AFSCHUWELIJKE ROOFMOORD TE ROTTERDAM BïiWÈER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 53ste JAARGANG DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 No. 15836 DE BESCHILDERING VAN DE ST. JANSKERK KIND VERBRAND DE MOORDENAAR GEARRESTEERD BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 vgn J 50- b.j ve.-Iie, v,„ „vee v,.,„c le .De v een hand, 25- bij „rije. va- elk,» „„de™ W - D. Vering Jp, „pde „Zï l diT iSd ^sShffdamsche heilïrS a w" M^r Groenewegje) EEN JONGE VROUW MET MESSTEKEN EN BIJLSLAGEN GEDOOD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WT EEN SCHRIJFTAFEL EEN BEDRAG VAN 4000.— GESTOLEN ZIJN VREESELUKE DAAD BEKEND NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bii vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. BH bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. 1 v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: ƒ1.55, elke regel meer 25 cta Bi) contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250— bij verlies van één hand, één voet of één co- f150- bii verlies7^TT77- van een wijs- orden afgedrukt. III (Slot) bloedig Offer des kruises en van het bloedig' Offer der Mis. In het medaillon der tombe, rijk met loofwerk besneden, bloeit Maria's Onbevlekte Hart van de rozen der liefde. Dit altaar werd namelijk geschonken door de leden der pas opgerichte Broederschap van het H. en Onbevlekte Hart van Maria. Op de tabernakeldeur draagt de Goede Herder het gevonden schaap op de schou ders gelijk Hij op den buitenkant van den expositietroon van het hoogaltaar het schaap naast zich heeft. Op de tabernakeldeur van bet Jozef .altaar Hier dient nog opgemerkt dat door den heer wordt Elias onder den jeneverboom ge^nn-w Nijs nieuwe tabernakeldeuren zijn aangebracht door den enige!, vooraEre'ding van d° voe- van koper waarop een cirkel met het Chris- Jende kracüt der H. Communie. Op d-a uit tusmonegrain en in de hoeken druiven en ko- einden van den kaarsentrap zwaaien tw7 renaren, do symbolen van de Eucharistische engelen het wierookvat, aan de hoeken doï gedaanten. Om net aspect op dit priesterkoor tombe toont links een engel hot schild waarna en altaar te completeer en, had de sierkunst* Uct Lam Gods is afgebeeld, rechtse'eu eïï naar nog rekenmg te houden met twee heel- het Cüld, dat de harp van David laat Men den, die als den ingang van het presbyterium j Dit verdienden de gevers ter nagedachtenis voi men tegelijk met den overgang tot de zij- j die twee zilveren bruidinparen waren van wie altaren; namelijk aan den Epistelkant het H de eeno bruidegom Joannes Wenneker en de Daar het hoogaltaar het middelpunt vormt Joannes clem nT 'T at;,rlfcal'ut va:n van den Roomschen tempel, waren hier de J d.8n koninkiiij.ken^'ov'^0^' attn,buut Va° kleuren vanzelf aangewezen; geen polydhro- - - pre ran, aria. mie die soms en vooral in deze renaissance kerk met haar op dezelfde wijze gestileerde priesterkoor en altaar, onrustig zou aandoen en voeren kou tot bontheid, zelfs banaliteit, maar de kleuren van licht en pracht: crème en goud. Wat den aanbouw betreft bevatten de base men'ien der kolommen eenvoudige vlakschli deringen met den zoogenaamd en Griekschen hoek en geheel in de stoere lijnen dier base menten zelve. De sacristijdeuren zijn gehou den in donkere goudkleur, de beelden van H. Hart en Sint Liduina in de zwaardere tint van crème, die langzamerhand ijler en lichter opklimt tot de beelden van Vinceutdus en Thomas, dan altoos nog lichter en ijler wor dend overgaat, in zuiver wit op de Kroning der H. Maagd. De ornamenten, guirlandes en arabesken, zijn zwaar verguld, de beelden met goud afgezet, ook de