DE CRISIS IN LAND- EN TUINBOUW Ons vee uit België geweerd DINSDAG 28 ÖCTBER 1930 OPGEWARMDE KOST i RIJKSBEMIDDELING Wat de Boeren aan de Regeering verwijten MENSCHEN EN MEENINGEN jongens vermist ER IS NOG ACHTERUITGANG DE NIEUWE BURGEMEESTER DER RESIDENTIE I graEjahafs, BINNEN ENKELE WEKEN DE INVOER WEER TOEGELATEN? VERDRONKEN. IN MEMORIAM PETRUS DONDERS MGR. J. AERTS §Sci ni bei see*rsz& CODS WEGEN Gemeentebesturen onder den invloed van een anti- monarchale partij FEDERATIE VAN R. K. COOP. VEREENIGINGEN Als het jn Engeland regent, krijgen wij de hul ook nog wel. En... gouverneur c'est pré- .voir: vooruit kijken is altijd nog het beste. In Engeland is een man van naam weer eens voor den dag gekomen met de ver klaring, dat de Katholieke Kerk, die zoo groot gaat op haar strenge huwelijksopvat mg, in werkelijkheid lang niet zoo streng is. Als het maar menschen met geld betreft, an kunt go in Rome nog wel eens van een uwelijk afkomen. Voor arme duivels gaat dat natuurlijk niet." Een oud en een onwijs praatje, at echter juist daarom, als een nieuwe en zeer rake vinding, in ons lieve, ons alge- meene vaderland, spoedig rondgestrooid zal worden. Het beste is daarom, de cijfers maar eens e aten praten, hoewel ook dit voor iedereen t helpen zal. Want och, wat baten een di" kaars en bril. als het beesit niet lezen Wil. •We hebben het officiëele verslag over 1929, De Kerkelijke Rechtbank te Rome, die deze zaken behandelt, de „Rota" geheeten reeg 67 gevallen voor zich, die behandeld werden. Daarvan gingen 58 gevallen over het al Diet valied, dus geldig zijn, van een uwelijk. In 20 gevallen werd de beslissing gegeven, dat het huwelijk, waarover het ep ,S' ^derdaad geen huwelijk was, omdat s noodzakelijks ontbrak hij de sluiting. ^ver 38 viel de beslissing, dat het huwelijk geldig gesloten was, dus er niets aan te» doen viel Dus in tweederde van de gevaEen hielp Diets, wat er ook werd aangevoerd voor ongeldigheid. We kunnen nog verder gaan. Id zes gevallen meende men het huwelijk Ongeldig te kunnen laten verklaren, omdat er een bepaald voorschrift betreffende de uitwendige huwelijkssluiting niet onder houden was. De uitslag was, dat slechts één Va-D die zes gevallen ongeldig verklaard werd. Negen en twintig gevallen gaven voor reden op: dat geweld of vrees bij de huwe lijkssluiting den vrijen wil onmogelijk ge bakt hdfiden. Hiervan kregen twaalf ge vallen gelijk, de andere niet. Twintig gevallen beriepen zich op een gebrek aan de noodige toestemming, omdat er bijv. een voorwaarde gemaakt zou zijn. Welke het huwelijkscontract ongeldig maakte. Slechts vier gevallen kregen hierop gelijk, de rest bleef geldig. Maar nu de duitenkwestie. Waren het rijken of armen, die gelijk kregen? Van de 58 gevallen werden er 28 behan- e o «pro Deo", zouden wij zeggen, dus van Dienschen, dio niets konden betalen, zoowat 8 ^elft Kregen nu de 30 bctalenden gelijk ®d de armen ongelijk? anamer voor de heeren-beweerders: van e 30 betalenden kregen slechts 8 gevallen gelijk. \am de 23 armen kregen 12 gelijk. Dus van de 20 gevallen, waarin een liuwe- lijik ongeddig verklaard werd in 1929, waren het 8 van betalenden en 12 van niet- hetalenden. ,We kunnen het misschien onthouden. Het bijleggen van het dreigend conflict in de grafische bedrijven is wel geworden tot een eere voor het instituut der rijksbemid deling. Markanter dan ooit is bewezen, hoe goed het is, dat er voortdurend een orgaan aan wezig is, dat zijn diensten kan aanbieden, als de onderhandelingen tusschen de be trokken partijen vastloopen. 1. 1, 1 hadden de werkgevers geboden. Onmogelijk, antwoorden de werknemers en het ergste dreigt, tot aller ontzetting. De rijksbemiddelaar biedt zijn diensten. 