„Caritas Catholica" Oberammergau sluit REDDINGSDEMONSTRATIE ■H DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 V WATERDICHTE SCHOTTEN BENOEMINGEN HERHALING IN 1934? MENSCHEN EN MEENINGEN DE MAN VAN ZESTIG JAAR DRAISlflAvANVALKEflBURQ'S' e A ••iLEVERTRy HET LUSTRUM VAN DEN K.R.O. Na de staking bij de K.L.M. KON. HOLLANDSCHE LLOYD OM TOT EEN BESPARING TE KOMEN De katholieken krijgen natuurlijk de schuld, dat ze niet in alles meedoen met de hi et-katholieken, dat ze n.l. hun eigen weg gaan. De schrijver, die het had over onze nationale eenheid, haalt er de katholieken meer dan eens bij. Nu kunnen wij de gedachte maar slecht van ons afzetten, dat hier gemeten wordt met twee maten of, dat men een katho liek wil verbieden, de verplichtingen van zijn godsdienst verder te laten gelden dan de muren van de kerk plus sacristie, of zooals een liberaal candidaat-Kamerlid het in de verkiezingsdagen uitdrukte dat men den katholieken volledige godsdienstvrijheid schonk, mits binnen het kerkehek. Mogelijk dat liberalen of wat voor soort mensclien geen andere behoefte hebben i.z. godsdienst, dan datgene wat binnen het kerkehek valt daarmee wordt nog niet gezegd, dat wij een zoodanige behoefte niet bezitten. Hier ligt het begin van heel veel misver stand en verkeerde beoordeeling ook het begin van veel, wat wij ais godsdienstvervol ging betitelen, terwijl men van den anderen kant meent, wellicht in blanke onschuld - ons zooveel mogelijk vrijheid te gunnen. Men vormt zich zelf een voorstelling van een soort katholieken godsdienst, dien we heelemaal niet als den katholieken gods dienst wenschen te erkennen. Die fout maken heel veel ernstige menschen, liberalen en socialisten, die daarom ook niet kunnen begrijpen, dat wij ons zoo woedend verweren tegen de beschuldiging van terreur, gewetens dwang aan den eenen kant, en onnoodige hekjeszetterij aan den anderen kant. Wo hebben dat gehad met de school! We hebben dat gehad met de pers! We hebben dat gehad met de diverse bon den on vereenigingen! We hebben en we houden dat op zoo veler lei gebied, als het levein de beginselen van godsdienst en zedelijkheid raakt. De schrijver komt weer eens een keer terug oo de weigering van katholieken kant, om deel te nemen aan 'n „Nederlandsch" paeda- gogiseh congres. Terecht zegt de schrijver, dat er in Nederland een belangrijke en bloeiende katholieke paodagogiek (opvoed kundige wetenschap) bestaat, die ook anders denkenden wat te zeggen heeft. Dan weet die schrijver ook, dat de katho lieken zich heusch niet opsluiten tusschen waterdichte schotten. Het zou inderdaad een aardige bezigheid zijn, die veel lof aan de katholieke opvoedkundigen zou verschaffen eens na te gaan, welke groep het minst weet van de andere groep: of n.l. de katho lieken niet veel beter thuis zijn op niet- katholiek gebied, dan de niet-katholiekcn op katholiek gebied. Daar liggen verrassingen voor hot grijpen! Wanneer vandaag of morgen een comité het in zijn hoofd krijgt, een Nederlandsch congres te gaan houden over godsdienst, waar alle godsdiensten broederlijk naast elkaar zouden staan en behandeld worden op voet van gelijkheid, dan zou men weer de katholieken missen. De verschillen gaan zóó ontzettend diep; ook dat dient men te bedenken. Ook kan de schrijver niet nalaten, weer het verbod voor de rotary-clubs aan te halen. Waarom moet tooli in 's Hemelsnaam een katholiek, die op heel ander standpunt staat, weer beginnen met een humanitair, zeker goed bedoeld, maar toch neutraal verbond ta steunen. Goed, laten dat de menschen doen. die niets anders hebben. Maar laat ons onze vrijheid. Men zal zich neer moeten leggen, graag of niet, bij het feit, dat de katholieke godsdienst voel verder reikt dan de Kerk, en het kerk gebouw. Dat de katholieke godsdienst èn het huisgezin, èn het openbaar leven van zijn leden beheerschen wil en moet. Dat een katholiek zich niet