KOOTWJJK'S RADIOWEB BELANGRIJK VERGROOT Mgr. Aengenent te Gent VRIJDAG 3 OCTOBER 1930 V WAT IS SECTARISME? zilveren priesterfeest. „CARITAS CATHOLÏCA" CONGREGATIE DER WITTE PATERS N'euwe korle-golfcent^i MGR. CLEMENS VAN DER PAS De accijnsverhooging op gedistilleerd HET NEDERL. FABRIKAAT ACHTERGESTELD Dat zal Mr. J. II. van Doome allen Neder landers vertellen. We kunnen dat van te voren wel zoo'n beetje weten, docli laten liever een zeer bevoegd man zelf spreken. Mr. van Doome zal dat door een voor beeld zeggen. „In een stadje, welks inwoners blijkbaar zeer muzikaal zijn, bestaan ver- verschillende zangvereeuigingen. Daar is „behalve een algemeene" nog een serie niet algemeene. „Al deze zangvereeuigingen tezamen zouden één prachtig koor kunnen i voTmen van ongeveer 300 personen, dat zich 1 onder deskundige leiding zou kunnen op. werken tot een der beste van ons land Helaas, de sectarische splijtzwam maakt zulks onmogelijk. De geestelijke leiders zijn zoo beducht, dat iedere onderlinge aan raking op muzikaal gebied de zieltjes hun ner volgelingen zou kunnen besmetten, dat deze angstvallig van elkaar gescheiden moeten gehouden worden. Niets is goed. dan alleen als óns stempel er- op staat, meeni ieder der leiders" Een duidelijk antwoord op de vraag: „wo.( is sectarisme", vinden we dit niet De schrijver beweert eenvoudig: alles, be halve die algemeene zangvereeniging, is sectaristih. Nu zien wij heelernaal niet in, waarom de groep der „algemeene" niet even erg secta rise is, o even weinig. De schrijver heeft e over geestelijke leiders. Die bestaan c ïjn aai aan den algemeenen kant niet, of h* m, emoe'en zich er maar niet mee, of die a en een geestelijke leiding, die tamelijk onverschillig staat ten opzichte van da' geestelijke in den mensch, en misschien meent, dat alles eigenlijk even goed of even slecht is. Wy achten dat een tamelijk sectarisch standpunt. Die geestelijke leiders hebben in ieder geval dit goed: dat die zangers be halve muzikaal ook nog iets meer zijn, n.l. geestelijk, hoe dan ook. En dat het geestelijk gedeelte van die zangers ook wat waard is Mr. van Doome gaat nog verder en krijgt het over sectarisme in het klein en het groot. „Zooals het in dat stadje ia het klein is is het in ons land in het groot. Vakvereni gingen, bonden, vereenigingen moeten een apart cachet hebben, alles moet in een apart gekleurd hokje worden gestopt. 1 Met het gevolg: versplintering van krach teu, onderlinge concurrentienijd. afgunst en 1 haat jegens elkaar, en vaak ook gel oor s- 1 haat. Door dat sectarisme woTdt niet de F verdraagzaamheid en de liefdé jegens elkan. der bevorderd, doch teniet gedaan; het „hebt I elkander lief verwordt tot ijdele klank" N.iet slecht gezegd! Mr. van Doorne is een ontwikkeld man doch wat achterlijk. Wie komt er nu nog aandragen met de redeneerïng over die van .vereenigingen enz.!... Uit den tijd, mijnheer! U zegt versplintering? Wel neen, aan wending van alle krachten in den mensch, bijv. de godsdienstige beginselen. Moeteu du» uit het leven weggesmeten worden? En mijnheer van Doome, U wildet onge kleurde vakverenigingen? Dan zoudt U ongekleurde arbeiders moeten hebben! Waar wonen die ergens, mijnheer. Mijnheer van Doome gebruikt groote woorden: de sectariërs bevorderen g e 1 o o f s haat! Het staat er, heusch. Aan welken kant wordt cn werd het geloof gehaat? Waar ligt de oorzaak, dat da zoogenaamde sectariërs op zich zelf aan gewezen werden in Nederland, om hun heiligste rechten te doen zegevieren? Weet de heer van Doome met Mr. voor zijn naam iets van de moderne vaderlandsche geschie denis? Hoe lang hebben de kleurloozén, de ongekleurden misbruik gemaakt van hun °ngekleurdheid, om uit te maken, dat er geen andere opvatting kon, noch mocht be staan dan de hunne? rin de heeren nu nog zóó verstoken van aIIe k'eur, dat ze zelfs niet meer kunnen blozen? Als er over geloofshaat gesproken gaat worden, zijn we van plan mee te praten. En desnoods ook over het „tweede gebod gelijk aan het eerste:" gij zult den naaste liefhebben als elkander. Doch wil Mr. van Doorne dan niet ver geten, dat