ALGEMEEN OVERZICHT. 1 Uit den heilstaat 't Zijn andere jongens Kreymborg FINLAND IN BEROERING Onlusten te Bombay HET SOVJET-LEGER WINTER, SNEEUW EN STORM ssssLte DINSDAG 28 OCTOBER 1930 Mussolini over den „schijnvrede" HOE DUUR ER HET LEVEN IS De onrust in Brazilië MOSKOU'S ZORGEN DE IMPORT DER SOVJETS IN DE VER. STATEN Binnenweg, hoek Eendrachtsstraat Zwartjanstraat - Beijerlandschelaan Nieuwe Binnenweg. KONING BORIS EN ZIJN GEMALIN NAAR BULGARIJE DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP TE ALSDORF NAZIS TEGEN COMMUNISTEN DE MIJNRAMP IN HET SAARGEBIED TALRIJKE ARRESTATIES IN HET ROERGEBIED Thans 90 dooden geborgen DE WERELD-WERKLOOSHEID STORM IN ZUID-FRANKRIJK DE HANDELSCONVENTIE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN DROOG AMERIKA DE ECONOMISCHE NOOD GEBRUIK VAN BEDORVEN VLEESCH GROOTE VLOOTPARADE IN JAPAN DE STAKINGEN IN SPANJE - - De Duoe is weer eens uit zijn slof geschoten. Ter inleiding Tan de herdenking van den fascistischen opmarsch tegen Rome, die negen jaar geleden op 28 October plaats had, heeft hij een rede voor de leiders der fascisti sche provinciale vereenigingen uit geheel Italië gehouden. Hij verklaarde, dat, evenals op het oogen- Mik ooik in de toekomst de geheele macht aan het fascisme en het fascisme alleen zal zijn. Het fascisme strijdt tegen een ondergaande wereld. Iedere oorlog zal aan de grenzen van Italië de voorbereiding van een oorlog tegen het fascisme bespoedigen. Italië zal zich be wapenen doch ook ontwapenen, naar mate de andere landen dat doen. Zijn zomerrede had ten doel, het schijnhei- Europa, dat te Genève den vrede predikt an daarbij overal den oorlog voorbereidt, het masker af te rukken. Deze rede 13 als een oorlogsverklaring opge vat, doch men vergeet, dat er groepen en par tijen zijn, die sedert acht jaar oorlog tegen de fascistische heerschappij voeren. ^Vat voor legers zijn niet in de geheele we reld tegen het fascistische regime verspreid. Is hetgeen na de terechtstelling te Triest ge schiedde, niet een bewijs daarvoor, dat de oof- log tegen het fascisme werkelijk wordt ge voerd Spoedig zal men van ons beweren, aldus töide Mussolini, dat wij aan kinderen de han- en afsnijden, evénals men dit in 1914 van fhiitschland heeft beweerd, hoewel van deze 'verminkte kinderen geen spoor te vinden is. ®et anti-fascisme is niet dood. De oppositie tegen het fascisme blijft bestaan. Voorts wees Mussolini op de militaire voor bereidingen, die tegen Italië zijn gericht en verklaarde, dat Italië nooit het initiatief tot een oorlog zal nemen. Ook de politiek tot herziening van de ver dragen, welke politiek niet van gisteren da teert, doch reeds in Juli 1928 in overweging Werd genomen, is er op gericht, den oorlog te voorkomen. Een herziening van de vredesverdragen is niet in hoofdzaak een Italiaansch belang, doch een belang van Europa en van de geheele Wereld. Een herziening is niet zinloos of onuitvoer baar, aangezien deze mogelijkheid ook in het Pact van den Volkenbond is gegeven. Zinloos is slechts de bewering, dat de vredesverdragen ongewijzigd moeten blijven. Wie overtreedt het pact van den Volken bond Dat zijn degenen, die te Genève twee categorieën van staten hebben geschapen en die voor alle eeuwigheid willen behouden n.l bewapende en ongewapende staten. Welke juridische en moreele verhoudingen kunnen er echter tusschen dergelijken be staan Hoe kan men willen, dat deze comedie tot in het oneindige voortgaat, als zelfs de voornaamste spelers moede beginnen te wor den Met betrekking tot de Donau-politiek van Italië verklaarde Mussolini, dat deze politiek door de vitale belangen van Italië wordt voor geschreven. Wij trachten van ons gebied tot het uiterste toe gebruik