DE LORD PROTECTOR VAN DUiTSCHE FASCISME ■irnn oE L, ■kl:' '1 dij W MAANDAG 6 OCTOBER 1930 als WIJ de macht hebben. fÊmmm sur:! W -m LONDENSCHE AANTEEKENÏNGEN PRACHTIGE RESULTATEN DER KATH. PERS IN BEIEREN OPENING DER EXPOSITIE VAN GESCHENKEN VOOR DEN PAUS EEN GEDENKTEEKEN VOOR CLEMENT ADER DE DOL-ONZINNIGE ROTHERMERE fil Een interview met Hitier y ragen, de niet met ja of neen te beantwoorden zijn °0t0ber (N' T" A->- De „Times" Ieh£ bede°morsatl es-i interview met tien w ?r UItsche nationaal-socialisten, Hit- dat haar correspondent te Berlijn met hem hoeft gehad. een eventueels nationaal-so- ciaiiatische minister van buitenlandsche zaken s verwerping van liet verdrag van Versailles zou eischeu, antwoordde Hitier, dat deze vraag met eenvoudig met „ja" of „neen" te beant- woorden is. Ken beslissende factor van onze buitenland- sclie politiek is u;et wat wij zouclen willen, och wat wij kunnen doen. Evenals het ec-n oneerlijke handeling is van een koopman, als hij zijn handteekening plaatst een wissel, waarvan hij tevoren weet, dat i-ti ZO toch niet kan honoreeren, zoo is het ook oneerlijk als een staatsman, namens zijn land, een overeenkomst cnderteelcent, die zijn land onmogelijk zal kunnen vervullen. U kunt er van overtuigd zijn, aldus Hitier tot den correspondent, dat wij niets op ons zullen nemen, dat we niet zullen kunnen uit voeren. Ten aanzien van zijn verklaring op het hoog verradersproces te Leipzig, dat er wel slacht offers zullen vallen, zeide Hitier, dat, toen hij in de vreeselijke jaren van 1914 tot 1918 met zijn wapenbroeders in de loopgraven lag, zij er van overtuigd waren, dat op een afstand van 50 yard, in de Britsche loopgraven eerlijke menschen lagen. Toch was het onze plicht, dio jonge mannen te doodon. Als wij gedwongen werden, zoo te handelen tegenover eerlijke mannen, wat moet onze hou. ding dan zijn tegenover mannen, die verant woordelijk zijn voor de vernietiging van ons vaderland Hoe zou de houding van de Engel. Bche patriotten zijn tegen de leden van eigen natie, indien deze gepoogd hadden, het land te vernietigen Wij wenschen echter geen bloedige revolutie en elke daad zal op een strikt wettelijke wijze ten uitvoer worden gebracht. Wij zullen be ginnen met den rijksdag te veroveren en bij do eerstvolgende verkiezingen zullen wij de sterkste partij zijn. Als wij de politieke macht in handen hebben sullen wij met alle wettige middelen bevorde ren, dat de laatste sporen van vervraenuliii-- tusschen Engeland en Duitschland verdwijnen* PAUSELIJKE DELEGATEN NAAR KRONINGSFEESTEN Men meldt ons uit Rome d.d. 2 dezer- Naar uit betrouwbare bron gemeid wordt zal de H. Stoel officieel vertegenwoordigd ziin zoowel bij de kroningsplechtigheid van koning Carol van Roemenie alsook bij die van Ras Tafari, koning van Ethiopië. Onlangs overhandigde de nieuwe gezant van Roemenië namens den nieuwen koning zön geloofsbrieven aan dsn H. Vader. De „Corrispondenza" meent te weten, dat hij de kroningsplechtigheid te Boekarest de pau selijke nuntius aldaar den H. Vader zal verte genwoordigen. Hiervoor zou hij echter nog bizondere geloofsbrieven ontvangen, tiu a? Ethi°Plë betreft, zooals bekend is, zijn .realties tu.sseheu dit land en den H. Stoei van zeer vriendschappolijken aard, ofschoon de H. Stoel daar geen bizonderen diplomntieken Vertegenwoordiger bezit. Men zal zicb nog wel herinneren, met welk eon eerbied de pauselijke delegatie daar in den herfst van het vorig jaar ontvangen werd. De .secretaris der Propaganda Fide, Mgr. Mar- cbetti-Selveggiani, die thans kardinaal is, stond aan het hoofd van deze delegatie en overhan digde toenmaals aan de keizerlijke familie de geschenken van den H. Vader en bracht haar de wenschen van Zijne Heiligheid over. Als vertegenwoordiger van Z. II. den Paus zal de pauselijke delegaat iu Egypte, Arable, Erythrea en Abessinië, Mgr. Valeri, de kronings plechtigheden te Adis Abbeba bijwonen. AMERIKAANSCHE VLIEGER