daaraan vooraf gaat het eersts» en voornaamste gebod: „Ge zult God be minnen uit geheel uw hart" enz. Als hij dat eens naleest, wordt hem mis schien duidelijk, waarom wij geen kle loozen willen zijn. °P s October a.s. zal de Zeereevw. Pater H. van Driel, die vele jaren verbonden was aan 6 retraitehulzen te Amersfoort en Noordwij- erh»ut, in het Redemptoristenklooster te Nij- eSen, zyn zilveren priesterfeest vieren. JAC. VAN KEMPEN De alom bekende tenorzanger Jac. van Kem- Pen vierde Woensdagavond zijn 30-jarig zan- gersjubilé met een Bacli-concert in de Groote Slnt Bavo-kerk te Haarlem, met medewerking van Haarlems Gemengd koor onder leiding yan Jan Booda, dat op het orgel het Preludium in b. ki. t. en de Fantasie in G. gr. t. ten ge hore bracht. Van Kempen zong enkele soli, bet koor een aantal Ckoralen uit Bach's rijke °euvre, daarbij geaccompagneerd door Betsy Neetierkoorn aan het clavecymbel. Na afloop van dit drukbezochte concert, werd <l°or het comité in Hotel Funkier een souper aangeboden. PROF. DR. A. VAN ROOY. Prof. Dr. A. H M. J. van Rooy te Amsterdam vertrok heden voor eenigen tijd naar Noord- Amerika, waar ny uitgenoodigd is tot het hou- den van voordrachten op de „International Medical Assembly' te Minneapolis en aan eeni- 8e Universiteits Vrouwenklinieken der Veree- Eigde Staten. JEUGD EN DRANKBESTRIJDING Onverwacht overlijden van den voorzitter II. (Van een bijzonderen correspondent.) D. J. LEEUWRIK. i fn den ouderdom van ruim 72 jaren is te s-Haga overleden de heer D. J. Leeuwrik, gopenstonneerd kamerbewaarder bij het kabi- der Koningin. Bazel, 24 September 1930. Nog vóórdat de conferentie goed en wel was begonnen, overleed onverwacht de voorzitter van de „Caritas Catholica" mgr. Muller Simonis uit Straatsburg. Het eerste wat het bestuur had te doen was de verkiezing van een nieuwen president. In de eerste ochtendzit tingen der Secties werd de mededeeling ge daan, dat tot voorzitter was gekozen mgr. von Tongelen, tot dusver directeur der Caritas- Zentrale te Weeneu. De Protector der „Caritas Catholica" mgr. Ambiihel, Bisschop van Bazel en Lugano, had onmiddellijk zijn hooge goed keuring gehecht aan deze benoeming. Tengevolge van het overlijden van mgr. Muller Simonis wordt de Conferentie met één dag ingekort, want vele afgevaardigden had den den wensch te kennen gegeven Vrijdag aan de begrafenis van den overleden voorzitter te Straatsburg deel te nemen. En toen konden de eigenlijke werkzaamheden beginnen. De Dinsdag was gewijd aan de beide Secties „Juventus" (jeugd) en „Sobrietas" (Anti- alcoholisme)Ze zijn tegelijkertijd gehouden in het kolossale gebouw van het Palais de la Foire d'Echantillons (Baseier Mustermesse) op de St. Clara-Platz. Een schitterend stuk werk was het rapport van den Parijschen Abbé Jean Viollet, dio sprak over het huwelijk, het gezin en het kind volgens de katholieke beginselen en een pro gram van actie voorstelde, dat gebaseerd was op het werk van de Association du Mariagc Chrétien te Parijs, welke vereeniging een vurigen strijd tegen den anti-familialen geest van onze dagen strijdt en in woord en geschrift en In daad de katholieke leer op 't stuk van gezin en gezinsleven daartegenover plaatst. Aan de Oostenrljksche Prinses Fanny Stah- renberg wij dachten aan den nieuwen leider der Oostenrijksche Heimwehren, van wiens familie de rapportrice is was toevertrouwd het ouderwerp van de bijzondere bescherming, te verleenen aan kinderen van groote gezin nen. Het groote gezin, zeide zij, is van een geweldige beteekenis voor het menschdom in godsdienstig, cultureel, economisch en natio naal opzicht. Het verdient onze innigste sym pathie, meer in 't hijzonder onder de klassen van de hoeren en tuinders. Het is het groote middel voor de wedergeboorte der volkeren, niet alleen kwantitatief, maar meer in 't bij zonder kwalitatief (karaktervorming en de op voeding in echt socialen geest). De rapportrice preconiseert de volgende middelen ter bescher ming van de groote gezinnen: 1) de Over heid dient te bevorderen den eerbied voor en de bescherming van het één en ondeelbare huwelijk en moet liet huwelijk helpen terug te brengen tot de reinheid en vruchtbaarheid, die het in de christelijke tijden steeds gehad heeft; 2) samenwerking van Overheid en par ticulieren om het groote gezin bijzonder te be voordeelen en te helpen door den bouw van goedkoope, speciaal voor groote gezinnen bestemde woningen, door ze minder belasting te laten betalen of zelfs ze geheel daarvan vrij te stellen, door in 't bijzonder aan de groote gezinnen te denken bij het plaatsen in betrek kingen, het verleenen van beurzen, hij het vast stellen der loonen enz. Maria Kiene (Freiburg i.