Is goed en goedkoop De regenproeven DINSDAG lï OCTOBER 1930 UIT DEN TRANSPORT- BOND Schadevergoeding, maar geen steunverleening MENSCHEN EN MEENINGEN MGR. P. HOPMANS mr. van der sande bakhuizen BURGEMEESTER VAN DE RSSIDENTIE? DE NACHTTREINEN Een deskundig rapport IN DE TOEKOMST NOG VELE VERBETERINGEN DE ONTVLUCHTING DER TWEE GEVANGENEN DE MOORD TE BENNEKOM DE ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN AANGEHOUDEN OVER ZONNEBADEN DE VLUCHTEN AMSTERDAM— BATAVIA VICE-VERSA t Wij lezen het volgende in „De Transport- ai beider orgaan van den centralen bond. ER UIT GEPEST Ongeoorloofde inmenging Hij was een aantal jaren lid van onze af deeling, den laatsten tijd vertrouwensman, deed al het voorkomende werk voor de or ganisatie met opgewektheid, had het ge heele personeel georganiseerd, in één woord, oen kerel die respect a£ dwingt. Met waar. deering werd gesproken over het door de organisatie bereikte en men had vertrouwen in de toekomst. Toen gebeurde het. Onze man was een goed R. K., deed als zoodanig zijn plicht, maar dit was niet voldoende vol. geus mijnheer Pastoor. Allerlei pogingen werden gedaan om dozen man uit onze ge. lederen te halen en het is hun gelaat. Eerst stand gehouden, doch na heel wat te hebben moeten verduren is hij bezweken. Hij moest maar een kaartjb sturen en bedanken, doch de man wilde dit niet. Hij kwam ons op zoeken en deelde ons met een paar enkele woorden mee, wat hij had besloten Niet waar, hij moest kiezen tusschen vrouw kinde ren, familie en den bond. Dit gebeurde te Amsterdam, niet in het Zuiden. Ziezoo, wat daarop te zeggen?... Ten eerste dit,: eindelijk komen de heeren van de sociaaldemocratische honden tot de ontdekking, dat de pastoors in het Noorden, en nog wel in Amsterdam, juist eender handelen op het terrein van socialistisch georganiseerden, als de beroemde pastoors uit het Zuiden. Natuurlijk wisten ze dat wel boven den Moerdijk, want in alle Nederlandsche bis dommen beslaat de zeer ernstige verplich ting voor een katholiek, om niet in een soc-ialistischen bond te zijn. We laten nu het praatje, dat de moderne, of de centrale bond niets met het socialisme of de sociaal democratische partij te maken heeft, maai links liggen. Want dat beteekent niets dan tegen-beter-weten-in beweren, wat niet waar is. Die verplichting bestaat in Nederland voor iederen katholiek. Ieder katholiek heeft te gehoorzamen aan dat verbod. En wel zoo dat hij in geweten daartoe gehouden is. Bij niet-nakomen van dat verbod kan hij niet waardig biechten of communiceeren Zooals men ziet, totaal innerlijk-gods- dienstige voorschriften. Ten tweede dit: Het blad schrijft over dien man dingen, die, naar we hopen, voor den man, niet waar mogen zijn. Hij was lid van den centralen bond. Was als katholiek in geweten verplicht daarvoor te bedanken. Hij deed dat niet. Dus kwam zeer ernstig tekort aan zijn plicht als katho liek. Hoe kan „do Transportarbeider" nu schrij ven: „Onze man was een goed R. K., deed als zoodanig zijn plicht." is niet waar: hij kwam grootelijks e i'i aan Zli'a Plicht en was daarom geen goed R. k. ist die man niet, waartoe hij verplicht was? Dan was hij dpm. Wist hij het wel, doch had hij zich laten wijsmaken, dat hij zich van dat verbod niets behoefde aan te trekken, dan was hij ook dom en misschien misleidt. Ging die man, ondanks het verbod, dat hij kende, toch door met de H.H. Sacramen ten te ontvangen, dan kunnen we niet an ders zeggen, dan dat die man heiligschennis deed. Wat dit beteekent voèr een katholiek, moet de redactie maar eens navragen. Doch het is juist, het tegendeel van een goed katholiek. Ten derde dit: „dit was niet voldoende vol gons mijnheer Pastoor". Pardon, daaraan heeft een pastoor niets aan of af te doen. Het was niet voldoende volgens de katholieke leer, en een pastoor heeft tof