DE TEERLING GEWORPEN ONGELUK OF MISDAAD? MAANDAG 20 OCTOBER 1930 t ROODE WEERTROEPEN MENSCHEN EN MEENINGEN 'T CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE gouden jubileum DE PETITIONNEMENT-ACTIE DE NEDERLANDSCHE HANDELS- BALANS DE PLANNEN TUT STEUN VAN DEN LANDBOUW reclame door middel van een R. K. MIDDELBAAR-ONDERWIJS VOOR TUINDERSZONEN POGINGEN TOT MISLEIDING VAN HET PUBLIEK HET JULI AN A-KANAAL TENTOONSTELLING „DE WONINGWET" KARDINAAL BOURNE SPREEKT. STEEKPARTIJ OP DEN ZEEDIJK TE AMSTERDAM *t Bericht in de Zaterdagbladen, diat door de arbeidersleidei s in de typografische vak ken eene algemeene staking is geprocla meerd tegen 27 October a.s., zal menigen te goeder trouw zijnden lezer hebben verrast. De partijen staan in werkelijkheid eigenlijk toch te dicht bijeen, om een zoodanigen ri- goureusen maatregel te wettigen. Wij laten de vraag in het midden, of hot collectieve contract zulke uilersten niet moest weten te voorkomen; of het tegen woordige tijdstip, nu ons departement van Arbeid werkt aan ingrijpende sociale maat regelen, ook op het punt van het collectief arbeidscontract, wel het meest geschikte is om het tot een dergelijk scherp, in zijn ge volgen onberekenbaar treffen te laten ko men. Maar wel zouden wij in allen ernst willen vragen, of de aangekondigde staking voldoet aan den eisch door de katholieke moraal theologen gesteld, dat hel doel eener staking moet geproportioneerd zijn aan de gewel dige materieele en moreele nadeelen, die uit een dergelijk conflict plegen te volgen, ook voor talrijke personen, die er niet onmiddel lijk bij zijn betrokken. Dit meenen wij ten stelligste te moeten ontkennen, vooral nu de zoo bijzonder gunstige arbeidsvoorwaarden, waarop de werknemers in de betrokken bedrijven reeds konden arbeiden, nog zijn verbeterd door de concessie, door de vertegenwoordigers dei- werkgevers in de onderhandelingscommissie gedaan in de volle overtuiging, dat zij meer toestonden, dan de toestand in hun bedrij ven, vooral met het oog op de hachelijke en zoo onzekere economische omstandigheden van oogenblik en toekomst gedoogde. Zoo zelfs, dat vele der betrokken bedrijven de gedane concessies haast als volstrekt onmo gelijk aanvoelen. En om het, in vergelijking met de reeds geldende arbeidsvoor waarden, geringe ver schil, dat overblijft op de andere punten in kwestie zou bij serieuze onderhandeling, waartoe het niet is kunnen komen, overeen stemming wel met onmogelijk zijn geweest worden al de voordeelen der bestaande met zooveel zorg opgebomvde arbeidsrege ling, en eener organisatie, die als model kon gelden, roekeloos op het spel gezet. Wij willen echter de hoop niet opgeven, dat men voor het uiterste noodlottig moment nog tot bezinning zal komen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan kunnen wij ons niet voorstellen, dat de publieke opinie, meer dan ooit bij dit con flict gemoeid, aan de zijde zal staan der Werknemers. Wij schrijven dit in het volle bewustzijn, dat menigeen ons in het aanhangig conflict ze s de mogelijkheid van een objectief oor- ee zal ontzeggen, maar tevens in de over- uiging dat werkelijk objectieve beschou- g moeilijk tot een ander oordeel zal kun nen komen. De Belgische socialisten, die hun organi 6atie onder den onschuldigen naam van „Werkliedenpartij" gedekt hebben, zijn ever wapengeweld blijkbaar een andere meening toegedaan dan de Ilollandsche broeders, dje ach en wee roepen tegen elk een, die maar aan landsverdediging durft denken. Te Brussel organiseeren de roode broeders mtusschen een eigen militie „in verband met de toenemende fascistische stroomin- £en". „Het Volk" van 1G dezer meldt daarvan: De Brouckère zette de rol uiteen, die de roode weertroepen dienen te spelen. Zij moe- ten de socialistische lokalen en gebouwen beschermen tegen elke uiting van geweld. 21j moeten bovendien de orde en de demo. ovaitte verdedigen tegen de fascisten, die b®ar zouden kunnen bedreigen. AVij socialis ten, besloot De Brouckère, moeten de arbei doi'sklasse voortdurend voorbereiden om de democratie met kracht te verdedigen. Maar moeten vermijden, dat onze weertroepen een- militaristisch karakter krijgen. De al gemeene raad besloot van de roode weertroe- Pen geen massa-organisatie te maken maar een geoefende kern van wilskrachtige ntaii. ®en, die bereid zijn overal in het land'op te trekken waar het socialisme en de demo. oratie in gevaar zijn. Jawel, weertroepen zonder militairistiseh "tei maar een kader, bereid om het socialisme !