FEUILLETON CAPITOLA. Vergadering zander bijeen te komen ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 NAWEEëN VAN HET STEEN- ZETTERS-CONFLICT DE GELEGENHEID OP 2 NOVEMBER OPENGESTELD VOOR HET PUBLIEK VERKEER 9.— ONVERHANDELBARE SUIKERBIETEN FIETSER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP BAANDOORBRAAK DOOR OVERSTROOM ING VERDRONKEN. „Het waren bijna Chineesche zeeroovers Een kwestie van loon en niet van politiek of geloof? (Vervolg.) Na de pauze werd het getuigenverhoor van rechercheur Gerolt voortgezet. Mr. Mendels* maakt bezwaar tegen het hoo- ren van dezen getuige, daar hij de zitting had bijgewoond. Pi. protesteerde tegen de houding van dezen getuige, die, wetende, dat hij nog zou moeten getuigen, toch de zitting bleef bij wonen. Uit de gevonden kogels had get. geconclu deerd, dat er ook naar boven was geschoten. Get. Keesman had, naar hij vertelde, een schot in zijn been gekregen, bij het begin van het relletje. De officier Hoe lang was U aanwezig Getuige Ongeveer 10 minuten. De officier Wat gebeurde er in die tien mi nuten Get. Niets, er werd plotseling geschoten en vanuit het schip werd met steenen gegooid. Volgens get. waren de vijandelijkheden uitge gaan van de E. M. M.-mannen. Wij waren, al dus get., niet ingesteld op vuurwapenen, wij beginnen altijd met bloote handen. Pres.Dus U begint ook wel 'ns te vechten? Get. Wel ja, dikwijls, zoo onder elkaar. Maar de E. AI. M. is nog niet van me af, drei gend voegde get. hier aan toe „Ik koop een re volver, en ik zal 'ni bij me dragen ook, laten ze maar oppassen Mr. Stokvis (tot get.) Dat kost U een gul den, als U er mee loopt. Get. Of vrijspraak als je er mee schiet. Mr. Mendels Was er reeds met steenen ge gooid, toen er geschoten werd Get.Neen. Deze verklaring werd bevestigd door een ooggetuige, die vanuit zijn huis het relletje had bijgewoond. Mr. Mendel3 Natuurlijk, er lagen geen stee- Een op den wal Pres. (tot Mr. Mendels) Er l3g een schuit met steenen. Mr. Alendels Dat was 70 80 meter verder. Pres. Weest U gerust, meneer Mendels, deze getuige is geheel op uw hand. Het bleek dat rechercheur Gerolt weinig in lichtingen kon geven over de ligplaats van de schuit. Getuige Buckert, een der steenzetters, ver telde, dat Boom met een bijl had rondge zwaaid. Pres. Werd hij aangevallen GetuigeNeen, hij viel zelf aan. Verd. G. Strube heeft alles gedaan om de gemoederen te kalmeeren. Volgens dezen get. had Strube de baak ter hand genomen om Ten Cate te ont wapenen. Naar aanleiding van een getuigenverklaring merkte de president op De E. AI. M.-mannen op de schuit hebben zich blijkbaar nogal kracht dadig geweerd. Get.Het waren bijna Chineesche zeeroo- yers. Get. Ten C. heeft mij vroeger al eens be dreigd met een revolver. Ten C. lokte steeds i'uzie uit. Zijn revolver werd toen in beslag ge nomen. d-'Te vier uur werd een kwartier gepauzeerd. Na heropening verklaarde de steenzetter J. J. Overvliet, dat verd. W. Z., die steeds in zijn nabijheid was gebleven niet met steenen had gegooid. De laatste getuige a charge verklaarde, dat de eerste steenen waren gegooid door de Ka tholieke arbeiders. Verd. Z. stond op een af stand bij de Chasséstraat en had niet met steenen gegooid. Air. Stokvis (tot get.) Waar stond U Get. Bij den hoek van de Chasséstraat Btond ik bij verd. Z. Van de getuigen décharge werd het eerst gehoord H. J. F. Sneevliet, Voorzitter van het N. A. S. Air. Mendels Is U het conflict tusschen E. Al. O. S. en E. M. Al. bekend Get. JaEr was een jaar geleden een einde gemaakt aan een geschil op een bijeen komst te Utrecht gehouden, waarbij een com promis werd gesloten tusschen N. A. S. en het R.-K. Werkliedenverbond. Er werd besloten het collectief arbeidscontract van beide zijden na te leven. Er zou dus niet onder de markt worden gewerkt. Toch ging de Katholieke groep onder de vastgestelde prijzen met haar inschrijvingen, deze schending van de over eenkomst bleef niet bij éénmaal. Er zijn pogin gen in het werk gesteld van de zijde van E. Al. O.S., om het conflict, dat sterk werd op geblazen, terug te brengen tot zijn juiste pro porties. Van een geloofsstrijd Was hier natuur lijk gaen sprake. Deze groep E. M. M.-mannen hield zich niet aan de besluiten van het R.