ALGEMEEN OVERZICHT. 1 Voor Zelfscheerders WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 40 JAREN RERUM NONARUM" Handel in verdoovende middelen ramp van de „R. De arrestaties in Polen Als door een wonder gered m n DE VATICAANSCHE MUNTEN EEN HULDE VAN DEN PAUS ALPINIST DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND Het conflict in Berlijns metaal industrie KARD. SBARRETTI ERNSTIG ZIEK DE ONLUSTEN TE BERLLIJN GIURIATI, DE NIEUWE fascistenleider Reel. 2340 Days 6 WAAROM SPRONG HIJ UIT DE MACHINE? DE „OOGST" UIT HET NEMI-MEER ZOO'N GOCHEMERT! COMMUNISTEN VEROORDEELD ONGEGROND BRANDALARM MISSIEVLIEGTUIG NEERGESTORT De eerste Rijksdagzitting Er heerscht, tooals te begrijpen valt, niet weinig verbittering in de Berlijnscke zaken wereld, en in de rest van Duitseliland, over de barbaarse he vertooningen, waarmede de eerste bijeenkomst van Duitschlands illustere volks vertegenwoordiging vergezeld ging. Die verbittering treft in de eerste plaats de nationaal-socialisten, die blijkens d.e verkla ring van den Berlijnschen poli-tie-president, bij de onlusten de hoofdrol hebben gespeeld. De -nazis hebben zich dan ook, naar een Wolff-telegram meldt, gehaast een verklaring te publiceeren, waarin het heet, dat de „onge regeldheden een gevolg waren van de geprik kelde stemming der massa en met de nat.-soc. partij even weinig hebben uit te staan als met elke andere partij. Ook het bestuur der natio- naal-socialisten was er door verrast". Verder wordt in de verklaring beweerd, dat communistische provocateurs door nationaal- socialistische strijdkreten de menigte hebben opgehitst. Intussohen heeft de chaotische herrie in en om Duitschlands opperste parlement, op den openingsdag, ook in het buitenland, en spe ciaal in Frankrijk, waar het zich herstellend vertrouwen in het Reich de laatste maanden opnieuw en zeer ernstig geschokt werd de grootste bezorgdheid gewekt: „Zoo reeds deze zitting van den rijksdag", aldus schrijft de „Petit Parisien", „een erba.r- melijken indruk maakte, een gedisciplineerd en beschaafd volk onwaardig was en bewijst, dat het kabinet met een systematische opposi tie van de rood- en bruinhemden niet kan re- geeren, moet het nog grooter zorg baren, als men ziet, hoe de Hitlerjeugd in straatpo groms den burgeroorlog voert". De „Journal" ziet in de verdeeldheid der republikeinsohe partijen in den rijksdag en de ziellooze berusting van het Berlijnsche publiek het bewijs, dat het Duitsche volk niet weet, waarheen het wil. De „Populaire" hoopt, dat de groot-industrie en de haute finance, die Hitier gesteund heb ben, thans ingezien hebben, waartoe deze poli tiële leidt. Hopelijk heeft men begrepen, zegt het blad, dat de Hitlerbeweging niet voor de brandkasten van de bourgeoisie zal blijven stil staan. Rijkskanselier dr. Brüning tracht in een in terview met den correspondent van de „Volon- tê" het Fransche publiek gerust te stellen. Hij verklaarde, dat de economisch© misère vooral de schuld, draagt van de steTke oppositie- Strooming. Hij zelf beoordeelt den toestand rustig en vertrouwt, dat zijn programma door den rijksdag aangenomen zal worden. De regeering is niet voornemens een her ziening van bet Young-plan te bevorderen. Nog steeds is de rijkskanselier voor een ern stige samenwerking met Frankrijk. Hij moet echter wenscken, dat Frankrijk niet steeds bij de minste alarmeerende berichten zijn credie- ten overhaast uit Duitschland terugtrekt. Ook betreurt bij het ten zeerste, dat de on derhandelingen over het Saargebied afgebro ken zijn, aangezien een succes op dit gebied veel tot verbetering van