ALGEMEEN OVERZICHT. Uiting van optimisme m i m Fransclie post in Marokko aangevallen VRIJDAG 3 OCTOBER 1930 De crisis in Duitschland WAARVAN MEN WONDEREN VERWACHT BOESS VRAAGT PENSIOEN AAN Neushoorn Kreymborg Binnenweg, hoek Eendrachtsstraat, Zwart janstraat - Beijerlandschelaan Nieuwe Binnenweg. INTERNATIONAAL CONGRES DER CRIMINEELE POLITIE HUIS VAN VIER VERDIEPINGEN INGESTORT Hij had gelijk MINDER TREK NAAR AMERIKA BOMBARDEERVLIEGTUIGEN ONDERWEG Prinses Helena van Roemenië MOTORWALS DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN DE ANTI-KATHOLIEKEN-ACTIE IN GRIEKENLAND DE EX-KONING VAN GRIEKEN LAND DE ONRUST IN POLEN Critiek op Briand'a beleid Frankrijks „permanente minister van buiten landsche zaken" wordt steeds feller den laat- ston tijd van nationalistische zijde bestookt en bij de vrijzinnigen, uitgenomen dan de roodo pers, wordt steeds slapper de verdediging van zijn politiek. Briand's toespraak tot de dames, die hem te Geneve met een vraaglijst te lijf Gingen, namens de vrouwen-vredesbonden, is i oor 't nationalistische kamp de welkome aan leiding voor een nieuw offensief, dat heviger is dan alle vorige. De woorden van Briand, door het „Journal de Genève" gepubliceerd, worden thans met veel ophef afgedrukt, ondanks de door Briand gegeven tegenspraken, ja het zijn juist die tegenspraken, waarop de nationalistische pers zich baseert, om den Franschen minister van buitenlandsche zaken aan te vallen. Men zegt onomwonden, dat de tegenspraken niet alleen onbevredigend zijn, maar dat ze zelfs het zonderlinge van de houding des heeren Briand zullen markeeren. Trouwens men laat duide lijk voelen, dat men in de juistheid van de weergeving door het „Journal de Genèvege- looft, en de „Echo de Paris is dan ook van oordeel, dat de zwakheid der tegenspraak aan niemand kan ontsnappen. Briand keert dezer dagen te Parijs terug en zal wel niet veel moeite hebben den ministerraad een fiat op zijn houding te doen geven, want een crisi3 lijkt momenteel wel uitgesloten, ge zien de verhoudingen in het parlement. Feit is intusschen, dat de positie van Briand zeer verzwakt is door de beduchtheid, die sinds de publicaties van de „Mercure de France" over de Duitsche bewapening en vooral sinds de rijksdagverkiezingen, zich ook van de linker zijde heeft meester gemaakt Niet alleen het grootste deel der radicalen maar ook som mige socialisten toonen nationalistische tenden- zen, die lang niet zijn waargenomen en die in de radicaal-socialistische partij reeds de symp tomen doen bemerken van een verscherping tan den strijd Herriot-Daladier, welke beide leiders zich wel eens zouden kunnen scheiden op de defensiekwestie. Hoewel het natuurlijk heet, dat Tardieu Poin- caré wil raadplegen over de financieele kwes tie, is de ontmoeting, die plaats vond tusschen Tardieu, Maginot en Poincaré moeilijk verklaarbaar, tenzij men ze beschouwt als voortgesproten uit de behoefte van een gemeen overleg over den algemeenen toestand, waarin de houding van Briand van zooveel beteekenis is. Het is met geen mogelijkheid te zeggen, welk deel van de publieke opinie Briand nog ach ter zich heeft, daar de weerslag van den Duit- schen verkiezingsuitslag veel dieper blijkt door te werken dan men aanvankelijk meende. Daar echter een wijziging van de gedragslijn der Fransche buitenlandsche politiek voor het oogenblik als uitgesloten mag worden be schouwd, is het waarschijnlijk, dat de toestand bij het oude blijft tot den terugkeer der kamers. Er is dus nog een maand beschikbaar, om den vrij onklaren toestand op te helderen. Zij, die het