I MGR. AERTS EN ZIJN MISSIE m I I i ■f&maR Keateekenen van groot verstand i' WOENSDAG 8 OCTOBER 1930 I 1 „SCHOLEN IS ALLES'! iïÉl gif. is>mm NEDERLANDSCHE BANK ONS STEENKOLENMIJNBEDRIJF .FRIEDERIKE" KWATTA UIT WADDIWXVEEN UIT OUDEWATER GEEN PLAATS OM TE SPELEN. UIT reeuwijk UIT WADDINXVEEN WiW mm HKf- -"i'4 O* I I 1 De bouw van een nieuw ziekenhuis Gistermorgen had de „Maasbode" wederom de eer een der Nederlandsche bisschoppen uit de verre missie-gebieden in zijn gebouw te mogen begroeten. Mgr. J. Aerts, Apostolisch-Vicaris van Nederlandsch Nieuw-Guinea, vergezeld van zijn secretaris, pater dr. K. Bedaux, werd bij afwezigheid van onzen Directeur ontvangen door den Hoofdredacteur en enkele leden der redactie. Na een hartelijke verwelkoming, volgde een onderhoud, waarin Monseigneur zijn grootsche idealen voor dat deel van onze eigen koloniën, dat aan zijn bisschoppelijke zorgen is toever trouwd, uiteenzette. Tijdens een rondgang door het groote complex werd mgr. Aerts de wording van een krant ge toond, waarbij Z. D. H. herhaaldelijk zijn bewondering uitdrukte voor de prachtige techniek, welke hier. zooals hij zeide, ook in dienst van de uitbreiding van Gods Kerk gesteld is. Wij vroegen Monseigneur ons eenige bij zonderheden over zijn Missie te vertellen en met de hartelijkheid, welke zijn geheele per soonlijkheid kenmerkt, was hij onmiddellijk bereid aan ons verzoek te voldoen. Z. D. H. MGR. J. AERTS Gezeten tegenover Monseigneur Aerts, ging onze bewondering uit naar de figuur van dezen energieken, doelbewusten missiebisschop, die in de meest misdeelde streken van onze Oost in zware geestelijke en financieele zor gen, in de volle middagzon, aan de uitbreiding der Kerk werkt onder zielen, die al3 het ware individueel uit de omklemming van duivelsche machten bevrijd moeten worden. Wie eenig denkbeeld heeft van den strijd, welken deze Pontifex ginds met zijn schare van priesters, broeders en zusters te voeren heeft, staat verbaasd over de rust en kalmte, welke dezen bisschop omgeven; welke van hem uitgaan, als hij spreekt over de moeilijkheden, welke reeds overwonnen zijn en nog overwon nen zullen moeten worden, vóór het uitge breide Vicariaat geheel voor Christus ver overd is. Moeilijkheden! En Monseigneur vertolt, dat een groot deel van zijn Missie nl. Neder landsch Nieuw-Guinea, bewoond wordt door een volk, dat wel op de allerlaagste trap der mens ettelijk e besohaving ataat. Voor het overi ge bestaat zij uit een groot aantal ver uit elkaar gelegen kleine eilanden met zeer moei lijke verbindingen. In dit uitgestrekte missie gebied worden niet minder dan vijf geheel .verschillends talen gesproken, terwijl karakter en temperament van ieder volk fundamenteel .verschillen. Merkt men dit reeds op Nieuw- Guinea, in de twee centra der missioneeving Merauke en Mimika, nog sterker komt het bijv. uit op Kei en Tanimbar. De Iteiees is ernstig, zelfs stroef, magr er zit pit in; is hij eenmaal gewonnen, dan bezit men hem voor goed; de Tanimbarees daarentegen is lucht hartig, vroolijk, maar cok lichtzinnig. Die ver schillen In taal en aard maken, dat de mis sionaris aan een betrekkelijk klein gebied op .dit uitgestrekte missicterreln gabonden i3. Elke verandering van standplaats brengt heel wat nieuwe studies mede. Wat Is uw groote wapen in den strijd voor da verovering der zielen, vroegen wij mgr. Aerts en het antwoord volgde onmiddellijk: het meest menschelijke veroveringsmiddel ls ginds in de Missie hetzelfde als hier in Ne derland en overal elders: de school. Bij de jeugd begint de opbouw van het Godsrijk. Ds school is alles, zeide Monseigneur, en hij sprak vol vuur over dit heerlijke jeugdwerk, dat hij gelukkig ziet groeien en bloeien, dat reeds talrijke vruchten heeft afgeworpen. Op het oogenblik telt Monseigneur In zijn vijfdeelig