den toestand had kun nen bijdragen. Inmiddels werden in den rijksdag tusschen de partijen besprekingen gevoerd over de ver kiezing van een president van den rijksdag, welke heden moet plaats vinden. ■Of de door de regeeringspartüen met inbe grip van de nationaal-socialisten voorgestelde verkiezing van den leider der Duitsche volks partij dr. Scholz tot voorzitter van den rijks dag mogelijk is, hangt in de eerste plaats van de houding van het centrum af. In parlementaire kringen is men van mee- ning, dat het centrum aan de herkiezing van dr. Loebe vasthoudt. Indien Loebe niet meer gekozen zal worden, dan zou dit niet zonder invloed blijven op de houding der sociaal democraten in de toekomst. Met belangstelling ziet men ook de verdere ontwikkeling in de economische partij tegemoet Het is ook mogelijk, dat de economische partij onder deze omstandigheden voor de motie van Wantrouwen tegen de regeering zal stemmen. Met de economische partij zouden dan 270 stemmen in den rijksdag voor de motie van wantrouwen worden uitgebracht, waai tegen over driehonderd stemmen van de andere par tijen staan. Of deze meerderheid voor de regeering be houden blijft hangt ervan af, of de andere partijen eensgezind tegen de motie van wan trouwen zullen stemmen. De Dultsch-nationale fractie besloot, een aantal voorstellen en interpellaties in te die nen, welke o.m. ten doel hebben Duitschlands lidmaatschap van den volkenbond als doelloos Yoor te stellen. De regeering zal voorts worden gevraagd, °t zij bereid is op den invoer een bedrag te heffen voor betaling der herstelschulden en maatregelen te nemen voor een herziening van het Youngrplan. Verder zal geëiseht worden een invoerverbod Voor landbouwproducten en opzegging der handelsverdragen, indien deze in strijd zijn met het uitvaardigen van een invoerverbod. Wat intusschen de opstootjes bij de eerste rijksdagzitting en de arrestaties betreft, heeft de hoofdcommissaris van politie medegedeeld, dat het voor zoover hem bekend bij de inci. denten niet tot plunderingen is gekomen. De daders zijn voor het grootste deel aan hangers van de nationaal-socialistische partij. Alleen die zaken werden aangevallen, welke naar de meening der betoogers onder joodsche leiding staan. Er zijn omvangrijke veiligheids maatregelen genomen. Na elf uur, toen de bioscopen uitgingen, ver zamelden zich opnieuw groote menschenmenig- t-en op enkele punten der stad, on. op den Potsdamerplatz. Ongure elementen tartten de politie, die ten slotte den gummistok weer voor den dag haal de en de menigte uiteenranselde. Eerst omstreeks 1 uur was de rust op de Potsdamerplatz teruggekeerd. Volgens de „Vorwarts" waren tegen midder nacht ongeveer 100 personen in hechtenis ge nomen. Ook is een persoon gearresteerd, die zich legi mi teerde met een kaart van den nationaal- eocialistischen afgevaardigde Lohse. De controleerende politie-agent twijfelde eohter, of de man wel de persoon was, wiens portret op de kaart voorkwam. De man werd daarop vastgehouden, doch verzocht den staats minister van Brunswijk, Franzen, die ook rijksdagafgevaardigde is, te ontbieden, „die bean kende". Öenoemdo staatsminister verklaarde inder- 4uA herhaaldelijk en positief, dat de man Lohse was. De politie begreep blijkbaar niet. dat ze Zich zóó kon vergissen en onderzocht het ge val verder, en later bleek, dat deze „Lohse" een zekere Guth uit Sleeswijk-Holstein was, die klaarblijkelijk op deze kaart kosteloos van pieeswijk-Holstein naar Berlijn was gereisd, jïanaen werd daarop nogmaals bij de po- litie ontboden en moest toen toegeven, dat hij de politie