HET VL00TPLAN IS AANGENOMEN De Radio-controle en de advies-commissie tEERROOF Z. H. de Paus aangevallen Het invoerverbod van vee België WAAROM EEN COMMUNIST UITGESLOTEN WERD Een oorverdcovend hamergeroifel ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 HET PREVENTIEVE TOEZICHT Doortastend optreden van minister Reymer EEN AARDWAND INGESTORT EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN! Verstopping regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt'sLaxeertabletten in MET 61 TEGEN 33 STEMMEN DE GELDIGHEIDSDUUR DER VACCINATIE-BEPALINGEN OPBRENGST DER LANDS- MIDDELEN IN DE OOST BEELDTELEGRAFIE MET INDIE HET S. „HELMUTH" GEZONKEN TWEEDE KAMER Sinds ons laatste betoog tegen „Het Volk", Welk blad zich gelijk bekend grof beleedi- gend uitliet in zake Oberammergau, ver streken veertien dagen. Na ons eerste artikel had de heer „reis- redacteur in buitengewonen dienst", van wien het fraais afkomstig was, gepoogd zich te excuseeren, dat hij op verschillende on dergeschikte punten minder juist bleek in- gelioht. Maar wat de hoofdzaken, betreft, moest hij toch voet bij stuk houden. Zonder nochtans één bewijsgrond aan te voeren voor zijn ernstige beschuldigingen. Dat de Judas-vertolker een „gewild fuif nummer" is, had hij zoo luidde zijn nadere verklaring hooren vertellen. En verder zelf gezien, dat de café s en win kels in Oberammergau tot diep in den nacht open waren, dat er overal muziek was en werd gedanst. En daarmede meende deze aanrander van Oberammergau's eer dan zijn praatje te hebben goedgemaakt. Over de aantijging, dat in het Passiedorp „schrikbarend gezopen wordt, geen woord meer. Over de vunzige verhaaltjes die de eer baarheid van Oberammergau's inwoners te na kwamen, geen syllabe. Inmiddels verscheen het schrijven van onzen Miinchenschen correspondent ter zake, dat alles pertinent als laster kwalifi ceerde; maar na veertien dagen heeft de „reisredacteur" er nog altijd niet op gerea- geerd. Gesommeerd, om ten minste den naam te noemen van de Indische dame of van het pension, waar de door hem gesigna leerde ergerlijkheden in zijn bijzijn zouden zijn voorgevallen, blijft hij zich in een veel- heteekenend zwijgen hullen. Wij weten niet, in hoever deze methode van eerroof volgens de socialistische moraal door den beugel kan. Op ons maakt het sinistere geval den in druk, dat de roode „reisredacteur" op zijn terugreis een Rafles-romannetje heeft ge- lozen en daarvan gebruik gemaakt om Oberammergau cn zijn bewoners te belaste ren. Incident in de Tweede Kamer ^Vat nog niet is voorgevallen DE VOORZITTER SCHORST DE VERGADERING Togen half drie gistermiddag, gedurende de replieken bij de behandeling van het Vloot- plan in de Tweede Kamer, kwam de heer Louis de Visser aan liet woord. De communistische afgevaardigde beschuldig de den Paus van een actie tot oorlogsophitsing tegen Sovjet-Rusland. De voorzitter riep den spreker tot de orde en verzocht hem den Paus buiten tie besprekingen to laten. Toen de heer de Visser ondanks de herhaal de waarschuwingen van den voorzitter en met steeds sterker geschreeuw toch op dezelfde wijze bleef voortgaan, ontnam de voorzitter hem het woord en gaf dit aan prof. Slote. maker de Bruine. De opwinding van den heer de Visser was echter van dien aard, en het rumoer in de Kamer zoo sterk, dat de voorzitter de ver gadering voor een kwartier schorste. Het schijnt, dat de heer de Visser niet weet, dat hij in de Kamer een souverein Staatshoofd niet in discussie mag brengen,. De communis tische afgevaardigde riep den socialisten al thans boos toe: Laten jullie dit toe? En hij dreigde na heropening van de zitting weer het Woord te zullen nemen. In dat geval kan hem door de voorzitter volgens het reglement van Orde de toegang tot een vergadering worden ontzegd. Een incident als het onderhavige, waarbij ®en lid het wooTd werd ontnomen, om de reden 8!s het nu den communist overkwam, schijnt baar menschenheugenis in de Kamer nooit 6 2Ün voorgevallen. Voor zoover de stand der discussies over (le radio-interpellatie van ir. Albarda dit mogelijk maakte, hebben wij daarvan in ons blad van gisteren een korte