HET PLEIT GEWONNEN t SPIONNAGE WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 De heer Hols, de eenige firmant van de Oude en eerbiedwaardige firma Hols Hols, notarissen van een oude en eerbied waardige stad, was er eerst van overtuigd, dait hij het slachtoffer was van een zins verbijstering en stond aam den ingaing van «ijn kantoor, stomverbaasd starend naar het ongelooflijke schouwspel. Het kan niet waar zijn, dat voelde hij. |9og nooit tevoren in de lange en eerbied waardige historie van de firma had zich *u Ik een schouwspel binnen de grijze mu ien van zijn kantoor afgespeeld en het was tiiet aan te nemen, dat zoo iets ooit zou kannen plaats hebben. Toch was die jongeman daar bij het raam ponder twijfel Hans Steegers zijn eerste bediende; zijn armen waren, daar kon geen gjuaestie over besta am, rond een allerliefste jongedame en, op het oogenblik, dat de fceer Hols binnentrad, klonk ongetwijfeld Jiet geluid van een het respectabele van de firma Hols Hols voor goed ontheiligenden kus. De heer Hols aarzelde, nam zijn lorgnet Van zijn neus, poetste hem op met zijn zak doek en zette hem weer op zijn oude plaats terug. Toen zag hij, dat de jongedame zich Bit de armen van zijn eersten bediende had losgemaakt en dat beiden zich hadiden om gedraaid en hem verlegen aanstaarden. Tweemaal opende hij tevergeefs zijn (mond, de derde maal slaagde hij erin een verstikt „Steegers" uit te brengen. Ja, mijnheer Hols? zei Hans schaap achtig. De heer Hols kwam drie stappen naar vo ren. Welke verklaring, vroeg hij, kun je van je buitengewoon en hoogst onbetamelijk ge drag geven? Hier op mijn kantoor in het volle gezicht van ieder, die op de Hoog straat naar binnen kijkt, een jonge vrouw in je armen te houden. Wie is ze? Het meisjo glimlachte vriendelijk naar hem. Hoe maakt u het, mijnheer Hols? zei re. Mijn naam is Beerdsen Marie Beerd- pen. Maar ik geloof niet, dat u al van me gehoord heeft, want ik ben pas hier ko men wonen. Neen. jongedame, ik heb nog nooit van B gehoord. Maar ik heb van u gehoord, mijnheer Hols, zei Marie. Iedereen hier in de stad heeft van mijnheer Hols gehoord. U zult bij de volgende verkiezingen in den gemeente raad gekozen worden, is het niet? En u bent voorzitter van de kiesvereeniging en Sinds ik u h/ab gezien brandde ik van ver- teugen om kennis met u te kunnen maken. Inderdaad! snauwde mijnheer Hols, en iwat als ik vragen mag, doet u in mijn kan- itoor? Ik ben even komen binnenwippen om mijnheer Steegers een bezoek te brengen* sel Marie. Daar hebt u toch geen bezwaar tegen, mijnheer Hols- is het wel? Ik heb er ten zeerste bezwaar tegen, Kei mijnheer Hols, dat u bij mijn raam gaat Staan en heel de Hoogstraat het schouw spel biedt van m ij n eersten bediende, die een jongedame omhelst in m ij n kantoor. Bovendien, tenzij u hier zaken hebt te doen. Hm, zei Marie, die heb ik. Er is van- lavend een danspartij bij een van onze ken nissen en ik ben gekomen om mijnheer Stee gers te vragen me mee te nemen. Verdorie. Steegers! barstte mijnheer Holis los. Ik heb je herhaalde malen gezegd, dat dit kantoor er voor mijn cliënten is en piet voor de persoonlijke genoegens van mijn klerken. Als je idioot genoeg bent om jezelf op te houden met jonge vrouwen, dan moet je dat zelf weten, maar ontmoet ■e alsjeblieft ergens anders. Het spijt me, mijnheer llols, zei Hans, maar juffrouw Beerdsen ia hier maar een paar minuten en ik zag geen kwaad in. Kwaad! snauwde mijnheer Hols. Groo- te hemel mijnheer, je hebt haar gekust! Ik zag je in het volle gezicht van de heale Hoogstraat. Wat bezielde je in 's hemels naam om zoo iets te doen? Ik geloof niet. dat Hans er iets aan kon doen. mijnheer Hols, zei Marie stra lend. Ik ben verschrikkelijk verleidelijk. Het eijn mijn oogen. weet u. Hans zegt, dat hij altijd als hij er in kijkt, het gevoel krijgt alsof hij erin moet zwemmen. Als u eens in mijn