DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. wm iü STADSNIEUWS EREENi 53ste JAARGANG DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 No. 15838 DE ZlEKENHUISKWESTiE BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 GEMEENTERAAD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN SPIRITUS EN SCHEEPVAART De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bU vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1G regels: ƒ1.55, elke regel meer 25 ets. Bü contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tussehen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadlg- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bü te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500. Lij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.hij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; j 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De adjunct-directrice van ons gemeentelijk Ziekenhuis heeft eervol ontslag uk haar functie gevraagd. En rc-nd die ontslag-aanvrage is het een en ander losgekomen, dat het zieken huis in opspraak zou kunnen brengen. De zaak komt hierop neer, dat er een conflict bestaat, feitelijk reeds drie jaar durend, tus schen het vrouwelijke lid van de commissie voor het Gemeente- Ziekenhuis, geschraagd door de Iftele commissie, en de adjunct directrice. Er zijn van die aangelegenheden, met name ten aanzien van de huishouding jn een ziekenhuis, waarvan mannen niet zoo bijzonder veel verstand hebben en het komt ons alleszins begrijpelijk voor, dat de com missie voor het gemeente-ziekenhuis, welke voor den goeden gang van zaken verantwoorde lijk ls, aan haar vrouwelijke lid heeft verzócht, moer bijzonder haar aandacht aan het huis houdelijke gedeelte te wijden. Deze heeft de haar opgedragen taak, een taak welke al daarom aan de adjunct-directrice niet aange naam kon zijn, omdat geen enkele controle de gecontroleerde prettig stemt, met bijzondere accuratesse vervuld, en wellicht heeft 't tempe rament van bedoeld vrouwelijk lid der com missie in stee van moeilijkheden welke uit baar controle allicht zouden voortvloeien, te helpen vermijden, er nog toe bijgedragen de gerezen moeilijkheden nog te vergrooten. Gevolg is geweest, dat de adjunct-directrice het veld heeft geruimd. Zij heeft eervol ont slag gevraagd; haar is volstrekt niet het vra gen van ontslag opgedrongen. Voor een'ge rehabilitatie is derhalve geen aanleiding. Ze hoeft niet gerehabiliteerd te worden, omdat haar eer -in geen enkel opzicht in het geding is gebracht. Eervol ontslag houdt lu, dat zij met eere heengaat. Een andere vraag la, 0f mej. Blieck, toen haar bleek, dat zij onder het toezicht vpn de commissie voor het gemeenteziekenhuis, haar taak niet op een haar bevredigende wijze kon vervullen, zich tot den Raad had dienen te wenden, om wijziging in de verordening voor de commissie voor het gemeente-ziekenhuis te verkrijgen. Dien weg is zij echter niet op gegaan. Een andere vraag is ook, of het niet alsnog gewenscht ware die verordening nog eens op de helling te plaatsen en dan met de opge dane ervaringen zijn voordeel te doen. Maar een wijziging van die verordening is op het oogenblik niet aan de orde en of alle wijzi. gingen verbeteringen zouden zijn, wanneer ze tot stand kwamen onder den indruk van een kwestie, welke de gemoederen min of meer heeft verhit, is aan eenigen twijfel onder hevig. Het lijkt ons verstandiger deze wijzi. ging een oogenblik te laiien rusten. Ze zal stellig alvorens een nieuwe adjunct-directrice wordt benoemd, op een of andere wijze aan de orde