ALGEMEEN OVERZICHT. HET VERGAAN VAN DE R. 101 De aardbeving in Zuid- Duitschland NIEUWE TWIJFEL De overstroom'ngen in Mexico DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 UIT SIBERIË ONTVLUCHT I Jachtluipaard Kreymborg Binnenweg, hoek Eendrachtsstraat, Zwartjanstraat - Beüerlandschelaan Nieuwe Binnenweg. WIJ MOETEN DE HEELE WAARHEID VAN DIT TREURSPEL LEEREN KENNEN DE ZESDE GROOTE LUCHT SCHIPBREUK SINDS DEN OORLOG NOG VERDERE STRAF MAATREGELEN? Con'acï met den „duivel" REEDS ZEVENTIG DOODEN VOEDSEL-RANTSOENEERING IN RUSLAND IN EEN ZEILBOOT OVER DEN OCEAAN VREESE LI JKE DAAD EEN ER MOEDER De revolutie in Brazilië De voorhoede der revoïutionnairen is tot Itarae, in den staat Sao Paulo, opgerukt en houdt daar halt. Een flink contingent der federale troepen in Sao Paulo maakt zich gereed voor den strijd tegen de rebellen. De regeering van Rio de Janeiro heeft 400.000 reservisten opgeroepen, waarvan er 100.000 binnen veertien dagen voldoende zullen zijn uitgerust, om tegen de revolutionnaire legers op te trekken. De revoïutionnairen van Rio Grande schij nen voornemens, een autonome republiek te stichten, Indien Rio de Janeiro zich tegen de revolutie blijft verzetten. Het grootste deel der Braziliaansche marine is de regeering trouw gebleven. Een afdeeling van 8000 man van het rebel len-leger rukt op ten Noorden van Parana. Aan het hoofd van 800 man heeft generaal Tavora de stad Pernambuco veroverd. Hij werd daarbij gv3teund door de dappere bevolking van Parahyba. Een afdeeling rukte in 100 autos en vrachtwagens uit Parahyba verder noordwaarts op. De slag om Pernambuco, die zeer hevig was, eindigde na 24 uren met de overwinning der rebellen. Bij de verovering dezer stad hebben de revo ïutionnairen zich meester gemaakt van een be drag van 2 millioen dollars en van de munitie- en wapenvoorraden. De bevolking trekt zingend en jubelend door de straten. Dr. Carlos Lima Cavalcanti heeft het be wind in Pernambuco op zich genomen. De bureaux van de „Jornal" en van het or gaan .Provincia", alsmede de fabrieken en woonhuizen van familieleden van de afgevaar digden Pessoa en Guevinz, den eigenaar van ds „Jornal" zijn platgebrand. Do president van den staat Pernambuco, Estacio Coimbra, is aan boord van de „Itanage" naar het Noorden gevlucht. Ook de president van den staat Rio Grande do Norte is ijlings gevlucht, waarna de haven stad Natal zonder tegenstand te bieden den opstandelingen in handen is gevallen. Volgens een Associated Press-bsricht zouden de leiders der opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul van plan zijn, het leger in twee afdeelingen te splitsen, waarvan de eene tegen San Paolo, de tweede tegen Rio de Janeiro zou oprukken. De eerste afdeeling zal terstond tot den aanval overgaan, terwijl de tweede zoo noodig op versterkingen uit andere staten zal wach ten. De revoïutionnairen hebben den vice-presi dent van den staat Parahyba en eenige aan hangers der federale, regeering terechtgesteld. De moordenaar van Pessoa, een kleurling werd door de menigte in de gevangenis ver moord. De troepen der opstandelingen ruk ken op naar de grens van de staten Para en Parana. Da stad Itarare moet door een afdeeling van 3000 opstandelingen Ingenomen zijn. Een bataljon van het 16e infanteriereglment te Sam Paolo zou voorts in opstand zijn ge komen, terwijl het garnizoen van Jaguaro zich eveneens bij de opstandelingen zou hebben aangesloten, teerder wordt gemeld, dat een eskader van '20 regeeringsvliegtuigen. zich bij de opstande lingen heeft aangesloten. Andere berichten melden, dat de BraziJiaan- ngctte kruiser, „Santos", waarvan de bemanning aan de regeering trouw is gebleven, gedreigd heeft de havenstad Rio Grande te beschieten. Ds ingang van de haven Is versperd, aange zien de opstandelingen daar gisteren twee schepen hebben laten zinken. Te Sao Paulo is de burgerwacht onder de wapenen geroepen, waaruit enkele regimenten zijn gevorrfad, die aan de federale regeering trouw zijn. Volgens berichten hebben de gouverneur van den staat San Paolo en de gouverneur van 3 andere staten verklaard den president trouw te zullen blijven. Het mobilisatiebevel der regeering omvat 10 lichtingen, tezamen met de marinereserve 460.000 onan uitmakende. 