Omvangrijke werkloosheid Na de relletjes te Maastricht ONZE VEE-EXPORT LAM GESLAGEN De brug voor Keizersveer Onze Politie-organisatie MAANDAG 27 OCTOBER 1930 tGROOTE TELEURSTELLING nieuw KLEIN-SEMINARIE voor HET AARTSBISDOM HEILIG LANDSTICHTING DE CRISIS EN DE KOMENDE WINTER UIT HET BINNENSCHEEPVAART. BEDRIJF HET OPENBAAR ONDERWIJS HET STEENZETTERSCONFLICT DE LANDBOUWCRISIS VAN DORDRECHT NAAR DEN MOERDIJK DRAISMwanVALKEMBUR LEEUWARDEN DE INDISCHE POSTVLUCHT VERDRONKEN. De „Groefte Amsterdammer" geeft een tee- kening, „De Nederlandsche Wacht am Rhein Eerst de luchtschepen wanneer de vogels?" Een soort domineesfiguur, boven op een ladder gezeten, houdt een bord in de hand met het opschrift: „Verboden voor Zeppelins op Zon- en Feestdagen". Dit geeft ons aanleiding onze levendige voldoening uit te spreken over hetgeen hier bespottelijk wordt voorgesteld. En wij zijn zeker, hier de tolk te zijn van een zeer groot percentage der Nederlanders. Wij, Katholieken, zijn niet preutsch op het gebied der Zondagviering. t Is zelfs zeer de vraag, of wij niet wat steviger op handhaving der Zondagswet moesten aandringen. Maar zeker is het, dat bij zeer velen on zer wrevel werd gewekt door het bericht, dat de Zeppelin nu weer op Zondag zou komen louter voor een pleizier-uitstapje. De eerste maal hebben wij er niet veel van gezegd: 't was als 't ware een officieel be zoek en men moest profiteeren van geschikt weer. Maar, dat thans, weer op Zondag, en weer op uren, dat de godsdienstoefeningen kon den worden gestoord, en dat zonder eenige noodzakelijkheid, een bezoek zou worden ge bracht, dat ware een miskenning van zeer eerbiedwekkende gevoelens van een groote menigte Nederlanders. WiJ hadden hoop, dat een blad als de „Groene" deze althans zou willen ontzien. Gat dit niet zoo is, was ons een groote teleurstelling. Ge mannen, die het bezoek op Zondag verhinderden, begrepen de gevoelens van een groot deel van ons volk beter. Terrein te Apeldoorn Naar het „Centrum" verneemt, zijn de plan- ften voor een nieuw Seminarie voor het Aarts- bisdom reeds zoo ver gevorderd, dat er Vrijdag oen terrein is aangekocht te Apeldoorn. Het terrein ligt aan den Arnhemschen weg, dicht bij de kerk van de H. H. Fabianus en Sebas- tianus, in de onmiddellijke nabijheid van Rijks- bosschen, die dus niet verkaveld kunnen wor den. De oppervlakte van het terrein is 16 H.A., 400 Meter aan den weg en 400 Meter diep. Wantoeostanden in het land- en tuinbouwbedrijf Verscheidene leden drongen volgens liet V. V. der Tweede Kamer over de begrooting van Arbeid, H. en N. erop aan, maatregelen te tref fen met het oog op de omvangrijke werkloos heid, welke in den komenden winter is te ver wachten. Zij vroegen, of do regeering bereid is om, indien de bestaande werkloozenkassen onder den invloed der crisis in moeilijkheden moch ten geraken, te bevorderen, dat zij door het toekennen van een koogeren bijslag dan 100 pot. van Rijk eu gemeente op de bijdragen der leden in staat worden gesteld baar reglemen taire verplichtingen na te komen. Sommige leden vestigden de aandacht op den noodtoestand, waarin een aantal Neder landsche musici verkeeren, die tengevolge van de onbelemmerde toestrooming van buitenland- sche werkkrachten werkloos zijn geworden. De hier aan het woord zijnde leden drongen aan op maatregelen ,om de werkgelegenheid van Nederlandsche musici te beschermen. Gevraagd werd, waarom in het Verplegings- besluit een wijziging wordt voorbereid, waar door de wekelijksche rusttijd met twee uren zal worden verminderd. Verscheidene leden zouden bij den minister met klem willen aandringen op maatregelen welke paal en perk stellen aan den hand over hand toenemenden arbeid van vrouwen en meisjes in fabrieken en werkplaatsen. Het liefst zouden zij zien, dat deze arbeid als regel niet werd toegestaan. Andere leden kwamen op tegen den aandrang om fabrieksarbeid voor gehuwde vrouwen te verbieden. Verscheidene leden betreurden, dat de land arbeiders, in het bijzonder de in den landbouw werkzame vrouwen en kinderen nog geen wet telijke bescherming genieten tegen overmatige arbeidstijden. Zij meenden dat in het land- en tuinbouwbedrijf verschillende wantoestanden voorkomen, welke dringend voorziening