i m i: Ford's dempingsplannen BI ■li WOENSDAG 22 OCTOBER 1930 EEN MILLIARDEN-ZAAK MEISJE ONDER EEN AUTO X. DE ANTWERPSCHE WERELD- TENTOONSTELLING 4? Het enorm vervoer te water in Nederland Het advies zal vooreerst nog niet -worden opgevolgd Men kent de uitepraak van Henry Ford, toen hij hier ontlangs 'n strook water van 'n paar honderd K- M. had gezieji alsmede 't z.i. lang zame vervoer te water: „Dempen die zaak. Auto's en wegen". Hot orgaan der schippersvereniging „Schut- tevaer" heeft eens een berekening gemaakt van de onkosten, die de uitvoering van Ford's con signe zou meebrengen, als ook enkele cijfers geponeerd in verhand met de eventueels toekom stige vervoermetiiv'de per Ford-auto. We ontleenen aan genoemd orgaan de volgende interessante gegevens, die tegelijkertijd een ka rakteristiek beeld leveren van het enorm ver voer te water: „Wij hebben heel wat vaarwaters in ons land". „In de door het Ministerie van Water staat uitgegeven „Wegwijzer voor de Binnen vaart worden 7498 K. M. beschreven. Daarbij zijn echter 1155 K. M. rivieren (waarvan 320 K. M. riviermond) en met permissie van den heer Ford zouden we die wel ongedempt wil len laten, zoodat er voor dempen 6313 K. M. over blijft. Eigenlijk zijn we er daarmee nog niet, want de landbouwvaarten, veenwijken en dergelijke zijn boven niet bijgeteld. Zij hebben zeker een lengte van 1000 K. M. Daar zal heel wat zand voor noodig zijn Wel is waar, hebben niet alle kanalen afme tingen als b.v. het Merwedekanaal, maar we mogen toch wel op een gemiddelde breedte op kanaaipeil rekenen van 20 M. en op een diepte van 4 M. par strekkende meter zou dan 80 M3. «and noodig zijn, of voor die 6313 K. M. 605.000.000 M3. 't Is de vraag, waar men al dat zand moet krijgen. De geheelj Veluwe en als onze duinen zullen er wei aan gelooven moeten. Men krijgt daarenuoven al die specie ook niet ▼oor en vriendelijk gezicht. We zijn leek op dit gebied, maar iaat ons zeggen voor ƒ2.50 per M3., dan wordt dit IK milliard gulden. Onze binnenschepen zijn dan ook niet meer noodig. Feitelijk behooren die vergoed te wor den. Laat ons aannemen dat we 12.000 binnen schepen hebben met een gemiddelde waarde van 8000 we slaan er maar een slag naar dat vraagt dan ook weer 100 millioen. Maar, dan komt er nog iets bij. Ford wil van dia gedempte vaarwaters breede, moderne auto wegen hebben en nu moeten we weer onze ondeskundigheid belijden licht kost dat toch 60 per strekkende meter of voor die 6313 K. M. 315.000.000. Dan zullen alle schippers, naven- en kanaal beambten, sluis- en brugwachters verdwijnen en die allen kunnen toch niet tot chauffeur pro- moveeren, die moeten ten deele ook schade loos gesteld worden. Veder krijgt men in den regel nog, overbouw, alles bij elkaar, zal men op een uitgave van 1.7 milliard gulden moeten rekenen. Doch zelfs daarmee zijn we niet klaar. We moeten ook, au de sehepeu weg zijn, daarvoor andere vervoermiddelen, in de eerste plaats vrachtauto's hebben. Hoeveel zouden er noodig zijn Dat wordt j weer een lastige berekening. Nemen we de cijfers voor Lobith het eerst. Daar ls het vorig jaar gepasseerd 77.157.000 tOB. Het vrachtvervoer staat op Zon- en Feest dagen geregeld stil, een vrachtauto moet, zoo- wed als een schip cf spoorwagen, soms worden nagezien en gerepaieerd, trekken we daarvoor te aamen 65 dagen, af, dan blijven er 300 werk dagen over. Een vervoer van ruim 77 millioen ton in het jaar, zou dan per dag ongeveer 257.000 ton bedragen. We me enen dat de nieuw- ee vrachtauto's van Ford 2 ton vervoeren, der halve aouden voor dit vervoer 128.500 auto's noodig zijn of 64.250 in elke richting. Dat zouden heele slierten worden, als die achter elkaar reden Wanneer de onderlinge afstand ?0 M is en minder zal toch niet raad zaam