100.000 man zullen onmiddellijk in het veld worden gebracht. Nieuw ministerie in Roemenië Naar verluidt, heeft Mircmoscoe den koning een lijst voorgelegd van leden van het nieuwe kabinet, welke de volgende namen bevat: Ministerpresident: Mironescoe; Buitenland- suhe zaken: Vaida; Binnenlandsche Zaken: Juniau; Industrie en Handel: Manoilescoe; Verkeer: Madearoe of Mirto. Aan de andere departementen blijven de af getreden ministers van het vorig kabinet in functie. Zooals bij gedegenheid van aftreden van het kabinet-Manioe gemeld, Is Mironescoe reeds eenmaal onder de regeering van koning Carol minister-president geweest, n.l. toen na Carol's terugkeer Manioe aftrad en Mironescoe een nieuw ministerie vormde, uitsluitend om Carol wettelijk tot koning uit to roepen. Zoodra dit „regeeringsprogram" was afge werkt, heeft toen Miroenescoe weer voor Ma nioe plaats gemaakt. Engeland en de dominions De Engelsehe rijksconferentie heeft gisteren beraadslaagd over het vraagstuk dor econo mische betrekkingen tussoben Engeland en de dominions. Het voorstel voor vrijhanck' inen het ge heels rijk is verworpen. De ir ter van Cana da verlangde, dgt de dominions de vrijheid zul len behouden, cm hun tarieven van invoer rechten zelf vast te stellen. Engeland en de dominions zullen zich ver plichten. een toeslag van 11) pet. op alle be staands of nog in te voeren invoerrechten te leggen en op dezen grondslag zullen dan de dominions onderling en ook in het verkeer me: Engeland een rabat tot gelijke hoogte voor de invoerrechten toestaan. De Canadesache premier legde er den na druk op. dat het tegenwoordige tijdstip wei bet minst geschikt is voor een economische aaneensluiting van de verschillende de&len van het wereldrijk. Moohten Engeland en da overige dominions op dit voorstel niet ingaan, dan zal, aldus voeg de hij er aan toe, Canada verplicht zijn aan sluiting te zoeken bij een andere economische mogendheid. Dit wordt in politieke kringen aoo opgevat dat Canada in dat geval economische aanslui ting bij de V. S. zal zoeken. Na den Canadeeschen minister-president sprak de vertegenwoordiger van Zuld-Afrika, d't er op wees, dat zijn land in verband met bat steeds verminderende absorpiie-vermogen Tna de Engelsehe markt, wat Zuid-Afrikaan- sohe artikelen betreft, niet in staat is zijn han delspolitiek uitsluitend te richten cp den ver koop in Engeland. Australië verlangde' uitbreiding: van. bet systeem van preferen-tieele invdmècfc^h'C* Ook de minister-president van Niéuw Mes land verlangde uitbreiding van dit systeem, hetzij door een algemeene.overeenkomst of- door overeenkomsten tussohen de dominions onder ling. De Fransche radicalen en de politieke toestand Heden wordt te Grenoble het congres der radicale partij gehouden. De afgevaardigde Chautemps zal daarop, zooals reeds gemeld, rapport over den politiéken toestand uit brengen. i Volgens de „Ere Nouvelle" zal hij daarin o.a. wijzen op de economische anarchie, welke het tijdperk na den oorlog over de geheeie wereld heeft gekenmerkt. Door de ontzaglijke toene ming van de productie, terwijl politieke on lusten in verscheidene landen ellende en depre ciatie van het geld veroorzaakten, ia de indu strie ontwricht en de werkloosheid toegenomen, wat de rivaliteit tusschen verschillende landen weer verscherpt heeft, terwijl de landbouw nu eens slechte, dan weer goede oogsten had, het geen den tosstand van onzekerheid verhoogde. Daarhjj komt de opleving van het nationa lisme in Duitschland, de bedreiging van het fascisme in Italië en het opnieuw op+reden van conflicten op