ALGEMEEN OVERZICHT. Schaiidelijke mishandeling Gruwelen in Kangsoe ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 Mislukte moordaanslag Eenvoudig miserabel DE PRINSEN VAN SEDAN Botsing in de lucht Moskou en de Duitsche verkiezingscampagne ZIJN TOESTAND SPOTTE MET IEDERE BESCHRIJVING LÈED OVER DE MISSIE GEBRACHT DE MOORD OP TWEE VROUWE LIJKE ZENDELINGEN DE WERKING VAN DEN VESUVIUS UIT DE HISTORIE DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND BOM IN EEN POSTZAK? DE CRISIS IN DE BERLIJNSCHE METAAL-INDUSTRIE PRINS BOUDEWIJN DE AUTOSPIEGEL IN TURKIJE VERBODEN Brunings program Zooals gemeld is het met groote spanning tegemoet geziene regeeringsgjjogram van den Duitschen rijkskanselier gepubliceerd. De rijks ministers Dietrich en Stegerwald hebben ver tegenwoordigers van de Duitsche pers bij zich genoodigd, om 't document bij den volk© in te leiden en al vast de eerste stootjes op te vangen en tegelijk de eerste indrukken wat te verzach ten. Brüning heeft zijn program doen voorafgaan door 'n soort proclamatie, die in sobere termen is vervat en hoofdzakelijk bestaat uit een lich telijk academische beschouwing van de staat huishoudkundige problemen, waarmede Duitschland op het oogenblik te worstelen heeft. De vraag mag geopperd worden of zulk een nuchtere inleiding wel als een dam van voldoende sterkte beschouwd kan worden om het ontketende nationalisme op te stuwen. Het is zeer schoon eenige bespiegelingen ten beste te geven over de daling der prijzen van de grondstoffen, maar daarmede scheept men het grimmig spook der wanhoop niet van zich af. Brüning eischt nu van de arbeiders 'n prijs gave van SU pCt. van hun loon en van de patroon 'n zelfden last om de lawine der werk loosheid op te vangen. Niet lang geleden heeft men zich hier te lande bijna dood gevochten over een premieverhooging van de werkloozen- verzekering van niet meer dan pCt. Deze strijd kostte ten slotte zelfs een rijksdag het leven en men begrijpt dus wel, dat zulk eea verhooging een offer van eenig gewicht betee- kent. Maar nu stelt Brüning kalmweg een ver hooging van 2 pCt. voor, zoodat de premie op ay> pCt. komt te staan. Daarenboven worden alle rijks-, staats- en gemeente-ambtenaren en alle beambten vaa post- en rijksspoorwegen uitgenoodigd drie jaar lang 6 pCt. van hun loon op het altaar des vaderlands te plengen; ministers en rijksdagaf gevaardigden zelfs 20 pCt. van hun rijksinko men. Wanneer men zulke maatregelen treft behoort men ook een veiligheidsklep te verzin nen, waarlangs opgehoopte v&rt-wijfelingsgassen kunnen ontsnappen. Verzuimt men dat, dan ont ketent imien 't gevaar van ontploffingen. En dit gevaar is, gezien het hand over hand toenemend nationalisme, zeer acuut. We hebben eerder reeds geschreven, dat de Duitschers in de groote verwarring, waarin de geesten hier verkeeren, hun logica verloren heb ben. Maar deze kunnen ze eiken dag terugvin- dien en dam zullen ze met reuzenletters op dfen wand schilderen, dat 't hemd nader is dan de rok; dat zij zelf en hun vrouwen en kinderen vóór de Franschen komen en niet erna; dat de regeering eerst het Youngplan maar eens aan moet pakken en niet hun toch al zoo ^arj„e loonen en traktementen. Gelijk gezegd its dez>e stelling nog niet in haar scherpte geformuleerd. Ook nog niet door de nationaal-socialisten. Maar wanneer ze eens uit gesproken zal zijn, zal zij 0p millioenen als een magneet werken en het nationalisme van de radicaalste soort er nieuw voedsel door krij gen. Het is overigens in de hoogste mate te ver wonderen, dat Brüning dit Youngplan in zijn proclamatie niet met een enkel woord heeft aangeroerd. Hij is toch par excellence de minis ter, die de functicnneering van dit betalings systeem moet waarborgen. Maar nu moet Brüning in zijn program in direct erkennen, dat zijn geheel tot nu toe ge voerde politiek falikant misgeloopen is, ja, dat het Youngplan er nog beduidend slechter voor staat dan in de dagen toen bij het bewind in handen nam. Want eerstens ziet hij nu geen kans meer de begrooting sluitend te maken. Brüning heeft zegd worden, maar wenschelijk zou het zijn, dat Brüning deze haast vergeten verhoudingen eens opgroef en ze in hun oude frischheid herstelde. Briand uitgejouwd Dat er hij een bepaalde groep der Franscibe bevolking een igroeiendle