ALGEMEEN OVERZICHT. POOLSCHE TERREUR !N OOST-GALICIE Het huwelijk van koning Boris De gestolen Russische kerkschatten Gevoarl JACK DIAMOND POLITIEKE KLOPPARTUEN MAANDAG 20 OCTOBER 1930 VERVOLGING DER KATHOLIEKE GEESTELIJKHEID KONING BORIS EN PRINSES EUDOXIA VAN BULGARIJE HET CONFLICT IN DE BERLIJN- SCHE METAALINDUSTRIE WAANZINNIGE STORT ZICH OP ZIJN MAKKERS EX-KEIZER BESCHULDIGD DE DOODEN-KLOK Verwoede strijd tegen intriges DE VERMISTE FRANSCHE VISSCHERS DE ONTPLOFFING TE LOS ANGELES DE AARDBEVING IN CHILI Drie dooden, twee honderd gewonden Br lining's regeeringsverklaring. In den rijksdag is 't debat over de regeerings verklaring voortgezet, waarbij het af en toe weer tot rumoerige tooneelen tusschen socia listen en communisten kwam, zoodat een afge vaardigde uitgesloten werd. De bekende afgevaardigde von Oldenburg- Janischau, besprak het vonnis van het rijks gerechtshof in het proces van de Ulmer-offi- cieren en oefende vooral critiek op het feit, dat men officieren had willen bewegen hun "kameraden te verraden. Als de officieren in hun vertwijfeling onder ling hun meeningen kenbaar hebben gemaakt, behoeft dit nog niet voor het rijksgerechtshof te worden gebracht. Daarop nam dr. Brüning het woord, die verklaarde, dat de regeering aanvankelijk niet voornemens was geweest in het debat in te grijpen, doch hij wilde den heer von Olden burg antwoorden, omdat deze een verschil van opvatting tusschen den rijkspresident en den rijksweerminister heeft willen vaststellen. Hij moest daartegen opmerken, dat de rijks weerminister het volle vertrouwen van den rijkspresident bezit. Von Oldenburg is niet d.e eenige, die onder den tegenwoordigen rijkspresident heeft ge diend. Nooit zijn van een sociaal-democraat zulke beschouwingen over den eed van trouw gehooid als bij dit debat, waar de heer Schmidt-Hannover verklaarde, dat de eed van trouw van de rijksweer slechts op een ver molmd instrument, de grondwet, wordt afge legd. De regeering streeft er naar den goeden geest bij de rijksweer te versterken en wil niet, dat de goede eigenschappen van het oude leger, de tucht en de gehoorzaamheid verloren gaan De rede van den rijkskanselier maakte een diepen indruk en het duurde geruimen tijd, voordat de daardoor veroorzaakte beweging eenigszins geluwd was, zoodat president Loebe de zitting enkele minuten onderbrak. De afgevaardigde Bausch verklaarde, dat zijn partij, de christelijke volkspartij, vertrou wen in deze regeering stelt, omdat deze niet vreest, impopulair te zijn. Voor de economische partij verklaarde do afgevaardigde Drebitz, dat zijn partij, ondanks haar ernstige bezwaren, het overbruggingscre- diet zal goedkeuren, wat echter geen motie Van vertrouwen voor de regeering beteekent. Vervolgens werden nog persoonlijke opmer kingen gemaakt. Graaf Reventlow verklaarde naar aanleiding van de opmerking van den afgevaardigde Deicht van de Beiersche volks partij, dat hij het zou betreuren, als de chris telijke jeugd zich van de christelijke kerk zou afkeeren. Dit gevaar is echter door het schrij ven van den aartsbisschop van Mainz ver hoogd. Ook de afgevaardigden von Oldenburg en Schmidt Hannover, voerden nog het woord om op de opmerkingen van dr. Briining te antwoorden, waarop dr. Brüning nog repli ceerde. Daarna begonnen de stemmingen. Een motie der communisten, om de stemmingen uit te stellen, totdat de communisten, die zich in hechtenis bevinden, aanwezig zullen zijn, werd verworpen. Het besluit van het seniorenconvent tot verlaging van de verblijfkosten en presentie gelden der afgevaardigden met ingang van 1 - ovember in afwachting van een definitieve regeling, werd goedgekeurd. Aangenomen werd vervolgens de aanvullen de overeenkomst voor het Duitsch-Finsche handelsverdrag. Daarna volgde de stemming over de wet be treffende de aflossing van schulden, waarin de machtiging tot het opnemen van het bui- De regeering heeft den eisch der opstandelin gen, zich over te geven en af te treden afge wezen. De regeering heeft verklaard geen onder handelingen te zullen openen, welke zouden kunnen leidon tot een verdeeling van het land. De regeering heeft 15 handelsschepen laten ombouwen in hulp-kruisers om de door de op standelingen bezette havens te bloltkeeren. Naar de „Associated