LOONZETTING DOOR DE OVERHEID Het pachtrecbt in de Tweede Kamer REGELING DER HUISINDUSTRIE DE INDISCHE POSTVLUCHTEN CRISIS IN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING MGR. OLAV OFFERDAHL SCHEURING IN DE HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE JACHT OP EEN AUTODIEF REGELING VAN DE HUISINDUSTRIE DE ZUIDERZEESTEUNWET OP DE HELLING GEVOLG VAN WOEST RIJDEN WOONWAGEN DOOR DE TRAM AANGEREDEN met min of meer radicale middelen optreden Een sociaal novum? Om bestaande uitwassen weg te nemen Op de agenda van de eerstkomende ver gadering der Tweede Kamer is g?pla.itst een wetsontwerp, dat aan de Kroon de be voegdheid wil toekennen toe te t'-eden t it bet in de elfde zitting der Algemeen Con ferentie van de Internationale Organisatie van den Arbeid van den Volkenbond aan genomen ontwerp-verdrag betreffende de in voering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimum-loonen. Artikel 1 van dit ontwerp-verdrag luidt: Elk lid van de Internationale Organisatie van den Arbeid, dat dit verdrag bekrach tigt, verbindt zich om in te voeren of te handhaven methoden, welke het mogelijk maken om minimumloonen vast te stellen voor de arbeiders, werkzaam in industrieën, of takken van industrie (en in het bijzonder de huisindustrie), waar geen doeltreffend stelsel voor de vaststelling van loonen door collectief contract of anderzins bestaat, en waarin de loonen buitengewoon laag zijn. Onder „industrieën" worden voor de toe passing van dit verdrag verstaan zoowel de industrie als de handel. Zooals bekend is er een voorontwerp Iluis- hrbeidswet van Minister Slotemaker de firuïne door den Iloogen Raad van Arbeid In studie genomen. Dit ontwerp opent even eens de mogelijkheid eener minimum loon- vaststelling door de Overheid. Artikel 9, eer ste lid luidt: Onze Minister kan bepalen, dat bepaalde soorten van huisarbeid niet mogen worden verricht dan met inachtneming van de loon- bepalingen, vastgesteld op de wijze in art. 10 aangegeven. Deze Ioonbepalingen kunnen betreffen het stukloon, het tijdloon, de koop prijzen der voorwerpen of stoffen, premies, kortingen, toeslagen en vergoedingen. Volgens artikel 10 vraagt de Minister, al vorens Ioonbepalingen als in art. 9 bedoeld, vast te stellen, daarvoor een ontwerp aan de betrokken huisarbeidscommissie of -com missies. De huisindustrie wordt hier voor het eerst rechtstreeks en principieel door den Neder- landschen wetgever onder handen genomen. Vioegtijdig gebeurt dit niet als men bedenkt, dat reeds voor 1900 in Australië en sedert 1909 in Engeland rechtstreeksche regelingen voor de huis-industrie zijn getroffen. Zeker was in dien tijd de behoefte aan een derge lijke wet grooter dan thans, want de betee- kenis der huisindustrie is door de moderne techniek zeer verminderd. Slechts een kleine fractie der productie geschiedt nog door loonarbeiders thuis. Van het sweating-syg tem is niet zoo heel veel meer over, maar juist door de uitzonderingspositie, die de thuiswerkers innemen en die vaak achter lijk is te noemen in vergelijking met de po sitie van collega's in de fabriek, verdient ook de huisindustrie in de sociale wetgeving te worden betrokken ten einde nog bestaan de uitwassen weg te nemen. Gemakkelijk is dit niet. De huisindustrie is een moeilijk te regelen vorm van nijver heid. Zij ontglipt aan de goede zorgen van vakorganisatie en sociale wetgeving. Daar door bestaan er nog dikwijls toestanden, zoo als men die meer aantrof in den aan vang der moderne industrieele ontwikke Hog: lage loonen, lange arbeidsduui. kin derarbeid, ongezonde werkplaatsen, die te vens als woon- en slaapgelegenheid dienst d°en enz. De overheid kan hiertegen met min of meer radicale middelen optreden. Zij kan voorschriften geven betreffende de lokalen. Waarin gewerkt mag worden. Zij kan ook den arbeidsduur en