-K. [Werkliedenverbond. Pres. 't Komt er hier maar op neer, of er terrorisme is uitgeoefend. Naar het Engelsch van GRAY NICK Vertaling van JAC. J. SCHOON 93). O mylady, zoo wreed zult ge toch ujw op rechten vriend en onderdanigen dienaar niet Willen straffen, riep de St. Mery uit. Een gebaar van hevig misnoegen was het «enige antwoord. Kom laat ons gaan, zeide hij tot Traverse haar toorn kan gevaarlijk worden en ik zie wel dat ze vreeselijk opgewonden is. -Alijuheer, vroeg de jonge man, toen deze buiten de kamer waren, zeide u niet, dat deze Jongedame tot de ongeneeslijken behoort? Helaas ja, de arme dame! Ik heb reeds Hang alle hoop opgegeven, dat zij ooit weder aal herstellen. Maar ze schijnt mij integendeel heel wel hij haar verstand te zijn. Kom, kom, jonge vriend, antwoordde de St. Mery, in dit opzicht hebt ge nog totaal geen ondervinding. Alle krankzinnigen beweren be paald en met stellige overtuiging, dat ze vol komen bij hun verstand zijn, juist zooals de meeste misdadigers hun onschuld beweren. Wij «uilen op al de kamers in deze gang geen enkele gek vinden, en toch is er niet één onder die niet naar alle waarschijnlijkheid voor al tijd het verstand verloren heeft. Traverse kon zich inderdaad van de waar- Ebieid dezer bewering overtuigen, zelfs nog voor dat zijn bezoeken met den directeur ten einde waren. Welnu? vroeg de heer de St. Mery, toen Get. Sneevliet 't Was hier uitsluitend een kwestie van loon en niet van politiek of geloof. De betrokken arbeiders mochten door overre ding trachten de tariefontduikers tot andere ge dachten te brengen, door woorden of demon straties. Pres". Zulke demonstraties zijn toch gevaar lijk SneevlietOch, meneer de president, de A. V. R. O. demonstreert toch ook (Gelach.) E. M. O. S. heeft tenslotte het compromis op gezegd. Officier Dan waren de E. M. M.-leden ook niet aan een tarief gebonden. Get. Sneevliet Moreel waren zij evengoed gebonden Air. Stokvis (tot get.) Ziet U in demon stratie een gewelddadigheid Get. De demonstratie was slechts een mo- reele pressie, een algemeene vorm van arhei- dersactie. Officier Weet U, dat na 24 Juni de R.-K. steenzetters steeds naar huis moesten worden begeleid Get. Sneevliet Als de burgerlijke partijen 't vragen, doet de politie graag kindermeisjes- dienst 1 Tot een volgende getuige merkte Mr. Alen dels op Hoe is Uw bijnaam Get. Schillenboer Niemand noemt me ooit anders. PI. Weet U, dat verd. L. ook zoo wordt ge noemd Get. Daar heb ik nooit van gehoord. Ik was ook bij het relletje aanwezig. Pres. Hebt U met steenen gegooid Get. antwoordde hier niet op. Hierop worden get. en verdachte L. naast elkaar geplaatst door de verdediging. Inderdaad vertoonen zij een vrij groote gelijkenis, zoodat verwisseling zeer wel mogelijk 1s. De loon- en tarievenkwes- tie werd nog eens uitvoerig ter tafel gebracht bij het hooren van den secretaris van E.M.O.S. Deze getuige had de demonstratie, op 24 Juni uitgeschreven. Alet de demonstratie was slechts bedoeld, te laten zien, hoeveel werkloosheid onder de steenzetters heersebte, en om andere arbeiders tot solidariteit over te halen in den strijd voor de hoogeve loonen. Den vorigen dag hadden de Katholieke ar beiders reeds tot get. gezegd Als jullie bij het werk komen, leggen we je neer Wij had den geen oogeublik het idee geweld te gebrui ken. Toen ik hoorde schieten heb ik oogenbiikke- lijk de politie gewaarschuwd aan de Krom- mert trof ik een agent. Ik ben direct terugge gaan en heb mijn mannen aangemaand terug te gaan. Get. veroordeelde intimidatie door ge weld. Do zitting werd hierop geschorst tot Zater dag a.s., te half tien. Dan zullen nog eenlge get. a décharge worden gehoord. Ook voor den politierechter De gespannen verhouding iusschen E. M. O. S.-steenzetters en leden van E. AI. M. demon streerde zich gisteren ook voor den politierech ter. Een zekere H., steenzetter en lid van E. M. O. S. zou op 11 Augustus jop de Jacob van Lennepkade een E. AI. M. steenzetter, die door twee agenten naar huis werd begeleid een klap in het gezicht hebben gegeven. Hij had zich te verantwoorden wegens mishandeling. Verd. verklaarde op de vragen van den po litierechter dr. N. Aluller, dat hij van niets meer wist, hij was dronken geweest, had den E. M. M.