar vermogen was, hulp en troost te breng m. Als kind verpleegde zij haar poppen en haar eerste levende patiënt was de hond van een schaap herder! Zij leerde uitnemend pianospelen en zingen, en in de salons van den Engelschen adel zou zij vast geen slecht figuur geslagen nebben, maar zij hield meer van een leven in' deemoed en zelfopoffering doorgebracht. Weldra begaf zij zich naar bet buitenland, het eerst naar Duitschland en later naar Pa rijs, in de hoofdstad van Frankrijk kreeg zij lessen in ziekenverpleging der zusters van den H. Vincentius a Paulo. Daar was eerst heel wat over te doen, want in Engeland vond men het destijds zeer ongepast, dat vrouwen, dames nog wel, er op uitgingen om zieken te verplegen! Alsof juist deze er niet het geschiksi voor waren! Weldra zou zij een onverwachte 'gelegenheid krijgen om haar verworven kennis in toepassing te brengen: tus3chen Engeland, Frankrijk, Tur. klje en Sardinië eenerzijds, alle tegen Rusland brak de Krimoorlog uit (185456) waarin het schiereiland de Krim het hoofdtooneel van den strijd was. Vreeselijk leden de Fransch-Engel- sche troepen in den winter van 1854'55 aan cholera en andere ziekten; duizenden soldaten werden gekwetst in de bloedige veldslagen; zij stierven eenzaam, verlaten, in vuil en onge dierte als het afschrapsel der menschhe:d. Nu klonk Nightingale's stem tot haar vrouwelijke landgenooten om zich aan de verpleging de"zer armen te gaan wijden. Acht en dertig dames 10 katholieke zusters vergezelden haar naar Skutari, waar Florence op haar eigen kosten een hospitaal stichtte, dat de zieken en gewonden liefderijk opnam. De geschiedenis van Miss Nightingales da- de» van naastenliefde te Scutari is een van de verhevenste bladzijden in de geschiedenis van Engeland. Zij legde haar lichaam en haar ziel in dit werk. Zij kon twintig uren aaneen .Lenst doen in het hospitaal om de gewonden te ver zorgen. Het liefst bevond zij zich in de groote operatie-zaal_om de operatiepatiënten meed in te spreken en nen te steunen door haar sym pathie en aanwezigheid. Het duurde niet .ang, of z(j had voor 10.000 tnau te zorgen en ben wam tevens het toezicht over alle hospitalen aan den Bosporus. In Februari 1855 stierf nog 42 pCt. der gewonden enkele maanden later nog maar 2 pCt. (Juni.) Er ging in Engeland maar één juoei op over Miss Nightingale's zegenrijken arbeid. Een oorlogsschip werd uitgezonden om haar af te halen en heel Londen bereidde haar een schit terende ontvangst voor. zij koos echter in alle stilte een Fransch schip en was al weer lang en breed thuis voor haar vereerders er erg in hadden. De koningin van Engeland noodigde haar uit op het Balmoral-kasteel, om kennis met haar te maken, waar zij door haar deemoed, belange loosheid en bescheidenheid de harten der noogst geplaatsten van Engeland wist te winnen. In het Engelsche Parlement verklaarde de Mi nister van Oorlog, Sidney Herbert openlijk: „Ik heb niet alleen van doktoren, maar ook van veel anderen die in de gelegenheid waren haar werk gade te slaan, brieven gekreg-en waarin zij met den grootst mogelijken lof wordt herdacht. Ik zal de woorden niet herhalen maar men zou aan een vrouw geen hoogere waardering kunnen wijden dan die neergelegd is ln deze geschriften, wegens haar doortastendheid, takt, teederheid en geest van zelfverloochening" Te Skutari en Balaklawa hervormde miss Nightingale de militaire hospitalen en ontdeed ze van de ingeslopen misbruiken. Later Drach ten haar landgenooten een kapitaal van meer dan een half millioen bij elkaar 50.000 pon den waarvan de rente dienen moest om het St. Thomashospitaal in Londen uit te breiden en geschikter te maken. Haar hoeken over zieken-verpleging werden ln alle beschaafde talen vertaald en in haar vaderland genoot zij de algemeene achting, de bewondering van alle weidenkenden en de hulde van de bekend ste dichters in haar moedertaal. De dichter Longfellow, een Amerikaan een der geliefdste eu gelezenste schrijvers van zijn land en daar buiten (t 1882) heeft haar herdacht in zijn dichting „Santa