zijn dan krijgen we een lengte van 1286 K, M. De afstand van Zevenaar naar Rot terdam ls 124 K. M. Wanner dan op een dag dat heele vervoer naar Rotterdam bestemd was en van daar kwam (in werkelijkheid trekt Rot terdam is 124 K. M. Wanneer dan op een dag 10 rijen auto's naast elkaar tusseben Rotterdam •a Zevenaar rijdeu ea ook 10 rijen tussehea Ze venaar en Rotterdam. Ging het heele vervoer per spoor met volle treinen van 69 enheden en wagons van 15 ton, dan had men 290 treinen noodig en zelfs met 20 tons wagons 220 treinen. Dit alles natuurlijk boven het bestaand 3 vervoer. Of nemen we een ander punt. Door de sluis te Utneoht in het Merwede-kanaal passeerden 21.951.000 ton of 73000 per werkdag. Hiervoor waren 36500 auto's noodig of mn.w aaneen sluitende rijen van Utrecht naar Amsterdam en van Amsterdam naar Utrecht. Het blad berekent dan het gebeele vervoer te water en komt tot do siotaom dat noodig zouden zijn 218.760 vrachtauto's. Het orgaan vervolgt: Zoo'n 2 tons Ford nm opbouw komt naar ons meegedeeld is, ongeveer op 2400 en zoo zulen die ook een uitgave van 525 müioen vragen. Maar afgezien van al die honderden mil- lioenen zien we ook nog niet in, dat de auto's zooveel economischer zijn. Integendeel. Voor die 218.750 auto's, die eik 300 dagen per jaar rij den, heeft men toch minstens 250.000 man be diening noodig, terwijl uu onze heele binnen vaart stellig uiet meer dan 40.000 eischt, die ook nog gemiddeld niet zqoveel verdienen als chauffeurs. Verder zijn de exploitatiekosten van dergelij ke auto's toch met bediening, banden, benzine, onderhoud, wegenbelasting enz. minstens 12 ct. per K. M. Om b.v. 2 ton suiker van Groningen naar Amsterdam (217 K M.) te brengen, zou dus ƒ26 kosten tw welnu, de vracht per schip is tegen woordig ƒ2.25 per 2 ton. Van Ruhrort naar Rotterdam zal ruim 200 K.M. zijn. Het vervoer per tou zou dus op 12 komen de schepen werden te Ruhrort de vo rige week bevracht voor 0.30 per ton. Heit advies van den heer Ford, hoe goed na tuurlijk bedoeld, zal vooreerst nog wel niet worden opgevolgd PER SCHIP OF PER AUTO: UNILEVER De moeilijkheden inzake de oprichting van de Allied Stores LONDEN, 21 October 1930 Eigen Tel) De Home Colonial Stores, Meadow Dairy Cy, Maypole Dairy Cy en Pearks Dairies en Lip ton publiceeren een correspondentie inzake de moeilijkheden die gerezen zijn betreffende de oprichting van de Allied Stores. In een schrijven van de International Tea aan de bovengenoemde maatschappijen wordt gezegd, dat aan de Internationale Tea verkla ringen zijn gedaan, volgens welke aandeelhou ders, die niet met de fusie zijn ingenomen, stappen zouden ondernemen, teneinde te ver hinderen, dat de sanctie van de High Cowct zal worden verkregen, op grond van het feit, dat artikelen waarbij de Unilever is geïnteres seerd tegen hoo/ere prijzen zouden worden ver kocht dan waartegen zij op de open markt zou den zijn te verkrijgen en dat een druk op de Allied Stores zou worden uitgeoefend om spe ciale voorrechten aan de Unilever te verleenen. Voorts ook op grond van het feit, dat de Allied Stores een onderdeel van de Unilever zou wor den. De International Tea wil, dat in het betref fende fusieschema bepalingen zullen worden opgenomen, volgens welke geen aankoopen van of overeenkomsten met de Unilever zullen wor de naangegaan, tenzij deze met van de stem men van h»t bestuur worden aangenomen. Voorts moet het bestuur van de Allied Sto res onafhankelijk zijn van de Unilever. De International Tea zegt voorts, dat het een essentieele eisch is, dat de prpductie van ver schillende artikelen hij de Int. Tea moet wor den voortgezet- In haar antwoord wijst de bovengenoemde groep er op, dat de samenwerking bevorderd moet worden en dat de eerste eiisch is weder- keej'ig