ALGEMEEN OVERZICHT. Poging tot ontvoering van een oud-staatspresident Het huwelijk van koning Boris Twee arrestaties Geen ongegronde angst 0ONDERDAG16 OCTOBER 1930 MODERNE JEUGDOPVOEDING Het Pan-Europa-plan ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN SPANJE W«f/3 Merino-schaap Kreymborg Binnenweg, hoek Eendrachtsstraat. Zwartjanstraat - Beijerlandsehelaan Nieuwe Binnenweg. VER BUITEN DE STAD ACHTERGELATEN DE STAKINGEN TE BERLIJN WERK VAN EEN FASCISTISCHE ORGANISATIE? DE KRONINGSFEESTEN IN ABESSYNIE ACHT BOERDERIJEN IN VLAMMEN Engelsch protest te Nanking STIJGENDE WERKLOOSHEID IN AMERIKA HELIUMGAS IN ESTLAND? 9 Presidium-verkiezing met veel lawaai D© Duitsche rijksdag heeft in zijn zitting van gisteren den voorzitter van den ouden rijksdag, den sociaal-democratischen afgevaardigde Loebe tot eeonsten voorzitter herkozen. De verkiezing gaf tot veel lawaai aanleiding. De zitting werd geopend door het oudste lid in Jaren, den afgevaardigde Herold, die terstond de verkiezing van den voorzitter aan de orde stelde. De sociaal-democraat Ditmann stelde als can- dldaat Dr. Loebe voor. Als tegencandidaat^werd gesteld Dr, Scholz, de leider van de fractie der Duitsche volkspartij, welke candidatuur ook door den leider der nationaal-socialisten Dr. Frick werd gesteund, omdat Dr. Scholz frontsoldaat is geweest. Dr. Frick noemde het een verkrachting van den volkswil, indïen tot vertegenwoordiger Tan den rijksdag een marxist gekozen zou wor den. De communist Zorgler stelde zijn partijgenoot Pieck als candidaat voor, doch voegde hieraan toe, dat de communisten er niet aan denken, een loyaliteitsverklaring voor het reglement van orde af te leggen, wat de nationaal-socia listen wel hebben gedaan. De spreker van den Christelijken volksdienst verklaarde zich voor de candidatuur van Dr. Loebe, op de principieele overweging, dat de verkiezing van den president van den rijksdag geen politieke daad is. Tot algemeene verrassing verklaarden de Duitsch-nationalen zich niet" voor Dr. Scholz, doch stelden een eigen candidaat, den af ge vaar- dlgde Graef-Thüringen. Zoo geschiedde het, dat bij de eerste stem ming geen enkele candidaat een absolute meer derheid verkreeg en een herstemming tusschen Loebe en Dr. Scholz moest plaats hebben, waar bij Loebe met 269 stemmen in de meerderheid bleef tegenover Dr. Scholz, op wien 209 stem men waren uitgebracht. De communisten brachten bij de herstemming .77 ongeldige stemmen uit. De verkiezing vam Loebe werd door de so ciaal-democraten met luiden bijval, door de na tionaal-socialisten met teekenen van afkeuring begroet. Dij de daarop volgende verkiezing van den eersten vice-president zou volgens de sterkte Van de fracties een nationaal-socialistisch can didaat gesteld moeten worden. De socialistische afgevaardigde Dittmann verklaarde echter, dat Wegens de houding van de nationaal-socialis ten bij de verkiezing van den eersten voorzit ter, de sociaal-democraten thams den centrums- afgevaardigde Esser als candidaat voorstelden. Het kwam tot een opgewonden debat over deze kwestie, waarbij president Loebe zich ge dwongen zag, voor het eerst in den nieuwen tijksdag een afgevaardigde tot de or da te roe- Pen, n.l. den nationaal-socialist Brehr, wegens ©en beleedigenden uitroep tegenover den soci- aal-democratischen afgevaardigde Dittmann. Tenslotte werd met de absolute meerderheid yan 288 stemmen de nationaal-socialist Stöhr als eerste vice-president en vervolgens met de groote meerderheid van 425 stemmen, de cen trumsafgevaardigde Esser als tweede vice-pre sident gekozen. Bij de verkiezing van den derden vice-presi dent waren de stemmen zeer verdeeld, zoodat een herstemming moest plaats hebben, waar bij de Dultsch nationale afgevaardigde Graef, jnet 231 stemmen tot derden vice-president werd gekozen, terwijl op Dr. Pfleger van de Beier- Sche "volkspartij 200 