HET DREIGEND CONFLICT HET VL00TPLAN AAN DE ORDE HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE DE ZUIDERZEE-STEUNWET AANGENOMEN WOENSDAG 22 OCTOBER 1930 het gouden feest der vrije UNIVERSITEIT VOOR- EN TEGENSTANDERS WAT IN DE WAAGSCHAAL WORDT GESTELD NA HET STEENZETTERSCONFLICT KETEL MET KOKENDE THE! OMGETROKKEN In de „Volkskrant" komt Joh. F. in verzet tegen onze bewering, dat de dreigende sta king in de grafische bedrijven zeker niet voldoet aan den eiscli, door katholieke moraal-theologen gesteld, dat het. doel eener staking geproportioneerd moet zijn aan de materieele en moreele nadeelen, die uit een conflict plegen te volgen. Wij willen ons terzake beperken met te verwijzen naar de verklaringen van den heer Ponslein, hoofdbestuurder van den Alg. Nederl. Typografenbond (zie o.a. De Telegraaf van Zondag 1.1.) Deze verklarin gen zijn wel het beste bewijs voor de stel ling, die wij poneerden- Na eerst te hebben aangegeven waarover net geschil nog liep (de werkgevers presen teerden één cent verhooging per uur op 1 Jan. 1931, 1932 en 1933; de werknemers vroe gen 2 cent op 1 Nov. 1930, voorts 2 cent op 1 Nover. 1931 en op I Nov. 1932 den nog res- teerenden cent (voor Amsterdam op 1 Nov. 1931 slechts één cent meer) en na de zeer betwistbare stelling vooruit te hebben ge schoven, dat het indexcijfer, waarvan hij het teruggaan volmondig erkent, geen goede maatstaf is, gaat hij voort: „Er zijn nieuwe behoeften, als: radio, beter onderwijs voor de kinderen, de arbeiders en hun gezinnen hebben behoefte aan betere kleeding". Hebben wij teveel gezegd toen wij deze verklaringen het beste bewijs vonden voor de stelling, dat het doel in geen verhouding staat tot het middel? Men gaat een staking, waarbij zulke ont zettend groote belangen roekeloos op bet spel worden gezet, proclarneeren, omdat men meent recht te hebben op een radio! Jammer dat de heer Ponstein ook niet het recht heeft opgeöischt op een stof zuiger voor de vrouwen der typografen, zoo als op een vergadering is gebeurd. Met heeft behoefte aan betere kleeding Mocht men „voldoende" kleeding eischen iedereen zou het billijke natuurlijk onmid dellijk toegeven. Maar aangezien op geen gebied als dat der kleeding bet standsver schil de laatste jaren zoo sterk verminderd ja haast verdwenen is, zal men de behoefte aan „betere" kleeding juist in de kriiven der best betaalde arbeiders toch moeilijk kunnen erkennen als een voldoende reder tot een staking, als thans dreigt Beter onderwijs wordt gevraagd: alsof «at onderwijs in ons land voor minver mogenden zoo ontzettend duur is! Begaafde jongelui kunnen zelfs bij het middelbaar onderwijs gratis hun boeken krijgen. En .ee t onze maatschappij niet veel meer he- ■oe te aan flinke ambachtslui dan aan vergrooting van het sludeerend „proleta riaat Wij zouden de typografen ook ern stig aanraden eens terdege te onderzoeken Y O® de toek°mst hunner kinderen nu ver Kelijk zooveel beter zouden verzekeren door ze boven den nobelen ambachtsstand uit te laten studeeren. I)e kans is buitengewoon groot, dat zij later zoo blij zouden zijn als eon kind, dat zij met een l-I.B.S.-diploma in hun zak weer aan de zetmachine terecht konden komen. Neen deze gepreciseerde eisclien veroor cieelen de staking zoo scherp mogelijk. Maar, zoo zegt de heer Ponstein, weivvil- lend en goedgunstig, indien de bedrijven do verhoogde loonen niet zouden kunnen dra gen, dan hebben we nog altijd onze loon commissie. Wij betreuren deze uitlating'. Onomwonden wordt hier het systeem naar Voren geschoven: W ij knijpen tot ze piepen' Halen, wat er te halen is! Dat is het cachet, dat op geheel dit drijven naar sta rust. Dn dat vinden wij juist het ongelukkige het moordende voor een gunstige ont wikkeling van het collectieve arbeids contract. Wanneer iedere vernieuwing van een der gelijk contract als 't ware noodzakelijk aan leiding moet geven tot het stellen van steeds nieuwe eischen, net zoo lang tot men de Heruitsterste grens bereikt heeft, dan zal ambitie voor een dergelijke arbeids organisatie gaan dalen tot ver beneden het vriespunt. Neen! wij blijven met volle overtuiging bij enze meening: Het doel dat men wil berei- _^eo, rechtvaardigt in geenen deele het op het spel zetten