ALGEMEEN OVERZICHT. De afstraffing van Oost-Galicie De mijnramp in het Saargebied STORM EN NOODWEER De kroning van Abessynie's Keizer OPSTAND OP FORMOSA WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 De onrast in Brazilië O® rede van Mussolini VERVOLGDEN TOT BLOEDENS TOE GEGEESELD SPOORWEGRAMP IN ZUID-RUSLAND? POSTZEGELVERVALSCHING? HET ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK DE CATASTROFE VAN DE „R. 101" BOM ONDER HET SPREEK GESTOELTE VERDUISTERING DOOR RECHERCHEURS DE KATHOLIEKE ACTIE IN ITALIË MIIJNONTPLOFFING IN OKLAHOMA 1500 MAN BELEGEREN EEN PLAATSJE VERZET VAN LEENMAN HAILOE Tijdens het gebed gedood AHMED ZOGOE ERNSTIG ZIEK? Met den. Tal van de oude regeer ing is de rust in Brazilië nog geenszins teruggekeerd. De partij der afgietredeuen lioudt zich voor loopig koest, maar de opstandige beweging heeft zich meer gekeerd tegen het heer- achemde regiem dan geijverd voor de ver heffing van bepaalde personen. Vandaar, dat fie toestand heel onzeker is gebleven en de mannen, die te Rio de Janeiro de kans schoon zagen op regeeringszetels plaats te nemen, allerminst er zeker van zijn, dat zij nu ook inderdaad kunnen gaan regeeren. Want andere figuren dringen zich naar voren, andere volks- Btroomingem worden merkbaar en de tijd, dat na die Ietwat chaotische situatie één concrete en algemeene gedachte een door de meerder heid gewilde groep van leiders aan het bewind zet, die rustig aan opbouwenden arbeid be ginnen kan, lijkt nog niet zoo nabij. Volgens ontvangen berichten uit Rio de Janeiro hebben contra-revolutionnaire troepen een poging tot opstand gedaan, die echter door de militaire junta kon worden neerge slagen. In de straten van Rio de Janeiro werden barricades opgeworpen en die kazernes der opstandelingen werden omsingeld en onder yuur genomen. Bij de gevechten zouden meer dan honderd personen zijn gedood Ia den staat* Sao Paolo moet een nieuwe negeermg gevormd zijn. Tot president werd benoemd de professor in de rechtswetenschappen, Morato. broclamatde der te Rio de Janeiro T-,, ,e T°ortoopige regeering wordt dat de zegepraal der revo mme tengevolge zal hebben, dat het congres i worden ontbonden en een algemeene am nestie zal worden afgekondigd. Deze maatregelen zouden na de aankomst van den leider der opstandelingen, Getulio Vargas, in een decreet worden bekend ge maakt. Reeds zou een bevel zijn uitgevaardigd, om den aanval over de geheele linie te sta ken. De regeering staat borg voor het handhaven der algemeene orde, een onpartijdige rechts, spraak, het nakomen der verdragen en het handhaven der nationale eenheid. Ho© die toestand zich verder zal ontwikkelen valt moeilijk te voorspellen, maar zekeT is wel, dat nieuwe verrassingen geenszins uitgesloten mogen worden geachit. In verband met de beschieting van de „Baden" wordt vernomen dat, ln tegenstelling met verschillende persberichten, de Duitsche gezant te Rio de Janeiro, zoodra bekend werd, dat de «Baden" beschoten was, stappen gedaan heeft, om opheldering in deze kwestie te verkrijgen en schadevergoeding te eischen. Volgens een uitvoerig bericht van het Duit sche gezantschap is uit het onderzoek gebleken, dat de kapitein absoluut geen schuld heeft. De Braziliaamsche regeering heeft den kapitein dan ook geenexlei verwijt gemaakt. De „Baden" had, zooals reeds gemeld werd, een speciale vergunning van den havenkapi tein, om uit te varen, op voorwaarde dat het schip, wanneer het een fort passeerde, een signaal zou goveu. Volgens deze instructie gaf het schip, toen het Santa Cruz passeerde, drie signalen, die oo op het land gehoord werden. De vlagge- groet van de „Bremen" werd zelfs door het fort beantwoord. Hierna werd echter door het fort een schot met los kruit gelost en een vlagsigmaal gegeven, ©m diet door te varen. Daar dit signaal echter Eilet zichtbaar was, zette de „Baden" haar tocht voort. Andere signalen heeft de