taak, de ondankbare dikwijls, om die katholieke leer aan de menschen voor te houden. Nu dat laatste: „hij moest kiezen tusschen Vrouw, kinderen, familie en den bond Wat heeft dat te beteekenen? Wist van te voren niemand in dat huis houden, dat het een katholiek verboden is, °m lid te zijn van den sociaaldemocratiscben ti ansportarbeidersbond'' Of wist niemand, dat de man en vader daarbij aangesloten was? Hoe moest hij kiezen? Wij vermoeden, dat het hierop neerkomt: dat. het geen prettig geval is voor een katholieke vrouw en katholieke kinderen, als de man en vader niet meer zijn plichten doet ais katholiek. Rat begrijpt een kind, meencn we. De godsdienst grijpt inderdaad diep in het leven. Vooral de kathclieke godsdienst: die eischt veel meer dan naar de kerk gaan. Als dat onze tegenstanders eens wilden inzien. Daaiom ook raden wij bet zoo af, een huwelijk aan te gaan bij verschil van mee Ding in die diepste dingen. Wat er dus overblijft van „ongeoorloofde inmenging" kan iedereen met den klomp voelen. Wij zouden graag eens bewezen zien, dat de katholieke bisschoppen zich hier aan on geoorloofde inmenging schuldig maken, als zij katholieken verbieden, lid te zijn van sociaaldemocratische bonden! Wij vinden dat een zeer lasterlijke be schuldiging aan liet adres van zoo'n lichaam. Gelooft men liier de bisschoppen niet, meent toen, dat ze hier hun macht te buiten gaan, dan volgt er maar één plicht uit: naar Rome gaan. om daar ta later» uitmaken of dit mag of niet. VEREENIGING NEDERLAND- TSJECHOSLOWAKIJE. Dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onder wijs, K. qn W. die sedert eenigen tijd deel uit maakt van liet bestuur van de Vereeniging Ne- •terland-Tsjeoboslowakije, is door dit bestuur benoemd tot zijn ec re voorzit ter, MGR. J. AERTS Viering van zijn zilveren priesterfeest Demonstratie van Zpjderzeevisschers Mgr. J. Aerts, apostolisch vicaris van Ned. Nieuw Guinea, was naar zijn geboorteplaats Swolgen gekomen, om te midden der zijnen Zondag zijn zilveren priesterfeest te vieren. De inwoners van het dorp hebben ervoor ge zorgd, dat deze dag voor Mgr. een onvergete lijke zal blijven. Langs den weg naar de ouder lijke woning van Monseigneur wapperden wim pels in kleurige veelheid. Een lange stoet van bruidjes en knapen, depu- taties van de verschillende corporaties van het dorp, de burgemeester en de geestelijkheid, kwam Mgr. aan zijn woning afhalen. Namens de parochianen bracht de pastoor in warme bewoordingen hulde aan Mgr. bij zijn zilveren priesterfeest, en als blijk van waardee ring bood hij Mgr. een priesterstudiebeurs aan, welke beurs geheel door de inwoners van Swol gen was saamgebracht. Dan trok m,en in pro cessie naar de kerk. In de kerk jubelde het orgel toen Mgr., ge kleed in bisschoppelijk gewaad, den drempel van het Godshuis overschreed, waar Mgr. een pon tificaal Lof celebreerde. Streng liturgisch wer den de ceremoniën verricht. Na het Lof sprak Mgr. vanaf het hoofdaltaar de geloovigen toe. Gister, Maandag, kwam Mgr. het H. Misoffer voor de parochianen opdragen en hun nieuw hoofdaltaar consacreeren. Na het Lof stelde de stoet zich weer voor het kerkgebouw op om Mgr. naar de ouderlijke woning terug te geleiden. 40 Jaar priester Talrijke bewijzen van vereering 't Was wel de we 11 sell van Z. D. H. den Bis schop van Breda Mgr. P. Hopmans, dat deze dag onopgemerkt voorbij zou gaan en in zoo verre is die wensch vervuld, dat geenerlei plechtigheden, van welken aard dan ook, heb ben plaats gehad. Maar vergeten is de dag niet! De vestibule van het bisschoppelijk pa leis was herschapen in een bloementuin; de prachtige manden prijkten daar als zoovele ge tuigen van vereering en eerbied voor den ju bileerenden Kerkvorst. Autoriteiten op elk gebied hebben hun ge- lukwenschen aangeboden. Persoonlijk deden dat: het voltallig