V EEN GEMENGD HUWELIJK DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 NIEUWE CHINEESCHE BISSCHOP MGR. N. VAN DER PAS DE INWIJDING VAN HET PHILOSOPHICUM DE VOLKSTELLING TEGEN MOND- EN KLAUWZEER BOND VAN AUTOBUSDIENST- ONDERNEMERS 454' STAATSLOTERIJ. Het zal wel weer komen. We krijgen binnenkort weer overvloed van artikelen in kranten en nog meer ar tikelen, die niet in kranten komen, over bet voorgenomen huwelijk, over de verlo ving van de Italiaansche prinses met koning Boris. Natuurlijk gaat het: ,.van dik hout zaagt men planken"; de Katholieke Kerk geen wel dispensatie aan rijken, niet aan arme drommels; of: in de Katholieke Kerk slik ken ze alles, als je maar geld hebt. Voor ongeruste zielen, die niet goed weten, hoe het geval in elkaar zit, willen we deze kwes tie even uiteen zetten. Zeer streng verzet zich de Kerk tegen het aangaan van een huwelijk tusschen twee gedoopte personen, waarvan de ecne partij katholiek is cn de andere behoort tot een protestantsche of afgescheiden sekte- Als er bij zoo'n huwelijk gevaar bestaat, dat de katholieke partij het geloof zal verliezen of ook de kinderen niet katholiek zullen wor den, dan is dat huwelijk ook door de godde lijke wet verboden- Eigenlijk heel eenvoudig. Ieder katholiek moet gelooven, dat de katholieke godsdienst cle door God gewilde manier is, waarop God gediend moet wor den. Omdat het dus een zware gewetens plicht is voor een katholiek, te zorgen, dat hij katholiek blijft, moet die katholiek ook in geweten alles vermijden, wat een ge vaar en zeker een ernstig gevaai oplevert voor het katholiek geloof van zichzelf. Doch daaruit volgt ook, dat ieder katho liek in geweten verplicht is, de kinderen, die hij bezit, in dat geloof op te voeden- Dus ook, dat men het vaste voornemen heeft, dat te doen, wanneer men gaat trouwen, als er natuurlijk kinderen in dat huwelijk ge boren worden. Dat is en blijft een zeer ernstige gewe tensvraag voor iedereen, die katholiek is. Dezelfde gewetensverplichting bestaat trouwens voor iedereen hij zij katholiek, protestant, jood of wat ook zoolang die persoon de overtuiging heeft, dat de gods dienst, dien men houdt, ook de door God gewilde man/ier om God fe dienen is. De Katholieke Kerk beschouwt het huwe lijk als de eenig geoorloofde manier, om een huisgezin te stichten. Ze beschouwt ook het huwelijk als zoo'n innige levensgemeen schap, niet alleen een kwestie van samen wonen of samenkomen, maar van samen leven als mensch, dat er groote gevaren uit kunnen voortkomen voor de overtuiging ook van een katholiek. Daarom is zij zeer streng tegen het gemengd huwelijk cn belet zij dat zooveel zij kan- Hieruit volgt niet, dat de Katholieke Kerk een huwelijk van een gedoopte met een ongedoopte goedkeurt, integendeel, of het huwelijk van een -c -katholiek met een ander katholiek, die er niets aan doet: dat raadt ze niemand aan, integendeel. Zij houdt de menschen op zich niet voor minderwaardig, doch het gaat om een van de meest ernstige omstandigheden, die voor een katholiek verplichtend zijn. Kan er nu nooit een zoogenaamd gemengd huwelijk plaats hebben, waartoe de Katho lieke Kerk verlof verleent? Toch wel. Dat gebeurt trouwens ook her haaldelijk. Wanneer geeft de Katholieke Kerk dan dispensatie in dat verbod? Han moeten er ten eerste goede en ern stige redenen voor bestaan- Dat ligt voor de hand. Als de z^ak waar om iets verboden is, ernstig is, kunnen ook alleen ernstige en gewichtige omstan digheden tot dispensatie leiden. Natuurlijk gaat als zoo'n ernstige reden niet door: dat ze zooveel van elkaar hou den, of dat het zoon goede partij is. Het eerste wordt als eerste vereischte beschouwd voor ieder huwelijk en het tweede kan even eens heel zwaar wegen, doch weegt niet op tegen de geloofskwestie. Zeker bestaan er gemengde huwelijken, waar de katholieke partij trouw bleef aan het geloof en waar de