worden gesteld. J)E ONTSLAGAANVRAGE VAN MEVR. A, C, BLIEK B. en W. willen de interne aangelegenheden van het Ziekenhuis buiten debat houden Nu op verzoek van een aantal raadsleden hog dezo week ecu raadsvergadering zal wor den gehouden tot behandeling van de ontslag, aanvrage van mevr A ff. Bliek als adjunct directricevan hetGcm-cvntelijk Ziekenhuis, 0-chten wij het gewenscht nog ids min ons advies over deze aanvrage, tce te voegen. Wij doen dit, omdat wij vreezen, dat, wan neer men zich niel goed van deze zaak reken schap geeft, zij buiten hare properties zal worden behandeld. Wij hebben ons van begin af gesteld op dit standpunt: mevr. Bliek vraagt eervol ontslag, welnu, dit kan haar gegeven worden. Bij dit zakelijk standpunt wenscbcn wij ons te houden. Mevr. Bliek heeft hij haar ontslagaanvrage uiting gegeven aan verschillende grieven. En dit heeft, zooals te verwachten was, van de K'jde van de commissie van administratie bo- stl%üng uitgelokt. Wij moeten er echter met nadruk op wijzen, dat op deze uiting en bestrijding van grieven Uw Raad niet behoeft in te gaan. Uw Raad heeft slechts te beslissen op de ontslagaanvrage. En dat kan gereedelijk ge schieden. Wij moeten Uw Raad derhalve in allen ernst adviseeren zich tot het zakelijk standpunt te bepalen, daar, wanneer men dit verlaat, het sentiment de zaak zal gaan beheerschen, waar door zij geheel zal worden verward, tot schade van de daarbij betrokken belangen, terwijl ook kostbare tijd nutteloos zal worden verspild. Wat den datum van 15 October betreft, in hot verzoek der raadsleden genoemd, willen wij nog mededeelen. dat die voorzitter ons beeft verklaard, dat het der commissie ten éenenmale cnbekend was, dat mevr. Bliek dan elders een betrekking zou aanvaarden en de gemeente mettenvoo-n zou verlaten OPENBARE LEESZAAL Over de maand September werden in de openbare leeszaal en bibliotheek, uitgeleend 11.415 boeken, te weten 1940 kinderboeken, 2985 studiewerken en 0500 romans. Het boeken bezit steeg tot op 22.178. Het bezoek bestond uit 135 mannelijke en 25 vrouwelijke personen; het aantal houders Tan leeskaarten steeg tot 2367. VAN HET KANTONGERECHT Zitting van 29 September Naar school! De overtredingen van de leerplichtwet vorm. den gistermiddag de hoofdschotel. Dat zijn ook alweer van die seizcenmiedrijven, waar van we vorige week reeds vertelden. Als het Zoo tegen de Augustusvacantie loopt en de moeders er zich slechts noode in kunnen schik, ken, haar kleuters den ganschen dag om zich heen te zien lanterfanten; dan worden die zelfde moeders wel eens vermet-el en zeggen ze: Nu op zoo'n heele lange maand kunnen die twee of drie daagjes van te voren er c-ok nog wel bij. Ein als er dan eens 'n mooie zomersche Julidag komt en de moeders als practische huis vrouwen eens op een Dinsdag de kans waar nemen, om naar den Rotterdamschen Goud- schensingel te trekken, dan houden ze bro-er of zus thuis om op de kleintjes te pass-en. Dit is echter een handelwijze, waarvoor bij den ambtenaar en nog minder bij den kantonrechter verschooning te vinden is. Als ze voor het koperen hekje verschijnen, sommigen deemoedig en berouwvol, anderen weer brutaal en opstandig, dan is het altijd hetzelfde liedje: ik hen ziek geweest, en Jan of Grietje moest thuis blijven om op zijn kleine zussie te passen. Ook het argument van de schoetnen, die vier dagen lang gemaakt moeten worden is zeer gewild. Maar meen nu niet, dar al die argumenten indruk maken op den kan tonrechter; lu'j vonnist a!s-of er geen kapotte schoenen op de wereld hestonden. Zoo had juffrouw IV. P. T. van