meest in verwarring verkeeren, zijn de radicaal-socialisten, die hun houding zullen hebben vast te stellen in de defensie- kwestie. Terwijl een deel zich waarschijnlijk zal aansluiten bij de heftige oppositie der so cialisten, is er een veel grooter deel dat, in verband met den Europeeschen toestand, met de regeering zal meegaan, en op dat punt zich eennationalistische houding zal geven. De verklaringen en artikelen van Herriot en enkele andere Invloedrijke radicalen wijzen in die richting. In sommige kringen neemt men aan, dat Poincaré thans weer spoedig op het politieke tooneel zal verschijnen en dat in verband met de gebeurtenissen in Duitschland een wijziging in de buitenlandsche politiek van Frankrijk verwacht moet worden. Zelfs wordt beweerd, dat Tardieu, nu het nationalisme in Duitschland weer oplaait, niet zal opzien tegen een breuk met Briand, dien men tot nu toe op het ministerie van buiten landsche zaken heeft gelaten wegens diens aanzien in het buitenland om de belangrijke rol, welke hij ter bevordering van de politiek van verzoening en ontwapening vervulde. Ook de Parijsche correspondent van de „Times" meldt dat de overwinning van het nationalisme in Duitschland een soortgelijke beweging in Frankrijk tengevolge zal hebben. Het blad wijst ook op geruchten, welke in de omgeving van Tardieu in omloop zijn, ovor «en breken met het Briandismo. toeft in veTband met de Britsche rijksconfe- -rentie, waarnemend premier. Hij zeide o.m., dat de onafhankelijkheid van Zuid-Afrika als definitief geregeld zon werden beschouwd. En de juiste gedragslijn der rijks- conferentie zou zijn die onafhankelijkheid als mede de onafhankelijkheid van alle andere staten te erkennen. Intusschen, zoo vervolgde Malans, onze con- stitutioneele vrijheid, ons recht van afscheiding, onze onafhankelijkheid moeten door ons eigen parlement als definitief uitgemaakt worden op gevat. Belangrijker nog dan het recht van afschei ding is de kwestie van vrede of oorlog. Wij ge- ilooven ni©t in de leer inzake eenheid en on verdeeldheid der Kroon, die onafhankelijke ■naties in een oorlog kan sleuren, dien die na ties zelve niet besloten zijn te verklaren. L0 Berlijnsche correspondent van de „Petit Parisien" meldt, dat er eemige mogelijkheid bestaat, dat de partijen m Duitschland het op het laatste oogen blik toch nog eens zullen worden over het financieele programma van den rijkskanselier, Briinintg heeft inderdaad met den moed der wanhoop een ontzaglijke poging gedaan, om den toestand meester te worden en ook die Partijen, die in aanmerking komen voor de vorming van een redelijke meerderheid, moe ten inzien, hoe zwaar de verantwoordelijkheid is tegenover de gapende leege schatkist. Wel is waar oefenen de socialisten scherpe kritiek op de plannen van dr. Brünins de daarin vervatte onsociale tendensen, doch zij hebben liet regeeringsprogramma niet onvoor waardelijk verworpen. Centrum en sociaal democraten hebben gelijke belangen bij bet handhaven van de coalitie in Pruisen, zoodat het de vraag is, of uit deze solidariteit tocb ®tet een formule voor de aanneming van de 1 ina-ncieela plannen der rijksregeering kan wot- De Volkenbondsvergadering De volkenbondsvergadering is aangevangen met de resoluties van de tweede commissie in zake de economische volkenbomdswerkzaam- heden. Aan de aanneming ging nog vooraf een be langrijke verklaring van den Duitscben gede legeerde von Riheinbaben, die een duidelijke mededeeling deed omtrent het standpunt van de Duitsche regeering ten opzichte van de drie -ies, die bij de debatten in de volken