missiegebied 115 kampong-scholen voor lager onderwijs. Helaas komt een groot deel daarvan niet voor de minste subsidie in aanmerking, wijl zij of geen 25 leerlingen kun nen halen of niet strikt op den voorgeschre ven afstand van elkaar liggen. Voor de opleiding tot onderwijzer, goeroe, bestaan standaard-scholen met twee jarigen normaalcursus. De school te Langgoer op Kledn-Kei telt 120 leerlingen, van wie 100 In ternen; op Saumlakki bestaat eenzelfde standaardschool. De missie heeft voorts te Toeal een Hol- landsch-Indlsolie school opgericht, welke bij zonder bloeit, ofschoon de regeering inaar steeds weigert subsidie te verleenen. Van daar uit zullen binnenkort de vijf eerste jongens van dit missiegebied naar het klein-seminarie te Wolaan in de Minahassa vertrekken. Aanvankelijk was de drang naar onderwijs in dit missiegebied, vooral voor de meisjes, zeer gering; op het oogenblik echter is de vraag niet meer te stuiten, en moeten elk jaar talrijke aanvragers afgewezen worden. Voor de standaardscholen boden zich het vorig jaar meer dan 100 sollicitanten aan, terwijl er maar 30 konden aangenomen worden. Dit verschijn sel doet zich zoowel op Kei als op Tanimbar en ook op de Hollandsch-Indi3ohe school voor. Op Nieuw-Guinea staat het onderwijs nog in zijn eerste schoenen; de Ka ja-ka ja's voelen er bitter weinig voor, maar te Mimika begint het verlangen naar ontwikkeling, tot vreugde der missionarissen, reeds klaar wakker te worden. Als een belangwekkenden vooruitgang be schouwde Monseigneur het, dat de ouders ook de meisjes naar de zustersscholen beginnen te zenden. Dat de jongens op de ambachtscholen gaarne onderwijs In het timmermansvak, de ijzer- en cementbewerking ontvangen, ls bij deze mensohen, die goede vaklui zijn, alles zins begrijpelijk. Als cultureel verschijnsel is echter opmerkelijk, dat de bevolking ook reeds het belang begint in te zien van de ontwikke ling der aanstaande echtgenoote en moeder. Speciaal de kopschoten, waar in een drie-jari gen cursus huishoudenderwijs wordt gegeven, genieten tegenwoordig de bijzondere belang stelling van Kei en Tanimbar. En hoe is het met den gezondheidstoestand In Uw Missiegebied gesteld? vroegen wij mgr. Aerts. Er komt melaatschheld voor, daarom heb ben wij een leproserle. Verder heerscht er frambosia en malaria. En dan zijn er nog de ziekten, die het gevolg zijn van het groote ge brek aan zuiver drinkwater en ook van de ge ringe zindelijkheid der bevolking. Tot mijn vreugde, ging Monseigneur voort, is het vorig jaar te Langgoer een ziekenhuis geopend, dat plaats biedt voor 28 zieken. Het is bijna altijd bezet en nu de zusters het vólle vertrouwen van de inlanders hebben veroverd, worden de zieken zelfs van het 20 zeemijlen verwijderd gelegen Groot-Kei met prauwen naar Langgoer gebracht. Er is daarom op Groot-Kei dringende behoef te aan een tweede ziekenhuis, maar het daar voor bemoodigde bedrag van 25.000 gulden moet voor het overgroot® deel nog bijeenge bracht worden. Eerst als het ziekenhuis staat en ingericht is, kunnen wij op een regeeTlngs- subsidde rekenen, maar tevoren Monseigneur zweeg. We kenden echter de gedachte van zijn hart. Hij is naar Nederland gekomen om de belangen van zijn missie te behartigen. Hier in Nederland viert hij ook zijn zilveren priesterfeest. Voor zich zelf ver langt Monseigneur niets, maar voor zijn dier bare missiekinderen zou hij zoo gaarne het nieuwe ziekenhuis tot stand zien komen. Zou Katholiek Nederland dezen Ned er landschep bisschop in een der meest misdeelde streken van ons Nederlandsch koloniaal gebied kunnen teleurstellen? Dat zal niet gebeuren. Monseigneur, ver klaarden wij bij het afscheid. Geheel Katholiek Nederland moet uw adres weten: Missiehuis, Bredasche weg, Tilburg. Dan stro omen de giften van zelf toe en zal Nederland iets van de eereschuld voldoen, welke het aan zijn mis sionarissen en aan de inlanders heeft. DE ITALIAANSCHE REIS VAN DEN HEER SCHMIDT. „Aan geen Regeering een verwijt te maken" WAARTOE IN DIT GEVAL GEEN AANLEIDING BESTAAT Op de vj-agen van den heer Mendels betref fende de behandeling van Nederlandsche on derdanen in Italië, heeft de heer Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken, o.m. het volgende geantwoord. Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat ds door den heer Schmidt en diens reisgezellin in Italië ondervonden behandeling een gevolg was van de omstandigheid, dat eerstgenoemde bü de Italiaansche politie als communist ge signaleerd stond, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat hij in vroeger jaren lid is geweest van de communistische party en hij deel heeft uitgemaakt van den (thans opgeheven) Bond van Revolutionnair-Socialistische Intellec tuelen. Wat overigens de ondervonden behan deling aangaat, is van de zijde der. Italiaansche Regeering verzekerd, dat U-ide personen behan deld zijn met inachtneming van de faciliteiten, welke de voorschriften in hun omstandigheden toelaten. De ondergeteekende is van. oordeel, dat er aan geen Regeering een verwijt van kan wor den gemaakt, dat zij bijzondere maatregelen treft tegen personen, die zij er op h. i. goeden grond van verdenkt te behooren tot eeïi partij of organisatie, die zij als staatsgevaarlijk be schouwt. Tot die bijzondere maatregelen be hoort mede een verscherpte controle op vreem delingen, die onder die verdenking staan. Hoewel de ondergeteekende te allen tijde ge reed is om op te komen voor een behoorlijke behandeling van Nederlanders in het buiten land en hij, voor zoover de door den heer Schmidt en zijn reisgezellen ondervon den behandeling daartoe aanleiding gaf, ook in dit geval hst nootüge vertoog tot de Italiaansche Regeering hooft ge richt, is hij van meening, dat het onderhavige geval niet tot eenige démarche van algemeene intrekking aanleiding kan geven. DE BRUGGEN IN ZUID-HOLLAND. Wederom uitbreiding der buitenlandsche saldi GOUD-INVOER Reeds de vorige weekstaat reflecteerde in overeenstemming met de tarieven op de par ticuliere geldmarkt een ongewone geldruimte, welke niet in de laatste plaats in de hand werd gewerkt door hetzelfde verschijnsel in het bui tenland en de zwakkere houding van vele vreemde deviezen. De verlaging van de beleeningsrente, waar van de Nederlandsche Bank gedurende deze be- richtsperiode melding maakte, was hiervan een nadere, hoewel overigens overbodige bevesti ging. Doch deze maatregel gaf wel reeds eenige indicatie omtrent het aspect var. sommige pos ten op den eerstvolgenden weekstaat Niettegenstaande de ultimo behoeften nog zeer goed hun invloed op de posten Binnsn- landsche Wissels en Beleeningen in dezen weekstaat hadden kunnen tot uitdrukking brengen, vertoonen zij veeleer eene verminde ring. Da voornaamste mutaties van dezen week staat betreffen thans die rekeningen, die de positie van het gulden-devies tegenover het buitenland tot uitdrukking brengen De overal heerschende lage geldkoersen, zoo wel als de politieke en daaruit voortvloeiende economische onrust in sommige landen, hebben een geldverschuiving tengevolge gehad, welke voornamelijk tot uitdrukking komt in een vraag naar guldens. Door middel van voortdurende aankoopen van buitenlandsche wissels van in net buiten land te houden saldi, heeft de Nederlandsche Bank getracht te voorkomen, dat dit tot goud- invoer aanleiding zou geven. Tot dusverre is haar dit ook nog gelukt doch gedurende de afgeloopen week heeft zij zich toch goud import tot een bedrag van circa 5 millioen gulden moeten laten welgevallen. Een en ander werkte da heerschende geld ruimte uiteraard nog in de hand. Voor de geldmarkt blijven ie vooruitzichten dan ook nog