Hoogwaardig Kathedraal kapittel; president L. van Gils van het groot seminarie Hoeven; regent P. Sweere, van het klein seminarie IJpelaar; vertegenwoordigers van de paters van de H.H. Harten, Capucijnen, va.n kardinaal Lavigerie; Burgemeester en Wethouders van Breda; de heeren van Buitens on Norbart napiens de R. K. Werkliedenver- eenigjng; de burgemeester van Bergen op Zoom; de heeren irr. P. Bloemarts en mr. W. Hellejers, president en vice-president der arr. rechtbank; kolonel C. van der Harst, gouver neur der K.M.A., met diens adjudant kapitein Blokhuis; kolonel Donck, commandant der We Divisie. Telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren binnengekomen van het Doorluchtig Nederlaudsch Episcopaat en de vicarissen-ge neraal, Mgr. Hermus uit St. Miciels-Gestel; President en professoren van Warmond; van de ministers Ruys de Beerenbrouck, Deckers «n Verschuur; van den Commissaris der Ko ningin en Gedeputeerde Staten; van de Kamer loden baron van Wijnbergen, mr. Aalberse, Rocketeer; van de burgemeesters van Roosen daal, Ginneken, Hulst, Zundert. Uit de Citta Vaticana van Mgr. Smit en mgr. Eras; van den Hoogeerw. Pater Hugo Lamy, abt van Tongerloo, Mgr. Noots. procurator der Norber tijnen te Rome; pastoor Bruynseels, Borger- hout; van het hoofdbestuur en tiet diocesane comité der St. Radboudstichting; het Curato rium der R. K. Universiteit en bare profes soren; van de directie en hoofdredactie van „de Maasbode", „De Tijd", Dagbl. van Noord brabant, de Grondwet; een brief van den mis sionaris Bernard Wolters, thans in China. E11 zoo is de hulde bij het 40-jarig priester schap van Mgr. Hopmans er toch nog eene ge worden, zooals trouwens, zijne bescheidenheid ten spijt, verwacht werd diocesaan, natio naal en internationaal. Een voorstel ter vergoeding van representatie-kosten te verwachten DE BENOEMING AFHANKELIJK VAN AANNEMING VAN' DIT VOORSTEL. Naar de Haagsche crt. verneemt, staat de be noeming van mr. A. v. d. Sande Bakhuizen, burgemeester vaii Leiden, 'tot burgemeester van de residentie, vrijwel vast. Aan den Gemeéhteraad zal, zoo het blad juist is ingelicht, een voorstel tot verhooging van de Gemeentebegrooticg met 5000 worden gedaan, welk bedrag bestemd is als vergoeding voor re presentatie-kosten van den nieuwen burgemees ter. Zoo de Gemeenteraad dit voorstel aanneemt en de aldus gewijzigde begrooting geen bezwaar ontmoet bij Gedeputeerde Staten, kan verwacht worden, dat mr. v. d. Sande Bakhuizen de tot hem gerichte uitnoodiging om de piaats van mr, gatjjn in te nemen, aanvaarden zal. „ZOO! WORDEN DE LUIE EN NIJVERE VISSCHERS NAAST ELKAAR GEZET" Het was de bedoeling van liet centraal comité van Zuiderzeevisschers, aan den voor avond van de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van de Zuiderzeesteun. wet, de visschers bijeen te brengen om gezamen lijk bun grieven en wenschen nog eens naar voren te brengen. De belangstelling voor deze bijeenkomst, welke gisterenmiddag in Den Haag is gehou den, was overweldigend. De zaal van Diligentia was al lang voor het vastgestelde uur gevuld en het comité ging er toe over een tweede zaal in het gebouw Veritas te huren. Toch moesten vele honderden teleurgesteld worden en konden niet toegelaten worden. Uit vele dorpen waren de visschers in hun schilderachtige kleederdracht naar Den Haag gekomen. Van de meeste kustplaatsjes langs de Zuiderzee kwamen zij, mannen in hun wijde broeken en in hun pofbroeken, vrouwen met de rijk gekleurde keursjes en hoofdkappen, In autobussen in drommen naar Den Haag om gezamenlijk te protesteeren. In Diligentia werden onder de aanwezigen opgemerkt mr. J. Draayer, referendaris aan het departement van Waterstaat namens den Mi nister, de leden der Tweede Kamer mr. Heems kerk, mr. Duys en van Zadelhoff, benevens ir. G. F. H. Houber, secretaris