bondsvergadering het meest op den voorgrond waren getreden. Met betrekking tot de meest-begunstigings- elausule, verklaarde von Rbeinbaben, dat de Duitsche regeering er ernstig naar streven zal, bij de komende besprekingen te komen tot een allen staten bevredigende uitlegging van de meestbegunstigingsclausule. Al zijn er in den laatsten tijd klachten over de toepassing gerezen, zoo meent von Rhedn- baben, dat men het kind niet met het badwa ter moet weggooien. De mee&t-begunstigingselausule moet blijven een essenti-eele factor in de internationale han delspolitiek. Het tweede punt, dat von Rbeinbaben behan delde was het dumping, waaromtrent de Zweed- sche delegatie in de tweede commissie en gis teren de Frans che minister van handel Flan- din, zich zeer scherp hadden uitgelaten en vooral op de politieke gevaren daarvan hadden gewezen. Von Rbeinbaben verklaarde, dat de Duitsche negeertog bereid ls, deel te nemen aan een ernstige bestudeering van de kwestie van dumping. Doch deze aangelegenheid moet niet op zich zelf behandeld worden, maar in ver hand met de bestrijding van alle vormen van indirect protectionisme. Hij meende, dat alle staten op dit punt gezon digd hebben. Duitschland ook,, dat in de nood zakelijkheid was om de handelsbalans beter te maken, teneinde de herstelbetalingen te kun nen voldoen. Doch Duitschland is vastbesloten, om alles te doen, om orde stellen op zijn finan ciën en heeft in de laatste dagen blijk gegeven van bereidwilligheid, om aan de grieven van andere staten inzake dumping tegemoet te ko men, zooals nog dezer dagen gebleken is door een besluit van de Duitsche regeering met be trekking tot de inv-oercertificaten van sommi ge landbouwproducten, w-elk besluit genomen is in verband met een klacht van de noorde- lij'ke staten. Het derde onderwerp, dat von Rbeinbaben behandelde, betrof het voorstel van de confe rentie van Warschau Inzake de preferentieele rechten voor Zuid-Oost-Europeesche landbouw producten in Europa. Duitschland is bereid zooveel mogelijk aan -de wenschen der staten van de Warschau-con- ferentie tegemoet te komen, mits een regeling daarvoor gevonden zal worden, die niet in strijd komt met de tegenwoordige internatio nale economische organisatie en mits de Zuid- Oos-t-Europeesche staten hunnerzijds ook be reid zijn, aan de uitvoerbehoefton van Duitsch land tegemoet te komen. Von Rbeinbaben verzekerde, dat de Duitsche regeering met de grootste belangstelling de komende economische besprekingen te Genève van November en Februari tegemoet ziet en met positieve voorstellen zal komen om ver betering ln den toestand te brengen. De resoluties van de tweede commissie wer den eenstemmig aangenomen. Na-dat de rapporteur De Mlchelis nog ver klaard had, dat de volkenbondsvergadering ze mocht beschouwen als de uitdrukking van den goeden wil van alle staten om gemeenschappe lijk naar een oplossing te zoeken en hulde had ■gebracht aan Colij-n als voorzitter der tweede ■commissie voor zijn ferme en toch soepele lei ding, waardoor het mogelijk geweest was de be raadslagingen tot een goed einde te voeren, beeft de volkenbondsvergadering de gele genheid opengesteld voor onderteekening van d-e volkenbondsconventie, inzaae den finan- oleelen bijstand aan een aangevallen staat. De conventie werd reeds onmiddellijk door 23 staten onderteekend. Jhr. Loudon onder-teekende voor Nederland. Tot de andere onderteekenaars behoorden o.a. ■alle Scandinavische landen en Engeland, België an Frankrijk. Duitschland, Italië en Japan hebben nog niet onder,teekend, hetgeen verband schijnt te