5tWVeRma FEUILLETON CAPfTOLA. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. No. ïmt STADSNIEUWS K 53ste JAARGANG MAAND 4G 13 OCTOBER 1930 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 .DE HOOGSTRAATWEEK" Geopend. De lichtstraat. ST. JOZEFSGEZELLEN- VEREENIGÏNG. „HULP IN DE HUISHOUDING" DE DRANK MONDHARMONICACLUB SYMPHONIA 'IIT ROTTERDAM WEER EEN POGING TOT ROOFMOORD. Schilderspatroon met een ijzeren buis neergeslagen DE DADER VOORTVLUCHTIG NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bU vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 3. 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. BU contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50; 10 regels ƒ1.—; 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bU te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500. bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs» vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Om vijf uur Zaterdagmiddag zou de „Hoog- straatweek" officieel worden geopend. En togen dien tijd stonden op de Markt al heel wat nieuwsgierigen, die van deze opening getuigen wilden zijn. Iatusschen had O.B.K. een marsch door de stad gemaakt, voorafgegaan door een auto, waann het bestuur van de vereeniging „Hoogstraatbelangen" had plaats genomen. De opening zou echter niet op het boxdes plaats hebben. Dat hadden B. en "W. niet toegestaan. Dus klom de voorzitter, de heer A. v. Duin hoven op het dak van den auto en sprak van daar de menschen toe. Hij wees op de actie winkelend publiek, om deze winkelweek te doen slagen. Spreker herinnerde nog der winkeliers en riep den steun in van het aan hét doel waarvoor de vereeniging was opgericht: de Hoogstraat te verbeteren en op deze manier, ondanks de ontvolking van de binnenstad, de Hoogstraat het centrum te doen blijven van de winkelwijk. De heer van Duinhoven bracht dank aan allen, die hadden meegewerkt, om deze actie te doen slagen. In de groote belangstelling van bet publiek zag spr. een meeleven met de actie dier Hoogstraatwinkeliers. En dan is succes verzekerd. Hiermee was de Hoogstraatweek geopend. Terwijl O. B. K. over de Schiedamsche Hoogstraat marcheerde, speelde het lustig en vroolijk den marsch „Groot Rotterdam"! Intusschen flitste de plafondverlichting aan, terwijl ook de winkeliers langzamerhand hun lichten gingen ontsteken. De meer dan duizend lampjes aan het pand van de firma Beausar begonnen plots geel achtig te gloeien en het gasthuis werd door een hellen gloed van wit schijnwerperslicht be straald. Op den hoek van de Koemarkt was het café van Slavenburg keurig geïllumineerd. Het werd druk en gezellig op de Hoogstraat. Het was een steeds deinend gegolf van dichte drommen kijkende menschen, die als vanzelf naar de Hoogstraat werdien getrokken. De schitterende illuminatie maakte dan ook een keurigem Indruk. De gezellige drukte bleef er den geheelen avond heerschen. De gramofoon- versterkers boven de hoofden, werden niet moe: „zilver threads" en marschmuziek te spelen. Er is van de etalages en van bijzondere re clame veel werk gemaakt. Zoo spannen Poppe- zuns rijwielen een groote gouden kroon, ter wijl wat verder, aan den vischwinkel van Fille- kes een groote steurhaai groote belangstelling verwerft. De Telefunken service heeft in het voor malige restaurant Suisse een keurig ingerichte radio-showroom ingericht, die veel bezoekers trekt. Het bleef op de Hoogstraat een gezellige woelige drukte tot om elf uur 't licht in de etalages doofde en de gramofoon-versberkers tot slot zongen „Good night!".... T. E. G. E. N. O. Driejarig bestaan In gebouw „Eendracht" werd het 3-jarig be staan gevierd van de