den kinderarbeid beper ken, maar de ondervinding leert, dat zelfs bij een omvangrijk en duur controleappa raat de regeling in de praktijk veel te wen- schen overlaat. Een verder gaande maatre gel bestaat in een absoluut verbod van be paalde vormen van huisindustrie, doch het is duidelijk dat men hiertoe niet licht zal overgaan. In de derde plaats kan men het uitoefenen van huisin dustrieëlen arbeid aan voorwaarden binden en slechts hun toestem ming verleenen, die aan die voorwaarden beantwoorden, een vergunningsstelsel der halve. En ten slotte kan men een minimum loon Vaststellen, clat „ten doode doemt alle huisindustrie, die haar ©enige bestaansre den heeft in de uiterst lage loonen van heele gezinnen". Wanneer de Kamer het regeeringsvoor stel om het ontwerp-verdrag der Interna tionale Organisatie van den Arbeid te doen •bekrachtigen, aanvaardt, accepteert zij daar mede in beginsel het vooronlwerp-Huisar- beidswet. Daarom achtten verscheidene leden in het Voorloopig verslag de indiening van het bekrachtigingsontwerp praematuur. De ze leden zijn van meening, dat alvorens dit wetsontwerp in behandeling komt, omtrent de regeling van de huisindustrie dn Neder land, door de Staten Generaal een beslissing moet worden genomen. In een hoofdartikel: „De eerste stap op een hellend vlak" van Zaterdag 6 Oct. Avdbl., onderstreept het Handelsblad dezen eisch. Wij zien er intus- scben de noodzakelijkheid niet van in Waarom kunnen de Staten-Generaal reeds nu niet eene beslissing nemen ten aanzien ya« de kwestie van een minimum loonvast- stelling in de buisindustrie? Komt bet rati ficatie-voorstel in behandeling dan vindt de minister in de gevallen beslissing een richtsnoer voor zijne regeling der huisin dustrie. Wordt b.v. het voorstel tot toonzet ting in de huisindustrie verworpen, dan weet de minister dat het voor-ontwerp Huis- arbeidswet wat dit punt betreft geen groote kans maakt. Ik zie waarlijk geen enkele eden waarom reeds nu niet de beginsel- kwestie kan worden beslist. Stelt men de beslissing uit omdat een nationale wet nog ontbreekt, dan verlaagt men daarmede het werk van de Internationale Organisatie van den Arbeid. M.i. wordt in het voorloo pig verslag dienaangaande opgemerkt, dat het niet juist is de aanvaarding van inter nationale regelingen te doen afhangen van de vraag of de nationale wetgeving reeds dienovereenkomstige bepalingen bevat. „In dien men dezen maatstaf aannam voor de beoordeeling van internationale regelingen op sociaal gebied, dan zou de toetreding van Nederland daartoe meer de beteekenis krij gen van een registratie van de nationale wetgeving, dan van een wezenlijke deelne ming aan internationale regelingen". Wordt met de aanvaarding van liet ont werp-verdrag een novum in onze sociale wetgeving geïntroduceerd? Men stelt het als oodanig voor en men veronderstelt reeds dat het wel niet bij de huisindustrie zai blijven. liet is de eerste stap op een hellend vlak, waarschuwt het Handelsblad. De vraag wordt opgeworpen, of de overheid wel tot toonzetting het recht heeft. Er rijzen spook beelden ce n'est que ie premier pas, qui coüte zegt het Hbld. en reeds ziet men cto Minister met de macht bekleed om auto ritair te bepalen hoe hoog en hoe laag de loonen zullen zijn. Het valt niet moeilijk aan te tonnen, dat het aanhangig ontwerp niet een dusdanig verstrekkende beteekenis heeft. Van een no vum kan slechts in zeer betrekkelijken zin gesproken worden. Loonzetting door de Overheid. Men kan daaronder verstaan een algemeen wettelijk loonminimum voor het geheele land. Men kan nog verder gaan en de overheid de be voegdheid toekennen voor eiken tak van productie te decreteeren welke loonen aan de werkgevers moeten worden uitbetaald. Een dergelijke bevoegdheid zou niet alleen den eenen factor der productie, den arbeid, in handen der