vertrouwen, hetgeen niet bjj de Int. Tea blijkt. Dp groep verklaart voorts, dat de belan gen van de Allied Stores niet moeten worden opgeofferd aan die van de Unilever. De directenr van de Int. Tea Stores deelt thans officieel mede, dat nu er ernstige moei lijkheden zijn ontstaan met betrekking tot de fusie met de andere maatschappijen (zie boven) in de Allied Stores, zij besloten heeft den toe stand aan aandeelhouders uiteen te zetten en niet voort te gaan met de fusie zonder verdere goedkeuring van hen daartoe te hebben ver kregen. De volgende week zal een circulaire worden uitgegeven. UITVOER RADIO-ARTIKELEN In September 1930 gestegen in vergelijking met Augustus Volgens de officieele cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de uitvoer van radio-artikelen uit Nederland gedurende de maand September 1930 890 tops, ter waarde 5.599.000 tegen 675 tons, ter waarde van 4.336.000 in Augustus 1930 eu 994 tons, ter waarde van 6.935.000 in September 1929. Over de eer3te 9 maanden van 1930 bedroeg de uit voer 7093 tons, ter waarde van 41.923.000, tegen 7385 tons, ter waarde van 58.924.000 in d6 overeenkomstige periode van 1929. UITVOER VAN GLOEILAMPEN Over September 1930 gedaald jn vergelijking met Augustus Volgens de officieele cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de uitvoer van metaaldraad gloeilampen uit Nederland over September 1930 4.050.300 stuks, ter waar de van ƒ2.066.000, tegen 5.951.000 stuks, ter waarde van 2.865.000 over Augustus 1930 en 5.056.700 stuks, ter waarde van 2.249.000 over Seutember 1929. De uitvoer over de eerste 9 maanden van 1930 blijft belangrijk ten achter bij den uitvoer over de overeenkomstige periode in 1929. Voor 1930 bedroeg deze n.l. 38.033.900 stuks, ter waar de van 17.660.000, tegen 45.870.200 stuks, ter waarde van ƒ21.397.000 voor de eerste 9 maan den van 1929. DOODELIJKE AANRIJDING Berkhout is het 4-jarige dochtertje van den heer W. S. onder een wagen van de zui velfabriek Concordia geraakt, waarbij het in cegat ernztigen toestand werd opgenomen. Het hte overleed apoedig daarna. VER. NED, KLEERMAKERIJEN Onveranderde dividenden Aan de vergadering vau aandeelhouders der N.V, Vereenigde Nederlandache Kleermakerijen zal door Commissarissen worden voorgesteld, na ruime afschrijving en reserveering uit te keereu 6.4 pet. (onv.) op de cum, pref. winstdee. lende aandeelen, 8 pet. (onv.) op de gewone aandeelen, en 75.21 (onv.) per winstbewijs. ONZE KUNSTZIJDE-UITVOER Gewicht toegenomen, waarde afgenomen Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over September bedroeg onze kunstzijde-uitvoer in September 810 ton (v. j. 780 ton) ter waarde van 2.102.000 (2.395,000). Over de eerste 9 maanden bedroeg de export 6530 ton (v. j. 6467) ter waarde van 18.522.000 (20.657.000). Daarvan werd naar Duitschland geëxporteerd 229S ton ter waarde van 6.775.000. NEDERLANDSCHE BANK Toename van den goudvoorraad GEEN UITBREIDING DER BILJETTENCIRCULATTE In het verloop der koersen voor buitenland- sehe wissels is sedert de vorige week een be langrijk herstel Ingetreden en met name heeft de Reichsmark een niet onbeduidend koersher- stel geboekt. Deze verbetering van de positie der Reiohs- markt geldt niet voor Amsterdam alleen, doch openbaart zich ook in Londen en elders. Zij is een direct gevolg van het zich harstellende vertrouwen in Duitsoblands cred iet waai d ighei d nu er een zekere rust in de politieke situatie is gekomen, en de besprekingen over een even- tueele herziening van het Young-plan niet zon der eenige kans op mogelijk succes schijnen te zijn. De Reichsbank heeft zich dientengevolge niet genoodzaakt gezien, aan hare voorzorgsmaat regelen tot bescherming van het Reichsmark- devies verdere uitbreiding te geven, en heeft het bij