DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS Professoraal college over droomen KR 53sïe JAARGANG WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 No. 6620 Hoe griezeligheden worden veroorzaakt BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 Commissie inzake sportaangelegen- heden de minderheidsnota der C°mmiS5iS VAN HET KANTONGERECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN SCHEEPVAART NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS D® ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco t>Ü vooruitbetaling per drie maanden ƒ3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. P« bezorging franco per post bedraagt da abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bU Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar S. 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: ƒ1.55, elke regel meer 25cta« Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. nota van den beer J. Dinkelaar wordt pgemerkt dat de commissie zich niet aan haar Pdracbt het uitstippelen van de taak van nnL= mmiSSie heeft gehouden; dat ds vLder^brJni °°mmisai« de zaak geen stap voorstelt!! Dblkela-ar vreest, dat wanneer de missie rï V^*n ^'0 meerderheid van de com- m«te7o °°r 631 worden aanvaard, alle na«ttewë,6n,SChap gemeente over gym. --'l °ka.en, zweminrichting, sportvelden etc. ma* toekomst uitgesloten zal zijn e 3 de taak der gemeente met alle haar u dienste staande middelen te trachten de Port te bevorderen, te leiden en op hooger Plan te brengen. De heer Dinkelaar bepleit dan de instelling van een gemeentelijke sportcommissie, bestaan, d® uit een lid van B, en W. als voorzitta? (door B. en W. te benoemen)3 leden be- hoemd uit en door den raad en 3 leden door den raad. benoemd op voordracht van den s- B. L. O. i m Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KATHOLIEK LEVEN Vrijdagavond zal pater Qulrinus O.M Cap. TOor Katholiek Leven (K. J. M. V.) in hotel Beijersbergen een lezing houden over het ter Zee. HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de N.V. Ameri can Petroleum Company te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benzine bewaarplaats met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 6U00 L., in het pand' HVjsmans- straat 63a, kadaster Sectie M. no. 23S9, en met een bovengrondische aftapinrichting in hei trottoir vóór genoemd pand. Dit vei zoek is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 12 November 1930, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eeue beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of moer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 29 October 1930 SCHOONHEIDSCOMMISSIE B. -6n w. stellen, de schoonheidscommissie gehoord, voor den architect bij gemeentewer- en ambtshalve zitting te doen nemen in de cnooaheidseommissie. Het aantal ambtshalve ^xien wordt daarmee op 3 gebracht t.w. de bi! ri°-r. van gemeentewerken, de architect U dien dienst en die directeur van den Woning- Ir- C. E. Alexander zal dan in de com- worden opgenomen. VERBETErINg INSTALLATEURSBEDRIJF hl Rei) °V?"leS met de commissie voor de Tech- 's Bedrijven stellen B. en W, voor, te l!n Metrische installaties alleen zul- l Worden gekeurd en ingeschakeld, door de technische Bedrijven indien ze zijn aangelegd <*oor naar h.et oordeel van <3e directie van het ulectricibei'tsbedrijf voldoende deskundigen, Waaronder dn de eerste plaats zijn to verstaan erkende installateurs. Om daarvoor te woTden aangemerkt zal men moeten voldoen aan door B. en W. nader vast te stellen eischen. B. en W. stellen voor artikel 5 der verorde- hing op de levering van electricitei't in boven gen oem den geest te wijzigen. BOUWVERBOD HEERENPAD Z.Z. B. en W. stellen den raad voor ter visie te leggen een ontwerp-verordening betreffende het leggen van een bouwverbod op het Heeren pad Zuidzijde, zulks in verband met het in de vergadering vain 2 September genomen raads besluit