VERGADERING VAN HET BESTUUR DER R K. STAATSPARTIJ. SPORT EN SPEL DINSDAG 14 OCTOBER 1930 KEDE VAN DEN NIEUWEN VOORZITTER. HET DRAMA IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT TE DEN HAAG WESTELIJKE ELFTALLEN. ZWEMRECORDS. LAATSTE BERICHTEN. MR. SAMUEL VAN HOUTEN f. DE MOORD TE WADDINXVEEN. UITSPRA AK VAN IIET AMSTERD. GERECHTSHOF. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MEPPEU MARKTBERICHTEN. SCHIP* LRSBEURS. RIJNVAART. binnenlandsche havens BUITENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN gemengde berichten nagekomen zeetijdingen Op Zatei „a 11 October j.l. vergaderde het B t ur der R. K. Staatspartij te Utrecht, on- ue: voorzitterschap van Mr. C. Geseling. Het Paitijbestuur was voltallig aanwezig, behalve ae viee-voorzitter M. van Hout, die bericht van verhindering zond. De voorzitter opende de vergadering (de eerste P. B.-vergadering onder zijn leiding) met de volgende toespraak: "Welhaast een jaar ia het geleden, dat mijn voorganger, die met zooveel bezieling en fijnen taat gedurende vier jaar werkelijke leiding heeft gegeven, in uw midden zijn afscheidsrede hield. Het zou laf zijn, wanneer ik schroomde mij aanstonds te plaatsen in het lichtende vuur van zijn bezieling. Het zou ondankbaar zijn, wanneer mijn eerste woord in uw midden niet was een van hartelijke waardeering voor zijn werk. Nooit mag het worden vergeten: de R. K. Staatspartij heeft aan Jhr. Ruys zeer, zeer voel te danken! In het jaar na die afscheidsrede is het partij- werk op voorbeeldige wijze voortgezet onder leiding van den ondervoorzitter. In de lioogera staatkunde moge men zich al het hoofd breken over het karakter eener volop-parlementaire regeering, een leider van een intermezzo kabinet als Marinus van Hout, kan menige regeering ons benijden. De partijraadsvergadering van 23 Mei 1931 heeft u mij als nieuwen gekozen voorzitter thuis bezorgd. Het is eenigszins een variant op de positie van den Burgemeester tegenover den Raad.. In ieder geval hebt U niet zelf mij als leider uwer vergadering gekozen. Ik weet dus. dat ik mij uw vertrouwen waardig zal moeten maken. Eenige lichtpunten zijn er. De zaak i3 nu niet bepaald buiten U om gegaan. Misschien zult U naar rust hebben verlangd. Een onbe kende in uw midden ben ik niet. En een zeer helder lichtpunt is voor mij: onze secretaris, wiens bijna al te ijverige werkzaamheid steeds meer tot juiste proporties wordt teruggebracht door den dagelijkschen leider van het secreta riaat in de Haagsche sfeer, blijft op Zijn post! Want, al ben ik dan gepromoveerd tot chef van de tractie, zij blijtin de machinisten, die machine en weg in alle onderdeelen kennen. De werkelijke verhoudingen in mijn positie ben ik dus allerminst geneigd uit het oog te verliezen. Maar deze erkenning alléén is mis schien wel wat al te sober. Mag ik U daarom iets doen blijken van de gevoelens, welke mij bezielen, nu ik vandaag meer daadwerkelijk bezit neem van den zetel van den Voorzitter van het Partijbestuur? Allereerst beheerscht mij een gevoel van greote verantwoordelijkheid. Het beklemt mij niet dit gevoel en ik hoop ook nimmer in dien toestand te geraken. De enthousiaste opgewekt heid, die mijn voorganger in woordenen daden toonde, hoop ik te hebben en te behou den. Daarbij vertrouw ik in de eerste plaats op Gods zonnigen zegen en iets van Zijn Geest van wijsheid en verstand, van raad en sterkte, en vervolgens op U allen, leden van het Par tijbestuur, mijn medewerkers en het Dage- Jijksch Bestuur in het bijzonder. Opzettelijk spreek ik niet van de „bekende" welwillend heid en den even „bekenden" steun. Ik reken op U, zooals Gij zijt, wij allen bezield door den goeden* en waren geest. Want die is mogelijk en onontbeerlijk, ook in de politiek. Twijfelt men daaraan, dan is dit werk zonder beteekenis voor ieder, die nog niet is verzonken in een afgestompte, egocen trische berusting. Noodig is dan, dat men, met ijver verzorgend alles wat op details lijkt en dit soms ook is, het groote doel voor oogen houdt. En dit groote doel is, dat men werkt voor anderen. Wij, in het werk in onze 'partijorganisatie, in de eerste plaats voor ons Katholiek volksdeel en daardoor ook voor het heele volk! Dit moet en kan zijn de groote beteekenis van het politieke werk, ook in het onderdeel, dat wij speciaal hebben te verzor gen. Moge de wijze, waarop wij tezamen die taak vervullen, ons sterken en stalen, en mogen anderen, niet het minst het jonge Ka tholieke Nederland, daardoor doordrongen wor den met door idealen gestuwden, daadwerke lijken arbeidszin! Na deze toespraak wenschte de voorzitter onder instemming der vergadering, den heer van Spanje (Utrecht) geluk met diens benoe ming tot ridder in de orde van den Nedérland- schen Leeuw. De notulen der vergaderingen van 15 Fe bruari en 23 Mei 1030 werden goedgekeurd. Werkzaamheden