mgr. e. van den berg f Zijn stiefvader doodgeschoten MAANDAG 6 OCTOBER 1930 PROF. BROM SPREEKT OVER INDïË UIT DE R. K. STAATSPARTIJ „CARITAS CATHOLiCA" ARMOEDE EN ZIEKTE Nood in de suikerindustiie c. veRsluys. DE NED. REISVEREENIGING DE ECONOMISCHE TOESTAND IN LIMBURG GEEN REDEN, OM TE BERUSTEN POLITIEAGENT VERDACHT VAN MISHANDELING HET NEDERLANDSCH PRIESTER COLLEGE TE ROME IDRAlSftlA-vANVALKEhBURQ'S- c A 'iLEVERTRy TWIJNSTRA'S OLIEFABRIEKEN De missioneering en art. 177 ACHTERUITZETTING VAN DE KATHOLIEKEN? BEZWAREN TEGEN HET KIES REGLEMENT 1927 Gevaar voor dc Hollanders, als Indië zich vrij gaat maken Aan een interview, dat „Vox Carolina met ï>rof. dr. G. Brom, hoogleeraar aan de - v. Universiteit liad naar aanleiding van. zijn leis naar Indië is liet volgende ontleend. „Ziet u, mijn doel was niet eenzijdig. Als Christen stel ik belang in de Missie, als kunst historicus in de monumenten en a s ederlan. der heb ik interesse voor de Indische samen leving en het volksleven. Het plan voor ae reis was niet nieuw, maar de uitnoodiging van de Indische Kunstkringen - een neutral» bond werd nu dan toch de naaste aanleiding. De uitnoodiging was dus niet van katholieke Zijde: maar in Sabang wachtten me brieven wan de katholieke sociale bonden, die ook mij tot lezingen uitnoodigd-en en de tournee werd door de besturen van beide zijden col legiaal geregeld. Het aantal lezingen werd echter ook daar door vooral verdubbeld, en in plaats van twin tig klom het getal op tot veertig waarvan er ongeveer vijftien voor katholieke Vereeni gingen werden gehouden. Zeer op prijs stelde ik de uitnoodiging van de Reelitshooge-scli-ool te Batavia en die van 'de Technische hoogeschool te Batavia en die van de Technische hoogeschool in Bandoeng. Men kan nog niet spreken van 'n Universiteit want men verwacht nog de oprichting van de Ütterarisohe Faculteit. In Bandoeng sprak ik over „Binnculiuisschii- ders der 17e eeuw": de inleiding daar was in Ibuitengewoou collegialen toon tegenover Nij megen. In Batavia sprak ik over aestkotiek en ethiek leen onderwerp, dat voor juristen van interesse 3tan zijn het is daar eoliter geen gewoonte de sprekers in te leiden. Mijn gehoor was tal rijk. Voor de katholieke Wetenschappelijks ver eeniging sprak ik in de rechtshoogeschool te Batavia over Augustlnus. Voor de katholieke vereenigingen waren mijn lezingen natuurlijk meer katholiek georiënteerd. Over Katholicisme in Indië gesproken p.r0f. J5rom herinnerde aan het woord van Mgr. de Backere: Het Katholicisme is in Indië vijftig jaar ten achter bij Nederland Zeker, een Katholiek heeft in Indië tegenwoordig alle (kansen: Maar aan de hoogescholen is na het aftreden van prof. Kan niet één katholieke hoogleeraarmen dsnke echter niet aan moed willige achteruitzetting. De voorzitter der Ban Idoengsehe faculteit liet zich tijdens zijn af wezigheid. vervangen door twee katholieke as sistenten. Katholieken die voor zullt een be noeming ln aanmerking komen zijn er nauwe lijks of prefereeren andere aanstellingen. j>e eenige kring waar de katholieken vrij evenredig vertegenwoordigd zijn, is die van ttiet lager en middelbaar onderwijs. Het gesprek kwam op het gevaar dat er voor do Hollanders sou zijn, als Indië zicli vrij gaat maken. Drol. Brom ontkende, dat er in Indië eenige veront- Tnstlng iheerscht over een acuut gavaar. In de Kuropeesche kringen is men het daarover vru- (Wel eens, al bestaat er daar veel stemming- smeuking tegen de Inlandsche bevolking. Er werd een Vaderlandsche Club opgericht zd telt ongeveer 10.000 leden, een min of me?r fascistische organisatie, die door de re giering echter sterk gedesavoueerd wordt do club is antichristelijk, omdat zij de tegen stelling versterkt. Hiertegen ook ageert de I(ndlsche) Katho lieke) P(artij) die met de Koninginnef eesten in Soerabaja niet aanliep achter de Vaderland- sche Clhb, welke voor de kinderaubade graag Ibeslag had gelegd op de 2000 katholieke kin deren. Maar van den anderen kant en do vertel ler werd hier enthousiast er is een zicht bare opbloei van het Katholicisme overal bouwt men kerken, scholen, hospitalen. Maar deze inrichtingen komen wellicht voor- el den Europeaan ten goede meenden wij hetgeen prof. Brom wel ©enigszins beaamde. En dan ook, niet waar, het aantal katholle. *en is quantitatief gering en missioneering *an