te maken, doch ons gebied zal ten gevolge van de steeds toenemen de bevolking spoedig verzadigd zijn. In 1950 zal Italië in een ontzaglijk ver ouderd Europa de eenige jonge natie zijn. Onze vredelievende uitbreiding kan zich slechts naar het Oosten richten en onze ver dragen van vriendschap en bondgenootschap zijn daarom gemakkelijk te begrijpen. Wij voeren een open politiek, zonder iets te verbergen, of zonder in het geheim voorbehoud te maken. Iedere door ons aanvaarde verplich ting is ons heilig, wat ook moge komen. Het gezegde, dat het fascisme geen uitvoer artikel is, moet in zooverre worden gecorri geerd, dat het fascisme als idee, leerstelling en werkelijkheid universeel is. In dezen zin kan men zich een fascistisch Europa denken dat zijn Instellingen op de leer en de praktijk van het fascisme opbouwt, een Europa, dat in fas cistischen zin het vraagstuk van den moder nen staat, den staat van de twintigste eeuw, zal oplossen, welke geheel verschillend is van de staten die voor 1789 bestonden! Italië zal met zijn vrienden door dik en dun gaan. Vervolgens sprak Mussolini over de econo mische crisis van Italië. Aan het slot zei Mussolini nog, dat een ïraitenlandsch schrijver Italië een onmetelijk veld genoemd had, waarop millioenen men- echen In stilte zwoegen te land, te zee, in de lucht, In scholen, in kerken en in stadions, can het groots levensoffer te brengen voor de hergeboorte van het eeuwigdurende Latijnsche ras, voor den grooten Strijd, die morgen of nooit zal geleverd worden. gevolg te zijn van den wensoh der openbare meenlng, doch vooral ook daarom genomen te zijn, wijl Vargas over een goed uitgerust leger van 50.000 man beschikt en met zijn troepen tegen Sao Paolo bleef optrekken. Hij zou wel licht toch in staat geweest zijn met militair geweld zijn wil door te zetten. De nieuwe regeering zal vermoedelijk de tijdens de laatste verkiezingen uitgebrachte stemmen opnieuw laten tellen. Indien, zooals beweerd wordt, Prestes geko zen is verklaard door bedriegelijke manoeuvres, dan zal zijn teglnstakder zonder nieuwe ver kiezingen op 15 November a.s. als president worden geïnstalleerd. De noordelijke opstandige troepen die onder commando staan van gen. Tavora, hebben on der luide toejuichingen van het volk de haven stad Bahia genomen. Tavora deelde mede, dat hij zich niet zou verzetten tegen een voorloopig presidentschap van Vargas, maar drong er op aan, dat alle federale troepen en alle regeeringstroepen zich intusschen onvoorwaardelijk aan het revolu tionaire hoofdkwartier zouden overgeven, an ders zou hij wederom tot een aanval overgaan. Een gewapende menigte bestormde Zaterdag de gevangenis van Sao Paolo en liet de politieke gevangenen vrij. Van den kapitein van de „Baden", is bij de Hamburg-Amerika-Lijn het volgend© telegram omtrent de beschieting van het stoomschip binnengekomen. De „Baden" had een speciale vergunning van den havenmeester om uit te varen en heeft alle oorlogsvaartuigen en forten met de vlag gegroet. Nadat wij het eiland Cotundube reeds gepasseerd waren, werd het schip beschoten. Door een treffer van een granaat sloeg de achtermast over boord. De Hamburg Amerika Lijn deelt thans me de, dat ten gevolge van de beschieting van de Hapag-stoomboot „Baden" 27 dooden, 25 zwaar- en ongeveer 30 lichtgewonden zijn te betreu ren. Onder de dooden bevindt zich een Duitscher, de stoker Muller; de overigen zijn Spanjaar den. De zwaargewonden zijn voor het grootste deel Spanjaarden; er bevinden zich zes Duit- schers onder hen. Bij de 30 lichtgewonden be vinden zich vijf Duitschers. De Baden zal na reparatie de reis naar Buenos Aires voortzetten. De Braziliaansche regeering heeft de slachtoffers op staatskosten ter