kan plaatsen op het zoo genaamd breede, neutrale en nationale stand punt, maar èn school, èn gezin, èn lectuur, èu vereeniging heeft te toetsen aan zijn eigen beginselen. Het is volkomen waar, dat die beginselen verschillen van de beginselen van andere godsdiensten, richtingen of strevingen Do grond van iedere moeilijkheid is, dat de katholieke godsdienst bestaat, ook in Nederland, en dat de katholieke gods dienst het ernstig meent met zijn leden, om dien katholieken godsdienst in de praclijk te volgen. We weten hee] goed, dat daaraan nog veel mankeert, en we weten eveneens, dat. die tekortkomingen voor een deel te wijten zijn aan de met-katholieke opvattin gen. die men ons als de neutrale, nationale, algemeene of wat dan ook, wil opdringen. Wil men ons beschuldigen dat wij schotten zetten, goed, Iaat men dan de schuld geven aan Christus, die den katholieken gods dienst bracht en verplichtend stelde. Daar ligt do kern van de kwestie. In het Bisdom Haarlet,, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem lieeft betioonKl: tot Deken van het Dekenaat Poeldijk en tevens tot Pastoor to Poeldijk den Zocreerw. Heer G. Maat; tot Deken van het Dekenaat Ouderkerk en tevens tot Pastoor te Buitenverdert den Z E. Heer C. Boekhorst tot Pastoor te do Rijp den W.E. Heer G. Goes, die Kapelaan was te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara); tot Pasto-or te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) de.n W.E. Heer A. Koopman en te IJrauiden den W.E. Heer G. Keijzer, die Kapelaan was te Haarlem (Kathedraal). De 4de Internationale Conferentie de Katholieke Werken van Weldadigheid te Bazel 2225 Sept. DE BESCHERMING VAN HET GEZIN MGR. J. BIERMANS Z. D. H. Mgr. J. Biermans zal op 11 October a.s. per s.s. „Aquitania" (Canard Lijn) van Southampton naar New-York vertrekken. Z. D. H. zal zich vervolgens via de Y. S. lie- geven naar de Philippijuen, Britsch N.-Borneo, Sarawak en Nieuw-Zeeland, ter visitatie van 4e aldaar gevestigde Missiën van Mill 11111. De geboorte der Caritas Catholica". BAZEL, 23 September 1930 De Caritas Catholica zonder aanhalingstee- kens is zoo oud als het Christendom zelf. Het gebod der liefde dat men zijn naaste moet beminnen als zich zelf is bij herhaling in de H. Evangeliën te vinden. De „Caritas Catholica" met aanhalingstee- kens werd geboren tijdens het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam in 1924 De Eucharistie, bron van alle caritas in den meest verheven zin van het woord, gaf de in- miratie tot liet samenbrengen van de meest verscheiden organisaties van Katholieke carl tas over de geheele wereld. In bet Voorberei dend Inernt. Caritas-Comité, dat zich toen had gevormd, waren reeds 22 landen vertegenwoor digd: België, Brazilië, Danzig, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Hon garije, Italië, Joego-Slavië, Litauen. Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Rusland, Spanje, Tsjecho-Slowakië, de Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland. De H. Vader bad Zijn bijzonderen zegen gesproken over de plannen van het Comité, dat zich voorstelde om In de naaste toekomst te vormen eene krachtige internatio nale caritatieve organisatie, eene Unio Inter- nationalis Catholica Operum Caritatis. Aan 2022 Juli 1924 werd de eerste inter, nationale Conferentie gehouden te Amsterdam onder presidium van mr. A. Tepe, directeur van het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie te Leiden. In het Bureau der Conferentie hadden zitting genomen Mgr. dr. Joh. Meszaros, vicaris-generaal van Boedapest, Pater Ludwig Blaha. O. Praem. (Tsjeclio-Slowa- kië) en dr. A. Kissling, directeur der paritas- Centrale te Luzern, terwijl liet secretariaat in handen was van mej. Francisca van Leer Obl. O.S.B. Onder de verschillende sprekers, die op deze eerste conferentie optraden, was zeker een der voornaamste Kuno Joerger, directeur