samenvatting gege ven. Deze discussie, welke over de controle op de radio-uitzendingen liep, was zeer gewichtig onder meer dan één opzicht, al zal zij wellicht een ander verloop hebben dan de leider der S. D. A. P. heeft vermoed en al zal de Minister van Waterstaat, speciaal aan de zeer ernstige opmerkingen, welke mr. Frans Teulings maak te, nog bijzondere aandacht dienen te wiiden, wil hij èn den steun der katholieke fractie in deze zaak blijvend behouden, èn zijn eigen, door deze fractie mede goedgekeurde zendtijdrege ling van 15 Mei 1930 ongerept zien bewaard en doelmatig toegepast. Hoe staan de zaken Artikel 3 ter, in de Telegraaf en Telefoon- wet op 12 Mei 192S ingevoegd, kent voor radio uitzendingen „controle op hetgeen wordt uit gezonden, ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden"Ter uitvoering van deze wet kwam, krachtens K. B. van 3 Juli 1930, het Radio-contröle-Reglement tot stand, dat in art. 6 bepaalt „Er zal zijn een preventieve en een repressieve controle" en in art. 7 „De preventieve controle bestaat uit het vooraf onderzoeken van de programma's, waarhij over legging gevraagd kan worden van een schema of van den tekst der uitzendingen". Het is dus onloochenbaar, dat, zooals mr. P. Oud in „De Vrijzinnig-Democraat" van 13 Sept. schreef, „de bestaande wetgeving op de radio- uitzendingennu eenmaal een bepaling bevat, die een preventieve censuur van de radio-uitzendingen voorschrijft". Deze censuur is door de Kamer stilzwijgend maar bewust aanvaard door de geliééle Ka mer, niet alleen door de rechterzijde, zooals de heer Kleerekoper in „Het Volk" heeft durven beweren. Het is deze censuur tegen welke de heer Albarda nu protesteert en waarvan hij per motie de opheffing heeft gevraagd. De leider der S. D. A. P. verklaarde principieele bezwa ren te hebben tegen deze censuur. Hij achtte haar in strijd met den geest van onze Grondwet en overbodig. Het gaat bij hem niet alleen om de wijze waarop de preventieve censuur wordt toegepast, maar hij wil het instituut zelf niet. De soe.-dem. leider meent, dat het voor hem of mgr. Nolens onduldbaar moet zijn van tevo ren gekeurd te worden, en hij acht verscherpte censuur achteraf, voldoende. De Minister van Waterstaat heeft de preven tieve censuur krachtig verdedigd als overeen komstig de wet en als onmisbaar in de prac- tijk, hetgeen ook het buitenland overvloedig bewees. De heer Albarda beweerde wel trotsch: „Wij dulden nooit, nergens en van niemand censuur", maar de socialistische leider zal zijn fieren aard toch moeten bedwingen, niet alleen in Rusland en Italië, maar ook in België, Dene marken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland, waar overal preven tieve censuur bestaat en dat is het mooi ste r meestal politieke uitzendingen óf ver boden of zeldzaam toegestaan zijn. Dat de contröle in de wet staat, ontkent niemand; dat de radiowetgeving ook preven tieve censuur kent, is eveneens in conjesso. Dat deze niet in strijd is met de Grondwet blijkt uit de preventieve censuur voor verga deringen en dat zij voor de radio in nog ster ker mate noodig is, beeft met den minister ook mr. Teulings betoogd en is ook in liberale bladen onomwonden toegegeven. Hoe noodig ze is, bewezen de minister en de liberale lieer Boon uit passages van uitzendingen van de „Vara", die waren geschrapt en toegelaten. De liberale afgevaardigde herinnerde er boven dien aan, dat van socialistische zijde herhaal delijk om eensuur op de „Avro" was gevraagd. Omgekeerd betoogde de minister, hoe hem her haaldelijk klachten hadden bereikt over bet geen de „Vara" bad mogen uitzeilden. Censuur aobteraf belet niet, dat misdrijven opeens kun nen gepleegd zijn en dat de huiskamers met onbehoorlijkheden dat de „Vara" soms zeer ver gaat, is wel aangetoond kunnen worden verrast. Mr. Boon was zóó gebeten op de socialisti sche uitzendingen, dat liij meteen maar een motie Indiende om alle politiek uit de radio te verbannen. Een koelie gedood en zes gewond (Veroorzaakt door onderspoeling DJOKJAKARTA, 23 October. (ANETA). Van ^en In aanbouw zijnd waterschapswerk, aan- van een duiker ten behoeve der onder