-man niet opgewacht, doch was hem opeens tegengekomen". Politierechter: U stond toch te midden van een bende van pl.m. 500 man? Verd.: Neen, ik kwam uit de kroeg. De mis handelde vertelde, dat H. plotseling op hem af was gekomen en hem met de linkerhand een klap op den rechterwang had gegeven. Dat was de eerste keer, dat ik met hem in „aanra king" kwam, aldus get. De agent, die deel van het escort had uitge maakt, zeide dat H. ook hem had bedreigd. Met een revolver moest hij H. In bedwang houden. De Officier van Justitie mr. de Blécourt achtte de feiten bewezen en vroeg, daar verd. reeds eerder wegens mishandeling was veroor deeld, verd.'s veroordeeling tot veertien da gen gevangenisstraf. De politierechter wees conform den eisch vonnis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 1218 October j.l. werden aangegeven 210 gevallen van roodvonk, 158 van diphterie en 11 van kinderverlamming. Van de roodvonkgevallen kwamen er 33 in Amsterdam voor, 29 In Rotterdam en 9 in 'a Gravenbage en Nijmegen; van de gevallen van diphterie 28 te Rotterdam, 16 te Amster dam, 14 te Arnhem en 10 te Lelden en Odoorn (Dr.) Van kinderverlamming kwamen er twee gevallen voor te Nijmegen en Veendam. Koepokstof werd afgeleverd door de entstof- inrichting te Amsterdam voor 1874 personen, te Rotterdam voor 181 en te Groningen voor 161 personen. Er kwamen in genoemde week geen gevallen van encephalitis na inenting voor. zij wederom in het salon terug waren, hebt ge uzelf nu overtuigd dat niet een enkele pa tient aan zijn krankzinnigheid gelooft? Inderdaad, antwoordde Traverse, behalve die bewuste dame op de eerste verdieping. Tussohen deze en de overigen bestaat m(jns in ziens een in het oog loopend verschil. Tuut, tuut!.... miss Monelar is schooner, deftiger en eleganter dan de anderen, en ge hebt u door haar bekoorlijk uiterlijk laten inpalmen. Dat is alles. Maar wanneer er een ouderscheid tusschen haar krankzinnigheid en die der anderen bestaat, dan is het hoogstens die, dat de hare heviger is. Het is op zijn minst al twintig jaar, dat zij zioh in dezen toestand bevindt. Hoe is het mogelijk, riep Traverse onge- loovig uit. Dan moot ze dus van haar geboorte at dus krankzinnig zijn, want zij kan toch naar mijn schatting, stellig niet ouder zijn dan IS jaar. En toch is ze omstreeks dubbel zoo oud, zeide mijnheer de St. Mery lachend. Miss Monelar is ver in de dertig jaar. Traverse zou deze bewering nooit geloofd hebben, wanneer hij niet in zijn eigen moeder het voorbeeld had gezien: immers deze zag er bijna nog jonger uit dan hijzelf, haar zoon. Hoe ongelukkig riep hij uit. Nog zoo ver blindend schoon, zoo jeugdig van uiterlijk en toch reeds veroordeeld om, afgezonderd van do wereld, waarin zij moest schitteren, hier haar leven treurig te slijten. Juist aan haar schoonheid heeft zij haar ongeluk te danken, zeide mijnheer de St. Mery Haar geschiedenis is zeer treurig zooals ilc u reeds vertelde. Nog niet ten volle twee jaar geleden, werd ze hier gebracht door een gentle man uit Virginië, die een hoogen rang in het leger bekleedt en als een zeer achtenswaardig man bekend staat. Miss Monelar stamt uit een zeer achtenswaardige familie en is met dien hooggeplaaitsten officier verwant, die mij ver telde dat zij nauwelijks vijftien Jaren oud was, elefonisch overleg tusschen meer dan 2 personen in Nederland Tegemoetkomende aan een toenemende be hoefte in kringen van Handel, Industrie en Bankwezen in Nederland, heeft de technische dienst van de Rijkstelefoon het vraagstuk van het zoogenaamd „telefonisch vergaderen" onderzocht en tot verwezenlijking gebracht. Alen zal dus binnenkort per draad kunnen deelnemen aan een bepaalde vergadering, óf, zelfs zonder te vergaderen, töch gezamenlijk en gelijktijdig overleg kunnen plegen. Een aantal proefgesprekken, deels ambtelijke, deels gemengde, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. Met ingang van 1 November a.s. zal deze dienst thans voor het publiek verkeer worden opengesteld. Voor de vaststelling van een voorloopig tarief voor deze gesprekken, hetwelk nog nader aan de praktijk zal worden getoetst, moest vooral rekening gehouden worden met het voor bereidend overleg: het tot stand brengen van de meervoudige interlocals