>met krachr te verdedigen. an de wapenen der barbaren schijnen eze assestrijders geenszins vies als hun belangen het maar vorderen, ze te han- teeren. Conferentie met den rijks- bemiddelaar De Rjjksbemiddelaar, mr. s. do Vries Czn heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke 'be trokken zijn bij het dreigend conflict in het typografenbedrijf, opgeroepen voor een confe rentie op a.s. Woensdag 22 October in het stadhuis te Amsterdam en wel de werkgevers om 10 uur des ochtends en de werknemers om 11 uur. Zaterdag werd het feit herdacht, dat voor 50 jaar te Woensel in de St. Petrusparoehie het Zusterhuis gevestigd werd. 's Morgens droeg do aeereerw. pastoor A. A. Oomen een plech tige H. Mis van dankzegging op in de St. Detruskerk. Na de H. Mis werden de Zusters gehuldigd door de schoolkinderen. Dij de receptie, welke door vale geestelijke wereldlijke autoriteiten werd bezocht, ovev- handige wethouder van Woerkom het feest geschenk. Verschillende serenades besloten de westviering. Socialistische berichtgeving Een nieuwe misleiding Men schrijft ons: Over het petitionnement is in de laatste weken al heel wat geschreven, maar de wijze, waarop van sociaal-democratische zijde het buitenland over die actie wordt ingelicht, gaat toch wel alle perken te huiten en levert opnieuw een sprekend bewijs van de onwaarachtigheid van den geheelen strijd tegen deze suppletoire begrooting en liet daarbij overgelegde vlóot- plan. In het orgaan van de sociaal-democratische Partij in Denemarken, „Social-Demokraten" van 15 October, vinden we onder het hoofd: „Geweldige ontwapenings-demonstratie in den Haag", dat met groote letters gedrukt en zeer opvallend geplaatst is, een lang particulier telegram uit ons land. Hierin lezen we, dat 1.5 millioen kiezers schriftelijk geëischt hebben, dat Nederland zal ontwapenen. Volgens den berichtgever vond Dinsdagmiddag een geweldige ontwapenings- demonstratie in den Haag plaats. De leiders der Nederlandsche sociaal-democratische partij en Vakvereenigingen reden naar het parle mentsgebouw, begeleid door vele vrachtauto's, volgeladen met geweldige pakken papier. Deze bevatten de handteekeningen van 1.460.000 Nederlandsche kiezers, die ontwapening eisch- ten. En verder: Nederland heeft omstreeks 4 millioen kiezers, en hiervan heeft ongeveer 40 procent zich openlijk en met eigenhandige onderteekening verklaard voor volledige ont wapening. We wisten niet, dat het petitionnement vol ledige ontwapening eischte en degenen die teekenden, hebben dat zeker niet gevraagd. Als de S. D. A. P. dat bedoeld heeft, is liet een nieuwe misleiding. Er is dan ook geeu sprake van, dat 40 procent van de kiezers dit eischt. Geheel onwaar is het bovendien, en dat weet toch ook de berichtgever, dat de onderteeke naars niet allen kiezers zijn, want jongens en meisjes van 18 jaar mochten reeds teekeneu. Uitvoer zoowel als invoer over September in vergelijking met Augustus 1930 gedaald Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in September 1930 196, in Augustus 1930 199, iu September 1929 231, in Januari/September 1930 1.S74 en in Januari/September 1929 2.042 milt. gld. De waarde van den uitvoer in September 1930 147, in Augustus 1930 153, in September 1929 182, in Januari/September 1930 1.324 en in Januari/September 1929 1.495 mill, gld. Het percentage van de invoerwaarde gedékt door de uitvoerwaarde bedroeg in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus en September resp.: 69.0 pet., 72.0 pet., 68.9 pet., 69.6 pet., 67.8 pet., 67.2 pet., 71.2 pet, 76.9 pet., en 74.9 pet., in Januari/ September 1930: 70.7 pet. en Januari/Septem ber 1929 73.2 pet. Actie van de bakker» In een gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, den Ned. Bak- kersbond, den R. IC. Bond van brood-, koek- en banketbakkers, den Bond van Chr. Bakkers patroons in Nederland en de Ned. Ver. v. Werkgevers in het