van liet Dagelijksch bestuur. Na afdoening van eenige ingekomen stukken gaf de voorzitter een overzicht van de werk zaamheden van het Dagelijksch Bestuur sinds de vorige Partijbestuursvergaderiug. Zoo werd gememoreerd het verschijnen van het eerste nummer van „Mededeelingen", welke als com municatie-middel zijn bedoeld tussclien partij leiding en kieskringbesturen, en den grondslag kunnen Vormen voor een toekomstig corres pondentieblad der Partij. Een nadere uiteen- zetting werd gegeven over de houding van het D. B. inzake de actie met betrekking tot het z.g. vlootplan. Het beleid van het D. B. op dit punt werd eenstemmig goedgekeurd. Mededee- ling werd gedaan over de gevoerde onderhan delingen met de Katholieke Eerste Kamer fractie inzake uitvoering van art. 3 sub e Par tijreglement (overleg van Partijbestuur en Ka merfractie). Deze onderhandelingen hebben tot een resultaat geleid, waarmede het Partij bestuur zich geheel vereenigde. Besproken werd hetgeen door het D. B. werd verricht ter voorbereiding van wat door de centrale partij leiding zou kunnen worden gedaan in verband met de actie voor de Provinciale Statenverkie zingen 1931. Najaarsvergadering van den Partijraad. ■De ontwerp praeadviezen van het D B. 'op de ingekomen voorstellen van de Kijkskies- kringorganisaties voor de a.s. vergadering van den Partijraad werden goedgekeurd. Daarna werden datum en agenda der na jaarsvergaderingen van den Partijraad vastge steld. De vergadering zal worden gehouden op 2S en 29 November a.s. De oproepingsbrief zal, na het voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partijraad, einde dezer week worden verzonden en gepubliceerd. Werkplan 1931. Het ontwerp-werkplan voor 1931, door het D. B. voorgelegd, wordt goedgekeurd Op de politieke bijeenkomst te Amersfoort 1931 zal worden behandeld het onderwerp „Kapitalis me". Ook de onderwerpen voor de Partijraads vergaderingen 1931 Werden vastgeste'd. Na ge pleegd overleg met den voorzitter van den Par tijraad zullen deze worden gepubliceerd. De personen, die als prae-adviseurs voor den Par tijraad en als inleiders voor de Amersfoortsche bijeenkomst zullen worden uitgenoodigd, wer den aangewezen. Aan het D. B. werd opgedra gen, om rekening houdend met de inzichten van het P. B., tot definitieve aanwijzing der prae-adviseurs en inleiders over Ie gaan. Zoo- dra de uitgenoodigden zich hebben bereid ver klaard, zal daarvan in d9 Katholieke pers mededeeling worden gedaan. Enquête-Kiesreglement. Naar aanleiding van de enquête over de werking van Kiesreglement bij de Kieskring- besturen ingesteld, is door het Partijbestuur een commissie van zeven personen benoemd. Deze zal volgons de opdracht van den Partij raad de werking van het Kiesreglement aan de praktijk van 1929 toetsen en daarna van haar inzichten rapport uitbrengen. De samen stelling der Commissie zal worden bekend ge maakt zoodra de uit te noodigen pers-men zich hebben bereid verklaard, daarin zitting te nemen. Commissies. Als lid. en voorzitter der Indische Commissie (vacature Buys d? Reerenbroucjc) werd aan gewezen Mr. C. Goseling, terwijl besloten werd prof. dr. J. Schmutzer, oud-voorzitter der In dische Katholieke Partij, uit te noodigen in de Indische Commissie zitting te nemen. Als lid en voorzitter der Buitenlandsche Commissie (vacature Ruys de Beerenbrouck) werd eveneens aangewezen de nieuwe voorzit ter van het Partijbestuur, Mr. C. Goseling. Besloten werd de studie-commissie over bet vraagstuk eener Sociale Kamer, welke door al lerlei omstandigheden met haar werkzaamheden geen voortgang heeft kunnen maken, uit te breiden en op breederen grondslag te plaatsen. Da aanwijzing van de personen, die in overleg met den voorzitter dier Commissie, den heer C. Kuiper zullen worden gevraagd aan het werk dezer studieeomissie deel te nemen, werd over eenkomstig het voorstel van het D. B. goedge keurd. Reglementswijzigingen vail de Rijkskies- kringorgani3aties Leiden en Gelderland wer den In handen gesteld van de Commissie van Spanje, welke het bijzonder onderzoek bedoeld in art. 14 lid 2 Partijreglement zal verrichten. De organisatie der Jongeren. De voorzitter deelde voorts mede, dat het D. B. overwogen heeft de wijze van behandeling van het vraagstuk der jongeren-organisatie In den zin zooals het o.a. in Friesland wordt be doeld. Het D. B. ontried het Partijbestuur een af zonderlijke commisÊle daarvoor in te stellen. Het D. B. stelt voor, dat binnen een bepaalden termijn de leden van het Partijbestuur hun gedachten over deze zaak bij het Partijsecreta riaat inzenden. De partij-secretaris zal dan een algemeen oriënteerend rapport samenstellen, waarna het D. B. met een bepaald voorstel bij het Partijbestuur zal komen. Dit zal dan in de eerstvolgende vergadering in het voorjaar door het Partijbestuur kannen worden