hier, haar jongen een paar dagen thuisgehouden. „Ja", vertelde de juffrouw „hij had wat last van rheumatiek". Nou, dat kon de kantonrechter zich toch niet voorstellen, dat een jongen van 12 jaar last van rheunvttiek zou hebben. Maar erger is, dat de jongen zoo ondeugend is, zijn moeder kan hem gewoon niet baas. Maar dat zit onze Hollandsche jeugd eenmaal In hel bloed. En wat nu niet zoo heel veel voorkomt, de juffrouw is ook geen baas over d'r man. En dat is nog erger! Daarbij is de man een tegen stander van alles wat op geheelonthouding lijkt. De jongeman heeft z'n opstandigheid dus van niemand vreemd. De kantonrechter hield een vermanende speech, waaronder de verdachte herhaaldelijk betuigde, dat zij de baas thuis niet was, en na de reprimande wilde ze on middellijk gaan trachten haar echtgenoot en haar jongen onder den duim te krijgen. Maar de kantonrechter kon die poging nog juist verijdelen, door te zeggen, dat het mooiste nog kwam. Het mooiste kwam, in den vorm van 3 of 2 dagen. Juffrouw A. K.V., van hier, kreeg vlak voor de vacantie een ziek kindje. Dus moest haar 12-jarige zoon maar op het ,teii;3auwe" passen, 't Wa® toch bijna vacantie en die paar dagen kon ze „er nog wel hij pikken", vertelde ze. We hebben het al gezegd: Jammer, dat die argumenten van zieke kinderen zoo weinig indruk maken, al zijn ze nog zoo vernuftig uit gedacht. Want ze worden meestal jammerlijk omver geworpen door het rapport van hét hoofd der school, dat altijd verklaart, dat 't. onver schilligheid is. De ambtenaar eisclite tegen deze plichtvergeten juffrouw 4 of 2 dagen. ,,Een duur kindje", vond dé juffrouw „Hoeveel verdient je man?", vroeg de kan tonrechter. „Werkloos!" Ze werd veroordeeld tot 2 of 2 dagen. H. R. was voor z'n vrouw P. v. N. ver schenen, eveneens omdat een van zijn spruiten niet op school was geweest. Maar je kunt toch niet naar school gaan, als je geen schoenen aan hebt! Vier lange dagen waren noodig ge weest, om da schoenen te laten maken. Dat vond de kantonrechter wel wat erg lang en ook deze vader kwam er niet zond-er een ver- oordeeling af. De zoon van M. v. d. K„ is een jongen waar een studiekop op zit. Toen hij 12 jaar was, had-ie al zeven klassen doorloop-en. Maar vader, een kleine boer, kon den jongen op het land beter gebruiken dan in de school. Toen ging hij de wet nasnuffelen, om te zien hoe oud zijn jongen moest zijn om de schoolbanken te kunnen verlaten, en hij vond hiervoor den leeftijd van 13 jaar. Nu, over 11 dagen was de jongen dertien, en die 11 dagen hield hij hem dus ook maar thuis. Ongelukkig echter had hij een verkeerde wet te pakken gehad, een oude. En zoo kwam hij voor den kantonrechter. Om de handigheid van zijn zoon te doen blijken, kwam hij met een rapport te voorschijn dat door den kantonrechter met een goedkeurend knikje werd gelezen, 't Was werkelijk prachtig. Maar v. d. K. is toch veroordeeld tot 3 of 2 dagen. Voor eenzelfde feit is mej. P. L.—v. Z. nog veroordeeld tot 3 of 1 dag. „Onder drank" In een stillen, maanlichten nacht spuwde plotseling de dancing „de Eendracht" zijn be zoekers uit en opeens was het gansohe Plein en de Tuinlaan vol vroolijke uitgelaten stem men. De vroolijikiheiid ging zoover, dat ze den naaim -yarn het gebouw waar ze dan avomid ge zellig hfldedin doorgieljt'aoht, vergaten en hand gemeen raakten. Naturarlijik om de eer, wis een be-paaide girl naar huls mocht geleiden. Nu is 'bet daar ailermiinet 'n geschikte plaats daar- voer, zelfs 'n heeil gevaarlijke. Want.... daar woont de kantonrechter. Em toen hij in dien droomerigen naöht plotseling