Press7' uit Porto Alegre meldt, heeft generaal Costa, de leider der re- volutionnairen, in een boodschap aan het Bra- ziliaansche volk verklaard, dat hij de centrale regeering een beeld van de beteekenis en de sterkte der opstandige beweging wil geven, opdat verder bloedvergieten vermeden wordt. De federale troepen hebben zich, aldus de re bellen-leider, in de gevechten, die in den laat- sten tijd zijn geleverd volkomen gedemorali seerd en afkeerig van strijd getoond. Een ge deelte heeft zich overgegeven, anderen zijn op de vlucht gegaan, alvorens het tot ernstigen strijd kwam. Costa noodigt den minister van oorlog der bondsregeering uit, vliegtuigen ter bezichtiging van de spoorlijn van Itararé te zenden, om zich van de ontzaglijke hulpmiddelen der revo- lutionnairen te overtuigen. Naar staatssecretaris Stimson mededeelt, heeft de kruiser ,,Pansacola" bevel gekregen, alle havens aan de Braziliaansche kust tot Per- nambuco en tot Bahia binnen te loopen, ook de havens, die zich in het bezit der revolu- tionnairen bevinden. De commandant van den kruiser heeft op dracht, in alle havens met de Amerikaansche consuls den toestand te bespreken. Zoo noodig moet de kruiser alle in de Braziliaansche ha vens gevestigde Amerikanen aan boord nemen. De aartsbisschop seinde aan den Heiligen Stoel, dat de revolutie niet van communisti- schen aard is, doch wel een politiek karakter heeft, en dat zij in de meeste steden zegeviert. Het veertiende regiment jagers heeft zich bij de revolutie aangesloten. De liberalen en het Vlaamsche vraagstuk. De liberalen hebben dus verleden Zondag vergaderd en op grond van het voorstel-Ingen- bleeck een ellenlange motie aangenomen, wel ke kort en goed hierop neerkomt, dat de libe ralen de onmiddellijke behandeling eischen van de regeerings-wetsontwerpen inzake het taal gebruik in lager- en middelbaar onderwijs, voorstellen welke door heel Vlaanderen wer den verworpen. Dat zij deze ontwerpen zullen amendeeren en wel in den geest van de hand having der tweetaligheid in Vlaanderen en verhindering van tweetaligheid in Wallonië. Met andere woorden: de liberale hoeren wen- schen de Fransche klassen in Vlaanderen te behouden er zelfs een open deur te hebben om hun aantal nog te vergroeien, maar weigeren absoluut aan de duizenden Vlamingen in Wal lonië 't recht om voor hun kinderen Vlaamseh onderwijs op te eischen. Zij gaan van het beginsel uit, dat de Vlamin gen in Wallonië zich hebben aan te passen en niet het recht bezitten in afzondering te leven van de Waalsche cultuur-gemeenschap, doch voor de Walen in Vlaanderen werpen zij dit princiep, zonder hand-omdraaien overboord. Het is onbegrijpelijk hoe ernstige menschen een dergelijke oplossing zonder wederkeerig- heid durven voor te stellen. Hun bekende anti- Vlaamsche en anti-katholieke gevoelens, heb ben hun hier leelijke parten gespeeld. Uit de beraadslagingen blijkt zulks duidelijk. De mess- te sprekers hebben niet genoeg kunnen wijzen op het „clericals gevaar" in Vlaanderen, dat uit vervlaamsching van het officieele onderwijs zou voortspruiten. Het spook, dat de katholieke scholen door haar Fransche klassen het open- Str af expedities van cavalerie regimenten, huiszoekingen en arrestaties Treffen tusschen „nazis" en communsten te Karlsruhe tenlandsche crediet -is opgenomen. Deze werd i baar onderwijs leelijk afbreuk zouden doen, aangenomen met 325 tegen 237 stemmen. Tegen was zeker een der obsessies welke de liberalen stemden de nationaal-socialisten, de commu- 7 tot een dergelijk krom besluit hebben ge nisten, de Duitsch-nationalen en enkele leden I bracht- van de landvolkpartij. Tegen het einde van de zitting kwam het opnieuw tot rümoerige toongelen tusschen sociaal-democraten en communisten, waarbij de communisten de eerste strofe van de Inter nationale zongen. 