Jff REGELING DER PACHT EN PACHT- C0MMISS1ES V ps DE BITTERE BEKER WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 VERWARRING Bijna drie ton overschot De jongste gebeurtenissen in het grafisch bedrijf HH DE INTERPELLATIE-WljNKOO? AFGEWEZEN In November de Belgische grens weer open? MENSCHEN EN MEENiNGEN VOORTSCHRIJDENDE ONTWIKKELING ER VALT TE LEEREN EEN DRUKKERSFIRMA UIT HAAR FEDERATIE GETREDEN TWEEDE KAMER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN fJ4-: sr®w VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD EEN AANZOEK ZELFBESCHULDIGING GEëlSCHT PATER ANSCHARIUS VAN DER VEER Men heeft wel eens beweerd, als het ging over (heft lezen van boeken, over het bezoeken van vergaderingen, over omgang met anders denkenden, dat het al een poovere over tuiging moet zijn, die daar niet tegen kan, dat het een bewijs van zwakheid moet heeten, voor die dingen uit den weg te gaan. Natuurlijk is het dwaasheid, zooiets te beweren. s Dat geven ook degenen toe, die ons die houding verweten: het zou niet de eerste maal zijn, dat er bijv. in do socialistische pers op gewezen wordt, dat heel veel arbei ders door liet lezen van de zoogenaamd neutrale pers bedorven worden. De eigen pers lezen, noemen zij een voorwaarde voor zelfopvoeding in de goede richting. Een mensch kan nu eenmaal beïnvloed worden, anders behoeven we niet tot elkaar te spreken en ook geen kranten vol te schrijven. Die beïnvloeding kan ten goede en ten kwade zijn. Vanzelf volgt hieruit, dat men opkomt tegen datgene, wat men kwaad of verkeerd noemt. En dit hangt af van zijn eigen beginsel. Ook hangt die beïnvloeding af van de sterkte der overtuiging, die men bezit, dus, van de duidelijkheid, waarmee mem zijn eigen beginselen inziet, en van den goeden wil, of de bereidwilligheid om offers te brengen voor zijn overtuiging. Bij veel menschen speelt dit laatste de grootste rol. Het is een feit, dat er heel wat rond- loopen, die zich niet veel rekenschap kunnen geven van hun beginselen. Zulke menschen loopen groot gevaar, in de war te raken. Vooral als er iets aanlokkelijks bij komt, krijgt een beïnvloeding door een schijnrede goede kans. Dit gevaar bestond en bestaat voor katho lieken in betrekking tot de socialistische organisaties. Een treffend staaltje daarvan vinden we In „Het Rechte Spoor', waarin een artikeltje Hit het N. V. Weekblad is overgenomen. Daar komt een zekere C. Hellwig beweren- „dat ik tot vandaag toe mijn katholieke plichten ten volle ben nagekomen," dat hij zich goed thuis voelt in den modernen bond dat de heeren geestelijken hem nog nooit hebben kunnen overtuigen van het onjuiste van zijn standpunt. Voor zoo'n geval behoeft men niet om te vallen. Die menschen komt men wel meer tegen. Zulk soort menschen vindt men bij iedere verplichting. Daar loopen er rond, die „tot op den dag van vandaag hun katholieke plichten waar temen en met kunnen overtuigd worden van het absoluut zondige van Neo-malthu- staansche praktijken; - die zich nie.t storen aan e vei bod van bepaalde lectuur tegen Beoo en zeden; ZBjfg; die ]n een &pe -zondige verhouding leven en toch nog «Pasdien houden". Als U eens met geestelijken uit een groote- stadsparochie spreekt, zullen die U dave rende staaltjes van verwarring, van krank zinnige opvattingen en beweringen of vast- houden-aan-eigen-inzicht kunnen meedeelen. Mijnheer Hellwig heeft niets anders to. 