vleugeltjes der en gelenkopjes. In den diadeem boven de Kro ning is eenig blauw aangebracht, de kleur der H. Maagd, welk motief terugkeert ln de BÜ of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen vaD het Gemeentebestuur Geheel comaakiwent hoeft de sierkunstenaar aan den steen zijn natuurlijke kleur hergeven, een teere nuance van een der dominee-rende kleuren der beschildering; de crêmekleur. De beeldengroep prijeen in de donkerder crême- v"an H. Hartbeeld en het Sint Lidaiinat beeld, welke, zooals wij gciz-ogd babben, den ovengang vormen van hoogaltaar tot zijaltaren. Terloops zij opgemerkt hoe St. Liduina vrecger ook gepolychromeerd was. Toen later de firma Ouaipers en Stoteemberg zich kwam oriënteenen om een beeld van het H, Hart te vervaardigen voor de plaats, welke het inneemt, zelde zij dadelijk „de toon van het priesterkoor, waar van die beelden den ingang vormen, is licht, zij stuiten verder aan bij de eikenhouten orna mentatie, want van eikenhout is de preefcsto-dl, v an eikenhout de comim/uniielbanik, van eikenhout de zijaltaren". Zij maakte daarom een licht gekleurd beeld met eikenhouten vóehstak en baldakijn. Volkomen getrouw aan dllt stijl, princiep heeft Schmiermann de gepolychro- t Meerde console en baldakijn van het Liduina- hosken der tabernakeldeuren en voortgezet wor- j boeld eikenhout geschilderd en het beeld zelf den zal in de kapiteelen der kerkpilaren. Op °P 'd'8 teeds beschreven wijze beschilderd. En de consoles der beelden van Sint Thomas en wie zaI ons niet bijvallen als wij beweren dat Sint Vincentius zijn op een gelukkig-s wijze i het st- Lidiuinaibeield drie honderd procent aan releveerende en tegelijk variant van kleur ge f'in' <m schoonheid gewonnen heeft' vende wapens aangebracht, op dat van Sint j Hoe prachtig en waardig doen de engelen Vincentius het Dominicaansche wapen, twee der beeldengroep van St. Josef! Zij eijn half elkander kruisende wit-zwarte Fransche le- ïte®and voorgesteld, maar omdat de aaóker lien,, op dat van Sint-Tbcmas het wapen dei door den goeden stijl zicih liet behiecnsohen Aquino s: links de zwarte adelaar, rechts hebben zij de tegenovergestelde pose van die schuins opgaande strepen van wit en groen, j nitfcuimdige, vllege,rige, waaierige bosah. en „et goudglanzend effect makend milieu waternimfen uilt den tijd van Lodewijlk XV. Door rijker goudfoetoteedtog van den achter- AFSLUITING LANGE HAVEN N.Z. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat ge. durende eenige dagen de Lange Haven N.Z. vanaf d-e Koemarkt voor het verkeer is afge sloten. Zoolang deze afsluiting duurt mag het vrij. blijvend gedeelte van de I.angc Haven tusochen Koemarkt en Appelmarkt aan de zijde van de Appelmarkt worden in- en uitgereden. SCHIEDAM, 30 September 1930. BOOR SPELEN MET VUUR Gisteravond tegen zeven uur bemerkten de buren Molenbeek, en Rijswijk in de Westmolen straat, dat er rook kwam uit het zolderraam van het pand Westmolenstraat 3c, bewoond door de famiiie Tettelaar, Zij verschaften zich toegang tot het pand en op den zolder aange komen. zagen zij dat een bed in brand stond. Het 7-jarig dochtertje Elisabeth had brand wonden bekomen over het heele lichaam, een drie-jarig meisje stond voor het bed en was ongedeerd. Op korten afstand van het bran dende bed, sliep nog een meisje van vijf jacr. Door de twee burgers, werd de kinderen ijlings in veiligheid gebracht en liet brandend» bed naar buiten geworpen. Onmiddellijk weid dr. Groenewegen gewaar, schuwd, die spoedig ter plaatse wa-s. Door led-n van de E.H.B.O. is liet kind per brancard over gebracht naar het gemeente-ziekenhuis, waar het in den afgeloopen