steeds in de richting vaa dalende tarieveu wijzen. HET JAAR 1929 ZEKER NIET ONGUNSTIG HULDIGING MR. B. TEN BRUGGEN CATE Bij zijn aftreden als secretaris van het college van Curatoren aan de Groningsche universiteit Bij zijn aftreden als secretaris van het Col lege van Curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen werd Mr. B. ten Bruggen Cate, door den Studenten-senaat gehuldigd in een bui tengewone vergadering, waartoe ook de oud- hoogleeraren, de lectoren en de bibliothecaris waren genoodigd. Nadat de heer en mevrouw Ten Bruggen Cate waren binnengetreden, nam de rector magnificus prof. Backer het woord. Deze schetste de verdiensten van Mr. ten Bruggen Cate voor de Groningsche Universi teit en deelde mede dat de Senaat den scheiden den secretaris heeft willen huldigen door den portretschilder Isaac Israëls een portret te van hem te laten schilderen. Daarna onthulde spreker het portret van mr. Ten Brugge Cate. Mede werd aangeboden een album met handteekeningen. Mr. B. ten Bruggen Cate betuigde daarop den rector magnificus en den senaat zijn erken telijkheid voor de eer, hem bewezen. Tenslotte bestond er gelegenheid den schei denden secretaris de hand te drukken. In een bijeenkomst in het Academiegebouw heeft mr. ten Bruggen Cate nog afscheid ge nomen van het bureaupersoneel, van het be stuur der afd. Groningen, van den Bond van Hoogeronderwijs-personeel en van eenige der oudste beambten. DE AANVARING VAN DEN SLUISMUUR TE IJMUIDEN De ongevallen Aan het jaarverslag van den hoofdingenieur der mijnen over 1929 is het volgende ontleend: Bij de beoordeeling van den toestand van 't Nederlandsche steenkolen-mijnbedrijf moet al lereerst gewezen worden op de vaste stemming der kolenmarkt gedurende het afgeloopen jaar, waardoor voor die industrie dat jaar zeker niet ongunstig is geweest. Het grooter verbruik van brandstoffen en de uitputting der voor raden als gevolg van den ongedacht langduri- gen en strengen winter 19281929, waren oor zaak, dat op de kolenmarkt een sterke vraag ontstond, welke nagenoeg het geheele jaar bleef aanhouden, zoodat de afzetmogelijkheid zeer ruim was. Van do totale hoeveelheid brandstoffen (steenkolen, cokes en steenkolenbriketten) die gedurende 1929 voor binnenlandsch verbruik beschikbaar kwam, werd voor 88 pet. door de productie der Noderl. mijnen voorzien. De hoeveelheid brandstoffen, die in 1929 voor bin nenlandsch verbruik beschikbaar kwam, was 11 pet. hooger dan die in 1928. Wat den gezondheidstoestand van de bij de mijnen werkzame arbeiders aangaat, valt over het afgeloopen jaar een stijging van het gemid delde ziekenpercentage dor mijnarbeiders waar te nemen; dit percentage bedroeg 6.3 per 100 arbeiders in 1929, tegen 5.6 per 100 arbeiders in 1928. Gedurende de jaren 1923 tot en met 1929 bedroeg het gemiddeld aantal zieken per 100 mijnarbeiders resp. 3.3, 3.6, 4.1, 5.26, 5.6 en 6.3. Gedurende het afgeloopen jaar werden voor het scheidsgerecht voor de mijnindustrie 18 (-f 12) zaken behandeld. De totale bevolking van het mijndistrict ver meerderde sedert het voorafgegane jaar met 9357 leden, of 5 pet., de mijnarbeidersbevolking met 6091 leden of bijna 7 pcf. Gedurende het verslagjaar is de productie van de Limburgsche steenkolenmijnen met ruim 6 pet. gestegen. Het aantal zware mijnongevallen, waarmede worden bedoeld ongevallen, welke een langere ongeschiktheid tot werken dan 21 kalenderda gen of den dood van een persoon tengevolge hebben gehad, voorgekomen bij de uitoefening van het bedrijf der steenkolenmijnen, bedroeg 1644 in 1929; over 1928 was dit aantal 1646. Verder hadden plaats 374 (in 1928 454) zeer ernstige ongevallen, waaronder worden ver staan die ongevallen welke een langere onge schiktheid tot werken dan 42 kalenderdagen of den dood van een persoon tengevolge heb ben gehad. Het