2, 0, 1 bieden de werkgevers. Inderdaad, wel het „kleinst mogelijk ver schil", zooals de „Gelderlander" opmerkt, toet hetgeen reeds Was geboden. Aangenomen zeggen de werknemers. Toen bleek toch wel, dat eigenlijk nie mand, geen drukkersgezel of geen drukkers- Patroon, het conflict wenschte. En' toch zou het vermoedelijk zijn uitge broken, als geen neutrale derde de parijen, die hij elkaar wilden, ook werkelijk bij alkaar had gebracht. Waarlijk, 22 October was een dag van voldoening voor hem, die ons de rijksbemid deling schonk, en voor hem, die dat insti tuut in dit geval zoo bekwaam en succesvol hanteerde. En thans kunnen allen zich weer geven aan het werk, dat allen lief was. R. K. SPOOR. EN tramwegpersoneel Vergadering van den Raad van afgevaardigden Maandag 3 en Dinsdag 4 November a.s. zal in ..Bcllevue" te Amsterdam de vergadering plaats bebben van den Raad van Afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg- Personeel „St. Raphael". Blijkens den beschrijvingsbrief, sluit de be- Scooting 1931 in ontvangsten en uitgaven op een totaalbedrag van 115.836.80. Volgens de Agenda zullen o.m. do volgende Punten in behandeling komen: „De R. v. A. machtige het II. B. de aan de R. K. H. O. V. „Mgr. Mutsaers" toegestane leening z.n. te verhoogen tot 80.000"; alsmede: „De R. v. A. machtige het H. B. deel te nemen in de leening van „Herw. Levens kracht" ten behoeve van den bouw van een nieuw Sanatorium met een bedrag.van ƒ25.000. Sedert enkele dagen wordt te Siltard uit het Sesticht voor verlaten kinderen in de Kollen, berg een drietal knapen van negen jaar ver, Steun rechtstreeks en door actieve handelspolitiek is noodzakelijk De Katholieke Ned. Boeren- en Tuinders-bond hield, gisterenmiddag in lie-t Concertgebouw t-e 's Hertogenbosoh een zeer druk bezochte al gemeen© vergadering. Herinnerend aan het Utreehtsche congres, constateerde de heer J. Th. Verheggen, uit Buggenuin, de voorzitter der vergadering, dat sedert dien de toestand niiet verbeterde, maar steeds verergerde. Een prijsdaling voor vl-eesch, zuivel- en tuinbouw producten is nog ont-staan, terwijl de uitvoer verdere bemoeilijking onderging, waartegen uit liet buitenland veel werd inge-voerd. Alleen de regeerin-g i-s in staat in dezen wantoestand ver betering te brengen door wijziging der handels politiek. Hed-en wil m-en den ernst van den toestand nog eens in het publiek bes-preken. Daarop verleende spr. het woord aan den eersten inleider mr. H. van Haastent, die na ging h-oe liet op het oogenblik met de crisis staat en wat tot heden van de wenschen, neer gelegd in do Utreehtsche resolutie is verwezen lijkt. Hoe staat het met de crisis? Op de eerste plaats wijst epr. er op, dat de toe stand niet beter en daarom alleen reeds ernsti ger is gewonden dan een half jaar geleden. Allereerst in he-t akkeiibouwbedrijf, maar ook in den tuinbouw, terwijl in and-ere bedrijfstak ken de depressie toeneemt en ernstiger vormen begint aan te nemen. Gaat men de bijzon dere bedrijfstakken na, zooals de tarwe-bouw, de bje-tencultuur en derg., dan ziet het er veel somberder uit dan in Mei. Zijn de omstandig heden in de productie il niet gunstig, even min gunstig ziet het er uit met de afzet mogelijkheden. Spre ker wijst op tal van tariefsverhoogingen, door het buitenland ingevoerd sedert Mei. De uitvoer neemt voortdurend af. Niet alleen quantltatief, maar ook de geldswaarde der uit gevoerde hoeveelheden daalt. Er zijn dus tal van aanwijzingen, dat de crisis onverminderd voortduurt. Wat is er nu tot op dit oogenblik verwezen lijkt van d-e Resolutie van o-ns in Mei j.l. ge houden Crisis-congres? vraagt spr. dan. Twee groepen maatregelen zijn toen gevraagd a. ter verlaging der