overheid brengen, maar door het complementair karakter van de factoren dei- productie, zou praktisch het geheele produc tieapparaat van boven af worden geleid. Juridisch zou de ondernemer eigenaar dei- productiemiddelen blijven, de facto zou hij daarvan worden onteigend. liet is duidelijk, dat de toonzetting waar van sprake is in het ontwerp-verdrag van de Internationale Organisatie van den Arbeid van geheel anderen aard is dan de eigenlijk gezegde toonzetting, zoo even genoemd. Het ontwerp-verdrag heeft immers geenszins de bedoeling het toon in de bedrijven door de overheid te doen bepalen, het wil slechts be reiken, dat gehoord de organisaties van werkgevers en werknemers een minimum toon zal worden vastgesteld voor dat deel der werknemers in een bedrijf, dat door om standigheden ver beneden het geldende loonniveau werkt. Uitgangspunt vormt der halve de geldende Ioonbasis zooals die in het vi'ije verkeer is tot stand gekomen. In wezen geschiedt hier hetzelfde als hetgeen plaats vindt wanneer een collectief arbeidscontract wordt verbindend verklaard. De hier bedoel de toonzetting en bet verbindend verklaren Van C. A. O. hebben hun wezenskenmerken gemeen (zie de redactie van art. 1 van het ontwerp-verdrag). In werkelijkheid brengt het ratificatievoorstel dus geen nieuw ge luid, maar sluit het zich aan bij en past het in de huidige sociaal-economische ontwik keling, immers de verbindendverklaring zal niet lang meer op zich laten wachten en de ratio is voor beide dezelfde. Men vreeze dus niet, dat met aanneming van het ontwerp-verdrag de wetgever zich op een hellend vlak begeeft en het beginsel dei- toonzetting ook buiten de huisindustrie zal uitbreiden. En niet alleen omdat de Minister dit in de Memorie van Toelichting uitdruk kelijk uitsluit, maar ook en vooral, omdat eigenlijk gezegde loonzetting een Russisch experiment is en secundaire toonzetting op een enkele uitzondering na overbodig is geworden door de ontwikkeling der col lectieve arbeidsovereenkomst en hare verbin dendverklaring. Mr. Drs. C. VAN HAREN. 5 01' DE'KADE TE NIJMEGEN, waar anders een levendige bedrijvigheid heersclit van lossende en ladende schepen. Buitenlandsche tegenwerking De prestaties van Evert van Dijk Van een post-autoriteit, die, speciaal wat de internationale verbindingen betreft, bijzonder terzake kundig mag worden genoemd, ver nam een medewerker van de „Resb.", dat men aangaande het verder verloop der Indische postvluchten ter plaatse niet zeer hoopvol ge stemd is. Door bedoelden zegsman worden de chicanes welke men een geregelden dienst in den weg legt en die zich bijna zeker (ot hetgeen nu wordt ondervonden, niet zullen beperken, be schouwd als aanloop om tot een Internationale Maatschappij te komen. Of daarop kans bestaat is een tweede. Maar het groeiend succes van onzen luchtdienst cm de uitnemende prestaties der K. L. M. worden in liet buitenland met leede oogen aangezien. Openlijk laat men geen gelegenheid voorbijgaan om ons land daarvoor een pluim op den hoed te plaatsen. Maar ach ter de schermen, waar men aan de touwtjes trekt, is men er weer even gauw hij om aan deze pluim te plukken en op een hinderlij'c formalisme te zinnen. „Een schitterende praestatie nu weer van Evert van Dijk", waagde ik op te merken. „Dat is maar zooals ge het bekijkt. Hoewel Koppen nog vooraan blijft, heeft Van Dijk tv schitterend gang achter gezet. Blijkbaar was het hem er om te doen ons den onaangenamen indruk van die staking uit de lucht te wer ken en te doen vergeten. Maar postaal beke ken gaan wij met die recordpogingen aller minst aocoord. Ge moet daarbij rekening hou den, clat het voor ons van vitaal belang is om voor het gansche verloop van zoo'n vlucht op vaste data te kunnen bouwen. Immers daarme de wordt langs de gansche lijn rekening ge houden, wat de verzending