ver- eisehen. Allerheiligen en Allerzielen De pelgrims die de plechtigheden medemaken gorden verwacht op Vrijdag .31 October vóór net middagmaal dat om 1 uur plaats vindt. Om 3 uur eerste conferentie door Pater Dr. J. Kroon Ir, - °m half 5 uur eerste Vespers van het 'eest. Lof ea zegenjng met bet Allerheiligste. m half S uur Metten en Lauden van Aller heiligen. Op 1 November: Plechtige Hoogmis 0111 10 Uur. Om kalf 12 uur tweede conferentie. Om half 3 uur plechtige Vespers. Om half 4 uur derde conferentie. Om 5 uur Completen en Lof. Op Zondag 2 November om 2 uur VespeTs yan den Zondag en van Allerheiligen, om 4 uur Completen-Plechtige Kruisweg over het terrein. Daarna: Lof. Om 7 uur Officie der overledenen gevolgd van de boetpsalmen. Op Maandag, Allerzielendag drie H.H. Missen om half 7, om 8 uur in de crypte en om half 0 uur in de kerk. IN MEMORIAM J. R. v. «1. LANS Een gedenltteeken onthuld op het R. K. Kerkhof te Nijmegen Zaterdagmiddag had op het R.K. Kerkhof te Nijmegen in tegenwoordigheid van vele belang, stellenden de eenvoudige en toch onti oerende Plechtigheid plaats van de onthulling van het Kedenkteeken op het graf van wijlen J. R. v. d Lans letterkundige en journalist Net graf was gedekt met een schat van bloe. ,rn en versierd met palmen. roeQ de aanwezigen zich om het graf hadden geschaard, sprak de heer J. B. Vesters als voor zitter van het Comité Gedenkteeken J. R. v. d. Gans een gedachtenisrede uit, waarin hij ver tolkte gevoelens van waardeering, genegenheid et vereering, welke tevens tot uiting kwamen a dit monument. T sPr. huldigde vervolgens mevr. van der Lans, dte haar echtgenoot in de velo moeilijkheden het leven zoo trouw ter züde stond Ten 'otta wees spr. op 't fraaie monument in hard steen uitgevoerd dat zoo duidelijk en zoo sym- kdisch weergaf liet leven en streven van dezen édelen man. Vervolgens legde de beer L. J. Stolwijk 11a *ten3 het Comité een prachtigen lauwerkians geel-witte bloemen en rood-wit-blauwe lin ten op het graf van den vereerden litterator. Dan werd het woord gevoerd door den heer Veteringg, die verklaarde, dat het bes.uui der Drukkerij De Spaarnestad gaarne de mtnoodi- had aanvaard, om bij bet onthullen van gedenkteeken tegenwoordig te z'jH- Spr. memoreerde o.m. de groote werkkracht en groote verdiensten van den heer J. R- v- d'Lans voor de Kath. Illustratie, welke thaus m loO.OOO gezinnen gelezen wordt. Namens de gemeente Nijmegen sprak de wet houder van onderwijs, de heer Arn. Klootjes, die verklaarde dat Nijmegen den grooten bur- ger v. d. Lans niet zal vergeten. Het kerkkoor van St. Franciscus ondei lei ding van den heer Jos. Bartcls zong vervolgens het ,,Beati Mortui" van Mendelssohn. De heer mr. H. Cramer uit den Bosch spiak vervolgens namens de familie een hartelijk dankwoord tot de leden van het comité, tot de sprekers en den beeldhouwer den heer Ever- nerts. Het monument is in hardsteen opgetrokken €n- geflankeerd door twee engelenfiguven. Het D'ontgedeelte bevat in brons liet portret van Van der Lans, waarboven de H. Geest zweeft ia de gedaante van een duif. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST BEDIEND Naar het „Huisgezin" verneemt, is de oud voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. J G. baron van Voorst tot Voorst te Arnhem, weer 5100 ernstig ziek geworden, dat hem Vrijdag avond de laatste H.H. Sacramenten zijn toe- Bediend. Niet alleen, maar toch vooral, katholiek Ne derland zal met leedwezen deze tijding verne men: zoo graag had men den hoogst verdienste lijken staatsman weer zijn plaats in de Eerste Kamer zien hernemen. Noodtoestand van Nederlandsche musici Ook daar malaise! Middelen tot verbetering gevraagd TE HOOGE SLUIS- EN ANDERE RECHTEN I11 het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw werd krachtig aangedrongen op de instelling van een Staatscommissie, welke zich zal hebben bezig te houden met de bestudee- ring van de oorzaken en de gevolgen van de tegenwoordige malaise in het binnenscheep- vaartbedrijf, alsmede met het zoeken naar mid. delen, welke tot een verbetering van den toe stand kunnen leiden. Verscheidene leden meenden, dat de oorzaken van de malaise in dit bedrijf niet ver te zoeken zijn. Critiek werd geoefend