hou den met den angst van de departementen van financiën in die landen om nieuwe financieele verplichtingen op zich te nemen. OPNIEUW IN VERHOOR GENOMEN Geen elegant figuur vindt II well Daar zon self» de bekwaamste Kreymborg-coupeur niet zoo heel veel eer aan kunnen behalen. Het is intusschen vol doende, dat onze cou peurs voor onze klan ten een jas maken die in elk opzicht, wat pasvorm, zoowel als wat stijl en bewerking aangaat, iets bijzon ders zijn. En wij zeg gen dat niet alleen, maar wij bewijzen het ook. Want als II zoo'n Kreymborg jas aan past, dan ondervindt II het, hoe gemakke lijk die zit en hoe goed die staat. Vergeet vooral niet onze kwa liteit met onze prij zen te vergelijken 1 Reel. 222GDGMVS „ER ZIJN GEEN MOEILIJKHEDEN" Londen, 2S September 1930. Men heeft mij verteld maar gezien heb ik bet nog niet dat verscheidene City-mannen in hun knoopsgat een blauw schildje dragen met het inschrift„Business is good". „De zaken gaan goed". Zij zouden namelijk tot de overtuiging geko men zijn, dat als iedereen maar denkt „De zaken gaan goed", zij ook werkelijk goed zullen gaan. Een georganiseerde uiting dus van opti misme, waarvan men wonderen verwacht. Nu ls een optimist eigenlijk niets anders dan een pessimist die hoopt dat de dingen beter zul len uitvallen dan hij denkt, in tegenstelling tot een pessimist, die ln werkelijkheid een optimist ls, dje denkt dat de dingen slechter zullen uit vallen dan hij hoopt. Bijgevolg is het dragen van die blauwe schild jes, behalve een uiting van optimisme, vooral ook een uiting van pessimisme. Desniettemin of misschien juist daarom beweert men, dat de beweging een grooten om vang aanneemt, én niet alleen onder de kooplie den der City. Reeds zouden eenige kantoor- en bankbedienden gesignaleerd zijn die ln hun knoopsgat een schildje droegen met de woor den: „Ik krijg 100 opslag". Mr. Snowden zal zichzelf en alle ambtenaren van zijn -departement vereeren mee schildjes, het devies voerende: „Een batig slot". Kortom: niemand kan ontkennen dat Enge land alles doet om uit de moeilijkheden te ge raken. Lord Beaverbrook en zijn heele redactie- staf dragen zelfs schildjes met de woorden: „Er zijn geen moeilijkheden". De nieuwe gods-dienst, waarover deze aantee- kening handelt, is ontleend aan de molentjes der Thibetaansche lamas en, naar man beweert, even onschuldig als de liefhebberij van Dickens' Mi'. Dick, die vliegers opliet, gemaakt van een petitie betreffende bet boofd van Karei I. Zes personen nog onder de puinhopen den gevonden. In de „Daily Mail" publiceert lord Rother- tuere een nieuw artikel over de Hitler-bewegmg 'in Duitschland, waarin hij er op wijst, dat in ■^uropa nieuwe krachten aan het werk zijn en de jonge Duitschers. die sedert de onderteeke- n'ug van de vredesverdragen mannen en vrou- "w*a zijn geworden, zich niet willen onderwer ken aan voorwaarden, hun door een oudere Senera-tie opgelegd en die zij zelf als onrecht vaardig en ondraagbaar beschouwen. Men moet deze ontwikkeling goed heseffen, u'il men niet verrast worden door een on-tplof- fiug, die anders onvermijdelijk zal blijken. Rothermere verklaart verder, dat Hitlei het antisemitisme uit zijn program moet schrap pen, al zijn er op hot eerste gezicht wel redenen, die dit vergoelijken. Het feit, dat de leiding van bet bolsekewisme, dat den veldtocht tegen alle nationale cultuur «n tegen den godsdienst voert, in hoofdzaak in Joodsche handen berust, beeft daartoe veel bijgedragen en het jodendom in alle landen unberekeuhare schade berokkend. Zuid-Afrika en Engeland Een Renter-telegram uit