ALGEMEEN OVERZICHT. I De ramp van de R. 101 MOORDDADIGE REVOLUTIE DINSDAG 14 OCTOBER 1930 f" De toestand van Jack Diamond CHINA EN RUSLAND Lissabon onder water Wie zal het winnen Kreymborg Binnenweg, hoek Eendrachtsstiaat, Zwartjanstraat - Beijerlandscheïaan Nieuwe Binnenweg. WIE ZAL LORD THOMSON OPVOLGEN? In handen van zeeroovers HET PROCES-GOEBBELS DE ONLUSTEN IN BR. INDIE DE VERVOLGING DER POOLSCHE OPPOSITIE CONFLICT BIJ STOCK CO. TE BERLIJN BESCHIETEN VAN TREINEN DUITSCHLAND MONUMENT AAN DEN ARBEID DE STORM TE GRENOBLE HULDIGING TE SEDAN NOODTOESTAND INGETREDEN De revolutie in Brazilië De berichten uit Brazilië blijven tegenstrijdig doch het sdliijnt, dat de opstandelingen nog steeds aan den winnenden kant zijn. Zij melden dat nieuwe successen zijn behaald en dat de val van de havenstad Sao Paolo ieder oogenblik kan worden verwacht. De Braziliaansche regeering daarentegen kan Blechts melden, dat de regeeringstroe.pen goede vorderingen ten Noorden van de hoofdstad neb ben gemaakt en dat te Rio groote troepen- massa's zijn geconcentreerd, om een aanval van de opstandelingen op de hoofdstad af te Blaan. De Braziliaansche ambassade te Parijs meldt intusschen nog de volgende successen der re- geeringstroepen: De federale troepen en de politie van San Paolo zijn naar den staat Minas Geraes Ver trokken en hebben Ouro Preto en Itajuba bezet en de rebellen verspreid. "Vrijwilligers hebben Monte Soiarros en Mau- gueira bezet. De minister van marine heeft twee schepen van den Braziliaanschen Lloyd in oorlogssche pen doen veranderen en onder de bevelen van de officieren van de federale marine geplaatst. De federale troepen hebben Juiz de Fora en Barbacena bezet. Uit Montevideo wordt nog gemeld, dat vol gens een bericht in de „Impartial" de federalen door tien vliegtuigen der rebellen worden ge bombardeerd in de stad San Paolo. Het aantal opstandelingen, die zich langs vijf ■verschillende wegen opmaken naar den staat San Paolo wordt geschat op vijftig duizend man. Uit Buenos Aires verluidt, dat oproerlingen een trein, die duizend man troepen vervoerde, tusschen San Paolo en Santos lieten ontsporen De trein stortte in een ravijn. Volgens een nader bericht uit Rio de Ja neiro heeft de Braziliaansche regeering be sloten aan de opstandelingen in Sao Paolo de eerstvolgende dagen een beslissende slag te leveren, teneinde den opmarsch der opstande lingen te stuiten. Van officieele zijde worden de in de laatste ■dagen verspreide berichten over vorderingen van de opstandelingen tegengesproken, het is echter vrijwel zeker, dat het grootste gedeelte •Van Brazilië thans onder de controle van de opstandelingen 6taat. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat de op standelingen de voornamelijk door Duitsche kolonfeen bewoonde stad Biumemaus hebben bezet. In het hoofdkwartier der dnsur-genten wordt verklaard, dat behalve de staat Amasonac, ge heel Noord-Brazilië in hun handen is. De revolutionnairen hebben de stad Relem, de hoofdstad van den staat Pera en Macteio in den staat Alagoas bezet en er een regeering gevormd. Stormachtige rijksdagzitting De zitting van den Duitschen rijksdag werd gisteren onder buitengewone belangstelling ge opend. De voor de diplomaten bestemde loge was dicht bezet, evenals de publieke tribunes, waar op o.a. prins August Wilhelm van Pruisen had plaats genomen. Het eerst kwamen de afgevaardigden van de middenpartijen en van de sociaal-democraten de zaal binnen, iets