Israëlietisch Bakkersbedrijf >s besloten tot instelling van een kleine com missie inzake de plannen der regeering tot steun van den Landbouw. Deze commissie heeft Zaterdagochtend ver gaderd in de Commeroieele Club te 's Graven- Gage en zal Dinsdag a.s. aan een gecombineer de hoofdbesturen-vergadering haar conclusies voorleggen. Vermoedelijk zal Vrijdag d. a. v. een bespreking plaats hebben van de Neder landsche Bakkerij met de vereenigingen van meelfabrikanten, meelimporteurs en verdere belanghebbenden. LUCHTSCHIP Voorschoten landingsplaats Voorschoten krijgt een luchthaven! t Klinkt wel heel weidsch, maar het geval is toch niet zoo geweldig als het lijkt. Een Engelsche luchtvaart-onderneming, de „Airship Development Company" heeft met eenige firma's een overeenkomst aangegaan om voor hen met behulp van een luchtschip reclame te maken boven Nederland. Deze reclame-tochten zullen overdag plaats hebben, zoodat des nachts het luchtschip, waarmede de reclame moet worden gemaakt, ergens moet worden geborgen. De minister van Waterstaat heeft nu een weiland onder Voorschoten aangewezen, waar het luchtschip des nachts zal worden verankerd Naar wij vernemen, heeft dit reclame-lucht schip, dat gemerkt Is CT. A. A. X., betrekke lijk geringe afmetingen; de maximum-lengte van neus tot staart bedraagt een 40-tal nieters. Het zal slechts enkele dagen in ons land vertoeven. EEN KWART EEUW KINDERWETTEN Feestelijke herdenking De vier organisaties, alle werkzaam op het. gebied der Nederlandsche kinderbescherming, hetzij in overheidsdienst, hetzij particulier, houden Zaterdag 29 November een samenkomst te 's-Gravenhage in de Ridderzaal. In deze bijeenkomst zal worden herdacht, dat op 1 December a.s. de kinderwetten 25 jaar hun zegem-ijke werking in ons land hebben verricht. Het woord zal o.m. worden gevoerd dooi' den Minister van Justitie, mr. dr. J. Don- ner; door Staatsraad prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden en de oud-ministers dr. J. Tl> de Visser en mr. dr. D. A. P. N. Kooien. INTERNAT. TIK-WEDSTRIJDEN. Ook dit jaar zullen de internationale type- wedstrijden in Parijs worden gehouden: de datum is vastgesteld op 6 November. De deelneming aan deze wedstrijden is open gesteld voor alle typisten van Europa, de lei ding berust bij den heer Albert Navarre te Pa rijs. Onze landgenoot, de heer A. A. Schoevers, werd wederom aangezocht als juryJlid te willen fnngeeren. Dc school te Beverwijk Initiatief van den R. K. Land- en T uinbouwbend De Onderwijsverecniging van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin bouwbond in het Bis dom Haarlem, die in October 1927 de R. K. Land-bouwwinterschool te Voorhout opende, zal spoedig 'haar streven, om ook de tuinders in de gelegenheid te stellen hun zonen middelbaar onderwijs op Katholieken grondslag te laten genieten, met succes bekroond zien. Met taaie volharding heeft voormeld® ver- eeniging onder leiding van haren energieken voorzitter, den Zeereerwaarden Rector J. P. J. Kok, bereikt, dat reeds 1 November a.s. liet eerste cursusjaar zal worden aangevangen. Het doel van het onderwijs is om aan aan staande kweekers en handelaren in bollen, groenten en l'ruit, een opleiding te verschaffen, welke zich geheel richt naar de behoeften der praktijk. Daartoe biedt Beverwijk, liggend in het midden van voorname tuinbouwgebieden van ons land, met de ter plaatse belangrijke vollegronds groenteteelt, een voor Nederland bijzonder gunstige gelegenheid. Te meer is dit liet geval, daar in de onmiddellijke omgeving het demonstratiebedrijf voor glascultuur van de Provincie Noord-Holland ligt Noordelijk van Beverwijk kunnen de leerlingen kennis nemen van de Tuinbouwpraktijken van West- Friesland, de Streek, de Bangerd met zijn fruit teelt; naar bet Zuiden van de bollenstreek en va-n het. Laboratorium van Prof. van Slochte- ren te Lisse, terwijl naar heit Oosten, Aalsmeer met haar bloemkweekerijen, de beste gelegen heid biedt de lessen over bloementeelt aan de praktijk te toetsen. Naast liet vakonderwijs hierboven vermeld, wordt onderwijs gegeven, in de R. K. Godsdienst leer en de R. K. Maatschappijleer, zoodat de leerlingen de belangrijkste vraagstukken van onzen tijd naar