nacht aan de bekomen wonden is bezweken. Het is een 22-jarige zwager van der verslagene Gistermiddag omstreeks 2 uur is een jeugdige vrouw, naar schatting 25 jaar oud, echtgenoote van J. Maliepaard, in haar woning in de Willibrordusstraat 34a te Rotterdam vermoord gevonden. Hoe de moord ontdekt werd 4000 gestolen Daaruit wordt, zooals naderhand bleek een bedrag van 4000 vermist. Dit kon natuurlijk eerst vastgesteld worden, toen tegen 6 uur de man van de vermoorde vrouw thuis kwam. De politie is er gelukkig iu geslaagd hem van te voren in te lichten. M, drijft met zijn broer en een compagnon een handel in poetsartikelen, gevestigd in de Rodenrijschestraat. Hij beheert de gelden van (1e zaak en daardoor had hij zooveel geld in huis. Hij was des ochtends om 8 uur met zijn wagentje vertrokken om klanten In Delfshaven t.o bedienen. Verwacht wordt: Zwakke tot matige winden uit Noordelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, later waar schijnlijk weer regen, iets kouder. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 7.10 tot 's morgens 6.32. op van Het onderzoek Behalve genoemde inspecteurs zijn bij het onderzoek nog aanwezig geweest, de heer C. G. van Gulden, commissaris van politie in de 2e afdeeling, mr. E. D. H. Schutter, Officier Ds familie M., bestaande uit man, vrouw en VatJ •*us,-itie, dl. de Haas, die den dood gecon- een kindje van 10 maanden, was Zondag op S. a eeld beeft en later dr. Hulst uit Leiden en In het bed werd een doosje met lucifers ge. bezoek geweest bij de moeder van den man, rechter-commissaris mr. F. G. Schalkwijk, vonden, waarschijnlijk hebben de kinderen dus j die in de Johan Idastraat woont. Ook de verde- terwlil de insPe8teur van den dactyloscopischen met vuur gespeeld. Den heelen middag wa-s de i re familie was daar bijeen gekomen om den j Pn ^d^bgrafischen dienst foto's heeft genomen, moeder afwezig geweest en had de kinder. A j verjaardag van de oude juffrouw M. te vieren. Rechercheurs hebben oogenblikkelijk de bu- De baby had er met een popje gespeeld van ren ondervraagl, of deze misschien iets ver- achtergelaten onder toezicht van een 1-1 jart meisje. Deze had dr kinderen even voor 7 uur naar bed gebracht, en was daarna ook w,-« gegaan. Kort daarop is bet ongeluk gebeurd De man werkt in Eenervekl. HOOGSTRAATBELANGEN staat het altaar, dat aldus luister ontleent aaii zijn entourage^ maar als de waardigste plaats en het middelpunt, ook h e t lichtpunt moet zijn van 'het gehel en door voornameren rijkdom uit moet gaan boven het priester, koor. Behalve het zuivere marmer dat na tuurlijk intakt blijft en alleen wat geaccen tueerd wordt door de gouden randen in den eersten kaarsentrap, behalve den meer achter waarts iiggenden tweeden kaarsentrap, weike lichtgrijs, zich aanpast aan den te dragein zi,[verschat, zijn de kleuren hier goud cn ivoor. Het schijnt alsof den sierkunstenaar de tempel van Salomon voor oogen gezweefd heeft, waar alles van zuiver goud was. Hoe ongeëvenaard rijk staat het kwistige goud met het breede ivoor op den expositie- troon! Zou hij hier gedacht hebben aan'het elpenbeenen rustbed van den Koning der Wijsheid? Gaat nu lezers, met deze beschrijving voor den geest, het hoogaltaar zien, knielt rustig neer in het midden der kerk; ziet nu eens wat een rijkdom, en hoe die beheerscht wordt door rust en kalme waardigheid. Ziet, hoe de sierkunstenaar, spaarzaam met zijn 'kleuren een kleur in al haar schakeeringen benuttigd beeft. Als wij bij het memoreeren der restau ratie der altaarschilderingen IJzemdijk ge" roemd hebben omdat hij vier verschillende licht tenen treffend weet te doen overeenstemmen