stemmen werden uitge- bracht. De communisten brachten 67 ongeldige stem men uit. Daarop bad de verkiezing van de secretaris sen van het bureau van den rijksdag plaats, waarvan de uitslag echter eerst heden bekend pou worden. Voorts werden in de zitting van gisteren nog zonder debat de voorstellen van de sociaal democraten en andere partijen tot verlaging Van de verblijfskosten en presentiegelden der afgevaardigden en van de salarissen van den rijkspresident en de ministers, benevens tot Vaststelling van een maximum voor de pensioe nen van ambtenaren naar de commissie ver- Wezen. De zitting, die af en toe zeer bewogen was, blndlgde tegen 8 uur 's avonds. Bezorgdheid en geruststellende verklaringen He onlusten te Berlijn geven de Parijsche Pers nog steeds tot uitvoerige beschouwingen aanleiding. De „Volonté" publiceert een inter view van zijn correspondent, met den Pruisi- schen minister-president Braun en staats secretaris dr. Weissmanin. Minister-president Braun wijst er op, „dat de economische nood in hoofdzaak de schuld draagt voor de oogenblikkelijke onrust. Men be denke slechts, dat van de 11 milliard op de be- Srooting er 7 voor dringende, doch onproduc tieve uitgaven zijn bestemd. Zoolang men deze ast-en niet uit de begrooting kan verwijderen, «•al een verbetering in den economischen toe stand slechts langzaam tot stand komen.' Overigens ziet dr. Braun in een nauwe sa menwerking tusschen Frankrijk en Duitsch- aud de beste waarborgen voor den vrede. Hij Waarschuwt er voor, geen verkeerde gevolg trekkingen te maken uit het feit, dat een deel iian het Duitsche volk de vredesverdragen vij andig gezind is. „Zoodra Duitschlands lasten Verminderd zijn) zal de toeloop tot de extre mistische partijen van zelf verminderen." Staatsminister Weissmann wees op verschil lende kwesties van buitenlandschen politie leen aard, „waarvoor een oplossing moet worden gezocht, daar de bestaande toestanden op den duur onhoudbaar zijn. Een vredelievende rege ling is zeer goed mogelijk, als Frankrijk daar toe wil meewerken." De „Matin verklaart, dat men de gebeurte nissen in Duitschland niet al te tragisch moot opvatten. Ondanks alle geschreeuw zijn noch de nationaal-socialisten, noch de Stahlhelm in staat, een overval op den Elzas of den Pool- schen corridor te ondernemen. Nationalisten en Stahlhelm zijn slechts een kapitalistische stormtroep, die tegen de sociaal-democratie moet optreden. In de ,,Popnlaire" verklaart Leon Blum, dat de aanhangers van Hitler met hun oproer niet alleen de geldgevers zullen afschrikken, doch dat daardoor ook alle bijloopers en alle twijfel achtige elementen uit conservatieve kringen zich van de beweging zullen terug trekken. De revolutie in Brazilië Volgens berichten uit Buenos-Aires zijn in de Braziliaansche Staten Sao Paolo en Parana de beslissend© slagen -tusschen de opstandelingen ©n de regeeringstroepen aan den gang. Volgens berichten van officieele zijde ver loopt de slag in Sao Paolo ten gunste van de •ogeeringstroepen. De opstandelingen worden teruggedreven en vluchten naar het Noorde lijk gedeelte van Parana. Vijftien revolutionnairen werden gedood, on der wie hun aanvoerder, majoor Miquel Costa. De slag had plaats op de brug over de Senges. Tientallen rebellen werden gewond. De ver liezen der regeeringstroepen bedroegen slechts vijf gewonden. Officieele berichten van de opstandelin gen melden dait de regeeringstroepen zijn ver slagen nabij Carlopolis in de nabijheid van Parana aan de grens van Sao Paolo. De strijd was zeer hevig, Ook in dit bericht wor-èt ge sproken van vele dooden en gewonden en na tuurlijk van een terugtrekken van de federale troepen. Het schijnt, dat de groote slag der revolutie wordt gestreden langs het ParanaSao Paolo- fronit, hoewel de berichten omtrent het aantal troepen, dat aan den strijd deelneemt, elkaar tegenspreken. In andere