tot ver breeding van het Heerenpad tot 12 Meter. R. K. SCHIEDAMSCHE TOONEEL- VEtREENIGING De R. K. Schiedamsche Tooneelverceniging heeft in studie het Amerikaansche blijspel „Een partijtje poker", van Robert SmileyPeple, voor Nederland bewerkt door C. van Kerckhove Jr. Op 9 November zal het gezelschap het stuk in het gebouw der St. Jozef-Gezellen-Vereeniging te Rotterdam voor het eerst ten tooneele brengen. INSPECTEUR DIRECTE BELASTINGEN Tot inspecteur der directe belastingen invoer, techten en accijnzen alhier is benoemd de heer F- A. H. van Iersel. De heer van I-ersel is katholiek. ONTRUIMING WOONHUIS DWARS STRAAT B. en W. stellen voor langs gerechtelijken WeS ontruiming te vorderen van het pand Dwarsstraat 58, bewoond door den heer G. v. Steenis. Dezen was de huur opgezegd met een van een maand op 15 Mei j.l. Van S<teen,is blijft echter weigeren de woning te 'terlaten; ook de sommatie door den deur naarder had. geen resultaat. Het terrein van 20 en naastaangelegen woningen die reeds ^ruimd zijn, moet dienst doen voor mtbrei- Ir'S van werkplaatsen en magazijniuimte van e Technische Bedrijven. VEREEN1GING SCH1EDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 17 en 18 Ocober 1930 werden 599 baden verstrekt, t.w. Ie klas: 15 kuipbaden, 75 regen- baden en 5 kinderbaden; en in de 3e klas: 50 kuip baden, 449 regenbaden en 5 kinderbaden. Op 24 en 25 October 1930 werden 495 baden verstrekt t.w. Ie klas: 20 kuipbaden, 41 regen- baden en 2 kinderbaden; en in de 2è klas: 45 kuipbaden, 379 regenbaden en 8 kinderbaden. DE ONBEWOONBAARVERKLARINGEN Van Ged. Staten is bij het Gemeentebestuur bericht ingekomen dat, naar aanleiding van het door den heer W. Klawer te Rotterdam, aan H. M. .de Koningin gedaan verzoek om het besluit van Ged. Staten d.d. 17 Maart 1930 tot handhaving van de Onbewoonbaar-verklaring van hun woningen, bü beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 27 Juni en 22 October j.l. aan belanghebbende is medegedeeld, dat voor de gevraagde vernieti ging geen termen zijn gevonden. Hors d'oeuvre De slapte In de rechtzaal blijft nog steeds heerschen, maar toch weet de rechterschaar heel genoeglijk 'n langen middag te vullen: Gister middag kwam eerst 'n rijk „gevarieerde hors d'oeuvre op de groene tafel en daarna werd de aanrijdingen-kroniek weer bijgewerkt. Want aan rijdingen zijn er altijd; 'n middag in de rechtzaal zou niet goed besteed zijn als niet 'n heele tijd aan dergelijke wetsovertredingen was be steed. Eerst kwam 'n bakker voor, A. E., uit Maassluis. Diens brood was „gewogen en te licht bevonden", zei-ie. Maar dat was toevallig slechts dat ëéne broodje geweest, de andere waren juist goed of zelfs boven het gewicht. Nu was het jammer, dat de controleur van de warenwet juist het lichte broodje had genomen. Aan de hand van een speciaal gebakken, heerlijk „busbroodje" trachtte hij den kantonrechter uit te leggen, hoe hèt tekort aan gewicht kon zijn ontstaan. De bakker is echter veroordeeld tot 15.of 5 dagen. De jongeman B. de B. heeft voor 'n beroerd schijntje gewerkt in een garage te Rotterdam. Hij reed altijd met 'n oud wagentje, waarvan de remmen telkens moesten worden bijgesteld. Nu had zijn baas liem op 'n middag plotseling bevolen, met den wagen naar Den Haag te j rijden, terwijl de remmen weer niet werkten. Op 1 dat bevel stapte de jongen in den auto en tufte naar Den Haag. Maar in Overschie werd hij voor die ondeug delijke remmen gegrepen. Tegen de veldwachters zei hij toen, dat zijn baas de schuldige was; want die had hem met den defecten wagen wegge stuurd. Daarover was de baas verbolgen en de jongen werd op staanden voet ontslagen, zonder 'n getuigschrift te krijgen. Dit verhaal disclite hij in den aandoenlijksten vorm op. Maar omdat hij nogal roekeloos gereden heeft, zag hü zich veroordeeld tot 10.boete of 5 dagen. 