kinderen goed katho liek werden grootgebracht. Dat gebeurt, doch de normale toestand geeft een heel ander beeld. Vervolgens moet als voorwaarde tot dis pensatie genoemd worden, dat het praktisch uitgesloten is, dat de katholieke partij haar plichten niet kan of mag vervullen en geen groot gevaar loopt, af te vallen; vooral ook, dat er zekerheid bestaat, dat de kinderen en alle kinderen katholiek gedoopt en opge voed Worden- Daarover moeten beide partijen het eens zijn. Dat moet in den gewonen gang van zaken op schrift beloofd worden, en men moet ook een menschelijk-goede zekerheid hebben, dat die beloften nagekomen zullen worden. Als over dit laatste eens cijfers en feiten gepubliceerd werden, zou het blijken, op hoe weinig verklaringen als man-van-eer men in de praetijk schijnt te kunnen re kenen. Dat is treurig- Kn daarom is de Katholieke Kerk lri zoo'n ernstige zaak wel zeer voorzichtig. Naar men ons uit Luanfu meldt, zal op Zon dag 12 October in de kathedraal van Luanfu (Zuid-Shansi) de zeereerw. heer Franciscus Liou, priester van dat vicariaat en deken van het district Hungtung, door Z. D. H. mgr. Cel sus Costantini, pauselijk delegaat in China, plechtig tot bisschop van Fenyang (Noord- Shansi) worden geconsacreerd. Mgr. Liou is, evenals zijn voorganger mgr. Aloysius Tcheng, geboortig uit het vicariaat Luanfu, waarvan de zorg sinds 1890 is toever trouwd'aan de Hollandsche provincie der Pa tera Franciscanen Luisterrijke viering van zijn zilveren professiefeest KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING MALANG, 7 October. Zondag werd hier op luisterrijke wijze liet vijfentwintig-jarig professiefeest gevierd van Monseigneur N. van der Pas O. Carm., Apostolisch Prefect van Malang. Vele burgerlijke en militaire autori teiten henevens een 1500-tal belangstellenden woonden de pontificale Hoogmis op het plein van de zusterschool bij. Pastoor F. F. J. Wouters uit Probolinggo hield de feestpredikatie. Na de Hoogmis liad een welgeslaagde kin deraubade plaats, waarna een zeer druk be zochte receptie werd gehouden. Majoor H. T. van Goor bood hem namens de katholieken in de Apostolische Prefectuur van Malang een schitterend herdenkingsalbum aan benevens de versierselen van het Officiers-kruis van de Or de van Oranje-Nassau. Verder werd nog het woord gevoerd door den resident van Malang, II. Kool en Monseig neur A. P. F. van Velsen, titulair-bisschop van Aezani, Apostolisch Vicaris van Batavia, waar na de jubilaris dank zegde. Na de receptie werd Monseigneur van der Pas ontvangen door de Katholieke Javanen op het versierde plein van de R. K. Hollandsch- Inlandsche school. De jubilaris werd toege sproken door den onderwijzer Soekandar en anderen, terwijl namens de vrouwen kerkge waden werdeu aangeboden. Des avonds had een feestvergadering plaats, welke uitstekend slaagde en waarvoor een enorme belangstelling bestond. Hulp der nationale jongemannon- vereeniging ingeroepen Feestmaaltijd en huldiging door de studenten Na afloop van de officieele receptie en de bezichtiging van het philosophicum, waarom trent wij gisteren nog in ons Biad alle bijzonderheden hebben gegeven, werd in dén middag in den refter van het philosophicum een feestmaaltijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door Z.D.H. den Bisschop met de leden van het Hoogwaardig kapittel, profes soren en oud-professoren van het groot-semi narie, vertegenwoordigers van het klein-semi- narie, de Dekens van het bisdom en eenige pastoors, alsmede den architect met zijn staf van medewerkers. Omtrent het verloop van dezen maaltijd, waartoe de pers niet was uitgenoodigd, kunnen wij mededeelen, dat Mgr. Aengenent zelf aan tafel de eerste toespraak heeft gehouden, waar in Mgr. nog eens zijn dank uitspfak voor de medewerking, welke de geestelijkheid van het bisdom hem had verleend bij de stichting van het nieuwe