slechts zeer geleidelijk te werk gaan. Vele ®dhO'len. van Zustens zija neutraal: ook de Melania-scholen zijn feitelijk neutrale scholen, zijn het dan ook scholen met missionaire Vloeiingen. Natuurlijk kwam ons toen artikel 177 in hot hoofd. Prof. Brom wees er echter op, dat een bepaling feitelijk zijn waarde ontleent aan de toepassing. Hij kende troU)wens van eigen aanschouwing bijna alleen Jawa, waarvoor deze wet niet geldt. Voor de buitengewesten zijn de algemeen© verhoudingen bekend genoeg. In Ambon bijvoorbeeld is een katholieke ne derzetting uitgesloten maar viermaal per jaar doet er de Missionaris een dienstreis, dio (Praktisch wel een kwart Jaar duurt. En danlaat ons de vrijgegeven gebieden eens beter aanpakken. Java Is het hoogtepunt "ran Indië daar iuissioneercn - vooral de havensteden, van waaruit de invloed den ge voelen Archipel bestrijkt, zooals Pauius die preekte In Athene, Rome, Epheso cn Corinthe.... Concentratie op Java is geen defaitisme..,. Dnder de inheemsche intellectueelen wordt J* haast niet gewerkt. Men begint daarom conferenties voor andersdenkenden. Eep ander bezwaar, dat de opheffing van rtikei 177 tengevolge zou hebben, is bet ver scherpen. van het conflict tusschen Misslo en bending, die toch al niet op goeden voet met kaar staan; dan ook: art. 177 zou aunnen T°rden aangewend tegen d?n al te sterk op- ^Hngenden Islam. Intusschen berusten wij niet 11 den toestand. «rat het leven in Indië betreft vooral voor handelsman in de steden het is er op 0611 duur zwaar. Tan 's morgens acht tot 's avonds vijf scholen hebben liun lesuren alleen 's mor. ®^hs van ongeyeer acht tot één) dan (de Engels©ben hebben dat geleerd) een uur sport, 'snnlssen en de dag i&.vol en af. liet nood- ®nkeHjfee van het verlof om de zes jaren, wordt ®lkwljis in Holland niet begrepen. De Engel- echen ajen dat beter en gaan om de drie jaren" Dc ervaring van het bestuur van den R. K. Kiezersbond voor Limburg In verband met de door het bestuur der R. K. Staatspartij ingestelde enquête bij de be sturen der 11. K. Rijkskieskring-Organisaties naar de ervaringen, opgedaan ten aanzien van de werking van het Kiesreglement 1927, heeft het boudsbestuur van den R. IC. Kiezersbond voor Limburg zijn meening aan bet Partijbe stuur doen kennen. In herinnering worden daarbij nog eens ge bracht de bezwaren, welke reeds in de Bouds vergadering van 29 September 1929 naar vo ren zijn gekomen en dis aanleiding waren om bij den Partijraad een voorstel tot voorberei ding eener algeheele herziening van het Kies reglement in te dienen. Deze bezwaren betref fen voornamelijk het veel te groote aantal kwa liteitszetels cn bet veel te ingewikkelde van het stelsel, waarmede ook verband houdt het niet overzichtelijke, groote cn ingewikkelde stembiljet. Het Limburgsche bondsbostuur is van oor deel, dat de geheele opzet van het Kiesregle ment te ingewikkeld is, juist als een onaf wendbaar gevolg van de daaraan ten grond slag liggende beginselen, en dat een vereen voudiging, met behoud dier beginselen, daarom ook niet wel mogelijk zal zijn. Deze grondbe ginselen zullen derhalve voor ecu groot deel moeten worden losgelaten. Het kwalileitcnstclsel Vooreerst geldt dit voor het kwaliteitenstel sel. Zooals was tc voorzien, beteekende het kwa liteitenstelsel in de meeste gevallen practisch meer de aanwijzing van bepaalde candidaten om hun kwaliteit, dan de aanwijzing eener kwaliteit, voor welke dan candidaten uit de organisatie naar voren zouden zijn te bren gen. De vrijheid der kiezers wordt zoodoende noodeloos beperkt. Zoodanige candidaten zul len daarenboven veelal vanzelf ook zonder eenige aanwijzing toch door de kiezers op de vaste plaatsen worden gebracht. Gevreesd moet worden dat het stelsel der kwaliteitszetels in de gevolgde toepassing da organisatie noodwendig hoe langer hoe ver der moet gaan voeren op den weg der stands- candidaten, en ook, dat de mogelijkheid be staat, dat men aan een bepaalden kring can didaten zou trachten op te dringen, die men daar niet wenscht. Het Boudsbestuur meent derhalve, dat het stelsel van speciale kwaliteiten dient te ver vallen en dat het de aanbeveling verdient in dc plaats daarvan aan den Partijraad de bevoegd heid te geven zoodanige personen tot een aantal van hen hoogste 5 aan te wijzen; de ze personen blijven dan verder geheel