zangvereeniging „Tegeno" en de Amusanteclub van denzelfden naam. De heer C. L. Simons, wierp bij de opening een terugblik op het afgeloopen tijdvak met de t cle successen en herinnerde aan den bazar, welke op 30 en 31 October en 1 November in Eendracht ten bate van Tegeno wordt gehouden. Onder leiding van den directeur, den heer H. ICreemer, werd door de koren keurig werk geleverd; vele stukjes werden na een studie van 3 a 4 weken uitstekend vertolkt. Het blijspel: ,,De Generale Repetitie" was ook een groot succes Den avond is bij de bezoekers zeer in den smaak gevallen, en om den keurigen zang, en om bet aardige tooneelspei, Propagandaslag. De gezamenlijke St. Jozefsgezisllienvereeni- gingen hebben gisteren een algemeenen propa gandaslag gehouden. De dag werd ingezet met een H. Mis in de St. Janskerk, waaronder alle Gezellen communiceerden. Daarna had er een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waar een op gewekte stemming heerschte. En des avonds was er een groote propaganda- avond belegd in den It. K. Volksbond. Om acht uur was de zaal reeds tot in de uiterste hoeken bezet. We troffen er o.a. aan, een drietal eerw. heeren pastoors en ook enkele it. K. gemeenteraadsleden. In bet openingswoord zeide de weleerw. pater Biesta dit feest te beschouwen als een familie feest onder de huisgenooten van het Kolpings- gezin. Vervolgens zette hij nog eens het doel van de Gezellen vereeniging uiteen. Uit volle borst werd daarna het Kolpings- lied gezongen en daarna was het woord aan den spreker van rlen avond, den centraal-presi- dent der St. Jozef gezellen vereeniging, den zeer- eerw. heer rector J. Th. van Galen. In gloed volle bewoordingen sprak deze over de heden- daagsche jeugdbeweging en de plaats der St. Jozefgezelen tusschen de andere jeugdorgani saties. De centraal-praeses zette nog eens duidelijk het program der St. Jozefsgezellen- vere-enlglngen uiteen, toonde heit doel aan en de middelen om tot dat doel te geraken, en de noodzakelijkheid van de organisatie. Door alle aanwezigen werd daarna het spe ciaal vervaardigde feestlied gezongen. In plaats van den hoogeerw. Deken A. J. C. Schraag, die verhinderd was aanwezig te zijn, hield de zeereerw. heer Pastoor Schaab nu een geestige toespraak tot die gezellen. Toen flitste het voetlicht aan en kwam de tooneelvexeeniging dn actie. Als eerste stuk kregen we te zien: ,,'n Vriend", „modern" tooneelstuk in één bedrijf. Het thema was van al eerbiedwaardige® ouderdom, maar er is heel goed spel geleverd, door alle vier de acteurs. Het tweede stuk was van humoristiscben aard, „De doodenrit". Het was een zotternij, van een kantoorklerk en een schoenmaker, die allebei aan de film willen. Ze gaan zich oefenen met een doodenrit. Deze repetitie geeft de aller zonderlingste tooneelen. De aanwezigen hebben zich met dit stuk kostelijk vermaakt. Er werd trouwens ook keurig gespeeld; Kapelaan v. d. Meer dankte in een slotwoord allen, die hadden meegewerkt tot het doen slagen van den avond, waaronder de „Black and White Band" die de bijeenkomst met fris- sche vroolijke muziiek opluisterde. Bij circulaire is aan alle Katholieke gezin nen kennis gegeven, dat het mooie liefdewerk „Hulp in de Huishouding", tot dusver een dagelijksclie zorg van den R. K. Vrouwenbond, met ingang van 1 November overgaat naar het Wit Gele Kruis, om bij deze, daarvoor meer geëigende organisatie een breeder ontplooiing tegemoet te gaan We mogen er bij onze lezers nog eens ten sterkste op aandringen, de strook, welke aan de circulaire is gehecht, tijdig in te vullen, opdat de ijverige jongedames welke de inzame ling op zich hebben genomen, niet onnoodig met werk worden