LAATSTE BERICHTEN ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 - CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. DE MARIA tJlT"ÖBËRAW UT IN AMSTERDAM. 1 DE NIEUWE GOLF VOOR NEDERLAND. PATER DR. J. BERNSEA U. - M. HET MONUMENT VOOR PASTOOR VERBURCH, HET LEDENTAL DER S. D. A. P. DE DE LEL A N DS C H E MWSDf.JK- KWESTIE. HET UITEENZETTING VAN HET PATROONSSTANDPUNT. DE HANDELSCONVENTIE VAN GENèVE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HET LIJK IN DEN AUTO. AUTO-ONGEVAL. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. DE AANSLAG IN EEN FABRIEK TPE BERGEN OP ZOOM. HET EINDE VAN DEN CHINEE- SCHEN BURGEROORLOG. DE ZEPPELIN-TOCHT. NEKKRAMP. DE ONDERGANG VAN DE R 101. UIT OUD-BEIJERLAND Ondermijnende factoren in het drukkerebedrijf. Ecji praatje met xAnny Rni.z cn haar zuster. WAT HAAR LACHJE VERTELT. Een zonnig huis aan dan gekartelden rand van Amsterdam. Da voorkamer van dit huis, dat wij binnentreden is keurig gemeubeld, een Hollandsche kamer, waarin al de dingen door da vrouw des huizes weloverwogen zijn gerang schikt tot een gezellig en intiem interieur. Een Hollandsch binnenhuisje, maar gemoder niseerd. En in deze kamer zit Anny Rutz, in gezel schap van haar zuster Mia. Anny Rutz, de Maria uit de Oberammergauer Passiespelen van dezen zomer. Voor velen, maar niet voor degenen, die haar in haar huis in Oberam- mergau bezig zagen, begon deze Maria vertolk- ster, die honderdduizenden in diepe ontroering bracht, iets onwezenlijks te krijgen. En nu zit ze daar in de zeer reëele sfeer van een knusse Amsterdamsche huiskamer met het uit ziekt op bouwstellingen en vlak polderland, in een gewoon wandeltoiletje, een paar dagen vacantie. Zonder geluk vaart niemand wel, denkt de krantenman, die het buitenkansje yan deze ontmoeting kreeg. Zij, die dezen zomer in Oberammergau waren, zullen het wel weten, welk een ongekunsteld meisje Anny Rutz is. Tachtig keer verbeeldde zij de Moeder God3, tachtig keer heeft zij Haar smart nageleefd, voor zoover dit gewone ster velingen, zelfs 'n Anny Rutz, mogelijk is. Maar nu is ze een gewoon meisje, argeloos en onbe vangen, opgetogen over het mooie en het nieuwe, dat ze ziet en dadelijk klaar om iedereen daarover te vertellen. Gisteren zijn we naar Scheveningen ge weest. Prachtig was het, die zee en de pier in de volle zon. We hebben hier ook een boot tocht gemaakt door de grachten en de havens. Wat is Amsterdam mooi. Eu wat bouwen ze hier geweldig. Dat zien we bij ons nooit. Ja, we zijn blij en Mia, die in de volksmenigte en de „tableaux vivants" ook haar deel in de vermoeienissen heeft gehad, knikt heftig ja dat we eindelijk eens heelemaal uit zijn. We maken nu een reisje naar kennissen en familie leden van moeder in het Rijnland, die ons ge vraagd hebhen. En onze gastheer en gastvrouw hier in Amsterdam hebben ons, toen zij van den zomer bij ons logeerden, uitgenoodigd. Anders had er heusch geen reis op overgeschm ten. Ja, u kijkt verwonderd, maar wij, de inwoners van Oberammergau, hebben er geen zijde bij gesponnen. De gemeente heeft de schulden betaald, maar de vreemdelingen heb ben niet veel gekocht. Het meerendeel waren Amerikanen. Die hebben hun reis vooruit betaald bij de reisbureaux en voor de rest schiet er niet veel over. 't Was zoo erg, aldus valt onze gastvrouw in, die nauwlettend heeft toegeluisterd, dat wij het dagelijks meemaakten, dat vreemde lingen het huis inkwamen om Anny's hand- teekening op hun prentbriefkaarten te vragen, zonder dat zij er aan dachten ook maar iets in den winkel van haar moeder te koopen, nog niet eens de prentbriefkaarten zelf. Gelukkig, zegt Mia Rutz, dat veel familie leden zoo vriendelijk waren, ons te inviteeren. Want, Anny vooral, had na tachtig .voorstel lingen en de repetities, die al op 1 Januari begonnen, haar vacantie wel noodig. Ze heeft er ook den tijd voor, merkt onze gastvrouw op, want het kantoor, waar ze werkte, heeft haar ontslagen, toen ze in d« Passiespelen moest optreden. Was het moeilijk, u zoo in de Maria-rol in te leven? Deze vraag kan Anny niet zoo dadelijk be antwoorden. Was het moeilijk? Weet zij zelf precies hoe het gegaan is? Of is het pijnlijk hierover zoo plotseling met een vreemdeling te spreken? Och ja, zegt ze aarzelend en misschien met eenigen onwil om zich uit te spreken, zoo moeilijk was het niet. 