moeten wij dan hier geen bewondering hebben ■voor hem, die eene kleur in vier, vijf tinten weet te analyseeren, die ze onmerkbaar iu elkander weet op te lessen of uit elkander te doen gaan totdat zij i„ hst 2ulver wit ()er H. Maagdkroning uitroepen: „Daar is geen vlek in U!" Verdient geen bewondering die takt, waarmede zonder storing afwisseling wordt gebracht door het toepassen van hlauw op de baldakijnkroon en 0p de deuren van het tabernakel? Verdient geen bewondering de talentvolle behandeling van den straienden expositietroon? O, als die troon bezet is met den zoo geheel daar stijlvol passenden mon strans, als da-n het zonlicht den glorieusen tempel bestraalt en het geheele priesterkoor in gloed zet. zich spiegelt in het blanks zilver de aderen van het marmer doet zwellen h»t ivoor vonken doet schieten van reiner, glans aJs dan de tinten van goud cn zilver en crcm» on ivoor met elkander gaan spelen en met de lachende engelen als ten reidans gaan voor „der Zonnen Zon", dan ja, is het doei van al die heerlijke kunst bereikt, want dan valt de vrome ge-loovige aanbiddend voor „Ons Heer" en jubelt: ja waarlijk, hier is bet huis God. en de poort des hemels. Zweemt het hoogaltaar meer naar de Itali aansche barok, de zijaltaren, het werk van Cuipers en Stolzenberg, zijn juweeltjes van de Fransche barek, ook rocaillestijl genoemd, om dat zij zich gaarne vermeit in rotsen en schel pen. De rocaille is later ontaard in d-e rococo, die eigenlijk geen stijl meer is, omdat zij op gaat in het abnormale en alle rust en regel maat aflegt. Hier echter blijft de rocaille zich zeker gelijk èn "wat de steen- ên wat de hout bewerking betreft. De beeldengroepen der zij altaren, de Rozenkransgroep met biddende engeltjes op het Maria-altaar, de S-t. Jozef met het Goddelijk Kind en twee groote engelen in half-zittende houding ('e lelie dragend, op liet Jozefaltaar, zijn van hout, de steen, waarop die groepen geplaatst zijn, is Fransche steen. Het eigenlijke altaar bestaat uit offertafel, eikenhouten tabernakel en dito kaarsentrap en tombe. Op de uiteinden van den kaarsentrap van het Maria-altaar aanbidden twee engelen het H. Mysterie. Aan de hoeken der tombe verkondigen twee engelen door de doornen kroon en de pateen de eenzelvigheid van het grond, in het bijzonder der tomben van de zijaltaren, zijn deze altaren ons weer als tot een openbaring geworden, wat het prachtige houtsnijwerk betreft. Ik zou lederen bezoeker der St. Janskerk nogmaals willen toeroepen, loop eens naar voren, bezie de kleine altaren van dichtbij en geniet dat prachtige werk, ge.ijik het door de go-udibekleeding van dien sier kunstenaar weer krachtiger uitkomt. Geniet van dat prachtig snijwerk; stem met ons in, dat da "barok hiier haar triomfen viert in de plastiek, ook van coimmrunielbanlk en preekstoel; zie eens hoe zwierig en ongedwongen slingeren de arabesken, hoe lenig heeft het harde, stugge ci.kemihout zich geplooid onder den beitel der meesters, hoe zwak en slank en buigzaam ent- utken daar bloemen, léHlën en rozen uit haar wiegelende stengels, hoe spontaan klimt de wingerd omhoog ais in het zonnige Zuiden. Ziet nu nog een oogenblik, lezers, hoe de beschildering van het schip, der kerk zal worden voortgezet. Op het wandvak tusschen zijaltaren en banken is er reeds een specimen van afgewerkt. Het onderste vak vertoont een eenvoudige, maar gestileerde vlakschildering; in dezelfde lijnen met denzelfden Griekschen hoek als op de basamenten der kolommen van den ombouw rond het hoogaltaar. Lang,3 de kruiswegstaties worden de Grieksche en Ro- maanscbe randen van vroeger vervangen door: boven