belast. BINNENBRANDJE In den afgeloopen nacht te ongeveer half één heeft de brandweer een brandje gebluscht in een leegstaand en in aanbouw zijnd pand aan de Rembrandtlaan, waar eenige zakken ougebluschte kalk aan 't branden waren ge slagen, doordat regenwater door een gat van het dak naar binnen was gestroomd. KAPEL DER EERW. ZUSTERS THERESIANEN In het Kerkbsricht van deze week staat: Woensdag het lof niet om half 6 uur, doch om S uur. Wegens omstandigheden is dit veran derd en zal de zeereerw. pastoor Möller de feest predikatie over de stichteres, de H. Moedei' Thevesia, komen houden hij de eerste Vespers van dit hoogfeest der Eerw. Zusters, dus niet Woensdag, doch Dinsdagavond. Daarom is Dinsdagavond het lof niet om half G, maar om 5 uur. Kinderen worden dien avond niet toe gelaten. Woensdag is het om 5 uur Uitstelling en om half 6 lof ter eere der- PI. Moeder Theresla. OP ZIJ! BRANDWEER' Sinds eenigen tijd zijn de wagens van de brandweer voorzien van een sirene. Van de sirene wordt alleen gebruik gemaakt, wanneer de brandweer zich naar een brand begeeft. Wanneer het sirensgeluid zich in de straten doet hooren, is het dus noodzakelijk, dat ierter, die zich op straat bevindt, zorg draagt, dat rten weg niet door hem worde versperd. Dit geldt dus zoowel voor de voetgangers, die voorzoover zij zich op de rijstraat bevinden, met spoed naar het trottoir moeten gaan, als voor fietsers en de bestuurtlers van rij- en voertuigen, die zoo tijdig moeten uitwijken, dat liet brand weer-materieel zijn vaart niet behoeft te ver minderen. De verordening ter handhaving van de open bare orde, onz., bevat verschillende bepalingen, die aan de Brandweer de noodige vrijheid van beweging waarborgen: in het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de be palingen van do maximumsnelheid voor de Brandweer niet gelden, terwijl ook de bepalingen om bepaalde straten slechts in één richting to berijden, op brandweer-materieel niet van toe passing zün. Feestavond In Musis Sacrum heeft $e mondharmonica- vereeniging „Symphonia" Zaterdagavond een uitvoering gegeven, waarvoor de zaal geheel bezet was. Na den opening door den voorzitter, den heer Jv. d. Stel, kwam de mondharmonicaclub ten tooneele met een uitgebreid populair programma, dat uitstekend word uitgevoerd. 'n Oorsponkelijk drama ,,'t Scheepje" oogstte veel succes door de wijze, waarop het ten too neele werd gebracht, terwijl om een kluchtspel hartelijk ls gelachen. Hakkerts band luisterde den avond met vroo- 'ijke muziek op. Zaterdagmiddag waren een drietal matroze® van het Duitscko s.s. „Oth Peters", liggende in de Wilhelminahaven aan het passagieren geweest. Menig glaasje werd verschalkt en zoodoend© was liet geen wonder dat zij aan het tWiste® raakten. Met ee-n roeiboot keerden zij naar hun schip lerug, doch nauwelijks waren zij van wal, of een hunner viel over boord Mot een motorbootje van den Havendienst was de politie spoedig ter plaatse en zij smaakte bet genoegen den drenkeling met ee® haak binnen boord te halen. De fuivers werden vervolgens naar hun schip gesl-eept, waar zij met stoom- lier en staaldraad aan boord werden gehesche®! Zaterdagnacht te ongeveer half twee werd politie-assistentie gevraagd door de familie S. aan de Roosbeek, omdat de man in beschon ken toestand zijn echtgenoote mishandelde. Bij onderzoek bleek, dat de woesteling, de 42-jarige glasblazer F. lï„ zijn vrouw en schoondochter niet; een autoped had geslagen en het huisraad situk sloeg. Ter ontnuchtering werd hij aan den politiepost o-p de Groote Markt een tijdje op geborgen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 11 October. Aangekomen: Noorsch