misleid had. De president van politie heeft toen een aan klacht tegen den afgevaardigde Franzen inge diend. De revolutie in Brazilië De Braziliaansche legatie te 's Gravenhage deelt ons mede: Maandagavond om 7 uur, heeft de Braziliaansche minister van binuen- landsche zaken het volgende communiqué uit. gegeven: De toestand in de hoofdstad is rustig en onveranderd sedert het begin der revolutie, terwijl de regeering van alle kanten sympa thiebetuigingen ontvangt. Zij ontving bericht van de oprichting van een legioen, dat zich met de bewaking der openbare gebouwen be last en ook politietoezicht verricht. Betreffende de gevechtsoperaties zegt tiet. communiqué, dat de streek, genaamd „triangulo mineiro", gezuiverd is van opstan delingen, waarvan de laatsten te Uberaba ver slagen werden. Het spoorwegnet Zuid Minas is voor het verkeer weer vrij gemaakt. In Minas Geraes trekken de regeeringstroepen steeds verder en overwinnend op, terwijl de opstandelingen den moed beginnen te verliezen. Aan de grenzen tusschen den staat Minas Geraes en Rio de Janeiro trekken de insur- genten zich naar het binnenland van Minas terug. Aan de grens van den staat Espirito Santo is niets noemenswaardigs te melden. In de Noordelijke staten i3 geen verandering in den toestand. In Pari heeft men bataljons vrijwilligers opgericht, om, na de behaalde overwinning der regering, de laatste opstan delingen te verdrijven, gesteund door de ma- rine-afdeeling, die daar gestationneerd is. Op de grens Sao Paulo-Parana gaan de krijgsverrichtingen met succes voort in de richting der stad Comonia Mineira in den staat Parana, sector Jacarezinho. Naar gemeld wordt, hebben, volgens offi cieel© mededeelingen der Braziliaansche regee- iriing, de regeeringstroepen in den staat Minas Geraes over liet geheele front groote succes sen geboekt. Zij zouden verscheidene steden veroverd hebben en vele gevangenen hebben gemaakt. Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt, heb ben vliegtuigen van het revolutionnaire be wind boven Rio de Janeiro strooibiljetten uit geworpen, waarin de bevolking werd opge wekt, zich aan de zijde der revolutionnairen te scharen. Beridhten uit Porto Allegre melden, dat de opstandelingen nog steeds oprukken naar Sao Paolo. Volgens een telegram uit Buenos Aires beeft de staatspresident van Rio Grande do Sul, die in de jongste presidentsverkiezingen de tegs-n- candidaat van den president Prestes was, de leiding van de geheele opstandige beweging in Brazilië op zich genomen. En de „Associated Press" uit Buenos Aires meldt, dat het den opstandelingen is gelukt Florianopolis aan de kust van den staat Santa Catharina te veroveren. In Sao Paolo moeten de der tegen elkaar oprukkende legers al siaags geweest zijn, n.l. in het Zuiden aan de grens van Sao Paolo. Omtrent den uitslag van het gevecht, dat 5 uren duurde, luiden de berichten tegenstrijdig. De opstandelingen beweren, dat zij de regee ringstroepen op de vlucht gedreven en zware verliezen toegebracht hebben. Groote hoeveel heden oorlogsmateriaal en talrijke gevangenen ®ouden in hun handen zijn gevallen. Daarentegen maken berichten uit Noord- Amerikaansche bron melding van successen der regeeringstroepen. De voorbereidende ontwapenings conferentie De voorzitter der voorbereidende ontwape ningscommissie, jhr. Loudon, heef gisteren iu verband met de op 6 Novem ber a.s. aanvangende zitting der voorbereiden de ontwapeningscommissie een nota door mid del van he.t volkenbondssecretariaat gepubli ceerd, waarin de stand der ontwapeningswerk zaamheden en de voorloopige agenda voor deze zitting