'n Andere jongeman, de 19-jarige A. v. V. uit Vlaardlngen is op 'n Zaterdagavond naar Schiedam gestapt, om hier op de Hoogstraat „winkelweek" te vieren. En plezier dat ze had den! Op de overvolle, verlichte Hoogstraat had-ie spoedig 'n kameraad gevonden en getweeën hadden ze allé eafétjes, die er op de Broersvest te vinden waren ,met 'n bezoek vereerd en de verschillende biersoorten geproefd en gekeurd. Tot ze In den laten avond broederlijk gearmd, den dijk uitwandelden en de politie hen daar bij de kraag pakte. De Ambtenaar vond dat het jongmensch er met Zijn dronkenschap al vroeg bij was en eischte 10.— of 5 dagen. De kantonrechter vonniste volgens tarief: 10.of 5 dagen. De koopman A. T. alhier, heeft op 2 Sep tember arbeid laten verrichten, terwijl dit vol gens de arbeidswet verboden is. Drie getuigen zijn gehoord; over 8 dagen zal vonnis gewezen worden. J. B. alhier, is voor eenzelfde feit veroor deeld tot 3 x 3.— of 3 x 1 dag. Wegens parkeeren op de openbare straat is L. A. R. van hier veroordeeld tot 3.of 3 dagen. Aanrijdingen-kroniek HUN TIJDSDUUR In niet te diepen slaap, wanneer nog een hoeveelheid bewustzijn aanwezig is RUILING GROND Blijkens schrijven van B. en W. aan den Is het gewenscht ten behoeve van een bouwplan aan de Overschieschestraaf over te gaan tot ruiling van een strookje giond met eigenaar, den heer O. Verbuke. Deze zou ■*•4 112. van de gemeente overnemen en 12 M2. 4511 de gemeente afstaan, met bijbetaling van 2 maal 20. B. en W. stellen den Raad voor dienovereen komstig te besluiten. CANDIDAATSEXAMEN INDOLOGIE Geslaagd te Leiden voor het taalkundig can- diclaatsexamen Indologie de heer J. Nuhaan, alhier SALARIS DIRECTEUR ALGEMEENE BEGRAAFPLAATSEN In overeenstemming met het advies van de Commissie voor algemeene personeelsaangele genheden stellen B. en W. den Raad voor aan den directeur der algemeene begraafplaats, "wiens werkzaamheden niet onbelangrijk zijn uitgebreid ,ee.n jaarlijksche vergoeding toe te kennen en deze, waar de functie als een neven betrekking van den chef der afdeeling bevol king.der secretarie wordt beschouwd, te stellen °P 250. TARIEF INDUSTRIEGAS Door B. en IV. wordt aan den Raad voorge steld aan artikel 3 van het tarief voor de levering van gas der gasfabriek uitsluitend voor industrleele doeleinden een nieuw lid toe 10 voegen, luidende: „In bijzondere gevallen kunnen door Burgemeester en Wethouders bijzondere overeenkomsten tegen lagere prijzen worden afgesloten". Bedoeling is, dat naar gelang de omstandig- beden ook een lagere prijs dan 6 ct. per M3, mogelijk wordt gemaakt. CONCOURS „ONS GENOEGEN" Door Burgemeester en Wethouders is aan de Eerste Schiedamsche Kanarie-kweekersvereen. „Ons Genoegen" voor haar van 1114 December a.s. te houden tentoonstelling met daaraan ver bonden Zangwedstrijd voor Kanaries een bronzen medaille beschikbaar gesteld. ONGEVAL Gistermiddag te 3 uur reed de 21-jarige P. den BI., fitter, wonende te Kethel op het ter rein van de werf Wilton met zijn motorrijwiel tegen een paal aan. Zijn lC-jarige broer, dio op de duo zat, kwam tegen den paal terecht en liep een bloedend» wonde aan het rechter, oog en een fractuur aan den linkerpols op. Na door den verbandmeester van de werf voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar dr van Vliet verdere hulp verleende. Per auto Is hij daarop naa.r huis gebracht. De motorrijder liep geen letsel op; ook het motorrijwiel werd niet beschadigd. BRAND Ten huize vam v. L. aan de Wattstraat ont stond gistermiddag door onbekende oorzaak een begin van brand in een kleerkast, staande achter in de huiskamer. Het vuur werd door dan bewoner met een paar emmers water ge- bluscht. Ben drietal koerd'uifjes in de kamer zijn door den rook gestikt. MISHANDELING Door T. V„ wonende Hoofdstraat is bij de politie aangifte gedaan van mishandeling, ge pleegd door den koperslager Ch. L., alhier, waarbij zijn linkeroog verwond werd'. BEDELARIJ De wegens bedelarij aangehouden 65-jarige C. V. alhier is heden ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Rotterdam. DIEFSTAL VAN TAFELZILVER Door den heer IC, exploitant van het Corner House is aangifte gedaan van diefstal, althans vermissing van een partij tafelzilver. De politie stelt een onderzoek in. Twee dames wandelden samen op 'n mooien Zaterdagmiddag den Overschieschen weg uit. Bij de Glimfabriek raasde haar plotseling 'n motor achterop. De motor ratelde, de knalpot pafte en de dames sprongen verschrikt opzij. En daarbij werd de jongste van de dames, de griffier wist niet of hij moest zetten „de jongste of „de kleinste", want liet was allebei even waar door den motor geraakt. Ze sloeg tegen den grond en bleef half bewusteloos liggen. Ze werd 'n huis binnengedragen, waar ze op de divan ook den nacht doorbracht. Nu kwam de motorrijder, A. P. v. S. van hier, voor het koperen hekje. Volgens zijn uitlegging moesten de dames de malste capriolen over den weg hebben gemaakt, maar al heel spoedig bleek uit de getuigenverklaringen, dat juist het tegen deel het geval was, en dat hijzelf nogal vreemd gemanoeuvreerd had. Eerst kwam de aangeredene, mej. P. C. B. de toedracht van de zaak vertellen en onmiddellijk werd de eerst vrij duistere zaak veel duidelijker I En toen ook de tweede dame, mej. H. L. M. W. en nog 'n andere getuige waren gehoord, was de zaak glashelder en bleek de motorrijder de schul dige te zijn. Een getuige a décharge, n motor rijder, die achter den eerste reed, demonstreerde de sprongen van de dames op de open ruimte voor het koperen hekje, maar erg duidelijk waren zijn verklaringen niet, zoodat hij op het laatst vroeg of „de kantonrechter maar niet liever wilde „vragen", dan kon ht) zich beter duidelijk maken! Mej. B. heeft een schade geleden van 40. maar zou ook met de helft genoegen nemen. A. P. v. S. is veroordeeld tot 25.boete of 10 dagen hechtenis plus de toewijzing van de civiele vordering a 20. Op den Vlaardingerdijk is C. v. d. V. uit Vlaardingen met zijn aardig blauw autotje niet behoorlijk uitgeweken' voor twee fietsers en heeft daardoor een van hen in het voorbijgaan geramd. Hij is daarvoor veroordeeld tot 10. of 5 dagen. Vervolgens stond de getuige in deze zaak terecht, omdat hij, W. de B„ niet genoegn^r rechts was uitgeweken voor den auto. dxe luid signalen gevend, achter hem aan kwam waar- door deze hem had aangereden. C v d V w nog gehoord, daarna is hij veroordeeld tot 5. M^'n zeswieügen vrachtauto heeft J. v. d. w uit Vlaardingen links van den weg gereden, waardoor F. R. met zijn fiets is aangereden. De waardo dez6 zaak moet nog worden opgespoord, de behandeling is dus uitgesteld tot 30 Maart 1931. Wegens plotseling stoppen op den Delftweg, waardoor 'n botsing werd veroorzaakt, is H. H. uit Rotterdam, veroordeeld tot 8.— boete of 4 dagen hechtenis. H. Tj. B. van hier, die vorige week is voor geweest voor de nachtelijke aanrijding met de R.E.T.-bus in de Burgemeester Knappertlaan, is vrijgesproken. In het groot auditorium der Leidsche uni versiteit, dat geheel met belangstellenden was gevul, heeft gistermiddag prof. dr. G. Jelgers ma, hoogleeraar in de psychiatrie, die wegens het bereiken van den 70 jarigen leeftijd het hoogleeraars- ambt, dat hij se dert 20 Septem ber 1899 heeft vervuld, moest aftreden, zijn afscheidscollege gehouden. Prof. Jelgersma deed dit met het hou den van een rede over: Wek- droomen. Het is, zeide spr., aan het werkelijk genia le onderzoek van Freud te danken, dat er een groote vooruitgang in de kennis van den droom heeft plaats gevonden. Wij hebben ieeren inzien, dat de droom gebon den i3 aan een terugtrekken van de hoogere he wustzijnverschijnselen en plaats vindt in den tijd van niet te diepen slaap, wanneer nog een hoeveelheid bewustzijn aanwezig is, dat op den droominhoud veranderend en Temmend kan in grijpen. Spr. zegt zich tot de wekdroomen te zullen bepalen, welke droomvorm ons allerlei inlich tingen geeft, maar die aan den anderen kant ons nog veel onverklaarbaars