WÊm No. rsm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS BlllllpB !W:T#EERBllEI j^ll^ MkJM teTÈÏ 0 53ste JAARGANG DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE BEVOLKING ONZER SCHOLEN VAN DE LEESTAFEL BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 VAN HET KANTONGERECHT SCHIEDAMSCHE HENGELAABSVEREEN. „DE ZILVERVOORN" DE MOORDZAAK-LANS UIT KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN INBRAAK UIT REEUWIJK UIT GORINCHEM NOTEERING MOUTWIJN SPIRITUS EN I De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bit vooruitbetaling per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; Per week 25 cents. Pü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE exemplaren Zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt; Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels f 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. OratU-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150bij verlies van een daim; 75. bij verlies van een wijs vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van alben anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmsal per maand in dit blad worden afgedrukt. Het was oos Ier oore gekomen met j1€t gestaag snelgroeiende inwonerstal onzer ge- meente viel trouwens niet anders te verwach ten dat de bevolking van onze scholen hij den aanvang van het nieuwe schooljaar een ongekenden aanwas vertoonde, en zulks voor de scholen van alle richtingen Gaan wij den gloei der schoolbevolking van de laatste jaren na, de buitengewone school buiten beschouwing latend, dan vinden we de volgende cijfers. Bevolk. 31 Dec. Opcnb. scholen Bijz. scholen 1924 1925 193C 1927 1923 1929 3406 3933 3309 3910 3219 3958 3203 4046 3384 4305 3542 4731 onderzoek ingesteld dat op 15 September We hebben thans een naar het aantal kinderen, een der vier data van het jaar waarop dat aantal moet worden opgenomen de ver schillende scholen in onze gemeente bezocht en we komen dan tot een totaal van 8942, niet blinder dan 669 meer derhalve dan op 31 December van het vorig jaar, toen het 8273 bedroeg. Het aantal kinderen van de openbare scholen Was op 15 September 1930 tot 3794 gestegen dat der bijzondere scholen passeerde voor het eerst de 5000 en kwam op 5148. Tot deze vermeerdering van het leerlingen aantal van de bijzondere scholen hebben alle bijzondere schoolverenigingen bijgedragen De Sint Willibrorduastichting steeg van 2723 op 31 December 1929 tot 2893 op l5 September jongstleden. Ze stevent dus flink op de 3000 aan. De vereeniging tot bevordering van Christe lijk Onderwijs te Schiedam zag haar leerlingen- tal groeien van 1216 tot 1369; de vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs van 792 tot 886. Voor het Openbaar Onderwijs bedroeg de vermeenjering sind3 31 December van het Jbrtg jaar 252; voor het Bijzonder Onderwijs u geledingen was die vermeerdering 417T-W»melijk voor de Katholieken 170, voor de Christelijken 153, en voor de Ge-reform. 94. Zitting van 6 October R. Iv. RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA" Een nieuwe actie EEN HERDENKINGSAVOND Thans kunnen enkele mededeelingen gedaan Worden over het eerste gedeelte van het^ win- terprogramma van bovengenoemde vereeniging. Het seizoen is, zooals bekend, geopend met een actie onder de leden der vereeniging zelf tot yerhooging van den financieeïen steun aan den K- R- O. Indien de resultaten in de eerste dagen yan October behaald, op dezelfde wijze blijven öbrtgaan, dan komt onze radiovereemgmg ook ditmaal weder schitterend voor den