hun juiste waarde leeren schatten. De R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk is gelegen aan de Baanstraat, terwijl bet bij de school behoorende internaat en broederhuis aan den Kees Delfswcg grenzen. Het onderwijs wo-rdt gegeven gedurende twee winterhalfjaren, terwijl, indien noodig, ook eenige zomerlessen worden ingelascht. Begon nen wordt ais regel eind September; wegens de voorbereidende werkzaamheden zal echter het cursusjaar 19301931 pas begin November aanvangen. Aspirant-leerlingen kunnen zich nog tot uiterlijk 25 October a.s. aangeven, op welken -dag het toelatingsexamen zal gehouden worden in het gebouw der R.K. y. L. O. school, Kees Delfsweg, van 1012 en van 24 uur. Het onderwijs eindigt ongeveer tegen Pasclien. De tijd der lessen is zoo gekozen, dat deze valt in de minst drukke periode van bet kweekers- bedrijf. Voor Katholieke leerlingen bestaat gelegen heid tot huisvesting in het internaat van de schooi. Hot internaat staat onder leiding van de Eerwaarde Broeders der Congregatie van L. Vrouw van Zeven Smarten. Voor verdere inlichtingen kan men zich wen den tot den directeur der schooi, dr ir. H. A. B. Biinnemeijer. Colportage-werk Geld uit den zak kloppen voor een onbekend doel Naar aanleiding van de waarschuwing, welke de secretaris van den Armenraad 13 October j.l. in de Haagsclie bladen richtte tot het publiek betreffende mej. J. C. ter Horst— Goossens, die onder onjuiste voorwendsels Christelijke lectuur to koop aanbood, hebben talrijke Hagenaars zich. tot het bureau van den Armenraad gewend met een verzoek om inlichtingen. Wij kunnen mededeelen, dat voorloopig een einde is gemaakt aan de pogingen tot mis leiding van het publiek door mej. ter Horst. Velen, die de waarschuwing lazen, hebben gemeend, dat ook zij bezoek van deze vrouw hadden ontvangen, doch bij nader onderzoek is den secretaris van den Armenraad ge bleken, dat nog een andere vrouw in do laatste maanden met Christelijke lectuur colporteert in de betere woonwijken on zeer consciëntieus deze buurten bewerkt, zelfs op straat tracht voorbijgangers tot het koopen van baar boekjes te bewegen. In het algemeen kan, hoe hinderlijk col portage en baar gevolgen somwijlen kan zijn, hiertegen niet worden opgetreden. In dit geval worden echter op twee punten de grenzen van het geoorloofde overschreden. In de eerste plaats zegt genoemde dame, die een beschaafden Indruk maakt en daardoor bij haar gehoor sympathie wekt, dat zij zende linge is en de opbrengst van de verkochte lectuur komt ten bate van een goed doel, n.l. „de zending". Hiermede is echter slechts be doeld een klein Genootschap van inwendige zending, dat een eigen ieer aanhangt betreffen de godsdienstige en maatschappelijke vraag stukken. In de tweede plaats wekt bevreemding, dat de bewuste dame, die een Rijkspensioen geniet, met het oog op haar eigen moeilijke omstan digheden aandringt op het koopen van de lectuur. Nader is gebleken, dat de boekjes tegen inkoopsprijs van 't Genootschap worden gekocht en dat de colporteurs 10 pet. van de winst aan het Genootschap afdragen, dat wil zeggen, dat de rest haar zeiven ten goede komt. De lectuur, die dus als propaganda voor een bepaalde wereldbeschouwing moet dienen, en welke door haar, die zicli zendeling noemen, uit een oogpunt van inwendige zending onder het publiek wordt gebracht, wordt hier onder va.lsche vlag verkocht, terwijl de opbrengst dient als bestaansmiddel van een kleine religieuze gemeenschap en haar Individueele leden. Waarschijnlijk zijn verschillende colporteurs en colportrices op deze wijze in 's-Gravenhage werkzaamklachten werden echter, naar aan leiding van de overeenstemming die men met mej. ter Horst meende te zien, slechts over deze dame ontvangen. Men zij dèrhalvo gewaarschuwd, dat hier weder gepoogd wordt het welgezind publiek geld uit den zak te kloppen voor een onbekend doel. Men lichte ook het dienstpersoneel in en informeere ingeval men twijfelt of behoefte gevoelt aan eenige voorlichting, bij het Bureau van den Haagscben Armenraad, tel. 15953. PATER TH. VAN SON f In hst Gasthuis te Udcn is overleden de aeereerw. heer Th. van Son in den ouderdem van 72 jaar. De overledene was geboren