aantal doodelijke ongevallen bedroeg 30, waarvan 26 in de ondergrondsche en 4 op de bovengrondsche werken. De afzet van de zoutmijn te Boekelo werd verhoogd van 41.470 -ton in 1928 tot 44.914 ton in 1929. Een aangelegenheid, die thans van belang is Naar het Bureau van ds Kamer van Koophan del van Rijnland mededeelt, wordt door den Rijkswaterstaat, de Provinciale Waterstaten van Zuid-Holland, oord-Holland en Utrecht, geconfereerd over de doorvaarthoogte en door- vaartbreedte van de bruggen, enz. opdat er een eenheid komt in de verschillende vaarwegen en deze goed op elkander aansluiten. Deze aangelegenheid is vooral thans van groot belang, nu door de uitvoering van hat wegenplan verschillende nieuwe wegen wordeD aangelegd en bijgevolg tal van bruggen moeten worden gebouwd. In overeenstemming met het advies der Com missie voor Vervoer, stelt het Eureau dien tengevolge aan de Kamer voor, om aan den Rijkswaterstaat en den Provincialen Water staat van Zuid-HolUnd nadere inlichtingen te vragen en inmiddels met de Kamers \an Koop handel uit deze drie provincies over.eg te ple gen over wat den Kamers ten deze te doen staat. Een protest van havenmeester van de Poll De heer W. N. van de Poll, havenmeester te A'dam, schrijft ons: In de dagbladen van 4 October komt de be handeling voor van den Raad voor de Scheep vaart inzake de aanvaring van het s.s. „Nij- kerk" met den sluismuur te IJmuiden. Dat Ik, als Havenmeester van Amsterdam, steeds zeer veel belangstelling heb voor all-, zaken bij dezen Raad in behandeling, in he'. bijzonder van die ongevallen welke hebben plaats gehad op den toegangsweg naar onze haven, zal door een ieder begrepen worden. Den laatsten tijd hebben de op- en aanmer kingen, die door den heer C. Fock, Hoofdin specteur voor de Scheepvaart, tijdens de zit tingen gemaakt worden, mijn bijzondere aan dacht. Dat deze uitingen van den Hoofdinspecteur meer dan eens vreemd zijn, is bekend, doch dit komt natuurlijk geheel voor zijn rekening. Erger wordt het evenwel, waar de heer Hoofd inspecteur het aanvaren van den sluismuur door het s.s. ,,Nijkerk" in verband brengt met de aandacht die de stad Amsterdam gevestigd heeft op het noodeloos gebruik maken van sleepbooten in normale gevallen. Aangezien door de mededeeling van den heer Fock een onjuiste indruk wordt gewekt, meen ik hier een woord van ernstig protest te moeten laten hooren. Aan den Raad voor de Scheepvaart kunnen we met een geru3t geweten overlaten, wat in deze de oorzaak van de schadevaring ls ge weest. Overtreding van de Arbeidswet? De Hooge Raad heeft Maandag behandeld de cassatieberoep van den officier van Justitie te 's Gravenhage tegen een vonnis van de recht bank, waarbij Fritz Hirsch en Hugo Helm wa ren ontslagen van rechtsvervolging van de hun ten laste gelegde overtreding der arbeidswet. Men zal zich herinneren, dat de eerste phase van^eze zaak zich afspeelde voor den Haag- sche-n Kantonrechter. Den beiden heeren, was ton laste gelegd dat zij als directeuren van een operettegezelschap niet hadden verhinderd, dat in de operette „Friederike" kinderen heneden 14 jaar waren opgetreden. De Kantonrechter bad in zijn vonnis overwogen, dat hetgeen de kinderen in deze operelvs verrichten inderdaad arbeid in den zin der arbeidswet is, doch hij achtte het ten laste gelegde niet strafbaar op grond van art. 83 ten Zesde van de wet, dat een overtreding niet strafbaar stelt, indien die onder da gegeven omstandigheden als gerecht vaardigd v/as te beschouwen en onverwijld van deze overtreding wordt kennis gegeven aan de arbeidsinspectie. In dit geval werd de overtre ding niet strafbaar geacht omdat aan de twee de voorwaarde was voldaan en omdat dit op treden van kinderen een onmisbaar element van het kunstwerk werd geacht. De Rechtbank was het met den Kantonrechter