streken melden, zooals gewoon lijk, regeeringstroepen en Tebellen vorderingen. Reuter seint uit Londen, dat daar door het foreign Office is medegedeeld, dat de Brazi- liaansche regeering alle havens, die zich in handen der opstandelingen bevinden, met in begrip van Pernambuco, voor gesloten heeft verklaard. Zij wenscht -ten zeerste, dat geen schip er zal binnenloopen. Volgens een ander Reuter-hericht zou een groot aantal Italianen, vereenig-d in een zgn. Garibal-di-degioen, de opstandige beweging steunen. Stimson, Amerika's staatssecretaris, deelde mede, dat die regeering der Vereemigdie Saten haar volledigen steun zal geven aan de Bra- zilliaansche bondsregeering en den Amerikaan- schen fabrikanten verlof zal geven, om munitie te verknopen aan de regeeringstroepen, echter niet aan die opstandelingen. Onrust in Polen In verband met het z.g. complot tegen de Poolsche regeering wordt iu de regeeringspers een hefige campagne tegen de socialisten ge voerd. Op verschillende plaatsen is het tot betoo gingen tegen de socialisten gekomen. Te Czen- tochau werden socialistische partijlokalen over vallen en verwoest. De arrestaties van socia. listische leiders en bestuursleden duren voort. De „Robodnik", het orgaan der socialisten, is in beslag genomen wegens de publicatie van een oproep van het hes-tuur der socialistische partij, waarin de censuur reeds groote stukken had geschrapt. Het bestuur verklaart daarin, dat de partij den strijd 'slechts met wettige middelen voert en alle daden van geweld slechts het werk kunnen zijn van agents provocateurs. Roemenië's nieuw kabinet Het nieuwe Roemeensche kabinet heeft gis teren over verschillende bezuinigingsvoorstel len beraadslaagd Alle kinderen zullen Katholiek gedoopt en opgevoed worden VATICAANSTAD, 15 October. (B.T.A.) Z.H. de Paus verleende aan -koning Boris en prinses Giovanna dispensatie in het beletsel van het gemengde huwelijk. De toekomstige echtgenooten gingen de schriftelijke verbintenis aan, al hun kinderen zonder uitzondering iu den Katholieken gods dienst te laten doopen en op te voeden. Koning Boris is wederom naar Sofia ver trokken. Mgr. Roncalli, de apostolische visitator van Bulgarije, is eveneens incognito naar Sofia vertrokken. Schoolkinderen moeten werken Een wet in Bulgarije In Bulgarije is een wet van kracht gewor den, waarbij bepaald wordt, dat alle school kinderen in Bulgarije voortaan moeten wer ken. Dit is in het schoolwezen in Bulgarije een factor van beteekenis voor de opvoeding van de jeugd. Dit wetsontwerp was feitelijk in zijn oor- spronkelijken vorm reeds in 1922 aangenomen. Alle scholen in Bulgarije zijn verplicht om minstens twee maal per jaar gedurende een week product-ieven arbeid te leveren ten bate van school, rijk of gemeente. Bij de nieuwe redactie van het wetsontwerp werd bepaald, dat er slechts één week ver plichtend werd gesteld. Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn om gedurende een week nuttig werk voor de schoolkinderen te vinden, dan is het college van onderwijzers met het schoolbestuur bevoegd om de arbeidsweek te laten vervallen. De arbeidsweek duurt vijf dagen. De kinde ren beneden den leeftijd van 14 jaar moeten dan 6 uur per dag werken: kinderen, die ouder zijn dan 14 jaar 8 uur per dag. De navolgende werkzaamheden mogen door de kinderen verricht worden: schoonmaken en opnieuw verven van de schoollokalen, de bibliotheek in orde brengen, tuinarbeid, de speelplaats schoon houden en tuintjes aan leggen, de barakken voor de vacantiekolon-ie vernieuwen en in gereedheid brengen enz. De onderwijzers bepalen, welk werk ieder der leerlingen zal verrichten. PLUIMSTRIJKEN LEEREN Een hoogesehool voor diplomaten De minister van binnenlandsohe zaken, van Besloten is de begrooting ten spoedigste ge- Polen, Zaleski, heeft In Warschau op plechtige wijze een cursus geopend voor de ambtenaren