van het secretariaat-generaal van het Duitsche Caritas. Verband te Freiburg i. Br., die het arbeids- program van het voorbereidend internationaal Comité ontwikkelde. Gestreefd zou worden naar een organisatorische samenvatting van de Katholieke werken van liefdadigheid in de ver schillende landen, om daarna de aldus gevorm de nationale centrales te vereenigen tot een Internationale Organisatie. Deze Internationale zou snel en gezamenlijk kunnen optreden bij groote catastrofen en andere gelegenheden, waar een massale hulpactie noodig zou zijn; zij zou kunnen werken aan de verzoening tus schen de door den grooten oorlog van elkander verwijderde volkeren; er zou eene internatio nale uitwisseling van periodieken en geschrif ten op caritatief gebied kunnen worden geor ganiseerd; de stelselmatige bevordering van Katholieke kolonisatie zou ter hand genomen worden alsmede de zorg voor de landverhui zers. Ter uitvoering van deze plannen werd een Internationaal Caritas-Secretariaat gesticht, waarvan de leiding in handen werd gelegd van dr. A. Kissling te Luzern. Dit was. 't begin der Internationale „Caritas Catholica". Veel is er van deze plannen tot dusver nog niet ten uitvoer gebracht. Dat is te begrijpen, omdat de vorming van een hechte Internationale Organisatie uitgaat van de ver onderstelling, dat er in de verschillende lan den reeds Nationale Organisaties, waarbij de verschillende vereenigingen op charitatief ge bied zijn aangesloten, bestaan. En dit nu is in de meeste landen juist niet of nog niet het geval. Er zijn er nog maar enkele zoo de Deutsche Caritas-Verband (het meest volmaakte type op dit terrein), de Confederacion Nacional de Beneficéncia in Argentinië en meer in los verband de National Conference of Catholic Charities (N.C.C.C.) in de Vereenigde Staten van Amerika. Maar dan is men ook vrijwel uitgepraat. Ook in Nederland bestaat nog geen Caritas-Centralede in 1925 op initiatief van het Centraal Bureau voor de K.S.A. gedane poging, om hiertoe te komen, heeft voorloopig schipbreuk geleden. Wij komen daar t.z.t. mis schien nog even op terug. De gedachte, om een strak georganiseerde Internationale Unie te vormen, moest dus, wegens het ontbreken van voldoende nationale centrales, voorloopig worden opgegeven. Men is daarom als begin van samenwerking overge gaan tot het leggen van een losseren band tusschen de verschillende caritatieve vereeni gingen in de verschillende landen. Op de twee de, in 1926 te Luzenr gehouden Internationale Conferentie heeft men daarom besloten een Permanent Internationaal Secretariaat te stich ten en om de 2 jaren een Internat. Conferentie te houden, om eenerzijds den Katholieken cari- tatieven vereenigingen een blijvend centrum voor inlichtingen en documentatie te verschaf fen en anderzijds geregeld bijeen te komen tot uitwisseling van gedachten, waardoor de ge dachte aan een vastere internationale organi satie vanzelf zich zou ontwikkelen en sterker worden. In 192S (van 2—4 Mei) werd de 3de Inter nationale Conferentie gehouden en thans in 1930 (22—25 Sept.) heeft de 4de plaats. Het Bureau der Conferentie is samengesteld uit Mgr. Muller Simonis (Straatsburg, presi dent; Kuno Joerger (Freiburg i. Br.), Is. Maus (Brussel) en Baronesse de Montenach (Frei burg in Zwitserland) vice-presidenten, terwijl daar nog aan toegevoegd zijn de bekende Ba- zelsche pastoor Kaefer en de Straatsburgsche Kanunnik Oberlé, deze laatste als gedelegeerde van den president der „Caritas Catholica". Als algemeene gedachte voor deze 4de Inter nationale Conferentie is gekozen: de bescher ming van het gezin. Er zijn 6 secties, in elk waarvan 3 of 4 onder werpen worden behandeld. Sectie „Juventus" (Jeugdwerk). Ie. Het huwelijk, het gezin en het kind over eenkomstig de katholieke beginselen. Program van actie. 2e. Bijzondere beschermings-maatregelen ten bate van de kinderen van groote gSzinnen. 