later gevolgd door de com munistische en nationaal-socialistische afge vaardigden. De communisten waren in gewone kieedij ver schenen, de nationaal-socialisten droegen echter bruine hemden en om den arm een rooden band, waarop het swastika-teeken was aange bracht. Het oudste lid in jaren, de 83 jarige cen trumsafgevaardigde Herold, begaf zich naar de plaats van den voorzitter en opende als oudste in jaren de eerste zitting van den vijfden rijks dag der republiek. Daarop had de verkiezing van 4 secretaris- Ben plaats, die uil de sociaal-democratische, de nationaal-socialistische, de centrums-fractie en de fractie der Beiersche volkspartij werden be noemd. De door het centrum aangewezen candidaat Is een vrouw. Daarop volgde het afroepen van de namen, wat hij enkele namen gepaard ging met be- toogingen van de uiterst rechtsche en linksche partijen. x In het geheel meldden zich hij het afroepen van de namen 536 afgevaardigden, zoodat 21 afgevaardigden niet aanwezig bleken te zijn. Daarop werden de verschillende wetsont werpen voorgelezen, die sedert de ontbinding van den rijksdag ingediend zijn. Daaronder komen o.a. voor verschillende handelsverdra gen en de noodverordening van 26 Juli, die vol gens de grondwet aan den rijksdag moet wor den voorgelegd. Voorts werd mededeeling gedaan van de opheffing van het ministerie voor het he. Zette gebied en van het nationaal-socialistische Voorstel, om de salarissen der afgevaardigden met 20 pet. te verminderen en het maximum voor de pensioenen op 12.000 Mk. vast te stel- len" Een communistisch voorstel totontslag uit de hechtenis van den communistischen afge vaardigde Maddalena werd aangenomen. De voorzitter Herold stelde daarop tooi de zitting tot Woensdag te verdagen en dan het voorstel tot vermindering van de salarissen der afgevaardigden in behandeling te nemen. De communistische afgevaardigde Torgler verzette zich tegen de verdaging van den rijks dag tot Woensdag en verlangde dat de zitting reeds den anderen dag zou worden voortgezet, omdat n verdaging tot Woensdag slechts den doel heeft, tijd te winnen voor de onderhande lingen over de verkiezing van het presidium met de rijksregeering. Zoowel deze spreker als de volgende, Dr. Frlck, de voorzitter der nationaal-socialistische fractie, waren bijna niet te verstaan wegens de stormachtige betoogingen, eerst van de nationaalsociallsten en vervolgens van de com munisten. De communistische afgevaardigde stelde voor de motie van wantrouwen tegen de rijksregee ring reeds heden te behandelen en dan ook te beraadslagen over 't voorstel, om de betalingen volgens het Youngplan terstond te staken. De Duitsch-nationale afgevaardigde Everling verlangde bespoedigde behandeling van het amnestievoorstel zijner partij. Tenslotte werd de eerstvolgende zitting op Woensdagmiddag 3 uur vastgesteld. Het voorstel om terstond over de communis tische motie van wantrouwen en over het am nestievoorstel te beraadslagen werd verworpen. Op de agenda van Woensdag komen derhalve de verkiezingen van het presidium de nationaal- socialistische motie van vermindering van de salarissen der afgevaardigden. Ondanks het vele lawaai, kon dus het vast gestelde programma voor de eerste zitting ge heel afgewerkt worden. De rijksdagafgevaardigde Drewitz heeft in zake het voorgenomen terugtrekken van dr. Bredt uit de regeering in opdracht van de Tijksdagfractie der economische partij aan den rijkskanselier het volgende schrijven