verbinding; de contröle op de geluidoverkomstwelke reeds vrij veel tijd vereischen, terwijl in- tusschen de gebruikte lijnen al dien tijd ge blokkeerd blijven. Voor de voorbereidingskosten, onafhankelijk van den duur van het gesprek, wordt, be rekend: 2 gesprek-eenheden van 3 minuten voor eiken deelnemer. Ter vergoeding voor de gesprekken: zooveel maal 50 cent als het aantal eenheden van 3 minuten, vermenigvuldigd met het aantal deel nemers, bedraagt. Waar de dienst op het oogenblik is inge richt op 36 personen, moet volgens het gel dend voorloopig-tarief, worden betaald: Duur 3 pers. 4 pers. 5 pers. 6 pers. 3 min. 4.50 6 7.50 6 >1 6.— 8.— J» 10.— 12.- 9 7.50 10.— 12.50 15.— 12 9.— I, 12.— 15.— 18.— enz. ©nz. enz. enz. enz. 30 min. 12.— 24 tt 30 36.— Deze kosten worden ingevorderd bij den aanvrager van het telefonisch overleg. Als centraal verbindingspunt treedt het telefoonkantoor te Utrecht op: de Utrechtsche telefoniste zorgt, dat de opgeroepenën gewaar schuwd worden zich op een bepaalden tijd aan het toestel te bevinden, daarna waarschuwt zij den aanvrager, waarna de gesprekken kun nen beginnen. Telefonisch vergaderen geeft een belangrijke besparing aan tijd en kosten voor de gebruikers, door de mogelijkheid: avan eenvoudig en snel gemeenschappelijk overleg of vooroverleg met belanghebbenden in andere plaatsen; b. om op geregelde tijden gezamenlijke be sprekingen te houden met filialen in andere plaatsen c. gelijktijdig een aantal personen In ver schillende plaatsen eenzelfde mededeeling of instructie te geven en zoo noodig toe te lichten. Een millioen kilo in de omgeving van Maastricht Aan de „Limb. Koerier" wordt medegedeeld, dat de landbouwers in de omgeving van Maas- trlcht geen weg weten met hun suikerbieten. Konden die bieten vroeger geregeld verkocht Worden, hetzij hier of in het buitenland, thans kan men er nergens mee heen. Duitschland vraagt 18 invoerrechten per 1000 K.G., dus 180 per tientonswagon. Onder dien last is er natuurlijk geen sprake van uit voer. Ook voor eigen gebruik kan men de bieten niet gebruiken, want er is ander veevoeder volop. Wanneer men nagaat, dat er landbouwers zijn, die zelfs met 10 A 12 wagons suikerbieten zitten opgescheept, kan men zich indenken, hoe die menschen gedupeerd zijn. In de omgeving van Maastricht zouden er ln totaal 100 wagons, dus een millioen K.G., ble ten op die manier nutteloos gestapeld zijn. GEDENKTEEKEN VOOR OMGEKOMEN ZEELIEDEN. In navolging van Katwijk bestaan thans ook te Vlaardingen plannen om te komen tot op richting van een gedenkteeken voor de onge veer zestig Vlaardingsche zeelieden, die tijdens den oorlog in de zee hun graf vonden. Tot dat doel is een voorloopig comité opge richt waarin o.m. de burgemeester zitting beeft. DE EO R SC HE WATERTOREN, die te Naaldwijk in aanbouw is, nadert zijn voltooiing VERDUISTERING BIJ DE AMSTERDAMSCHE ARBEIDSBEURS. Geld verteerd in dancings" en andere inrichtingen „EEN SLAPPELING, DIE BOVEN ZIJN STAND LEEFDE Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had zich Donderdag te verantwoor den de 28-jarige kantoorbediende E. C. D., verdacht van verduistering. Verd. zou zich, in het tijdvak tusschen 25 Juni 1928 en 1 Januari 1S30, als tijdelijk schrij ver bij de gemeentelijke arbeidsbeurs, heiast met de loonadministratie en de daarmede ver band houdendo uitbetaling aan te werk gestelde Amsterdamsche werkloozen, een bedrag van ruim 6700, toebehoorende aan de gemeente Amsterdam, hebben toegeëigend. Tevens zou hij in dat tijdvak opzettelijk en valsch een staat hebben opgemaakt van de gedane uitbetalin gen aan de te Beilen te werk gestelde werk loozen. om tot bewijs te dienen, dat aan werk loozen restantloon, ziekengeld of kleeding- voorschot was uitbetaald. Verd. had hierop ge fingeerde posten geboekt en met valsche handteekeningen voor „ontvangsten" geteekend. In de zaak waren tien getuigen gedagvaard. De verdachte legde een volle bekentenis af. Hij had het geld ten eigen bate aangewend en veel verteerd in dancings en andere inrlcntin- gen. Verd. was tenslotte toen hij zag dat het misliep, naar Parijs gevlucht, waar liij gear resteerd isVolgens een uitgebracht reclas- seeringsrapport is verd. een slappeling, die ver boven zijn stand