op liet gemak, waar mede goedkeuring verleend wordt aan allerlei gemeentelijke verordeningen tot heffing van kade., sluis- en andere dergelijke rechten. Nog werd er op gewezen, dat in verschillende rijks kanalen, waarin de vaart dus overigens vrij is, door particulieren of gemeenten z.g.n. loswallen zÜn gemaakt, waarvoor van de schippers, die daarvan gebruik maken, een vrij hoog kadegeld wordt gevraagd. Gaarne zou men vernemen of de Regeering bij liet afloopen der concessies voor het hebben van de hierbedoelde loswallen aan liet voortbestaan van deze hooge tarieven een eind wil maken. Een tekort aan mannelijke leerkrachten Op publicatie van het rapport I aangedrongen Bijeenkomst van Wethouders van Onderwijs Op initiatief van de "Wethouders van Onder wijs der Gemeenten Amsterdam, Rotterdam 's Gravenhage is een vergadering belegd van de wethouders van onderwijs van gemeen ten met meer dan 40.000 inwoners, ter bespre king van het tekort aan mannelijke leerkrach ten bij het openbaar lager onderwijs. Ook de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten was vertegenwoordigd. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat een tekort aan geschikte mannelijke leerkrachten m de laatste maanden algemeen wordt gevoeld, wat vooral geldt voor de grootere gemeenten. Vooral ook het voorzien der vacaturen voor onderwijzers met hoofdakte en aan U.L.O.- scholen bleek algemeen moeilijkheden op te leveren. Ofschoon de vergadering zich niet onmid dellijk competent achtte 0111 bepaalde uitspra ken te doen, werden als middelen welke ter verbetering van den bestaanden toestand zou den kunnen leiden aangegeven: le. opheffing der bestaande maatregelen die direct of indirect beperking der opleiding tengevolge hebben; 2e. subsidieering zonder beperking van paralleiklassen der kweekscholen; 3e. het ruimschoots verleenen van studie toelagen aan jongelieden van het platteland, die het onderwijs aan de Rijkskweekscholen willen volgen; 4e. herziening van het Bezoldigingsbesluit, waarbij in liet bijzonder de aanvangssalarissen op hooger peil worden gebracht. Tenslotte werd besloten over deze aangele genheid een ontwerp-adres aan de Regeering te doen samenstellen. Protest tegen valsche voor stellingen Verscheidene leden brachten in het V. V. der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bet ter gelegenheid van de staking aan de Zinkwit- l'abriek te Maastricht in '29 gebeurde ter spra ke. Deze wezen er op, dat -thans is komen vast te staan, dat van liet begin der staking af de vrijheid en veiligheid der werkwilligen zeer ernstig bedreigd werden. Een ander optreden, van den beginne af aan, door de politie-autori- teiten had dit alles kunnen voorkomen. Deze autoriteiten zijn echter in eik opzicht 111 hun taak te kort geschoten. Elke leiding heeft hij hen ontbroken. Aan hun lot overgelaten, heb ben de agenten met hun inspecteurs een plan gemaakt. Zij hebben daarbij niet met alle mo gelijkheden rekening gehouden. Bovendien trad ook de militaire politie welke tenslotte de doodelijke schoten heeft gelost nog op eigen gezag op. Zoo ontstond een situatie waarbij ongelukken niet achterwege konden blijven. Met nadruk meenden de hier aan het woord zijnde leden te moeten protesteeren tegen de vele valsche voorstellingen, welke in een deel der pers omtrent het gebeurde zijn gegeven. Deze leden betreurden voorts zeer de gedeel telijke en eenzijdige publicatie van het aan de Kamer ter inzage van de leden overgelegde rapport, welke heeft plaats gehad. Onder deze publicatie viel o.a. een brief van den commis saris van politie op, waarin deze, volkomen in het nauw gebracht door het rapport van den procureur-generaal, zeer ernstige beschuldigin- en richt tot de katholieken van Maastricht. Het antwoord van den procureur-generaal op dezen brief werd echter niet gepubliceerd. Het was dezen leden bekend, dat de katholieken van Maastricht, op wie op deze wijze zoo onver diende smetten zijn geworpen, prijs stellen op een volledige publicatie van het rapport met de bïjbelioorende stukken. Gevraagd werd, of de regeering bereid is. alsnog tot de publica tie van het rapport zelf desnoods met weg lating van namen over te gaan. Naar hun oordeel geeft de gedeeltelijke