worden meegedeeld. In de Novem-berzitting zal de commissie in de eerste plaats moeten beslissen, of de grond slagen voor de vlootbeiperking, die op de Londensche conferentie werden aangenomen, ook in het algemeene ontwapeningsverdrag op genomen zouden kunnen worden. Een interessante discussie werd verwacht over de kwestie van de beperking van het materiaal der landmacht. Hierover kon de commissie in haar laatste zitting slechts tot een zeer betrekkelijk resultaat komen, n.l. dat de beperking van bet materiaal alleen door publiciteit van de begrooting bereikt zou kunnen worden. De Duitsche delegatie zal hierop een amen dement indienen. Inzake de kwestie der con trole en de naleving der conventie zijn nieuwe voorstellen aangekondigd van Fransche Duitsche en Engelsche zijde. De commissie zal eveneens kennis nemen van het werk van het comité voor veilig heid en arbitrage gedurende de laatste zitting, met name van de door de laatste Assembled aangenomen conventie voor financieelen bij stand aan een aangevallen staat. Anti-monarchie-betoogingen in Spanje De studenten van de universiteit te Barce lona hebben anti-monarchistische betoogingem op touw gezet. Ongeveer 400 studenten verschaf ten zich toegang tot de universiteit, waar zij de banken en verschillende schilderijen verniel den. Een portret van den koning werd op een brandstapel verbrand. Men verwacht, dat de regeering de universi teit zal sluiten. Ook te Granada zijn studentenonlusten voor gekomen. Hier wilden de studenten de voor lezing van een monarchistisch professor ver hinderen. De rebellie in Britsch-lndië De leider der Indische nationalisten, Nehroe, heeft in een rede een voortzettng van den strijd tegen Engeland gepredikt. Hij verklaarde, dat het tweede gedeelte van den strijd thans zal beginnen, waarvan het doel is den grondslag voor een krachtig en vrij Indië te scheppen De Indische bevolking moet niet alleen de betaling ..van de belastingen weigeren, doch ook afzien van alle diensten, welke Engeland Indië gemakkelijk bewijzen kan. De boycot van buitenlandsche goederen en de strijd tegen bet zoutmonopolie moeten met nieuwe kracht worden gevoerd. Een grootsche internationale bedevaart voorbereid 15.000 Pelgrims verwacht Men meldt ons nit Rome d.d. 12 dezer: In 1931 zal bet veertig jaar geleden zijn. dat de beroemde Encycliek van Z.H. Leo XIII roemrijker gedachtenis „Rerum Novarum werd uitgevaardigd. Deze Encycliek verscheen den 15en Mei 1891 Ter herdenking van dit feit wordt een groote internationale bedevaart voorbereid, waaraan alle katholieke sociale organisaties zullen deelnemen. Tot nog toe hebben zicb reeds deelnemers aangemeld uit Noord-Amerika, alle Zuid-Ame- rikaansche staten, Frankrijk Spanje, Duitsch land, België, Nederland, Engeland, Ierland en Hongarije. Men schat, dat hieraan ongeveer 15.000 pelgrims zullen deelnemen. De H. Vader zal bij die gelegenheid een H. Mis in St. Pieter opdragen en alle bedevaart gangers in den Damasushof in audiëntie ont vangen. Binnenkort in omloop Men meldt ons uit Rome: Binnenkort zal de Vaticaanscbe stad baar eigen munten in omloop brengen. Zooals be kend is, werd hieromtrent tusschen Italië- en den H. Stoel een overeenkomst gesloten. Deze conventie omvat tien artikelen, waarvan de beide eersten luiden: Italië stelt de koninklijke Zecca ter be schikking van den H. Stoel, om zijn eigen munten te slaan. De Vaticaanscbe munten hebben betzelfde metaalgehalte als de Italiaansche en eenzelfde waarde. Waarschijnlijk zal op de eene zijde der Vaticaanscbe munten de beeltenis en bet wapen van den H. Vader worden geslagen