't Voorstel van de middenpartijen, om de moties van wantrouwen niet te behandelen en over te gaan tot de orde van den dag werd met 318 tegen 236 stemmen aangenomen.. Nationaal-socialisten, Duitsch-nationalen, communisten en landvolkpartij stemden tegen één stem was van onwaarde. De Fransch-Duitsche betrekkingen De bizondere correspondent van de „Volontê" te Berlijn zet nog steeds zijn reeks van inter views met Duitsche ministers en staatslieden voort. Vrijdag heeft hij minister Wirth en den secretaris van het Duitsche centrum Vockel te spreken gekregen. Wirth heeft vooral over aangelegenheden van binnenlandsche politiek gesproken. Hij hecht veel gewicht aan het besluit van de sociaal democraten, om de moties van wantrouwen te- sen het kabinet Brüning niet te steunen en twijfelt er niet aan, of de socialisten zullen een tveg vinden, om deze moties te doen mislukken. Ook hoopte Wirth, dat de socialisten zich tegen de opheffing van de noodverordeningen sullen verklaren. Omtrent een samenwerking met de nationaal- sociali.sten koestert Wirth geen groote ver- ac itingen. Men moet eerst een paar gewone 21 'ogen van den rijksdag afwachten, alvorens men zich een duidelijk beeld zal kunnen vor- me" van f'e Partijenverhouding. ,n een crisis van het parlementarisme, vaart an zooveel wordt gespreken, gelooft ",!e IIet gezond verstand heeft de ter- ztj.-c-sie mg \an het parlement verhinderd en het ItabiPPt Brüning schijnt thans goede kan sen te hebben, om zijn werkzaamheid te kun- nen voortzetten. Wat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk betreft verklaarde dr. Wirth, dat een verkoeling af en toe wel kan intreden, doch dat het steeds noodig zal zijn, voor de verbetering van deze betrekkingen te werken, aangezien er geen nuttiger werk in het belang van den Europeeschen vrede kan worden ver richt. De secretaris-generaal van de centrumspartij sprak vooral over het onrecht van het verdrag van Versailles. Het centrum wenscht den vrede en een goede verstandhouding onder de vol ken, ook tusschen Polen en Duitschland, want het centrum krijgt vele leden uit de Oostelijke provinciën. Men moet echter verlangen, dat Frankrijk ste\in zal verleenen in den strijd te gen chauvinisme en bolschewisme. e De revolutie in Brazilië. Telegrammen uit Sao Paolo maken melding van een heftigen strijd tusschen de Braziliaan sche regeeringstroepen en de opstandelingen in Ge nabijheid van het belangrijke spoorweg knooppunt Itararé. O.a. werd een munitie depot der opstandelingen Hoor vliegtuigen der regeeringstroepen gebombardeerd. Wat er ook van zij: de liberalen, die, zooals gewoonlijk met veel vaderlandslievende frasen hebben verkondigd, dat zij Zondag voor alle echte Belgen de oplossing hebben gevonden, zijn er niet in geslaagd de regeerings-ontwer- pen voor de Vlamingen aannemelijk te maken. Zij hebben slechts bereikt, dat een gedeelte der Waalsche liberalen, die eerst vijandig stonden, de door de liberalen geamendeerde ontwerpen aanvaarden. Maar de Vlamingen? Zij denken er niet aan, zich aan deze oplossing te laten binden. De „Standaard" heeft de liberalen onmiddellijk uit hun franslciljonschen waan geholpen. De Ka tholieke democratische Gazet van Antwerpen sluit zich daarbij aan en verklaart, dat de Vlaamsche katholieken zich onmogelijk kunnen vereenigen met een dergelijke oplossing en 't socialistische hoofdorgaan voor Vlaanderen „Vooruit" schrijft, dat de liberalen een oplos sing vragen, welke niets oplost. „Zij, de frans kiljons, hebben het recht niet een uitzonde- rings-regime te genieten, te meer niet als men weet, dat zij de macht bezitten het cultuurle ven van het Vlaamsche volk ongezond te hou den." Natuurlijk zijn ook de Vlaamsche nationa listen vierkant tegen het liberaal „recept", het welk door „de Schelde" met „politiek boeren bedrog" betiteld wordt. Zoo staat dus nagenoeg heel Vlaanderen nog steeds scherp gekant tegen de regeerings-ont- werpenen de eischen der liberalen. Het zou dus ook onnoozel zijn te veronderstellen, dat zij eenige kans van slagen hebben. In te genstelling met het optimisme in de liberale Fransche organen, beseffen verschillende Waal sche Katholieke bladen, dat het volkomen nut teloos is, in die richting nog verder te gaan, wijl dit onvermijdelijk de crisis tengevolge zou hebben. Deze bladen vragen met de „Gazet van Ant werpen" verdaging der behandeling, om zoo doende niet onmiddellijk in een zeer moeilijke politieke impase te geraken. Doch het valt te betwijfelen, of de liberalen daarvoor zullen te vinden zijn en anderzijds of de Vlamingen nu niet eens krachtdadig zullen eischen, dat er een afdoende en rechtvaardige beslissing kome. Hun werd voor den aanvang van het jubel jaar