3e. De Katholieken en de niet-Katkolieke groepen ten behoeve van de kleine kinderen en de jeugd. 4e. De actie onder de moeders ten behoeve van het welzijn der kinderen. Sectie „Sobrictas" (Anli-alcoholisme). ie. De alcohol en de zedelijkheid. 2e. De strijd tegen de openbare onzedelijk beid eu het alcoholisme. rt DE KONINKLIJKE FAMILIE neemt vanaf het hordes van het Stadhuis zanghulde der Rotterdammers in ontvangst. de enthousiaste 3e. De beteekenis van de alcoholvrije opvoe ding voor de Katholieke jeugd. 4e. Samenwerking der Katholieke anti-alco- liolische vereenigingen met de desbetreffende officieeie organen. Sectie Paupertas(Bijstand). Ie. De armen en de huisvesting. 2e. De armen en de duurte. 3e. Internationale Bond van vrouwelijke wer ken voor gezinsbijstand (Vrouwenbond van St. Vincentius h Paulo, zetel van de Internationale te Bologna). 4e. De taak in onze dagen inzake liefdadigen bijstand aan gezinnen. Sectie „Infirmitas" (hygiene en ziekenzorg). Ie. De sociale hygiëne en het gezin. 2e. De ziekenzorg in en door het gezin. 3e. De organisatie der Katholieke gestichten. 4e. De vereenigingen van Katholieke genees heeren en. Katholieke ziekenverpleegsters. Sectie Formatio(opleiding tot den arbeid van weldadigheid en sociaal' werk). Ie. De sociale opleiding voor hulp aan het gezin. 2e. De sociale vorming van het gezin. 3e. IÏ09 het ideaal in de sociale werken en de werken van weldadigheid kan worden ge handhaafd, hernieuwd en versterkt. Sectie „Migratio" (Landverhuizing). Ie. De verschillende vraagstukken, die zich hij de landverhuizing voordoen ten aanzien van de bescherming van het gezin. 2e. De ervaringen, opgedaan in de landen van immigratie, ten aanzien van de bescher ming van het gezin. 3e. Ontwikkeling van de samenwerking tus schen de Katholieke vereenigingen voor de be scherming van emigranten en immigranten. 4e. Rapport over de werkzaamheden dei- Sectie „Migratio" sedert de jongste conferentie. Ziedaar liet wei-voorziene menu, dat aan de afgevaardigden ter Conferentie in deze vier dagen is voorgezet. Het spreekt vanzelf, dat wij geen gedetailleerd verslag kunnen schrij ven van al deze sectie-vergaderingen en de goed geteld 23 onderwerpen, die daar aan de orde zijn gesteld. YVij zullen daarom hier en daar een greep moeten doen ouder den wel bekenden vaderlandschen kreet van „God zegen de greep!" UIT HET MIJNBEDRIJF De contactcommissie in bespreking ZULLEN DE LOONEN OP PEIL KUNNEN GEHOUDEN WORDEN Het ligt niet in de bedoeling direc. te verlagen Gisteren kwam de contactcommissie voor het mijnbedrijf in vergadering bijeen. Behandeld werd o. m. een door den R. K. Mijuwerkersbond ingediend en door de overige vakbonden onder steund voorstel om den Zaterdagschen zesuren dienst voor de ondergrondsche arbeiders ook toe te passen op de dagen voorafgaande aan de Christelijke feestdagen. De directies stonden tegenover dit voorstel sympathiek doch achtten het in de tegenwoordige omstandigheden niet voor verwezenlijking vatbaar. Een schrijven van den Ned. Mijnwerkersbond, waarin gesteld werd, dat op een der mijnondernemingen een arbeider, die zich over mishandeling door een opzichter had beklaagd, deswege zou zijn ont slagen, werd met de daarop door de betrokken directie verstrekte inlichtingen voor kennis geving aangenomen. Eveneens werd voor ken nisgeving aangenomen een schrijven van den Ned. Mijnwerkersbond omtrent niet naleven van de C. A. O. bij een der ondernemingen en het daaromtrent van de betrokken directie ingekomen antwoord. De meerderheid dsr ver gadering kwam tot de conclusie, dat van afwij king van de C. A. O. niet was gebleken. Voorts werden behandeld de van de vakbonden ont vangen brieven betreffende het vervallen van de sinds 1 October 1929 gegolden hebbende tijdelijke loonsverhooging ad 5 pet. De directies verklaarden geen wijziging te kunnen brengen in het ter vorige vergadering door haar