Fllom-ena" herinnerend aan het gegeven omtrent Slnte Filomena in oe St. Franciscuskerk van Pisa, waar de heilige wordt voorgesteld nederdalend uit den nemel, begeleid door twee hemelsche geesten, om de zieken, de gewonden en de vergetenen te ver plegen. Maar den grootsten eere-titel verwierf zij zich onder de soldaten, die in de hospitalen, gefolterd door gruwelijke pijnen en afgemat door sloopende wondkoortsen des avonds Iaat dikwerf nog haar stille schaduw zagen schui felen langs den wand van het lazaret, als ze een lichtje in de hand behoedzaam van oed tot bed ging om te lenigen te troosten en te bid den: „the Lady with the Lamp" „de dame 'met de lamp". De edele vrouw stierf te Londen in den ge- zegenden ouderdom van negentig jaren (13 Aug. 1910) een aanval der zoo gevreesds cho- lora die haar te Balaklava als s.acht- offer van haar naastenliefde dreig ie te vellen, had haar gezondheid blijkbaar niet ernstig geschaad. Drie jaar voor haar verscheiden erlangde zij de Engelsche orde van verdiensten „Order of Merit" die toen voor het eerst aan een vrouw werd verleend. Uit eenige letters van haar naam werd een „ana gram" saamgesteld kenteekenend voor haar zegenrijken arbeid: „Flit on, cheering angel", hetgeen beteekent: „Wiek voort, geluk aanbrengende engel" Hoe kan je nu water doen in n kartonnen vaas, dat gaat toch niet? Nee, daar heb je gelijk in, dat gaat ook niet, maar weet je wat wél gaat? Zoo'n vaas gebruiken voor droge winterbloemen, bijv. takjes hei! Desnoods ka:i je er 'n fleschje of buisje inzetten, waar je dan water In doet en..„ dan heb je toch een echte vaas We teekenen eerst het voorvlak en het ach- tervlak midden op het karton Op het voorbeeld zie je alleen den Iinker-zijkant geteekend, de rechter kon er niet goedschiks meer op. Voor vlak en achtervlak zullen je géén moeilijkheden bieden, de maten staan er bij. Voor het zijvlak gaf ik geen afmetingen, omdat A A, B B, C C en D D, dat recht zichzelf dus wel. Heb je dus het voorvlak geteekend, dan heb je meteen de maten voor de zijvlakken. Langs de dikke lijnen snijden en de stippel lijnen ritsen! Proheer er iets moois van te maken! Een onderscheidingsteeken. Onderofficier: Recruut Leennans wat is dat voor een medaille die je daar op jo borst draagt? Recruut Leermans: Dat is een oereme- daille die onze koe op de laatste veetentoon stelling gekregen heeft. Bezoeker: Je tante heeft mooi haar' Marietje: Ja maar ze zorgt er ook goed voor. Ze draagt het alleen maar 's Zondags. Onderwijzeres: Jan heb je geen zakdoek? Jantje: Jawel mijnheer maar Ik mag hem niet uitleenen. Weet u of Gerrit Jansent in deze straat woont? Jawel die woont in deze straat. En het nummer? Vindt u op de deur. G. V., Gi'ze. Een raadsel van 5 woorden of 25 letters. 2223— 9 Jongensnaam. 251011 boom. 24— 5—15—16—17 getal. 784 lichaamsdeel. 619122014 rillen. 181321 klem. 62315 om te schieten. 1169 legt eieren. W. E. SCH., IJselstein. Nog een raadsel: X medeklinker - X - niet gevuld. - X - - dagel. voedsel. - X - - - roofvogel. XXXXXXXXX land in Europa. - X - gekheid. - - X - - voertuig. - X - kl. sappige vrucht. X medeklinker. W. E. SCH., IJselstein. X - - - X alle vruchten. X - - - x zendt geluiden ver door. X - - - X vaarwel op z'n Fransch. X - - - X aan vinger en teen. X - - - X stad in Afrika. X - - - X bew. v. Urk omgekeerd. X - - - X keurders v. maten enz. X - - - X tegenover warmte. Ie letters een land in Europa van boven naar beneden. Laatste letters stad In Zuid-Frankrijk van boven naar beneden, JV. H. SCH., IJselstein. Er zijn heel wat menschen, die nog nooit een inlandsche slang gezien hebben en dat is heusch geen wonder Er zijn n.l. heel wat streken in ons vaderland, waar ze niet voorkomen en de bewoners van die streken zijn daar heel niet rouwig om Slangen Bij sommigen komt 'n griezelig gevoel op alleen al als ze den naam maar hoeren Brrr Vóór 'n paar jaar maakte ik 's Zondags met 'n club jongens 'n wandeling. Al uit de verte zagen we 'n oploopje van wandelaars, die zich verdrongen rond iets, hetwelk zich op den grond in hun midden bevond. We gingen óók 'ns kijken'n hazelworm, dus niet eens 'n eigenlijke slang, 'u hagedis zonder pooteu Allen bleven op 'n eerbiedigen afstand en bewaarden het uoodige of onnoodige respect! 