EEN GELUKKIGE WENDING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 1 STADSNIEUWS 53ste JAARGANG No. 15831 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 4 I DIT NUMMER. BESTAAT UIT DRIE BLADEN DE NIEUWE ST. ALOYSIUS- EN SINT JANSSCHOLEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS INGEZONDEN UIT KETHEL Ee ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco öti vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar h 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAHT De aDVKRTENTIEPRUS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cta Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De clou van den Londenschen Olympia show is evenals in Parijs de „Groote Mercedes" 150 200 P.K., die de allergrootste opmerkzaamheid trekt. Ook de Mercedes SS sportautomobiel is een prachtstuk, evenals de kleine 2 Liter wagen, die met Mercedes-Maybach snelgang wordt getoond. In Londen exposeert slechts een Duitsch merk, maar dat is dan ook Mercedes! Met groote waardeering spreekt men op den show over de Conti banden, die zich in de groote Engelsche races zoo schitterend hielden. Mer cedes heeft in Engeland reeds sedert de over winning van Jenatzy op Mercedes in de Gordon Bennett race een voortreffelüken naam en voor name Engelsche sportsmen, o.a. Lord Curzon en de vroegere wereldkampioen Campbell rijden Mercedes. Het geldt voor zeer voornaam een Mercedes te berijden. De wagens zijn ook onver slijtbaar, bewijze het feit, da.t de overwinnende wagen van Jenatzy uit den Gordon Bennett race nog heden ten dage over Engeland's wegen rijdt! Mercedes is op zich een groote extra-klasse, welke velen trachten te imiteeren, doch wier hoogte door niemand bereikt wordt, wijl Mer cedes als oudste automobielmerk ter wereld niet alleen over de grootste ervaringen beschikt, maar ook uitsluitend het allerbeste materiaal gebruikt. (Adv.) Dat midden op den weg der dwaling het ge zonde verstand zijn rechten weer gelden doet en dat men terugkeert van het pad, dat naar den afgrond leidde, het is, hoe weinig eervol dat voor de menschelijke rede klinken mag, een uitzondering. Dat die uitzondering zich gisterenmiddag in het conflict, dat in het typografisch be drijf was uitgebroken, verwezenlijkt heeft, is een reden tot groote vreugde en blijde tevre denheid. Een tevredenheid en een vreugde, die door beide partijen in het conflict ge deeld zal worden en wel in sterke mate naar gelang de terugkeer van het gezond verstand en het juiste inzicht in de zeer ernstige ge volgen, welke een uitbarsting van den strijd gehad zou hebben, de nevelen van de „de mentia" doen verdwijnen, waarmede,- naar Sophocles' woord, de goden ook hier eerst de geesten leken te verblinden van hen, £ie zij ten ondergang willen voeren Inderdaad eerst thans, nu men met open oog nog eens in den afgrond zien kan, aan den land waarvan men op het laatste oogenblik tot beter inzicht gekomen is, nu dringt eigen lijk ten volle pas door, welke ernstige, zeer doodelijke gevolgen een zwijmelende sprong in dien afgx-ond gehad zou hebben. Wij willen op dit oogenblik over die ge volgen niet in den breede uitweiden: wijzen er slechts op, welk een funesten terugslag een staking, wanneer ze uitgebroken ware, gehad zou moeten hebben op het stelsel van het collectief arbeidscon tract met de vele sociale en zedelijke voordee- len, welke de uitbouw ervan reeds aan de werknemers op de eerste plaats gebraeht heeft. Wij herinneren verder even aan den terug slag, die een niet-verschijnen van de dagbla den op den toch reeds zoo donkeren economi schen toestand van ons land gehad zou moe- ten hebben. Alles komt nu immers aan op J een breede ontplooiing teegmoet gaat. harden