dag. Teneinde vergissing te voorkomen worden le<len, die om welke reden dan ook, de gevulde briefkaarten, betrekking hebbende op genoemde actie, rechtstreeks naar het kan- ',Jor van den K.R.O. te Amsterdam wenschen te sturen, verzocht aan do vereeniging daarvan btcdcdeeling te willen doen, opdat het bestuur overzicht krijge van hot totaal resultaat er Jubileumactie. November a.s. r 1 de groote propaganda- biaaud zijn tot i .erving van nieuwe leden ®h nieuwe abonné's op de Gids. De wijze waau OP deze actie zal worden gevoerd, zal worden behandeld en vastgesteld op een op oens a„ October a.s. in de bovenzaal van den R. K. volksboud te houden ledenvergadering. De agenda dezer vergadering zal tij ig aan a"e leden worden toegezonden. Tot besluit van de propagandamaand za op Naandag 24 November a.s. in de groo-e zaal Tah den R. K. Volksbond een groote Heiden- bingsavond warden georganiseerd, er ,e'- ^enking van het eerste lustrum van den a k.u. welbekende en gevierde redenaar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. za) u.en <- o feestrede uitspreken. Verder zijn nog aan hot winlerpro= der vereeniging toegevoegd de dooi <e te houden ontwikkelingsavondon, terwij og °Dderhandelijigen gevoerd worden over het tweede gedeelte van het winterprogramma, dat Eveneens zoo spoedig mogelijk wordt bekend Semaakt. Zondag hield de S. H. V. „De Zilvervoorn" e«n onderling concours in de wateren van Maassluis. De prijzen werden door de vo- Sonde heeren behaald: le prijs D. Huizer, -e Prijs H. Sanstra; 3o pr. C. Sanstra; 4e pr J- v. Dijk. Gevangen werden 16 stuks maat i'isch met een gewicht van 943 grammen. ONGEVAL Zaterdagmiddag geraakte de distillateurs- knecht J. v. d. T. in dienst van de firma Bijnbende en Co. alhier, aan de Noordvest bij bet txamsiporteeren van een machine met de rechterhand bekneld tussdben een muur en f lunch.ine. waardoor een zijner vingers ern- ®tig werd verwond. Door een dokter werd de toaa verbonden. Slapte Het leek er op, dat we gauw klaar zouden zijn. Er stonden maar weinig auto's langs den waterkant want dat is altijd 'n teeken, dat de aanrijdingen-kroniek weer verrijkt wordt er stond er zelfs maar één, 'n glanzende, fonkelnieuwe Ford. In de witte gang was het ook stil; de functioneerende veldwachter stond te f ezelen met 'n dito in leeren jas; dat was de eigenaar van het aardige Fordje buiten. In de wachtkamer was hot ook heel wat minder geizedliig dan anders. Er waren geen kleine jongens, die met benepen kwajongensgeiziühten de platen aan den muur bezien; er zat slechts 'n handjevol menschen met onverschillige Wik ken te staren naar het troostelooze herfrst- tooneel van de Lange Haven. Om even over één kon de openbare zitting beginnen. En we hadden 'n flauwe hoop, dat de zaakjes om twee uur afgewerkt zouden zijn. Want de weinige meuschen, die wat luste loos over de balie achter ons hingen, zagen er niet als misdadigers uit. Maar nu er 'n heele lange middag open lag om zeven zaakjes te behandelen, maakte da kantonrechter weinig haast en leak de grif fier dubbel zooveel tijd noodig te hebben om alles o,p te schrijven en om t» vragen of „getuige bij zijn verkflarieg 'bleef'. Het begon al met P. D., den man die de vermetelheid had gehad om te gaan visischen met een wargaren, terwijl visschen met een dergelijk instrument in den tijd dat de wan daad gepleegd was, verboden is. Evenals de vorige maal, dat hij voor het koperen hekje kwam, gaf hij 'n interessante uiteenzetting, hoe men vlsch vangt met 'n tolieknet, 'n zink net en 'n wargaren. Dat is pas