productiekosten en b. ter verhooging van de opbrengsten uit het bedrijf. Van de sub a gevraagde maatregelen is er nog geen enkele getroffen. Wat d-e sub b genoemde maatregelen betreft, kan gewezen worden op de levering van binnenlandsch vleesch voor de garnizoenen althans voor het 2e halfjaar van 1930, op de doorvoering der Landbouwuitvoer- wet, op het „Suike-rwetje", bedoeld als steun aan -de bieten-cultuur, terwijl e-r tot steun van den tarw-e-bouw een maal- en menggebod op komst schijnt te zijn. Vee-1 van wat noodzake lijk moest gebeuren, is echter achterwege ge bleven. Spr. wijst hier speciaal op de verlaging der spoorwegvrachttarieveu. Spr. wil ten slotte nog een enkele^opmerking mak-en. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw schijnt te meenen, dat wij hem voor „den hoofdschuldige van de huidige, zij het ook internationale crisis" houden. Spr. meent echter, dat wel niemand zoo onnoozel i-s om onzen Mi-nister te verwijten, dat hij de crisis ontketend heeft. Wat men de regeerin-g edhter wel verwijt, is dat zij ten opzichte van d-e crisis het systeem van „uitzieken" schijnt te huldigen en niets of nagenoeg niets doet om den crisisvloed zooveel mogelijk in te dammen eu de gevolgen ervan te temperen en te ver zachten. Hetgeen ons ongerust en prikkelbaar maalc-t is d-e ernstige twijfel of de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zelf wel landlbouwp-rogram heeft en of hij op dit gebied wel weet wat bij wil en wil wat hij weet. sPr. demonstreert nader op welke feiten deze twijfel berust. Ten slotte zegt spr. het volgende: Wat wij van de regeering vragen, is, dat zij ons niet in twijfel laat omtrent haar bereidwilligheid om het hard-zwoegende boe-ren- en tuinders- volk, dat gebukt gaat onder ongeleend zware zorgen, naar best vermogen niet met woorden maar met daden te helpen om op de been te blijven. En ver-der, dat zij niet nu de suiker, ©en half jaar later de tarwe en dan een tijd later weer eens een andere cultuur een zetje geve. maar dat zij een organisch complex van in elkaar passende -en elkaar aanvullende maat- 'egelen treffe, waardoor de verschillende on derdeelen van het zoo gevarieerde land- en tuin bouwbedrijf in onderling verband worden ge steund en geschraagd. Mat men doen wil, doe men spoedig. Want de nood stijgt en er is geen tijd te verliezen. Geen roekelooze uitbreiding van den tuinbouw De heer mr. I,. Nieniöller, secretaris van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te s Gravenhage leidde vervolgens in: De werke lijkheid van het bewaren van het evenwicht tussohen de verschillende onderdeelen van het land- ©n tuinbouwbedrijf in het algemeen en de gevaren van een roekelooze uitbreiding van den tuinbouw in het bijzonder. Spr. ontwikkelde de volgende punten: t- Het bewaren van bet evenwicht tusschen de verschillende onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf is voor het verkrijgen van gunstige resultaten noodzakelijk. 2. Dit evenwicht is thans reeds tengevolge van de roekelooze uitbreiding, welke de laat ste jaren aan de teelt van verschillende tuin bouwproducten is gegeven, verbroken. 3. Een der voornaamste oorzaken van het verbreken van dit evenwicht is gelegen ln bet feit, dat bet in de jaren na den oorlog in het algemeen de:i tuinbouw beter is gegaan dan den landbouw, waardoor steeds meer landbouwbe drijven geheel of gedeeltelijk in tuinbouwbedrij ven zijn omgezet. 