SALARISSEN afdeeling- voor luchtvaart van het Ameri- aansche Handelsdepartement heeft kort geleden n onderzoek Jnge£teld naar de salarissen die v?,1,egtulsbe8tu urders óer verschillende Ameri. ansche luchtvaartmaatschappijen verdienen, aaruit bleek, dat het doorsnee-salaris van een r?e®rsvdeger gedurende het jaar 1 Juli 19^9 «0 Juni 1930 slechts 1SS dollar per maand be joeg. Hierbij kwamen dan nog de vlieggelden gen« de kilometerbasis die gemiddeld 5 Ameri- «aansche centen per mijl voor de dagvluchten v? Amerik. centen per mijl voor do nacht luchten bedragen, zoodat de gemiddelde tctaal- verdiensten yan een vlieger 550 dollar per maand vv^tn' ^~>e tn°nteurs, behoorende tot het niet ^negende personeel, verdienden gemiddeld 157 «mlar per maand. Het hoogste inkomen verdient een nachtvlieger der Boeing luchtvaartmaat schappij met s3o (joUar. Sedert de grooto beurs krach echte en door den achteruitgang cler algem<?ene welvaart, zijn in den loop van dit f-*1' bU verschillende luchtvaartondernemingen c salarissen der vliegers met 25 pet. verlaagd. toen bedenkt dat in Amerika de levens- undanrd zooveel hooger is dan in ons land, a;u* u0 verkeersvliegers volgens do huidige cgeling- van 6000 tot 12.500 per Jaar ver- ïïen' dan Amcrikaanscho vliegers er a heel wat slechter aan toe dan hun Holland- kcha collega's. -v V.& 'm :V ZsSf< TOEN DE BRANDWEER STAAKTEzorgden de priesterstudenten van liet Salvator-college bij Watford zelf voor hun eigen beveiliging; de recreatie werd benut voor 'n oefening. EEN WOORDJE MET DE SPOORWEG- MAATSCHAPPIJEN öf premier VAN CANADA: BENNETT 808pril: niet Macdonald vóór de Londcn- sché Imperium-conferentie (Van onzen correspondent.) Londen, 25 September 1930 Onlangs merkte een schrijver iu een der dag bladen op, dat in den harden en niet zeer ge lukkigen strijd, dien de spoorwegen hebben te voeren tegen de motor-coaches, laatstgenoem den alle sympathie vau het publiek schijnen te genieten. Vergeten wij, ondankbaren, wat wij den spoorwegen verschuldigd zijn? Aanbidden wij, deloyaal, de opgaande zon? Enzoovoorts. Het is waar. De spoorwegmaatschappijen hebben alleen nog maar de sympathie van haar benarde aandeelhouders. I-IaUden zij ook die van het publiek verwacht? Van welk een gebrek aan zelfkennis zouden zij dan blük ge geven hebben! Honderd jaren lang hebben wü. onze ou ders, grootouders en overgrootouders, ons dooi de spoorwegen laten tiranniseeren. Honderd ja ren lang hebben wij ons op de grofste wijze laten beschimpen. Honderd jaren lang hebben de spoorwegen met ons gedaan wat zij wilden, en hebben wij ons moeten onderwerpen omdat zij het monopolie van het verkeer te land be zaten. En don zouden wij niet juichen o/er de veroveringen, welke de motor-diligence,, de be leefde; Inschikkelijke, dienstvaardigs motor diligence maakt? Spoorwegmaatschappijen van het Vasteland! Let op hetgeen er in Engeland gebeurd. Hetzelf de zal u overkomen, wanneer de wegen vol doende verbeterd zijn om de exploitatie van een dicht diligence-net mogelijk te maken. Het publiek, met uitzondering van de aandeelhou ders, zaj met yrjejjgtfa eu leedvermaak getuig?, zijn van een nertea-laag. Honderd jaren lang hebben wü alles geslikt, omdat wij moesten. Wij hebben ons la-ten beambtenaren door con troleurs, hoofdconducteurs, conducteurs, kaart les-knippers. Wij hebben ons alles en nog wat laten verbieden. Wij hebben ons la-ten regle- mentesren. Wü hebben ons laten afsnauwen. Wij, de klanten, van wier gunst en geld de commissarissen, de directeuren, de aandeelhou ders, het personeel afhankelijk waren, zijn be handeld geworden als kwajongens. Als erger dan dat: als verdachten, als mogelijke boeven, als waarschijnlijke bedriegers en oplichters Een groot winkelier, die op het denkbeeld gekomen was zijn klanten het twintigste deel aan te doen van den smaad, dien wij van de spoorwegmaatschappijen moeten verduren, zou ia. een maand over den kop gaan. De