't Is van lieverlede ge komen. Ja maar, als u den heelen dag van het spel in deze stemming was? Ik was er niet den heelen dag bij. Als ik klaar was, ging ik naar huis om een paar uur op bed te liggen, 's Avonds had ik daar geen tijd voor. Dan moest ik in de zaak heipen. Maar ik was natuurlijk op deze dagen wel „zapplig und nervös". „Zapplig und nervös". Dat is alles. En 's avonds in de zaak. Het wordt allemaal ver teld op den doodeenvoudigsten toon ter wereld. Wat is voor Anny Rutz natuurlijker dap dit? Er moet gewerkt worden. Overdag speel je de Maria-rol in het Passiespel, 's avonds help je in den winkel. Anny vindt het niets bizonders en als ik het sou wagen om te zeggen, dat wij in een alledaagschen sfeer ons om veel kleinere dingen heel wat meer verbeelden, dan zou -Anny daar in haar ongekunstelde argeloosheid niets van begrijpen. En nu stapt ze alweer op wat anders. Achter in huis hoort ze een klein kind huilen. Meteen wipt ze de kamer uit met een korte verontschul diging, voor iets, dat alleen maar bewonde ring verdient. Nu begrijp ik, waarom Anny Rutz de moeder van den Zoon des Menschen zoo goed kon begrijpen. En in dien tijd vertelt de vroolijke Mia, dat het algemeene zeggen was óf Anny zou Maria spelen, óf zij Maria Magdalena. En hoe het toen veranderde und da bah icli nichts, laeht ze. Aan de voorbereidingen van het spel heeft ze niet allemaal even aangename herinnerin gen. Het was ontzettend koud, ook nog tijdens de eerste voorstelling. Veel spelers zijn ziek geworden, ook Anny werd zwaar verkouden. Maar de Oberammergauers hebben zich door de moeilijkheden heen geslagen. Zooals ze alles zelf hebben opgeknapt van de kleinste figu ranten-rol tot de spelleiding. „Das maclien vir alles selbgt", lacht Mia met een beslist gebaar van baar handen. Als Anny In de kamer terugkomt heeft ze brieven in haar hand. Van thuis, van Gretchen en Gertrud en nog veel meer namen noemt ze. Lang mag het gesprek dus niet meer duren. Het was toch al met een krijgslist van een bondgenoot dia haar min of meer overrompel de, dat we tot haar waren doorgedrongen. Wa blijven toch nog even praten en dan ver telt Anny heel eenvoudig, maar met cogen, waarin de zachtste glans ligt, die ooit in een huiskamer blonk, van een Anglikaansch pries ter, die nu Katholiak is geworden, die na af loop van het spel bij haar kwam om haar te zeggen, dat hij de Moeder Gods nooit begrepen had. Maar door het spel van Anny Rutz was alles hem duidelijk geworden. Da war ich sehr frob. Zooals gezegd, hij is bekeerd. Het is iets heel gewoons om met Anny Rutz te praten. Maar stilletjes weg is het ontroe rend. Het is niet te zeggen, waar het van komt. Is het misschien haar jong gezichtje, waar een waas van ernst over ligt? Mogelijk, want het vriendelijke lachje, dat zij steeds: k-laax heeft, is minder speelseh. dan dat van haar zusje. Het i3 even onschuldig en argeloos, maar in de Annie Rutz, de Mariavertolkster der Ober ammergauer Passion (links), met haar zuster Mia te Amsterdam op- vacantie. kern is iets onpeilbaars, iets misschien van droefheid, misschien van innige blijdschap. Het is niet iets om aan te raken. Bij het afscheid nemen, geven we elkaar vor melijk de hand en we glimlachen weer gewoon. Maar er is voor mijn gevoel een distinctie ge komen en het is nu anders, dan bij het bin nentreden. Auf wiedersehen, zegt Mia Rutz gul. Alle menschenkinderen zijn vrienden en familie van haar en van Anny. Maar er moet toch er gens een verschil zijD..,. EENIGE MOEILIJKHEDEN NOG TE OVERWINNEN. De korte golf ongeveer 365 M. In aansluiting aan ons bericht uit Boedapest met betrekking tot het tijdelijk gebruik van den 1100 M.-golf vernemen we, dat hierom trent moeilijkheden zijn gerezen. Van de zijde onzer regeering wordt echter alles in het werk gesteld om tot een goede oplossing te komen. De korte golf voor Nederland zal ongeveer 365 M. zijn. Naar we vernemen, is binnenkort de benoe ming te verwachten van Pater dr. J. J. A. Bern- sen O.F.M. tot assistent van prof. dr. E. Duho-is voor de wetenschappelijke bewerking der be kende paleonthologisohe Trinilcollectie te Lelden. Pater Rernsen blijft als leeraar verhonden aan de R.K. H. B. S. te Lelden. Het monument voor wijlen Pastoor Vct- hurch te Poeldijk zal vermoedelijk eerst in het voorjaar 1931 worden onthuld. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG- Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van het hoofdbestuur van den Npd. Katholiekendag, aan mr. F. Rolsius en als zoodanig benoemd mr. P. Truijeu, onder voorzitter van de Limburgsche Katholieken dagen. In het „Volk" treffen we de kwartaal cijfers aan, betreffende de sterkte van de S.D.A.P. Daaruit blijkt, dat van 31 Maart tot 30 Juni de partij met 1631 leden vooruit ging; op laatstgenoemden datum telde zij er in totaal 67,759. Daarvan waren er 47.002 mannen en 20.757 vrouwen. In Friesland en in Limburg had men verlies te hoeken en wel van resp. 30 en 12 leden. De greote steden zijn nog steeds de belang rijkste c-ntra voor de beweging. De afdee- lingen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vormen tezamen bijna ©en derde deel van de partij met hun 10474, 6008 en 4618 leden, ter wijl daarenboven in Amsterdam de groei pro centueel (4.52) het sterkst was. Noord-Brabant en Limburg zijn de zwakste federaties en tellen resp. 1315 en 1168 leden. Terwijl Limburg, gelijk gezegd, een achter uitgang van 12 leden (1 pCt.) vertoonde, had de federatie Noord-Brabant een groei van 30 (2.33 pCt.). De ofirjerhamlejingen weep herval Reeds meer dan een jaar duurt hst geschil over het beheer en onderhoud van den Maas dijk, dat gerezen is tusschen hat Hoogheem raadschap Delfland en Gad. Staten der Pro vincie Zuid-Holland, voort. Zooals bekend wenschte de Provincie al vorens met de reconstructie van dezen voor- naamsten verbindingsweg tusschen Rotter dam en verdere plaatsen naar het Westland en Hoek van Holland aan te vangen, den Maasdijk in beheer van Delfland over te nemen,-tot welk laatste Delfland evenwel niet bereid was. De Provincie heeft toen voorloopig eenige verbetering van dien weg' aangebracht. Naar we .vernemen is er thans eenige toenadering gekomen tusschen de. balde- cottages ert zullen dezer dagen de onderhandelingen .weer ge opend worden. In het Boekdrukkersbedrijf hebben zich In den laatsten tiid zoo ernstige feiten voorge daan, dat de Federatie der Drukkerspatroons, bonden het moment gekomen acht, om het Nederlandsche publiek nader in te lichten. Het is voor de geheele maatschappij van be lang, met aandacht kennis te nemen van de sterk ontbindende factoren, welke bezig zijn op dit oogenblik te vernietigen een stuk sociaal werk, hetwelk jaren van opbouw heeft gevraagd Het Nederlandsche publiek weet, dat de werknemers in het Boekdrukkersbedrijf verkee- ren ln een gunstige positie. Zij verdienen een behoorlijk loon. En handzetter ontvangt in klasse I 35,04 per week, de steeds grootere groep der machinezetters 39.36, courant- rotatiedrukkers A. eveneens 39.36 per week. Doch niet alleen het loon is voor den typograaf gunstig. Zijn geheele positie wordt beschermd door een C. A. O. van 142 bladzijden groot. Nergens heeft h.v. een arbeider zoo'n goede rechtspositie als in de Typografie. De patroon is niet vrij om zijn werknemer te ontslaan, b.v. wegens onbekwaamheid, doch moet dit ontslag ter beoordeeling voorleggen aan de Recht spraak-commissie. Die positie nu wordt thans door de werkne mers zelf in de waagschaal gesteld. Eu als straks ook het publiek de gevolgen van een conflict in het hoek- en eourantenbedrijf gaat voelen, moet het weten, aan welke zijde voor het recht gestreden wordt. Daarom deze uiteenzetting Zooals steedst werden ook thans, tegen het afloopen der huidige Collectieve Arbeidsover eenkomst, welke van 31 Maart 1928 tot 25 Oc tober 1930 geldig is en ongeveer 12000 arbei ders omvat, de onderhandelingen over een nieuw contract geopend. Werkgevers en werk nemers dienden hun wenschen in. Het standpunt der patroons. Wat is het standpunt der patroons hij deze onderhandelingen geweest? Kort geformuleerd dit: In dezen tijd van algemeene malaise, is verbetering der arbeidsvoorwaarden niet moge lijk. Als wij ons thans wenden tot het Nederland sche publiek, behoeft dit standpunt eigenlijk geen verdediging. De meeste lezers van dit blad voelen zelf aan den lijve de gevolgen der achteruitgaande conjunctuur. Zij zuilen van den drukker