te Uden en was weleer missionaris in Engeland, HET JUBILEUM DER VRIJE UNIVERSITEIT Programma der feestelijkheden Tegelijk met de Vrije Universiteit herdenkt de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Ge reformeerden Grondslag haar gouden jubileum. Want al bestond zij zelf al énkele maanden ge leden vijftig jaar, zij werd toch in 18S0 uit sluitend opgericht om 8e V. U. te stichten en in stand te houden. Vandaar dan ook. dat haar directeuren alle feestelijkheden uitstelden tot de viering van het gouden jubileum der Vrije Universiteit. Een dubbele reden tot blijdschap vinden Vereeniging en Universiteit in het feit. dat op lieden de nieuwe faculteit, die der wis- en natuurkunde, werd geconstitueerd. Tenslotte viert ook het corps van studenten aan de V. U. „Nil Desperandum Deo Duce" z'n tiende lustrum. Ter gelegenheid van dit drievoudig jubileum, zijn bij de Drukkerij Holland drie publicaties uitgekomen. Voor den bundel „Wetenschappe lijke Bijdragen" leverde een negental hoog- leeraren belangrijke bijdragen. Het Gedenkboek bewerkt door ds. J. C. Rullmann bevat tal van antwoorden op de door haar uitgeschreven gegevens omtrent het verleden. En het Album, door het bureel der Vereeniging verzorgd, ver meldt al de namen der op eenvolgende studen tengeneraties en de titels der gepubliceerde werken van vroegere en tegenwoordige hoog leeraren. Een uitgebreid feestprogramma, over drie dagen verdeeld, is ter viering van dit voor de Protestanten zoo belangrijk jubileum, ontwor pen. Hedenmiddag had in de groote zaal van het Concertgebouw een openbare zitting van den Academischen Senaat plaats. Na de recto- ra.de oratie, uitgesproken door den Rector Magnificus, prof. dr. II. H. Kuyper hadden de door ons reeds vermelde eere promoties plaats. Hierna werd mededeeling gedaan van het oordeel der oudste drie faculteiten over de prijsvragen door de decani dezer faculteiten. Na afloop van de zitting recipieerde de senaat in de koffiekamer van het Concertgebouw. Terstond na afloop der senaatszitting wer den de reünisten door het Corps aan het Con certgebouw afgehaald. In feestelijken optocht gingen zij naar 't A.M.V.J.-gebouw. Hie-r werd het lustrum van het Studentencorps plechtig geopend door den Rector Curporis, den heer J. H. Mulder, 's Avonds heeft in de Konings zaal van Artis de ontvangst van leden en be gunstigers plaats. Om negen uur maken reü nisten en studenten een fakkeloptocht door de stad. In de morgenuren van Dinsdag wordt in de groote zaal van het Concertgebouw een verga dering gehouden, welke onder leiding staat van den heer H. Colijn, Prof. mr. D. P. D. Fa.bius en prof. L. Lindeboom zullen hier als sprekers optreden. 's Middags wordt wederom in het Concertge bouw een vergadering belegd, onder leiding van mr. Th. Heemskerk, waarin prof. dr. J. Ridderbos en de heer J. J. C. van Dijk zullen spreken. Mr. G. H. A. Grosheide zal op deze vergadering het uitbreidingsfonds aanbieden, hetwelk bestaat uit een bedrag van ruim 4 ton. Op deze bijeenkomst zal ook de minister president, Z. Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbronck het woord voeren. 's Avonds houden de directeuren der Vereeni ging in de Concertzaal van Artis een receptie waarbij verscheidene huldeblijken zullen wor den aangeboden. In een andere zaal van Artis recipieert dien avond de Senaat van het Stu dentencorps. Woensdagmiddag leidt prof. mr. A. Anema een vergadering in het Concertgebouw, waar ds. T. Ferwerda en de heer J. Schouten spre ken. In Krasnapolsky vereenigen zich tenslotte directeuren, curatoren, hoogleeraren, leden en begunstigers aan een gemeenschappelijken feest maaltijd. De Donderdag is nog gewijd aan verschillen de feestelijkheden van het studentencorps, 's Avonds dineeren reünisten en Corpsleden in het Carlton-hotel, waarna het lustrum plech tig wordt gesloten. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Nieuwe kliniek en laboratoria voor inwendige ziekten Vrijdag zijn de nieuwe kliniek en labora toria voor inwendige ziekten in Paviljoen I van het Wilhelminagasthuis, te Amsterdam of ficieel in gebruik genomen met een openings college van Prof. I. Snapper, in de collegezaal van de nieuwe inrichting. In een korte rede heeft de burgemeester de nieuwe inrichting uit naam van het gemeente bestuur van Amsterdam aan Prof. Snapper overgedragen. Prof. Snapper dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden en bracht hulde aan het Amsterdamsch Gemeentebestuur voor zijn {Voorzicht, dat geleid heeft tot den bouw van deze inrichting. Prof. Burger wenschte tenslotte met enkele korte woorden zijn collega geluk. Er waren vele bloemstukken. AFSCHEID PROF. DR. G. JELGERSMA. Prof. Dr. G. Jelgersma, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leidsche Universiteit, die tijd aftreedt, zal Dinsdag 28 October, des na- wegens het bereiken van den 70-jarigen leef- middags half vier, zijn afscheids-college geven in het groot-auditorium der Leidsche (Univer siteit. AMBTSAANVAARDING. Dr. D. H. I-ftoosterman, benoemd tot lector in de wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit, za.1 zijn ambt aanvaarden Woens dag 12 November des namiddags te 4 uur met het houden van eeu rede in het klein audito rium der universiteit. B. DE HAAN f Overleden is de heer B. de Haan, bekend in specteur van den Oudheidkundigen Dienst. Wij len de heer de Haan was een grondig kenner van de Hindoe-Javaansche bouwkunst. Hij res taureerde en reconstrueerde talrijke bouwwer ken in Oost en Midden-Java. AMBTEAANVAARDING PROF DR FRITZ KöGL. Prof. dr. Fr. Kögl, benoemd tot gewoon hoog. leeraar in de organische en propaedeutische scheikunde aan de Utrechtsohe rijksuniversiteit zal Maandagmiddag 27 Octoloer te 2 uur zijn ambt met een rede aanvaarden. De Belgische bedreiging Geen gevaar voor drooglegging De Raad van Beheer der Nationale Unie heeft aan de leden van beide Kamers der Sia- ten-Generaal doen toekomen een door ir. A. A. Mussert, c. i., hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat te Utrecht bewerkt memo randum „Over de waarde van de Belgische be dreiging inzake de voeding van het Juliana- kanaal". In een inleiding brengt de Raad in herinne ring, hoe bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1930, door de Eerste Kamer inlichtingen zijn gevraagd in hoever het Nederlandsch recht en belang ge schaad dreigden te worden door de voorgeno men aftapping van Maaswater voor het directe kanaal LuikAntwerpen, door welke aftapping naar van Belgische zijde herhaaldelijk wordt beweerd, het Julianakanaal zou kunnen worden drooggelegd, zoodat Nederland ter zake van de bevaarbaarheid van de verbinding van Maas tricht met het Noorden, geheel in België's macht zoude komen. De Minister had daarop geantwoord, dat hij deze inlichtingen vooralsnog niet kon geven, aangezien op het aan België ter zake gedane verzoek om inlichtingen nog geen antwoord ontvangen was, maar dat, indien Nederlands recht of belang in 't spel bleken te zijn, de Regeering niet werkeloos zou toezien. Do aard van de Belgische bedreiging, aldus het memorandum, bestaat hierin, dat men dreigt Indien gij, Nederland, niet onder het Moerdijkjuk doorgaat, welnu dan tappen wij, met behulp van ons om Maastricht in uitvoe ring zijnde kanaal van Luik naar Antwerpen, het Maaswater af en staat uw Julianakanaal droog. De vraag doet zich dus voor Gesteld, dat België, zich niet storend aan verdragen, noch aan internationaal rivierenrecht, zich met Volle kracht zou toeleggen op dit aftappen, met het deel het Julianakanaal droog te leggen, wat zou dit la.nd dan kunnen bereiken Om deze vraag te beantwoorden heeft de schrijver den waterafvoer van de Maas nage gaan, op grond van 3653 dagelijksche waarne mingen, gedurende 10 jaren verricht. Het on derzoek voert tot de conclusie, dat België ge durende van het jaar niet in staat is eenige afbreuk te doen aan de watervoorziening van het Julianakanaal en zelfs niet aan de op wekking van energie, die door dit kanaal mo gelijk gemaakt wordt. Van de overige drie maanden tenslotte blijkt er gemiddeld per jaar slechts één te zijn, gedurende welke Bel gië inderdaad voldoende voeding van het ka naal zou kunnen beletten. Ook dit zou nog een ernstig feit kunnen zijn, ware het niet, dat de middelen tot afweer, die zoo noodig te onzer beschikking staan, eenvou dig en doeltreffend zijn. Zij bestaan daarin, dat de voeding van het kanaal wordt