ontevredenheid Ibeistaat over de poilitieik van dem Franscben minister van biuitenlaindisclhie zaken is Donderdag bij de aankomst van Briand uit Gemève geWelken door eenige onaangename incidenten, die' zich bij de Gare de Lyon afspeelden. Op het perron van aankomst was een sterke politiemacht op de been, wat anders nooit het geval is. Toen de trein, waarmee Briand arriveerde het station binnenkwam en de personen, die te zijner verwelkoming aanwezig waren hem de hand schudden, drong zich plotseling een man door de menigte, die toen hij Briand ge naderd was hem 'toeriep; „mijnheer de minis ter, je zult ons weer in een oorlog drijven en onze kinderen laten stikken door Duitsche gassen". De iman, eien 36-jartig© invalide, een voor 65 pet. in den oorlog venmiinlote architect, weTd onm/iddeilijlk door eenige politieagenten ge grepen en weggeleid, Uit hot spoorkaartje van den architect bleek, dat hij met denzelfden trein als Briand uit Genéve was vertrokken. Buiten het station en op den weg van de Gare de Lyon naa.r de Qual d'Orsay werd Briand door groepjes royalisten uitgejouwd. De demonstraties namen s-omtijds een zoo vijandig karakter aan, dat de politie moest in grijpen en verschillende personen arresteerde. In totaal werden ongeveer veertig personen in hechtenis genomen. s Intusschen blijkt ook uit andere berichten, dat de tegen Briand op touw gezette campagne zeer hevig is. Niet alleen was, zooals boven gemeld, de ontvangst van Briand hij zijn terugkeer uit Genève verre van vriendelijk, doch de vereeniging van oud-strijders, welke 'door deji parfumfabrikant en couranteneige naar Ooty van geldmiddelen wordt voorzien, Ibsieft overal in Parijs grootte Mljetüen. doen aanplakken, waarin wordt verklaard, dat Briands politiek van concessies aan Duitsch land een nieuw oorlogsgevaar beteekent. Pilsoedski's maatregelen Migr. Szeipfyclkyi heeft een onderhoud ge had met den Poolschen minister van binnenland- söhe zaken, Skladkowski, en den vertrouwens man van Pisoeldski .minister Beek. Pilseedski zelf heeft hem niet ontvangen. Omtrent het onderhoud van den prelaat met generaal Skladkowski wordt gemeld, dat de metropoliet gewezen heeft op de willekeur der Poolsche politie en het ruwe optreden der mili tairen hij de strafexpeditie in Oost-Gaïicië. Mgr. waarschuwde, dat men door zulke maat regelen de Oekrainsche boeren in de armen der bolschewisten zou drijven. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde, dat de Poolsche regeering zich niet zou laten afbrengen van haar plan, om de orde in Oost-Galicië te herstellen. Wat de sluiting der Oekrainsche scholen be treft, daarvoor was zijn departement niet ver antwoordelijk. Wel liad hij zelf den minister van ouderwijs tot de scherpste maatregelen aangespoord. Bij een actie op zoo groote schaal, als thans door de Poolsche regeering in Oost Galicië on dernomen wordt, moet men niet al te veel let ten op afzonderlijke feiten, welke mogelijk den indruk van machtsmisbruik wekken kunnen. De Poolsche regeering is besloten, de weer- indertijd gezegd, dat het centrum het Young- bafstige en opruiende elementen uit te roeien plan slechts kon teekenen, wanneer Müller voor i en zal zich door niets van den ingeslagen weg 'n startende ibegraotanig zon zorgen. Miilfer zag Loten afbrengen daar geen kans toe en ging dus heen. Brüning j nam de zaken over en nu.... kan hij ook geen i Sovjets en Turken evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven Da Turksche minister van buitenlandsche scheppen. i zaken, Roeschdi Bey, is uit Moskou vertrekken. Meer dan dat. Brüning had als tweede condi tie de inkrimping van de vlottende schulden gesteld. Aan deze voorwaarde heeft Müller nog voldaan. Maar dat kan ten slotte toch niet ba ten, want Brüning ziet zich nu gedwongen nieu we credieten op korten termijn aan te gaan en wel tot een bedrag, dat erg veel neiging ver toont naar het milliard te loopen. Op deze beide voorname punten beteekent de politiek van den Tijkskanselier dus een vol komen mislukking, en het is wel opvallend, dat hii daarvan in zijn proclamatie geen gewag maakt. Maar er is nog meer. Toen het Youngplan luttele maanden geleden in den Rijksdag behandeld werd, stond elke toekijker paf over de schandalig lichtzinnige manier, waarop deze internationale overeen