uit zijn nacht rust werd opgeschrikt door de dronken stem men, beldie hij onmiddellijk naar de politie, die spoedig aanwezig was en een der pretmakers in dien kraag greep. Nu wa.s hiet uur van kantcnrechter's wraak daar. Do booswicht was W. H. S. uit Rotterdam, ,,lcs-werkiman", stond in de dagvaarding; „koopman", verbeterde Vend, met élan. Hij beweerde dien avond in 't geheel niet „ondier drank" te zijn geweest, wel was hij, wat men in don omgang „gepoetst" noemt. Hij was echter al 'ns meer veroordeeld weigiens dronkenschap; toen had hij echter maar f 6.boete gehad. De ambtenaar eischte 15.voor het thans bedreven feit en 4. omdat hij vorigen keer te weinig had gekregen. „En dan doe ik er nog een gulden hij," vulde de kantonrechter aan, zoodat de herriemaker inet 20.boete of 10 dagen kon gaan, Hij gaat echter in beroep! Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieiëeie af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur BEëïNDJGING. ZOMERTIJD Ter algenipene kennis wordt gebracht dat de Zomertijd dit jaar eindigt in dsn nacht van Zaterdag 4 op Zendag 5 October a.s. te 3 uur Op dien tijd zullen de gemeentelijke open hare uurwerken één uur worden teruggesteld, zoodat ze alsdan weder de tijöregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam zullen aangeven. De beheerders van de openbare uurwsrkr i in deze gemeente worden uitgenoodigd alsdan eveneens hun klokken een uur terug te stelle SCHIEDAM, 2 Ooi ober 1930 Venten De straatventers schijnen zich nog maar stood® niet te kunnen vereenigen met het iidco, dat zs voor het verknopen van hun waar 'n vergunning moeten hebban. W. L. V. had In Vlaai'dingen langs de huizen potlo-cdEn ver kocht. Dat was nu niet het ai'terergote, maar toen men n'ets van 'm wilde koppen, was hij gaan vloeken en razen en tlorsn cm bang van te worden. En toen de mensoben met de po'i tie dreigden, had hij geneigd: „Laat de politie maar komen." Nu de politie was gekomen en had ham gegrepen en gcka'maerd op het bureau. „Waarom stond je daar nou te vloeken?" vroeg da kantonrechter. „Dat zit zoo in me opgesloten." „Pas maar op dat de kantonrechter jo,u niet opsluit", waarschuwde de arrfitenaar. De ven ter is veroordeeld tot 7.of 2 dagen. Aanrijdingen-kroniek J. P. F. is op de,n Delft,weg in botsing gekomen met 'n l.iixe-aiuto, die plotseling vóór tam stepte. Terwijl hij uit alle macht trachtte te remmen, brak het linfervcorwiel en wis chauffeur zijn stuur n-'et meer me-ster en reed den luxen wagen van achter aan. F. is veroordeeld tot 8.of 4 dagen. In de uitgestelde zaak tegen den C.A.B.- chaiuffDuir D., dl© op den Delftwcg 'n a,uto bad aangereden, terwijl hij een rij stilstaande wagens past»sr>de, werden nog twee getuigen' gehoord, die in de autobus zaten op het moment van de aanrijding. De kantonrechter achtte den chauffeur niet schuldig cn sprak hom vfij. PI. W. R. die op don Delftweg een hand wagen in de sloot gereden heeft, doordat hij met zijn vrachtauto niet ver genoeg uithaalde, kroeg 20.boete subs. 10 dagen. Diverse zaken W. J. M. den H., die per fiets in dia Plantage hoeft gereden, werd veroordeeld tot 2.of 1 dag. Wegens parlevinkern op de Maas, zonder dat de iboot was voorzien van een groenwit- groenan rand, is G. W. veroordeeld tot 6. boete of 3 dagen hechtenis. DE ACCIJNS-VERHOOGING Een adres aan de Tweede Kamer Door de Centrale Vereeniging voor den Ge- distilleerdhandel, gevestigd te 's Gravenhage, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 6 Febr. 1929, waarvan deel uitmaken de navolgende organisaties: vereeniging „De Vereenigde Dis