door de hoogste gezagdragers meermalen met den meesten nadruk beloofd dat de Vlaam sche kwestie dit jaar in haar geheel zou worden opgelost. De Vlamingen hebben met kalmte op de volbrenging dezer beloften gewacht; zij vierden mee de eeuwfeesten, hebben zelfs ge holpen om vrijheidsboomen te planten, maar thans, nu de laatste festoenen zijn weggeborgen en de banketten afgeloopen. wordt de eisch op rechtsherstel opnieuw gesteld. Leiders als van Cauwelaert, hebben steeds langs den lang- zamen en zekeren weg gemanoeuvreerd, opdat de tijd de vrucht zioude rijpen en de gewenschte toestanden zou scheppen. Vele teekenen wijzen ©v op, dat de tijd thans zoover gevorderd is, dat de Vlamingen radicaal zullen kunnen op treden. Doch dat zal, hoe men het ook bekijke, moeilijk gaan zonder politieke crisis, waarvan de gevolgen in dezen algemeenen malaise- toestand, niet zijn te overzien. De „K.W.P." meldt uit Warschau. Nauwelijks is mgr. Szeptycky van zijn ba- zoek aan de autoriteiten te Warschau, te Lam berg teruggekeerd, c-f opnieuw melden tele grammen uit die stad, dat alweer een huiszoe king heeft plaats gehad in het grieksch-katho- liek klein Seminarie te Lemberg, dat onder lei ding staat van den zeereerw. heer Perridon uit Rotterdam. Ofschoon er niets gevonden werd, dat straf baar was, werden toch een leeraar en drie stu denten gearresteerd, terwijl 20 schoolkaarten in beslag werden genomen en verbeurd ver klaard. De gymnasia van Tarnapol en Bohatyn, die op bevel van de regeering gesloten werden, zijn tot heden niet heropend, ofschoon de profes soren Halusztschijnskiji en Kameneckyj wer den vrijgelaten, daar gebleken was, dat zij on schuldig waren, en dat al de beschuldigingen, die tegen hen waren ingebracht, als zouden zij de leerlingen hebben opgevoed in een geest die aan de regeering vijandig was, absoluut valsch zijn gebleken. Tevens zijn 15 bewoners uit de Oekraïne uit de gevangenis ontslagen, die beschuldigd wer den, dat zij een postwagen bij Bobrka hadden overvallen, terwijl zij tevens verdacht werden lid te zijn van een geheime militaire organisa tie in de Oekraine; een andere gevangene Ho- lowynskyj werd door de politie zonder vorm van proces neergeschoten. Aan het bericht van het Poolsche Telegraaf Agentschap (P.A.T.) dat de politie bang was, dat de gevangene zou vluchten, wordt door geen enkele oprechte Pool geloof geschonken, hetgeen duidelijk blijkt uit een artikel in het Krakausche dagblad „Naprzod dat "wegens de publicatie van dit artikel in beslag geno men werd. Van andere betrouwbare zijde vernemen wij nog de volgende bijzonderheden over de ont zettende wandaden van de Poolsche regimen ten, die in Oost-Galicië strafexpedities uitvoe ren: De plaatsjes Trembowla, Borszczon, Zborow, Sambos, Grodek, enz., waar nooit wellicht aan sabotage gedacht is zelfs, zijn thans ook al straftroepen binnengevallen; in Hleszczawa rukte een afdeeling van het 9de cavalerie met woest geweld binnen en verwoestte volkomen de coöperatieve verkoopcentrale en de melk- hal, met al de daar aanwezige voorraden en machines. In het district Zborow, dat nog steeds niet geheel herrezen is uit de ruine van den oor log, heeft het 22ste cavalerie-regiment den dor pen Milno, Zaterci, Jarczivci, enz., de afstraf fing toegediend Ook hier werd het gebouw der Oekrainsche coöperatieve totaal vernield. De districten Berezany, Podhajcej Rohatyn en Lemberg kregen bereids hun tweede, som mige plaatsen zelfs hun derde bezoek van de strafexpedities. In de bekende bedevaartplaats Zarwanyca werd pastoor Holynskyj door de invallers zóó ernstig geslagen en mishandeld, dat zijn ge zondheid er ernstig door is geschokt. In het dorp Gaje bij Lemberg drong de strafexpeditie Zondagochtend vroeg binnen. De bewoners vluchtten ijlings in de omliggen de bosschen Bij den ouden pastoor, Sochoekyj, werd den ganschen voormiddag huiszoeking gedaan; zonder eenig motief werd de geestelij ke ten slotte gearresteerd. Deze priester is trouwens niet de eenige, zooals men weet, die door de terroristen naai de gevangenis werd gesleurd; de priester-sena tor Tatomyr, de geestelijken Rybyekyj uit Pe- trow, Peseckyj uit Korniov, Melnyk uit Lasz- ky, Nimyj uit Skomorochy, Hrebeniuk uit Bileze, Horodeckyj uit Lachovce. Plakyda uit