van poststukkeu betreft. Eerdere aankomst en diensvolgens ook spoediger doorvliegen moet noodzakelijk ten gevolge hebben, dat men hier en daar niet gereed is en wij een voor onze onderneming zeer noodig aandeel in de kosten moeten mis sen. Daarom zijn wij aan 't Hoofdbestuur over zulk een praestatie als van Evert van Dijk minder geestdriftig gestemd dan de huiten- staander zou denkeu. Hondong in Karachi Het 2de postvliegtuig is gisterenochtend om 6.30 uur uit Jack vertrokken en om 13.35 uur te Karachi aangekomen. Morgen vertrekt het derde vliegtuig Donderdagmorgen vertrekt het derde post vliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indië. En aangezien Vrijdag het eerste relourvlieg- tuig zijn tocht naar Nederland zal aanvangen, is hiermede de 14-daagsche luchtpostdienst op Indië tot een feit geworden. De dienst zal nu verder regelmatig worden onderhouden. Ondanks den omweg, dien de vliegtuigen voorshands over Egypte moeten maken, zal, nu de formaliteiten inmiddels ge regeld zijn, hierdoor geen vertraging in den overkomstduur meer ontstaan. In herinnering wordt gebracht, clat voor stukken tot 5 gram (op de postkantoren zijn tegen, den prijs van 2 cent briefpapier en enveloppen, wegende tezamen 5 gram, verkrijg baar) het luchtrecht 30 cent bedraagt; boven dien is voor elk stuk het gewone port ver schuldigd. Voor correspondentie boven 5 gram is verschuldigd een luchtrecht van 75 cent per 20 gram, verhoogd met het gewone port. Correspondentie voor dit vliegtuig' moet zoo tijdig werden verzonden, dat deze uiterlijk hedenavond a.s. Amsterdam bereikt. De financieele toestand Aankomst van het stoffelijk overschot in Noorwegen De plechtigheden te Oslo Het stoffelijk overschot van Mgr. Olav Offer, ctohl, dat vanuit Nederland naar Noorwegen werd overgebracht, arriveerde Maandagmorgen te tien uur met het schip „Brunla" te Oslo, Op de kade, waar het schip aanlegde, bevon den zich talrijke geestelijken. Nadat de, pastoor van de St. Olavskerk, de Zeereerw. heer Krijn het lijk had gezegend, werd naar de kerk getrokken, waar het stof felijk overschot op een praalbed werd opge baard. Maandagavond te balf S uur hadden de doodenvespers plaats, waarbij de predikatie werd gehouden door Pastoor Krijn. Gistermorgen te 11 uur droeg Z. D. H. Mgr. Mueller, bisschop van Zweden een Pontificale H. Mis van Requiem op. Een Noorsch priester de Zeereerw. heer Ivielstrup, hield daarbij een predikatie. De absoute werd verricht door den pasbe noemden administrator, den zeereerw. heer Irgens. i Krachtige maatregelen tot verbetering Namens het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisvereeniging wordt o.m. het volgende me degedeeld: In enkele bladen heeft een mededeeling ge staan omtrent den financieelen toestand der N. R. V., welke volgens dat tiericht bedenke lijk zou zijn. Inderdaad zal de exploitatie over 1930 een tekort opleveren, zooals de N. R. V. nimmer heeft gehad, en dat door de accountants der Vereeniging wordt begroot op rond 35.000. Dit is eerst thans ter kennis van het hoofd bestuur gekomen. In het afgeloopen jaar is het hoofdbestuur en de meerderheid van het da- gelijksch bestuur niet op de hoogte gesteld van den toestand der financiën, en van de draag wijdte der genomen besluiten. Zelfs kwam de exploitatie-rekening en balans van 31 Decem ber 1929 (opgemaakt en ingezonden door de accountants op 13 Maart 1930) eerst na de bui tengewone algemeene vergadering van 4 Octo ber 1930 te hunner kennis. AVel is in den loop van bet jaar herhaaldelijk getracht inzicht in do financieele positie te krijgen, maar de onge wone verhoudingen in het bestuur vormden een beletsel. Thans, na de buitengewone algemeene ver gadering, .kon het bestuur den toestand ouder de oogen zien. Het kapitaal van de vereeniging bedroeg op 1 Januari 1930 ruim 44.000 (met