Somerset (Kaap provincie) maakt melding van een merkwaar dige rede van dr. Malans op het nationalistisch ®ongres. Dr. Malans is tijdens de afwezigheid van Hertzog, die, zooals mem weet, te Londen ver- PORTEFEUILLE MET GROOTE WAARDE ONTROLD Aan een juwelier uit Antwerpen, die zich op een zakenreis bevond, werd tijdens de Teis van Wiesbaden naar Frankfurt in den sneltrein een portefeuille ontrold met geld en briljan ten, tot een gezamenlijke waarde van 47.000 rijksmark. Hij beeft het verlies eerst bemerkt toen hij in de stad inkoopen ging doen. Besluiten over verdoovende middelen, valsch- munterij enz. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Het internationaal congres der crimineele politie te Antwerpen, waaraan, gelijk reeds ge meld, ook verschillende Nederlandsche ge delegeerden deelnamen, heeft in zijn slotzitting de volgende besluiten aangenomen: le. Afgevaardigden van de internationale commissie der crimineele politie dienen gezon den te worden naar de aanstaande conferentie te Madrid voor radiografische verbindingen, ten einde er bet standpunt der crimineele po litie te verdedigen. 2e. De gedelegeerden moeten aan bun re geeringen den wensch overbrengen om de wet ten en verordeningen inzake verdoovende mid delen uniform te maken; het is noodzakelijk, dat in dezen centrale diensten ter documen tatie worden opgericht, alsmede een interna tionaal bureau te Weenen. Op verzoek van den volkenbond zullen afge vaardigden naar Genève gezonden worden om de besprekingen betreffende opium en andere verdoovende middelen bij te wonen. De wensch wordt uitgedrukt, dat ingeval de afgevaardigde bij den volkenbond geen politie ambtenaar is, een politieman aan hem wordt toegevoegd. 3e. Wat de valschmunterij betreft, neemt het congres met belangstelling kennis van het bestaan van het internationaal bureau te Weenen. Het spreekt den wensch uit, dat de gedele geerden van de C. I. P. C. L. steeds hun medewerking aan de conferenties van den volkenbond zullen biijven verleenen. Het internationaal bureau van Weenen wordt ter beschikking gesteld van het secretariaat van den volkenhond; het zal voorioopig te Weenen gevestigd blijven, in afwachting, dat de volkenbond het internationaal buTeau heeft georganiseerd. De wensch wordt uitgesproken, dat de con ventie van Genève dt. 20 April 1929 zal wor den toegepast niet alleen op de bankbiljetten, maar ook op cliiques, wissels, credietbrieven, en andere geldswaardige documenten; 4e. Inzake den handel in blanke slavinnen worden de gedelegeerden aangespoord, aan hun regeeringen voor te stellen, scherpe maat. regelen te nemen om het kwaad te bestrijden; nauwlettend te waken op de plaatsen, welke gewoonlijk door de handelaars in minderjari gen en vrouwen worden gebruikt; een inter- nationaal documentatiebureau zal te Weenen worden opgericht; 6e. Betreffende uitlevering is een voorstel van internationale conventie ingediend, ten- einde de uitlevering te bespoedigen en te ver gemakkelijken. Pet onderzoek van dit ontwerp zal worden voortgezet en wel door het voor te leggen aan de internafci oale rechtskundigen organismen welke zich reeds met dit vraagstuk hebben bezig gehouden. 