heeft gelaten. Ouder een wekdroom nu verstaat men zulk een droom, waarbij de inhoud zich aansluit aan een uitwendigen prikkel, die den droomer tege. lijk wakker maakt. Deze prikkel kan langer of korter duren, ze kan zelfs momentaan zijn Een donderslag, het vallen van een voorwerp in de slaapkamer, het afgaan van een wekker, kunnen de oorzaak zijn voor het optreden van den wekdroom. Gegeven een bepaalde geestes toestand van den droomer, kan de droom alleen in den slaaptoestand optreden. Het is niet noo- dig dat bij dezelfde persoon op ver schillende tijden na dezelfden wekprik- kel dezelfde droom ontstaat. Kennelijk oefent de O-ogenblikkelijke geestesgesteld heid op het oogenblik, dat de wekprikkel op treedt, een grooten invloed uit op den inhoud van den droom, zoodat zeer verschillende droo men na denzelfden wekprikkel kunnen ont staan, zooals Freud met eenige voorheelden aan- toont. De wekdroom kan verschillend lang zijn, soms kort en eenvoudig, soms andersom. Iemand droomde dat hij hij een bad zijn voet met een steen bezeerde. Bij het wakker worden bleek dat hij zijn been aan den bedstijl bezeerd had. Als een bijzonder type van wekdroom deelde spr .hierna den oekend geworden droom van De Maury mede, die betrekking had op den schriktijd der Fransche revolutie en waarin De Maury zichzelf de guillotine zag hestijgen. Het mes valt neer, hij voelt hoe zijn hoofd van de romp gescheiden wordt, wordt met een ontzet, tenden angst wakker en ziet dat de gordijnroede van zijn bed op zijn hals gevallen was. Hier hebb6n we te doen met een gewonen angstdroom, waarbij de droomaanleiding gege ven was door een uitwendig geweld van mo mentanen duur en een droom veroorzaakt had, die, in den geest van den droomer als herin nering optredende, zonder twijfel een vrij aan- merkelijken duur moet hebben gehad. Deze droom was dan ook aanleiding, dat spr. destijds een enquête over wekdroomen heeft ingesteld, als gevolg waarvan, dank zij de medewerking der bladen, hem 150 wekdroomen werden toe gezonden. Spr. behandelde naar aanleiding hiervan eerst de vraag, hoe wij .oor onszelven den tijdsduur van den droom schatten. Deze is reeds voorbij wanneer wij ontwaken en direct voor onszelven reproduceeren. De droom wordt dus niet mede gedeeld, wanneer ze plaats vindt, maar altijd in een wakenden toestand als een opeenvolging van heriuneringsibeeh.en en voorstellingen. Zijn er vele herinneringsbeelden na elkander, is er dus veel gebeurd in den droom, dan noemen wij dien lang, zijn er weinig, dan kort. Onder zie kelijke omstandigheden, hij de geesteszwakte in den ouderdom, is dit tijdsscbattingsvermogen ernstig gestoord. Dit berust op de vermindering van het vermogen tot het vastleggen van gees telijke indrukken. Deze verdwijnen, of beter ge zegd, verzwakken te spoedig en dit begint reeds in normale toestanden ongeveer bij den leeftijd van 40 jaar. Het bekende gezegde van oudere menschen, dat de tijd hoe langer hoe sneller voorbijgaat, is hiervan het gevolg. Hierop berust ook, dat men in den ouderdom moeilijker iets kan leeren. Dit staat evenwel vast, dat de tijdsduur van onze droomen wordt geschat naar het aantal herinneringsbeelden, dat gerixeerd is en die gereproduceerd kunnen worden. Na verschillende „er hem toegezonden wek droomen te hebben medegedeeld, betoogt spr., dat als de meest typische eigenschap opvalt, dat een korte wekprikkel in staat is een langen droom te voorschijn te roepen. Hierbij bestaat nog de bijzonderheiu, dat de prikkel, die den droomer wbkker maakt, tegelijkertijd de oor zaak is, die den droom te voorschijn roept en wij kunnen daarbij de opmerking maken, dat de tijd, waarin de in subjectief opzicht zoo lange droom ontstaan moet zijn, slechts een zeer kort moment moet zijn geweest. Toen de droo mer nog sliep, droomde hij nog niet, want de oorzaak, die den droom te voorschijn had ge roepen, had nog niet plaats gevonden en nadat de prikkel zich had