leefde. De Officier van Justitie, Mr. De Blecourt. re quisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen. Spr. eischte een gevange nisstraf van twee jaar, met aftrek van de ge- heele preventieve hechtenis. De verdediger, Air. dr. J. J. de Vrieze, wees er o. m. op, dat verd., die in Parijs iu voorar rest had gezeten, daar verschrikkelijk had ge leden. De vier maanden, in de conciergerie doorgebracht, tellen meer dan dubbel. Pi. drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling, ge zien ook de acht en een halve maand, in voor arrest doorgebracht. Subs, drong pi. op cle mentie aan. De uitspraak werd bepaald op 6 November aanstaande. En onmiddellijk gedood Gisterenmiddag heeft op den Bredaschen te Tilburg een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het café van Aos stond een wagen, waarde-)"- een vrachtauto, die naar Breda reed het midden van den weg moest houden. Van den tegen, overgestelden kant kwamen twee fietsers, die naast elkaar reden. De 32-jarige schoenmaker Jansen, wonende te Tilburg, werd door den vrachtauto gegrepen en onmiddellijk gedood. De andere persoon kwam met den schrik vrij. Botsing tusschen auto en motorrijder Gisternacht om 12 uur is op den hoek van de Patrijzenlaan en de Sijzenlaan te 's Hage 'n on geluk met doodelijk gevolg gebeurd. Met groote vaart zijn daar tegen elkaar gebotst een per sonen auto, bestuurd door den 21-jarigen C. C. wonende Vaillantlaan, en een motorrijwiel, waarop de 23-jarige A. P. uit de Tuiufluiter- laan zat. De motorrijder, die een eind werd meegesleurd, had vrmoedelijk geen voorrang verleend. Toen de geneesk. Dienst arriveerde, was P. reeds overleden. Spoorlijn weggeslagen BANDOENG, 23 October. (ANETA). De afdeeling Bedrijf der Staatsspoorwegen in de buitengewesten ontving een telegram uit Pa- lembang, meldende dat een baandoorbraak heeft plaats gehad door overstrooming van de spoorlijn Garoentang-Telokbetong. De spoor lijn werd over een lengte van 30 meter weg geslagen terwijl een gat ontstond van negen meter diepte. Alle treinen tusschen Garoen- tang en Telokbetong zijn gesupprimeerd, aan gezien de reizigers en goederen niet kunnen passeeren. Stukgoederen worden per vracht auto naar Telukbètong gebracht. De strem ming zal vermoedelijk tot 29 October duren. HET GEHEIMZINNIG GEVAL TE ST. MICHIELSGESTEL De chauffeur bekent iemand te hebben aangereden EEN BELANGRIJKE GETUIGENIS, DAT NOG LAAT VOOR DEN DAG KOMT Omtrent het onderzoek door politie en justitie ingesteld, naar aanleiding van het ongeval te St. Michielsgestel, waarbij de 22-jarige fabrieks arbeider van Breugel het leven verloor, meldt men aan de „Bossche Crt." nog het volgende- Toen uit het politieonderzoek was komen vast te staan, dat de auto, waarmede de aan rijding zou hebben plaats gehad, in een garage te Vuglit thuis behoorde, werd de eigenaar dier garage O. onverwijld aan een verhoor onder worpen. O. verklaarde bij dat verhoor dat zijn chauffeur v. E. op den bewusten avond met een auto naar Gemonde was geweest, om zijn ouders te halen. De volgenden morgen zou v. E. aan zijn patroon hebben medegedeeld, dat hij een aanrijding had gehad, waarbij o.m. de voorruit van den auto werd verbrijzeld. De op de plaats van de aanrijding gevonden stukken glas kwamen overeen met het glas dat door de politie nog in een in de garage van O. staanden vuilnisbak gevonden werd. De chauffeur v. E. ontkende aanvankelijk. Nadat v. E. Maandag in arrest was gesteld op vermoeden van het lichaam van v. Breugel na de aanrijding in het water te hebben gewor pen, schijnt de familie v. E. bang te zijn ge worden dat het verkeerd zou loopen. Oo aan dringen van zijn vader is v. E. op zijn aanvan kelijke ontkenning teruggekomen en verklaarde later, dat hij op de bewuste plek Inderdaad iemand liad. aangereden, doch hij kon niet ver klaren of het een wielrijder of een voetganger was. Hij was maar doorgereden. Thuis hadden ze afgesproken voorloopig het geval stil te hou den en eerst de kranten van Donderdag en Vrij dag maar eens af te wachten. Misschien, dach ten ze, zou het nog wel goed afloopen! Woensdagavond heeft zich nog een zeer be langrijke getuige van T. bij de politie aange meld. Deze getuige kwam nu eerst de verklaring afleggen, dat