DE ZUIDERZEE-STEUNWET AFGEHANDELD HET VLOOTPLAN IS AAN DE ORDE VADERLANDSCHE BANK ei/„ SffÈl'" a Ifflj Tegen kinderbeperking ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 V GEEN KETTERJACHT TWEEDE KAMER SCHADEVERGOEDING IN DE WET NEERGELEGD DE ZAAK NU WIS EN ZEKER DEFINITIEF GEREGELD? DE STAKING AFGEKONDIGD STAKERSRELLETJES POLITIEAGENT VAN MISHANDE LING VRIJGESPROKEN DE DIIEF IN EEN KIST VERKEERSAGENT ONDER EEN KIST MENSCHEN EN MEENINGEN UNILEVER AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. IN DE BUS E>e lieer Oudegeeal zegt geen ketter iaaht te willen. Hij bedoelt hiermee eigenlijk, dat iemand in de S.D.A.P. niet lastig gevallen moet worden. Maar van den anderen kant wil hij toch ook niet iedereen in de .partij laten. Om het lang niet lief klinkende woord «ketter" te gebruiken: de heer Oudegeest geeft toe, dat er in de partij ketters kunnen bestaan; hij schrijft immers: „In onze partij dient de meest mogelijke vrijheid van opvatting aangaande het per soonlijk leven te worden gegeven. Mits de positie,der partij niet in gevaar gebracht, mits de belangen der partij niet geschaad, mits de beginselen der partij niet gekrenkt worden. Of, wanneer en in welke mate dit eventueel zou gebeuren, dient te worden beoordeeld door Ihe P. B. na voorlichting door de betrokken afdeeling. Maar niet door een of meer leden, die in een algemeene afkeuring een individueele veroordeeling zouden kunnen leggen: ook niet door een bestuurdersbond, die een dergelijk oordeel niet kan vellen". Dus, wanneer door iemand de positie ds partij 111 gevaar wordt ^obraclit of belangen der partij worden geschaad, of de beginselen der partij worden gekrenkt, dan moet zoo iemand als „ketter" be schouwd, geoordeeld en gevonnisd worden door het partijbestuur. Of men zoo iets „jacht" op ketters vil noemen of anders, doet niets af aan het feit, dat de partij niet iedereen duldt in hare rijen. De meest mogelijke vrijheid van opvatting aangaande het persoonlijk leven, heeft dus ook in de partij van Oudegeest een grens. Hie grens trekt de partij zelf; over die grens oordeelt de partij zelf en dan noemt de partij zoo iets toch geen ketterjacht Het persoonlijk leven kan dus in strijd komen met het partijbelang, partijbeginsel enzoovoorts. .Wanneer dus de heer Oudegeest schrijft: „I® onze partij dient plaats te zijn voor sociaaldemocraten van alle gading: Yoor materialisten en ethischen, voor atheïsten en geloovigen, voor hen, die van feilen strijd en voor hen, die van meditatie houden, voor die jonge etormers en de grijze bedachtzamen, Voor ijveraars en zachtmoedige®, voor kunst zinnige® en onverschilligen, ook zelfs voor patroons en leden van patroonsvereenigingen, voor arbeiders van het N.V.V. en van neutrale' vereenigingen. Do eenige maatstaf voor hun lidmaatschap is: onderschrijving van Sta tute® en beginselprogram", dan moet men dit zoo verstaan, dat al die Jnenschen lid kunnen zijn, zoolang hun per soonlijk leven, dus dio eigenaardige levens- opvattang, niet in strijd komt met de belan gen der partij onz. Zoo iets doet iedere vereeniging, en iedere partij, heel natuurlijk. Zoo laat iedere ver eeniging en iedere partij iedereen totaal vrij, om te doen en te laten, te denken en te beweren, wat hem goeddunkt, zoolang dat Persoonlijk^ maar niet in strijd komt mot de leer der partij. Hetzelfde, volkomen hetzelfde, doet de Katholieke Kerk. Die laat alles toe, behalve datgene wat met haar leer, haar beginsel, haar belangen in strijd komt. Of, wanneer en in welke mate dat ge beurt, maakt Ze zelf uit. Do Katholieke Kerk geeft graag toe, dat er menschen gevonden worden, die het niet met Haar eens zijn; daarom laat Ze ook iedereen niet toe. Ook Zij vraagt onder- echrijvipg van Haar statuten en Haar be ginselprogram. Ook geeft Ze heel graag toe, dat er menschen gevonden kunnen worden en ook nu en dan feitelijk gevonden wor den die het met Haar leer niet eens of niet meer eens zijn. Wat doet ze dan? Dan oordeelt ze daar zelf over. Dan veroordeelt ze de leer of het gedrag Van die