en tendentieuze publicatie, welke lieeft plaats gehad, hiertoe alle aanleiding. Andere leden betoogden, dat zij de beschul digingen tegen katholieken geuit wenschten staande te houden. Voortgezet getuigenverhoor „Er is hier sprake van een ernstig terrorisme" Beteekenis van de sluiting der Belgische grenzen De opzet tot het plegen van geweld bewezen geacht De Amsterdamsehe Rechtbank hield Zater dag de derde zitting om het steenzetterscon- flict, de vechtpartij op 24 Juni aan den Baars- jesweg te behandelen, waarbij het tot een bot sing kwam tusschen E.M.O.S. leden en E.M.M. leden. Vier E.M.O.S. leden hadden zich te ver antwoorden wegens openlijke geweldpleging. Na het woord van de getuigen a decharge was het woord aan den Officier van Justitie mr. van Dullemen. Er is hier sprake, aldus spr. van een ernstig terrorisme, niet alleen van den bewusten dag, maar reeds laDg hiervoor was daarvan sprake. Mr. van Dullemen herinnerde aan de ver klaringen van ten Cate, die zich geruimen tijd niet in Amsterdam kou vertoonen. De heer van Keulen, de aannemer van het werk, heeft veiT'aard, 'dat het werk, door dreigen van de EMOS-mannen, acht weken heeft stilgelegen. Men heeft alles gedaan om de katholieke ar beiders te dwingen aan de eischen van EMOS te voldoen. Spr. citeerde een artikel uit „De Bouwer'' van den Alg. Ned. Bouwvakarbeiders- bond. Do heer Sneevliet achtte „vrijwillig terroris me" geoorloofd, dit geeft ook de houding der verdachten aan, een houding gebaseerd op in timidatie. Belangrijk, aldus spr. is in dit ver band oólt de opzegging van bet compromis. De uitlatingen van verd. G. S. en P. S. zijn uiterst scherp geweest, wat vast is komen te staan door de getuigenverklaringen. De op zet tot het plegen van geweld achtte spr. be wezen. Ook na het gebeurde aan den Baarsjes- weg moesten de katholieke arbeiders nog her haaldelijk door de politie worden beschermd. Spr. gaf een groot aantal voorbeelden. Spr. achtte de vier verdachten schuldig aan openlijke geweldpleging in vereeniging. Verd. G. S. is reeds vier maal wegens geweldpleging veroordeeld. De Officier eischte tenslotte tegen verd. G. S. een gevangenisstraf van vier maanden. Tegen de drie andere verdachten P. S., L. en Z. eischte spr. twee maanden gevangenisstraf, Mr. Mendels was hierop aan het woord voor zijn pleidooi Pi. is het niet eens met de tactiek van de E.M.O.S. mannen en van het N.A.S. in het algemeen. De Officier heeft (zich uitsluitend gehouden aan het primair tenlaste gelegde, ter wijl hij met geen woord heeft gerept van het subs, ten laste gelegde. Scherp viel spr. de dagvaarding aan, meer in het bijzonder bet secundair ten laste gelegde. Ten opzichte van deze vier verdachten kan gesproken worden van noodweer. PI, beëindigde zijn pleidooi, dat ruim ander- half uur duurde, door met klem bij de recht bank op vrijspraak aan te dringen. Vervolgens was bet woord aan den tweeden verdediger mr, dr. Bënne Stokvis, PI. vroeg eveneens vrijspraak voor de ver dachten. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld -op 7 November. K. S. A. CURSUS IN SOCIOLOGIE. Aangemoedigd door het groote succes, daar mede vroeger ondervonden, heeft de K. S. A. te Leiden (Centraal Bureau, Steenschuur 17), be sloten dit jaar weder een grooten schriftelijken cursus in sociologie (staats- of maatschappij leer) te openen. De cursus vangt aan op 1 De cember a.s, AMBTSAANVAARDINGEN Op Zaterdag 1 November a.s. des middags te 2 uur zal prof. dr. J. L. Pierson Jr., benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Japansche taal en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn ambt aanvaarden met het uit spreken van een. rede 111 het groot auditorium. Prof. dr. H. C. L. E. Berger, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de veeartsenijkun- dige politie in vej-band met de daarvoor gelden de wettelijke bepalingen aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, zal zijn inaugurale rede houden Maandagmiddag 3 Nov. te 2 uur. De Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond in actie Het besluit van de Belgische regeering, met ingang van 24 October den invoer van her kauwende dieren uit Nederland te verbieden, lieeft begrijpelijkerwijze groote onrust verwekt onder