Skalat en vele anderen ondergingen het zelfde lot. De priesters Plakyda en Horodeckyj wei den zoowaar van communisme beschuldigd! Een komische aanklacht voor wie deze geeste lijken, waarvan laatstgenoemde een der beste predikanten van het aartsdiocees is, van den kansel tegen de roode heilsleer heeft hooren demonstreeren! Wat dan toch de motiveering dier beschuldiging is? Men heeft in de biblio theken van genoemde geloofsverdedigers een paar communistische werken gevonden, g' woon studie-materiaal natuurlijk, voor de be strijding van de roode ,,heilsleer"! Op grond van deze vondst werd onverwijld tot arrestatie overgegaan. Intusschen werdeii de meeste gearresteerden na eenige dagen, wegens het ontbreken van iederen schijn van schuld wel weer in vrij heid gesteld, maar anderen zijn wellicht nu weer aan de beurt, gezien de afschuwelijk willekeur, waarmede bij deze strafexpeditie wordt opgetreden. De gymnasia van Tarnapol en Rohatyn zij nog steeds gesloten, 700 Oekrainsche kinderen zijn daardoor zonder onderwijs, ofschoon gearresteerde leeraren en scholieren (op twe na) reeds weer wegens gebrek aan bewijzen van hun schuld, in vrijheid moesten worden gesteld. De Poolsche jeugd voelt zich blijkbaar, door heb optreden der Warschausche cohortu, thans eveneens tot heldendaden geinspireerd en organiseert te Lemberg betoogingen tegen de Oekrainers, waarbij vooral de Oekrainsch cultureele instellingen, o.a. het priestersemina rie, het moeten ontgelden Van een strafexpeditie van cavaleristen te gen deze jeugdige vandalen is echter gee sprake. Bierglazen, flesschen en stoelen als wapens KARLSRUHE, IS October. (W.B.) Gisteren avond kwam het tijdens een vergadering van nationaal-socialisten in een hotel in de wijk Rünzheim tot een heftige kloppartij, waarbij bierglazen, flesschen en stoelen als wapens ebruikt werden. De politie ontruimde de zaal en de straten in de naaste omgeving, die alle met commu nisten bezet waren. Toen de politie ingreep, werd zij met uit roepen als „-bloedhonden" enz. ontvangen. De menigte verzette zich met alle macht. Bij deze kloppartij werden twee personen ernstig en vier licht gewond. In het politie rapport wordt nog nader gemeld: Toen een optocht van nationaal-socialisten, die uit Rünzheim naar huis terugkeerden, avonds om half elf in gesloten gelederen door de „Kaiserstrasse" marcheerde, storm den plotseling eenige nationaal-socialisten uit de voorste gelederen los c.p een groep com munisten, die op een hoek van de straat stonden opgesteld, en sloegen met allerlei voorwerpen op deze groep los. Een negentienjarige communist bekwam hierbij ernstige verwondingen aan het hoofd. Een der daders is reeds gearresteerd. Het politieonderzoek is no-g niet geëindigd. Een taxi, die een aantal personen naar de vergadering in Rünzheim vervoerd had, werd op den terugweg door ongeveer 200 tl 300 per sonen, vermoedelijk communisten, overvallen. De daders sloegen met stokken en andere voorwerpen op den auto lo-s en beschadigden hem ernstig. De chauffeur slaagde er ten slotte in, met zijn taxi aan de mishandelingen, waarmee liij bedreigd werd, te ontkomen. Ook in Bernau ernstig handgemeen BERLIJN, IS October. (W.B.) Gisteren avond kwam het op de „Liepnitzer Chaussee" in Bernau tot een heftige kloppartij, waarbij 27 a 30 schoten gelost werden en acht per sonen gewond werden. Naar de „Lokalanzeiger" meldt, hielden de communisten gisteren in een café aan de „Liepnitzer Chaussee" een vergadering. Toen deze op een eind liep en de deelnemers de zaal verlieten, marcheerden juist drie en twin tig nationaal-socialisten voorbij. In een oogwenk ontstond er een heftige kloppartij. Do nationaal-socialisten beweren, dat zij d-oor de communisten werden aangevallen, de communisten daarentegen verklaren, dat de nationaal-socialisten met opzet langs het café marcheerden, om hun vergadering te storen. Toen de -beide groepen handgemeen werden, werden drie personen gewond. Plotseling vielen er daarop schoten. Door wie ze geloet werden, staat nog niet vast. Vijf communisten werden hierdoor getroffen. Tien nationaal-socialisten, die er van be schuldigd worden, geschoten te hebben, wer den gearresteerd. Toen zij gefouilleerd werden, vond de politie evenwel geen vuurwapens op hen. Twee