en aan de keerzijde een of ander actueel gods dienstig onderwerp worden afgebeeld. Onthulling van een gedenkteeken Men meldt ons uit Rome: Bij gelegenheid van den zestigsten verjaar dag van de eerste bestijging van de „Preso- lana" een bergtop van 2581 nieter, in de BeT- gamasker Alpen, werd een gedenksteen ont huld, waarop het feit vereeuwigd wordt, dat „Don Achille Ratti" dezen bergtop besteeg. In den steen staat gegrift, dat Don Ratti vergezeld was van prins Emanuel Gonzaga en den Mila-neeschen geestelijke, prof. L. Gras- selli en dat zij tezamen den bergtocht op den 4en October 18SS volbrachten. D9 bergbeklimmers volbrachten den tocht in vijf uur en hadden met zwaren nevel en sneeuwval te kampen. HET HUWELIJK VAN KONING BORIS Op 25 October vastgesteld Men meldt ons uit Rome d,d. 12 dezer: De pauselijke delegaat in Bulgarije, mgr. Roncalli, is hier gisteren aangekomen en werd door dea H. Vader in een langdurige audiëntie ontvangen. De bladen kennen aan deze audiëntie een zeer bizondere beteekenis toe, in verband met het a.s. huwelijk van koning Boris en prinses Giovanna. Omtrent den datum van dit huwelijk deelt de Messagero" ais vaststaand mede, dat het den 25en October a.s. zal worden gesloten te Assisië. Ook het officieele Stefani-agentschap be vestigt, dat de voltrekking van het huwelijk van koning Boris met prinses Giovanna op 25 dezer te Assisië zal plaats vinden. n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker Rubberhakkert Zoolpiaten Tips Belangrijke inbeslagneming in de haven van Hongkong HET MONUMENT VOOR DEN PILOOT ANDREE GUILBAUD, die bij zijn poging om de Italiia-expedatie te redden, zelf om 't leven kwam 140.000 arbeiders leggen het werk neer BERLIJN, 14 October (V. D.) De samenwer kende organisaties van arbeiders in de me taalindustrie hebben in hun zitting van heden morgen besloten, de staking officieel af te kon digen. Morgenochtend vroeg zal het werk in de Berlijnsche metaal-industrie niet worden her vat. Hoewel de definitieve cijfers van het refe rendum nog niet bekend zijn, laten de reeds bekende uitslagen geen twijfel meer ar.u de overweldigende meerderheid, waarmede door de arbeiders tot staking werd besloten. Het definitieve eindcijfer wordt hedenmiddag bekend gemaakt. Tengevolge van het stakingsbesluit zullen morgenochten 140.000 metaalarbeiders het werk neerleggen. BERLIJN, 14 October (V. D.). Naar aan leiding van het voorloopig resultaat van het referendum onder de arbeiders in de Berlijn sche metaalindustrie zijn hedenmorgen reeds in verschillende fabrieken de arbeiders in sta king gegaan, o.a. bij Frister Co., Carl Flohr A. G., Druckenmüller G. m. b. H., Karl Hasse und Wrede G. m. b. H. en andere fabrieken. Aangezien echter door de vakhonden het stakingsparool nog niet is gegeven, worden dezo stakingen ais wilde stakingen beschouwd. Nieuwe arrestaties van geestelijken Men meldt ons uit Rome d.d. II dezer: De „Osservatore Romano" publiceert een be richt van zijn correspondent te Warschau, vol gens hetwelk de Katholieke geestelijken, Mgr. Skalski, Mgr. Naskrecki en kanunnik Zmig- rodzki te Kiew zijn gearresteerd. In het onmetelijke gebied, dat zich uitstrekt van de grens tot aan Kiew en van Zytomir tot Owrucz zijn nog slechts acht Katholieke gees telijken werkzaam, die aan de vervolging der bolsjewieken zijn ontkomen. Men meldt ons uit Rome d.d. 12 dezer: De nieuwe secretaris van de Congregatie van het H. officie, kardinaal D. Sbarretti, is sinds eenige dagen ernstig ziek en staat onder behandeling van verschillende doctoren. DE ,,GRAF ZEPPELIN FRIEDRICHSHAFEN, 14 October (V. D.) Begunstigd door prachtig herfstweer is het luchtschip „Graf Zeppelin" hedenmorgen onder commando van kapitein Lehmann niet 20 pas sagiers aan boord opstegen voor het maken van een kleinen tocht boven Zwitserland. DE OPVOLGER VAN LORD THOMSON. LONDEN, 14 October (V.D.). De politieke medewerker van de „Daily Mail" weet mede te deelen, dat da vermoedelijke opvolger var den bij de ramp van de „R. 101" om het leven gekomen Britschen minister voor luchtvaart, Lord Thomson, zal zijn de iu politieke krin gen niet zeer bekende Lord Amuree. Officieel is hieromtrent echter nog niets be kend. Nadere verklaringen van den politie-presidsnt BERLIJN, 14 October. (V. D.) De politie- president deelt mede Gedurende de gebeurtenissen van gisteren zijn door de politieke politie in totaal 106 per sonen gearresteerd, van wie 45 leden van de nationaal-socialistische partij en 55 personen, die met de nationaal-socialisten sympathiseeren. Bewijzen, dat communistische ploegen werk zaam zijn geweest, zooals in één der ochtend bladen werd gemeld, zijn in geen enkel opzicht voorhanden. Tegen de in arrest gestelde en tegen de reeds weer vrijgelaten personen wordt een strafver- rolging wegens Iandvredebreuk, verzet tegen het staatsgezag, beleediging van beambten en verzet tegen de distributie-wet ingesteld. De politie streeft ernaar, in alle gevallen een snelle rechtspraak te doen plaats hebben. Veertien personen staan nog heden voor do rechtbank te Moabit terecht. Afgezien van deze processen is, zooals gemeld, ook een proces aanhangig gemaakt tegen Dr. Franzen, vroeger lid van de rechtbank te Kiel en thans staatsminister van Brunswijk. Het groote belang van samenwerking bewezen Uit Genève wordt gemeld: Aan de eendrachtige samenwerking van het opiumcomité van den volkenbond met de Ita liaansche en Chineesche politie is het gelukt, een zeer omvangrijken handel in verdoovende middelen op het spoor te komen. Twee en vijf tig kisten met heroine en andere verdoovende middelen zijn door de Chineesche ambtenaren in de haven van Hongkong in beslag genomen. De kisten werden maanden geleden van Constantinopel naar Triest gezonden, per spoor of per schip, en vandaar met het stoomschip „Hilda" van den Norddeutsche Lloyd naar China verscheept. De Italiaansche politie kreeg de lucht van dit zaakje en waarschuwde het comité van den volkenbond, dat zich terstond met alle in aan merking komende instanties in het Verre Oos ten in verbinding stelde met het resultaat, dat de „Hilda" bij .de aankomst te Hongkong door de Chineesche haven-autoriteiten werd opge wacht en de 52 kisten gevonden werden. In volkenbondskringen is men over dit re sultaat zeer tevreden, waardoor het groote belang van de samenwerking der verschillende landen duidelijk bewezen is. Een aanslag op Pilsoedski beraamd? Of een voorwendsel? WARSCHAU, 13 October (W.B.) In extra edities van de bladen der regeeringspers is hedenavond ter rechtvaardiging van de nieuwe arrestaties van socialisten, de mededeeling ge publiceerd,dat men een samenzwering tegen Pilsoedski en andere kabinetsleden ontdekt heeft. De samenzwering had reeds Zaterdag avond ten uitvoer gebracht moeten worden. De socialistische pers noenjt deze mededee ling een voorwendsel, om arrestaties op groote schaal van socialisten tijdens de verkiezingen te rechtvaardigen. Bomaanslag tegen een arts Vrijdag zullen drie geredden naar Engeland terugkeeren De Engelsche vice-consul te Parijs, sir Klaymaker, heeft Maandag de drie geredden van de „R. 101" in het hospitaal te Beauvais bezocht. Disley, de marconist, heeft zijn indrukken