spoorwegmaatschappijen beginnen nu, na honderd jaar, over den kop te gaan. Ze ver dienen het. Een eeuw van Intimidatie begint z'.eh te wreken. Denkt gij niet mijnheer de President-Com- n'i»saris of Directeur-Generaal, dat wij hon- c!erd jaar lang gevoeld hebben dat wij bet als c'en gunst moesten beschouwen wanneer gjj ons tegen betaling van duur, en altüd duurder wordend geld in uw gevangenisachtige wagens vervoeren wild et van Louden naar Birmingham van Rotterdam naar Haarlem? Denkt gij biet dat wij al de onbeschoftheden van uw waarschuwingsborden en -plakkaten slechts morrend en door nood gedwongen geduld heb ben? Welk recht hebt gij, die een spoorweg maatschappij slecht bestuurt, mij, die een van he grootste wijsgeeren van dit land hen, aan manen „niet te spuwen"? Hoe kon het in u, mijn plaatsen-leverancier, opkomen te veron derstellen dat ik, uw klant, uw cliënt, uw be gunstiger, ja uw broodheer, een vlegel zou -Ün, die aan een noodrem gaat trekken wan- ueer niet minstens zijn cel ik bedoel zijn coupé in brand staat? Hoe durft gij mij, zonder wlen gij niet leven kunt, te bedreigen mot boeten van 5 of zooveel gulden voor dit en voor dat? Nu de diligences er zün, durf ik het u in het gezicht slingeren: Ik, en al uw klanten, heb ben uw -treinen, uw stations, uw loketten, uw wachtkamers, uw verbodsplakkateu, uw con trole-hekjes altüd gehaat. Wij hebben uw on- baaoldigde-rijksveldw\ach'torsmanierem altijd ge haat. Als rechtschapen menschen liaten wij het kwaad, maar driewerf haten wü het noodza kelijk kwaad. Honderd jaren lang zijt gij een noodzakelijk Waad geweest. Hondei-d jaren lang hebben wij ons laten be- onderofflcieren door uw geuniformde liandlan- 'gers, van wie zelfs de vriendelijksten in hun ■vriendelijkheid arrogant waren. Honderd jaren lang hebben wij ons portieren voo-r onze neus laten dichtsmakken. Honderd jaren lang hebben wij op een route "van vijftig kilometers ons kaartje vijfmaal uit onze vestzak opgediept om het aan een onge- 1-oovlg, vijandig-gezind beambte te vertonnen. Honderd jaren lang hebban wü ons iaten verdenken in do tweede klasse thuis te liooron. wanneer wij eerste zaten, In de derde wanneer wij tweede reisden en in den goederenwagen wanneer wij ons met uw afschuwelüko derdo klasse moesten behelpen. Ge krijgt uw trekken thuis. Misschien :s het nog niet te laat om u te beteren. Wordt beleefd ■tegen uw klanten. Behandelt lien als wat ze zijn; uw begunstigers. Gedraagt u jegens hen zooals uw kruidenier, uw sigarenhandelaar zich jegens u gedraagt. Denkt er aan dat gij niets anders zijt dan onze leverancier. En dat wij, r.u de diligences er zijn, desnoods buiten u kunnen ln-dlen gij niet leert u fatsoenlijk te gedragen. Ook wat bibliotheken en volks universiteiten betreft Kipa meldt uit München: De Beierscho Katholieke persv-ereeniging hield dezer dagen in Ingolstadt haar vier-en- twintigste algemeen e vergadering. Er is werkelijk geen tweede katholieke perso-rgauisatie, die zich zoo kranig door alle moeilijkheden heeft heengeworsteld en alle hindernissen te boven is gekomen als deze, Dit succes is to danken aan het feit, dat de Katholieke pers hier niet alleen het oouran- tenwezen, maar ook de volks- en jeugcl-biblio- theken en de volksuniversiteiten in zich vor- eenlgt. Dit alles is in éóu organisatie veree- nisvd. De inkomsten dezer organisatie bedroegen 276.641.71 mark. De bibliotheken brachten 221.871 mark op. De voorzitter, prelaat dr. Müller uit Mün chen, deelde in zijn verslag mede, dat het aan tal jeugd- en volksbibliotheken reeds 964 be draagt. Al deze bibliotheken beantwoorden aan de modernste elachen. In liet afgeloopen boek jaar hebben zij S00.000 boeken bijgekocht en 1.189.363 boeken uitgeleend. Bovendien beeft deze persvereenlging vijf openbare leeszalen en twee-en-veertig lees kringen. Tot nog toe heeft de vereeniging 3.300.000 goudmark besteed voor den aankoop van nieuwe boeken en 23.300.000 afzonderlijke