vragen, hoe hij tot de dwaasheid komt om in dezen tijd een loonsverhooging toe te staan. Voor het publiek behoeven wij eigen lijk ons standpunt niet te argumenteeren. Toch zouden wij U vriendelijk willen verzoe ken eerst na te gaan, welke klemmende gron den wij tegenover de werknemers hebhen aan gevoerd. Gij zult het dan onbegrijpelijk vindein, dat de werknemers niet langer met loonsver hooging kunnen wachten, geen dag en geen nacht. Gij zult nog meer verbaasd staan, als ge verneemt, dat de patroonsdelegatie der On derhandelingscommissie, om tot eiken prijs, blijvende samenwerking mogelijk te maken eigenlijk tegen haar eigen overtuiging in, een loonsverhooging van drie cents per uur heqft aangeboden en dat dit aanbod door de werk-, nemers eenvoudig is geweigerd Hieronder volgen enkele argumenten, van patroonszijde geuit De indexcijfers van kosten voor levens onderhoud. 1. De eerste vraag, die wij met de werknemers hebben besproken, was Zijn uw arbeidsvoor waarden in de laatste jaren vooruit of achter uit gegaan We hebben hier een onderscheid te maken tusschen het nominale loon (het aantal guldens loon) en het reëele loon (de waarde van het loon in verband met de kosten van. het levens onderhoud). Wat de kosten van het levensonderhoud be treft, hebben wij een objectieven maatstaf in de Haagscho en Amsterdamsche indexcijfers, wier onpartijdigheid door niemand wordt be twist. Wat zien wij nu In 1920 bedroeg het loon handzetter le klasse 38.25. Volgens de Haags oh e cijfers b.v. was het indexcijfer toen 107.1. In Juni 1930 Is dit cijfer 76.6. Zich baseerend op de waarde van den gulden volgens deze indexcijfers Is 38.25 in 1920 gelijk aan 27.35 in 1930. Waar het le klasse loon in 1930 35.04 bedraagt, Is er dus een verhooging van heit reëele loon met meer dan 7.50 of wel meer dan 25 pet. Wil men een speciale periode beschouwen, dan moet men nenmn die van het huidige col lectief contract. Het peil van de hosten van levensonderhoud der eerste drie maanden vindt men in de cijfers van Juni 1928. Toen was het Amsterdamsche cijfer: 170.4. Thans 162.1, d.i. een vermindering van 4.9 percent; stijging van het reëele loon 5.1 percent is 3% cent per uur. Haagsohe cijfers: Juni 1928 81.9. Thans 76.6, d.i. een vermindering van 6.5 percent. Stijging van het reëele loon bijna 7 percent of bijna 2.40 per week. Conclusie: Ondanks nominale daling, een ruime stijging van bet reëele loon. Zeer onbillijk heeft men het van patroonszijde gevonden, dat de indexcijfers in de jaren om streeks 1920, toen ze in de richting van loons verhooging wezen, als argument van werkne- merszijde werden gebruikt, terwijl ze thans, nu ze ten gunste van den patroon uitvallen, van de andere zijde worden genegeerd. De uitbreiding van het ongeorganiseerde bedrijf. 2. De verplichting der loonen en getalsver houding der C. A. O. zijn belangrijk zwaarder dan de arbeidsvoorwaarden, welke de patroon op de vrije markt behoeft toe te staan. Alleen reeds de z.g. „jongensexploitatie" (d.i. een overmatig aantal jonge, goedkoope krach ten), die door de C. A. O. verboden is, geeft den ongeorganiseerden drukker een groot voordeel in loonsbesparing, al moet de kwaliteit van het werk er onder lijden. Daarbij, komt dat de C.A.O. niet enkel regelen geeft omtrent loonen en getalsverhouding. Ze is 142 pagina's dik en verzwaart op elke blad zijde de lasten van den patroon, niet het minst door den patroon het recht te ontzeggen, om zijn werknemer met een opzegtermijn van 14 dagen te ontslaan (rechtspositie van den werknemer). De treurige arbeidstoestanden, welke in het ongeorganiseerde bedrijf heerschen en welke herhaaldelijk, ook in de werknemersbladen, met cijfers en voorbeelden worden gesignaleerd, vormen een directe, oneerlijke concurrentie voor den georganiseerden patroon, die deze weliswaar tracht goed te maken door levering van kwaliteitswerk en het geven van meer „service", maar die door de concurrentie der loonsvoorwaarden ernstig wordt bemoeilijkt. 