doomtakkem, beneden passlebloeman symbolisch duidelijk, als beelden van 's Heeren Lijden, maar gepenseeld in dezelfde rondiing, in denzelfden geest als het snijwerk der zijaltaren. De gewelven boven d-e beuken wonden na tuurlijk ln dezelfde kleur gehouden als -boven het priesterkoor, de loodrechte of verticale ge deelten loop-en over in grisaille, maar zóó, dat de ho-ofditoon eerder versterkt dan vcrawaikt wordt. De ornamentatle-s. van -het gewelf zijn aangebracht in goudkleur en een weinig -blauw. In het groote gewelf i.3 ,het motief de tulp (gebed), in d-e zijgavol-yon die zonnebloem (het verlangen naar God) en de palm (d-e over winning. welke door Gods verlangen en gebed wordt behaald). Die palm zegt ons bovendien, hoe de Havenkei k een zegeteeikicn is van vrc-om geduld en strijden onzer vaderen. Haar bouw toch ii3 het ontluiken der Rooinische vrijheid en blijheid. Het zal overbodig zijn onze lezers te wijizen op de ontzaggelijke kosten van het beschreven werk en hoe daar zooveel groote onverwachte uitgaven bijkomen als het vernieuwen van kandelaren, tabernakelkast en and-ere meu belen. Wij brengen ee-n eeresal-uut aan den Uranigen pastoor, die on-rl-er zru-l-k-e zware zorgen zijn sohouider3 heeft schoorgeoet, wiens taaie lust het is te restau reeren en op te -knappen, en hij heeft in de korte twoe jaren van zijn hier-zjjn reeds z-o-o-vcel gedaan; ja wij -houden h-e-t vco-r zeker, dat niet alleen parochianen, die steeds hun goeden wil too-nen, -maar o-ck all-e rechtgeaarde Schiedammers den cijns der dank baarheid zullen brengen aan de monumentale kerk, die de bakermat genoemd kan worden van Katholiek Schiedams openbar-e God ,3\n2-r- eering. Wensche-n wij van harte, dat, zoodra de dagen lengen, de he-er Wirsran zijn be proefde stelling weer kunne planten en de heer Schmiermann met zijn hulpvaardigen staf van medewerkers zijn heerlijken arbeid mc-ge vol einden. De winkelweek Gisteravond vergaderde in Musis Sacrum het bestuur d-er bovengenoemde ve-reeniging, ■teneinde sanctie te verleenen op de plannen welke aan het bestuur door de commissie van reclame en attractie werden voorgelegd voor de van 1119 October a.s. te houden winkel week. De versiering, verlichting enz. werden na breedvoerige gedacbtenwisseling definitief goedgekeurd; zij beloven, mits d-e goedkeuring van autoriteiten wordt verkregen, een 'aan trekkelijkheid te worden, zooa-ls hier ter stede nog niet is voorgekomen. Het bestuur kan met genoegen en voldoe, ning melding maken van een algemeene, en in vele gevallen royale financieele deelname, om deze week schitterend te doen slagen. Hot volledig p-r-ogramma der winkelweek zal, wanneer de goedkeuring op een en ander is verkregen, nog nader in de dagbladen en per circulaire worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen, zal gedurende de van 11 tot 18 October a.s. te houdpn winkelweek op de Hoogstraat, de binnenplaats van het S-t. Jacobs- ga-sthuis met floodlight worden verlicht. Deze verlichting is aan „Ho-ogstraatbslangen" wel willend aangeboden door den heer. F. W. M. Heggelman, Technisch Bureau, alhier, met ge bruikmaking van Öiemens-schijnwerr.ers en Osramlampen Om te voorkomen dat het hotel Suisse ais een enkeling zou staan temidden van al het schoons, dat de Hoogstraat ongetwijfeld zal te zien geven, zal -tijdens de winkelweek het café-restaurant een tijdelijke andere bestem ming krijgeD. De firma F. W. M. Heggelman zal daar n.i. een expositie houden van Tolefunken radio apparaten, Protos elec'rischs huishoudelijke artikelen, moderne verlichtingsarmaturen der Siemens.Schuckertwerke en een uitgebreide collectie Osramlampen, voor