buiten stemming en worden op de daarvoor in overleg met de ICringbesturen aan te wijzen lijsten (bovenaan) geplaatst. Het Partijbestuur moet daarbij de bevoegdheid hebben ter zake voor stellen aan den Partijraad te doen. Wordt met toepassing van zoodanig stelsel voor de Limburgsche lijst b.v. één candidaat als no. 1 bovenaan de lijst geplaatst, dan wordt voor de bezetting der overige negen plaatsen op die lijst een eenvoudige stemming gewenscht, waarbij zonder verdere kwaliteitscaadiJa- ten alle candidaten op éé.n lijst op bet. stem biljet worden geplaatst en de leden daarop verder dus ook vrijelijk en op eenvoudige wijze III. (Jan onzen bijzonderen correspondent). Bazel, 25 September 1930. De dag van vandaag is besteed aan de beide secties „Paupertas" (Armenzorg) en „Infirnii- tas" (Ziekenzorg). Dr. de Fresquei (Parijs), die in de eerstge noemde sectie bef eerst aan 't woord kwam, betoogde, dat wij in onze dagen geen vermeer dering der armoede konden constateeren, maar wel eeii verplaatsing ervan, en gaf dan enkele richtlijnen aan voor onzen strijd tegen de stoffelijke armoede, die maar al te vaak ook oorzaak is van geestelijke armoede. Door de armen dus materieel op te beuren, veTmeerdc- ren wij' ook hun geestelijke wevaart. Een warm ploidooi voor den charitatieven bijstand aan de arme gezinnen leverde Maria Lossow (Grabonog in Polen), vice-presidente van de Vereeniging van Vrouwen van St. Vin- centius a Paulo van Poznan et Pomovze. Zij wees OD de materieele en moreele armoede van zoovele gezinnen door werkloosheid, woning gebrek, ooilogsverliezen en dergelijke meer. Deze armoede vormt een dreigend gevaar, want socialisme en communisme vindeu bier- in een uiterst gunsügen bodem. Afdoende mid delen: werk verschaffen, woningen beschikbaar stellen enz., zijn niet steeds te vinden: daarom moeten wij doen wat we kunnen en geven wat we bobben, om bet bedreigde gezin te redden. En wij, Katholieken, moeten in deze offervaar digheid en liefdadigheid allen vooruit streven. De St. Vincentius-vereenigingen zijn hiervoor de meest geëigende instellingen. Ze dienen al lereerst om het göbod der naastenliefde te beoefenen, maar daarnaast zijn liet voortref felijke middelen tot zelfheiliging. Dr. Rita Loofs S.S.E. (Freiburg i. Br.) wees cr op, dat het gezin de cel is van de maat schappij wereldlijk en geestelijk en van al hare onderdeelen. Ook van de parochie. Daarom moeten de organen, die zich met wer ken van liefdadigheid ten opzichte van bet ge- zin bezighouden, ook parochieel georganiseerd worden (zoowel de conferenties van St. Vincen- tius a Paulo als de St Elisabeth's-vereenigin- gen e.t.q.) Daarnaast echter moet er tusschen deze verschillende pavochieele instanties sa menwerking zijn: de afzonderlijk werkende krachten moeten ten slotte tot zekere hoogte weer vereenigd worden om één groote kracht te vormen en één richtlijn te volgen. De rap port.rice stippelt dan ten slotte de lijnen uit voor de vorming der pavochieele, diocesane en nationale verbanden, uitloopand ten leste in eene Internationale Organisatie. In de sectie „Infirmitas(Ziekenzorg) heeft zich vooral de president van de Medische Ver eeniging van St. Lucas, St. Cosmas en St. Da- mianus te Parijs, dr. Octave Pasteau. verdien stelijk gemaakt. Hij bracht twee rapporten uit, beide even belangrijk als belangwekkend. In zijn eerste rapport ging hij na wat het gezin mag verwachten van den dokter, den apotheker do vroedvrouw en de ziekenverpleegster. Eer stens een directe hulp door de belanghebbenden zelf: d9 ouders, de jongens en meisjes en do kleine kinderen. Tweeden? onmiddellijk daar naast de z.g.n. „sociale" geneeskundige hulp voor en tijdens het huwelijk: voorbereiding van het lichaam door bevordering der reinheid en andere geëigende middelen en voorbereiding van geest en hart door moreel hygiëne, even, zoo niet meer, noodzakelijk dan de physieke hygiëne. Na de geboorte dor kinderen kan de katholieke dokter, die het goed meent en het kunnen stemmen. Het geven van een advies vertrouwen weet 1© winnen, ook nog zoo ont- in eenigen vorm kan daarbij behouden blijven. Het tegenwoordige stelsel voor de aanwij zing der paatsvervangers, hetwelk aan het in gewikkelde van het kiesstelsel meewerkt, zou dus evenzeer dienen te vervallen. Vertegenwoordiging van minderheden Tegen het behoud van