de laatste goudzending, welke vorige week Dinsdag ia Amsterdam arriveerde blijk baar gelaten. De weekstaat vertoont dan ook slechts nog een toename van 10 millioen gulden voor den goudvoorraad, in overeenstemming met de zen ding van R.M. 17% van de vorige week. Evenals de vorige goudzendingen, heeft ook deze geen uitbreiding der circulatie tengevolge gehad, dooh werden daartengenover de reke- ning-oourant saldi „van anderen" met een over eenkomstig bedrag gecrediteerd. De verbetering der buitenlandsohe wissel koersen heeft de Nederlandsohe Bank intus- schen in staat gesteld, een gedeelte van haar buitenlandsch tegoed profijtelijk te liquideeren, hetgeen behalve in een vermindering der saldi in het buitenland met circa 9K millioen gulden, tevens tot uitdrukking komt in een ongewoon hoog winstcijfer. De billetten-circulatie kon per saldo nog met circa 10 millioen gulden verminderen, TEGEN EEN STAATSBOOMKWEEKERIJ Actie van kweekers HOE DE MIJN ONTPLOFFING TE ALSDORF DE GROOTE GEBOUWEN DER MIJN GEHEEL VERWOESTTE; bij de puinhoopen Zien wij op onze foto de werklieden bezig met het bergingswerk der slachtoffers, wier aantal gisterenavond reeds bij de honderd bedroeg BEDELARIJ EN LANDLOOPERIJ Voorkoming en bestrijding daarvan Da bouw Bond van Boomkweekers uit de Tuin- Handels-Vereeniging Meld een bespre king met den directeur van Staatsboschbeheer, welke bespreking bijgewoond werd door hoofd ingenieur-directeur van den "Waterstaat ir. König. De beeren van Staatsboschbeheer trachtten duidelijk te maken, dat het doel niet was een staatsboomkweekerij in algemeenen zin, doch als het ware een doorgangshuis voor half afgekweekte laanboomen van 8-12cM., teneinde die door te kweeken tot benoodigde dikte, zooals Waterstaat ze wenscht. De kweekers waren echter tegen het oprich ten van een staatskweekerij. Zij waren van meening, dat, wanneer eenmaal een begin ge maakt is op bescheiden schaal, onvermijdelijk uitbreiding zal volgen, wat weer enorme staats uitgaven zal meebrengen. De boomkweeker heeft reeds allerwegen ge zorgd voor jonge aanplant, zoodat er in geen geval een tekort aan laanboomen voor wegbe- plauting te vreezen is. Zoolang het particulier initiatief in staat is aan de beboetten te vol doen, behoort een staatskweekerij achterwege te blijven, vooral in tijden als deze, waar de kweekers ook onder de malaise te lijden heb ben. Zij waren van oordeel, dat de staat beter ea goedkooper contracten met de kweekers zal kunnen afsluiten. Da kweekers besloten de actie verder krach tig voort te zetten. Praeadviezen voor de algem. ver gadering Vereen. Armenzorg en Weldadigheid Op 23, 24 en 25 October a.s. zal de Nederland ache Vereeniging voor armenzorg en weldadig heid te Amsterdam vergaderen. Op die dagen zullen o. a. de prae-adviezen worden behandeld, die door do heerën mr. O. J. Cluysenaer te Winschoten, G. H. Honing en mr. J. P. H. Kroon te Amsterdam zijn uitgebracht óver het voorkomen eu bestrijden van bedelarij en land- looperij. Prae-advies mr. O. J. Cluysenaer. Aan het lijvige prae-advies van mr. Cluy senaer, dat bijna honderd bladzijden druks beslaat, ontleenen wij de volgende formuleering J. Afgezien worde van elke poging tot kunst matige regeling van den zwerversstroom; 2. De minister van Justitie geve aan de parketten met aandrang in overweging om in bedelarij- en 1 and 1 o op er ij - zak e 11 steeds te vorderen, dat tot het instellen van een ge- rechtelijk vooronderzoek worde overgegaan, dus niet slechts te requirc-eren het verleenen van een beyel tot bewaring. Bovendien ware de aandacht der parketten te, -vestigen óp. «rt. 46 der reclasseeringsregeling, zooals deze thans geldt; 3. De rechterlijke macht ga voort zich te doordringen sterk individualiseerende behandeling onzer