neming Wanoejojo, in de res. Djokjakarta, van ?e N.V. Klattensehe Cultuurmij. te 's-Graven- en^6' 'S aardwand, over een lengte van 10 hoogte van zeven meter ingestort. Hier- °r Werd een koelie gedood terwijl drie koe- awaar en drie andere koelies lichtgewond De oorzaak is vermoedelijk gelegen in onderspoeling. of moeielijke en on- Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth en Drogisten Reel. 2442 DGVS 7 TWEEDE KAMER Stappen van onzen Veeartsenij kundigen dienst by de Belgische autoriteiten Terecht verklaarde mf. Teulings tegenover deze motie huiverig te staan. De liberalen maken voortdurend scheiding tussche-n poli tiek en levensbeschouwing. Volgens ons echter behooven zij niet alleen bij elkaar, maar de politiek vloeit uit de levensbeschouwing voort en hangt er nauw mee samen. Dat de minister liet recht op preventieve censuur voor radio-uitzendingen verdedigt, lijkt, zeker voor een. land als het onze, waar de radio zóó vrij is, beslist noodzakelijk. Ir. Albarda heeft gelijk dat er in ons land veel onverdraagzame lieden zijn (of er in ander© landen niet méér zijn, betwijfelen wij sterk), maar er zijn blijkbaar ook veel onverantwoorde lijke lieden, die op emotioneele oogenblikken méér zeggen dan zij later kunnen verantwoor den. En er kunnen omstandigheden zijn, die preventieve censuur aannemelijk maken, ook als zij schijnbaar onnoodig is. Een andere kwestie is de toepassingvan de preventieve controle. En hierover zijn zeer ernstige opmerkingen gemaakt door mr. Teu lings. Diens redevoering was verreweg de beste, voor zoover zij bet princiep der bedoelde con trole betreft, een sterke steun voor den Mi nister, die eigen standpunt ook kranig ver dedigde. De katholieke afgevaardigde beseft zeer goed, dft de controle-practijk ook moet groeien: zelfs de maatregel van bestuur waarop zij berust, is voorloopig. Maar verkeerd is de samenstel ling der beide keuringscommissies, die voor de radio-controle in liet algemeen en die voor het algemeen programma. De minister zegt wel: de keuring ge-sohiedt niet door ambtenaren, maar mr. Teulings, toonde aan, dat zij grooten- deels wordt uitgeoefend door leden van den Radio-raad, die, volgens de wet, een objectief advies-college van den minister behoort te zijn. De keuring moet soepel zijn, zoodat actualiteit voor do redevoeringen mogelijk is. Er moet daarom vertrouwen bestaan tussohen de con trole en de omroepvereenigingen en mallig heden als het opvragen van een vijf-minuten- speech van den voorzitter van den K. R. O. bij een lustrum-viering, schaden de samenwerking Een zeer ernstig punt in de rede van den katholieken afgevaardigde vormde het pro gram van algemeene strekking. De controle schijnt dit program moedwillig te saboteeren. Eisch voor het algemeen program is: dat nie mand ér aanstoot aan mag nemen en niet, dat iedereen er van moet kunnen genieten. Op grond van deze laatste, met 6e instructie strij. dige opvatting, wordt b.v. de K.R.O.-marsch van het algemeen program geweerd of een kookcursus en een lezing in een vreemde taal, omdat niet alle luisterenden daarvan genieten kunnen. Als men het verkeerde criterium van de keuringscommissie toepast, zou men ook bet „Wilhelmus" moeten schrappen, want het is de vraag of iedereen daarvan geniet. De bewindsman dient alvast de contröle, Voor zoover eenigszins mogelijk, te ontnemen aan de leden van den Radio-raad. Voor hun persoon, inzonderheid voor dr. de Visser, heb ben wij groot respect. Maar, dat dr. de Vis- scher met den secretaris van den radio-raad van twee keuringscommissies de leiding heeft; dat de geheele keuringscommissie uit leden van den Radio-raad bestaat; dat van de 6 leden der contróle-commissie ook <1 heeren in den Radio-raad zitting hebben, is niet in orde. Het adviescollege inzake de radio wordt aldus uitvoerend orgaan van de Radio-wet, terwijl bet objectief dient te staan. Ook de contröle- instructies dienen gepubliceerd en de commis sies dienen hun taal zóó te vervullen, dat liet instituut niet belachelijk en het ministerieele zendtijdbesluit niet gesaboteerd wordt. Dat er moeilijkheden zijn, begrijpen wij maal ais Minister