kapitein van het schip niet gehoord. Toen het schip den Euckerhut, een berg aan den ingang van de haven, gepasseerd was, naderde het op een afstand van twee honderd meter het fort Capacabana, om eventueel nog signalen te kunnen waarnemen, daar de zon reeds onderging. Zonder meer nam het fort daarop de „Baden" onder vuur, wtaardoor, zooals gemeld werd, negen en twintig passagiers gedood werden. Bij de begrafenis der slachtoffers, die op kosten der Braziliaansehe regeering geschiedde, Waren, behalve den Duitschen gezant, verte genwoordigers der regeering, de Spaansche gezant en de Spaansche consul, de kapitein van de „Baden" en de leden der Duitsche en Spaan- echo kolonie in Rio tegenwoordig. De Fransche bladen wijden beschouwin gen aan de redevoering van Mussolini. Met name de passage, waarin de Italiaanscbe mi- hlster-president spreekt over een herziening der vredesverdragen, wordt onder de loupe genomen en becritlseerd. De „Echo de Paris" is van meening, dat de kern van Mussolini's redevoering gevoimd .'Wordt door den eisch van Italië tot herziening der verdragen en het verwijzen van den drang .kan Italië naar het Oosten. Al het andere was slechts rhetowca, ook de bewering dat Italië nooit uit zich zelf naar bet oorlogswapen zal grijpen. Immers Italië bereidt den oorlog voor. Tusschen Frankrijk en Italië is sedert geruimen tijd een kloof ontstaan, dien het den politici niet gemakkelijk sal vallen, te overbruggen. De „Petit Journal" schrijft, dat Italië her ziening der vredesverdragen wenscht, ten gun ste der overwonnen, maar vooral ten gunste kan Italië. Niet alleen in Frankrijk, doch ln de meesto landen was men echter van mee ting, dat Europa bij een dergelijk avontuur in het geheel niet gebaat zou zijn, doch integen deel veel op het spel zou zetten. Voor het overige biedt het verdrag van Ver sailles of liever het volkenbondsstaituut, de mo gelijkheid een onderzoek naar een politieken toestand in te stellen, die een gevaar dreigt te worden voor den vrede. Ook ,4'0euvre" ziet evenals „Echo de Paris" ln de verklaringen van Mussolini een gevolg der huitenlandsche politieke gebeurtenissen der laatste tijden. Het blad besluit met de opmer king: ,,daar de normaliseering van Italië niet meer mogelijk blijkt, wil men met het hoofd door den muur". De „Repubiique" schrijft: Mussolini heeft, vóór hij tot dreigementen overging, eerst met alle demagogische middelen gepoogd de Fran sche regeering te bewegen, Italië fdnancieelen Teruggang van het communisme in Scandinavië In den laatsten tijd hebben Finland, Zweden «n Noorwegen een nieuw parlement gekozen öfi ©en verschuiving naar rechts vertoond. Zweden is het meest stabiel gebleven, maar heeft zijn crisis vroeger doorgemaakt en is er over heen gekomen. In Finland hebben de Lappos zoo goed den Bocialistischen als den burgerlijken partijen de schroeven aangedraaid. De burgerij werd jvakker geeobud en bezorgde zich aelf pen meerderheid van twee derden der stemmen ln het parlement. Deze meerderheid was trouwens noodig om de wetten ter bestrijding van bet communisme te sanctionneeren. Hoe het verder ia Finland zal gaan, is moeilijk te voorspellen. De gemoederen zijn te onrustig om de lijn der toekomst te kunnen aangeven. De Lappos schij nen op het moment tot rust en bezinning te willen komen. De leiding heeft al degenen, die aan de verschillende ontvoeringen schuldig zijn aangespoord, zich vrijwillig bij de politie te melden. Eenige honderden jonge menschen, onder wie dames, zijn naar het politiebureau getogen om ln het zondaarsregister ingeschre ven te worden. Het is nu maar de vraag, of de leiders zich bij een eventueele veroordeeling van hun vol gelingen zullen neerleggen, dan wel deze als nieuw agitatiestof uitbuiten. De ontvoering van den president schijnt niet op verandering van mentaliteit hij de Lappos te duiden. De chef van den generalen staf en de chef van