aan het Poolsche ministerie van bultenlandsche zaken, die bestemd zijn voor den diplomatiek- consulairen dienst. In zijn toespraak deelde de minister mede, dat het in de bedoeling van de regeering lag om dezen cursus binnen afzienbaren tijd om te vormen tot een blijvende hoogesehool voor toekomstige diplomaten. reed te maken, teneinde deze tertsond na de opening van het parlement te kunnen indie nen. In de nieuwe begrooting zullen do uitga ven tot het uiterste beperkt worden. "Verder besloot de ministerraad maatregelen te nemen tegen de accumulatie van ambten in één hand. In verband met de bezuinigingsmaat regelen zullen voortaan aan ambtenaren geen bijzondere vergoedingen buiten hun salarissen worden betaald. De vroegere président van de Duitsche rijks, bank, dr. Schacht, heeft voor studenten en professoren van -de Yale universiteit een voordracht gehouden over het pan-Europa- vraagstuk. Dr. Schacht verklaarde, dat de gedachten- gang van Briand berustte op politieke beweeg redenen en dat Briand met zijn plan slechts streeft naar consolidatie van de huidige posi tie van Frankrijk. Een statenbond, zooals Briand dien wenscht, en die slechts de overwonnen volken, en niet de overwinnaars, tot ontwapening dwingt, is zonder eenige innerlijke rechtvaardiging. De algemeene ontwapening en het opheffen van alle militaire verdragen is eerste voorwaarde voor het scheppen van de Yereenigd-e Staten van Europa. Frankrijk, dat -door de annexatie van Elzas- Lotharingen in hooge mate economisch onaf hankelijk is, heeft den Europeesche-n staten bond het minste noodig. Een aaneensluiting der Europeesche mo gendheden op economische basis is waard, dat men er naar streeft en is zelfs noodzakelijk. Europa kan niet door politiek, maar slechts door een grondig begrip voor haar economi- sohe behoeften gered worden. De wereld bui ten Europa behoeft een economisch opge bouwd pan-Europa niet te vreezen, aangezien daardoor de koopkracht en de afzetmogelijk heden voor de geheele wereld zullen stijgen. Dr. Schacht eindigde zijn rede met de woor den: „De voorspoed voor allen is de beste waarborg voor den vrede, niet de onderdruk king van een enkele mogendheid" Griekenland en Turkije Volgens een bericht uit Athene zal de Griek- sche minister-president, Venizelos, zich op het einde van deze. week naar Angora begeven, teneinde het reeds sedert geruimen tijd uitge werkte verdrag van vrede en vriendschap met Turkije te onderteekenen en ook onderhande lingen te voeren over een ontwapeningsover eenkomst tusschen Griekenland en Turkije. Het verzet in Br. Indië Bij Calcutta is opnieuw een aanslag gepleegd op 2 politieambtenaren. De daders zijn onbe kend gebleven en ontkomen. Te Bombay omsingelde gisteren een talrijke politiemacht het gebouw van de plaatselijke commissie van het nationale congres. Alle per sonen, die zich daar bevonden, werden in hech tenis genomen. Ook in andere lokalen, waar nationalistische organisaties gevestigd zijn, werden huiszoe kingen verricht. Op de weefgoederenmarkt, kwam het tot onlusten, toen de Europeesche zaken weder geopend zouden worden. Een groote troep In dische nationalisten kwam naar de markt en dwong de Europeesche winkeliers, hun zaken te sluiten. DE EUROPEESCHE POSTCONFERENTIE Beraadslagingen over luchtpost BRUSSEL, 15 October. (B.T.A.) De Euro peesche postconferentie te Brussel behandelde de kwestie van luchtpost, die niet van ver hoogde briefport is voorzien en die door som mige landen toch aan vliegtuigen, die 's nachts vliegen, wordt meegegeven. De conferentie kwam t-ot de conclusie, dat dit verhoogde briefport in beginsel voorloopig moet gehandhaafd blijven, dat de landen ech ter 'het recht hebben, om zonder dit verhoogde port brieven en briefkaarten te verzenden voor reclamedoeleinden, of als proef of op grond van hun geografische ligging, zonder dat 'het land van