4- Bij deze omzetting is zeer dikwijls niet voldoende rekening gehouden met de noodzake lijkheid, dat behalve eigen kapitaal en spe ciale kennis der cultuur, ook een behoorlijke afzetmogelijkheid der te produeeëfen tuinbouw- voortbrengselen aanwezig moet zijn. 5. De Centrale Boerenleenbanken te Eind hoven en ta Utrecht hebben terecht als gedrags- Öh gaagenomen» ga$ grgdlafcwrsta^Mitog gleen mag plaats hebben, indien aan de drie eischen, bedoeld onder 4, is voldaan. G. Slechts een geleidelijke uitbreiding van -het tuinbouwbedrijf, waarvan speculatie dus vreemd is, kan als een gezonde beweging wor den gekenmerkt en biedt een redelijke kans op succès. 7. De taak der Regeering zal, aangezien voor tuinpvoducten de markt, zoowel natio naal als internationaal, altijd beperkt zal blijven, op de eerste plaats moeten bestaan in het nemen van maatregelen, die kun nen bevorderen, dat het landbouwbedrijf weer loonend wordt. Daarnaast zal zij echter tevens al die maatregelen moeten nemen, welke kun nen leiden tot bevordering van den afzet vau tuinbouwproducten en tot opheffing van de 'belemmeringen, welke dien afzet in den weg staan. Ten aanzien van maatregelen echter, die uitbreiding van den tuinbouw tengevolge heb ben, dient zij de uiterste voorzichtigheid iu acht te nemen. Hierna was er gelegenheid tot gedachtenwis- selin-g. Diplomatie of koopmanschap? Als derde inleider trad op dr. Kortenhorst, die in het bijzonder de handelspolitiek besprak. Spreker heeft een groeiende onvoldaanheid waargenomen over de resultatendie met de meest-be - gunstiging - zonder - ineer zijn verkregen. Zij zou gelijkheid van behandeling moeten brengen en den Nederlandschen export dezelfde kan sen moeten bieden, als dien van andere landen, terwijl ten slotte in het voor uitzicht was gesteld, dat andere landen op dein duur het standpunt zouden vrijgevige Nederlandsche gaan deelen. Op elk dezer drie punten heeft, zij teleur gesteld.. Doch bovendien heeft onze export niet alleen behoefte aan een gelijke behandeling wan neer het begrip „gelijk" beteekent „even slecht" maar meer nog aan een goede, althans een redelijke behandeling. Daaraan begint hoe langer boe meer te mankeeren. De koopmanschap onzer diplomaten beeft zich tot nu beperkt tot het verleenen van tarief- consolidaties, contingenteeringen en crediet- verleening. maar het overal gehuldigde onder handelingstarief wordt afgewezen. Volgens spr. ten onrechte. Spreker gaat na wat op internationaal ter rein is gepoogd met betrekking tot den vrij handel en wat tenslotte is verkregen: de handelsconventie Tegen deze conventie heb ben de drie centrale landbouw-organisaties zich sterk verzet. De laatste kans, die Genève nog krijgt is de stichting vau een vrijhandels- blok door middel van een regionale overeen komst. Spr. bespreekt dan de tegenwerpingen, die tegen liet onderbandelingstarief te berde wor den gebracht en belicht voornamelijk twee argumenten der tegenstanders: Nederland zou steeds aan het kortste eind trekken en het ambtelijk apparaat zou over te weinig koop manschap beschikken om de onderhandelingen goed te kunnen voeren. Tenslotte uit spr. de hoop, dat de regeering eindelijk de bij verschillende gelegenheden ge dane beloften inzake het onderbandelingstarief zal inlossen en niet langer met leege handen aan de conferentietafel met de tot de tanden gewapende tegenstanders zal aanzitten. Na een dankwoord van den voorzitter aan de inleiders werden de besprekingen hervat. De geestelijke adviseur, rector Kok, kon be grijpen, dat men zijn hart eens wilde luchten. Het Godsvertrouwen moge vooral nu sterker zijn dan ooit. Spr. betoogde, dat vooral moet ■worden aangedrongen op verandering der han delspolitiek. Spr. deelde mede, dat de H. Vader hem onlangs in particuliere audiëntie ontving. Hij zegende de boeren en volgt hun moeilijk heden. Z. H. droeg spr. op hun te wenschen, dat de moeilijkheden spoedig opgelost mogen zijn. Waar de nood het hoogst is, is redding nabij. Spr. hoopte da.t die redding