de af- deeling mobilisatie zijn beiden in hechtenis genomen, als hebbende met het geval iets uit te staan. Beoogden de heeren een fascistische staatsgreep De naaste toekomst zal spoedig wijzen waar men heen wil. Het is maar te hopen, dat de burgerlijke partijen haar be vochten zege niet door onderling gekrakeel gaan verknoeien. Het zou niet de eerste keer zijn. De tendenz, zich van de knechtschap der een zijdige socialistische partijen te bevrijden, beeft zich zeer duidelijk in Noorwegen te kennen ge geven bij de pas gehouden verkiezingen. Ook hier is de burgerij wakker en zich van haar plicht bewust geworden. Het werd boog tijd. Het Noorsche socialisme Is het radicaal ste van geheel Scandinavië en meer communis tisch dan reformistisch. De Noren dachten den socialistischen ideaalstaat al in het verschiet te zien en toonden zich openlijker in bun ware gedaante dan men in andere landen pleegt te doen. Na de vorige verkiezingen veroverden zij bijna de helft van het parlement. De arbeiders partij deed een geweldigen sprong naar voren, en dacht er te zijn. Zij vormde een regeering, die zich eenige dagen staande wist te houden, en toen aan overmaat van bolsehewisme ten gronde ging. Het volk kreeg er kippenvel van en besloot al direct bij dë eerste de beste gele genheid dien heeren de vleugels te knippen. Dat besluit is er nu met harde handen uitgevoerd, zoodat de roode heeren er kaal afgekomen zijn. Zij verloren ettelijke duizenden stemmen, ter wijl de burgerpartijen er een paar honderd duizend wonnen. De boerenpartij, die bij de vorige verkiezing de zege met de arbeiders deelde, heeft nog 40.000 stemmen meer vergaard bij de laatste verkiezing. De vrijzinnig-democratische (ven- stre) partij, die Noorwegen na de socialistische mislukking een minderheidsministerie schonk, heeft een winst van 60.000 stemmen behaald. Dat is een erkenning van het werk der minis ters en vooral van den voorziter van den mi nisterraad, den heer Mowinckel. Deze partij zit vaster dan ooit in het zadel, en is vooral sterk door hare positie tusschen de conserva tieve burgerpartijen en de socialisten. Wan neer deze laatsten het te bont maken, dan oogst deze democratische partij er de vruchten van. Zij zou dit nog meer doen en Noorwegen daar door een grooten dienst bewijzen, wanneer zij op godsdienstig gebied wat minder radicaal was. De antlreligieuse actie der socialisten heeft vele arbeiders van ben vervreemd. Als partij is de venstrepartij meer areligieus dan anti maar van niet tot tegen is vaak maar een kleine stap. De rechtsche partij heeft bet grootste aantal stemmen gewonnen, namelijk honderdduizend. Dat heeft zij aan het ontwa ken der politieke slapers en aan haar machtige pers te danken. De middenpartij tusschen rechts en de burgerlijke linkschen heeft ook greote winst te hoeken. De uitslag der verkiezingen is ongetwijfeld een groote vermaning en geruststelling. Men was er zachtjes aan gewend aan geraakt te gelooven, dat Noorwegen meer en meer naar het communisme afschoof en dat er niet veel aan te doen was. Het tegendeel is bewezen. Als de politieke partijen, die nu aan het be wind zullen komen het gewonnene door mis verstand en verdeeldheid maar niet verspelen. Er zal zóó geregeerd moeten worden, dat de doorslaggevende nieuw-opgekomen kiezers hun belangstelling niet verliezen, wanneer de schrik voorbij is. De arbeiderspartij gaat van 62 zetels °P 47 terug, de radicale volkspartij heeft maar één zetelde burgerpartijen winnen vijftien zetels, waarvan alleen de zuivere rechtsche Partij er elf op haar rekening schrijft Meer dan twee derden van het parlement is dus anti-socialistisch. De burgerlijke zege zou nog veel grooter ge weest zijn, als de verschillende partijen haar kibbelarijen hadden laten rusten en haar lijs ten onderling verbonden hadden, opdat geen enkele stem zou verloren gaan. Toen het resultaat bekend was, vond men