behandeld. Deze werkwijze werd goedgekeurd. Na gehouden rondvraag, waarbij eenige detail punten en zaken van huishoudelijken aard tor sprake kwamen, werd de bijeenkomst gesloten. ACTA APÖSTOLICAE SEDIS Het October-nummer van de „Acta Aposto licae Scdis" vangt aan met do plechtige litterae decretales dt. 22 Juni 1930 over de heiligver klaring van de gelukzalige Lucia Filippini. Voorts een Apostolische constitutie en een viertal Apostolische brieven over de oprichtin gen van Apostolische delegaties en de vaststel- - ling of wijzing van diocesane grenzen. Gepubliceerd wordt de tekst van het Pause lijk schrijven aan dén voorzitter van den Duitschen Katholieken dag. Gegeven worden do teksten van de toe spraak van den deken van de H. Rota, mgr. Massimo Massimi en het antwoord van den H, Vader bij gelegenheid van de opening van het Kerkelijk juridisch jaar. Onder de onderscheidingen vinden wij de be noeming van de heer A. M. Werner tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Ongedierte op het hoofd van het kind 13 ateeds een teeken van onzindelijkheid der moeder. Het is zeer onaangenaam voor het kind en kan zJ5n gezondheid benadeelen, 4ur het krabben tot uitslag op het hoofd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen •rer. GEZONDHEIDSRAAD De twee Westelijke elftallen, die Woensdag a.s. in het Stadion te Amsterdam tegen elkaar uitkomen, zijn, naar de „Sportkr." meldt, als volgt samengesteld: A: v Male (Feijenoord); de Bruin (H.D.V.S.) en Lambers (Hercules' v. Maren (A.D.O. v. d. Berg (Sparta), Breitner (A.D.O.), Hendriks (Feijenoord), van Osch (A.D.O.), Groenendijk (Feijenoord), v. Everdingen (Fortuna), van Nellen (D.H.C.) B: Odijk (Hollandiaan), Diepenbeek (Ajax), Hulsman (Haarlem), Rep (Z.F.C.), Ramaker (A.D.O), v. Ooyen (Feijenoord), Gerritse (Blauw Wit), Lagendaal (Nerxes), Koper (Zand- voort), de Maar (Z.F.C.), Hombörg (Blauw Wit). Do wedstrijd, welke om 3 uur begint, kan gratis worden bijgewoond door jongens beneden zestien jaar. Miss Cooper heeft het Engelsch record op de 400 yards vrije slag, dat op naam van miss James stond met 6 min. 13/5 sec., gebracht op 5 m. 57 1/5 sec. Mile Manson te Parijs heeft de Fransche re cords op de 400 en 500 meter schoolslag dames gebracht op r.esp. 7 min. 29 4/5 sec. en 9 min. 25 sec. De oude tijden waren reep. 7 min. 47 2/5 sec. en 9 min. 44 sec. Behandeling voor het Bossche Gerechtshof Voor het Gerechtshof te 's Hertogeixbosch stond gister terecht M. B., koopman te Den Haag, door het gerechtshof te den Haag ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf terzake, dat hij aldaar op 30 Mei 1929 opzettelijk revol verschoten heeft gelost op zijn echtgenoote Rachel S. tengevolge waarvan zij is overleden. De Hoog® Raad had het arrest vernietigd en de zaak verwezen, naar het Bossche Hof, op grond, dat uit het procesverbaal der terecht zitting van het hof niet blijkt, dat de gstuigen- deskundigen Oly en dr. Buisman arts te den Haag de belofte inplaats van den eed hebben afgelegd. Na voorlezing der stukken, deelde de verde diger mr. Bonslier den Haag mede, dat hij als getuige heeft doen dagvaarden den wapenhan delaar, den heer' Geerts, uit den Haag. Verdachte kon niet erkennen onvoorzichtig te zijn geweest met d® revolver en ontkent deze op zijn vrouw gericht te hebben. Als zij Hem niet was nageloopen was er niets voorge vallen. Verd. beeft zich zelf van kant willen maken. Dat hij met Anna A. wilde trouwen is onwaar. Als getuige werd gehoord de dochter van verd., die uitvoerige mededeelingen deed om trent de verhouding thuis en talrijke vragen te beantwoorden had. Wegens ongesteldheid kon de broer van ge tuige niet gehoord worden. De zwager van verd. J. Loben deelde mede, dat mej. Meijer op den bewusten avond een pakje had gezonden dat een revolver inhield. Da terhouding tussclien het echtpaar was niet goed, maar hij weet niet bf er reden voor was. Hij sprak da vrouw nooit, zij was verkwistend en raadde altijd. Een jaar lang is zij hij haar kinderen weg geweest. Naar getuige's over tuiging hield verd. veel van zijn vrouw. Hij wa3 naar haar teruggekeerd hoewel get. het hem ontraden had. Getuige E. Brussa, echtgenoote van Ouden broek, heeft de ruzies altijd aan den man toe geschreven. De vrouw was een net menscb en hield haar huis keurig in orde. Zij sprak nooit kwaad; zij had geklaagd dat haar man om gang had met "andere vrouwen en eens had zij gezegd dat haar man met een revolver rond liep. Op den bswusten dagheeft de vrouw nóg gezegd: „Was deze dag maar voorbij". Getuige A. Bakker is naar het huis gegaan, omdat een buurvrouw vertelde, dat er gescho ten werd. Hij vond de vrouw bloedend op den grond.