Reymer, in wiens voortvarende doortastende leiding terecht veel vertrouwen wordt gesteld, op deze punten .ingrijpt, behoeft aan zijn sijsteem niets veranderd. Ir. Albarda beeft gelijk, dat ons volk vrij heidslievend is; bet houdt ook niet van al- bemoeien. "Wij hebben in óns land een radio wetgeving, die alle groepen der bevolking recht wil doen. De nationale karaktertrekken dienen zooveel mogelijk geëerbiedigd, maar de „Vara" moet dan ook op eigen programma's, waarop terecht scherpe aanmerkingen werden gemaakt, ten respecte van anderen, strenge zelfcontróle uitoefenen. VOORSTELLEN TOT VERSCHERPING VAN PREVENTIEVE MAATREGELEN De directie van den Landbouw deelt mede, dat de beschikking van den Belgischen minis ter van 23 dezer verbiedende den invoer van vee uit Nederland, luidt als volgt: „De invoer van herkauwers, herkomstig uit Nederland, niet bestemd voor onmiddellijke afmaking*in de grensstalen, is tot nader bevei verboden". (Ministerieele beslissing van 20 October 1930, uitvoerbaar vanaf den dag, volgende op haar bekendmaking in de Moniteur). Van de zijde van den Veeartsenijkundigen Dienst zal ten spoedigste met de Belgiscae autoriteiten overleg gepleegd worden, teneinde te trachten door voorstellen tot verscherping van de preventieve maatregelen ten aanzien van voor den ujtvoer naar België bestemd vee, den invoer weder mogelijk te maken. Telegram van den Ned. Bond van veehandelaren Door den Nederlandsclien Bond van veehan delaren werd gisteren liet volgend telegram gezonden aan den Minister van Binnanlandsche Zaken en Landbouw: „Nu België den gelieelen invoer van vee beeft verboden en daardoor opnieuw een slag is toe gebracht aan onzen toch reeds zoo moeilijken handel, verzoeken wij Uw Excellentie beleefd doch dringend omgaand alle bet vervoer be perkende bepalingen In liet binnenland te willen opheffen, opdat de binneulandsche handel eenige compensatie kan geven voor den op hel oogenblik verloren export naar België. Met het oog op de a.s. groote herfstmarkten is om gaand beslissing zeer gewenscht". Vraag van dr. Lovink aan den minister Door den heer Lovink is aan den Minister van Binnenlan dsehe Zaken en Landbouw de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen aan welke bijzondere omstandigheden de plotse linge sluiting van den invoer van vee uit Ne derland in België is toe te schrijven? Woede, die tot razernij oversloeg Verlenging tijdelijke opschorting vaccinatie-plicht UIT HET TUINBOUWBEDRIJF Malaise WAT KAN DE GEMEENTE DOEN De gemeenteraad van Koedijk besloot op voorstel van B. en W. in verband met de slech te uitkomsten der tuinbouwbedrijven, aan de huurders van gemeente-landerijen over liet jaar 1930 een vierde gedeelte der liuursom te restitu- eeren. De wen ach werd daarbij geuit, dat dit voorbeeld gevolgd zou worden door andere ge meenten, en particuliere grondbezitters. Voorts werd aangenomen een voorstel uit den Raad om in de kosten van vervoer iper autobus van tuinders, die wegens slapte in het tuindersbedrijf dagelijks naar de Wieringer- meer gaan om te werken, 40 per week bij te dragen. Van het Rijk is in dezen geen vergoeding te verwachten. Burgemeester Kikkert noemde den toestand voor de arbeiders in de Wieringsermeer aller minst. goed en zeide, dat het op den weg der directie van den polder ligt voor de arbeiders Keeten te bouwen, waarin zij kunnen eten, en tegen kou en regen beschut zijn. UIT HET ZEEVISSCHERSBEDRTJF Opzegging van het collectief contract BENIGE VERANDERINGEN WENSCHELIJK Het hoofdbestuur der Reedersvereentging voor de Ned. haringvisscherij heeft van de be sturen van den Ned. Bond van Gbr. Fabrieks- en Transportarbeiders, den Centralen Bond en den R, K. Bond van Transportarbeiders, een brief ontvangen, houdende mededeeling, dat zij het voor 1930 gesloten collectief contract op zeggen met de bedoeling, daarin eenige veran. deringen aan te brengen die lien door de prac- 'tijk van dit Jaar wenscheiijk zijn gebleken. Autobus door trein gegrepen Gisterenavond om lialf acht heeft op den on- hewaakten overweg te Medemblik, een botsing Waats gehad tusschen het locaal-treintje voor Medemblik en