inge nomen standpunt dat de tot 1 Augustus toe gekende verhoogingen van dien datum af als contractueele verplichting geëindigd is, doch dat de verschillende ondernemingen in verband met den toestand van haar bedrijven zullen nagaan in hoeverre zij de loonon nog eenigen tijd kunnen houden op een hooger peil dan do loonovereenkomst verplicht en dat in elk geval een terugbrengen van de loonen tot de contractueele bedragen slechts geleidelijk zal plaats hebben. De vertegenwoordigers der vakbonden ver dedigden de door hen ingediende voorstellen, welke beoogen de verhooging nog eenige maan den te bestendigen. Verzocht werd aan de contactcommissie mededeeling te doen wanneer door een of meer ondernemingen tot verlaging zou worden overgegaan, zoodat daarover ge sproken zou kunnen worden. De vertegenwoordiger van den Ned. Mijn werkersbond verklaarde het voorstel van dien bond om de verhooging voor een jaar vast te leggen en tegelijk de loonen der minstbetaalde arbeiders te verbeteren, te handhaven. Do directies deelden nog mede, dat bet op het oogenblik niet in de bedoeling ligt dc loonen te verlagen. Er zal naar gestreefd wor den den toestand zoo lang mogelijk te laten dourioopen. EEN OVERZICHT VAN WAT IN DIT JAAR GEPRESTEERD WERD (fan onzen bijzonderen correspondent). De tijd der Passiespelen is voorbij. Met vol doening kan nu worden vastgesteld: het Ober- ammergauer Passiespel is een succes geweest. Een succes in religieus en artistiek opzicht, een succes ook uit wetenschappelijk oogpunt. De religieuse invloed, welke van het spel uit ging, werd zoo juist door kardinaal Bourne, den Engelschen primaat, gekenschetst, toen hij na zijn bezoek aan de spelen zijn indrukken In de volgende zinnen samenvatte: „Als iemand zijn geloof in God verloren heeft, kan ik slechts twee wegen, die hem weder naar zijn Heiland terugvoeren. De een gaat naar Jerusalem "waar Christus den offerdood voor ons gestorven is, de andere naar Oberammergau, waar ons Zijn lijden en Zijn verlossingswerk op de meest waarachtige en aangrijpende wijze voor oogen worden gesteld". De gevoelens, welke de Engel- sche kardinaal zoo kort en krachtig uitdrukte, weerspiegelden zich op de gelaatstrekken van iederen bezoeker van het Passiespel. Over de artistieke zijde van het spel deden na de opening der spelen uitvoerige berichten in de pers de ronde. Om strijd werden de pres taties van regie, van koor en orkest geprezen. Al mag er dan op het een of ander een aanmer king zijn gemaakt, toch waren alle critici een stemmig van meening, dat het den spelleider Johanu Goorg Lang gelukt was, de moderne ge dachte op een harmonische wijze met de oude Oberammergausohe traditie in overeenstem ming te brengen en dat de opvoering, in haar geheel, een geweldige artistieke prestatie ge noemd mag worden. Rekenen we de openbare repetitie met de cos- tuums en de generale repetitie, waarbij de pers tegenwoordig was, mee, dan beleefde het Pas siespel dezen zomer 79 opvoeringen, dus tien voorstelingen meer dan in het jaar 1922. Spelers, orkest en niet het minst het koor, hebben een bewonderenswaardige prestatie ge leverd, vooral als men in het oog houdt, dat de afgeloopen zomer zeer regenachtig was en het tooneel tegen de onaangenaamheden van het slechte weer in 't geheel geen beschutting bood. Hoewel iedere week bijna steeds vier opvoerin gen plaats vonden, hielden alle medewerkenden met ijzeren volharding ten einde toe vol. Negentiende der spelen was uitverkocht, het was zelfs regel, dat eenige honderden bezoe kers, die zieh niet tijdig van kaarten badden voorzien, geen toegang meer vonden. Daar de hal 5200 bezoekers kan bevatten, schat men het aantal gasten, dat de spelen hij- woonde, op ongeveer 400.000 personen. Deze menschenstroom is uit alle deelen van de we reld te Oberammergau samengevloeid. De cij fers hebben uitgewezen, dat de Vereenigde Sta ten met 50.000 