arbeid en 't ineenslaan van alle han den, maar geleid door juiste voorlichting, welke slechts door HET FEEST VAN CHRISTUS KONING Bloempjes-verkoop Zondag 26 Oitobecr w-o-rdt in al onze kerken wederom d© feestdag gevierd van Christus' glo rievol Koningschap, het feest dat een triomf dag worden moet voor Christus Koning, een feest, van liefde, trouw, aanhankelijkheid, een feest ook van openlijk eerherstel, Wederom zullen wij op dien dag onze erken ning van Christus' Koningschap manifesteeren niet slechts in. doch ook buiten de kerk. We kennen het sprekende insigne; ijverige ver koopstertjes zullen het wederom aan den in gang onzer kerken te koop aanbieden, het wit gele kruisje, dat reeds met één slag populair is geworden in onze stad, en dat geen Katholiek zal weigeren, omdat geen katholiek weigeren zal openlijk getuigenis af te leggen van zijn er kenning van Christus' Koningschap. EEN LUCHTFOTO VAN HET GEBOUWENCOMPLEX, dat door de mijnontpoffing werd verwoest. De zware ijzeren schachttoren is in zijn volle lengte over de ruïne heengevallen. Vóór de puinhoopen wacht de menigte in spanning de berichten af Inwijding: door den HoogEerw. Heer Deken Hedenmorgen heeft de HoogEerw. Hem- Deken de nieuwe Sint Aloysiusschool en Sint Jansschool, onderscheidenlijk aan de Laurens Costerstraat en de Lange Singelstraat, inge zegend. Beide scholen zijn reeds met het berin van het schooljaar in September in gebruik genomen. De eerste telde op 15 September 241 leerlingen; de tweede moest reeds worden ge splitst in een afdeeling A en een afdeeling ,B waarvan de eerste 290, de tweede 54 leerlingen zoo uitgebreid mogelijke informaties te verkrijgen is. Wij denken aan den terugslag, dien een staking op dat machtige en onmisbare in strument, dat de pers voor de nationale wel vaart direct en indirect vormt, gehad zou hebben. Wij denken vooral aan den terug slag op de Katholieke pers en de ernstige ge varen voor haar voortbestaan, die van 'n on- vei'biddelijken strijd de noodlottige gevolgen geweest zouden zijn. Hoeveel ideëele goederen zouden hier in de waagschaal zijn gesteld, hoeveel met harde offers en bittere ontzeg gingen naar den mensch, maar met geest drift voor God opgebouwde kei-ken, wanneer wij naar illuster voorbeeld daarmede de Ka tholieke courant vergelijken mogen, zouden voor goed ondeimijnd zijn en misschien ten endergang gedoemd. Wat zouden, om van de groote Katholieke pers nog niet te spreken, de zoo zegenrijk werkende plaatselijke Ka tholieke bladen van een staking te lijden hebben gehad. He zekerheid van zooveel geestelijke ram pen om den inzet van zoo luttel gewin! Maar wij kunnen nu gelukkig onze oogen uit den afgx-ond naar boven heffen. En onze üppen prevelen dan als van zelf een woord Van dank jegens de Voorzienigheid,- die ons land voor zulk een ramp bewaard heeft Een woord van dank past ook aan dege nen, die, van welke groep, of welke partij n°k, er t,oe hebben meegewerkt om het juiste inzicht en het gezond verstand te doen terug eren. Hetzij door een rustelooze activiteit, rnet opoffering van nachtrust vaak, en een inspanning tot het uiterste van alle lichame jke en geestelijke krachten, hetzij door een enkel wijs woord op het juiste oogenblik ge sproken. Dank ook aan allen, die in stilte misschien tot het gelukkig effect, hebben medegewerkt door een hartelijk gebed De ramp is voorkomen Laat ons voortgaan 1Q vrede! ZANGVEKEENIGING FIDELIO ^gvereeniging Fidelio, directeur de r A. H. Leur geeft Zaterdag 25 October 'S' Sebouw Eendracht een feestavond met medewerking van bet trio Do Wolf VOLKSTELLING Het aantal personen dat zich bij de Arbeids- eurs als volksteller heeft opgegeven be draagt 206 De opbrengst