bedelaars en landloopers; TECHNIEK EN LUCHTTHERAP1E Gesloten huis of open hof Aan een up to date artikeltje in „De Magi stratuur" ontleenen wij het volgende: De mensch en in het bijzonder de stads- mensch heeft behoefte aan veel zonlicht en veel frissche lucht als tegengif tegen de be nauwde atmosfeer, waarin hij maar al te dik wijls zijn arbeid heeft te vervullen. De bouw kunst heeft steeds nieuwe banen gevonden om hem lieht en lucht te verschaffen: De verbete ring der ventilatie in de woningen, een andere constructie der vensters, centrale verwarming, die geen zuurstof aan de vertrekken m,eer ont neemt. Zelfs de glas-industrie heeft medege werkt docr bizondera glassoorten te leveren, die bepaalde stralen we), andere niet dóór-laten, j hetgeen voor ziekenhuizen, broeikassen enz., van het grootste gewicht kan zijn. Wanneer echter de bouw eenmaal gereed is, j is een middenweg gevonden tusschen zomer en winterseizoen: de vensters kunnen geopend, j als het warm is, maar men zou dan wel wen- j salien, dat het geheele wand, tot zelfs het dak j geopend kon worden om als het ware in zijn huis zittend plotseling over te gaau in de vrije i lucht. Het is een wensch, die bij ons allen wel j eens opkwam, als wij puften op een heelen zomerdag, hoewel alles openstond, wat maar j I open kpn staan. j j Die wensch is thans voor vervulling vatbaar: j da techniek heeft het mogelijk gemaakt, dien j j schijnbaar onmogelüken wensch te verwezen- lijken. >j Motorisch beweegbare constructies van ijzer, j brons, glas, steen beton, hout zink sluiten de i Huldebetooging Martougin VEREENIGING VAN GEMEENTE ACCOUNTANTS Vraagstukken betreffende de volks huisvesting Da vereeniging vau gemeente-accountants hield Zaterdag in het jaarbeursgebouw te Utrecht haar vierden accountantsdag onder lei ding van den heer J. Meijer Azn. Na de opening der vergadering gaf de voor zitter eerst een uiteenzetting van het doel, dat de vereeniging met haar accountsdagen be oogt en herinnerde vervolgens aan het door een Staatscommissie uitgebrachte rapport betref fende de wettelijke regeling van het accoun tantswezen, waartegen in uitgebreiden kring een groote tegenstand blijkt te bestaan. Naar epreker's meening is het voorstel dezer com missie niet te aanvaarden. De eenige bevredi gende oplossing van dit vraagstuk is het van Staatswege instellen van een examen en van een inschrijving, met overgangsbepalingen voor accountants, die aan bepaalde voorwaarden vol. doen. Prof. de Vries, die daarna het woord verkreeg, behandelde de geschiedenis van de volkshuis vesting in het licht der tegenwoordige produc tiewijze. Op boeiende wijze schetste spreker de ontwikkeling der woningtoestanden in de twee de helft der vorige eeuw in binnen, en buiten land. De tweede spreker, mr. P. A. v. d. Drift, be handelde daarna de kapitaalvorming bij de wo- ningbouwvereenigingen en woningwet. Beide sprekers werden met groote aandacht gevolgd. Na afloop der redevoeringen ontspon zich een levendige gedachtenwisseling, waaraan door een tiental sprekers werd deelgenomen. LIE WAAL-OVERBRUGGING Adressen van de A. N. W. B. en de K, N. A. C. aan den Raad van Nijmegen In verband met het feit, dat het voorstel van den minister van Waterstaat aan het gemeente bestuur van Nijmegen betreffende den bouw van de brug over de Waal aldaar heden (Woens dag) in den raad van Nijmegen behandeld wordt, hebben de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. telegrafisch aan dien raad een adres gezonden, waarin gewezen wordt op het groote algemeens toeristische belang van een vaste brug, die ook het vreemdelingenbe- zoek aan Nijmegen in sterke mate zal bevor deren. Zij vreezen, dat wanneer thans terzake geen overeenstemming met den minister wordt ver kregen, de bouw