visschen. Om onze hengelaars met de halve pier aan (het haakje te doen watertanden. Daar hoef je nog niet eens bij te blijven! Ja hangt 't niet maar In 't water en de viisoh zwemt er vanzelf in! De kantonrechter luisterde met de grootste belangstel ling en daarna heersehte er een doodsche stilte in de zaalde deurwaarder was er op uit om het corpus delicti© op te scharrelen. Het duurde lang, maar eindelijk werd het pakket binnengebracht, zwaar ver pakt en verzegeld en 'n keurige label er aan, waarop de inhoud vermeld stond. De veldwachter die kwam getuigen, en verd. spreidden het net netjes voor het hekje en demonstreerden broederlijk, hoe muon vischt met een wargaren. Als je nog nooit gevisoht hebt, zou je het met 'n wargaren zóó gaan profoeeren. P. D. aal het echter niet gauw weer doen, want het net is verbeui-d verklaard, terwijl hij bovendien nog 'n gulden boete o-plieip. Op de Kermis In 't begin van Augustus is er feest gevierd in Ketheil. 't Was 'n complete kermis. Op het feestterrein, aan den Söhiedamschenweg ston den allerlei vermakelijkheden'n werptent, 'n schiettent, 'n vroolijke keuken eneen draaimolen. Of netjes geheeten: caroussel. En daar ging het cm. Er waren veeil menschen uit de omgeving op bezoek. Uit Vlaardingon, uit Schiedam, uit Overschie; uit den gansehen omtrek waren de bezoekers samengesitrooimd op de Kethelsdhe kermis. Zoo was ook C. de J. van hier, met 'n paar „kammeraas" naar Kethel getrokken om er 'as een gezelligen avond te beleven. En 'it was werkelijk gezellig geweest. Met een man of hegen hadden ze wat vocht naar binnen ge slagen en waren toon, in 'n smper-vroolijke stemming aan het dansen gegaan. Maar in hun uitbundigheid had „die ploeg" 'n hek van den draaimolen omver gedanst, wat daardoor on herstelbaar was vernield. De baas van den molen had de J. bij de kraag gepalkt en aan de politie overgeleverd. Nu kwam hij getuigen. De J. was volgens hem de voornaamste oorzaak van de vernieling van het hek, wamt hij lag onderop ein deed ook Seen moeite om zoo spoedig mogelijk weer oip te staan. Verd. beweerde, dat hij van de heele zaak niets afwist. Hij had nog twee getuigen meegebracht; die zonden dat wel 'nis eventjes komen bevestigen. Aan het begin van de verklaring van den eersten getuige waagde de griffier nog even te vragen, in welik jaar het vergrijp was ge pleegd! Misschien meende zijn edelachtbare wol, dat het over 'n veldslag in de vaderland- sche geschiedenis ging. Het leek 1930 te zijn; dus 'n slag van recenten datum! Toen de jaartallentowestie was opgelost, verklaarde get. dat de J. den beelen avond In zijn gezelschap wais geweest. Toen ze het „P-lcecihie" op het grasveld zagen hossen, zijn ze er naar toe gestapt. En toen het hak het Klachtoffer werd van de keimisvroolijkheid, was de baas van den mallemolen plots op ben afgeschoten en had aa;n de J. verteld, dat hij de schuldige was. Het betrof hier ongetwijfeld een duistere kwestie. Twee getuigenverklaringen stonden vecht tegenover elkaar. De eenige getuige, die nog overblijft, ligt in het ziekenhuis. Als hij echter hersteld is, wordt de zaak verder be handeld. De jongen wordt geacht, genezen te zijn op Maandag 1 December a.s Dan komt waarschijnlijk de ontiknooping van de duistere historie. Uit de aanrijdingen-kroniek De kantonrechter bezit een aardige Chevrolet en verfoeit dus uit den grond van zijn hart alles wat op een Ford lijkt. En als de chauf feurs van zoo 'n gruwelen Ford dan nog stuk ken maken op den koop toe, kent z'n veront waardiging heel-eimaal geen grenzen. H. W. A. 