de mogelijkheid, om ook minderheden, over het geheele land ver spreid, tot haar recht te laten komen, kan la beginsel weinig bezwaar bestaan. De huidige regeling op dit punt heeft echter iu de prac- tijk in meerdere opzichten gefaald. Het denk beeld om voor zoodanige candidaten een stem- cijfer van ten minste den „partij-kiesdeeler" te vorderen, zooals door den rijkskieskring „Tilburg" voorgesteld, verdient naar de mee ning van het Bondsbestmir wel overweging. Kiescomitc's Ten slotte blijft het Limburgsche Bondsbe stmir volharden bij zijn reeds eerder geuite bedenkingen tegen de handhaving der Kies- comitê's. Het moet onjuist worden geacht, dat aan comité's zonder eenige verantwoordelijk heid bevoegdheden worden gegeven, die men ontzegt aan het bestuur der Rijkskieskringor- ganisatie, dat toch juist den plicht moest heb ben om het advies der organisatie zelve te Propageereu en te verdedigen. Aan de liand der daarmede in 1929 opgedane ervaringen 'noet voorts het gevaar niet denkbeeldig wor den geacht, dat hij een volgende verkiezing 'n minder sober en rustig gebruik der desbetref- lende voorschriften zou kunnen worden ge maakt en misbruiken niet uitgesloten zullen blijven. De strijd, die hij een verkiezing door de kiescomité's wordt gevoerd, zal naar alle verwachting bij volgende verkiezingen steeds grooter omvang aannemen. Een dergelijke Strijd om personen, tusschen leden eener zelf de partij in den boezem der eigen organisatie gevoerd, stelt niet alleen het behoud van den goeden geest en de goede verstandhouding on der de leden op een zware proef, maar daaren boven wordt daardoor de waardigheid der par tij te zeer naar beneden gehaaid. Om al deze redenen wordt het noodzakelijk geacht het instituut der kies-comité's eveneens te doen vervallen. DE MISSIONARISSEN VAN HET H. HART 1>E PRELAAT DEK ABDIJ TE BERNE Gistermorgen is, in volheid van jaren, ver grijsd in de dienst des Heeren, afgeleefd en fitoe van den arbeid, overleden de 63e Prelaat r Abdij van Berne, te Heeswijk, het Hoog vaardig Heer van den Berg. De overledene bereikte de leeftijd van 77 Jaren Een halve eeuw in Nederland Begin November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Missionarissen van het H. Hart zich in Nederland vestigden. De vervolging verdreef hen toentertijd uit Frankrijk en het Noviciaat der Fraters werd onder leiding van den welbekenden Pater Charles Plperon naar ons land gedirigeerd, waar liet na eenlg zooken en rondzwerven dooi den toenmaligen Bisschop van 's Hertogenboseh Mgr. Godschalk, gastvrij en liefdevol werd op genomen in zijn landhuis „Gerra" hij het Groot Seminarie Haaren. Een feestelijke herdenking van dit feit ligt niet ln de bedoeling. Te Oegstgeest is Zaterdag op 58-jarigen leef tijd overleden de heer C. Versluys, oud-notaris te Leiden, zaggeiijk veel goeds doen voor de opvoeding der kinderen, die hij ter wereld heeft helpen bren gen. In het tweede rapport van Dr.. Pasteau zet hij doel en werken uiteen van de prachtige Katholieke dokters-vereeniging, waarvan hij president j% Onmiddellijk hieraan aansluitend dient ver meld te worden het rapport van Mademoiselle d'Airoles, presidente van den Katholieken Bond van het Personeel der Gezondheidsdien sten te Parijs. Zij preconiseerde, na op de groot- sche taak der Katholieke ziekenverpleegsters te hebben gewezen, dc stichting van nationale honden te zamen geordend in een internatio nale vereeniging, die in samenwerking met de katholieke artsen buitengewoon nuttig werk zou kunnen verrichten vooral op het terrein der sociale hygiëne, op welk terrein de Katho lieken nog bij andere groepen achterstaan. Met de organisatie van de Katholieke Zieken huizen heeft Pa-ter Michael Fischer O.S.C. (Freiburg i. Br.) zich in een uitvoerig rapport bezig gehouden. In ecu fijn betoog ontwikkelde hij de drie doeleinden van het katholieke zie kenhuis: genezen, onderrichten en de christe lijk© naastenliefde beoefenen. Een reorganisatie-commissie DE TOESTAND BIJ „DINTELOORD" Ingrijpende maatregelen BESPREKING VAN HET RAPrORT- DE VISSER Zaterdag beeft de Ned. Relsvereeniging des middags en des avonds te Utrecht vergaderd, ter bespreking van het rapport der Commissie- de Visser, ingesteld om een onderzoek te doen naar de beteekenis van de geschillen en de moeilijkheden in deze organisatie. De commissie adviseerde