Inbegrip van het gebouwfonds). Dit is echter geen werkkapitaal, hetgeen de N. R. V. niet noodig heeft, maar een „spaarpot". Naar mate de vereeniging groeit, moet dit spaar-kapitaal grooter worden, en telken jare wordt het even tueel batig saldo daaraan toegevoegd. De toestand is dus thans zoo, dat aan het einde van het loopende jaar dit kapitaal ver moedelijk gereduceerd zal zijn tot pl.m. 9000. Voor het overige staat de vereeniging even krachtig als steeds tegenover al hare verplich tingen. Natuurlijk moet thans gezorgd worden voor de toekomst. Nu het hoofdbestuur eindelijk in de gelegenheid was den waren toestand te on derkennen, zijn onmiddellijk krachtige maatre gelen genomen tot verbetering. Een voorganger afgezet In het „Hersteld Apostolisch Zondagsblad" van 5 October deelt de Apostel voor Nederland aan de gemeenten mede, dat hij ontslag heeft gegeven uit zijn ambt van voorganger der gemeente te Scheveningen aan den heer A. Grootveld, en dat do heer J. Grootveld, een broer van den ontslagen ambtsdrager, daarin aanleiding gevonden beeft om ontslag te ne men als voorganger bij cle gemeente van Am sterdam I. Als motief voor het ontslag geeft de Apos tel op, „dat de „Gave Gods" in den Gezant van Christus hun immer eene bijzaak is ge weest en zij zich meer op kerkelijk terrein hebben bewogen door wol de Godheid van Jesus Christus naar de Schriften te prediken, maar zonder den Apostel als het Gezantschap van Jesus Christus, zijnde de eenlgé waar achtige deur tot de schatkamer Gods en Uit- deeler van menigerlei heilsdaden (Deze „Apos tel" heeft, zooals men ziet een beetje meer aan spraken dan de Paus van Rome, Red.) te er kennen". Een deel der leden' van de genoemde ge meenten heeft zich met hun voorgangers van de Hersteld-Apostolischen afgescheiden. VAN EEN DAK GEVALLEN. Bij het maken van e'en antenne op het dak eener woning aan den Amsteldijk te Nieuwer Amstel is de loodgieter G. II. uit Amsterdam uitgegleden en komen te vallen, waarbij hij te recht kwam op het plat eener naastgelegen ga rage. Met een ernstige hoofdwonde en inwen dige kneuzingen werd hij opgenomen en per auto naar een ziekeninrichting overgebracht. De auto in beslag genomen Maar de dief spoorloos verdwenen II EEK EK, DIE IN HANDIGHEID VOOR ELKAAR. NIET ONDERDOEN In den nacht van 12 op 13 October werd uit een gesloten garage te Hilversum een twee persoons Ford-auto ontvreemd. De Commissa ris ran Politie aldaar had hiervan overal ken nis gegeven. Van dezen diefstal werd verdacht de 19-jarige G. W. te Delft. Maandagavond omstreeks 10 uur werd aan de Roermondsche politie door de Venlosche medegedeeld, dat deze auto Venlo op weg naar het Zuiden gepasseerd was. Te Roermond werden maatregelen getroffen om den dief te kunnen aanhouden bij den ingang der stad aan den Venloschen weg. Op een gegeven moment passeerde de wagen daar, echter met zoo'n snelle vaart, dat de op post staande agenten op zij moesten springen, om niet overreden te worden. Via het "VVilhel- minaplein, Godsweerdersingel en Minderbroe derssingel reed de wagen in snel tempo naar de Maasbrug, die met vol gas en zonder tol te betalen gepasseerd werd. De garagehouder J. C. uit Te-gelen, die met zijn sneltoopenden wagen te Roermond ver toefde en van het geval hoorde, bood zijn auto voor de achtervolging aan. Dit aanbod werd door de politie aanvaard en weldra reed de heer C. met een paar agenten in de richting der Belgische grens. Daar aangekomen, bleek, dat oolc hier de d-ief reeds eenigen tijd te voren met reuzensnelheid was gepasseerd. Hij had er -blijkbaar "lucht van, dat hij achterna gezeten werd. Teneinde hem in te halen voer de de heer C. de snelheid op tot 120 K.M. steeds maar door naar het Zuiden. In Maastricht lukte het C. die een buiten gewoon handig chauffeur bleek te zijn, den dief voorbij te rijden en