der genei ale com missie. De heer B. Demmer, voorzitter van het cen traal comité opende de bijeenkomst en wees er op, wat 't beteekent voor deze visschers, wan neer de Zuiderzee droog gelegd zal zijn. Men heeft wel eens gevraagd, waarom de visschers eerst thans beginnen met hun protesten te doen hooren. Maar zij hebben steeds gewacht op de vervulling van de beloften van de regeering. En spr. wil den minister-president er aan her inneren dat hij zelf gezegd heeft bij een andere gelegenheid, dat een belofte door eon vorige regeering afgelegd nog royaler gehouden moest worden, dan eene door de huidige regeering gedaan. Maar men is op Waterstaat altijd doof ge weest voor de stem der visschers. In dit ver band wees de heer Demmer oj) de ei varingen der subcommissie B. Mocht het thans aanhangig wijzigings-ont- werp onverhoopt worden aangenomen, dan zal de strijd voor recht worden voortgezet. Spr. hoopte echter, dat de stem der visschers heden gehoord en verstaan zal worden. Toen kwamen de visschers zelf los. In ronde, klare taal hebben zij hun grieven geuit en hun wenschen gemotiveerd. Uit Medemblik en Enkbuizen, uit Hiberg en Bunschoten en Lemmer en vele andere plaat sen kwamen de mannen, die achtereenvolgens bet spreekgestolte betraden en allen waren het erover eens: Deze wet mag nooit tot stand komen. Wil den visschers recht worden gedaan, dan moet ze in principe worden veranderd. Geen armenzorg, geen steunverleening maar alleen, doch ook niets anders, dan een Schade regeling. In allerlei toonaard werd dit betoogd en gewezen werd daarbij met nadruk op het feit, dat zij, die in hun jonge jaren zuinig zijn ge weest en wat hijeen hebben gespaard, dit nu niet hebben gedaan voor zich zeiven en hun gezin doch slechts voor den staat. Want de wet zegt, dat de visscher, als hij wat bezit, weinig krijgt. Heeft hij veel, dan krijgt hij heelemaal niets. Zoo worden de luie en de nij vere visschers naast elkaar gezet. Alle toespraken vonden luiden bijval in de vergadering en aan het slot kon dan ook de voorzitter met recht getuigen van een wel geslaagden middag. In „Amicitia" het vroegere vereerigingsge- bouw „Veritas", was de toeloop eveneens enorm. De groote bioscoopzaal waar de aanwezigen schouder aan schouder stonden kon al'e demon stranten niet bevatten. Een tweede zaal vulde zich dan ook weldra. De vergadering stond hier onder leiding van den heer J. de Veen uit Enkhuizen. Hier traden dezelfde sprekers op als in Di ligentia. Na elke redevoering werd luide met het gesprokene bijval betuigd. Het ongewone schouwspel van de talrijke in costuum gekleede Visschers trok ook uiteraard veel belangstelling van huiten. Voarloopige resultaten Gistermorgien -.vas men op de Spoorwegen nog niet in staat, ons een volledige opgave van het personenvervoer, dat de afgeloopen week met de nachttreinen plaats vond, te verstrekken. Wel kon men ons enkele cijfers toonen, die eenigen kijk geven op de eerste resultaten van deze proefneming. Overweldigend zijn deze cijfers allerminst. Op 7 October gingen met trein 7041 van UtrechtMaliebaan naar Maastricht 2 eerste- klasse, 2 tweede-klasse en 2 derde klasse passa giers; op 9 October waren deze cijfers onder scheidenlijk 1, 4 en 7; op 10 October 3, 5 en 12. Den 7den October gingen met trein 7045 uit Rotterdam 2 eerste-, 2e tweede- en 5 derde-klas- sers; op S October gingen er 4 personen in de 2e klasse en 1 in de derde klasse mee, ter wijl deze cijfers op 9 October resp. G en 5 luidden. H. LUGER f Te Eindhoven is plotseling overleden de heer H. Luger in den ouderdom van 4S jaar. De beer Luger was secretaris van de heeren congregatie, magazijnmeester van de St. Vin- centiusvereeniging en grondlegger der open bare Sacramentsprocessie. IR. V- MARONIER f BATAVIA, 13 October (ANETA). Alhier is op 34-jarigen leeftijd overleden de heer ir. V. Maronier, directeur van de Gemeente-water leiding van Batavia. De chef van den Meteorologischen dienst der Lucbtvaartafdeeling te Soest.erberg, le luite nant-vlieger E. Visch, heeft naar aanleiding van de regenproeven van den heer Veraart, het volgende rapport ingezonden. De algemeene weerstoestand bij de op G Oc tober j.l. gehouden regenproeven was. in ver band met liet buiig karakter van lint weder en den kraehtigen tot stormachtigen Z. W.