bezoekers aan de spits staan van alle buitenlandsclie staten. Dat de Passie spelen juist bij de Angelsaksische volkeren de grootste belangstelling hebben getrokken, be wijst het feit, dat het aantal bezoekers uit En geland op dat van Amerika volgt. Van de Brit- sehe Eilanden kwamen 28.000 personen. Hier op volgden de Hollanders met 4000 bezoekers, verder waren al'e landen van Europa vertegen woordigd. Uit Azië hebban 60 Japanners den overtocht naar Oberammergau ondernomen. Het overige Azië zond 95'personen, grooten- deels Indiërs, die met hun kleurige gewaden bet stratenbeeld van het dorp nog verlevendig den. Afrika zond 105 gasten naar de Passiespelen. Uit Australië kwamen 95 personen naar het verre dorpje in de bergen. De statistieken vermelden, dat in 't geheel 240.000 personen een nacht 'in het dorp "door brachten. Deze getallen bewijzen, dat voor Ober ammergau de verwachte financiee-le voordeelen niet uitgebleven zijn. De gemeente is in staat al baar verplichtingen, welke de som van 2.500.000 mark beloopen, na te komen niet al leen, doch tevens nog den medewerkenden aan de spelen een schadeloosstelling uit te keeren, overeenkomstig hun verdiensten. Het aantal overnachtingen doet tevens zien, dat de inwoners van het dorp zeif er wel bij zijn gevaren. Anders oordeelen de zakenmen- schen. De Passiespelen van 1930 belmoren weer tot het verleden. Oberammergau kan als resultaat boeken, dat de opvoeringen van dit jaar door 'n geestdriftige en offervaardige samenwerking van allen die aan het spel deelnamen den roem van het dorp over de heele wereld verbreid en bevestigd hebben en dat Oberammergau en Beijeren een leger van nieuwe vrienden ver worven hebben. Een bedevaart der Oberammergauers naar het nabijgelegen klooster Ettal, waar over eeni ge dagen het feest van het 600-jarig bestaan de door keizer Lodewijk van Beijeren gestich te abdij zal beginnen, luidt de Passiespelen van 1930 dankbaar en plechtig uit. Over het algemeen wordt nu reeds als vaststaand' aan genomen, lat we in 1931 de volgende opvoering der spelen zullen beleven. HET NIEUWE ZOEKLICHT IN WERKING Groote belangstelling op duin en strand te Wijk aan Zee Zaterdagavond heeft te Wijk aan Zee de aangekondigde reddingsdemonstratie plaats gehad, georganiseerd door de AVijk aan Zeeër reddingsbrigade in samenwerking met de Noord en Zuid-Hollandsclie reddingmaat schappij. Bij deze oefening werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van bet nieuwe zoeklicht, dat de N.V. Philips' gloeilampen fabrieken te Eindhoven aan de reddingsbrigade ten geschenke heeft aangeboden. Voor de demonstratie bestond groote belang stelling. Den regen ten spijt bevond zich op het door veldwachters afgezette duin voor de dépendance een groot aantal genoodigden. Voor de leden der 'Reddingbrigade van AVijk aau Zee, die zoo menigmaal reeds bij storm en ontij werden gealarmeerd door het luiden van de stormklok, was er weinig fantasie toe noodig- om zich te verplaatsen in de situatie van een echte schipbreuk. En zoo waren zij dadelijk vertrouwd met de veronderstelling, dat de kustwacht op 3 mijl uit de kust en 11 mijl be noorden IJmuiden een beladeh schip in den zwaren Noordwesterstorm hulpeloos, vermoede lijk met defecte stuurinrichting, zag drijven. De ofeniugen hebben zeer bevredigende re sultaten opgeleverd. De sterke lichtbundel bood den roeiers van de reddingboot gelegen heid goed koers te houden en de boot met den kop in de golven te houden, wat bij stormweer en hooge zee het gevaar voor omslaan vermin dert. Ook aan boord van de motorreddiug- boot „Neeltje Jacoba", die als in nood ver- keerend schip fungeerde, was men over de met het zoeklicht bereikte resultaten zeer te vreden. Niet alleen, dat tijdens de gefingeerde redding alles daghelder verlicht was, maar bij het varen naar den havenmond was het op een afstand van meer <}an 2 K.M. nog mogelijk in het