een autobus van den heer Boon. De bestuurder zag den trein komen, doch kon niet meer remmen. Door vol gas te geven daclit te kunnen passeeren doch zulks bleek meer mogelijk. De bus werd gegrepen ey de cabine en geheel versplinterd. Het assis bleef echter Intact, evenals de motor, rwiji de chauffeur ongedeerd bleef, zoodat e wagen op eigen kracht kon wegrijden. Van de locomotief van den trein werd de koplamp en de cylinderkraan verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond geen vertraging. De bus was op weg om een verongelukten auto op te halen. GEEN AUDIëNTIE Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag en Zaterdag geen audiëntie yerleenen Een wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. In de Memorie van Toelichting deelt de minister mede, dat over de vraag, wat- de Regeering te doen staat met betrekking tot de tijdelijke opschorting van den zijdelingschen vaccinatieplicht, welke opschorting met 1 Januari 1931 komt te vervallen, indien geen nadere voorziening wordt getroffen, de Encephalitis-commissie uit den Gezondheids raad andermaal advies heeft uitgebracht. Uit dit advies blijkt, dat zoowel in 1929 bij de veelvuldige inentingen tijdens de variola- epidemie als in 1930 hij de in aantal zeer sterk verminderde inentingen aandoeningen van het centraal zenuwstelsel zich hebben voorgedaan. Deze feiten toonen aan, dat de overwegingen, die tot opschorting van de vaccinatie-bepalin gen geleid hebben, onverzwakt gel-den. Vordert liet voorstel tot verlenging op zich zelf geen bijzondere toelichting, de minister meent wel een nadere toelichting te moeten geven van zijn voorstel, de opschorting met twee jaar te verlengen, dus tot 1 Januari 1933. Dit houdt verband met het advies van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid om zooveel mogelijk vaccinatie in het eerste levens jaar te bevorderen. Men kan evenwel nog niet zeggen, dat de moeilijkheden worden ontgaan door vaccinatie in het eerste levensjaar. Wordt echter inmiddels door de onder zoekers in binnen- en buitenland een oplossing gevonden, dan kan een voorstel tot intrekking van de tijdelijke bepalingen overwogen worden. Over de eerste 8 maanden 44.8 mill, minder dan in 1929 BATAVIA, 23 October. (ANETA). De op brengst der Landsmiddelen bedroeg in de eer ste acht maanden van 1930 401.644.818 tegen 446.519.184 in de overeenkomstige periode van 1929, dus 44.S. milli-oen minder. In die vermindering werd hijgedragen door Belastin gen 14.900.000, monopolies 3.400.000, pro- duoten 14.600.000, bedrijven 10.300.000, allerlei 1.300.000. De ontvangsten over Augustus 1930 toonen, vergeleken bij Augustus 1929, een decres aan van 10.100.000, hoofdzakelijk door belastin gen 3.270.000, producten 3.280.000, bedrij ven 2.250.000. Het tin-middel bracht in Augustus 1930 2.000.000 minder op dan in Augustus 1929, zoodat het nadeelig verschil met de raming aangroeide tot 11.000.000. De totaal opbrengst bleef in de maanden Januari Augustus 1930 71.800.000 bij de raming ach ter. Nederlandsche installatie gereed In aaasluiting op 't bericht van gister avond meldt Aneta thans uit Bandoeng, dat de beeidtelegrafiezender in Nederland nu ook ge reed is. In den nacht van Dinsdag op Woens dag j.l. is een beeldtelegram van Ir. Tours, hoofd-ingenieur in algemeenen dienst van het Hoofdbureau van den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst te 's Gravenhage, gericht aan ir Keukenmeester te Bandoeng goed overgebracht, zuodat de beeld-telegrafie-verbinding thans wederzijds is tot stand gebracht. TOEZICHT OP DE KEURING VAN UIEN De minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw beeft: A Voor zoover de provincie Overijssel be treft ingetrokken de aanwijzing van den Rijks- tuin-bouw-consuilent te Groningen als rijks ambtenaar, belast met het toezicht op de keu ring van uien bestemd voor uitvoer en op de daarmede verband houdende afgifte van mer ken, certificaten, bewijzen en verklaringen; B aangewezen a.ls rijksambtenaren belast met -het toezicht op de keuring van uien be stemd voor uitvoer en op de daarmede ver band houdende afgifte van merken, certifica