opeens in Bergen een stembus, die ergens in een hoek vergeten was geworden. De vijfhon derd en acht stemmen, die er ter elfder ure uit gehaald werden, veranderden echter niets aan het eindresultaat. Eigenaardig is, dat de twee vrouwen, die haar intrede in het parlement doen, hetgeen op zich zelf een zeldzaamheid is, bedde rechtsch zijn. En dat in het vooruitstrevende Noorwegen, waar de vrouwenemancipatie zoo ver is voortgeschreden als het voorloopig maar ©enigszins kan. Kondigt zich hier misschien ook een kentering aan En zal de vrouw deze zelf bewerken steun te verleenen. Nu de Fransche regeering op zijn avances niet Is ingegaan, keert hij zich met bijzondere heftigheid tegen Frankrijk. De „Daily Herald," wijst er op, dat uit de rede die juist gehouden werd op den dag van het iu werking treden van het Londensche vloot- verdrag, duidelijk blijkt, hoe weinig vorderin gen de pogingen in het belang van den vrede tot nu toe hebben gemaakt. Het nieuwe Europa wordt steeds meer aan het oude gelijk. Ook in het nieuwe Europa is de diplomatieke oorlog, die met min of meer nauwe bondge nootschappen werkt, weer aan den gang. Op den duur moet dit weer tot denzelfden toe stand als vóór den wereldoorlog leiden. Een correspondent van de „Times" weet te bevestigen, dat van de zijde der Amerikaan- sche regeering pogingen worden gedaan, om te komen tot bijlegging van de Fransch- Italiaansche tegenstellingen. De correspondent acht het echter indiscreet, om in het stadium, waarin de besprekingen momenteel verkfeeren, nadere mededeelingen omtrent den aard der bemiddelingspogingen te doen. Nog steeds terreur en vernieling BELGIE'S BEWAPENING Volgens „Le Journal" is de Belgische regee ring voornemens, aan het parlement een cre- diet van 1 milliard francs ten behoeve van de landsverdediging te vragen. Studentenhende valt een 'ilooster aan Geloof schenkend aan de verklaring van den kabinetschef Suchenek, welke luidde, dat de strafexpedities in Oost-Galicië reeds zijn afge- loopen, bevatte de West-Europeesche pers dezer dagen reeds berichten over de „herstelde rust" ln dit zwaar beproefd gebied. Naar ons. van betrouwbare zijde wordt bericht, is van een herstel der rust jammer genoeg nog geen sprake. De Poolsche regeering meent blijkbaar met hooger bedoelde geruststellende mededeeling de gemoederen, die hier en daar tegen haar militair machtsvertoon in beweging kwamen, voldoende tot bedaren te hebben gebracht, om ongehinderd, en zelfs feller dan ooit, de „af straffing" te kunnen voortzetten. Poolsche krijgslieden, door politie-troepen gesecondeerd, zijn dan ook weer volop in actie met geen ander doel blijkbaar, dan heel de Oekrainsche cultuur en alle 's lands econo mische instituten te vernietigen: tenzij héél die strafexpeditie en al dat terroriseeren er uitsluitend op gericht is, de bevolking van de stembus verre te houden en de Pilsoedski-partij eerlang aan een eclatanten triomf te helpen. Lemberg is de vorige week, er werd reeds melding van gemaakt, dagen achtereen bet tooneel geweest van allerhande anti-Oekrai- nische excessen. De Poolsche studenten, die deze relletjes op touw zetten, werden door de politie ongemoeid gelaten. Met keien en dakpannen gewapend, trok een studenten-ibende ln den nacht van 17 October ten aanval tegen het klooster der Basillane- rinnen, waar door liefdevolle zusters een groot aantal weezen wordt opgevoed. Schreeuwend en tierend verbrijzelde Polens „studeerende jeugd" hier drie en zeventig ruiten, tot groote ontsteltenis van de zusters en weezen, die schreiend, in paniek de slaapzaal ontvluchtten en zich de voeten wondden in de glasscherven, waarmede heel de zaal lag bezaaid. Een der weezen liep zelfs een hersenschudding op en bleef bewusteloos tot deu volgenden dag. Men weet reeds, hoe het herderlijk schrijven der Oekrainsche katholieke bisschoppen ont vangen werd in dit land, dat toch met den