oogen wilt kijken- mijnheer Hols, ben ik er zeker van, dat u zult inzien, dat Hans eir niets aan doen kan. Dank u. juffrouw Beerdsen, maar ik heb geen behoefte of plan om in uw oogen te kijken Bovendien, ging ze voort, waarom zou Hans me niet kussen? Hij zal me binnen kort trouwen en ik ben er zeker van. mijn heer Hols, dat, als u jong waart en op het punt stond te trouwen. Ik heb nooit op het punt gestaan om te trouwen, krijschte de heer Hols en wendde lich tot Hans. Begrijp ik t goed, dat je van pllan bent te trouwen met juffrouw Beerd sen» Steegers? Hans knikte. «B We zijn al een poosje verloofd. Zoo zei mijnheer Hols, dan heb ik je DE EERSTE OFFICIEELE FOTO VAN KONING BORIS EN PRINSES GIOVANNA genomen op het kasteel van San Rosere te As3isië, toen zij nog verloofd waren een paar woordjes te zeggen, Steegers. Zeg asjeblieft juffrouw Beerdsen goeden dag en kom even in mijn kamer. Hans nam daarom afscheid van Marie, sprak met haar af voor een kopje thee in het café aan den overkant en ging het hei lige der heilagen binnen. Luister nu eens naar me, Steegers. be gon mijnheer Hols. Ik heb je eenige maan den geleden gezegd, dat ik van plan was je als medefirmant in de firma op te ne men. Hans knikte. Het is buitengewoon vriendelijk van u mijnheer. Niets van dat alles, zei mijnheer Hols, daar heeft vriendelijkheid niets mee te ma ken; ik houd alleen do belangen van de firma in het oog. Werkelijk, ik geloof niet dat ik een beter man hiervoor zou kunnen vinden. Ik moet hier echter een voor vaar de aan verbinden, welke ik in het contract zal opnemen en, tenzij je er mee accoord kunt gaan. behoeven we verder over de zaak niet te praten. Ieder, die firmant bij Hols en Hols wil worden, moet vrijgezel zijn en van plan zijn vrijgezel te blijven. Mijnheer Hols! riep Hans uit. U be- doelt hiermee, dat ik nooit zal kunnen trou wen? Dat lijkt me buitengewoon onredelijk, mijnheer Hols. Ileelemaal niet, antwoordde de heer Hols, je moet je eens indenken, Steegers. dat je als medefirmant op de hoogte kom: met hoogst vertrouwelijke zaken betreffen de onze cliënten, waarvan je op hat cogen- blik nog onkundig blijft cn mijn eerste cisch is er verzekerd van te kunnen zijn. dat zulke informaties hun weg. langs welke kanalen dan ook. niet, buiten dit kantoor zullen vinden. Volgens mijn meening kan een gehuwd man niets voor zijn vrouw geheim houden. Als u veronderstelt, mijnbeer Hols, dat ik de vertrouwelijke zaken van het kantoor met mijn vrouw Natuurlijk zou je dat. zei mijnheer Hols. Ze zou j i er toe noodzaken. Ze zou alleen maar ben -even te gaan huilen en 'eggen, dat je haar niet vertrouwt en je zou Upinnen met alles uit te kramen in strikt vertrouwen natuurlijk wat je weet. Bn den volgenden dag zou je vrouw het verder vertelint nog altijd in strikt ver trouwen aan een vriendin van haar en haar vriendin zou hetzelfde toen cn zoo zou het heel de stad doorgaan, zoodat je het even goed in de krant had kunnen adver- teeren. Plans schudde zijn hoofd. Juffrouw Beerdsen is niet van die soort. Alle vrouwen zijn hetzelfde zei mijn beer Hols. Zij zijn niet te vertrouwen, Stee gers en de eenige veilige weg is te doen als ik en nooit iets met haar te maken willen hebben. Hoe kwam je er in 'shom-lsnaam toe jezelf met haar te verloven? Hams zuchtte. Kijk eens, mijnheer Hols, zei hij, ik ver- loofde me met haar, omdat ik met. haar wil trouwen en ik wil met haar trouwen, omdat ik op haar verliefd ben... Verliefd! riep mijnheeer Hols uit. Al le enomdat ze een aardig gezichtje heeft! Ik dacht, dat je beter bij je verstand was. En als de eenige voorwaarde, waarop ik medefirmant kan worden, is. dat ik nooit zal trouwen... En dat is zoo, snauwde mijnheer Hols. Dan weiger ik absoluut Doe in 's hemelsnaam niet zoo iets idioots, viel de heer Hols hem in de rede. Geen enkel meiscje is zooveel waard als een partnerschap in de firma