-Br.) legde er in haar rapport den nadruk op, dat de vereeni gingen, die zich met da kinderen bezig houden, op zuiver katholieken grondslag moeten staan en niet hehooren samen te werken met niet- katliolieke organisaties op dit terrein. Gravin Zophia Zamoyska (Warschau), hield zich in haar rapport bezig met de opvoeding der moe ders ten opzichte harer plichten tegenover do kinderen. Eu ten slotte brak rnrs. Taylor (Liverpool) met groote geestdrift en overtui ging een lans voor het Scoutisme, de Verken nersbeweging, die sedert eenigen tijd ook on der de katholieken van Nederland gelukkig veld begint te winnen. Zij legde den nadruk op de gedachte van trouw, die aan de Verken nersbeweging ten grondslag ligt: trouw aan God en Zijne wetten, trouw aan bet vaderland, trouw en gehoorzaamheid aan den chef. Voor ons, katholieken, is een confessioueele Vereeni ging ook op dit gebied volstrekt noodzakelijk: de verkenner moet leeren zich geheel en ai te geven aan den dienst van God. Ook in de Sectie Sobrietas zijn interessante rapporten uitgebracht, niet het minst door onzen landgenoot Pater M. Lamers van de Orde der Minderbroeders te Wychen. Hij be toogde o.m., dat in het moderne leven het alcoholisme nog gevaarlijker is voor het ge zinsleven dan 25 jaren geleden. Daarom moet met de grootste kracht de strijd tegen de drank-wet worden voortgezet en allen, die het "wel meenen mest de christelijke beschaving en bet behoud van het gezin moeten daaraan meehelpen. Over het verband tusschen alcohol en zede lijkheid sprak de Eerw. heer Simons uit Ant werpen, waarna dr. M. Calmes, secretaris-ge neraal van den Volkswartbund (Katholischer Verbond zul- Bekampfung der öffentlichen Unsittlichkeit) uit Keulen aantoonde de, dat de strijd tegen de openbare onzedelijk heid voor een groot deel strijd tegen het alco holisme is. H.H. WIJDINGEN Het noviciaat der Wil te Paters te Algiers is geëindigd, 09 novicen zijn vertrokken naar Carthago en 13 naar Leuven, om hunne theolo gische studiën te maken. Het nieuwe noviciaat begint met 110 novi cen, waaronder 3 priesters. Heden, 3 October hebben in de Primatiale Kerk te Carthago 't H. Diaconaat ontvan gen: Piet van der Ven, Rotterdam; Adriaan van der Meer, Rijswijk; Willem Ummels, 's-Bosch; Jan Sleutjes, Den Dungen; Arnold van Oostrom, Amsterdam; Florens Klerk, Maurik; August van Hoek, Gilze; Piet van Spaandonk, Oudenbosch; Jan Rijckers, Gennep; Frans Vogel, Nuenen; Adriaan Jacobs, Nijmegen; Servaas Schumacher, Maastricht. liet scholasticaat der Witte Paters te Cartha go telt ruim 200 scholastieken waaronder 54 Nederlanders, 12 diakens, S acolytheu, 20 lecto- res, 14 in het le jaar theologie, UITZENDEN VAN BEELDEN EN.... GEHEIMEN Er is in twee jaar tijds in Kootwijk's radio oord heel wat gebeurd. Den laatsten keer, dat de belangstellende pers aan de voeten der zend- palen rondliep, vond zij op het domein der kortegolf nog maar een simpel huisje van hout, waarin de twee aftand,sche êéntraps-telegrafie- zenders en de beide P.C.L.'s, die het gesproken woord hadden uit te stralen, waren onder gebracht. Maar nu is Kootwijk een kortegolf- paradijs geworden, er zijn drie prettige, hoewel eenvoudige, steenen gebouwtjes neergezet, en bovendien op een terrein, zóó wijd en zóó ruim, dat het groote aantal benoodigde „beams' antenne-systeems, die al het geseinde in een bepaalde richting stuwen geen last van elkaar ondervinden. In het eerste huisje zijn vier telefoniezenders opgesteld, het tweede biedt plaats voor acht nieuwe