- wind niet direct gunstig te noemen voor bet plaatselijk neerslaan van wolken. Bij bet uitwerpen van bet ondergekoelde ijs gruis moet o.m. met 2 factoren rekening wor den gehouden, t.w. len zooveel mogelijk gelijk tijdig met drie vliegtuigen boven een daarvoor in aanmerking komende gunstige wolkenforma tie uitwerpen van het ijsgruis; 2e voor de on der le genoemde handeling zoodanig tijdstip uitkiezen, dat dit niet samenviel met een na tuurlijke regenbui (een bewolking waaruit op natuurlijke wijze regen valt) waardoor in dit geval de waarde van de proef en de observa tie op den grond verloren konden gaan. Ten einde het gevaar-risico bij het stijgen door de wolken zoo gering mogelijk te houden, zijn 3 vliegtuigen niet gelijktijdig gestart, doch op eigen gelegenheid naar Scheveningen ge vlogen. Het eerste vliegtuig, type F VIII, waarin ik mij bevond, is direct door de wolken gestegen, zoodat wij om ter hoogte van Scheveningen op ongeveer 3500 M. bevonden. De tweede F. VIII met luitenant van Gies- sen aan boord, is onder de wolken naar Sche veningen gevlogen en heeft ter plaatse hoogte genomen. Het derde toestel, type F. VU, waarin zich de luitenant Koenen bevond, is evenals no. 1 al stijgende naar de plaats van bestemming gevlogen. Het niet gelijktijdig starten der drie vlieg tuigen maakte het al moeilijk om te voldoen aan het onder punt 1 genoemde, 11.1. gelijktij dig uitwerpen, want de geweldige hooge sta pelwolken, welke op verschillende punten hoo- ger dan 4000 meter reikten, belemmerden een goed horizontaal uitzicht. Na ruim 10 minuten rondgevlogen en ge wacht te hebben, besloot ik bet ijsgruis uit te werpen, daar zich toen juist in mijn nabijheid een gunstige wolkenformatie, zeer geschikt voor ons doel, voordeed. Voor zoover ik dat kon nagaan, was dit niet een wolkenformatie als onder punt 2 genoemd. Evenals bij mijn vorige waarneming, zag ik de wolkentoppen snel stijgen, terwijl de bewolking een donker der kleur aannam. De hoogte, waarop wij ons bevonden, Het niet toe, dat wij nog tijdig tot onder liet wolkendek konden dalen om aldaar plaatselijken neerslag waar te nemen. De regenbui, welke door kapt. van Weerden Poelman is waargenomen onder de wolken waarop wij het ijsgrijs hebben uitgeworpen, is later ook door mij waargenomen, toen wij be neden het wolkendek gedaald waren. Zij ver plaatste zich 6nel landwaarts in O.N.O. rich ting. -x De stormachtige wind zal volgens mijn mee ning een nadeeligen invloed uitgeoefend heb ben op het zich terstond ontlasten van de wolken. Bij een dergelijke windsterkte komt het n.l. meerdere malen voor, dat door de vlie gers tot op eenige honderden meters beneden de bewolking neerslag wordt waargenomen, terwijl op den gornd weinig of geen regen valt. In verband hiermede vind ik bet ook wel verklaarbaar, dat belangstellenden op het strand geen neerslag op den grond hebben ge constateerd. De door mij Vaargenomen regenbui reikte verder landwaarts in, tot op den grond en heeft ongeveer tien minuten geduurd. Thans nog eenige algemeene opmerkingen. Waar de regenproeven nog in een beginsta dium verkeeren, is het vanzelfsprekend, dat in de toekomst technisch nog veie verbeteringen aangebracht zullen moeten worden, welke thans nog nadeelig op de resultaten werken. De groote snelheid der vliegtuigen is een na deel om plaatselijk een groote hoeveelheid ijs