komst door de regeering-Müller er doorgejak kerd is. Brüning begon nattigheid te voelen en daarom stelde hij voor de onderteekening door ket centrum nog éêne voorwaarde, welke er op uit was socialisten en vokspartij duurzaam op het Youngplan vast te leggen. D. w. z. clat Wj aldus redeneerde: aanneming van het Youngplan is één ding. Maar doorvoering ervan is een tweede. Om de doorvoering mogelijk te maken moeten er maatregelen getroffen wor den van de denkbaarst onpopulaire soort. Nu Saat het echter niet aan, dat de heide genoemde Partijen tegen den tijd, dat de onpopulaire maatregelen rijp voor discussie zijn in de oppo sitie vluchten en. het centrum alleen voor de zaak laten opdraaien. Daarom, zoo sprak Brii- n'ng, moeten deze beide partijen, die in de hoogste mate betrouwbaar zijn, z:ch op een of Andere manier aan de doorvoering van het Youngplan vastleggen. Anders dankt het cen- teunj er voor het te teekenen. Het aalgladde ('entrum, dat -toch over zooveel tactische er ving beschikt, heeft zich bij deze gelegen heid leelijk bij den neus laten nemen. Volkspartij en socialisten hebben het blauwe van den hemel heloofd en, daarin vertrouwend, heeft liet cen trum het Youngplan geteekend. Maar de inkt Van die onderteekening was nog niet droog of üe socialisten zeiden reeds: wij groeten u; wij Saan nu gezellig in de oppositie over en tracht §ij nu maar dat Youngplan te laten fuctionnee- ren, dat wij er zoo fijn doorgejakkerd hebben. Dit deel van Brüning's in alle richtingen mis- lukte politiek doet zich nu weer zeer scherp voe len. Althans de „Vorwarts", het offieieeie cr- Saan van de Socds, had het al spoedig klaar gespeeld een hoofdartikel aan Brüning's Program te wijden en in dat artikel bleef van Brüning's plan werkelijk geen spaan heel. Het heele program werd als een onbruikbare lap uit elkaar gerafeld en de draden ervan nog eens In stukken getrokken. Maar nu zijn juist deze socialisten Briinings aangewezen bondgenooten. Ze zijn dat mis schien vanwege de cijfers hunner getalsterkte in den rijksdag, maar ze zijn dat heel zeker om redenen van fairness en moraal. Want de socialisten zijn in de allereerste plaats voor de aanneming van het Youngplan verantwoorde lijk. En het druischt tegen alle beginselen van goede trouw in, dat zij nu het centrum alleen voor de uitvoering laten tobben om zelf veilig aan den wal te blijven staan en kritiek op de stuurmanskunst van den rijkskanselier uit te oefenen, yan da volkspartij kan hetzelfde ge- LIHSIEN DOOR DE MOHAMMEDANEN INGENOMEN ZIEKE DOOR ZIJN WELGESTELDEN BROER EEN KWART EEUW OPGESLOTEN HEEFT OOK DE OVERHEID SCHULD? Dezer dagen zal voor de rechtbank van Frankfort aan de Oder, een geval behandeld worden, dat indertijd niet alleen in Duitsch land, maar ook in andere landen groot opzien en felle verontwaardiging heeft verwekt. Het betreft n.l. de schandelijk© mishandeling van een zieke door zijn eigen welgestelden broer. De ontdekking van deze misdaad, die 25 jaar heeft voortgeduurd, geschiedde slechts door een toeval. Een commissie, die het onderzoek leidde in een moordzaak en daarvoor in Frankrijk had vertoefd, ontving in Februari van dit jaar een schrijven zonder onderteekening, waarin werd medegedeeld, dat de grondeigenaar Grunde- mann in Breesen sedert 25 jaar een man in een getraliede, goed verborgen kamer hield opgesloten. Op hevel van den officier van justitie in Frankfort deden de ambtenaren der commissie een huiszoeking bij Grundemann, en ontdekten toen op een klein zolderkamertje, waarvan het eenig venster nog met tralies afgesloten was, een ongeveer 50-jarigen man, die niet veel meer was dan een geraamte. De toestand in deze kamer spotte met iedere beschrijving. Het en- ster kon nooit geopend worden, want de spleten waren met gips dichtgesmeerd. Zoodra de deur openging, kwam er een ver pestende lucht uitgestroomd. De kamer was blijkbaar nooit verwarmd geweest en het meu bilair bestond uit een versleten stroozak, waar op een vreeselijk vuil tot den draad versleten, gescheurd liemd lag, hetgeen het eenige klee- dingstuk was van den man, die daar hulpeloos neerlag. Zijn haar, haard en nagels waren vree selijk lang, het was een afgrijselijk gezicht. Zoodra de zieke de vreemdelingen binnen zag komen, kroop hij in een hoek en begon vreese lijk te