verschilende plaatsen in Europa, zoodat nationale waakzaamheid geboden is. In verband met dezen toestand verwacht het volk van de staatslieden geen doctrinaire uit eenzetting, doch een duidelijke oplossing van ds aan de orde zijnde vraagstukken en is het de plicht van een goede republikeinsche partij, een zoo groot mogelijke concentratie om een pro gram van vrede en welvaart tot stand te bren gen. Brüning's program Hot bestuur van dan rijksbond der Duitsche industrie heeft in buitengewone vergadering het economische en financieele plan d.er rijks regeering besproken en te dien opzichte stel ling genomen. Het economische en financieele plan der rijksregeering is te waardeeren, zoo heet het in de conclusies dezer vergadering, als een eerste stap, om Duitschlands financiën op nieuw te ordenen en de Duitsche economische politiek aan de omstandigheden aan te Das sen. die door de veranderingen op de wereld markt, door de zware verplichtingen tot her stelbetalingen en de mislukte maatregelen van het verleden ontstaan zijn. De grondgedachte van het program is juist, wanneer men er naar streeft, door uiterste spaarzaamheid en verlaging der belastingen de financiën in vaste banen te leiden, vooral ook de financieele politiek der landen en ge meenten. De werkloozen kan men alleen dan in het arbeidsproces betrekken, wanneer de publieke uitgaven verminderd worden. Wil men bereiken, dat ook de prijzen der verbruiksgoederen en der productiemiddelen verlaagd worden, dan zal men tevens de loo- nen en salarissen van allen, die in particulie re bedrijven werkzaam zijn, moeten veriagen. Wanneer men er in slaagt, langs dezen weg de productiekosten te verlagen, zal de loons verlaging de koopkracht niet verminderen en dus feitelijk ook geen loonsverlaging zijn. De regeringsverklaring, die do Duitsche rijkekanselier waarschijnlijk a.s. Dinsdag of Woensdag in den rijksdag zal afleggen, zou voor wat de buitenlandsche poiltlek betreft, behelzen, dat het aan het bewind zijnde kabinet de tot dusverre gevolgde buitenlandsch-politiekc ge dragslijn zal handhaven, doch den algemeencn Europeesehein toestand, die ontstaan is als ge volg van vredesverdragen en hersteloverecn- komsten, in geen enkel opzicht als ohherroepe- hik lieschouwt. OOK IN OOST-ZWITSERLAND HEVIGE SCHOKKEN MÜNCHEN, 8 October (W. B.) De in den af- geloopen nacht in geheel Zuid-Duitschland waargenomen aardbeving, was de hevigste, wel ke ten onzent tot dusver is voorgekomen. In verscheiden wijken te München vielen de slapenden uit hun bed. Volgens mededeeling van de sterrenwacht te München sprongen de naalden der beide daar opgestelde seismografen reeds bij den eersten schok zoover uit, dat verdere registratie niet meer tot stand kwam. Het meteorologisch instituut te Hohenheim bij Stuttgart geeft als juisten tijd van het be gin der aardbeving 27 minuten 38 seconden na twaalf uur 's nachts op. Ook daar, 'evenals bij bet meteorologisch instituut in Ravensberg raakten de toestellen door de hevige schokken onklaar. Voor zoover uit de thans beschikbare berich ten valt op te maken, schijnen de schokken het hevigst te zijn geweest in het Alpengebied. In Ehrwaldin (Tirol) zijn drie schokken van gelijken duur waargenomen. Menschen, die zich tijdens de aardbeving op straat bevonden, zeg gen een hevig lichtschijnsel waargenomen te hebben, alsof er een meteoor van den hemel viel. Zooals gemeld zijn dok in Garmisch-Parten- kirschen drie krachtige aardschokken waarge nomen. Het epicentrum moet echter in het Alpengebied gelegen hebben. Belangrijke schade is nergens aangericht. Te Immenstadt was de aardbeving zoo sterk dat de woningen op haar grondvesten wankel den. Meubels en schilderijen kwamen in be weging en klokken bleven stilstaan. Hetzelfde wordt gemeld uit Kempten. Te Fuessen aan de Lecb werden de inwoners tegen half twee door twee sterke schokken uit hun slaap gewekt. Tegelijkertijd hoorde men een