tillateurs"; Ned. Ver. van Distillateurs en Likeurstokers; Ned. Bond van Grossiers in Gedistilleerd; Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters; Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- cn aanverwante Bedrijven (Horecaf); R. K. Nat. Bond van Hotel-, Café en Restauranthouders Nieuwe Nederlandsche Bond van Koffiehuis- houders; Algemeene Ned Bond van Koffie- huishouders; Friesche Bond van Hoiel-, Café en Sociëteithouders en Ned. Bond van Slijters in Gedistilleerd „Vergunning B"; is tot de Tweede Kamer een adres gericht naar a-in leiding van hot wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd. Zij wijst err-p dat dit wetsontwerp een zeer verrassendeu in druk heeft gemaakt daar pas hij de Wet var 7 Februari 1929 de gedistilleerd-accijns ia grijpend is gewijzigd. Als een zeer gerechtvaardigde grief wordt naar voren gebracht, dat van de zijde van de Regeering zelfs geen poging is gedaan ojri eenig overleg in deze met den in zijn geheel georganiseerd en Ged istilleerdhandel te plegen. Op verschillende gronden verzoekt de ver eeniging dan de Kamer het bedoelde wetsont werp niet aan te nemen. Smokkelhandel en frauduleuze fabricage zouden den kop wem opsteken, terwijl de bona-fide handel geheel zou worden ontwricht. Agenda De agenda voor de vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 3 October, des namid dags te 2 ure luidt: 1. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van mej. A. C. Bliek, adjunct- directrice van hét gemeente-ziekenhuis, om haar met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ont slag uit genoemde functie te willen verleencn. 2. Aanbeveling van de commissie voor het Stedelijk Muziekkorps ter benoeming van een lid harer commissie ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftre ding van den heer C. Houtman. Aanbevolen worden: 1. de heer C. Houtman (aftredend)2. ds heer F. M. Beukers. 3 A. Voorstei van B. en W. tot verkoop aan den heer J. Z. van Ommen te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Julianalaan N.Z., ter breedte van plm. 27 M. en ter diepte van 30 M., tegen een prijs van 19 per M2., ter bebouwing met 3 heeren huizen in één blok. 3 B. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. de Groot te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, seleen aan de Julianalaan N.Z., hoek Rubenislaan U.Z., ter breedte van plm. 30 M. en ter diepte van plm. 25 M.. tegen een prijs van 19 per M2., ter bebouwing met 3 heerenbuizen in één blok. 3 C. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer P. Dupout q.q., alhier, van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Francois Haverschmidtstraat N.Z., ter breedte van 30» M. en ter diepte van 25 M., tegen een prijs van 19 per M2., ter bebouwing met 4 hoeren huizen. 4. Voorstel van B. on W. tot onderhandsche verhuring aan de N.V. American Petroleum Company te 's Gravenhage of anderen van een perceel grond aan de Lekstraat, gelegen vóór het pand Lekstraat 11, tegen een huur prijs van 100 per jaar, ten behoeve van de oprichting van een ondi rgrondsch benzine- reservoir met aftapinrichting. 5. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een eisch in rechten tegen mej. E. Soesan tot betaling, der schade ad 70.52, wegens het i stukrijden van een lantaarnpaal op den Vlaar- dingerdijk met haar auto. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Vereen. „Volksonderwijs", houdende verzoek ook hier ter stede over te gaan tot het instellen van een Gem. School- landverzoi^ing. 7. Voorstel 4 an R. en W. om hun college te machtigen tot betaling van de vordering ad i 5-244.09 ongerekend de rente, ingesteld door den schipper van het Rijnschip „Cama" ter zake van schade tengevolge va,n liet vastloopen van genoemd schip in de Varkenssluis. 