boeken uitgeleend, Verder heeft de Bsiersche persvereenlging aandeelen in tien Bsiersche uitgeverijen, door middel waarvan zij vier en twintig bladen uit geeft. Zeven drukkerijen met acht bladen zijn haar eigendom. Do Belsrsche bladen waren zonder deze pérs vereeniging voor de Katholieke zaak ver loren gegaan. In Milnohen geeft zij de Bayer Isobar Ku- rier", liet „Neme Münchener Tageblatt" en de „Müncliener Kath. Kirclienzeltung" met vier nevenbladen uit. Aan het slot van zijn rede raakte prelaat dr. Miiller ook de kwestie aan, die op het internationaal congres der Katholieke pers te Brussel behandeld werd: de organisatie van een Katholiek persbureau. Hij verklaarde ronduit: wij moeten op het- gjea reeds bestaat vertier bouwen, zonder Iets nieuws te stichten. Misschien zou het agent schap Petrus Cla.ver, zoo zeide hij, kunnen beginnen met niet ieder artikel tot een bedel brief te maken; missohien zou het agentschap Fides niet louter over stichting of verdeeling van vicariaten in China en Afrika berichten kunnen sturen (dit verwijt is, volgens onze ervaring, ongegrond Red. „Msb.") maar ook eens een waardevolle mededeeling kunnen doen over de gebeurtenissen uit bet gewone leven, over land en volk enz. Ten voordeele der missie Men meldt ons uit Rome d.d. 2 dezer; Zaterdag 4 October, zal 's middags de ten toonstelling van missiegeschenken door den H. Vader worden geopend. Zü omvat alle geschenken, die den H. Vader bij gelegenheid van Zijn gouden jubilé door Italiaansehe industrieelen en kooplieden ten gunste der missiën werden aangeboden. Senator Carazzoni, de voorzitter van het comité, dat met de inzameling belast was, zal den II. Vader toespreken. De tentoonstelling is ondergebracht in een groot paviljoen, dat in verschillende zalen is ingedeeld. In de eerste zaal is het groote schilderstuk van Mazióni opgesteld, dat de Franciscaansche martelaren uit Japan voorstelt. Verder bevat deze zaal fotografieën, teekeningen en reproduc ties van allerlei aard, die een idee geven van de uitgestrektheid en den omvang der Katho lieke missiën. In een gang, die deze zaal met de groote zaal verbindt, staan een aantal land bouwmachines opgesteld, zooals die in de mis sie gebruikt worden. In de groote zaal staat in het midden een groote troon voor den II. Vader; rechts daar van staan de geschenken, die door de provincie Latirem geschonken werden; aan den linker kant die van Lombardije. In andere deelen van de zaal staan de ge. schenken van de provincies Toscane, Ligurië, tjmbrië, Venetië, Campanlè, de Marken, Cicilië en Sardinië. Een groot aantal firma's uit Rome hebben eveneens haar bijdragen hierheen gezonden, o.a. de pauselijke kof fotograaf Felici, de meeste zaken in religieuze artikelen en winkels in huishoudelijke artikelen. De door de verschil lende Italiaansehe banken geschonken bedra gen werden besteed, om een groote partij stof fen aan te koopen voor de missiën. Ook staan er huisraad en ameublementen uit gestald, verder automobielen, motorfietsen, een kleine vrachtauto, schoolbanken en draagbare altaren. De Italiaansehe spoorwegen hebben dit alles gratis voor de missiën naar Rome vervoerd. Zoolang als de tentoonstelling duurt, verleenen zij bovendien aan alle bezoekers, uit wat voor gedeelte van Italië zij ook komen, een reductie van 30 pet. op de spoorwegbiljetten. Nog geen licht in de duisternis Te Murct in Zuid-Frankrük Is met groote feestelpkheld door den Franschen minister voor luchtvaart een monument onthuld ter gedachte nis aan den Franschen luchtvaart-pionier Clé ment Ader (18411925). Sommige Fransche bladen hebben bü gelegen heid der Ader-feesten een foto gepubliceerd voorstellende, een van Ader's vluchten ten over staan van een militaire commissie. Evenmin als deze foto die een truquage is, want nimmer is van Ader's proefnemingen een fotografische opname g-emaakt hebben ook de bü de fees- telükheden gehouden toespraken eenig licht in de