geluid als het rollen van den donder. De eerste stoot duurde ongeveer 3 seconden, de tweede iets korter. Pannen vielen van de daken en de dieren in de stallen werden onrustig. Bij den tweeden stoot kon men .duidelijk waarnemen, dat de schok zich met een gol vende beweging voortplantte in de richting Oost-West. Bijzonder sterk voelde men de aardbeving te Faulenbach dicht hij Fuessen. In een pension daar ter plaatse werden schilderijen van den muur geslingerd, stoelen vielen om en ruiten braken. Bijna alle muren van het huis scheurden, zonder echter in. te storten. Onder de gasten ontstond een paniek. Velen liepen naar buiten waar zij verder bijna den geheelen nacht bleven. Te Augsburg, Neurenberg en Ulm werd de aardbeving, slechts zeer licht gevoeld zonder dat zij echter schade aanrichtte. Naar het Zwitsersch telegraaf-agentschap meldt, was de aardbeving ook door het me- tsoroligsch instituut te Ziirich geregistreerd. In Oost-Zwitserland waren de schokken tame lijk hevig. Ze duurden verscheiden minuten; de bewoners werden uit hun slaap gewekt, maar schade wordt niet gemeld. 'MiiNCHEN, 8 October (V. D.) Het Seismo- 'grafisch Instituut te München deelt mede, dat het niet voltooide diagram van de aardbeving van den afgelnppen'nacht geen-nauwkeurige aanwijzing geeft .omtrent den haard der aard beving. Deze moet 110 K. M. van München verwijderd liggen en wel in Zuid-Westelijke richting. Des kundigen zijn van meening, dat de aardbeving waarschijnlijk haar oorsprong vindt in een of .andere instorting in de Alpen. Onder de oogen moet worden gezien, of luchtschepen al dan niet een praktische uitvinding zijn Dit dier, ook chieta ge noemd, wordt in ooster- sche landen wel voor de hertenjacht afgericht. Hun vacht valt bijzon der op door de prach tige teekening en den fluwecl-zachten glans. Die fluweel-zachte gloed in allerlei kleuren i diep bruin donker blauw licht grijs donker grijs grijs-blauw in effen en fantasie weef sel, hebben vele der winterstoffen, waarvan onze nieuwste modellen winterjassen zijn ge maakt. Vergeet niet deze Kreymborg jassen eens te zien en de prijzen te vergelijken. Kreymborg- Coupe 1 Iets bijzonders 1 HET LIJDEN DER DUITSCHE BOEREN IN RUSLAND Verschillende groepen in het moeras verdwaald Eenige maanden geleden werden verschil lende Duitsche families naar Siberië verban nen, als gevolg van de maatregelen, die de sovjetregeering tegen de z.g. kulakken geno men bad. Een gedeelte dezer bannelingen is het gelukt om uit de concentratiekampen te ontvluchten. Na een langdurige reis door de Siberische Taiga hebben zij getracht, om hun haardsteden weer te bereiken. Maar verschillende groepen dezer vluchtelin gen zijn in het moerassig gebied verdwaald geraakt en hebben daar den dood gevonden. ./Slechts enkele zijn lévend teruggekeerd in hun dorp, maar zij werden door dé- sovjets spoèdig ontdekt en weer opnieuw op transport gesteld .naar Siberië. Het is nog niet bekend, of er nog verdere strafmaatregelen togen deze ongelukkige boe- ren genomen zijn. HET WANTROUWEN TEGEN LUCHTSCHEPEN HERLEEFD Van onsen correspondent.) De Balkan-conferentie Op de Balkanconferemtie te Athene heeft een vertegenwoordiger van Zuid-Slavië een voorstel ingediend,volgens hetwelk bondge nootschappen van Bnlkanstaten met staten buiten den Balkan niet gesloten mogen worden aangezien daardoor de mogelijkheid voor ge wapende conflicten wordt verhoogd. De vertegenwoordiger van Albanië verklaarde daarop, dat men geen bezorgdheid behoeft te koesteren voor de onafhankelijkheid van Alba nië, aangezien het hondgenootschap tüsêchsn Albanië en Italië slechts in werking treedt, als de onafhankelijkheid van Italië wordt bedreigd. De Finsche verkiezingen Volgens 'n officieel bericht omtrent de uitsla gen van de Finsche rijksdagverkiezingen be haalde de Finscbe coalitiepartij (conservatie ven) 39 mandaten; zij had er in den vorigen rijksdag 28; Finsche vooruitstrevende partij be haalde er 10 (7), de landbondpartij 5S (60), de Zweedsche partij 22 (23), de sociaal-democra ten 68 (55), de communisten 0 (23), de partij der kleine boeren 1 (0). Twee uitslagen zijn nog niet bekend. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat de Lappo-beweging niet met een eigen partij voor den dag is gekomen. De eenige partij, die met de Lappobeweging te identificeeren is, is de coalitiepartij. De a^s. verkiezingen in Memel Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat naar aanleiding van het Duitsche verzoek te 1 Wowno tot naleving van de door de Lttausche regeering in Genève op zich genomen verplich- ting, om iedere beïnvloeding van de verkie- j zingen in het Memel-gebied achterwege te laten thans naast den Duitschen verkiezings com missaris, de Duitscher, Fink, als assesor in de verkiezingcommissie benoemd. De Litausche regeering heeft, voorts de toe zegging gedaan, dat ook vóór de verkiezingen twee Duitschers als leden van het „Direkto- rium" zullen worden benoemd. In Duitsche po litieke kringen vertrouwt men thans, dat de Litausche regeering ook na de verkiezingen volgens democratisch-parlementaire beginselen zal regeeren, en van Duitsche zijde wordt al het noodige gedaan, om de Litausche regeering in die richting te leiden. Uit Kowno wordt gemeld. Zaunius, de Litau sche minister van buitenlandsche zaken, heeft een verzoek tot ontslag ingediend, dat naar men verwacht door d;n staatspresident zal worden aanvaard, Den laats ten tijd was in Litauen herhaalde lijk kritiek geoefend op de politiek van Zau nius, vooral wegens de overeenkomst, welke hij te Genève met dr. Curtius heeft gesloten voor hat herstel der autonomie in het Memel- gebied. Er loopen geruchten, dat heel bet Litausche kabinet zal aftreden. En wat de hellevorst eischte Spiritistisch bedrog ontdekt Een weduwe te Praag, wier echtgenoot® nog slechts kort geleden gestorven was nam dezer dagen deel aan een bijaonkomst v: spiritis ten .aldaar. Eén hunner kreeg, zich zo genaamd .in verbindiug stellend met de andere^ weield, contact met den „duivel naar het heette, waarna .de „hellevorst" psrsoonlijk verscheen cn eischte dat de weduwe 1000 kionen zou meebrengen naar do eerstvolgende zitting, dan zou haar man uit de pijnen der hél verlost worden,. Do weduwe ging naar de bank waar zij haar deposito had, en vroeg om 1000 kronen, ter wijl zij aan den bankbeambte vertelde waar voor zij het geld noodig had. De directeur der- bank waarschuwde de po litie die- den handig?:: „duivel" spoedig te pakken had. HUIZEN DOOR HET WATER MEEGESLEURD MEXICO, 8 October. (R. O.) Volgens de laat- i ste berichten vreest men, dat het aantal slacht- i offers der overstrooming in Pachuca thans j reeds zeventig bedraagt. De materieele schade wordt op een millioen peso3 geschat. Een aantal licht gebouwde buizen werd dóór het door de straten aanstormende water mee gesleurd, de bewoners verdronken. Talrijke handelshuizen hebben schade ge leden, terwijl hun goederen-voorraad vernield werd. De kamer van afgevaardigden heeft een be drag van 20.000 pesos beschikbaar gesteld voor ondersteuning der slachtoffers. LONDEN, 6 October 1930. „Het spreekt vanzelf, dat de eerste gedachten uitgaan naar de dooden. De mannen, die om gekomen zijn, hebben hun leven geofferd voor een groot geloof. Zij geloofden op de eerste plaats in luchtschepen, en op de tweede plaats in de R. 101. Zij waren de pioniers, en zij wer den geschraagd door het vaste vertrouwen waardoor den mensch nieuwe werelden ont sluierd worden. Het is te vroeg om ons af te vragen, of zij tevergeefs gestorven zijn. „Opdat men die levens niet verspilt zal mogen noemen, zal iets grooters uit de asschen van de R. 101 moéten voortkomen. Wij moeten weten waar de fout gelegen heeft. Wij moeten de lieele waarheid van dit treurspel leeren kennen. In één seconde schijnen de argumen ten van hen, die