hij, terwijl hij op het tijdstip van het ongeluk op zijn rijwiel naar Gemonde reed, aan de rechterzijde een wielrijder zag aankomen welke wiielrijder v. Breugel moet geweest zijn. Kort achter dien wielrijder naderde een auto in razende vaart. De auto bevond zich aan den- zelfden kant van den weg als de wielrijder. Van T. kreeg onmiddellijk den indruk, dat een aanrijding niet kon uitblijven. Hij heeft echter niets gehoord, waaruit hij kon afleiden, dat er een ongeluk plaats vond. Hij heeft toen nog uitgekeken naar den wiel rijder, doch hij kon nergens iets ontdekken. Volgens verklaringen van dezen getuige heeft de auto niet stilgestaan, doch is met dezelfde vaart doorgereden. Het doet wel erg vreemd aan, dat deze ge tuige zoo laat met zijn belangrijk getuigenis voor den dag komt. In ieder geval de politie heeft gemeend v. E. in verband met deze yerklaring niet langer in hechtenis te mogen houden, zoodat hij dan ook gistermorgen in vrijheid is gesteld. Duidelijk treedt hier naar voren de onmen- schelijkheid om na een aanrijding er vandoor te gain, alsof er niets gebeurd ware. Had de chauffeur direct hulp verleend (volgens de op het lijk verrichte sectie is de dood door verdrin king veroorzaakt), een menschenleven ware hier wellicht niet te betreuren geweest. particuliere krankzinnigengestichten zoo vaak aantreft. Het had hem getroffen, dat mijn heer de St. Mery zoo beslist de mogelijkheid van een herstel der jonge dame ontkende. Ver giste de <>ude, ervaren geneesheer zich inder daad over haar toestand of handelde hij vol gens een bepaalde geheime opdracht van dien edelen „vaderlijk gezind-en" hoogen officier, die er wellicht een groot persoonlijk belang bij had, om miss Monelar hier gevangen te hou den? Traverse beslooit dit te onderzoeken en de waarheid met alle hem ten dienste staande middelen uit te vorschen. Volgens opdracht van mijnheer de St. Alery moest hij dagelijks al de krankzinnigen bezoeken; hü kwam dus ook voortdurend met miss Alonclar in aanraking, wier vertrouwen hij zou trachten te winnen door haar eerbiedig en naar behooren te be handelen. Diit gelukte hem dan ook inderdaad ia betrekkelijk korten tijd, want de jonge dame merkte al spoedig het onderscheid op dat er bestond tussohen de oprechte voorkomendheid van den jongen assistent en de gemaakte be leefdheid welke mijnheer de St. Mery weliswaar bij elke gelegenheid tegenover haar ln acht nam, maar waarin toch ontegenzeggelijk een zekere fijne spot lag. Op zekeren dag betuigde zij dan ook haar dank daarvoor aan onzen jongen vriend. Gij vergeet u zelf nooit, zeide zij eenvou- dig. Gij noemt mij altijd mevrouw of mylady Kortom gij geeft mij den titel eener getrouwde vrouw, dien mij dan ook van rechtswege toe komt en legt" er niet die spottende beteekenis in, zooals de anderen doen. Hoe komt het eigen lijk dat gij u in dit opzicht een uitzondering maakt? Oindat ik er vast en zeker van overtuigd ben dat gil op dien titel geen aanspraak zou maken, indien hij u niet toekwam, antwoordde Traverse kalm en niet een beleefde buiging. Alaar imiiu ongelukkige buurvrouw hior- naast beweert een Koningin te zijn en verlangt EEN EIGEN HAVEN VOOR DE STAATSMIJNEN Aan het Julianakanaal onder Stein VERVOER, OVERLADEN EN AANVOER Behalvo de groote overlaadhaven te Born met welke werkzaamheden bereids een aanvang is gemaakt en een kleinere haven nabij het ge hucht Nattenhoven tusschen Obbicht en Berg, weike men voornemens is aan te leggen, komt aan het Julianakanaal nog een derde haven, meldt de „L .K.1' Deze laatste haven zal een haven worden voor de Staatsmijnen. Zij komt te liggen onder de gemeente tein aan het Julianakanaal en zal door spoorlijnen met de Staatsmijnbedrijvea verbonden worden. Vanaf den iu aanleg zijnden mijnspoorweg (Stm. Hendrik en Emma) Nuth—Stm. Maurits zal onder Krawinkel een aftakking zich af scheiden en in N. W. richting gaan om dan niet een boog om te buigen naar de haven te Stein. Vanaf de emplacementen der stm. „Maurits" en der Stikstofbindingsbedrijven zal eveneens een spoor-aEtaklcing aangelegd worden naar de spoorlijn Krawinkel-haven—Stein. Waar de/e spoorlijn zich naar het Z. W. ombuigt zal de lijn der Maurits en ammoniakfabriek aanslui ten. Deze spoorlijnen en haven