personen. Dan vermaant ze die men schen, dat ze met die persoonlijke opvattin gen niet in haar kring kunnen 'blijven. Willen ze dan liever die persoonlijke op vattingen blijven houden, dan vonnist ze die menschen en spreekt uit, dat ze niet hieer tot haar leden behooren. Vanzelf ver bezen die personen dan alles, waarop ze aIleen als katholiek recht hebben: het ont vangen der H.H. Sacramenten en een kerke lijke begrafenis bijv. Personen, die wetens en willens, tegen beter weten in, als katholieken zoo n per soonlijke meeniug er op na houden, noemt de Katholieke Kerk „ketters". Een leer, die met de hare niet overeenstemt, een ketter- Sohe leer. Wil men zoo'r. besluit, zoo'n manier van doen een „ketterjacht" noemen, dan kan men dat doen. Praktisch cn theoretisch komt dus de houding van d,; Ivalholieke Kerk en de socialistische partij op hetzelfde neer. Waarom doet dan die partij goed en "de Katholieke Kerk iets, wat tegen de vrijheid ingaat arR vrijheidsberooving, inmenging in andeimans leven, wordt haar nog al eens verweten. Kan men niet boven antipathie uit, breed en nuchfer oordcelen? KARDINAAL VAN ROSSUM Tc Rome terug Gisteren is Zijn Eminentie Kardinaal van Possum weer uit. het zomerverblijf van het College de Propaganda Fide te Gastel Gan- dolfo, waar Zijne Eminentie de laatste weken, wegens verbouwing in zijn paleis doorbracht te Rome teruggekeerd. NEDERLANDSCHE PRIESTER STUDENTEN. K. W. P. meldt uit Turijn: Bij den aanvang Van bet nieuwe studiejaar hebben 50 Neder- landsche priesterstudenten linn intrede gedaan ia het seminarie van de Paters Salesianen van Don Bosco om zich daar op het ontvangen der H.H. JVijdingen voor te bereiden, Verdiende complimenten Een moeilvke kwestie tot aller tevredenheid opgelost ft De nacht heeft ook in dit geval weer raad geschaft. De minister van Waterstaat heeft den hem door de Kamer toegestanen bedenktijd ge. bezigd, om tegemoet te komen aan de voor. stellen der rapporteurs. Het beginsel van schadevergoeding wegens waardevermindering waarover de strijd tusschen liem en de Kamer liep, is nu expressis verbis in de wet neerge legd door bet nieuw artikel Ga luidende: „Bij algemeeneu maatregel van bestuur worden voorschriften vastgesteld omtrent de tegemoet koming wegens waardevermindering van eigen dommen als gevolg van de afsluiting der Zui derzee". De vrucht van de lange discussies is dus, dat,, vanwege het bizonder sociaal belang hetwelk hier op het spel stond de toekomst van zoo veel bij de Zuiderzee belanghebbenden een lex sui generis is ontstaan, die bij uitzonde ring de schadevergoeding wegens waardever mindering tengevolge van rechtmatige over- heidsdaad ondergaan, dwingend voorschrijft. Dat de uitvoering van dit voorschrift bü alge- meenen maatregel van bestuur wordt geregeld en niet bij wet, beeft het voordeel, dat de rege ling sneller in haar gang kan gaan en vlugger voor wijziging vatbaar is. dat de minister de mogelijkheid voor wijziging niet uitgesloten acht, bleek wel uit het feit, dat hij mr. Oud's verwachting, als ware de zaak nu wis en zeker definitief geregeld, tot „vrome illusie" dorst Verklaren. Zeker is ook, dat men nu, overeenkomstig mr. van Schaik's suggestie, beter splitsen kan tus schen visschers en nevenbsdrjjven en naast de financieele gevolgen ook veel practiscbe moei lijkheden kan ondervangen. Voor de visschers is het 't voornaamste, dat de schadevergoeding wordt losgemaakt van hun welstand. Het was een beetje plagerig van de Kamer om nu precies te willen weten van den minis ter, in hoever deze zijn standpunt wel gewijzigd had. Begrijpelijkerwijze zei mr. Reymer daar niet veel over: men had hem evengoed kunnen vragen, hoe de algemeene maatregel van be stuur er feitelijk zou uitzien. De Kamer was toch tevreden. Met 91 tegen 2 stemmen nam zij het gewichtige wetsartikel aan. ,,Hêél de sociaal-democratie naast de bour geoisie", hoonde de communist de Visser, die fel van leer trok tegen de socialisten, die zich neerlegden bij den algemeenen maatregel van bestuur waardoor de uitvoering