gezonden: „In vervolg op de besluiten van het rijks bestuur van mijn partij heeft de nieuw geko zen rijksdagfractie heden in haar bijeenkomst haar standpunt bepaald ten opzichte van den huldigen politieken toestand. Ik heb de eer u het resultaat van deze be sprekingen ter kennis te brengen. Mijn fractie is aan de eene zijde van mee ning, dat het resultaat van de verkiezingen van 14 September tot uiting moet komen door een reconstructie of door de vorming van een nieuw kabinet; anderzijds schijnt het ons dringend noodzakelijk, het aantal ministeries te verminderen en de volmachten in het hij zonder van de ministeries, die betrekking hebben op het economische leven, meer dan tot nu toe in handen van deskundigen te stel len. Om u de uitvoering van de ons inziens noodzakelijke maatregelen te vergemakkelij ken, heeft de fractie besloten, den rijksminis ter van justitie dr. Bredt te verzoeken zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Het besluit van mijn fractie heeft ten doel, den weg vrij te maken voor de noodzakelijke •vorming van een nieuw kabinet, waarin ook vakministers zitting kunnen nemen, welk ministerie in hoogere mate dan thans het ge val is in overeenstemming kan zijn met den wil van de meerderheid van het Duitsche volk. Indien hij de vorming van een nieuw kabi net de medewerking van prof. dr. Bredt, on afhankelijk van zuiver partij-politieke ge zichtspunten, ge-wenscht of noodzakelijk schijnt, dan geloof ik te kunnen verzekeren, dat mijn fractie geen ernstige bedenkingen tegen deelneming zou hebben, wanneer waar borgen geboden worden, dat de beginselen voor hst gezondmaken van staat, volk en econo misch leven, neergelegd in onze verklaringen van 26 September en 2 October 1930, hij alle maatregelen van een toekomstige regeering zullen worden in acht genomen. In ben steeds bereid voor een mondelinge bespreking over den door deze verklaring van mijn fractie geschapen politieken toestand". Toen afgevaardigde dr. Drewitz in den loop van den middag het besluit der economi sche fractie ter kennis van den rijkskanselier bracht, begaf dr. Briining zich terstond naar den rijkspresident om hem verslag uit te brengen. De rijkspresident heeft daarop, op voorstel van den rijkskanselier, dr. Bredt verzocht om, ondanks het besluit van zijn partij, zijn ambt te behouden. De rijkspresident wees er daarbij op, dat de tegenwoordige regeering niet op grond van fractiebesluiten van de rijksdagpartijen tot stand is gekomen en dat hij, de rijkspresident, daarom ook niet in staat is, eep wijziging in <1® samenstelling van het kabinet op grond van fractiebesluiten te laten intreden. Dr. Bredt heeft zich daarop bereid ver klaard, aan het beroep van den rijkspresident gevolg te geven en er van af gezien, zijn ver zoek tot ontslag in te dienen. De verkiezingsstrijd in Oostenrijk Minister Heinl heeft voor een vergadering van chr.-socialen gesproken over de geruchten inzake z.g. dictatuurplannen. Wij hebben, zeide hij den eed op de grond wet afgelegd. Wij zijn christenen; wij houden den eed niet voor een leege formule cn weten, dat de grondwet nfet overtreden, noch met ge weld gewijzigd kan worden. Het zou in nie- mands belang zijn en eeu staatsgreep zou een misdaad zijn. V:;: iM V?' m de egel of de hond 7 Na tuurlijk de geduldige, goed-beschermde egel l Zoo kunnen ook de felle aanvallen van winter kou en ijzige Oosten wind uwe jongens niet schaden, indien ze maar zulk een natuur-wollen