zullen niet slechts dienen voor het vervoer en overladen der kolen, maar tevens voor den aanvoer van materiaal en producten voor de Staatsmijnen, de amonniak- fabriek en zwavelzuurfabriek, welke laatste de* zer dagen in bedrijf genomen is. KATHOLIEKE KERKMUZIEK De internationale ,,Week" te Frankfurt Het eerste muziekfeest der Internationale Vereeniging tot hernieuwing der Katholieke Kerkmuziek te Frankfort is Donderdag onder groote internationale deelneming ingezet met een viertal concerten, waarop werken uit alle perloden der kerkmuziek vertegenwoordigd waren. Het eerste concert, in de Domkerk, was ge wijd aan Ncderlandsche componisten. Van Joh,an Winnubst werd een frisch geschreven inwijdend stuk „Ecce sacerdos magnus" ten gehoore gebracht door het koor der „Kaufraan- nisclie Beamtinnen", onder leiding van Maria Gremm-Krug, met orgelbegeleiding van H, Helimuth. Alfons Diopenbroek werd herdacht met zijn: „Jesu dulcis memoria"; nog werd uitge voerd Hendrik Andriessen's subtiele muziak uit zijn „Missa". Over de „Missa Nova" van Marius Monnekendam zijn de meeningen ver deeld. INVOERRECHT OP VLEESCH De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van dejskundigien voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het Invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergade ring van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 95; paardenvieesch, versch of ge koeld, 100 K.G. 55. Gedurende de maand November zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleenchsoorteu bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden; HET SCHILD. Het hoofdbestuur der Apo'ogetlsche vereeni ging „Petrus Canisius" verzoekt ons mede te deelen, dat met ingang van 1 November 1930 a.s. de administratie en het propaganda-secre- tariaat van ,,Het Schild" verplaatst is van Tuinlaan 66, Schiedam naar Oranje Nassau- laan 16, Den Bosch, postrekening blijft 128815, telef. 879. Men gelieve zich voor abonnementen en proefnummers van Het Schild voortaan tot laatstgenoemd adres te vervoegen. Het driejarig zoontje van den heer Koorn- neef te De Lier, geraakte bij het spelen ln het Leewater aldaar. Hulp was er niet aanwezig. Een van de speel kameraadjes, die bij het ongeval tegenwoordig waren, ging in een nabij gelegen woning het ongeval verteilen. Toen men echter ter plaatse kwam, dreef het knaapje reeds boven. Tevergeefs heeft dr. Schepman geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. In de Meedstenmaar hij Uithuizen is gisteren middag een schippersvrouw, eohtgenooto van schipper Klein uit Appingedam, die een bleten- schip voortboomde, voorover in het water ge vallen en verdronken. De ongelukkige was nog slechts een half jaar gehuwd en 19 jaar oud. Haar lijk is na een half unr dreggen opgehaald. altijd met majesteit te worden aangesproken. Weet gij dan ook beter dan iemand andera welke titel haar toekomt? O mevrouw waarom beleedigit gij uzelf door zulk een onhoudbare vergelijking te maken riep de jonge arts uit. Wel, bewonen wij beiden niet dezelfde ver dieping, waar zich uitsluitend ongeneeslijken bevinden? merkte de jonge dame gemelijk Op. Helaas ja, maar alleen tengevolge van een onbegrijpelijk misverstand van mijnheer da St. Mery, die blijkbaar uw toestand verkeerd beoordeelt. Ik ben van meening mevrouw, dat gii bij uw volle verstand z(jt; terwijl die on- gelukkigen met welke men u hier gevangen houdt, zeker hun verstand voor altijd verloren hebben, zij t gij bij uw volle verstand gebleven en wel onder omstandigheden die een minder sterken en klaren geest dan den uwe, zeer zeker reeds lang gek zouden hebben gemaakt. Een uitdrukking van dankbaarheid en onuit spreekbare vreugde verhelderde het fraaie ge laat van de arme dame. O, riep ze uit, niet de kracht van mijn geest, maar de kracht en de genade die God mij schonk zijn het, die mij gedurende de lange reeks van jaren, waarin men mij tot wan hoop zocht te brengen, voor werkelijke krank zinnigheid behoedde. Doch, voegde zij er wei felend aan toe, hoe komt gij zoo stellig tot do overtuiging dat ik niet waanzinnig ben? Weet go dan, of ik niet thans een helder oogenblik heb, dat dezen keer wellicht wat langer duurt dan gewoonlijk het geval is? Vergeet mij mylady, wanneer ik u