zendapparaten voor telegrafie, terwijl het derde nog leeg staat, maar binnen afzienbaren tijd zal hier een korte- golver, door Philips geleverd, worden onder gebracht. De lange golf is evenmin veronachtzaamd. Haar grijze, imponeerende residentie herbergt nu ook een apparaat, dat reeds gewichtige boodschappen de Pyreneeën overstuurt en binnenkort ook onzichtbare bruggen slaat naar de rijken van Mussolini en Pilsoedski. EEN DEK NIEUWE ZENDGEBOUWTJ EK, waarin S kortegolf teiegrafleaendai® zijn opgesteld Uit piëteit, maar niet uit piëteit alleen, want ze blijven toch voor proeven geschikt» hebben wij dezer dagen bij het collectief pers bezoek ook nog het oude gebouwtje met de oude inrichtingen opgezocht. Wat een verschil met het nieuws, dat wij zagen Er bestaat wel «een groot onderscheid tusschen de ruwe ontwerpen in de werkkamers der ingenieurs en de voltooide instrumenten, maar men zet óók een grooten stap, wanneer men van het oude naar de nieuwe gebpuwtjes gaat. Want hier is alles "model! Een indeeling, afwerking en opstelling, die den leek bekoort, en waar over ook onze gastheeren, de vermaarde in genieur Koomans en ir. C. de Vos van het hoofdbestuur der P.T.T. met een zeker wel behagen spraken. Er lieerscht hier eeii regel maat en een tot-in-de-puntjes-aclitigheid, die niet alleen uiterlijk is, maar ook de feilloosheid der werking belangrijk opvoert. Het viertal zenders in het eerste steenen gebouwtje stelt den Hollander in staat met zijn Indische vrienden te spreken, maar kan ook voor liet seinen van telegrafische berich ten worden gebruikt. Het groote anode-ver mogen (80 K.W.) brengt deze vier apparaten onder de krachtigste ter wereld, en er is er in heel Europa geen, die dit aantal kilowatts bereikt heeft. Men vertelde ons, dat van de vier zenders er telkens twee gelijktijdig kun nen „draaien", omdat er twee gemeenschappe lijke hoogspannings- en modulator-inrichtingen zijn, de eene voor de rechts van de ingang geplaatste PCK en PDK, die onderscheiden lijk een golflengte van 16.3 M.- en 28.S M. ge bruiken, en de andere voor de hiertegenover gelegen zenders PCV en PDV, waarvan de uitgestooten golven 16.85 en 38.3 meter lang zijn. Al die vernuftige werktuigen, die van het Veluwsche keuterboertje en den Javaanschen koelie buren kunnen maken, zijn door den laboratoriiimdienst der Rijkstelegraaf, ontwor pen en geconstrueerd, en voor zoover dat mogelijk was, is hierbij van onderdeelen van Nederlandsch fabrikaat gebruik gemaakt. De talrijke lampen - ze lfosten ongeveer S00 per stuk zijn van Philips afkomstig. Zacht glanzen de watergekoelde lampen als verlichte vazen in het metalen geheel. De zendapparaten konden doodgewone radio-toestellen zijn voor een reuzen geslacht: herkent ge in dat boeken- rek een condensator en in die papagaaienkooi slechts de vergrooting van die spoelen, waar mee ge thuis zoo handig manoeuvreeren kunt? De transformatoren, die in de hoogspannings installaties en modulatie-inrichtingen zijn in gevoegd, werden door Willem Smit en Co. te Nijmegen geleverd, terwijl Heernaf voor de sterkstroom-installatie en de schakelborden heeft gezorgd. Men begrijpt, dat er onder de korte golven, waarvan de lengten maar zoo weinig met elkaar verschillen, een enorm gedrang heerscht. Maar dan is het tevens zoo klaar als een klontje, dat de golfjes, die den zender verlaten, met de strengste regelmaat naar hun bestem ming moeten reizen. Hiertoe nu dwingt hun het wonderbare kristal, het niet meer dan een cent dikke deeltje, dat 80 K.W. tot stipte, constante frequentie kan dwingen. Zijn al de zenders „kristalbestuurd", er zijn slechts viif trappen voor noodig om de fabelachtige eind- energie te bereiken. Ook menige leek weet nog wel, dat telefonie- zenden is bet uitstralen van een eentonige draaggolf, waarin de microfoon-werking door middel van versterkers groote wijzigingen aan brengt, en dat dit wijzigen modulatie wordt genoemd. Het modulatie-proces nu wordt in de nieuwe zenders evenals in de oudere typen volgens het bekende en beproefde Heyslng- systeem volvoerd. Hiervoor is een smoorspoel (of eigenlijk