van de groote belangen op S-Uerlei gebied, die vooral bij deze staking z,?n gemoeid. '"derscheidin gen In 'verband met het jubileum van de Vrije Universiteit is prof. th, 'n. H Kuyper bevm, derd tot commandeur i„ - j „ul lü de Orde van Orame Nassau en s mr. o. U. A Groslleide benoem,j tot ridder m de Orde Van den Ned. Leeuw. NAAR DE MISSIE. Dan. Odilo van Tongeren O.S.B., die in ver band met studie-aangelegenheden 'eenigen tijd te Londen en daarna wij zijn familie te Delft beeft vertoefd, zal Dinsdag 11 November de terugreis naar het missiegebied van de Bene dictijner-Orde op Trinidad aanvaarden. Op 23 October a.s. zullen de Eerw. Zusters Landelina Bakker uit Mijdrecht en Timothée Gervink uit Losser van de Congregatie dei- Liefdezusters van Schijndel, naar de Missie van Sumatra vertrekken. De eerste is bestemd voor $e school van Koeta Kadja en de tweede Voor de Holl. Chin, school te Bagau-si-api-api. MGR. HEIJLEN NAAR IERLAND- Maandag is mgr. Heijlen, vergezeld van graaf Yanville en kanunnik Tharcisius Bootsma naar Jerland vertrokken, om daar Eucharistische Cotnlté's op te richten. -veede Kamer De verrassend soepele houding van den Mi nister van Waterstaat, waarover mr. van Schaik de Kamer nog eens rustig wilde laten nadenken, heeft blijkbaar bij geen volksver tegenwoordiger ernstige angst-visioenen ge wekt: met 77 tegen 2 stemmen zag minister Reyrner de Zuiderzeesteunwet aangenomen. Dat de communisten ook voor zouden hebben gesteand, zal bij wel niet verwacht hebben. Van de Zuiderzee stevenden wij weer de Koordzee op en zaten zelfs spoedig in den In- dischen Oceaan. De behandeling van het vloot- Plan had nu althans belangstelling in de Ka mer, maar de discussies erover waren ontegen zeggelijk zeer mat. De heeren begrijpen, dat dien niet eindeloos-geestdriftig hetzelfde kan herhalen en meer dan herhalen doen heide partijen niet, vooral waar zij vechten over de prlneipieele vraag: al of niet eenzijdig ontwa penen. Deze vraag brengt eigenlijk wat muziek in het debat en verdringt de technische vragen bijna geheel. ITet regeeringsvoorstel, dat 770.000 vraagt als eersten termijn voor den aanbouw van nieuw marine-materiaal, kan op zich zelf geen agitatie-stemming te weeg bren gen, zelfs niet met de ministerieele toe-lichting over het bouwplan van de eerstvolgende tien jaar. Wat vraagt de regeer!ng? Een reserve van de zeegaande vloot van 50 pet.: voor Oost-Iudië zal deze reserve bestaan uit 1 kruiser, 4 jagers, 6 duikbooten; voor Nederland, ter opleiding van personeel en voor vlagvertoon, 2 flotilje vaartuigen, die de „Heemskerk" en de „Her tog Hendrik" zullen vervangen; West- Indie, één oorlogsschip, dat daar zal blijven. De kosten bedragen 120 millioen gulden, over tien jaren verdeeld, door Nederland en Oost- Indië te betalen; zij beteekenen een verlaging van ongeveer drie en halve ton van de kosten, die wij tot nu toe jaarlijks aan de marine be steed hebben met hetzelfde spijtige gevoel, zou da lieer v. -d. Bilt zeggen, als wij zorgen voor het onderhoud van gevangenissen en politie. Dominee Liugbeek heeft zich vóór hst re- regeeringsplan verklaard. Hij noemde de peti tionnementsactie der S.D.A.P. een „kluchtige vertooning" een woord, waarmee men zich o.i. wel een beetje gemakkelijk van deze zaak afmaakt al zullen socialistische ijveraars het er hier en daar wel wat dik op gelegd hebben om de mensclien tot teekenen te brengen. Een zijdige ontwapening acht de predikant, die zich een soort watergeus voelt, in de huidige wereld hetzelfde als: molk en honing willen eten al vorens Kana.an te zijn binnen gegaan. Dat in den oorlog het recht soms een -tijdlang wordt verpletterd door het geweld, vond hij geen mo tief om het rékïit niet met geweld te verdedi gen. Tegen de S.D.A.P. richtte zich ook generaal Duymaer van Twist, die er op wees, dat Esdea- peesehe regeerders ook niet de verdedigings middelen afschaften en dat vloot-reserve schep pen, niet hetzelfde is als vloot-uitbreiding. Mr. Marchant, die ook opvallend mat was, zag alleen een formeel verschil tusschen vloot- aanbouw in de wet vastgelegd en vlootaan- bouw, die slechts in een plan was omschreven: volgens hem zal de Kamer de volgende ter mijnen wel moeten toestaan. Wij zouden zeg gen: de Kamer zal ze wel toestaan als de om standigheden ongewijzigd blijven. De Regeering meent dit er op te mogen wagen; dat is per slot van rekening haar zaak. Zij moet nu een maal rekening houden met de politieke moge lijkheden van elk oogenbiik. Vermoedelijk zou een minister Marchant dat ook doen. Het Kamerlid Marchant beschouwt den vloot- resarve-bouw als uitbreiding. Over woorden vechten, is een nuttelooze zaak. De marine is niet tevreden met wat gebo den wordt, aldus mr. Marchant. Maar hij weet wei, dat een deel der marine nooit te bevre digen zal zijn; het zijn niet de marine-officie- ren maar de regeering, die moet uitmaken wat er noodig is en haar adviseurs zijn toch ook geen kinderen. Trouwens daarin had de Ka tholieke heer v. d. Bilt groot gelijk als wij op eenstemmigheid der deskundigen mosten wachten, zijn wij nooit klaar. Op gezag van Lord Cecil, meent mr. Mar chant te mogen zeggen, dat het Volkenbonds statuut eenzijdige entwapening van leden van den volkenbond toestaat. Maar is Cecil de vol kenbond en is voor een internationale organi satie eenheid van handelen geen allereerste eisch? De solidariteit der naties, aldus betoog de oud-minister van Dijk, zou door eenzijdige ontwapening van één volkenbondsiid zeker ge broken worden. De vrijz.-dem. leider heeft ook ernstige fi- nancieele bezwaren; hij ziet den economisohen toestand zeer, zeer donker in. De socialistische afgevaardigden keken sip, toen mr. Marchant zei, dat de Colijnsche maatregelen tot veilig stelling nu gerechtvaardigd zouden wezen! Daarom verwonderde de heer Marchant zich erover, dat minister de Geer nu wèl aanbleef, Ai aar in '23 niet. Doch trad minister de Geer toen eigenlijk niet af om hetzelfde motief als de tien Katholieken tegenstemden, omdat ook hij de begrooting van marine voor geen twaalf jaar wilde vastleggen in de wet? Het slot van mr. Marchant's betoog was na tuurlijk een poging om een wig te dringen tus schen de Katholieken en de Geer; de eersten mochten zich niet achter den iaatsten verschui len. Zij droegen mee de verantwoordelijkheid. Wij gelooven niet, dat serieuse mensclien hier aan twijfelen, evenmin als aan de vraag of de heele Regeering mede verantwoordelijk is voor het vlootplan. Voor de defensie-grondslagen is heel het Kabinet verantwoordelijk: het vloot- plan-Deckers is daarvan slechts een uitvloei sel. Op Katholieken steun behoeft do ontwape ningspartij niet te rekenen. Iedereen weet wel, dat de Katholieken geen „militairistenzijn, maar zij zijn niet zoo onnoozel om te eischen, dat een land absoluut geen weermacht mag bezitten en zij konden het ook niet met de Bijbel-exegese van den vrijzinnigen professor Heering, die Tolstojaansche weerloosheid in de Heilige Schrift leest. De heer v. d. Bilt heeft zich zeer terecht beroepen op mannen als pa ter Strattmann, O.P., professor Beysens en wijlen professor Struycken, die het goed recht van rechtmatige defensie hebben verdedigd. En hij heeft er ook snedig aan herinnerd, dat de socialistische docent R. Kuijper in „Het Volk" erkend heeft, dat een kleine weermacht aan Nederland een kansje biedt, buiten een even tueel conflict te blijven. Dat deze plannen veilig zijn, nu zoowei Ka tholieken als liberalen er zich dezen keer una niem vóór hebben verklaard, is een succes voor de tactiek van minister Deckers. In de Kamer trad de communist de Visser op als spreektrompet van den linkervleugel der S. D. A. P., die voortzettiug van de agitatie wil, ook nadat de meerderheid van de Kamer zich daarvoor heeft uitgesproken. Hij zou over al willen opruien. Maar de Voorzitter duldde alvast niet, dat het parlement voor aansporing tot opruiing zou worden gebruikt. Want zon der veel te zeggen maakte mr. van Schaik, na een duidelijke waarschuwing, met een krachtig hamergeroffel een eind aan de holsohewisti- sche schreeuwerij, die natuurlijk voor 'n groot deel weer gericht was tegen de „huichelachti ge" politiek van de burgerlijke ontwapenaars en de socialistische verraders van het proleta riaat. Omstreeks zes uur ging de Kamer uiteen om rond acht uur den arbeid te hervatten. EMTL .TANNINGS TE AMSTERDAM Groote belangstelling EEN VERHEERLIJKT rVBIAEK Gistermorgen is Emil Jannings aan het C.S. te Amsterdam