gebouw. De rente van de bouw som is gegarandeerd. Er resten nu nog de aflossing en de installatiekosten, waartoe Mgr. nog een beroep deed op allen. Bijzonder beval Mgr. ook aan de stichting van studie-beurzen en bracht naar voren de idee, dat de verschil lende priesterklassen ieder ééii beurs of meer dere zouden stichten. Bijzonderlijk dankte Mgr. oud-professor dr. Hensep, "die een voorbeeld had gegeven door voor de kapel het door Mol- lcenboer vervaardigde mozaïekkruis te schen ken. Hierna spraken vervolgens de president van het groot-seminarie Mgr. H. J. M. Taskin, de directeur van het philosophicum Prof. J. LI. Niekel, Mgr. dr. A. H. L. Hensen, die nog een nieuw cadeau voor do kapel aanbood: een af beelding in plateel van St. Thomas van Aquinó voor de lunette boven het altaar, de Regent van het klein-seminarie, Kan. M. W. A. Wijten- burg, en vervolgens Kan. dr. G. C. van Noort, die hulde hraclit aan den grondlegger der christelijke wijsbegeerte in Nederland, eere- Kanunnik, Mgr. prof. dr. J. Th. Beysens, die hierop antwoordde met den wenseh, dat zijn opvolgers zijn naam zouden overtreffen en het philosophicum groot succes zou hebben in de wetenschappelijke wereld. En ten slotte spra ken nog Deken Hellegers, Deken Rengs en rrof. P. Groenen, die een afscheiidsspeechje hield tot de naar het philosophicum overge gane professoren. Na het diner begaven Mgr. en zijn gisten zich naar de aula der studenten, waar een kunstzinnige huldiging plaats had van den stichter van het philosophicum. In de gezellige aula was een sobere maar stijlvolle versiering aangebracht. Nadat de symphonie eenige nummers had ten gehoore gebracht, nam de prefect der studen ten het woord. Spr. dankte Mgr. voor de vele zorgen aan de studenten gewijd en verzekerde, dat ook de studenten de groote beteekenis van dezen dag zeer goed begrepen. En met Mgr. dankte spr. God voor zijn zichtbaren zegen. Spr. verzekerde, dat de studenten zich wel bewust waren van hun verantwoordelijkheid, daar zij de geestelijke structuur van dit huis moesten optrekken. Na een kort overzicht van de emancipatie der Katholieken op onderwijs gebied sinds 1830, toen 't oude philosophicum moest worden gesloten, eindigde spr. met Mgr. te verzekeren, dat de studenten zich met volle toewijding zouden geven aan hetgeen van hen gevraagd werd. Vervolgens bracht de Schola Cautorum eenige Grieksche gezangen ten gehoore uit de MelchitoByzantijnsche Liturgie. Deze gezan gen werden afgewisseld door eenige declama ties, n.l. de dithyrambe van Mgr. Broere en een fragment uit Vondels „Altaargeheimenissen" Ten slotte nam Mgr. het woord, Spr. spoorde de studenten aan om dikwijls tot Christus ln de H. Eucharistie te naderen en hij hun studies vooral te trachten zich te verwerven de kennis van God en de kennis van zich zeiven. Mgr. dankte ten slotte voor de op zoo hoog peil staande uitvoering waarna Mgr. onder een har telijk „Io Vivat" der studenten met zijn gasten de zaal verliet. De dag werd besloten met pontificaal Lof met „Te Deum". BU1TENLANDSCHE DIPLOMA'S VOOR ZIEKENVERPLEGING. B(j Kon. Besluit zijn tot wederopzegging aan gewezen als diploma's, in het buitenland ver kregen, die mede de in artikel 1 van de wet tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverpleging, bedoelde bevoegdheid geven, voor zoover betreft diploma A: de diploma's oor ziekenverpleging, uitgereikt In de Unie van Zuid-Afrlka, welke zijn verkre gen na het afleggen van een examen voor de thans opgaheven „Colonial Medical Council" „Natal Medical Council", Medical and Pharmacy Council", „Oranje Free State of Transvaal Me dical Council", en voor zoover deze diploma's in het register van zlekenv-erplegenden van de „South African Medical Council" zijn inge schreven, EEN ZAAK VAN NATIONAAL BELANG Maandag 22 September, zoo lezen we in het „Kolpingsblad", werd aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag een vergadering gehouden, waarbij tegenwoordig waren de afgevaardigden der onderscheidene nationale jongemannenvereenigingen in Neder land, katholieke zoowel als niet-kafcholteke. Van katholieke zijde waren daar aanwezig de afge vaardigden van het Centraal Comité der Pa- tronatenbelangen en van de St. Joseph Gezellen Vereeniging, de voorzitter en secretaris van den Gentralen Raad, Praeses van Galen en Pa ter Janssen. Minister Ruijs de Beerenbrouck, die de vergadering presideerde, riep de hulp in van de onderscheidene nationale jeugdvereeni- gingen om vrijwillig bij de a.s. tienjaarliiksohe volkstelling in Nederland de behulpzame hand te bieden. De volkstelling is een zaak van na tionaal belang. De gemeentebesturen hebben bij het departement van binnenlandsche zaken geklaagd over niet voldoende krachten ie be schikken om de volkstelling snel en goed te doen afloopen. Daarom riep de minister de vrijwillige medewerking van deze vereeniging in. Door de leiders der katholieke en niet- katholieke jeugdvereenigingen werd deze vol gaarne toegezegd. Ook door den Centralen Raad der St. Jos. Gez. Vereeniging. Op 27, 28 en 29 December a.s. zullen de leden der verenigingen die hun medewerking toe zegden de in te vullen kaarten rondbrengen bij de ingezetenen van hiin plaats. Den 2en Januari moeten deze ingevuld worden terug gehaald. Het is natuurlijk dat ht) do invulling verschillende burgers geholpen moeten worden, omdat ze niet voldoende wijs kunnen worden uit de kaart. De leden der vereenigingen, die aan deze volkstelling, fvelke ook in de avond uren kan geschieden, willen deelnemen, zul len de noodige instructie krijgen van en bij eengeroepen worden door den burgemeester van hun eigen gemeente. R. K. JEUGDWERK EN VOLKSTELLING Wijl bij het secretariaat der Interdiocesane Jeugdcommissie nog niet alle antwoorden op de verzonden circulaires zijn binnengekomen, moge langs dezen weg cr aan herinnerd wor den, dat het antwoord op 10 October moet zijn verzonden. Anders is het onmogelijk aan de regeering een goede opgave te verstrekken. Overtuigd dat. allen voor deze, door het Door luchtig Episcopaat warm aanbevolen aange legenheid, hun medewerking zullen geven, ver zoekt ondergeteekende beleefd nog lredeu he; gevraagde adres op te zenden. G. J. SUETENS Secr. Interd'. Jeugdcommissie Plebanie. Den Bosch FRED MARION De „helderziende'' geëngageerd Da „helderziende" Fred Marion, die door zijn opzienbarende onthullingen in verschillende Duitsche moordprocessen de wetenschappelijke wereld versteld deed staan en die ook den dood van Minister Helfferich een halfjaar vooruit „zag", is door impresario Ernst Krauss voor een tournee door Nederland geëngageerd, welke 20 October zal beginnen. AMBTSAANVAARDING Dr. P. J. Enk te Leeuwarden aanvaardt Za terdagmiddag a.s. 3 uur het ambt van hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Groningsche universiteit met het uitspreken eener rede in de aula. PROF. DR. J. G- SLEESWIJK- Prof. dr. J. G. Sleeswijk is Dinsdag van zijn studiereis door Noord-Amerika hier te lande teruggekeerd en zal op Vrijdag 10 October a.s. zijn colleges aan de T. H. te Delft hervatten. HOOGLEERAARSBENOEMLN'G De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisterenmiddag tot gewoon hoogleeraar in de ontleedkunde aan de universiteit aldaar prof. dr. M. W. Woerdeman te Groningen. PROF. GIPS Gistermiddag heeft prof. E. A. F. Gips in de tentoonstellingszaal van de Bibliotheek der Technische Hoogeschool zijn afscheidscollege gegeven. In dit college behandelde prof. Gips de ont wikkeling der portretkunst in den loop der tijden. Met een groot aantal lantaarnplaatjes gaf spr. een overzicht van de door hem behan delde stof. M. J. IJZERMAN, f Op bijna 88-jarigen leeftijd is te 's-Hage overleden de heer M. J. IJzerman, oud-directeur der 2e H. B. S. met 3-jarlgen cursus