'doen als katholiek, dan deze vragen te be antwoorden: Weet U, dat er een verbod der bisschoppen bestaat? Weet U, dat' een katholiek zich aan dat verbod te houden heeft? Weet U, dat, als U zich daaraan niet stoort, wetens en willens toch de H.H. Sacra menten ontvangt, U iets doet, wat in katho lieke taal heet: heiligschennis? Daarover gaat het, heel eenvoudig. Dat iedereen, die afdwaalde van zijn plich ten als katholiek, nog altijd geroepen heeft, dat hij niet kon overtuigd worden, dat hij alleen het goede voor heeft, en gerust mag ingaan tegen de Kerkelijke Overheid, bewijst alleen, dat zulke gevallen niets nieuws zijn. Dit nieuwe is er nu aan: dat toen er geen socialistische bonden bestonden, ook aiet het gevaar van die bonden bestond Vo°r katholieken. die wel bestaan, heeft men rekening te houden met dat gevaar. een heel helder voorbeeld te gebruiken: °°k Luther reeds heriep zich er op, dat hij biet kon overtuigd worden door de Kerk, dat hij het heter wist en de 'Kerk dwaalde. Zoo'n geval als van den heer Hellwig, Zoo'n verwarring op geestelijk gebied, toont allerduidelijkst aan, dat er inderdaad voor biet-ontwikkelde katholieken inzake geloof, of voor half-ijverige katholieken groot ge vaar voer misleiding bestaat in datgene, Wat voor een katholiek plicht is, wat be- teeft die bonden- Bevredigende resultaten in Curasao Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging Va,i de Curaeaosche begrooting voor 1928, Waarvan de gewone dienst een voordeelig ^ldo heeft opgeleverd van 272,417. De voornaamste middelen, welke meer dan 6 raming hebben opgebracht zijn: invoerrecht 641.000, accijns op gedistil leerd 330.000, zegelbelasting 33.000, over drachtbelasting 23.000, huur van landsgron- ten en eigendommen ƒ32.000, uitvoerrecht J 35.000, inkomsten van de posterijen 52.000, opbrengst van Lands-radioposten ƒ185.000, oodsgelden 288.000, alle andere ontvang sten ƒ25.000. De boogere opbrengst is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de voortschrijdende economi- •«M ontwikkeling van Curacao en Aroba. i Hoe het staat met de rechtspositie der hoofdarbeiders Solidariteit aan 'n zijden draadje Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders in Nederland heeft Zaterdag in het gebouw De Ruyterstraat, Den Haag, een con gres gehouden ter bespreking van de rechts positie der hoofdarbeiders. Als sprekers traden op de heeren prof. dr. J. A. Veraart, oud-lid der Tweede Kamer, W. Drop en mr. P. J. Oud, leden der Tweede Kamer. Prof. Veraart vond daarbij gelegenheid om de gebeurtenissen der laatste dagen in het boekdrukkersbedrijf te herinneren. Is, zoo vroeg spr., hetgeen daar gebeurd is geen aanwijzing, dat de bedrijfsorganisatie-gedachte nog maar zwak wortel heeft geschoten? Moet men uit die gebeurtenissen niet afleiden, dat de solida riteit tusschen werkgevers en werknemers aan €en zijden draadje hangt? Spr. is van meening, dat de voorvallen in de typografie iets geheel anders leeren. Die voorvallen bewijzen voor eerst, dat niet ongestraft een bedrijfsorganisatie uiteindelijk geheel aan de collectieve arbeids overeenkomst wordt opgehangen. Die voorval len leeren, dat de strijd tegen bet ongeorgani seerd bedrijf niet zonder kwade gevolgen wordt Prijs gegeven. Zij leeren dus, dat een veel strak ker verband moet worden gehandhaafd dan in de latere jaren in het boekdrukkersbedrijf het geval was. Maar die voorvallen leeren nog veel meer. Zij leeren, dat de wijze van regeling der arbeidsvoorwaarden door een telkens om de zooveel jaren vernieuwde collectieve arbeids overeenkomst in het geheel niet meer past in een systeem van goede bedrijfsregeling. Daar moet niet zijn een onderhandelingscommissie die in een korte periode, éénmaal in de twee of drie jaar, bijeenkomt, om dan allerlei opge hoopte eischen van werkgevers en werknemers in veel te korten tijd te verwerken, maar aan het hoofd van het bedrijf moet staan een Bedrijfsraad, die permanent waakt over bedrijfspolitiek en arbeidsvoorwaarden en dan telkens, wanneer de behoeften van een der partijen of van bet bedrijf bet meebrengen, maatregelen neemt, die deze behoeften bevredi gen. Het is geheel uit den tijd, de collectieve arbeidsovereenkomst op te vatten als den prijs, waarvoor de werkgevers zich een periode van rust koopen. Eigenlijk is het geheele overeen komst-begrip met twee partijen volkomen ver ouderd. Regeling moet er zijn voor het bedrijf