van het bij de wet bepaalde in handen van de regeering zelf blijft. De meerderheid toonde zich ook tevre den met creclietregeling zooals die nu geboden is. Mr. Duys wilde nog één procent lager dan de regeerihg en zijn communistische concur rent verzonk in rentelooze voorschotten, maar beide voorstellen kelderden en het maximum van de rente voor voorschotten blijft dus op 5 pet. terwijl het minimum door de Regeering van 4 pet. tot 3 pet. is terug gebracht. Minister Reymer werd na afloop van alle zijden gecomplimenteerd: het was verdiend. Hij heeft een tweede moeilijke kwestie, w-elke men hem naliet, opgelost tot aller tevredenheid en, zonder zich den would-be sterke man te toonen, hehield hij met soepel optreden toch de leiding, daar de commissie van rapporteurs op zijn voorstel inging en eigen amendementen, hoe peilloos zelfs een man als mr. Heemskerk ze gevonden had, liet vallen. Het gebeurde bewijst opnieuw, dat Kamerleden niet voorzichtig ge noeg kunnen zijn met het onderteekenen van amendementen als ze tegenover een gewieksten Minister staan. De voorzichtige president stelde de eindstem ming over liet voor de Zuiderzeevisschers zoo belangrijke wetsontwerp vast op a.s. Dinsdag. Dat zal wel losloopen want dan zitten we midden in de z.g.n. Vlootwet. Bijna waren de besprekingen over het vloot- plan geschorst: er was daartoe niet alleen van den beer Wijnkoop een voorstel maar ook van den vrijz. dera. beer Ketelaar, die zich nogal overdreven opwond over het feit, dat Minister Deckers nog niet aanwezig was. Waarschijnlijk had de minister erop gerekend, dat men nog langer op de zilte baren der Zuiderzee zou dob beren. Zijn absentie, welke zeker geen kwartier duurde, vond de heer Ketelar zoo'n verschrik kelijk affront voor de Kamer, dat hij uit pro test naar huis wilde gaan. Maar de voorzitter achtte dit wel een beetje bar en juist toen Hij de Kamer van zulk een demonstratie de nadeelen uiteenzette en een kleine pauze wilde voorstellen, kwam minister Deckers binnen, die met een charmante buiging dankte voor hét hoeratje, waarmee hij ont vangen werd. lu afwijking van het bepaalde bij art. 63 van bet Reglement van Orde, breidde de voor zitter den spreektijd uit tot vijf kwartier. Maar de heer de Visser wilde deze „beperking", zoo als hij uitbreiding noemde, nog omver rennen e® ongelimiteerd spreiken. Alleen zijn vriend Wijnkoop was daarvoor te vinden. Onder uitbundige vroolijfcheid merkte de voorzitter op, da:t de Visser's voorstel door Wijnkoop on dersteun rl, geen onderwerp van beraadslaging uitmaakte. Toen verkreeg de beer Joh. Brautigam a.ls socialistisch marine-specialiteit bet woord om over 'het wetsvoorstel de „verwondering en ont steltenis" te vertolken van „het Nederlandéche Volk", dat, curieus genoeg de zaak zóó nuch ter bleek op te vatten, dat er geen sterveling op de gereserveerde tribune zat. Zelfs alle vis- sche-rs waren weggeloopen, toen bun zaak af gehandeld was en de publieke tribune was al evenmin druk bezocht. Toch probeerde de soc. dem. afgevaardigde de Kamer te entbousias- moeren voor zijn gelukkig gevoel, dat Neder land geen maritieme macht kon hebben en dat alle pogingen om daartoe ook maar den schijn aan te nemen, radicaal mislukt waren. Eerlijk gezegd, gelooven wij niet, dat één verstandig Nederlander denkt wat de heer Brautigam Ihem toeschrijft. Wij voor ons zien wel degelijk een verschil tusschen een „macht" zij® en weerloos zijn en meenen, dat men niet van het eene in het andere uiterste behoeft te val len. Dat de socialistische afgevaardigde niet be hoeft te verwachten, dat de Kamer dit wetsont werp evenzeer zal verwerpen als de Vlootwet in 1923, was al op te maken uit een korte maar frissohe speech van mr. van Rappard, die mee deelde, dat de liberale fractie dezen keer, ia te genstelling met 1923, aan de zijde der regee- ring staat omdat het huidige voorstel teohnisch verschilt van het vroegere, geen verhoogde militaire lasten brengt en past in het stelsel van een minimum-weermacht, welke overeen komt met ons