-Verd. zat er echter en zei; „Bakker, help eerst mijn lieve vrouw". Get. heeft een kleine revolver gezien. De inspecteur van politie M. van den Heuvel deelde mede, dat de politie wist, dat er vaak ongenoegen was in het gezin van verd. Getuige heeft in het plafond der gang drie gaten ge vonden, doch kon niet constateeren of het ko gelgaten waren. Hij vond een huls ;n de keu ken en vier in de gang. De rechercheur G. J. van Dri&l verklaart., toen hij het huis was binnengedrongen tot B. gezegd te hebben: heb je het nu,toch gedaan" 1 Waarop B. zooiets antwoordde als:, zij heeft het er ook naai- gemaakt. Mr. Bourlier ls van meening, dat verd. de vraag van den rechercheur of hij het nu toch .gedaan had opgevat 'had als slaande op die plannen. Volgens getuige werd Voorts meege deeld, dat toen hij zijn revolver voor den dag haalde de vrquw ze-ide: je durft toch niet, waarop de schoten vielen. Verdachte ontkent dit ten stelligste. Op de Vraag van den verdediger of er niets uit het proces-verhaal is weggelaten, antwoordt getuige van Driel: alleen de wartaal. De verdediger: En verder? Getuige verklaart op de vraag van den pre sident, dat hst proces-verbaal naar waarheid ls opgemaakt. De verdediger merkt op, dat er niets in staat over den indruk van getuige, dat verd. gezegd heeft: Ze beeft het er ook naar gemaakt. Getuige antwoordt dat hij geen meeningen in zijn proces-verbaal zet. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd het eerst gehoord A. A. uit Nijmegen, die vier maanden met verd. heeft samengewoond. Nadat de zaak voor de recht bank behandeld was, heeft verd. haar het. leven onmogelijk trachten te maken, waarschuwings advertenties tegen haar in de couranten gezet en dergelijke dingen meer. Op een desbetreffen de vraag verklaart zij nog, dat zij niet wist, dat verd. een revolver had. Verd. beweert die altijd bij zich gedragen te hebben. Uit de mededeelingen van dr. Rochat, arts ;n den Haag, bleek dat de schotwonde aan do kaak van de vrouw van B. niet van dichtbij is toegebracht en dat de scho-ten van voren zijn gekomen. Dr. J. Buisman Ebbinga, arts in den Haag, meent dat de twee wonden van één schot, in opwaartsche riebtig afgegeven, afkomst! kunnen zijn. De heer S. Oly, den Haag, verklaart als des kundige, dat ondanks de beveiliging met deze brownings veel ongelukken gebeuren. Consta- teerende hoe verd. ter terechtzitting voort durend de hand in den zak steekt, meent spr.. dat hij op die manier het palletje kan verzet hebben en het wapen schietklaar was, toen hij het uit den zak haalde. De heer A. Geerts, wapenhandelaar in den Haag, was het met dsze meening eens. Van de 25 mcnschen, die een revolver in de hand krijgen, leggen er 20 den vinger aan den trekker. Er gebeuren met deze wapens dikwijls ongelukken. De bewering van verd., dat hij zich zelf voor het hoofd wild® schieten en dat daarbij de vrouw getroffen werd, achten beide deskun digen mogelijk. De heer Geerts is ten deze tot die meeping echter meer geneigd dan de heer Oly. Volgens dr. Schirm, in den Haag, zat er aan de in de gang gevonden "kogels kalk, waaruit zou kunnen blijken dat ze in aanraking waren geweest met den muur. Volgens getuige J. Mol was verd. een drift kop die niets om zijn vrouw gaf. Get. heeft ge hoord dat verd. zeide: Ze is een kreng, ze moet kapot Verd. ontkent dit ten stelligste. Van de vrouw kon get. Mol niets dan goed zeggen. Van de verdere getuigenverklaringen, die over de verhouding in het gezin van verd. liepen, vermelden wij nog, dat getuige Ver poort, dienstbode bij verdaohte's ouders, de schuld zocht bij de vrouw, die door haar man verwend was, zeer weelderig was, schulden maakte die door de ouders van verd. betaald werden en steeds maar meer geld wilde. Verder deelt getuige mede, dat zij enkele malen verdachte van zelfmoord heeft terug gehouden. Getuige S. de Vries zegt, eens verhinderd te hebben, dat de vrouw verd. worgde. Door den president ondervraagd, zegt verd., dat het doel van zijn bezoek aan zijn vrouw was haar te bewegen de aanvrage tot echt- De laatste in de bekende trits van hoogbe jaarde staatüeden, Kuyper, Savornin Lohman, mr. Samuel Houten is nu op 93 jarigen leeftijd aan den dood toegevallen. Verd. tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. liet Amsterdamsche Gerechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 33-jarig,sn houtbewerker A. K., dis op 10 Augustus '29 te Waddinxveen zijn buurman H. Schotman naar aanleiding van een burenruzie over een heg met een scheermes den hals afsneed. Dé rechtbank te Rotterdam veroordeelde K. op 11 'Febr, 11. tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. In hooge-r beroep werd verd. door hst Haag sche Hof conform den eisch van den Av-ocaat- G ener aal tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In cassatie verweest de Ilooge Raad de zaak op 25 Juni naar het Amsterdamsche Gerechts hof. Het Amsterdamsche Hof vernietigde het vonnis der rechtbank op formeele gronden. Opnieuw rechtdoende, nam het Hof voorbe dachten