en voor het algemeen belang. De gedachte der bedrijfsorganisatie heeft juist in de laatste dagen gewonnen. Trouwens, zij wint na de periode van reactie, die wij heb ben. moeten doormaken, overal terrein. Aan het slot van de vergadering werd de volgende resolutie aangenomen: Het congres, enz:, spreekt als zijn oordeel uit, dat de volko men onvoldoende wettelijke regeling van do rechtspositie der hoofdarbeiders een bewijs is van de veel te geringe belangstelling, die de sociale wetgever voor deze groep van arbei ders aan den dag legt; Het acht een dusdanige regeling van de sociale verzekering en de arbeidsbescherming noodzakelijk, waarbij beter dan tot beden met de belangen dsr hoofdarbeiders rekening wordt gehouden en vraagt met name: a. een meer afdoende wettelijke voorziening in den opzeggingstermijn, vooral na langdurig dienstverband; b. bepalingen met betrekking tot een rede lijke wachtgeldregeling in gevallen van reor ganisatie, rationalisatie en ontslag buiten eigen schuld c. uietig-verklaring van het concurrentie beding; d. regeling van de sociale verzekering met inachtneming van de bescherming der belan gen van de hoofdarbeiders, overeenkomstig hun speciale behoeften;- verdere toepassing van de arbeidswet met een wijziging van het „bazenbesluit"; bijzondere aandacht voor de hoofdarbei ders bij de voorbereiding eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Het personeel kan kiezen.... Voor de organisatie bedanken of ontslag Naar „Het Volk" meldt, heeft de drukkers firma H. v. Kammen en Zoon te Kampen be dankt als lid van de federatie van werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf. Het personeel is voor de keus gesteld ook te bedan ken voor do organisatie of ontslag. De uitbanning van den communist de Visser op grond van art. 74 van het reglement van orde, dat de Kamer zelf maakt, deed den heer Wijnkoop een beweging maken van quasi-dicta- torialen aard. Hij wilde n.l. de regeering inter- pelleeren over „de vrijwaring van de rechten der leden van het parlement", maar hij bedoelde eigenlijk de Kamer te laten discussieeren over de leiding van den voorzitter, welken de Kroon immers benoemt Natuurlijk liep de Kamer er niet in. Van socialistische zijde werd er direct op gewezen, dat de Kamer zelf haar reglement vaststelt en toepast en dat de Regeering daar niets mee te maken heeft. De nitgebannene zelf vroeg ook liet woord en vertelde, dat bet er eigenlijk om ging, wat de positie was van den Paus en hoe Nederland tegenover dit Staatshoofd stond. Maar de voorzitter zei direct daarop, zooals hij trouwens al eerder had verklaard, dat de heer de Visser niet was uitgesloten omdat hij den Paus genoemd had, maar omdat hij, hier voor tot de orde geroepen, onbehoorlijk optrad tegen den voorzitter en de Kamer, die zich, zooals mr. Duys het zeer duidelijk zei, niet door een enkeling kon laten terroriseeren. Toen het voorstel van don president in stem ming kwam om de gevraagde interpellatie niet toe te staan, stonden 70 Kamérleden alle aanwezigen tegenover de twee communisten. De positie van den voorzitter bleek dus niet zoo wankel als de heer Wijnkoop in zijn rijke fantasie meent. Hij of zijn chef zullen nog wel hun interpellatie-poging herhalen, maar de Kamer heeft wat anders te doen in de huidige omstandigheden dan haar tijd te verbeuzelen aan dergelijke malligheid. Zij schiet het vlugst op, wanneer beide communisten, die bij elk onderwerp ongeveer even veel tijd noodig heb ben als de grootste Kamerfractie, hun ratelende rhetorica niet beoefenen. Plelaas, praten is hun leven. TIET NIEUWE LABORATORIUM VOOR TECHNISCHE PHYSICA TE DELFT is zoover gereed, gekomen, dat bet binten - kort la gebruik tem worden genomen Inmiddels is de Kamer begonnen met de be handeling van de nieuwe regeling van de pacht en van de regeling der pachtcommissies. Dat zij er nu reeds mee begon, is mede een gevolg van het