beken dat ilc, sedert ik hier ben, u nauwkeurig en geregeld heb gadegeslagen. Ik was om zoo te zeggen ivw spion, die u niet uit het oog ver loor; ik lette op elk woord, op elke beweging, ja, op iedere verandering ln uw gelaatsuitdruk king. Kortom, mevrouw, ik achtte het als dok ter mijn plicht, uw zoogenaamde ziekte nauw keurig eu zorgvuldig te bestudeeren. (Wordt vervolgd), j toen ze het ongeluk had een jongen, zeer rijken man te leeren kennen, maar die, helaas geen greintje eergevoel bezat. Het overige kunt ge wel raden. Een jaar later betreurde de fa milie de schande, welke de gewetenlooze ver leider over zijn slachtoffer gebracht had. De miss werd krankzinnig. Zij vond een toevluchts oord bij dien officier en leefde daar in stille afzondering, totdat haar toestand allengs zoo danig verergerde dat het gevaarlijk werd, haar te bewaken. Er bleef haar bloedverwant niets anders over dan haar in een gesticht te brengen. Hij hoorde van mijn beroemde inrichting en schreef mij. Mijn voorwaarden stonden hem aan en hij bracht haar dus hierheen. O, het gedrag van dien heer was even kiesch als edelmoedig. Hij oogstte nochtans van degene voor wie hem geen offer te groot was, helaas niets dan de schandelijkste ondankbaarheid. Boe dat? vroeg Traverse, die nog yawr overtuigd scheen. De ongelukkige beweert thans de schoon zuster van dien braven officier te zijn, de weduwe van zijn broeder, dien hij vermoord en de moeder van een kind, dat hij haar ont roofd zou hebben, om zich van haar groot ver mogen meester te maken. Daarom wil ze ook altijd mylady genoemd worden en niet miss, een beleefdheid welke we haar niet weigeren als we er toevallig aan denken. Dit alles meende Traverse schijnt mij 3n- tusschen nog maar geen duidelijk bewijs te zijn van haar werkelijke krankzinnigheid. Hoe? Een idee fixe als dit, dat juist haar weldoener, dat degene, die met vaderlijke lief de voor haar zorgt, haar vervolger, haar vijand is, zou geen waanzin zijn? Deze Inbeelding, dat men haar echtgenoot vermoord heeft, dat de vermoorde daarenboven de broeder vsn den moordenaar was, die haar van haar kind be roofde, zijn dat geen onmiskenbare bewijzen voor haar krankzinnigheid? Wanneer gij wat beter met de ongelukkige bekend zult zijn, guit ge ook zeer zeker de overtuiging bekomen, dat zij het verstand verloren heeft en dat er zeer weinig kans bestaat dat zij ooit weder zal genezen. In de eerste dagen toen ze 'hier was, kreeg z'ü zelfs aanvallen van razernij, eerst in den laatsten tijd is zü wat bedaarder geworden Ja, helaa3 zoo bedaard, dat ik vrees dat haar onverschilligheid wel eens in stompzinnigheid kon ontaarden. Traverse dacht bij zichzelf of niet eerder mijnheer de St. Mery het verstand verloren had, want hoe men van de geestestoestand van de schoone onbekende zulk een hypothese op opstellen, kwam hem letterlijk onbegrijpe lijk voor. De vreemdelinge of miss Monelar, zooals de directeur haar noemde, was inderdaad naar het scheen, min of meer onverschillig geworden voor de slagen van het noodlot, maar tusschen onverschilligheid en stompzinnigheid bestaat toch ongetwijfeld een enorm verschil, hetwelk, naar de meening van onzen jongen vriend in dit bijzonder geval genoegzaam door het levendig bliksemende, geest- en uitdruk kingsvolle oog van de schoone onbekende be vestigd werd. Traverse nam zich ernstig voor met bijzon dere opmerkzaamheid den geestestoestand van de zoogenaamde ongeneeslijke te Ibestudeeren, die reeds, nog voordat hij haai- lijdensgeschiede nis kende, door haar droefgeestige schoonheid, zijn belangstelling in zulk een kooge mate had opgewekt. Hetgeen mijnheer de St. Mery hem van de ongeëvenaarde edelmoedigheid van dien voor miss Monelar zoo vaderlijk gezinden vriend verteld had, bevredigde den jongen arts in het geheel niet. Er rezen twijfelingen bij hem op, of die geheele geschiedenis niet uit den duim was gezogen, om daarachter een misdaad te verbergen. Hij onthield zich evenwel voor loopig van een bepaald oordeel omtrent deze zaak, daar hij de dame eerst nauwkeurig wilde gadeslaan en zioh overtuigen of ze niet een dier slachtoffers van een schandelijke samen zwering kon wezen, zooals men die helaas, in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6