huilen. De „aapmensch", zooals men hem van dit oogenblik af noemde, werd vooreerst naar het ziekenhuis gebracht en vandaar uit naar een krankzinnigengesticht. De onmenschelijke Grundemann werd gevangen genomen, maar zeer spoedig weer op vrije voeten gesteld. In dien tusschentijd bleek het volgende: Het was in Breesen een publiek geheim dat de grondeigenaar Grundemann een krankzinni gen broer had, dien hij gedurende 25 jaar in dezen menschonwaardigen toestand gevangen hield. Het is wel opmerkenswaardig, dat zelfs de overheid, de voogdijraad en gezondheidscom missie sedert 25 jaar een proces over het „geval Grundemann" voerden, dat de dlstricts- dokter en de -verpleegster van tijd tot tijd na vraag deden naar den patiënt, maar dat nie mand het waagde, den zieke naar een inrich ting te vervoeren. Grundemann staat n.l. bekend, als een uiterst driftig en opvliegend mensch en hieraan heeft hij het te danken, dat hij 25 jaren achtereen in zekeren zin met toelating van de overheid zijn schanddaden kon voortzetten. In een officieel communiqué, van sovjetzijde gepubliceerd, heet het o.a., dat het bezoek ten doel had, een vriendschappelijke gedachten- wisseling te houden over de betrekkingen tus schen Turkije en Rusland, alsmede over ver schillende kwesties op het gebied der wereld politiek. Bij deze besprekingen bleek volkomen over eenstemming te heerscben tusschen beide staten op alle belangrijke punten op politiek terrein. Niets, aldus het communiqué, kan de goede verstandhouding tusschen de sovjet-unie en Turkije vertroebelen. Verder wordt verklaard, dat dergelijke bijeenkomsten tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van heide landen zich zullen herhalen, wijl zij het beste middel lijken, om de wederzijdsche vriend schap blijvend te verzekeren. Ismet Pacha voor het parlement De nieuwe Turksche regeering heeft zich aan het parlement voorgesteld. Minister-president Ismet Pacha las de re- geeringsverklaring voor, waarin een voort zetting van de tot nu toe gevolgde politiek wordt aangekondigd. Turkije blijft er naar streven, om de vriend schappelijke betrekkingen met de naburige staten te versterken. Op het gebied van de binnenlandsche politiek blijft de regeering liaar krachten wijden aan de verbeterin'g van het belastingstelsel en de handhaving van de valuta. Voorts wordt een hervorming van de arbeids wetgeving aangekondigd. Bij het .debat ver klaarde de leider van de nieuw gevormde op positiepartij, dat hij de politiek der regeering zal bestrijden. De Engelsche mijnwet in gevaar De mijnwet, die na een moeilijke parlemen taire behandeling, door hooger en lagerhuis werd aangenomen, schijnt thans gevaar te loo pen, nooit tot uitvoering te geraken. Het doel der mijnwet was, den afzet der steenkolenproductie heter te regelen, alsmede eventueele loouconflieten op te lossen. Voor de oplossing van loon- en arbeidscon flicten voorzag de wet in de instelling van een lichaam, waaraan in eventueelen strijd de he slissing zou worden opgedragen. Volgens de wet zullen zoowel van de mijnbezitters als van de mijnwerkers zes gedelegeerden in dit orgaan zitting nemen. Nu heeft de boud van mijneigenaars Donder dag op 'n vergadering besloten, geen vertegen woordigers in dit orgaan af te vaardigen. Volgens de bladen stellen de mijneigenaars zich op het standpunt, dat voor de verschillen, de mijndistricten bijzondere loonovereenkom- sten moeten worden gesloten, en vreezen dat het in te stellen orgaan zou ijveren voor een voor de geheele mijnindustrie geldende loon overeenkomst. In politieke kringen verluidt, dat de regee ring zich met de tengevolge van de houding dér mijneigenaars ontstane toestand zal bezig houden Op het laatste oogenblik nog verijdeld WELKE ZIJN DE MOTIEVEN?. BERLIJN, 3 October (W.B.) Naar de „Lokalanzeiger" meldt, is op den vice-voorzit- ter der Preussische Bau-und Finanzdirektion, Kuehne, in zijn ambtswoning een revolveraan slag gepleegd door zekere mevrouw Bache. De aanslag kon op het laatste oogenblik nog verijdeld worden, doordat een in de kamer van Kuehne aanwezige vriend en vrouw het wapen uit de hand sloeg. De vrouw werd daarop aan de politie overgeleverd. Genoemde dame is de vrouw van een archi tect, die vroeger opdrachten voor de „Preus sische Bau-und Finanzdirektion" uitvoerde. Om