zijn wagen dwars over de straat te zetten. De ander deed even wel in handigheid niet onder, hij draaide den auto, gaf direct vol gas en was weer verdwe nen, voor men iets -tegen hem had kunnen uitrichten. C. bleef de achtervolging hard nekkig voortzetten. Thans ging het weer naar het Noorden over Meerssen in de richting Sittard. Bij Sittard in de bocht bij het viaduct, vond men den wagen naast den weg liggen. Blijkbaar door onbekendheid met den toestand -ter plaatse had de auto met te groote snelheid gereden en was van den weg geschoven. Van den dief was eohter geen spoor te ont dekken. De auto werd op den weg getrokken: hij kon nog op eigen kracht mee naar Roer mond genomen worden. De Katholieke Boeren- en Tuindersbond heeft een goeden dag ge-had: met 51 tegen 31 stem men heeft de Kamer besloten gevolg te geven aan het verzoek om het wetsontwerp, dat de hervorming van het pachtoontract zal regelen, onverwijld op de agenda te plaats-eu. Dit beteekent, dat de Kamer hard zal moeten aanpakken. De heer Braat heeft daartegen gee-n bezwaar. On-der groote vroolijkhedd deelde hij mee, zicli te geneerem als hij, op vragen van dorpsgenooten, altoos maar weer moest zeggen, dat er geen zitting was. Dat geen zit ting hebben voor ernstige Kamerleden nog niet „vacantie"-hou-den beteekent, zooals de heer V. d. Sluis sc-hijnt te denken, heeft de voorzdt-ter toch even duidelijk gemaakt. Mr. v. Schaik was niet tegen 'sheeren v. d. Sluis' verlan gen om de pachtwet op de agenda te plaatsen, maar hij vreesde, dat daar mee de studie-week zou verloren gaan, welke de Kamer ge woonlijk gebruikt vlak vóór de behan deling van de Rijks- begrooting, welke op 4 November begin nen moet, wil men. der gewoonte ge trouw, vóór Kerst mis klaar zijn. Mgr. Nolens pro- IE. VAN DER SLUIS beerde een oplossing aan de hand te doen: hij begreep den wenscli voor spoedige behandeling van de pachtwet maar ook het bezwaar van den voorzitter De Katholieke leider stelde daar om voor dezen keer de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting-wat in te korten. Ir. Albarda scheen dit laatste denkbeeld nog niet zoo verwerpelijk, al wilde hij er eerst in de fractie over praten. Ook mr. Heemskerk was liet met zijn collega-minister van staat eens, dat bekorting der speeches bij de algemeene beschouwingen geen kwaad kon. De heer de Visser was er natuurlijk gloeiend tegen: praten is voor hem pas leven! Waarschijnlijk is de communistische afgevaardigde bevreesd, dat hij de a.s. rantsoeneering zijn spreektijd gehalveerd en dan nog eens beperkt wordt. Vrees voor beperking deelt ds. Kersten ook voor de kleine fracties. Wat hiervan zij, minder gepraat zal er moeten worden als men op tijd klaar wil zijn en niet in avondvergaderingen vervallen, die de voorzitter al in uitzicht stelde Van c.h„ a.r. en liberale zijde zag men de noodzakelijkheid niet in om dadelijk met de pachtwet te beginnen; voor hen is 't de vraag of de landbouwcrisis er direct mee gebaat is. Dit laatste beweert niemand. Maar het wil ons toch voorkomen, dat een zaak, die o.a. door den Katholieken boerenbond al dertig jaar be pleit i-s, wel rijp voor de behaifdeling kan wor den genoemd. Het is misschien voor onze hoe ven, die in zulke moeilijke omstandigheden verkeeren, een aangename gedachte te weten, •dat de Kamer hun verlangens op een zeer ernstig punt onder 't oog gaat zien. Intusschen willen wij wel even voor drie dingen waarschuwen: de regeling der „inge wikkelde materie" (het was mr. Heemskerk die haar zoo noemde) zal langer duren dan de meesten denken en zeker nog onvermoede moeilijkhedón aan 't licht brengen; zij zal zeker niet iedereen tevreden stellen; zij zal ook geen onmiddellijke hulp beteekenen in de tegenwoordige crisis. Vooral op dit laatste punt moet men zich niets wijs maken en liet zou ons niet verwonderen