s.s. Sextyfou-r van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Duits-ch s.s. Tene- rife met stukgoederen van Hamburg; Noorsch s.s. Furtheim, van Vlaardingen om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 12 October. Aangekomen: Eng. s.s. Authority, kapt. A. Hadiow, met o-lie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wilhel minahaven; Eng. s.s. Agility, kapt. C. Mann, met olie van Harburg voor N.V. Schieveem; Duitsch s.s. Essen, met stukgoederen van Ham burg in de Wilhelminahaven. LONDEN, 11 October. Aangekomen: motor schoener Nyssie-na, kapt. L. Pot, met ledige flesselien van Leerdam. KOPERVIK, 10 October. Gepasseerd: s.s. Hiiversub, ledig van Schiedam naar Archangel. SCHIEDAM, 13 October. Vertrokken: Eng. s.s. Agility, kapt. C. E. Mann, ledig naar Zwijndr-echt; Eng. s.s. Authority, kapt. A. Hadiow, naar Har burg; Eng. s.s. Tortuguero, naar Santa Marta. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 10 October GEBOREN: Maurits Frans, zoon van J. M. Jongbloed en I. A. J. Hoogeboom, Stations plein 9 Jacques, zoon van H. J. van der Moer en G. J. Post, Vischmarkt 9 een als levenloos aangegeven kind van A. J. Duimel en A M. de Jong, Stallonsraat 59. VALSCHE HOND Zaterdagavond werd de 15-jarige Cb. Speel- meijer uit de Nico-laas Beetsstraat op het erf vau de familie P. aan den Noordve-stsingel door ee-n herdershond die zich van den ketting had losgerukt, iu hst rechterbeen gebeten. De ern stige wonde werd ten huize van P. verbonden en vervolgens door d-r. Groenewege® gehecht. BENOEMING Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Dekker,) voorheen onderwijzer aan de Prinses Juliana School, alhier, en thans als zoodanig werkzaam te Rotterdam, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd als Hoofd van de Christelijke School voor B.O. en U.L.O. te Lisse. VECHTPARTIJ Aan den politiepost op de Koemarkt is gister avond verbonden de 18-jarige klinker J. V., uit de Smaleveltstraat, die bij een vechtpartij met J. V. uit Rotterdam door een spiegelruit van de® fruithandelaar P. aan de Hoogstraat was gevallen en een wond aan den linkerpols had opgeloopen. RIJWIELDIEFSTAL Door P. de R. ui-t de Hagastraa-t is aangifte gedaan bij de politie, dat Zaterdagmiddag zijn rijwiel, dat hij voor een pand op de Nieuwe Haven had neergezet, is ontvreemd. In het Dagblad van Zaterdag maakten wij in het kort melding van een aanslag, die Zater dagochtend gepleegd werd op een schilders patroon in een leegstaand pand in de Ma- retakstraat. Bij het onderzoek is gebleken dat hier weer sprake is van een poging tot roofmoord. De bewuste schilderspatroon, de heer V., die op den Grondheerendijk zijn zaak heeft, kreeg Donderdagavond efen briefkaart onder- te-ekend door zekeren N. die hem verzocht zich Zaterdagochtend om 10 uur te vervoegen aan pand 145 in de Slaghekstraat. Het ging om het verrichten van schilderswerk. Vrijdag avond half 5 werd de heer V. opgebeld. Hij was toen echter afwezig! Men liet de boodschap achter dat hij een kleurenkaart moest mee brengen. Nog denzelfden avond, om 8 uur werd V. nogmaals opgebeld door de N., die hem verzocht niet om 10 uur in de Slaghekstraat te komen zooals oorspronkelijk was afge sproken maar om 9 uur. Daar hield men het tenslotte op. Zaterdag ontmoette V. dan ook werkelijk de N. op de afgesproken plaats en tijd; de N. deelde V. mede dat hij eerst even naar een pand aan de Maretakstraat wilde gaan, waar nog wat werk op te knappen was. Samen giD- gen zij den sleutel van het huis halen bij een caféhouder in de buurt. In het pand aangekomen begon de N. een verhaal over de te verrichten bezigheden. Daarbij bleef hij voortdurend ach ter