van deze brug weder voor on- bepaal'den tijd zal worden uitgesteld en verzoe ken daarom met aandrang den raad het. voor stel van den minister aan te nemen. j ruimte af tegen de koude, den regen, den wind van de noodzakelijkheid pe.ner ea 0peneu ze weer, als de zon haai' verkwlk- kende werking doet gelden. - -Voor ziekenhuizen, dghallsn, sanatoria, 4. De regeering zorge, dat te allentHde in j sohoo„olKijen> tUiazalen, tennisbanen, werk- j lokalen, broeikassen, eetzalen, voor al deze is i toepassing een kleinigheidje geworden. Men drukt op den knop en gerujgcliloos wijken de' wanden, verdwijnen de dakeu, het klinkt als een sprookje Maar het is werkelijkheid. En de tooverkunst is te zien. Hotel Adlon te Berlijn, de daktuin op het Eden-Hotel en de i restauratie-tuin in Restaurant Habel, eveneens i te Berlijn, geven een volkomen beeid van bet- i geen men tot stand weet te brengen. In j Hotel Adion wordt de groote eetzaal, die hon- dorden msnschen kan bevatten, door liet weg- i schuiven van wanden en dak in één minuut I tot een openlucht-restaurant; in Hotel Eden i wordt de 80 Meter lange daktuin hl denzelfden tijd geopend; op gelijke wijze gaat bet inet den tuin in Restaurant-Habel. In Holland zal het wonderlijke systeem spoe- die op twee plaatsen toepassing vinden. De ver schuifbare daktuin op bet Carlton-Hotel t.s Amsterdam, die 1000. personen zal kunnen ber bergen, terwijl de nieuwbouw van de lunchroom van de Bijenkorf te Rotterdam zal worden voor zien vau beweegbare Windekuecht-daken. Het is onnoodig uitéén te zceten, van hoeveel belang deze toepassing kan zün voor ziekenhui zen, waar licht en lucht belangrijke elementen zijn en op een volgend oogenblik een snelle afsluiting der gebouwen gewenscht ia. elk arrondissement behoorlijk zij voorzien in den voorlichtingsdienst 5. De regeering bevordere door ruime subsidieering het ontstaan en voortbestaan van reclasseerings-instelli ngen 6. Een centraal zwerversregister worde aan gelegd en geregeld bijgehouden; 7. De minister bevordere, dat ook de Israëlieten onder de tot plaatsing in een R.W.I. veroordeelde mannen in den vervolge worden verpleegd in Veenhuizen; 8. De minister bestendige niet het z.g. Tehuis voor oude en gebrekkige mannen te Veenhuizen; die er thans verblijven late men desnoods daar, doch men neme geen personen meer op; 9. De minister bevordere, dat de verpleeg den in de R.W.I. te Gorincihem zooveel mogelijk ook arbeid in de buitenlucht te verrichten hebben 10. De minister bevovdere, dat door de rijks- en gemeente-pclitie, ook wat betreft de bedelarij en landlooperij, de hand worde gehouden aan de wet. DEFECT AAN EEN BOOTTREIN Zaterdagmiddag heeft op de Antwerpsche wereldtentoonstelling een grootsche betooging ter eere van den heer Alfred Martougin, den voorzitter der expositie, plaats gehad. Ep wijl de heer Martougin in alle kringen groote sym pathie geniet, en door zijn onvermoeibare ener gie- het meest heeft bijgedragen tot het schit terend welslagen der tentoonstelling is d^z® huldiging tot een nationale manifestatie ge worden. Verschillende bladen wijden hoofdartikelen ;ian hem, waarin zij zijn loopbaan schetsen als selfmade groot-industrieel, die in Breda als eenvoudige leerjongen zijn eerste opleiding ip do chocioda-nijverheid genoot Zij herinnerden er aan hoe hij ia alle richtingen liefdadige werken ondersteunde, veel deed voor de sport en ten slotte hoe hij er in slaagde de talrijke hinder palen op den weg der Antwerpsche tentoon stelling weg te ruimen. Antwerpen heeft het gevoeld, dat het een eereschuld had tegenover dezen stoeren werker: thans heeft zich de dankbaarheid geuit. Twee honderd vereen igingen zonden haar gedelegeer den en vaandels naar de tentoonstelling, waar in de groote zaal het huldigings-feest