bepaalde redenen werden hem weliswaar die opdrachten eenigen tijd geleden ontnomen, maar juist den laatsten tijd had Bache, op grond van een vergelijk tusschen hem en de bouwdirectie, weer eenige opdrachten te wachten. Welke de redenen zijn, die desondanks Frau Bache tot dezen moordaanslag dreven, is niet bekend. In handen van Chineesche bandieten gevallen De Church Missionary Society te Londen, zoo wordt, gemeld, heeft bericht ontvangen, dat Miss Edith. N-ettelton. en Miss Jane Harrison, twee Engelsche zendelingen, die in Juni j.l. in handen van Chineesche bandieten zijn gevallen, gedood zijn. Hoewel geen bevestiging van dit bericht kon worden verkregen, is er alle reden om te ge- looven, dat het nieuws juist is. De heide dames werden gevangen genomen door bandieten te Sjoengan in de provincie Foekien, die een hoog losgeld eischten. De Britsche consul te Foesjau, Martin, trok het binnenland in, en hoewel het land over stroomd was door bandieten, slaagde hij er in, alle andere zendelingen in veiligheid te bren gen. Ondanks zijn pogingen, om ook de beide thans gedoode dames te vinden of te bevrijden, kon hij daarin niet slagen. De lavastroom vloeit reeds NAPELS, 3 October. (N.T.A.)' De werking van den Vesuvius is wederom heftiger ge werden. De lavastroom begint reeds langs de hel lingen naar beneden te vloeien, richt zich echter vooreerst op onbebouwde gebieden, die reeds tweemaal, in 1896 en voor 24 jaar, werden verwoest. De lavastroom beeft een breedte van zes meter en stroomt met een snelheid, van vier meter per minuut. GROOTE MOORDPARTIJ Nog slechts enkele dagen geleden werd er uit het missiegebied van de Paters van Steyl in Middon-Azië gemeld, dat er „vrede in Kangsoe" heerschte. Thans evenwel wordt uit Tschinchow bericht, dat de stad Lihsien, in het missiegebied der Paters Capucijnen, na een belegering van 24 dagen door de Mo hammedanen is ingenomen, nadat zij de stadspoorten hadden ondermijnd en opgebla zen. De stadsmandarijn, een partijgenoot van ■generaal Feng, werd gevangen genomen en onthoofd. Ongeveer drie vierde gedeelte van de bevolking, mannen en kinderen, werden vermoord. Alleen enkele vrouwen werden ge spaard. Tevergeefs hadden talrijke burgers in de Katholieke missie een toevluchtsoord en schuilplaats gezocht. In de kerk en in den tiuin lagen spoedig 55 lijken. De Capucijner missionaris P. Arnold von Geldern werd door een sabelhouw op den arm zwaar gewond. De missiepost werd totaal verwoest. Alle kerkgewaden en altaarbenoodigdheden zijn met bloed bevlekt. De bevelvoerende generaal Han liet kort na zijn intocht in de stad den missionaris bij zich komen en te midden van al de ellende gaf hij spottend te kennen, dat hij het jammer vond, dat de strijd zulk een verloop had ge had, en dat (hij zijn lijfarts ter beschikking stelde van den missionaris. De mohammedanen rukken tlians op naar Lanobow, de hoofdstad dea- provincie, de sleutelstelling van het missiegebied van Steyl in Midden-Azië. Zijn de levensomstandigheden van de Duitsche arbeiders in Rusland OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT EEN VRIJE DAG ZONDER VRIJHEID De Duitsche arbeiders, die in Rusland werk hadden gevonden, verlaten met heele groepen thans de Russische mijnstreken en trachten over de Russische grenzen te komen. Uit de verklaringen van een veertiental dier Duitsche mijnwerkers, die uit Rusland zijn ge vlucht, blijkt, dat de levensomstandigheden en arbeidsvoorwaarden in den rooden heilstaat eenvoudig miserahei zijn. Zij klaagden vooral over het slechte voedsel, dat vaak oorzaak was van verschillende ziekteverschijnselen. Zij waren aangenomen tegen een loon van 140 roebel per maand hij een werktijd van 6 uur per dag. Maar de taak die zij te verrichten hadden, vorderde van een goedgeschoolden mijn werker minstens 8 of 10 uur. Tijdens hun vrijen dag mochten deze Duitsche arbeiders zelfs niet vrij in de stad Charkoff rondwandelen zonder begeleiding. Brandend stortten de vliegtuigen naar beneden EEN PILOOT GEDOOD PARIJS, 3 October (H.N.) Vanmorgen ste gen van bet vliegterrein van Le Bourget eerst een bombardeervliegtuig en vervolgens 2 mili taire jachtvliegtuigen op welke laatste een aanvalsmanoeuvre op het eerste zouden uit voeren. Toen de twee jachtvliegtuigen op groote hoogte tot den aanval zouden