lidmaatschap van den Volken bond, dat Nederland in elk geval tocb wel zal verplichten tot behoorlijke verdediging van eigen gebied voorzoover dat van ons redelijker wijze kan worden gevraagd. Over onderdeelen van den technisoben kant der kwestie liet de liberale afgevaardigde zich niet uit. Wij zullen daar wel meer van hooren in den verderen loop der discussies over de be schikbaarstelling van de 770.000 voor den aanbouw der gevraagde maritieme middelen. Wij kunnen ons dan ook in een en ander verdiepen met de Kamer die er dezen Vrijdag middag bet bijltje rond lialf vijf bij neerlei. HET DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE De verwachting de bodem ingeslagen Door de bonden worden de noodige maatregelen getroffen Ter aanvulling op hét 'door de Werkgevers organisatie verstrekte communiqué, wordt van arbeiderszijde o.m. het volgende medegedeeld: De arbeiders-delegatie kon het voorstel van de werkgevers (loonsverhooging met ingang van 1 Januari 1931 1 cent, Januari 1932 weer 1 cent en met Januari 1933 de derde cent. Deze laatste loonsverhooging met uitzonde ring van de eerste gemeenteklasse), aanvaarden of beengaan. Dit vestigde bij de arbeiders-leiders den indruk, dat over de pun ten „rechtspositie der arbeiders", „invoering twee-ploegenstelsel", „.invoering groepsloon", welke voorstellen door de werkgevers gehand haafd bleven, eenzelfde gedragslijn zou worden gevolgd. Waar bovendien de verlangens der arbeiders ten opzichte van den nachtarbeid, uitbreiding der vacanties, nog geen punt van bespreking hadden uitgemaakt, was de verwachting, om alsnog tot redelijke overeenstemming te ko men, de bodem ingeslagen. Door de arbeiders-vakbonden zijn de uit deze ontwikkeling van zaken voortspruitende conse quenties onder het oog gezien en worden de noodige maatregelen getroffen. De bij dit conflict betrokken bonden van ar beiderszijde, ,zijn de Alg. Ned. Typografenbond, de Nederl. R. K. Graf. Bond,, de Nederlandsche Christelijke Grafische Bond, de Ned. Grafische Bond en de Ned. Lithophoto- en Chemigrafen- bonel. Waar bet hier een gemeenschappelijke zaak van alle vakbonden in het grafisch bedrijf be treft, worden alle maatregelen in underling overleg bepaald. Het hoofdbestuur van den Ned. Grafischen Bond zou heden te Utrecht een buitengewone vergadering houden, waarop de vertrouwens mannen in de verschillende afdeelingen zijn uitgenoodigd. Een ander beeld van den stand van zaken Naar aanleiding van dit communiqué vau werknemerszijdie wordit van werkgeverszijde opgemerkt: Vooral bet laatste deel van het communiqué geeft een onjuist beeld van den stand van za ken. Het doet 't voorkomen, alsof de werkgevers ten aanzien van hun wenschen (rechtspositie der arbeiders, invoering twee ploegen-stelsel, invoering groepsloon) den eisch zouden hebben gesteld „Aanvaarden of heengaan." Dit is niet waar. Nooit is dit van patroons zijde gezégd en de gezellen hebben hierover in de onderhandelingscommissie met geen woord gerept, doch zich eenvoudig bepaald tot een weigering van het aanbod der patroons, om ge leidelijk drie cents loonsverhooging toe te staan. Tegen Maandag 27 October Gisteren is door de gezamenlijke arbei- dersvereenigingen in bet drukkersbedrijf 'de algemeene werkstaking over het geheele land afgekondigd tegen Maandag 27 Octo ber a.s. Onder de drukkersbedrijven worden ook de dagbladen begrepen. SLAI'TE BIJ STORK Inkrimping van den werktijd en loontoelsg ingetrokken Incident op de tribune Hij is de moordenaar van mijn kind" De Vierde Kamer der Amsterdamscbe Recht bank sprak den politieagent J. v. S„ die terecht had gestaan, verdacht van mishande ling van een 19-jarigen fietsjongen, overeen komstig den eisch van het O. M. vrij. Verd. was niet verschenen, zoodat de presi dent., mr. Huysinga. volstond met de mede- deeling, dat verd. was vrijgesproken. Op de tribune stonden een vrouw en een man op. De vrouw riep: „Hij is de moorde naar van mijn kind", terwijl de man, die door agenten de zaal uit werd gezet, riep: „Arresteer mij maar, arresteer