aangekomen. Op het per ron waren veel belangstellenden. Nauwelijks stak Jannings, na aankomst van den trein zijn hoofd door bet portierraampje of hij werd be stormd. Bloemen werden hem aangeboden en handen werden uitgestoken. De groote Emil lachte gezellig en liet ge willig met zich sollen. Eerst werd hij buiten de overkapping gebracht waar de fotografen zich van hem meester maakten. Toen richtte Jannings zün schreden naar den uitgang ach tervolgd door de dicht opdringende en elkaar op zij wringende mensclien. Buiten stonden nieuwe troepen vereerders, die in laaiende geestdrift ontvlamden, toen Jannings in de vestibule van liet station zicht baar werd. Bereden agenten moesten eraan te pas ko men, anders zou de hartstochtelijke geestdrift in een niet minder hartstóchtelijk handgemeen zijn overgegaan. Eindelijk bereikte Jannings zijn auto waarmee hij vertrok, zijn verheer lijkt publiek achterlatend. FRIE0ER1KE Verwerping van het beroep De advocaat-generaal bij den Hoogsn Raad, mr. v. Lier, nam Maandag conclusie in do zaak van den officier van justitie te 's Gravenhage, tegen een vonnis van de rechtbank, waarbij Fritz Hirscli en Hugo Helm waren ontslagen van rechtsvervolging van de hun ten laste ge legde overtreding van de Arbeidswet. Zoo men zich 'herinnert, betreft bet hier bet doen op treden van kinderen beneden 14 jaar in de operette „Friederike". Mr. v. Lier concludeerde op verschillende gronden tot verwerping van het beroep. Arrest 17 November. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De heeren Lemmens en Stassen, resp. direc teur en onder-directeur der Boerenleenbank te Schimmert, die haar 25-jarig bestaan vier de, werden begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE Het Concertgebouworkest en Toonkunst naar Brussel Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat in den loop van het huidige seizoen bet concertge bouworkest en Toonkunst van Amsterdam, on der leiding van Dr.. Mengelberg, in de groote zaal van het paleis van schooue kunsten, ie Brussel, do „Mattheus-Passie" van Bach, komen uitvoeren. Thans is als datum van deze uit voering, vastgesteld Zendag 19 April 1931. De soli zullen gezongen wórden door Mia Pel- tonburg, Uona Durigo, Karl Er'o en Tbom. Denijs. Onze moderne architectuur Onder leiding van de vereeniging „Neder land in den Vreemde" maakte de Italiaan scha journalist Eugenio Giovannetti, gedurende de zen zomer, een tocht door Nederland, waarbij vele plaatsen, fabrieken en instellingen be zocht werden. Thans zijn in Italië verscheidene artikelen over Nederland van de hand van den heer Giovannetti verschenen, o.a. een groote serie in het Gio-male d'Italia, in de Corriere del la sera en in verschillende 'andere bladen. Vooral onze moderne architectuur heeft groo- ten indruk op dezen ont-vankelijken Italiaan gemaakt en zün geestdriftige artikelen over dit onderwerp zijn thans oorzaak, dat men in Italië plannen, heeft tot het houden van een tentoonstelling op het gebied van moderne architectuur, waarvoor ds voornaamste Neder- landsche architecten zullen worden uitgenco- digd. Da vereeniging houdt voortdurend verbin ding met. den heer Giovannetti en heeft, baar medewerking aan de voorgenomen tentoonstel ling toegezegd. ZINGENDE, SPREKENDE EN RIEKENDE FILM. Na de zingende en de sprekende, doet ook de riekende film haar intrede. Om, zoowel let terlijk als figuurlijk, een bijzondere atmosfeer te scheppen tijdens de vertooning van de Me. tro-film Those Three French Girls, had de ma nager van een theater in Californië het idee om tijdens een tafreel in een parfumeriewin kel zijn zaal te parfumeeren. Hetgeen geschied de. De odeur werd door het ventilatiesysteem in de zaal geblazen en het publiek zette met graagte een nieuw zintuig in dienst van de film. De riekende filmje moet maar op het idee komen. „Na kan er geen sprake van zijn, dat de patroons nog eenige loons- verhooging inwilligen" aldus het patroonsorgaan „De Nederlandsche Werkgever" laat zich uit over een eventueele staking In „De Nederlandsche Werkgever" van deze week verschijnt het volgend artikel: „Zal het 27 October inderdaad tot een staking in de grafische bedrijven komen De besturen der werknemersbonden hebben de patroons medegedeeld