Kreymborg-Winterjas dragen die als een de kentje zoo warm isl Ziet II wel, wat een chic mo del er zit in zoo'n jasje met Krevmborg-coupel Wij noemen geen prij zen hier. U moet onze Kreymborg-kwaliteit er bij zien. Dan weet U het: Kreymborg is Waaj borg Reel. 2326 DV3G 53 IN CHINA 150.000 OPSTANDELINGEN GEDOOD OF GEWOND? OPSPORING VAN DEN EENIGEN OOGGETUIGE f DEZER DAGEN ONTVING MUSSOLINI den nieuwen algemeen em secretaris der "f fascistische partij, Giurati; links van den duce, Turati, de vroegere secretaris, l>rechts Giurati, Hoe het trotsche luchtschip ten onder ging. De gendarmerie van Bsauvais is er Zaterdag in geslaagd, den eenigen ooggetuige^ van de ramp van de R 101, die in de onmiddellijke nabijheid was, toen het ongeluk geschiedde, op te sporen. Het is een oude man, Rabouille geheeten, die bij de politie als strooper bekend staat en der halve aanvankelijk ook niet geneigd was, zich te melden en een verklaring af te leggen. Ten slotte heeft men hem echter tot een verklaring weten te brengen. In den bewusten nacht bevond hij zich in het Bois de Fecq. Hij keek naar het aankomend luchtschip en het viel hem op, dat het op ge ringe hoogte over Beauvais heen vloog, waarbij het door den storm heftig heen eu weer geslin gerd werd. Toen hij op den heuvel geklommen was, kwam bet, luchtschip naderbij Alle motoren schenen met groote kracht te werken, hoewel het luchtschip slechts langzaam voorwaarts kwam. Toen het boven het Bois de Fecq vloog, viel het plotseling ongeveer 50 M, omlaag, doch richtte zich weer op. Spoedig daalde het gevaar te opnieuw, ofschoon de motoren werkten. Deze daling hield aan; op het oogenblik, dat het voorste gedeelte met den grond in aanraking kwam, hoorde hij een vreeselijke 'ontploffing en zag hij geweldige vlammen langs het luchtschip omhoog slaan. De luchtdruk wierp hem tegen den grond Hij hoorde nog, hoe uit de ruïne hulpkreten luid opklouken, doch raakte toen zijn zeifbe- heersching kwijt en rende zoo har-d zijn bee- nen hem konden dragen dwars de velden over Zelfs op eenigen afstand van het luchtschip was de hitte ondraaglijk. Ilij kon zich nog herinneren, dat, toen het voorste gedeelte tegen den grond sloeg, het luchtschip in het midden scheen door te bre ken. In totaal heeft hij drie ontploffingen ge hoord. De verklaringen van Rabouillé zijn schrifte lijk vastgelegd, en aan de commissie van onder zoek toegezonden. LONDEN, 13 October (H.N.) De benoeming van den nieuwen luchtvaartminister wordt voor vandaag verwacht. Zoodra de opvolger van lord Thomson is be noemd, zal een officieele commissie worden ingesteld, om de oorzaak van de ramp van de R 101 te onderzoeken. Deze zal ook aan de r-egeering verdere voor stellen doen betreffende de op het gebied van de luchtscheepsbouw te volgen gedragslijn. Men verwacht, dat dr. Eckener door deze commissie als deskundige zal worden geraad pleegd. Het gemeenschappelijke graf der 48 slacht offers van de ramp is gisteren door ruim 100.000 personen bezocht, die per auto en per spoor uit alle deelen van Engeland waren gekomen. Dr. Eckener over de weersomstaudigheid op 5 Odober j.l. LONDEN, 13 October. (V.D.) In een inter view met de „Times" heeft dr. Eckener eeni- ge ervaringen medegedeeld, die hij op den vijfden October, den dag van den ondergang van het Britsche luchtschip R. 101, heeft op gedaan tijdens zijn vlucht met de „Graf Zep pelin", die dien dag juist een tocht maakte maar Leipzig en Goerlitz. Op een gegeven