der communisten, die door de schoten gewond werden, -bevinden zich in het zieken huis van Bernau, terwijl de andere zes, nadat hun een noodverband was aangelegd, weder om ontslagen werden. De Berlljnsche politie stelt een onderzoek in. Pauselijke toestemming voor de plechtigheid in de basiliek Men meldt ons uit Rome d.d. 16 dezer: Omtrent de huwelijksplechtigheid van prin- sss Giovanna met kening Boris wordt nog gemeld, dat het vorstelijk huwelijk zal worden voltrokken aan het Maria-altaar van de -bene denkerk der St. Franciscusbasiliek. In de nabijheid van dit altaar bevindt zich het graf van Maria van Savoye, dochter van Carlo Emanuele I, die in 1594 geboren werd en in 1656 te Rome stierf. Deze prinses was lid van de derde orde van St. Franciscus. Zij droeg het kleed der derde orde en leidde een zser streng leven. Haar geestelijke leidsman was de H. Joseph da Cu pertino, eveneens een Franciscaan. Om in de pauselijke basiliek te Assisië te kunnen trouwen, moest de toestemming ge vraagd worden van den H. Vader, daar deze basiliek rechtstreeks onder jurisdictie staat van Z.H. den Paus. Het verzoek, om de huwelijksplechtigheid hier te doen plaats vinden, werd bij den H. Vader ingediend door de Paters Conventuee- len, aan wier zorgen de basiliek met het graf van St. Franciscus is toevertrouwd. In de groote bovenzaal van het oude histori sche stadhuis van Assisië, zal het bruilofts maal worden gehouden, 's Avonds zullen alle „palazzi" der stad en alle oude gebouwen door 20.000 fakkels verlicht worden. Het Bulgaarsche koningspaar zal over zee naar het vaderland terugkeeren en den vijfden November te Varna aankomen. ROME, IS October (B. T. A.). De „Popoio di Roma" publiceert het volgende bericht, af komstig uit Venetië Koning Boris had een ontmoeting met prin ses Eudoxia, die uit Sofia was aangekomen. Zij brachten daarna samen een bezoek aan den hertog van Spoleto en vertrokken vervol gens naar San Rossore. Inzameling te Moskou In tegenspraak met anders luidende berich ten, deelt het verbond van Berlijnsch-e metaal- industrieelen mede, dat het de verbindend verklaring van de arbitrale uitspraak van 10 October in een schrijven van 16 October aan den rijksarbeidminister heeft gevraagd. Dit verzoek is op 17 October bij het ministerie ont vangen. Naar thans officieel gemeld wordt, hebben de arbeiders de arbitrale uitspraak in de Ber- lijnsche metaalindustrie afgewezen. Hiervan is meded-eeling aan den minister van arbeid gedaan. ICOWNO, 18 October (V. D.). Naar uit Mos kou gemeld wordt, hebben de sovjet-autoritei ten verlof gegeven tot het houden van een in zameling ten behoeve van de stakende Ber- lijnsche metaalbewerkers. Gisteren hebben de arbeiders van de Puti- low-metaalfabrieken besloten één procent van hun maandloon voor dit doel af te zonderen. Voorts is de internationale arbeidershulp voornemens een groote hulpactie in de sovjet unie te organiseeren. Wat de H. Stoel deed om ze te redden Men meldt ons uit Rome d.d. 16 dezer: Dikwerf wordt den H. Stoel het verwijt gemaakt, dat Hij niet genoeg moeite gedaan heeft, om de kunstschatten der verwoeste Rus sische kathedralen en kerken te redden. De „Corrispondenza" antwoordt hierop, dat Z.H. Pius XI alles in het werk heeft gesteld, om de bolsjewieken er toe te bewegen, de groote kunstschatten der Russische kerken tegen de hoogste -prijzen aan den H. Stoel in bewaring te geven. Ieder aanbod echter werd door de sovjets afgewezen, hoewel van den kant van den H. Stoel herhaalde malen verzekerd werd, dat al deze kunstschatten slechts tijdelijk, zoolang als het noodig was, door den H. Stoel zouden bewaard worden. Drama op een visschersschuit Onze Brusselsclie correspondent meldt ons: Op een visschersschuit uit de haven van Ostende. die voor een paar dagen op visch- vangst was, heeft zich Donderdagnacht een even onverwacht als ontstellend drama afge speeld. Een der vier mannen, waaruit de équipage bestond, stortte zich in een bui van plotselin- gen waanzin, met een mes op zijn makkers, waarvan hij er aan twee ernstige wonden toe bracht. Met veel moeite slaagde men er in den krank zinnige te overmeesteren en tegen den morgen zette de boot koers naar Ostende, waar de twee slachtoffers in een hospitaal moesten opgeno men worden. Slof en microben besluipen Uw keel op dit moment. Vlug, neem Wybert! Wybert beschermt en desinfecteert. In origin, dooze» i 25. 