6e. Maatregelen werden genomen om de resultaten van het internationaal politie-blad in zake de publicatie van het signalement van internationale misdadigers doeltreffender te maken. DE BRANDWEER WERKT MET MAN EN MACHT NEW YORK, 2 October (N. T. A.) Een huur woning van vier verdiepingen stortte beden- morgen vroeg in. Twee lijken en vijf gewonden konden tot nog toe geborgen worden. Zes per sonen worden nog vermist en men vreest, dat zij onder de puinhoopen bedolven liggen. De brandweer is met man en macht bezig, bet puin weg te ruimen, daar men hoopt, nog eenige personen, die hieronder bedolven lig gen te kunnen bergen. WEER STROOMT DE LAVA Twee nieuwe krateropeningen in de Vesuvius Scherpe botsingen tusschen aanhangers der partijen BERLIJN, 2 October (W.B.) Ópper-burge meester Boess beeft thans definitief zijn ver zoek om pensioen ingediend, daar hij zich niet meer in staat acht, zijn ambt nog langer uit te oefenen. Indien dit verzoek wordt ingewil ligd, zal opperbrugemeester Boess niet, zooals op zichzelf wettelijk is vastgesteld, nog tot den 31sten Januari 1931 maar slechts tot 31 October 1930 salaris ontvangen en van dien datum af pensioen. BERLIJN, 2 October (W.B.) Voor de com missie van onderzoek van den Pruisischen landdag over de corruptie in het Berlijnsche ge meentebestuur, legde opperburgemeester Boess Donderdag nogmaals een verklaring af als ant woord op de hem ten laste gelegde feiten. Het kwam daarbij herhaalde malen tot een debat tusschen den getuige en den Duitsch- nationaal, die hem ondervroeg. In de niet voor het publiek toegankelijke zit ting, die zich hierbij aansloot, stelde afgevaar digde de Grass (centrum) voor, de commissie van onderzoek te ontbinden, daar. bet „\eiwal- tungsgeriebt Gross-Berlin" de gelegenheid zou openstellen, om voor de plenaire vergadering van den landdag de wantoestanden in den breede te schilderen en door hervorming van de administratie te voorkomen, dat deze zich ln de toekomst nog zoud-en herbalen. Men mag veronderstellen, dat een meerder heid liaar goedkeuring aan dit voorstel zal hechten. Toch werd bepaald, dat de commissie nog eenige malen zal bijeenkomen, de eerstvolgende maal op 13 October a.s. BERLIJN, 2 October (H.N.) De landdagcom missie, die een onderzoek instelt naar de wan toestanden bij bet Berlijnsche gemeentebestuur, beeft vandaag opperburgemeester Böss ook gehoord met betrekking tot het weldadigheids- fonds en andere bijzondere fondsen. Daarbij kwam het herhaaldelijk tot scherpe botsingen tusschen dé aanhangers der verschillende par tijen. Boess zelf was klaarblijkelijk zeer opge wonden en gaf herhaaldelijk heftige antwoor den. Hij ontkende met nadruk, dat in sommige gevallen aan leveranciers van de gemeente te kennen is gegeven, dat zij een opdracht zouden ontvangen als zij aan een of ander fonds een gift schonken. Vooral krachtig protesteerde Boss tegen h.et verwüt, dat hij onrechtmatig over het welda digheidsfonds heeft willen beschikken ten gunste van familieleden of zijn erfgenamen. Het kwam hierbij tot een persoonlijk inci dent met den Duitsch-nationalen rapporteur Könnecke, wien Boss verweet, dat hij de oor zaak is geweest, dat zooveel laster 13 verspreid. Het kwam daarbij tot eeu zeer rumoerige uit eenzetting tusschen de vertegenwoordigers der j linksche partijen en de Duitsch-nationalen. Boess wees er nog op, dat de Dultsch6 officie- j renvereeniging, de voorzitter van de Duitsch- nationale fractie en ook de communisten kun nen getuigen, dat ba bij de bestemming van de giften uit de verschillende fondsen te werk is gegaan zonder te vragen, tot welke partij de bevoordeelden behoorden. DE VIERING VAN EET EEUWFEEST der staatsmusea te Berlijndr. Waetzoldt, algemeen directeur der rijksmusea, spreekt de openingsrede uit NIEUWE GEVECHTEN VERWACHT GEEN GEVAAR VOOR DE OMGEVING ROME, 2 October (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben zich aan detl top van den Vesu- vius-krater twee nieuwe openingen