feit, dat de machtige Katholieke Boeren- en Tuindersbond daar, bij schrijven van 13 October j.l. op aan drong. Dertig jaar lang, aldus baron van Voorst tot Voorst, streed deze organisatie voor hervorming van ons pacht- recht en zij zag dn de wetsontwerpen, welke 29 Juli 1929 bij de Kamer werden Ingediend, een hoopvol begin. Om te voorkomen, dat de behan deling ervan pas in Februari of Maart zou plaats hebben, verzocht de Boerenbond aan de Katholieke fractie er aan mee te werken, dat de wetsontwerpen nog vóór de Staatsbegrooting zouden worden behandeld. Men liet daarbij in het midden of en in hoever deze wetsvoorstel len in de huidige crisis kunnen helpen, maar de hond meende, dat de in behandelingneming zelf een goeden indruk zou makeu op de belang hebbenden, die zulke zware tijden doormaken. Dit verzoek heeft zeker ten gevolge gehad, dat de Katholieke fractie, op twee leden na, meewerkte tot de zoo spoedige behandeling. De regeering stelt voor den zevenden titel van het derde boek van ons B. W. te wijzigen in dezer voege, dat daarin zullen worden opge nomen: le vergoeding voor verbeteringen, welke pachters aanbrengen; 2e recht op ver mindering van pachtpenningen in bepaalde om standigheden; 3e recht op voortzetting der pachtovereenkomst en tenslotte enkele wetswij zigingen of -aanvullingen als rechterlijke be voegdheid over pacht-overeenkomsten en de verplichting tot schriftelijke pachtcontracten. Zooals het steeds gaat met wetsontwerpen, die in de contractsvrijheid ingrijpen van twee sociaal-niet gelijke partijen, meent men aan den eenen kant, dat de regeering veel te ver gaat er is zelfs gesproken van „gedeeltelijke onteigening" terwijl aan den anderen kant wordt gezegd, dat alleen wassen neuzen, doek jes voor 't Woeden of kinine-pillen worden ge boden. De regeering zelf zegt, dat zij de bedoeling heeft een wettelijke regeling met vooral op voedkundige werking te brengen, een regeling welke eenerzijds de bestaanszekerheid van de pachters wil bevorderen toch altijd 40 pet. van onze landbouwende bevolking en ander zijds de verpachters wil herinneren aan sociale plichten voorzoover zij die vergeten. Nu is het zeker merkwaardig, dat van de laatste kwaadaardige soort weinig of geen voorbeelden zijn genoemd. Wel heeft de soc.- dem. heer v. d. Sluis aan enkele bepalingen in pachtcontracten herinnerd, die eenigszins zeer vreemd aan deden (één bepaling, over het niet- mogen-huwen deed ons zelfs zéér Vreemd aan, maar men zou de omstandigheden moeten ken nen) en ook de vrijz. dem. heer 0bel3 heeft herinnerd aa.n beperkende bepalingen bij de uitoefening van het bedrijf, maar beel veel voorbeelden werden ia de Kamer al evenmin genoemd als in de gewisselde stukken. Wij willen hiermee niet zeggen, dat er geen misstanden bestaan. Integendeel, één groote schuldige werd genoemd en wel.de Neder- landsChe Staat. Hij werd het eerst ongenadig aangepakt door den ondervoorzitter van den Katholieken Boerenbond, baron van Voorst tot Voorst, die er aan herinnerde, dat het ministe rie van financiën, hetwelk de domeinen be- heert, de verderfelijke publieke verpachtingen toelaat. Later kwam de liberale dr. Bierema nog een boekje opendoen over deze a-sociale wijze van optreden van den Staat betreffende het aanbrengen van verbeteringen door pach ters. Deze verbeteringen bestaan vooral in af watering en kalkbemesting en wat het eerste betreft, in tegenstelling met de meeste ver pachters, betaalt de Staat nog niet eens de draineerbuizen en laat de pachters rustig be drijfsgebouwen optrekken, die ze weer mogen afbreken, als de pacht eindigt. Zulke werk gevers hebben inderdaad de „opvoedende wer king" noodig, waarvan de regeering in haar uitstekend geschreven memorie van antwoord spreekt. Tegen een optreden als de Staat zich klaarblijkelijk tegenover zijn pachters veroor looft, hebben wij, zoo constateerde baron van Voorst tot Voorst