spoedig zou komen. De voorzitter deelde mede, dat een verslag van het besprokene aan de regeering zal wor den aangeboden. Men zal geen request of tele gram zenden. De vergadering keurde dit goed. De voorzitter verklaarde tenslotte, dat de Ned. Boerenbond alles doet, wat hij noodzake lijk acht, om tot verbetering van den toestand te geraken. Daarna werd de vergadering gesloten. Het benoemingsbesluit verschenen De Staatscourant van gisterenavond bevat het Kon. besluit waarbij met ingang van 1 December a.s. Jhr mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal is benoemd tot burge meester van 's Gravenhage, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Groningen. EMIL JANNINGS drukt de zwarte hand van den Hollandschen machinist, die hem veilig van Den Haag naar Rotterdam bracht Waarom het verbod werd uitgevaardigd J. P. FOKKENS t. Op 56-jarigen leeftijd is overleden de heer J, F. Rokkens, adjunct-directeur van de N.V. Boekhandel v.h. W. P, van Stockum en Zn te Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het Belgische ministerie van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw geeft de volgende le zing over liet invoerverbod van Nederlandscb vee in België: ,,Op 16 October j.l. werden te Esschen drie wagons vee teruggezonden; bij bet vee in één der wagons waren ziekteverschijnselen vast gesteld, terwijl bet vee in de beide andere ver dacht leek. In deze wagon bevond zich vee afkomstig uit Leeuwarden, evenals vee, dat op de Rotterdamsche markt was geweest. Anderzijds bevinden zich thans in de quaran tainestallen van Arendonk, Acliel en Meerssel drie- tot vierhonderd dieren, waaronder ver scheidene die mot mond- en klauwzeer zijn be smet. In Nederland worden wekelijks 900 ziekte gevallen vastgesteld: in België slechts 20. Door de Belgische overheden is vastgesteld, dat de Nederlandsche regeering maatregelen treft om den eigen veestapel te beschermen, maar dat niettemin besmet vee naar België wordt uitgevoerd. Er werden namelijk dieren ziek bevonden, waarvoor toch een getuigschrift van gezondheid was afgeleverd. Vermoedelijk zal het invoerverbod enkele maanden duren, tot wanneer de Belgische grens besmettingsvrij zal zijn. Dan zal ook een nieuw reglement op den invoer worden toegepast, dat gelden zal voor geheel den vee- invoer. Met de bestaande regeling werd, op do quarantaine-voorzorg na, vrijwel alleen ver trouwd op de buitenlauclsche veeartsenijkun- dige diensten. Zoo was liet voor Nederland vol doende, dat het Nederlandsche vee gemerkt was door een vee-arts, terwijl daaraan nog een Nedcrlandsch uitvoergetuigschrift werd toege voegd. In de nieuwe regeling zal worden bepaald, dat er behalve een veeartsenijkundig getuig schrift ook nog een getuigschrift zal moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het vee afkomstig is uit een gemeente en een provin cie, waar geen besmetting heerscht en boven dien een verklaring, waaruit blijkt, dat de verzender alle aanraking met besmette haarden heeft uitgesloten. De Belgische dienst zal met de grootste wel willendheid liet Nederlandscb verzoek onder zoeken om invoervergunningen te verleenen voor vee uit onaangetaste provinciën, daar dit overeenkomt met de basis van het nieuwe reglement". Hoopgevende besprekingen te Brussel Dr. A. ten Sande, adjunct-directeur van den veeartsenijkundigen dienst in den Haag heeft gisterennamiddag in verband met liet invoer verbod op liet Belgisch ministerie van Land bouw te Brussel een conferentie gehad met den hoofdinspecteur van den Belgischen veteri- nairen dienst dr. Boes. Doel van bet bezoek van dr. teil Sande was om te onderzoeken, welke verscherpte liygiëne-maatregelen zou den kunnen worden genomen, opdat België