de Nederlandsche landbouwers. De Katholieke boerenorganisatie heeft aan deze onrust uitdrukking gegeven door onder dagtoekeuing van 24 October bet volgende telegram te zenden aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: „Bestuur Kath. Ned. Boeren- en tuindersbond 11am kennis van besluit Belgische regeering tot sluiting Belgische grenzen voor invoer van herkauwende dieren uit Nederland met ingang van heden. Waar België practisch nog de eenige goede afnemer was van ons rundvee, is dit invoerverbod een nieuwe zware slag, aan onzen uitvoer toegebracht. Bestuur verzoekt Uwe Excellentie dringend stappen te doen tot op heffing van dit invoerverbod''. Dat de uitdrukking, in bovenstaand telegram gebruikt („een nieuwe zware slag, aan onzen uitvoer toegebracht") zeker niet te sterk is, moge blijken uit de volgende cijfers. In 1929 werden uitgevoerd: a. 3307 stuks stieren, ossen en koeien en' jongvee van 1 jaar en ouder ter waarde van 692.000. Hiervan gingen naar België 3.277 stuks ter waarde van 685.000; b. Aan jongvee beneden 1 jaar in totaal 9403 stuks t. w. v. 152.000, waarvan naar België 9.334 stuks t. w. v. 150.000; c. Aan melk- en kalfkoeien (fokvee) in totaal 6893 stuks t. w. v. 2.037.000, waarvan naar België 4165 stuks t. w. v. 1.070.000; d. Aan jongvee van 1 jaar en ouder behalve stieren (ook fokvee) in totaal 6101 stuks t. w. v. 1.066.000, waarvan naar België 2593 stuks t. w. v. 414.000; e. Aan jongvee beneden een jaar behalve stier-kalveren in totaal 9126 stuks t w. v. 830.000, waarvan naar België 1365 t. w. v. 88.000. Voor 1930 Januari tot en met September waren deze uitvoercijfers als volgt: a. In totaal 2675 stuks t. w. v. 613.000, alles naar België; b. In totaal 4SS6 stuks t. w. v. 10S.O0(C alles naar België; c. In totaal 78S2 stuks t. w. v. 2.245.000, waarvan naar België 6551 stuks t. w. v. 1.741.000; d. In totaal 6030 stuks t. w. v. 1.174.000, waarvan naar België 4366 stuks t. w. v. 766.000; e. In totaal 2856 stuks t. w. v. 237.000, waarvan naar België 1890 stuks t. w. v. 126.000. Uit deze cijfers blijkt duidelijk hoe zwaar onze landbouw door dit uit den hemel vallend besluit der Belgische regeering getroffen wordt. Moge het onze regeering gelukken, de dicht gesmeten poort weer te openen Het werk der commissie-Lovink Maatregelen noodzakelijk tegen de gevolgen van een laakbare dumpingspolitiek Zeer vele leden verklaarden zich volgens het V. V. der Tweede Kamer terzake der begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw onvoldaan over liet beleid van den minister, voorzoover dat wde afdeeling Landbouw van zijn Departement betreft. In den ernstigen toestand van crisis, waarin een belangrijk deel van den Nederland- schen Landbouw zich thaus bevindt, had de minister reeds lang bij de volksvertegenwoor diging gekomen moeten zijn met ingrijpende voorstellen tot steunverleening. De instelling van de commissie-Lovink kon bij de meeste dezer leden weinig bewondering wekken. Een commissie als deze kan niet anders dan eenige algetmeene maatregelen voorstellen. Gaarne zouden zij intussolien vernemen, of liet juist is, dat de commissie-Lovink aan de Regeering reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan, welke deze niet bereid is over te nemen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, <lan zouden zij willen vragen, wat deze voorstellen behelzen. Sommige ledefn drongen met klem aan op het verstrekken van credieten uit de schatkist aan sommige groepen van tuinbouwers, die groote moeilijkheden ondervinden. De aandacht werd gevestigd op den aanvoer van enorme hoeveelheden graan uit Sovjet- Rusland, waardoor de prijzen op de internatio. nal-e markt zeer worden gedrukt. Hierin kan vol gens de meening van verscheidene leden niet anders worden gezien dan een laakbare dum. ping-politiek, tegen de gevolgen waarvan zij maatregelen noodzakelijk achtten. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat het vóór alles gewenscht is, den export van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten zooveel mogelijk te bevor. deren. Uitbreiding van afzetgebied toch is hoogst noodzakelijk. DE TUINBOUYVTOESTANDEN In Noord-Holland BESTUDEERING DER OORZAKEN De leden der Provinciale Staten van Noord Holland, Miedema e.a., allen leden van den Vrijheidsbond hebben een voorstel ingediend, waarbij de staten zullen besluiten tot instel ling eener commissie tot het bestudeeren van de oorzaken van den slechten toestand van den tuinbouw in Noord Holland en tot het aan geven van maatregelen, die door de Provinciale overheid in samenwerking met andere over- heidscolleges en organisaties van belangheb benden genomen kunnen worden, ter verbete ring van den toestand in dit bedrijf. Het eerste werk van het Bureau Bruggenbouw Zaterdag is een aanvang gemaakt met het transport vau de nieuwe brug voor Keizers veer, welke bij de fa. Penn en Bauduin te Dor drecht is gebouwd. Aan dit transport zijn heel bijzondere moeilijkbeden verbonden. Vandaar, dat voor dit vervoer groote belangstelling be stond uit technische kringen. En ook de Ne derlandsche pers er eenige dagen op uit is ge trokken om dit transport van nabij gade te slaan. De N. V. Bergings- en Transportbedrijf de YVit, die het transport van deze brug heeft aan genomen, had vanuit Rotterdam een boot voor de pers disponibel gesteld, waarmede we Zater dagmorgen van 't Willemsplein zijn vertrok ken. Tegen half twaalf kwamen we, na het oude altijd pittoreske Dordrecht ie zijn gepasseerd aan de constructie werkplaatsen van de firma Penn en Bauduin aan de Kil. waar voor den wal de roode brug op de stalen jukken, welke op twee zandbakken waren gebouwd, voor het transport gereed lag. Op den wallekant was er groote belangstel ling. Naast het geweldige gevaarte, dat op zijn hoogtepunt wel een 25 meter boven het water uitstak, lagen de vier sleepbooten, welke straks de sleep zouden trekken, reeds onder stroom. De leider van het transport de heer N. de Wit gaf met de kapiteins der vier booten de laat ste aanwijzingen. En tegen twaalf uur dreef de geweldige constructie langzaam van den oever af. De fabriekssirenen loeiden, de stoomfluiten gilden. Uit de pijpen der sleepbooten kwamen de zware zwarte rookpluimen. De booten van den Waterstaat en van de Rijkspolitie stoom den de rivier op om de baan vrij te maken voor dezen bijzonder riskanten sleeptocbt. De roode vlaggen, welke alle schepen in top hadden en welke hoog boven op het ijzeren geraamte uitwoei, maanden al van verre ieder schip tot voorzichtigheid. Wanneer men het transport zoo zag vertrek ken, kon men onmogelijk vermoeden welke moeilijkheden hieraan verbonden waren, met welke buitengewone berekening alles te voren was geregeld, met welke spanning alle deskun digen deze nieuwe wijze van brugvervoer volg den. We laten daarom eenige bijzonderheden hieromtrent volgen. Het vervoer der 930.000 K G zware brug ge schiedde op 2 elevatorbakken der Hollandsche Aanneming-Maatschappij, lang 48 M., breed 9.30 M., liol 3.20 M met een beuninhoud van 500 M3. Deze bakken waren naast elkaar op een ouderlingen afstand van 7 30 M. door een zware ijzerconstructie verbonden, welke bet ge wicht der brug, over 25 pun'en verdeeld, op de bakken overbrengt, Deze steunpunten zijn bin nen in de schepen door boutconstructies zoo danig versterkt, dat ze net gewicht over een groot oppervlak verdeelen. De draagconstructie bestond uit 3 ijzeren jukken in pocttvorm, waarvan de bovenkant lag op 9 meter boven water. De S bovenliggers, waarop de brug draagt, werden elk gevormd door 3 gekoppelde D. I. R. balkece hoog 1 meter en lang 21 meter. Zij rusten op geconstrueerd ijzeren stijlen met het noodige schoor- en kruisverband, welke op de schepen zijn bevestigd. In de lengterichting der bakken zijn deze stijlen onderling door een stevige ijzeroonstructie verbonden. Bovendien zijn de schepen op het dek gekop peld door dwarsbalken en kruisgewijs gespan nen staaldraden, zoodat de draagconstructie met de schepen een stevig zekeel vormen. De ze üzercónstructie op de schepen had een ge wicht van 180.000 K.G. en was dus op zich zelf een werk vau beteekenis. Om ae brug van den wal op deze constructie te brengen, had men gebruik gemaakt van liet tij-verschil, hetwelk hier pl.m 1.65 M. bedraagt. In vijf etappes had men zoodoende de brug vier en een halve meter boven den walkant te krijgen. Met de „Stormvogel" en de „Adelaar" voorop, de „Johanna" en de „Johan de Wit" achter aan, en begeleid