ten, bewijzen en verklaringen: den rijksland- bouw-consulent te Meppei, den Rijksiandbouw consulent te Hengelo (O) ieder voor zoover zijn ambtsgebied betreft. „NATIONALISTISCHE MILITIE". Door den beer Mendels is aan den Minister van Defensie o.m. het volgende gevraagd: Heeft de Minister die op de desbetreffen de vragen van ondergeteekende volstaan heeft met te antwoorden, dat hem van een „nationa listische militie", met welker africhting zich beroeps- en reservepersoneel der Nederlandsche land-macht zou hebben belast, niets anders of meer bekend was dan hetgeen daaromtrent voorkwam in De Nieuwe Vaderlander van 6 September j.l. in deze mededeeling in het officieel orgaan van het Verbond van Nationa listen en in de dienaangaande door ondergetee kende gestelde vragen aanleiding gevonden om een onderzoek te gelasten naar deze aangele genheid, ten einde uit de resultaten van dit onderzoek zijn conclusies te trekken omtrent de wettigheid en geoorloofdheid van zulk een serail-militair instituut? TWEESLACHTIGE SOCIALISTISCHE TAKTIEK, DIE EVOLUTIE EN REVOLUTIE MENGT Niet meer het vlcotplan, ook niet de verant woording van den socialistischen leider over een ongelukkige uitlating, maar het incident- de Visser (elders in ons blad gemeld) beheerschte de Kamerzitting, die om meer dan één reden, tot de zeer uitzonderlijke zal behooren, welke, naar wij hopen, onze par lementaire annalen zullen boekstaven. De Ka mer was gedurende dit incident niet meer rechts of links en voor of tegen een regeerings- plan, maar zij bad haar eigen positie te vertie- dgen tegen het optreden var een lid, dat het er op toelegt het parlement te saboteeren en de democratische wetgeving misbruikt om de Volksvertegenwoordiging ze'f te ondermijnen en deze eeu voorproefje te geven van hetgeen bolsjewistische dictatuur eu „proletarische" be schaving bettekenen. Drie maal, op 22 Dec. 1911, op 30 April 1912 en op IS Nov. 1916, werden Kamerzittingen opgeheven wegens tumult. De eerste keer we gens wanorde bij de behandeling van de mariue- begrootiug, de tweede maal bü de regeling van werkzaamheden telkens onder voorzitter Van Bylandt de laatstekeer onder voorzitter Goeman Borgesius bü het zeer bewogeu debat over bet grondwetsar-tkel betreffende de scha deloosstelling der Kamerleden. Telkens werd echter, tijdens de schorsing, een compromis be- reikt. Gistermiddag ging 't anders. Toen de commu nist de Visser, na eerst krenkende woorden te gen de socialistische kamerleden te hebben ge sproken, het pauselijk protest tegen de gods dienstvervolging in Rusland, naar aanleiding van het vlootplan, ter sprake bracht en daarbij de souvereine persoon van den Paus van op hitsing tegen de sovjet-unie beschuldigde, ver zócht de voorzitter hem den Paus buiten be spreking te laten. De communist ging toch door, ondanks de herhaalde en herhaalde waar schuwingen van den voorzitter, die tenslotte den spreker het woord ontnam na diens her haaldelijk geuite bewering zich niet te zullen on derwerpen. Het geschreeuw van den communist ging over in een woedend gebrul, dat totaal onverstaanbaar was door do razende hamer slagen van den voorzitter, die stellig besloten scheen voor geen geschreeuw op zij te gaan. Wij zagen den lieer Floris Vos tevergeefs probee- ren den communist tot bedaren te brengen. De voorzitter gaf het woord aan prof. Siote- maker de Bruine, maar het geschreeuw van den communist, begeleid door den roffelenden voorzittershamer, maakte, alles onverstaanbaar. Dr. Colijn, die voor heetc vuren heeft gestaan, beklom het presidium en waarschijnlijk was hij het, die den voorzitter adviseerde de vergade ring te schorsen. Bijna een uur duurde rleze schorsing en gedurende dien tijd beraadslaagde de voorzitter met. bet senioren-convent van de Kamer. Bij de heropening van de vergadering waren behal ve de ministers Deckels en de Graaff, ook de minister-president en de minister van justi tie, aanwezig, die natuurlijk gedacht hadden, rustig aan de pachtwet te kunnen beginnen. Toen gebeurde het in onze Kamer nooit voorgevallene. De communist nam weer het woord, dat hem ontnomen was. Hij probeerde den voorzitter