alle doeleinden. AANBIEDING VAN AANGETEEKENDE STUKKEN Met Ingang van 1 October a.s. behooren de aan te teekenen stukken bij de aanbieding aan het loket vergezeld te zijn van een door of vanwege den afzender ingevuld ontvangbewijs. Deze ontvangbewijzen zijn opgehangen in do wachtkamer aan da schrijftafels en bij de loketten 4 en 2. RIJKSWERKVERSCHAFFINGEN Het aantal personen, dat gisteren van .hier w-eer naar de Rijkswerkverschafflngen vertrok, bedroeg voor Witteveen 108 en voor Eenerva'r.' 37 personen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 26—59 Sept. GEBOREN: Annetje, dochter van T. van Dijk en J. Morra, Mariastraat 77 Adr-iana H L. dochter van C. 7,. Foet cn P. J. H. de Wolf Bil-derdijkstraat 49 Theodora J., dochter van J. L. Braak en M. J. D. R-ebers, dr. No'e.t. straat 1 Arnoldus, zoon van A. Bijl en S S-touthandel, Hoofdstraat 53 Maria S Cl dochter van B. J. J. Westdijk en M. W. Schik- hof, van Smaieveltstraat 33 Christina, doch ter van H. Degeling en C. Vo-ogt, Bagijnhof 3 ----- Henri-erina J. M„ dochter van B. Seholte en M C. W. Heijnsbro-ek, Hoogstraat 104 Pieter. 'zoon van F. W. van der Pol en M. C. ltooijmaa, Hugsmansst-raat 44 Hendrikus H. M., zoon van F. A. Hakkaart en C. M. Slegtenhorst, Lekstraat 51. OVERLEDEN: H. van 't Hcff, 94 jaar, weduwe van J. van der Meer, Lange Singelstr 14 M. Kreuger, 67 jaar, echtgenoot van W. Blok, Brugmanst-raat 40 J. van Kruijningen, 84 jaar, weduwe van T. G, H. van Heijningen, dr. Noletstraat 1. een 12-jarig nichtje van de vermoorde vrouw. Dit nichtje was bang geweest dat het popje stuk zou gaan en daarom had juffrouw M. het meisje gezegd dat zij den volgenden dag (Maan dag) 's middags maar even aan moest komen, dan kreeg zij wel een ander popje. Het meisje is gistermiddag tegen half een aan de woning van de familie M. gekomen, beeft daar aangescheld, maar kreeg ook na herhaald bellen geen gehoor. De étage die de tainilie bewoonde, bestaande uit een gang, keuken en drie ineenloopende kamers, is gelegen boven een rijwielreparatie- plaats van de la Rey. Het meisje heeft tenslotte aan de la Rey gevraagd of deze de deur even voor haar wilde open maken. De la Rey weigerde dit echter, Hij voelde zich daartoe niet gerechtigd. Even later is hij naar huis gegaan om te eten. Het meisje bleef ondertusschen nog steeds voor een gesloten deur staan en begon het ge val hoe langer hoe onbegrijpelijker te vinden, temeer daar zij duidelijk de baby hoorde huilen Toen zij een tijdje zoo gestaan had het was ondertusschen over één uur kwam er iemand zijn fiets halen uit de rijwielstalling. Zooals dat gewoonlijk het geval is had de man een eigen sleutel van de stalling en kon hij dus binnengaan. Aan hem heeft het meisje toen nog eens ge vraagd de de'-r voor haar te willen openen. De man wilde dat wel eens probeeren. Met een willekeurige sleutel gehikte het Hem ook wer. kelijk de deur open te krijgen. Daarna stapte hij op de fiets en reed weg. Het meisje liep de trap op, ging regelrecht naar de achterkamer die als huiskamer in gebruik is en vond daar haar tante geheel ge kleed op den grond liggen, badend in haar bloed. De politie er bij geroepen Wonderlijk is het zeker dat het meisje niet is gaan schreeuwen. In ten ren is zij de trap afgeloopen, alle deuren acnter zich open latend, de straat op naar haar grootmoeder in de Johan Idastraat. Deze is, doodelijk verschrikt, met liaar mee terug gegaan naar het huis in de Willeiirordusstraat, waar zij den toestand werkelijk zoo vond, als het meisje haar beschre ven had. Zij is daarna de straat op gegaan om de buren van de vreeselijke misdaad in kennis te stellen. Deze hebben toen terstond de politie gewaarschuwd. 