o.a.; dat liet geheele bestuur zou aftreden en een nieuwe leiding eventueel reorganisatievoorstellen zou doen. De vergadering vereenigde zich met het eerste gedeelte van het rapport, dat n.l. de ver schillende grieven hesprak. Op de bijeenkomst werd medegedeeld, dat de voorzitter mr. v. d. Flier en de penningmeester de heer Bakker liun mandaat als hoofdbestuurslid ter beschikking hadden gesteld. Na lange en bewogen discussies werd beslo ten, dat het demissionnair bestuur zal aanblij ven tot een vergadering in December en een nieuwe commissie van reorganisatie te benoe men, bestaande uit vijf leden en wel de heeren Snel, Panman, Vlaming, Dijkman en Oltmans. Verder werd besloten het toekomstig hoofdbe stuur uit negen leden te laten bestaan. De ver gadering werd beëindigd met het besluit om de reorganisatie, waarover in bet tweede ge deelte van het rapport sprake is, aan de nieuwe commissie over ts laten. DE NOüRDER,SLUIS TE IJMUIDEN ZOO NOODIG STOPZETTING DEIt F ABE I EKEN Door het bestuur der Cóöp. B. "W. Suiker fabriek en Raffinaderij „Dinteloord" is een circulaire aan de leden dezer coöperatie gericht, waaraan w(i het volgende ontleenen: U zult bekend zün met het feit dat do suiker prijzen en die der pulp laag zijn, maar de gevol gen daarvan in de betalingsmogelijkheid voor de bieten, zullen u wellicht niet zoo duidelijk zijn. Wij meenen u daarvan niet onkundig te mogen laten. Werd in het vroege voorjaar bij een termijn- noteering der suiker van ongeveer 12 nog verbetering verwacht, thans hebben wij niet alleen te constateeren dat die verbetering is uitgebleven, maar dat de notecring nog met onge veer 5 gedaald is. Bovendien is de pulp voor, een behoorlijken prijs zeer moeilijk te verkoopen. Een gevolg van een en ander is dat de uit te koeren bieten- prijs ook buitengewoon laag zal zün, lager dan algemeen wordt vermoed. 1-Iet aanbrengen van bezuinigingen gaat moei lijk. De arbeidsloonen zijn contractueel geregeld, de prijzen van de hulp-grondstoffen nog weinig gedaald. Daaraan is niets te doen. Waar nog wel wat uit te halen is zijn de algemeene on kosten en de salarissen der ambtenaren. Het bestuur besloot daarom afstand te doen van alle vergoedingen behalve reis- en verblijf kosten. Verder zal op een kleine uitzondering na, het wisselend deel van het salaris der ambtenaren (ten onrechte ook wel tantième genoemd) ver vallen en zullen met 1 Januari a.s. de salarissen met 3 0 tot 20 pet. verminderen. Bovendien is op de tramvrachten een korting van ongeveer 20 pet. verkregen, terwijl op de spoorvrachten geen verlagingen konden ver kregen worden. De toch al zoo lage seheeps- vrachten zijn op vele plaatsen ook nog wat ver laagd. Dit alles is echter op den bietenprijs van te weinig invloed, met dergelijke suikerprijzen is de teelt van suikerbieten niet loonend meer. Het binnenkort volgens oud gebruik te ver strekken voorschot zal ook vanzelfsprekend klein zijn. Het bestuur is dan ook overtuigd diligent te moeten zijn ten opzichte der te nemen maat regelen met liet oog op dei toekomst. Mocht de heerschende noodtoestand, die overigens zeer bijdraagt tot liet gezondmaken der suiker industrie over lieel de wereld genomen, niet ver anderen, dan is het bestuur van plan in de algemeene ledenvergadering den stand van zaken uiteen te zetten en zoo noodig het ver lichten of tijdelijk opheffen van den leverings plicht of eventueel het stopzetten der fabrieken voor te stellen. Een comité gevormd ter behartiging van de belangen Naar we vernemen is een comité gevormd ter behartiging van de belangen der Limburg, sche industrie. In het cere-comité hebben zit ting genomen de commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten. Omtrent de redenen, die aanleiding hebben gegeven tot oprichting van dit comité en het doei, dat hiermede beoogd wordt, wordt ons het volgende medegedeeld: De minder gunstige toestand, die In tal van Limburgsche bedrijven heerscht, gaf aanlei ding tot het houden van besprekingen over de vraag of het niet mogelijk was iets te doen teneinde zooveel mogelijk het gevaar eener ernstige inzinking met al de economi sche en sociale gevolgen daarvan af te wenden. Zonder uit het oog te verliezen, dat de toe standen in het gewest mede beheerscht worden door de gevolgen van een malaise, die zich welhaast in de geheele wereld doet gevoelen, werd hij die besprekingen de meening naar voren gebracht, dat zulks geen reden mocht zijn om in dien toestand te berusten en af te zien van pogingen om de gevolgen daarvan af te wenden. Integendeel men houdt zich ervan overtuigd, dat onder de tegenwoordige om standigheden niets onbeproefd moet worden gelaten wat er toe zal kunnen medewerken om de kwijnende industrie in Limburg te hulp te komen. De Limburgsche industrie is er zich dan ook ten volle van bewust, dat zij er niet mede kan volstaan den steun der Re geering in te roepen, doch dat zij ook zelf daden moet stellen. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Minder afzet en arbeidersontslag ZELFVERDEDIGING De jonge man zou bang geworden zijn In verband met het geval van den chauffeur die in zijn woning aan de Weteringschans te Amsterdam zijn stiefvader H. heeft doodge schoten, vernemen wij nog nader: De jonge man woonde met zijn moeder en stiefvader; de beide mannen hadden dikwijls over kleinig heden verschil van meeuing en ook wel lioog- loopeode ruzie. Vrijdagavond tegen 9 .uur was dit weer het geval. De chauffeur heeft nader hand verklaard, dat hij op een gegeven «ogen blik bang werd voor zijn stiefvader, die hem ts lijf wilde en toen een revolver trok, dien bij altijd bij zioh droeg. Eenige schoten heeft hij toen gelost in de richting van H. De ge troffene deed nog eenige passen in de rich ting van de deur en viel toen neer. Een on middellijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie heeft N. in verzekerde bewaring gehouden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Het staat niet vast*of twee of drie schoten gelost zijn. In den eveneens in beslag genomen revolver zaten 5 hulzen, waarvan er 3 ledig waren. Binnenkort doorloopend in gebruik? Naar we vernemen, vordert men met de ver lichting en het aanbrengen der geleide-lickten aan weerszijden van de toeleidingskanalen naar de Noordersluis te IJmuiden zoodanig, dat er groote kans bestaat dat deze sluis over 'n maand indien noodig, doorloopend voor het scheep vaartverkeer kan worden gebezigd. EEN NORMAAL VERSCHIJNSEL IN DEZEN TIJD VAN HET JAAR Naar wij vernemen heeft de te Maassluis ge vestigde fabriek der Vereenigde Touwfabrieken een 60-tal arbeiders moeten ontslaan, in ver band met den verminderden afzet, welke zoo wel het binnen- als het buitenland betreft. Aan dit arbeidersontslag behoeft echter geen •bijzondere beteekenis te worden gehecht, aan gezien het een normaal verschijnsel is, dat voor dezen tijd van het jaar de vraag eenigermate afneemt en tot ontslag van arbeiders wordt overgegaan. In de fabriek te Maassluis maakt het ontslag circa 15 A 20 pet. van het aantal arbeiders uit. Ook in da andere fabrieken der Mij. zijn een klein aantal arbeiders ontslagen, maar in to taal heeft de Mij. toch nog altijd ruim 1000 man in dienst. UIT DE KLEEÜINGINDUSTKIE Te Enschede DRAMA AAN DE GI&NS Een auto met inhoud in beslag genomen SMOKKELAAR DOOR POLITIE GEWOND Naar uit Aken wordt gemeld, wilden politie beambten op den straatweg tusschen Puffeu- dorf en Aldenhoven een smokkelauto aanhou den. De bestuurder, een Hollander, gaf echter geen gehoor aan hun teekens cm te stoppen en trachtte met den wagen te ontkomen. De beambten hebben daarom den vluchteling kogels achterna gezonden, waarvan een hem in den rug trof en zwaar verwondde. De auto reed het veld in cn kwam daar tot stilstand. Hij werd met den inhoud, die uit 700 pond koffie bestond, in beslag ge nomen. EEN STAKING UITGEBROKEN De aangekondigde staking bij de N.V. Tex tielfabriek v.h. Serphos te Enschedé is heden ingegaan, volgens de „Volkskr." Hoewel er j.l. Woensdag onder leiding van den rijksbemiddelaar den heer Van IJsselsteyn tusschen partijen nog een bespreking heeft plaats gehad, weigerde de firma de loonrege ling in te trekken. De staking staat onder leiding van de R.K. Chr. en Nederlandscke bonden in de klee- ding-industrie. Het ten laste gelegde niet bewezen geacht VRIJSPRAAK GEëlSCHT Voor de Amsterdamsclie rechtbank had zich Vrijdag te verantwoorden de 37-jarige Am sterdamsclie politie-agent J. van S., verdacht van mishandeling. Wat de voorgeschiedenis van dit geval be treft, herinneren wij aan het volgende: Een 19-jarige jongen, D. A. K. fietsjongen in dienst van een poelier, reed in den namiddag van den SOsten