als mede daarom de heeren v. Wijnbergen en v. Vuuven niet voor directe behandeling stemden, dit in afwijking van heel de fractie. Zonder hoofdelijke stemming is lie-t wets voorstel er door gegaan, dat art, 440 van het Wetboek van Strafrecht verscherpt. Dit artikel zal voortaan ook degenen treffen, die stukken metaal, koper of alpaca vooral, vervaardigen en van rijks-merken voorzien, welke deze doeu lijken op echt goud en zilver. Dit is door het nieuwe artikel strafbaar gesteld met een maxi mum boete vau 300. Dezelfde boete dreigt trouwens voortaan alle overtreders van art. 440, die er vroeger met 25 konden afkomen. Wat meer moeite kostte het minister Ver schuur die het wetsontwerp mede namens de ministers van Buitenlandsche Zaken en Koloniën verdedigde de bevoegdheid te ver- Dlï I. H. J. VOS KINDERVERLAMMING, In ds gemeente Veendam zijn drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De pa tiënten zijn naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht krijgen voor de regeering om toe te treden tot het Geneefsch ontwerp-verdrag betreffende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimumloonen. Er is een ontwerp-Huisarbeidswet van oud minister Slotemaker de Bruine, dat ook de mogelijkheid bevat van een minimum-loon regeling door de Overheid. De regeering wil zelf deze materie voor de huis-industrie regelen, omdat de laatste practisch onbereikbaar is voor de vakorganisatie, op wier weg anders allereerst de arbeid voor zulk een ïegeling zou liggen. Minister Verschuur erkende, dat de Kamer door aanneming van het regeeringsvoorstel inzake het Geneefsch verdrag onrechtstreeks ook het ontwerp-Huisarbeidswet aanvaardt. Maar de Kamer doet geen sprong in het duister; zij kan zich op de hoogte stellen van hetgeen de regeering in ons land wil. Als de regeering haar Huisarbeidswet heeft inge voerd en de vaststelling van minimumloonen voor de huis-industrie heeft bepaald, dan heeft zij reeds voldaan aan de verplichtingen van de Geneefsche conventie, welke vastgesteld werd in de elfde Int. Arbeidsconferentie, die van 30 Mei tot 16 Juni 1928 gehouden werd. De liberale dr. Vos bleek erg hang, dat men te Genève veel ver der wil gaan en de heer Schokking was daar ook al niet ge rust op, terwijl de heer Heemskerk wel graag eerst de natio nale wet in werking wilde zien. De leider van de Nederlandsche dele gatie ter Arbeids conferentie mgr. Nolens, die eerst het liberale voorstel tot schorsing van de be handeling 'van het wetsontwerp he - streed, verdedigde en interpreteerde nog eens het tractaat, dat alleen bedoelt de vaststelling van loonen mogelijk te maken voor die arbeidenden, wier loonen buitengewoon laag zijn en voor wie er geen collectief arbeids contract of iets soortgelijks bestaat. Hoe men zoo angstig kan zijn voor een regeling der huis-industrie, welke in Engeland al ruim twintig jaar bestaat en daar goed werkte, is ons niet erg duidelijk. Dit te minder, daar ook voor ons land zulk een regeling door den Hoogen Raad van Arbeid werd goed gekeurd. -> Zooals te verwachten was, verwierp de Kamer de liberale motie tot schorsing met 26 tegen 59 stemmen, terwijl zij het wetsontwerp zelf met 61 tegen 13 stemmen goedkeurde. Met de katholieken stemden ook de anti-rev. voor. alsmede de meerderheid van de c.