weergegeven van de ramp bij Alonne. Disley sliep, toen liij door een hevigen schok ontwaakte. Hij werd uit zijn hut ge slingerd en lag, met bet boofd omlaag, in een hoogst ongemakkelijke houding. Hij stond on middellijk op en trachtte naar den generator te komen om den stroom af te snijden en zijn kameraden te waarschuwen. Het luchtschip ging met een hoek van ten minste 30 graden omlaag. Een tweede, nog- heviger schok wierp het luchtschip tegen den grond en veroorzaakte de ontploffing. Disley kwam op onverklaarbare wijze bui ten het schip terecht Hij werd ernstig aan gezicht en handen gewond. Gemeld wordt, dat de drie geredden Vrijdag naar Engeland willen terugkeeren, aan boord van een. vliegtuig van den geneeskundigen dienst. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag, wat er met de overblijfselen van het luchtschip zal geschieden. Critiek op hot beleid van zijn voorganger Betreft het een wraakneming? BEUTHEN, (Opper-Silezië) 14 October. (W.B.) Op het kantoor van den aan de recht bank verbonden arts, „Medizinalrat" dr. Spie- cker in het rechtsgebouw te Beuthen verscheen hedenmiddag tegen half twaalf diens vrouw met haar vierjarig dochtertje, om haar man een pakket te overhandigen, dat door de post aan hun woonhuis bezorgd was. Toen dr. Spiecker het touwtje van het pak ket losmaakte, weerklonk plotseling een oor verdoovende knal en bijna op hetzelfde oogen blik geleek de kamer een puinhoop. Dr. Spiecker en zijn familieleden bleven als door een wonder zoo goed als ongedeerd. De arts liep slechts enkele lichte verwondingen op aan den onderkant van zijn arm. Dat de drie personen het leven behielden, is alleen hierdoor te verklaren, dat de bom naar beneden ontplofte en dat de kracht der explo sie gebroken werd door een tafel van tien centimeter dikte. Wie de dader is, is absoluut onbekend. In ieder geval betreft het hier geen politieken aanslag. Waarschijnlijk geschiedde de aanslag door personen, die zich door een advies van den arts benadeeld gevoelden. NOG EEN AANSLAG BEUTHEN, 14 October (W. B.). Ongeveer terzelfdertijd, dat dr. Spiecker, zooals reeds ge meld werd, een postpakket, dat een bom in hield, ontving, bezorgde de post ook bij dr. Wilhelm aan zijn woonhuis een pakket, dat een sigarenkistje bevatte, in bruin papier ver pakt. Toen dr. Wilhelm het deksel met een schaar oplichtte, laaide er een vlam uit het kistje op. De arts wierp daarop het kistje in een hoek van de kamer en sprong in een zij kamer. Ongeveer vijftig seconden daarna had een explosie plaats, waardoor de vensterruiten vernield werden en het ameublement bescha digd werd. De constructie van de bom, die het kistje bevatte, was geheel en al dezelfde als van die, welke dr. Spiecker ontving. DE STAKINGEN IN SPANJE PARIJS, 14 October. (H. N.) De stakingsbe weging in Spanje breidt zich verder uit. Te Barcelona zijn de metaalarbeiders tot staking overgegaan. Te Sevilla is het tot een botsing tusschen stakers en werkwilligen gekomen. Tal rijke personen zijn gearresteerd. Heeft de partij-discipline geleden? ROME, 14 October. (V. D.) De nieuwe secre taris der fascistische partij Giuriati heeft een circulaire gericht aan de districts-seeretarissen der partij, waarin hij zegt, dat Mussolini hem heeft belast met de organisatie van de leiding der partij. Giuriati eischt van de secretarissen voort durend rapporten over alle vraagstukken van algemeen belang en over alles kwesties, die voor de provincies voor de districts-afdeelingen en voor de verhoudingen, tusschen plaatselijke besturen en autoriteiten van belang kunnen zijn. Giuriati heeft de leden