V. aanloopen. Op den zolder gekomen is hij, terwijl V. bezig was de situatie op te nemen, een gangetje ingeloopen. Daar heeft hij zooals naderhand bleek een holle ijzeren buis, die aan het vooreinde met lood was ge laden, opgenomen, waarna hij naar V. is terug gekeerd. Zonder dat deze er In het minst op verdacht was, voelde hij plotseling een hevigen slag op zijn voorhoofd. Luid gillend zakte hij meen. Terwijl hij op den grond lag kreeg hij nog een slag op het achterhoofd. Toen kon hij de ijzeren buis grijpen. Er ontstond een worste ling. waarbij V. aldoor hevig gilde. Uit vrees dat er hulp zou komen opdagen, is de aanrander toen gevlucht, alle deuren achter zich dicht slaande. V. is -hem tot aan de buitendeur gevolgd. Op straat gekomen -bleek dat de man al ver dwenen was. Onmiddellijk werd de politie en de G.G.D. gewaarschuwd. De wonden, die V. bekomen had, bleken gelukkig van niet zoo ernstigen aard. Nadat hij in het ziekenhuis aan den Coolsin-gel verbonden was, kon hij naar huis toe gaan. Uit het onderzoek dat de politie heeft inge steld, Is het volgende gebleken: De N. de naam zal wel gefingeerd zijn heeft aan V. verteld dat hij diens adres had gekregen van een ouden knecht van V. Deze knec-ht is reeds gehoord. Hij weet van de heele zaak echter niets af. Uit alles is echter gebleken dat de N. met de zaken van den heer V. volkomen op de hoogte was. Het motief van den aanslag is dan ook zeker roof geweest. De heer "-/.'draagt Zaterdagochtends steeds een paar honderd gulden bij zich voor het uitbetalen van de arbeid-ersl-oonen. Juist dezen ochtend had hij, omdat liet nog zoo vroeg was, geen geld bij zich. De dader is voorts door enkele vrouwen ge zien. Met de inlichtingen die de lieer V. over hem kan geven is het volgende signalement opgemaakt: Ongeveer 35 jaar oud, 1.75 Meter lang, blond, bleeke gelaatskleur, glad geschoren, lange neus, lichte stem, gekleed in lichte regenjas, fantasie broek en beige gleufhoed. De man is Donderdagmiddag tusschen 3 en 4 uur bij de wed. D. in de Maliestraat geweest, die het 'beheer over het huis aan de Maretak straat voert. Tezamen met een juffrouw, die daar tegelijk met hem was, is hij het huis gaan bezichtigen. Hij is daar echter al heel gauw verdwenen. Den sleutel heeft hij niet terugge bracht. Zooals naderhand is gebleken heeft hij die aan den caféhouder in bewaring gegeven. Tenslotte is er zich bij de politie nog een ge tuige komen melden, die vertelde dat hij Zater dagochtend om half 10 'n man hard door de Maretakstraat zag loopen. Deze man verdween in de Goede Hoopstraat en kwam even later weer te voorschijn op den hoek van de Dordt- sche en Brielsche laan. Daar stond al een tijd lang een vrachtauto, die op het naderen van den man, den motor aanzette en wegreed. De man sprong er op en in groote vaart ging het daarna in de richting van de stad. Aan de hand van al deze verklaringen stelt de politie momenteel een nauwgezet onder zoek in. Hun, die nog iets mee zo-uden kunnen deelen over den in het signalement beschreven man o£ over den vrachtauto, wordt verzocht zich te vervoegen op het politiebureau aan de Nas- saukade. SCHIEDAM, 13 Oct. Officieele noteering van do commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 4G pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Verwacht wordt' Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, aanvanke lijk nog weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.43 tot 's morgens 5.53. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,.St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. IC Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Nieuwe Haven. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 15 October Jaarvergadering Kon. zangvereeniging Schie dam's Mannenkoor „Orpheus". Gebouw Musis Sacrum. Vergadering Jeugdleden R. K. Vakorgani saties. Bovenzaal R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Jaarvergadering S. R. B Gebouw Eendracht. Aanvang acht uur. Vrijdag 17 October Vergadering „Katholiek Leven". Spreker de heer F. Bernard. Onderwerp: „Het Zuiden in". Gebouw Beijersbergen. Aanvang half negen. Zaterdag 18 October Feestavond Zangvereeniging „Gemengd Koor" Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uut. Maandag 20 October Concert „Toonkunst". Gebouw R. K. Volks- bond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 October Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Lezing dr. J. van den Valk. Gebouw R.K. Volksbond. Spoeling Spoeling 1.40. 13 Oct.: Lutbersche kerk, concert Anna Stronck-Kappel (sopraan) en J. H. Besselaar Jr. (orgel). Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Augustijn (Rott. Operette-Gez.) 8.15 uur (voor volw.) Arentuvariété, 2.15 en 8.15 uur, 's Zondags ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 dezer in: Corso (voor volwassenen); Luxor (voor volwassenen); Co losseum; Roxy (voo-r volwassenen). Naar het Engclsch van GRAY RICK Vertaling van JAG j SGfjoOR 82). Tot zijn onuitsprekelijke verrassing vond Herbert nochthans dat de twee Lenoirs hem met een voorkomendheid behandelden, waarvan hij zich tonaal geen verklaring kon geven. De eenige waarschijnlijke verklaring van deze lu het oog Ioopende minzaamheid scheen hem deze te zijn, dat do heeren daardoor geen stilzwijgen over het bewuste voorval in de boschkapel te Tip-Top, trachten te koopen. want inderdaad als dit in het regiment bekend werd zou bet allesbehalve ertoe bijdragen om de officieren «en bijzondere achting voor den kolonel evenals voor diens zoon, ln te boezemen. En dit was dan ook inderdaad het geval. Noch de Kolonel, noch Craven, konden het zich verhelen, dat de rol, welke zij bij die gelegen heid speelden, er eene was, die men gaarne aan do groote klok hangt, en zij meenden daar om, Herbert met de meest mogelijke verschoo- aing te moeten behandelen, hoezeer zij ook in wendig genel-gd waren, den jongen officier al de verbittering te doen gevoelen, waarmede zij hem haatten. Dank zij deze stilzwijgende, wederzijdsche overeenkomst, was het leven van Herhert zoo wel ln, ais buiten den dienst betrekkelijk drage- bjk ts noemen, iets, wat hij werkelijk niet had durven hopen. Doch eenige yeken na zijn in trede bjj het regiment, was hem een nieuwe verrassing beschoren, nog veel treuriger dan de eerste en welke zijn hart met diepe droef heid vervulde. In New Orleans, waarheen het leger uit Balti more was verplaatst had Kolonel Lenoir bevel ontvangen een aantal vrijwilligers in zijn regi ment op te nemen, die in kleine afdeellngen verdeeld, hier het eerste onderricht in den wapenhandel ontvingen. e Op zekeren dag, toen Herhert ln een vrij uurtje naar het excerceeren van deze nieuwe manschappen keek, viel zijn aandacht op een soldaat, die op dat oogenblik met de sectie, waarin hij stond, een fromtmarsch uitvoerde. Be kleine afdee-ling keerde hem op dat moment den rug toe, zoodat hij den vrijwilliger niet in het gezicht kon zien, maar diens gestalte, hou ding en gang kwamen hem zeer bekend voor, alleen lioin hij hem, zooals men wel eens zegt, „niet thuis brengen". Na een aantal schreden commandeerde de aanvoerder va-n de colonne rechtsomkeert. De jonge soldaat voerde met zijn kameraden deze zwenking uit, en nu kon Hubert slechts met moeite een luiden kreet van blijde, doch tevens smartelijke verbazing onderdrukken. De