10 Minuten voor half drie kwam het bericht hü de politie aan den Bergsingel binnen. De inspecteurs W. van den Berg van den jus- titieelen dienst en van der Kroft van den gemeentelijken dienst van genoemd bureau zijn vergezeld van een aantal rechercheurs en politieagenten toen direct naar de plaats van de misdaad gegaan. Terwijl de politie voor de afzetting zorgde, Is inspecteur v. d. Berg naar binnen gegaan. Hij vond daar het lijk van de vrouw geheel gekleed, met een mantel om, schuin voor de deur van de Huiskamer liggen, met het hoofd tegen een divan. Een eindje verder lag de hoed, waarin vier groote steken zaten. Afschuwelijk verminkt Het hoofd van het slachtoffer was op een afschuwelijke wijze met een groot broodmes bewerkt. De schedel was doorploegd met ste ken. Ook de hals vertoonde aan de rechterzijde een diepe snede evenals het rechter oor. Het weerzinwekkendste van alles was mis schien nog wel dat de onmensch die deze moord begaan heeft, tenslotte de vrouw het mes tot aan het lemmet door de mond in de keei heeft gestoken. De kamer vertoonde verder weinig sporen van een worsteling. Bij een nader onderzoek bleek echter dat de schrijftafel was open ge broken. dachts bespeurd hadden. Door de groote belang stelling voor het bezoek van de Koningin, was de buurt echter vrijwel uitgestorven, hetgeen ook wel te merken was bij het bekend worden van de misdaad. Van groote volksverzamelin gen voor het huis van den moord was dezen keer geen sprake. Eerst in den avond, toen het gerucht de ronde had gedaan, werd het er diukker en was de opwinding begrijpelijker wijze zeer groot. Van de buren waren er dus zeer weinig Inlichtingen te krijgen. Niemand heeft iets sjzien of gehoord. Een onderzoek met politiehonden leverde eveneens geen re sultaat op. Het lijk van de verslagene is na afloop van het onderzoek naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar de sectie ver richt zal worden. Des te verschrikkelijker is deze gebeurtenis, omdat het hier betreft, een oppassende, bij ieder uitstekend bekend staande familie. De veront waar liging over dezen laffen moord is dan ook algemeen. Een volledige bekentenis afgelegd Gisteren om 11 uur bereikte ons een medo- deeiing van de po-litie, dat er belangwekkende mededeelingen gedaan konden worden. Tot onze en aller groote verwondering kregen wij op het politiebureau aan den Bergsingel te hooren, dat de dader in 's-Hertogenbosch was aangehouden. Deze arrestatie is als volgt in zijn werk gegaan Uit het onderzoek bleek al direct, dat M nog een derden broer had, den 22-jarigen Gerrit, getrouwd en vader van twee kinderen. Deze broer woont in Oss en is daar als blik slager werkzaam. Vroeger is hij als knecht in de zaak van de drie compagnons werkzaam geweest. Hij voldeed daar echter niet en eenigen tijd geleden is hij dan ook weg gegaan. Over het algemeen stond hij bij de verschillende familieleden niet erg gunsti bekend. Zaterdag is hij in de stad gekomen, aller eerst om een nieuw pak te koopen en vervol gens om aanwezig te zijn bij den verjaardag van zijn moeder. Hij heeft den Zaterdag en Zondag bij zijn moeder doorgebracht en Zondag avond heeft hij ook het verjaringsfuifje mee gemaakt. Maandagochtend is hij daar vroeg weggegaan. Hij wilde den trein van 8.16 naar Oss halen, vertelde hij. Deze trein heeft hij niet genomen. De politie heeft zich in verbinding gesteld met haar collega's in Oss. Deze zijn op onder zoek uitgetrokken en konden constateeren, dat hij nog niet bij zijn vrouw was teruggekomen. Wel had zij een telegram van hem ontvangen van den volgenden inhoud: „Ik kom van