te Amster dam, officier in de Orde van Oranje-Nassau, Het matafto als voorbehoedmiddel waardeloos DR. FRENKEL'S BEVINDINGEN Men meldt ons van bevoegde zijde: Dr. Frenkel, die in opdracht van den Minister van Staat, Minister van Binnelandsche Zaken en Landbouw, een onderzoek heeft ingesteld naar de resultaten, welke met bet middel tegen mond-' en klauwzeer „Matafto" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft zijn rapport met authentieke stukken als bijlagen ingediend. Hieruit blijkt, dat de proeven, welke in Spanje met genoemd middel genomen zijn op het abattoir te Madrid, geenerlei bruikbaar re sultaat hadden, terwijl de proeven in de pro vincie Galicië met een zeer klein aantal runde ren, de preventieve werking van Matafto niet hebben kunnen bewijzen. In Duitschland is men op grond van de proefnemingen, welke onder leiding van Dr. Poeppel werden genomen, zoowel als die. welke door Prof. Poppe te Rostock, alsmede die welke onder leiding van Prof. Dr. O. Waldmann door Dr. Alfred Brandt in de Staatliche Forschungs- anstalten op het eiland Rjems werden verricht tot de overtuiging gekomen, dat het Matafto geen preventieve werking bezit. Beide laatste onderzoekingen hebben bovendien tot resultaat gehad, dat ook curatieve werking niet er aan lton wordeu toegeschreven. De proeven, welke in Beieren werden inge steld onder leiding van Dr. Schórmer hebben evenmin de preventieve werking kunnen bewij zen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt ■gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, die tengevolge van mond en klauwzeer ontstaan, te bespoedigen. Da afdeeling Rotterdam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft door een Commissie de curatieve werking van Matafto doen onderzoeken met ongunstig resultaat. De oud-districtsveearts, de heer D. G. Ubbels constateerde in een rapport, uit gebracht aan den Inspecteur van den Veeartse- nijkundigen Dienst, dat van een spoediger of beter herstel dan over het algemeen bij niet- bebandelde dieren, door hem niets kon worden waargenomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toepas sing werd gebracht op 9 kalveren door de bee- ren ter Beek, van Gelder en Stuurman, blijkens een artikel in „Het Volk" d.d. 2 October 1930, inderdaad in wezen met Matafto identiek is, dan zou ook door deze proef hier te lande ge bleken zijn, dat het als voorbehoedmiddel waar deloos is. De algemeene vergadering BEREKENING ZIEKENGELD De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bepaald dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij werk verschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeente IJsselmonde geldt het bedrag van 2,75, ongeacht hij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren toen zij ongeschikt tot werken werden. CONCENTRATIE VAN BEDRIJVEN GAAT VOORT In 't inleidend woord, waarmee de heer G. P. H. Wortmau Dinsdag te Utrecht als voorzit, ter de algemeene vergadering opende van den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers, zei hij, dat hoewel het doel nog niet bereikt is, de bond wel een schrede nader is gekomen tot den nagestreefdeu vrede en rust. Dat de autobus haar bestaansrecht nog niet heeft bewezen, zal volgens den heer Wortman wel niemand dur ven zeggen. Een vergelijking met de lotgeval len der Spoorwegen deed hem tegenover de overeenkomstige moeilijkheden optimistisch staan. Hij zei verder, dat een leemte aangevuld moest worden in de wet op de openbare ver voermiddelen, waarbij geen beroep mogelijk is hij keuring van materiaal. De heer Wortman wees erop, dat de boud geen keuring door politieambtenaren wenscht, daar deze niet tech nisch onderlegd zijn, maar er dient een des kundigen-commissie van belanghebbenden door de regeering te worden aangewezen met wel omschreven voorschriften. Vervolgens kantte de voorzitter zich tegen het huidige belasting stelsel. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Kraak Steemann, bleek verder, dat de bond zich op het standpunt stelt, dat de ver gunningen voor onbepaalden termijn moeten worden verleend. Het verslag vermeldde ver schillende gevallen, waarin een A.T.O.-dienst voor een particulieren ondernemer wijken moest. De concentratie in het autobusbedrijf zet zich langzaam maar zeker voort en wordt in alle provinciën waargenomen. De penningmeester, de heer v. Poelgeest, deelde in zijn overzicht mede, dat de bondskas een batig saldo van 3.122.06 vertoont. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren G. P. H. Wortman, J. Manneke te Breskens en H. J. Jonkers te Valkenswaard werden herkozen. Na een pauze hield de heer Kraak Steemann een voordracht over de vervoersverordeningen in ons land vroeger en nu. NAAR DE MISSIE. Met de „Marnix van St. Aldegonde" ver trekken 17 dezer uit Genua de Broeders Em manuel, Valentinus en Fidelis van de Congre gatie van Huybergen. Ze zijn bestemd voor Borneo, en weL voor Pontianak. Met dezelfde boot zullen uit Indië tej'ugkee. ren de Broeders Canisius, Leo en Longinus van dezelfde Congregatie. Deze zijn reeds tien jaar in de misie werkzaam geweest. Ongeveer 17 December zullen zij te Huybergen arrivee- ren. TIJDENS HET TROEPEN-DEFILE langs de gevallenen der R. 101; de drie geredden zien wij temidden der autoriteiten. DE BATIKINDUSTRIE IN JNDIE Een zeer belangrijk bedrijf HOLLANDSCH—AMERIKAANSCHE PLANTAGE-MIJ. Ontslag van personeel. DE VOORGENOMEN 'UITBREIDING NIET DOORGEZET MEDAN, 7 October 1930. (AN ET A). De Hol- landschAmerikaansche Plantage-Maatschappij ontsloeg 5 assistenten in verband met het niet doorzetten van de voorgenomen uitbreiding. PHILIPS GLOEILAMPEN. Opening nieuwe kantoren te Lissabon. Dezer dagen zijn de nieuwe groote kantoren te Lissabon der Philips Gloeilampen geopend. Bij de opening was generaal Carmona, de presi dent der republiek, aanwezig, die na de be groetingsrede van den directeur van het filiaal te Lissabon, het woord nam en er op wees, dat zaken, als die van Philips, de vrede en welvaart helpen bevorderen. Hij wensclite een verderen gunstigen gang van zaken toe. HAAGSCH GERECHTSHOF HOE DE INKOMSTEN GETAXEERD WORDEN De inspecteur van den arbeid, de heer P. de Kat Angelino heeft in samenwerking met drie Javaanseke arbeidseontroleurs een rapport op gemaakt over de batikindustrie. Het eerste deel daarvan er zullen er in het geheel drie komen is naar Aneta ons uit Batavia meldt, thans verschenen. Het is rfjk geïllustreerd en omvat West Java. Daaruit 'blijkt, dat de handel in de benoodig- do ingrediënten wel voor 90 pCt. in handen is van Chineezen en Arabieren; de inkoop en de verhandeling van het product berust grooten- deels ook bij de Chineezen, zoodat dezen „door het drukken van de batikprijzen, het hooghou den van do prijzen der ingrediënten »n het opleggen van een fnuikend voorschottenstelsel ■den Javaanschen batikker in hun knellende vuist omsloten" en hun vrijwel geheel af- j haak el ijk maakten. Het batikbedrijf in Bar i ta-via en omstreken bleek zeer belangrijk te zijn. Een in 1929 gehouden telling geeft aan, dat aldaar bestonden 264 batikkerijen, beheerd door Chineezen en 93 door Inlanders, met meer dan 10.000 arbeiders. De industrie maakt, thans een criRistijd door zoodat thans de productie slechts 25 pCt. van de normale is. Niettemin werkt nog een derde deel van alle vrouwen en meisjes uit de omliggende dessa's voor deze industrie. De rapporteur taxeert de inkomsten daaruit in de centra voor de Inlandsc.be be volking op 12% pCt.. van de totale. De advocaat-generaal vraagt ontslag Naar wij vernemen, heeft de advocaat-ge neraal bij het Haagsche Gerechtshof rnr. B. R. Royer, die zooals men weet eenige maan den geleden in het Paleis van Justitie van de trap is gevallen en daarbij een been beeft, gebroken, thans ontslag uit zijn functie aan gevraagd. Vijfde Klasse. Zestiende Lijst. Trekking van 9 October. f 199.000 met premie van 30.000 No. 364S. f 1000 No. 16406. f 400 No. 3297, 5630, 6755, 7924, S039, 12120, 13035. f 200 No. 1775, 6631, SS94, 9490, 13719, 109 No. 79, 134-4, 1S72, 3409, 4676, 5056, 6933, 6972, 12341, 13100, 13248, 13366, 13402, 13444, 13821, 14731, 17710, 19279, 2C196. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. IJzer-export. De Nederlaudsche motorboot Nijverdal, is gisteren met eene in de zeehaven van het hoog- ovenbsdrijf te IJmuiden ingenomen volle la ding piekijzer naar Llenelly (Bristolkanaal) vertrokken. ALGEMEENE EXPLOIRATIE MIJ. Productie gedaald- De directeur der N.V. Algemeene Exploratie Mti. ontving bericht van de Bataafsche Petro leum MU-, dat de productie over de maand Sep tember 1930 heeft bedragen 10.770 kg. ton ruwe olie (v. m. 12.140) waarvan afkomstig van de Concessie Kloeang ?"50 (v.m. S520) en van de Concessie Limau 3520 (v.m. 3620). SIGARENFABRIEK OPGEHEVEN. Personeel ontslagen De N.V. B. v. d. Taks Sigarenbedrijf zal haar fabriek te Eindhoven opheffen. Reeds ge durende eenige weken was aan kleine groep, jes van het personeel ontslag gegeven, terwijl nu aan de nog resteerende 30 man is aange. zegd binnen een paar weken naar ander werk uit te zien. DE PIANO-INDUSTRIE Algemeene depressie VERLIES BIJ BECHSTEIN Nadat de C. Beclistein Pianofortefabrik A.G. te Berlijn de laatste jaren steeds in staat bleek een kleine winst te behalen, wordt het boek jaar 1929 afgesloten met een verlies van R.M. 369.741, waardoor het saldo van vorige boek jaren tot R.M. 336.971 wordt teruggebracht. In het jaarverslag dezer pianofabriek wordt gewezen op de algemeene depressie, waarin de pianoindustrie zich momenteel bevindt, waardoor de afzet ten zeerste bemoeilijkt wordt. PRIJZEN VAN ƒ70. 26 S3 91 220 •263 436 ■307 511 52 7 651 679 743 801 802 861 929 940 1046 1343 1438 146-3 1498 1719 17.84 1 g-">l 1844 2044 2094 2201 2233 2340 2 2-518 2.513 2552 2581 2333 4< 2963 3340 33Ö2 3455 34-S0 3593 3624 3099 4007 4022 4052 4179 44.34 4649 4679 4821 5178 5197 5378 5440 S 455 5-519 5009 7914 5670 7964 5672 8023 5691 3197 5753 8382 6026 8635 6283 8733 6317 8743 6341 S901 6-579 8912 6621 9130 66-55 9207 G922 9264 7057 9292 7209 9403 7242 9414 7246 946-5 7267 9472 7273 9498 7357 9501 7:364 9534 7419 9576 7453 9619 7460 9756 7484 9900 7503 9942 7620 9960 7667 10097 777210S62 78-55 10302 1034-3 10482 10484 10536 10.364 10598 10635 10738 10757 10839 10927 11025 11232 11311 11412 11484 11553 11598 11841 11343 11918 11926 11947 11949 12075 1.2270 12274 1262-5 12752 12835 12868 12879 13033 13100 13107 13203 13408 13433 13451 13795 13809 13844 13012 13906 14006 141-52 14405 14507 14509 1455-3 14638 14775 14834 14863 14933 15009 1-5252 15273 15452 15600 15731 15811 1-5860 16002 16098 16728 167-52 167-53 10884 10S86 17021 17128 17165 17247 1 72.52 17380 17385 1740G 1746-4 17484 17565 17596 17637 17708 17846 17931 17968 18149 18195 18230 18238 18601 18774' 18S16 18963. 19067 19131 19232 1928.5 19396 19449 19649 19823 19836 19044 20004 20050 20110 20177 201 «7 2C1212 20353' 20323 20423i 20720 2ÜS17 EEN GEDEELTE VAN DEN FRAAIEN VERKEERSWEG DEN HAAG—ROTTERDAM, uitkomende op de Vliet bij Delft; was het gedeelte RijswijkDelft reeds eenige -weken Sn geibraik, binnen afzien baren tijd zal ook duet andere voor het snelverkeer worde» opepiKfteld. A- - .- j.'K.i-r''.'