November met zijn fiets aan den ver keerden kant van den Admiraal de Ruyterweg. Een agent in burger gelastte hem af te stappen. De jongen wilde zijii naam niet opgeven en werd door den agent naar bet bureau ge bracht. De overbrenging zou echter niet hebben plaats gehad zonder handtastelijkheden van dc zijde van den agent.. De agent zou den jongen een hevigen vuistslag hebben toegediend en hem in de lies hebben getrapt. Toen de jongen des middags werd vrijgela ten, voelde hij zich niet wel: des avonds kreeg hij een neusbloeding. Op 3 December werd de huisdokter er bij gehaald, vond den toestand ernstig en de jongen werd opgenomen in het gasthuis aan den Overtoom. Op I December is hij daar overleden. Bovenstaande is de lezing zooals deze oor spronkelijk door de familie is gegeven. Op haar verzoek werd overgegaan tot vervolging van den agent- De agent verklaarde ter zitting geheel on schuldig te -zijn aan mishandeling. Verd. ver telde, dat hij den jongen aanhield op den Adia de Ruyterweg wegens links rijden. Dc jongen was direct brutaal opgetreden en had gewei gerd zijn naam op te geven. Verd. had toen den jongen gesommeerd mede te gaan naar het bureau. K. had toen gezegd, dat hij dan maar naar het bureau gereden moest worden. Verd weigerde dit, zette de fiets van den jongen te gen den muur cn wilde K. naar het bureau brengen. De jongen, aldus verd., verzette zich hevig. Tenslotte kwam een collega ter plaatse en samen brachten zij hem naar het bureau. Ook daar wilde hij zijn naam niet opgeven, tenslotte echter had hij gezegd wie hij was. Nadat verscheidene getuigen waren gehoord was het woord aan den Officier van Justitie mr. van Dullemen. Deze wees er op, dat de dood van den jongen zéér zeker niet in verband staat met het gebeurde op den Adm. de Ruyterweg Dit is voldoende uit de sectie en de verklarin gen der doctoren gebleken. Wat de eenvoudige mishandeling betreft, zijn bezwarende verklaringen tegen verd. afgelegd doch op de zitting 'is van het bezwarend mate riaal niet veel overgebleven. Van den trap in de liezen blijft niets over, ook de stomp staat niet vast. Slechts een tweetal betrouwbare ge tuigen verklaart, dat inderdaad een stómp'is toegebracht. Doch gaat men ook deze verkla ringen analyseeren, het staat niet vast of het een hardhandige greep of een stomp was. Hard handigheid was in dit geval gerechtvaardigd De jongen trad onhebbelijk op. Spr. achtte de ten laste gelegde feiten niet wettig en overtuigend bewezen en eischte vrij spraak van verdachte. Mr. Dr. de Vrieze, verd.'s verdediger sloot zich daarbij aan. Uitspraak 17 October a.s. PASTOOR A. M. BOER f In den ouderdom van 71 jaren is in het St Antonius Ziekenhuis- te Sneek na een kort stondige ziekte overleden de Zeeree! w. Heer A. M. Boer, pastoor van Oosterend ^Roodhuis) in Friesland. GENERAAL-MAJOOR J. MIJSBERG Op 65-jarigen leeftijd is Zaterdag te 's Gra- venhage overleden de gepens. generaal-majoor der Infanterie de heer J. H. A, Mijsberg. BERNARD N1BBELKE t Te Zorgvliet in Drenthe overleed vrij plot seling, doch nog met volle kennis van de H. II Sacramenten der Stervenden voorzien, een dei- weinige overgebleven oprichters van dén Bond der anti-sociaal-democratiselie vereeniging van spoorwegpersoneel „Recht en Plicht", de hoofdconducteur S. S. Bernard Nibbelke. YVETTE GUILBERT Onder de auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos zal de bekende Fransche clian sonnière Yvette Guilbert na een jarenlange af wezigheid, deze maand wederom naar Holland komen voor 2 concerten. In de afgeloopen week ontvingen wij ten bate van het Nederlandsch Priestercollege Pius XI", onder patronaat van den Heiligen WiUibrordus, te Rome, de navolgende giften: V. te S. voor hare geestelijke en tijdelijke belangen 2.50 Mevr. L., Rotterdam 10. J., Den Haag 10.