liet verbod zoo spoedig mogelijk zou kunnen opheffen. Met instemming van Belgische zijde werd vernomen, dat als scherpere controle middelen Nederland o.m. voorstelt voorloopig op Nederlandscb gebied het voor export naar België bestemde vee gedurende vier dagen in quarantaine te houden. Verder werd beloofd, dat afgifte door den Nederlandschen veterinai- ren dienst van gezondheidscertificaten met de uiterste strengheid zal geschieden. De Belgische ambtenaar stelde voor, dat bij eventueelen invoer van Hollandsch vee in België een certificaat zou overgelegd worden, waarop verklaard wordt, dat de dieren af komstig zijn uit gemeenten waar noch ter plaatse, noch in de omgeving mond- en klauw zeer heersolit en dat zij ook gedurende het transport niet langs besmette plaatsen zijn gekomen. Een overeenstemming in principe werd op deze basis tusschen de twee onderhandelaars bereikt. Het besprokene zal thans door de gevolmachtigden aan de respectieve regeerin- gen voor verdere behandeling worden door gegeven. Een datum waarop een dergelijke overeen komst van kracht zou kunnen worden is nog niet te noemen. In elk geval zal dit niet kun nen. geschieden alvorens de Belgische grens geheel is ontsmet. De conferentie van heden en de goede wil, die van Belgische zijde werd betoond, laten hopen, dat het invoerverbod eerder zal inge trokken worden, dan men aanvankelijk bad durven veronderstellen. Het is niet uitgeslo ten, zulks reeds over vier a zes weken zal ge schieden. Het 3-jarig dochtertje van den heer K. te De Lier is ibij het spelen te water geraakt en Heropbouw van zijn geboortehuis De plechtige eerste steenlegging In de stille stadswijk aan den buitenkant van Tilburg, waar eens de nederige woning stond van den Eerbiedwaardigen Dienaar Gods Pater Petrus Donders, had Zondagmiddag een treffende plechtigheid plaats. Reeds is in de stad op een der mooiste punten een stand beeld opgericht van den weverszoon, die als „vader" der melaats-dien den helden dood is gestorven, maar nog levendiger wensebt Tilburg de herinnering te bewaren aan den man Gods door vol piëteit het buisje te herbouwen, waar liij ais kind en jongen heeft gebeden en gewerkt. De vervallen we- verswoniug, waar Petrus Donders 121 jaren ge leden geboren werd, is sedert lang gesloopt, doch ouden van dagen weten zich nog goed het kleine huisje te berinneren, waar het „heilig Peerke" zijn vader hielp aan liet weefgetouw. Door de zorgen der paters Redemptoristen en door de vereerders van den Eerbiedwaardigen Dienaar Gods wordt, naar oude gegevens, dit huisje thans weeT opgebouwd. Aan den architect den heer H. Frankefort, is deze reconstructie opgedragen. Met kerkelijke luister is Zondagmiddag in tegenwoordigheid van vele vereerders van den Eerbiedwaardigen Dienaar Gods, de eerste steen gelegd van het Petrus Donders-huisje, dat spoedig door velen als een genadeoord bezocht moge worden. Een plechtig Dof in de parochiekerk van den Heikant ging aan deze eerste steen-legging vooraf. In processie trok men daarna uit de kerk naar de plek, waar pater Donders werd geboren en waar reeds een eenvoudige kapel te zijner eere is opgericht. Begeleid door het muziekkorps van „Huize Nazareth" zong de toegestroomde menigte op de kapelplaats het „Aan U, o Koning der eeuwen" en daarna trad een eerbiedige stilte in, waarvan de zeereerw. pater H. v. d. Sande C.s.s.R. uit Rotterdam gebruik maakte om een welkomstwoord te spreken en in bezielende taal heit heilig leven te schetsen van hem, die op dezen grond als wevers jongen zijn loop- baan begon en die zijn leven eindigde als pries ter-missionaris omglansd met den aureool der gelukzaligen. DE EERSTE STEENLEGGING voor het te reeonstrueeren woonhuis