oogenblik, wees de hoogte meter plotseling een hoogte van 400 voet aan, ■terwijl het luchtschip zich, stevig vastgehou den, op den beganen grond bevond. Dit was te verklaren uit een plotselinge ver andering van den barometerstand. Dr. Eckener deelde den „Times"-medewer- ker mede, dat hij voornemens was over zijn er varingen, dien dag met de „Graf Zeppelin" opgedaan, het Engelsche ministerie voor lucht vaart een uitvoerig rapport aan te bieden. Voorts sprak dr. Eckener zijn bewondering uit voor het werk, dat Groot-Brittannië op het gebied van de ontwikkeling der luchtscheep vaart had gepresteerd. Tegelijkertijd deelde dr. Eckener iets mede over zijn nieuwe plannen. De L.Z. 128, het nieuwe luchtschip dat men ■te Friedrichshafen za! gaan houwen, zal acht motoren hebben, die tezamen een energie kim men ontwikkelen van 4000 P.K., tegenover 2400 P.K. van de motoren van do „Graf Zeppe lin". Deze motoren zullen zoowel met benzine als met het bekende „blauwe gas", dat ook voor de „Graf Zeppelin" gebruikt wordt, ge dreven kunnen worden. Tot besluit verklaarde dr. Eckener, dat hij niet zou gelooven, dat Engeland, dat zooveel ■voor de ontwikkeling der luchtscheepvaart als ,,Om vrede en eenheid te behouden" NANKING, 13 October. (R.O.) President Tsjang Kai Shek deelde heden mede, dat vier honderd duizend soldaten van den Koeomin- sjoen en twee 'honderd duizend soldaten te Shansi deelnamen aan den opstand, die on langs uitbrak, en dat er 150.000 personen gedood of gewond werden, terwijl er aan de zijde der nationalisten 35.000 personen sneu velden en 60.009 personen gewond werden. Nader wordt nog medegedeeld, dat dit zware offer gebracht werd om den vrede en de eenheid te behouden. Toch zal iedere groep, die militaire macht wenscht te gebruiken, ten strengste onder drukt worden. Chincezen, als passagier aan boord -gekomen Negen milliocn dollar buitgemaakt Uit Shanghai wordt gemeld, dat Chineesche roovers weer een passagiersschip geplunderd hebben, waarop zij volgens hun gewoonte als passagiers aan boord waren gekomen. Een buit van 9 millioen is hun in handen gevallen. Voorts namen zij 30 passagiers en 4 leden van de bemanning als gevangenen mede. Beklaagde weer niet verschenen BERLIJN, 13 October. (V.D.) De Berlijn- sche leider der nationaal-socialisten, dr. Göb bels, die wegens bel-eediging van den comman dant der Schupo, overste Hei-mansberg, van den v-roegeren Pruisischen mini-ster van bin- nenlandsohe zaken Greszins-ki en van den polit-ie-commissaris Bussdorf, voor het Ber- lijnsche sohepengerecht te Charlottenburg was gedaagd en tegen wien wegens niet verschij nen een bevel tot voorgeleiding was uitgevaar digd, is hedenmorgen weer niet voor de recht bank verschenen. Zijn verdediger, graaf von der Goltz, was eveneens niet gekomen, doch had een schrijven gezonden, waarin hij namens Göbbels ver klaarde, dat deze het te druk had met gewich tiger zaken dan zich voor de rechtbank te komen verantwoorden, aangezien hij zijn taak als rijksdagafgevaardigde belangrijker vond dan zijn eventueels verklaringen voor de rechtbank. De rechtbank ging na voorlezing van dezen brief in de raadskamer om te bepalen, welke maatregelen thans tegen dr. Göbbels genomen dienen te worden. Een botsing hij Simla LONDEN, 13 October. (V.D.) In het woud district Senoi niet ver van Simla werd, naar uit Bombay ge-me-ld wordt, een nationale be tooging gehouden, waarbij niet voldaan werd aan de sommatie der politie om uit