H. Stoel door een concordaat verbonden is. De politie werd er eenvoudig op afgestuurd, om den bisschoppelijken brief in beslag te nemen! De Poolsche cohorten zijn thans te Lemberg en omgeving nog even lustig aan 't plunderen en afranselen als vóór de fameuze verklaring van kabinetschef Suchenek. De vorige week was Ahrynin aan de beurt. De inwoners werden van alles beroofd. Zelfs de tapijten van hun woningen werden als oor- logstropheeën door deze roemruchte mannen naar de kazernes, ook wel echter naar eigen huis, gesleept. Alle Oekrainsche instellingen werden verwoest, de arme vervolgden werden tot bloedens toe gegeeseld. In het district Jamoron hebben 25 dorpen' soldaten- en politie-„bezoek" gekregen. Van de cultureele en economische Instituten der Oekrainers was na die visite nog slechts een ruïne over. De meeste inwoners zagen geluk kig kans, met paarden en een deel van bun bezit de bosschen ln te vluchten, de geestelij ken en onderwijzers konden naar Lemberg de wijk nemen, maar een gemeente-burgemeester (van het dorp Nakoneezne Harasymin) kregen ze te pakken en de man werd zóó meedoogen- loos geranseld, dat hij thans in het sanatorium „Vita" in Lemberg worstelt met den dood. De laatste dagen opereeren de „straf-troe- pen" in het district Stanislawon. In Jamnycia zijn reeds alle openbare instellingen, benevens het meubilair van den priester Hirniak ver woest. De bisschop van Stanislav Chromyshyn bracht een bezoek aan het dorp, hij werd door hetgeen hij zag en hoorde zóó aangegrepen, dat hij na zijn terugkeer ziek werd. In het district Podkajce liggen vijf Oekrain sche katholieke priesters, die hun christelijken moed om voor hun volk op te komen, met geeseling zagen vergeld, zwaar ziek. Hoe lang deze soldaten-terreur, met al haar buitensporigheden, waarvan we er slechts heel enkele hier noemden, nog duren moet, hoe lang nog de weerlooze bevolking, de vrouwen en meisjes van Oost-Galicië, zal blijven over geleverd aan dit wild-woeste krijgsvolk, er is niemand die daarop antwoord weet. En beroep bestaat er voor deze vervolgden nergens Zeven personen gearresteerd LONDEN, 38 October (H. N.). Volgens een Amerikaansch persbureau moet in Zuid-Rus land een ernstig spoorwegongeluk hebben plaats gehad. De Russische bladen brengen echter slechts onvolledige berichten over het ongeluk, dat van buitengewoon grooten omvang moet zijn geweest, aangezien het verkeer verscheidene dagen onderbroken was. Het aantal dooden Is nog onbekend. Zeven personen moeten gearresteerd zijn, onder beschuldiging het ongeluk veroorzaakt te hebben. Een verzamelaar staat terecht BERLIJN, 28 October. (W.B.) De als uit muntende postzegelkenner bekende schrijver en postzegelverzamelaar, Rudolph Siegel, stond heden voor de rechtbank te Berlijn centrum terecht wegens bedrog. Hem werd ten laste gelegd, in 1925 her haalde malen postzegels vervalscht te hebben. Aangeklaagde verklaarde, dat hij het bij hem ln beslag genomen materiaal niet in omloop bad willen taengen, maar het enkel gebruikte, om de echtheid van verschillende postzegels hieraan te toetsen. Daar deskundigen toegaven, dat dit moge. lijk was, werd beschuldigde hij gebrek aan verder bewijsmateriaal vrijgesproken. 93 dooden, 21 gewonden, 1 vermiste Maandagavond laat is men erin geslaagd, nog drie ingeloten mijnwerkers uit de mijn te halen, zoodat zich nog slechts één mijnwerker onder den grond bevindt. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 93, het aantal gewonden 21. Van slechts vier lijken heeft men de Identi teit niet kunnen vaststellen. In de rouwkapel staan lange rijen lijkkisten, welker deksels nog herhaaldelijk geopend moeten worden, om het den nagelaten betrek kingen mogelijk te maken, de dooden te iden- tificeeren. Woensdagochtend te negen uur zal in de kapel van het mijngebied een Katholieke en in een aan de mijn toebehoorende zaal een Protestantsche lijkdienst gehouden worden. In aansluiting hierop zal in de gehoorzaal een officieelo bijeenkomst worden gehouden, waaraan oólt door den voorzitter der regee- ringscommissie Ernest Wilton zal worden deelgenomen, en waarin de dooden van Maybach herdacht zullen worden. Een mijnbaas, die op het moment van de ontploffing' op de derde verdieping werkzaam was, heeft verklaard, dat de luchtverversching op de plaats van de ramp niets te wensohen overliet: ook laiter heeft hier niets aan geha perd. De bedrijfveiligheid was vrij goed. Het eerste officieele onderzoek naar de oor zaak van de ramp, waaraan ook vertegenwoor digers van de groote mijnwerkers-organisaties deelnamen, beeft geen resultaat opgeleverd. De arbeiders-vertegenwoordigers vermoedden, dat de aard der ontploffing gelegen Is ln een mijngang in de richting van Bremsberg, afd. O I ©n niet in de afdeelingen 3 en 2. Alle in den z.g. Bremsberger gang arbeiden de in ij n werkers hebben den dood gevonden en bovendien ontstond ln een gedeelte van deze gang een brand, die op het oogenblik nog niet gebluscht is. Heden vindt de teraardebestelling der slachtoffers plaats. De regeering heeft alle openbare vermake lijkheden in het geheele Saargebied verboden. In geen der mijnen van het Saarbekken zal heden gewerkt worden. Gisteren werd door de mijndiirectie als eerste ondersteuning aan de gezinnen van de slacht offers elk 1000 frs. uitbetaald en aan de ge wonden elk 300 francs. Bovendien ontvangen de weduwen van de Coöperaties elk 1000 frs. en de gewonden 300 frs. als voorschot. De begrafenis der slachtoffers SAARBRUCKEN, 28 October. (H.N.) Woens dag, den dag van de begrafenis der slacht offers van de ontploffing in de Maybachmijn, zal worden gewerkt. Bij de begrafenis zal de rijks regeering door minister von Guerard vertegenwoordigd zijn. De Fransche regeering zendt als haar ver tegenwoordiger den minister van arbeid, Pernot. De plechtigheden beginnen des morgens om negen uur met het opdragen van rouwmissen. Om half elf wordt in het administratiegebouw van den mijn een herdenkingsdienst gehouden. Na afloop daarvan worden de lijkkisten naar de begraafplaatsen in de verschillende gemeen ten, waar de overledenen thuis behoorden, gebracht. Een politiepost geheel uitgemoord TREINONGELUK IN BRITSCH-INDIë". RANGOON, 28 October (R. O.). De trein van Mandalay, 144 mijlen van Rangoon, Is vannacht gederailleerd. Twee reizigers werden gedood, seven gewond. Het onderzoek begonnen Gisteren begon naar uit Londen wordt ge- meldt, de openbare zitting van het hof van on derzoek naar den ondergang van het Britsche luchtschip ,,R. 101". De zitting vindt plaats in de groote hal van het Instituut voor civiel Ingenieurs, die spe ciaal voor dit doel is ingericht. Het groote model van de „R. 101", dat ge. ëxposeerd was op de wereldtentoonstelling te Antwerpen, is in de hal opgehangen om de overlevende leden der bemanning of de tech nische deskundigen ln de gelegenheid te stel len, hun uiteenzetting aan het model van het luchtschip te demonstreeren. Aanwezig waren, behalve de leden van het hof, verschillende ingenieurs, die aan dien houw hebbeu medegewerkt, meteorologische deskundigen en vele belangstellenden. De zitting werd geopend door den president Sir John Simon, die bewogen het droevig on geluk, dat de ,,R. 101" overkomen was, her dacht. Aanslag op dr. Bauer mislukt WEENEN, 26 October. (W.B.) Naar de „So- zialdemokratische Korrespondenz" uit Inns bruck verneemt, is daar voor den aanvang van een sociaal-democratische vergadering, waar de afgevaardigde dr. Bauer het woord zou voe ren, een bom met lont onder het spreekgestoel te ontdekt. De bom was zóó aangebracht, dat degene, die de lont zou aansteken gemakkelijk erin zou slagen, door een achterdeur te ontsnappen. Verscheiden personen zijn in verband hier mee gearresteerd. Onmiddellijk na opening der vergadering werden stinkbommen geworpen