8. Advies van B. en W. naar aanleiding van de adressen van den heer J. Lechner e.a. en mej. A. C. E. Dijksnians e.a., waarin wordt verzocht het raadsbesluit van 30 Mei 1930, hetzij lu te trekken, hetzij bij nieuw besluit zoo te verduidelijken, dat het recht om van de open plaatsen ln de eigen graven, ook buiten I het gedeelte voor de Israëlieten bestemd tot j hijzetting gebruik te maken, nog een geruim aantal jaren verzekerd la 9. Voorstel van B. en W. om ook voor den aanstaanden winter dezelfde regeling te tref fen, als welke gedurende de afgeloopen winters werd toegepast, toen hun college gemachtigd werd tot het verstrekken van 1 H.L. cokes per week gedurende de maanden December, Januari en februari aan gezinshoofden en kostwinners, die als werkloozen een uitkeering ontvingen, terwijl ook aan de ondersteunden van het Burgerlijk Armbestuur op gelijke wijze brandstof werd verstrekt. LANGS DE MAAS De visschers DE LEGPENNINGEN VAN ONS VORSTENHUIS AANRIJDING Op de Hoogstraat werd gistermiddag een auto, bestuurd door A. P. aan de achterzijde aangereden door een auto, bestuurd door v. d. E. Eerstgenoemde auto liep eenige schade op. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 29 Sept.1 Oct. GEBOREN: Franciscus A., zoon van A. J. Vrenseu en F. A. M. Mosheuvel, Nieuwe Maas straat 23 Engelbertus J. M., zoon van E. G. Robben en W. P. van Aalst, Dirk van Wasse- naarstraat 22 Margarehta H., dochter van J. de "Winter en H. E. Klaasse, J. A. Alber- dingk Thijmstraat 9 Adriaan J., zoon van A. S. J. Menheere cn M. ds Kievit, Louise do Colignystraat 34. GEHUWD: P. Broeren 20 j. en J. Boomsluiter 21 jaar P. L. Verlinde 22 jaar en W. Kalk- hoven 22 jaar. OVERLEDEN: A. E. Tettelaar, 7 jaren, Nas- saulaan 75. Deze week ter bezichtiging gesteld In de Raadisvergadsriug van 29 Augustus werd eon voorstel aangenomen van burge meester en wethouders orn ten behoeve van het gemeentelijk museum aan te koopan de collectie van 24 (hJistorie-psniniinigen, voorstellend „Ons Vorstenhuis Oranje-Nassau", geboetseerd door Jac. J. van Goor en tor gelegenheid van den 50isten verjaardag van H. M. de Koningin uit gegeven door de N.V. v.h. Koninklijks Begeer te Voorschoten. De collectie door de gemeente aangekocht, is die welke is uitgevoerd in brons. Door dezo schenking, welke er een is van blijven/de waarde, heeft het gemeentebestuur op alleszins te waardiseren wijze blijk gegeven van daadwerkelijke belangstelling in ons ge meentel ijlk muesuim, waarvoor de collectie een bijaocder tmeoie aanwinst is. De uitvoering in het aan nuanceeringen zoo rijke brons is boven alCen lof verheven. De penningen zullen van Zaterdag aan staande af, eiken Zaterdagmiddag, althans tot November, wanneer het Museum tot ongeveer half Maart gesloten pleegt te worden, van twee tot vijf uur in het gemeentelijk museum, Doele. pifiin te bezichtigen zijn. Bij de collectie behoort een boekwerk „Oranje Boven", van Molt, uitgegeven bij Holikema en Warandorff te Amsterdam, en waarin onder meer een reproductie en beschrijving der pen ningen voorkomt. In h-et museum zulten dezer dagen eveneens worden geplaatst de „Stamboom van het Ko ninklijk Huis", uitgegeven door de N. Rott. Courant, en een Lutherpenning, in zilver en in brons geslagen ter gelegenheid van de vier honderd jarige herdenking van Luthers open lijke optreden. ONGELUKKIGE VAL De 8-jarige J. P. uit de