eens, maar de officier van Justitie, die veroordeeling had ge vraagd, teekende van dit vonnis cassatie aan, aanvoerende dat hier geen enkel algemeen be lang was gediend en dat art. 83 er zeker niet was om kinderarbeid mogelijk te maken. Rapporteur in deze zaak was mr. Taverne. Voor de requiranten werd het beroep tegen gesproken door mr. J. H. G. Bekker. Pleiter concludeerde tot bevestiging van het vonnis. De advocaat-generaal, mr. van Lier, zal op 20 October concludeeren. RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft met ingang van 4 Oetober 1930 aan E. Kupers, te Amsterdam, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van de Rijkscom missie van Advies voor de Werkloosheidsver zekering. Voor het tijdvak, ingaande 4 Oetober 1930 en eindigende 31 December 1931, is benoemd tot lid van bovengenoemde commissie C. van der Lende, te Amsterdam. COR RUYS IN INDIë. Cor Ruys accentueerde zijn triomfale weder- optreden te Batavia Zaterdagavond en Zondag avond met de première van „Elias weet het beter". Beide avonden was de schouwburgzaal stampvol, PROF. SWELLENGREBEL Naar Zuid-Aftika vertrokken Prof, dr. N. H. Sweltengrebel, zoöloog van de afdeeling voor Tropische hygiëne, hijzonder hcogleeraar vanwege het Koninklijk Koloniaal Instituut, heeft zich Maandag 6 Oetober inge scheept voor Zuid-Afrika„ om aldaar, op uit- noodiging van de Zuid-Afrikaansehe Regeering van advies te dienen inzake de bestrijding der malaria. INSTITUUT VAN AUTOMOBIEL- EN MOTOREXPERTS. Op initiatief van een aantal automobiel-des kundigen kwam een 20-tal meest bekende experts bijeen om te geraken tot de oprichting van een vereeniging van automobiel- en motor experts. Men stelde zich ten doel, de buiten wereld, die gebruik moet maken van experts, waarborgen te geven voor de capaciteit van haar leden-experts, tevens om het beroep op peil te houden en te verzorgen. Staande de vergadering werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting van het Ne derlandsch Instituut van Automobiel- en Mo- tarexperta. Wint het proces tegen den heer W. C. Sickesz In het hakende proces van de N.V. Stoom chocolade en Cacaofabriek Kwatta tegen den heer W. C. Sickesz, oprichter van de Hol landschZwitsersche Chocoladefabriek, te Am sterdam is door het scheidsgerecht de heer W. C. Sickesz veroordeeld alle geleden en nog te lijden schade aan Kwatta te vergoeden, welke schade nader op te maken bij staat. Deze strijd dateert van de oprichting der HollandschZwitsersche Chocoladefabriek af. Oprichter was de heer W. C. Sickesz, die uit de firma van ds Gebr. Sickesz was getreden. NEDERLANDSCHE RUBBER UNIE Gedeeltelijke liquidaties EEN BEGRIJPELIJKE INKRIMPING MEDAN, 6 Oetober 1930. (ANETA) De Neder landsche Rubber Unie liquideert haar zaken in Sibolga (Residentie Tapanoeli). De zaken worden afgewikkeld door den heer Waller Alkens, vertegenwoordiger van Mirandolie Vouta en Co. (Uit bovenstaand bericht blijkt, dat de Neder landsche Rubber Unie haar bedrijf nog verder gaat inkrimpen. Zooals bekend werden in ver band met de groote verliezen en de niet renda bele exploitatie reeds enkele fabrieken van de Nederlandsche Rubber Unie stilgelegd. Deze Inkrimping van zaken is echter geheel begrijpelijk en een gevolg van het feit, dat het kapitaal der vennootschap reeds voor een groot deel verloren is. Volgens de laatste balanscijfers was het verlies per ultimo 1929 1.073.375, waarbij nog geen rekening is gehouden met de noodzakelijke afschrijvingen, welke in den loop der Jaren hadden moeten geschieden, doch welke in verband met de slechte bedrijfsresul taten niej plaats jonden, -- gel), TWEE DER GEREDDEN van de lucht schipramp; links de radio-telegrafist Disley; rechts ir. Cookolfred Een beschaafde uitspraak meer waard dan hersenen? GEVALLEN. Mej. J. d® Jong alhier kwam aan den Kerk- weg