van het wit-gele kruis is be. «P «^noemden datum tekle stemd voor „Hulp in de Huishouding" het Ouder de aapwezigen merkten we onder meer mooie sociaal-charitatieve werk, dat tot dusver °P burgemeester H. Stulemeijer, den heer J. met veel ijver en opoffering door den R. K T f TS de i zeerw. heeren pastoors der staid, kapelaan van Vrouwenbond verzorgd werd en met 1 Nov. Camp<311 en k#pelaan Fréhej beiden van de omdexafdeeling van bet Wit-G-ele Kruis Singelparochie, alsmede het kerkbestuur dier parochie, het bijna voltallige bestuur der St Willibrodussticbting, den eerw. Broeder Eg- bertus, Overste van het klooster aan de Nieuwe Haven, de Algemeen Overste der Zusters Domi nicanessen van Voorschoten, Broeder Andreas SCHIEDAMSCHE IJSVEREENIGING Jaarvergadering Op de jaarvergadering van de Schisdamsche IJsvereenigiing in Musis Sacrum gehouden, was slechts een gering aantal leden aanwezig. On- iauss heeft de vereeniging aan de gemeente gevraagd, om het dijkje rond de ijsbaan op te zen morgen, zoodiat hij hem verzocht had, na mens het gemeentebestuur ©enige woorden, te zeggen Deze scholen zijn een vrucht, welke in. lan. ge en pijnlijke weeën is geboren. De moeilijkhe den bij de voorbereiding schenen zich tut zelfs bij den houw voort te zetten. De fundamenten moeiten 30.000 a 40.000 meer hebben gekost dan bij andere scholen. Het gemeentebestuur mag zieh intusschen oven- de totstandkoming verbeugen, omdat het hopen mag dat nu ook de verwikkeling/in tusschen liet gemeentebe stuur en de St. Willibror-dusstich-ti-ng -tot een einde geraken. De gemeente is van de goede bedoelingen van de St. Willibrordusstichting overtuigd. Waniseer man van twee kajnt-en eerlijk vecht voor wat men als recht beschouwt, hoeven daaronder de goede verhoudingen niet te lijden. In een stad al3 Schiedam, die in 1% jaar hjds met meer dan 7000 zielen is toegenomen is het voor het gemeentebestuur een groote zong de kinderen behoorlijk onderdak te bren gen. Hier is nu wel bet laatste woord niet ge- spi'oken, miaair de beide scholen beteekenen toch. een opluchting. Er wordt wel gezegd: de bijzondere schoolbesturen schalten und walten maai- met geld van de gemeente, maar de bur gemeester weet dat met elke nieuwe school de A. A. van Leeuwen 51 jaar en M. Scbewe 49 jaar J. M. Spitter 22 jaar en J. E. M. Wess- ling 17 jaar J. van der Most 23 jaar en B. Zagwijn 25 jaar. OVERLEDEN: J. H. Jansen, S6 jaar, Nieuwe Haven 225 BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM v ÏV'cl Ill'UUC noogen en zoodoende het waterpeil op te voeren j Berichten van verhindering waren voorts in en om aan de Oostzijde een wilgenhaag te j gekomen van dl, verhoeven, den heer Goslinga, maken omdat er zooveel stof van den weg op ollll.MMP„w„v het, ijs waait en Zuster Rosa, onderscheidenlijk hoofd der Sint Aloysius en de Sint Jansschool met net ;:»rgen van die besturen toenemen. Hij hoopt, personeel, den heer Broek, lid van de com missie van bijstand voor het Onderwijs enz. Pastoor J. D. Jansen had' een harteslijk ge stelden telegrafische®: gelukwaascl» gebonden. Wethouder de Bruin was plotseling verhinderd. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 22 October. Vertrokken wee sch s.s. Britte, naar Amsterdam, Grieksch Grieks dh s.s. Meneaus, naar Rotterdam, Duitsch S'S:„P''"0t' ua£u- Antwerpen. DAM, 23 October. Aangekomen Deensch s.s. Tionia, met stukgoederen, van Hamburg; a laanach s.s. Cosidia, van Antwerpen om te dokken in de Wihemoinahaven. SCHIEDAM, 23 October. Vertrokken. Duiitsch ®-s. Cassel, met stukgoederen naar Kaapstald 'a Antwerpen; Noorsch s.s. V-ard naar Adrhua. Bij de ingekomen stukken was nu een schrijven van het gemeentebestuur, waarin op beide