elkaar te gaan. Er ontstond een -handgemeen, waarbij de politie van de vuurwapenen gebruik maakte. Een man en een vrouw werden door de ko gels gedood, terwijl negen personen gewond werden. Weer huiszoekingen gedaan WARSCHAU, 13 October. (W.B.) In de wo ningen van verschillende aanhangers der so cialistische partij werden hedennacht weder om -huiszoekingen gedaan. Hierbij zouden verschillende revolvers en karabijnen in beslag zijn genomen. Acht personen werden, gearresteerd en, daar zij behoorden -tot een aan den staat vijandige orga-nisatie als zoodanig toch wordt de z.g. „Schutztruppe" der socialisten beschouwd aan de autoriteiten uitgeleverd. PROCES TEGEN 17 NATIONAAL- SOCIALISTEN. Nieuwe conferentie te Moskou Uit Moskou wordt gemeld, dat daar Zondag een ChineeschRussische conferentie is bij eengekomen ter definitieve bijlegging van het conflict over den Chineesehen Oosterspoorweg. Zooals bekend werd dit conflict voorloopig ge regeld door een overeenkomst tusschen da Rus sische regeering en die van Mant-sjoerije, welke overeenkomst echter dóór de centrale Chinee sche regeering nog niet is erkend. Hiertoe die nen thans de tegenwoordige onderhandelingen Bij het begin van de conferentie hield Kara- chan, de plaatsvervangende volkscommissaris van huitenlandsehe zaken, een toespraak, waar in hij de hoop uitspraak, dat de onderhande lingen de vriendschappelijke betrekkingen tus schen de -beide landen zullen bevestigen. Beide partijen moeten naar de definitieve oplossing van alle strijdvragen streven in een geest van vriendschap en op den grondslag van geheel gelijke rechten. De vertegenwoordiger van China gaf .n zijn antwoord te kennen, dat het China's wensch is in vriendschap met Rusland te leven. China zal ieder rechtmatig met Rusland gesloten ver drag erkennen. TE BRUSSEL IS HET MONUMENT VAN DEN ARBEID van Constantin Meunier onthuld era de koninklijke familie was bij ■de plechtigheid tegenwoordig Hij was door zijn vijanden ter dood veroordeeld Nieuwe aanslagen gevreesd Uit New-York wordt gemeld: De toestand van den beruchten Jack Dia mond, die Zaterdagavond in zijn hotelkamer door onbekenden ernstig werd gewond, was Zondagavond iets beter. De doktoren gelooven, da.t het mogelijk is, hem in leven te houden, wanneer bij de ge vaarlijke schotwond in het onderlijf geen complicaties komen. Alle bezoekers aan het ziekenhuis, waar Diamond verpleegd wordt, worden gevisi teerd, of zij in het bezit van wapens zijn, aan gezien men nieuwe aanslagen vreest. Zal verscheidene dagen duren MELDORF, 13 October. (W.B) Heden is alhier het proces tegen de zeventien nationaal- socialisten begonnen, die den 13den Juli j.l. tijdens een vergadering te Albersdorf aanhan gers van de richting Strasser te lijf gingen. In het lokaal van Johannsen te Albersdorf werd toentertijd een vergadering van nationa listen gehouden van de richting Strasser, waaraan ook majoor a.d. Buchrücker en redac teur Schapke uit Berlijn deelnamen. Voordat de besprekingen konden beginnen, drongen de aanhangers van Hitier naar voren en veroorzaakten een kloppartij, waarbij Buch rücker ernstig gewond werd. Men veronderstelt, dat het proces verschil lende dagen zal duren. 