transformator) achter het schakel bord gehecht, die niet minder dan vier ton weegt i De vergadering van den Katholieke Werkliedcnbond En nu de „safety". Die zelfs in dit kleiue- steentjes-dom van vaardige vaklui nog „first" is. Vooreerst zijn alle zenders door metalen kasten afgeschermd, keurige zwarte platen, die aan het nieuwe complex bovendien een deftig het woord is van ir. Koomans zelf cachet geeft. Moet er aan een zender een karweitje worden verricht, dan hoeft er slechts op een knop te worden gedrukt, om den hoogspan- ningsgelijkrichter op non-activiteit te stellen. Ten over oede kan met een scheidingsschake laar de verbinding van eiken zendertrap met do hoogspanningsleiding worden verbroken. En in tijd van nood is één enkele drukknop op liet schakelbord in staat, om in de desbetreffende zaalhelft alle spanningen verre te houden. Mocht bij een der lampen doorstroomend water houdt ze koel, dus heel het water uitblijven, dan vallen automatisch van den ganschen zender alle spanningen uit. Wanneer de pompinstallatie, welke het verkoelende vocht uit den vijver zuigt, plotseling dienst weigeraar werd, dan zorgde de centrale water leiding er op datzelfde tijdstip nog voor, dat de Indische relatie haar Hollandscheu vriend ongestoord verstaan blijft. De „beams", ofwel gerichte zendantennes van de PCK en PCV, zijn beide van het nieuw ste, in den dienst ontwikkelde systeem. Eik bestaat uit 32 horizontale doubletten van tweemaal een halve golflengte, in vier rijen van acht boven elkaar gespannen, en wel tus schen ongeveer zestig meter hooge houten mas ten. Zestig meter, men zou het niet zeggen. Er zijn hier immers geen bekende huizen ter vergelijking, maar wat nog veel ongelooflijker klinktdat die smalle metalen torens der lange-golf-stations, die men al heel ver hoven de golvingen der Veluwe ziet oprijzen, twee maal zoo hoog als de Dom van Utrecht zijn. Achter de antennes zijn „reflectors" gespannen geheel overeenkomend met de zenders zelf. Buiten de beide beams treft men nog horizon-' tale dipolen voor de langere golflengten van PDK en PDV, en reserve dubbele dipolen voor de kortere golven aan. Zooals eerder gezegd, kan het tweede ge bouwtje acht zendinstallaties binnen zijn stee nen muren bevatten. Op het oogenblik zijn er echter slechts vijf zenders bedrijfsklaar, en van deze vijf telegrafie-apparaten zullen er drie worden gebruikt om door de dikke Ameri- kaansche tariefmuur korte golfjes te schieten. Tot dusver gebeurde deze penetratie met een lange-golf-zender en een korte-golf-dito van ouder type. De eerste blijft echter behouden om in voor zijn korte collega's ongunstige perio den in te vallen. De beide andere apparaten zullen de snelste en korte verbinding met Buenos Aires vormen. Al de nieuwe telegrafie-installaties zijn van ongeveer dezelfde constructie als de telefonie- apparaten in het eerste gebouwtje. Alleen heb ben de eerste slechts twee lampen de andere vier van 20 K.W. in eindtrap, vervolgens is hun sterkstroomschakeling eenvoudiger en is bij hem het gaat hier immers om telegrafie de modulatie-inrichting achterwege gebleven. De zenders beschikken over een viertal „beams" van gelijke constructie als die voor de telefonie-uitzending. Achtereenvolgens hangen tusschen de vijf houten masten een „beam", acht golflengten breed en vier hoog, vail den PCQ, werkend op. 16,6 nieter en op N.-Amerika gericht een „béam", die vier golf lengten breed en er drie hoog is, voor den PDS, dia golven van 27,94 meter naar Zuid-Amerika stuurt vervolgens een van dezelfde afmetingen voor den PDQ (27,3 m.) en gericht op N. Amerika, en tenslotte een, welke weer acht breed en vier hoog is en verbonden is aan den zender PCS, waarvan de golven met een lengte van 15.686 m. naar Zuid-Amerika gaan. Verder heeft men een op N.-Amerika gerichte horizon tale dipool voor den PDT (40,8 m.) aangebracht en twee naar Ned.