verzoeken afwijzend werd beschikt. Toch was men den anderen dag bezig, den dijk op te hoogen. Het tweede verzoek is geweigerd omdat zoo'n haag „te veel water onttrekt aan de, boomen". De grond is anders nergens zoo drassig als in Spieringho-ek! In bet jaarverslag van d-en secretaris, den heer Lomars, lezen we. dat bet afgeloopen seizoen ijs-loos was. Verschillend© verbeterin gen zijn aan het terrein aangebracht. De baan is electrisch verlicht en ook is een nieuw con trole-huisje aangebracht. Uit het financieel verslag b]ijkt, dat de in komsten bedragen 1601 78 en de uitgaven f 1563.92. De heeren te Kolsté en Horn controleerden de beseheiden waarna de penningmeester werd gedechargeerd. De aftredende bestuursleden de heeren v. d. Schouw cn Lomars werden hij acclamatie herkozen. Ten aanzien van het agenda punt contributie en entree werd besloten, het bedrag a 2.50 te bandhaven, echter met. diian verstande, dat leden, die na 1 Nov. tot de vereeniging toe treden 2.50 betalen plus entrée a 1.voor het gehe-ele seizoen, dus to zameu 3.50. Zij, die voor 1 Nov. toetreden betalen dezen extra- entreeprijs niet. Vrijkaarten worden niet meer uitgereikt. Bij de rondvraag bracht de heer v. Ameijdeu in het midden, dat hij het. beheer van garde robe en stalling graag in handen der vereeni ging zou zien, omdat het afzonderlijk betalen op den duur te kostbaar wordt. Hij zou kaar ten willen zien uitgegeven, waardoor een lid voor een bepaald bedrag gedurende den ge- heelen ijstijd van garderobe en stalling kan gebruik maken. Ook de heer Te Kolsté is voor dit voorstel, omdat de vereeniging hierbij financieel voor deel kan hebben. De regeling van deze kwestie zal aan het bestuur worden overgelaten, dat ook veel voor dit systeem voelt. On 'n vraag van den heer Te Kolsté ant woordde die voorzitter, dat de consumptietent, d'o nu veel groot-er wordt dan voorheen, be hoorlijk door windschutt.en zal zijn afgesloten. De hear v. d. Schouw vroeg nog of er een feestavond moest worden gehouden. De voor zitter was daartegen omdat de kas toch al niet heel sterk is, misschien wordt hij de sluiting van het seizoen nog een feestavond gegeven De heer van Buysen stelde nog voor de baan op te vroolijken met muziek door middel van gramofoon-versterkers. Hieromtrent zal de heer Bergijk prijsopgave doen. Op voorstel van den heer Te Kolsté zullen bij het gemeentebestuur stappen word-en ge daan om te komen tot een goede regeling van het waterpeil. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van't huidige zakenleven oud-gemeentelijk inspecteur, alsmede van de commissie van toezicht op het 1. o. Na de plechtige inzegening nam het eerst het woord de HoogEerw. Heer Deken Deze wees er op, dat de Kerk macht heeft om te zegenen, om Gods genade af te smeeken bij het nastreven van het bovennatuurlijk doel, dat ons is gesteld. En om de be-teekenls van dat doel, heeft de zegening van deze scholen met meer plechtigheid plaats gehad. De Kerk bidt dat d-e pax Christi, de vrede van Christus moge komen over docentes et dlscentes. ov' onderwijzers en leerlingen; over leeraren een geest van wijsheid, wetenschap en vreeze Gods, en over de kinderen die genade, dat zij wat ze Jeeren met het verstand mogen bevatten, in hun hart bewaren en in daden omzetten, tot eere van God. Do kinderzielen moeten niet slechts schitte ren in de oogen der menschen, maar vooral in de oogen van God. Wij priesters zijn geluk kig, dat er zooveel voor de kinderen wordt gedaan in dezen tijd en dat door de geljjk- Bte'ling een gelijkstelling welke naar we vertrouwen ook een gelijkberechtiging is zooveel kan worden gedaan om de kinderen op te voeden voor God. Met den wensch dat de kinderen van