-— Totaal 22.50 LEEUWARDEN Reel. 3002 MVSDG 11 Saldo winst 1929-1930 f 87.005 (v.j. 205.936), 6 (6.4) pet. dividend op pref. aandeelen, geen dividend op de gewone aandeelen EEN SAMENWERKING, DIE VAN BELANG KAN ZIJN Aan het verslag over het boekjaar 192-91930 der N. V. M. Twijnstra's OlieEabrieken is het volgende ontleend Het ia wel zeer teleurstellend, -dat de finaneieele resultaten d'it jaar ongunstig zijn ge weest, waardoor voor de eerste maal voor de betaling van het preferente dividend een beroep op de reserve moest worden gedaan. Besloten is van de reserve een bedrag van f 150.000 naar de winst- en verliesrekening over te boeken en vervolgens f 75.000 voor afschrij vingen te bestemmen. Aan de preferente aandeelen komt vervolgens een dividend van 6 pet. (v. j. 6.4 pet.), waarna een bedrag van 5.217 op nieuwe rekening kan worden overgebracht. Wij moeten nog melding maken van een over eenkomst, welke door ons werd aangegaan met het Unilever-concern, waarbij een nauwe samen- rerking werd verkregen met deze wereldonder neming, welke ook op het gebied der elie-indus- trie zulk een belangrijke plaats inneemt. Wij achten deze samenwerking voor de positie van onze vennootschap van zeer groot belang Behalve door enkele uitbreidingen en verbe teringen aan beide fabrieken, is de post fabrie ken gestegen door den bouw van een zeepfabriek op ons terrein te Maarssen, waarmede wij voorloopig op bescheiden schaal bedoelden de zeepfabricage ter hand te nemen. De fabriek kwam eerst tegen het einde van het verslagjaar ten deele in bedrijf. De winst- en verliesrekening staat Debet voor: algemeene onkosten 180.254 (108.831); interest 43.496 (18.326); afschrijving f 75.000 (231.373); saldo f 87.005 (205.936)en Credit voor: saldo vorige rekening 10.123 (16.230); exploitatierekening f 225.629 (724.077); overboe king van reserve f 15-0.000 ZIEKTEWET EN PROYTS1EREIZIGERS. Als men voor meer dan één firma werkt Sommige bedrijfsvereeuigingen en radon an Arbeid staan op het standpunt dat provisie- reizigers niet tot de verplicht-verzekerden he- hooren. De Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft zich nog eens vergewist van het standpunt van het Departement van Arbeid. Ten Departcme-nte verzekerde men nu, dat een reiziger, die op provisie werkt voor een firma, zonder eenigen twijfel tot de verplicht verzekerden behoort.. Twijfel komt eerst, wan neer de reiziger voor meer dan een firma werkt. NOORD HOLL. MARGARINEFABR1EK TE ZAANDIJK Opgericht met een kapitaal van 500.000 Volgens bijvoegsel tot. de Nederl. Stscrt no. 92 Is opgericht de N.V. Noord Ilollandsche Mar. tarinefabrlek, te Zaandijk C. A. Honing to Over- reen. Het doel der vennootschap is het fabrlceercn an cn de handel in margarine, andere spi.is- ,-etten en aanverwante artikelen en verder in het algemeen het verrichten van alles, wat daar mede in den meest uitgebreiden zin verbandt houdt, daaronder begrepen de deelneming in an dere zaken en ondernemingen met soortgelijk of aanverwant doel. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 500.000, verdeeld in 100 aandeelen van 1000 behoorende tot de serie A, en 400 aandeelen behoorende b(j de serie B, van welke eerstgenoem de aandeelen 100 zijn geplaatst cn volgestort in contanten. De niet geplaatste aandeelen in het maatschappelijk kapitaal worden niet anders uitgegeven dan tegen volstorting. De directeuren worden benoemd voor onbe- paalden tijd. R. K. BOND VAN WONINGBOUWVEREEN. IN HET BISDOM HAARLEM. Aan het verslag van de werkzaamheden over 1929 van den R. K. Boud van Woningbomvver- eenigingen in het Bisdom Haarlem is het vol gende ontleend: Een actie ondernomen om het aantal leden te vermeerderen had wel ten gevolge, dat wij nader in contact kwamen met eenige niet aan gesloten vereenigingen waarmede verder correspondentie werd gevoerd, doch het bracht tot op het einde van 1929 geen nieuwe leden. Het aantal dor aangesloten YVoningbouwver- eenigingen bleef dan ook op 23 staan. Deze vereenigingen hadden in 1929 gezamen lijk 4016 woningen in exploitatie. Dit aantal bedroeg het vorig jaar 3956. In de Federatie van R. K. Dioc. Wouing- bouwcentrales is de bond vertegenwoordigd door den secretaris, den heer Ant. J. M. Angeuent. Door deze Federatie zijn pogingen aangewend om alle R. K. AYoningbouwvereeni- gingen in Nederland tot baar bemoeiingssfeer te betrekken. Bovendien hield deze Federatie besprekingen om het Documentatie-bureau van het R. K. Werkliedenverbond voor de toe komst ook dienstbaar te maken aan de volks huisvesting. Een en ander had een bevredigend resultaat. De Bond bleef aangesloten bij het Neder landsch Instituut -voor Volkshuisvesting. AAN DF. GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 2-jarig knaapje van den arbeid" der Meulen te Opeinde, da', een kuip met kokend water

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5