duisternis gebracht, welke Ader's vliegproe- ven nog steeds omgeeft. In 't geheel ondernam Ader met de door hem gebouwde door een lich ten stoommotor gedreven vliegmachine 4 proe ven De eerste proef werd in het geheim uitge voerd op 9 October 1890 in een park te Gretz- Armainvilliers. Bü deze gelegenheid zou Ader een afstand hebben doorvlogen van 50 M. Uit een 20 jaren later ingesteld onderzoek bleek, dut volgens de vage herinneringen van een In het geheim spiedend ooggetuige, een tuinman, het toestel 10 centimeter hoog was opgewipt, terwijl een ander sprak van een vlucht van 50 centime ter hoogte over een afstand van een paar meter. Verder voerde Ader een tweede poging uit in September 1891 in het kamp van Satory. Hij zou toen een afstand zijn doorvlogen van 100 M., waarvan echter nooit eenig bewijs is geleverd. Dan ondernam Ader, die verder o-nder groote geheimhouding, met staatsmiddelen, aan den bouw van zijn vliegtuig werkte, een startproef over een cirkelbaan op 12 October 1S97, ook nu weer in het kamp van Satory. Volgens het otfi- cieele rapport der aanwezige legercommlssie legde Ader de baan rollend af met een snelheid van ten hoogste 24 K.M. por uur. De geschied- vervalsching van den lateren tüd vertelt echter, „dat Ader op 12 October 1897 een afstand door vloog van 1500 meter." Bü de laatste proef, die twee dagen later werd genomen, bezweken de wielen en werd het vliegtuig, dat willicht in staat ware geweest te vliegen wanneer gestart was tegen den wind in inplaats van met den wind in den rug, grondig vernield. Op dien dag van 14 October 1897 legde het vliegtuig al taxiënd een afstand af van 300 meter. Ofschoon uit het eerst jaren later publiek gemaakt rap port der toen aanwezige militaire ooggetuigen duidelük kwam vast te staan, dat Ader ook op 14 October 1897 niet had gevlogen, werd door chauvinistische geschiedschrijvers in Frankrtfk ook van deze proefneming verteld, dat een vlucht van 300 meter lengte was uitgevoerd. KORTE BERICHTEN Als gevolg van het ernstige vliegongeluk bü Chartres, heeft het Fransche Luchtvaart Mi nisterie niet alleen aan het leger doch ook aan de luchtvaart-maatschappijen het gebruik van de met Jupiter motoren uitgeruste Fai-man „Go- liafch"-vlie.gtuigen verboden. Een bepaalde maat schappij bezit 40 van deze motoren, die ze nu wegens het verbod niet kan gebruiken. Gebleken is, dat da Jupiter motoren een te groot vermogen ontwikkelen voor de hetrekkelük zwakke „Go liath" vliegtuigen. Volgens de „Intransigeant" zullen ook do „Goliath" vliegtuigen, welke met andere motoren zün uitgerust, binnen een half jaar vervangen moeten worden. Dat de veiligheid in de Fransche luchtvaart ook sedert het instel len van een Luchtvaart Ministerie nog alles te wenschen overlaat, moge hieruit blijken, dat tusschen 15 Juni en 31 Augustus, dus in 'IV, maand tü'ds bü den krügsvliegdlenst 37 vlieg ongelukken gebeurden, waarbU 26 menschen het leven verloren en 27 werden gewond. In Amerika is een wettelüke bepaling gemaakt volgens welke personen die parachutesprongen uitvoeren voor demonstratie- of oefendoeleinden, alsmede voor het beproeven van valschermen, verplicht zün ook een hulpparachute te dragen. Deze hulpparachutes hebben bij geopend val scherm een doorsnee van slechts 6, 7 meter, welke geringe diameter een zeer harde landing meebrengt, maar toch nog voldoende veiligheid biedt voor het leven van den vlieger. Da Regeering van Perzië heeft aan verschil lende landen een uitnoodiging gericht om begin October vliegtuigen naar Perzië te zenden in verband met de plannen tot het plaatsen van een belangrüke bestelling op vliegmateriaal ten behoeve van den Perzischen militairen vlieg- dienst. De Britsche Royal Air Force in Irak zal vier verschillende typen vliegtuigen sturen. Ver wacht wordt, dat ook Italië en Frankrük toe stellen zullen zenden. „Als je geweten even zwart is als je baard, is het leelijk met Je gesteld „Naar den baard te