---' >r - -. ''-'.v - - -../i/l-XA 14 '2446 4.822 3.5 2449 4851 39 2455 4860 55 24.59 4938 SO 2460 5028 'A' 2462 5039 103 2481 5053 114 24S2 5093 125 2526 -5096 14.5 2549 5110 149 2566 5314 182 2573 5116 186 2601 5205 226 2643 5236 278 2705 ,5-310 305 2730 5354 323 2824 5374 :iöö 2838 5390 372 2874 -5412 394 2881 543-5 500 2913 5445 .594 2945 5449 637 295-5 5430 649 2976 5477 670 2900 5538 676 3005 5551 708 3038 5613 735 304.3 5631 7-5S 3046 5654 759 3103 5656 761 3105 5686 803 3114 5688 809 3141 5773 835 3150 5782 844 3185 ,5813 856 3189 5848 883 3209 5871 88.5 3284 5890 949 3360 5999 969 3362 6069 1008 3368 6077 ■1011 3369 6082 1068 ,'1394 6090 1089 3432 6108 1092 3464 6120 1160 3474 6170 1164 3503 6172 1171 3530 6176 1222 3547 6178 1262 3554 6237 1266 3611 6269 1281 3623 6295 1283 3664 6337 1284 3677 6401 1322 3686 6431 1336 ,'1691 6497 1361 3705 6498 1415 3738 0543 1430 3815 05-56 1515 3838 6566 1579 384.9 6580 1583 3867 6632 1608 3882 6642 1033 3908 6686 1638 4110 6819 1639 4168 6844 1647 4175 6865 1678 4209 0876 16S8 4275 6908 1696 '4284 6917 1747 4296 6976 1752 430.5 6977 1841 4335 7036 1894 4352 700. 1902 4360 7082 1903 4363 7114 1958 4443 71 IS 1961 4466 7158 1971 4468 7180 1980 4482 7319 2067 4488 7396 •2081 449-5 7425 2089 4505 7433 2103 4592 7437 210-5 4613 7439 2156 4616 74 7-2 2287 4702 74o9 2334 4712 7566 2367 4736 7575 2367 4736 7575 2384 4763 77:38 •2423 4812 7794 In de vorige 6065 f7Q ns. s, NIETEN TPXri 10761 13535 16106 18-584 78è8 10760 13663 16127 18614 7871. 10794 13679 16147 ls&g 7878 10795 13702 1615o 18636 7929 10803 13711 16158 18689 7930 10819 13714 16161 18<34 7944 10870 13717 16194 18tet 7969 10970 13722 16218 18799 7979 10972 13741 1624o 18860 7982 10975 13756 1628o 18868 7994 10993 13775 16288 188,4 8028 10097 13776 16319 18876 8049 11020 13<81 16380 18901 80.50 11097 13818 1633S 18913 8070 11119 13838 103-50 18918 8089 11125 13919 16364 18021 8094 11127 13949 16375 18933 8147 11233 14013 16391 18940 81,53 11234 14950 16398 ,189o2.; 8167 11267 14G32 16423 1903» Sè06 11271 14059 16469 1903? 8222 11282 141*26 16480 1904c 8253 11321 14172 16484 19080 8285 1.1350 14221 16541 191£' 8317 U 393 14336 16o67 19101» 8322 11420 14361 -16589 19164 8323 11482 14385 16606 19160 8359 11588 14408 16608 192^; 837,5 1-1635 14422 16632 92/0 8405 11091 14458 16647 19284» 8416 11701 14474 16661 19289 8496 11749 14515 16663 193.1 8498 117.55 14.566 16697 19402 8511 11774 14601 16776 19423 8532 11785 14613 16768 19438 8539 11804 14714 16891 19490 8541 118-58 14718 16933 19496 8543 11963 14732 16943 19509 8563 12067 14746 16957 19537 8608 12163 14747 16968 19568 86-56 12192 14752 16975 19613 8753 1*2210 14787 17005 19709 8766 12*2*20 14804 17036 19603 8776 12225 14806 171.31 19947 8789 1*22:44 14847 17139 19956 8824 12*266 14848 17158 19970 8828 1*2293 14876 17231 19982, 8853 1*2447 14883 17290 200*21 8939 1*2468 14908 17319 20022 8983 12479 14920 17334 20035 9013 12483 149-50 17360 20056 9131 12485 14969 17362 20093 9142 12544 15004 17390 20095 9218 12552 1-5012 17420 200S9 9266 125-58 1,5066 1 7460 20122 9*28*2 12595 15076 17480 20135 9352 12603 15102 17500 2019*2 9520 12618 15103 17510 20*215 6065 ^70 9526 1*2667 15130 17522 20220 9532 12681 151.36 17553 20296 9578 12763 15139 17621 20346 9595 12784 15143 1764S 20349 9609 12793 15182 17653 20357 9713 12795 15200 17669 20361 9740 12797 15270 17677 20375 9758 12853 15291 17717 203S2 9789 12857 1-5305 17725 2040*2 9800 12930 15324 17770 20418 9822 12936 1-5374 17778 20438 9860 12937 1,5427 17798 20465- 9875 13050 15454 17803 20471 9937 13079 15516 17833 20484 9989 13176 1-55*26 17869 20493 9994 13191 15541 17888 20519 10038 13236 15542 17923 20523 10062 1:130*2 15544 17994 20524 10085 13305 1-5.560 1S000 20528 10*208 13318 15568 1802*2 20596 10301 13330 15615 18076 20679 10318 13353 1-5670 18104 20739 10319 133-56 15777 18152 20771 10379 13361 15778 18274 2077-5 10397 13374 15793 18307 *208*27 10414 13391 1Ö810 18315 20851 10416 13434 15873 13444 20915 10440 1344-5 1-5940 18461 20927 10573 13469 15953 1S403 20930 10654 13-501 16062 1S474 20940 10696 13502 16031 185*20 20965 10696 13502 10081 18520 20965 1074-5 13525 16095 18576 '20992 lijst stond: 2134 m. x. 3135; 665 9194 tn. 814§.J 13124 ,7 Te*»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5