raad niet aan en sprak verdachte vrij van den primair ten laste gelegden moord. Het Hof achtte den subs, ten laste gelegden doodslag bewezen en veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van 10 jaar. Ds Advocaat-Generaal mr. Harinxma tlxoe Slooten had tegen verd. wegens moord 15 jaar gevangenisstraf geëisebt. Aan den machinist gratie verleend. Naar wij vernemen -heeft H. M. de Koningin gratie verleend aan den machinest J. H. L., die op 5 September 1929 onder de gemeente Ha- velte (bij Meppel) met de door hem bestuurde locomotief in de Smildervaart terecht kwam en die voor het doen ontstaan van gevaar door schuld door de Rechtbank te Assen en in hoo- ger beroap door bet Gerechtshof te Leeuwar den tot één maand hechtenis was veroordeeld en heeft daarbij bepaald dat deze straf gewij zigd is in een geldboete van 75, bij niet be taling binnen drie maanden te vervangen door de opgelegde vrijheidsstraf. AMSTERDAM, 14 October. Aardappelenprijzcn onveranderd. Aangeveerd 3 lading (1820 H.G BODEGRAVEN, 14 October. Aangevoerd 400 partyen kaas, waaronder partyen met rjjk-i- merk, zyndo 1,6,204 stuks,, wegende 145.8.36. kg, Prys Goudsche kaas met ry'ksmerk le soort 45 4.9, 2e soort 4.0—43, zwaardere met ryksmen; 51,. zonder ryksmerit per 50 kg. Handel matig LOOSDUINEN, 13 October. Loosduinscne groentenveillng'; bloemkool 7.40, kaskomkom- raers le soort 8.40, 2e soort 3.90, ryen eom- kommers le soort 5.80, 2e soort 1.90, 'gele kom kommers 6, Chiiieesche kool 1.10—1.50, savoye toot 5.30—5.70, groene kool Q 3.40—4.10 per 100 tülcs, stok-prinsesson 2639, stam-prinsesse.; 915, snyb'oonen 3540, pronkboonen 2.80— ...10, boonensteif 22—26 per 100 kg., schorseneren le soort 6.30—8.10, 2e soort 1.80, tomaten A f 13.1C-16.20, B 14.30—1G.50, C 9.70-12.90, OC 6.60—8.40 bonken 7.30—8.30 per 50 kg., postelein 51-410 et.'per 6 kg., spinazie 31—76 ct. per 4 leg., druiven Je soort 48—52 ct., 2e soort 3640 ct. pei kg., salade le soort 2.303.30, 2s soort 1.20—1.19 per 100 krop, peen 5.S07.60, prei 0.902.21. seldery 0.B0—2, peterselie 2.102.70 per 100 bos, andyvie 0.4C—1.40 per 100 Struik, andyvte 1034 et-, komkommer.stek 25 ct., stoofsla 10—18 ct. per kist, boerenkool 22 ct. per 7 kg. ROTTERDAM 14 October. Op de Veemarkt aangevoerd?1S paarden, i8 veulens, 1549 ma gere runderen, 720 vette runderen, 12S vette kal veren, 5SO graskalveren, -367 nuchtere kalveren, 453 scha pep' of lamineren, 125 biggen. Volta koeien le kwal. 102115 ct., 2e kwal. 98 ct., 3e kwal. 76—87 ct.; stieren le kwal. 98 c,., 2e kwal. 74—86 ct., 3e kwal. 63—73 ct.; kalveren le kwal. 151163 ct., 2e* kwal. 126—136 ct., Se kwal. 113—118 ct.. alles per kg. Mager vee: melkkoeien 290380, kalfköeien 260—340, stieren 270—470, pinken 160—220, graskalveren 65135, vaarzen 190270, .rerltpaarden 190—315, slachtpaarden f 160— '305, hitten 90180, nuchtere kalveren 14— 20, fokkalveren 21—28, biggen f 10—15, alles per stuk. Handel: Runderen: de pryzen bleven gelijk aan gisteren, maar konden met moeite gehand haafd worden, waardoor tragen handel. Stieren: aanvoer was ruim, waardoor de prijzen lager waren dan verleden week en de handel kalm bleef. Vette kalveren: de prijzen van gisteren konden heden niet gehandhaafd worden, en wa ren dan ook circa 2 cent lager; do handel was daardoor lui. Melk- en kalfköeien: de markt was een beetje overvoerd, waardoor ae prüzen gedrukt werden, met als gevolg tragen handel. Jong vee: door den verboden invoer in do Zut- deiyke provinciën, blijft de handel zeer kalm. Paarden: aanvankeiyk werden er goede pruzen besteed, door ruimen aanvoer, laten de seno- teerdo pryzen zich met moeite handhaven. Nucn- tere- en fokkalveren: handel kalm en nauwelt) ,*s prijshoudend. Biggen: als gewoonlijk handel kalm. POSTZAK MET f 1500 VERMIST. De geleider aangehouden HET ONDERZOEK NOG ZONDER RESULTAAT Toen Zaterdagavond te half 10 de postzak ken op het postkantoor te Winschoten aan kwamen, werd 'uit de post van Pekeja, die in een special-en postwagen per stoomtram, bege leid door een hesteller, naar Winschoten wordt vervoerd, een postzak met 1500 vermist. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld, doch tot nu toe zonder resultaat. De be geleider van de post, een zekere S., is voor- loopig aangehouden. Hij verklaart echter ner gens van te weten. scheiding in te trekken. Zij beloofde dat en er heerschte weer de beste harmonie. Ongemerkt heeft verd. zijn revolver voor den dag gehaald en meteen ging het wapen af. Toen hij zag, dat zijn vrouw getroffen was, hesft hij het wapen op zich zelf gericht. Tenslotte ontkent verd. den opzet te hebben gehad zijn vrouw te verwonden of te dooden; hij heeft ook niet op haar geschoten. De advocaat-generaal vond het vreamd. dat verd. twee revolvers had, dat moest de meening bij hem doen postvatten, dat hij er iets mee moest doen. De zitting is hierna geschorst tot Dinsdag morgen. REQUISITOIR VAN DEN ADV.