oordeelen, hebt u dan heelemaal geen geweten ZIJN SOLIDARITEIT MET AN DEK, DICTATORS Van onzen correspondent I Londen 2 October 1930 Het kan gevaarlijk zijn zekere personen op te nemen in een regeering. Het kan nog veel gevaarlijker zijn zekere personen niet op te nemen in een regeéring. Lloyd George maakte tijdens den oorlog lord Rothermere, die toen voornamelijk da jongere broeder van lord Nortbcliffe was. mi nister van luchtvaart, en tcau bleek afdoend dat deze lord niet begaafd genoeg waa om iu 'het verband van een ministerie ooit eenig ge vaar op te leveren. Lloyd George's conserva tieve opvolgers, Bouar Law en Baldwin, pas seerden daarentegen lord Rather mere, daar zij over genoeg menschen met een te kort aan begaafcUieitl beschikken om twee of drie ka binetten tegelijk te vormen. Deze veronacht zaming van den lord, vooral nadat deze da kranten van zijn broer, met uitzondering van diens bijblad, de „Times", geerfd had, zou de oorzaak worden van veel jammer. Men vraagt zich af: waartoe bestaan anders ministerieels posten zooals het kans-elierschap van het her togdom Lancaster en het prior ssal-iordse-hap dan om ze te geven aan mannen als lord Rothermere? Eenmaal buiten de kabinetten en buiten den conservatieven raad van ouden gesloten, kon lord Rothermere niet nalaten zich te wreken. De domste straatjongen kan den knapsten pro fessor een steen naar hst hoofd gooien, eu steenen goolon is zoowat de voornaamste lief hebberij van lord Rothermere geweest. Hier mee wil ik natuurlijk niet insinueer-mi dat mr. Baldwin een knap professor ls. Viscount Rotlhermere's bladen beschikken naar schatting over meer dan drie millioen lezers, voor het meerendeel gerecruteerd uit die lagen der maatschappij 'die nog steeds niet bekomen zijn van hun verbazing over de uit vinding dei' boekdrukkunst door de Ghineezen, Gutenberg en L. J. Coster. Beschikte hij niet over die bladen en die lezers, dan zou het vol strekt niet gevaarlijk zijn, indien verzuimd ge worden was hem permanent in het kabinet, van welke kleur dan ook, onder te brengen met den persoonlijken rang van doorluchtige hoog heid; er zon niet één blad geweest zijn dat zijn artikelen opgenomen had. Hij liad kunnen zeg gen wat bij wilde, niemand zou er naar geluis terd hebben. Nu luisteren drie millioen Enge.1- scnen ernaar, en bovendien nog een paar mil lioen menschen in bet buitenland, ofschoon men daar schijnt te gaa.u inzien, dat liet ver nuft van een dagMadeigenaar omgekeerd even redig kan zijn aan de oplage zijner kranten. De „Frankforter Zei-bunig" althans heeft, naar aanleiding van zijn Hitleriaansche eulogle, lord Rothermere'* aan het* Dü'itsche 'publiek voorgesteld als een. der grootste dagblad- eigenaars en een der kleinste journalisten van onzen tijd. Prineipieele aanbidding van dictators is meestal een bewijs van karakterzwaklisld en zelfoverschatting, benevens van verstandelijke onrijpheid. Was dit niet zoo, dan zou ik niet weten waarom lord Rothermere zoo dol ls op Mussolini en op Hitier. Lang geleden legde een groot Hransoh volksblad zijn lezers de vraag voor: Wie ls de grootste F ranse U-man der laat- sne honderd jaren? Tienduizenden brachten hun stom uit. De meeste stommen kreeg niet Napoleon, die eerst op de zevende plaats kwam, maar Pasiteur. Ik heb dit steeds beschouwd als een doorslaand bewijs van de cultureele rijp- neid van het Fransche volk. Een halfwassen volk zou heel zeker Napoleon op de eerste plaats, Gambetta op de tweede plaats en Pas teur in het geheel niet genoemd hebben. Van dat halfwassen intellect is lord Rother mere een typisoh vertegenwoordiger. Dictators streelen zijn kinderlijke fantasie, op dezelfde manier als zeeroovers en Indianen hoofdman nen de kinderlijke fantasie bekoren. Boven dien voelt hij zich solidair met dictators. Hij is er immers zelf een. Hij is lieer en meester over zijn kranten, over de menschen, die zijn kranten volschrijven en over de drie