't H. uit de Dier had op den Delftwsg met 'n Ford gereden, waarvan de stuurinstallatie niet in orde was, de handrem in 't geheel niet en de voetrem maar matig werkte, terwijl hij bovendien nog 'n snelheid maakte van 60 a 70 K.M. Het jongimensch dacht aan z'n „achteruit" genoeg te hebben om te remmen. Het was dan ook geen wonder, dat er stukken kwamen. De Ford ramde in 't voor bijgaan 'n anderen vrachtauto, die op zijn beurt weer 'n fietser tegen den grond sloeg. II. toeeik eens achterom en reed toen gezwind door. 'n Motorrijder snorde hem echter achterop, onn 't nummer op te nemen. En in Delft werd de roekeloozje FordJhastiivrd&r gegrepen. Nadat getuigen waren gehoord, noemde de kanton rechter het rijden van H. schandalig en ver oordeelde hem. conform den eisoh tot 3 dagen principale hechtenis. Diverse zaken 'n Juffrouw uit de Mathensüserstraat heeft oen hond, die nog al eens voorbijgangers lastig valt. Zoo had hij op 'n keer dr. de Leeuw, die op z'n Raleigh door de straat tufte, achterna gerend en een wedloop begonnen. De Raleigh had het echter gewonnen. De juffrouw hoorde 5.of 2 dagen wegens haar hond tegen zich eiedhen. Uitspraak over 8 dagen. H. W. van hier heeft gerookt in 'n garage en is deswege veroordeeld tot 5.of 5 dagen. A. B. M. uit V'laardingen zou hebben ge weigerd, op venzcok van een Ambtenaar van den Raad van Arbeid, zijn rentekaart te toonen. De behandeling van deze zaak is aangehouden tot over 14 dagen; dan wordt de verbalisant gehoord. Tot slot kwaim voor het hekje W. v. d. K. uit Rotterdam, die op de Hoogstraat en de Broersveet verscheidene cafétjes met n bezoek vereerd en daar om in den politiepost Broers ve st was onderdak gebracht. Hij vond het „geen werk", dat die politie hem des Maaudags- o-dh tends pas losgelaten had, terwijl hij om zes uur al met den trein mee moest naar karwei. De kantonrechter vond het geen werk, dat hij in Schiedam kwaim oim zich dronken te drin ken en veroordeelde v. d. K. tot 10- subs. 5 dagen. VEREENIGING VERJAARDAG De Vereeniging Verjaardag geniet nog steeds het voorrecht zich te mogen verheugen in de belangstelling van onze mede-stadgenooton en In de toewijding van de damesbestuursleden voor het mooie liefdewerk om onze zieke lij tiende 't.b.c. patiënten financieel te steunen. Dat bleek gistermiddag toen de damesbe stuursleden weer bijeen kwamen om de resul. t.aten over de afgeloopen maanden Augustus— September vast te stellen. In baar openingswoord, memoreerde de voor. zitster, Mevr. S. Hijman, dat het in October zes jaar geleden was, dat tot de oprichting van de Veresnigiug Verjaardag besloten werd, en een terugblik werpende op datgene wat ds Vereeniging in de afgeloopen jaren verricht had, constateerde zij met voldoening dat aan vele zieke stadgenooten waarvoor het een ge. biedende eisch was, in Sanatorium of elders buiten, genezing te zoeken, financieel hulp is verleend. Daardoor is het in vele gevallen mogelijk gemaakt dat zij hersteld tot gezin en familie konden terugkeeren. Do opening der busjes, leverde weder een zeer bevredigend resultaat op. Aan mevr. S. Vies die bij bet verlaten van onze Gemeente verzocht had van hare functie als Bestuurslid ontheven te worden, werd door de voorzitster op hartelijke wijze dank gebracht voor hst vele wat zij sedert de oprichting voor da Vereeniging had verricht. Op verzoek van de voorzitster is tot het bestuur toegetreden mevr. J. Schaberg. ALGEMEENE MIDDENSTANDSVEREEN. „SCHIEDAM" Gisterenavond had de maandelijksche ver gadering plaats van de Alg. Midd. Vereeniging „Schiedam" onder leiding van den voorzitter den beer Joh. Nauman. De secretaris, de heer Papenliuijzen bracht rapport uit over het congres te Groningen, waarna hij ballotage 8 nieuwe leden werden toegelaten. Bij de besprekingen van de winkelweek bracht de voorzitter hulde aan het Singelkwar- tier niet alleen voor den betoonden ijver maar tevens dat men daar alles in organisatorischs lijn heelt gehouden. Medeedeeling werd gedaan dat de amusement avond zal worden gehouden op 20 October a.s. TE WATER Gistermiddag geraakte de 7-jarige J. Bel- ning uit de Gedempte Baanoloot, spelende aan de Nieuwe Haven te water. Door H. v. d. Wulp werd bet ventje met een haak op bet droge geihaaCd. AANRIJDING In de Oranjestraat heeft Zaterdagmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een auto bus van de R.T.M. en een luxe-auto. bestuurd door P. R. R. uit Rotterdam. Van de bus werd een achterspatbord vernield. MISHANDELING Door mej. C. L. uit de Den Bcimnnelscihastraat is 'bij de politie aangifte gedaan, dat zij gister middag in de gang harer woning door den winkelier B., dte kaar om betaling van gele verde goederen kwam manen, mishandeld is. Toen zij de deur wilde dichtwerpen gaf B. baar een slag in liet gelaat. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 35 October GEBOREN: Johanna M„ dochter van L. Folst en H. J. Koevermans, Villastraat 115 Martha, dochter van J. van Rhijn en J. van der Marei, J. A. Alberdingk Thijmstraat 89 Cornells, zoon van J. Vermeij en P. de Bruijn, Brouwerstraat 7 Rink A., zoon van J. Visser en W. A. Heetland, Kamerlingh Onneslaan 132 Mark, zoon van C. de Graaf en E. J. van den Bosch, Nassaulaan 47 Nelly, dochtér van C. van Gent en G. Koogje, Nieuwe Maasstraat 27 Johanna A., dochter van P. W. M. Westdijk en C. H. J. van Konijnenburg, Vokastraat 22 Adolf, zoon van M. M. Hoogerwerf en S. L. Roepert, Heen- vlietschestraat 29. OVERLEDEN: G. Los, 35 jaar, echtgenoote van A. Mostert, dr. Noletstraat 1. SINT NICOLAAS VOOR DE ARME KINDEREN Het is nu onder ons Katholieken wel van algemeene bekendheid, dat hier ter stede een naaikrans bestaat de Tlieresiavereeniging -■ welke week in week uit, het geheele jaar doov bijeenkomt om met de Sinterklaas een aantal arme kinderen van kleeding te voorzien. Deze vereeniging mag zich terecht in een bijzondere sympathie verheugen. Zulks blijkt wel daaruit, dat zij, ook dit jaar inet een partij goed zit, waarvan ze nu reeds weet, dat ze hot met eigen krachten vóór December onmogelijk zal kunnen verwerken. En bet is volstrekt niet uitgesloten dat liefdadige schenkers haar met nog mesr goederen willen varrassen. Er zijn er immers zooveel, die de arme kindereen ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest gaarne met een prac- tisch geschenk gedenken. De dames van de naaikrans denken er dan ook niet aan die gulle giften te weigeren. Daar zij echter alles alleen niet afkunnen, doen ze wederom een beroep op de vele dames en meisjes, die handig zijn rn-et de naald en met de naaimachine en die voor 't sympathieke doel gevoelden, om haar met thuiswerk te hel pen. Eiken Maandag- en Woensdagavond tussensn 8 en 10 uur zal in dene R.K. Volksbond aan de Lange Haven een der dames van de naaikrans zitting (houden om aan gegadigden, werk uit te geven en inlichtingen te verstrekken. LEZING RECTOR KOK Door de plaatselijke afdeelang van dien R. K. Land- en Tuinibauiwboml, alhier, was Maandag avond in samenwerking met L.T.B. afdeelingen Vlaardingeu en Overschie een vergadering belegd in het R. K. Verenigingsgebouw, alwaar de algemeene