terecht, aan halve middelen niets, daar zij eenvoudig door de wet gedwon gen moeten worden hun plicht te doen. Recht op vergoeding verdedigde deze' afge vaardigde met anderen; alleen moet dit recht niet zoo onbeperkt zijn, dat de pachter practise!: baas is over de beurs van den verpachter. Ook de toepassing van het remissierecht moet vol gens hem exceptie zijn: alleen bij' zeer uit- gonterim gebeden» als redmiddel tegea yHïofelterteigd, moet vermindering der pachtpenningen moge lijk wezen. Natuurlijk zal bij deze zaak weder- zijdsch overleg voor beide partijen bet beste zijn, al zal het misschien aanbeveling ver dienen groote verbeteringen, zooals water afvoer en kelkbemesting, in het contract ver plichtend te stellen. Het continuatie-recht, nu geregeld in art. 1336, is eigenlijk de kern der nieuwe herziening en daarover liepen dan ook in hoofdzaak de besprekingen. Zoowel baron van Voorst tot Voorst als de beer Ament bepleitten dit continuatie-recht: het is noodig in ons land voor de zekerheid van den pachter. Er is te weinig land en er zijn teveel gegadigden, vandaar felle concur rentie en te hoog opvoeren der pachtprijzen, vooral op publieke verpachtingen. Zeker, wij ontginnen per jaar 7000 H.A., maar in dit tempo kan men niet doorgaan en er is elk jaar, zegt men, 40.000 H.A. nieuwe grond noodig voor de aangroeiende bevolking. Zelfs de drooggelegde Zuiderzee zal ons in twintig achtereenvolgende jaren slechts een 10.000 H.A. per jaar geven en lost de moeilijkheid niet op. Om den zittenden pachter zekerheid te geven, moet het continuatie-recht hem zijn gewaar borgd in de wet. Dit recht behoeft niet totaal onbeperkt te zijn: de heer van Voorst tot Voorst noemde zulk een reeks uitzonderingen, dat hiervan gevoeglijk alvast een korte hand leiding voor de kantonrechters zou kunnen worden samengesteld. Zoowel laatstgenoemde afgevaardigde als zijn fractiegenoot de heer Ament, die een kort maar kernachtig speechje hield, hebben de noodzakelijkheid betoogd, dat de kantonrechter ook zeggenschap over den pachtprijs moet kunnen krijgen als hij dezen onredelijk hoog of laag vindt. De heer Bierema wil van het heele continua- tie-reclit niets weten. Hij is vooral bang voor de verlaging der landprijzen en de schade, welke hypotheekhouders zullen lijden. Maar voor hen, zoo merkte de heer Ament terecht op, wordt de pachtwet niet gemaakt. De heer Bierema gelooft ook, dat het continuatie-recht alleen effect zal hebben in stabielen tijd, daar bij dalende conjunctuur de pachter geen con tinuatie zal vragen en in opgaanden tijd de rechter moeilijk continuatie zou kunnen toe wijzen. Wij zouden zoo zeggen moet de rechter daar altijd bijkomen Kunnen de partijen ook niet accordeeren buiten den rechter om De liberale afgevaardigde voelt meer voor een vergoedingsstelsel en ook de vrljz.-dem. heer Ebels pleitte in deze richting. In het particulier initiatief stelt deze afgevaardigde, zelf eigen- geërfde boer, niet heel veel vertrouwen op grond van het feit, dat het oude remissie-recht practisch altoos werd uitgeschakeld en de arbeid der particuliere bureaux totaal mislukt ls. Spr. drong er ook sterk op aan, dat in de wet het vrij gebruik van het gepachte aan den pachter zou worden gewaarborgd. Tenslottealle afgevaardigden hebben er uitdrukkelijk op gewezen, dat de wet geen crisiswet is en geen reusachtige hulp voor den landbouw beteekent in de huidige moeilijk heden. Ik had liever een maalgebod behandeld of een, voorstel over crediet-verleening of maat regelen tegen dumping, verzuchtte baron van Voorst tot Voorst. Wat niet is, kan nog komen. In haar avondvergadering zette de Kamer haar a 1 ge meen e beschouwingen voort. Wat de directe aanleiding voor het invoerverbod was EEN ONDERHOUD MET MINISTER BAELS Onize Brusselsche correspondent seinde ons gisterenavond: In verhand met de kwesitie van het invoer verbod voor Nederlandsch vee in