door het bergingsvaartuig, dreef de slees met een sneueid van ongeveer 5 Kilometer per uur de Kil af Nu en dan was handig manoeuvreeren nood'g om het geheel In de goede lichting te houden. Doch dit was dezen kapiteins, die een heei leven op het wa ter achter den rug hebben, veilig toevertrouwd. Hoofdzaak was, boe de constructie zich zou houden. Daartoe waren bij de verschillende hoofddragers spanningmeeters aangebracht. Geen enkele onberekenbare spanning trad op. Om half twee was het transport het einde van de Kil genaderd en lag voor ons de brcede watervlakte van het HoUandsch Diep. Laag dreven de zware regenwolken en kwam een ontlasting hieruit 011s weer in het kleine ka juitje van onze motorboot jagen. Als het maar even kon, was echter alle hens aan dek of som wijlen op inspectietocht op Je brug. Want van daaruit had men een prachtig vergezicht op dit typisch Hollandsche landschap. Op het Hoilandsch Diep ging echter de sleep weer uit elkaar. De motorbooten vierden de trossen en in een wijden kring werd om de hier liggende zandbanken gemanoeuvreerd in de richting van de Moerdijkbrug. Hier begon eigenlijk het eerste interessante gedeelte van Het transport De brug'iuoest hier worden gemeerd voor het draaibaar gedeelte van de Moerdijkbrug, dat aan den Brabantschen kant in een afgetakte haven is gelegen. Bij hoog water zou de brug hier over de peiler van de draaibrug worden gevaren Dank zij het kalme weer verliep dit eerste deel van het transport geiieel naar bereke ning. Op eenige tientallen nieters van de Spoorbrug kwam onze sleep tot stilstand en werd daar vastgemeerd om hem Zondagmorgen vroeg over den peiler te varen. Het welslagen van dit eerste deel van het vervoer was een handdruk waard. En die werd dan ook dankbaar aanvaard Van de pauze, die hiermede in het werk in trad, heeft de directeur van het bruggen- bureau, boofdingeneur Harmsen over den bouw en het transport van deze brug in het donkere voorender van onze „Merel" want dit was de poëtische benaming van ons bootje, eenige me- dedeelingen gedaan. NEDERLANDSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN Door den heer I. H. J. Vos is aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge vraagd of het juist is, dat van 1 tot 7 October j.l. te Berlijn Nederlandsch-Duitsche onderhan delingen hebben plaats gehad, speciaal over de belangen van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland en of de Minister bereid is aan de Kamer mede te deelen, tot welke resultaten deze onderhandelingen hebben geleid. Reel. 3002 MVSDG 11 HOFJACHTEN Bij de driedaagsche Hofjachten zijn met 25 geweren in totaal geschoten 150 herten en 4 wilde zwijnen. Gisteren vertrokken de deelnemers weder naar hunne woonplaatsen. Was Prins Hendrik verleden jaar geregeld toeschouwer bij de jachten, thans was de Prins afwezig. Ook hertog Adolf Friedrieh, 's Prin sen broeder nam dit jaar niet aan de jachten deel. Beschouwingen van een hoofd-ccmmissaris ,,De politie moet ressorteeren onder Justitie" In liet Sociëteitsgebouw der Diergaarde te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag de heer A. H. Sirks, boofd-commissaris van politie te Rot terdam, voor den Bond van Hoogere Politie ambtenaren in Nederland, een voordracht ge houden over de politie-organisatie. Spr. begon met op te merken, dat men als taak van de politie zal moeten stellen; orde handhaving onder niet al te bijzondere om standigheden, met eenvoudige hulpmiddelen zonder optreden in eng-gesloten formaties. Bij een eventueel noodige reorganisatie moet men een dusdanig stelsel kiezen, dat een ge makkelijke overgang naar een stelsel in een meer uitgesproken richting zelfs naar beide uitersten, öf staatspolitie öf volledig doorge voerde gemeentepolitie gemakkelijk kan ge schieden. De politie zal moeten ressorteeren onder het Departement van Justitie, o.a. omdat de zeer vele wetten, die ze handhaaft, bijna allemaal ook door de rechterlijke macht behandeld worden. Ook de verhouding tusschen Justitie en Politie moet worden geregeld. De functie van fung. directeur van politie, opgedragen aan de procureurs-generaal der gerechtshoven, zal moeten worden omgezet in een zuivere politiefunctie. Politie-arbeid is in den loop der jaren