gepleit hebben voor de ont wikkeling van de lichter-dan-Iucht machine weggevaagd te zijn, en het is als* staan wij weer waar wij begonnen. „Het onderzoek moet zich niet beperken tot deze ramp. Onder de oogen moet worden gezien de vraag of luchtschepen al dan niet een praktische uitvinding zijn. „Als oorlogswapen is het luchtschip hopeloos te kort geschoten, zoodra Britsche deskundigen het vraagstuk (bedoeld wordt natuurlijk: het vraagstuk van den afweer) ernstig aanpakten. „Als een vervoermiddel in vredestijd heeft het eenige uiterlijk-treffende successen opge leverd uiterlijk treffend meer door de nieuwigheid dan door het nut maar er heb ben zich ook tragedies voorgedaan, waarvoor zoo duur betaald moest worden, dat het geen wonder is Indien veel moedige en ervaren vliegers den laatsten tijd den strijd als ver loren opgegeven hebben". Deze passage uit een hoofdartikel van de „Daily Express", strookend. met de strekking van de opmerkingen die ik gisteren maakte, is kenschetsend voor de tneêning, welke de meerderheid der pers te kennen geeft. Nietnand wenscht óp een Onderzoek, waarvan men zelfs niet weet of het tot eenig bepaald resultaat voeren zal, Vooruit te loopen, maar velen voelen dat, welke ook dé onmiddellijke oorzaak van deze ramp geweest moge zijn, niet alleen dit speciale luchtschip, maar het luchtschip in het algeméén er door getroffen wordt. Eén catastrophe, gelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag hij Beauvats plaats had bewijst meer tegén het luchtschip dan een óver een aantal jaren verdeeld half dozijn Oceaan- tochten ervoor kunnen bewijzen. Zelfs die geslaagde tochten hebben hier maar weinig ertoe bijgedragen het vertrouwen in luchtschepen te versterken. Die tochten immers (achteraf bezien zelfs die van de R. 100 naar vallen door Engelsehe vliegers of afweer geschut. Wij ontleenen het volgende lijstje aan de „Daily Herald": 1910: Zeppelin L. Z. 5 door storm vernield. 1910: L. Z. 6 door brand vernield. 1910: L. Z. 7 door storm vernield. 1911: L. Z. 8 door storm vernield. 1913: Twee marine-zeppelins vernield; resp. 8 en 13 dooden. 1917: Vijf zeppelins gedurende een lucht aanval door storm vernield. 1921: Britsch luchtschip R. 38 in de lucht vernield; 44 dooden. 1922: Italiaansch luchtschip Roraa in de lucht in brand gevlogen; 34 dooden. 1923; Fransch luchtschip Dixmude vernield; 53 dooden. 1925: Amerikaansch luchtschip Shenandoah door storm vernield; 14 dooden. 1927: Italiaansch luchtschip Italia neerge vallen; 7 dooden. De in 1925 en 1927 vernielde Amerikaansche en Italiaansche luchtschepen waren zeppelins welke Duitschland, In overeenstemming met de vredesvoorwaarden, aan Amerika en Italië geleverd had. De „Shenandoah" had een ge slaagde reis oveT den Oceaan achter zich. De lijken der slachtoffers te Londen LONDEN, 7 October. (V.D.) Er was veel be langstelling voor de aankomst aan het Victoria- station te Londen van de lijken der slachtoffers van den ondergang van het luchtschip de „R. 101". Niettemin heerschte er aan het station een plechtige stilte, toen de met de Engelschs vlag bedekte kisten uit den van Dover komenden trein werden geiaden in den gereedstaahden lijkwagen. Er waren eenige ministers aanwezig, o.w. Mac Donald en eenige vertegenwoordigers van het ministerie van luchtvaart, met wie de met denzelfden trein aankomende drie licht gewon de overlevenden een kort gesprek voerden, In de auto's achter den lijkwagen namen MacDonald, de overlevenden en de andere auto riteiten plaats. Door een dichte menschenmenigte ging de droeve stoet onder doodsche stilte door de stra ten van Londen naar de Westminster-abdij, waar de kisten werden opgebaard. Na de op baring speelde een kapel een treurmarscb en betrokken soldaten de eerewacht. De nabestaanden der slachtoffers werden toen tot de kathedraal toegelaten. Vrijdag a.s. zal de bevolking gelegenheid hebben den dooden de laatste eer te