aarde doen bestellen. Volgens de Braziliaansche lezing zou de ka pitein van de „Baden" verantwoordelijk voor het gebeurde zijn. Sedert 14 dagen waren n.l. de kapiteins der schepen gewaarschuwd, om de haven niet te verlaten, voordat uit het fort Santa Cruz toestemming gegeven was. Toen de „Baden" de^haven wilde uitvaren, is op het fort de seinvlag „haven gesloten" geheschen. De „Baden" voer echter toch voort, waarop eerst 3 losse schoten werden gelost en daarna met scherp geschoten werd, terwijl tevoren nog tweemaal radiotelegrafiseh gewaarschuwd was. De kapitein van de „Baden", die in hechtenis moet zijn genomen, zou verklaard hebben, dat bij de schoten als vreugdeschoten heeft be schouwd, terwijl de radioberichten niet opge vangen zijn, aangezien de radiodienst i boord eerst in volle zee begon te werken. Naar vernomen woirdit, heeft de Duit- sche gezant te Rio de Janeiro onmiddellijk na het bekend worden van de beschieting van het Duitsche stoomschip „Baden" een onderzoek Ingesteld en met dit doel een commissie aan boord van het stoomschip gezonden. Ook heeft hij zich met de bevoegde Braziliaansche auto riteiten in verbinding gesteld. De Braziliaansche autoriteiten hebben toe gezegd de zaak te zullen ophelderen en de schuldigen te straffen. De gezant heeft opdracht ontvangen voldoe ning en schadevergoeding te eischen. In strijd met de berichten, die via New-York naar Duitschland kwamen, heeft men vast gesteld, dat de kapitein van de „Baden", Rolin, niet in hechtenis genomen is. Hij is doorloopend op vrije voeten geweest. Het schip heeft onder zijn commando de haven reeds verlaten, nadat men de noodige reparaties had aangebracht. Naar de „Associated Press" nader meldt, werd medegedeeld, dat uit het bewijsmateriaal, dat door het Duitsche gezantschap en den kapi tein van de „Baden" bijeengebracht werd, Mijkt, dat de vestingscommandant in de kwes tie der beschieting van de „Baden" de schuld draagt. Dezen officier wordt verweten, dat hij de militaire hevelen en de schriftelijke instruc ties van den havenkapitein verkeerd begrepen heeft. De kleinhandelprijs in een jaar tijd met 100 pet. gestegen In het jongste nummer van de „Sowjetskaja Torgowlja", het officieele orgaan van het volks commissariaat voor handel en nijverheid in de vereenigde sovjet-republieken, wordt een sta tistiek gepubliceerd over de kleinhandelsprij zen gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1929 tot 1 Augustus 1930. De regeering heeft natuurlijk voor de offi cieele regeeringswinkels den maximumprijs der verschillende artikelen vastgesteld, en zoo doende vertoont deze lijst slechts kleine wijzi gingen. Het totale indexcijfer van den klein handel is in een jaar tijds slechts 0.4 pet. ge stegen; het indexcijfer voor handelsartikelen is met 1,1 pet. gestegen en het indexcijfer voor landbouwproducten is met 1,3 pet. ge daald. Maar daartegenover staat, dat de index cijfers van den vrijen handel, die toch bij de voedselvoorziening van het volk een gewichtig, rol speelt, geweldig gestegen zijn. Daar is het totale indexcijfer gestegen met 114,4 pet., het indexcijfer voor handelswaren vertoont een stijging van 105,4 pet. en het indexcijfer voor landbouwproducten ongeveer 129 pet. Alleen in de maand Juli is het totale index- cijfer van den vrijen handel 22,1 pet. omhoog gegaan.De prijzen van schoenen, plantaardige oliën en vetten en zuivelproducten zijn sedert Juli geweldig gestegen (resp. 40,3 pet., 27, pet. en 33,6 pet). Heeft betrouwbare onderofficieren noodig De toestand in Brazilië is nog steeds niet tot volle klaarheid geraakt. Den tegenwoordigen toestand moet men, naar verluidt, niet anders dan als een soort wapenstilstand opvatten en de totale pacificatie