Huysmansstraat strui kelde gistermiddag in de Burgemeester Knap- pert.laan over een steen, waardoor hij kwam te vallen. Een stok, dien hij in een der handen droeg, drong hem daarbij in het onderlijf. Door de politie is hij naar de ouderlijke woning overgebracht en door zijn ouders onder dokters behandeling gesteld. ZWIJGEND EN STRAK Op den ruwen kant van bonkige puntige ItaPisteenen blokken, waar het waier van de breede Man® snel voorbijvloeit naar de zee, daar huist u bijzonder soort van menschen. Monsicben, die één lijkeu met het gladde water, met de sloepbooten op de rivier, ds snelle motorbooten en de s feit-voo rbijscibuivende zeeschepen. Menseden, die daar dikwijls 'n heeien langen dag kunnen zitten turen op een zelfde plek, langs dep. kant. Uren achtereen turen. zwij. gomi turen. U begrijpt aJ, wie dat zijn, het zijn de vis- scLiers, de hengelaars. Zijn dat geen mie.nsc.hen van een heel bij- ■zonder ras? Hoeft iedereen het bewonderens waardig geduld, om uirea achtereen met 'n Ewiepeuden hengelstok onder den arm te staren naar 'n onboweeglijkon dobber op het spiege lende water, tot het u schemert voor de oogen? Waarlijk, dit is 'n heel hijzonder slag van monschien. Want hun geduid wordt dikwijls wal heel sterk op de proel' gesteld. Misstchaen bent u ook wel 'ns, op 'n vrijen middag of in uw vacantie gaan viasehen. U bent gewapend met alle mogelijke ingrediënten, diie voor 'n succesvolle vischvangst onontbeer lijk zijn, getrokken naar 'n stills vaart ergens in den polder. En 'n heelen middag heibt u ge- visaM, gestaard op het water, sigaretten ge rookt want dat hoort er bij en niets gevangen. Natuurlijk, want u bent maar 'n amateur. Visscöen is 'n vak, 'n slag. Het is 'n vak voor werkloozen en andere mensdhen, dóe mot hun tijd geen raad weten. En zoudt u zich willen indringen, in dit zwijgzame gilde? Gelooft u maar niet, dat u, als amateur, ooit grooter vlisch vangt, dan de poes in één hap naar hinnen slokt. Ga dus maar niet vissc.ben in 'n stille afge legen vaart, waar u niet bang hoeft te zijn, dat iemand anders dan de waterhoentjes u de kur.st afkijken, hoe de viisck niette vangen. Maar kam 'nis 'n middag aan de Maas. En koim dan 'ns kijken, hoe misn vlsoh vangt. Daar wordt gevischt, zcoals het 'n vakman betaamt. Daar zitten ze ureniang zwijgend op de puntige harde steenblokken, maar dat moet men er voor over hebben. Daar zitten er acht of meer op 'n rij, terwijl de dobber stil drijft in het gladde water. Tot er opeens een beet heeft, met 'n ruk zijn hengel achterover slaat en een vilveren voorn door de lucht flitst. De viesoher staat op en de visch zweeft naar zijn hand. De anderen kijken eens op, keuren de maat en vicsohen dan weer zwijgend verder. De toeschouwers cp den kant want die zijn er ook altijd spreken ook hun oordeel 'n.s over de vangst uit, de hengelaar slaat een nieuwe „maai" aan den haak e-n het verrader lijke aas zwiert weer het water in. Dan zit de heele rij weer zwijgend op „;beet" te wachten. Maar niet iedere visoh laat zich gauw verschalken. Wal vender- springen er dartel twee,, drie tegelijk boven water uit, ais om te laten zien, dat ze er wel zijn, maar dat ze zidh niet latein verleiden door 'n vette tnade, waaronder echter 'n wreede stalen haak verborgen lis. Met nicotinc-bruine handen rolt een van het rijtje dan 'n sigaret, de blauwe rook walmt weg over het water. De golven van een voonhijstoomende steep, boot bruisen hoog tegen den kant; de henge laars vluchten even voor .het water. Maar als de rulst is teruggekeerd, zitten ze weer opnieuw en viasehen zwijgend en strak verder. 