bestemming zich hiertegen kan verzetten. Bovendien zal het land van bestemming kunnen verzoeken, dat deze niet van verhoog de port voorziene correspondentie in speciale postzakken wordt verzonden. COMMUNISTEN-RELLETJES TE BOSTON. Vijftien arrestaties BOSTON, 14 OctobeT. (N. T. A.) Een troep communisten poogde heden het gebouw binnen te dringen, waar bet Amerikaansche vakveree- nigingsverbond zijn jaarlijkscbe vergadering hield. Toen de politie bun den toegang versperde, kwam het tot een botsing, die 20 minuten duurde en met de arrestatie van 15 betoogers eindigde. STAKINGEN IN SPANJE GEëINDIGD MADRID, 15 October. (B.T.A.) De minister van binnenlandsch-e zaken beeft verklaard, dat de stakingen te Malaga zijn afgeloopen. Het werk izal morgen worden hervat. SEVILLA, 15 October. (B.T.A.) De dezer dagen geproclameerde stakingen zijn geëindigd. Morgen wordt de arbeid hervat. Dit Spaansche schaap levert een uitstekende wol. Vermengd met andere fijne wolsoor ten worden hiervan de prachtige heerenstoffen vervaardigd in de aller nieuwste kleuren van licht- en donkergrijs, zwart, grif s-z wart, licht en kasten, o-bruin, don kerblauw, blauw-grijs. Neemt van deze stoffen een winterjas ot" najaars- costuum naar maat, naar "Uw figuur gesneden en daarbij geheel passend door den natuurlijken stijl onzer Kreymborg- Coupe. Het apart cachet van die goed zittende kleeding zult U weten te waardeeren. Het wordt nu tijd voor 't bestellen uwer winter- kleeding.Denkt U er dan om: Kreymborg-coupei GEDWONGEN IN 'N GEREED STAANDEN AUTO TE STAPPEN A Waf Stahlberg wedervaren is Honderden stakers scholen samen De patroons aanvaarden arbitrage BERLIJN, 15 October. (W.B.) In de fabrie ken van het Siemensconcern in Siemenstadt zijn hedenmorgen tienduizend arbeiders in staking gegaan. Drie an twintig duizend werk willigen zetten hun werk in de fabrieken voort. Bij de „Knorr-Bremse" gingen 1450 van de 1900 arbeiders in staking. BERLIJN, 15 October. (W.B.) Naar de bond van Duiitsche metaalindustrieelen mededeelt, raadt de vertrouwenscommissie van den bond van Duitsche metaalindustrieelen op grond van een hesluit, dat heden werd gepubliceerd, de leden van den bond aan de prijs- en on- kostenverlaging in de band te werken door met hun directeuren, procuratiehouders en ander administratlepersoneel' een overeen komst te treffen omtrent een passende ver mindering hunner salarissen. BERLIJN, 15 October. (V.D.) Het verbond van Berlijnsche metaalindustrieelen heeft tóch heden beziggehouden met de arbitrale uitspraak. Besloten werd, de uitspraak te aan vaarden en bindendverklaring door den Rijks minister van arbeid voor te stellen. BERLIJN, 15 October. (W.B.) Voor het industriegebouw in de Lindowerstrasse had hedenmiddag een samenscholing plaats van 250 personen, die werkwilligen trachtten lastig te vallen. Toen aan het herhaald verzoek van de po litie, om uiteen te gaan, geen gevolg werd gegeven, moesten de politiemannen van den gummistok gebruik maken, om de menigte uiteen te drijven. Verder weTden in de Luitzowstrasse vier arbeiders van de „Allgemeine Transport- gesellschaft", die bezig waren met het over laden van motoren, door stakers lastig ge vallen, waarbij een hunner aan het hoofd ge wond werd. De stakers meenden abusievelijk, dat deze vier arbeiders bij een firma in dienst waren, wier personeel in staking was gegaan. Een doode, veertig gewonden. PARIJS, 14 October. (N. T. A.). Volgens bericht uit Vigo is een D-trein op het traject Viigo(Madrid ontspoord. De locomotief, de postwagen en de eerste vier personenwagens liepen uit de rails. Onmiddellijk is uit Vigo een hulptrein naar de plaats der ontsporing vertrokken. De machinist is om het leven gekomen, een stoker en talrijke reizigers zijn gewond. Volgens een V. D.