bewijzen. Zaterdag zal de teraardebestelling, te Candinê- •ton plaats hébben. Verscheiden lijken geïdentificeerd PAKIJS, 8 October (H. N.) Het wrak van de R. 1Ó1 zal eerst opgeruimd worden, als het onderzoek der Fransche en Engelsehe deskun digen afgeloopen is. De deskundigen zoeken onder de puinhoopen in het bijzonder naar het logboek, waarin do commandant van het schip zijn waarnemingen opgeteekehd moet hebben. Tot nu toe beeft het zoeken echter geen resultaat opgeleverd. Men heeft slechts kunnen vaststellen, dat de geruch ten onjuist zijn, dat het luchtschip noodsigna len heeft gegeven of getracht heeft op het vrije veld een noodlanding uit te vóeieu- Ook zijn er geen aanwijzingen, dat het onge luk hierdoor veroorzaakt, is dat een breuk in het geraamte van het luchtschip is ontstaan Canada en terug) bleken steeds slechts gedeelte- ()0or het gewicht van de motoren MADRID, 7 October (V.D.) Professor Bianco die in geselschap van zijn dochter den Atian- tlscban Oceaan in 60 dagen in een zeilschip heeft overgestoken is in Zijn geboortestad Bar- celona op geestdriftige whae ontvangen. Meer dan 50,000 menschen juichton de zeevaarders toe, die door de plaatselijke autoriteiten ver- Bevoorrechten en minder bevoorrechten ZEVEN KEER VLEESCH IN EEN MAAND Tengevolge van de economische crisis, die sovjet-Rusland op het oogenblik doormaakt, is het noodzakelijk geworden, dat de levensmidde len worden gerantsoeneerd, zooals men weet. De bevolking is daartoe ingedeeld in vijf groe pen tot de eerste en meest bevoorrechte groeD behooren de arbeiders, die lid zijn van een coöperatieve verbruiksvereeniging. Iedere ar beider krijgt per maand bet volgende rantsoen: löOO gram suiker, 50 gram thee, 1000 gram macaroni, 1800 gram gepelde gerst, een halveu liter zonnebloem-olie, 200 gram boter, 2000 gram baring en 500 gram zeep. Tot de tweede groep behooren de arbeiders, die geen lid Zijn van een coöperatieve verbruiks vereeniging. Hun rantsoen is weer iets kleinèr. Dan volgen tie ambtenaren, die blijkbaar minder eten noodig hebben ook hier krijgen do ambtenaren die lid zijn van een coöperatieve verbruiksvereeniging een grootef rantsoen. De kinderen benetien 15 jaar behooren tot de vijfde categorie. Zij krijgen 1500 gram sui ker, 25 gram thee, 700 gram gort, 500 gram visch, 5Ó0 gram havermeel, 15 eieren en 200 gram kaas. Gedurende de maand September werd zeven keer vleesch gedistribueerd. De voormalige aristocratie, hoogere ambte naren enz. zijn uitsluitend op de vrije markt aangewezen. MICHALACUE,- de leider der nationale boerenpartij tn Roemenië. Dr. BöSS KRIJGT VOL PENSIOEN. Naar Wolff meldt, heeft het gemeentebestuur van Berlijn in zijn gisteren gehouden zitting besloten, aan de door den eerste-burgemeéster dr. Böss ingediende ontslagaanvrage per 1 No. vember 1930 met toekenning van hét wettelijk vastgestelde pensioen gevolg te geven. lijk geslaagd te zijn. Het „geluk" of het „onge luk" schénèn steeds zoo een groote rol ge speeld té hebben. Er werd. na afloop van zoo eén vlueht in bladen, die niet iedereen las, zooveel crltiek uitgeoefend op de prestaties van het luchtschip door mannen die de zaak niet beschouwden van den spórtieven kant. Wanneer éen acrobaat over een slap koord van den eenen Theems-oever naar den anderen wandelt, dan zullen wij zeggen dat hij den toer Het onderzoek zal waarschijnlijk nog 4 a 5 dagen duren De zwaar gewonde zeilmaker Church, die te Beauvais In een particuliex'e inrichting van een dokter wordt verpleegd is vandaag aan zijn verwondingen overleden. Bij de overige, drie gewonden, die zich nog in het ziekenhuis van Beauvais bevinden, gaat de toestand bevredi gend vooruit. Naar uit Londen nog gemeld wordt, is het handig volbracht heeft, maar niet (lat een slap verschillende lijken nog te idejitificee- koord een uitstekend verbindingsmiddel tus-Jien Noord- en Zuid-Londen is. „De R. 101". schrijft de „Daily Telegraph", was