3. Bij een serieus onderzoek naar den toe stand in het bedrijf kan men niet blind zijn voor de ondermijnende krachten, die de wel vaart van ons vak aantasten. Er is een toenemende concurrentie van het ongeorganiseerde bedrijf. Men weet, dat de prijsbescherming voor meer dan 70 pet. der orders moest worden opgegeven. Men kan zich dan ook begrijpen, dat door al die factoren het peil dei- prijzen in de laatste jaren sterk is gedaald. De prijsdaling werd eveneens sterk bevor derd door de overmatige installatie van nieuwe machines, meestal op afbetaling. Het drukkersvak is immers uiterst gevoelig, het werkt niet voor de markt, maar moet wachten op bestellingen. Vandaag is het druk. Tijdelijke drukte verleidt den patroon tot uitbreiding van het machinepark. Morgen is het weer stil. Doch de werkhonger is dan grooter, want de improductieve uren zijn des te nadeeliger, naar mate het vaste kapitaal, dat in de zaak zit (de machines) grooter is. Werkhonger brengt prijsbederf met al de gevolgen van dien. In plaats dat de mechanisatie het bedrijf dus heetf versterkt (standpunt werknemers) heeft het dit nog kwetsbaarder gemaakt, dan het reeds was. Het landelijk karakter der C. A. O. 4. Voorzoover ons hekend, is in geen C.A.O. het landelijk karakter zóó sterk, als in die van het Boekdrukkersbedrijf. Van de kleinste plaats, tot de grootste stad toe, tracht deze C.A.O. alle drukkerijen in ge heel Nederland te vereenigen. De verzoening van deze instelling: Stad en Platteland, is dan ook voortdurend het voorwerp van groote span ning. Die spanning is neergelegd in de klasse- indeeling van Artikel 15 der C.A.O. Ook hij de huidige indeeling is niettemin het platte land gaan afbrokkelen. Met cijfers is aange toond, dat het aantal ongeorganiseerde druk kerijen juist op het platteland het grootst is. Het onbegrijpelijke is nu, dat thans de werk nemers kwamen met een voorstel, om het aantal klassen in te krimpen, d.i. in Amster dam 3 cents, in de plaatsen buiten Amsterdam 5 cents loonsverhooging. Gevolg zou kunnen zijn, dat het platteland zich van de bedrijfs organisatie zal afscheiden en het landelijk karakter der C.A.O., thans reeds mat de grootste moeite nauwelijks te handhaven, zal verloren gaan. Reeds nu blijkt telkens, dat juist in de kleinste plaatsen de C.A.O. het slechtst wordt nageleefd. Een klasse-inkrimping kan wel op papier worden aanbevolen, maar ontbeert elke mogelijkheid van doorvoering. De werkneniers schaden met dezen wensch zichzelf. Op het platteland komt zoodoende een papieren C.A.O. of geen C.A.O., d. i. uitsluitend on—organi- seerd bedrijf. De wereldcrisis. 5. Als een der gewichtigste argumenten heeft de patroonsdelegatie aangevoerd, dat deze tijd, nu de wereld geschokt wordt door een algemeen economische crisis, niet geschikt is om een loonsverhooging of andere verzwa rende arbeidsvoorwaarden toe te staan. De positie der arbeidersklasse staat in deze crisis- dagen in het algemeen in het teeken van ver weer tegen loonsverlaging. Zou men dan in de Typografie durven komen met een eisch tot loonsverhooging en de oogen sluiten voor wat in het laatste halfjaar is geschied? Algemeen wordt de groote beteekenis van de huidige crisis erkend. In jaren klonk de troonrede niet zoo somber als in 1930. Mac Do nald, Snowden, maar ook Albarda (Paasch- congres), Van den Tempel (Tweede Kamer), vele artikelen in het Volk, het Vlootmanifest, natuurlijk ook de ambtelijke berichten (Cen traal Bureau voor de Statistiek), alle wijzen op den ernst van de huidige malaise. Geen crisis in het Drukkers- bedrijf 1 Hoe moet de georganiseerde drukker tegen zijn clientèle (de industrie) een loonsverhoo ging rechtvaardigen, als die industrie zelf in bitteren nood verkeert? Nu is de opmerking gemaakt, dat de crisis zich nog niet in het grafisch bedrijf doet voe len. Slechts ten deele is dit waar. Ook hier. is de malaise begonnen en openbaart zij zich o.m. in de verminderde opbrengst der adver- tentiën. Maar inderdaad is die crisis bij ons nog niet volledig doorgewerkt. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat aanvan kelijk de economische teruggang zich bij de drukkers niet zoo sterk doet gevoelen: da laat ste stuiptrekking van veel achteruitgaande za ken is nog het maken van eenige reclame. Maar evenzeer komt het herstel hij ons later; de on kosten (waaronder het drukwerk valt) moeten bij zich herstellende zaken zoo laag mogelijk worden gehouden. Met de werkloosheidscijfers van 19201925 hebhen wij dan ook aangetoond, dat de algemeene crisis de voorbodo is van de crisis in het grafisch bedrijf. Zou men dan. na 16 jaren samenwerking, niet even de ontwikkeling van de malaise af willen wachten, voor en aleer ingrijpende be sluiten worden genomen? Het aanbod der patroonsdelegatie. 