mij ik zal bewijzen bij brengen De man en de vrouw waren waarschijnlijk de vader en moeder van den jongen, die enkele dagen na bet gebeurde met den agent was over leden. Het gebeurde veroorzaakte eenige beroering op de tribune, doch spoedig was de orde her steld. Voorzichtig behandelen" Chauffeur aangehouden Gisteren is op het Rapenburgerplein te A'dam een verkeersongeval gebeurd. Een vrachtauto met kisten oeladen, kwam van de Sehippers- gracht en reed in de richting van bet Kadijks- Plein. In de bocht viel een der kisten van den auto, waarschijnlijk doordat ze niet stevig ge noeg waren vastgemaakt. Een aldaar dienst doende agent, die daar op de spitsuren het verkeer regelt, kreeg de kist op het lichaam en moest bewusteloos woiden opgenomen. Hy is door den G. G. en' G D naar liét O. L. Gasthuis vervoerd, waar hij weer bij kennis is gekomen. Na verbonden te zijn kon bij naar huis torugkeeren. De* chauffeur is aangebou. den. Gereed gemaakt voor het gebruik In verband met de verleden week Vrijdag gepleegde inbraak bij een expediteursfirma aan de LeeghwaterkaSe te 's Ilage heeft de politie aangehouden <fim 22-jarigen expediteur T. v. D. en den 34-jarigen chauffeur J. v. W. Het onderzoek heeft een verrassenden gang van zaken aan liet licht gebracht. Op Donder dag 15 October 1.1. werd namelijk in bet pak huis van H. en W. een ledige gro'ote kist ge vonden. Deze was op Vrijdag 10 October 1.1 des avonds omstreeks 7 uur door twee personen gébracht ter transport naar Breda. Deze kist zou moeten blijven staan tot Donderdag daar opvolgende, aangezien er alléén Donderdags een boot naar Breda vertrekt en uitdrukkelijk gezegd werd, dat de kist, welke machinedeeien zou bevatten volgens den vrachtbrief, per boot moest worden verzonden. Bij onderzoek is nu gebleken dat deze kist is gekocht bij een kistenliandelaar te dezer stede, waarna hij i3 getransporteerd naar een hofje. Daar is hij gereed gemaakt voor gebruik en wei zoodanig, dat de kist van binnen met een grendel kon worden gesloten. Op het deksel werden spijkers geslagen, in dier voege, dat, wanneer de dekstel op de kist l«,g, liet leek als of deze goed dichtgespijkerd was. Vrijdagavond is de kist door de twee verdachten vervoerd per vrachtauto naar II. en' W. De chauffeur, die nergens van wist, zag onderweg dat v. W. verdwenen was. v. I). zeide hem toen dat hij nog wat anders te doen had; zij konden het samen wel verder af. v. W. was ecb.ter intus- schen in de kist gekropen en had deze aan de binnenzijde weer afgesloten. De kist, waarop „voorzichtig behandelen" stond, is toen ge plaatst in het pakhuis van H. en V/., teneinde daar op transport te wachten, v. W. is er uit gekropen en heeft v. D. weer binnengelaten. Terwijl zij mot een brandkast bezig waren, werden zij echter gestoord door den stalbaas, die boven woont en namen de vlucht, een tasch met inbrekersgereedschap achterlatend. Beide aangehoudenen liebhen bekend. zullen er nog ontslagen volgen In de gehouden kernvergadering van de machinefabriek van Gebr. Stork Co. is na uitvoerige besprekingen goedgevonden en be sloten, in verband met de weinig inkomende orders, den werktijd met één uur per dag in te krimpen, benevens Vrijdagsmiddags en Zater dagsmorgens liet bedrijf geheel stop te zetten. Tevens wordt de tot heden verleende toeslag op het loon ingetrokken. Alhoewel gehoopt wordt door deze maat regelen massa-ontslag te voorkomen, kan de directie er niet geheel voor instaan, Tlat niet nog enkele ontslagen zullen moeten volgen. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Opheffing der fabriek te Eindhoven GEVOLG VAN BE DRIJF SC EN TRALIS AT IE In tegenspraak met een bericht, in de bladen, als zou de opheffing der fabriek der N. V. B. v. d. Tak Co.'s Sigarenfabrieken te Eind hoven ie wijten zijn aan bedrijt'sslapte, ver nemen wij, dat dit alleen het gevolg is" van de thans geheel tot stand gekomen centralisatie van het bedrijf te Culemborg, waarmede bet vorig jaar reeds was aangevangen, en waardoor een belangrijk grootere productiemogelijkheid, waaraan behoefte was, is tot stand gekomen. DE STAKING AAN DE LIJN NUTH- MAURITS. Politie en werkwilligen met steenen bekogeld Het standpunt van de Staatsmijnen Naar aanleiding van gepubliceerde berichten wordt van de zijde der Staatsmijnen verzocht het volgende mede te deelen: De berichten wekken den indruk, alsof de Staatsmijnen reeds voor de aanbesteding be kend zouden zijn geweest met bet feit, dat de aannemer loonen van 40 cent per uur zou uit betalen en hem tot een inschrijving op die basis zelfs zouden hebben aangemoedigd. Niets is minder waar. De staatsmijnen wapen en zijn er geheel onkundig van op welke loonen de aannemer bij zijn inschrijving gerekend heeft. Omtrent, de hoogte der te betalen loonen is tusschen den aannemer en de Staatsmijnen niets overeengekomen of besproken. Er was dan ook voor de staatsmijnen geen enkele reden om da gevolgen van een loons verhooging voor haar rekening te nemen door een verhooging van de overeengekomen aanne mingssom. Charge, schieten en schreeuwen Gisterenmiddag, omstreeks ze3 uur, is de Groote Bickerstraat te Amsterdam het tooneel geweest van een ouderwetsch stakers-relletje. Sinds eenigen tijd staakt het personeel van het typografisch bedrijf van de firrfta Van Stra ten, in de Nieuwe Kerkstraat, uitgezonderd twee werkwilligen. Deze mannen, die wonen in de Minnemoerstraat, worden dagelijks door de politie naar hun huis begeleid. Tot voor eenige dagen ging alles goed. Op het Haarlemmerplein, waar de werkwilligen uit de tram stapten, om verder te voet naar huis te gaan, kregen zij de stakers achter zich aan, die hen, in samenwerking met de buurt, welke fel partij trok, voor alles wat leelijk was uitscholden. Doch daar bleef het dan ook bij. Eergisteren echter, begonnen de stakers zoo dreigend op te dringen, dat een politieman, die zijn hond bij zich had, het raadzaam vond zijn viervoetigen helper er op af te sturen. Het resultaat was een paar flinke knauwen in de beeneii van een der schreeuwers en overhaaste aftocht van de kameraden. Gisteren echter kwam het de politie ter oore, dat de stakers liet voornemen hadden, dien avond met grof geschut te beginnen. Dienten. gevolge nam de politie uitgebreide maatregelen. De agenten van het bureau Spaarndammer- straat werden met tien man en eenige ruiters versterkt, die omstreeks half zes, onder aan voering van inspecteur A. Leuteyn de Groote Bickersstraat ontruimden. Toen de werkwilligen in deze straat aankwa men werd den hen begeleidenden stakers de toegang tot deze straat ontzegd. Een luid ge joel ging op, afkomstig van de omwonenden, die aan alle kanten utt de ramen hingen. Op hetzelfde oogenblik kwamen de steenen voor den dag. Zij werden door de buurtbewo ners uit de ramen geworpen. Ook op het dak van een tweetal huizen namen de agenten eenige mannen waar, die hen met steenen bombardeerdende stakers, achter .de afzet ting, gooiden dapper mee. Zonder zich te bedenken, trokken de agenten hun sabel en gummistok en voerden een charge uit op de nienschen, die voor de deuren der huizen stonden. Daarop werd de sommatie ge geven „Ramen sluiten doch toen men hier aan geen gevolg gaf, kwamen de revolvers voor den dag, waarmee eenige keeren in de lucht werd geschoten. Dat bracht den schrik er in. De ramen gingen dicht en de twee werk willigen konden ongedeerd hun huizen binnen gaan. Het bleef nog lang onrustig in de omgeving. Voor zoover de politie kon nagaan, beeft nie mand letsel gekregen, hoewel sommige agen ten eenige malen groote steenen rakelings langs zich heen hoorden suizen. Door de duisternis heeft do politie geen van de daders kunnen herkennen, zoodat zij ver moedelijk een rechtsvervolging zullen ontloo- pen. VOOR BELASTE WAARDEN, 's-Gravenhage, U /U met jaarlijksche uitloting w Red' 19339 DGYS 10 In het Stedelijk Ziekenhuis te Arnhem is gisternacht overleden de IS-jarige H., die gis teren bij een auto-ongeluk ernstige verwondin gen opljep. Moeilijkheden bij de fusieplannen Bestuursgeschillef» en oneenigheid over de productie-politiek Zooals hekend