vrijwil liger in de grove, hoogst gebrekkige uitrusting van gemeen soldaat... was de verloofde van Clara Day, de zoon van Martha Rocke, ln een woord, het was Traverse, die van zijn kant ook zijn vriend Herbert herkend© en zich scha mend over zijn treurige gedaanteverwisseling, die zoozeer bi.i dsn -i c -: sloeg hij blozend en verlegen den blik naar den grond. Na het einde van de oefening werden' de recruten naar hun Kazerne teruggebracht. Hu- bert volgde op eenigen afstand de colonne waar in zich Traverse bevond. Toe® op de binnen plaats van de Kazerne de compagnie uiteen mocht gaan, riep hij zijn ouden vriend. Traverse boorde -dit wel, doch kwam slechts aarzelend en schoorvoetend. Herbert stak hem hartelijk zijn beide banden toe en een oogenblik later la gen de beiide boezemvrienden in eikaars ar. men. Traverse, riep de jonge officier innig ont. roerd uit, je bent dus ook hierlheen gesneld, om je onder ons vaan-del te scharen. Welk een ge luk, dat wij elkander hier ontmoeten! Een geluk, ja.... mompelde de vrijwilliger, en tevens voor jouw een treurigen aanblik, mij als gemeen soldaat te zien ingelijfd bij een compagnie totaal ongeoefend volk, dat geen grljntj-e gelijkenis vertoont met de beroemde recruten van Falstaff. Wat kan 't jou schelen, hoe die anderen eruitzien, als jij maar op weg bent om je epau letten te verdienen, meende Herbert. Je zoudt de eerste recruut niet zijn, die het tot generaal bracht. Traverse glimlachte bitter. Met een weemoe digen blik op zij® armzalige uitrusting, op zijn grove, op verschillende plaatsen gescheurde uniformjas, en op de ongelooide koehuiden, wel ke hem tot schoeisel dienden, schudde hij treu rig het hoefd. Wat mij betreft, zeide hij, zijn deze lompen dit drillen, waarvan je zooeven getuige waart, het leven in de kazerne de slechte kost en het samenwonen met een uit alle hemelstreken bij- eengewaaid gespuis, even zooveel afkoelings- middelen voor mijn militair enthousiasme. Traverse, het spijt mij waarlijk, je zoo te hooren spreken, antwoordde Herbert. Moede loosheid lag toch nooit in je aard. Ik bezat veeleer 't tegenovergestelde gebrek te groot zelfvertrouwen, niet waar? Je kent mij als, iemand die gaarne zijn krachten overschatte die hoog-op wilde, wien geen doel te, ver was, om niet te trachten, het niet te bereiken. Zie nu eens aan, waartoe de eerzucht mij voerde, hoever ik met mijn streven gekomen ben? Ach Hubert, je vriend, die zich gerechtigd achtte, een schoone hoop te koesteren, die zich in zijn stoute ideeën vermat, een weldoener der menschheid te willen worden, die van een paradijs op aarde droomde, dat hem, aan de zijde van zijn aanvallige bruid, beschoren scheen, hij staat hie-r met een verroest geweer in den aim in het gelid, temidden van gauw lieven en vagebonden, om zich op commando rechts en links te draaien en eindelijk als kanonnenvleesch de eenige bestemming te be reiken, die hem past! Maar lieve hemel, Traverse! riep Herbert verschrikt uit, wat bracht je dan tot het wan hopig besluit, om je te laten Inlijven, als je toch geen roeping tot den soldatenstand ge voelt? De nood, de ellende, de hittere teleurstel ling van al mijn verwachtingen, maar vooral de treurige overtuiging, welke ik mij niet langer kan verhelen, dat Clara mij vergeten, cat zij haar heiligen eed gebroken had; antwoordde Traverse zuchtend. Clara? Zij die je nog altijd lief heeft, die geen minuut van dein dag voorhij laat gaan, zonder met trouwe aanhankelijkheid aan je te denken! Hoe ongelukkige, kon je aan haara twijfelen? Ach het viel mij zwaar genoeg, en niet eerder kon ik aan m'n rampspoed geloove®, dan toen ik zwart op wit, in een brief van haar