6. Als men het bovenstaande rustig over weegt, moet het onredelijk geacht worden, dat de werknemers juist nu, in deze tijden, naast vele andere zware eischen, komen met een eisch voor loonsverhooging van 5 cents pér uur. Toen dan ook de Patroonsdelegatie der On derhandelingscommissie Dinsdagmiddag j.l. met een aanbod kwam, waarbij aan de werk nemers een geleidelijke loonsverhooging van drie cents werd toegezegd (1 Januari a.s. 1 cent, 1 Januari 1932 1 cent en 1 Januari 1933, 1 cent, de laatste cent niet voor klasse I), is ze ver, zeer ver gegaan. Ze was overtuigd, dat elke verbetering economisch onverdedigbaar was. Ze voelde, dat het Algemeen Hoofdbe stuur der Federatie dit compromis niet gemak kelijk, misschien wel in het geheel niet zou accepteeren. Ze wist. dat er onder de patroons' over het geheele land een storm van veront waardiging zou opsteken over een zoo onzinnig vèr gaand voorstel. Maar de Patroonsdelegatie deed hel toch. Ze vertrouwde, dat de werknemers-vertegenwoor digers dit compromis met beide handen zouden aanvaarden. Ze had dan het voornemen om met alle kracht het hoofd te bieden aan die moeilijkheden om in eigen gelederen dit ver gelijk aangenomen te krijgen. Haar eigen overtuiging wilde de Patroons- delegatie opofferen. Alle moeilijkheden in eigen kring wilde ze aanvaarden. Waarom deze hoogste prijs Waarom was ze bereid dezen hoogstel! prijs te betalen? Omdat ze meende, dat deze prijs moest betaald worden tot behoud van een grondslag onzer bedrijfsorganisatie: het in on derling overleg hereiken van overeenstemming. In eigen kring, zonder derden, zonder machts middelen, door samensprekingen tot een resul- Alleen nacleelen voor onzen landbouw. In het adres, dat de Chr. en de R.K. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw- comité tot da Tweede Kamer hebben gericht inzake de op 24 Maart te Ganève gesloten han delsconventie, zeggen adressanten van oordeel te zijn, dat er voor den Nederlandschen land bouw geen noemenswaardige voordeelen aan deze conventie zijn verbonden, terwijl daaren tegen de nadoelen zeer belangrijk moeten wer den geacht. Zondert men den economischeu boycot waar van de gevolgen moei ijk zijn te overzien, ujit, dan wordt ons land, zoolang het aan de con ventie gebonden is, volkomen weerloos ten op zichte van 'buiten landsche tariefverhoogingen. De drie centrale landbouworganisaties vrie zen dat na ratificatie van de liandelsoonven- tie vreemde staten nog minder dan thans relie- ning met onze belangen zullen houden en dat onze landbouwexport hiervan de dupe zal zijn. Zij dringen zooals gemeld er bij de Kamer op aan, déze handelsconventie niet te ratifi- eeeren. Het tweede postvliegtuig. De gearresteerde bekent den chauffeur te hebben gedood. SOLO, 17 October. (ANETA). De Europeaan PI., die door de politie van Solo we:d aange houden in verband mot hot vinden van het lijk. Van eén S&erabajaséhen chauffeur' pij Svagen, hoeft na «én langdurig kruisverhoor gisteren eén volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde den doodslag op den chauffeur te hebben gepleegd. De oorzaakwas een ruzie over de verstrekking van geld voor benzine- aaukoop op de terugreis naar Soerabaja. iaat komen. Valt dat, dan is het met de samen werking gedaan. Dan valt alles, ook voor do toekomst. Dan is alles voorgoed bedorven. En om dat te voorkomen, wilde de Patroonsdele gatie zoo'n hoogen prijs betalen. Welnu, de gezellen h'ebben door hun weige ring getoond, dat de mogelijkheid van samen werking reeds weg was. Het pat,roonsvoor3tei kwam daardoor natuurlijk onmiddellijk te ver vallen. Het was vanzelf ingetrokken. Want hoe het nu verder ook ga, het ideëele goed, dat we met zoo'n hoogen prijs wilden betalen, was toch reeds weg. Als personen of machten van buiten moeten beslissen, is de basis voor sa menwerking verloren en wenscht de patroons- delegatie niet meer den prijs te betalen, dien zij vóór de weigering der gezellen meende te moeten aanbieden. Bovendien, gisteren en heden