millioen menschen, die er 's Zondags hun picnic in pakken. De koning heeft geen dienaren, zoo onderworpen als een krantenkoning ze heeft. De dienaren des konings mogen trouwer zijn; ze zijn niet zoo onderworpen. Da koning ls overal in het land en in het rijk de eerste, maar zelfs in zijn paleis is hij geen dictator. Een krantenkoning is dictator in zijn kranten- paleizen. Het kost hem maar enkele woorden, en een min of meer goed betaald employé, die •in zijn jongen tijd gehoopt had eenmaal jour nalist te zullen worden, geeft in drukletters een stuk van Zevenburgen aan Hongarije, ver breekt de diplomatieke betrekkingen met Mos kou, bouwt een nieuw Britsoh eskader, sluit een militair bondgenootschap met Frankrijk, draagt lord Bea verb rook de vorming va-n een kabinet o-p. Lord Rothermere en dit heeft hij met zeer veel krantan-eigenare.il gemeen leeft in de onn-oozele illusie dat datgene, wat hij in zijn blad laat afdrukken, ook werkelijk gebeurt. Hij ziet do wereld gelijk zij in zijn kranten is. En die imaginaire wereld van drukinkt is alleen geschapen onder zijn dictaat. Bijgeivolg denkt hij dat een land maar een dictator behoeft te hebben, om als land even voortreffelijk te wor den als de „Daily Mail" als krant is. Nu zijn er, behalve de drie millioen Engel- schen, die zijn kranten wèl lezen, nog zeven-en- dertig millioen, die ze niet lezen, en hierin schuilt het geheim van zijn betrekkelijke on- sohadelijkheid. Althans in het binnenland. Die zeven-en-dertig millioen zien lord Rothermere, die eigenlijk geen Engetschman, maar een Ier, en eigenlijk ook geen Ier is, op z'n best als een natlonalen komiek. Zakelijk gesproken: zijn buitensporigheid, zijn gebrek aan inzicht ln den volksgeest, zijn intellectueele en vaak ook zijn moreele onbetrouwbaarheid hebben zijn bladen in relatieven zin hard achteruit doen gaan. Men lust zijn zotternijen niet. 't Is heel iets anders cm voor een goed salaris lederen dag een kolom hoogdravenden onzin te moeten schrijven, dan zonder eenige betaling dien onzin iederen dag te moeten lezen. In de trams, in de ondergrondsche treinen, In de omnibussen heeft de eens almachtige „Daily Mail" do heerschappij verloren, sinds het blad overging aan lord Rothermere. De „Daily Express" ziet men in de handen van zeven op de tien menschen; onder de overigen zijn da „Mail", de „Herald" en de „News Chro- nicls" ongeveer gelijkelijk verdeeld. Zijn het de gaponsionneerden, de iu de voorsteden vast gegroeide burgerjuffrouwen, voor wie Rother mere zijn geweldige oplagen drukken laat? Het afnemen van den invloed, dien hij van zijn broeder geërfd had, verklaart zijn escapa des in het buitenland. De matelooze propagan da, die hij aanvankelijk voor Frankrijk voerde, kon beschouwd werden als een voortzetting van ds politiek zijns broeders en als een natuurlijk gevolg van de door den oorlog geschapen ver houdingen. Toch moet opgemerkt worden, dat hij die propaganda voerde op zoo grove wijze, dat weinig Engelschen vah 1923 tot 1925 zoo veel gedaan hebben als bij om de Engelseh- Fransehe vriendschap hier onpopulair en be lachelijk te maken. Veel grilliger, en boven dien veel grover, was zijn daarop volgende pro paganda voor Hongarije, waardoor hij erin slaagde voor dat land te worden wat hij in zijn eigen land nooit geweest is: een toonaan gevende persoonlijkheid. In tcgenstellliug tot Frankrijk kende men Hongarije hier niet. Al leen wist men, dat in het orgauiseeren van den wereldoorlog Ilongaarsche staatslieden een leidende rol gespeeld hadden, en dat vóór 1918 de Hongaren d? heerschappij gevoerd hadden over een conglomeraat van nationaliteiten, dio het heel iiard te verantwoorden hadden gehad. Dit behoorde, we, is waar, tot het verleden, maar al maakte geen Engelschman zich meer druk hierover, men kon toch niet inzien dat deze antecedenten een reden waren om, met uitsluiting .van elk ander continentaal volk, juist do Hongaren als de natie bij