-GENERAAL, Heden nam de advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. Couvee, re quisitoir in de zaak tegen M. B. te Den Haag, verdacht van doodslag op zijn echtgenoote. Spr, had eenige bezwaren tegen de dagvaarding; liever had hij gezien dat deze gesplitat ware zoodanig, dat er was le. tenlastelegging van doodslag, subs, dood door schuld wat betreft het dood el ijk schot; 2e. voor wat aangaat het schot in den huik, dat niet doodelijk was, po ging tot doodslag subs, mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende. Vol gens spr. is niet komen vast te staan, dat verd. het opzet had t3 dood-en. Uit de da; vaarding handhaaft spr. alleen het schot in den mond. Als men niet opzet aannqemt, dan moet men zich houden aan de verklaringen van verd. ten aanzien der schuld. Verd. heeft de revolver in de keuken getrokken, het wa pen ging af, en de vrouw werd in d-en huik getroffen. Wat het tweede schot betreft, stelt spr. vast, dat toen B. op zich zelf schoot, door zijn schuld cok de vrouw getroffen werd. De dagvaarding nagaande constateert spr., dat ten gevolge van gemis aan splitsing daarin verd. niet veroordeeld kan worden wegens dood door schuld. Geen opzet aannemende aou men alleep op dood door schuld kunnen veroordeelen, als de dagvaarding luidde, dat verd. hoogst roe keloos heeft gehandeld. Spr. durft dit echter niet aan De schuldoorzaak in de keuken durft hij niet gebruiken voor het doodelijk schot in de gang. Hij neemt niet aan, dat het eerste schot in de keuken opzettelijk was. Onder de door verd. aangegeven omstandigheden een schot af. gaande, kon alleen het onderlijf getroffen wor den niet do mond. Was in de keuken het schot in den mond gelost, dan moest daar bloed zijn gevonden wat niet het geval was. Derhalve is aan te nomen, dat het schot in den mond in de gang is gevallen. De vrouw heeft nog twee. maal Mendel geroepen, de tong was toen dus nog niet geraakt. Bewezen acht spr., dat het doodelijk schot, het tweede, in de gang gelost. SprE. eischte tenslotte met vernietiging van het vonnis der Haagsche Rechtbank wegens doodslag zeven jaar gevangenisstraf. ROTTERDAM, 14 October 1930. Vlet- en lichterwerk: 100 ton 6, 300 ton ƒ7.50 alles per dag. lustelooze stemming. Vaarwerk voor zwaar goed. In deze afdeeliug gaat weinig om. Eventqeele vrachtpryzen iets vaster voor kleine partyen. 100 ton licht goed n. Merxem 175, 160 ton stukgoed n. Antwerpen 175.. Vracht n. Manheim voor ruwe goederen 50/60 ct. per last. ROTTERDAM, 14 October 1930 Boven-Rtfn. Waterstand wassend, Er was weinig vraag. .Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten betaalde men ca. 60 ct. per last. Beneden-Ryn. Waterstand wassend, Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd Ertsvracht met lostyd 25 ct., lostyd .'o ct. per last. Sleeploon volgens het .15 ct. tarief. Ertsvracht naar Grimberg 32% en 42% ct. RUHRORT, 14 October 1930. VRACHTEN van de Ryn—Ruhrhavens naar Rotterdam 0.55-0.60 Mk. (inclusief sleepen), Antwerpen en Gent 1.13 Mk., Brussel 1.50 Mk,, Luik 2.Mk. Van de havens van het Rjjn-Hernekanaal naar Rotterdam 0.80 Mk., (incl. sleepen), Antwerpen en Gent 1.30 .Mk., Brussel 1.70 Mk., Luik 2,30 Mk. SLEEPLOON van de Rijn-Rubrhavens naar St. Goar 0.66—0.72 Mk"., Mainz 0.95—1.05 Mk., Mannheim 1-101.20 Ml:. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIPANAS 9 October van Batavia te Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. IIEBE, Rotterdam n. Patras p. 11 Dungeness. ZEUS, Rotterdam n. Gibraltar p. 11 Dungeness. VULCANUS Amst. n. Torrevieja p. 11 Beachv Hd PERSEUS 13 Oct. van Amsterdam te OdensS. MEROPE 13 October van Pozzuoli te Catania. CRIJNSSEN, W.-Indie n. Austr. 13 v. Plymouth via Havre. BODEGRAVEN, Amst. n. Curagao p. 10 Ouessant KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND (uitreis) 12 op 50 my! O. v. Niton. 0AANLAND, 13 Oct. van Hamburg te Amsterdam P.OTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE (thuisreis) pass. 13 October Gibraltar. SOEKABOEMI (uitreis) 13 Oct. van Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORAB (uitr.) 12 op 100 myi Z.p. v. Land's E. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. ROEPAT (uitreis) 12 Oct. op 20 myi van Niton. KON. DER NED. (uitreis) p. 11 October Perim. I'OELAU TELLO (uitreis) p. 12 October Perim. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (uitreis), U van Tanger. STO.OMV A ART-MI J OCEAAN. ALBION STAR, Kott. n. Japan 12 op 46 myi O. v. Niton. EURYBATES, Amst. n. Java 12 op 80 myi Z.W. v. Land's End. MYRMIDON, Am3t. n. Batavia 11 van Padang ROTTERDAM aangekomen; 13 October namiddag: 1.45 GABOON, P. A. v. Es Co., W.