't Is toch 'n heel bijzonder anenschenras OUDE SCHULD Door de politie is aangehouden mej. J. D. S. alhier, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voor totaal 13 boete of 10 dagen hechtenis. Nadat zij de boete had betaald is zij vrijgelaten BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM In den loop der volgende week zal voor de leden van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, afdoeling Schiedam, ds. v. d. Valk een lezing komen houden. SCHIEDAMSCHE HENGELAARSVEREEN. „DE ZILVERVOORN" Zondag houdt de S. H. V. „De Zilvervoorn" een onderling concours in de wateren van Maassluis. De aanvang is bepaald op 8 uur v.m. HSSU? Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuide- lijken wind, meest helder tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.01 tot 's morgens 6.38. „Te deksel, hoe kom jij aan zoo'n mooien auto?" „Loterij „Gewonnen?" „Nee, opgehouden met spelen I Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy'^ Gebouw R. K. Vollu- bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul t. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 33» quj gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereenlging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van EJd. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Nieuwe Haven. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond. Donderdag 2 October Vergadering winkeliers uit het Singelkwar tier. Café „Pleinzicht". Singel 234. Aanvang half 9. Vrijdag 3 October Vergadering „Kaihoüek Leven". Spreker de heer A. v. Gerr.ei't. Onderwerp„Wat is leven?" Hotel Beijersbergen. Half negen. Woensdag 8 October Uitvoering Mandoline-Gezelschap O. N. I. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Dioces,aanvereeniging van R. K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem, afd. Schiedam en Om streken. Sgreker de heer Jan Berends over „Pelgrimmage". Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang half acht. Zondag 12 October Feestavond Sint Jozefgezellenvereeniglng Schiedam I. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Maandag 20 October Concert „Toonkunst". Gebouw R. K. Volks, bond. Aanvang 8 uur. 2 Oct.; Groote Schouwburg, De man, die zijn naam veranderde (Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen) Collcsseum-theater, de Dollar prinses (Peters en Sleeswijk.Operette) 8 uur. 5 Oct.: Groote Schouwburg, Elias weet het heter (Schouwtooneel) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Oct. In: Luxor; Corso (voor volwassenen); Grand théatre (voor vol wassenen); Centraal (voor volwassenen); W. B.-theater (voor volwassenen); Roxy (voor volwassenen). SCHIEDAM, 2 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L, ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling SCHIEDAM, 1 October. Aangekomen: s.s. Soesterberg; Fransch s.s. P. L. M. 16; Duitsch s.s. Odin, alle van Rotterdam om te dokken in de WiltonhaveuDeensch s.s. P. N. Danam. Zuid-Slavisch s.s. Dubravka; Zuid-Slavisch s.s. Carries I !ica, alle van Rotterdam in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 1 Oct. Vertrokken: Noorsch s.s. Tungsha naar de Kruithaven; Fransch s.s. P. L. M. 16 naar Rotterdam. SCHIEDAM. 2 Oct. Aangekomen: Engelscb s.s. Tortuguero van Bremerhaveh om te dokken in de Williclminakaven; s.s. Lucie vaai Calais om kolen te bunkeren aan de Maaskade; s.s. Hilversum met papierhout van Archangel ia de Wilhelminahaven. ABO, 30 Sept. Vertrokken: Engelsch s/fr Everelsa met papierhout naar Schiedam. .4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1