Geestelijke Adviseur de Zeereenw. Keer Rector J. L. J. Koto uit Haarlem een propaganda-rede hield in verband met de heer- schieude crisis in de land- en tuinbouw bedrijven. Rector Kok bracht op de hem bekende en kernachtige manier naar voren dat het vooral in dezen tijd van malaise, de plicht is voor eiken Rcomschen boer en tuinder am lid te zijn *an zijn vakorganisatie den L.T.B. De Zeereenw, cpretoer beriep zich hierbij op den uitdru'kke- lijken wensch van Mgr. Aengenent, in de laat ste Synode. Het is niet voldoende, aldus qpr., zijn plicht te doen in de Kerk en thuis, we zijn leden van de s-imenleviug en heblben als zoo danig ook mede te werken aan den opbouw van de Christelijke maiatschappelijike orde en dat kunnen we alleen deern door lid te worden van de organisatie. Spr. brak tevens een lans voor de Katholieke pers en «pooide allen aan een abonnement te nomen op het vakblad „De R. K. Boerenstand". Pastoor Saulenn dankte den jpreker voor zijn mooie rede en onderstreepte daarbij nog -eens de plichten van de Rocmsche boeren en tuinders. HET ARREST Het Haagsche Hof overwoog in zijn uit spraak in de moordzaak-Lans, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, dat 't vonis, waarvan beroep zal behooren te worden ver nietigd, omdat het berust op een nietig onder zoek, wijl niet is nageleefd bet bepaalde in de artikelen 189, 284, 298 en 320 van het Wet boek van Strafvordering; voorts, dat het Hof niet uit wettige bewijs middelen de overtuiging heeft hekomen, dat de verdachte de hem bij inleidende dagvaarding sub la (voorbedachten rade) en sub 3b en b subsidiair (wederrechtelijke toeëigening van 3300 van het tegoed hij den postcheque- en girodienst) ten laste gelegde feiten heeft ge pleegd, zoodat hij te dien aanzien zal moeten worden vrijgesproken. Het Hof overweegt verder, dat het bewezen acht en de overtuiging heeft bekomen, dat de verdachte: te Rotterdam op 19 November 1929 met het oogmerk om Pieter Casper Lans van het leven te berooven met bedoeld oogmerk opzettelijk gewelddadig genoemden Lans met een hard voorwerp herhaaldelijk met kracht op diens hoofd heeft - geslagen en opzettelijk met een scherp voorwerp Lans aan zijn hals een snede heeft toegebracht, tengevolge van welke ver wondingen Lans spoedig daarop is overleden. Na dan de verschillende valsche boekingen en verduisteringen te hebben opgesomd, over weegt het Hof verder, dat de bovenstaande bewijsmiddelen opgenoem de en voorkomende feiten en omstandigheden opleveren evenzoovele redengevende feiten en omstandigheden, waarop steunt 's Hofs beslis sing, dat de ten laste gelegde en bewezen ver klaarde feiten door den verdachte zijn be gaan; immers, dat het Hof als bewezen aanneemt, dat Lans is aangevallen toen hij op den ge wonen tijd omstreeks kwart over zes aangekleed stond om naar buis te gaan en terwijl op dat oogenblik, behalve de versla- gene alleen verdachte in het kantoor aanwezig was; dat ook tevens uit die bewijsmiddelen volgt, dat verd. reeds kennis droeg van den geweld- dadigen dood van Lans, voordat hem dit feit door de politie werd medegedeeld en dat hij het onderzoek naar den dader opzettelijk heeft bemoeilijkt sporen heeft trachten weg te ma ken; dat de aanvaller bekend was met de in richting van het kantoor en ten allen over vloede, dat de gewelddadige dood van Lans heeft plaats gevonden aan den reoravond van verd.'s ontmaskering als verduAteraar; dat uit de hiervoor genoemde boekingen na deel kon ontstaan dat het bewezene oplevert de misdrijven van