plaats b^. Natuurlijk was het paleis spoedig overvol en duizenden moesten zich tevreden stellen met builen naar de loud speakers te luisteren. In dó zaal waren o.in. tegenwoordig alle auto riteiten cler tentoonstelling, minister Heymau, de regeerings-commissarissen der vreemde lan den, Twee sprekers, de heerep Jussiani en j Larche, ïnede bestuursleden der tentoonstelling i bielden gepaste Jofredene op hun voorzitter. wien zij een praclvtigen herinneringsplaquette aanboden. Daarna overhandigde minister Hey- i man den lieer artougin de onderscheiding, welke de regeering hem zoo juist had toegekend n.l. liet commandeurschap in d Kroonorde, pis teeken hoe de regeering zich aansluit bij d® huldiging door de Antwerpsche bevolking. Overdreven berichten Een der rijtuigen van den boóttrein Hoek van HollandAmsterdam is, zoo meldde Vaz Dias, gistermorgen ten: hoogte van 't station Schiedam ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het restauratierijtuig en de personen wagen werden uit den trein gekoppeld. De boottrein kwam met een vertraging van 58 minuten te Amsterdam aan. Ook de electrische treinen hadden vertra ging. De electrische trein, welke om 8,49 te Amsterdam C.S. moest aankomen kwam 25 minuten te laat binnen. Ook de daaropvolgen de treinen hadden vertraging. Te ongeveer tien uur was het verkeer weer normaal. In verband mat dit bericht hebben wij ons om inlichtingen gewend tot het station te Schiedam. Baar deelde men ons mede, dat van oen ontsporing of iets dergelijks absoluut gecu sprake was geweest. Het gebeurde kwam hier op neer, dat gistermorgen tusschen' Vlaardingen en Maassluis het remwerk vau het restauratie rijtuig en liet daarvoor rijdende tweede klasse rijtuig niet voldoende functiouneerde. Gevolg daarvan was, dat de trein met 20 minuten ver traging in Schiedam arriveerde, waar de trein in een gedeelte voor Amsterdam en een voor Rotterdam wordt gesplitst. Beide defecte wa gens behoorden tot het Amsterdamsche deel. Aanvankelijk heeft men gepoogd het defect ter plaatse te herstellen, doch toen dit niet gelukte, heeft men den trein op een zijspoor gereden, waar beide wagens uitgerangeerd zijn. Gevolg van een en ander was, dat de trein met 58 minuten vertraging naar Amsterdam vertrok. Doordat hij aanvankelijk op het hoofd spoor had gestaan ontstond er ook in het elec trische treinverkeer naar de- hoofdstad stag natie. Deze was echter na vrij korten tijd weer opgeheven. HET MONGOOLSCHE ALFABET GELATINEERD MOSKOU, 20 October (V.D.) Naar uit Oulan- bator gemeld wordt, heeft de Mongoolsche re geering haar goedkeuring gehecht aan de lati niseering van het Mongoolsche alfabet. GENERAAL WEYLER- t De Spaansche kapitein-generaal en chef van den generaleu staf, Valerlamo Weyler, is overleden. Hij werd op het eiland Mallopca in 1839 geboren. Zijn vader was een Duitsclier enzijn moeder een ge boren Spaan - sehe. Zijn eerste oorlogslauweren verwierf hij in den burgeroor log van 1868 1872. In den cnaf'han- l:elijkheids-oor- log in Cuba moest hij we gens zijn streng heid door Span je worden terug geroepen. Hij werd daarna tot militair gouverneur be noemd en bleef weer van 189597 op Cuba. Ook in het revolutionnaire Catalonië werd Weyler later ontboden om de orde te hand haven. Op het einde der negentiger jaren werd Weyler tot chef van den generalen staf te Madrid benoemd, een functie, die hij tot vóór zijn dood nog bekleedde. NED. CENTRAAL SPOOR. In de op 31 October 1930 alhier gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij werd de voorgestelde in de statu ten aan te brengen wijziging goedgekeurd. REN HOEK DER TOTAAL GERUÏNEERDE MIJNGEBOUWEN. In dat gedeelte bevonden zich die kleedkamers der mijnwerker*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2