verzekerd door naast iedere sluis een bemalings-instal- iatie te bouwen met een capaciteit van 10 M1. per sec. waarmede ook in de droogste tijden de verschillende kanaalpanden op de gewensch- te peilen kunnen worden gehouden. Een handel wijze, welke ook gevolgd wordt., zij het dan op kleiner schaal, bij de Drentsche Hoofdvaart, het Apeldoornsch kanaal en de in uitvoering zijnde Twentsche kanalen. De kosten van deze" bemalings-installaties worden te zamen geraamd op 800.000 a 1.000.000 en de exploitatiekosten op 50.000 per jaar. Hoewel deze bedragen op zich zelf niet onbeteekenend zijn, zijn zij gering in ver gelijking met de uitgaven die reeds gedaan zijn en nog zullen worden gedaan. De schrijver komt ten slotte tot de volgende slotsom Nederland heeft in de laatste halve eeuw, behalve de kosten voor het gewone onderhoud, 95 millioen gulden aan de Maas c. a. ten koste gelegd. Het heeft besloten binnen enkele jaren nog 40 millioen gulden te besteden, gevende een totaal van 135 millioen, alles in ronde ge tallen. Welnu, de Belgische bedreiging komt hier op neer, dat deze rekening van 135 mil lioen gulden zou moeten worden verhoogd tot 136 of in het ongelukkigste geval tot 137 mil lioen. Een toeslag van 1 y, geheven door een eventueel onvriendelijken nabuur op een re kening door onaangename natuurlijke omstan digheden." Uit deze slotsom volgt, volgens het memo randum, dat „een regeling met België over de watervoorziening van het Julianakanaal door geen Nederlandsche Regeering aan de Staten- Generaal zal kunnen worden voorgedragen als een compensatie voor een e.v. nieuwe Rijn- Schelde-verbinding". Opening door minister Verschuur Ter gelegenheid van de viering van het 12%-jarig bestaan heeft het Nederlandsch In- stituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw van 18—27 October in het Stedelijk Museum té Amsterdam een tentoonstelling ingericht onder den naam: Tentoonstelling de Woning wet. Het doel van deze tentoonstelling is wij berichtten er reeds eerder uitvoerig over een beeld te geven van hetgeen op grond van de Woningwet in het belang van volks huisvesting en stedebouw in Nederland is ge schied. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling ge- oopend in tegenwoordigheid van veel autori teiten. Nadat de voorzitter de heer H. Bloemers in een rede de geschiedenis van het instituut had gereleveerd, was het woord aan minister Ver schuur voor het houden van de openingsrede. De minister verklaarde gaarne gevolg te geven aan de uitnoodiging van het instituut om deze belangrijke tentoonstelling te openen. De woningwet is een van de wetten, die zich heeft weten te handhaven en 'die in de practijk de juistheid van hare financieele grond slagen heeft bewezen. Wanneer wij over deze vitale wet spreken, dan gaan onze gedach ten terug, aldus spr., naar degenen die baai- grondslag gelegd hebben: wijlen Goeman Bor- gesius, gesecondeerd door Pierson en Cort van der Linden. Dit trio heeft de basis gelegd voor iets, dat behoort tot het allerbelangrijkste op het gebied der sociale wetgeving. De minister sprak er zijn voldoening over uit, dat de tentoonstelling is ingericht volgens dezelfde systematiek als de woningwet. Door particulieren houw, zeer belangrijk door over heidsbemoeiing beïnvloed, zijn wij erin geslaagd in de woningbehoefte van het Nederlandsche volk te voorzien. Hierna verklaarde de minister de tentoon stelling voor geopend. DIFHTHERITIS. Te Oude Pekela zijn 8 nieuwe gevallen van diphtheritis geconstateerd. Men kan den verantwoordelijken leiders der Katholieken heel wal verwijten, doch zeker niet, dat ze geen verantwoording zou den voelen. In de groote kwestiesdie de mcnschcn bezig houdenlaten zij hun volgelingen niet zonder leiding. Uil den aard der zaak richten zij zich rechtstreeks alleen tol de Katholieken. Doch daar zij tevens de hoeders en bewakers zijn der natuurlijke godsdienst- en zedclcer. gaan ook hun vingerwijzingen anderen aan. Zoo in het geval der Anglikaanschc bis schoppen. Uie. kapiluleerdcn inzake het neo-wallhu- sianismc, wal men in Engeland met den on schuldigen naam van birth control controle op dc geboorten betitelt.. Dat kardinaal Bourne daarover niet