-bericht zouden er veer tig gewonden zijn, van wie enkelen in zeer ernstigen toestand verkeeren. ALCOHOLVERGIFTIGING TE NEW-YORK Twintig dooden in 6 dagen NEW-YORK, 15 October. (R.O.) In den tijd van zes dagen zijn hier twintig personen ge storven tengevolge van overmatig gebruik van houtspiritus. Men schrijft dit .toe aan den hoogen prijs der minder vergiftigde spiritualiën. De politie legde onlangs beslag op tallooze clandestiene distilleerderijen. LORD AMULREE, BRITSCH MINISTER VAN LUCHTVAART, Volgens bericht uit Londen heeft de Engel sche koning de benoeming van lord Amulree tot minister voor de luchtvaart, als opvolger van lord Thomson, die bij den ondergang van de R 101 om het. leven kwam, goedgekeurd. JACK DIAMOND STERVEND. NEW-YORK, 15 October. (V.D.) De toestand van Jack Diamond is zoodanig verergerd, dat men vreest, dat hij nog slechts weinige uren te leven heeft. Naar uit Helsingfors gemeld wordt is Dins dag een poging gedaan, om den vroegeren staatspresident van Finland, Stahlberg, te ontvoeren. Stahlberg en zijn vrouw hadden Dinsdagmor gen hun in de buurt van Helsingfors gelegen wor.ing verlaten, om hun gewone morgenwan deling te maken. Onderweg werden zijn plotse ling door een aantal mannen omringd, die liem dwongen in een gereed staanden auto te stappen. De ontvoerders reden uren lang met den auto rond en stapten toen uit om op een ande ren auto te wachten, waarmede de tocht zou worden voortgezet. Deze auto kwam echter niet tijdig ter plaatse, zoodat de ontvoerders, klaarblijkelijk onraad vreezend, de vlucht namen. Stahlberg en zijn vrouw werden achterge laten, zij hadden uren noodig, om een bewoon de plaats te bereiken, van waaruit zij de politie konden waarschuwen. Deze was intusschen reeds door de ongerust geworden liuisgenooten van Stahlberg op de hoogte van de verdwijning van het echtpaar gesteld en terstond met een onderzoek be- gonneu. Het is gelukt twee personen te avresteeren, die aan de ontvoering hadden deelgenomen. Het geval heeft in geheel Finland groot op zien verwekt. Stahlberg behoort tot de voor uitstrevende partij en werd in 1919 met steun van de sociaaldemocraten tot staatspresident van Finland gekozen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de ont voering door communisten io bewerkstelligd. Ook de leiders der Lappo-beweging verklaren, dat zij met het geval niets uitstaande hebben. De politie koestert verdenking tegen een groep rechts-radicale jongelieden, die tot geen be paalde partij behooren. Blijkens nadere berichten uit Helsingfors heeft de ontvoering van den vroegeren staats president. Stahlberg en zijn vrouw in geheel Finland groote verontwaardiging gewekt. Eerst in den namiddag begonnen geruchten over de ontvoering in de stad Helsingors te loopen, doch aanvankelijk wilde men er geen gelocf aan slaan en ook de politie verstrekte geen inlichtingen, ook niet aan de pers. Des avonds om 10 uur werd echter het be richt door den radio-omroep uitgezonden. Velen konden het echter ook toen nog niet gelooven en den geheelen nacht door werden de redacties der bladen te Helsingfors ook uit de meest afgelegen deelen van het land opge held door belangstellenden, die naar de juist heid van het bericht informeerden. Gisternacht om half 4 werd eindelijk te Hel singfors bericht ontvangen, dat Stahlberg en zijn vrouw zich in het 600 K.M. verwijderde en op 100 K.M. van de Russische grens gelegen plaatsje Joensuu bevond en met den eersten trëin naar Helsingfors zou terugkeeren. Stahlberg zelf deed bet volgende verhaal van hetgeen hem wedervaren was. Dinsdag morgen maakte hij volgens zijn gewoonte met zijn vrouw een wandeling naar het eiland Braendo. Terzijde van den weg stond een groen geschilderde auto, waaruit plotseling 4 personen stapten, die Stahlberg en zijn vrouw bij den arm namen en dwongen in den auto te stgppen, die terstond in snelle vaart in de ricljting van Helsingfors vertrok. Daarop ging de reis verder door midden Fin land