van den Eerbiedwaar digen Pater Donders 'te Tilburg. Een moment tijdens de rede van Pater v. d. Sande Met liturgisch ceremonieel zegende hierop de pastoor der parochie Heikant de zeereerw. heer F. v. d. Veerdonk den grond waarop het huisje wordt gebouwd en legde na liet voorlezen eener oorkonde den eersten steen van het „do mus gratiae et devotionis". Pastoor Van de Veerdonk, die wegens onge steldheid van den hoogeerw. heer deken Sanders deze plechtigheid verrichtte, zette in een korte rede het doel van het Petrus Dondershuisje uiteen. Pastoor dr. J. Le Blanc sprak het slotwoord, Huldiging ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest Aanbieding van 'n feestgeschenk Nadat Vrijdag 1.1. aan den Apostolischer. Vicaris van Ned. Nieuw Guinea Z. D. H. Mgr. Joh. Aerts door de geestelijkheid van Tilburg hulde was gebracht bij zijn zilveren priester feest had Zondagavond in liet Missiehuis der' Pater van het H. Hart aan den Bredascbenweg een feestvergadering plaats voor de vele missie- vrienden van den jubilaris Des morgens hadden velen van de gelegen heid gebruik gemaakt om op de receptie hun geluk wenschen aan den hoogvereerden bisschop te komen aanbieden, maar nog duidelijker bleek welk een grooten kring van vrienden Mgr. Aerts en zijn missiegebied hebben bij dezen feest avond door bet Moederhuis zijner Congregatie hem ter eere georganiseerd. De feestzaal was volgestroomd met zelateurs en zelatricen van liet Klein Liefdewerk, en met vrienden en kennissen van den jubilaris. Het zangkoor der Apostolische school onder leiding van pater F. Verdonk M.S.C. had ge zorgd voor een uitstekend muzikaal program. De zeereerw. pater J. v d. Berg hield de her. denkingsrede, die geïnspireerd was op een Keijeeschen tekst uit het gebed der bekeer lingen voer Iran bisschop. Nadat vervolgens door bet koor „Cantate Domino" van V. d'Ind.v was gezongen bood pater Woudenberg in een schoone toespraak het feestgeschenk aan n.l. de door het „Klein Liefdewerk" bijeengebrachte som gelds, die in couvert gesloten door een paar pages aan Mgr. werd ter hand gesteld. Niet zonder ontroering dankte Mgr. Aerts voor deze groote gift, waaruit opnieuw de liefde van zoo velen voor de missie blijkt. Een tiental studenten der Apostolische school voerde hierop ©en chorisch zegspel uit, waar in de priestermacht de priestertaak en de pries ter kroon op verheven wijze werden uitgebeeld. Een aardige Keijeesche dans en de uitvoering van psalm 150 van César Frank vormden het „Vwe wegen zijn niet mijne ivegenstaat cr ergens in de H. Schrift ie lezen. Dat wil zeggen: dat O. L. Heer het niet altijd eciis is met onze opvattingendat wij er daarom druk werk van moeten maken ons te voegen naar den wil van den goeden God, en in het besef van Gods wijsheid en Gods goedheid ons niet alleen moeien neer leggen bij datgene, wat God over ons be schikt, maar dat zelfs moeten leeren willen. „Gods Wegen", licet ook het nieuwe boek van den bekeerden Zweedschen predikant Nils Beskow. Zijn ander bock: Voor Gods aanschijn", beleefde hier in Nederland buitengewoon succes. Hel verdient dat ook dubbel en dwars; het is interessant, hoe een predikant nog niet katholiek zijnde, schrijft over datgene, wat een katholiek zoo dierbaar is. Ook dit boek werd geschreven vóór zijn overgang naar het katholiek geloof. Wij kunnen niet anders dan dit mooie werk aanbevelen. Het is zoo rustig, zoo innig, zoo gelukkig geschreven. Dit wil echter niet zeggen; dat de schrijver een nieuwe Thomas van Kempen zou zijn. Hoe komt men daar aan? Ze verschillen ontzettend veel van elkaar. Thomas van Kempen, of degene, die, de schrijver is der „Navolging van Christus" is veel puntiger, veel persoonlijker, zouden ivij