-Afrika, Maashaven Nz., stukg.ST. PALAIS, Les Cons. Reunis, La Rochelle, Waalhaven 30, ert3 J. -J HERMA. Stand. Tranep. MÜ;.Hambimg, Maas haven Zz., stukg.; 4.45 WILLEMSPLEiN, N.V. Walsum, Wabana, Waalhaven Nz., ertsi LAS- TOR, Wambersie Zn„ Hamburg, nr. Keulen, stukg.; 5.15 JAMAICA PLANTER, Wambersie Zn„ Kingston (Ja), Schiehaven, stukg. ;b.„0 WOGLINDS, Friedr. Krupp, Bordeaux, Waal- haven 19, erts6.45 HANSEAT, Am. Petrol. Cy N.-York, St. Janshaven, olie: 7.— JULIUS H. STINNES 27, Transp. My. Waldhot, Bayonne, Waalhaven 7, hout; 9.10 GUSTAF, N.A.B.O., Bridgwater, Waalhaven 17, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 13 October namiddag: 1.40 ST. PALAIS, La Rochelle; GABOON, Lagos 9.50 PANDION, Manchester; vertrokken 13 October voormiddag: 10.35 TORTUGUERO, Sta. Maria; 10.';5 ARENDSKERK, Hambg.11.15 MARVEL, Skieu; BALTAVIA, Londen; 13 October namiddag: 12.15 EASSINGWOLD, Goole;.,L10 MARIANNE, H9!40bUODERLA^D,LHamb'urgCROMEP. Har wich; 11.5 LISBOA, Mogador, 11.30 PRAGUg, Harwich. 13 October namiddag: 3.10 NIENBURG, Hamburg; TAK^ Newport; 3 50 AUTHORITY, Harburg; 4.45 POLY KT OR, Barry Roads5.- SICILIA, Bergen£30 KURT, Oscarshamn7.20 BATAVIERVII, Middlesbro 7.55 HEMLAND, Hamburg; 8.25 STETTIN, Hatn- burg; MAYUMBE, Antwerpen; SHEAF LANCii., Leningrad; ST. ENOGAT, La Pallice; SARP^- DON, Glasgow; BATAVIER II, Londen; 9 10 JOLLY GUY, Londen; DEIDO, W.-Afrika, LIS- TA, Hamburg. IJMUIDEN aangekomen 13 Oct.: EK, Qslo (stukg.)RHEIN, Hamburg (stukg.)GOUWE- STROOM, Fowey (stukg.); NaREUS, UddevalD (stukg ZAANLAND, Hamburg (stukg.) vertrokken 13 Oct.: HEBE, Tyne; ERNA, KarlskronaDIRK JOB, Yarmouth; FSRNAN- DE. Immingham; GLENLEA, Durban; DEMO CRAAT, Newcastle; GOOLISTAN, idem; LE MERLIER, idem; CLAM, St. Kitts v.o.WILLV, Newcastle; NESTLEA, Lorenzo Marques; Tb- KLA, Immingham; TARA, Rotterdam. Wind Z.Z.O., helder, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN, 13 Oct. aangekomen: ORANJE NASSAU, Harwich; mTTT3„ TT vertrokken: MECKLENBURG, Harwich; gep naar Antwerpen: KOUDEKERK, Ham- hurg; IOANNIS, Taganrog; BESSEL, Bremen; ACHAIA, idem; DAFILA, Manchester; BENA RES, Calcutta; SVETI VLAHO, B^-Ayres; gep .naar Gent: BUSHWOOD, Tyne; MORAj. FIRTH, Cowes; BASEL, Hernösand gep. van Antwerpen: ANVERSVILLE, Congo; PRIMULA, Duinkerken; RIO BRAVO, Mexico; QUEEN WORTH, Newcastle. VLAARDINGEN aang. 13 Oct. SIGRID, Hel- singfors. VLAARDINGEN aangekomen 13 Oct.: LUNA, Bremen. PERNIS aangekomen 13 Oct.SAIMA, Bergen. ALDEBARAN 12 Oct. van Rotterdam te Londen. ANNA REHDER 10 v. Amsterdam te Ipswich. AUDACITY 10 October van Rotterdam te Hull. APOLLINARIS 4, p. 12 Forness om de Noord. ACTIV 6 October van Rotterdam te Setubal. AT,UT 18 dept. van Rotterdam te Libreville. ATHENDALE 12 Oct. van Rotterdam te Shields. ANNA m., 11 v. Niel te Londen. ANTJE m., 11 v. Antwerpen te Londen. ASK 8 v. Rott. te Norrköping. ARNOLD BRATT 10 v. Rott. te Gothenburg. AFON TOWY 11 v. Rott. te Swansea. APOLLINARIS I12 v. Remagen te Londen. ALBATROS 12 v. Ostende te Londen. ALDEBARAN 12 v. Rott. te Londen. ARCLIGHT 12 v. Maassluis te Londen. ANTJE m 11 v. Nieuwpoort te Londen. BATAVIER VIII Rott. n. Middlesbro p. 11 Dung. "BARBANA G., 11 Oct. van Rotterdam te Barry. ■PUT P.RO Rotterdam naar Sete p. 10 Ouessant. BTUJERLAND 12 v. Tyne te Pt. Bruie. nnMAT DORISE, Rott. n. Japan 9 v. Yokohama, r asaMANCE, Rott. n. W.-Afrika p. 10 Tcneriffe CITY OF WINDSOR, Rott. n. Z.-Afrika 10 van CVTHARXNA m., 10 v. Duinkerken te Londen. CITY OF CAIRO Rott. n. Z.-Afrika 12 op 110 mjji v. Land's End. CELAENO 10 V. Three Rivers te Georgetown. DANKBAARHEID p. 12 Helsingor om de Noord. DOCT P. BENOIT Rott. n. Japan p. 10 Gibr. DEN HAAG 11 v. Amst. te N.-Orleans. ENS. M. PRECHAC 7 van Rotterdam te Sete. EXPORT 12 v. Rott.. te Londen. F ANAL 9 October van Rotterdam te Yarmouth. FRITHJOF EIDE, Rott. n. Zw. Zee 6 v. Stamb. FRIESLAND 11 v. Rouaan op Tyne. GÓOTÈ, Rotterdam n. Cardiff p. 12 Lizard. GOUWESTROOM 9 Oct. van Plymouth te Fowey. GORECHT 11 v. Nieuwpoort te Londen. GRONINGEN 12 v. Harlingen te Londen. GELDERLAND 12 v. Hamburg op Tyne. GEERTRUIDA 11 v. Roermond te Londen. GALGEWATER, Immingham n. Venetie p. 12 Gibraltar. HENDERIKA, m., 10 van Exeter te Teignmouth. POOLSTER, m., p. 11 Horses Ft om de Oost. HOLME FORCE 11 v. Rotterdam te Methll. HARTSIDE Rott. n. Cardiff 12 op 80 myi V. Land's End. HONTESTROOM 12 v. Amst. te Londen. HILDEGAARD Rott. n. Stamb. 10 op 50 myi v. Niton. HERON 12 v. Amst. te Londen. HINRY, Tuil, 11 v. Ronnehamn n. Fredrlkshama. JONGE ANTHONY, Rott. n. Sfax p. 12 Dungen. JANTIENA, m., 9 van Aberdeen n. Bndgeness. JABIRU, Rotterdam n. Liverpool p. 12 Lizard. KOHXSTAN Amst. n. Busreh p. 10 Gibr LUTGERDINA m., 11 v. Roermond te Londen. LINGE Rott. n. Arzew p. 12 Gibraltar. LLANDOVERY CASTLE 13 v. Rott. te E.