overgaan, kwa men zij in volle vaart met elkaar is botsing, waardoor beide vliegtuigen in brand geraakten ne naar heneden storten. De bestuurder van het eene vliegtuig werd bij de hotsing uit het vliegtuig geworpen, doch zijn valscherm ontplooide zich, zoodat hij on gedeerd op den grond terecht kwam. De be stuurder van het andere vliegtuig kon slechts als verkoold lijk uit de overblijfselen van de machine worden vandaan gehaald. Zondag 12 October a.s. zal een plechtigheid plaats vinden ter gelegenheid van het over brengen van het stoffelijk overschot der prinsen van Sedan, die tot 1641 regeerden over dit oude vorstendom der Ai'dennen. Een vertegenwoordiger van H. M. Koningin Wilhelmina zal tegenwoordig zijn bij deze plech tigheid. Daar Koningin Wilhelmina een der nazaten is van de prinsen van Sedan en Nassau, was haar toestemming noodig, om de overbrenging van het stoffelijk overschot van deze beroemde personen, die zulk een groote rol in de geschie denis van Frankrijk en ook van Nederland hebben gespeeld, te doen plaats vinden. In 1841 reeds was het stoffelijk overschot der prinsen, dat tot dien tijd in de oude prote- stantsche kerk, gebouwd in 1593 door Henry de la Tour, had gerust, overgebracht naar de protestantsche kerk in de Rue des Francs- Bourgeois. Maar deze oude bouwvallige ruine, die steeds dreigde in te storten, is nu veroordeeld om te verdwijnen en men zag zich genoodzaakt, een andere rustplaats voor het graf der prinsen te zoeken. Na lang onderhandeld te hebben met het koninklijk huis te Den Haag, werd besloten, de graven over te brengen naar de nieuwe prote stantsche kerk op de Place d Alace Lorraine, in de crypte, speciaal voor dit doel gebouwd op last van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Deze graven, zes in getal, verkeeren in zeer goeden staat. Ten eerste is daar het graf van Henri de la Tour van Auvergne, burggraaf van Turenne, die Hendrik Robrecht van der Marck opvolgde. Deze laatste was de laatste spruit van het beroemde geslacht dat twee eeuwen over Sedan had geregeerd. Aan hem was het o.a. te danken, dat de han del en industrie een tijd van ongekenden voor spoed genoten. Henri de la Tour stierf in 1623 en werd be graven in de kerk, door hem zelf opgericht. Op zijn graf komt het volgende opschrift voor: „Cy gist Messire Henry de la Tour, prince souverain de Sedan, vicomte de Turenne et pre mier maréchal de France, décédé le 25 Mars 1623". (Hier rust de edele heer Henry de la Tour, prins souverein van Sedan, jonkheer vau Turenne en eerste maarschalk van Frankrijk, overleden den 25sten Maart 1623.) De zes andere graven zijn die van prins Fré- déric-Louis, graaf van Hanau; van de gravin van Rouey; Elisabeth van Nassau, moeder vau Turenne; van prins Palatin, koning van Bohe- men, die gedood werd in den slag van Rethel in 1650; van Henry de la Roye de la Rochefou- caud, die stierf op 19-jarigen leeftijd aan een musketschot in den slag van Mouzon en van mgr. Guy de Roye, gedood hij het beleg van Luxemburg. Twee dezer zijn voor de inwoners van Sedan van groote beteekenis geweest: Henri de la Tour d' Auvergne en Elisabeth van Nassau, va der en moeder van den grooten Turenne. In 1559 trad Robert van der Marck-Sedan in het huwelijk met Francoise, dochter van Louis de Bourbon-Montpeusier. Hun twee kinderen waren Guillaume-Robert VI en Charlotte de Bourbon-Montpensier. Deze laatste huwde onzen Prins Willem van Oranje, den Zwijger. Een hunner dochters, Elisabeth van Nassau, trad in het huwelijk met Henri de la Tour d' Auvergne, weduwnaar van Charlotte van der Marck, laatste souvereine van dien naam. De geschiedenis van deze prinsen van Sedan, wier heldendaden legendarisch zijn geworden en die gedurende vele eeuwen hun souvereini- teit wisten te behóuden, worden herdacht ge durende de plechtigheid die op 12 October zal plaats vinden. WAT DE SOVJETS BETAALDEN VOOR DE K. P. D. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat Moskou de volgende sommen voor de Duit sche verkiezingen uittrok: 4 Juli: een som van 10.000 pond sterling, te Bazel overhandigd aan Bogotzki, vertegenwoor diger van het sovjet roode kruis in Zwitserland door kameraad Mutzenherg, lid der communis tische partij Duitschland. 