van het land zou nog steeds niet bereikt zün. Het hoofd der opstandige troepen, Getulio Vargas, is zcoals reeds gemeld werd, uitge- noodigd, het presidentschap te aanvaarden; hij heeft echter als conditio sine Qua non geëischt, dat de regeeringstroepen allen de wapens zou den neerleggen. Mocht aan dezen eisch geen gevolg worden gegeven, dan zouden de opstan dige strijdkrachten over het geheele front weder tot den aanval overgaan. De voorloopige regeering is als volgt samen gesteld: Financiën: Joao Ribeiro Buitenlandsche zaken: Mello Franco. Verkeer: Maurlclo Lacorda. Justitie: Ariosto Pinto. Marine: admiraal Arthur Thompston. Oorlog: generaal Menna Barreto. De belangrijkste figuur in het nieuwe kabi net is Mello'Franco, die zooals men weet, jaren lang Brazilië in den volkenbond heeft verte genwoordigd. Franco, die herhaaldelijk minister was, is tijdens den verkiezingsstrijd als een der scherpste tegenstanders van "Washington Luiz opgetreden. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de militaire junta den gouverneur van den staat Rio Grande do Sul, Getulio Vargas, die bij de jongste presidentsverkiezingen de libe rale tegencandidaat van Prestes was, aange zocht het presidentschap te willen aanvaarden. Prestes, die gekozen werd en dus Washing ton Luiz zou opvolgen, heeft met onbekende bestemming de Braziliaansche hoofdstad ver laten. Volgens nadere telegrammen uit Rio de Ja neiro wordt Vargas, heden al in de hoofdstad 'Verwacht, om het president-schap op zich te flemen. Het besluit, om Vargas op den presidentiee- troon te verheffen schijnt niet alleen het De verkiezingscampagne in Oostenrijk De Weensche socialisten hebben te Weenen verkiezingsvergaderingen gehouden en voor aansluiting bij Duitschland gedemonstreerd. Als vertegenwoordiger der Duitsche sociaal democraten was rijksdagpresident Loebe aan wezig. Deze hield ©en rede, waarin hij o.m. zeide, dat Duitschland niet achterwaarts moest zien naar de monarchie, niet zijwaarts naar het fascisme, doch voorwaarts naar de groote Duitsche republiek, die zich moet uitstrekken van de Alpen naar de Noordzee en van de Donau naar den Rijn, om alle burgers de vrij heid to waarborgen. Deze verkiezingsmeeting der socialisten heeft nog al eenigen omvang gehad; in tien verschil lende zalen werd vergaderd. Het Londensche vlootverdrag In tegenwoordigheid vaa Mc. Donald, Hender. son en Alexander en de premiers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en New- Foundland hebben de ambassadeurs van de Vereenigde Staten en van Japan hedenmiddag °P het Foreign Office de documenten betref fende de ratificatie van het vlootverdrag ge deponeerd. De ratificatie-documenten van het Britsche Rijk werden eveneens ingediend. Zinspelend op de tegenwoordigheid der am bassadeurs van Frankrijk en Italië zeide Mac- Donald te hopen, dat hun landen het verdrag te zijner tijd eveneens zouden kunnen ratifi- ceeren. Zij mogen geen eigen meening meer hebben Nu de opleidingscursus voor onderofficieren by het instructie-bataillon begonnen is, aldus uit Moskou, vestigt het officieele legerorgaan de „Krasnaja Swesda" er de aandacht op, dat de legerleiding zeer nauwlettend moet toezien, welke candidaten worden toegelaten. De heel© inrichting van het roode leger is er op gebaseerd, dat de onderofficieren daarin een zeer gewichtige taak te vervullen hebben, want zij moeten de manschappen niet alleen een militaire opleiding, maar ook een politieke vorming geven. Het komt er dus op aan, dat alleen die per sonen naar den opleidingscursus worden ge zonden die absolute aanhangers zijn van de proletarische revolutie. Tot nu toe is aan dit punt blijkbaar te weinig of althans niet voldoende aandacht