hun leden te zullen advisccrcn tot staking over te gaan; of dit advies zal worden opgevolgd, moet nog blij ken; of ledenvergaderingen dan wel een refe rendum over al dan niet staken zullen moeten beslissen, hebben wij niet vernomen, maar het schijnt, dat zulks niet noodig is: het is kort dag en het maakt op ons den Indruk, dat men van werknemerszijde met geweld wil staken. Misschien zijn wij te pessimistisch en zege viert op het laatste oogenbiik bij de typogra fen het gezond verstand en het beter inzicht over de zucht tot machtsmisbruik. Want een ander motief voor deze staking dan de be geerte, om de patroons de overmacht der vak organisaties te doen gevoelen, kunnen we niet vinden. Wie do goden verderven willen, die slaan zij van te voren met blindheid. Deze stakiugs- kooris hij de typografen schijnt hun verstand te benevelen. Zij moesten tocli begrijpen, dat zij het voortbestaan van de bedrijfsorganisatie, waaraan zij hun uitnemende rechtspositie, hun hoog loon, hun pensioen en verdere gunstige arbeidsvoorwaarden danken, daardoor moed willig in d9 waagschaal stellen. Ligt die een maal uit elkander, dan zal zij niet zoo spoedig weer te herstellen zijn. De houding, door de gezellen-organisaties, tegen de patroons aan genomen, heeft veel weg van chantage. Terwijl de loonen en arbeidsvoorwaarden der typogra fen als een piek boven die van de mes3tc an dere arbeiders uitsteken, maken zij misbruik van hun machtspositie om de met zooveel moeite opgebouwde bedrijfsregeling stuk te slaan. Deze typografen pogen de kwetsbaar heid van het bedrijf en den wc-nsch van het publiek dagelijks de courant te ontvangen uit te buiten cm zonder rekening te houden met den algemeenen ccouoniischen toestand en met de belangen van het bedrijf, waarin de concurrentie van de ongeorganiseerde druk kers voortdurend sterker wordt, bij elke ver nieuwing van het collectief contract er weer wat bovenop te zetten. Wat deert het hen, of zij zoodoende hun positie feitelijk verbeteren ten koste van de arbeiders in de onbeschutte bedrijven, die de koopkracht van hun reeds zoo veel lagere loonen zien dalen naarmate de stijging der loonen in de beschutte bedrij ven het leven van hen duurder maakt Eén ding staat vast: do algemeene sym pathie, mocht de staking inderdaad doorgaan, zal zijn aan den kant van de drukkers- patroons, die, hoezeer beseffende, dat de economische tijdsomstandigheden, gevoegd bij de daling van het indexcijfer voor levenson derhoud, loonsverlaging inste.de van loonsver hooging motiveerden, toch, om tot eiken prijs den vrede in het bedrijf en het instandblijven van de bedrijfsorganisatie te verzekeren, be reid bleken om loonsverhooging toe te staan, die grosso modo slechts 2 cent per uur bleef beneden hetgeen de gezellen ei sekten. Nu deze concessie, die principieel eigenlijk niet t.e rechtvaardigen was, doch wel getuigt van den goeden wil en den socialeji zin van deze patroons-gedelegeerden, botweg is afge wezen, kan er geen sprake van zijn, dat de patroons nu nog eenige loonsverhooging in willigen. Er moet dan maar gestaakt worden, wanneer de arbeiders niet verder onderhande len willen over een nieuw collectief contract. Edoch, tot hoelang en met welk resultaat De werknemersbonden hebben aan de patroons- federatie bericht, dat zij zullen staken totdat overeenstemming over een nieuw collectief contract zal zijn bereikt. Maar de onderhande lingen daarover zijn immers afgebroken! Of deze staking zal. onder deze omstandigheden, net zoolang duren totdat de weerstandkas zal zijn opgeteerd, óf zij zal terstond kunnen wor den opgeheven, wanneer blijkt, dat er geen grondslag aanwezig la, waarop men tot over eenstemming omtrent een nieuw collectief contract, zou kunnen komen. Maar de typo grafen hopen blijkbaar de patroons Ie dwingen bet hun voorgelegde collectieve contract met. da daarin vervatte ongerechtvaardigde loons verhooging t.e slikken. Wij achten het van prin cipieel belang, dat die toeleg zal mislukken. Het onrecht més niet zegeviersn door brute machtsontplooiing. In elk geval is deze geschiedenis uiterst leerzaam voor voorstanders van de verbin dendverklaring van collectieve contracten. Men stelt, 'hst maar steeds voor, alsof die verbin dendverklaring