'n Slang Goeie genade, je kon nooit weten Mij zagen ze voor van-lotje-getikt aan, toen ik den raad gaf menschen, breng dat diertje even in het bosch, anders wordt het temee door 'n auto overredenHadden jullie die gezichten moeten zien „Zou Uwes het liever zélf niet doen geestlgde er een en die had de lachers op zijn hand „Theo, breng jij dat beestje eens in veiligheid vroeg ik aan een mijner boys; die pakte het op, liet het om zijn pols kronkelen en bezorgde het een veilig plekje tusschen de struiken. „Zoo'n gestichtsjongeu wordt er óók maar aan gewaagd luidde toen de critiek weer, waarop ik dezen braven burgers duidelijk maakte, dat er van 'n waag heelemaal g^en sprake was, want dat dit bruine, lenige hazelwormpje met zijn glinsterende oogjes tot de onnoozelste schepseltjes uit heel Gods schoone schepping behoorde Ze geloof den het maar half 'n Anderen keer verraste ik twee onzer wak kere landsverdedigers, die achter 'n ringslang aan zaten. Het waren mannen als boomen, maar ze deden heel erg schuchter. De sergeant had het glibberige dier gevangen en hun gelast het in een doos naar zijn kwartier te brengen, maar nu was die doos open gegaan en de ring slang voorloopig zoek Daar zou wat voor ze opzitten, meenden ze Eindelijk, ja, daar schoof het monster voort, duidelijk kenbaar aan den gelen ring o mzijn hals. „Pak vlug op en de doos in Maar jawel, geen der twee dorst de slang aan te pakken Ze probeerden telkens de doos over het dier heen te stulpen, maar daar was de slang heel niet op gesteld en poogde iederen keer te ontkomen Tenslotte heb ik me over de twee piotjes ontfermd, de vluchteling in zijn gelen kraag genomen en in arrest gesteld Ook bij deze slang was geen gevaar Ringslangen hijten niet en zijn niet vergiftig ook maar dat hadden de recruutjes zeker nog nooit gehoord, ze keken tenminste erg verbaasd Mogen we dan alle slangen, die we soms ontmoeten, zoo maar aanpakken ASJEBLIEFT NIET t GEEN SPRAKE VAN i En dat zal ik je eens met 'n ander voorbeeld uit mijn schoolleven bewijzen 'k Was eens aan 'n school verbonden In de buurt waarvan vrij wat adders voorkwamen, leelijke, gevaarlijks, vergiftige slangen met venijnige tanden, waarvan de grootsten hol zijn. Door die holle tanden, die in verbinding staan met een gifblaas, stroomt gif in de ge maakte wond, dus in het bloed van den persoon, die gebeten wordt Nu had ik in mijn verzame ling nog géén adder op spiritus en dus liet ik den oudsten Jongens doorschemeren, dat 'k over een extra-verrassing de beschikking had e r-m voor hem, die mij 'n gedoode adder, niet al te sterk beschadigd, zou welen te bezorgen. Te voren had ik hun duidelijk gemaakt, dat voor adders de geelachtige zigzag-lijn kenmerkend is, welke over hun heele slangelijf loopt Orze ander slangen missen die zigzaglijn; het was dus makkelijk genoeg het GEVAARLIJKE DIER te ouderschelden. Eén jongen was er uu, die, dom genoeg, probeerde de adder achter n den kop te vatten. Het reptiel beet hem en ontvluchtte. De jongen bekwam schijnb. r onbeduidend wondje aan zijn duim. Weldra zwol deze op, pols en arm werden dik de dokter moest gehaald Deze wist den roeke- loozen knaap weer te genezen, maar hij leed verscheidene dagen pijn, had zware koortsen en zijn arm werd wel driemaal zoo dik ais gewoon. Dus: VAN ADDERS AFBLIJVEN Sommigen zijn aan adderbeet gestorven zelfs. Nu is er nog een derde soort slang in ons land de gladde slang. Deze mist den gelen ring van de ringslang, de zigzaglijn der adder en vertoont verder geen bijzondere kenmerken. Zij is ook niets „gladder" dan de ringsla- j, en betrekkelijk zeldzaam. Nederland herbergt dus drie soorten van slangen lo. Ringslang. Bijt niet, is niet giftig. Heeft 'li gelen band achter den kop. 2o. Gladde slang. Bijt wèl, maar is niet giftig. Ge enbijzonder kenmerk. 