doodslag, valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, en verduiste ring, gepleegd door hem, die het goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, meermalen gepleegd, feiten strafbaar krachtens de artikelen 287, 225, 321 en 322, en 57 van het W. v. Strafrecht dat het Hof tot het opleggen van na te noe men straf is geleid door het ernstig karakter van de gepleegde misdrijven. Op genoemde gronden vernietigt het Hof het vonnis, waarvan is geappelleerd, alsmede de tusschenvonnissen van 17 Juni en 9_ Novem ber 1929 veroordeelt de terzake van de bewezen ver klaarde en gequalificeer-de misdrijven den ver dachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaren verklaart niet bewezen hetgeen aan den ver dachte meer of anders is ten laste gelegd dan bewezen is verklaard spreekt hem daarvan vrij en gelast in zoo ver de opheffing van het bevel tot gevangen houding. Verwacht wordt: Matige, later wellicht weer toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, iets zachter overdag. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 5.54 tot 's morgens 6.43. op van Door den aannemer E. H. uit Rotterdam, is bij de politie aangifte gedaan, dat men door vernieling van een ihangislot heeft ingebroken ln een timimerloods, staande op een bouwwerk aan de Hoofdstraat. Hoewel een en ander was overhoop gehaald wordt er niets vermist. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 4 October. Aangekomen s.e. Areniskerik, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonihavsn, het vertrok 6 October naar Rotterdam. SCHIEDAM, 6 October. Vertrokken s.s. Insuilinde, Rott. Lloyd naar Rotterdam; s.s. Soesterberg, naar Monravia; Zweedsch s.s. Wanja, naar Baltimore; Japansch s.s. Matsu- moto Marie, met stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 7 Octoiber. Vertrokken Engelsch s.s. Authority, kap. A. Hadlow, ledig naar Hamburg; Engelsch s.s. Alclhymist, kap. D. Gillies, met lijnzaadolie naar Londen. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is bijeengeroepen tegen Woensdag 8 October des voormiddags te half 11. NACHTPIT Aan de hulpbrug over de Poldervaart is een lamp aangebracht welke voortadn den geheelen nacht zal blijven branden. Op die gevaarlijke punt is deze nachtverlichting een goede ver betering. SLUITINGSUUR CAF 'S. In verband met de tijdsverandering heeft de Burgemeester bepaald dan van Zondag af 1.1. de café's des avonds om 10 uur voor het publiek gesloten moeten zijn. EEN ONGELUK. Bij helt opsteken van hooi ln den hooiberg werd de veehouder G. v. d. Heuvel alhier per ongeluk door zijn knecht met de hooivork in het hoofd gestoken. De dokter heeft de wond behandeld en verbonden, EEN VREEMD GEVAL. Door onbevoegden is in den nacht van 4 op 5 Octoiber een vischblok, waarin een 60 pond paling aanwezig was, en eigendom was van den visebkooper Lafeber aan den Platte weg alhier gelicht. Voorzoover de eigenaar kon nagaan is geen visch weggenomen. Vermoed wordt dat hengelaars hebben willen zien of 6oms hengelvisch in het blok aanwezig was. DE NIEUWE RIJKSPOLITIEBOOT Dezer dagen is in gebruik genomen de voor deze standplaats bestemde Rijkspolltieboot. „R. P. II" lang 'pl.m. 16 Meter en breed ongeveer 3.50 Meter, voorzien van een 44 P.K. 2- cylinder Kromhout-motor, electrisch zoeklicht en ver der geheel van electrisohe installaties voorzien. Daar dit nieuwe vaartuig aanmerkelijk zee waardiger is dan de vorige politieboot, welke thans naar Arnhem is overgeplaatst, zal zij ean belangrijke verbetering zijn, waaraan reeds lang behoefte was. OVERZICHT VEEMARKT Tijdens de Maandag gehouden veemarkt wer den aangevoerd 398 runderen, 7 nuchtere kal veren, 3 varkens 82 overloopen. 