deze scholen go-ede Katholieken, goede burgers en goede vaderlanders zouden mogen worden, en dat de vrede van Christus immer het deel zou zijn van allen die op eenige wijze aan do totstandkoming van deze scholen hebben bijge dragen, van onderwijskrachten en van leer lingen, besloot de hoogeerw, hee-r Deken zijn toespraak Toespraak pastoor Möller De zeeroerw. heer pastoor Möller, voorzitter der St. Willibrordusstichting dankte allereerst den hoogeerw. deken voo-r de zegening van de scholen en richtto oen woord van gelukwensch tot pastoor Meijer, wiens parochiekinderen deze scholen zullen bezoeken, die hier de christelijke wijsheid zuilen moeten lee-ren. Een staatsman heeft een-s gezegd: het zout wordt niet gege-ten vóór of na maar bij den maaltijd. En daarin ligt de gebeele gedachte van ons bijzonder onderwijs. De christelijke wijsheid moet in het geheele onderwijs tot uitdrukking kome-n. Zich dan tot den burgemeester, als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur rich tend, merkte pastoor Möller op, dat de bouw van dezo scholen met groote moeilijkheden ge paard is gegaan, moeilijkheden die tot den huidigen dag voortduren, maar die bij vrije uiting van ieders meening toch geen scha Lebben gedaan aan waardeering ein vriend schap. De pastoor bracht vervolgens dank aan archi tect, aannemer, opzichter en arbeiders en al degenen die aan den bouw zelf, die zonder eenig geschil op prettige wijze is tot stand gekomen, hebben meegewerkt. O. L. Heer heeft tijdens den bouw zijn zon laten schijnen. Moge de zon van Gods liefde altijd op hen allen, op d»- school, onderwijzers en onder wijzeressen en op de Teerlingen rusten. Toespraak burgemeester Stulemeijer De burgemeester merkte allereerst op, dat de wethouder van onderwijs niet vrij was iffle- dat, w-aar zulks noodig is, de Sint Willibror dussticbting zich altijd onbevangen tot de ge meente voor nieuwen scholenbouw zal richteu. Als katholt-ek beeft bij d-e overtuiging dat de geestelijke fundamenten van deze school even hedht, hebter nog zullen zijn, dan de fundamenten waarop het bouwwerk rust,, en als katholiek ook richt hij een hartelijk woord Van gelukwensch tot den pastoor wiens pa rochie met deze scholen is ven-ijkt. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door inspecteur Pas, die -er op wees dat deze scholen eigenlijk geen uitbreiding beteekenen, omdat z© tot dusver in ander© lokal-e-n werden ondergebracht, dat ze nu reeds overvol zijn, zoodat behoefte aan nieuwe lokalen spoedig zal blijken. De inspecteur merkte voorts op, dat het ondierwijs van nu. èn om de toewijding der onderwijskrachten, èn om de betere lokaliteiten en leermiddelen stellig gunstiger resultaat afwerpt -dan 30 a 40 jiaar geedie-n. Broeder Egb-ertus bracht namens het onder wijzend personeel dank oan den HoogEerw. Deken voor de zegening der scholen e-n sprak d-en wensch uit, daf het op -deze scholen uitge strooide zaad rijke vruchten zou mogen dra gen voor kerk en maatsdlia-ppij. Tenslotte bracht de heer Wandors <fe aaune mer nog dank voo-r de aangename samenwer king welke hij heeft mogen ondervinden, waar- ha pastoor Möller in zijn dankwoord aan de sprekers met genoegen constateerde dat ook namens het gemeentebestuur is verklaa-rd dat ieder vrijweg zijn meeninig zeggen kan zond-er dat de goede verstandhouding en vriendschap daardoor verstoord moet worden, terwijl ook hij in aansluiting aan de woord-en van d-en heer Pas betoogde, dat deze scholen geen uit breiding zijn en dat er nog ontzettend veel voor de St. Willibrordusstichting valt te doen. Vervolgens maakten de genoo-digden een rondgang door de gebouwen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2122 October