-Indië gekeerde dipolen voor PCQ en PCS. Achter dichte dennen verscholen ligt een gebouwtje, waarin de versterker- en contróle- kamer is ingericht, geheel afgeschermd mat koper. Een der geïnviteerde journalisten vroeg nog aan ir. Koomans, hoe het met de geheim radio is gesteld. Hij kreeg ten antwoord dat dit vraag stuk terdege de aandacht heeft, doch dat do moeilijkheden groot en veel zijn. Uit het ge sprek tusschen beide heeren maakten wij op, dat de oplossing over het algemeen in frequen tie-wisseling wordt gezocht: men „knipt" den uitgezonden band in stukken die dan telkens een andere, slechts aan den „geadresseerde" ■bekende, frequentie bekomt. De installatie, die daarvoor noodig is, wordt echter buitengewoon duur, terwijl de leans altijd nog groot blijft dat een goede verstaander al aan een half woord ge noeg heeft om het „geheim" te begrijpen. DE HOLLANDSCHE BISSCHOP ZEGENT DE VLAAMSCHE ARBEIDERS Z. D. H. Mgr. Aengenent, bisschop van Haar lem, beeft, gelijk reeds in bet kort gemeld, Woensdagavond in de feestzaal „I-let Volk", van den katholieken werkliedeuDond der Arte- veldestail, het woord gevoerd over sociale aan gelegenheden. De rosp, die Mgr. Aengenent als socioloog vooruit was gegaan, was zoo groot, dat de feestzaal veei te klein was, om al de belang stellenden te bevatten, die waren gekomen om Haarlem's kerkvoogd te hooren spreken. Onder de aanwezigen bevond zich een groot aantal geestelijken, politici, enz. van Gent en omstreken. Nadat de zangvereeniging van den werklie- denboud een paar gelegenheidsliederen had ge zongen, sprak de voorzitter, mr. Ronsse, een inleidend woord. Hij verwelkomde Mgr. Aen genent on Mgr. Coppieters en zich meer spe ciaal tot den bisschop van Haarlem richiende, huldigde hij Z. D. H. als een groot en alom gewaardeerd maatschappelijk leeraar, die in alle landen richting en leiding heeft gegeven. Toen Mgr. Aengenent op het spreekgestoelte verscheen, werd hij langdurig en hartelijk toe gejuicht. Dan sprak Mgr. Aengenent uitvoerig en pak kend over de werkliedenbeweging. Deze bewe ging draagt den zegen van Z. H. den Paus en van al de bisschoppen. Voor godsdienst en maatschappij is zij van het allergrootste belang. Haar doel is drielediggodsdienstig, maat schappelijk en cultureel. z Het streven naar stoffelijken welstand is volstrekt niet materialistisch, als men het geestelijke niet aan het stoffelijke onderge schikt maakt. Strijden voor meer welstand en voor verheffing, ligt in de natuur van den mensch en is volstrekt niet tegenstrijdig met den godsdienst en de godsdienstige belangen. In onze sociale actie, zoo vervolgde Mgr., moeten onze aandacht en waakzaamheid vooral gaan tot de jeugd, naar onze jongens en onze meisjes, die wij moeten opleiden voor de toe komst. Van de vorming der jeugd zal het af hangen, of wij de toekomst zullen beheersclien. Tot u, leden van dezen Werkliedenbond Toep ik: Houdt vastberaden vast aan uwe katho lieke beginselen en volgt uwe geestelijke over heid. Strijdt voor Christus-Koning en gij zult strijden voor de maatschappelijke orde en voor het heil der zielen. Een spontane ovatie viel, na zijn rede, mgr. Aengenent ten deel. Z.D.H. de bisschop van Gent sprak hierna op zijn beurt vol lof over den bisschop van Haarlem en verzocht mgr., het katholieke volk van Gent zijn bisselioppelijken zegen te wil len schenken. Het was een ontroerend schouwspel, den Hollandsclien bisschop zijn zegen te zien geven aan de op den grond geknielde Vlaamsche ar beiders van de fiere en koppige Artevelde. stad, door de eeuwen heen beroemd en be. rucht om haar haast onafgebroken worstelin gen en oorlogen voor het handhaven der rech, ten en privilegiën, welke de gilden hadden bekomen en waaraan alleen ten koste van het bloed der arbeiders kon getornd worden. Bij zijn 25-jarig professiefeest Onder de Paters Carmelieten, die in de eer ste week van October hun zilveren professie- feest herdenken, bevindt zich dit jaar ook Mgr. Clemens van der Pas, de eer ste Apostolisch Prefect van Ma- lang. Is deze dag voor alle kloos terlingen een bij zondere dag van terugblk en dank baarheid, zulks zal hij meer dan in gewone mate wel zijn voor de zen missie-bis schop van Oost Java. Doch niet alleen voor hem, maar ook voor Katholiek Nederland. Want ons land bezit in Mgr. van der Pas een persoonlijkheid, die