geschonken, zoodat het zelfs is voorgekomen, dat er bij het leger in wit-Rusland talrijke onderofficieren waren, die zich aan het „ontzettend vergrüp" schuldig maakten, den Koelakken zeer gunstig gezind te zijn. Alweer een contra revolutionnair complot ontdekt MOSKOU, 26 October (N. T. A.). Volgens een Tass-berieht heeft de regeering een contra-re- volutionnaire organisatie ontdekt, die voorna melijk uit ingenieurs bestaat. Deze organisatie wilde een kunstmatige cri sis veroorzaken en hierdoor interventie van het buitenland noodzakelijk maken. De organisatie stond met de emigrantencen trale in Parijs in verbinding, en ontving van deze haar bevelen. De aanvoerders zijn in hechtenis genomen, waardoor de activiteit onmogelijk is gemaakt. De zaak zal binnenkort voor het hoogste ge rechtshof worden behandeld. H als se een nieuwe winterjas van goed model en mooie warme wollen stof aan heb ben. Zie hoe vlot en chic deze jassen met Kreymborg- coupe passen. Speciaal in ratiné jassen en jekkers heb ben wij een uitgezochte sor teering in alle prijzen, ook voor den prijs, dien U wilt besteden voor uwe jongens. Het wordt nu tijd voor warme winterkleeding. V er- gelijk dan onze kwaliteit met onze prijzen, dan weet II het Kreymborg is Waarborg 1 Plotselinge mobilisatie burgerwachten der Vrijlating geëischt van generaal Wallenius Reel. 2453—5 70 Sofia maakt zich op voor de ontvangst BRINDISI, 26 October. (B.T.A.) Koning Boris en prinses Giovanna hebben zich op de „Tsar Ferdinand" ingescheept, waarmede zij de reis naar Bulgarije aanvaarden. Hun werd uitge leide gedaan door den prins van Piemont. Een menigte van 60.000 personen juichte het vertrekkend vorstenpaar toe. Een V.D.-bericht uit Sofia meldt: Met groote vreugde werd in de Bulgaarsehe hoofdstad het bericht vernomen, dat koning Boris met zijn jonge vrouw Giovanna te Brindisi scheep zijn gegaan. Te Sofia zijn alle voorbereidingen voor de ontvangst van het vorstelijk paar getroffen. De stad is geheel versierd en overal ziet men de Bulgaarsehe en Italiaansche kleuren. Amerikaansche maatregelen tegen producten van dwangarbeid Naar het N.T.A. uit Washington meldt, be reidt de douane-afdeeling van het Amerikaan sche ministerie van financiën een ontwerp voor nieuwe douane-bepaling n voor. Daarin zal den importeur de bewijslast worden opge legd, dat ingevoerde goederen niet door ge straften zijn bewerkt of vervaardigd. Aanleiding hiertoe zijn de jongste protes ten van Amerikaansche belanghebbenden te gen den invoer van Russisch hout voor de pa pierfabricage. Politieke kloppartijen te Leutzsch LEIPZIG, 26 October. (V.D.) Hedenmiddag waren ongeveer vijftig nationaal-socia-listen in een villawijk van de Leipziger voorstad Leutzsch bezig met het verspreiden van mani festen, waarbij een woordenwisseling ontstond met communisten, welke woordenwisseling weldra ontaardde in een gevecht, waarbij de nationaal-socialisten twee villa's binnen dron gen, om er bescherming te zoeken. De communisten trachtten eveneens de villa's binnen te dringen, beschadigden de deuren, wierpen de ruiten in. In totaal werden zeven personen gewond, waarvan twee ernstig. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de schuldigen reeds verdwenen. Later op den dag werden te Leipzig echter eenige personen ge arresteerd, die er sterk van verdacht werden, aan de onlusten te hebben deelgenomen. Een gift van den H. Vader AKEN, 27 October (H. N.) Te Alsdorf is men nog steeds niet zeker, of er zich nog lijken in de mijn en onder de puinhoopen boven den grond bevinden. De mijndirectie is bezig met het uirwerken van lijsten der verongelukten Z, H. de Paus heeft door bemiddeling van den nuntius te Berlijn een bedrag van Mk. 10.000 voor de