GEBOREN: Maria C., dochter van M. van Diggelen en C. E. J. de Kok, van Leeuwen- hoeckstraat 45 Geertruida, dochter van .T A, Amoureus en G. Clemens, Nieuwe Maas straat 100. GEHUWD: J. va-n der Zee 25 jaar en A. Monster 21 jaar C. den Held 27 jaar en C. Dijkhoffz 22 jaar A. van Meurs 24 jaar en M. A. Krommenhoek 19 jaar F. W. Kuil 24 jaar en M. E. Leliveld 23 jaar C. de Jong 24 jaar en B. Hoogstad 20 jaar A, M. van der Klink 21 jaar en M. Carree 19 jaar Lezing van dr. van der Valk ln de goed bezette zaal van den R. K. Volks bond hield Dinsdagavond dr. M. H. A. van der Valk uit Hillegersberg een lezing voor leden van den Bijz. Vrijwillige® Landstorm met ge- noodigd-en over het onderwerp, revolutionnaire woelingen tijdens die regeeringen der Oranjes. Onder de aanwezigen merkten wij, toen de voorzitter van de plaatselijke Landstormcom- miissie, kapitein C. J. Bremer den avond met enkele woorden geopend had op: burgemeester Stulemeijer, majoor van Schelven, vertegen woordiger van luit. gen. Duymaeir van Twist, voorzitter van het Nationaal Landstormcomité, overste Berkeljon, majopr Book, voorz. van het Landistormcorps Zuid-Holland West en 1ste luit. Karres, secr. van date orps. Tusschen den opstand van 1568 en dien van 17S9, aldus dr. Valk. bestaat een groot ver schil. In 1568 was noch Oranje, noch het Neder- landsche volk revolutionair, terwijl in 17S9 de Oranjevorst moest uitwijken naar Enge land. Het Nederlandsche volk is niet revolutio- nar, maar is voor handhaving van orde en gezag. Alleen in ons lan dkon het gebeuren, dat soldaten, die met besmeurd© uniformen terugkwamen van de grenzen in 1918 direct. na een kort afscheid van vrouwen en kinderen en verloofden weer on-d-er de wapenen kwamen om daar, waar het noodig was, te kunnen op treden -tegen revolutionaire elementen. Spr. brengt r u nog hulde aan hen en ook aan den heer Stulemeijer, die te dien tijde als wet houder te Rotterdam krachtdadig heeft mede gewerkt. de revolutie te onderdrukken, (applaus). Spr. zegt dat, wanneer de B. V. L. er toen niet was geweest, Nederland er thans heel anders en veel slechter voor zou staan. De opstand van Oranje kwam voort uit het, lijden van de bevolking, was tegen vreemde heerschappij, tegen het beteugelen van de ge wetensvrijheid, In dien tijd gingm allen, van welk geloof zij ook waren, schouder aan schou der. Het is dan ook geen wonder, dat na 80 jaar vechten Nederland roemrijk uit den strijd kwam. Geh-eel anders was het in 1789. De oorzaken van de revolutie in dat jaar zijn te vinden in: de leer van de rechten van den mensch, de leer van de volksso-uvereini-teit en het ongeloof. Na. het einde van den wereldoorlog braken overal revoluties ui-t en wijlen Troelstra trachtte president van Nederland te worden. Op een congres dat werd gehouden voor het groote congres, waarop de revolutie zou worden af gekondigd, waren hij en 'Wijnkoop ree-d-s dron ken van machtswellust. Maar in den nacht voor het groote congres keerden vele van zijn trou we vrienden hem den rug toe en op het congres moest hij met geweld worden gehaald. Daar kwam hij, als een gebroken man. Hij, die voor kort had gezegd: Vereenigt U, d© macht kunt ge grijpen, doet, wat ge doen moet en doen kunt", kon slechts stamelen: „Ik heb mij vergist". Het was gebleken, dat Nederland en Oranje onafscheidelijk aan elkaar zijn ver bon-den. De heer Bremer gaf na de lezing omtrent het doel van den B. V. L. nog een korte uiteen zetting. Verwacht wordt: Meest matige wellicht tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, regen buien, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 5.19 tot 's morgens 6.12. op van 24 O c t.: Groote Schouwburg, Ik heb een mensch gedood (Rotterd. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 25 Oct.: Groote Schouwburg, Guglielmo Teil (Ital. Opera) 8 uur Groote Doelezaal, 2e pop. Zaterdagmiddagconcert Rott. Philh. OTkest' half 4. 26 Oct.: Groote Schouwburg, Ein Rheinisches Made! (Fritz Hirsch-Opexette) 2 uur. Groote Doelezaal, 2e middag-concert Residentie-orkest half 3. 27 Oct.: Groote Schouwburg, Geschaft ist Geschaft (Jannings-ensemble)8 uur (voor vol wassenen). D a g e 1 ij k s: Arena-variété, 2.15 en 8.30 uur, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 dezer in: Royal; Corso (voor volwassenen); Scala (voor vol wassenen); Olympia (voor volwassenen); Tha lia (voor volwassenen); Colossenm-tiheater (voor volwassenen)Roxy (voor volwassenen); Grand T-hédtre (voor volwassenen). SCHIEDAM, 23 Oct. Officieele noteering van do commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. SCHOUW De groote schouw over alle slooten en wate ringen dn dan Westabtspolder zal gedreven worden op Woensdag 29 October a.s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie*. VACCINATIE Zaterdag 25 October a.s. des namiddags te 3 uur zal ten huize van den geneesheer dr. G. Sauer gelegenheid worden gegeven tot koste loze inenting of herinenting. Trouwboekjes meebrengen. „SöNDAGSNISSE". De beroemde kogelstooter bij het kegels SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE Mijnheer de Redacteur. In Uw veel gelezen blad van. 20 October j.L komt onder het hoofd „Schiedamsche Reddings brigade" een ingezonden stuk voor over de ge houden Jaarvergadering der S.R.B, Het is nooit een goede gewoonte, dat led-en van een vereeniging in het publiek, d.wz. in de pers, hun vereeniging of de leiding van hun vereeniging aanvallen of trachten af te breken en elk goed lid en. elke weldenkende buitenstaander, die aan dat pen-nevruchtje nog eenige aandacht h-eeft geschonken, zal het met mij eens. zijn, dat iemand, die zóó over zijn eigen vereeniging schrijft, nooit een goed lid is geweest en ook nimmer een goed lid zal worden, omdat hij bewust of onbewust hier- mede zijn vereeniging afbreuk doet en bena deelt. Wat uit zijn pén vloeit, is daarbij zoo over dreven, dat het elke objectiviteit mist en de kleine vijftig stemgerechtigd© leden, d'le aanwe zig waren, zul©n dat op één enkele na met mij eens zijn. Het is juist, er waren elementen onder, die nooit de kunst van zakelijk debatteeren zullen leeren, omdat zij daartoe het intellect missen en het zal wel op elke vergadering van elke vereeniging zoo zijn, dat er „stumpers" komen die hun woorden niet weten te plaatsen en daar om de meest onparlementaire uitdrukkingen be zigen. Deze ul ken doen heter hun mond te hou den, willen zij de kans niet loopen zich be lachelijk te maken. Op elke vergadering zullen leden zijn, die niet direct in alle opzichten bevredigd wor den, maar dat mag dan nog geen redien zijn om je eigen vereeniging aan te vallen in het openbaar. Er zullen er ook zijn, die het zeer tactisch van den voorzitter zullen vinden, dat hij de handigheid bezit op diplomatische wijze d© gevaarlijke klippen te omzeilen, anders zou hij ook niet de geschikte man zijn, die het bevel zou kunnen Toeren over onze schuit de S. R. B. Alhoewel nie-t .mijn gewoonte om vereenl- gimgszaken in de Pers te behandelen, vond ik het ia deze toch noodzakelijk in het belang van onze Shiedamsche Reddingsbrigade en het mooie menschlieveod doel, hetwelk zij voor staat, de „Brigadier"' te antwoorden en ver trouw hiermede, t© bereiken, dat vereemlgings- zaken in eigen kring zullen worden behandeld, zooals dat ook behoort. Met dank voor de plaatsing, «Ml R, fl» -L. •'••-rA"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1