772 biggen 6 geiten of bokken in totaal 1268 stuks vee. De handel was matig. Op de Pluimveemarkt werd besteed voor fok- geiten 6.0010.00, idem export 8.0012.00; export hanen 0.501.00; idem kippen 0.600.S0 fokkuikens 1.002,50; duiven 0.200.30; een den 0.700.90; fokkonijnen 0.400.60, export konijnen 1.502.50. Handel levendig. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkershond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul Y. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Nieuwe Haven. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 8 October Uitvoering Mandoline-Gezelschap O. N. I. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Diocesaanvereeniging van R. IC. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem, afd. Schiedam en Om streken. Spreker de heer Jan Berends over „Pelgrimmage", Gebouw R. K. Volksbond, Aan vang half acht. Donderdag 9 October Kegelconeoutrs Sckiedamsoh KegelcomiT-é. Corner-House. Aanvang S uur. Zaterdag 11 October Feestavond T.E.G.E.N.O. Gebouw „Een dracht", Aanvang 8 uur. Uitvoering Mondharmonica-vereen. „Sym- phonie". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Zondag 12 October Propaganda-avond der Scbied. St. Jozefsge- zeillen Vereenigingen. Spreker, de zeereerw. heer rector J. Th. v. Galen, Centr. Pres. Ge. bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 October Jaarvergadering Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", Musis Sacrum, Aanvang acht uur. Zaterdag 18 October Feestavond Zangvereeniging „Gemengd Koor" Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang S uur. Maandag 20 October Concert „Toonkunst". Gebouw R. K. Volks, bond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 October Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Lezing dr. J. van den Valk. Gebouw R.K. Volksbond. „HET VONKENDE VUUR" Door Cor Bruijn G. B. van Goor Zonen, Den Haag. (Geb. 1). In dit mooie bosk voor 15-, 16-jarigan voert Cor Briiijn ons in het milieu van esn goed be klante waterstokerij waar Schille Mie, Vliegend Blaadje en meer van die typen uit de volks, buurt haar kooltje vuur en baar pannetje heet water kunnen halen en vertellen van haar lief en haar leed, en waar Anna, de ziekelijke dochter door haar goed gehumeurdiieid, haar zachtheid en hartelijkheid eu fijngevoeligheid het leven van zoovelen mooier en rijker maakt De keurig verzorgde uitgave is van een be kende populaire gulden bibliotheek voor oudere jongens ea meisje» 8 O c t.: Groote Schouwburg, Augustijn (Rott. Operette Gez.) 8.15 uur (voor volw.) 9 Oct.: Groote Schouwburg, Elias weet het beter (Schouwtooneel) S uur. 10 Oct.: Groote Schouwburg, De man, die zijn naam veranderde (Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 11 Oct.: Groote Dcelezaal, le pop. Zaterdag middagconcert Rott. Philh. Orkest, half 4. 12 Oct: Groote Doelezaal, le middagcon cert Residentieorkest half 3. Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Augustijn (Rott. Operette-Cez.) 8.15 uur (voor volw.) (behalve Woensdag) Arena-variété, 2.15 en 8.15 uur, 's Zondags ook 5 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: goedgekeurde programmas tot en met Donderdag 9 dezer in: Corso (voor volw.); Olympia (voor volw); W. B.-theater (voor volw.); Grand théatre (voor volw.); Luxor (voor volw.)Oost^r-theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 7 Oct. Offidieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1