-London MONTE NEVOSO 11 v. Rotterdam te CardiEt. MEDEE 9 October van Rotterdam te Caen. MATSUYE MARU Rott. n. Japan 12 te Shanghai MARCHIONESS OF BUTE Bott. n. Oran p. 12 T*)ovpp JOBLMOBE HEAD Kott. n. Swansea p. 12 MILCOVUL Amst. n. Cardiff p. 11 Niton. MIDSLAND 13 v. Grangemouth te Antwerpen., NANNY", Tuil, 10 October van Hamburg n. NAGARA, Rotterdam n. Japan p. 10 Beachy Hd. NAVAL 11 Oct. van Rotterdam te Middlesbro. NOORD FRIESLAND 11 v. Nieuwpoort te Lnd. NISHMAHA 10 v. Galveston n. Havre. NOORD HOLAND 12 v. Harlmgen te Goole. NIEUWLAND 13 v. Rott. te Grangemouth. NYSSIENA 12 v. Leerdam te Londen. OUSEL, Rotterdam n. Liverpool p. 11 Beachy Hd. OUD-BEIJERLAND 10 v. Antw. te Shoreham. OVIDIO, Rotterdam n. Venetië p. 12 Dungeness. OSCAR GORTHON 12 v. Zaandam te Shields. OOSTERSCHELDE, m., 11 v. Charleston te Leitn QLIVA 11 v. Rott. te Kobe. OOSTERLAND 12 v. Rott. op Tyne. ORANJEPOLDER 12 v. Rott. te Londen. OUDEWATER, Tyne m Genua pass. 12 Gibraltar OT.DAMBT dc Winter 12 v. Bungenas te Hornet'os PENDRECHT P- H October Zea om de West. uat.tmor 7 October van Rotterdam te Riga. P L M. 21, Rott. m. Caronte p. 11 Ouessant. p' l' m" 22, Rott. n. Caronte p. 11 Ouessant. PROVVIDENZA 8 v. Rott. te Civita Vecchia. FASQ. ROMANO Rótt. n. Italië 10 op 7 myi v. PUDETO Amst. n. Valparaiso 11 op 60 myi v. Land's End. PRINSES JULIANA, Bakker, 11 v. Ldn. te Duinkerken. - ROLLON, Rott. n. Marseille 11 v. Le Verdon. RIKA ANNECHINA p. W Forness om Zuid. pn<3TNA TOPTH 11 van Rotterdam to Shields. ROELFINA m. 11 v. Antwerpen te Londem RUPELNETHE II (i.) H v. Rumpst te Londen. REMI 10 V. Rumpst te Londen. ROTTUM 11 v. Londen n- Du.nkcrken. STORFORS 11 Oct. v. Rotterdam te Immingham. SYGNA, Rotterdam m Ferrajo p 11 Ouess. SWANDALE 10 Oct. van Amsterdam to Rouaan. Uafot AND 10 van Kaapstad n. Las Palmas. qrHWARZWALD 11 Hbf?- te Valparaiso. IYAM P \RK m 11 V. Rott. te Londen. um PT-TTT IPSLAND 13 v. Danzig te Kopeenh. SULTAN VAN KCETEI 10 v Bombay n. Colombo armpaTRN Rott n. Japan p. 12 Dover. IeMPRE AVANT1 Rott. n. Reggio 10 op 60 m)jl THÈÏoÜNTESS, Delfzyl n. Belfast 10 v. Dart- TRÏNGA Amsterdam n. Liverpool p. 11 Lizard. TTTNOSHA Rotterdam n. Japan 10 v. Lissabon. THE DUKE 11 van Delfzyl te Grangemouth. TALLEYRAND 13Melbourne. THALATTA 9 v. Rott. te Kobe. TRITO Rott. n. Dublin p. 12 Lizard. VICTOR 10 Oct. van Amsterikim te Sunderland. TruENA. Rotterdam n. Beira 11 v. Lor. Marque3. UGO BASSI 9 -V1. Rott. te Venetie. U VIVALDI Rott. n. Livorno p. 11 Beachy Hd. VINOCE4.N 11 °ct- van Rotterdam te Shields. WANJA, Rott- n. Portl. (Me) 11 op 220 myi v. Valentia» ZAANSTROOM, Amst. n. Bristol p. 11 Prawlept. ZEEMEEUW p. 12 October Forness om de Zuid. ZUID HOLLAND 12 v. Rott. te Immingham. ZEELAND 11 V. Nieuwpoort te Londen. ZURICHMOOR 11 v. Rott. te Swansea. HOLLAND—AMERIKA DIJN. VOLENDAM, Rott. n. New-York p. 12 Lizard. SPAARNDAM, Rott. n. N.-Orleans 13 te Bilbao. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BREDA (uitreis) 10 October van Kaapstad. JAGERSFONTEIN (thuisreis) 12 Oct. té Tanga. NIEUWKERK (thuisreis), 12 Oct. van Kaapstad. HOLLAND—OOST-AZI LIJN. ZOSMA (thuisreis) 13 October te Dairen. OUDERKERK (uitreis) 13 October van Port Said. HALCYON LIJN. MAASBURG, Wabana n. Rott. 11 op 3qp mijl W. v. Valentia. ROZENBURG, Vlaard. n. Bayonne 12 op 50 myl Z.W. v. Niton. JAVA—NEW-YORK LIJN. EURYADES,Ne\v-Yof Icn. Java 13 van Suez. BOSCHDÏJK. Batavia .Né-Vork. ll'v. Belawkli. BINNENDIJK 10 Oct. van Boston n. Baltimore. SINGKEP, Batavia u. N.-York U Oct. te Boston. IJM. 153. IJmuiden, 13 October. De hier binnengekomen stoomtrawler IJM. 153 rapporteert tydens stormweer op de Noordzee de schsepsboot le hebben verloren. Het vinden van deze bout behoeft dus geen reden tot ongerustheid te gev3n. IJM. 27. IJmuiden, 13 October. De van (ie visscherij terugkeerenda stoomtrawler IJM. 27 is vermoedelijk door het weigeren van de machine Sj-i het mteren iu de Visschershaven tegen den kademuur gevaren. De trawler bekwam een groot gat in het voorschip, doch maakte geen water. De schade is in hoofdzaak boven den wateriyn. Ook de muur verkreeg ernstige schade. MERSEY ROSE. VV i B h t, 11 October. Het Eng. s. Gleneden is in 't Engelsch Kanaal in aan varing geweest met het Jung, s, Mersey Rose, dat dientengevolge is gezonken. De opvarenden zyn evenwei door de Gleneden gered, welke naar Dieppe koerst met schade aan de boegen, terwyl het water maakt in de voorpick. BUITENLANDSCHE HAVENS. NOVARA Calc. n. Londen. 12 v. Colombo. NAUPLIA Hamb. n. Levant 12 v. Firaeuo. NJASSA Rott. n. W.-Afrika 12 v. Accra. ORINOCO Hamb. n. W.-Indië p. 12 Pta Delgada OLDENBURG Marokko n. Hamb. p. 11 Finisterre OLYMPOS 11 v. Messina n. Hamburg. O LAND BB 12 v. Novorososiak te OSTSEEi 11 v. Odessa n. Stamboul. OISE m., ié te Londen uitgekl. n. Parys. OAKFOF.D 13 to Londen uitgekl. n. Gent. ORLEIGH 13 té Londen ultgek). n: Vliasinge». OPHELIA 33 V. Rotterdam te Libau. iPERSEUS 11 v. Amsterdam te Svendbosg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2