tè veel omvattend en van tè veel belang geworden om als neven-arbeid te worden ver richt. In de functies van hulp-Offieier van Justitie en opsporings-ambtenaar zal hetzelfde hiërar chisch verband gebracht moeten worden als in het politiecorps, waartoe betrokkenen behoo- ren. In dit opzicht is de tegenwoordige toe stand niet juist. Xn een uitvoerbare reorganisatie de mili taire politie blijft bulten beschouwing zul len de drie verschillende soorten politie, ge meentepolitie, burger-rijkspolitie en mare- chaussée, behouden kunnen worden. In navol ging van andere diensten zal de leiding in handen gegeven moeten worden aan een hoofd commissaris-generaal. Onder dezen moeten in verschillende ressor ten, welker grenzen venband moeten houden met de Justitie-dndeeling van het rijk, com missarissen-generaal de leiding in handen hebben. In het algemeen moet gemeentepolitie be houden worden in die gemeenten, waar een goed geïnstrueerd en goed geoutilleerd politie corps aanwezig kan zijn. I11 verschillende gemeenten, die door haar grootte en aard daartoe aanleiding geven, zal rijkspolitiepersoneel in corpsverband aan wezig moeten zijn onder leiding van een amb tenaar met inspecteursrang. Evenals thans de gemeentepolitie in haar gebied belast is met de rijkspolitiezorg, zgU bij deze organisatie bet rijkspolitiepersoneel in zijn gebied belast moeten worden met de gemeentepolitiezorg. Overleg met den burge meester is hiervoor noodzakelijk. Voor den recherchedienst zal in een ge meente, die in bet bezit is van een voor den plaatselijken dienst bestemd politiecorps, een recherche aanwezig moeten zijn, die een on deelbaar geheel met het corps moet uitmaken. Voor het overig deel van het rijk zal een rijksrecherche ingesteld moeten worden, be staand uit centrale afdeelingen, die direct onder den hoofd-commissaris-generaal komen. Bij de behandeling der organisatie eener gemeentepolitie moet er, meent spr., op worden gewezen, dat de relatieve sterkte der politie corpsen in Nederland, in vergelijking met andere rijken, die met Nederland vrijwel op één lijn gesteld kunnen worden, groot is en in de relatieve sterkte der politiecorpsen in Nederlandsche steden vindt men zelfs enorme verschillen. Dit wijst op verkeerde toestanden. In verband met deze ongelijkheid is liet on juist, dat één der factoren, op grond waarvan de vergoeding van politiekosten door het Tijk aan de gemeente wordt bepaald, het werkelijk uitgegeven bedrag voor politiediensten is. Het gevolg kan nu zijn, dat een politieuitbreiding aan een gemeente minder zal kosten dan vroe ger en men er bier en daar dus gemakkelijker toe over' zal gaan. Ten slotte schept een centralisatie van den justitieelen dienst in een gemeente de moge lijkheid de territoriale indeeling te vervan gen door een naar den aard der misdrijven. Dit geeft snellere en doeltreffender behande ling der zaken, meer economische aanwending van het personeel en een beteren toestand voor de verdachten. Van Dijk weer thuis Het eerste postvliegtuig op de retourvlucht bemand met de piloten van Dijk en Wiersima en den mecanicien Buytenkuys is vanmorgen om tien minuten voor twaalf vlot op Schiphol geland. Het vliegtuig de PHAGR was om 5.20 uur uit Weenen vertrokken. Duymclaar's machine krijgt rust De piloot van het 3e postvliegtuig Duymelaar seint uit Akyab dat hij aldaar één dag blijft, om zijn machine na te zien. RONDOM DE BIOSCOOPWET Eenige wenschen van Kamerleden Volgens het V. V. der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw zouden sommige leden gaarne vernemen, of de minister bereid is, bet initiatief te nemen tot een wijziging van de Biscoopwet, welke bet mogelijk maakt, dat niet alleen de films, die in een bioscoop worden vertoond aan controle wor den onderworpen, doch dat ook voor het z.g. bijprogramma eenzelfde controle wordt inge steld. Ook werd 's ministers medewerking gevraagd voor het tot stand komen van een bepaling, welke liet mogelijk maakt, dat de plaatselijke keuringscommissies coupures in de door haar te keuren films aanbrengen. Te Zaandam is Zaterdag uit de Zaan 't lijkje opgehaald van liet 9-jarig zoontje van den heer Cats, dat sedert Vrijdag werd vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5