geen gewoon luchtschip. Al de kennis, de wetenschap en de geestdrift, welke een regse- rings-departément eraan wijden kan, werden eraan besteed. Geen geld werd ontzien: zij was veranderd en nogmaals veranderd geworden, tot zij, naar haar ontwerpers met zooveel toe wijding hoopten, volmaakt geworden was. Kan al die bestede zorg nog in een oogwenk nutte loos gemaakt worden doordat zich (Je ..zuivere tegenvaller" voordeed van een omlaaggaanden (dus vertikalen) luchtstroom bij een weers gesteldheid die, ofschoon zeer ongunstig, nog niet de verschijnselen van een orkaan ver toonde? Velen hebben bestreden dat lucht schepen thans reeds praktische vervoermidde len zijn. De twijfel, die langzamerhand scheen overwonnen te worden, zal opnieuw opkomen, en zelfs wanneer de luchtschip-gedachte zich weet te handhaven, zal de speciale constructie van de R. 191 feller dan ooit aangevochten worden". 't Is mogelijk dat de R. 101, al was zij niet volmaakt, het volmaakte meer nabij kwam dan de R. 100 of eenig ander luchtschip. Haar ver nieling na éen vaart van enkèle uren sluit dit niet uit, tenzij deskundigen wel wat laat kunnen aantoonen dat zij constructié-fouten be zat, welke haar in eén positie van technische minderwaardigheid plaatsten Daar eenig lUcbtschip-enthóusiasme hier nooit bestaan hèeft, lijkt hot onwaarschijnlijk dat dé openbare meening zich over deze ramp zal heenzettén met éen: „En nu verder ge poogd, tot wij eindelijk het volmaakte be reiken". Wij hebbéh gezien hoé Frankrijk, nadat in 1923 dé „Dixmude" verloren gegaan was (53 personen kwamen toen om het leven; ik noemde in mijn brief van gisteren de R. 101- ramp dus ten onrechte de grootste sinds 1914), het bouwen van luchtschepen cok daar opgegeven werd. De R. 100 zal zeer groote prestaties moeten verrichten alvorens 't Engel sehe publiek het lichter-dan-lucht beginsel weer in genade aanneemt. De ramp der R. 101 Is de zesde groote lucht schipbreuk sinds het eind van den oorlog ge weest. Vóór 1914 werden in drie jaren tijds zes voor dién tijd groote luchtschepen vernield, terwijl gedurende de oorlogsjaren 5 Zeppelins na eén lucht-aanval op Engeland omkwamen in een storm, én dus niet tengevolge van aan ren. Zoo heeft lady Brancker de monocle van haar man herkend. Ook het lijk van comman dant Irwin, dat van kolonel Richmond, den con structeur van het luchtschip en van den me teoroloog Geblett zijn herkend door voorwer pen, die bij de lijken gevonden zijn. Voorts zijn nog' 9 lijken door familieleden met behulp van de gevonden voorwerpen herkend. Donderdagnacht zulle nde lijkkisten naar de hal van Westminster worden overgebracht. Vrijdag zal de rouwdienst in de St. Paul plaats hebben, welke dienst door geheel Enge land en ook in de dominions gevolgd zal kun nen worden, daar de plechtigheid draadloos zal worden uitgezonden. Zaterdag vindt de begrafenis plaats op het St. Mary kerkhof ^bij Cardington. Haar kinderen overboord geworpen Daarna de hand aan zichzelf geslagen Uit Stockholm wordt gemeld: Gisterenavond ging een 35-jarige arbeiders vrouw in het naburige Dalekarlien met haar vijf kinderen van vier maanden tót elf jaar naar het meer, waar zij een boot losmaakte en met de kinderen bet meer opvoer. Midden op het groote meer gekomen wierp zij haar vier kinderen over boord en sprong met de zuige ling aan haar lichaam vastgebonden zelf even eens te water. Het oudste meisje slaagde er in, aan land te komen. Toen er hulp kwam opdagen, waren de vrouw en de vier kinderen reeds verdronken. WERKLOOZEN-RECORD IN ENGELAND LONDEN, 7 October. (V.D.) Het aantal wer» loozen in Engeland bedroeg up 29 SeptembflP j.l. 2.161.689. Dit is het grootste aantal werklef zen, dat Engeland sedert 1921 heeft gehad. Véfi# geleken bij de vorige week, is het aantal w«48« loozen met 52031 gestegen. Het bedraagt than# 979.827 meer dan verleden jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2