voorgedaan, was hij wak ker geworden en droomde hij dus niet meer. Er was dus niet meer dan een moment tijds beschikbaar voor de vorming of tenminste voor de bewustwording der talrijke droomvoorstel- lingeu. De wekdroom is de eenige vorm van droom, waarbij men het begin en het einde kan vast stellen. Bij den gewonen droom kan men dit niet, omdat het een volkomen subjectief proces is en de persoon kan het evenmin, omdat in den droom elk bewustzijn van tijd afwezig is. Verder moeten wij nog bedenken, dat het zoo nu en dau voorkomt, dat, als wij des morgens wakker worden, weten, dat we gedroomd heb ben, maar niet wat. Het kan zijn dat het ons later te binnen schiet, doch ook dikwijls niet. De oorzaak hiervan is, dat wij zeer verschillen de graden van bewust en onbewust moeten onderscheiden, een geestelijk proces is meer of min bewust of onbewust. Ons diepste 'onbe wuste kan op geen manier meer bewust ge- maakt worden en het niet meer herinneren van een droom wordt veroorzaakt, doordat de droom verloopen is in een diepen graad van onbewust heid. Toch kan het voorkomen, dat naar aan leiding van een of andere gebeurtenis, die dan groote associatieve verwantschap tot den droom inhoud moet hebben, deze laatste weer binnen den kring van het bewustzijn komt. De wekdroom dus, zoo mogen wij aannemen, heeft voor zijn totstandkomen een minimaal tijdsverloop noodig. Spr. betoogt dan dat de wekdroom de eenige droom is, waarvan wij den tijdsduur kunnen be palen, en stelt vervolgens de vraag, hoe het mogelijk is dat zulk een eenvoudige en momen tane prikkeling een dergelijk samengesteld ge heel, als de droom toch feitelijk is, te voor schijn kan roepen. Whebben thans leeren inzien, dat er zeer talrijke geestelijke processen niet geweten worden en dat die onbewust zijn. Het getal van deze onbewuste geestesprocessen is hij iedereen zeer groot. Zij zijn van meet af aan onbewust geweesit of zij zijn het door het proces der verdringing geworden Men noemt ze gewoonlijk emotioneele complexen. Wanneer nu dergelijke onbewuste verschijn: :len in dm wekdroom te voorschijn komen, dan komt dit, omdat de wekprikkel een associatieve verwant schap met het emotioneele complex vertoonde en. daardoor het over den drempel van het be wustzijn naar voren doet treden. Een eigenaardig kenmerk van den wekdroom met betrekking tot den wekprikkel is, dat deze laatste steeds aan het einde van den droom voorkomt, waarvan spr. een uitvoerige verkla. ring geeft, om dan uiteen te zetten, dat de droom een geestesproces is dat uit ons onbe wust geestesleven naar het bewust op stijgt, zgn. den drempel van het bewustzijn overschrijdt. Uitvoerig stelde spr. in het licht, waarom ook in dit opzicht de wekdroom van belang is, door dat deze ons inlichtingen kan geven over den tijdsduur van den normalen droom, en betoogde vervolgens, dat de experimenteele droomen, waarbij men aan den slapende op de een of andere manier een prikkel geeft, met de wek droomen verwant zijn. Zulke droomen kunnen bijv. ontstaan door den slapsnde'den arm in de hoogte te houden, een pijnprikkel aanbrengen enz. Hierna behandelde spr. nog een ander soort droomen, die groote verwantschap met de wek droomen' vertoonen. Dit zijn dezulke, die ont staan naar aanleiding van een prikkelingstoe stand in een onzer organen, b.v. een maagaan doening enz. Tenslotte hesprak spr. nog verschillende an dere droomen, die toestanden vertoonen, welke groote overeenkomst hebben met de verschijn selen van den wekdroom. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op 's avonds 5.06 tot 's morgens 6.23. van Dinsdag bestuursvergadering R. R. MetaaU bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. KL. Volks bond. lederen-Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over; Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half H repetitie IConinkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Nieuwe Haven. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 29 October Ledenvergadering St. Barlbara-vereeniSing R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Vrijdag 31 October Katholiek Leven (K. J. M. V.). Lezing door Pater Qulrinus (O. M. Cap.) oveir het Aposto laat ter Zee. Aanvang half negen. Zondag 9 November St. Willibrordusfeest R. K. Volksbond. Spr©-. ker pastoor L. Ph. J. Paulussen. Gebouw R. K. Volksbond Aanvang 8 uur. Woensdag 12 November Uitvoering strijkorkest „Onder Ons". Ge bouw Musis Sacrum. AANRIJDINGEN Gistermiddag te half vijf werd op den Vlaar dingerdijk de wielrijder P. v. B. uit de Heen- vlietsckestraat aangereden door een vracht auto, bestuurd door C. K. uit Rotterdam. Van de fiets werden het achterwiel en een pedaal vernield. Op den hoek van Westfrankelandsche- stiraat en Fabristraat had gistermiddag om half zes een aanrijding plaats tusschen een autobus van de firma v. d. Ende en een vracht auto van de Kon. Wasscherij Daalmans en Co. te Gouda, bestuurd door J. J. uit Rotterdam. Door den schok werd een ruit van de bus ge broken terwijl drie passagiers van hun zit plaatsen vielen. Daarbij liep mej. den H. een kneuzing op aan het linkerbovenbeen. Verdör werd de zijwand van de carosserie van de bus gescheurd. Van den vrachtauto raakte de motor defect. Gistermiddag had op den Rotterdamschën dijk een aanrijding plaats' tusschen een twee tal auto's, onderscheidenlijk bestuurd door N. uit Rotterdam en J. v. W. uit Herwijnen. Van den eersten auto werden carosserie én spatbord beschadigd. *m-.i SCHIEDAM, 27 Oct. Aangekomen: m.s. Kota Tjandi, Rott. Lloyd, om te dokken in de Wilton- haven; Estlandisch s.s. Kalv, van Calais om kolen te hunkeren; hat vertrok naar Dantzig; Zweedsch s.s. Flandria, van Gothenburg met keisteenen voor de gemeente jn de Voorhaven. SCHIEDAM. 27 October. Vertrokken: s.s. Stad Amsterdam, naar Rotterdam; motorschoe ner Apollin'aris, kapt. H. Kruizinga, met res tant lading naar Rotterdam; Fransch s.s. Si King, met stukgoederen naar Antwerpen. SCHIEDAM, 28 Oct. Aangekomen; Ital. s.s. Edera, ledig van Rotterdam om te dokken In de Wilheiminahaven. HARBURG, 27 October. Vertrokken: s.s. Agility, met olie'naar Schiedam. SCHIEDAM, 28 October. Aangekomen: Eng. s.s. Agility kapt. C. E. Mann van Harburg voor N.V. Schieveem; Deensch s.s. Uder met stuk góederen van Antwerpen, beide in de Wilhei minahaven. SCHIEDAM, 29 October. Vertrokken: m.s. Nyssiena, kapt. L. Pot, met leege flesschen naar Londen; Engelsch s.s. Agil'ity, kapt. C. E. Mann, ledig naar Zwijndrecht. HARBURG, 28 Oct. Vertrokken; s.s. Autho rity, met olie naar Schiedam, 1 Nov.: Groote Schouwburg, Tosca (Ital, Opera) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli- schouwburg, Der blaue Vogel, 8)4 uur. 2 Nov.: Groote Nutszaal, cello-matinée Hans Kindier, half 3. 3 Nov.: Groote Nutszaal, Liederenavond Emiel Hullebroeck, 8 uur. Dagelijks: Arena-variété, 2.15 en 8.30 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 30 dezer in: Royal City; Corso (voor volwassenen); Grand théatre (voor volwassenen); Colosseum (voor volwassenen). SCHIEDAM, 29 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. OPHEFFING VAN STRATEN Burgemeester en Wethouders stellen voor de namen Gerard Doustraat en Jozef Israëls- plein op te heffen, daar de bebouwing van dien aard is, of zoodanig in omliggende straten ia opgenomen, dat een afzonderlijke naam niet gewettigd is. STRAATAANLEG B. en W. stellen voor een crediet van 188.000 te verleenen op perceel 37 van het grondbedrijf ten behoeve van de bestrating van de tweede helft van Arij Prinslaan, Jacob Catslaan, Rubenslaan, Bosboomlaan (gedeel telijk), Frangois Haverschmidtstraat en Julian laan (gedeeltelijk) BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2728 October GEBOREN; Joop, zoon van M. van Nielen en J. de Bruin, Maasstraat 19. OVERLEDEN: B. C. den Oudsten, 47 I, Nassaulaan 75. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1