Hols Hols. Voor je besluit om een doodgewonen klerk te blij ven met een salaris van een paar gulden in de maand, zou ik eerst maar eens goed na denken. Je kan me je beslissing de volgende week meededen. Marie zat op Hans te wachten in het café cn bleef kalm haar geroosterd brood eten, terwijl Hans zijn gesprok met den heer Hols vertelde. liet is hopeloos. Marie, besloot hij, en er zal niets anders opzitten dan ons enga gement te verbroken. Als je je partnerschap booger stelt dan mij. Hans. Laat dat partnerschap naar de maan loopen! gilde Hans. Je weet best, dat het dat niet is. Marie, maar 'zonder partner schap hoeven we er niet aan te denken om te trouwen. Daar hield ik rekening mee, toen ik dat zei. Ik zal dan hoogstwaarschijnlijk jarenlang op hetzelfde salaris blijven staan en het is niet eerlijk om van je te verlan gen om zoolang op me te wachten. Idióót! riep Marie uit, drink nog maar een beetje thee, dat zal Je verstand wel op klaren. Misschien zal mijnheer Hols wel van meendng veranderen. Hans schudde zijn hoofd. Je kent hem niet, Marie, zei hij. Ieder een in de stad zal je vertellen, dat hij op het onderwerp Vrouwen" niet goed wijs is. Hij haat ze, wil zelfs geen dienstmeisje in huis hebben of een typiste in zijn kantoor en hij vertelt nooit iets anders dan kwaad van haar. Men zegt,, dat hij altijd zoo ge weest is, als jongen al en nu is hij geweldig trotsch op zijn reputatie als vrouwenhater. Ik kan niet inzien, dat hij van meening zal veranderen. 'tls verschrikkelijk, zed Marie. Als je het partnerschap aanneemt, kan je me niet trouwen, veronderstel ik, en als je me trouwt gaat het partnerschap je neus voor bij. Er zal iets gedaan moeten worden. We moeten zorgen, dat mijnheer Hols van mee ning verandert. Daar bestaat niet veel hoop op! Marie haalde haar schouders op. O, daar zal ik wel eens over denken. Laten we elkaar hier morgen weer ontmoe ten en dan zal ik je vertellen, wat ik beslo ten heb. Het spijt me. Marie, maar ik moet mor gen naar Ledden om een cliënt van mijn heer Hols op te zoeken en ik kan niet op tijd terug zijn. Overmorgen dan, zei Marie, en houd er den moed maar in, Hans. Mijnheer Hols is de heele wereld niet. Den volgenden namiddag, toen Hans zijn jas aantrok voor zijn reisje naar Leiden, hing er een sfeer van zwaarmoedigheid rond hem. Wat dat bezoek aan Leiden betreft, Steegers, zei mijnheer Ilals, terwijl hij zijn hoofd om de deur stak, je hoeft er niet naar toe t.c gaan. Mijn cliënt heeft me juist gete lefoneerd. dait hij me persoonlijk wenscht te sproken, daarom heb ik om mijn wagen gebeld en zal er zelf even Ween rijden. Ilc zal vermoedelijk om ongeveer vier uur terug zijn. Toen mijnheer Hols weg was, ging Hans aan zijn lessenaar ziften om een uur lang alle mogelijke niets beduidende teekenin- gen te maken op zijn vloeiblad en lieflijke naampjes te verzinnen voor zijn patroon, welke, als de heer Holst ze gehoord had. al zijn kansen op een partnerschap in rook hadden doen opgaan. En toen ging de deur open en kwam een meisje binnen. Ze bekeek I-Ians eenige «ogenblikken twijfelachtig en trad dan op hem toe. Ze werd gevolgd door vijf andere meisjes. Hans staarde zijn bezoeksters in stomme verbazing aan. Ik zou graag mijnheer Hols even willen spreken, alstublieft, kondigde de leidster der jongedames aan. Mijn naam is Ilooge- boom, Nelly Hoogeboom. Het spijt me. zei Ilans, maar mijnheer Hols is uit en zal niet terugkomen voor vier uur. Hm! zei Nelly, dan zullen we wel wach ten. Voor Hans gelegenheid hacl gehad om iets hier tegen in te brengen, waren al de zes meisjes reeds gaan zitten. Tenzij u eein afspraak heeft, juffrouw Hoogeboom, begon Hans. Dat hebben we niet, verzekerde ze hem. Dan ben ik bang, dat mijnheer Hols u niet zal willen ontvangen. Als u mij uw moeilijkheden zoudt willen mededeelen. Best, zei Nelly. Zij haalde een velletje papier uit haar