België had-den wij zoo juist een onderhoud met mr. H. Ba-els, Belgisch minister van binnenlandsehe zaken en landbouw. Z.Excellentie zeide, da-t men in België het mond- en klauwzeer op groote schaal heeft kunnen verminderen. Hier is maar een twintigtal besmette centra per week, terwijl Nederland er 900 b 1000 In dezelfde periode beeft. De minister herinnerde dan aan de directe aanleiding, die België gedwongen heeft de gTens geheel te sluiten, namelijk aan het geval, dat op 16 October j.l. drie wagons Hollandsoh vee naar de quarantaine-stallen te Essohen moesten worden teruggezonden, omdat geconstateerd werd dat de dieren besmet waren. Een ander motief was de aanwezigheid aan de grenskan- toren Aohe-1, Arendonck en Meersel van 300 400 stuks besmet vee, eveneens uit Hol'and afkomstig. De bedreiging voor den Belgischen veestapel was dus zeer groot en dat heeft ons gedwongen om, hoe noode ook, de grens tijde lijk voor allen import van Hollandsdh vee te sluiten. Sprekende over de conferentie, welke gisto- ren, zooals gemeld, Nederlandsdhe en Belgische gedelegeerden te Brussel hebben gehad, zeide de minister, dat hij kennis heeft gekregen van de mondelinge voorstellen voor verscherpte controle-maatregelen, welke daar van Nedcr- landsohe zijde werden gedaan. Zoodra schrif telijke voorstellen in dezen geest zullen zijn ingediend, zal men deze nader met de noodige welwillendheid bestudeeren. Ik geloof, zoo besloot minister Baels ons on derhoud. u echter nu reeds te mogen zeggen, dat in den loop van November de grens weer voor den import van Hollandsoh vee zal kun nen geopend worden. DE GESCHORSTE ADVOKAAT Gevangenhouding verlengd De Haagsche rechtbank heeft de ge vangenhouding van den geschorsten advocaat mr. H. V., die eenigen tijd geleden is gearres teerd wegens verduistering van gelden ten na- deele van zijn cliënten, opnieuw met 30 dagen HET GEDENK TE EK EN OP HET GRAF van wijlen J. H. van der Lans, dat Zaterdag te Nijmegen is onthuld De commissie van belastingen er tegen „De positie, waarin de schatkist verkeertniet als bijzonder netelig te beschouwen" Verschenen is het verslag over het wetsont werp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd. Het bevat de opmerkingen van de Vaste Commissie voor belastingen en de ant woorden van de Regeering daarop. Volgens de commissie houdt het voorstel der Regeering niet voldoende rekening met den eisch om de veranderingen tot het noodzake lijke te beperken. Het is slechts anderhalf jaar geleden, dat de accijns met een aanzienlijk bedrag werd ver laagd. Thans wordt deze verlaging gedeeltelijk te niet gedaan, omdat de opbrengst is tegenge vallen. Als onafwendbaar kan deze verstoring der stabiliteit niet worden beschouwd, gezien eenerzijde de betrekkelijk geringe baten, welke de Regeering ervan verwacht, anderzijds de niet als bijzonder netelig te beschouwen positie waarin de schatkist verkeert. De commissie meent voorts, dat er reden be staat voor de veronderstelling, dat de bate van 4 millioen, die de Regeering verwacht, bij lange na niet zal worden bereikt. Ook acht de commissie het herleven d.er grensfraude, als gevolg van de verhooging. niet denkbeeldig. De Commissie is in haar geheel van oordeel, dat de maatregel, in het ontwerp vervat, geen aan beveling verdient. Eenige leden wezen er nog op, hoe dorr de voorgestelde accijnsverlaging het Nederiand- sche product nog meer wordt achtergesteld bij uit het buitenland geïmporteerde, laag belaste alcoholhoudende dranken. Minister de Geer eischt zijn millioenen Een economische inzinking, waarvan de fiscale gevolgen op het oogen- blik niet zijn te overzien In haar antwoord betoogt de regeering dat het nooit de bedoeling is geweest, door de verlaging van den accijns een beduidend deel van de belastingopbrengst prijs te geven. Bij de verlaging is ervan uitgegaan, dat de op brengst zich zou handhaven. Het is anders