tot Joensuu, waar men des nachts tegen 3 uur aankwam. Onderweg hadden 2 personen den auto ver laten, doch dé overige 3 bleven in den wagen. Een hunner hield voortdurend een revolver in de hand. Te Joensuu zou van wagen verwisseld wor den, doch deze kwam niet aan en intusschen was het bericht van de aankomst van den wagen aan de politie bekend geworden en deze gelukte het daarop spoedig den wagen te vinden. De ontvoerders liadden zich intusschen uit de voeten gemaakt. Het kan als zeker worden aangenomen, dat de ontvoering het werk is geweest van de Kosolaa-orde, een fascistische organisatie, die onlangs het verbod van de Lappoleiders voort gaat met daden van geweld. In het geheel zijn thans in Finland reeds 135 personen ontvoerd, o.a. ook de socialistische leider Haaoonen, die thans reeds sedert 3 weken wordt vermist. De chauffeur gearresteerd HELSINGFORS, 15 October. (W.B.) De chauffeur van den auto, waarmee de vroegere Finsche staatspresident Stahlberg ontvoerd werd, werd heden gearresteerd. Hij heet Jeanné. Van zijn persoon is tot nog toe alleen bekend. da.t hij aau den Finschen vrijheidsoorlog beeft deelgenomen. De politie is van meening, dat deze persoon een avonturier is. HELSINGFORS, 15 October (W.B.) De politieautoriteiten slaagden, er in, alle perso nen, die bij de ontvoering van den vroegeren staatspresident Stahlberg betrokken waren, te arresteeren. Een der medeplichtigen werd te Helsingfors gearresteerd. Als vertegenwoordiger van den Minister president gaf Vennola heden het leedwezen der regeering over dit voorval te kennen en stelde staatspresident Stahlberg een extra-trein ter beschikking, om de terugreis van Joeusu naar Helsingfors te maken. Verder werd aan de autoriteiten verzocht, dezen trein te bewaken. De strijd tegen de verdoovende middelen De pauselijke legaat zal de Kerkelijke plechtigheden niet bijwonen Men meldt ons uit Rome d.d. 12 dezer: De pauselijke dalegaat, die den H. Vader bij de koningsplechtigheden in Ethiopië zal ver tegenwoordigen, mgr. Jarosseau, heeft op dracht ontvangen, om aan den keizer en de keizerin de gelukwenschen en tevens de ge schenken van den H. Vader over te brengen. De eigenlijke kroningsplechtigheden zal hij echter niet bijwonen, daar deze een zuiver godsdienstig karakter dragen en in de Kop- tisch-orthodoxe kathedraal plaats hebben. Meer dan duizend voer koren verbrand FRIEDLAND, (Mecklenburg), 15 Oct. (W.B.I Het naburige dorp Schwiclitenberg werd in den afgeloopen nacht wederom door een brand geteisterd, waardoor acht boerderijen bijna geheel vernield werden. In totaal werden zes en twintig bijgebouwen en twee woonhuizen in de asch gelegd. Een herbergier, in wiens schuur de brand is uitgebroken, leed de grootste schade. Al zijn vee is verbrand, namelijk twee paarden, acht koeden, twee zeugen, zeven kleine var kens en al zijn pluimvee. Ook de geheele oogst- voorraad werd een prooi der vlammen. Meer dan duizend voer koren werd door den brand vernietigd. Daar vermoedelijk brandstichting in het spel is, zijn hier rechercheurs aangekomen, om de oorzaak van den brand te onderzoeken. Het uit Turkije dreigende gevaar Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: Men zal zich herinneren, dat tijdens de laat ste zitting van de opium-commissie onder voor zitterschap vau den heer Van Wettum de ver ontrustende mededeeiing werd gedaan, dat in Turkije een nieuwe fabriek voor de vervaar diging van verdoovende middelen was opge richt. Daar Turkije niet is aangesloten noch bij de Haagsche, noch bij de Geneefsche opium conventie, begreep een ieder, welke gevaren voor een krachtige voortzetting van den inter nationalen strijd tegen opium en andere ver doovende middelen hieruit ontstonden. Dat die angst helaas niet ongegrond was, bleek heden maar al te duidelijk, toen het nieuws kwam, dat de Chineesche politie te Hongkong een reusachtige