te overschreeuwen, maar deze hamerde net zoolang tot hij een oogenblik stil te kreeg en verklaarde toen dat aan het weer spannig lid, het woord ontnomen was omdat hij, bij herhaling tot de orde geroepen, in eerste instantie wegens het in de discussies betrekken van den. Paus, zijnde een staatshoofd, uitdruk kelijk had verklaard te weigeren zich aan de leiding van den voorzitter te onderwerpen. Een onbeschrijfelijke woede, welke tot een paroxisme van razernij scheen te stijgen, maakte zich van den communist meester. Hij schreeuwde als een wildeman, maar door de harde hamerslagen klonken slechts brokstuk ken van zijn uitingen. De ministers stonden op, de stenografen staakten hun werk, de Ka. merleden verhieven zich van hun banken, de vrijz. dem. heer Ketelaar probeerde den razen, den Roeland tot bedaren te brengen en in spanning volgden de dicht bezette tribunes het treurige schouwspel. Onophoudelijk ratelden de slagen op de voor zitterstafel, die oorverdoovend weerklonken door de geluidsversterking. Bleek maar be- heerscht omklemde ie president zijn ha mer en hoog boven het tumult uit deed mr. van Schaik zijn voorstel, om, krach tens art. 74 van het Reglement van Orde, het communistisch lid den toegang tot iet Kamergebouw te ontzeggen. De bedreigde raas- ie door, zich keereud tot de linkerzijde. Maar daarboven uit klonk weer de stem van den president: ,Mijn voorstel komt in stemming, ik trek uit de bus 30!" socialisten zich om den voorzitter in het stel lig besef, dat het hier ging om de vraag of deze, door den wil der Kamer op zijn moeilijken post gesteld en voor de vervuiling daarvan door het Staatshoofd beëedigd, voor een ongedisci- plineerden geest -ou moeten wijken. Met 91 stemmen werd het voorstel tot uit sluiting bekrachtigd de communisten stem den niet mee, hoewel hun namen werden afge roepen en hierop schorste de voorzitter op nieuw de vergadering voor een half uur. Zoo werd ons tenminste de schande be spaard te moeten zien, hoe een parlementslid uit de Kamer werd verwijderd door de politie. De communist is gedurende de schorsing vrij willig heengegaan op aanmaning van de po litie, welke den voorzitter in zulk een uit zonderlijk geval krachtens het reglement van orde ontbieden moet. Zou de bewonderaar van Moskou zijn gedrag tegen deu voorzitter her halen en door de Kamer weer worden buiten gesloten, dan geldt deze tweede uitzetting ge durende den loop der geheele zitting. Mocht de communist het hierop toeleggen, dan zou do Kamer het reglement van orde kunnen aan vullen en, naar Duitsch voorbeeld, den aldus uitgesloten© ook alle materieele voordeelen aan het Kamerlidmaatschap verbonden, kunnen ont nemen. De uitsluiting schijnt in ons parlement nog nimmer toegepast. Het Is een convenant, dat vreemde staatshoofden nimmer in de discussies van de Kamer worden betrokken en het is nog nooit gebeurd, dat dit tot zulk een opzienba rend incident aanleiding gaf. Merkwaardig is wel, dat het nu juist de Paus was, wiens sou- ■vereiniteit na het Lateraansch trac.taat voor een ieder vaststaat, naar aanleiding van wien het incident ontstond. Dat dit echter zulk een geweldige proportie aannam kwam door het tartend verzet van den communist tegen den voorzitter. De Kamer heeft terecht en onmid dellijk begrepen, dat hier krasse maatregelen moesten worden genomen. Een en ander zal wel duidelijk gemaakt worden aan den heer Wijnkoop,, als tenminste diens interpellatie over de vrijwaring van de rechten der parle mentsleden aan de orde komt. Misschien wordt er dan aan beide communisten ook verteld, dat zelfs voor parlementsleden plichten tegen over rechten staan. Over het te behandelen wetsontwerp is niet veel meer gezegd in de replieken. Behalve eenige schermutselingen waarin de scherpe repliek van den heer van Poll tegen mr. Mar- chant de aandacht trok, werd het belangrijkst moment gevormd door de verklaring, welke ir. Albarda gaf van zijn aangevochten woorden op een meeting, waar „eik doelmatig middel ook al valt het vèr buiten het wettelijk ge oorloofde", geoorloofd werd verklaard .warnar regeeringen de misdaad van deu oorlog zouden ontketenen". De