zouden verscheidene groote Engeische levensmiddelen ondernemingen fusio- neeren met de Unilever Ltd. De oprichting der Allied Stores Ltd., waarin deze ondernemingen zouden worden ingebracht en de ruilverhouding tusschen deze maatschap, pijen onderling is reeds sinds eenige maandeu vastgesteld. Gisteren echter deden ter Leurze van Londen hardnekkige geruchten de ronde, dat er ern stige moeilijkheden gerezen zouden zijn, waar door het geheele fusie-plan in groot gevaar ge. j komen zou zijn. Naar aanleiding van deze geruchten publi- ceerden de directie der Unilever en der Inter- j national Tea, na een korte conferentie een officiëele verklaring, dat de berichten over moeilijkheden met het fusieplan buiten haar medeweten en zonder haar goedkeuring waren gelanceerd. De beurs concludeerde hieruit, dat zich in derdaad moeilijkheden hebben voorgedaan. Tot voor kort was de beurs de meeniug toe gedaan, dat, welke moeilijkheden er zich ook mochten voordoen, het fusieplan daarvan niet te lijden zou hebben, daar de aandeelhouders der verschillende ondei-nemingen reeds hun goedkeuring aan deze fusie hebben gegeven, en nog slechts de bewilliging van de High Court voor de doorvoering der plannen uoodig was. Het was echter den laatsten tijd bekend, dat de verhoudingen tusschen de ondernemingen niet meer zoo goed harmonieerden. Het conflict schünt vooral zijn oorzaak te vinden in be- stuursgeschilleu en cneenigheid over de te voe ren productiepolitiek der nieuwe Allied Stores. Biykbaar wenscht de CJnilever de meeste zeggenschap te bebben in de leiding, terwijl de leiders der Internationale Tea ook hun aandeel opeischeu. Bijzondere moeilijkheden schenen gerezen te zijn inzake de Keariey Tonge, een dochter onderneming der Internationaal Tea Stores. De beurs gaf er j.l. Dinsdag reeds blijk van, dat er iels gaande was. De aandeelen Lipton daalden toen n.l. in sterkere mate dan de overige fondten van de levensruiddelengroep, hoewel er toch normaal een vaste verhouding moest blijven bestaan. Toch kan met bet bericht van vandaag deze daling niet afdoende, ver klaard worden. Men hoopt in beurskringen dat het conflict spoedig zal worden bijgelegd, en dat alle po gingen in het werk gesteld zullen worden om weer- tot volle overeenstemming -te komen. Het tot stand komen jjer fusie zal toch voor de Engeische ondernemingen van grooter be- teekenis zijn, dan voor de krachtige Unilever. De Daily Mail meldt, dat het bijna zeker lijkt, dat de overeenkomst verbroken zal wor den. De Daily Express zou niet officieel ver nomen bebben dat de fusie reeds afgebroken ls. De Evening News maakt met veel ophef melding van de moeilijkheden, die gerezen zijn bij de oprichting der Allied Stores. Nu alle financieele bijzonderheden geregeld zijn en door de betreffende instanties zijn goed gekeurd, schijnt het thans zeker, dat het heele plan schipbreuk zal lijden tengevolge van een geschil tusschen de Unilever Ltd. en de Inter national Tea Stores oVer de controle van de leiding, zoo schrijft de Ev. News. Het blad ls echter van meening, dat wanneer fusie inder daad geheel mocht afspringen, tocb een soort „working agréement" tusschen de verschillende groepen zal behouden blijven, als resultaat van maandenlange moeilijke onderhandelingen. Het laatste stukje gemoedelijkheid, dat uit onze beschaafde wereld verbannen is, heeft zijn toevlucht genomen tol de autobus. Hoe minder luxe aan zoo'n bus, hoe meer gemeenschappelijk lijden in zoo'n voortbe wogen gevangenis, des te meer gemoedelijk, he id. Daar komen de menschen los, daar leert men de^ menschen kennen. Het was dan in een bus. Een dame van pl.m. 25 jaar zal te ver tellen aan haar baren; ongegeneerd te ver halen van haar meer dan twijfelachtig leven. 'Ac was getrouwd geweest, maar weg van dien vent. „Een kerel om van te spuwen'. Ü'r moeder had gewoon legen haar gezegd: „kom jij maar naar huis. meid, als je van hem niets meer moet hebben". Troüweh? nee hoor, nooit meer. Je kunt toch niemand vertrouwen. De mannen, die het moesten qanhooren, lachten. Ze ging door. en hing een verhaal op, hoe ze nu een andc.