schijnsel van het zoeklicht aan boord alles heel goed te onderscheiden. Het effect van deze gefingerde schipbreuk, werd nog verhoogd door een vliegtuig van Soesterberg, dat, de voorgeschreven verlichting voerend .geruimen tijd boven het oefeningsterrein cirkelde. De bemanning had tot taak waarnemingen te doen HET ZOEKLICHT van 2 millioen kaarssterkte dat door Philips geschonken werd teneinde daaruit te kunnen afleiden of onder deze omstandigheden eventueel een lijnver binding vanuit het vliegtuig tusschen schip en kust zon kunnen worden tot stand gebracht. De demonstratie kenmerkte zich door een in alle onderdeelen voortreffelijk sluitende orga nisatie en werd met groote aandacht door de autoriteiten en experts op scheepvaartgebied en reddings wezen gevolgd. Na afloop vereenigden de genoodigen zich in de dependance der Vereenigde Badhotels. Hier heeft de heer J. Roland, voorzitter der Wijlt aan Zeesche Reddingbrigade, dank ge bracht aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven voor het geschonken zoek licht, aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij voor de beschikbaarstelling van de „Neeltje Jacoba" en aan den comman dant van het vliegkamp Soesterberg voor het zenden van het vliegtuig. Nadat ook de heer H. Rothe, burgemeester der gemeente Wijk aan Zee en Duin en eere voorzitter der Reddingbrigade dank had ge bracht aan de regeering en de firma Philips' heeft ir. Carstendijk namens de directie der NV. Philips Gloeilampenfabrieken de Redding brigade nog een gelijkrichter geschonken. De minister Deckers besloot de rij van sprekers en verklaarde de gelegenheid gaarne te hebben aangegrepen, om een bewijs te geven van de belangstelling der regeèring voor den edelen arbeid van zoovele mannen en vrouwen, die, als het moet, bereid zijn het grootste offer te brengen dat van een mensch kan worden gevraagd, n.l. dat van eigen leven. Een mededeeling van het vliegtuig 801 Zondagmorgen te ongeveer 6 uur werd aan het strand te AA'ijk aan Zee gevonden een car- tonnen huls, welke bij opening een mededeeling bleek te bevatten van het vliegtuig S01, dat tijdens de demonstratie waarnemingen had ver richt. De mededeeling was gedateerd 27/9 '30.22 uur 7 en ondertéekend door majoor van Zanten. Bericht werd dat van het vliegtuig de positie en de stand van het schip goed konden wor den waargenomen, doch dat de zo-slichten van het vliegtuig niet door de lichtbundel van de reddingsbrigade .konden doordringen, zoodat de personen aan boord van de „Neeltje Jacoba" niet konden worden onderscheiden. De positie van de „Neeltje Jacoba" was tijden-s deze waarneming ongeveer 1700 a 1800 M. buiten de kust. NEDERLANDSCHE STUDENTEN IN HET BUITENLAND. Aan het Rheinisehes Teehnikum te Bingen a/Rli. slaagden voor het ingenieursexamen de heeren G. Feberwee, uit Deventer en B. Geer- dink, uit Apeldoorn. A'oor het candidaatsexa- men ingenieur slaagden; P. AV. G-srrotsen. uit Den Haag F. AA'. Rays, uil Dc deins vaart en C. J. C. Prince, uit Schevcmingen. Ilij was katholiek: zeker was hij katholiek. Maar hij moest niets van een katholieke krant hebben. Daar stonden dingen in. die hem kregel maakten „En nu moet U niet denken, dat ik er alleen zóó voor sta, een hcele schep menschen zeggen hetzelfde. Maar die durven niet, zie je. Ik durf welik kom er eerlijk voor uit. Zie je, mijn zoon had ook een katholieke krant. En waar hij is, duur hadden ze den Paus vit zijn krant geknipt en op de radio geplakt, en daar was herrie van gekomen Zijn zoon vond dat min. Hij wilde, als hij een krant las, een krant lezen en geen lesje krijgen. Hij was niet voor niels zestig jaar en geen zes meer. Daar had jc die Menschen en meeningen. Natuurlijk domme menschen dachten, dat alle mensehen zóó dachten, snaar hij had het fijn in dc galen, dat waren natuurlijk dc meeningen van éènen mijnheer. Of U het is, blijft mij gelijk, ziet U, ik zeg eerlijk