als Nederlander al met bijzondere gave en vrucht in de kerstening, dus ook aan de wel vaart van de bevolking onzer Indische bezit tingen aandeel neemt. Na zijn priesterwijding in 1910 te Boxmeer was de jubilaris gedurende bijna een decen nium leeraar aan het gymnasium te Zenderen, waar hij tevens supprior van 't klooster werd. Na voorts 3 jaar prior te zijn geweest van het te Aalsmeer nieuw gestichte klooster, werd hij in 1923 aangewezen voor de missie van Oost-Java en onmiddellijk daarbij ook als eer ste overste. Op 1 Augustus 1923 droeg Pater Sondaal S.J. aan Pater v. d. Pas het nieuwe missie gebied over. Een der eerste daden was het verzekeren van een intensieve missioneering onder de in- landsche bevolking. Nieuwe centra kwamen spoedig tot stand, zoodat na Malang, Probo- linggo en Djembi volgden. Thans zijn er al tal van vaste parochies. Daarnaast had het onderwijs, als een der voornaamste factoren de bijzondere aandacht. En in 5 jaar tijd werd onder de krachtige leiding van Overste v. d. Pas de zielzorg over Europeanen en inlanders zoodanig bevestigd en uitgebreid, dat de Congregatie van de Pro paganda Fide het nuttig oordeelde om het ge bied van Oost-Java en Madoerai tot een zelf standige prefectuur te verheffen. Was het te verwonderen, dat Pater v. d. Pas tot eerste Apostolische Prefect werd aangewezen? Ruim twee jaar bestuurt Mgr. v. d. Pas nu als zoodanig zijn gebied en met vruchtbaar re sultaat. HET INTERIEUR van het tweede nieuwe zendgebouwtje Ook vernamen we, dat straks met beeld- telegrafie zal worden begonnen. De toestellen zijn al aangekomen. Men zal zich tot wit-zwart beperken maar ook op dit terrein zijn alle voet angels en klemmen nog niet verwijderd. De snelheid ten minste, die met de beelduitzending is te bereiken, valt nog niet erg mee. In ieder geval bemerkt men wel, dat men op onzen staatsdienst niet stil zit en dat op alle actueele problemen wordt afgestemd. Wie weet, wat wij nog voor wonderbaarlijks zullen aan schouwen. wanneer wij weer een volgenden keer op Kootwijk gast zijn. Maar ls er in onzen tijd nog wel iets dat verwondering wekken kan? DE KRONING VAN DEN KEIZER VAN ETHIOPIë Vertrek van den Nederlandsclien vertegenwoordiger Harer Majesteits Buitengewoon Gezant en Gevolmachitgd Minister ter beschikking, vroe ger gezant in Portugal,Jlir. Mr. H. M. van Haersma de With, die, naar reeds gemeld is, in bijzondere zending de kroningsplechtigheid van den keizer van Ethiopië zal bijwonen, zal den flen dezer naar Marseille vertrekken om zich in te schepen naar Ahesr.yhlë op het Framsche stoomschip „Azay lo. Rideau", dat ten llen de zer daarheen vertrekt. De kroning heeft in de eerste dagen van November plaats te Addis Abeba, ADRES VAN DE CENTR. VEREEN. VOOIS DEN GEDISTILLEERDHANDEL Vrees voor herleving der smokkelarij De Centrale Vereeniging voor den Gedislil- leerdhandel, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het Wets ontwerp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd, Adr. verklaart met groote bezorgd heid kennis genomen te hebben van dit ont werp. Vooraf wijst adr. erop, dat dit wetsontwerp een zeer verrassenden indruk heeft gemaakt. Het is toch de Kamer bekend, dat pas bij de wet van 7 Februari 1929 de gedistilleerd accijns ingrijpend is gewijzigd, zoodat het wel verwondering mag wekken, dat reeds thans wederom wetswijziging wordt voorgesteld. Bovendien acht adr. het een zeer gerecht vaardigde grief, dat van de zijde van de Re geering zelfs geen poging is gedaan om eenig overleg in deze met den in zijn geheel georga- niseerden Gedistilleerdhandel te plegen. Hoezeer overleg met dezen handel in het algemeen gewenscht is, leert de geschiedenis van de accijnsverhooging in 1920. De zekere meerdere opbrengst door den Mi nister getaxeerd op 10 15 millioen is toen in een mindere opbrengst van 7 millioen, alzoo een verschil van 17 h 22 millioen verkeerd. Dat de minister de binnenlandsche fraude meester zou kunnen blijven zonder dat het aantal ambtenaren noemenswaard behoefde te worden vermeerderd, de geschiedenis heeft dit Inzicht eveneens als geheel onjuist geken merkt. Adr. is overtuigd, dat als het wetsontwerp onverhoopt mocht worden aangenomen, dezelf de misrekening en misstanden wederom aan den dag zullen treden. Dit wetsontwerp bedoelt de accijns in Ne derland te brengen op 440 per H.L. ad 100 pet. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan is adr. vast overtuigd, dat het psychologisch mo ment voor den smokkelaar is aangebroken om gezien deze verschillen wederom tot den smok kelhandel over te gaan. In dit verband is een vprhooging van 44 per H.L. ad 100 pet. van zeer groot gewicht. De kans dat de smokkelarij weer zal her leven, wordt bovendien verhoogd door het feit, dat tal van arbeiders in de grensprovinciën dusdanig door werkeloosheid en lage verdien sten worden geteisterd, dat zij door deze fac toren zich weer tot den smokkelhandel zullen aangetrokken gevoelen en te sterker, naarmate deze handel meer loonend is. Natuurlijk zullen zich dan de funeste gevol gen over het geheele accijnsbedrag doen geiden en worden de 37 millioen die de schatkist thans reeds ontvangt, in groot gevaar gebracht. Ook de financieel© beschouwing van den minister kan naar het oordeel van adr. den toets der critiek niet doorstaan. Voorts ziet de minister over het hoofd, dat de accijnsverhooging op den consument zal moeten worden verhaald, daar niemand kan verwachten, dat de handel deze accijnsverhoo ging zal kunnen dragen. Dit verhaal is mogelijk in drieërlei vorm: a. verhooging der prijzen, b. mindere inhoud van het glas, c. verlaging der sterkte, met als gevolg dat de geraamde meerdere op brengst niet alleen niet zal worden bereikt, maar de mogelijkheid niet is uitgesloten dat zelfs het huidige accijnsbedrag in de toekomst niet meer zal worden behaald. Met klem wenscht adr. er nog op te wijzen dat deze Regeeringsmaatregel het in Neder land gefabriceerde gedistilleerd zwaar treft, terwijl geïmporteerde alcoholhoudende dranken als Port, Samoswijnen enz. niet of slechts in zeer geringe mate worden belast, met als na tuurlijk gevolg vermeerdering van het gebruik van importartikelen ten koste van het ver bruik van het Nederlandsche fabrikaat. In deze zorgelijke tijden, waarin bet Neder landsche product althans van de Regeerings- zijde zou mogen rekenen op welwillendheid en steun, treft een dergelijke indirecte bescher ming van het buitenland de belanghebbenden wel zeer gevoelig. Tenslotte meent adr. het ten zeerste en ten. sterkste te moeten betreuren dat waar, mede in het algemeen sociaal belang, door haar zeer omvangrijke werkzaamheden de toestand van orde en rust in deze nog altijd moeilijke bran che was ingetreden en de ook van gezaghebben de zijde gevreesde chaos, in Maart 1929 werd voorkomen, thans nauwelijks weer wordt in gegrepen op gevaar af dat hetgeen de laatste 2 jaar met zorg en moeite is tot stand gekomen, wordt ondermijnd. Adr. verzoekt de Kamer dan ook het wets- ontwerp te verwerpen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE Hondong in Boedapest Het 2de postvliegtuig, op weg naar Neder- landsch-Indië is gisterenmiddag half twee te Boedapest aangekomen. Alles was wel. Vandaag ging de tocht verder. STAKING BIJ EEN LINGERIEFABRIEK Bedanken voor de organisatie of ontslag! Bij de firma Stibbe, lingffl-iefabrikant te 's-Hertogenbosch is "Woensdag onder 't perso neel een staking uitgebroken. Genoemde firma heeft haar personeel verbo den zich te organiseeren en zij stelde haar per soneel voor do keus: bedanken of anders ont slag. Het personeel dezer firma is sinds kort ge organiseerd bij den Ned. R.-K. Naaisters, en Kleermakersbond „St. Gerardus Majella". Het personeel bestaat uit 33 naaisters, van wie 29 zijn georganiseerd bij den Katholieken bond en 2 bij den modernen bond. Slechts twee ongeorganiseerde naaisters zijn aan het werk gebleven. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL- FABRIEKEN, IJzerverscheping. Het Fransche s. Tiiisbé heeft in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden een lading piekijzer ingenomen, waarmede het «aar New» port (Mon) ls vertrokkea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5