is overal in den lande door de werkgevers zoo'n sterk pro test geuit tegen dit vèr-gaande compromis voorstel, dat de werknemersleiders door lnin weigering deze belangrijke winst voor hun eigen menschen hebben verspeeld. De patroonsorganisatie staat nu geheel vrij. Als straks de chaos komt en ook de positie van den werknemer ernstig en blijvend wordt geschaad, weet de Patroonsorganisatie, dat zij ■meer dan het uiterste heeft gedaan om die droeve gevolgen te voorkomen en benijdt ze niet de mannen van de overzijde, die daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. Een auto met vier inzittenden in den O. Z. Achterburgwal. DE CHAUFFEUR DOOD OPGEHAALD. Men meldt ons uit Amsterdam: Vannacht is een ernstig ongeluk gebeurd op den O. Z. Achterburgwal bij de Molensteeg. Een particuliere auto is daar omstreeks kwart voor drie te water gereden. In den wagen wa ren, benevens den chauffeur, nog drie inzit- tendeil gezeten, die alle drie gered zijn, zij het met de grootste moeite en op eigenaardige wijze. Het is niet geheel duidelijk, hoe het ongeluk heeft plaats gehad. Of wel de chauffeur heeft door de slechte straatverlichting een dekschuit in den Achterburgwal voor een brug aangezien, of de man is onder invloed van sterken drank geweest. Dit laatstdi wordt ontkend door de drie inzittenden, die thans in het Binnengast- j huis liggen en die allen verklaren, dat P. T., hun chauffeur, evenals zij zelf volkomen nuch ter is geweest. Zooveel is zeker, dat de wageu, die met een tamelijken gang op de dekschuit reed daar is gekapseisd en dus onderstboven in het modderig grachtwater terecht kwam. De vier wielen staken boven het water uit. Men begrijpt de groote moeilijkheden aan het red dingswerk verbonden. De man naast den chauffeur wist een portier open te duwen en is zwemmende aan wal gekomen. Terwijl hij met een nat pak er van door ging waarschijnlijk om hulp in te roepen, is de z.g. „Rooie Jan bekend Zeedijk-type er ln geslaagd, debeide drenkelingen, die achter in de carosserle waren opgesloten aan wal te brengen. Hij heeft zich daartoe op den auto begeven en links en rechts de ruiten ingeslagen. Men heeft kunstmatige ademhaling toegepast. Later zijn de drenkelin gen naar het Binnengasthuis overgebracht. Hun toestand is thans nog onzeker. Het gevaar voor Infectie is natuurlijk zeer groot, temeer daar het water in den O. Z. Achterburgwal ter plaatse onrustbarend smerig is. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd door den brandmel der op het Oude Kerksplein. De motorspuit van de hoofdwacht De Ruyterkade en van den post Kattenburg kwamen ter plaatse, waar de he velvoerder, brandmeester Stam, om een red dingswagen seinde. Deze kwam uit de kazerne Nieuwe Achtergracht in den vorm van het klei ne prul, dat onder gunstige omstandigheden slechts 1000 kg. kan tillen en waarmee men laatst geweigerd heeft Let Fordje van een han delsreiziger uit den Grimburgwal te hijschen. De groote reddingswagen van de brandweer is namelijk al sinds onheugelijke tijden caduc. Na veel moeite is men er in geslaagd den auto iets op te beuren, zoodat de chauffeur eindelijk, nadat een laatste ruit was ingeslagen op het droge was gebracht. Pogingen om hem bij te brengen mochten niet slagen. Ook de kraan wagen van de stadsreiniging kwam te elfder ure, getrokken door tweè paarden en voorzien van fakkellicht aanrijden. Men heeft toen den auto aan den wal gebracht aan de zijde van de even nummers. De wagen is waarschijnlijk af komstig uit Alkmaar en was op den terugweg daarheen. /Töwe Het slachtoffer overleden. Hedenmorgen te ongeveer half vier is in hst Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom het slachtoffer van den aanslag in de fabriek van de firma de Bie aldaar gepleegd, de hear F. de Bie Jr.,- aan de bekomen verwondingen overleden. De dader H. is hedenmorgen naar Breda overgebracht. Het parket uit Breda is thans t« Bergen op Zoom aangekomen voor het instellen van een onderzoek en voor het verrichten van lijkschou wing. Het 2e postvliegtuig vertrok hedenmorgen 6.10 uit Bangkok en landde om 14 uur te Medan. Alles wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Het eerste retourvliegtuig te Bangkok. Het eerste retourvliegtuig is heden om 6.07 uur uit