-* er tusschen nam. Die gaf haar nolabene geld, om op de spaarbank te brengen. Die su/ferd! Had ze gedaan. „Moet je hooren: laatst vroeg hij om het boekje". „Welk boekje, »ei ik". „Waar je 't geld, op gezet hebt". „Je bent niet goed',' zei ik... „Je heb geen geld". „En dat ik dan jou gaf?" „Ja, dat staat op mijn boekje... En hij kijken en kwaad. Neen zeg, als die kerel er tusschen uit trekt, heb ik niets". De mannen lachten weer grinnekend. Daar vlak bij „ai een armelijk geklcede vrouw, een doodeenvoudig menscli, met twee. kinderen. Ze had nog niets gezegd. „Zeker geen kinderenvroeg ze... En 'l u-as of er een verademing kwam in die be nauwde bus. „Kinderen! kinderen," gaf ze terug. „Ik dacht het wel", zei die moeder, „anders zou je zoo niet doen..." Toen ze ervil was, zeiden die mannen lot elkaar: „Die kan je ook wat vertellen... En de een bitter: „die leven er maar goed van en een ander kan zich kapot werken De moeder praatte zacht met een andere vrouw en haar oog lag zoo rustig op liaar kinderen. Een klein stukje van de diepten der maat schappij. Het kwaad, driest cn brutaal, het goed zacht cn rustig. KARDINAAL BOURNE PROTESTEERT Een uitspraak, die aan duidelijkheid niet te wenschen overlaat Naar aanleiding van de resolutie der Angli- caansche bisschoppen terzake van het in be paalde gevallen op kunstmatige wijze verhin deren der conceptie heeft Z.Em. Francios Kar dinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, naar de „Times" van 6 October meldt, in een predicatie welke hij op 5 October te Swansea hield o.a. verklaard. „Ik was buitenslands, toen deze werkelijk des. tructieve resolutie gepubliceerd werd en ik weet welk een geweldige verbazing en werke lijke ergernis zij hier en elders heeft veroor zaakt door deze loslating van een onder- broken overgeleverde Christelijke leer Het is bekend, dat de prelaten w-elke deze resolutie aanamen, afstand hebben gedaan van elk recht, dat zij beschouwd moeten worden als wettige verkondigers van de Christelijke zedenleer. Om hun handelwijze te rechtvaardigen be roepen zij zich, door verwijzing en niet door tell-erlijke aanhaling, op wat zij verstaan als de leer van de Katholieke Kerk. Het is moeilijk te begrijpen wat zij werkelijk bedoelen, want de verwijzing is vaag en gesluierd. Ik kan alleen veronderstellen, dat sommigen die geen geoefende theologen zijn, katholieke schrijvers over moraal-theologie verkeerd moeten hebben gelezen of verkeerd uitgelegd, juist als een leek de wet gemakkelijk misverstaat. Maar de verwijzing, zooals ze er staat en met den schijn baren zin, welken zij heeft, is geheel onjuist en ik wensch geen sterker woord te gebrui ken totaal misleidend. „Om te voorkomen dus, dat iemand door deze resolutie van de Lambeth Conferentie in ver warring zou komen en zoo in gevaar gebracht van het bedrijven eener zware zonde, bevestig ik opnieuw de leer van de Katholieke Kerk, die op het punt, in geweten bindend is voor lederen man en voor iedere vrouw. Elk recht- streeksch ingrijpen in het natuurlijk gevolg van huwelijksverkeer n.l. in ontvangenis in of buiten het huwelijk is een onnatuurlijk kwaad, een zonde tegen de natuur, aan welke de Schepper ons onderwierp en daarom een grove beleediging voor zijn aanschijn" Deze uitspraak van den Katholieken pri maat laat aan duidelijkheid niets te wenschen oyer De Anglicaansclie dwaalleeraars kunnen het er mee doen en zullen nu op de proppen moeten komen met een bewijs voor hun bewe ring ais zou de Katholieke Kerk, dulden, dat een wet wordt overtreden, die, naar algemeen katholieke overtuiging, een natuurwet is. J. R. VAN DER LANS Een gedenkteeken op zijn graf Het betreffende comité deelt ons mede, dat de onthulling van liet gedenkteeken op he-t graf van wijlen den journalist-letterkundig© J. R. van der Laus, zal plaats vinden op Zaterdag 25 October a.s., 's namiddags om half vier op het R, K, Kerkhof, Daalscheweg, Nijmegen, t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5