zou. zwijgen, stond van te voren al vast. Zijn woord en gezag dragen ver in Engeland. Hij greep de eerste gelegenheid dc beslc aan en verklaarde: „Opdat niemand op een dwaal spoor zou geraken door hel besluit der Angli kaansche bisschoppen, en dus gebracht zou worden in gevaar om groote zonde te doen, herhaal ik nu de leer van dc Katholieke Kerk op dit punt, welke leer hel geweten bindt van iedcrcn man en iedere vrouw. Iedere directe verhindering van dc natuur lijke gevolgen van echtelijke gemeenschap, zoowel in als builen het huwelijk, is eer, tegennatuurlijk kwaad, een zonde tegen de natuur, die door den Schepper ons is ge geven, en daarom grootclijks zondig voor Zijn oog." Daarmede is heel dc kwestie afgedaan. Natuurlijk zocht men nu langs ccn ande ren weg er onder uit te komen. En men zegt: „wat bemoeit, de Kerk zich met die dingen. Dat moet ieder voor zich weten. Ga uw eigen gang en sloor U niet aan die „buitenstaanders". Dat brengt dc oude kwestie weer op de proppen, die wanneer ze het feit van ccn verbod niet meer kunnen loochenen, pro beeren ingang te doen vinden: dat dc gods dienst zich met niets mag of kan bemoeien dan met „de Kerk". Dat is totaal mis voor den katholieken godsdienst. Die bemoeit zich mei den mensch, met het leren van den mensch, met zijn ge dachten, begeerten, woorden en werken. Want die Kerk leert nog de Tien Geboden Gods. Het is volkomen waar: een katholiek mag krachtens zijn katholiek geloof niet doen, wat hij zelf goed vindt. Wie dat niet erkent, kent niets van dat geloof. Lijk gevonden in een sloot. Zaterdag is te St. Michielsgestel in de sloot naar Gemonde het lijk gevonden van den 23- jarigen A. van Breugel, woonachtig te St. Michielsgestel. De jongeman werd sinds Woens dag vermist, toen hij zich naar de kermis te Gemonde, waar zijn verloofde woonde, had be geven. Sinds dien had men niets mee-: van hem vernomen. Aangezien de schedel geheel gespleten was, en het rijwiel dat hoven op het lijk in de sloot lag, geheel was vernield, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de jongen door een auto is overreden en daarbij in de sloot geslingerd. In hoeverre hier van misdrijf sprake is, wordt door de justitie onderzocht. Het slachtoffer overleden Vrijdagnacht om 2 uur hebben 'n 227-jarige kellner en de vrouw, met wie hij samenwoonde, ruzie gekregen. De kellner zat in een auto van een snorder en gebood de vrouw, die hij op straat tegenkwam, hij hem te komen. Toen de vrouw hieraan niet voldeed is hij uit den auto gestapt en heeft haar geslagen en getrapt. Het volgende oogenblik lag de kellner met zware verwondingen op den grond. Men bracht hem naar het Binnengasthuis, waar hij later -is over leden. Het staat nog niet geheel vast, wie de kellner heeft gestoken. Alles wijst er echter op, dat de vrouw zelf een mes heeft getrokken en haar minnaar de doodelijke verwonding heeft toegebracht. De vrouw, die blijft ontkennen bevindt zich op het politiebureau Warmoezier- straat in arrest. DAT SCHEEN NIET IN ORDE TE ZIJN Politie gewaarschuwd NOG TIJDIG SUCCES BEHAALD Vrijdagavond omstreeks elf uur merkte een voorbijganger op, dat over den muur achter de magazijnen der Industrie- Handelmaat schappij te IJmuiden eenige pakken werden geworpen. Vermoedende, dat hier iets niet in orde was, waarschuwde hij de politie en den nachtveiligheidsdienst, die direct de verschil lende wegen afzetten en korden overgaan tot aanhouding van iemand, die met een pak onder den arm nabij het station was gezien. Vermoe delijk heeft hij nog den laatst en trein ^aar Am sterdam willen nemen. Bij onderzoek bleek het pak te bevatten: re genjassen; gebreide truien en andere zeemans- kleeding. welke door de directie van genoemde maatschappij als haar eigendom werden her kend. De aangehoudene bleek een goede bekende van de justitie te zijn. Hij is voor den com missaris van politie geleid en later naar Haar-, lem overgebracht. MARSEILLE BESMET VERKLAARD WEGENS PEST. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft, overwegende, dat volgens ingekomen ambtsberichten gevallen van pest vooAomen te Marseille, de havenplaats Marseille besmet verklaard wegens pest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5