nagelaten betrekkingen geschon ken. De col ilssie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp, is vanmorgen op nieuw bijeengekomen. ALSDORF, 27 October. (W.B.) De „Esch- weiler Bergwerksverein" maakt heden door dienstmededeeling bekend, dat de afdeelingen 4, 5 en 6 der mijn „Anna II" heden Maandag weer in bedrijf gesteld worden. Ook het in de machine-afdeeling werkzame personeel kan weer aan den arbeid gaan. Het in bedrijf stellen van verdere afdeelin gen geschiedt naar gelang van den voortgang van het opruimlngswerk. Bovendien kunnen nog 300 man op de andere naburige mijnen van den Eschweiler Bergwerksverein werk vinden. DE HANAU-ZAAK IN BELGIë Onze Brusselsche correspcndent meldt ons: De journalisten van de twee Vlaanderen, in vergadering bijeen' te Gent hebben in een motie protest aangeteekend tegen de manoeu vres die ten doei zouden hebben de dagblad pers in dienst te stellen van financieel© com binaties. Deze motie is bedoeld als protest tegen de bekende rol, door een Antwerpsch blad gespeeld ia de Hanau-zaak. DORTMUND, 27 October (H. N.) In het Roergebied is het Zaterdag en Zondag rustig gebleven, niettegenstaande de communisten, toch ondanks het verbod van de politie hiel en daar in groepen bijeenkwamen, die echter vrij spoedig uiteengejaagd konden worden, zon der dat het tot ernstige incidenten kwam. Wel hadden er op omvangrijke schaal arresta ties plaats van personen,* die zich tegen de bevelen van de politie verzetten. Op last van de Duitsche rijksregeering en van de regeeringen van Pruisen en Beieren zullen Woensdag ter gelegenheid van de be grafenis der slachtoffers van de Maybachmijn de vlaggen van alle openbare gebouwen half stok waaien. Volgens het communique van gisteravond zijn er thans 90 dooden geborgen met inbegrip van de vier, die in het lazaret overleden zijn. Twee mijnwerkers worden nog vermist. Uit alle deelen van Duitschland en ook uit het buitenland worden voortdurend betuigin gen van deelneming ontvangen. De stad Saarbrücken heeft een bedrag van Mk. 10.000 ter voorziening in den nood be schikbaar gesteld. Errolainen in hongerstaking KOPENHAGEN, 27 October (V. D.) Uit Hel- singfors wordt gemeld, dat Zaterdag plotseling de Finsche burgerwachten zijn gemobiliseerd- Deze burgerwachten zijn in aantal belang rijk sterker dan het Finsche leger. Nog kort geleden werd op vergaderingen verklaard, dat de burgerwachten achter de re geering stonden. In het algemeen worden zij slechts opgeroepen voor manoeuvres, maar op het oogenblik zijn geen manoeuvres of oefenin gen in het verschiet. De regeering heeft opnieuw telegrammen uit Lappo-kringen ontvangen, waarin de onmid dellijke vrijlating wordt geëischt van generaal Wallenius, den afgezetten chef van den gene- ralen staf, die onder zeer scherpe bewaking gevangen wordt gehouden. Errolainen, die zich heeft schuldig gemaakt aan de ontvoering van twee sociaal-democra tische parlementsleden is in de gevangenis een hongerstaking begonnen. Groote schade in Kroati Sen Gupta gearresteerd Betooging door de politie uiteengedreven AMRITSAR, 26 October. (R.O.) Sen Gupta die dezer dagen tot voorzitter van de congres partij was benoemd, ter vervanging van Valab- bai Patel, is heden gearresteerd, terwijl hij het woord voerde voor duizenden aanhangers der verzetactie op een vergadering te Jallianwa- labagh. Op de Maidan-esplanade te Bombay zou he den op plechtige wijze een saluut worden ge-, bracht aan de nationalistische vlag. De betoo ging, die onder de auspiciën van den „oorlogs raad van het congres", een onwettig-verklaar- de organisatie, zou worden gehouden, werd door de politie met stokslagen uiteengedreven. Volgens officieele opgave werden daarbij omstreeks honderd