ten gevolge waarvan zes vrouwen flauw vielen. Voorloopig uit hun ambt ontzet BERLIJN, 28 October. (W.B.) In Schneide- nnihl zouden de regeeringsautoriteiten, vol gens een bericht van de ,,Vossische Zeitung", ontdekt hebben, dat een aantal rechercheurs en hun chef, „Kriminalrat" Philippi, gelden, die bestemd waren voor onderzoek en vervol ging, voor zichzelf gebruikt hebben. Philippi en zijn medewerkers zijn voorloopig uit hun ambt ontzet. De regeeringspresident heeft een proces te. gen hen aanhangig gemaakt. De officier van justitie stelt een onderzoek in, ln hoeverre de betrokken ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt aan bedrog en oor- kondenvervalsching. De rechercheurs zouden zich reeds sinds jaren aan verduistering hebben schuldig ge maakt. KONING CAROL II VAN ROEMENIE verlaat de universiteit van Cluf, met zijn moeder koningin-weduwe Maria, die daar 't eere doctoraat verwierf De overstroomingen rond Smyrna STAMBOEL, 27 October. (R.O.) In de stads wijk Galata zijn twee door Grieksche arbeiders gezinnen bewoonde huizen tengevolge van de jongste wolkbreuken ingestort. Reeds zijn 15 min of meer ernstig gekwetste personen uit het puin te voorschijn gehaald. Men vreest, dat zich nog 'n tiental lijken on der de ruïnes bevindt. Smyrna is opnieuw door storm geteisterd, het overstroomde gebied heeft zich nog aan zienlijk uitgebreid. De eleetrische centrale staat gedeeltelijk onder water, zoodat de lichtvoorziening is stil gelegd. Onder de bevolking heerscht groote angst. Reeds zijn 70 personen verdronken, honder den zijn gewond. Er zijn 855 huizen geheel of gedeeltelijk in gestort. De landbouwstreken rondom Smyrna zijn eveneens ernstig geteisterd, een groot aantal personen is verdronken, evenals veel vee. In Opper-Silezië BERLIJN, 28 October. (H.N.) De overstroo mingen in Opper-Silezië nemen steeds groo- tere afmetingen aan. De Neisse is op sommige punten tot het drievoudige van den normalen waterstand gestegen. Te Görlitz staan ver scheidene straten onder water. Ook de Queis wast voortdurend. Markllssa en Lauban staan gedeeltelijk onder water. Ook verscheidene dorpen zijfn overstroomd. De schade is zeer groot, doch kan voorloopig nog niet bij benadering worden vastgesteld. De bevolking is met alle macht in de weer, om de dijken op bedreigende punten te be schermen. Ook centraal-Europa zwaar geteisterd Oostenrijk is door noodweer geteisterd. Het centraal meteorologisch bureau heeft, sedert 60 jaren, in October nimmer zulke groote boe veelheden regen geregistreerd, als de laatste dagen. De brandweer werd Zondag en Maan dag meer dan 200 keer gealarmeerd om assis tentie te verleenen. De Donau is stijgende, terwijl het Wiener Wald op tal van plaatsen blank staat. Uit de bergstreken worden sneeuwstormen gemeld. Ook uit verschillende deelen van Tsjecho- Slowakië wordt noodweer gemeld. In het Iser- gebergte heeft een sneeuwstorm tal van boo- men ontworteld en wegen onbegaanbaar ge maakt. In Boheemseh-Moravië is tusschen de stations Saar en Neustadt een goederentrein in de sneeuw blijven steken. Op den weg van Tabu naar Wititz ligt de sneeuw 'n meter hoog, bij Patzau M. Alle auto's in deze streek bleven steken en moesten met paarden worden weggesleept. Uit N.O. Moravië en Noord-Bohemen worden overstroomingen gemeld. In het gebied van Deutsch-Gabel zijn de dijken bezweken en groote watermassa's worden in de richting van Leiba gestuwd. Hoogwater HALLE (Saaie), 28 October. (W.B.) De pers- afdeeling van de directie der rijksspoorwegeu te Halle (Saaie) deelt mede: door den boogen waterstand van de Weisser Schoeps (zijrivier van de Spree), is het spoorwegverkeer tusschen Hork-a en Uhsmannsdorf gestaakt. Het verkeer tusschen Cottbus en Goerlitz wordt langs een andere baan geleid, namelijk via Cottbus SorauColilfurt. BERLIJN, 28 October. (H.N.) De waterstand in Silezië blijft verder stijgen terwijl het