wal ik er van denk. Maar ik moet dat niet. Ik weet er niets van, wat die anderen, liberalen en socialis ten houden, ik heb er niets mee op. Het kan rnc ook geen zier schelen, wat die menschen denken of doen. Ik ga toch mijn eigen gang. Maar dan moeten ze ook niet bij mij aan komen met die dingen Zooals laatst ook, toen stond er in, dat iets niet goed was: een voorstelling, je weet wel. En toen ben ik expres gaan kijken, mijnheer. En wat zag ik: een dame rnct bloote beenen. Dat was alles, mijnheer. Ze moeten mij nog iets vertellen. Dus U stuurt de krant maar niet meer. Zie jc, ilc lees ook eens graag wal anders „waar je de krant voor hebt". De man was zestig jaar; de man was katho. liek; en hij las liever.... och, wat hij graag zag, zou het niet... Hij hield van zijn rust: ze moesten hem niet aan zijn ooren komen zagen, neen, en hem ook niet sommige din gen te binnen brengen, die hij net zoo lief niet hoorde... Hij wilde geen lesjes krijgen; als je nu eenmaal zestig bent, niet waar? Dien avond dronk hij een pot bier en hij vertelde, dat hij een andere krant genomen had; hij liet zich niets zeggen en nu kon je nog eens rustig jc blad lezen. LEEUWARDEN Reel. 3002 MVSDU 11 DE UITZENDING VAN HEDEN In verband met de storingen op de Neder- landscbe 1071 Meter-golf door Oslo, heeft de directie van den K.R.O. zich met Oslo in di recte verbinding gesteld om deze storingen te voorkomen, doch daarbij bleek, dat de zender te Oslo niet kan worden stop gezet. Om nu hedenavond tijdens de uitzending van den feestavond ter gelegenheid van het eerste lustrum van den K. R. O., alle storin gen zooveel mogelijk te vermijden, is overeen gekomen, dat de energie van den zender te Oslo dan van 40 op 10 K.AV. zal worden terug gebracht. Hierdoor zal de storing vrijwel ver dwenen zijn. DE RECHTSPOSITIE DER PILOTEN Wie voor het onderzoek zijn aangewezen Naar wij vernemen, zijn voor het onderzoek omtrent de rechtspositie van de vüegtuigbe- stuurders der K. L. M. de volgende heeren aan gewezen: door den Raad van Bestuur der K. L. M.: mr. L. H. Slotemaker, ambtenaar der Maatschappij; door de Vereeniging der Vlieg tuigbestuurders de heer W. M. O. A. Beekman door den Minister van AVaterstaat: mr. dr. C. J. H. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, die zich daartoe welwillend beschikbaar heeft gesteld en zich met de leiding belast. Aerbeteringen in de vrachtdiensten Zooals reeds uit berichten in de dagbladen bekend is, heeft de Koninklijke Hollandsche Lloyd met de Norddeutscher Lloyd een overeenkomst gesloten tot het onder houden van een gemeenschappelijken dienst om daardoor eenerzijds tot een bespa ring te geraken, anderzijds daarentegen ver- schepers betere en talrijker afvaarten te kun nen bieden. Het vaarplan, dat binnen enkele dagen rondgezonden zal worden, is het resultaat van het zoekeu naar deze verbeteringen, die be staan in: le. een absoluut directen snel wachtdienst van Amsterdam naar Montevideo en Buenos Aires, zonder aanloopen van eenige tusschen- haven. 2e. een afzonderlijken dienst naar Zuid- Brazilië, in welken dienst Porto Alegre thans direct wordt aangeloopen en dus zonder over lading wordt bediend, terwijl voorts de havens Paranagua, Sao Francisco do Sul, Floriano- polis en Rio Grande daarin zijn opgenomen. 3e. een directen snelvrachtdienst naar Rio de Janeiro en Santos waardoor deze havens na de kortst mogelijke reis bereikt worden, aangezien in dezen dienst de havens Pernam- tuca en Baliia niet meer worden aangeloopen. 4e. een afzonderlijken dienst naar Cabe- dello. Pernambuco en Babia. bij voldoende aanbod van lading ook naar A'ictoria, welke lijn bovendien nog Rio de Janeiro en Santos bedient. Zoodra de economische toestand in Brazilië dit rechtvaardigt, zal de directe snelvracht dienst naar Rio dc Janeiro eu Santos nog wor. den uitgebreid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5