3o. Adder. Kenmerk de gele zigzaglijn over heel zijn lijf. GIFTIG. AFBLIJVEN 1 'u Climax dus Je weet tocli wat 'n c-Umax is? Heuvel Middelgebergte Hooggebergte! Niet bijten wèl bijten wèl bijten èn GIFTIG 1 Gesnapt Adieu De Amerikaansche generaal Jackson, bekend door zijn krijgsverrichtingen, maakte eens 'n reis door Italië en werd te Napels door een zijne-r kennissen zeer gastvrij ontvangen. Op zekeren dag toonde deze hem de voornaamste bezienswaardigheden dezer interessante stad Aand en „Vesuvius" gekomen die zoo at-leefd was 'n beetje te werken, kon de Napolitaan zich niet weerhouden uit te roepen: „Hoe geweldig indrukwekkend! Deze vlam men, dat gerommel, die rookkolommen, nee, zooiets heeft Amerika toch niet, generaal!" „Nee!" zei Jackson, „daar heb u gelijk in. Maar wij hebben de Niagara-watervallen en die zouden in minder dan twee minuten je heele Vesuvius gebluscht hebben. Een hevig avontuur! Een meneer met pandjas komt uit de Opera en ontmoet zoo maar ineens een woedenden leeuw, ontsnapt uit een circus! Hij heef: Keen ander wapen om den koning der wildernis t.e bevechten dan zijn parapluie, maar die georuikt hij dan ook terdege. Zijn hooge hoed schiet haast van zijn hoofd af.... Gevraagd dit (jselijk drama in elkaar te leggen. Oplossing volgenden keeïïr De beroemde Russische generaal Suwarow, bekend door zijn krijgsverrichtingen en die in 1800 te Sint Petersburg, in ongenade hij den keizer, stierf, hield ervan door allerlei zonder linge vragen de menschen, met wie hij te doen kreeg schaakmat te zetten en in de engte te drijven. Zoo ontmoette hij op zekeren dag 'n jongen luitenant, dien hij ook eens te pakken wou nemen. „Hoever is het van hier naar de maan heen en terug?" „Twee ijlmarsclien, generaal". „Verondersteld eens, dat je belegerd was en je had geen eten meer, hoe zou je dan aan pro viand willen komen?" „Van den vijand, generaal!" „Hoeveel visschen zwemmen er in zee?" „Zooveel als er na het vangen nog overge bleven zijn, generaal!" „Welk verschil is er tusschen uw kolonel en mij?" „De kolonel kan mij geen kapitein maken, maar u kost het slechts één pennestreek en ik ben het!" Niet lang daarna werd de jonge luitenant door Suwaron werkelijk tot kapitein bevorderd. De Amerikaansche minister van oorlog, Stan ton, was eens erg boos op 'n hooggeplaatst officier, die niet gedaan had wat hem bevolen was. Hij sprak er over met den beroemden president van Amerika Abraham Lincoln, en zei ten slotte: „Ik zou dien meneer wel eens flink op zijn nummer willen zetten in een brief aan hem gericht. Wat denkt u daarvan? „Dat moet ge doen! En zoo scherp mogelijk, hoor, ontzie hem maar heelemaal niet!" Stanton zette zich aan 't werk en kort daar na las hij den president het scherpe standje voor. „Goed gedaan! Daar mankeert niets aan!" riep Lincoln uit. „Hoe zal ik den brief nu verzenden, Presi dent, over de post of door een aparten bode laten bezorgen?" „Verzenden, verzenden? Welnee, in'n goeie man, die brief moet niet worden verzonden. Scheur hem nu stuk, je hebt je hart uu uitge stort, bent opgelucht en dus heeft de brief zijn werk gedaan! Dat doe ik ook altijd zoo! Zulke in toorn geschreven brieven nioet ie nooit wegsturen!" Tijdens den Krim-oorlog werden drie Fran sche soldaten hun vaandel ontrouw en deser teerden. Zij werden echter gevangen genomen, voor den krijgsraad gebracht en alle drie ter dood veroordeeld. Reeds stondeft zij ,een blind doek voor hun oogen, aan den muur om den kogel te verwachten, toen plotseling een bevel kwam, dat twee hunner begenadigd waren. Zij moesten er om loten. Geblinddoekt wierpen zij de dobbelsteenen en niemand van hen wist wie terecht gesteld moest worden. De geweren knalden, slechts op één gericht, maar zij stortten alle drie ter aarde. Eén leefde er nog; het was degene, die ge dood had moeten worden. Een schampschot had hem de voeten verwond. De beide anderen waren niet geraakt, maar van schrik en spanning dood gebleven. Toen werd hij begenadigd, die eigenlijk to| den kogel veroordeeld was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6