meteorologische instituut te Breslau verderen regen voorspelt. Het zwaarst door de over stroomingen getroffen zijn midden- en bene- den-Silezië. Verscheidene dorpen staan onder water. Enkele sluizen moesten geopend wor den, aangezien de aandrang van het water te groot werd. Een eigen tijdschrift In Januari 1931 zal er in Rome een nieuw tijdschrift worden uitgegeven voor de bestuurs leden en leiders van de katholieke actie in Italië. Het tijdschrift zal de verschillende vraagstukken der katholieke actie behandelen en practische leiding geven, zooals de H. Vader bedoelde in een zijner jongste toespraken over de katholieke actie als een wezenlijk onderdeel der zielzorg. Het tijdschrift zal den titel dragen „Rivista dell'Assistente Eeelesiastico". MEALISTES (Oklahoma), 28 October. (R.O.) Tengevolge van een ontploffing zijn 28 mijn werkers ingesloten in de steenkolenmijn van Whestley. Er ls een doode tot dusver. Infanterie en vliegtuigen onderweg TOKIO, 28 October. (R. O.) Er is een groote opstand uitgebroken onder de wilde stammen van Centraal Formosa. Geïsoleerde politle-posten zijn door de op standelingen aangevallen, één post is geheel uitgemoord. Er worden in allerijl troepen gemobiliseerd, om de beweging te onderdrukken. Vliegtuigen zijn opgestoken, om het op-tandig gebied te verkennen. TOKIO, 28 October (N. T. A.). Over de op stand op het eiland Formosa wordt nader ge meld de wilde en prirjiitieve bergstammen houden met ongeveer 1500 man een plaatsje in het Noord-Westen in belegering. Alle verbindingen niet het plaatsje zijn ver broken. Men vreest, dat de opstandelingen de geheele Japansche bezetting hebben omge bracht. In een ander dorp hebben de bergstammen dertig Japansche gezinnen om het leven ge bracht. Infanterie en vliegtuigen zijn tot onderdruk king van den opstand naar het binnenland ge zonden. 190 Japanners vermoord TOKIO, 28 October. (R.O.) Volgens niet na der bevestigde berichten werden 190 Japan ners, onder wie 20 scholieren, vermoord bij den opstand op het eiland Formosa. Duizenden slaven zullen in vryheid worden gesteld Volgens de „Daily Herald" zal Ras Tafari, op den dag van zijn kroning tot keizer vau Abessynië, een besluit uitvaardigen, waardoor aan alle slaven de vrijheid zal worden ge schonken. Er bestaat echter gevaar, dat dit tot moei lijkheden in Abessynië aanleiding zal geven, aangezien de leenman Hailoe, die een leger van meer dan 100.000 man op de been kan brengen, tegen dezen maatregel is. Bij deze gelegenheid oefent het blad ook critiek op de houding der Fransche overheid te Djiboeti, die niets doet om den slavenhan del tegen te gaan en zelfs de kanonneerbooten, die vroeger in Somaliland gestationneerd waren, teruggetrokken heeft. Moord in een kerk! BERLIJN, 26 October. (V.D.) In de kerk in het stadje Loebau is, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Danzig, een uit Brom berg op bezoek zijnde vrouw, Kowalski ge naamd, tijdens het gebed door een messteek in het hoofd gedood. Da moordenaar kon zonder herkend te zijn ontkomen. De politie heeft talrijke arrestaties verricht. De ke,rk werd gesloten. Duitsche en Weensche specialisten ontboden Uit Tirana wordt thans wederom gemeld, dat in den gezondheidstoestand van koning Ahmed Zogoe, die al geruimen tijd niet gun stig was, een achteruitgang is ingetreden, zoo dat volgens de van welingelichte zijde gedane mededeelingen de toestand van den koning zeer ernstig is. Zaterdag is Ahmed Zogoe onderzocht door drie Italiaansche professoren, die tot een ta melijk pessimistisch oordeel kwamen. Thans zijn telefonisch Duitsche en Weensche specialisten naar Tirana ontboden, om te trach ten door operatief ingrijpen erger te voor komen. Men verwacht, dat een keeloperatie nood zakelijk zal zijn. HET SOUVENIR dat de stad Parijs Coetea eg Rellpnte aanbood; twee prachtige horloge» j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9