gevormd, waardoor de lava stroomt. De stroom heeft echter een zeer geringe snelheid, zoodat hij reeds binnen den kring van een grooten krater stolt en den kegel om geeft. Voor de dorpen in de omgeving bestaat geen gevaar. In de laatste dagen ziet men vooral 's nachts een groote vuurzuil boven de Vesuvius, welke ver in den omtrek zichtbaar is. VUURWERKONTPLOFFING IN MEXICO Elf personen ernstig gewond Naar een Reuter-teleg-ram uit. Claya (Mexico) ■meldt, zijn tengevolge van bet te vroeg ont ploffen van 50C0 vuurw-erkpatronen, welke be stemd waren voor de opluistering van een reli gieus feest, elf personen ernstig gewond. Een agent zag een man met onzekere pas tegen drie uur 's nachts over straat gaan. „Maar gaat dat zoo laat naar toe, vader?" informeerde de agent. „Naar een preek", antwoordde de nacht wandelaar, dat kan je gerust gelooven". DE CRISIS-MAKENDE BENOEMING IN OOSTENRIJK Twee hunner overleden WEENEN, 2 October (H.N.) De burgemees ter van Graz is thans tot directeur-generaal van de Oosteiirijksche bondsspoorwegen be noemd. Zooals bekend, heeft bet plan tot deze benoeming de jongste kabinetscrisis in Oosten rijk veroorzaakt. PARIJS, 2 October. (H.N.) Dinsdag is een vooruitgeschoven Fransche post ten Zuiden van Ouarzazat door een sterke macht van nie-t- onderwörpen stammen aangevallen. D® aanval werd afgeslagen en de opstande lingen zijn door bombardeervliegtuigen achter volgd, die vaststelden, dat slechts enkele K.M. van den uitersten post verwijderd een sterke strijdmacht geconcentreerd was. Men verwacht dus binnen enkele dagen nieuwe gevechten. Uit Rabat is een eskader bomhardeervlieg- tuigen vertrokken, om het betrokken gebied te zuiveren. Twee arbeiders doodelijk gewond BIBERACH, 2 October (W.B.) Toen de snel trein FriedrichshafenStuttgart gistermiddag het station ummendorf .passeerde, had een ernstig ongeval plaats. Spoorwegarbeiders, die op de lijn met een zware motorwals aan bet werk waren, lieten deze, toen de sneltrein naderde, op baar plaats staan. Zij werd daarop door de locomotief ge grepen en op z(j geslingerd. Hierbij werden twee arbeiders doodelijk en twee anderen ernstig gewond. De locomotief werd beschadigd. Van Biberacb uit werd terstond een hulplocomotief gezonden. ARTISTENTROEP HEEFT EEN AUTO-ONGELUK MILITAIR VLIEGTUIG IN BRAND Gisteren is bij een Franschelegeroefening weer een militair vliegtuig in brand geraakt eu neergestort. De bestuurder werd gedood, zijn begeleider ernstig gewond. Twee hunner overleden BERLIJN, 1 October (V.D.) Een ernstig auto ongeluk is, volgens een bericht in de Berlijn sche bladen een Tiroolsclien artistentroep over komen op de straatweg Maagdenburg-Genthin. De artisten bevonden zich in den auto van den directeur op weg naar Berlijn. In de nabij heid van bet plaatsje Parchen kwam de auto in botsing met een van tegenovergestelde rich ting komenden vrachtauto. Alle vijf inzittenden werden gewond. Twee van ben, de aan bet stuur zittende directeur uit Miinchen en eeu musicus uit Innsbruck zijn spoedig na het ongeval overleden. De overige leden van bet gezelschap drie dames werden met levensgevaarlijke verwon dingen in bet ziekenhuis opgenomen. Geen verzoening met Koning Carol? WEENEN, 2 October (V.D.). Naar bier uit wei-ingelichte kringen uit Boekarest vernomen wordt, zou de kans op een verzoening tusschen koning Carol van Roemenië en zijn eebtgenoote Prinses Helena nog steeds zeer gering zijn. De prinses zou zelfs besloten hebben, Roemenië voor goed te verlaten en zich in Duitschland te vestigen. HINDENBURG 83 JAAR BERLIJN, 2 October (H.N.). Bijna alle