socialistische leider erken,de, dat deze woorden wel juist weergegeven, maar uit hun verband gerukt en verkeerd uitgelegd waren. Zij waren uitgesproken in een rede waarin liet oorlogsgevaar internationaal en nationaal werd bezien en hadden betrekking op liet eerste gedeelte. ZIJ waren niet gericht tegen da Nederlandsche regeering van welke ir. Albarda niet geloofde, dat zij een oorlog zou willen ontketenen en die zich dus niet on gerust behoefde te maken. Jammer genoeg zoowel de heeren Tilanus als van Dijk hebben daarop gewezen heeft ir. Albarda, die zich beriep op zijn geweten, geen antwoord gegeven op de vraag, wat naar zijn meening de plicht der sociaal-democraten was, wanneer onze regeering met volkomen in achtneming van alle grondwettelijke voorschrif ten dus geboord de volksvertegenwoordiging tot een wettigen verdedigingsoorlog zou moeten overgaan. Dit antwoord bad vooral daarom moeten komen, wijl, zooals minister Deckers aantoonde ook in den kring van ir. Albarda's geestverwanten, zijn woorden klaarblijkelijk verkeerd verstaan waren. De tweeslachtige socialistische tactiek, die evolutie en revolutie mengt, schijnt duidelijkheid op dit punt te ver mijden. Bevorderlijk voor een gezond politiek, leven lijkt ons dit allerminst. De minister heeft nog enkele opmerkingen beantwoord en zag zijn wetsontwerp, waarover in en buiten de Kamer zulk een beroering is geweest, aanvaard met 61 tegen 33 stemmen. Met de vrijz. dem. en soc. dem. fracties stem den de eenlingen Braat en Floris Vos tegen. Hoe de aanvaring plaats vond SMALDEEL AUSTRALIë Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is het smaldeelAustralië op zUn vlagvertoon-reis 17 dezer te Welling ton aangekomen, zijn de twee torpedobootja- gers „de Ruyter" en „Evertsen" den 21en de zer van daar vertrokken en is li. Ms. kruiser „Java" den 22en vandaar vertrokken. Mr. J. E. II. v. Schaik De commiezen-griffier rezen op en door het gebrul van den communist scheurde telkens de stentorstem van mr. Kes- per, die de namen der leden afriep, terwijl mr. Wery, ook staande met de presentie-lijst voor zich, de stemmen opnam. Snel klonk het „vóór" van links en rechts achter elkaar. De leden zelf gaven de afgeroepen namen aan elkander door Het „vóór" rolde voort, klonk in allerlei toon. aard boven het gegons van de dooreenroepende stemmen uit en doorkruisten het geschreeuw tier beide communisten. De Visser hief den strijdkreet aan tegen „liet Katholiek terroris me", maar het baatte hem niet: met de domi- nees Lingbeek cn Kersten schaarden ook alle Een der opvarenden verdronken Omtrent de aanvaring die Donderdagavond nabij Lobith plaats had en waarbij bet s.s. „Helmuth" van de N.V. Vola Transport Mij. te Rotterdam is gezonken en een der opvaren den verdronk, vernemen wij nog het volgende: De met stukgoed beladen „Helmuth", op weg van Mannheim naar Rotterdam, moest uit wijken voor een opkomende sleep, terwijl ter plaatse eenige sleepschepen voor anker lagen. Door een bijzondcren samenloop van omstan digheden kwam de „Helmuth" op een gegeven oogenblik dwars op stroom te liggen, waardoor het schip met het kip-anker van een der aldaar liggende booten in aanraking kwam. Hierdoor werd de .Helmuth' terzijde als 't ware opengescheurd, waardoor tengevolge van het binnen stroomeude water de zwaar beladen boot bijna onmiddellijk zonk. Van de aebt opvarenden sprong de 30-jarige gehuwde matroos S. overboord, om naar een der nabij liggende schepen te zwemmen. Dit gelukte hem echter niet, want spoedig verdween de ongelukkige in de diepte. De overige opvarenden wisten zich met be hulp van de sloep en door in een onmiddellijk toegesnelde roeiboot te springen in veiligheid te stellen. Het lijk van den matroos was gisterenavond nog niet gevonden. Heden zou het schip dat in het 8 M. diepe vaarwater is gezonken, worden gelicht. INZEGENING GYMNASIUM „MATER DEI" TE NIJMEGEN Z. D. II. Mgr. A. F. Diepen zal, volgens „St. Janski." op 20 November het R.K. Meisjesgym- rasium „Mater Dei" te Nijmegen, dat staat ouder leiding der Zusters Ürsulineu, plechtig inzegenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5