45 en 65 ets. Reel. 539 DGVS 13 Van steunverleening aan Hitier BERLIJN, 17 October (N. T. A.). Het Ber lijnsche blad „Achtuhr Abendblatt" bevat een artikel, waarin het den_ ex-keizer er van be schuldigt via zijn derden zoon te hebben bij gedragen in het Hitleriaansch strijdfonds. Herineringen aan de gesneuvelden van alle volkeren Op het kasteel Rovered-o in het Etschdal be vindt zich de z.g. doodenklok, die thans reeds gedurende vijf jaar iederen avond haar bron zen stem doet hooren ter herinnering aan de gesneuvelden van alle volkeren, die aan den -grooten wereldoorlog deelnamen. Deze grootste klok ter wereld is vervaardigd uit oorlogsmateriaal van alle landen, wier le gers in den wereldoorlog ten strijde trokken. Het plan .bestaat, op 2 November a.s., de ■bronzen klanken van deze k-lok door de radio over de geheele wereld -te doen weergalmen. Wie weet, nu alom weer over „den nieuwen oorlog" wordt gesproken, zal misschien de som bere stem der dooden de volken tot heilzaam nadenken kunnen brengen. ROEMENIë'S KROONPRINS VAN ZIJN MOEDER WEGGEHAALD Een N. T. A.-bericht maakt melding van ge ruchten over plannen van koning Carol om den kroonprins te scheiden van zijn moeder (gelijk bekend, blijkt een verzoening tusschen de ouders van den kleinen Michael niet moge lijk) en hem naar school te zenden. EX-PRESIDENT IRIGOYEN NAAR EUROPA. BUENOS AIRES, 18 October (R. O.). Naar het blad „La Critica" meldt, zal ex-president Irigoyen morgen naar Europa vertrekken aan boord van het oorlogschip, waarop hij sinds de revolutie gevangen wordt gehouden. Zijn vijanden in de New-Yorksche onderwereld Hij weet teveel geheimen SCHERPE BEWAKING NEW-YORK, 18 October. (V.D.) Zelden is de Amerikaansche bandietenkoning Jack Diamond zoo scherp bewaakt als thans het geval is. Niet dat men vreest voor ontvluchting. Nog steeds worstelt Diamond tengevolge van de zware verwondingen, die hij opliep bij den op hem gepleegden moordaanslag, in het New- Yorksche ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt, met den dood. Maar de New-Yorksehe politie heeft verschil lende aanwijzingen gekregen, waaruit haar ge bleken is, dat Diamond's vijanden in de New- Yorksche onderwere-ld ten zeerste teleurgesteld zijn over het feit, dat de aanslag niet gelukt is en ten koste van alles voornemens zijn, Dia mond te dooden, om-dat hij te veel van hun geheimen weet en men vreest, dat hij spreken zal. Reeds eenige malen zijn uit het ziekenhuis verdachte individuen geweerd. Ook uit de om geving van het ziekenhuis worden individuen, die men niet vertrouwt, verwijderd. Bezoekers worden aan de strengste controle onderworpen. In totaal zijn vijftien detectives belast met de zorg voor de veiligheid van den zwaaT ge wonde, van wiens ziekenkamer de vensters met rolluiken en prikkeldraad zijn gebarricadeerd. De ondergang van de Chineesche waarzeggers Krachtige maatregelen Reeds sedert geruimen tijd voert de Chinee sche regeering een verwoeden strijd tegen de intriges der waarzeggers en toovenaars, die van ouds als het ware een onaanvechtbare positie in de Chineesche samenleving Inne men. Om nu voorgoed een einde te maken aan den invloed dier lieden heeft de Nanking- regeering een verordening uitgevaardigd, die luidt als volgt: „Aan de bestuursorganen, die te waken hebben voor de bescherming van de steden en provincies, wordt opgedragen om te zorgen, dat allo waarzeggers binnen hun bestuurs- krlng over drie maanden een anderen werk kring gevonden hebben. Aan alle waarzeggers en toovenaars moet onomwonden verklaard worden, dat de regee ring vast bes-loten is, een einde te maken aan alle bijgeloof. Al diegenen, die nu met waarzeggerij of toovenarij hun brood verdienen, moeten zor gen, binnen drie maanden een ander en wel een eerbaar beroep uit te oefenen. Wanneer zij binnen dezen gestelden termijn geen gelegenheid hebben gehad om een ander beroep te kiezen, dan zullen de autoriteiten zorg dragen, hun een ander beroep aan te wijzen". --■* Thans alle hoop opgegeven Doodendiensten worden gehouden Nog steeds worden in verschillende plaat sen langs de Fransche kust visschersschepen, die tijdens