gruis uit te werpen. Hieraan kan worden tege moet gekomen door; a. de uitwerpinrichting te verbeteren, bijv. een houten kist met schuif in den bodem en niet, zooais thans, uitwerpen door de raampjes; b. meerdere toestellen achter elkander la ten vliegen en gelijktijdig uitwerpen. Vooral bij deze laatste proef heb ik het groote nadeel van het onder a genoemde on dervonden. In verband met het gewicht van ijs, had ik slechts twee man tot mijn beschik king en konden slechts geringe hoeveelheden tegelijk worden uitgeworpen. Wat de algemeene weerstoestand bij de tot op heden gehouden proeven betreft, merk ik op. dat deze voor een gedeelte nadeelig op de resultaten gewerkt hebben. Waar bij vorige proeven geen of onvoldoende bewolking en ge ringe vochtigheidsgraad aanwezig was, is bij de jongste proef als gunsige omsa.ndighieid te noemen, zware, hooge stapelwolken en hoog vochtigheidsgehalte, doch als belemmerende factoren stormachtige wind en buiig weder. Mr. SIKKEL TERECHT Hij was verdwaald en had gezworven MEDAN, 13 October (ANETA). De „Suma- trapost" verneemt uit Brastagi, dat Mr. Sikke! voorzitter van den Landraad te Medan, die met zijn gezin te Brastagi vertoeft en Donder dag 1,1. spoorloos verdween, op den Sibajak door zes Batakkers werd aangetroffen. Twee Batakkers hielden de wacht en de overigen keerden naar Tongkok terug, waar de contro leur van Kabandjahe werd gewaarschuwd. De controleur, een dokter en militairen bega ven zich 's avonds 0111 9 uur naar den Sibajak, waar de lieer Sikkel in zwakken toestand werd aangetroffen. Hij vertelde verdwaald te zijn geraakt, waarop hij drie dagen heeft rondgezworven. Toen de Batakkers hem ontdekten, hebben zij getracht den heer Sikkel in hun kains naar Töngkoh te pikollen, doch zij zijn daarin niet geslaagd. De Batakkers gaven den heer Sikkel rijst en pisangs. DE VOLKSTELLING IN INDIE MEDAN, 11 October (ANETA). De cijfers van de hier gehouden volkstelling zijn: Euro- pianen 4260, Chineezen 26.557, Vreemde Oos terlingen 2996, Inlanders 27 900, totaal 61.711. Hierbij zijD de cijfers der lampoDgs van bet Sultanaat niet inbegrepen. Met een vjjl de tralies doorgezaagd ,,Ga nu maar mee" Uit de bijzondere strafgevangenis te Sche veningen zijn, zooa.ls wij gisteren meldden. Zondagavond tusschen half elf en elf uur twee gevangenen ontvlucht. Beide uitbrekers hebben met behulp van een vijl de tralies van hun verblijf doorgezaagd en met achterlating van hun gevangeniskleding, behoudens onderbroek en borstrok, de gevau- genis verlaten. De gestichtskleeding werd in de gang buiten de cel gevonden. Het vermoe den is gewettigd, dat zij buiten de gevangenis hulp hebben gehad en bovenkleed!ng hebben ontvangen. De signalementen der ontvluchten luiden: le. Jwan Maslanka, Rus, oud 2S jaar, hor logemaker, 1,60 M. lang, licht-blond haar, glad gezicht, breed-hoog voorhoofd, spitse kin, bleeke gelaatskleur, blauwe oogen, uitstekende jukbeenderen; loopt zwaaiend met bet boven lichaam. spreekt behalve zijn moedertaal ge broken Duitsch en gebroken Nederlandscb. 2e. Thomas Johannes Verweijen, oud 22 jaar zeeman, 1.64 M. lang, blond achteroverge kamd baar, lichtbruine oogen, gladgeschoren gezicht, stevig postuur; loopt opvallend mili tair rechtop. De Rus was opgesloten wegens diefstal in vereeniging gepleegd en bad nog straf te goed tot 22 Maart 1931. Verweijen onderging zijn straf wegens mishandeling en zou op 25 Oct. a.s. zijn vrijgekomen; hij is Rotterdammer van geboortig, doch zijn ouders wonen tegenwoor dig te Amsterdam. De commissaris van politie afd. C. te 's Gra- venhage. verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van de beide gesignaleerden. Bij onderzoek is gebleken, dat de betrokke nen zijn ontvlucht uit een ziekenzaal, waarin zich drie gevangenen in geheel bevonden. Zij hebben vermoedelijk met