1200 MAN STAKEN BERLIJN, 13 October. (W.B.). Het perso neel van R. Stock Co., „Spiralhohrer-Werk- zeug- und maschinenfabrik" te Berlijn, dat momenteel 1200 arbeiders telt, is in staking gegaan, daar in twee afdeelingen hij een aan tal arbeiders een nieuwe indeeling is inge voerd in de loonklass-en, waarmee de arbeiders raad niet accoord ging. Deze staking houdt geenerlei verhand met de scheidsrechterlijke uitspraak, die dezer dagen in de metaalindustrie gedaan werd. Wie zijn de daders? BRUNSWIJK, 13 October. (W.B.) In het „Prinzenpark" werd gisteren geschoten of een bom geworpen op den trein naar Brunswijk. Ongeveer drie kwartier later werd ook de D-trein BerlijnKeulen nabij het station „Grüner Jaeger" beschoten. Gelukkig werd niemand gewond. Reeds eenige dagen geleden werden uit het duister eveneens schoten gelost op een per sonentrein op het traject BrunswijkGifhorn, waarbij de machinist getroffen en licht ge wond werd. Men heeft een onderzoek naar de daders ingesteld. HET RADICALEN-CONGRES TE GRENOBLE Minister Dumesnil geroyeerd GRENOBLE 12 October. (B.T.A.) Het radi caal-socialistische congres heeft met algemeene stemmen besloten, den minister van Marine, Dumesnil, en Guillon, burgemeester van Angou- lême, buiten de partij te sluiten. De bijeenkomst werd daarna gesloten. Het volgend congres zal to Parijs plaats hebben, dat van 1932 te Tou louse. VLIEGTUIG NEERGESTORT Een B.T.A.-telegvam uit Casablanca meldt, dat een vliegtuig van den dienst Toulouse- Casablanca Zondagochtend bij Larache is neergestort. Volgens de eerste berichten zijn de piloot en drie passagiers gedood. internationaal verkeersmiddel had gedaan, door dit eene weliswaar zeer ernstige ongeluk, dat echter evengoed ieder ander had kunnen overkomen, zijn verdere pogingen voor de toe komst zou opgeven. Zondagmiddag onthuld Onze Brusselsehe correspondent meldt ons: Zondagmiddag is, in tegenwoordigheid van het koningspaar nabij de brug van Laelcen het beroemde „monument aan den arbeid", van Constantin Meunier, onthuld. Enkele gelegenheidsredevoeringen werden hierbij uitgesproken. De laatste dagen voor de onthulling hebben enkele Fransche bladen geprotesteerd tegen feit, dat de steen, die voor de grondvesten is gebruikt, uit Duitschland zou afkomstig zijn In den loop van den dag werd namens den koning en de koningin een krans gelegd op het graf van Meunier, op het kerkhof van Laeken. Deze onthulling viel samen met het openen van een tentoonstelling van den arbeid in het Cinquantenaire paleis. NACHTELIJKE MIS VOOR HOTEL PERSONEEL Wordt het conflict over den Ooster-spoorweg bijgelegd? Op sommige plaatsen staat het water 2 meter hoog Vluchtende ambtenaren Tengevolge van geweldige slagregens der laatste dagen zijn de straten van Lissabon ge heel overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water 2 M. hoog. In zeven stadswijken moest het verkeer wor den stopgezet. iKior den enormen druk op het water sprongen op vele plaatsen de waterleidingen, zoodat het straatdek barstte. Het water drong ook binnen in het minis terie van oorlog, het ministerie van bmneu- landsche zaken en het hoofdpostkantoor, zoo dat de ambtenaren naar de hoogere verdiepin gen moesten vluchten. De overstroomingen nemen toe PARIJS, 13 October. (N.T.A.) Uit Grenoble worden nog de volgende bijzonderheden over de sterke stormen van den afgeloopen nacht gemeld. Honderden hoornen werden ontworteld. De verkeerswegera zijn onbruikbaar vanwege telegraafpalen en hoornen, die door den storm werden neergeworpen. Verscheidene plaatsen zijn zonder electri- sehe-n stroom. Telegraaf- en telefoonverkeer zijn verbroken. Een jonge man werd door den bliksem getroffen en gedood. Ook van de Mi-ddellandsch-e Zeekust worden hevige