5 Juli: 110.000 R. M. door de „Deutsche Ver lag" als „leening" in ontvangst genomen van het genootschap „Vovstag" een gemengde Duitsch-Russische vereeniging voor den handel met het verre Oosten). 10 Juli: 153.000 R. M. ontvangen door kame raad Stekker van Belenki, plaatsvervangend chef van de sovjet-handels-vertegenwoordiging. 14 Juli: 110.000 R. M. aan kameraad Blenké, overhandigd door kameraad Ganna Santner. 14 Juli: 150.000 R. M. in ontvangst genomen door kameraad Neïmann vau de Duitsche sec tie van :het uitvoerend comité der komintern. 20 Juli: 650.000 R. M. ontvangen door kame raad Remmelè uit de kas der sovjet-handels vertegenwoordiging door de bemiddeling van kameraad Svanidzé. 22 Juli: 245.000 R. M. bestemd voor het ver kiezingsfonds van de communistische partij. 29 Juli: 65.000 dollars in koopwaren. 7 Augustus: 96.000 R. M. door bemiddeling van kameraad Ernst Tergler. 8 Augustus: 100.000 R. M. ter beschikking gesteld voor het persoonlijk gebruik van ka meraad Telmann, secretaris van de partij. 11 Augustus: 120.000 R. M. door (bemiddeling van Rogivski aan Y. Pik. EEN PLAN VAN LLOYD GEORGE Kan direct in werking treden LONDEN, 3 October. (N.T.A.) Naar de li berale „News Chronicle" mededeelt, heeft Lloyd George een plan tot bestrijding der werkloosheid opgesteld, dat binnen eenige da gen hij de regeering zal worden ingediend. Volgens het blad hebben Lloyd George en. zijn medewerkers, direct nadat de regeering zich bereid verklaard had, de hulp der lite ralen te aanvaarden, den geheelen zomer door aan de uitwerking van dit plan gewerkt met het oog op den aanstaanden winter te ver wachten noodtoestand. Het plan is zoo gedetailleerd, dat het direct in werking kan treden. Twee postambtenaren gewond LONDEN, 3 October (H.N.) Vanmiddag tus schen 1 en 2 uur is hij het overladen van de uit Ierland aangekomen post op een vracht auto hij het postkantoor van Mount Pleasant te Londen een pakketen een postzak ontploft, dat klaarblijkelijk een' bom bevatte. Men neemt dit aan, omdat later metaalscherven zijn ge vonden. De wanden van den auto werden stukgesla gen en brieven en andere poststukken werden in verren omtrek geslingerd. Twee postamb tenaren werden gewond. Daar het op het drukste gedeelte van den dag was, kwamen van alle kanten menschen toegesneld, zoodat het straatverkeer stop gezet werd. Een onderzoek wordt ingesteld. Bij de uit- lerland aangekomen post bevonden zich ook verscheidene stukken voor het Buckinghampa- leis bestemd. SPOORWEGONGELUK BIJ PARIJS 6 dooden, 30 gewonden PARIJS, 3 October. (N.T.A.) Hedenavond kwamen bij het station St. Lazare 2 personen treinen met elkaar in botsing. Tot nu toe worden 6 dooden en 30 gewondeD gemeld. VLIEGONGELUK Vier personen verbrand CORBEIL, 2 October (B.T.A.) Een vliegtuig, waarin zich drie mannen en een vrouw be vonden, is nabij het nieuwe kerkhof van Savigny neergestort, en in brand gevlogen. Alle inzittenden kwamen in de vlammen om 72 SLACHTOFFERS TE LüBECK- LüBECK, 3 October. (H.N.) Van de zuige lingen, die indertijd met een verkeerd serum behandeld zijn, is er opnieuw een gestorven, zoodat het totale aantal slachtoffers thans 72 bedraagt De doopplechtigheden op 11 dezer Onze Brusselsche .correspondent meldt ons: Zooals reeds gemeld, zal de offieieeie doop plechtigheid van prins Boudewijn met groot ceremonieel plaats hebben in de St. Jacobuskerk-ep-den-Goudenberg, Zaterdag 11 October, des morgens om 11 uur. Z. E. Kardinaal Van Roey zal de plechtig heid leiden. De geheele koninklijke familie evenals de geheele familie van Prinses Astrid, hierbij inbegrepen haar broeder, zuster en schoonbroeder, zullen aanwezig zijn. Aau den ingang der kerk zal de militaire eer bewezen worden. Na de kerkelijke plechtigheid zal een groot déjeuner in het paleis van Brussel aangeboden worden. HOE FORD ZICH GEWONNEN GAF Toen Henry Ford enkele jaren geleden met de „Majestic" een zeereis maakte in gezelschap van zijn vrouw, zijn secretaris en bedienden, vroeg de Hongaarsche kunstenaar Tibor Polya aan den auto-koning, of hij den rijksten man ter wereld in zijn schetsboek mocht vastleg gen, hetgeen Ford onmiddellijk toestond. Toen de eerste schets in enkele contouren op papier stond, verscheen mevrouw Ford plotse ling achter den teekenaar: „Dat is mijn man niet, Henry is veel jonger". En voor de verblufte kunstenaar ook maar een woord kon