personen gewond en 57 ge arresteerd. De berichten uit de nood-ziekenhuizen van de congres-partij spreken daarentegen van 235 gewonden, van wie er 155 ter behandeling zou den zijn opgenomen. Aanmerkelijk toegenomen 12 a 15 mïllioen werkloozen GENèVE, 27 October. (H.N.) Volgens de sta tistiek van het internationaal arbeidsbureau bedroeg het aantal werkloozen over de geheele wereld eind# Augustus 12 15 miliioen. Vergeleken bij een jaar geleden, is de werk loosheid in alle landen aanmerkelijk toegeno men, vooral in de industriestaten. Het geringst was de werkloosheid in Frank rijk, waar slechts 964 werkloozen waren. Het grootst was de werkloosheid in Duitsch land en Engeland. In Nederland en Tsjecho Slowakije was de werkloosheid einde Augustus, vergeleken bij een jaar gelden, verdubbeld, in België en Ca nada verdrievoudigd. Ook in de Ver St. is het aantal werkloozen meer dan verdubbeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Agram en omgeving geteisterd door een hevl- gen sneeuwstorm, die in de stad groote schade heeft aangericht. Ruiten werden ingedrukt en telegraafpalen werden omvergeworpen. Bijzonder sterk hield de storm huis in een der voorsteden, waar van vele arbeiderswonin gen de daken werden afgerukt. Buiten de stad is bet veld met een dikke sneeuwlaag bedekt. De temperatuur is zeer laag. Naar d.d. Zondag uit Toulon gemeld wordt, woedt ook aan de Fransche Middellandsche zeekust een hevige storm. Aan boord van de torpedoboot ,)Chacal" werd een matroos door een zware golf over boord geslagen; een andere torpedoboot kreeg zware averij. Een boot van den hydrografischen dienst verkeert in nood nabij Ajaccio (Corsica); een sleepboot is uitgevaren om assistentie te bie den. Te Parijs beeft bet flink gehageld, terwijl in de Vogezen reeds een groote hoeveelheid sneeuw ligt. Uit Belfort wordt gemeld, dat de hoogvlak ten geheel met sneeuw zijn bedekt en dat er een groote koude heerscht. Ook uit verschei dene andere streken komen berichten omtrent slecht weer. Rivieren vertoonen weer een sterken was. In het Reuzengebergte is gisteren hij een koude van 2 graden soeeuw gevallen, die in de lager gelegen gedeelten echter direct weer smolt. Ook In de hooggelegen deelen van het Zwar- te Woud is sneeuw gevallen, die boven duizend meter hoogte reeds een laag van 16 c.M. vorm de. Da temperatuur is daar 3% graad onder nul, FREIBURG, 27 October (W. B.). De sneeuw val in het Schwarzwald, welke de vorige week is begonnen, zet nog steeds door. Hedenmorgen werd bij 3% graad vorst nog sneeuw gemeld, Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 20 c.M, boog. ALLGAU, 27 October (V. D.). Sinds Zater dagochtend is in de bergen van Allgau de winter ingetreden. Het sneeuwt sindsdien bijna onafgebroken. De nieuwe sneeuw heeft op sommige» punten een groote hoogte bereikt. De wintersport is Zaterdag begonnen. DE OVERSTROOMINGEN IN SMYRNA 70 personen gedood, 700 huizen ingestort SMYRNA, 27 October (B.T.A.) In de omge ving van Smyrna zijn reeds 60 lijken van slachtoffers der overstroomingen, geïdentifi ceerd. Ongeveer 500 woningen zijn verwoest. De schade zou minstens 100 miliioen francs bedragen. LONDEN, 27 October, (H.N.) Bij de over stroomingen in Smyrna zijn volgens de laatste berichten 70 personen om het leven gekomen, terwijl er ongeveer 700 huizen ingestort zijn. Zeven personen gedood Uit Madrid wordt gemeld, dat op een land goed te Soberhina, nabij Olivares, een vreese- iijke brand heeft gewoed, die aan zeven perso nen het leven heeft gekost. In de villa, die behoorde aan den voormali- gen stierenvechter Torres brak de brand uit en het vuur verbreidde zich met razende snel heid over de bijgebouwen. Het dak van een bij het landgoed behooren- de