moreel geboden is. aangezien da arbeidsvoorwaarden, in een collectief con tract neergelegd, steeds redelijk en behoorlijk zijn en da arbeidsvoorwaarden in list ongeor ganiseerde belrijf, indien deze daar beneden blijven, als onredelijk en ou'nehoorlijk zouden zijn aan te merken. Voor die redeneering zou misschien iets te zeggen zijn, indien de collectieve contracten steeds de vrucht waren van redelijk en zonder pressie gevoerd overleg. Maar Vanneer de eene partij de andere het pistool op de borst zet en haar op deze wijze hooge loonen en sterk opgevoerde arbeidsvoorwaarden afdwingt, dan zijn dergelijke arbeidsvoorwaarden ais on redelijk en onbehoorlijk aan te merken en is het verdubbeling van onrecht, wanneer nu ook de ondernemingen, die niet voor dien dwang w-enscken te zwichten en buiten het collectief contract gebleven zijn, door de over heid gedwongen worden dezelfde arbeidsvoor waarden ta aanvaarden." Adhaesiebetuigingen van werkgevers- vakvereenigingen. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: De R. K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons deelt ons mede, dat zij van een an tal andere werkgeversvakvereenigingen brieven heeft ontvangen met betuiging van adhaesïe bij het dreigend conflict in de typo grafie, o.a. van de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten, de Ned. K. K. Vereeniging van Si garenfabrikanten, de Vereeniging van Tilburg- sche fabrikanten van Wollen Stoffen, de R. K. Vereeniging van Nederl. Ledei-f abri kanten, de Ned. R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, den Nationalen Bond van Wasch-Industrieelen en de R.'Iv. Werkgevers vereniging in de Metaalnijverheid. Enkelen dezer deelen mede. met verbazing te hebben kennis genomen van de bereidver klaring der drukkerspatroons om aan een loonsverhooging van drie cent per uur mede te werken, terwijl in vele bedrijven de be staande loonstandaard nauwelijks te handha ven is en andere reeds tot loonsverlaging moes ten overgaan. Opgemerkt wordt daarbij, dat de arbeidsvoorwaarden in het typografisch bedrijf reeds aan den top staan. Men wijst er op, dat een loonsverhooging in het typografisch bedrijf ook voor andere be drijven moeilijkheden zal medebrengen. In dezen tijd van dalende indexcijfers en al- gemeenen slechten economiscken toestand acht men het onverantwoordelijk, loonsverlioogin- gen toe te staan. Niet slechts zijn de drukkerspatroons dank baar voor dezen moreelen steun, doch zij zijn er zich ten volle van bewust, dat zij, door aan de overdreven arbeiderseiselien toe te geven, bij een groot aantal hunner drukwerkafnemers ontstemming zouden verwekken, hetgeen zeker ook voor het drukwerkgebruik in de toekomst schadelijk zou zijn. N. V. TOT BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Werkverschaffing in Noord-Holland In de vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werd de vorige week medege deeld, dat er een bespreking zou plaats heb ben tusschen de wethouders van Amsterdam en Haarlem, onder wie de werkloosheidsdienst ressorteert en de Directie van de Ned. Heide maatschappij omtrent werkverschaffing aan werkloozen. Dit overleg heeft, naar wij verne men, plaats gehad en het resultaat der bespre kingen is, dat een terrein in Noord-Holland aangewezen is, waarop in den komenden win ter werkloozen te werk zullen worden gesteld. Het werk zal geschieden onder leiding van de Heidemaatschappij. DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE I)e nood houdt aan WEDEROM ARBEIDERS ONTSLAGEN Zaterdag werden op de aardewerkfabriek de Géramique wederom een aantal arbeiders ont slagen. Op de Muurtegelfabriek overweegt men thans in plaats van twee vier dagen in de week verzuim in te voeren. Op de Sphinx wor den de ploegen gedund. UIT DE KLOMPEN-INDUSTRIE De fabrikanten van hun goed reeht overtuigd Omtrent de te St. Oedenrode in verband met de bemiddelingspoging van den burgemeester van Best gehouden vergadering wordt meege deeld, dat de fabrikanten zoozeer van hun goed recht overtuigd waren, dat zij meenden dat hun voorstellen, voor eiken werknemer, aan nemelijk moesten zijn. Om echter hun goeden wil tot oplossing van het geschil te toonen werd begoten hun voor stellen aan een commissie