behulp van een me taalzaag een spijl voor het raam afgezaagd, welke in de cel werd teruggevonden. Daarna zijn zij door de gemaakte opening gekropen en op een plat terecht gekomen. Hun verdere weg is nog niet met zekerheid vastgesteld. De derde gevangene lag nog in zijn bed en hield zich slapende toen de zaal werd betreden. De ont vluchten waren niet in het bezit van boven- kleeding, daar deze in de gang buiten de zaal wordt bewaard. Door één der honden is nog een voetspoor gevolgd, doch imede in verband met het feit, dat bet pl.m. 11 uur begon te regenen, leidde dit niet tot een resultaat. Door een dochter van een gevangenbewaar der en haar verloofde is medegedeeld, dat toen zij omstreeks 10.30 uur thuis kwamen, door ben een auto met hel brandende lantaarn stil staande is gezien bij den overweg v.d. elec- trischen spoorweg, welke even daarna in snelle vaart in de richting Witte Brug wegreed. Een verpleegster in de woningen der beambten heeft twee mannen met elkaar hooren spreken, waarvan de eene zeide: Hou nou je bek en ga nu maar mee! Toen de bewakers het ziekenvertrek binnen kwamen, bemerkten zij, dat een van de ont snapten zijn bed op zoodanige wijze opgemaakt had, dat het vermoeden gewekt werd, dat hij onder de dekens lag. DOOR ZIJN HAREN VERRADEN EN BIJ LEIDEN GEVAT Geen hulp van buiten? ZONDER BENIG VERZET GAVEN ZIJ ZICH OVER Gisterenmiddag omstreeks half vier werd de Leidsche politie uit het café „Het Haagsche Schouw" bij Leiden, telefonisch gewaarschuwd, dat de twee gevangenen, die Zondag uit de strafgevangenis te Scheveningen waren op vlucht, zich vermoedelijk in een weiland in de buurt van dit café ophielden. Een aantal Leidsche rechercheurs begaven zich onmiddel iu'k daarheen, gevolgd door een politieauto, waarin een inspecteur en eenige rechercheurs hadden plaats genomen. Bij aankomst bleek, dat de ontvluchte gevangenen reeds verderop waren gegaan, waarom de Leidsche recherche haar tocht voortzette. Eenige agenten volgdan den auto per rijwiel. Toen de Leidsche recherche onder Valkenburg gekomen was, zag een hun ner, die achter den auto reed een haarbos van een manspersoon boven een boscbje uitsteken, in een laantje, dat toegang gaf tot een boerde rij. Hij begaf zich daarheen en toen bleek het dat de beide gevangenen zich in dit boschje verscholen hadden. Zonder eenig verzet gaven zij zich over. Zij zijn toen in den Leidschea politieauto gebracht om naar den Haag te wor den vervoerd, waar de commissaris van politie hun aanhouding had gevraagd. Bij den tol onder Voorburg kwam echter de auto van de politie uit Wassenaar aan, waar inmiddels ook bericht van de aanwezigheid der gevangenen was gekomen. Men liet hen toen, omdat de Wassenaarsche politieauto grooter is daarin overstappen en zoo zijn zij naar den Haag overgebracht. Ze waren nog in hun ge- vangenisonderkleeren en hadden dus blijkbaar geen bovenkleeren weten te verkrijgen, 't Is dus nog de vraag of zij wel hulp van buiten hebben gehad. Jan Hoek in hooger beroep Bij de behandeling van bovengenoemde moordzaak tegen den verdachte Jan Hoek, die door de Rechtbank te Arnhem tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld en welke be handeling in hooger beroep voor het Arnhem- sche Gerechtshof op 30 October a.s. zal plaats hebben, zal Mr. II. Maten, advocaat te Arnhem, den verdachte weer als raadsman bijstaan. Er worden 19 getuigen gedagvaard, doch de ge- heela behandeling zal geschieden met geslo ten deuren. Per auto weer vervoerd De twee Zaterdagavond uit het Psychopathen- gesticht te Heiloo ontvluchtte psychopathen zijn Zondagmorgen tusschen Schoorldam en Alkmaar gearresteerd door de Alkmaarsche politie, daarbij geassisteerd door de gemeente politie van Seboorl. De vluchtelingen, die nog in gestichtsklce- ding waren, werden in e-.n passéerenden auto weer naar Heiloo