hoeveelheid ver doovende middelen heeft in beslag genomen, afkomstig van Constantinopel. Het gevaarlijke gif was van Constantinopel naar Triest per spoorweg verzonden en toen ingescheept, ver borgen onder de verpakking van 52 groote kis ten vol spiegelglas, op een stoomschip van den Triester Lloyd, dat naar Hongkong voer. Dank zij een nuttige samenwerking tusschen het cen trale opium-bureau van den volkenbond te Ge- nève en de Italiaansche autoriteiten en die van Hongkong, .konden de verdoovende mid delen bij de aankomst van het schip te Hong kong worden in beslag genomen. Doch dit gelukkig afgeloopen incident toont voldoende aan, welke gevaren uit Turkije drei gen, indien het den volkenbond niet gelukt Turkije tot medewerking in den anti-opium- strijd te bewegen. Nu men in West-Europa, en in het bijzonder in Duitschland, Frankrijk, Ne derland en Zwitserland, waar vroeger ook wel gezondigd werd, tot strenge maatregelen te gen den ongeoorloofden handel in verdoovende middelen is overgegaan, ,zou het wel zeer ont moedigend zijn, als Turkije thans een centrum van den smokkelhandel zou worden! Tegen de voortdurende rooversactie De drie vrouwelijke zendelingen vermoord De Engelsche regeering heeft een scherpe protestnota tot China gericht in verhand met het steeds driester optreden van de roovers- benden. De drie vrouwelijke zendelingen, welke eeni- gen tijd geleden door roovers ontvoerd werden zijn daar het losgeld niet betaald werd, door de roovers ter dood gebracht. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft hiervoor zijn verontschuldigingen aan Engeland aangeboden en verklaard, dat nu de burgeroorlog ten einde is, de regeering krachtige maatregelen ter onderdrukking van de rooversbenden zal nemen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche mi nister van financien afgetreden is. Volgens de Engelsche bladen is dit geschied als pro- I test tegen de te hooge uitgaven van de Chinee- I sche regeering. Het wordt ten hoogstet tijd, dat het ministerie van financiën de controle over de inkomsten en uitgaven van de regee ring krijgt. VERGIFTIGING DOOR LEVERPASTEI 27 personen ziek BERLIJN, 15 October. (W.B.) Naar gemeld wordt, zijn in het stedelijk tehuis voor kinde ren en moeders in Charlottenburg zeven en twintig personen aangetast door paratyphus na bet eten van ganze-leverpastei, onder wie zeventien zusters, zeven verplegers en drie moeders, die hier op het oogenblik verblijven. De meesten dezer zieken, die zich evenwel niet in levensgevaar bevinden, zijn naar het ziekenhuis Westend vervoerd, om daar verder behandeld te worden. WASHINGTON, 15 October (V.D.) Het offi cieel bureau voor de statistiek te Washington deelt mode, dat de werkloosheid in de Ver- eenigde Staten gedurende de maand Septem ber met 1 pCt. is gestegen. Naar men weet, beschikken de Vereenigde Staten niet over een volledige werkloosheids- statistiek en het bureau ontleent zijn cijfers dan ook aan de gegevens, verstrekt door 40776 ondernemingen in 13 van de voornaamste in dustrieën. Hebben de cijfers dan ook al geen positieve waarde, in elk geval hebben zij de relatieve waarde om aan te toonen de tendenz van de stijgende werkloosheid in de Amerikaansche industrie. Het dagblad „Segodnja" te Riga meldt, dat aan de Noordkust van Estland en op eenige daarvoor liggende eilanden mengsels zijn ont dekt van heliumgas. Een aantal monsters van dit gasmengsel zijn ter onderzoek naar Duitschland gezonden. Wanneer men hier inderdaad een belang rijke bron voor heliumwinning zou hebben gevonden, zou men onafhankelijk zijn van het Amerikaansche heliummonopolie, wat voor den Europeeschen luelitsohepenbouw van groote beteekenis zou zijn, omdat men dan in Europa zelf het onbrandbare heliumgas zou kunnen krijgen om het gevaarlijke waterstof gas te vervangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9