avond. Ben bij vader en moeder. Koningin in Rotterdam". Bij onderzoek bleek dit telegram om 12.25 uur te zijn afgegeven, vlak na den moord dus. Dit alles was voor de politie aanleiding om de aanhouding van Gerrit M. te gelasten. Oogenblikkelijk daarop werden telegrammen naar de politie-autoriteiten in geheel Neder land gezonden, waarin een buitengewoon vol ledig signalement van den man stond opge geven. Tot zelfs een beschrijving van zijn manchetknoopen ontbrak niet. Een gelukkige omstandigheid was het, dat vast stond, dat hij een nieuw pak droeg en een koffertje bij zich had, waarin het oude zat. Deze telegrafische oproep had een onver wacht snel succes. Om half lü kwam er een te'"gram uit 's Her togenbosch waarin stond dat de man daar was aangehouden door de politie uit Oss. Een In specteur en een wachtmeester van de ma're- ehaussée waren direct naar den Bosch ge gaan om daar den trein uit Rotterdam af te wachten. Inderdaad bevond de gezochte zich daarin. De man legde onmiddellijk een volledige Be kentenis af. Op hem werden gevonden een lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v. ti. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3Zy2 unr gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,.St. Eloy'', Gebouw R. K- Volks bond. Vrijdag 3 October Vergadering „Katholiek Leven". Spreker de heer A. v. Gemert. Onderwerp: „Wat is leven?" Hotel Beijersbergen. Half negen. Woensdag 8 October Uitvoering Mandoline-Gezelschap O. N. I. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Diocesaanvereeniging van R. K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem, afd. Schiedam en Om streken. Spreker de heer Jan Berends over „Pelgrimmage", Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang half acht. 2 Oct.; Groote Schouwburg, De man, die zijn naam veranderde (Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Colosseum-theater, de dollar- prinses (Peters en Sleeswijk-Operette) 8 vuur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Oct. in: Luxor; Corso (voor volwassenen); Grand théatre (voor vol wassenen);' Centraal (voor volwassenen); W. B.-theater (voor volwassenen); Roxy (voor volwassenen). SCHIEDAM, 30 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. bebloedde bijl, het wapen waarmee hij de vrouw den schedel heeft ingeslagen, en de twee geld kistjes. Dö steekwonden in den schedel zijn dus niet, zooals aanvankelijk werd verondersteld met het broodmes toegebracht, maar met den bijl. Daarna heeft de onverlaat de vrouw met het broodmes nog de snede in de hals en het oor toegebracht e-n haar vervolgens het mes 14 c.M. diep in de keel gestooten. De politie heeft hem meegenomen naar Oss, waar hij voorloopig is ingesloten. Vandaag wordt hij naar Rotterdam overgebracht, om daar gehoord te worden. Tegenover de politie heeft hij als motief voor zijn vreeselijke daad opgegeven dat hij geldgebrek had. Wij mogen hier zeker niet nalaten woorden van grooten lof te richten aan het adres van de politie, die onder leiding van inspecteur W. van den Berg in zoo uiterst korten tijd klaar heid heeft weten te brengen in deze verschrik kelijke zaak. VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 26 en 27 September 1930 werden 477 baden genomen, te weten in de le klasse: 24 kuipbaden. 54 regenbaden en 5 kinderbaden en in de 2e klasse: 33 kuipbaden, 355 regen- baden en 6 kinderbaden. Gedurende de maand September werden 190 baden vers-trekt verdeeld als volgt: le klassa 81 kuipbaden; 221 regenbaden en 12 kinder- baden; en in de 2e klasse: 133 kuipbadeaj 1437 regenbaden en 20 kinderbaden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1