getransporteerd. Ook een onderwerp, om er over te schrij ven, in onzen mooien, goudblonden herfst! We hebben nog wel eens een nazomerzon- netje, maar een zonnebad, te nemen, daaraan denken bezorgt al een rilling. Toch is het onderwerp aangesneden In Amsterdam is het Ic pas gekomen, in den gemeenteraad, daarin komt alles le pas. De katholieke heer Wierdels hecfl daar iels gezegd over zonnebaden. .En dat heeft de correspondent van dc „N. E. CP een ge lukkig oogenblik bezorgd. Lezen? Ziehier: ,.De roomsch-kalholicke kerk, die hier le lande preulscher is dan elders, zal met deze uitspraak van den heer Ferdinand Wierdelshebben rekening te houden. Üf had die fractie vooraf dc geestelijke overheid hierin gekend; is dit de opvatting van deze? Dan mogen wij met vreugde conslateercn, dat er een aanmerkelijkrn vooruitgang in haar denkbeelden op hel stuk van blootheid is gekomen Is de Katholieke Kerk hier inderdaad preulscher dan elders? IVc zouden graag bewijzen daarvoor hebben. Wij zijn wel in staat een schrijven van Z. H. den Paus aan te halen over de kwestie. Misschien telt dal ook meer dan de stem van de Katholieke Kerk? Maar zijn de katholieken voor zonneba den en nog wel gemengde? Och, och, wat een slangetjes in 'l gras. De heer Wierdels zeide. terecht, dut de blee ding bij een zonnebad heel anders werkt dan bij een zwempartij. Wat een gewoon mensch toch ook wel weet. Dat er zonnebaden-gele genheden zijn, gemengde- en nicl-gcmengde, die. op het. stuk van zedigheid, lang niet in den haak zijn, door een totaal of zoo goed als totaal gebrek aan kleecling, weet ook al een ieder. Doch dat men best aan zonneba den kan doen, u-aar dc ldeeding niet in ieder opzicht de reden is van een afwijzend stand punt, staat ook vast. Wat er in die aangelegenheid aan plaat jes wordt vertoond en in praatjes wordl goedgepraat als frisch en vrij en flink dooi de nicl-kalholicke pers, gaat u-el eens dc perken le buiten. Wij kunnen den correspondent niet veel hoop geven op een vooruitgang! We zijn nu eenmaal in dat punt licelemaul niet libe raal. HET OPONTHOUD VAN HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG Voor de volgende vluchten toestemming' van Griekenland en Egypte verkregen Het tweede postvliegtuig der K. L. M., de P. H.A. E. O., bemanning Hondong. Pelk en lVeber is Zondag zooals elders in dit num mer gemeld 11a 8 uur vliegen van C-aïro te Bag dad aangekomen. Indien de moeilijkheden met Turkije inzake de te verleenen toestemming zich niet hadden voorgedaan, dan zou dit toe stel reeds Zondag 5 October in Bagdad zijn aan gekomen. In de hoop alsnog toestemming tot het over vliegen van Turksch gebied te verkrijgen, wer den 5 dagen te Sofia verloren, een 6e dag ten gevolge van het slechte weer en een 7e dag voor het verkrijgen aldaar van de visa voor Egypte. Het vliegtuig P. H.A. E. N., beman ning Duimelaar, Parmentier en Kotte, hetwelk 16 October van Schiphol vertrekt, zal eveneens de route via Griekenland en Egypte volgen. Voor deze vlucht, evenals voor de volgende, zijn de noodige toestemmingen verkregen. Hoe wel deze route 1100 K.M. langer is dan die over Turkije, is de organisatie zoodanig, dat ver wacht mag worden, dat de reisduur, vergele ken bij die van de oorspronkelijke route, niet zal worden verlengd. Het tweede postvliegtuig te Jask gearriveerd Het 2e postvliegtuig vertrok gister 4.30 uit Bagdad en landde te 13.10 te Jask. Alles is wel aan boord. ONDERSCHEIDING Bü Kon. Besl. is aan J. E d. G e r z 0 n, direc teur der N. V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen, te Amsterdam, verlof verleend tot het aanne men van zijne benoeming tot ridder der Orde van de Kroon van Italië. DE BEKENDE ITEM SPELER HARRY LIEDTKE is g stereu aan het station S.S. te 's Gravenhage gearriveerd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5