-h. fractie. Tenslotte is de Kamer begonnen met de behandeling van de Zuiderzeestennwet. waar omtrent de regeering enkele wijzigingen heeft voorgesteld om tegemoet te komen aan klach ten over de vigeerende wet. Het vuur der be sprekingen is geopend door de heeren Duymaer van Twist en Duys. De eerste was ruig-eerlijlc maar niet altijd handig, de laatste redeneerde liandi® genoeg maar niet nobel. Als de overheid een daad stelt, waartoe zij gerechtigd en die in zich ook volkomen recht vaardig is, dan kan zij niet rechtens gedwon gen worden tot schadevergoeding aan particu lieren, die onder de gevolgen van zulk een handeling lijden. Dit staat, dunkt ons, als een paal boven wtfUer: vait dit beginsel en zegt men met mr. Duys: „Jawel, maar boven de wet staat het recht", dan weten wij waarlijk niet, naar welk beginsel dit recht moet wor den geconstrueerd. Een andere vraag is, of, waar vroeger inder daad groote verwachtingen gewekt zijn. mis schien nog niet betere en ruimere tegemoet koming kan worden verschaft aan de gedupeer- do visschers. Daarvoor bestaat het gemeen overleg tussclien regeering en Kamer. Of echter de visschers gediend worden door een wijze van optreden als mr. Duys zich gisteren ver oorloofde tegen zijn politieke tegenstanders, betwijfelen wij sterk. Laten zij. die iets willen doen voor de visschers, liever de handen ineen slaan en zien te hereiken, wat redelijkerwijze te bereiken valt. Ernstige auto-botsing Een doode, verschillende gewonden ft. SOERABAJA, 13 October. (ANETA.) Vijf Chineesche ingezetenen van lvediri wilden Zaterdagmiddag, laat, in een woest rijdende Dodge naar de jaarmarkt te Soerabaja gaan toen de auto, nadat Modjokerto gepasseerd was, bij de bocht naar Meiiris, tegen een stilstaan- den defecten vrachtauto, welke aan den kant van den weg stond, optornde. De chauffeur van den vrachtauto, die juist bazig was het achter licht op te steken, werd ernstig gewond. Da naast den bestuurder zittende passagier van de Dodge werd op slag gedood. De bestuurder en de drie andere inzittenden werden ernstig gewond. Dokter Wesse van Modjokerto heeft do eerste hulp verleend. De gewonden werden naar het hospitaal te Modjokerto vervoerd. Een knaapje gedood, een conducteur gewond DE WAGEN VERSPLINTERD. Maandagavond is de woonwagen van Koe zen uit Enschedé nabij de vesting te Doesburg door een goederentram aangereden en totaal ver splinterd Een jongetje van vier jaar werd ter stond gedood. De andere drie inzittenden kwa men nagenoeg met den schrik vrij. De con ducteur Wissink uit Terborg bekwam verschil lende verwondingen. Omtrent de oorzaak vernemen we, dat ter 'plaatse de weg is opgebroken waardoor de wagen in het mulle zand te dicht hij de tram lijn is vastgereden met het vermelde noodlot tige gevolg. AANRANDINGEN. Naar wij nader van politioneele zijde ver nemen, schijnen er in het Geldersche, met Nij megen als uitgangspunt, een of meer individuen rond te zwerven, die verschillende aanrandin gen op hun geweten hebben. De politie stelt' een ernstig onderzoek in. Het signalement van een der daders is bekend. Maandagavond, omstreeks half zeven uur, werd de krautenbezorgster, mejuffrouw P., op da Blarieummer Tollaan, te Laren (N.-H.) door een naaktlooper aangerand. De juffrouw schrok zóó hevig, dat zij haar bewustzijn verloor. Een chauffeur, die met zijn vrachtauto even later de Blarieummer Tollaan opreed, trof de vrouw op den weg aan. Onmiddellijk stelde hij de politie met het ge val in kennis, welke een onderzoek instelde. Van den dader werd geen spoor ontdekt. GOEDE VANGST. Twee verdachten aangehouden Op aanwijzing van den agent van politie te Amsterdam N. van G., die in den nacht van 3 OP 4 October jl. surveilleerde op de Prinsen gracht is een 22-jarige autobezitter G. O.-L., koopman te Haarlem aangehouden, verdacht van diefstal van 9 koffers met tricot-goederen uit de autogarage van S. te Zwolle in den avond van 3 October. Eenige goederen zijn dooi den agent in beslag genomen, terwijl bij de moeder van den gearresteerde, die te Soest woont, c-ok goederen werden gevonden. Een tweede verdachte, de 40-jarige J. V. is eveneens aangehouden. Beiden zijn ter beschikking van den Commissaris te Zwolle gesteld. DOODELLÏKE VAL. Te Smakt hij Veuray is het 3 jarig kindje van den heer N. uit een wagen gevallen en aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5