te onderwerpen, wel ke commissie uitspraak zal doen of en in hoe verre de voorgestelde wijzigingen in strijd zün met reelit en billijkheid. Zooas bekend is wordt door deze voorstel len geen loonsverlaging ingevoerd maar be treffen zij enkel de bepaling dat de zeven fa brikanten in Best, die in het vorige contract hiervoor uitgeschakeld waren, liet recht zou den krijgen zooals alle andere klompenfabri- kauten in Nederland, om ook ongeorganiseer de werklieden in dienst te mogen nemen en verder, dat de doorbetaling van drie christe lijke feestdagen door overuren zal worden in gehaald. De zaak vóór de A'damsche rechtbank HET WERK NEERGELEGD Staking om een loonkwestie Gisierenmprgen heeft een 30-tal werklieden in overleg met het Hoofdbestuur van den Cen- t.ralen Band van Transportarbeiders, werkzaam bij de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij te IJarlingen, bet werk neergelegd. Het geschil loopt over het feit, dat de arbeiders een taak- loon eischen van 4.25 met behoud van extra betaling voor overwerk. Hevige brandwonden bekomen Hot 2 yj-jarig meisje van den landbouwer J. Meijer te Baflo trok een ketel met kokende thee omver en kreeg den inhoud over het lichaampje. Met hevige brandwonden werd het naar het Kath. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. I-laar toestand is zorgelijk. VERDUISTERING? Sedert Zaterdag wordt te Ouden'ooscb vermist .v. R., knecht van een stoomwasscherij, die on- vangen gelden niet zou hebben afgedragen. KINDERVERLAMMING. Bij een kind van 3 maanden van den heer B. v. d. L. te Ter Apel (Gron.) is kinderver lamming geconstateerd. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Gisterenmorgen is op de Merwerde aan het Middenveer te Siiedrecht gezonken het 149 ton metende klipperschip „De Hoop", schipper A. Pieterse uit Havdinxveld. Het schip was be vracht met bieten van Woudrichem naar Fut ter shoek. De opvarenden wisten zich in een roeiboot te redden. „Wij hadden niet de bedoeling gewelddadig op te treden" Gisteren werd de behandeling van de straf zaak tegen de vier steenzetters van E.M.O.S. in de Anisterdamsch-e rechtbank voortgezet. Voortgezet werd het getuigenverhoor van den getuige Paaij. Mr. Mendels stelt den getuige eenige vragen ten einde vast te stellen, dat ook van de zijde der Katholieke steenzetters minder vriendelijke en ruwe woorden zijn gebezigd. De president (tot mr. Mendels) Hoe lang denkt u daar nog mee voort te gaan Mr. Mendels Ik wil slechts vaststellen, dat er aan het gevecht een heftige woordenwisse ling is voorafgegaan. President Ja, dat weten we nu al lang. Ze hebben elkaar uitgescholden voor al wat leelijk is. Van den eenen kant is met steenen gegooid en de andere partij beeft met revolvers ge schoten. Dat staat nu wel vast en het is vol maakt overbodig dit achteraf nog een3 te gaan onderzoeken. Zoo komen we nooit met deze zaak klaar. Mr. Mendels Dan zal ik daarop verder niet meer ingaan. De verdachte Langerijs verklaart voorts, dat hij bij de vechtpartij aan den Baarsjesweg niet tegenwoordig is geweest. Hij was wel den dag te voren gewaarschuwd, dat hij daar komen moest, doch hij had zich den bewusten morgen verslapen. Verschillende getuigen zouden dit kunnen bevestigen. Toen hij op de plaats des onheils kwam was het gevecht al afgeloopen.- De getuige Paaij houdt vol, dat de verdachte Langerijs met steenen heeft gegooid. De verdachte Langerijs Je bent een aarts leugenaar, ik zal een aanbevelingsbrief voor den minister van Buiteniandsche Zaken voor je- schrijven, dan kan je naar de ontwapenings conferentie gaan. De volgende getuige is P. F. Kershaver. Deze vertelt, dat hij op den bewusten morgen reeds vroeg op de loskraan aan 't werk was gegaan. Hij onderzocht altijd de geheele kraan, om dat hij vreesde, dat de E.M.O.S.-menschen, wan neer zij daartoe kans zagen pogingen zouden doen om de kraan onbruikbaar te maken. Dien morgen bleek echter alles in orde te zijn. Nauwelijks was echter alles gereed voor het werk, toen een groote menigte E.M.O.S.-men schen, naar schatting wel 300, om omstreeki kwart voor zeven, langs den Baarsjesweg kwa men opdagen, en na een korte woordenwisseling de kraan met steenen begonnen te bekogelen.