te vallen met haar rijwiel doordien zi.i to gen een gespannen sleepkabel van een schip aanreed. Zij bekwam enkele inwendige kneu zingen medische hulp meest zij inroepen PROCES-VERBAAL. Door de politie alhier zijn geverbaliseerd terzake het rijden zonder licht W, v. D.; G. C. K. en M. M. alhier en wegens overtre ding van de vissclierijwet L. H. te Gouda. MOND- EN KLAUWZEER. Het laatste alhier geconstateerde geval van mond- en klauwzeer onder het vee van den heer H van Mourik is thans weder a'.s genezen aangegeven. POLS GEBROKEN. De heer v d. Berg alhier viel bij zijne werk zaamheden van een ladder met heft gevolg dat hij zijn rechterpols brak. STAND BOVEN BEKWAAMHEID Te Leicester wordt een Congres gehouden van de Nationale Federatie van Onderwijzers, en het socialistische parlementslid, Ralph Morley, heeft daar een redevoering gehouden, waarin hij erover klaagde, dat een beschaafde uitspraak vaak meer opgeld doet dan herse nen, en stand meer dan bekwaamheid. Ouders zenden hun kinderen naar de z.g. „public schools", niet omdat zij daar een betere oplei ding krijgen, maar omdat het een zeker „so ciaal cachet" geeft. Dit snobbisme, vervolgde mr. Morley, be rooft de natie van de diensten van eenige der bekwaamste mannen en vrouwen, en heeft ten gevolge dat de knapste menschen vaak niet benoemd worden in de verantwcondelijksbe baantjes. Een paedogoog heeft eens opgemerkt, dat kinderen de vernuftigste dingen zeggen buiten de school. Met onderwijzers schijnt juist het tegenovergestelde het geval te zijn. Uit de jeremiade van mr. Morley kunnen wij geen andere conclusie trekken dan dat de onderwijzers aan de gewone lagere scholen niet in staat zijn bun leerlingen een beschaaf de uitspraak bij te brengen, en dit is een ver dienste, waarvan hij werkelijk niet zooveel ophef behoeft te maken. Er zijn twee dingen die in onzen demagogi- schen tijd beschouwd worden als een kentee- ken van groot verstand, n.'l. een slordigs, on beschaafde uitspraak en een onleesbaar hand schrift. Zoo gelden ook vuile handen, onge kamde haren en onoogelijke 'kleeren vaak als een bewijs van zieleadal en idealisme. Knapheid leert men niet aan. Men wordt er mee geboren of men wordt er niet mee geboren. Veel mensohen hebben door hun knapheid de wereld vooruitgeholpen en veel anderen heb ben haar door hun knapheid benadeeld. Maar er is nog nooit iemand geweest 'die de wereld door een onbeschaafde uitspraak eenig goed, of door een beschaafde uitspraak eenig kwaad gedaan heeft. Er is in het minst geen roden om erover te klagen dat een beschaafde uitspraak vaak meer opgeld doet dan hersenen. Beschaving is in „verantwoordelijke baantjes" meestal een belangrijker factor dan verstand. Een man met een verantwoordelijke positie is in de meeste staats- en particuliere instellingen iemand die verantwoordelijk 1-s voor bat goede, en niet ver antwoordelijk vcor het verkeerde dat zijn on dergeschikten deen. Hiervoor zijn niet zoo heel veel meer hersenen noodlg dan om de dingen zelf g-oed of verkeerd té doen. Maar diezelfde man komt in contact met dengeen die een nóg „verantwoord-elijker baantje" vervult. Hij komt in aanraking met dan Minister, don Secretaris- Generaal, den Directeur-Generaal, den Presi dent-Commissaris, den eigenaar der zaak, mis schien zelfs met de echtgenoote, de kinderen en da schoonouders van den eigenaar dor zaak en met den papagaai van den eigenaar der zaak. Dezen verlangen geen verstand; zij verlangen beschaving. Een man met een onbeschaafde uitspraak kan evenmin beschaafd zijn als een man met een krommen rug recht. Eenige van de hoogste en verantwoordelijkste posten zijn vooral de laatste jaren gegeven aan menscheu, wier gebrek aan hersenen werd goed gemaakt door dat zij ook gebrek aan een be schaafd® uitspraak hadden. Of Engeland hier op bijzonder