handtaschje en vouwde het open. Wij zijn een deputatie, begon ze van het papier aflezend, van de vrouwen van deze stad en we zijn gekomen om u onze meening voor te leggen over uw onverant woordelijke houding jegens de vrouwen in het algemeen, om uiting te geven aan de afschuw, die we koesteren over de gevoe lens. welke u uit over het zwakke geslacht en om onze verontwaardiging uit te spre ken over het absurde vooroordeel, dat u te gen ons heeft en de schandelijke aantijgin gen, welke gij geregeld Wat in 's hemelsnaam.begon Hans, die dacht, dat hij plotseling gek ge worden was. de schandelijke aantijgingen,, welke gij geregeld over ons rondstrooit, ver volgde Nelly kalm. We eischen derhalve, dat u voortaan zult ophouden met een der gelijke houding aan te nemen en zult breken met voornoemde houdingen, gevoelens, voor- oordeelen en aantijgingen. Groote hemel! stotterde Hans. U kunt onmogelijk.ik kon niet droomeri.wer kelijk, juffrouw Hoogeboom, ala u denkt, dat mijnbeer Hols naar zulke Dat doen we, zei Nelly, en we zul'en op hem wachten. Hans schudde zijn hoofd. Het spijt mij. zei hij, maar u verspilt uw tijd en ik kan nietkan niet toestaan, dat u hier blijft. U zoudt beter doen met naar mijnheer Hols te schrijven en Plotseling ging de deur open en Marie wandelde hot kantoor binnen, stond stil en keek rond met een verbaasden blik en een diepen rimpel in haar voorhoofd. Ia er.is er iets verkeerd gegaan? vroeg ze. Hans stond van zijn stoel op. Kijk eens hier, juffrouw Beerdsen, be gon hij, als u lets van deze deputatie af weet. Marde, alsjeblieft, lachte Marie. Wo zijn onder vrienden hier. Heb je jezelf nog niet voorgesteld? Dit is Hans, kinderen, mijn fiancé. Dit, Ilans, zijn Miep. Rosa, Jane. Nora, Riet en en Nelly. We zijn allemaal gekomen om mijnheer Hols te spreken. Waar is hij en wat voer jij hier uit, Hans? Je zei dat je naar Leiden zou gaa» Dat zou ik ook, Marie, maar mijnheer Hols besloot zelf te gaan. Je bedoelt, dat hij.... dat hij uit is? Hans knikte Tot vier uur, vertelde hij haar. Als hij terugkomt en hij vindt je hiertoe vertel eens, wat is je plan? Marie zuchtte. Ik wilde, dat je er niets van zoudt weten, Hans, maar ik veronderstel, dat het nu wel niet anders zal kunnen. Ik was van plan om je tc heipon.... om dat partner schap to krijgen en mij te trouwen en voor altijd samen gelukkig te leven. Begin nu alsjeblieft niet te lamenteeren. Er moet iets gedaan worden om mijnheer Hols tot zijn positieven te brengen. We zijn een deputatie Hans. en we waren van plan om mijnheer IIols plotseling te overvallen en te profestee- ren tegen zijn onverantwoordelijke.zus of zooNelly heeft het allemaal voor elkaar gebracht; en dan zou ik hem vragen om ons te laten trouwen zonder dat je het partnerschap zoudt verliezen of anders zou ik de geschiedenis van zijn idiote houding heel de stad door vertellen. (Wordt vervolgd). De inconsequente vrouwen Moeders vooral eerst leeren zij haar kleine klnders spreken, en dan dat ze altijd stil moe ten zijn. -4*- Toch vegetariër „Wat, jij wil een vegetariër zijn, en je zit hier stiekum een malsohe biefstuk te eten „Och. voor Jou mag dat 'n biefstuk zijn, voor mij heet dat „verboden vrucht". Een lief preonasme Een onderwijzer wil zijn klasse het begrip bijbrengen van toutologie als „witte schimmel" en vraagt aan de leerlingen andere voorbeelden op t» noemen. Het gaat niet grif, maar eindelijk zegt een meisje.Lieve Moeder." te Onder de oorlogsliteratuur, die met alle andere naweeën van dien tijd, nog maar steeds in breede stroomen voortstuwt, neemt het on derwerp Spionnen en Spionnage een bijzondere plaats in; bijzonder, omdat daarmee de sen satie, gelegen in het onthullen van het geheime zoo uitmuntend mogelijk bereikt wordt, bijzon der, omdat het levensbeschrijvingen betreft van menschen, die uit eigen tijd zijn, en levensbe schrijvingen worden bijna altijd