van het partij-direc. torium met afzonderlijke takken van werkzaam, heden belast. In de geheele circulaire leest men tusschen de regels door critiek op het beleid van zijn voorganger. Het is trouwens algemeen bekend, dat Giu riati van meening is, dat de discipline in zijn partij onder zijn voorganger veel te wenschen over liet. Eerst een weinig Purol inwrijven cn daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. Piloot met valscherm te pletter gevallen Een Berlijnsche vliegtuigbestuurder is gis teren hij een proefvlucht met een tweedekker te Augsburg verongelukt. Om tot nu toe onbekende redenen sprong hij, toen het vlieg tuig zich op een hoogte van 500 meter be vond, in de buurt van het vliegveld van Augs burg uit het vliegtuig met een valscherm, dat echter niet openging. Hij viel op den grond te pletter. Het vliegtuig, dat thans zonder bestuurder was, kwam in boomen terecht en werd geheel vernield. Het eerste oude Keizerschip aan land gebracht Men meldt ons uit Rome: Onder de opperste leiding van een speciale afdeeling van den z.g. „Genio civile" voor den Agro Romano en in tegenwoordigheid van di Crollanza, minister van openbare werken, werd dezer dagen het eerste oude keizer schip uit het Nemimeer aan land gebracht. Aan den oever zal het In een speciale loods worden opgesteld en voor bet publiek te be zichtigen zijn. Hoe een spoorwegarbeider Hindenburg het leven wilde redden Maar de opzet mislukte Naar uit Trier wordt gemeld, heeft een spoorwegarbeider, die met de bewaking van. de lijn was belast, bij de betrokken spoorweg directie aangifte gedaan, dat bij op de lijn CoblenzTrier, welke overigens voor de reis van den rijks-president buiten beschouwing bleef, stukken ijzer óp de rails had gevonden, die door hem verwijderd waren. Bij het verhoor, dat hij onderging, is de man echter door de mand gevallen. Hij had de stukken zelf op de rails gelegd en daarna ver wijderd, om op deze wijze een belooning mach tig te worden. In het Leipziger communistenproces, dat naar aanleiding van de bloedige botsingen tijdens den communistischen jeugddag op Pa- schen van dit jaar, waarbij een wachtmeester en een inspecteur van politie werden gedood, is gevoerd, werd vandaag bet vonnis uitge sproken. Een der beklaagden is wegens doodslag en het verwekken van oproer tot 5 jaar tucht huis veroordeeld, terwijl 6 anderen tot gevan genisstraffen van 7 maanden tot 1% jaar werden veroordeeld. Drie beklaagden zijn vrijgesproken. EEN SCHRIJFMACHINE MET 1000 TOETSEN. Een Engelsche firma heeft voor Japan een schrijfmachine vervaardigd met 1000 toetsen. De uitvinder heeft vijf jaar gewerkt, om deze machine te bouwen. Een stenotypiste, die deze machine wil bedienen, zal minstens een cursus van drie jaar moeten volgen. Deze machine kan viermaal omgeschakeld worden, zoodat men daarmee 4000 letterteelcens kan schrijven. De Japansche taal heeft echter wel 40.000 letterteekens, zoodat men zich nog steeds van een „verkort" schrift zal moeten be dienen. In een bioscoop in Valencia is onder het publiek tengevolge van een ongegTond brand alarm een paniek uitgebroken. In het gedrang aan de uitgangen werden talrijke personen ge wond, waaronder vier zwaar. Drie doodten, o.w. 2 priesters KOTEBUL (Alaska), 14 October. (R.O.) Een vliegtuig, dat bestemd was om dienst te doen in de missiën, stortte bij een proefvlucht neer. De piloot en twee priesters werden gedood. V-I ■<-? DE WOELINGEN IN H PAN JE: José Primo <I« Rivera tijdens zijn rede tengunste der monaX- chile, na de communistische relletjes te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9