boerderij, waarin een pachter met zijn vrouw en vijf kinderen woonde, stortte bran dend naar heneden en begroef de zeven slacht offers. Het geheele gezin kwam in de vlammen om en slechts de zeven verkoolde lijken konden geborgen worden. RIJKSDAGAFGEV. FRANZEN VERVOLGD BERLIJN, 27 October (H.N.) De rijksminis ter van justitie heeft een vervolging tegen den rijksdagafgevaardigde Dr. Franzen, den minis- ucu ter van binnenlandsche zaken van Brunswijk, grootsten eenvoud hij feestelijkheden enz. te aanhangig gemaakt, betrachten. Bezuiniging do feesten in Duitschland Onlangs heeft de regeeringspresddent van het Rijnland, gelijk gemeld, bepaald dat in verband met den eoonomiscihen nood, waarmede alle la gen van het Duitsche volk hebben te worstelen, elke overmaat aan feestelijkheden enz. vejme- den moet worden. Naar het W. B. meldt hebben ook de rijks- en Pruisische regeeringen besloten, het houden van officieele feesten, bijeenkomsten enz. tot het uiterste te beperken en alles in elk geval zoo eenvoudig mogelijk te houden. De rijkspresident, heeft dit besluit uitdrukke lijk goedgekeurd. De regeeringen hebben ook aan de bevolking het dringend verzoek gericht, harerzijds den Vermomde agenten doen een inval NEW YORK, 25 October. (R.O.) Vermomde agenten hebben gelijktijdig een inval gedaan in twintig etablissementen in de Bowery, waar alcoholhoudende dranken clandestien werden verkocht. De eigenaars en het personeel werden aange houden en vijfduizend klanten, min of meer dronken, op straat gezet. 85 Personen vergiftigd Naar uit Brussel wordt gemeld, hebben zich in de nabijheid van St. NicqjJjuns, in Vlaande ren, hij 85 personen plotseling vergiftigings verschijnselen voorgedaan, welke te wijten wa ren aan het gebruik van bedorven vleesch. Reeds een der vergiftigden is overleden. Ratificatie door Engeland en Zweden GENEVE, 27 October. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De door Graham in de laat ste volkenbondsvergadering in uitzicht ge stelde Britsche ratificatie van de bandels- conventie en van het protocol voor toekomstige economische onderhandelingen van Maart 1931 is hedenmorgen op het volkenbondssecreta riaat ontvangen gelijktijdig met de ratificatie oorkonde der Zweedsche regeering. Er valt dus niet meer aan te twijfelen, dat de Engelsche regeering van plan is tot April 1931 althans baar vrijhandelspolitiek te hand haven. Vijf staten: België, Engeland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland hebben thans de con ventie en het protocol voor toekomstige onder handelingen geratificeerd, terwijl nog een aan tal ratificaties voor 17 November wordt ver wacht. OPIUMCONFERENTIE TE LONDEN. LONDEN, 27 October. (R.O.) Vandaag is hier de voorbereidende opiumconferentie geopend, aan welke elf landen deelnemen, o.a. de Ver. St. Frankrijk, Duitschland, Groot-Brittanuië, Italië, Nederland en Rusland, Henderson heette de af gevaardigden welkom. LONDEN, 27 October (H.N.) In Japan is voor den keizer een groote vlootparade gehou den, waaraan 165 oorlogsschepen, die alle op Japansche werven gebouwd zijn, deelnamen, benevens 72 marinevllegtuigen. TOLEDO, 26 October. (B.T.A.) De algemeene komst der Spaansche legionnairs is begonnen, staking, bedoeld als protest tegen de bijeen- is afgeloopen. De staking in het metaalbedrijf te Barcelona BURGEMEESTER VAN CAUWELAERT GEDECOREERD Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Fransche regeering heeft het comman deurskruis van het Legioen van eer verleend aan den heer mr. dr. Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen. DE INDIANEN VORST TWO MOON MERIDA8. de „groote medlcijnenman" uit Connecticut, te Berlijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9