geloopen. Een stuk belastingopbrengst waar op voor de toekomst was gerekend, is, naar nu reeds vaststaat, duurzaam komen te vervallen. Het spreekt vanzelf, dat de Regeering zich daarbij niet zonder meer kon neerleggen. Het doel, dat eertijds voorzat en dat bestond in onderdrukking der fraude zonder de opbrengst te schaden, zal gediend worden door een wij ziging in het tarief. Een geregelde bate van 4 millioen per jaar kan, volgens den minister, kwalijk en bagatelle behandeld worden door hen, die jaarlijks de verantwoording hebben te dragen voor een begrooting, die aan onvermijdelijke behoeften en rechtmatige wenschen voldoet en niettemin niet boven de capaciteit der middelen uitgaat. Dit klemt temeer in het huidige tijdsge wricht. De invoering der wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten valt samen met een economische inzinking, waar van de fiscale gevolgen op het oogenblik nog niet zijn te overzien, maar die in elk geval in grijpend zullen zijn. Een gevolg hiervan is een geraamd tekort voor 10S1 van 9 millioen. Dit tekort is gebaseerd op een middelenraming, waarvan het reeds thans waarschijnlijk is, dat sij te optimistisch icas en dat het wezenlijk tekort grooter zal zijn. De minister zet verder uiteen, dat van een feitelijk vervallen der 10 opcenten op den ge distilleerd-accijns, welke thans ten hate van het Leeningfonds worden geheven, met ingang van 1934 natuurlijk geeu sprake zal zijn. Eerst in 1943 zal een vrij belangrijk deel der crisis heffingen kunnen vervallen en in 1959 de rest. In 1934 zal geen enkele heffing kunnen verval len. Die opcenten zijn, als weeldeverterings- belasting, de minst schadelijke van alle crisis heffingen. Dat door het aanhangige voorstel de fraude zal herleven, meent de minister te moeten ont kennen. De Minister acht het ontwerp zoozeer voor de hand liggend, dat hij van meening is dat het had moeten worden ingediend, ook zoo de momentee-le toestand daartoe geen aanleiding gegeven had. Een belastingverlaging elders had dan daartegenover kunnen staan. In dien zin had hij het ontwerp aanvankelijk voorbereid. Nu het dienst moet doen om een ernstig drei gend tekort in te perken, is het noodzakelijker dan ooit. „NEDERLAND-EXPRESS". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. .Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het s.s. „Jan Pzn. Coen", (hetwelk 31 October a.s. van Gi^iua zal afvaren, Donderdagmorgen, 30 October zal vertrekken van Rotterdam. (Maa,s) te 7.14 uur. Vertrek van 'g-Grvvrabage (S.S.)_ te 6 aar. De leden der R. K. Volkspartij hebben een aanzoek gekregen van uit den linkervleu gel der S. D. A. P., om zich heel gerust te scharen onder de vleugelen dier partij. Immers, waarvoor blijven die heeren zoo bang? Toch niet voor spoken? Denken ze nog heusch, dat de S. D. A. P. of wat voor sociaal-democratische bonden dan ook. het gemunt hebben op den ka tholieken godsdienst Kom nu! Ieder mensch van boven de ze ven jaar weet nu zoo zachtjes aan toch wel, dat de socialisten clen godsdienst, het geloof overlaten aan ieders vrije opvatting: „TVees socialist en ga je eigen gang. Gods- dienst is en blijft privaalzaakEnz. Niet veel nieuws bij. Alleen dit: dat ze die groep katholieken aanpakken en trachten te bewerken. Waar om? Meenen ze, dat de katholieken der Katholieke Volkspartij er niet zoo heel veel in zullen zien, om het verbod van het Ne- derlandsche Episcopaat le trolsccren en „toch nog goed katholiek te zijn"? We weten zeker, dat op dc meesten hun ner dat gepraat en gclok geen vat heeft. Dat ze het misschien door hun manier-van-doen wel eens een beetje, gevaarlijk kunnen maken voor enkele zwakke broeders cn zusters, is niet onmogelijk. Dat aanzoek 'brengt geen enkel nieuw gezichtspunt. En het diepgaande verschil blijft beslaan: aan den socialistischen kant de meening, dat godsdienst privé-zaak is: niets meer of minder. Dus geen sociale