stormen gemeld. Verscheidene schepen, die voor de reis naar Noord-Afrika onder stoom lagen, konden wegens de slechte weers gesteldheid niet uitvaren. In Noord-Oost-Frankrijk nemen de over stroomingen toe. Van het stoffelijk overschot van vroegere vorsten Havas meldt uit Sedan: Sedan bracht Zondag plechtig hulde aan het stoffelijk overschot van zeven leden der familie Tour-Auvergne-Nassau, vroeger vorsten van het prinsdom Sedan, ter gelegenheid der overbrenging naar het nieuwe kerkgebouw. Dominee Gounelle, daartoe speciaal door koningin Wilhelmina der Nederlanden aange wezen, leidde de plechtigheid. De lijkkisten waren opgebaard in de vesti bule van het raadhuis, de menigte defileerde voor de chapelle arden-te. Verschillende autoriteiten voerden het woord, o.a. de burgemeesters van Sedan en van Bouillon, dominee Gounelle namens de familie Oranje-Nassau en de Nederlandsche koninklijke familie, en de prefect der Arden nen namens de Fransche regeering. Daarna werden de kisten op affuiten geplaatst en, geescorteerd door cavalerie, naar de nieuwe kerk overgebracht, waar een plechtige gods- dienstoeferaing de ceremonie besloot. Zondagmorgen om 2 uur Ten behoeve van het personeel, dat nacht dienst heeft in de hotels, cafe's en restaurants te München wordt voortaan iederen Zondag morgen om 2 uur een godsdienstoefening ge houden in de DamenstiCt-kerk, waar een H. Mis wordt opgedragen, zoodat de betrokken bedienden daar aan hun Zondagsplicht kun nen voldoen, vóór zij zich ter ruste begeven. Groot priester-gebrek in de Boekowina Tengevolge van het groot gebrek aan priesters is er in de Boekowina een nood toestand ingetreden. In dorpen met 1000 zielen kan maar eens per maand een godsdienstoefening worden gehouden, daar men 10 tot 20 K.M. van de dichtsbijzijnde parochie verwijderd woont. De kinderen groeien op te midden van een niet-Katholieke omgeving zonder eenig Ka tholiek onderwijs te ontvangen. Een enkele priester is heiast met de ziel zorg van 13.000 zielen: 4000 zielen der pa rochie van zijn standplaats en drie neven- parochies met ieder 3000 zielen. Sedert het einde van den wereldoorlog zijn er 20 priesters gestorven terwijl slechts drie uieuwe priesters gewijd werden. Bovendien trachten de autoriteiten de Ka tholieken tot afval te brengen en zij, die ge trouw blijven aan het geloof -hunner vaderen, hebben allerlei vervolgingen te verduren. GEEN CONCESSIES AAN EX-KONING AM AN OELLAH De Afghaansche gezant te Londen heeft na mens zijn regeering medegedeeld, dat de natio nale vergadering van Afghanistan niet bereid is, eenige concessie te doen aan den thans in Italië vertoevenden ex-koning Amau Oellah, noch erin zal toestemmen, dat eenig bezit van waarde, waarop Aman Oellah persoonlijke aan spraken meent te kunnen maken, Kaboel zal verlaten. KONING BORIS TE ROME ROME, 13 October (H.N.) Koning Boris van Bulgarije is gisteren te Rome aangekomen, waar hij op het station door den koning en alle leden van de koninklijke familie werd op gewacht. CONGRES VAN KATH. JURISTEN TE L0URDJS8 Tegen het ein-de van deze maand TertreÈt er uit Parijs een bedevaart van Katholiek* advocaten naar Lourdes, alwaar het 47st« congres van de Katholieke juristenvereniging; zal plaats hebben. Op dit congres zal gesproken worden ortPï „De bescherming van het hulsgezin door de* wetgever". Prof. Magnol uit Toulouse zal een lezinf houden over „Het vaderlijk se*a#"i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9