met interesse gelezen, bijzonder tenslotte, omdat de Spion nage zoo'n eigenaardig bedrijf was en nog is. Eigenlijk is spionnage onder alle omstandig heden kwaad, en 't beste wat men er van zeg gen kan, is, dllt 't in sommige tijden noodzake lijk lijkt wat ook al niet erg best klinkt. Ook het moreele karakter van een spion is en blijft aanvechtbaar. Natuurlijk is do man of de vrouw, die tegen eigen vaderland ageert, een lage booswicht. Maar hij of zij is in elk geval óók 'n verrader, wanneer hij handelt lil het nadeel van het land, welks gastvrijheid hij geniet. De vijand zelf schijnt een spion, al zal hij hem op heeter daad betrapt, zoo voorbeeldig en gestreng mogelijk straffen, niet als een eer- looze te beschouwen. Tot deze conclusie komt onwillekeurig de lezer van het werk van Sir George Aston „Se cret Sbrvice", dat onlangs de spionnagelitera- tuur met een is komen vermeerderen. Sir George Aston had gedurende den oorlog een leidende functie in de centrale van de En- g else lie Secret Service en later was hij secre taris van het oojiogsministerie, zoodat hij uit ervaring put. In dit boek deelt hij mede, dat tijdens den oorlog dertig Duitsche spionnen ge grepen zijn, waarvan er twaalf zijn neergescho ten, en een, gedoemd tot eerloosheid, is opge hangen, terwijl er één zelfmoord heeft gepleegd. Aston beweert, dat de onvoorzichtigheid van een officier uit de lijfgarde van den Duitschen Keizer de schuld er van was, dat de meeste Duitsche spionnen in Engeland bekend waren. Deze officier, die bij een keizerlijk bezoek aan Engeland meegekomen was, had tijdens zijn verblijf in Londen een Duitschen barbier opge zocht, die in een tamelijke achterwijk van de stad woonde. Dat bezoek was opgevallen. Dit beteekent, dat de Duitsche officier door Engel- sche spionnen natuurlijk bewaakt werd. Bij na der onderzoek bleek, dat deze coiffeur fungee: de als postbode tusschen den Duitschen Spionnage- dienst en de Duitsche hpionnen, die in Enge land vertoefden. Van toen af aan begon xnefede brieven te onderscheppen, die van Dültschhmd uit den barbier gestuurd werden. Twee spionnen „van eersten rang" «Karen blijkbaar Karl Lody en Karl Müllor, wier exe cutie door sir Aston uitvoerig is beschreven. De eerste was kort na het uitbreken van den oorlog uit Amerika in Engeland gekomen hij werd reeds in October 1914 in Ierland gevan gen genomen, en in November in de Tower, te Londen, doodgeschoten. Toen de plaatsvervangende gouverneur van de Tower Lody op den morgen van zijn terecht stelling naar de plaats bracht, Waar het vonnis zou worden voltrokken, strekte de veroordeelde zijn hand uit en vroeg „Hebt ge er op tegen, om een Duitschen spion de hand te reiken Waarop de gouverneur antwoordde „Natuur lijkmaar ten allen tijde ben ik be reid een dapper man de hand te drukken." Hieruit blijkt wel, dat Lody door den En- gelschman geenszins als eon eeriooze werd aan gezien. Over de terechtstelling van Karl Müller ver meldt Aston, dat het hem op zijn verzoek werd toegestaan om langs de rij van het executie- commando te gaan en ieder persoonlijk de hand te schudden. Müller onderhield zich vriend schappelijk met de soldaten en zei dat hij niet de minste wrok koesterde jegens zijn beulen, omdat hij wist, dat zij hun plicht hadden te doen. Müller was al lang dood, als er nog steeds brieven, geldzendingen en instructies van uit bet buitenland aan zijn laatste adres kwamen. Het hoeft geen betoog, dat de Secret Service gretig gebruik maakte, en Informaties bleef verstrekken, die oogenschijnlijk van Müller af komstig waren, en waarvan men in Engeland hartelijk hoopte, dat zij voor honderd procent geloofd zouden worden. Voor die valseho berich ten liet men zich door den vijand nog 400 pond betalen EEN SNAPSHOT VAN KONING BORIS, in levendig gesprek met een Bulgaamhe boerenvrouw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6