uitnemend heid te verheerlijken. Op de betuigingen van lord Rothermere antwoordden de Hongaren, die men steeds voor een trotsch volk gehouden had, door den zoon van lord Rothermere, the Hon. Esmond Ilarmsworth, op even serviele als dolzinnige wijze te huldigen, met geen an der gevolg dan dat Ilarmsworth en zijn vader hier nog belachelijker werden dan ze al waren, en dat men over de Hongaren eenigszins min achtend de schoucers ophaalde Veel vooraan staands Hongaren hebben trouwens meer dan genoeg gekregen van den Londensehen kranten man, en op een toon die hun volk waardiger Is dan het stroopsmeren, waarin het zich eerst geoefend had, aan Rothermere te kennen ge geven dat zij er niet van gediend zijn. Mijn eigen sympathie voor Hongarije, dank zij lord Rothermere tot ver heneden het vriespunt ge daald, begon toen weer wat omhoog te loopen. En nu heeft hij Duitschland, en meer in het bijzonder collega I-iitler, tot zijn slachtoffer uit verkoren, en hij is het volkomen met Hitier eens, dat het verdrag van Versailles moet wor den verscheurd, dat Duitschland onder een nationalistische dictatuur moet worden gesteld en dat Europa iedere maand in rep en roer moet worden gebracht doordat iemand in Duitschland roept: „Als we dit of dat niet ge daan kunnen krijgen, dan storten we econo misch ineen en dan worden we bolschewiki" iets wat we voor de eerste maal hoorden op 11 November 1918 en daarna nog ontelbare malen. Nu moet ge weten, dat toen omstreeks 1923 in Fleetstreet het wachtwoord uitgegeven was „Spreek voortaan zooveel kwaad van Frankrijk als gij wilt, maar zeg nooit iets dat het aan zien van Duitschland zou kunnen schaden", slechts twee kranten zich daaraan niet gehou den hebben, n.l. de „Morning Post" en de „Daily Mail". Van die twee kranten bleef er één wer kelijk agressief anti-Duitsch, namelijk de „Dai ly Mail". Zij bleef anti-Duitsch tot 1927, maar niet zooals de „Morning Post", die slechts anti-Duitseh leek door het contrast dat zij op leverde met de pro-Duitsclie rest der pers. Neen de „Daily Mail" vierde haar anti-Duitschheid bot in termen, welke alle bladen sinds bet einde van den oorlog weer op hun rommelzolders opgeborgen radden. Hiermede beweest lord Rothermere den Duitschers, naar ik vertrouw tegen zijn bedoeling in, geen kwaden dienst. En nu is hij, die door zijn bladen jarenlang al wat Duitschland deed en zeide, als chantage liet voorstellen, plotseling do beschermheer ge worden van het Duitsche fascisme! Natuurlijk verbeeldt bij zicb weer, dat door den steun, dien hij zoo majestueus aan de nationaal-socia listen (of hoe die menschen zich noemen) ver leent, het succes van dezen zoo goed als ver zekerd is. Zelfs do goede heer Wirth heeft in den oertijd, toen hij nog rijkskanselier was, zelden iets kunnen doen zonder dat Rothermere er een reden in vond voor een nieuwe oorlogs verklaring aan Diiitschland. Maai' als één ding onverklaarbaar is, dan is het niet dat deze lord plotseling zoo'n fel be wonderaar van Duitsehland-op-zijn-sclirikwek- kendst geworden is, maar dat hij ooit iets an ders is geweest. Zijn geest, zijn metnodes zijn, ook in den tijd van zijn dolzinnigste anti- Duitschheid, nooit anders dan typisch-Prui- sisch geweest, ondemocratisch, anti-democra- tiscli, grootmuilig. arrogant, rücksichtslos. Er zijn veel menschen, vooral in ons land, die volhouden dat db Pruis deze onaangename eigenschappen niet heeft. Voor mijn part, maar in ieder geval heeft lo»d Rothermere ze wel. En één ding dient deze, op grond van eigen ervaring, in aanmerking te nemen bijzijn propaganda voor een dictatuur, namelijk dat nog zelden een dictator zooveel goed gedaan heeft, dat het opwoog tegen het kwaad, dat een onbekwaam opvolger stichtte. Lord Northcliffe was ook dictator. En zijn -opvolger was lord Rothermere. ROMANTISCH AMERIKA: hoe dezer dagen in Los Angeles een nieuwe tunnel geopen<| werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7