zeggen. Misschien, als iemand de praegnanlc hoofdstukken van de „Navolging" in zich zou opnemen, innerlijk zou belevenin hedcndaagsche mentaliteit, en zich dan zou zetten aan het neerschrijven van zijn eigen gedachten en gevoelens, er een soortgelijk boek ontstond, als „Gods Wegen". Dat er vraag bestaat naar zulke boeken, mogen we werkelijk een verblijdend lecken achten. Maar we zouden het nog meer ver blijdend achten, als ook katholieken, juist, eenvoudige katholieken, menschen die zich niet te veel gunnen, ook er eens toe kwamen zich zulk soort boeken aan te schaffen. Want boeken aanschaffen en boeken lezen, schijnt voor veel katholieken een grootere weelde te zijn, dan een avond uit te gaan. Jammer, dood-jammer! Een goed boek is een blijvende bron van genot en van ontwikkeling. En dat laatste kunnen we nog wel wat gebruiken. Protest tegen een houding bij officiëele feestviering AAN DEN MINISTER WORDEN INLICHTINGEN VERZOCHT In het voorloopig verslag over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) der Rijksbegrooting voor 1931, komt nog de vol gende zinsnede voor betreffende feestelijke her denkingen te Nijmegen en te Zwolle: Het bad de aandacht getrokken, dat H. M. de Koningin niet aanwezig is geweest bij d© onlangs plaats gehad hebbende feestelijke her denking te Nijmegen en te Zwolle van voor die gemeenten belangrijke feiten. Men meende te weten, dat dit te wijten is aan de omstan digheid. dat door de betrokken gemeentebestu ren de in dezen gebruikelijke stappen niet zijn gedaan. Deze stappen zouden zijn nagelaten on der den invloed van vertoogeu van leden eener politieke partij, welke tegen den monarchalen regeeringsvorm gekant is. Mocht een en ander juist zijn, dan zouden de hierbedoelde leden tegen de gevolgde gedragslijn met klem wil len opkomen. Naar hun meening behoort het antwoord op de vraag of het Staatshoofd, bij welke feestelijke herdenking of gebeurtenis ook, aanwezig zal zijn, in geen enlkel opzicht beïnvloed te worden door de verlangens van hen, die den bestaanden regeeringsvorm niet den juisten achten. Gaarne zouden dezelfde le- den vernemen, welk college of orgaan in elk der beide genoemde gemeenten voor de begane onjuistheid verantwoordelijk is te stellen. Besprekingen over 't maalgebod Ook alweer een commissie ingesteld Zaterdag vergaderde te Eindhoven de Fede ratie van R. K. Cöperatieve Vereenigingen on der voorzitterschap van den heer v. d. Lin den. Na een welkomstwoord memoreerde de voor zitter de oorzaak van deze spoedeischende ver gadering, n.l. liet feit, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw maatrege len overweegt om te komen tot een maalgebod en een eventueel verwerken van aardappelmeel onder de gebruikelijke meelsoorten voor bak kerijen. De heer Kalkman, secretaris der Federatie, zette in een critische beschouwing zijn per soonlijke mededeeling uiteen en meende dat door een maalgebod —u er niet zou komen. Spreker vreesde c !at de boeren, indien ze dit jaar een goed^ s zullen maken voor het slechte graan, een \-oigend jaar nog meer tarwe zullen verbouwen, waardoor de toe stand niets verbeteren zal. Naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen. meende de voorzitter, dat de beste oplos sing te vinden zal zijn in bet samenstellen van een kleine commissie, die, rekening houdend met het hier besprokene en na voorlichting door deskundigen, zich zoo noodig tot den mi nister zal wenden, om zoodoende tot een goede oplossing te komen. Aan het bestuur werd machtiging verleend, de voorgestelde commissie In te stellen en naar bevinding te handelen. DIPHTHER1TIS. Te Fekela zijn Zaterdag weer twee £§3 aaatMSSftSb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5