zeggen, had mevrouw Ford de teekening reeds verscheurd. Zoodra Polya in Londen kwam ging hij on middellijk naar een advocaat mr. Perker, die Ford dagvaardde, om moreele en financieele schadevergoeding te betalen. Het proces begon: Ford wilde maar niet betalen: doch eindelijk juist voor de uitspraak gaf Ford zich gewon nen©. Hij betaalde aan Polya een buitengewoon hoogs schadevergoeding. Terwijl Ford een cheque schreef, mompelde hij: Nu weet ik ook, dat ik de rijkste man ter wereld ben, want wie kan zich de weelde veroorlooven om 25.000 Dollar te betalen om niet geteekend te wor den. Dreigende staking BERLIJN, 3 October. (V.D.) In het rijksmi nisterie van arbeid vinden hedenmiddag nog maals besprekingen plaats over de regeling van den arbeidstijd in de Berlijnsche metaal industrie, of over de staking, waarmee de ar beidersorganisaties hebben gedreigd, in geval haar eischen alle worden afgewezen. De „B.Z. am Mittag" schrijft, dat de toe stand zeer gespannen is en dat een staking onvermijdelijk lijkt. Indien het tot staking komt, zullen daar 114.000 Berlijnsche metaal bewerkers bij betrokken zijn. Hij voorkwam geen ongelukken, doch veroorzaakte ze VORSTELIJKE VERLOVING ROME, 4 October. (STEFANI.) Naar het agentschap Stefani meldt, hebben de koning en koningin- van Italië hun toestemming ge- gegeven tot de verloving van hun dochter, H.K.H. prinses Giovanna, met Z.M. Boris III, koning van Bulgarije. PROTESTSTAKING Volgens bericht uit Parijs hebben de mijn werkers van het district Garmaux, dat den socialist Paul Boncour naar de kamer af vaardigde, tegen Maandag tot een proteststa king van 24 uur besloten, omdat hun eischen tot loonsverhooging in verband met de duur te nog niet ingewilligd zijn. WANT DE CHAUFFEURS LOERDEN DE PASSAGIERS AF Onder de moderniteiten in Turkije is er eene, die voor de Europeanen wel heel natuurlijk is, doch voor de Turksche chauffeurs hoogst nood lottig werd, n.l. de spiegel, waarmee men kan zien, wat er achter den rug van den chauffeur gebeurt. De uitvinder vai\ dezen spiegel had natuur lijk alleen maar de bedoeling, den chauffeur in staat te stellen, ieder oogenblik te kunnen zien, wat er achter hem op straat gebeurde. De Turksche chauffeurs hadden echter gauw bemerkt, dat men met dien spiegel ook in den wagen kan zien en zoo de passagiers gadeslaan. Het gevolg hiervan was, dat de Turksch taxi chauffeurs sinds den dag, dat de achteruit-kijk- spiegels werden Ingevoerd, buitengewoon veel ongelukken hebben gemaakt. Zij zijn tegen lantaarnpalen en boomen ge botst, ezels en wagens hebben zij aan stukken gereden. Kortom: het was zóó verschrikkelijk, dat de politie een scherp onderzoek instelde en daarbij tot de conclusie kwam, dat de chauf feurs veel meer aandacht schonken aan de pas sagiers, dan aan de dingen voor den auto. De gewoonte om in den spiegel te kijken was zóó groot geworden, dat de politie tot het uit vaardigen van een verbod moest o\ergaan. Thans Tijden alle Turksche taxi-chauffeui s zonder spiegel. En wie er nog een heeft, wordt bestraft wegens het in gevaar brengen vau de veiligheid van het verkeer. Een voorschrift, dat in Europa zooveel nut sticht, heeft in Turkije dus geen resultaat we gens de psyche der Oostersche chauffeurs. DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING Huldiging Alfred Martougin Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Te Antwerpen heeft zich een comité ge vormd ten einde op IS October a.s. een grootsche hulde te brengen aan Alfred Mar tougin, den voorzitter der Antwerpsche wereld tentoonstelling, aan wiens groote energie het voornamelijk te danken is, dat de expositie vau Antwerpen zoo schitterend geslaagd is. DEMONSTRATIEVERBOD TE FRANKFURT a.M. De nationaal-socialisten hadden voor Zater dag en Zondag a.s. een groote demonstratie georganiseerd te Frankfort aan Main} bestaan de uit optochten, pleinconcerten en verschil lende-vergaderingen, waar ook Hitier zou spre ken. De politic-president van Frankfurt heeft echter voor aanstaanden Zaterdag en Zondag alle bij eenkomsten in de open lucht, alsmede de bid tochten en het gezamenlijk marcheeren naar vergaderlokalen e.d. verboden, aangezien d» orde en veiligheid er door in gevaar gebracht zouden kunnen worden. ]T. ,.«i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9