den hevigen storm van 18 en 19 September j.l. op zee waren, vermist. Hoewel het vaststond, dat overlevenden reeds lang weer een Fransche haven hadden kunnen bereiken, vleide de bevolking zich nog steeds met de ijdele hoop, dat men vandaag of morgen wel iets van de vermisten zou ver nemen. Maar nu de stormramp een maand geleden is en in totaal 203 visschers niet uit den storm zijn teruggekeerd, heeft men eindelijk in de verschillende visschersplaatsjes den doodendienst voor de verdwenenen gehouden. Te Groix werd een plechtige kerkdienst voor de dooden gehouden; te Sorciëre hield het- geheele stadje een rouwdag. Sedert den oorlog zijn de plaatsjes langs de Normandische en Bretonsche kust niet meer door een dergelijke ramp getroffen. Groix betreurt 36 dooden, evenals Port- Loüis, Douarnenez heeft 13 dooden, Coucar- neau 4S, en Etel 70 en zoo is het in vele plaatsen. TIJDENS EEN RADIOCONCERT OVERLEDEN. Het nachtconcert voor den Berlijnschen zen der zou in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gegeven worden door den bij de Duitsche radio luisteraars welbekende kapel Einoedshofer. Toen de dirigent, Julius Einoedshofer, na een korte pauze weer in de studio kwam en het podium wilde bestijgen, zakte hij plotseling in elkaar. De orkestleden haalden onmiddellijk medi sche hulp, doch de geneesheeren konden slechts den dood door hartverlamming constateeren. Het concert werd onmiddellijk afgebroken. Julius Einoedshofer was 67 jaar oud. HET 700-JA RIG BESTAAN VAN „CALCAR" Calcar, het mooie plaatsje aan den Duitschen Niederheim, dat in den laatsten tijd, door de opvoering der Passiespelen, ook in ons land bekend is gaan worden, zal op 19 October a.s. het 700-jarig bestaan vieren.^ Volgens oorkonde, berustend in het staats archief te Diisseldoïf. is Calcar op 20 October 1230 als stad gesticht. Op den feestdag, zal deze stadsoorkonde door den regeerings-president plechtig aan den burgemeester van Calcar, dr. Wucherpfen. ning, worden ter hand gesteld. De feestelijkheden beginnen met plechtige godsdienstoefeningen in alle kerken der stad; meerdere concerten zullen gegeven worden terwijl 's avonds het majestueuze raadhuis en de kerken geïllumineerd zullen worden, en een fakkeloptocht door de rijk versierde stra ten zal trekken. DE STAD NEW-YORK GEEFT 2 «/2 MIL- LIOEN VOOR WERKLOOZEN-STEUN. NEW-YORK, 18 October (N. T. A.). Om de werkloosheid in den komenden winter te be strijden, worden steeds weer nieuwe maatrege len getroffen. Behalve de 150.000 dollar, die de financieele leiders van New-York besloten hebben weke lijks voor dit doel beschikbaar tc stellen, heeft de stad New-York zelf voor de eerste maal ln haar geschiedenis een bedrag van een millioen dollar voor werkloozenondersteuning uitge trokken. In de pers wordt de benoeming van een com missie van leden van het kabinet en andere leidende .persoonlijkheden, om de werkloosheid te bestrijden, die gisteren door president Hoo ver geschiedde, druk besproken. De politie gelooft in een aanslag NEW-YORK, 18 October (V.D.) De ontplof fing in he-t warenhuis te Los Angeles heeft pog steeds de volle aandacht van de politie, die be slist gelooft in een aanslag, aangezien in het zelfde gebouw ook de_ bureaux van een werkge versorganisatie zijn gevestigd. De brandweer blijft echter bij haar meening, dat de ontploffing is ontstaan door het expl-i- d-eeren van door lekkages in de leidingen ont snapt gas. In totaal werden bij de ontploffing 50 perso nen gewond. Uit Santiago wordt over de aardbeving, dis langs de Chileeusche kust is waargenomen, nog nader gemeld, dat verscheidene huizen zijn ingestort en dat groote schade werd aange richt, terwijl drie dooden en in totaal meer dan 200 gewonden te betreuren zijn. Het ergst is het plaatsje Lalllal er aan to«. Het postkantoor werd er geheel vernield en geen enkel huis bleef onbeschadigd. De straten zijn onbegaanbaar door het pui®, waarmede ze bedekt zijn. Ook te Callao stortten de meeste hullen Uk Het spoorwegverkeer tusschen Santiago e* Valparaiso is verbroken. Omtrent de gevolgen van de aardbeving t® de streek ten Zuiden van Conception zijn no® geen bijzonderheden bekend. Maatregelen zijn getroffen om de gewonde® te verzorgen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9