vooruitgegaan is, mag in twijfel getrokken worden. Alleen de mensohen met een onbeschaafde uitspraak zijn erop vooruitgegaan. En binnenkort zal te Londen een school ge opend worden, waar de zoons van peers en baronets zullen opgeleid worden in het weg laten van de H's voor de woorden en in het uit spreken van de stomme H's, opdat ook zij voor knap zullen worden r/ /gezien, en kans krijgen op verantwoordelijke baantjes In het land van mr, Ralph Morley. B. MALAISE. Ook hier is de malaise in de bedrijven toe genomen. De machinefabriek „de Hoiiandsche IJssel" heeft het aantal werkuren ingekrom pen tot 42 per week. Ook de sigarenfabriek Cuba heeft de werk tijd verminderd tot 3 dagen per week. BEDANKT. Mej. Schreff heeft bedankt voor hare be noeming als onderwijzeres aan de Christe lijko Bewaarschool. VLEKZIEKTE. Alhier en in den omtrek ls vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Groote zoowel als kleine varkens zijn door de ziekte aangetast. CONCERT. Op Dinsdag 13 September a.s. zal de beken de blinde organist H. J. Kruithof uit Kam pen wederom in de Ned. H-erv. Kerk een con cert geveu. „IEPENGRIEP". De iepenziekte iis ook nu weer geconsta- teerd. Een 2,3-tal hoornen waaronder ook jon. ge op de Lange Burchwal is aangetast. Een 6-jarig jongetje van C. Kraan speelde op 'ntoek met ijzeren punten; een ander trok hem eraf met het noodlottig gevolg, dat hij zich aap zijn kin ernstig verwondde. Dr. Verheek verleende hulp. OM TE STOKEN. De leverantie van de voor de gemeente be- noodiigde brandstoffen in dit seizoen, is na inschrijving door B, en W. gegund aan den heer J. van Dam alhier. ZENDT UW KIND NAAR SCHOOL. De Kantonrechter te Schoonhoven heeft C. V. alhier veroordeeld tot 3 boete subs. 1 d. h. wegens schoolverzuim van zijn inwonenden zoon die in de 7 klasse was geplaatst. TELEFOON OP KOMST. Met het leggen va,p een telefoonkabel aan da Reen wij kschebrug is een aanvang gemaakt. Naar verluidt zal langs dezen kabel het Dorp Reeuwijk Tempel en Middelburg worden aan gesloten VOOR HET ZWEMBAD. De onlangs door den Raad benoemde Zwem plaatscommissie bestaande uit de heeren Reer en Van Roon heeft vergezeld van den gemeen te-opzichter den beer J. Heemskerk, verleden week een bezoek gebracht aan de Loosdrecht- sche plassen om aldaar de zweminrichtingen ill oogenschouw te nemen. Zulks in verband met het maken van plannen voor een Zwem inrichting In den plas Eïfhoeven alhier. EEN AFSCHEID. In verband met zijne benoeming te Go-uda heeft de lieer Bruijn als hoofd van school B in de afd. Sluipwijk afscheid genomen van die school, in tegenwoordigheid van B. en W De Burgemeester dankte den heer Bruijn voor de toewijding en den ijver waarmede hij gedu rende negen jaren aan de school gearbeid heeft. Ook mej. Guldemond, onderwijzeres aan die schol sprak een woord van dank na mens het personeel en de kinderen. Die woorden van dank werden ook omgezet In dadenden heer Bruijn werd namens het personeel en d,e kinderen een prachtige rook tafel aangeboden. De heer Bruijn dankte B. en W. voor de hartelijke woorden en tevens ook voor da prettige samenwerking. Vervolgens dankte spreker met hartelijke woorden het personeel en de kinderen voor hun schitterend cadeau. Nadat de leerlingen door mevr. Bruijn getrac- teerd waren en den scheidende nog een „Lang zal hij leven" was toegezongen, verlieten al len na een stevigen handdruk, het schoolge bouw. s 'r ffle- - Wy x xigpiv 7 %J V WÊÊt 'f MM, UTRECHT HEEi'T IIAAR MOOIE VEEM ARKT' thans ook dienstbaar voor den handel in Bladhtyeaj, de eerste wrikt (werd. gisteren gehouden* VERGADERING L. T. B; De tegen Maandagavond 1.1. uitgeschreven vergadering van den L. T. B. isj wegens het ongunstige weder uitgesteld tot a.s. Maandag 13 October, 's avonds te half 8 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10