- De kraan schudde er van. De steenen vielen zelfs door den schoorsteen in het vuur. Om zich zelf te beschermen tegen de opdringende vijan denden, heeft getuige met een revolver gescho ten. Hij hoeft daarbij niet de bedoeling gehad iemand te raken. Uit de kraan heeft hij vijf schoten gelost op het dek, waarbij de kogels zijn afgestuit. De officier Dat deed u dus alleen maar om de meusohen schrik aan te jagen Getuige Ja, wanneer ze nog meer opgedron gen zouden zijn, zou ik waarschijnlijk op ze gemikt hebben. Mr. Benno Stokvis: Heeft J. Strube u herr i'dreigd met een bootshaak, nadat er gesehoteir- was i De getuige Dat heb ik al eerder verklaarde Ik had echter toen nog niet geschoten, i Vervolgens werd gehoord de steenzetter van Scheppingen, die eveneens bij de vechtpartij j aan de Baarsjes aanwezig is geweest. Volgens' dezen getuige was de volgorde der vijandelijk- i heden als volgt Een tamelijk heftige woorden wisseling is aan het eigenlijke gevecht vooraf- j gegaan. Nog voor Ten Gate op de aanvallers j heeft gevuurd met een alarm-pistool is er van. 1 den wal met steenen gesmeten. Getuige heeft I zsif niet met steenen gegooid en heeft ook van I den wal af hooren schieten. Wie dat echter ge- I daan zal hebben kan de getuige niet zeggen. De volgende getuige G. Hens is eerst op het' I strijdtooneel verschenen, toen het relletje on- geveer afgeloopen was. Hij heeft een steenenre gen gezien en is door dé E.M.O.S.-menschen nog gemolesteerd. De verdachte, G. Strube heeft hem een stomp in het gfezicht gegeven. De verdachte G. Strube Onder de getuigen is er een, die bereid is te verklaren, dat hij Hens een stomp heeft gegeven. Daaruit blijkt (lus, in hoeverre deze getuige betrouwbaar is. De getiuge r. Hens, die daarna wordt ge hoord, verklaart, dat de verdachte P. Strube ten Gate heeft uitgeladen, omdat deze met een alarmpistool schoot. Mr. Mendels Voor den rechter van instruc tie heeft deze getuige verklaard, dat hij de scho ten niet heeft gehoord. De getuige Dat sloeg op de schoten, die Kershaver heeft gelost, niet op de schoten met, het alarnipistool. De president U wilde naar het bouwwerk in de Krommerdstraat gaan, waarom koos u dan. uw weg langs de Baarsjes-weg De verdachte: Om de Katholieke steenzet ters te toonen. dat wij pogingen zouden doen om de werklieden in de Krommerdstraat te be wegen den arbeid neer te leggen. De president Maar dat u in zoo groote ge tale optrok, was toch wel 'n bewijs, dat het hier een soort machtsdemonstratie betrof. De verdachte Ja, dat kon wel zijn, maar wij hadden niet de bedoeling gewelddadig op te treden. De officier tot G. StrubeVroeger hebt u dat wel gedaan. In 1924 werd u veroordeeld wegens poging tot zware mishandeling. De verdachte Ik heb altijd gevochten voor mijn loon. De officier Sinds 1924 zijn er 13 maal rel letjes door u veroorzaakt, u bent dus niet zoo vredelievend als u voorgeeft. Do getuige Hemmega, student, verklaart, dat het steenen regende en dat de mensclien op de kraan bepaald gevaar liepen. De politie R. Seilbergen verklaart, dat hij in het heetst van den strijd op het gevechtster rein is verschenen. Hij heeft de vechtersbazen aan beide zijden gedreigd met een revolver. Waar de strijd begonnen is, kan hij niet op geven. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In Staatscrt. no. 203 is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, geconstateerd gedurende de maand September 1930. Hieruit blijkt, dat er 4973 gevallen van anond- en klauwzeer voorkwamen, waarvan 1873 in Noord-Holland, 116S in Friesland. 600 in Gelderland, 504 in Utrecht en 370 in Zuid-ITolland. Voorts weiden en 671 gevallen van rotkreupel bij schapen aangegeven, vaar van 212 te Ossendrecht. ARBEIDER DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Een losse kabel tusschen de machine Op het terrein van de Nederlandsche sclieep- bouw-mij. te A'dam is Maandag een doodelijk ongeluk gebeurd. Een arbeider die werkzaam was bij een walsmacliine is plotseling dooi den electrischen stroom getroffen. De oorzaak van dit ongeval is te vinden in een lossen kabel, die tusschen de machine is geraakt, waardoor de isolatie werd vernield. De man was 58 jaar en laat een weduwe met drie kinderen na.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5