bla den brengen artikelen naar aanleiding van Hin- denburg's 83en verjaardag. In alle artikelen wordt uitdrukking gegeven aan de vereering, welke het volk den rijkspre sident toedraagt. Ook in een schrijven, dat de rijkskanselier den rijkspresident zond om hem geluk te wen schen, wordt in het bijzonder op deze vereering ■dioor het geheele volk gewezen. EEN NOTA VAN DE „OSSERVATORE" De „Osservatore" publiceert een nota als ant woord op een communiqué van het Grieksche gezantschap betreffende de onlangs door de Grieksche regeering goedgekeurde schoolver ordeningen en betreffende de polemiek, die naar aanleiding hiervan is ontstaan. Met betrekking tot de bewering van Griek sche zijde, dat deze verordeningen enkel geba seerd zijn op bet verlangen, om het Grieksche volk uitsluitend in zijn nationale scholen onder, wijs te geven, merkt het pauselijk blad op, dat deze verordeningen zijn uitgevaardigd tijdens een campagne van de Grieksche pers tegen de Katholieke Kerk en dat de toepassing van deze wet geenszins de protestantsche en Joodsche scholen treft. De Osservatore" voegt hieraan toe, dat, naar het blad van welingelichte zijde werd medege deeld, de Grieksche regeering reeds een nieuwe subsidie heeft toegezegd aan de Israëlietische school te Saloniki, die overigens door buiten landers wordt bestuurd en waarvan het aantal leerlingen zal toenemen doordat de Katholieke scholen gesloten worden. De immigratie-quoten niet volledig gebruikt Naar uit Washington gemeld wordt, blijkt bij het opmaken der cijfers voor het immigra tiejaar, dat 1 Juni 1930 werd afgesloten, dat geen enkel land liet hem toegewezen cijfer van het aantal immigranten, dat in de Vereenigde Staten zou worden toegelaten, tenvolle heeft gebruikt. Duitschland, met een quote van 25.957, vroeg 4012 visa aan, Engeland en Noord-Ierland met een quote van 65.721 slechts 5004 visa, sovjet- Rusland met 27884 slechts 558, Polen met 6534 1270, Litauen met 380 niet meer dan 75 en Italië, met een quote van 5802 slechts 1116 visa. Door de landen, die vroeger de meeste im migranten leverden en thans recht hadden op toelating van in totaal 153.714 immigranten, is thans slechts voor 13.378 immigranten toela ting gevraagd, terwijl 131.336 visa ongebruikt zijn gelaten. MIJNONTPLOFFING 14 DOODEN Naar Reuter uit Londen meldt, kwamen veer tien personen om het leven door een ontplof fing in een steenkolqhmijn in de nabijheid van Walsall. MET PRACHT.OSSEN VOOR DE VERSIERDE WAGENS komen de boeren uit de Romein- sche vlakte naar de Eeuwige Stad voor het jaarlijksche feest van den wijnoogst Treedt plotseling weer op den voorgrond LONDEN, 2 October (V.D.). De ex-koning van Griekenland is plotseling weer op den voor grond getreden door een mededeeling in de per3, dat hij nog steeds aanspraak maakt op den Griekschen troon en dat hij er van overtuigd is, dat het Grieksche volk hem vroeg of laat toch weer naar Athene zal terugroepen. De koning verklaarde, dat hij voor geen en kele politieke partij eenige voorkeur heeft. Hij zal noch als overwonnene noch als overwinnaar terugkeeren. Het is slechts zijn plicht als ko ning de nationale eenheid te herstellen. Arrestaties in den nacht WARSCHAU, 2 October (W.B.) De afga- vaardigden Smala Wizwolenie uit Warschau cn der Oekralnsche minderheid, prelaat Kn- nickt en Ladyka uit Tarnopol. werden heden nacht door de politie gearresteerd. Bovendien wordt nog gemeld, dat In Oost- Gaiicië nog een aantal arrestaties onder d» Oekrainsche intellectueelen en hoeren hebben plaats gehad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9