Medan vertrokken en om 14.04 te Bang kok aangekomen. Alles is wel; morgen gaat de tocht verder: Het bezoek aan ons land uitgesteld. Hedenmorgen is door den heer Bopis, direc teur van de Instrumental Company te Venlo, een officieel telegram van den volgenden in houd vau de Zeppelin Mij. te LudwigsUafeu ontvangen: „Het bezoek van de zeppelin aan Ven'o is op verzoek der Hollandsche regeering tot een anderen, nog nader vast te stellen datum, uil- gesteld. Ik verzoek u dit bekend te maken". Gisterenmiddag omstreeks 'vier uur reed de heer N. Heezen van Andijk met zijn auto tegen een' hek van een boerderij aan den straatweg te Abbekerk. De stuurinrichting was onklaar geworden, maar toch zette de heer H. met zijn vehikel den tocht voort. Het duurde dan ook niet lang of de bestuurder was zijn stuur niet meer meesteF, de wagen kwam in de sloot te recht en Sloeg over den kop De auto werd zwaar beschadigd. Na veel moeite kon men den heer H. uit zijn benarde positie bevrijden, waarna bleek, dat hy won der boven wonder liet er met slechts eenige lichte verwondingen afgebracht had. AANRIJDING. Vrijdagmiddag heeft .een auto komende uit Leende, nabij Maarheeze de motorrijder' H. M„ uit Eindhoven aangereden. De auto reed links van den weg. De motorrijder werd in een sloot geslingerd. De heer M. had inwendige kneu zingen bekomen. De heer H- Vervoert uit Eindhoven, die juist met zijn auto passeerde, heeft den ongelukkige opgenomen en paar huis gebracht, waar dr, Smits geneeskundige hulp verleende. Bij een twaalfjarig meisje van den landbou wer II. M. te Kaalte, dorp, doet zich eon geval van nekkramp voor. Het meisje is naar dé barakken te Deventer vervoerd. INBRAAK. Hedennacht is ingebroken hij dep bakker U. te Vaassen. Uit een kast is een geldkist meege nomen waarin zich een bedrag van f 5000 be vond. De daders zijn vermoedelijk door inslui ping binnengekomen. LONDEN, 18 October. (H. N.). De Chineesohe nationalistische partij heeft een proclamatie tot de bevolking geriebt, waarin gezegd wordt, dat do burgeroorlog thans ten einde is. De taak der regeering is nu vijf groote vraag stukken tot oplossing te brengen, nl. de ophef fing dar ongelijke verdragen met de groote mogendheden, do bestrijding van het commu nisme, de schepping van eon normaal belas tingstelsel, de inrichting van een nieuw be- Ertuursstelsel en tenslotte de bevordering van het nationale economische leven.. Volgens de „Daily Herald" haart de benoe- mipg van een commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp van de R. 10L groote moeilijkheden, daar het moeiiyk is personen te vinden, die technisch geschoold zijn en tevens voldoende juridisch onderlegd om de oorzaken te kunnen vaststel len en de regeering van advies te dienen voor do toekomstige gedragslijn by den bouw van luchtschepen. CO ÓP. FRUIT EN GROENTENVEILING .HOEKSCHE WAARD EN OMSTREKEN G.A. Veiling van 17 October 1930. Nouveau poi- teau 21—38 ct., Zwijndr. wijnpeer 21—33 et-, Comtesse do Paris 2228 ct., Beiurre clair- giau 20—66 ct., Gieserwikl&mau 16%26 ct. Capols et. gennain 20 ct., Jodensuiikèrpeer 14 16 ct., kleipeer 13%20 ct., Solidat lalbou- reur 29—37 ct., Fondante de oharneux 27—38 ct., Bergamot 12%—16 ct., boterpeer 14 ct liertstmaagdicpeer 2226 ct., Brederod© 18% 23 ct., President Roosevelt 30 ct., Doyennó du cornice 5963 ct., IJsibout 18%21 ct., Drielseh© groem 17%20 ct., Duoliesse d'Au- goulerrm 2636 ct.. Cbammontel 12 ct., Napo leon 23 ct., winterlouwtj© 13%—21 ct., Berga mot paaek 22 ct., zoete bellefleur 20-21 ct., Westiandsdh© bellefleur 21 ct.. Campagner 20 23 ct.. Hulaman raagt 1720.ct., Sctyutt£TS- reinet 23 ct., Present van Engeland 42 ct., Al- fraiton 2229 ct., Merteuo 2223 ct., belefleur 29—34 ct.. LfUntersché pippeling 25—28 ct., Erm- gaard 18%28 ct., Bendierooet 19 ct., Notaris appel 2645 ct., Zoele kroon 31 ct., Groninger kroon 24—44 ct., Goudvel n-et 28—62 et„ Mispe len 18% ct., druiven 4856 ct., spruiten 7-— 16 ct., pien 1%—3% ct., peen 3i/?—4% ct„ dubbele pminceseen 21 ot„ snijbonen 38 ct., sja lotten 8% ct., .postelein 17 ct., krotjzrr 8%-ct-. ales per kilo; andijvie 1-% cl. rerep bloemkool 4l/a—8 ct., groentjes 3'.: ct', 'r m' kool 2%6% et. per stuk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2