zaak Dat godsdienst geen invloed kan, noch mag hebben, op het sociale, op het economische leven; dat de voorschriften van den gods dienst niet zoover kunnen, noch mogen rei ken, dat ze de gewetens van de menschen bestrijken, ook wat betreft: familieleven cn leven in den openbaren slaat. - Aan onzen kant de opvatting, dat gods dienst natuurlijk een privézaak is, natuur lijk geldt voor iedereenin ieders persoon lijk geweten heerscht, maar dat die gods dienst niet alleen een groote sociale macht uitmaakt, maar ook hel recht en den plicht heeft, de, betrekkingen in het sociale leven te regelen Het wezen van den godsdienst eischt meer dan te gelden in het privé-leven. Trouwens, omdat de godsdienst ook bchecrsclit de ver houding van de menschen tot elkaar, kan van: alleen privaat-zaak" geen sprake zijnEn dan: hebben ze dc vijandigheid te genover het katholieke geloof praktisch ge heel verbannen? Het lot van Wijnkoop Wijnkoop, de gewezen leider der opgeheven communistische oppositie-partij, is nog steeds niet openlijk in de gelederen der echte Mosko- vieten opgenomen. Hij heeft schuld bekend, in de Kamer heeft hij zijn bekende verklaring af gelegd. Maar 't was nog steeds niet genoeg. Wat hij te zeggen had, werd hem duizend en éénmaal voorgehouden en thans is hij ook daar aan toegekomen. Hij wil in de officieele C. P. H. worden opgenomen en heeft nu ook besloten den hitteren beker tot den bodem te ledigen. Zijn volslagen onderwerping heeft hij neei- gelegd in een artikel, waarvan de „Tribune" Maandagavond het eerste deel afdrukte. 't Is de zelfbeschuldiging, zooals die steeds van hem geëischt is, waarin hij heel zijn optreden, vijf jaren lang, aan het hoofd der eigen partij ver loochent en het bestempelt als een verraderlijke misdaad ten opzichte van de Communistische Internationale. Getuigt het van karakter, dat bij na ongelijk t,e hebben ingezien, hiertoe komt, is het laf heid? Wie zal 'het zeggen. Maar deze gedwongen zelfkastijding moet voor hem toch zijn geweest als een geeseiing met de scorpioenen der Gepoe. De Kamerverklaring wordt onder den drang der omstandigheden nn slechts een „bijdrage" genoemd tot de „historische waarheid, dat al leen de C. I. thans de leidster der arbeiders is en kan zijn." En om dan toch maar duidelijk zijn zuiverheid in de leer te demonstreeren, zet hij, als vreesde hij, dat men hem nu nog niet zal gelooven, dadelijk in met een politleken ge- loofskreet: „Er is maar ééne partij voor het strijdende proletariaat, de oficieele communis tische, en er kan in geen enkel land een tweede daarnaast zijn, hier niet en nergens niet". Dat heet de groote les, die het vijfjarig be staan der Wijnkoopgroep in Nederland heeft doen zien en dit is tevens de beteekenis van haar politiek bankroet, zooals het in de capi tulaties is uitgekomen. Na zoo zelf zijn oprechte bekeering te hebben betoogd, besluit de schrijver met een oproep tot zijn ex-partijgenooten er is immers nog steeds een aantal half-onwilligen om even als hij niet enkel naar het uiterlijke maar ook naar het innerlijke toe t.e treden tot de O. P. H. Moskou hing wel als een bloedzuiger op de huid van dezen bekeerling. Het heelt gezege vierd. Zal het nu eindelijk voldoende zijn en ral Wijnkoop nu zijn hartewonsch vervuld zien? PASTOOR J. GLAUDEMANS. Naar wij vernemen, is de zeereerw. heer J. Glaudemans, pastoor te Wanroy, wegens ver val val krachten gisteren voorzien van de II.H. Sacramenten der Stervenden. Op 9 November a.s. zal de Z. E. Pater An- scharius van der Veer O.F Mrector van het Gymnasium Immaculatae Conceptionis te Ven- ray, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren aan het Gymnasium verbonden werd. DE VERZAKTE SPOORBRUG BIJ DE VINK Wegens de werkzaamheden in verband met de verzakking van de spoorbrug bij de Vi^lt bij Leiden te de Beb-eepvaart tussdhen Leïiiëj en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5