eigen hand, de treurige mededeeling ontving, dat zij mij mijn woord teruggaf, daar ook zij het haTe niet kon houden. Maar hier, lees den brief zelf, en overtuig je, hoe nameloos ramp. zalig ik hen, dan zal je begrijpen dat mijn be- sluit, om soldaat te worden, heldhaftig is te noemen, daar een ander ia mijn positie zich wellicht een kogel door het hoofd zou hebben gejaagd. Traverse haalde uit den borstzak vau zijn uniformjas een verfrommelde! brief, dien hij zijr: vriend overhandigde. Met bevende hand ontvouwde Herbert hem Hij kende Clara's handschrift niet, doch Tra verse verzekerde hem, dat het stellig haar hand was. De brief bevatte de volgende weinige regels: Arme vriend! met een beklemd hart ga ik ertoe over, om u te scbr ven, want 't is ijseliik wat ik u moet mededeelen. G-e weet, welk een tergende dwang mijn voogd op mij uitoefende door mij te noodzaken met hem mede te gaan. Zijn oogmerk ging daarbij verder, dan wij allen vermoedden. Hij wist, dat hierin het zekerste middel lag, om ons voor altijd te scheiden, want inderdaad Tra- verse aan een huwelijk tusschen ons valt beslist niet meer te denken! Toen hij mij, tegen mijn wil, met zich mede- nam, geschiedde dit om mij in aanraking te brengen met zijn zoon Craven, daar hij mij bestemd had, om de echtgenoote van Craven te werden. Hij rekende erop, dat de aangename manieren van dezen man van de wereld mij zouden bekoren, dat de voorkomendheid van Craven mijn hart zou veroveren, en, moet ik- het u bekennen, Traverse, zijn verwachtingen zijn schitterend verwezenlijkt. De indruk, wel ken zij® zoon op mij wist te maken, was zoo gunstig, dat ik vrijwillig besloot, hem mijn hand te schenken. Ge kunt uit den moed, waarmede ik u openhartig deze bekentenis doe afleiden, hoe geweldig groot de hartstocht is, welke Cra ven in mij wist op te wekken. Als het u mogelijk is, mij te vergeven, laat dan genade voor recht gelden jegens haar, die steeds uw vriendin zal blijven, maar nimmer uw echtgenoote kan worden Clara Day. En dezen schandelijken brief, dit lompe knoeiwerk van een ellemdigen bedrieger kon jij als echt beschouwen? riep Herbert buiten zich zeiven uit. Hoe ken jij je edele bruid dan nog zóó weinig, om haar in staat te achten, om deze schaamtelooze regels aan je te schrijven. Zoo waar als God leeft, Traverse, alleen een krank zinnige kan zóó-han-delen, gelijk jij deedt, en het is waarlijk nog een te zwakke straf voor je, dat je thans de kapotjas moet dragen! Maar het is tocih haar schrift, Her-bert, stamelde Traverse, en wie ben ikwelke uitmuntende eigenschappen bezit ik, om mij in te beelden, dat een meisje als Clara, mij met onverbreekbare trouw moet beminnen? Haar schrift! Een nabootsing ervan, maar onmogelijk haar eigen, riep Herhert, hevig opgewonden uit en uit den toorn zijner woorden sprak volkomen overtuiging. En wie jij bent? voegde hij er bij, welke eigenschappen jou harer waardig maken? Je afschuwelijk wan trouwen jegens het reinste, edelste meisje ter wereld, jegens de dochter van je vaderlijike® vriend en weldoener, zeer zeker niet! Behalve dezen brief schreef Clara mij geen enkelen keer gedurende onze lange schei ding, zeide Traverse bedremmeld. Zeg liever, dat jij geen brieven ontving, maar niet, dat ze jou niet schreef. De kolonel onderschepte uw beider briefwisseling. Maar bezit je dan, God beter 't, niet zooveel ver stand, om dat te kunnen raden? Ik schreef aan mijn moeder om inlich tingen omtrent Clara in te winnen, en ook van haar ontving ik geen antwoord. Als zij mij goede tijding ha:l kunnen zenden, zou zij er stellig geen oogenblik mede gedraaid hebben. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1